דילמת ביידר גינזברג של מרצ

כתבתי בעבר בעבר על הדילמה של השופטת ביידר גינזברג האם לפרוש בזמן אובמה או להסתכן בכך שתמות בזמן נשיא שמרן, והרפובליקנים ימנו לה מחליף או מחליפה שיהרסו את כל מה שעמלה לבנות. יש במוח אזורים שונים ממש לחשיבה בנושאים פוליטיים ואישיים ומעניין לראות מה קורה כשיש התנגשות. השופטת הכריעה בעד האינטרס האישי, ועכשיו אמי קוני בארט יושבת על כסאה ושוקדת על דרכים להגביל את זכות האישה על גופה.

בימים אלו לראשי מרצ ישנה דילמה דומה. האם יפרשו מהמירוץ או שמא יסתכנו בכך שביבי יישאר ראש ממשלה כשמפלגתם לא תעבור את אחוז החסימה? סביר להניח שכמו השופטת המנוחה, גם הם יכריעו בעד האינטרס האישי ולא האינטרס הכללי הפוליטי. לזכותם ייאמר שסביר שיצליחו לשדר את הפאניקה מאימת אחוז החסימה לציבור שונאי ביבי בשמאל, ורוב הסיכויים שזו תביא להם מספיק קולות.

32 תגובות על ״דילמת ביידר גינזברג של מרצ״

 1. טוב, הדילמה כשלעצמה אכזרית קצת. גם גנץ וכחול לבן, באותה הדילמה. אלא שלא ברור כלל תמריץ, מה אתה מגדיר כאינטרס אישי:

  יש מה שנקרא אינטרס אישי צר. ויש רחב, ציבורי. אינטרס אישי צר, יסודו, באגו, בשררה, בתחזוקה או שאיפה לעמדת כוח, בשביל, צרות עין או שאיפה אישית.

  יש אבל אינטרס אישי במובן הרחב:

  פעולה למען מטרה נעלה. אלא, שבשביל להגיע למחוז חפצך, אתה צריך להגיע לעמדת כוח. עמדה בה תוכל להשפיע ולשנות עניינים. במקרה כזה, לא עסקינן באינטרס אישי ממש, אלא, שאדם פועל למראית עין, בשביל, עמדת כוח אישית, אבל, הוא רואה את טובת הציבור בדרכו שלו פשוט.

  מעבר לכך, יש לפעמים גם עניינים רעיוניים/ רוחניים פרופר. למשל:

  אתה נלחם, ועד הסוף. גם אם אתה יודע שתפסיד רוב הסיכויים. זאת על מנת, לשדר נחישות מוסרית. אמונה בצדקת הדרך. נניח כך:

  שמר"צ היו פורשים כלאחר כבוד, מחמת שיקולים אלקטורליים, או סיכויי מנדטים וכדומה. אז מה היו עשויים לשדר בכך:

  שהם לוזרים. שהם חסרי נחישות. חסרי אמונה. חישוב אריתמטי תיאורטי, גרם להם, לזרוק לפח, אידיאולוגיה קוהרנטית, מן המסד ועד הטפחות. איך זה נראה למי שרוממות טובת הציבור בגרונו ?או, מי שגורס, שהליכוד למשל לצורך הענין, או ביבי לא כל שכן, הוא אסון, וצריך בכל מחיר להחליפם.

  גם לקרבות אבודים, יש הרבה משמעות לא אחת. חוקים צבאיים למשל, מורים חיילים, להילחם עד מוות ( או כמעט) ולא בשפלות ופחדנות, להיכנע ללא קרב. מה הטעם ? או כך את מרד גטו וורשה. מרד אבוד. אבל:

  עד היום, אנו נושאים את האימרה הזו: לא עוד כצאן לטבח. אם כבר למות, לא כמו כלבים, ולקחת איתך, כמה שיותר צוררים. אז גם פעולה בשביל המורשת, ודורות עתידיים, היא חשובה מאוד בעיני האדם.

  להתראות

  Liked by 1 person

 2. תמריץ שכחת עוד מישהו בדילמה הזאת. בנימין נתניהו אחרי הבחירות או שאין ממשלה או ממשלה צרה בראשות בנימין נתניהו או ממשלה צרה בראשות סער /בנט/לפיד. במצב זה אם ביבי פורש אלקין הוא ראש הליכוד וראש המפלגה הגדולה ביותר ולסער ובנט אין שום בעיה לשתף איתו פעולה אז יש לנו ממשלת ימין חרדים עם מעל 70 מנדטים – והחרדים לא ישתוללו כי אין בעיה להחליף אותם בליברמן או אפילו לפיד. ממשלת ימין יציבה ורחבה ובילתי סחיטה.
  האם ביבי יעשה זאת? שתי בעיות א. האגו של נתניהו. ב. נתניהו לא רוצה ממשלת ימין.
  אבל אם אכן ויקרה הלא יאמן והוא יעשה זאת – הוא גדול.

  Liked by 1 person

 3. מה גם ששיקול טקטי-אסטרטגי מובהק יכול להישקל פה:

  נניח שמפלגה כמו מר"צ, מכריזים על נפסדות ופורשים מראש. אז מראש, מצביעים יעברו נניח למירב מיכאלי למשל. אלא, שבסיבוב הבא, הדיסוננס של מצביעי מר"צ, יעגון כבר במפלגות אחרות. למר"צ יהיה יותר קשה בסיבוב חדש, להחזיר הבייתה מצביעים מסורתיים.

  כלומר, צריך לשמר הגחלת האלקטורלית לפעמים. אם לא לסיבוב הזה, לסיבובים חדשים, הזדמנויות חדשות, אופקים חדשים בעתיד.

  להתראות

  אהבתי

 4. משה,
  הגעת מהמאדים היום? בנט וסער רואים בעצמם מחליפים של נתניהו. הנבחר הבא של הליכוד (מן הסתם התכוונת לאדלשטיין ולא לאלקין) יהיה אחד מהשלישיה הבאה: כץ, ברקת, אוחנה. עתידות: יזכה לאותו היחס לו זכה נתניהו.

  אהבתי

 5. חייל
  בסיטואציה הספציפית שביבי פורש אחרי הבחירות. יולי אדלשטיין הוא מספר 2 בליכוד זה נתון – לא משנה איך ניר ברקת/ ישראל כץ רואים עצמם – הוא הופך להיות מספר 1. המצב כעת שלליכוד יש יותר מפי 2 מבנט או סער – אין להם שום נקודת זינוק לא להכנס לממשלה תחת יולי אדלשטיין שום הסבר/תירוץ אידואולוגי ושום כח אלקטורלי לדרוש משהו מעבר לשותפות בקואליציה לפי גודל הסיעה שלהם. המכשול היחיד לממשלת ימין רחבה ויציבה הוא ביבי.

  Liked by 1 person

 6. לגבי הניתוח של גולדן את לפיד, אם לוקחים את דבריו כהוויתם מסתתרת כאן בעיה חמורה יותר מ"לפיד כן או לא מתאים". נניח שנתניהו הוא היחיד שיכול להוביל את ישראל בשלל האתגרים (אגב האתגרים של היום קלים משמעותית מהאתגרים שהמדינה התמודדה איתם לפני ימי נתניהו, אבל הזכרון קצר). נתניהו כבר עבר את גיל 70. מה נעשה אחרי ש"שמש העמים" לא יוכל יותר לתפקד כראש ממשלה?

  אגב למען הסר ספק זה לא שאני מתלהב במיוחד ממר לפיד.

  Liked by 2 אנשים

 7. א. דילמת האינטרס האידיאולוגי מול האינטרס האישי, של מפלגת מרצ, התבטאה כבר בהחלטתם לערוך "מיני – פריימריס", רק בקרב החוג הקטנטן של "אנשי שלומם הוותיקים".
  בחירות מקדימות שלמעשה הבטיחו שלא יחדרו למקומות הראשונים במפלגה כוחות חדשים ורעננים. הממסד הותיק, של מפלגה שבעבר הייתה בעלת תדמית צעירה, רעננה, חדשנית ו"מגניבה", ניצח. מה שמסתמן כיום כניצחון פירוס.

  ב. לכך נוסף מזלה הרע של מפלגת מרצ.
  כוחות שמאל פרוגרסיבי – רדיקלי השתלטו על מפלגת העבודה. מפלגת השלטון לשעבר, עכשיו "בהנהלה החדשה" של מרב מיכאלי – הפכה לתואמת מרצ באידיאולוגיה שלה. אידיאולוגית הן כיום כמעט שתי תאומות סיאמיות. אך לעבודה יש עכשיו ניחוח תדמיתי צעיר יותר, חדשני יותר ומגניב יותר. בהשוואה למרב מיכאלי – ניצן הורוביץ נתפס כשמרן מאובן וזקן.

  ג. למרות א' + ב', עדין יתכן שחלק מהבייס של מר'צ (שנדד ממנה למשותפת או לעבודה או למקור התקווה העיקרי להפיל את ביבי ) יחזור אליה.
  אם רק צעקות הגוועלד של מרצ יגעו מספיק בליבם.
  מכאן שלתבוע ממרצ לפרוש מהמרוץ, ולהתאבד פוליטית, רק לטובת המטרה של הדחת ביבי (מטרה "קטנה" שאינה מלהיבה טהרנים אידיאולוגים) – רק בגלל הסקרים העכשווים זה מעט מוגזם.

  ד. בדרך כלל שבועיים לפני הבחירות סקרי דעת הקהל כבר כמעט מדויקים. לרוב עם טעות דגימה של שנים – שלושה ח'כים לכל כיוון.
  אבל במקרה הנוכחי אני סקפטית אפילו יותר מהרגיל, וחושדת שעדין יתכנו הפתעות גדולות יותר.
  לדוגמא:
  – קשה לי להבין איך קהל המצביעים האולטרה נאמן של יהדות התורה הפך פתאום ל"פריך". שרבים מהם טוענים שלא בטוח האם יצאו להצביע ואם כן עבור מי. קל לי יותר לחשוד שהם מרמים את הסוקרים מאשר ששינו את עמדותיהם. אם כי ברור שאיני מכירה מספיק את המגזר הזה והלכי הרוח בקרבו.
  – בחוג (המאוד לא מייצג) של מכרי מסתמנת לתחושתי עליה משמעותית לאביגדור ליברמן. מאנשים שבעבר אפילו לא שקלו להצביע עבורו. לא ברור לי האם זו עלייה אמיתית, שהסקרים מפספסים, או שחוג מכרי מוטה אפילו יותר מכפי שאני משערת. שתי האפשרויות עדין פתוחות.

  Liked by 2 אנשים

 8. משה,
  מספר 2 בליכוד לא הופך למספר 1. התפטרות של ראש התנועה מחייבת בחירות חדשות

  Liked by 1 person

 9. ליהדות התורה יש 20 אלף תומכים חב״ד וחרדים לאומיים שעכשיו ילכו עם סמוטריץ׳. הם צפויים לקבל 7 מנדטים. יותר מזה מפתיע מאוד. פחות מזה סנסציה עצומה.

  אהבתי

 10. חייל
  אני לא בקי בחוקת הליכוד, אבל קשה לי להאמין שאם ביבי מתפטר מראשות הליכוד אז הליכוד נשאר ללא ראש עד שיבחרו מישהו אחר – תהליך שיכול לקחת הרבה זמן. וגם אם זה נכון, לבעיות טכניות אפשר למצוא פתרון כמו אם חשוב לביבי ממשלת ימין רחבה – אני לא חושב שיש חוק שראש הממשלה חייב להיות ראש מפלגה הוא יכול בלי להתפטר מהליכוד להציע ליולי אדלשיין/ ישראל כץ/ ניר ברקת להיות בתפקיד ראש הממשלה בתמיכת הליכוד ושוב סער ובנט יצטרפו כשותפים קואליציוניים – אין להם שום אמתלא לא להצטרף.

  אהבתי

 11. ביידן מגייס את בן סלמאן לקמפיין של ביבי

  אהבתי

 12. מרץ יכולה לקחת קולות ק מהעבודה או מכחול-לבן. אבל גם שתי מפלגות אלו קרובות לאחוז החסימה.
  כמעט בטוח שאחת מ-3 מפלגות אלו לא תעבור את אחוז החסימה.

  Liked by 2 אנשים

 13. מנדלבליט לכלא
  ההסדר שגוגל, פייסבוק והפרקליטות לא רוצים שתדעו עליו
  תכירו: "הסדר ויסמונסקי". הדרך שבה ענקיות הטכנולוגיה מוחקות פרסומים פוגעניים נגד שופטים ובכירים לבקשת יחידת הסייבר בפרקליטות, בלי שתדעו מזה
  https://zets.co.il/da-police/4756/

  אהבתי

 14. 33 דקות שבהן גל הירש מספר על פריצת האינתיפאדה השנייה.
  כולל השפעת הנסיגה מלבנון ופיגועי הטרור של 11.9.
  הרצאה אחת מתוך סדרת הרצאות, שעדין לא הסתיימה, על הנושא.

  מצד אחד, אין כאן הרבה חידושים מפתיעים לישראלים שזוכרים תקופה זו כאנשים בוגרים.
  מצד שני, הוא עוזר לשחזר עד כמה היה קשה לשנות פרדיגמות מחשבתיות (מחבלי לידה קשים לפני הגעת השלום המיוחל / קיים צורך "לתמרץ" את עראפאת להילחם בעצמו בטרור / הכרה בכך שעראפת עצמו החליט להביס את "קורי העכביש הישראלים" ולהשיג את מטרותיו בדם ובאש).

  ניתן לקשר גם לפוסט הנוכחי:
  אחת הסיבות העיקריות לכך שמרצ מתנדנדת על סף אחוז החסימה היא חוסר יכולת ראשיה לאפשר למציאות לשנות להם את הפרדיגמות המחשבתיות.
  לתפיסתם, גם ב 2021, הסכמי אוסלו כשלו בגלל רצח רבין והאינתיפאדה השניה פרצה רק כיון שאריאל שרון החליט לעלות להר הבית.

  Liked by 1 person

 15. amehaye

  נתניהו הוא לא שמש העמים, הוא פשוט שחקן פוליטי מוכשר מאד ומנוסה מאד ועדיין בעל מוטיבציה גבוה מאד להישאר בתפקיד, שמשחק אגרסיבי נגד היריב, ובעל תמיכה משפחתית משמעותית להישאר בתפקיד.

  לכן קשה מאד לשחקנים אחרים להכנס לזירה ולנצח. למעטים מאד יש הצרוף של יכולת, מוטיבציה, נסיון ותמיכה משפחתית שיש לו.

  מה זה אומר? לדעתי זה אומר שצריך הגבלת כהונה, נניח כמו בארה"ב. כי בטווח הארוך זה לא בריא למדינה.

  מה זה לא אומר? זה לא אומר שנתניהו הוא מנהיג מושחת שהצליח להפנט חצי מהעם בקסמים אפלים להצביע עבורו.

  אלו חוקי המשחק. אם הם לא מוצאים חן , צריך להציע לשנות אותם, אבל נתניהו הוא לא הבעיה נתניהו הוא סימפטום של הבעיה. בהנתן חוקי המשחק הקיימים, אנשים פשוט בוחרים שמי שלדעתם יעשה להם הכי טוב. כאשר נתניהו יעזוב, אנשים שוב יבחרו במישהו אחר שלדעתם יעשה להם הכי טוב. די פשוט.

  ההתמקדות האישית בנתניהו גורמת לי לחשוב שהמחליפים שלו לא באמת רוצים בשפור המערכת, אלא פשוט לשלוט במקומו. ואם תאוות שלטון זה העניין, אז יש אנשים שיעדיפו את השד תאב השלטון שמכירים על השד תאב השלטון שלא מכירים…

  Liked by 1 person

 16. הים הוא אותו הים…

  אהבתי

 17. לחייל זקן ולכל אלו שמעוניינים בהסחת דעת. די קצרה, מהצרות העכשוויות (כמו הקורונה והבחירות רביעיות) אל צרות היפוטטיות / עתידיות.

  כולל תזכורת לא כל כך נעימה לכך ששליטת טורקיה על המיצרים מהים התיכון לים השחור עלולה להוביל לפגיעות תזונתית קשה של ישראל / יוון / קפריסין / מצרים ועוד.

  מה שמלמד שעלינו להתפלל לחילופי שלטון לא רק באירן אלא גם בטורקיה.

  Liked by 1 person

 18. למזלנו הטלפון של מנכ"ל פייזר היה חסוי
  גורמים בירדן: לפיד וברק פעלו מול המלך עבדאללה כדי לטרפד את טיסת נתניהו לאמירויות
  בכיר בעמאן מסר כי "גורמים ישראלים בכירים במערכת הפוליטית, וגורמים ביטחוניים לשעבר, פעלו בנושא בעקבות ביטול ביקור הנסיך חוסיין אתמול בהר הבית" • בינתיים, ההדורים מול ירדן יושרו אך הביקור באבו דאבי של ראש הממשלה בוטל מפאת לוח הזמנים
  https://www.israelhayom.co.il/article/860077

  אהבתי

 19. גם הסינים התנפצו על החומה שעצרה את אינטל
  קריסה צורמת! HSMC שהיתה אמורה להיות הראשונה לייצר שבבי 7 ננומטר בסין נסגרה
  https://chiportal.co.il/%d7%a7%d7%a8%d7%99%d7%a1%d7%94-%d7%a6%d7%95%d7%a8%d7%9e%d7%aa-hsmc-%d7%a9%d7%94%d7%99%d7%aa%d7%94-%d7%90%d7%9e%d7%95%d7%a8%d7%94-%d7%9c%d7%99%d7%99%d7%a6%d7%a8-%d7%a9%d7%91%d7%91%d7%99-7-%d7%a0%d7%a0/

  Liked by 1 person

 20. חייל לפי הפוסט על HSMC הסיבה לכישלון היא לא טכנולוגית אלא כלכלית / חוסר בכוח אדם מתאים, ואולי אפילו הונאה. במקרה של אינטל, להבדיל, נראה שהבעיות הן טכניות – ככל הידוע לי היא לא הצליחה להגיע לאחוז תנובה (yield) מספק.

  אהבתי

 21. amehaye,
  אם מפעל לא מצליח לפתור בעיה טכנית שנפתרה על ידי מפעל אחר אזי הבעיה היא כח אדם. הן אינטל והן HSMC תתמודדו עם אותה בעיה (שסמסונג וTSMC פתרו) וכשלו בשל חוסר יכולתם של המומחים שלהם לפתור אותה

  אהבתי

 22. דן שפטן.
  הוא אמנם לא מחדש רבות אך מתנסח להפליא.

  כותרת הכתבה:
  השמאל העמוק: דוח נתיחה לאחר המוות

  https://www.israelhayom.co.il/opinion/861331

  קטע מהכתבה:
  —————————-
  " … השמאל העמוק גוסס וראוי להמתת חסד אלקטורלית. הוא אפילו לא מסוגל לברר לעצמו בהגינות מדוע חדל להיות רלוונטי לחברה הישראלית. הוא מייחס את עליבותו ואת כישלונו ההיסטורי להסתה מן הימין או לתודעה כוזבת של מי שלכאורה היה אמור לתמוך במסריו ואינו מבין מדוע איבד את אמונו של הזרם המרכזי. הוא מדבר בשם ערכים נשגבים, ומכחיש את העובדה שהמדיניות שהוא מטיף לה וההלקאה העצמית שהוא מתפלש בה אינן תורמות לחיזוקם …
  . מגנס, לעומתו, התמכר לטהרנותו. לאחר שכשל בשכנוע היהודים בירושלים, ניסה לסכל בוושינגטון את כינון המדינה היהודית ב־1948. …
  … מרצ לא הידרדרה לשפל של מגנס, אך היא מפלרטטת עימו בתמיכתה ב"בצלם", ב"שוברים־שתיקה" בבית הדין הבינלאומי בהאג ובתקוותיה לגייס את ממשלות אירופה ואת ממשל ביידן נגד ההסכמה הלאומית הרחבה בישראל. לאחר שנחלה כישלון צורב ומתמשך מעבר לתחומי הכת הקטנה של מאמיניה בציבור הישראלי, היא חותרת לכפות בלחץ חיצוני על הרוב המכריע בישראל מציאות ביטחונית ולאומית שכמעט כל היהודים שיצטרכו לחיות איתה רואים כמסכנת את עתידם.

  היא אינה אומרת בפה מלא שישראל היא מדינת אפרטהייד המתקיימת בעזרת פשעי מלחמה. היא רק תומכת, מסתייעת או מתייחסת בסלחנות למי שטוען כך. מי שהיתה מפלגה ציונית החרדה לדמותה הערכית של המדינה, איבדה את דרכה …."

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: