אם ימוסו עשירי אמריקה

מיסוי עשירים הוא רעיון רע, בפרט כשמדובר בהעלאת המס על השקעות. הוא מפחית את התמריצים ליזמות ולסיכון. הוא מגביר את התמריצים לעשות עיקופי מס ומחולל מפלצות מסורבלות ולא יעילות להחריד שבוקעות מתוך סיוטיהם של רואי חשבון אל לשכות המס. הוא מבריח אנשים טובים למקומות אחרים. אבל החשוב מכל: הוא לא מועיל כלום. כל מה שאפשר להרוויח ממיסוי עשירים, אפשר היה להרוויח מהדפסת כסף באותה מידה. המטרה של מיסוי היא להפחית לחצים אינפלציוניים. לכן יש טעם במיסוי מעמד הביניים, כדי להפחית את הלחצים האינפלציוניים על דירות, מכוניות ועגבניות. אבל עשירים פשוט לא מפעילים לחצים אינפלציוניים על דברים מעניינים, רק על מטוסים פרטיים ועל ציורים של פיקאסו, ולכן ריסון כמות הכסף שלהם אינו דבר חשוב.

כלכלני MMT, האסכולה שמזלזלת בחשיבות הגרעון, מבינים זאת. על כן למרות שהם לרוב הסמן השמאלי הקיצוני של הדיון הכלכלי, החכמים שבהם מאוד סקפטיים לגבי התועלת שבמיסוי עשירים.

ספק אם ג'ו ביידן יצליח לממש את תוכניתו האמביציוזית למיסוי עשירי אמריקה. השליטה שלו בסנאט ובבית הנבחרים מוגבלת, וחלק מחברי הקונגרס הדמוקרטיים מחובר לתורמים עשירים. אבל אם הוא כן יצליח, האם ניתן לצפות לקטסטרופה כלכלית כלשהי?

קשה להאמין. בכל מדינה אחרת שהייתה פועלת כמו ארה"ב, למשל צרפת כמו שתכננה לעשות תחת הנשיא הנשכח פרנסואה הולנד, מיסוי קשה של עשירים היה מוליד קטסטרופה. הם פשוט היו בורחים. ארה"ב היא שונה. היא ממסה על בסיס אזרחות ולא רק תושבות, קשה להיפטר מהאזרחות שלה, והיא מציעה הזדמנויות כלכליות כל כך גדולות לעומת כל מקום אחר – שגם לא משתלם לעשות זאת. אז נכון, אם יש אמריקנים שהשתקעו בישראל או יורדים ששקלו לחזור, הצעד של ביידן יתן להם בעיטה נמרצת בישבן. ככה גם לעוד כמה אמריקנים עשירים שמתלבטים בין ארצות הברית לארץ אחרת. נזק מסוים. אבל האם מדובר בנזק רחב היקף? לא.

מצד שני מיסוי עשירים נרחב יכול להועיל מאוד לכלכלה כי יתן לגיטימציה לממשל ביידן להוציא סכומי עתק על דברים מועילים כמו תשתיות או סיוע למשפחות. הוא לא באמת צריך את הכסף של העשירים כדי לעשות זאת, אבל הוא משלה את עצמו שהוא צריך. אז שיהיה.

ייתכן שיבוא יום שבו ארה"ב תצטרך להיאבק בשדים אינפלציוניים, כאילו היינו בשנות השבעים והשמונים. במקרה זה האשליה של מיסוי העשירים היא אסונית. היא גורמת לממשלה לדמות ששאבה מהעשירים מספיק מיסים כדי לממן תקציבים ציבוריים, בזמן שמה שהיא באמת שאבה מהמשק זה את התמריצים הטובים. תקופות האינפלציה הגדולות קראו לפעולות מהסוג שעשה שר האוצר בנימין נתניהו, שחתך בו זמנית במסי החברות ובקצבאות. אבל כל כך התקדמנו מאז אותן תקופות ביכולת לפתור מחסור ולשכפל מוצרים ללא גבול, שאני סקפטי אם זהו באמת התסריט הצפוי בעקבות התוכניות של ביידן.

73 תגובות על ״אם ימוסו עשירי אמריקה״

 1. שאלה טכנית – אם מטרת המיסוי הוא הורדת לחץ אינפלציוני ולא הגדלת הכנסות למדינה בתפיסה המקובלת (לפחות בקרב ההדיוטים) וזה רק משחק מוניטורי, האם אפשר תמיד שצריך עוד כסף פשוט להדפיס עוד כסף ?
  זה נשמע כמו ניתוק מוחלט של המשמעות המוניטרית מהייצור והתפוקה בפועל.

  אהבתי

 2. אם אנשים רוצים עגבניות (או בדוגמה הישראלית הנפוצה – דירה בגוש דן), ותדפיס עוד כסף, אז אנשים יזרימו עוד כסף לחקלאים (או לקבלנים שבונים בגוש דן), אבל היכולת לייצר עגבניות או דירות בגוש דן לא תגדל בהתאם, ולא הרווחת כלום. רק תקבל שחיקה של ערך המטבע, אובדן אמון, אינפלציה, היפר אינפלציה ובעתיד אפילו חוסר יכולת לשחק את המשחקים האלו כי איש כבר לא יאמין במטבע שלך.
  ארה"ב מדינה עם בסיס יצרני עצום, קרקעות פנויות וכדומה ולא רואה איזה מכשולים אינפלציוניים כלכליים בלתי עבירים שהיא נתקלת בהם. בדוגמה הישראלית, לעומת זאת, המחסור בדירות בגוש דן הוא צוואר בקבוק עצום.

  Liked by 1 person

 3. חשוב מאוד. טוב, הוא צריך לממן את התוכניות שלו הגדולות ( חינוך, תשתית וכדומה) ומאמין שכך בין היתר. יש לו גם תוכנית להעלות את מס החברות ( מ – 21 אחוז, ל- 28 אחוזים, את המס על רווחי הון, הוא מעלה ל- 39.6 אחוז, למשקי בית אשר מייצרים יותר ממליון דולר בשנה על פי הפרסומים של הבית הלבן).

  לגבי אינפלציה, אז צריך גם לקחת בחשבון, את ההיצע. הצמיחה. כל עוד יש היצע וצמיחה חזקים בארה"ב, אין ממש סיבה לחשוש מאינפלציה. עובדה שכל תוכניות ההרחבה, לא העלו האינפלציה עד כה. אז אין ממש חשש כרגע.

  אפשר כאן לקרוא למשל:

  https://www.cnbc.com/2021/04/26/biden-capital-gains-tax-hike-would-only-hit-0point3percent-of-households-advisor-says.html

  https://www.heritage.org/taxes/report/president-bidens-corporate-tax-increase-would-reduce-wages-harm-economic-growth-and

  להתראות

  אהבתי

 4. חייל אקוניס זה סתם אצבע בעין. הענין האמיתי הוא שנתניהו לא מכיר בהסכם הקואליציוני, מה שאומר שאם תהיינה עוד בחירות לא ברור אם גנץ יכנס לתפקיד בנובמבר.

  ואני אומר לבנט, caveat emptor

  Liked by 1 person

 5. הבעיה היא בקונספט של ממשלת חילופים. שני צדדים משתקים אחד את השני בשלב מסוים כשכבר אין טעם מבחינתם בשיתוף פעולה.

  אהבתי

 6. מזכרון מעט מעורפל: אחד ההסברים שקראתי לשגשוג הכלכלי של בריטניה, בהשוואה לשאר מדינות אירופה, במאות ה 18 וה 19 – היו החוקים החדשנים (נכון לזמנו) של פשיטת רגל. קודם לכך, אדם שהסתכן בפתיחת עסק (לדוגמא ביקש הלוואות בכדי לממן את מסעה של ספינת מסחר) אך נכשל (הספינה טבעה או שהסחורות ניזוקו וכד) והוא לא הצליח להחזיר את חובותיו – היה אמור להישלח למאסר ממושך בכלא. כמו כל גנב שלקח רכוש של אחרים ולא החזירו. מיותר לציין שבתקופת שהותו בכלא – משפחתו הייתה אפילו עלולה לסבול מרעב, אלא אם ימצאו מתאימים להםוך למשרתים או לכורי פחם. רק לאחר כניסת החוקים שלמעשה מחקו לחייבים את חלק או את רוב חובותיהם – אנשים רבים העזו להסתכן במימון עסקים חובקי עולם. כמו חברת הודו המזרחית. אבל בזמנו, אנשים תקפו את חוקי פשיטת הרגל "הוותרנים" הללו כלא מוסריים, וניבאו שהם יהרסו את הכלכלה כיון שלא יכפה יותר החוק של "שכר ועונש". מחיקת חובות נמשלה בעיניהם לאמונה בכך שכסף צומח בשפע על עצים, מדי שנה ושנה, ולפיכך ניתן לסלוח בקלות על השמדת חלק ניכר מהיבול של שנה מסוימת.

  נזכרתי גם שבזמנו "אריה הבלוגוספרה" הניח, כמובן מאליו, שטראמפ הוריד את אחוז המס על העשירים כיון שרצה למשוך אותם להצביע עבורו. לפיכך די לעג לאידו של טראמפ שנכשל בניסיונו לקנות בכך את תמיכת האליטות הכלכליות של ארה'ב.
  למרות שאין לי ספק שמדובר בבלוגר מאוד אינטליגנטי, היה ברור לי שהוא לא העלה בדעתו שיתכן קשר כלשהו בין רמת המיסוי במדינה לבין אחוזי האבטלה בה (שניהם ירדו משמעותית בתקופת טראמפ שלפני הקורונה).

  נראה לי שלרוב האנשים הנורמטיבים קשה לקבל את רעיונות ה mmt (שניתן לממן גרעונות באמצעות הדפסת שטרות כסף, ולפיכך אין הכרח במיסוי עשירים בכדי לממן פרויקטים גרנדיוזים וכד'.)
  ההסבר שלי לתופעה קשור למוסכמות היסוד של ה"חינוך הפרוטסטנטי" – שאין בעולם דבר כזה כמו מתנות חינם, שניתן להשיג דברים בעבודה קשה ובחיסכון אך לא באמצעות ניסים, שמה שמצלצל יותר מדי טוב מכדי להיות מציאותי – הוא כנראה לא מציאותי / הוא הונאה וכד'.
  או, מהזוית החינוכית הישראלית -חילונית, גדלנו על שיר החנוכה: " … נס לא קרה לנו, פך שמן לא מצאנו, בסלע חצבנו עד דם – ויהי אור …". הרעיון שניתן להדפיס עוד ועוד שטרות כסף לכיסוי עוד ועוד גרעונות – דומה מדי להמטרת מן מהשמים (במקום האמונה שרק "בזעת אפיך תאכל לחם").

  Liked by 3 אנשים

 7. משה, אז מה בדיוק אתה מציע כאלטרנטיבה למינוי גנץ? צריך משהו שיוסכם על שני הצדדים. זכותו של אוחנה לטעון שההסכם הקואליציוני פקע אבל הרי אין באמת מצב שגנץ יודה בכך

  אהבתי

 8. תמריץ,
  האם יש בדבריך רמיזה לכך שלא ניתן לקבל תוצאה שהושגה בהליך לא ראוי?

  אהבתי

 9. משה אני לא משוכנע שאתה צודק. לא קראתי את ההסכם ולא ידוע לי אם יש התייחסות למצב הנוכחי בו הכנסת התפזרה וכנסת חדשה נבחרה, אולם עדיין לא הוקמה ממשלה. לדעתי עורך דין טוב יוכל לטעון לשני הכיוונים – גם לכיוון הפרשנות של אוחנה וגם לכיוון הפרשנות (המקורית) של תמריץ, דהיינו שההסכם בתוקף כל עוד לא קמה ממשלה חדשה.

  לדעתי האישית ההסכם בתוקף לא עד בחירת כנסת חדשה אלא עד הקמת ממשלה חדשה, אבל אני לא משפטן.

  אהבתי

 10. משה למעשה אני אטען שכל עוד הממשלה הקודמת בתפקיד, ההסכם הקואליציוני בתוקף. אולם איני משפטן וכו'.

  אהבתי

 11. במצב הזה לדעתי ביבי וגנץ צריכים להסכים על שר משפטים לא מהמערכת הפוליטית (כמו שהיה דניאל פרידמן) עם הבנה שהוא יפעל רק בנושאים התקועים והדחופים ולא יעשה שינויים לשום כיוון.
  אולי אל רום יסכים להיות לשר משפטים

  אהבתי

 12. לכל המעונין, דו"ח של Human rights watch אשר גורס כי ישראל מנהלת משטר אפרטהייד ועוד, כנגד הפלסטינאים.

  כאן, ולינקים שם לדו"ח עצמו:

  https://www.hrw.org/news/2021/04/27/abusive-israeli-policies-constitute-crimes-apartheid-persecution

  משה,

  אחרי שתסכים להיות שר לענייני רווחה או מיעוטים, אני אענה לאתגר. איך זה ?

  אהבתי

 13. נראה שבג"ץ מסכים עם הפרשנות שלי:

  https://www.ynet.co.il/news/article/BJtcotrvd

  בהמשך, ביטלה השופטת חיות את הטענה שהציג השר אוחנה לפיה מדובר בממשלת מעבר, שההסכם הקואליציוני שנחתם בעבר לא תקף לגביה. "העיקרון הוא שהממשלה שקיבלה את אמון הכנסת ממשיכה לכהן עד שיש ממשלה חדשה", היא אמרה לנציגו של נתניהו. השופט פוגלמן הוסיף: "האם ממשלה חלופית איבדה את אופיה רק בגלל שהיא ממשלת מעבר?", ובהמשך גם השופטת חיות הצטרפה: "כשממנים שר בממשלת מעבר לא צריך לשמור על הפריטטיות?".

