הכול יהיה אותו דבר, רק גרוע יותר

בפרשנויות חסרות השחר באתרים השונים רואים כל מיני מתווים וספקולציות לסיום המבצע, אבל האמת הפשוטה ברורה לעין. הכול יהיה אותו דבר, רק גרוע יותר.

הזעם הפרוגרסיבי על ישראל מעולם לא היה כה קשה. המבצע הקודם שגרם כמות דומה של אבדות, עמוד ענן ב-2012, נחשב למאופק ואפילו עיתון הארץ שיבח את צה"ל על המידתיות. משהו בסבלנות של הפרוגרסיביים לישראל נשחק, ורבים מהם בכלל היו רוצים את ביטולה. פיטר ביינארט פרסם מאמר בניו יורק טיימס שבו הציע שהפליטים הפלסטינים ישובו בהמוניהם לתוך ישראל וציין את קליטת העולים מרוסיה כהוכחה שישראל מסוגלת לכזה מבצע קליטה אם היא רוצה. מאמר מטורף שכזה. הטיימס למיטב ידיעתי לא פרסם מאמרים הקוראים להשמדת גרמניה או יפן גם אחרי מלחמות שבהן ביצעו זוועות שבהן נרצחו בעינויים מיליונים חפים מפשע בכוונה תחילה. את ישראל רוצים לבטל אחרי שנהרגו 200 מחבלים ועוד כמה עשרות נשים וילדים כנזק אגבי. סף סבלנות נמוך יש לפרוגרסיביים כשמדובר בנו. ומה אם יום אחד אלכסנדרה אוקסיו קורטז תהיה הנשיאה? 

ההרג בקרב הפלסטינים מעולם לא היה כה נמוך. במונחים של מספר הרוגים ליום מבצע, זה המבצע החלש ביותר שנוהל בעזה עד כה. בסוף הרוגים זה מה שמרתיע. ולא דומה צוק איתן שהסתיים ביותר מ-2,200 אבידות פלסטיניות למבצע הנוכחי. מנגד טוענים בצה"ל שהחמאס מסתיר את אבידותיו. עוד נראה.

יכולת הירי לגוש דן מעולם לא הייתה כה משוכללת. פעם אמרו:"אם הם יירו לתל אביב אז הכול ישתנה". אני זוכר עוד את צחי הנגבי אומר זאת בראיון במהלך אחד המבצעים. יש בכך היגיון כלכלי ברור. שיתוק תל אביב הוא שיתוק הכלכלה הישראלית. נכון שהתרגלנו בקורונה לעבודה מהבית ובכל אופן. ייתכן שמבחינה זו המבצע מסמל את הקריסה הסופית והמוחלטת של כושר ההרתעה הישראלי. נניח שאירן תיתן לחמאס נשק כימי והוא יירה רקטות כימיות שיהרגו מאתיים אנשים כל אחת. כל עוד ישראל שבויה בפרדיגמה הנוכחית שבה מצד אחד כיבוש עזה הוא אסון ומצד שני אסור לגרום הרס נרחב בעזה, כי האזרחים המסכנים לא מעורבים ויש להגן עליהם ולא להיות פושעי מלחמה, כל מה שהיא תוכל לעשות הוא להפציץ מבנים ריקים אחרי שנתנה התראה ליושביהם. מכיוון שג'ון אוליבר הודיע לנו שגם זה פשע מלחמה, גם זאת ניתן יהיה לעשות במידה מצומצמת. כלומר, רק החמאס יוכל להתקדם מכאן במעלה ההרס. ישראל הגיעה לגבול. קשה לחשוב על משהו אנטי הרתעה כמו זה. 

המעורבות של חמאס עזה ביו"ש ובתוך ישראל מעולם לא הייתה כה בוטה. הרכיב הזה בולט מאוד במבצע הנוכחי.

חוסר הפטריוטיות של האופוזיציה. יאיר לפיד אמר דבר מאוד חמור, והוא לא ישלם עליו שום מחיר פוליטי, כמו שנתניהו לא משלם מחיר פוליטי על התנהגותו האיומה. לפיד רמז או אמר במפורש שהמבצע מתנהל כי הוא נוח לנתניהו. קל להבין את התסכול של לפיד מכך שחמקה ממנו ראשות הממשלה מושא כיסופיו. אבל לתת נשק לשונאי ישראל כפי שנתן באמירתו זה דבר שאסור לעשות. לפיד כמו ביבי לא ישלם מחיר על דבריו, מה שמצביע על קריסת התמריצים להתנהלות פוליטית נורמלית בחברה הישראלית. מה שקרה גם למפלגה הרפובליקנית שחלקים ממנה ניסו לגנוב בחירות ולבטל את הדמוקרטיה.

ישראל נהנתה מתור זהב רב שנים תחת בנימין נתניהו, והסכמי אברהם וההצלחה במבצע החיסונים רק העצימו זאת. מנגד, קל מאוד יהיה להיסטוריונים של העתיד למצוא בשנה האחרונה את הנקודה שבה קרס תור הזהב. האם הייתה זו הפרת הסכם הרוטציה בידי ביבי ששללה את היכולת להוציא את ישראל מהשיתוק הפוליטי? האסון במירון? המבצע הנוכחי? ההיסטוריה היא רק אוסף של אופציות, והחלטות של בני אדם יכתיבו מה מהאופציות יתממש.

108 תגובות על ״הכול יהיה אותו דבר, רק גרוע יותר״

 1. אני חושב שככל שהמצב מתסכל, כרגיל אנחנו מייחסים לכל תהליך גיאופוליטי בעולם השפעה מוגזמת שלנו.
  מדינת ישראל הייתה וכנראה תישאר כלי משחק בבמה הפוליטית של העולם – כלי בידי מנהיגים ערבים ומוסלמים לאגד את ההמונים כנגד אויב דמוני בזמן שהם מתעללים בעמם, כלי בידי המערב מול השפעות אחרות ועוד.

  השמאל הליברלי בעולם קרס לתוך חור שחור של חוסר פרגמטיות, הימין קרס לתוך חור שחור של טמטום אין סופי, ובינו אין סוף אנשים שאין ביכולתם או ברצונם להתעסק בכלל באמת ובעובדות.
  אנשים ממהרים לדבר – אבל לא לבצע, והם גם לא יודעים איך.
  בפועל, מנופי הלחץ האמיתיים שמדינות אחרות והאו"ם יכולים להפעיל – בינתיים רחוקים מהפעלה. רוב המדינות קוראות להרגיע את האש משני הצדדים, ולא קוראים להכחדתה של מדינת ישראל כמו הרבה מאוד אנשים בטוויטר/פייסבוק ועוד.
  אני מודה שאולי אני לא מכיר, אבל כרגע אני לא מזהה חרמות כלכליות מצד חברות גדולות או מדינות, דברים שהיו בעבר ובאמת יכולים לפגוע.
  בכל מקרה, הפגיעה העיקרית יכולה להגיע מהשוק האירופי – שאנחנו גם פחות חשופים אליו מבעבר יחסית לשווקים אחרים וגם השוק הזה כרגע די מדמם לאור מצב הקורונה.

  לסיכום, הכלבים אולי נובחים יותר חזק – אבל השיירה עוברת גם עוברת.

  Liked by 3 אנשים

 2. דניאל, מסכים איתך. הפוסט יצא פסימי למדי אבל בסוף המבצע הוא סטיה קטנה בכיוון לא נכון. לא קרה שום דבר קטסטרופלי עדיין והכול פתוח.

  אהבתי

 3. מסכים לצערי עם הפסימיות הכללית, אבל לגבי הסעיף הראשון אני רוצה להעיר – הזעם הפרוגרסיבי על הכול מעולם לא היה כה קשה, והרלוונטיות שלהם להערכתי מתחילה לדעוך. אני מתרשם, לפחות באירופה, שהשמאל הממסדי מיצה את השימוש שלו בטרלול הפרוגרסיבי כנשק נגד הימין, או שהחליט שהקורונה היא נשק טוב יותר, או אולי אפילו התחיל לראות בו אופנה אמריקאית שצריך לדחות במסגרת האיבה המסורתית של האליטות האירופאיות לארה"ב. בכל מקרה, באירופה אני לא רואה את מקביליה של אלכסנדריה אוקסיו קורטז אי פעם מגיעים לשלטון או לכל עמדת כוח חזקה יותר ממה שיש להם היום, אולי עוד טיפה הם יתקדמו ואז יתחילו לסגת. כמובן, זה ניחוש בלבד וזה נושא שאני מאז ומתמיד חלוק בו על תמריץ.

  זה לגבי אירופה. לגבי ארה"ב בהחלט צריך לדאוג מהטרלול הפרוגרסיבי, אבל זה לא בהכרח קשור לדעתם על ישראל – גם אם הם יחזרו בתשובה ויהפכו להיות ציונים נלהבים, העלייה שלהם היא חלק משמעותית מהשקיעה המהירה של ארצות־הברית וישראל חייבת לפעול כמה שיותר מהר למצוא חלופות לברית האמריקאית.

  Liked by 4 אנשים

 4. תמריץ,

  יש פה הרבה בעיות. הרבה דברים מורכבים. אבל, אתה פשוט, לא מבין נכון, או לא מיישם נכון, את המינוח "הרתעה" .

  אתה רואה הרתעה, רק במימד של פחד. אבל, המימד של הפחד, הוא רק אחד. והוא משני. משני לגמרי.

  העזתים, הרי לא ישלימו עם קיומה של מדינת ישראל בעיקרון. העסק לא יכול להיגמר. השנאה, תאוות הנקם, הרצון להחזיר לידיהם את כל שטחי פלסטין, לא יכול להשתנות. הם מוכנים גם למות בשביל זה. ברור כשמש לאדם בר דעת.

  אז איך הרתעה לפי דעתך תעבוד ? מה כן ? כן, כפי שקברניטים ישראלים רואים זאת:

  הרתעה, במובן של מאזן אימה. משוואה משתכללת ומשתקללת תדיר, של מאזן אימה. וזה גורם לא בדיוק להרתעה במובן של פחד רק:

  אלא, לפקטורים משתנים בשיקול דעת ( מדגיש: שיקול דעת, טקטי אסטרטגי). למשל:

  אם מבצעי המטרו עבדו. אזי, שיקול הדעת שלהם (הרתעה) שונה עכשיו. הקרקע רועדת מתחת לרגליהם. אין להם מקום בטוח. המנהרות היוו הבסיס לכל תפיסות העולם הצבאיות שלהם. נתנו להם את הביטחון. השקט. המפלט. הארגון. התנועה, הניווט, ללא חשש בעזה.

  אז, אם העסק לא יכול להיגמר ממילא, אז בעצם צריך כל הזמן, להשיג שקט ארוך טווח, ולשכלל את מאזני האימה או משוואות האימה. כמובן, שמתוך הנחה, שמבצע קרקעי טוטאלי, הוא לא שפוי פשוט.

  המחשה מעולה:

  חיזבאללה, הזהיר ארגונים פלסטינאיים. האחריות עליהם. הכל בקשר לירי הרקטות על ישראל, מלבנון. הוא לא רוצה עימות. זה לא פחד. הרי פניו מועדות לעימות. הוא בנוי לזה. רק מטורף יחשוב אחרת. אבל, הוא מורתע. מורתע, לא בגלל שהוא מפחד. אלא:

  שיש לו משוואת אימה. מאזן אימה. שיקול דעת. לא מתאים עכשיו בתיזמון הזה,שום עימות עם ישראל. למה ? ערב רב של סיבות. בינהן, העוצמה האדירה של הצבא הישראלי וחיל האויר במיוחד. ועזה, שיכללה הסיפור מאוד. גם בעזה עצמה. וגם בכלל, וגם לגבי נסראללה.

  כאן למשל ( נסראללה ורקטות מלבנון):

  https://www.timesofisrael.com/report-hezbollah-has-no-interest-in-gaza-fighting-spreading-to-lebanon/

  Liked by 2 אנשים

 5. טקטיקת המנהרות של החמאס אכן נפגעה קשה, וזה הישג גדול של המבצע.
  חיזבאללה רואה את השמדת ישראל כיעד מספר 2, אחרי שמירה על מעמד השיעים בלבנון. בשביל חמאס ישראל זה יעד מספר אחת. ההבדל הדק הזה מצריך הרתעה יותר חזקה מול חמאס.

  אהבתי

 6. שי, אלא שאין חלופות לברית האמריקנית.. העובדה שהרפובליקנים הולכים לכיוונים טראמפיסטיים הזויים גם אינה נוחה לנו.

  אהבתי

 7. תמריץ,

  אלא שכפי שהסברתי, תקרא שוב, אתה חושב על הרתעה במובנים של פחד רק. זה לא בדיוק פחד כפי שאנשים מבינים אותו.

  אצל נסראללה, זה מכלול. מכלול שלם. בשורה התחתונה, הוא לא ינוח ולא ישקוט, עד להשמדתה של מדינת ישראל, באופן כזה או אחר.

  וזה בדיוק הענין. מי שמוטרף כך, וגם לא מפחד למות, אז צריך טרמינולוגיה מתאימה. ואנו לא משתמשים בטרמינולוגיות מתאימות. וזה מייצר פרספציות שגויות פשוט.

  אהבתי

 8. תמריץ, הגזמת קצת עם התמונה הקודרת.
  אז השמאלנים באמריקה שונאים את ישראל, מה חדש? אתה מייחס חשיבות יתר למאמרים בטיימס וצעקות של נבחרות ציבור מהקצה השמאלי של המפה. תשאל מאה אמריקאים אקראיים, לרובם לא אכפת בכלל מישראל, כמה יתמכו בה ואחד ישנא אותה. ג׳ון אוליבר הודיע שאסור להרוס מבנים? וואלה נראה לי נצליח להתגבר על הטרגדיה. רוב מנהיגי העולם מביעים תמיכה בישראל, גם אם מוגבלת בזמן.
  לגבי הירי לתל אביב – במבצע כולו נהרגו עשרה ישראלים. במונחים אבסולוטיים זה זניח. הפגיעה במשק מזערית. הפאניקה היא תוצאה של תקשורת רודפת קליקים ורייטינג. מצבנו הבטחוני נותר יציב.
  לגבי חמאס ביו״ש – מזה שנים רבות שלטון אבו מאזן מתקיים על כידוני צה״ל, זה ידוע לכל. יום אחרי שצה״ל יסיג כוחותיו יתפוס החמאס את השלטון.
  לגבי המצב הפוליטי ובכן הוא מחורבן אבל אמירה כזו או אחרת של לפיד לא משנה לכאן או לכאן, היא תישכח כמו שהרבה אמירות מטומטמות נשכחות.
  לסיכום תמריץ זקוף ראשך, תור הזהב שאתה מאמין בו עדיין כאן, נצח ישראל לא ישקר וכו׳.

  Liked by 5 אנשים

 9. לגבי "חוסר הפטריוטיות של האופוזיציה", לפיד אמר את מה שברור לכולם, גם לביביסטים, המבצע נוח לנתניהו ונתניהו נוח למבצע. העיתוי, העוצמה ומשך הלחימה מנוהלים עם אופק פוליטי. נתניהו באמת צריך להיות קדוש מהאפיפיור כדי שזה לא יהיה המצב. והוא לא.

  זה כמו שכל פעם שברק רביד מצייץ באנגלית מתרעמים עליו ימנים איך הוא מעז לספר לעולם על במתרחש במדינת ישראל, כאילו לא קיים גוגל טרנסלייט.

  ועוד נקודה, אין כיום אופוזיציה במדינה, כמו שאין קואליציה. יש ממשלת מעבר שמכהנת מכח האינרציה בלבד, ללא רוב בפרלמנט. המנדט להקמת ממשלה אצל לפיד, והוא מעז להעביר ביקורת על ממשלת המעבר שפועלת לסכל את האפשרות שתקום ממשלה בישראל – למה בדיוק שישלם מחיר פוליטי? מה פה לא פטריוטי? זו חובתו.

  Liked by 1 person

 10. למי שרוצה לקרוא בעברית, בקשר למה שכתבתי על נסראללה, אז כאן רצ"ב לינק, למרכז המידע למודיעין ולטרור ( ע"ש אלוף מאיר עמית):

  https://www.terrorism-info.org.il/he/escalation-in-the-gaza-strip-operation-guardian-of-the-walls-updated-to-1000-may-16-2021/

  וכמובן, שנסראללה, גם מן התבערה של ערביי ישראל, לא התרשם. זה שיקול דעת.

  אהבתי

 11. ההרתעה הישראלית אכן לא קיימת כבר שנים וכך ימשך. ונשרוד לא רע גם כך.
  תור הזהב הישראלי הכלכלי ימשך גם ימשך.
  זה קו ישר עולה מהקמת המדינה וביתר שאת מחיסול ההיפר אינפלציה. הרבה לפני ביבי.

  חייל,
  בלבולי ביצים פרוגרסיביים כלבבך..

  בברכה

  Liked by 2 אנשים

 12. תמריץ – כפי שאמרו חז"לינו, "לא משנה מה יאמרו הגויים, חשוב מה יעשו היהודים. אלא אם אלה גויים ממש חשובים, ואז נדפקנו" (ד. בן־גוריון ביקום חלופי כלשהו. נחשו כמה רחוק הגיעה התנועה הציונית ביקום החלופי הזה).

  מדינת ישראל התקיימה לפני שארצות־הברית הפכה לפטרוניתה, והיא תתקיים גם אחרי זה, אם היא לא תהרוס את זה במו ידיה. העולם הוא גדול. בורכנו פעמיים באופן שבו ארה"ב קורסת – קודם כל זה מספיק הדרגתי כדי שלא צריך להתנתק ממנה במכה אחת, אפשר עדיין ליהנות מהגנה חלקית בזמן שמתחילים להתכונן ליום שאחרי; ובנוסף, זה תופס אותנו בתקופת שפל אצל אויבינו, אפילו יחסית לשגרה הדי־שפלה שלהם ממילא. זה נותן לנו הרבה זמן להתכונן. אם נבזבז את הזמן הזה בטמינת הראש בחול זה יהיה חבל מאוד.

  הרי אתה כנראה לא באמת מאמין בזה – אם אתה מאמין בו זמנית בכך שישראל מאבדת את התמיכה האמריקאית, ובזה שאין חלופות לברית האמריקאית, אז מה אתה עושה עדיין בישראל? מחכה ללכת כצאן לטבח?

  Liked by 1 person

 13. אם ישראל תאבד את ארה"ב (הנשיאה אוקסיו-קורטז היא לא יותר מופרכת ממה שהנשיא טראמפ היה פעם) זה לא אומר בהכרח שיוקמו בזיכרון יעקב מחנות השמדה ליהודים ועפולה תהיה שם נרדף לסוביבור. יש איזה מנעד ביניים. אבל זו תהיה תקופה קשה. מאוד. אולי באופן מוזר זה אומר שאסור לישראל לעשות שום ויתורים לעת עתה, אפילו בדברים שלא חיוניים לבטחונה. זאת כדי שיהיה מה להאכיל את האריה בזמן שבאמת לא יהיה מנוס מכך. למשל אולי ניתן יהיה להציע אז לנשיאה אוקסיו קורטז פינוי של התנחלויות מבודדות וכדומה.

  Liked by 1 person

 14. חלק מההכלה של הציבור היא כי חצי מההרוגים אינם ישראלים יהודים
  מטפלת הודית
  2 פועלים תאילנדים
  2 ערבים מכפר לא מוכר..

  ומהיהודים חלק קשישים שנפלו בדרך לממד.

  Liked by 2 אנשים

 15. kb, הפרשנות של מתבונן מבחוץ לדברי לפיד היא שהמלחמה היא התעללות של ישראל בעזתים למטרות הציניות של נתניהו. זה הפירוש והוא לחלוטין לא נכון. כמי שמאמין בתמריצים אני יכול להאמין שבנקודות עדינות מסוימות ביבי היה מקבל החלטה כזו או אחרת שונה בסיטואציה פוליטית שונה, אבל המלחמה היא יוזמה של החמאס בשל שאיפות של החמאס. וזר לא יבין זאת אחרי שיקרא את הציוץ של לפיד.

  Liked by 3 אנשים

 16. נכון שמעון.. חייל אחד נהרג וילד אחד נהרג. זה מה שרוב הישראלים זוכרים. שתי אבידות קשות. מהיתר לא ממש אכפת לאף אחד פרט לבני המשפחה.

  אהבתי

 17. להרמת המורל

  א. התמנון האיטר @tamnuniter
  שעה 1

  עד הסרטון של תום אהרון לא הבנתי מי זה ג'ון אוליבר שכולם מדברים. חשבתי השף ההוא. הייתם צריכים פשוט להגיד האהבל הפרוגרסיבי שצחק על טראמפ "פליז דו איט פליז דו איט" כשהוא שקל לרוץ לנשיאות, ובסוף יצא אהבל כי הוא אהבל.
  ממש פונקציה להתרגש ממנה

  ב. רק 4 דקות האזנה

  https://103fm.maariv.co.il/programs/media.aspx?ZrqvnVq=IGGDLI&c41t4nzVQ=FJE

  Liked by 1 person

 18. תמריץ,
  העניין עם ארהב, שעוד 20 או 50 שנה היא תהיה דמוי צרפת, זא מעצמה לשעבר.
  למי אז נשלם מחיר?
  סין?

  Liked by 1 person

 19. רינגו, רוב הצעירים באמריקה הם פרוגרסיביים. יש שאומרים: כשיגדלו יהיה להם יותר שכל. אולי. אבל גם האפשרות השנייה קיימת. אובדן הברית עם ארה"ב סכנה שמוצדק לא להירדם בגללה בלילות.

  אהבתי

 20. גם אני חשבתי פעם שצריך למצוא מעצמה אחרת במקום ארה"ב. אני לא רואה כזאת אופציה כיום.
  אני חושב שהטרלול הפרוגרסיבי לא צריך למנוע מאיתנו מלהיות איתם בקשר אלא להיות פחות מושפעים מהטרלול שלהם, בעיקר שיש שם פייט רציני כנגד הטרלול.
  השאלה העיקרית מבחינתי היא הקשר בין החלשות המעצמות לבין תופעת הטרלול. זה לדעתי הנושא שצריך לעסוק בו.
  אירופה נחלשה וממשיכה להיחלש ואני לא יודע אם זה בגלל הטרלול.
  האם ארה"ב נחלשת בגלל הטרלול או מסיבות אחרות? אני לא יודע בוודאות.
  זה גם תלוי איך מגדירים טרלול. טרלול זה פירוק המשטרה בשם השיויון? הגירה חופשית? חלוקת קצבאות נדיבה למהגרים חופשיים? מה זה טרלול? זה רגישות יתר לבעלי-חיים? לסביבה? איבוד ערכי המשפחה? ניתוחים לשינוי מין לילדים? מה זה כולל? צריך להבין על מה אנחנו מדברים.
  יש עדויות ברורות לקשר שבין ערכי משפחה לכלכלה, אבל מה לגבי רגישות לסביבה? היא מחלישה מעצמות? אני לא יודע. ומה לגבי הגירה? האם ברור שהגירה מחלישה חברה פתוחה כמו ארה"ב? גם לא בטוח. יש כאן עדיין המון נעלמים.

  אהבתי

 21. כוכבי הבייתה

  אהבתי

 22. הזוי הסיפור של בלי מדים ובלי נשק.
  הפכנו למדינת בית-משפט, אבל בלי חיילים, בלי שוטרים ובלי שום אמצעי אכיפה.

  Liked by 2 אנשים

 23. כוכבי הביתה

  אהבתי

 24. יאיר,
  מעצמות שוקעות בגלל עודף שפע ושובע.
  כשלא נשאר על מה להלחם ונותר רק לחשוב איפה נופשים ואיזה יין שותים, אז מגיע הטרלול כתוצאה משעמום. חלק מהטרלול משעמום הוא פרוגרסיבי, וחלק טראש טהור.
  זה נקרא הדקדנס וכך היה לאורך ההסטוריה. רומא, צרפת, בריטניה…
  רואים זאת גם בארהב, מרוב עושר, שפע ושובע, הם עסוקים בקרדשיאנז וכו (אפרופו טראש), ושוקעים..
  ואז באה אומה רעבה אחרת וקוטפת את הכתר.

  Liked by 3 אנשים

 25. יאיר – כשאני אומר חלופה לברית עם ארה"ב אני לא מתכוון "למצוא מעצמה אחרת". מעצמה בסדר הגודל של ארה"ב יש כרגע רק אחת, ואני מעריך שבקרוב תהיינה אפס (סדר גודל של עשור או שניים מעכשיו. אני כמובן חולק על הערכת תמריץ ש'ארה"ב תישאר מעצמת העל כל ימי חיינו'). את מה שאנחנו מקבלים כרגע מארה"ב אפשר לקבל מקבוצה גדולה של מדינות קטנות יותר, חלק מזה אפשר אולי להתחיל לבנות בעצמנו, וחלק אולי להתחיל ללמוד להסתדר בלי. אבל זה דיון שחייבים לנהל.

  המילה "טרלול" היא כמובן מילה שמתאימה לדיונים קלילים, לא הייתי ממליץ להעביר אותה ניתוח רציני כמו שאתה מתחיל לנסות. מתגובתך נראה לי שאתה מבין בגדול למה היא מכוונת, אם אתה רוצה דיון מדויק יותר על התדרדרות המערב אז יש מילים אחרות שמתאימות יותר.

  Liked by 1 person

 26. שמעון,
  אני לא יכול לומר שאתה טועה, אבל אני עדיין לא יכול לחתום על-מה שאתה טוען. אתה מתאר נכון את התרבות המערבית הנוכחית, [ואפילו שזה תיאור דתי/מוסרי נכון], אני חושב שיש כאן משהו שונה, משני הצדדים:
  מצד ההחלשות במערב אנחנו רואים התפרקות מדעת שלא כולה פרי "נופש ויין". חלקה (ושוב תלוי איך מגדירים טרלול) קשור ל"ערכים גבוהים".
  מצד התחזקות סין – ההתעצמות שלה לא ברורה דיה. כמעט תמיד מעצמה חדשה מביאה איתה חזון חדש (האימפריה הבריטית), ערכים חדשים (ארה"ב), דת חדשה (האימפריה הרומית הקדושה), טכנולוגיה חדשה, רעננות (ארה"ב) ולרוב שילוב של כמה דברים מהנ"ל. אנחנו לא רואים את זה בסין. אנחנו בכלל לא מבינים מה הם רוצים.

  אהבתי

 27. מה שמעצבן אותי בהודעה של המפכ"ל שעכשיו ברור שלא יהיה מבצע לאיסוף נשק מהחברה הערבית. זה גם מעצבן אותי וגם מפחיד אותי.

  פיטר ביינרט הוא סך הכל ממשיכם של היהודים הקומוניסטים בברית המועצות בשנים החמישים. בשנות השישים והשבעים כבר טאטאו אותם החוצה. גם אותו יטאטאו. עוד מעט יתחילו הגבלות על כניסת יהודים לאוניברסיטאות בשם האפליה המתקנת.

  Liked by 3 אנשים

 28. מסכים שצריך לבנות בריתות עם מדינות אחרות (והונגריה ואוסטריה הן דוגמאות טובות, בטח הונגריה), ושצריך לנהל את הדיון הזה.

  אהבתי

 29. יאיר,
  אנ לא יודע אם הממלוכים הביאו בשורה לעומת קודמיהם. או אם האכדים לעומת השומרים..
  לפעמים יש מעצמות זמניןת שפשוט נגסו בקודמות ושרדו תקופה.. יתכן וסין היא כזו.
  בהחלט אפשר לומר שלסין יש את הרעב שארהב איבדה. ולסין גם יש עוצמת הגודל.
  בנוסף, מעצמות בדרכ מתאפיינות בתחילה בהומוגניות אתנית/תרבותית ולכן גם מטרות על משותפות. עע ארהב וגם ישראל.
  ואז כשהמעצמה מתחזקת ןמתרחבת, ההומוגניות נעלמת והופכת לרב תרבותיות, שמהגדרתה אינה מאגדת מטרה משותפת. אז מתחילים קרעים בעם, מלחמות פנימיות שמחלישות מאוד. (שוב עע גם ארהב וגם ישראל) והאויב החיצוני רק ממתין לנגוס.

  Liked by 2 אנשים

 30. לצורך העניין יאיר,
  הקשקושים הפרןגרסיביים כמו איכות סביבה, זכויות להטב ודאגה לפלסטינים בחור במזהת אינם שונים מ"נופש ויין",
  אלו עיסוקים פריווילגיים שאינם קשורים להשרדות, והם נחלתם של אנשים שבעים מאוד.
  ניתן אולי לומר בגסות שבנופש ויין (וקרדשיאנז) עוסקים ה-עמך השבעים,
  ובקשקושים הפרוגרסיביים עוסקים המשכילים השבעים.

  Liked by 2 אנשים

 31. שמעון,
  חלוק עליך לגבי איכות הסביבה. אמנם לא בעוצמה של הפרוגרסיבים, אבל בעצם העיקרון של צמצום זיהום.

  אתה לא יודע אם הממלוכים או האכדים הביאו בשורה לעומת קודמיהם, כי לא היית שם.
  אם הם ניצחו לאורך זמן בכח הזרוע – אז היה להם יתרון טכנולוגי או אחר.
  אם הם הטמיעו בתוכם עמים אחרים – אז היה להם יתרון תרבותי או אחר.
  כך או אחרת – הייתה להם בשורה (לא במובן האידאולוגי-מודרני, אלא במובן המעשי).

  אהבתי

 32. Ariel Schnabel אריאל שנבל
  @ArielSchnabel
  לפני שאנחנו מאשימים את חיזבאללה כדאי שנבדוק את עצמנו אולי יש חייל בקריות שהסתובב עם מדים באמצע הרחוב

  Liked by 1 person

 33. יאיר,
  באותה מידה לסין (ואולי לאירן?) יש יתרון על ארהב. הם רעבים להצלחה והם לא.
  לסין גם יש את יתרון הגודל והייצור הזול.
  המהפך טרם הושלם, אך הוא בדרך לשם.
  יתרון יש. בשורה? לא חייבים

  אהבתי

 34. תמריץ,
  פרוגרסיביים מתרבים לאט, אוונגליסטים מתרבים מהר. לא רואה את אוקסיו קורטס נשיאה בימי חיינו.
  מעבר לכך הפרוגרסיביים מטבעם חזקים במילים. אם ישלטו באמריקה נכונותם להפעיל כח צבאי ברחבי הגלובוס לא צפויה להיות גדולה והשפעתה על הסדר העולמי תרד. מה בדיוק יקרה לישראל? נאבד את הסיוע הצבאי? כבר היום הוא חלק לא גדול מתקציב הבטחון. יטילו עלינו חרם? קשה לראות את אינטל ואפל מוותרות על מרכזי הפיתוח שלהן.
  יש פער עצום בין מילים בשדה הפוליטי למעשים, בעיקר כשכסף נכנס לתמונה. ואם הנשיאה קורטס תאלץ אותנו לפנות את המאחז אש קודש ולעצור כל מיני חארות שכורתים עצי זית של פלסטינים, ממש לא נורא.

  אהבתי

 35. רינגו, אירן גרעינית, סעודיה גרעינית ואולי מלחמה גרעינית ביניהן שתערב גם אותנו. רוסיה וסין עושות במזרח התיכון כשלהן – זו יכולה להיות המשמעות של נשיאה פרוגרסיבית.

  Liked by 2 אנשים

 36. רינגו יש עצי זית ויש עצי זית. נדמה לי שחלק מעצי הזית נטעו במיוחד כדי למנוע מיהודים להתיישב במקום, או כדי לתבוע זכות על אדמה שלמעשה לא שייכת לפלסטינים.

  אהבתי

 37. לגבי שאלת ההתרבות נראה לי שאתה ממעיט בתהליך ההתחזקות של ערכים חילוניים ונאורים. אם רק הצעירים יצביעו אז גם אלבמה תהיה מדינה דמוקרטית.

  אהבתי

 38. תמריץ, יש תהליכים נוגדים (antidote) לתהליך של התחזקות ערכים חילוניים ונאורים:
  1. הכחדה – "צעירים נאורים" פחות מתחתנים ו/או לא מביאים ילדים.
  2. התבגרות – "צעירים נאורים" מתבגרים ומתמרכזים (בוודאי אם הם מתחתנים ומביאים ילדים).

  אהבתי

 39. נשיא/ה פרוגרסיבי/ת יכול לפגוע קשות בלגיטימיות שלנו בעולם, וגם בתוך ישראל בקרב ציבורים פרוגרסיביים.
  זה מחייב היערכות מראש ועיסוק בנושא. אם ספיר דאג למזג האוויר באוקלוהומה, אז אנחנו צריכים לדאוג למזג הדעות בוושינגטון.
  וגם, במקרה של הערכה שארה"ב נפלה לידיים פרוגרסיביות לתמיד (מה שלא נראה לי שיקרה) – ניתוק איטי מארה"ב מבחינה מורלית ותרבותית.

  Liked by 1 person

 40. היה קצת מרגיע שטראמפ וביידן היו כל כך צמודים. כלומר מועמד דמוקרטי די שמרן בקושי ניצח מועמד רפובליקני כל כך הזוי (עם קסם משלו אמנם). על חודם של 40 אלף קולות. אז הדמוקרטים רחוקים מלשלוט באמריקה ללא מצרים. לפחות לעת עתה.

  אהבתי

 41. נניח שלפיד אכן חושב כך. האם אין עליו חובה לומר זאת? האם המעשה הפטריוטי הוא לשתוק?

  אהבתי

 42. תמריץ,
  לדעתי לפיד צודק. ביבי יזם את המלחמה בגלל המשפט נגדו. אחד ההישגים שלו הוא שכתבי המשפט של רשתות הטלוויזיה הפסיקו לסקר את המשפט. אז קבלו טעימה

  אהבתי

 43. הימין שמימין לליכוד/נתניהו (גם אני נפלתי בפח הזה בעבר) תמיד מוביל בסוף שמאלה

  אהבתי

 44. לדעתי יש איזשהוא דיל בין הצדדים, או שהם מזהים חולשה בהרצוג שימנע ממנו בעתיד מלהתערב בענייני המדינה.
  יותר תמוה בעיני ששמחה רוטמן לא תומך במרים פרץ.
  אבל מהתמיכה הזאת לא הייתי טוען ש"הימין שבימין מוביל שמאלה".

  אהבתי

 45. יאיר,
  אתה סובל מהמחלה הסרוגה. אם תצליח למצוא מקרה אחד בהיסטוריה שבו שמאלני מינה ימני אני מתחייב להצביע בנט עד לרגע שהוא יחסל את ישראל

  אהבתי

 46. אם מדינת ישראל לא יכולה להוציא כמה עשרות משפחות ערביות מבתים של יהודים מאז 1967, מה אתם חושבים יהיה בעתיד של המדינה כשפלסטינים עם תעודות זהות ישתוללו בערים מעורבות ויבריחו משם משפחות יהודיות? מישהו רואה את המשטרה והצבא מעלים את המוסלמים מחיפה על משאיות? למה פירקו את הפלמ"ח?
  ברור לכם שהחמס מנסה להגיע למאזן אימה דומה לזה של החמס, ברור לכם שכפי שהוא השתכלל בעימות הבא יהיו לו טילים מקווני GPS וצוללות מכוונות GPS. ברור לכם שהחיזבאלה מתבונן בעניין כיצד צהל מתמודד עם הביעייה ומכין ומשפר את עצמו.
  כל זמן שלא נתאחד סביב הדגל לא נהיה שונים מברי הפלוגתא בירושלים ערב חורבן ירושלים.
  תמריץ מאשים את נתניהו שלא עמד בהסכם הרוטציה. נתניהו הציע לגנץ בעת משבר להתאחד ואילו גנץ המשיך לחתור תחת נתניהו גם לאחר הנשואים. גנץ הוא זה שלא עמד בהסכם הנשואים. הוא כמו אשה שהתחתנה ומייד דרשה את הכתובה וחצי הרכוש.
  לגבי הטענה שלך תמריץ ש 40 אלף קולות מראים שהדמוקרטים רחוקים מלשלוט הרי הפחד מהידיעה רק גורם להם לבצע צעדים קיצוניים יותר כדי להבטיח את השלטון. זה איננו שונה מצעדים שנוקטים בהם במשטרים טוטליטריים. אתה צריך לתמוה איך קרה שהיותו של טראמפ נשיא מצוין לא היה מובן לקהל והגדיל את התמיכה בו. באותה מידה אתה מודה שביבי ראש ממשלה טוב אבל סולד ממנו ושאובמה לא היה מתאים לתפקידו אבל אתה מאוהב בו למרות חולשותיו. אתה מתלהב ממילים יפות אבל לא ממעשים.

  Liked by 1 person

 47. בבית בענין נתניהו וגנץ אין פה מלאכים. שני הצדדים רחוקים מלהיות נקיים, ונתניהו כרגע רחוק יותר בין השאר בגלל שבילה זמן רב יותר במסדרונות הפוליטיקה. גנץ עדיין לא קיבל הזדמנות להוכיח עד כמה הוא מוכן להתלכלך.

  אהבתי

 48. חייל
  יש כאן מלכוד 22 אם הנמצא בראש לא משלם מחיר על חוסר משילות אז הנמצאים במקומות יותר נמוכים בשרשרת יגלו עוד יותר חוסר משילות. ואז כמובן הם לא ראויים להחליף את הנמצא בראש ואז הנמצא בראש עוד יותר בטוח שהוא לא ישלם על חוסר משילות …

  Liked by 1 person

 49. ניתן, במאמץ די קל, לקשר גם למצבנו היום ולנושאים הנידונים בפוסט זה.

  קטעים מהמכתב של דויד בן גוריון ב 1957 (לאחר מבצע קדש וטרום תחילת הנסיגה מסיני ומעזה) למשתתפים בכנס של ישובי הדרום.
  במכתב הנימוקים שהביאו אותו להחליט על הנסיגה – למרות המשך חששותיו לביטחון של ישובי הדרום.

  https://ronyuval.wordpress.com/2021/05/19/%D7%94%D7%A9%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%9C%D7%A0%D7%A1%D7%99%D7%92%D7%94-%D7%9E%D7%A8%D7%A6%D7%95%D7%A2%D7%AA-%D7%A2%D7%96%D7%94-%D7%95%D7%A1%D7%99%D7%A0%D7%99-%D7%9C%D7%90%D7%97%D7%A8/

  קטע מהפוסט:
  ————————–
  " … ראיתי לחובתי המוסרית והמצפונית לייעץ לממשלה הדבר הבלתי פופולארי ביותר בזמן הזה – להסכים לפינוי מפרץ שלמה ורצועת עזה.

  ואלה הנימוקים:

  1) התברר שהסיכוי המעשי לחופש שיט במיצרים […] הוא בסידור שנעשה על ידינו עם כמה מדינות ימיות […], שלא באמצעות או"ם, אלא על ידי הכרזות פומביות של הממשלות הנ"ל בעצרת או"ם.

  סיכוי זה אינו עדיין גשר של ברזל […] אבל זהו הסיכוי הטוב והמעשי ביותר. ואני רואה הפיכת אילת לנמל בעל חשיבות בינלאומית ושיט ישראלי ובינלאומי לאילת ומאילת לים סוף ולאוקיינוס ההודי, כאחת מהמשימות הגדולות ביותר של מדינתנו. אם סיכוי זה יתאמת – ישתנה מעמדה הבינלאומי של ישראל, יפותח הנגב, תגבר עצמאותנו הכלכלית, וקו אילת-חיפה […] יהווה אלטרנטיבה בינלאומית לתעלת סואץ במידה מרובה, ובמיוחד להזרמת דלק ממזרח למערב.

  2) הייתי מוכן כרוב תושבי הארץ לסנקציות, ובלבד שנעמוד על זכויותינו הצודקות. אולם לאחר שנכנסנו בזירה של הבירורים בשני השבועות האחרונים של המדינות היחידות שהציעו לנו מטוסי סילון חדישים (צרפת וקנדה) […] ראיתי שאסור לנו להגיע למצב, שבו נהיה מנודים על ידי או"ם, באשר יתכן כי המקור היחיד לקבלת נשק לצה"ל יסתתם. [זה מכיוון ש]לצרפתים יש אינטרסים חיוניים באירופה ובצפון אפריקה, התלויים ביחסי[ם] עם מדינות אחרות ובראש ובראשונה עם ארצות הברית, ולדעתי יש סכנה חמורה שאם נהיה מנודים על ידי או"ם – לא תוכל ולא תרצה צרפת להמציא לנו הנשק שהוא חיוני בשביל ביטחוננו וקיומנו […] ואם כי אין לי יסוד להניח כי בחודשים הקרובים צפויה לנו התקפה ערבית […] הרי וודאי שצפויה לנו התקפה זו בעוד שנה או שנתיים, אם נעמוד בריב עם כל העולם ונחזיק [בשטח] שהרודן המצרי והעולם הערבי סבור שזה שטח מצרי.

  [… ] בלי כלים מעולים, ובייחוד באוויר, החיילים המצוינים ביותר, יהיו מחוסרי מגן וישע ואסור […] להוקיע צבא הגנה לישראל לכישלון בשדה המערכה [… כי] אם צה"ל ינחל חלילה פעם אחת כישלון – עלול לבוא קץ למדינת ישראל, ואולי גם לעם היושב בתוכה. …."

  אהבתי

 50.  חייל, אוחנה מונה לתפקיד כדי להטריל את המשטרה בשירותו של ביבי ואת זה הוא עושה מצוין. מה היו הציפיות שלך?
  תמריץ, נבואות הזעם שלך על מלחמה גרעינית וכד׳ לא נשמעות מבוססות. האם האיראנים והסעודים מעוניינים בהשמדה הדדית מובטחת והדבר היחיד שעוצר בעדם הוא האמריקאים? סין עושה ככל העולה על רוחה במזה״ת – לא בטוח שזה רע לנו, הסינים הרבה פחות רגישים לזכויות מוסלמים מאשר המערב וחובבים יהודים בצורה מובהקת.
  א-מחייה – אני מתכוון לעצי זית ותיקים שנכרתים כפעולת הפחדה או נקמה באוכלוסיה הערבית. רוב המתנחלים הם אנשים טובים ושומרי חוק, מיעוט הם חארות אלימים ושלוחי רסן ואשמח אם יפונו מהקרוואנים שלהם היישר לכלא שקמה.

  Liked by 1 person

 51. אז אולי שווה להתווכח על האם יש בסיס לחשד של לפיד, ולא על הפטריוטיות שלו.
  לגופו של עניין, יש לראש ממשלה אין ספור דרכים למנוע/לאפשר/לזרז הסלמה. חלקן הגדול סמוי מן העין.
  האם אתה משוכנע שנתניהו, שגם לדעתך התנהג באופן חמור בנושאים אחרים, שקל אך ורק שיקולים ענייניים? כשהוא יודע שהסלמה זה הדבר היחיד שיכול לאפשר את הישרדותו?
  אני מבין שלא נחשפת למתקפת המסרונים על בנט החל מהיום הראשון לפרעות ערביי ישראל.
  שמרית מאיר, עמוס הראל ועוד רבים וטובים, לא חושבים כמוך, אגב.

  Liked by 1 person

 52. אני לחלוטין לא משוכנע שביבי שקל רק שיקולים ענייניים במאה אחוז. הוא אינו קדוש הכנסיה הקתולית (רק הביביסטית). אבל ברור שעצם ההסלמה והמלחמה באו ביוזמת חמאס מאינטרסים מובהקים ושקופים של חמאס. זה אמור להיות ברור לכל עוקב חדשות.

  אהבתי

 53. רינגו, כשהשוטרים נעלמים משכונת פשע יש אנרכיה. מי יחלוק על כך. וארה״ב היא השוטרת של המזרח התיכון. נניח אני שיעי פנאט. ניצחונה ההיסטרי של השיעה הוא הדבר העיקרי שמניע אותי ונותן טעם לחיי. אני שומע שבעלת הברית של הסונים ושל היהודים נעלמה לארבע שנים. מובן שזו לדעתי הזדמנות היסטורית להשתלט על מכה ומדינה ולשחרר את פלסטין.

  אהבתי

 54. רינגו,
  פיספסת את המניע במקרה של אוחנה. אם כבר, המינויים של שי ניצן ומנדלבליט נועדו לתכלית הזו ויותר מכך. נתניהו חשב שהוא והם יוכלו לגנוב סוסים ביחד.

  אהבתי

 55. משה,
  מדבריך משתמע כאילו לפוליטיקאים יש עניין/תמריץ בחוסר משילות. המצב הוא הפוך כי ציבור גדול מוכן לתגמל על שיפור המשילות. הבעייה היא שנסיון להגביר משילות כרוך במאבקים עם מוקדי כח והם גובים מחיר פוליטי/אישי כבד. בנוסף, חוסר המשילות תואם את האידיאולוגיה של השמאל, הערבים והחרדים. התוצאה היא שאין באופק היתכנות פוליטית לשיפור בעניין זה.

  Liked by 1 person

 56. תמריץ,
  ישראל שרדה היטב עד 1967, כשהיתה מדינה חלשה וענייה בהרבה מהיום, בלי תמיכת ארה״ב. אתה חושב שהיום כאשר היא מעצמה טכנולוגית, צבאית וכלכלית בפער עצום משכנותיה, היא תתמוטט בלי גב אמריקאי? אז השיעים ירצו לשחרר את פלסטין, אז מה? צה״ל יעמוד חסר אונים?
  יש מקום לדאגה אם ארה״ב תטיל אמברגו נשק על ישראל ותסרב למכור חלפים למטוסי חיל האוויר. אבל זה נשמע תרחיש מאוד רחוק כי הדברים הללו מעוגנים בחוזים וגם בעלי השפעה כלכלית עצומה על תעשיית הנשק האמריקאית.

  Liked by 2 אנשים

 57. חייל
  ממש לא התכוונתי שלפוליטיקאים (מהימין) יש עניין בחוסר משילות – ההתכוונתי בדיוק לבעייה אותה הצגת 'הבעייה היא שנסיון להגביר משילות כרוך במאבקים עם מוקדי כח והם גובים מחיר פוליטי/אישי כבד' הגורמת לפוליטקאים לזרום עם החוסר משילות. בכדי לגרום לפולטיקאי מהימין להכנס למאבק בחוסר משילות אף שיגבה ממנו מחיר – היא שאם הוא לא יכנס למאבק בוחריו יגבו ממנו מחיר יותר כבד.

  Liked by 2 אנשים

 58. רינגו,
  א) וכי מישהו מבטיח לנו שההישרדות עד 1967 הייתה בסבירות ודאית? אולי היינו פסע מאסון.
  ב) אז לא הייתה אופציה לנשק גרעיני ערבי/מוסלמי

  אהבתי

 59. רינגו,
  כבר היה אמברגו נשק אמריקאי מתחילת מלחמת העצמאות עד תחילת שנות ה60. ההוכחה לכך שאמברגו נשק חדש לא יזיז לישראל יהיה שאף פקיד במשלחת הרכש המיותרת שיושבת בניו יורק לא יפוטר.

  אהבתי

 60. תמריץ,
  לישראל לא יזיק להתבגר קצת ולהפסיק להיות מדינת חסות של ארה״ב. אם זו תמשוך מכאן את תמיכתה זה לא יהיה כיף אבל נצטרך למצוא דרכים אחרות להסתדר. אולי זה דווקא יעזור לנו, נקבל חופש פעולה גדול יותר מול אויבינו ולא נצטרך לבדוק מה אומרים בטיימס על כל בניין שנפיל בעזה.
  נשק גרעיני הוא עושה השלום הגדול ביותר בכל הדורות. כל עוד לנו יש מספיק ממנו אני לא חושב שהערבים ימהרו לזרוק עלינו אטום. גם הם, אחרי כל הפנאטיות, מעדיפים לחיות על פני להפוך לאבק.
  לשיטתך (המעט חרדתית) ישראל היום מאויימת יותר מבעבר? במלחמת יום כיפור היה פחד אמיתי לנפילת בית שלישי… היום זו אפילו לא אופציה רחוקה.

  Liked by 2 אנשים

 61. בהחלט מצב שהסבב הבא יהיה ה 11.9 שלנו.
  טילים מדוייקים מונחים שיפילו את עזריאלי ונתבג..?

  אהבתי

 62. זה יהיה מחיר ההיבריס. אין עלינו והערבים הם אבק ברוח.
  (רינגו אמר יוה"כ?)

  אהבתי

 63. תשבו את המצב הנוכחי למצב של לפני שלושה שבועות. עם ישראל שקל לצרף את מנהיג המפלגה האסלאמית לממשלה, או לפחות להיעזר בה. נשיקות וחיבוקים. ראש הממשלה כדי לתקן את הרושם האיום של האמירה הגזענית שלו "הערבים נוסעים באוטובוס להצביע" התנהג בשיא החביבות לבני דודינו…מה בני דודינו? אחינו האהובים הפלסטינים מחזיקי האזרחות, שמציפים את הדשא באוניברסיטת תל אביב ואת בני החולים בצפון.
  ופתאום….. מה התחדש? לא הבנו שצריך לאסוף את הבדויים ולהוריד מעבר לגבול? הרי אסור לירות בהם כשהם פורצים למחנות צה"ל לגנוב נשק והם מצוידים היטב בנשק אמריקאי חדשי. כמה זמן עד שנשכח שוב?
  כבר לא מפילים בנינים על יושביהם בעזה כי זה חסר טעם, עוד אלף פלסטינים ימותו זה לא יזיז להם. כשתהיה להם אסדת גז אתם חושבים שהם יחששו לירות על שלנו? ומה יעשה החמס עם הכסף של אסדת הגז? ישקיע בלהשיג ויזת עסקים בקנדה לתושבים? או שישכור חברה סינית שתחפור לו מחדש את המטרו?
  הפתרון היחיד קשור בירדן, הפלסטינים ירדנים, יש לאחד אותם ולהעביר את האחריות למדינה רשמית. לדלל את האוכלוסייה ולתת לעזתים פתח מילוט. יש להמשיך ולהרוג את המנהיגים שלהם ולא לקיים הפסקת אש. לירות בכל מחזיק נשק. להראות לחיזבאלה ששיטחנו את עזה וזה יהיה גורלם.
  נחזור לבלוני תבערה? כעת אחרי שהערבים הישראלים הריחו דם הם יתנהגו אחרת מאחיהם בתרפ"ט?

  Liked by 1 person

 64. טרלול ישראלי?

  אחרי שהביע צער על שהטיל לא פגע בערבים: ערוץ 20 נפרד מהפרשן קובי פינקלר
  פינקלר תיאר אמש בערוץ 20 את מקום נפילתם של הטילים, סיפר לצופים כי טיל אחד נפל ביישוב ערבי, ואמר: "לצערנו הרב, הטיל לא הביא להמוני הרוגים שם" • בהמשך טען כי התבלבל והשתמש במילה "לצערנו" במקום במילה "לשמחתנו" – אך הסתבר שזו לא הייתה הפעם היחידה • ערוץ 20: "מתנערים לחלוטין מהדברים הקשים שאמר"

  אהבתי

 65. מה זה אין איום קיומי? הכלכלה תרד לטמיון, אסדת הגז תעלה באש, הבורסה תרד לקרשים, בעלי הדרכונים הזרים יעלו לפורטוגל אפילו פולין תראה מושכת. התיירות פקקטה, אוטובוסים מתפוצצים יהיה פיקניק לעומת מה שיכול להיות פה

  Liked by 1 person

 66. תמריץ, למה רק איום גרעיני הוא רק איום קיומי בעינייך?
  ומדינה מסכנה ועלובה תחת התקפות אינה איום קיומי?
  חלוק עליך לגמרי.

  אהבתי

 67. מה יתקיים מהמדינה אחרי שהלבנונים ירו 130 אלף טילים בוקר אחד מעושן?

  אהבתי

 68. הקרב על המיליארדים: האם ישראל תורשה להצטרף לתוכנית המחשוב הקוואנטי של האיחוד האירופי?
  קרב פנימי מתנהל בימים אלה בבריסל סביב הנוסח הסופי של תוכנית "הורייזן אירופה", שתקציבה כ-100 מיליארד אירו, וסביב השאלה אם מדינות כמו ישראל, בריטניה ושווייץ יוכלו להשתתף בחלקים רגישים מבחינה ביטחונית • על הפרק: גישה לתשתיות מחקר ולמענקים במיליארדי אירו לאקדמיה ולתעשייה הישראלית • נציגה ישראלית: "חשוב שניכלל בכל התוכנית"

  מה הסיכויים שלנו להתקבל אם נוריד מגדל על כל יושביו? או נהרוג עוד 5 ילדים של מנהיג מחבלים?
  גם על זה ביבי צריך לחשוב.

  אהבתי

 69. מסתבר שלמשטרת לוס אנג'לס ולמשטרת ישראל יש מן המשותף
  "לאחר שאנשים מלוס אנג'לס שיצאו להפגין נגד ישראל כשבידיהם דגלי פלסטין, הגיעו למסעדה, שאלו "מי פה יהודי?" והכו קשות שני ישראלים. המשטרה בתגובה עצרה את הישראלים."
  https://www.inn.co.il/news/493158

  Liked by 2 אנשים

 70. נבואות? יש בבלוג הזה מתנבאים?
  בחירות 5? ביבי ראש ממשלה בלי שותפים? בנט פנסיונר? גנץ פנסיונר? עבאס פנסיונר? המפלגה הערבית השניה בגודלה? ביבי יוצא זכאי?
  משפט חוזר לזדורוב? הלייקרס זוכים באליפות? הפועל ירושלים אלופת הליגה לכדורגל?

  אהבתי

 71. מה רשל"ץ, קטן
  בסיבוב הבא החמס יצטרך להיזהר שלא להגיע בטילים על לבנון בטעות.
  בסיבוב הבא הוא כבר יוריד מטוסים בטילי קרקע אוויר, ישטח את נתב"ג, יסגור את מיצרי טיראן

  אהבתי

 72. עזה, סיכום ביניים.
  הטפשת הצבאית של צה"ל באה לידי ביטוי בז'רגון הפוסט מודרני שהוא הצליח להשליט על הדיון הציבורי (בסיוע צמוד של הגנרלים הנפוחים והנבובים שמסתערים על ערוצי הטלוויזיה). "בנק המטרות", "אסטרטגיית יציאה", "הם לא יאמינו למה שהם יראו כשיצאו מהבונקר", "אפקט הדאחייה". המבצע הזה הביא את החידוש הנפלא של "דירה מבצעית".
  טפשת 2. צה"ל עבר לשימוש בלבדי בחימוש מדוייק בנימוק שזה מקטין את הפגיעות בבלתי מעורבים. מלבד העובדה שצבא שמן ורופס כמו צה"ל לא יודע להתנהל בכלכלת מלחמה שבה המשאבים (כסף ומלאי) מוגבלים, ברמה המערכתית הנזק האגבי חשוב לא פחות ואולי אף יותר מפגיעה במטרות מהבנק המפורסם. ערבים מתים ונזק סביבתי עצום הם משפרי הרתעה. אין שום מניעה בחוק הבינלאומי להפעיל ארטילריה (נשק סטטיסטי) כנגד מקורות של ירי ארטילרי. הכבלים שצה"ל כבול בהם הם כולם ביוזמת הצמרת שלו למרות שנח להם להטיל את האחריות על המשפטנים
  ברמה הטכנו טקטית חל שיפור ניכר בהשוואה לעשור האחרון.
  טפשת 3. דובר צה"ל. אין צורך בהסברים

  Liked by 3 אנשים

 73. חייל,
  אתה יכול להתרגז על בנט (וזה בדיוק מה שאתה עושה), אבל מה שאתה כותב זאת בדיוק הטענה שלו. אולי זה מה שקנה אותך לתמוך בו בתחילה, אבל להיות זקן נרגז לא יקדם דבר. אני לא מוצא בדבריך שום הצעה לפתרון והתקדמות מלבד להצביע לביבי כי כל האחרים גרועים.

  אהבתי

 74. יאיר,
  לפעמים שימור הקיים הוא האופציה הכי טובה. טעיתי בעבר פעמיים, עם בנט וגם עם סער (כשהיה בליכוד). גם זקנים נרגזים לומדים בדרך הקשה

  אהבתי

 75. תגיד שמעון חש,
  עד כדי כך אין לך חיים שאתה מתחזה אלי…?
  וואללה, אני סלב
  סחטיין

  אהבתי

 76. חייל,
  אין אפשרות להוריד בנינים, אין אפשרות להרוג אזרחים, אין אפשרות לירות למקורות הירי. חייבים להראות מצולם שיורים רק במחזיקי נשק. אין אפשרות לפגוע במבנים שהוקמו על ידי השוק האירופאי. הראו להם שהיו רקטות תחת קולטי שמש שהוקמו במימון האירופאים, עדיין הם התלוננו.
  אין טעם להרוס כי הקטרים והמצרים הבטיחו שיבנו. אי אפשר ליצור מצב של אין חשמל או אוכל כי זה לא הומני.
  כל מה שאפשר זה להודיע שיתחילו בסיכולים ממוקדים. אי אפשר אפילו לדרוש שלא להעביר אספקה עד שהם לא יפורזו מהנשק.
  כלום אי אפשר לעשות כי הם האנדר דוג

  Liked by 1 person

 77. תמריץ,
  תחסום בבקשה את הכינוי שמעון חש.
  הוא מתחזה אלי.
  כידוע זה כינוי שהשתמשתי בו בעבר בבלוג זה.
  אני בדרך למצוא את כתובת ה ip שלו.
  תביעת התחזות וגנבת זכויות יוצרים בדרך אליו.
  תמריץ, אם לא תחסום אותו אאלץ להפנות את התביעה גם אליך, בתור נותן הפלטפורמה להתחזות והגנבה.

  בברכה

  אהבתי

 78. בבית,
  הגנרלים בצוק איתן סברו כמוך ואסרו ירי ארטילרי למקורות אש. לאחר שספגו נפגעים נתנו לתותחנים יד חופשית והקרב נהפך. כך היה בסג'עייה וכך גם ברפיח. לא היתה לירי הזה שהרג כמה מאות ערבים השפעה על כמות הגינויים. צה"ל הוא צבא כל כך טיפש שלא רק שאינו לומד מהניסיון של אחרים גם מהניסיון של עצמו הוא מסרב ללמוד

  Liked by 3 אנשים

 79. מעניינת ההאשמה הסינית את האמריקנים, שהם, בניגוד לעמדה גורפת וטוטאלית כמעט של הקהיליה הבינלאומית, לחתור להפסקת אש, הם ( האמריקנים) ניצבו כאבן נגף בסיפור של המגעים להפסקת אש. נצטט ממסיבת העיתונאים של משרד החוץ הסיני:

  I have to stress that the overwhelming majority of UNSC members spoke with one voice: all believed that the Security Council should speak with a unanimous voice, advance the peace talks process in a just manner and work for the peaceful coexistence of Palestine and Israel. But regrettably, due to the obstruction of one country, the Security Council has been unable to speak with one voice. We call on the US to shoulder its due responsibilities, take an unbiased stance, and support the Security Council in playing its due role in easing tensions, rebuilding trust and advancing political settlement.

  נתרגם ספונטנית:

  אני חייב לציין, שרוב גורף של מדינות חברות או"ם דיברו בקול אחד ואחיד: יש לקדם את תהליך השלום בין ישראל לבין הפלסטינאים, ובאופן צודק.אבל, לצערנו, בגין התנגדות של מדינה אחת, והיא ארה"ב, מועצת הביטחון, לא יכלה להגיע להסכמה בנדון, ולדבר בקול אחד. אנו קוראים לארה"ב, לתת כתף במאמצים אלו, ולנקוט עמדה בלתי מוטה, ולתרום חלקם ולעזור למועצת הביטחון, לגרום להפגת המתיחות, ולהגעה להסדר בר קיימא.

  עד כאן התרגום:

  מענין כמובן, למה ביידן, עמד בלחצים כל כך קשים, ולא ויתר ונכנע. הן בינלאומית, הן בזירה הדמוקרטית וכדומה. לא פחות, העמדה הסינית הכוללנית. והיא כזו, שמבחינת ישראל, היא חד צדדית, מוטית, ולא מתקבלת על הדעת:

  שני מדינות לשני עמים. מזרח ירושלים בירת פלסטין. ובקשר למבצע בעזה. חייבים להפסיק צבאית, את הפגיעה באזרחים בעזה.

  לא פשוט כלל וכלל פה…..

  כאן:

  https://www.fmprc.gov.cn/mfa_eng/xwfw_665399/s2510_665401/t1876301.shtml

  יש עוד מקור, אשאיר אותו אחר כך….

  Liked by 1 person

 80. רק יוער כאן:

  לחודש מאי, כלומר, בתוך המבצע, סין הנשיאה התורנית של מועצת הביטחון.

  אהבתי

 81. לכל המעונין, הודעה של הפרקליטות/ משרד המשפטים, תחת הכותר:

  "פרקליטות המדינה פועלת בימים האחרונים בנחישות להביא למיצוי הדין עם מפרי חוק אלימים, באמצעות כלי האכיפה העומדים לרשותה בהתאם לדין."

  ותכל"ס:

  " עד כה הגישה הפרקליטות בכל המחוזות כ-80 כתבי אישום נגד כ-110 נאשמים, חלקם קטינים, בגין עבירות שונות ובהן תקיפת שוטרים בנסיבות מחמירות, סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, השתתפות בהתפרעויות, יידוי אבנים, התנהגות פרועה במקום ציבורי, הצתה, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, היזק בזדון ממניע גזעני ועוד. נגד רוב הנאשמים הוגשו בקשות להארכת מעצר עד תום ההליכים.

  אתמול הוגשו 15 כתבי אישום נגד 24 נאשמים לפי הפירוט שלהלן:

  – מחוז חיפה: 4 כתבי אישום הוגשו נגד 5 נאשמים

  – מחוז ת"א: 6 כתבי אישום נגד 9 נאשמים (מתוכם אחד קטין)

  – מחוז דרום: 5 כתבי אישום הוגשו נגד 10 נאשמים, רובם קטינים.

  המעשים שבכתבי האישום אירעו במסגרת גל של הפרות סדר והתפרעויות אלימות ברחבי הארץ, ברובם על רקע לאומני-גזעני, שכלל תקיפות כלפי כוחות המשטרה והביטחון. כל זאת, בטרם ובזמן שמדינת ישראל מנהלת מערכה צבאית המכונה מבצע "שומר החומות" כנגד ארגון החמאס ברצועת עזה, ובעת שהאוכלוסייה האזרחית במדינת ישראל מצויה תחת מתקפה של מאות רקטות.

  הפרקליטות רואה בחומרה רבה התנהלות של הפרות סדר ופגיעה באנשי כוחות הביטחון, ותפעל בנחישות ביחס לכל פורעי חוק המבקשים להפר את הסדר הציבורי במדינת ישראל.

  בהתאם להנחיית ממלא-מקום פרקליט המדינה, עמית איסמן, תיקי חקירה המועברים ממשטרת ישראל לפרקליטות ביחס לאירועי ימים אלה מתועדפים ומטופלים באופן מיידי ע"י פרקליט ייעודי בכיר בכל מחוז, והטיפול בכלל התיקים ברחבי הארץ מרוכז ברמה ארצית."

  כאן:

  https://www.gov.il/he/departments/news/19-05-2021-01

  אהבתי

 82. עוד לא התחילו אפילו ללקק הפצעים. רק מריחים הפסקת אש, והאש מתחדשת כמובן בגזרה אחרת:

  תקראו הציטוטים כאן של פוליטיקאים בקשר להקמת הממשלה:

  " כעס בימין על נתניהו בעקבות הדיווחים על הפסקת האש"

  סמוטריץ' הזהיר את נתניהו ואמר שיוכל "לשכוח" מממשלה אם בהבנות מול חמאס יהיה קשר כלשהו לירושלים. בן גביר: "זו יריקה בפרצוף של תושבי הדרום". גם סער תקף: "הפסקת אש בלי מגבלות על התעצמות חמאס ובלי החזרת החיילים והאזרחים תהיה כישלון מדיני". קריאה בשטח של ימינה לבנט: "שקול מחדש את האפשרות לממשלת שינוי"

  הדיווחים על הסכמה להפסקת אש מול חמאס מעוררים זעם מצד גורמים בימין – ואזהרה מפורשת מצד בצלאל סמוטריץ' לראש הממשלה בנימין נתניהו. יו"ר הציונות הדתית הזהיר את נתניהו כי לא יסכים לשבת בממשלה אם להבנות מול חמאס יהיה קשר כלשהו לירושלים, בעוד שותפו למפלגה ח"כ איתמר בן גביר תקף וטען שהפסקת האש היא "יריקה בפרצוף של תושבי הדרום".

  בציוץ שפרסם סמוטריץ' בחשבון הטוויטר שלו הוא פנה לנתניהו והודה לו על ניהול המבצע עד כה. הוא אמר כי אינו מודע אמנם לדיונים הפנימיים כיוון שאינו חבר בקבינט, אולם שיגר אזהרה מפורשת: "אם חס וחלילה הסכם/הבנות מול חמאס יכללו, במפורש או במשתמע, פסיק שקשור לירושלים (כניעה שלך בהר הבית או בשמעון הצדיק) אתה יכול לשכוח מלהקים ממשלה".

  מדובר באולטימטום שני שמציב סמוטריץ' לנתניהו מאז הבחירות: הראשון היה סביב הסירוב העיקש שלו להקים ממשלה בהימנעות מפלגת רע"מ של מנסור עבאס. בשלב זה אמנם הקפיא נתניהו מגעים פוליטיים באופן רשמי, והם מתנהלים בעיקר בערוצים שקטים מטעם אנשיו, אולם עם סיום הלחימה, ו-13 ימים שנותרו לסיום המנדט של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, סביר להניח כי המגעים הפוליטיים יעלו שוב שלב.

  ביקורת על הפסקת האש נשמעה כאמור גם מיו"ר עוצמה יהודית בן גביר, שחבר בוועדת החוץ והביטחון: "סיום המבצע בטרם הפלת שלטון החמאס פירושו הפוגה זמנית והתחמשות של ארגון שמטרתו לא משתנה – מחיקת מדינת ישראל. הפסקת אש שכזאת היא כניעה לטרור וחולשה ועל ראש הממשלה להבין שלא נגבה אותו בכל מחיר. ודאי אם נגלה שאינטרסים ביטחוניים של ישראל נפגעו או אם חלילה רה"מ עשה ויתורים בירושלים – אני מתבייש הערב בממשלת ישראל וסבור שהפסקת האש היא יריקה בפרצוף של תושבי הדרום".

  יו"ר תקווה חדשה גדעון סער מתח ביקורת גם הוא ברקע הדיווחים על הפסקת אש: "הפסקת הלחימה בחמאס באופן חד-צדדי תהיה פגיעה קשה בהרתעה הישראלית כלפי החמאס ולא רק כלפיו. הפסקת הפעילות הצבאית של ישראל ללא הטלת מגבלות כלשהן על התעצמות והתחמשות החמאס ובלי החזרת החיילים והאזרחים המוחזקים בעזה תהיה כישלון מדיני שאת מחירה נשלם בריבית בעתיד".

  בינתיים, גם בימינה לא שקט הערב. קרן הראל, יו"ר מטה יו"ש במפלגה של נפתלי בנט, קראה לו היום לשקול מחדש את עמדתו ולהסכים לממשלה בראשותו עם גוש השינוי – אחרי שהודיע כי האפשרות הזו ירדה מהפרק. ב-ynet וב"ידיעות אחרונות" פורסם כי בנט נאלץ לעשות זאת לאחר שאיילת שקד סירבה למהלך הזה בתוקף וסירבה גם לבקשתו לפרוש מהכנסת. למרות זאת, בשטח יש כאלו שקוראים לבנט לשנות את עמדתו.

  "הגענו לשעה גורלית ואנו נאלצים לקבל החלטות מכריעות כשהאופציות המונחות לפנינו עוסקות בין הרע – לרע במיעוטו. אין לנו אופציה טובה ומושלמת להתרפק עליה. ולכן עלינו לתעדף את מציאות הרע פחות – כדי לייצר את מעט הטוב שכן אפשר לגרוף", כתבה הראל.

  "הבחירה ברע במיעוטו לא הופכת אותה לאידיאל, אלא להבנה שאנחנו לא חיים ומתפלפלים בעולם האידיאות בבית מדרש אלא במציאות חיים מוגבלת, שיש בה עגימות, עליבות, ושליליות עם כל האופטימיות וראיית הטוב. יש צורך לכרות איבר כדי להציל את כל הגוף.

  היא הוסיפה: "לכל אופציה כרגע יש חיסרון. לתת לגיטימציה להמשך שלטון רופס של ביבי שמסכן את האומה/גרירת בחירות חמישיות/הנהגת בנט עם דמויות לא ראויות. עכשיו צריך להבין באופן קר את תמונת המצב על כל רכיביו ומכלול הנתונים ולהפסיק לחיות באשליות. אלו האופציות – בריחה מאחריות ובחירת הרע במיעוטו כדי'לא להתלכלך'/מחאה על אופציית הרע במיעוטו – מייצר החרפת מצב ולא מאפשר גם לא מעט של טוב".

  כאן:

  https://www.ynet.co.il/news/article/B1CXtf4Yu

  אהבתי

 83. רק תיקון לתרגום בתגובתי לעי"ל, בציטוט של משרד החוץ הסיני:

  צריך להיות:

  "רוב גורף של מדינות חברות במועצת הביטחון של האו"ם"

  ולא:

  "…שרוב גורף של מדינות חברות או"ם"

  אהבתי

 84. הפוסט הזה של הסולידית ייכנס לפנתיאון של הפוסטים בבלוגים בעברית, גם אם מתחילים לספור עוד מהימים של מרגי בישראבלוג.

  אהבתי

 85. נאה דרשת תמריץ.
  בהחלט מעורר השראה לגלות שגם היא הפכה לאנושית ואף כותבת על כך בגילוי לב ואומץ רב. שברה את הרשת.

  Liked by 2 אנשים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: