שני פריטי מידע חסרים

הממשלה החליטה לפתוח את המדינה החל מהיום. בסך הכול זו החלטה הגיונית. החיסונים התבררו כמאוד אפקטיביים, ומי שרצה להתחסן יכול היה כבר לעשות זאת מזמן. אפילו הצעירים ובוודאי המבוגרים. עם זאת, יש שני פריטי מידע חסרים שמקשים להעריך האם ההחלטה תתברר כטובה בדיעבד. ראשית, האם יש מוטציות שמסוגלות לחדור את מעטה השריון של חיסון פייזר. ככל הנראה המוטציה הדרא״פית מסוגלת לכך במידה מסוימת. אבל הדברים לא לגמרי ברורים: האם מחוסן שייתקל במוטציה הדרא״פית קצת ישתעל וקצת יתעייף או שיש לו סיכוי ממשי להזדקק להנשמה? רוב האינדיקציות מורות שהחיסון יגן ממחלה קשה אבל אין ודאות מוחלטת בכך.

שנית, הילדים נותרים לא מחוסנים ותיתכן הדבקה המונית בקרבם. ידוע כבר שילדים מתים בגלל קוביד לעתים נדירות ביותר, אולי בתדירות שבה הדבר קורה בשל שפעת. אולי אפילו פחות. אבל תופעות לונג קוביד ארוכות טווח מאמללות נצפות גם בילדים. האם אפשר בשל כך להמשיך לסגור את המדינה עד שיגיע גם החיסון לילדים? כנראה שלא, אבל צריך לראות כמה גדול המחיר שישלמו הילדים.

19 תגובות על ״שני פריטי מידע חסרים״

 1. טוב, פה יש לנו בעיה לא פשוטה, כלל ועיקר לא:

  מה שהחזיק הסגר ( מבחינת תפיסת הדברים או המצב) זה ההבנה שיגיעו חיסונים, יחוסנו, ותיפתר לכאורה הבעיה. אכן, הגיעו, חוסנו, ומסתבר עד כה כיעיל ביותר ( נניח 3 אחוזים לא היה יעיל, ויש לזה גם הסבר, שלא קשור לחיסונים עצמם גם, ראה לינק שהשארתי בפוסט קודם).

  עכשיו, כך או כך, שורר פה חוסר אמון. אם גם תחת חיסון של מרבית האוכלוסיה, סגרים יימשכו, אז אנשים יכולים לאבד כל רסן כבר. הכל מחמת חוסר אמון פשוט. זה מחד:

  מאידך, צריך להגיע אפקטיבית לחיסון עדר (במובן הרחב, לא במובן של חיסון טבעי). אבל, יש מצב שקשה להגיע לחיסון עדר, גם אם מרבית האוכלוסיה מחוסנת. זה בגלל ארכיטקטורה של מובלעות. מובלעות של העדר חיסון, ותפוצה של תחלואה. אם המובלעות נקודתיות וצרות מאוד. חיסון עדר יעיל. אם המובלעות מרוכזות ורחבות ( כפי ביישובים חרדים, או ערבים) אז יש לנו פה בעיה עם החיסון עדר.

  אגב, זה לא בדיוק ילדים, אלא, מגיל 16 ומטה. וזה ייקח עוד זמן עד אשר יהיה אישור לחיסון בגילאים אלו.

  לגבי מוטציות, הדרום אפריקני, כבר כמעט פסה. יש כבר בצנרת וכבר התפשטות של מוטציות אחרות. מאוד מדאיגות. כדאי לקרוא כאן המאמר, מאוד מדאיג יכול להיות הסיפור הזה:

  https://www.bbc.com/future/article/20210119-covid-19-variants-how-the-virus-will-mutate-in-the-future

  להתראות

  נ.ב: מי שלא מבין משהו במאמר לעי"ל, אפשר לשאול כמובן

  אהבתי

 2. כאן מן המאמר אליו הפניתי, מצטט:

  Another variant of concern found to be circulating in New York in February 2021 has also worried scientists. This variant, designated B1.526, has been increasing in numbers and by mid-February accounted for 12.3% of the viruses analysed. It contains two key mutations – E484K and N501Y – that were also seen in the variants of concern from Brazil and South Africa.

  מוטציה ניו יורקית, נגזרת של הברזילאית והדרום אפריקנית.

  ועוד:

  In early January, another closely related new variant appeared in California, called CAL.20C. There were more than 1,000 cases of this variant reported at the start of February and in Los Angeles accounts for a quarter to one third of all Covid-19 cases. There are also reports of this variant infecting people who have already been infected with a different variant of the virus last year. One of the mutations carried by CAL.20C, called L452R, is found on the spike protein and has been associated with a decreased sensitivity to antibodies, suggesting it may be able to evade parts of the immune system.

  Recently, scientists at the University of Manitoba, in Winnipeg, Canada, also identified two emerging variants that have been spreading around the world and are associated with "high fatality rates" compared to the earlier virus. One features a mutation called V1176F in the spike protein, which occurs alongside another mutation called D614G.

  גם ואריינט קליפורני כאמור. ועוד, 2 ואריינטים שגילו חוקרים קנדים כאמור.

  להתראות

  אהבתי

 3. תמריץ, הפחד הוא, ואריינט שיהיה אפקטיבי כנגד החיסון כמובן. פה חל עיקרון של:

  Span/Spread .כלומר, ככל שהוירוס, מתפשט באופן רחב יותר, ככל שהוא מדביק יותר אנשים, בסביבות מגוונות, יש לו יותר סיכוי לשרוד בסוף, ולייצר יותר ואריינטים פשוט ( ואריינט, זוהי מוטציה אקראית, או מוטציה שנרכשת באקראי, כאשר הוירוס משכפל עצמו, ויוצר טעויות ב- די אן איי. על פי המאמר שהפניתי אליו, חוקרים סבורים, שזה יהיה מעבר לאקראיות, אבל, אפשר לחלוק על כך).

  אז עד כה, אפשר להגיד נניח ככה:

  ואריינטים היו לא יותר מאחוז אחד מן החלבון ספייק ( נניח מבחינת ארכיטקטורה או סטרוקטורה). ועל זה החיסון התגבר. אבל, יכולות להיות מוטציות משולבות, וזה יהווה בעיה אולי בהמשך.

  אז זה תלוי בהרבה דברים. זה כאילו גם מירוץ נגד הזמן פשוט. ככל שיחוסנו יותר, יהיה פחות span/spread לוירוס. פחות צ'אנסים לפתח מוטציות. ככל שהוירוס מדביק יותר אנשים, יותר סיכוי למוטציות ( בעיקר).

  להתראות

  אהבתי

 4. חשוב להדגיש, מחד מובלעות של ערבים וחרדים בעיקר. מובלעות רחבות. מאידך, מובלעות רחבות מאוד, של בני 16 ומטה לא מחוסנים.

  אז זה חיסון עדר בעייתי. זה עדיין יכול לגלגל מגיפה המונית או מעין.

  אהבתי

 5. רק נסביר שני המובנים שיש לחיסון עדר:

  מחד מובן צר יותר, כאשר אדם, נדבק, נעשה חולה, ומבריא, ומכאן ואילך הוא מחוסן בצורה טבעית.

  במובן הרחב, מצב שבו, האוכלוסיה ברובה מחוסנת, ויש רק מובלעות צרות מאוד של לא מחוסנים. הוירוס אין לו כבר לאיפה להתפשט. זה חיסון עדר במובן הרחב יותר.

  הסברה היא, ששני שליש מחוסנים, מספיקים לחיסון עדר. אבל, זה גם תלוי ארכיטקטורה. במקרה שלנו, מובלעות רחבות של:

  ערבים, חרדים, בני 16 ומטה, הופכות זאת לבעייתי מאוד ניתן לגרוס.

  אהבתי

 6. אחד המגיבים לפוסט של דני אורבך על האלימות עשה לו אמלק:
  Zak Hofman
  מאמר יפה. אפשר גם לסכם אותו במילותיו של אחד הפילוסופים הגדולים ביותר שחקרו את נושא האלימות, שהוא כמובן מייק טייסון:
  "Everybody Has a Plan Until They Get Punched in the Mouth"

  Liked by 1 person

 7. לכל המעונין כאן, ההחלטה של ועדת הבחירות המרכזית, בקשר לנתניהו, והסטנד אפ קומדי וכדומה קצת הסעיר הרוחות פה:

  https://bit.ly/3rstWGx

  אהבתי

 8. אגב, כנראה שעד הקיץ נקבל את התוצאות של הניסוי הקליני בנערים 12-15:

  אהבתי

 9. "המשתתפים לא אתגרו את נתניהו בשאלות"

  גם תוכניות אחרות (כמו אופירה וברקו) הם תוכניות בידור שלא מאתגרות בשאלות את מי שהם אוהבים

  אז מה הקטע? מעכשיו ועדת הבחירות תפסול ראיונות שהם לא נשכניים מספיק לדעתם?

  אהבתי

 10. 3718,

  השידור נפסל, מהרבה סיבות. אם כי השופט פוגלמן, מודה שיש קצת גבוליות בסיפור הזה.

  השופט קבע שעסקינן בתעמולת בחירות אסורה:

  למרות שעסקינן במופע קומי, על פי החוק והפסיקה, תעמולת בחירות אסורה, יכולה להיות גם עקיפה.

  יש פה לא רק בידור, אלא גם עניינים שיכולים להשפיע על בוחר סביר. השופט פוגלמן, צפה בתשדיר, ולמשל, מצטט:

  " אכן, צפייה בקטע מלמדת שיש לו תכלית בידור. אולם לאורך הקטע כולו שזורים מסרים שנוגעים במישרין לסוגיות שנמצאות בימים אלה על סדר היום הפוליטי, ובכלל זאת הטיפול במשבר הקורונה והיציאה ממנו, החיסונים למחלה, הצגת המורכבות ב" ראש ממשלה חליפי" והסכמי השלום. מסרים אלו מתקשרים במישרין גם למסרי המשיבים 1- 2 בתעמולת הבחירות מטעמם. בעיני הבוחר הסביר אמירות אלו עשויות להשפיע על ההצבעה. זאת ועוד, חלק מהמסרים ממוקדים בהתפארות בהצלחות עבר….."

  עד כאן הציטוט:

  על כך, זה מתפרסם בחשבונות אחרים במדיות חברתיות. יש איזה בלעדיות לנתניהו מסתבר במופע כזה. למרות שפנו גם לפוליטיקאים אחרים, אבל, צופה סביר, לא מודע לכך שפנו גם לאחרים. הפרסום בשעת שיא. וישנה סמיכות למועד הבחירות.

  לגבי נשכניות, הרי כאן מדובר בקטע קומי. מצטט מן ההחלטה:

  " המשיב 1 ( נתניהו, שלי) לא הוזמן לתוכנית כדי להגביר את הידע של הצופים על המתרחש בעולם. המשתתפים בה לא אתגרו את המשיר 1 בשאלות על פעולותיו או על עמדותיו."

  עד כאן הציטוט:

  אצל ברקו ואופירה, כמובן שיש אתגורים ענייניים, כאן אבל, זה קומי פשוט.

  להתראות

  אהבתי

 11. "אצל ברקו ואופירה, כמובן שיש אתגורים ענייניים, כאן אבל, זה קומי פשוט."

  הרשה לי לחלוק עליך בנקודה הזו, שתי התוכניות הן תוכניות קומיות. האחת מודעת לזה ועושה זאת במכוון, והשניה לא.

  Liked by 1 person

 12. וגם אוסיף שתוכנית קומית יכולה להיות נשכנית ובקורתית (ע"ע ארץ נהדרת או ניקוי ראש) , אז עוזי פוגלמן שם עצמו כשופט של תוכניות טלביזיה?

  או יותר גרוע, כשופט של תוצאות ההופעה של ביבי. אם המראיין היה תוקפני נאשר, ואם המראיין היה רכרוכי נפסול?

  Liked by 1 person

 13. 3718,

  מה אתה כותב לנו כאן ? קומי זה קומי. ארץ נהדרת וכדומה, לא מעלים טיעונים ענייניים. אין טיעונים וטיעוני נגד, עיוניים, אינטלקטואליים.

  נניח מירי רגב מופיעה אצל ברקו. טוענת ששרה נתניהו, אישה מוכה או מעין. הכל בגלל השמצות עליה, ובין היתר מיניות.

  נניח מישהו כתב כך בקירוב רב ( כך בפועל כתב ברשת חברתית):

  בא לי, להוריד את שרה על ארבע, ובנחישות ורגישות ציונית, לשים לה בישבן.

  מירי רגב טענה, שלגיטימי, ששרה תרגיש אישה מוכה אשכרה בגין השמצות והחפצה מינית.

  אופירה מיד התרעמה. אישה מוכה ? היית פעם במעון לנשים מוכות ? את יודעת מה זה אישה מוכה בכלל ?

  אז זה קומי ? אתה בהכרה 3718 ?

  או:

  שאלו אותה באותו המופע, על מינויים במשרדה (משרד התחבורה). מריח לא טוב. רק מקורבים היא ממנה. מיד מירי רגב הגיבה:

  הם אולי מקורבים, אבל, מוכשרים, מתאימים, עברו את מבחני הוועדה על פי חוק וכדומה. ואין בכך שום פסול, חוקי, ציבורי.

  אז אתה מבלבל, בין רמה עיתונאית (אתה אולי מתכוון כמו רבים אחרים,שברקו ואופירה, לא בליגה המתאימה) לבין ההבדל שבין קומי פרופר, לבין מופע עם טיעונים ענייניים.

  ונשכני לא קשור כלל. אלא:

  טיעונים עיוניים קונספטואליים ענייניים נ' קומי. קומי, משמע:מבדר. פראפרזי. מוגזם. סוריאליסטי וכדומה.

  זה אגב שיש הרבה דאחקות אצל אופירה/ ברקו, לא עושה את זה מופע קומי. אלא ריאיון עיתונאי, יותר שטוח נניח, לטעמם של רבים. יותר בוטה גם.

  להתראות

  אהבתי

 14. הנה כאן 3718, קצת תימלול וביקורות על המופע של רגב דאז,אצל ברקו אופירה. מצטט ממקו:

  "שרת התחבורה מירי רגב התארחה הערב בתכנית "אופירה וברקוביץ'" בין היתר כדי לדבר על משבר הקורונה והטיפול בו, אך מהר מאד השיח בינה לבין ברקוביץ' התלהט והגיע לטונים צורמים, סביב דבריו של ברקוביץ' בשבוע שעבר לח"כ מיקי זוהר בו אמר כי הליכוד הוא "ארגון פשע".

  "כל עוד אתה לא תתנצל בפני הליכודניקים, לעולם לא תהיה מאמן נבחרת ישראל", הטיחה רגב בפני ברקוביץ', "אני אומרת לך שבכל מקום שאני אהיה, עד שאתה לא תתנצל בפני מיליון וחצי ליכודניקים שקראת להם 'חברים לארגוני פשע', כמו שדודו טופז קרא לנו 'צ'חצ'חים', וכמו שאחרים קראו לנו מנשקי קמעות".

  ברקוביץ' מצידו לא נרתע והשיב: "התכוונתי רק אלייך ואל כל הלהקה שלך, להקת מלוקקים".

  "אין התכוונת. תתבייש לך", השיבה לו רגב, "הלוואי ותגיע לרבע מהמוסר שלנו. אנחנו גאים שמי שמנהל את המדינה הזאת זה ראש הממשלה נתניהו, תתבייש לך. כל היום ממליך מלכים, מתהפך כמו סטייק. פעם זה כחלון, פעם זה גנץ. הפכת את גנץ למשיח, איפה הוא המשיח שלך? איפה אתה יא חתיכת סטייק? כל הזמן מתהפך, עכשיו פתאום זה בנט, יאללה מספיק".

  עד כאן הציטוט:

  זה קומי ? זה אולי מתובל בבוטות קשה. גסות רוח. שפת רחוב בעיני רבים. אבל, זה לא קומי. ברקוביץ גורס שעסקינן בארגון פשע בליכוד. אז זה קומי ? רגב עונה לו, שהוא ממשיך את מסורת הצ'חצ'חים של דודו טופז. זה קומי ?

  אלו עניינים רציניים. רגישים. ציבוריים. רק הטונים שונים. בכלל, הביקורות שאחרי, הן על מופע קומי ? כך תופסים זאת ?

  זה הכל.

  כאן:

  https://www.mako.co.il/tv-ofira_and_berkovich/articles/Article-4ff0615c6cd0571026.htm

  אהבתי

 15. 3718,

  מאידך, מופע קומי זה זה:

  ממש מן ההחלטה לעי"ל של וועדת הבחירות המרכזית, תמליל של הסטנד אפ של נתניהו, מצטט:

  " המשיב 1 ( נתניהו) שאל את המנחה אסייג אם הוא יודע " כמה זה קשה לקבל מקרר של חיסונים, ואין שם "בן אנד ג'ריס" אחד"

  זה קומי ! הפרזה. סוריאליסיטיות. אדם סביר לא מבין מכך, לגופו של ענין, שכך הדבר כמובן. בבדיחות הדעת וכו…. זה לא מה שקורה אצל אופירה/ ברקו. אצל אופירה ברקו, כמו הרבה תוכניות אחרות, זה רק תיבול קל. לא המהות. לא הווקטור הדומיננטי. אם כי הטונים והבוטות, חריגים כאמור.

  אצל אופירה וברקו, הצופה הסביר, משוכנע, שברקוביץ מתכוון שהליכוד ארגון פשע או מעין פשוט. לא נאמר בבדיחות סוריאליסטית.

  אבל, התשדיר נפסל מהרבה סיבות אחרות, נסיבתיות גם, כפי שהמחשתי לעי"ל.

  להתראות

  אהבתי

 16. והנה גם פה למשל, מעריב, תחת הכותר:

  "הראיון אתמול הוכיח: ראש הממשלה צריך לפטר לאלתר את מירי רגב"

  זוהי ביקורת על המופע שלה. על היותו קומי ? ודאי שלאיו. לא כך נתפס הדבר בטח ובטח.

  הם פשוט חושבים ( המפיקים) שזה מעלה רייטינג גם, אם הם מראיינים בבוטות וגסות, ושמים בלי חשבון, הכל על השולחן. מן סוג של תפיסה או נקרא לזה:

  בידור רציני להמונים. אבל, גם בידור רציני להמונים, לא עושה זאת קומי.

  כאן:

  https://www.maariv.co.il/journalists/Article-794739

  אהבתי

 17. בידור רציני להמונים, או כפי תבנית הלשון המקובלת, מעין:

  פרלמנט בית קפה. אותו סגנון.

  אהבתי

 18. מזרח תיכון חדש

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s