  Liked by 1 person

 14. אדם גולד:
  תראו, עדיין חושב שהכל צ'יקן ואין לזה סיכוי אבל אם השמאל יצליח לשכנע את בנט וימינה לדרוס את כל הבטחותיהם ואשכרה תוקם כאן ממשלת בנט-מרצ-תומכי טרור – מדובר באחד המהלכים הפוליטיים המזהירים שנראו כאן. מאסטר פלן גאוני של השמאל הישראלי.
  רשימה חלקית:
  1. מצליח לסכל ממשלת ימין למרות 65 חברי כנסת
  2. שובר, מפצל ומפלג את הימין (ש יכנס למלחמות פנימיות 20 שנים קדימה) ואולי גם שובר את הברית ימין-חרדים
  3. האכזבה הכוללת תדכא הצבעה עתידית בימין (בדגש על אוכלוסיות משכבות סוציו אקונומיות נמוכות שגם ככה נוטות בכל העולם להצביע באחוזים מאד נמוכים)
  4. מכשיר מכאן ולהבא אצבעות של תומכי טרור ואנטי ציוניים כמכריעים על גורל מדינת ישראל
  5. בהתאמה, מגביר אחוזי הצבעה אצל מצביעים שמעוניינים להעניק כח לתומכי טרור
  6. מצליח להוציא מהדרך שלושה מועמדים מוכשרים ואינטילגנטיים שכיום הם המובילים להנהגת הימין אחרי נתניהו (סער, בנט ושקד)
  7. וכבונוס: מרגע שהרשימה התפנתה, המועמד המוביל להנהיג את הימין אחרי נתניהו הופך להיות ניר "קדימה" ברקת. סוג של צחי הנגבי בגרסה מאד עשירה.

  ובקיצור, אם זה יקרה זה אמנם יהיה מאד עצוב בשביל הנכדים שלנו והסיכוי שלהם לחיות במדינה יהודית משגשגת –
  אבל הם ודאי יתנחמו בכך שמדובר ביצירת אמנות פוליטית.

  אהבתי

 15. וואו חייל, אם זה באמת אדם גולד כנראה עבר עליו יום רע. אין פה שום מהלך גאוני של השמאל, יש כאן סתם גול עצמי של אדם עם הפרעת אישיות נרקיסיסטית.

  מי ששובר ומפצל את הימין הוא… הימין. השמאל טיפש מדי לבצע מהלכים בכיוון. הימין בנהייתו העיוורת אחרי הדוצ'ה הגיע למחוזות אבסורדיים, וגרם לכך שחלקים גדלים והולכים בימין פשוט לא מסכימים יותר לשתף פעולה עם טירוף המערכות. הברית ימין חרדים היא תועלתנית, החרדים מעוניינים בדברים מאוד ספציפיים ולא באמת אכפת להם מי משלם. מי שהכשיר אצבעות של תומכי טרור הוא – חכו לזה – נתניהו. מי שהשאיר אחריו אדמה חרוכה בכל הקשור למנהיג הימין הוא, שוב, נתניהו.

  במקום להאשים את כל העולם, אולי כדאי שמר גולד יבצע חשבון נפש קטן.

  Liked by 3 אנשים

 16. תמריץ,
  משווה ומעלה
  נתניהו לא אחראי לשקט הביטחוני
  נתניהו לא אחראי לפריחה הכלכלית
  נתניהו לא אחראי להסכמי אברהם
  נתניהו לא אחראי לחיסונים

  אהבתי

 17. amehaye,
  אידיוט שימושי משמש תכלית כלשהי. הנכונות של כל השמאלנים, ללא יוצא מהכלל, להמליך עליהם את האטד היא המהלך הגאוני

  אהבתי

 18. amehaye,
  אולי תסביר לנו הבבונים למה חבורת אנשים שכל מה שמעניין אותם זה כסף בוחרים בחיי עוני?

  אהבתי

 19. חייל, בשמחה.

  דבר ראשון, האחריות של נתניהו לחיסונים קימת אבל נמוכה משמעותית מכפי שאיש המכירות (לשעבר?) מנסה להראות. נתניהו אלוף בלנכס לעצמו כל הצלחה, אבל מאחורי הצלחת החיסונים עומדת מערכת גדולה שהייתה אחראית על המו"מ וכיו"ב – כמו גם מערכת גדולה בהרבה שהייתה אחראית על חלוקת החיסונים בפועל (קופות החולים). היה נחמד לו הוא היה נותן קצת קרדיט.

  לגבי השקט הבטחוני.. לא נרחיב.

  הפריחה הכלכלית היא בעיקר בזכות ההיטק, שקיים כאן הרבה לפני שנתניהו נכנס לפוליטיקה. נתניהו בעיקר לא הפריע, וכן – גם זה משהו, יאמר לזכותו.

  לגבי הסכמי אברהם הם להבנתי בהחלט בעיקר בזכות נתניהו. יחסים קרובים עם מדינות ערב היו גם לפניו, אבל השמאל שבוי בקונספציה שצריך לפתור קודם את "הבעיה הפלסטינית". כנראה שגם איש ימין אחר היה מגיע אליהם, בכל אופן שאפו.

  לגבי אלה שבוחרים בעוני, זה לא מדויק. אף חרדי לא *רוצה* להיות עני. זו תולדה של אורח החיים שכולל ריבוי ילדים ומיעוט השכלה מעשית (בממוצע). כמובן שגם עניים צריכים לחיות. י.ד. כבר חישב בעבר שמשפחה חרדית מסובסדת בסך של בערך 17,000 ש"ח לחודש:

  https://tamritz.wordpress.com/2020/05/16/160520/#comment-42392

  מישהו צריך לשלם את החשבון, והמישהו הזה הוא אני ואתה.

  Liked by 1 person

 20. אגב בגילגולו כשר אוצר אי-אז, נתניהו הצליח להעביר מספר רפורמות חשובות, וזו אחת הסיבות שהצבעתי לו בעבר.

  אהבתי

 21. amehaye,
  החישובים שלך בכלכלת חרדים מזכירים לי את החישובים של מתנגדי פרוייקט הגז (הממשלה הבאה שלך). אם נניח שיש 200000 משפחות חרדיות אז הם גוזלים מאיתנו 40 מיליארד כל שנה. זה מקור יותר גדול לכסף קל מאשר הגז. זה אפילו יותר כסף מהפנסיות התקציביות. כל הכבוד לך ולי.ד. על התגלית המזהירה.

  Liked by 1 person

 22. חייל אני חושב שהחישוב שלך די נכון למעשה. שים לב שהחישוב כולל גם עלויות עקיפות – ואם להיות הוגנים, גם משפחה חילונית/דתית לאומית וכו' עולה כסף, פשוט משפחות אלה מסובסדות פחות ותורמות יותר מיסים.

  מעבר לזה אני רואה באוכלוסיה החרדית משאב לא מנוצל. אם הם ילדו פחות ילדים, ובמקביל גם יגדילו את התרומה שלהם לתמ"ג – אם ע"י רכישת השכלה מתאימה, אם בדרכים אחרות – זו תהיה בוננזה לכולם. לדעתי התהליך הזה כבר קורה פה ושם, אני מקווה שהוא יתרחב.

  מעבר לכך כל האמור לעיל נכון גם לגבי המגזר הבדואי.

  אהבתי

 23. מה שקורה כאן ממחיש מצוין את מצבנו העגום.
  מצד אחד חייל מגן על כל שטות של ביבי ואנשיו.
  מצד שני אמחייה מבטל כל הישג ממשי שלו.

  ובבניין ירושלים ננוחם !

  Liked by 2 אנשים

 24. זה כמו מכת חשמל, וזה זורם ומעוות … אני הולך ומסתבך.
  ניצוצות של הבנה, שוב חולפים כמו סרט נע,
  כמו רוח סערה הם מקלפים עוד חלקים מהקליפה.
  הפחד מטפטף כמו רעל ונספג כמו נשיקה.
  אני … שבוי בלא תקווה.
  רוצה לפתוח דלת, נסגר ולא יוצא, מנסה לברוח ותמיד, תמיד חוזר.
  זה כמו לרקוד עם שד שמחבק ולא עוזב ..

  Liked by 1 person

 25. נתניהו יכול עדיין לבצע מהלך שיהפוך את השולחן. יתן לגנץ להיות ראשון ברוטציה לשנתיים, בתמורה לכך ששר המשפטים ישנה את האישום כנגד נתניהו לכזה שלא מחייב מאסר. כך נתניהו ישבור את גוש השינוי, ויסלול לעצמו את הדרך חזרה לראשות הממשלה.

  אהבתי

 26. אני רק מקווה שמי שלא יהיה ראש הממשלה הבא, הוא ידאג להעביר סוף סוף את החוק להגבלת קדנציות. חוק כזה יוריד מאוד את הסבירות להישנותו של הטרלול הנוכחי.

  אהבתי

 27. העשירים לא בהכרח יעזבו את הארץ בה הם מתגוררים אם יטילו עליהם מיסים גבוהים יותר.
  אם יטילו את מס טריטוריאלי (שלדעתי זו צורת המס הצודקת ביותר) אז לא תעזור לעשיר עזיבה של הארץ שבה מוטל עליו מס כזה. מס טרטוריאלי אומר שאתה משלם מס הטריטוריה שבה אתה מייצר את הכנסתך. כלומר אם אתה גר באנגליה ומייצר את הכנסתך בישראל, תשלם מס לישראל. אם אתה גר בירשראל ומייצר את הכנסתך באנגליה, תשלם מס לאנגליה.
  בצורה כזו לא יעזור לעשיר אם יחליף את מקום מגוריו, עליו להחליף את העסק שלו.
  אם העשיר מרויח את רווחיו מהמחצבים ואוצרות הטבע של המדינה, הוא לא יוכל לשנות את מקום עסקיו. כמו כן אין סיבה שלא ישלם מס למדינה שבה נמצאים המחצבים ואוצרות הטבע (ולא למדינה שבה הוא מתגורר).
  אם העשיר יכול גם להזיז את העסק שלו למדינה אחרת, אז יתכן שכדאי להקטין את מיסיו בצורה משמעותית. זה תלוי אם הוא מביא תרומה כלכלית למדינה שקשה למצוא לה תחליף.

  אהבתי

 28. יאיר,

  הויכוח בין תומכי ביבי למתנגדיו הוא כזה:

  מתנגדים: הוא שקרן ומושחת, אישתו צרחנית, הבן שלו מפונק, הוא משסה ומפלג, אף אחד לא אוהב אותו' והוא לא מגדל יורש.

  תומכים: שקט בטחוני חסר תקדים, שגשוג כלכלי חסר תקדים, הסכמי שלום, ראשונים בעולם בחיסוני קורונה.

  שם לב להבדל בסוג הטיעונים? כך שהטיעון שלך לגבי סימטריה בין תומכים למתנגדים לא מקובל עלי.

  Liked by 3 אנשים

 29. 3718 אני משתדל לתת את הקרדיט הנכון והביקורת הנכונה. בדברים בהם מגיע למישהו רוב הקרדיט אני אומר את זה. אם מגיע לו חלק – אני אומר שמגיע לו חלק. ואם לא מגיע לו בכלל, זה מה שאגיד.

  נתניהו לא שונה בענין הזה. יש לא מעט דברים חיוביים שקרו בזכותו לאורך השנים. חלקם בעיקר בזכותו, חלקם גם בזכותו וגם בזכות אחרים, חלקם קרו בלי קשר אליו. יש גם לא מעט דברים שליליים שקרו בגללו לאורך השנים והזכרנו אותם פה ושם.

  לתומכיו יש נטייה להאדיר את נתניהו, למתנגדיו – בעיקר בשמאל – יש נטייה לעשות לו דמוניזציה. בסופו של יום מדובר באדם, שהוא אכן חכם ומוכשר אבל בסופו של יום אדם עם כל היתרונות והחסרונות.

  אם מסתכלים בראייה רחבה, היו בעבר ראשי ממשלה שהתמודדו עם מצבים הרבה יותר קשים – מלחמות שהיו איום קיומי אמיתי, עלייה, צנע, בניית הארץ תרתי משמע, ויכלו להם. נתניהו רחוק מלהיות ראש הממשלה הטוב ביותר שהיה אי פעם למדינת ישראל. עם זאת הוא גם רחוק מלהיות הגרוע ביותר. לדעתי האישית הוא ראש הממשלה הכי… בסדר.

  אהבתי

 30. תמריץ
  רוב העם רוצה ימין. רוב העם לא רוצה נתניהו. הממשלה צריכה להיות מייצגת את העם לכן זו צריכה להיות ממשלת ימין שלא בראשות נתניהו. אפשר לשתף פעולה עם השמאל – מקסימום השיתוף פעולה הוא חצי חצי לכן חצי מהשרים הם של – ימינה תקווה חדשה. השמאל רוצה לקרוא לעצמו מרכז שמאל – לא מעניין אותי אבל שהשמאל מחלק את עצמו לשני מחנות וקורא לאחד שמאל ולאחד מרכז והשמאל מקבל שני שליש זה לא מתחיל להיות מקובל. החלוקות עם השמות השונים בשמאל הם אך ורק מהחצי של השמאל.

  אהבתי

 31. משה, זה לא כזה משנה מבחינת מניין השרים כל עוד לבנט יהיה וטו על החלטות ממשלה. אנשים לא מתעניינים באיזון בין שר הדתות לשר התיירות לשר התפוצות לשר החקלאות. אף אחד לא מצביע לפי זה.

  אהבתי

 32. משה אני חושב שדווקא יש הבדלים די גדולים בין אלו שקוראים לעצמם מרכז לאלו שקוראים לעצמם שמאל. יכול להיות שמפלגות המרכז קרובות יותר לשמאל בכל הקשור לחופש הפרט (נישואים חד מיניים, הפלות, הפרדת דת ממדינה וכיו"ב) אולם הן קרובות יותר לימין בנושאים המדיניים והכלכליים. לקרוא להן "סוג של שמאל" זה לא מדויק.

  בסופו של יום מה שמשנה זה לא מה העם רוצה, אלא מה אתה יכול להשיג במשא ומתן להרכבת הקואליציה. אם נפתלי בנט יכול לקבל ראשות ממשלה עם 7 מנדטים, זה כנראה לא מייצג את רצון רוב העם – אבל זו הדרך בה הפוליטיקה עובדת.

  אהבתי

 33. אני לא מתכווח על שמות. יש גוש 'ימין חרדים' עם 65 מנדטים שהיה מקים ממשלה בלי בעיה – הם לא כולם חושבים אותו דבר אבל סך הכל יש התנהלות ומדיניות שהם פחות אותו מסכימים עליה באופן שהיו הולכים ביחד. הסיבה שלא קמה ממשלה כזאת היא נושא פרסונאלי – ביבי. הגוש הזה (שלא אכפת לי איך תקרא לו) לא הקים ממשלה ואפשר שאנשים מהגוש הזה יתפשרו ויקימו ממשלה עם אנשי הגוש השני (שגם לו לא אכפת לי איך תקרא לו) אבל במסגרת פשרה זו לא יתכן שמספר השרים בממשלה שמתאימים לגוש הראשון הוא פחות מחצי. הגוש השני מקבל לכל היותר חצי וזה ממש לא משנה אם יש הבדלים גדולים בגוש השני או אם חלק מאנשי הגוש השני נקראים מרכז או שמאל מצידי תקרא לליברמן המיינסטרים של הימין – הוא לא בגוש הראשון.
  בעניין התנהלות הממשלה, וטו הוא פתרון למקרי קיצון, ממשלה שבה רוב לגוש השני ההתנהלות והדינמיקה הטבעית תהיה לכיוון זה אי אפשר להתנהל כך שהכל תחת וטו – מלבד זאת שבתוך המשרדים יהיה משיכה לכיוונים מסוימים ואי אפשר לכוון הכל על ידי וטו.
  כמובן שהכל נושא של משא ומתן אבל לדעתי הקו האדום של בנט צריך להיות שיתוף פעולה עם השמאל כן, ממשלה עם רוב לשמאל – לא. השמאל צריך לעשות את החשבון שלו אם הוא מוכן להכנס לממשלה כזאת תמורת הוצאת נתניהו או לא.
  בנט צריך להיות ברור מאוד בנושא הזה, במסגרת שיתוף פעולה עם השמאל מה שהשמאל מקבל זה הוצאת נתניהו, כיבודים בממשלה, שמירה על הסטטוס קוו בנושאים הכי חשובים לשמאל שיוגדרו מראש כמו אי סיפוח. וזהו. הממשלה שתקום לא תקדם שום מדיניות שמאל והיא תקדם מדיניות ימין מלבד הדברים שיוסכמו מראש שלא. הוא צריך להציג את זה לשמאל Take it or leave it
  מבחנת בנט זה win win אם השמאל לוקח את זה, זה הדבר הכי טוב שאפשר להשיג בנסיבות הנוכחיות – אומנם הליכוד יקרא לממשלה כזאת ממשלת שמאל אבל זה לא יעניין אף אחד וסביר שבהמשך יצטרפו אליו עוד מגוש הימין.
  אם השמאל לא לוקח את זה. רבים בשמאל דיברו על כך שהבעיה שלהם היא לא עם הימין אלא עם נתניהו – הם ממש לא יבינו למה השמאל לא נכנס לממשלה הזו. המוני רל"בים יראו מול עיניהם שהשמאל הוא ממש לא תקוות הרל"בים כל הדיבורים של השמאל על כמה השחיתות של נתניהו היא הדבר הנורא ביותר שיש להלחם בו תתגלה ככלי ריק. לבנט תהיה מניה חשובה בפירוק השמאל (כמובן גם לביבי יש מניות חשובות בנושא הזה).
  לבנט יש כאן עמדה מצויינת להגיע להשגים מרשימים, בשתי האפשרויות הוא יוצא קוסם.
  אבל אם הוא יקים ממשלת שמאל (ממשלה אם רוב לשמאל) הוא מתאבד פוליטית.

  Liked by 1 person

 34. amehaye,
  העמדות של גנץ מגולמות באנשים שהוא בחר בעבר לרשימה שלו – ניסנקורן, שוסטר, חיימוביץ'. אין הבדל בינו לבין העבודה. ההישג העיקרי של כח"ל לפי גנץ הוא בלימת הריבונות על בקעת הירדן. ליברמן כבר מזמן שמאל ראה התנגדותו לחוק הלאום,
  אגב, ממתי יש הפרדה בין מרכז לשמאל? ובמה בדיוק הם נפרדים?

  אהבתי

 35. משה להבנתי הדיל הוא שנותנים לשמאל יותר תיקים אבל כאלו שאינם בלב המחלוקת ימין שמאל כמו הבריאות והתרבות וכדומה.

  אהבתי

 36. נפתלי בנט יכול לקבל ראשות ממשלה עם 7 מנדטים, אבל המחיר של זה זה רוב לשמאל-מרכז.
  ולכן אני חושש ממשלה כזאת.
  אני מאוד מקווה שבנט לא נכנס לשטות הזאת.
  כל העילה העצמית של בנט זה למנוע את מה שקרה בהתנתקות ובמלחמת לבנון השנייה.
  אם הוא מקים ממשלת שמאל בעיני הוא איבד את האמינות שלו.

  אהבתי

 37. ובנושא הבוסט הקודם,
  תמריץ,
  איפה אתה רואה את האינבלציה בישראל ב5 השנים הקרובות?

  בברכה

  אהבתי

 38. נלך עם העולם בנושא האינפלציה.. ואני עדיין סקפטי לגבי השתוללות אינפלציונית. רק שפה אולי מחיר הדיור יעלו יותר.

  אהבתי

 39. השאלה אם סביר ש נגיע ליעד האינפלציה סביב 2% לשנה ויותר, או שנמשיך להסתובב סביב האפס כמו השנים האחרונות…?

  אהבתי

 40. בהמשך לטיעון שישראל תושפע מהאינפלציה בעולם – כתבה של דיויד גולדמן החוזה אינפלציה משמעותית בארה'ב. כמו גם עלייה במחירי הדיור.

  קטונתי מלקבוע עמדה בנושא, אך איני משוכנעת שסלידתו מממשל ביידן ותיקוותו להתקוממות עממית כנגדו, לא השפיעו על הערכותיו המקצועיות את האינפלציה הצפויה בארה'ב. (כותרת הכתבה היא שיתכן שהאינפלציה תפיל את ביידן).
  יתכן גם שהוא מושפע יתר על המידה מדעותיו הקדומות (נוגדות ה mmt) כנגד הגדלה מאוד משמעותית של החוב האמריקאי.
  אך גם איני משוכנעת שההפך הוא הנכון, ולא צפויה אינפלציה משמעותית בארה'ב.
  כלומר אני מצפה שהכלכלנים בבלוג יחוו את דעתם.

  https://pjmedia.com/spengler/2021/04/25/inflation-might-bring-down-biden-n1442630

  קטע מהכתבה:
  —————————
  " … Obama’s Treasury Secretary Larry Summers, who warned last week that inflation indicators are flashing a red alarm.

  Recommended: ORWELLIAN: Biden Redefines Basic Terms to Ram His Agenda Down Americans’ Throats

  This is a Ponzi scheme, not an economic policy. Throwing massive amounts of cash out the helicopter window while throttling investment (by raising corporate income tax and capital gains tax rates) gets exactly one result, and that is inflation. Inflation robs the poor, who have no where to go but the checkout counter, and favors the rich, who can buy inflation hedges. The Biden administration is playing Robin Hood, except it’s robbing the poor and the middle class. It goes without saying that the worst victims of inflation are minorities.

  This could be the issue that brings down the Democratic Party.

  Home prices have jumped 12% over the past year as pension funds, foreign investors, and wealthier Americans pour money into homes as an inflation hedge. Rents have ticked up, too, as the Wall Street Journal reported on April 21. According to the government, the price of shelter has only risen 1.7% in the year through March 2021. Who are you going to believe — the government, or your own eyes? …"
  ————

  אהבתי

 41. כדי שתהיה אינפלציה משמעותית ומתמשכת צריך שיהיה מחסור.. כמו המחסור בנפט בשנות השבעים. למה שיהיה מחסור במשהו. פתרנו את בעיית השכפול בכל דבר שהוא לא דירות בגוש דן.

  אהבתי

 42. תמריץ
  אתה מדבר על צד ההצע.
  יחד עם זאת, אתה טוען שמחירי הדירות מחוץ לגוש דן פסקו מלטפס?

  מה עם צד הביקוש? הרי אם תדפיס המון כסך, ונניח תתן מענק חודשי 5000שח לכל אזרח, יש ספק שיקפצו מחירי העגבניות והמכוניות ועוד ועוד..?

  Liked by 1 person

 43. שמעון, טוב, אם מדינה תשתגע לגמרי היא מסוגלת להרוס את המטבע שלה בקלות. אבל אני לא מצפה לשיגעון. יגדילו בכמה אחוזים את כמות הכסף, צד ההיצע יכול לספוג זאת.
  אם ירצו להקים עיר חדשה ענקית בנגב, אפשר לעשות את זה. זה שאלה של רצון. בלב אזורי הביקוש זה יותר בעייתי, זה כל כך מסובך מבחינת הקשיים וההתנגדויות שזה מחסור עמוק ואמיתי שכמעט בלתי אפשרי לפתור בקצב התרבות האוכלוסיה בארץ. בינתיים רק גוש דן בולט לרעה; מחירי השכירויות בעיר נחמדה כמו חיפה אינם מטורפים.

  אהבתי

 44. נאה דרשת תמריץ,
  ולשאלה המקורית,
  האם אינפלציה של 0-1% בשנה היא תחזית ריאלית לשנים הקרובות?
  או שמא 2%+..?

  במגבלות יכולותינו הנבואיות כמובן..

  אהבתי

 45. מכיוון שבערוב שנת הקורונה, הצטרפתי לרכבת המשכנתא.. אז אקווה לאפשרות הראשונה..
  (למרות שרק 20% צמוד מדד, הרי שגם הפריים בעקיפין מושפע מהמדד)

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s