השד הציוני לא כל כך נורא

המחיר שנגבה לעת עתה גם מעזה וגם מערביי ישראל על ההתקפות על לב המדינה הוא מגוחך בעליבותו. מספר ההרוגים בצד העזתי לא חצה לעת עתה אפילו את מספר ההרוגים באסון מירון שלנו. זה לא קורבן שהצד העזתי יתקשה לקבל עבור הגנה על אל אקצה. העזתים יהיו נכונים להגן על המסגד הקדוש ביתר התלהבות גם מול האיום המדומיין הבא, שיהיה קרוב מאוד. אם המבצע ימשיך להתנהל כעוד מאותו דבר, מדיניות ההרתעה של ישראל תהיה אכולת געגועים לאהוד אולמרט, דן חלוץ, אליק רון (ממהומות אוקטובר 2000), אהוד ברק (שכשר ביטחון פתח יפה ב-2009 את מבצע עופרת יצוקה בהרג המוני בקורס שוטרים) ועוד שמות שנשכחו במהלך דרך החתחתים רבת השנים – הניסיון לתת תמריץ לשכנינו במזרח התיכון לסבול את קיומנו בו.

להראות לערבים שהשד הציוני לא נורא כל כך זהו עוול גדול לא רק כלפי עצמנו, אלא גם כלפי הערבים עצמם. הם יכולים למצוא מרגוע לנפשם בהבנה שהציונים חזקים ולכן זו טעות להסתבך איתם. אם מראים להם שהציונים חלשים, קולעים אותם לסערה נפשית קולקטיבית של תחושת השפלה על מצבם מול ישראל, סערה שתהיה חייבת לבוא לידי ביטוי בזעם ובאלימות עצומה.

102 תגובות על ״השד הציוני לא כל כך נורא״

 1. מעשית אני מסכים לנכתב אבל לא עקרונית.
  הבעיה בגישה שאתה מציג היא שאנחנו מוסרים את המפתחות לגורלנו לידי אחרים.
  ברגע שאתה מודד אלימות אתה ישר מכריח אותנו להגיב באלימות שווה לאלימות שהופנתה כלפינו (+אפסילון לשמירת ההרתעה).
  כלומר אתה כולא אותנו בחליפת משוגעים שהמידות שלה נקבעות בידי אויבינו, ואתה מפיל אותנו למקום שבו הם קובעים את כללי המשחק.
  זאת טעות אסטרטגית.

  אתה גורם לנו לראות באלימות מטרה כאשר היא רק אמצעי בידי אויבינו.
  מה הם רוצים? הם רוצים אלימות? לא. אלימות היא האמצעי שלהם להשיג את המטרות שלהם.

  לכן רק אלימות כנגדם לא תשיג דבר. זה חייב להיות מלווה בקידום המטרות שלנו.
  האמצעים בכדי לבסס את המטרות שלנו זה להחיל את החוק הישראלי על שטחי C, סיפוח אזור E ובנייה מסיבית בו כך שרעיון המדינה הפלסטינית יקרוס.
  מניעה של בניה פלסטינית בשטחי C, ועוד … ועוד …
  חייבים להיות פרואקטיבים.

  אנחנו צריכים לצאת ממעגל התגובה הזה ולייצר את "בנק המטרות" שלנו.

  Liked by 1 person

 2. מי שלא מסוגל להתמודד עם המיעוט הערבי בקו הירוק, אין לו שום דבר להרוויח מסיפוח שטחי סי. ומבחינת העולם זו הכרזה רשמית שישראל מדינת אפרטהייד. זו טעות בסדר גודל קיומי..

  Liked by 1 person

 3. אתה לא מסוגל להתמודד עם המיעוט הערבי בקו הירוק לא בגלל שיש לך חוסר בכח. יש לך מספיק כח שכלל לא מופעל.
  אתה לא מסוגל להתמודד עם המיעוט הערבי כי אתה משדר לו דבר והיפוכו. כי אתה לא יודע מי אתה ומה אתה רוצה.

  Liked by 1 person

 4. תמריץ
  אתה הופך את היוצרות. מי שלא מספח את שיטחי סי לא יוכל להתמודד עם המיעוט הערבי בקו הירוק. מבחינת העולם הדבר שהכי מוציא לישראל שם אפרטהייד זה תמונות של המחיר שנגבה מהם על האלימות שלהם. (כמובן שלמרות זאת צריך לגבות מהם מחיר אמיתי וכואב כמו שציינת אבל זה חייב להיות מלווה גם בטיפול שורש בנוסח יאיר זו הדרך היחידה שלא נצטרך שוב ושוב לגבות מחיר)

  Liked by 2 אנשים

 5. המיעוט הערבי הגיע לעמדה הכי חזקה מימיו בימים האחרונים.
  הוא הפך ללשון מאזנים לגטימית מצד שני הצדדים (לפחות מצד כל השמאל ומצד רוב הימין).
  ומה הוא עושה ברגע הזה?
  ….

  Liked by 2 אנשים

 6. ואם יהיו פה עוד שלוש מאות אלף אזרחים ערבים, הם יהיו יותר חזקים או פחות חזקים?
  חוץ מזה שחלק גדול מהחוזק של ישראל הוא קשריה עם ארה״ב ועם אירופה. הפיכת עצמך למצורע נוסח דרום אפריקה היא לא דרך להתחזק. ועדיף להרוג אלף תינוקות בני יומם ולא לספח מבחינת הלגיטימיות הבינלאומית. פה זה אירוע בודד שיחלוף כמו שלא שופטים את ישראל היום על סברה ושתילה. פה זה מהות המדינה. דרא״פ לא נפלה בגלל איזה אירוע אלימות נגד שחורים, אלא מאחר שמדינה אירופית לא יכולה להתקיים על מהות גזענית במאה ה-21.

  אהבתי

 7. תודה לאל שיש ערבים בתוכנו וסביבנו, משתי סיבות:
  א. כי רוב מוחלט שלהם הם אנשים טובים. כאלו שדואגים למשפחתם וקהילתם. שעובדים קשה, שמחוברים לערכים שלהם, שחיים די בשקט במדינה היהודית או סביבה.
  ב. כי מיעוטם מציל אותנו מעצמנו. הוא מזכיר לנו מי אנחנו ומה אנחנו ומה אנחנו עושים כאן.

  תודה לכם שהצלתם אותנו מהסכם ברק-ערפאת
  תודה לכם שהצלתם אותנו מהסכם אולמרט-אבו-מאזן
  תודה לכם שהצלתם אותנו מממשלה שתלויה בכם (ממשלת נתניהו או ממשלת בנט-שמאל)
  תודה לכם שאתם מזכירים לנו מי אנחנו !
  תודה לכם ערבים יקרים !!! לא היינו מצליחים בלעדיכם.

  Liked by 1 person

 8. אז מה ההצעה שלך תמריץ?
  לבנות נוסחה שתחשב כמה ערבים צריך להרוג בכדי לגבות את מחיר ההרוגים שלנו?

  אהבתי

 9. בא נתחיל ממה שמוסכם:
  לספח את מעלה אדומים וסביבותיה (אזור E) זה אפרטהייד?
  לא. אז תתחיל משם.

  Liked by 1 person

 10. זה נשמע גס מאוד ואכזרי אבל כן – פשוט צריך לזרוע הרס עצום. דוקטרינת הדאחיה, מה שאייזנקוט אמר בזמנו. מרחב שממנו נורו רקטות או הייתה פעילות טרור צריך להיות נקי מבניינים. אין שום בעיה עקרונית לעשות זאת עם המשפט הבינלאומי. הרי גם בדיעבד אפשר להוריד מבנים שנעשה בהם טרור. ולגבי ערביי ישראל גם צריך להיות מחיר כבד – שיקימו כלא לכל המתפרעים עכשיו. שירדפו אותם וימצאו אותם. בינתיים עוצרים את היהודים שמגנים על עצמם.

  אהבתי

 11. תמריץ
  אף אחד לא דיבר על סיפוח 300 אלף אזרחים ערבים.
  הריגת אלף תינוקות לא תהיה אירוע בודד כמו שסברה ושתילה היא לא אירוע בודד היא מצטרפת למסה של אירועים שלא נגמרת. הרג אלף תינוקות (אפילו חד פעמית) תהפוך אותנו למצורעים פי אלף מאשר סיפוח השטחים הריקים. תמונה אחת של תינוק הרוג שווה לשונאי ישראל יותר מאלף מילים של על אפרטהייד שלא מגובה בשום דבר ותמונה של הרס ודאי יותר מזיקה מאלפי דונמים של סיפוח שטחים ריקים. השורש והבסיס של נפילת דרום אפריקה הוא שהמקרה שם הוא של לבנים שנכנסו לשטח של שחורים. מעבר ליסוד הזה היו תרומות של אירועי אלימות נגד שחורים + תפיסות מופשטות על מהות גזענית ואפשר להתווכח מי משניהם יותר השפיע, זכותך לחשוב שהתפיסה של מהות גזענית היא גורם יותר משפיע (לדעתי לא) אבל זה ויכוח מיותר כי שניהם ביחד שוליים ביחס לעובדה היסודית שמדובר בלבנים שנכנסו לארץ של שחורים. הדרך לטיפול בבעיית תמיד האפרטהייד היא טיפול בשורש.

  אהבתי

 12. תמריץ,

  אבחנת נכונה במקטע הראשון, שעל אל אקצא, הם יתחרעו בטירוף. אבל, במקטע השני אז, אתה כותב שהם מבינים רק את שפת הכוח. אז הדברים לא ממש מתיישבים כמובן.

  התפיסות האלו, שהם מבינים רק את שפת הכוח, כבר מזמן אבד עליהם הכלח. האמת היא, שהם מבינים את שפת הכוח. אבל לא רק. הם בכלל חושבים עלינו את אותו הדבר, ומשוכנעים בזה:

  רק יום כיפור החזיר את סיני. המוני ילדים שזרקו אבנים באינתיפאדה הראשונה הביאה את אוסלו. פיגועים קשים גרמו להתנתקות מעזה. פיגועים קשים גרמו לנסיגה מלבנון.

  אז איך בדיוק ? אם הצד השני חושב עליך, שאתה מבין רק את שפת הכוח, זה בעיה לחשוב שהוא עצמו, ביחס אליך, מבין רק את שפת הכוח.

  ועל כך, אסור לשכוח, שערבים היום, ושל פעם, אופרה לגמרי אחרת. הדור הצעיר הוא שונה לגמרי. פה הם מתקרבים לאט לאט, לפרופיל דאעש"י (בעיקר בגלל בעיות זהות).

  והנה, עזה במצור בסגר באמת קשה. במשך נניח 15 שנה בקירוב. האם הסגר וסבבים אכזריים ביותר, שיכנע אותם באמת ובתמים במשהו ? ממש לא.

  זה לא ממש פשוט…….

  אהבתי

 13. מדברים על האירועים האלה הרבה מנקודת המבט של הסכסוך הישראלי־ערבי, אבל בעיני זה רק תסמין של בעיה אחרת – הכישלון המוחלט של מערכות הביטחון, ביטחון הפנים והמשפט בישראל. אולי אני מגזים, אבל לדעתי אם היינו רואים שוטרים מפעילים כוח סביר ומונעים מאנשים לחסום כבישים (גם כשמדובר באתיופים או נכים), אולי לא היינו מגיעים למצב שצריך לדבר על שליחת פלוגות מג"ב ללוד. זה מתחיל בפשיעה נגד חקלאים, בכנופיות פרוטקשן בדרום, כמובן בכל סיפור ירושלים. אם משטרת ישראל תאכוף את החוק כמו שהיא צריכה, ואם מערכת המשפט תעניש עבריינים כמו שהיא צריכה, אני בטוח שפתאום למעט מאוד ערבים יהיה דחוף ללכת להציל את אל אקצא.

  זו הבעיה לטווח הארוך. בטווח המיידי מה עושים, יורים במתפרעים או בונים בשטחים? לא כזה משנה לדעתי. גם אם לא יגעו בשערה משערות ראשו של אף מתפרע מהימים האחרונים, אבל ממחר תקום פה בנס משטרה אמיתית, שנכנסת בלי פחד לעיר העתיקה, לאום אל פאחם, לשגב שלום ולנווה שאנן – אני חושב שמקרים כאלה לא יקרו יותר.

  העניין הוא בראש ובראשונה מקצועיות של כוחות הביטחון, ולצערי אף אחד לא עומד לדבר על זה (חוץ מבערוץ של אורי מילשטיין הצדיק בסדום). כל מה שיש לנו בשיח הפוליטי הישראלי זה מנעד מ"אוהב ערבים" עד "שונא ערבים", אז אולי כדי להגדיל את הסיכוי שכוחות הביטחון יעשו משהו אז ינסו להזיז את המנעד ימינה ולקרוא לאיזה סמוטריץ' או בן־גביר שיעשה שם סדר. אני מודה שזה אולי עדיף על המצב הנוכחי, אבל פתרון לטווח ארוך הוא רק המקצועיות. שלחו לפה את המארינס מאמריקה, להם לא אכפת מי ערבי ומי יהודי, מה זה שטח סי ומה זה שייח' ג'ראח, אבל שבוע שהם מסיירים בלוד או בעזה עם פקודת "שמרו על הסדר", הם יעשו שם סדר טוב טוב.

  Liked by 2 אנשים

 14. יש פה מגיבים, לא מבינים מה הם כותבים עם כל הכבוד. את שטחי C אף אחד לא יספח, לא יכול לספח. בטח ובטח במלואם. על אחת כמה וכמה כל יהודה ושומרון.

  אפילו ימין קיצוני, לא יכול לעשות כדבר הזה. ההשלכות יהיו כל כך קשות, שזה בלתי אפשרי פשוט.

  הפרמטר, זה אחיזה ברסן השלטון. לא ימין קיצוני על הנייר. רטורית בימין. אלא, מי שיצטרך לשאת באחריות לכך. כל עוד המדינה הזו, בעיקר בנויה על מעמד ביניים חילוני, אין דרך למעשה כזה ולהשלכות שלו הבינלאומיות והמשפטיות.

  שי שפירא,

  בהפעלה של כוח גורף, לא פותרים עניינים בהכרח. אסור לשכוח, כאשר אנשי חוק מפעילים כוח גורף, לא כל שכן, בחריגה מן הפרוטוקול, אז כבר לא ישנה ערבי או יהודי. שוטרים ואנשי חוק, מפתחים אינסטינקטים או רפים נמוכים להכלת תסכול. משחררים רסן, ומהר, ואז, כולם סובלים. יהודים וערבים.

  המחשבה, ששוטר יהיה סבלני בטירוף לנוכח יהודים פורעי חוק וסדר, ואלים בטירוף עם ערבים. לא מתיישבת עם שום מציאות. זה ניתוק מוחלט מן המציאות.

  אנו מדינת חוק. וגם ענישה זה לא דבר כזה פשוט כפי שחושבים.

  אהבתי

 15. תמריץ,

  אני חושב שאתה טועה.

  מתי יש תמריץ למדינה כמו ישראל השתמש בכח קיצוני לא פרופורציונלי? כאשר אתה חלש ורוצה להראות לכולם שלא יתעסקו איתך. זה היה המצב של ישראל בעבר.

  אני לא בטוח שזה המצב בהווה. היום ישראל הרבה יותר חזקה, מהרבה סיבות. ולכן יש יכולת לשלוט בתהליך בצורה יותר מבוקרת.

  מעבר לסיבות הרגילות של צבא חזק ואוכלוסיה גדולה יותר, יש סיבות בנאליות יותר כמו הרבה ממ"דים בבתים. כיפת ברזל אפקטיבית למדי, ומשק שמורגל בעבודה מהבית עקב הקורונה.

  אני חושב ששליטה עצמית היא כח. היכולת שלנו לא להגיב אוטומטית מעבירה את השליטה לידיים שלנו, ולא לידיים של החמאס.

  Liked by 1 person

 16. אל רום, לא אמרתי שום דבר על כוח גורף ובטח לא על שחרור רסן, ההיפך הגמור. דיברתי על מקצועיות. משטרה מקצועית מפעילה את מינימום הכוח הנדרש כדי לאכוף את החוק. זה אומר שני דברים – לא להפעיל יותר מדי כוח, וגם לאכוף את החוק. המשטרה כרגע מקבלת ציון טוב בראשון וציון גרוע בשני במקומות שציינתי (במקומות אחרים זה ההיפך).

  אני חלילה לא רוצה סבלנות מול יהודים וטירוף מול ערבים. אני רוצה סבלנות מול כולם, אבל סבלנות שלא באה על חשבון אכיפת החוק, תוך הפעלת הכוח הנדרש, לא פחות ולא יותר. האם זה אומר שיוויון בין יהודים וערבים? מכיוון שערבים כרגע מתפרעים "קצת" יותר מיהודים, נראה לי שהם גם אלה שצריכים יותר הפעלת כוח מצד המשטרה. אבל כמובן גם יהודים שמתפרעים, וכמובן יש כאלה, צריכים לשיטתי להיעצר באופן דומה.

  Liked by 2 אנשים

 17. קשה להאמין שנצליח להוציא לפועל 'דוקטרינת דאחיה' בזירה ובעידן הנוכחיים.
  גם פתרונות אחרים עוד לא שמעתי, אבל אין לנו ברירה אלא לחשוב חזק ולנסות לפתור את זה. המצב קשה אבל כבר עברנו מצבים קשים. צריך קור רוח יוזמה ותושיה. כרגע אנחנו נגררים ומאלתרים.

  הדבר שברור לי הוא שהיכולת לספר בדיות על הר הבית היא קלף שחמאס יודע לנצל היטב. זה משהו שחייבים לנטרל. מה עם לפנות לעולם ולהעביר את השליטה ב'אגן הקדוש' לגוף בינ'ל או משותף לשלוש הדתות באופן שיבטיח חופש פולחן ותנועה לכולם באיזור זה?
  זה יוזמה שלנו, אם יבוצע נכון נזכה בנקודות בלי לשלם מחיר מדיני (זה לא נמסר לפלשתינים/ירדנים וכד' או במסגרת הסכם מדיני אלא חופש פולחן נטו) ומוציא מהמשוואה קלף מפתח.

  אהבתי

 18. 3718, מבצע עמוד ענן היה דוגמה למבצע מרוסן יחסית (אם כי לדעתי פחות מרוסן מהנוכחי). וזה נתן שקט זמני. כדי לקבל שקט ארוך שנים צריך להגיע למימדי ההרס של הדאחיה במלחמת לבנון השנייה, מה שנתן לנו בינתיים 15 שנות שקט או להרס בעקבות צוק איתן שנתן (בערך) 7 שנים שקטות. אם המבצע הנוכחי לא יעלה מדרגה בכמות ההרס שהוא זורע, ההרתעה תחזיק מעמד זמן קצר מאוד. כל מה שלא יעשו בפעם הזו, יצטרכו לעשות בפעם הבאה.

  אהבתי

 19. דוקטרינת הדאחיה תקרה במוקדם או במאוחר כי זה הדבר היחיד שעובד (למעט כיבוש מלא של הרצועה שיגבה מחיר מטורף בחיי חיילינו). פשוט יהיה עוד ועוד שפיכות דם עד שזה יקרה. כמו בעידן "האיתותים" שקדם לחומת מגן, למי שזוכר. ניסו להחליף פעולה נחושה ותכליתית ב"איתותים" חסרי ערך. השאלה אם נעשה זאת מהר או לאט. אפשר להשוות את זה אולי לנושא אחר לגמרי שאני מדבר עליו בבלוג, התמריצים הפיננסיים כדי להיפטר מהשפל הכלכלי או ממשבר גוש האירו. אפשר באיטיות מייסרת ואינסופית (עידן אובמה\מרקל) ואפשר בבת אחת ובעוצמה אדירה (טראמפ וביידן).

  אהבתי

 20. שי, אני לא רואה את ארה"ב כדוגמה טובה יותר. נראה שהמשטרה משותקת שם מול הטרלול הפרוגרסיבי. בעצם כל הסיפורים על צעירים שחורים שנורים וכדומה בסוף מטרתם להוריד את המשטרה על ברכיה מול האלימות והאנרכיה. ונראה שזה גם מצליח להם.

  אהבתי

 21. אל רום, אף פעם לא אמרתי שמבינים רק כוח. יש תמיד גזר ומקל. אבל הימים האלו הם הזמן למקל, וזהו מקל עלוב. אירן וסוריה צופות ואולי מתביישות שהן לא מגיבות ישירות מול ישראל, אם זה כל מה שהיא יכולה לעשות מול החמאס. ייתכן שעוד נשמע מהן.

  אהבתי

 22. יאיר, סיפוח מצומצם לא שווה את המחיר הנורא בדעת הקהל העולמית. השאלה בסוף מה הרווח, מה התועלת. אני לא רואה.

  אהבתי

 23. תמריץ, במסגרת מהלך יזום נוכל להשפיע על מי שיגן ועל הכללים. לעומת היום שמי מגן? הוואקף? אנחנו אפילו מגנומטרים בכניסה לא מסוגלים לשים.
  נוכל להרויח כמה נקודות פה.
  והבונוס – דקירה קטנה לירדן.

  אהבתי

 24. שי שפירא,

  תיארת כוחות ביטחון מהוססים פשוט. מהססים להפעיל, כוח, לא בכדי כתבת:

  "אז אולי כדי להגדיל את הסיכוי שכוחות הביטחון יעשו משהו אז ינסו להזיז את המנעד ימינה ולקרוא לאיזה סמוטריץ' או בן־גביר שיעשה שם סדר"

  ובשביל מה לדעתך סמורטיץ או בן גביר ? קורא סביר חייב להבין, יותר כוח, יותר ברוטליות.

  אותו כנ"ל לגבי ענישה. כתבת גם שהם מהססים להיכנס לעיר העתיקה משהו.

  אז אפשר היה להבין מזה, ובשקט, מה שרבים טוענים אגב.

  אתה גם כתבת שהם בעצם, אפילו כוח סביר לא מפעילים, נצטט אותך:

  "אם היינו רואים שוטרים מפעילים כוח סביר ומונעים מאנשים לחסום כבישים"

  האם לדעתך, משטרת ישראל, מהססת להפעיל כוח סביר ? איפה אתה חי עם כל הכבוד ?

  אלא שהמקצועיות האמיתית, זה להגיע לתוצאה, תוך שמירה מקסימלית על פרוטוקולים. וזה דבר מאוד מאוד לא פשוט.

  אהבתי

 25. משה, ציטטתי את הארץ שתהה אם נתאושש אי פעם מהנזק התדמיתי של הילד א-דורה. ובכן התאוששנו. מסיפוח לא נתאושש. המשמעות היא שישראל בנויה על אפרטהייד. אף אחד לא יוכל להכחיש זאת (כי זה יהיה נכון).

  אהבתי

 26. איתמר, אם צה״ל והמשטרה לא יהיו בעלי זכות פעולה חופשית באגן הקדוש, אז אחרוני הג׳יהדיסטים יפעלו שם חופשי. זה מרשם למלחמת העולם השלישית.

  אהבתי

 27. תמריץ – אמרתי מארינס, לא משטרה. בכל מקרה, לא כל דבר מארה"ב אני רוצה להעתיק ובטח לא את הטרלול הפרוגרסיבי (ונראה לי שהתמודדות איתו זה מעבר לכוחה של המשטרה, מקצועית ככל שתהיה – זה עניין פוליטי). מה שאני רוצה זה את תרבות המקצועיות והניתוח הרציני של סוגיות ביטחוניות.

  אל רום – אמרתי "ינסו להזיז את המנעד ימינה" כתחזית למה שאחרים יעשו, לא כמה שאני ממליץ לעשות. הנקודה שלי הייתה שאני מתנגד למחשבה שמה שצריך זה יותר "שונאי ערבים" שתביא אנשים אחרים לקרוא לסמוטריץ' או בן גביר, במקום זה אני רוצה יותר מקצועיות.

  האם לדעתי משטרת ישראל מהססת להפעיל כוח סביר? במקרים רבים כן. איפה אני חי? למזלי לא בלוד ולא בירושלים. אבל כן הייתי במדינת ישראל כשמפגינים אתיופים חסמו כבישים ותקפו שוטרים ועוברי אורח, ואני לא זוכר שהמשטרה השתלטה עליהם באופן הראוי. שנתחיל להדביק פה סרטונים מאירועי הימים האחרונים ולדון באיך משטרה מקצועית הייתה יכולה לטפל בהם? זה יכול להיות דיון מעניין.

  Liked by 1 person

 28. תמריץ,

  זה לא בדיוק כלל מה שכתבת. ממה שכתבת משתמע בעליל ( מקטע שני לפחות) שמקל ורק מקל, וגזר שם ? לא ממש.

  וגם גזר לא ממש יעזור. או יותר נכון, מקל וגזר כשיטה, לא ממש יעזרו.

  איראן וסוריה צופות ואולי מתביישות? תמריץ, תשמע אתה חי בפלאפלנד ממש עם כל הכבוד:

  האיראנים, טעמו את נחת זרועו של חיל האויר, ושל המודיעין הישראלי, אינספור פעמים. בטח גם הסורים. הם יודעים היטב איך הצבא הישראלי עובד:

  הוא מפעיל מודיעין, מפעיל את חיל האויר, ונלחם דה לוקס, עם תוצאות מדהימות.

  הם גם מודעים לזה, בטח החמאס, שהצבא הישראלי, הוא צבא שפועל בדבקות יחסית, בכללים של המשפט הבינלאומי ההומניטרי, וזה מסביר זאת.

  והם גם מבינים, שאין טעם להיכנס לעזה, ולכבוש אותה קרקעית.

  ומה שחיל האויר עושה. הם טעמו על בשרם שלהם. הסורים, הרוסים, האיראנים. אז אין משהו אחר בעצם לגמרי.

  תעזוב בחייך …..

  אהבתי

 29. שי שפירא,

  נו, אז פה דבר והיפוכו השתמע בעליל. אתה מבין זאת. ומשטרת ישראל מהססת להפעיל כוח סביר ? סרטונים. אנו לא נצא מזה. אתה לא מבין כלום פה:

  יש מקרים, שיש בהם רגישות פוליטית מסויימת אולי, והמשטרה נוהגת ביתר זהירות. פה גם חופש הביטוי, ערך יסוד קריטי ביותר. יכול להיות שיש מקרים כאלו. יש גם מקרים, שדברים באים בהפתעה, ועד התעשתות, עד תגבורות, וגיבוש דרך פעולה, לוקח קצת זמן. הרי אתיופים, זה בדיוק המקרה שמלינים ( מתלוננים עליו) על כוח גורף כלפיהם ( וייתכן שמכאן, גילו זהירות בהפגנות ציבוריות יותר המוניות).

  אבל, לטעון שמשטרת ישראל, מהססת להפעיל כוח סביר כאשר צריך. זה לא לענין כלל וכלל.

  או שאתה אולי לא מבין מה זה כוח סביר. אתה מבין מה הוא כוח סביר ? בעצם נסביר על אתר:

  כוח סביר, מוגדר ככוח מידתי. משמע:

  מופעל כוח. שיגרום מינימום של נזק, ויענה על הצרכים המבצעיים גם. כלומר:

  איזון בין צורך מבצעי, לבין נזק וברוטליות.

  עכשיו, רק תכתוב לי שוב, שמשטרת ישראל, לא מפעילה כוח סביר. ואנו נתרומם פה למאדים.

  אהבתי

 30. תמריץ,

  ב 91 (סדאם חוסיין) לא זכור לי שהפעלנו כח למרות שהותקפנו, ואיך שהוא זה הסתדר…

  אני לא אומר שהפעלת כח זה רע. אני אומר שצריך להפעיל שיקול דעת ולהשתמש בתבונה. לא תמיד חייבים להחריב משהו. לפעמים אי הפעלת כח היא הדבר הנכון.

  אהבתי

 31. 3718, זה בגלל שהאמריקנים לחצו לא להפעיל כוח, והם יעשו העבודה. אלמלא האמריקנים, הייתה תוכנית לפלישה קרקעית אפילו לעירק.

  על כך, חשוב להבין מרכיב חשוב מאוד במשוואה:

  כמות ההרוגים והפצועים, או מימדי ההרס. אם הייתה כמות גדולה ( ובנס לא הייתה) זו הייתה אופרה לגמרי אחרת.

  להתראות

  אהבתי

 32. תמריץ
  מלבד הבעיה הקטנה שזה לא נכון (סיפוח שטחים ריקים אינו אפרטהייד). מעניין האם התאוריה שלך שההכחשה תלויה בזה אם זה נכון או לא נכון היא מקומית או כללית? אתה מתכוין שגם כל המכחישים כל דבר שלא מתאים לטרלול הפרוגרסיבי הם אכן מכחישים רק דברים לא נכונים או שרק בנושא הזה הטרלול הפרוגרסיבי יכחיש או לא יכחיש תלוי אך ורק באמת?

  אהבתי

 33. תמריץ,

  לא מזמן, השארתי פה לינק, על הסכם שיתוף פעולה, בין האיראנים לרוסים. שיתוף פעולה בקשר למודיעין. למה זה ? אם כך , הצטברות של כשלונות האיראנים, בנושא של ביון נגדי, ולנוכח הפעולות הישראליות, הביאה אותם למסקנה פשוטה:

  שהם פשוט אפסים ולא יוצלחים. והם חייבים לשדד מערכות. והם לא יכולים בעצמם.

  אז מה אתה חושב מה בדיוק פה ?

  כאן:

  יש ללחוץ כדי לגשת אל 1948_Russia_Iran_Pact_Khoshnood_final.pdf

  אהבתי

 34. ובעניין הציטוט מא-דורה. לא רואה מה זה קשור לנושא. במעמד הכללי הבינלאומי של ישראל יש מקום עצום לשיפור. טענתי היא שחלק ניכר מזה זה בגלל רצף מצטבר של תמונות אנטי ישראליות נוסח א-דורה. כל תמונה כזאת גורמת נזק די גדול לטווח קצר וגם מצטרפת כחלק קטן ממסה שגורמת לנזק כללי ארוך טווח. אז איזה עיתונאי בהארץ חשב שפרשת א- דורה תגרום נזק אדיר לטווח ארוך – דבר שאני מניח שאף אחד חוץ מהבועה של עיתון הארץ לא חשב כך. – אז מה?

  אהבתי

 35. תמריץ,
  מה שצה"ל עושה בעזה זה הפרכה של דוקטרינת הדאחיה (מה שמכניע את הערבים זה הפלה של מגדלי מגורים), בנוסף, אישור נוסף שחיל האוויר משמיד התקציבים לא מוכן/לא מתאים למלחמה הזו.
  עתידות: מה שהיה הוא שיהיה.

  Liked by 1 person

 36. לאמת יש כוח. כשהאמת לצדך הרבה יותר קל לעמוד מול הטרלול הפרוגרסיבי. אם ישראל תספח בפינצטה את השטחים עם פחות ערבים, מבחינת העולם הגדה היא יחידה אחת, וישראל סיפחה בעצם את הכול ומנהיגה אפרטהייד לפי מה שנוח לה. ולדעתי זה אכן יהיה תיאור הוגן של המצב.

  אהבתי

 37. אפשר להכניע את הערבים עם הפלה של מגדלי מגורים.. אבל זה צריך להיות המון מגדלי מגורים.. לדעתי עד עכשיו הפילו שניים. זה חסר משמעות. אם יצטרכו לבנות מחדש את כל הבניינים הגבוהים בעזה, זה יעסיק אותם כמה שנים.

  אהבתי

 38. ואגב שי שפירא,

  יש צדק בטיעון, שבמגזר הערבי כמובן, יש בעייה קשה של חוק וסדר ואכיפה.

  אבל, היא נובעת מבעיה מערכתית מובנית במימשל הישראלי. המשטרה זה רק מימד אחד של הבעיה.

  אבל, ככלל, למשטרה אין בעיה והיסוס להפעיל כוח סביר כשצריך. זו לא הבעיה במשטרת ישראל.

  Liked by 1 person

 39. האמריקנים נלחמו עבורנו ב-91.. לא היינו צריכים אז להיות גולם קופץ בראש. אם ביידן יילחם בחמאס, אתמוך בהבלגה.

  אהבתי

 40. לא יאומן, יש פה מגיבים, לא מבינים מה זה עזה, מי הם העזתים. מגדלים ואללה. לא יאומן לקרוא כל זאת. משל מגדלי דוד או אקירוב. פלאפלנד.

  אהבתי

 41. רק הבהרה לתגובתי לעי"ל לשי שפירא, בקשר לאתיופים:

  עסקינן ברגישות ציבורית, ולא ממש פוליטית כפי שכתבתי.

  חשוב גם לזכור כללית בקשר לתגובות בעזה:

  צה"ל מגיב עם מדרגות הסלמה. כלומר, לפעמים הצבא משאיר בידיו, מדרגות פנויות. לא במכה ומראש הכל. אלא, בהתאם להתפתחויות, הוא מגיב יותר ויותר חזק. זה מגביר הרתעה, ושומר על מקסימום מדתיות. מעביר מסר:

  מעשיך יקרבוך, מעשיך ירחיקוך, ותמיד תמיד לייצר תחושה:

  שאפשר יותר חזק, יותר קשה. לא כדאי להתעסק איתנו. אז לפעמים, ההדרגתיות מובנית פשוט. ולא התחרעות מראש על הכל.

  על כך, יש כמובן, נושא של משפט בינלאומי. והתובעת בהאג פה חוקרת מזכיר. וצווי מעצר, ענין של זמן כמובן. זה לא פשוט כפי שחושבים פה.

  אהבתי

 42. וכמובן, נותן לעזתים הזדמנות לרדת מעץ שטיפסו עליו, לפני שתהא הסלמה יותר קשה. תגובה יותר מדודה, ורואים מה הלאה. לאיפה פניהם ?

  אהבתי

 43. ואגב למי שלא יודע:

  עזה נחרבה אינספור פעמים, באינספור סיבובים ופצצות.

  מה שיותר מטריף אותם (ההנהגה לפחות) זה החיסולים הממוקדים של בכירים.

  לכן בין היתר, אנו רואים סבב כזה קשה. הסבב הזה, מאפיינים אותו, סיכולים ממוקדים קשים ויעילים מאוד. וייתכן שהרבה לפני הזמן צה"ל פתח בכך.

  אהבתי

 44. תמריץ כתב בפוסט:

  1. "המחיר שנגבה לעת עתה גם מעזה וגם מערביי ישראל על ההתקפות על לב המדינה הוא מגוחך בעליבותו. "
  —————————
  מסכימה.

  די בדומה למבצעים הכושלים הקודמים מול עזה.
  או למהומות שביצעו ערביי ישראל בשנת 2000, בעת מלחמתנו מול מוסתי עראפאת – שהסתיימו בוועדת אור לסירוס כוח ההרתעה הישראלי.

  בעיני זו הוכחה נוספת לקושי של מערכת הביטחון הישראלית להפיק לקחים מכשלונות העבר שלה.

  *גם* הפעם "מומחי המודיעין" הישראליים טוענים שחמאס אינו מעוניין בהסלמה, ואו-טו-טו גם הסבב הזה עתיד להיגמר. לפיכך – גם הפעם לא יווצר כל הכרח להסלים את התגובות שלנו (וכנראה גם אין צורך מיידי לפנות ילדים מישובי העוטף, וניתן לרכז את כוחות צה'ל בשטחי כינוס חשופים לאש עזתית, ועוד ועוד עדויות לאי הפקת לקחים ממחדלי העבר).

  2. " …. מספר ההרוגים בצד העזתי לא חצה לעת עתה אפילו את מספר ההרוגים באסון מירון שלנו. זה לא קורבן שהצד העזתי יתקשה לקבל עבור הגנה על אל אקצה. …"
  ————————
  חולקת קשות על עצם הקונספציה שהחמאס עשוי להיות מורתע ממספר גדול של הרוגים אזרחיים.
  להערכתי ככל שצה'ל יהרוג יותר עזתיים, ובעיקר ילדים עזתיים, כך בכירי החמאס יפתחו יותר ויותר בקבוקי שמפניה (נטולי אלכוהול כמובן).
  אם העולם כבר שכח את הצילומים של מקרה א-דורה, הפסיק להזדעזע מהם ולגנות אותנו – מאוד רצוי שצה'ל לא יספק לאויבנו "עדויות טריות" לכמה עשרות א-דוראים חדשים.

  בעיני זו השלכה של הרגישויות שלנו לחיי אדם על חברה ועל תרבות מאוד שונים משלנו.

  אנו חייבים לפגוע קשות במה שמכאיב *להם*. קרי לבכירי החמאס / האחים המוסלמים, ו/או לתומכיהם וממניהם בקטאר ובטורקיה.
  איני מכירה מספיק את תרבותם, אך אני חושדת שהם מאוד מאוד רגישים לכבודם ב*עיני בני עמם* ויעשו רבות בכדי לא לחוש מבוישים או מושפלים.
  בהנחה / בתקווה שיש בידי ישראל צילומי סטילס או וידיאו מאוד מאוד מביכים ומבישים של בכירים עזתים /טורקים / קטארים – הייתי מתחילה לפרסם אותם בתגובה לכל טיל וטיל שנורה מעזה. (כולל כמובן צילומים שלא היו מביכים אף ישראלי – כמו ישיבה בבארים ולגימת אלכוהול).
  כלומר – התגובה שלנו אמורה להיגזר מהבנת הערכים והנורמות התרבותיות שלהם.

  אהבתי

 45. קמיליה,

  את שוכחת פשוט, הרבה סבבים זעירים, שנסתיימו במניעת הסלמה קשה יותר אכן. אינספור כאלו.

  אבל, הפעם קרה משהו אחר. לגמרי אחר באמת.

  למה אגב, את יודעת ? יש לך השערות אם יורשה לי לשאול?

  אהבתי

 46. נסראללה הרי התחרט בפומבי על מלחמת לבנון השנייה. מדוע? בגלל ההרס, החורבן וההרוגים. החמאס לא כל כך שונה מנסראללה. והרוגים אזרחיים הם אפקטיביים בדיוק כמו הרוגים צבאיים כדי ליצור הרתעה. מה זה משנה אם זה בכיר חמאס או אחותו. ומה זה משנה אם זה הבניין שבו שכנה מפקדת חמאס או הבניין שבו שכנו המשפחות של אנשי החמאס. או אפילו של אחיהם והוריהם.

  אלא מה? ישראל מחויבת לחוקים ההומניטריים האוסרים לכוון נגד אזרחים. אבל כמו שבנט אומר, אסור להתבלבל. זה שיש חוק בינלאומי וצריך לכבדו (וזה גם ברור -אחרת בקלות אפשר להגיע להגיע לטבח במימדים נאציים), אין פירושה שבתמונת ההרתעה אין משמעות לכך שהרגת לאויב את אנשיו, מכל הסוגים. לכן יש להבדיל בין אמונה שצריך לפעול בהתאם לחוק הבינלאומי, שזה אכן נדרש, לבין אמונה שהרס, מכל סוגיו, אינו יוצר הרתעה. שזו אמונה שגויה.

  אהבתי

 47. ולגבי מלחמה פסיכולוגית – אני בעד. מצדי שיפרסמו סרטוני סקס של כל בכירי החמאס עם גברים/נשים של אחרים בכל אתרי הפורנו המובילים. אם כי הניחוש שלי שזה כלי סחיטה יותר אפקטיבי מכלי שממומש.

  אהבתי

 48. בוא לא נטשטש את המציאות. כמו שאמר רבין על הצבא שלנו, גם צבא חמאס בעזה מתוך העם הוא בא ולתוך העם הוא חוזר. זה לא כובש זר בעזה אלא בשר מבשרה של הלאומיות הג׳יהדיסטית הפלסטינית. לכן אני חולק טוטאלית על ההנחה שאינם כואבים או מורתעים ממוות רחב היקף של אזרחיהם. הם הרבה יותר סובלניים לאובדן חיים אדם מאיתנו אבל גם להם יש גבולות.

  אהבתי

 49. כאן קמיליה רצ"ב, וויקיפדיה, הסיבובים בשנת 2018, שנה קשה מאוד. אבל, לא הגיעה כלל עדי סיבוב רציני.

  אז זוהי שנה קשה עוד. אנו שוכחים זאת.

  כאן:

  https://he.wikipedia.org/wiki/אירועי_העימותים_בגבול_ישראל–רצועת_עזה_(2018–הווה)

  ותמריץ, נסראללה אכן התחרט. אבל, זה בגלל שהוא לא צפה שזה יביא למלחמה. התכנונים שלו היו אחרים. הוא דימה, שציפי ליבני, אולמרט, פרץ, טירונים מפגרים. ולא יעזו, להגיב על החטופים. מה שהוא לא הבין, זה שבגלל שהם טירונים מפגרים לכאורה, הם יעזו, ויותר קשה. אבל, הוא לא מפחד ממלחמה. הוא הצטער על הטעות שלו בשיקול הדעת, והביע זאת בכנות.

  אהבתי

 50. הנה, פה תמריץ, ממש עם פרוץ פעולות האיבה, מצטט:

  "איננו רוצים הסלמה, אבל אם האויב יסלים את המצב, אנחנו מוכנים ללכת רחוק ומבטיחים הפתעות." נסראללה נראה זחוח אבל ניגב מידי פעם את הזיעה מפניו. "אולמרט טירון, שר הביטחון טירון והרמטכ"ל חדש", לעג. "אני מציע שהם ישאלו לפני ישיבת הקבינט שלהם את קודמיהם ויקבלו מהם עצה מה לעשות."

  עד כאן הציטוט:

  אז הם טירונים הוא חשב. טעות קשה מאוד. הוא לא מכיר ההוייה הישראלית, כל כמה שהוא שוקד עליה, ולמד עברית ואללה. הוא לא מבין עדיין.

  כאן:

  https://bit.ly/3bor0oi

  אהבתי

 51. אל רום
  אני לא בטוח שהטעות של נסראללה היא בגלל ש'הוא לא מכיר את ההווייה הישראלית'. לחזות תגובה של קבוצה אנושית בנסיבות סבוכות הוא דבר קשה מאוד גם למי שמכיר את הקבוצה. סביר בעיני שאם הוא היה מתייעץ עם מומחים ישראלים הוא היה מקבל מהרבה מהם את אותה תחזית שלו עצמו.

  Liked by 3 אנשים

 52. משה,

  למה אתה מתכוון שסיפוח שטחים ריקים אינו אפרטהייד ? זה כלי לעזר הרי למשטר אפרטהייד.

  נניח שאתה מספח שטח ( שזה אסור בכלל, אבל נניח). אז אתה מקטין את חופש התנועה של האוכלוסיה המוגנת. אם אתה מקטין בכך את חופש התנועה שלהם ( כפי המציאות של משטר צבאי) אז הרי זה אפרטהייד.

  ואם השטח לא שלך, ואתה מספח אותו, אז אתה מספח משאבים, גוזל משאבים מקבוצת אוכלוסיה או קבוצה אתנית על פי המשפט הבינלאומי.

  ומה זה אפרטהייד:

  רדיפה והפליה שיטתית, מוסדית, של קבוצה אתנית, על אחרת, על מנת ליצור מציאות של דומננטיות של האחת על פני השניה. ואיך יוצרים זאת ? על ידי גזילת משאבים. הפליה. פגיעה בחופש התנועה וחופש העיסוק וכדומה.

  אז אתה טועה שזה כלל לא קשור. לא בעיני הקהיליה המשפטית הבינלאומית.

  אהבתי

 53. אל רום
  לגזול משהו ממישהו – יתכן רק אם זה היה שייך לאותו מישהו. השטחים הריקים לא שייכים לפלסטינים.

  אהבתי

 54. הנה משה, נצטט מן המסמך האחרון, של- Human rights watch, הקובע שכבר נחצה הסף, ועסקינן במשטר אפרטהייד.

  נצטט:

  This policy, which aims to maximize Jewish Israeli control over land, concentrates the majority of Palestinians who live outside Israel’s major, predominantly Jewish cities into dense, under-served enclaves and restricts their access to land and housing, while nurturing the growth of nearby Jewish communities.

  נתרגם ספונטנית:

  המדיניות הזו, אשר שמה לה למטרה, להעצים ולמקסם את השליטה הישראלית על קרקע, גורמת לפלסטינאים, לחיות במובלעות צפופות בעלות משאבים מצומצמים ולמנוע גישה של פלסטינאים לקרקע ולאפשרויות בניה. ומאידך, מטפחת את האפשרויות של יישובים יהודיים.

  עד כאן התרגום:

  אז ברור לך, שזה כלי עזר מרכזי, בהשלטה של מדיניות אפרטהייד בעיני הקהיליה הבינלאומית.

  כאן:

  https://bit.ly/3hlwapa

  אהבתי

 55. משה, גם אם נניח שהצדק היה איתך, עדיין, כתבת על אפרטהייד והקשר לסיפוח שטחים ריקים.

  אז מה פתאום אפרטהייד לא מובן ? ולמה זה סיפוח לשיטתך?

  או שלא הבנתי משהו ?

  אהבתי

 56. משה,

  ממש לא עם כל הכבוד.

  מי שמכיר ההוייה הישראלית, יודע עד כמה "מר ביטחון" חשוב לתדמית של מנהיג.

  על כך, יש לו את הצבא זמין, צבא אחד האדירים בעולם. הצבא כפוף לדרג המדיני על פי עקרונות חוקתיים פה.

  לכן, מי שהוא טירון נניח, חייב לשחק אותה מר ביטחון, שהרי הימין ילעג לו ישר. מן המרכז והשמאל, יגחכו על חוסר הניסיון וכדומה ( אולמרט היה כתב בגלי צה"ל או במחנה דאז, ציפי ליבני כמובן נקבה כפי הרבה מפגרים פה, ופרץ, בכלל איזה מזרחי מן ההסתדרות בכלל).

  ואז, מראים כמה הזיקפה שלהם קשוחה. ואז, פקינג מורידים אש וגופרית מן השמיים. סדום זה אשכרה איזה גפרור לעומת איזה מטען אבטיח וכדומה.

  ואכן, פרץ התבטא כך בעקבות כל העלבונות:

  הוא( נסראללה) את השם הזה, פרץ, לא ישכח.

  להתראות

  אהבתי

 57. אוחנה הביתה

  Liked by 2 אנשים

 58. אוחנה הביתה

  Liked by 2 אנשים

 59. חשוב מאוד לקרוא פה, התבטאויות של בכירים. חשוב ביותר. נדביק פה למעשה ( אחרי ניקיון קצת):

  " בכירים בישראל: המערכה רחוקה מסיום, יש לחמאס מספיק רקטות לחודשים"

  הקבינט המדיני ביטחוני מתכנס לדון בהסלמה בדרום. גורמים בקבינט אמרו כי המערכה לא תיגמר בימים הקרובים, "ואין לנו עניין להפסיק". "נפעל עד שהם יגידו שזאת הייתה טעות לפתוח באש, בדיוק כמו שנסראללה אמר אחרי מלחמת לבנון השנייה". לדבריהם, "כאשר נמצה את בנק המטרות והצד השני לא ירים ידיים – ניכנס לפעולה קרקעית"

  הקבינט המדיני ביטחוני כונס הערב (יום ד') בקריה בתל אביב בעקבות ההסלמה בדרום. גורמים בקבינט אמרו לפני הדיון כי "המערכה עוד רחוקה מסיום. מה שלא נעשה עכשיו, נצטרך לעשות בעוד חצי שנה או שנה".

  הגורמים הוסיפו כי "זה לא ייגמר בימים הקרובים. ישראל לא תפסיק ואין לה שום עניין להפסיק. זה מתקדם בכיוון הנכון. נפעל עד שהם יגידו לעצמם: 'זאת הייתה טעות לפתוח באש', כמו שנסראללה אמר אחרי מלחמת לבנון השנייה". לדבריהם, "כאשר נמצה את בנק המטרות והצד השני לא ירים ידיים – ניכנס לפעולה קרקעית, למרות שאין לנו עניין בזה".

  בכירים בישראל אמרו כי היכולות שהציג חמאס בסבב הנוכחי לא מפתיעות. "לא הופתענו, לא מהיקף הרקטות ולא מהיכולות. הכול היה ידוע. עברו שבע שנים מאז צוק איתן, הצטברו אצלם עוד יכולות". הבכירים אמרו כי "יותר מ-1,000 רקטות נורו מרצועת עזה לעבר ישראל – ושליש מהן נפלו בשטח הרצועה. מתוך כ-700 הנותרות, מחצית נפלו בשטחים פתוחים. מתוך כ-350 מהרקטות יורטו 90%.

  "35 רקטות, ואפילו פחות, נחתו על ריכוזים אורבניים – ומתוכם נהרגו חמישה ישראלים שכולם לא נשמעו להנחיות ולא היו בממ"דים", אמרו הבכירים. "ההצלחה של חמאס מחייבת את כולם להיכנס למקלטים ולממ"דים. מרגע שכיפת ברזל הופיעה הנשק שלהם לא קטלני – אלא מטריד, מקומם ומייצר פרנויה בתקשורת".

  גורמים בקבינט אמרו כי "ישראל מיישמת תוכנית שלוקחת זמן. אין מחשבה להפסיק אותה גם, אם לא היה לפלסטינים דימוי כמי שהצליחו. התוכנית הישראלית מלכתחילה נבנתה על מדרגות שעולות ומתפתחות וזה כותש אותם".

  "לא הופתענו, לא מהיקף הרקטות ולא מהיכולות"

  עיקר ההישגים הישראליים עד כה במבצע "שומר החומות" בעזה הוא פגיעה בבכירים בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי. "יש כאן הישגים מדהימים של השב"כ שהצליח לאתר לאורך היומיים האלה בכירים, כולל החיסול היום, ובהם מח"ט עזה, שיצאו מהמקלט", אמרו גורמים בקבינט. לדבריהם, ההישג השני הוא "נגיסה בתשתיות של התעצמות" הארגונים ברצועה.
  "הם עובדים שבע שנים ואתה לוקח ומקעקע מתקנים שעלו להם מאות מיליוני שקלים – מתקני ייצור אמל"ח, מפקדות, מנהרות. בבנק המטרות יש אלפי מטרות. לא עושים הכול במכה אחת", הוסיפו הגורמים. "יש גם הגבלות, יש עוד הרבה בניינים שנוריד. ההחלטה להפסיק תלויה בצד השני. אם לא היו מגיבים על התקיפה שפתחנו ומורידים את הראש זה היה מיישר את ההרתעה. אבל אף אחד לא חשב שלא יגיבו, לא הוצג תרחיש שאומר שהמערכה תהיה קצרה. ההפך".

  עוד אמרו גורמים בקבינט, כי "ברגע שנמצה את בנק המטרות, והצד השני לא ירים ידיים, אתה נכנס לפעולה קרקעית – וזה לוקח זמן. גיוס, העברת כוחות לשטחי כינוס". הגורמים הבהירו כי "לישראל אין עניין בפעולה קרקעית כי היא לא מבשרת שום דבר חיובי, זה רק בלית ברירה. יש לחמאס מספיק רקטות לירות חודשים. אנחנו עוד רחוקים מסיום – מה שלא נעשה עכשיו נצטרך לעשות בעוד חצי שנה או שנה. הם יגידו תמיד שהם ניצחו".
  בכירים אחרים בקבינט הציגו את הדילמה הישראלית. לדבריהם, ישראל לא יכולה להפסיק עכשיו כי זה ייחשב ניצחון גדול של חמאס – מול הפלסטינים בעזה, באיו"ש ומול ערביי ישראל. "יש כאן מהלך אסטרטגי של חמאס הרבה יותר מטקטי, מאות שיגורים והכנסת ירושלים ותל אביב לממ"דים. חמאס מנסה להוביל את האג'נדה הפלסטינית, מתוך מאבקי יוקרה מול אבו מאזן והוואקום שנותר.

  "יש הישגים מדהימים של השב"כ".

  "חמאס מנסה להצטייר ככזה שמגן על המקומות הקדושים, ירושלים, ודואג לטיפול בערביי ישראל. חמאס הופך להיות מוביל המאבק הפלסטיני, לאור הניוון של אבו מאזן והרשות הפלסטינית", אמרו בכירים בקבינט. "לכן ישראל לא יכולה לעצור עכשיו ללא הישג משמעותי. הקהילה הבינלאומית צריכה להתעורר ולהבין שיש כאן ממש מרד של חמאס על ההובלה מול הרשות הפלסטינית".

  ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום בתום הערכת המצב בעכו כי "יש התפתחויות קשות, כולל ירי הנ"ט. אנחנו נגיב ומגיבים בעוצמה הולכת וגדלה, לא אפרט כאן". לאחר ביקור פצועים בבית החולים וולפסון בחולון אמר נתניהו: "אמרתי אתמול שלבני החושך האלה, הטרוריסטים של חמאס והג'יהאד האסלאמי – שדמם בראשם. לפני שעה קלה חיסלנו מפקדים בכירים במטה הכללי של חמאס כולל את מח"ט עזה וגם מפקדים אחרים. זו רק ההתחלה, אנחנו נכה בהם מכות שהם לא חלמו עליהם".

  ריבלין למנהיגים באירופה: "המעורבות האיראנית ברורה"

  על רקע ההסלמה הביטחונית, ובמטרה לגנות את פעולות הטרור, קיים נשיא המדינה ראובן ריבלין סבב שיחות מדיניות עם עמיתיו מגרמניה, אוסטריה ובולגריה, ועם נשיא המועצה האירופית. בשיחותיו הדגיש הנשיא כי "לאחר ימים ארוכים של הפרות סדר ברחבי ירושלים, חמאס תקף בירי מאות רקטות על ישראל, בירי מכוון על ירושלים בירתנו ובתים בפאתי העיר אף נפגעו. מאות אלפי ילדים ומשפחות, רוב אזרחי ישראל, שוהים במקלטים גם כעת".

  ריבלין הבהיר כי "הרקטות אינן מבחינות בין יהודים וערבים" ושרק "המשמעת הגבוהה של אזרחינו וכיפת ברזל הם שמונעים מספר רב יותר של הרוגים ופצועים". הנשיא הוסיף כי למדינת ישראל ברורה כשמש המעורבות האיראנית בירי הטילים מעזה וכי "עיננו פקוחה גם בצפון, אל השלוחה הצפונית של איראן באזורנו – חיזבאללה".

  בכל שיחותיו שב הנשיא והדגיש כי על העולם לעמוד מאחורי הזכות והחובה הברורה של מדינת ישראל להגן על אזרחיה. "אין מדינה בעולם שהייתה מאפשרת מתקפה ברוטאלית כזו על אזרחיה וגם אנחנו לא נעמוד מנגד ונגן בכל דרך שנידרש על אזרחי ישראל בשעה שהאש המופנית כלפינו לא פוסקת", הבהיר הנשיא. "נמשיך ונתקוף את מקורות האש המכוונת כלפי אזרחים חפים מפשע כל העת ונשתק אותם".

  כאן:

  https://www.ynet.co.il/news/article/Sko700DY00u

  אהבתי

 60. לפני זמן קצר הדביק פה מישהו פוסט שמהלל את התנהלותו הגאונית של ביבי מול עזה – השקט הבטחוני, השגשוג בעוטף, חולשתו של חמאס ועזיבה המונית של צעירים את עזה.
  האם יקום אותו מדביק ויודה כעת בטעותו, או שגאונותו של ביבי היא מקבילה לזו של יורם לס – נותרת יציבה בלי קשר למציאות?

  Liked by 1 person

 61. האם יש אלטרנטיבה טובה יותר למה שביבי עשה בעזה עד היום? אני בספק. אם המבצע הזה יהיה בסדר גודל של החורבן וההרס של עופרת יצוקה וצוק איתן גם הוא ייחשב הצלחה ויתן תקופת שקטה ארוכה. הפתיחה נראתה לי מהוססת מדי אבל נראה איך יתפתח.

  אהבתי

 62. אני מסכים עם יאיר. לשטח את עזה ייתן לנו שקט לכמה שנים (כל זמן שלא מדובר בשיטוח מוחלט + 2 מליון פליטים נוספים בדרך לאירופה). לעומת זאת, אם בכל פעם שחמאס – או ערביי ישראל – יתחילו להשתולל נגדיל את ההתיישבות ביהודה ושומרון, יהיה ברור שיש מחיר ארוך טווח לפרעות.

  הגדלת ההתיישבות יכולה להיעשות ע"י סיפוח כזה או אחר, טיפין טיפין. כמו כן אפשר פשוט להשקיע ולהרחיב התיישבויות קיימות. לבנות שכונות חדשות, להפוך יישובים לא מוכרים למוכרים וכיו"ב. השקעה ברורה ומהותית בהתיישבות, כך שיידעו שהמחיר הוא לא רק בדם ובכסף אלא גם באדמה.

  Liked by 1 person

 63. למעשה מלחמה היא זמן מצויין לסיפוח. הרי בזמן שלום סיפוח יכול להיות עילה למלחמה. בזמן מלחמה, אנחנו כבר שם.

  אהבתי

 64. הבעיה עם הסיפוח היא לא הערבים אלא העולם.. הקשר התקין עם העולם זה סוד כוחנו. אם אנחנו רוצים להיות חזקים, צריך לשמור עליו

  אהבתי

 65. בעיה לא פחות פשוטה כרגע היא שגם אם נניח גובים מחיר נכבד מעזה. צריך גם לגבות מחיר נכבד מערביי ישראל שהשתתפו בהתפרעויות.

  אהבתי

 66. הקשר התקין עם העולם הולך ומתכרסם לאט לאט. מאוד לאט – עדיין לא מתקרב לרמה קריטית אבל הוא צועד לשם. בתקופת טראמפ היה סיבוב פרסה בנושא. אחת הסיבות העיקריות של זה היא – דחיקת נושא המדינה הפלסטינית לפינה. כעת הדרך היחידה שלנו לשמור על הקשר התקין עם העולם זה לדחוק את נושא המדינה הפלסטינית. כלומר סיפוח איטי. זה אחד מהיתרונות הרבים של סיפוח.

  אהבתי

 67. תמריץ,
  אתה נורא מקובע למנטרות שלך.
  עזוב את הסיפוח כן או לא. מה האמצעים שאתה מציע, כאלו שנוגעים בשורשים של הסכסוך שלנו עם הפלסטינים, שיכולים לפגוע בהם באמת?
  בינתיים להרוג אותם זה בעיקר משרת אותם.
  מה הרעיון שלך לגיים-צ'ינג'ר מולם? כזה שלא ישרת אותם?
  בינתיים זה אותם פתרונות לעוסים, כאשר מסבב לסבב אנחנו יותר ויותר משחקים לידיהם והם שולטים בזירה.

  אהבתי

 68. איך לספח למדינה עוד אזרחים ערבים יעזור למשהו? חסר לנו מה לעשות בכספי ביטוח לאומי וקצבאת ילדים?

  הפיתרון הוא הרתעה.. קצת פחות לפחד מהמשפטנים ומהאג. אבל גם לא צריך שינויים דרמטיים – דוקטרינת הדאחיה צריכה להיות מיושמת בהיקף נרחב. לא יכולים להתנהל חיים נורמליים בישות טרור – זו כל התורה כולה. אולי הפגיעה במסדר שוטרים כמו שעשה אהוד ברק בזמנו היא תמצית הכול. ברגע שאתה מכריז שכל מה שקשור בישות הטרור הוא בר פגיעה, אתה יוצר עליה איום קיומי וזה מרתיע. בסך הכול זה לא שונה ממה שעושים עכשיו, רק בקנה מידה גדול יותר.

  ושנוציא לעצמו מהראש שהרוגים אזרחיים זה אינטרס פלסטיני. הרוגים אזרחיים מרתיעים לא פחות ואפילו יותר מאשר הרוגים צבאיים. החמאס הוא לא רשע טהור אלא פועל במסגרת האבולוציונית של מלחמת הקיום. אין לו עניין שימותו המונים מהקבוצה השייכת לו אלא צער גדול על כך. ואם זה לא מרתיע את מפקדי חמאס, זה ירתיע את ההמונים שיחפשו לעצמם עתיד טוב יותר בטורקיה.

  אני לא אומר זאת כדי שנכוון לפגיעה באזרחים, דבר שהוא פשע מלחמה חמור. אלא שנבין שהרס, מכל הסוגים, זה מה שמרתיע.

  אהבתי

 69. תמריץ אתה חוזר שוב ושוב לאותו איש קש. אף אחד לא מדבר על סיפוח אזרחים ערבים. אתה בהחלט יכול לטעון שסיפוח מעלה אדומים וכדו' הוא גרוע, הוא אפרטהייד וכו' אבל סיפוח אזרחים ערבים לא קשור לנושא.

  Liked by 1 person

 70. ראש הממשלה הבא (לשעבר?) בנט היה הסמכות המובילה בנושא הסיפוח ודיבר כל הזמן על סיפוח של מאה אלף לפחות. אז זה לא איש קש.

  אהבתי

 71. אני מציע לספח שטחים שיש בהם מינימום של אזרחים ערבים. אבל בכוונה לא נכנסתי איתך למקום הזה ואתה חוזר אליו כי אתה מקובע בנושא הזה.

  אם השיטה היא הרתעה – אז למה איבדנו אותה? ביבי יותר רחמן מברק? גנץ ואיזנקוט יותר רחומים ממופז?

  Liked by 1 person

 72. מאז צוק איתן היו שבע שנים יחסית שקטות עם מבצע קטן (חגורה שחורה) שבו החמאס הציג איפוק מדהים. כמו קופסת שימורים גם להרתעה יש פג תוקף. אבל זה לא שזה דבר חסר ערך.
  גם להרתעה שהייתה על ערביי עזה מצד אריק שרון בזמנו הייתה פגות תוקף באינתיפאדה הראשונה. קם דור שהזכרונות לא חיים לו באופן חי.

  אני כן תוהה אם יש ירידה בעוצמת ההרתעה כי תהליך הציביליזציה מתקדם וכל הזמן יש עליה בנורמות הנדרשות כדי לשמור על חיי אזרחים. ייתכן.

  אהבתי

 73. מגיע לצה"ל ולזרועות המודיעין ח"ח על רצף של פעולות מוצלחות. עם זאת דבר אחד חורה לי. בזירת הרשתות החברתיות אנחנו ניגפים בפני תומכי הפלסטינים. חרטטניות כמו אלכסנדרה אוקסיו קורטז יכולות להציג שקרים וסילופים כאילו הם אמת טהורה ולהשפיע על דעת הקהל. היא סתם דוגמה ל"משפיען" ידוע, יש עוד עשרות אם לא מאות כמוה, ידועים פחות ויותר. הקרב הזה מתרחש בכל רשת חברתית, בכל זירה מפייסבוק ועד טוויטר, מרדיט ועד תגובות לכתבות בעיתונים.

  רוסיה השכילה מזמן לייצר יחידת "טרולים". מגיבים ששולטים במספר רב של פרופילים בכל הרשתות החבריות, על מנת להטות את דעת הקהל. מדוע "אומת הסייבר" לא השכילה לייצר משהו דומה? אנחנו אפילו לא צריכים לשקר, רק לחשוף את השקרים של הצד השני – ובאופן מיידי, לפני שהם נעלמים בתהום הנשייה של האינטרנט. זה מצריך ניטור מתמיד של כל המדיות ותגובות בטווח של דקות בודדות. יחידה של 100-200 איש יכולה לעשות פלאים בדעת הקהל ובהסברה. ולא חסרים לנו יועצי תקשורת מוכשרים. זה המקום בו אנחנו תמיד נכשלים, ולמרות שנים של הפסדים בזירה הזו שום דבר לא זז.

  Liked by 2 אנשים

 74. חלק מהדברים שאפשר לעשות – מאגר של תמונות ממלחמות בכל העולם. הפלסטינאים לא פעם ולא פעמיים הציגו תמונות זוועה ממלחמות בסוריה ועיראק למשל, כאילו הן קרו בעזה ובשטחים. הפרכה מיידית של כל הטענות האלה תעזור לנו מאוד. במקביל אפשר לפרסם תמונות (מצונזרות) וסרטים של פגיעות טילים, פעולות טרור וכיו"ב של פלסטינאים בישראל.

  את כל סיפור אל אקצה היה צריך להקליט בזמן אמת באמצעות מצלמות גוף ואפילו ציוד מקצועי, ולחשוף לעולם מי תקף את מי. הם טענו שהשתמשנו בפצצות. היכן הפצועים וההרוגים מהפצצות האלה? הציבור בעולם קונה את השקרים האלה כל הזמן.

  באותו אופן, ילדים שנפגעו בעזה. ברוב המקרים הילדים נפגעו מטילים ופצצות של החמאס, לא של צה"ל. אולם הם מפרסמים את המקרים ברשתות החברתיות ואפילו באופן רשמי כאילו צה"ל הרג אותם, ולו בשוגג. משתלם להפעיל כאן קצת מודיעין כדי להציג את שקרי החמאס.

  יש עוד הרבה מאוד מקרים, החוסר ביחידת "רשתות חברתיות ותקשורת באופן כללי", במודיעין מתאים וכיו"ב מאוד מורגש.

  Liked by 1 person

 75. אתה מציג מצב של שימור/שיקום יכולת ההרתעה, אבל אני לא רואה את זה מתקיים.
  אתה טוען שאנחנו רק נדרשים "להאריך" את תאריך פג התוקף של ההרתעה הקיימת/אובדת, אבל אני רואה שאנחנו נדרשים ליותר ויותר משאבים (לא דווקא כלכליים או צבאיים, אלא דווקא אנושיים, רגשיים ותרבותים) בשביל לשמר את ההרתעה שאתה רוצה בה.

  אהבתי

 76. הקיבעון בעיני הוא שאתה רוצה לשמר את המצב הקיים, כאשר המטרה במלחמה היא לצאת עם נקודת סיום שתהיה נקודת פתיחה טובה יותר במערכה הבאה.
  אתה מראש מוותר על הרצון לנצח או להכריע. אם לא ניצלת את המלחמה בשביל להתקדם אז בשביל מה המלחמה? ברור שלא תמיד משיגים את מטרות המלחמה, אבל לפחות צריך לקבוע מטרות כאלו. מטרות שיקדמו אותנו הלאה מהפעם הקודמת.
  כמובן שזה לא רק קיבעון שלך. זה קיבעון של כל המערכת הפוליטית והצבאית שלנו. די מזכיר את מלחמת לבנון השנייה בה יצאנו למסע הרס בלי הבנה בכלל לשם מה אנחנו עושים זאת. אמת שקנינו בכך הרתעה. זה אכן קרה. אבל לא התקדמנו. חזרנו לנקודת הפתיחה של הנסיגה מלבנון (שלכשעצמה הייתה מהלך נכון).

  אין לי פתרונות קסם ואני לא אסטרטג, אני מודע לכך שאנחנו בעידן של אי-הכרעות (או של הכרעות קטנות), אני מוכן ליישם פתרונות לא צבאיים דווקא,
  אני יודע שלא תמיד זה מצליח כמו שרוצים, וגם יש לי סבלנות ליישם פתרונות באיטיות ולא בזבנג וגמרנו, אבל אני מבין שעם אסטרטגיה של קיבעון אי אפשר להתקדם. אפשר רק לשמר.

  Liked by 1 person

 77. amehaye,
  צל"ש לשב"כ? מודיעין מטרות זה טכנולוגיה. השב"כ מצוי בעיוורון גמור בכל הקשור לכוונות ומעשי הערבים. לשב"כ לא היה מושג מה קורה בבית מתחת לאף שלו. כל הצירים הראשיים בארץ, כולל כביש 2 ו4 סגורים. לוד ועכו במלחמה על הבית. על המשטרה חבל לבזבז מילה. האימפוטנטיות של המשטרה תגרום למורשת בת ים להתפרש בכל הארץ. אוחנה הביתה כבר אמרתי?

  Liked by 2 אנשים

 78. תמריץ,
  אנחנו בצוק איתן 2. נתניהו וגנץ בתירגול חוזר והלהג הוא אותו להג – בנק המטרות, מדרג התגובות, הם לא יכירו את עזה כשיצאו מהמנהרות. הבעיה שהמלחמה האמיתית לא מתנהלת בעזה.
  ביבי,
  שלח את הF35 לכביש שמוביל לנבטים

  Liked by 2 אנשים

 79. תחזית – יגמר הרמאדן. הערבים יאכלו והחיים יחזרו למסלולם.
  ואולי הגיע הזמן שביבי יתחלף. הוא וגנץ ואוחנה והפקידים שמשתררים עלינו לא עושים עבודה טובה.

  Liked by 1 person

 80. אם זה יסתיים כמו בצוק איתן שיחקו אותה. יהיו 7 שנים טובות ויהיה אפשר להכניס את עבאס לקואליציה כי עזה תהיה משותקת מפחד.

  אהבתי

 81. רינגו,

  אני חושב שכל התנהלות שמחזקת אותנו ולא מחזקת את היריב היא התנהלות חכמה (בהקשר של "ההתנהלות הגאונית" של ביבי מול עזה)

  חיזוק מדינת ישראל זוהי המטרה האמיתית ולא החלשת עזה או החמאס.

  מלחמה אינסופית לא תחזק את ישראל. גם כניסה קרקעית לעזה כדי למוטט החמאס (ולשים את מי במקום? באשיר ג'ומאייל?)

  המצב הנוכחי של מחזורי שקט יחסי ארוכים עם התפרצויות קצרות של אלימות הוא מצויין עבורנו. ישראל מתחזקת, ועזה לא מתקדמת לשום מקום, החמאס לא מחזק עזה כלכלית, וגם לא מוכן להסדר מדיני, וגם מפצל את הישות הפלשטינית. אידאלי מבחינת ישראל.

  אל תשכח שעוצמה כלכלית היא הבסיס לעוצמה צבאית אמיתית לטווח ארוך. האם יש מישהו שבאמת חושב שעזה מתחזקת כלכלית?

  נכון שהרקטות מטרידות, אבל מעשית זה לא יותר מהטרדה. הקורונה וגם האסון במירון היו הרבה יותר גרועים (עד עתה לפחות).

  בקיצור, כן ההתנהלות נכונה וחכמה מול עזה, למרות שמדי פעם יש התפרצויות אלימות.

  Liked by 3 אנשים

 82. ובהקשר ה"מזל" של נתניהו.

  ממ"דים, כיפת ברז אפקטיבית למדי, ומשק ישראלי למוד עבודה מהבית עקב הקורונה, גורמים לכך שהפגיעה בנפש וכלכלית בצד שלנו תהיה כנראה מינורית למרות ריבוי הרקטות.

  מה זה אומר? זה אומר שיהיה לנו קשה להתפרע כמו בעבר. אין לנו תמונות זוועה להציג כדי להצדיק עשיית שפטים בהם.

  האם זה טוב או רע? לדעתי זה טוב.

  ולגבי ערביי ישראל, העכברים יצאו מהחורים, הרבה יותר קל לתפוס אותם ככה.

  אהבתי

 83. לאל רום,
  כתבת:
  " …את שוכחת פשוט, הרבה סבבים זעירים, שנסתיימו במניעת הסלמה קשה יותר אכן. אינספור כאלו.
  אבל, הפעם קרה משהו אחר. לגמרי אחר באמת.
  למה אגב, את יודעת ? יש לך השערות אם יורשה לי לשאול?"
  ————————-

  אני מסוגלת להעלות מספר השערות.
  לדוגמא:
  1. תסכול מאי הגשמת תקוותם להשתלט גם על הרשות הפלסטינית באמצעות בחירות
  2. ניצול הזדמנות למצב את עצמם, בעיני תומכיהם בעולם, ובקרב ערביי יו'ש, ישראל וירושלים, כמגינים האמיתיים של אל – אקצה (בניגוד לרשות הפלסטינית, סעודיה או ממלכת ירדן).
  3. כל מחסני הטילים והאמל'ח שלהם נגדשו עד המ'ר האחרון, והם נאלצו לפנות קצת מקום לטילים המדויקים החדשים.
  4. עידוד מהרוח הנושבת לכיוונם מממשל ביידן
  5. תפיסת הממשל הישראלי הנוכחי כמאוד חלש.
  *גם* בשל נכונות שני הגושים המתחרים לחזר אחרי הסוס הטרויאני של האיסלמיסטים (עבאס) בממשלת ישראל ולהגשים את משאלותיו
  6. עידוד מהצלחת ירי הטילים של החותים – להניע את שליט סעודיה להתרפס לפני שליטי איראן בתקווה לרצותם ולפייסם
  7. התחזקות אקרעית / תקופתית של משק כנפי הפרפרים ביפן
  8. אופיים הבסיסי של עקרבים הוא לעקוץ (גם את מי שמעביר אותם את הנהר), ובמוקדם או במאוחר הם כבר לא יצליחו לעצור את עצמם מלבטא את טבעם האמיתי.
  בהמשך לשאלה הרטורית 'היהפוך כושי עורו, נמר חברבורותיו? '- לא ניתן לשלול את האפשרות התיאורטית שתיווצר בקרב נמרים מוטציה שתוליד נמרים חסרי חברבורות. מוטציה שכזו יכולה להתפשט באזור גידול מסוים של נמרים ולהפוך בהדרגה, במהלך תקופות היתרבות ארוכות, ליותר ויותר דומיננטית.
  הסיכוי שתיווצר מוטציה של איסלמיסטים / חמאסניקים שוחרי שלוה וחיי שלום עם כל שכניהם, והמוטציה תלך ותתפשט באוכלוסייה הערבית עוד במהלך ימי חיינו כך שמשקלה המצטבר יטה את הכף – אמור להערכתי להיתפס כדי זניח.

  *****

  בסוף הפוסט הקודם של תמריץ הדבקתי לינק להרצאה מומלצת של ד'ר דן שפטן על הסיבות לסבב המהומות הנוכחי.
  בין השאר הוא טען שאינו נוטה לעסוק בטקטיקה (כמו למה המהומות פרצו דווקא היום, ולא פרצו שלשום או נדחו למחרתיים) אלא באסטרטגיה.
  במאות השנים האחרונות התפרצויות תקופתיות של אלימות קשה מאפיינות את כל העולם הערבי. מאפגניסטן עד תימן ומסוריה ועד לוב).
  בנוסף, אמנת החמאס (*) מחייבת אותם לא לוותר לכופרים (בדת האמת הצדק והשלום) – ולו על סמ'ר אחד מאדמות הוואקף. טיפשי להניח שלאורך תקופה ארוכה החמאס "ישכח" את מטרת העל של עצם קיומו.

  אני יכולה להוסיף שגם לאחר יותר מעשור – אני עדין תחת רושם של גרף עמודות שמנה את מספר ההרוגים היהודים מידי ערבים (מסיבות לאומניות של מלחמה, טרור ופוגרומים) בכל שנה ושנה. לא הייתה, ולו שנה אחת, במאה השנים האחרונות, שבה מספר ההרוגים היהודים היה אפס!
  כך שהשאלה למה דווקא באביב 2021 די פעוטת חשיבות בעיני.

  . ————-

  (*) אגב, מאוד מאוד מומלץ לקרוא את אמנת החמאס.
  ישנו גם תרגום שלה לעברית.
  היא מסוגלת לרפא את קוראיה מהרבה אשליות מסוכנות.

  Liked by 3 אנשים

 84. נהניתי לקרוא קמיליה. וגם שורות הסיום שלך מאוד קולעות.
  לגבי האפשרות להיפוך חברבורות, אני פינקריאני ומאמין שהתהליך הגדול ביותר הוא ירידת האלימות והתחזקות הכוחות המתורבתים. בסוף זה יגיע לערבים. נקווה שלפני 2239, שנת סוף העולם במקורות היהודיים.

  אהבתי

 85. 3718, הסכמתי עם אחת מתגובותיך. נכון לנהל את הסכסוך עם עזה בלי הכרעה וכמו שביבי עושה. ברם, עוצמת ההרס של המבצע הספציפי הזה מאכזבת ונראית כרגע רחוקה מלהרתיע אבל חבר המושבעים עדיין יושב.. נראה איך יסתיים. בסוף פשוט צריך להרוס מבנים וכמה שיותר.

  אהבתי

 86. חייל דיברתי על המודיעין הצבאי. בגזרת ישראל אין ספק ששנים של חוסר משילות נותנות עכשיו את אותותיהן.

  אהבתי

 87. אל רום, מה אומר החוק לגבי שלילת אזרחות מפורעי חוק אלימים בשם מדינת אויב? כולל לילדיהם עד דור עשירי, כדין ממזר.

  אהבתי

 88. בראשית הציונות השמאל הסוציאליסטי (בעיקר מפ'מ / תנועת השומר הצעיר אך גם רוב האחרים ) הניחו, כמובן מאליו, שכל בני האדם בעולם למעשה מאוד דומים זה לזה. הם דומים בשאיפותיהם הבסיסיות (כמו שלום, לחם וכבוד). ההבדלים בין חברות אנושיות שונות, כמו הבדלים בצבע העור ובהעדפות מוזיקליות וגסטרונומיות, הם פעוטי חשיבות.
  כתוצאה מהנחת בסיס מוטעית זו הם הניחו שהמוני הפועלים הערבים ישמחו על הגעת כוח אדם עשיר יחסית ומשכיל, שיוכל לפתח את פלסטינה – אי'י לטובת כלל תושביה.
  מכאן שהם ניסו להתכחש לפוגרומים ולהתנכלויות על רקע לאומני / אנטישמי, שמדי תקופה ערכו ערבים ביהודים (לדוגמא – הם כינו אותם "מאורעות …". שם נייטרלי למהדרין).
  חמור מכך – הם למעשה הכחישו את הצורך להכין את עצמם למלחמה בערבי הארץ ובצבאות הערבים של המדינות השכנות. מה שהוביל, בין השאר, למספר ההרוגים האדיר במלחמת העצמאות ( עד ההפוגה הראשונה).

  לפחות עד האינתיפאדה הראשונה – גוש אמונים והמתנחלים ביש'ע החזיקו באשליות מאוד דומות. שערביי סביבתם, הנתינים הירדנים והמצרים העניים לשעבר, ישמחו על השדרוג באפשרויות התעסוקה ורמות השכר / בתחבורה / ברמת הרפואה וכד' להם יזכו משכניהם בהתנחלויות החדשות. הם הרבו להתפאר בדו קיום השלו שיצרו עם ערביי סביבתם – בניגוד לעושק ולגזל שבוצעו בראשית ההתישבות הציונית. לאחר שתי אינתפיאדות – חלקם (בתקווה שרובם) התעוררו.

  כלומר, חלום המדינה הדו-לאומית ו/או האפשרות ל"דו-קיום" בין ערבים ויהודים באותו יישוב ו/או המחשבה שנרוויח אם נספח אלינו *רק* עוד 100/200/300 אלף ערבים – לא נולדו היום.
  כולם מבוססים על ההנחה של דמיון תרבותי בסיסי ביננו לבין הערבים.
  הנחה שאני כופרת בה.

  *אני* איני יודעת:
  – האם נאסראללה לא היה תוקף כבר מזמן את ישראל – לולא האיראנים היו מחייבים את החיזבאללה להילחם בסוריה (כלומר האם ההרס בדאחייה אכן יצר הרתעה כל כך אפקטיבית)
  – כמה רבי קומות חובה עלינו להפיל בכדי להרתיע את החמאס ללפחות חמש או עשר שנים
  – האם הרס שכונות היוקרה שווה ערך בעיני בכירי החמאס להרס השכונות של דלת העם העזתי
  – באיזו מידה הם יורתעו מהרג של X אזרחים בהשוואה להרג של Y בכירי הזרוע המדינית או Z בכירים בזרוע הצבאית?
  – האם / מי מהם יורתעו יותר מנסיון סחיטה על רקע התנהגות מינית או על רקע אי מילויי ציווי האיסלאם או על רקע שחיתות כלכלית וכד'.

  הייתי מצפה שאנליסטים ישראלים יתעמקו בחקר החברות והתרבויות של אויבנו, כולל התרבות החמאסניקית.
  כך שאנו לא נאלץ יותר להשליך ממה שחמור בעיננו למה שחמור בעיני אויבנו. שלא נאלץ לחזור שוב ושוב להנחות המוטעות של ראשוני הציונות ושל ראשוני ההתיישבות ביש'ע על הדמיון הבסיסי בין שתי חברות (שתרבותן מאוד שונה זו מזו).

  בנוסף, הייתי מצפה שלכל אחד ואחד ממאה (מס' שרירותי) המשפיעים הגדולים ביותר ברשות הפלסטינית ובחמאסטאן – יפתח תיק שמנתח מה יוכל להניע אותו, וכיצד ניתן יהיה לשחד אותו, לאיים עליו או לסחוט אותו. (ולבצע הכנות מוקדמות נדרשות, כמו איסוף צילומים, לשעת הצורך)

  אך אני מניחה שלא נעשה שום דבר שמתקרב לזה.

  לראייה – *גם* הפעם מערכת הביטחון טענה, עד יומים לפני האולטימטום העזתי והירי לירושלים, שהחמאס אינו מעוניין בהסלמה ובמלחמה.
  בדומה לפיאסקו המודיעיני במהלך רוב צוק איתן.

  לתפיסתי זו עדות מכאיבה לאי יכולת הפקת לקחים מכשלונות העבר, לחוסר מקצועיות או, (בניסוח מעודן יותר), ל"בינוניות מבישה".
  בכך אני מצטרפת לטענות שי שפירא לגבי אי מקצועיות מערכת הביטחון.
  וגם לניבוי הכואב של חייל זקן שמה שהיה הוא מה שיהיה.

  אהבתי

 89. 3718
  אני לא טוען שהמדיניות של ביבי מול עזה היא גרועה. אני טוען שאין בה שום דבר גאוני. הדוקטורינה של הפצצה מסיבית פעם בכמה שנים לשיקום ההרתעה וחוזר חלילה נהוגה בישראל כבר עשרות שנים הן מול לבנון והן מול עזה. ביבי לא חידש שום דבר. מה שמשתלב עם דעתי עליו באופן כללי: לא גרוע כמו ששונאיו אומרים, לא גאון כמו שמעריציו אומרים. סה״כ רוה״מ סביר, אבל בהחלט בר החלפה ולא מגינו היחיד של העם היושב בציון.

  Liked by 1 person

 90. רק הערה למשה, יאיר ושאר שוחרי סיפוח חלקים מיו'ש:

  סיפוח שכונות ומחנות פליטים במזרח ירושלים לשטחי מדינת ישראל לא נעשה *לאחר* מפקד אוכלוסין מדוקדק.
  לאחר הכרזת הסיפוח, הם נדהמו לגלות שמספר ערביי מזרח ירושלים, הזכאים לתעודת תושב או אזרח, גדול משמעותית מכפי שהעריכו לפני הסיפוח.
  הסתבר שהמוני ערבים מחברון, שכם וראמאלה מיהרו לשנות את כתובתם לאחת השכונות שישראל סיפחה אליה.

  מאוד סביר להניח שזה גם מה שיקרה אם ישראל תספח אליה שטחי סי או אי.
  מספר התושבים הנוכחי אינו אינדיקציה לכלום.

  Liked by 1 person

 91. רינגו
  מסכים מאוד לניתוח שלך על נתניהו אבל במילים 'בהחלט בר החלפה' שהם נכונות לכשעצמן – לא מופיע הסיכון העצום שהמחליף שלו יהיה מסוכן. לומר בכדי שנתניהו יהיה 'בר החלפה' צריך הצע של מחליפים. מלבד הבעיה שיכול להיות שהמחליף יהיה אדם נטול אפילו כישורים בינוניים, הרבה מנהיגים מעוניינים לחולל שינוי/מהפך איזה משהו דרמטי שירשם על שמם. לכן אפילו ש'על הנייר' צריך להיות הצע נרחב להחליף את נתניהו למעשה אני מתקשה להצביע על אפילו מישהו אחד במערכת הפוליטית שאין חשש שיהיה יותר גרוע.
  המצב של ממשלה פריטטית של נתניהו עם מישהו מהימין הוא פתרון מעולה. הפריטטיות תהווה מגבלה להשתוללות ומאידך היות ושניהם מהימין זה לא יהיה שיתוק נוסח נתניהו גנץ.

  Liked by 2 אנשים

 92. קמיליה
  אני (ואני מניח שגם יאיר ושאר שוחרי הסיפוח שבבלוג הזה) נגד סיפוח כל שטחי C. אני נגד סיפוח ערבי אחד. תוכנית בנט לספח 100 אלף ערבים (או 40 אלף שדובר בהתחלה) מסוכנות מאוד בעיני. יש לספח את גושי ההתיישבות וגם זה לאט. (ואחרי זה לעבור לשטחים ריקים)
  אפשר לטעון שגם סיפוחים אלה מסוכנים כי הם 'אפרטהייד' וכדו' אבל נושא זה לא קשור לבעיה שהצגת

  Liked by 1 person

 93. אמחייה,

  כך קובע בחלק רלבנטי יותר, סעיף 11 לחוק האזרחות, תשי"ב 1952:

  תחת הכותר:

  "ביטול אזרחות"

  כך מצטט:

  11. (א) שר הפנים רשאי לבטל את אזרחותו הישראלית של אדם אם הוכח להנחת דעתו שהאזרחות נרכשה על יסוד פרטים כוזבים, וטרם חלפו שלוש שנים מיום שנרכשה האזרחות כאמור.

  (ב) בית המשפט לעניינים מינהליים (בסעיף זה – בית המשפט), רשאי, לבקשת שר הפנים, לבטל את אזרחותו הישראלית של אדם אם התקיים אחד מאלה:

  (1) האזרחות נרכשה על יסוד פרטים כוזבים וחלפו לפחות שלוש שנים מיום שנרכשה כאמור;

  (2) אותו אדם עשה מעשה שיש בו משום הפרת אמונים למדינת ישראל, ובלבד שעקב ביטול האזרחות הישראלית לא ייוותר אותו אדם חסר כל אזרחות, ואם ייוותר חסר כל אזרחות כאמור – יינתן לו רישיון לישיבה בישראל, כפי שיורה שר הפנים; לעניין פסקה זו, חזקה על מי שיושב דרך קבע מחוץ לישראל כי לא ייוותר חסר כל אזרחות; בפסקה זו, "הפרת אמונים למדינת ישראל", כל אחד מאלה:

  (א) מעשה טרור כהגדרתו בחוק המאבק בטרור, התשע"ו-2016 (בחוק זה – חוק המאבק בטרור), סיוע או שידול למעשה כאמור, או נטילת חלק פעיל בארגון טרור או בארגון טרור מוכרז כהגדרתם בחוק האמור;

  (ב) מעשה המהווה בגידה לפי סעיפים 97 עד 99 לחוק העונשין, התשל"ז-1977, או ריגול חמור לפי סעיף 113(ב) לחוק האמור;

  עד כאן הציטוט:

  כלומר, שר הפנים בסמכותו לבטל אזרחות ישראלית. בית המשפט רשאי ( לבקשת שר הפנים). בטח אתה שואל בקשר לפעולות טרור וכו…. אז כתוב אכן, בגידה, מעשה טרור, הפרת אמונים למדינת ישראל וכו…

  כאן לחוק ( סעיף 11 כאמור):

  https://www.nevo.co.il/law_html/law01/011_001.htm

  אשאיר אחר כך פסקי דין לכל המעונין….

  Liked by 1 person

 94. אמחייה ( וכל המעונין):

  כאן רצ"ב, פסק דין ( בג"צ) בקשר לביטול רישיון ישיבת קבע.

  מצטט מן הבג"צ, על מה מדובר באופן כללי ביותר, כך:

  " העותרים 1, 8, 15, ו-21 (להלן ביחד: העותרים) הם תושבי מזרח ירושלים בעלי מעמד של תושבות קבע. בבחירות שנערכו ברשות הפלסטינית בחודש ינואר 2006 נבחרו שלושה מהעותרים לכהן בפרלמנט הפלסטיני מטעם רשימת "הרפורמה והשינוי" המזוהה עם ארגון חמאס. העותר 1 נבחר לכהן כשר בממשלת הרשות הפלסטינית מטעם רשימה זו. ביום 30.6.2006 החליט שר הפנים (להלן גם: השר או המשיב) לבטל את רישיון ישיבת הקבע של העותרים בעילה של "הפרת אמונים". להחלטה זו מכוונת העתירה שלפנינו."

  כאן:

  https://bit.ly/3tCV5H6

  אחר כך, אשאיר עוד אולי. מי שלא מבין משהו, יכול לשאול כמובן.

  להתראות

  Liked by 1 person

 95. אני כן בעד לספח גם ערבים כשאין ברירה, אבל המטרה לדעתי צריכה להיות להזיז את הגבול מזרחה ולא סתם לייצר גבינה צהובה עם חורים.
  צריך לזוז לכיוון אריאל ולתת עורף נוסף לגוש דן ונתב"ג. לא רק מבחינה ביטחונית אלא גם מבחינה של קרקעות נדרשות לגידול אוכלוסייה.
  בנוסף, יש מקומות אסטרטגיים כמו בסביבת מעלה אדומים (אזורים שתוכננו להיות פרוזדור בין הרשות הפלסטינית לעזה), באזור ים המלח (פרוזדור בין הרשות הפלסטינית לממלכת ירדן), ואזורים נוספים שכלל לא מיושבים אבל סיפוח שלהם יגדע את הרעיון של מדינה פלסטינית.

  כל עוד יש תקווה למדינה פלסטינית אנחנו נמשיך לראות סבבים כמו זה שאנחנו בתוכו עכשיו.
  קמיליה מדברת על להבין את הפלסטינים דרך עצמם ולא דרך עצמנו.
  אני מסכים לחלוטין.
  מי שחושב שלתת חיים טובים למישהו אחר יגרום לו לוותר על זהותו העצמית – טועה.
  אני מכבד את הערבים. אני מבין מי הם ומה הם. אני גם יודע שאני חושב מהם אחרת.
  אבל בגלל זה אני גם מבין שאנחנו מדברים אליהם בכמה קולות וגורמים להם להתבלבל.
  ממליץ לכם לראות את המפגש של גדי טאוב ואדי כהן שקישרתי אליו בפוסט השכן.

  אהבתי

 96. למשה,
  כתבת:
  " … אני נגד סיפוח ערבי אחד. תוכנית בנט לספח 100 אלף ערבים (או 40 אלף שדובר בהתחלה) מסוכנות מאוד בעיני. יש לספח את גושי ההתיישבות וגם זה לאט. (ואחרי זה לעבור לשטחים ריקים). אפשר לטעון שגם סיפוחים אלה מסוכנים כי הם 'אפרטהייד' וכדו' אבל נושא זה לא קשור לבעיה שהצגת."
  ———————-

  אני מודה שהנושא העיקרי שמעסיק אותי הוא האחוז מאוכלוסיית המדינה שלי שעוין את עצם קיומי.
  בניגוד לתמריץ (והמוני אחרים) איני תופסת את מהומות ערביי ישראל בשנת 2,000 ואת פרעות 2021 כבעייה משטרתית בלבד. לתפיסתי זו לא רק, או בעיקר, בעייה של צעירים וונדליסטים משועממים, שכועסים כי הם חשים מופלים לרעה, והם חסרי כל מורא מהרשויות.

  זכור לי שבזמנו קיבלתי חוברת שניסתה לקדם את התמיכה הציבורית בהסכמי ז'נבה. הנושא העיקרי שעניין אותי בחוברת היה האם קיימת איזושהי מחויבות של ישראל ל"זכות השיבה", ואם כן על איזה היקפים מדובר.
  נדמה לי במעורפל שהחוברת ניסתה להתחמק מלענות על השאלה היחידה שעניינה אותי. שהיא טענה שתיווצר איזושהי ועדה בינ'ל שתעסוק בנושא, שתכלול *גם* נציגות ישראלית עם זכות וטו. אבל הבנתי שאין שום סיכוי שהועדה תקבע שישראל תיתן אזרחות ל 0 "זכאי" חוק השיבה. וגם לא למספר סמלי יחסית כמו 1,000 איש. או אפילו 10,000 איש. סגרתי את החוברת בידיעה שאני מתנגדת להסכמי ז'נבה. וזאת כשעדין הייתי בשמאל והצבעתי למר'צ.

  בנוסף, האמונה שלי בחוזים פורמלים חתומים (כמו חוזי שלום) הצטמצמה פלאים לאור גורל הסכמי אוסלו והסכמי "השלום" עם מצרים וירדן.
  אני מאמינה יותר ביחסים הנרקמים לאורך זמן בין צדדים, גם ללא שום חוזים, כשבשלב מסוים ניתן לתת להם גם תוקף פורמלי. וניתן שלא. די בדומה ליחסנו עם סעודיה ועם המפרציות.
  באופן דומה, איני תופסת את היתרונות הגדולים מסיפוח פורמלי של שטחים מסוימים לתוך שטחי המדינה (על כל הרעש הבינ'ל שיתעורר מכך) – בהשוואה להמשך האחזקה ב"שטחים נתונים במחלוקת".

  Liked by 1 person

 97. למה חשוב לספח את גושי ההתייישבות
  א. תגובה לירי החמאס. יצירת משוואה שהפצצה= עוד ריבונות ישראלית תפגע מאוד בהצגת תמונת ניצחון של חמאס.
  ב. ישראל מציגה בלבול הן כלפי עצמה הן כלפי הפלסטינים והן כלפי העולם בשאלה העקרונית של מי השטחים האלה.
  אי סיפוח גושי ההתיישבות הוא מגה-פיגוע הסברתי.
  ג. הדלק הרעיוני העיקרי העומד מאחורי המלחמה נגד ישראל הוא רעיון המדינה הפלסטינית. כרסום ברעיון זה מועיל מאוד.

  סעיף ב' טעון הרחבה והסבר. אולי בהמשך

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: