מציון תצא תורה

נכוויתי באחד הפוסטים הקודמים כשמיהרתי מדי לצפות לכך שתוצאות החיסון ישתקפו בצורה ברורה בנתוני האמת בתחלואה בישראל. מסיבות לא ברורות זה לא באמת קרה ועדיין לא ממש קורה. אבל נגמרים התירוצים.. בכל יום מעתה והלאה יחוו כחצי מיליון ישראלים, רובם מבוגרים, חיים שבהם הם נושאים דרכון ירוק – עבר שבוע מהחיסון השני שלהם. ובכל יום יתווספו אליהם כמאה אלף מצטרפים חדשים. אלו מספרים עצומים, גדולים בהרבה מאשר בניסוי של פייזר. אנחנו כבר יודעים, מנתוני קופת חולים מכבי, שיש ירידה חדה בתחלואה שמתחילה כשבועיים לאחר קבלת החיסון הראשון. נראה שהיא אכן מגיעה בסופו של דבר לאזורים דומים לאזורים שפייזר ומודרנה הבטיחו. כלומר 85%-95%. בהתחשב בכך שמדובר באוכלוסיה מבוגרת, אלו נתונים מרשימים.

אבל פייזר ומודרנה לא נתנו תשובה ניצחת לשאלה קריטית שנותרה. בקרב אלו שהתחסנו ובכל אופן מקבלים קורונה, האם תיתכן תחלואה קשה ואפילו קטלנית? ואם כן, באיזה שיעור. משרד הבריאות פרסם אתמול נתונים שלפיהם עוד לא היה מקרה קשה בקרב נושאי דרכון ירוק. נקווה שרק יימשך כך. זה המאני טיים שבו התשובות מתחילות להתבהר. כל העולם צופה, והחדשות מישראל יכולות לטלטל את העולם ואת הבורסות לכאן ולכאן.

30 תגובות על ״מציון תצא תורה״

 1. תמריץ, טוב השאלה הקריטית הזו, לא לעת הזו עדיין קריטית. מערכת החיסון של האדם, היא מורכבת מאוד. אצל זקנים, פחות טובה. אפשר לצפות, שיהיו מקרים, ומראש כך, שבהם החיסון הוא יעיל כללית, אבל, לא עובד אצל זקנים או אחרים שהמערכת החיסון שלהם פגומה. כלומר:

  אפשר להניח מראש, שאפילו יעיל החיסון, יהיו נניח אפילו כמה עשרות מקרים, מתוך מעל 2 מליון מחוסנים עד כה, של אנשים, שמערכת החיסון שלהם לא תתמודד היטב עם מחלה חוזרת או הידבקות חוזרת.

  אז על מה זה יעיד ? על כלום למעשה. זה דבר צפוי וידוע מראש. אז איפה הבעיה:

  אז שוב. האם החיסון יעיל ?לא לבלבל בין חיסון יעיל למערכת חיסון פגומה בצורה אינידיבידואלית או בקרב קבוצות מסויימות. לא לבלבל בין שמועות מוקדמות, לבין נתונים סופיים שמתגבשים אחרי זמן רב.

  שהרי:

  זקנים חוסנו ראשונים. נניח שכמה עשרות מקרים היו מתגלים של מחלה למרות החיסון. זה לא אומר עדיין שהחיסון לא יעיל. אבל, השמועה יכולה להיות קטלנית פשוט.

  מה גם שהחיסון של פייזר ומודרנה, בנויה על זיהוי החלבון ( ספייק) ולא על חלקים אחרים גם של הוירוס.

  למעשה, אם אפשר היה, הדרך היעילה ביותר הייתה, לתת לזקנים, גם חיסון חלבון, וגם חיסון קונבנציונלי מסורתי יותר. זה היה מגדיל הסיכוי לזיהוי חזק יותר.

  אבל גם זיהוי חזק, לא תמיד עוזר. מדובר במערכת רב זרועית, מתואמת. סבוכה להפליא. גם אם יש זיהוי טוב, צריך למשל מס' קוי הגנה:

  בשלב ראשון נוגדנים. לא עובד, תאי טי בסיסיים, מחסלים תאים נגועים. אם לא עובד, תאי טי גיבוי, מנסים שוב לחסל.

  אז זה מורכב. ושמועות פה, יכולות לשחק תפקיד הרסני.

  להתראות

  אהבתי

 2. אם נמשיל זאת לצבא ומלחמה:

  אזי, אצל זקנים ואחרים, יכול להיות מודיעין טוב ( זיהוי האוייב והפעולות שלו) אבל, צבא חרבנה. כלומר, לא יעזור מודיעין טוב ( זיהוי הוירוס) אם הזרועות של הצבא, לא מתואמות ומתוזמנות להפליא, או פועלות בתיאום ומרץ מתבקש.

  אהבתי

 3. רק נצטט ונתרגם קטע מהותי לגבי מערכת החיסון:

  When the body detects a novel virus, “innate” defensive cells—which broadly attack any pathogen—rally immediately. They also release chemical messengers called cytokines to alert other immune cells. The adaptive response, which targets the specific invader—in the case of COVID-19, the coronavirus dubbed SARS-CoV-2—then builds over the following days. One adaptive arm consists of antibodies that aim to attach to and “neutralize” the virus. If the antibodies fail, killer T cells act as a backup, identifying and destroying any infected cells. The third arm, helper T cells, are the conductors that coordinate production of antibodies, killer T cells, and the rest of the immune orchestra.

  נתרגם ספונטנית:

  כאשר הגוף מזהה וירוס חדש, מערכת פנימית של תאי הגנה תוקפת מיד. הם גם משחררים כימיקל שליח אשר נקרא סיטוקין, על מנת להזהיר שאר תאי מערכת החיסון. זרוע אחת הינה הנוגדנים אשר מטרתם להיצמד לוירוס ולחסל אותו. אם הנוגדנים כושלים, תאי טי פועלים כגיבוי והורסים תאים נגועים. הזרוע השלישית תאי העזר מסוג טי, הם המתאמים של כל המערכת.

  שם במאמר, גם ביצעו מחקר לגבי ההבדל בין זקנים וצעירים מבחינת תגובה חיסונית. שווה לקרוא, ולינקים שם.

  להתראות

  אהבתי

 4. רק פה מצטט:

  "מנתונים שמגיעים ממכבי שירותי בריאות עולה כי 20 אנשים בלבד נדבקו בקורונה מקרב כ-128,600 מחוסנים שחלף יותר משבוע מאז קיבלו את מנת החיסון השנייה. "מדובר בנתונים ראשוניים, אך מעודדים מאוד", אמרו במכבי.

  לפי קופת החולים, מרביתם של אותם נדבקים הם בני 55 ומעלה. מחציתם סובלים ממחלות כרוניות ומחציתם ללא כל מחלות רקע. הם חוו מחלה קלה עם תסמינים של כאבי ראש, שיעול, חולשה או עייפות. על פי מכבי, אף אחד מהם לא אושפז בבית חולים ולא סבל מחום שגבוה מ-38.5 מעלות. לפי מכבי, רוב החולים נבדקו בשל חשיפה לחולה מאומת."

  כאן:

  https://www.ynet.co.il/news/article/HkZomt31d

  אהבתי

 5. רק שתי הבהרות לתגובותי:

  הראשונה, כתבתי הדבקה חוזרת בתגובה הראשונה, אבל עסקינן כמובן, בהדבקה אחרי חיסון.

  השניה, כתבתי על תאי טי כגיבוי נוסף. קצת יותר מורכב. מוטב כפי בציטוט ככה בכללי: תאי טי קילרים, ותאי טי מתאמים. זה מספיק.

  להתראות

  אהבתי

 6. היחידה הרב מימדית של כוכבי

  אהבתי

 7. אחת הסיבות, אם כי פעוטה יחסית לאחרות, לזעם העכשווי שלי על המגזר החרדי: אני נאלצת להסכים עם *חלק* מדבריו של אורי משגב מעיתון הארץ.

  איני מסכימה לתפיסתו של משגב את "גל הזעם החילוני".
  אבל להערכתי בהחלט יתכן שנתניהו וסער, השותפים הנרצעים מדי של המגזר החרדי, יאבדו מנדט או שניים ו/או שלפיד ובנט ירוויחו מנדט או שניים.
  רק חמש וחצי דקות.

  בתחילתן גם תזכורת קטנטנה נוספת לכעס על ההנהגה החרדית:
  ח'כ גפני מעז לטעון שהמגזר החרדי לא אשם בתחלואה העודפת שלו. המגזר הכללי אשם בגלל שהכניס אותם לגור בצפיפות קשה.
  (כנראה שפרח מזכרוני הציווי החילוני, לכל המשפחות החרדיות, להביא לעולם לפחות 8 ילדים ולגור בצפיפות).
  לא ברור לי האם הוא עצמו מאמין לדבריו או שתפיסת.עולמו על חובות החילונים למגזר שלו היא כ'כ מעוותת. מעולם לא הסכמתי אתו על דבר – אך הערכתי שהוא ח'כ מאוד אינטליגנטי. כנראה האינטליגנציה שלו מאפשרת לו להאמין שהחילונים המטומטמים יאמינו שמסיבה מסתורית כלשהי הוא מתנגד להגדלת הקנסות, אך בו זמנית גם מתנגד בתוקף לכל הפרות החוק הגוררות קנסות.

  https://103fm.maariv.co.il/programs/media.aspx?ZrqvnVq=IFEFJG&c41t4nzVQ=EF

  אם לא ברור:
  עיקר הזעם הנוכחי שלי על הנהגת המגזר החרדי הוא בגלל "תרומתם היתרה" לקריסה החלקית של מערכת הבריאות.
  סיפורים על חולים הממתינים שעות באמבולנסים עד שיתפנה עבורם מקום בחדר מיון – מזכירים לי מיידית את שתי סבתותי הקשישות המופלגות שגרות בבתי אבות, את הורי המבוגרים והלא לגמרי בריאים, שעלולים ללקות בהתקף לב או בשבץ, ואת ילדי העלולים להיפגע בתאונות ולהזדקק לטיפול מיידי.

  איני מאשימה את הנהגת המגזר החרדי ברצח בכוונה תחילה. אלא רק ב"המתה בקלות דעת".

  Liked by 2 אנשים

 8. הייתי מציע לך גם לצפות בסדרת הכתבות של יאיר שרקי על החרדים בחדשות 12. יצי האברך החביב נותן שם מבט מאוד אותנטי להשקפת העולם החרדית.

  Liked by 1 person

 9. חסר נתונים ולא הצלחתי להשיג . כמה חולים יש מבין המחוסנים במנה ראשונה והשוואה לקבוצה זהה שלא חוסנה . כמה חולים יש אחרי שבועיים מיום חיסון המנה הראשונה ? ומה מצבם ? הס מלהזכיר ?

  אהבתי

 10. לכל המעונין, פסק דין (בג"צ) מאוד חשוב, מאוד אסטרטגי:

  בעקבות המהומות והמחאות של האתיופים כזכור, קמה ועדת פלמור למי שזוכר. הועדה התריעה על כך, ששוטרים יש להם סמכות, לעכב אדם, בלי חשד סביר לביצועה של עבירה, ולדרוש ממנו להציג תעודת זהות (הכל על פי חוק).

  הפרקטיקה הזו, יוצרת אפליה ומתח בלתי נלאה בין אתיופים ומיעוטים אחרים, לבין שוטרים.

  למעשה, העתירה איתגרה את פרשנות החוק, ואת הנוהל המשטרתי בדבר החובה להציג תעודת זהות, בלי שיש חשד כאמור, לביצוע עבירה.

  בג"צ, ברוב דיעות (בניגוד לעמדה החולקת של השופט שטין) קיבל חלקית העתירה. קבע שאפשר לחייב אזרחים להציג תעודת זהות לשוטרים על פי דרישה, אבל, רק כאשר הדרישה היא כמובן לצורך מילוי התפקיד, ולא יותר מן הנדרש ( במובן זה דחה העתירה).

  במובן אחר, קיבל העתירה, וקבע שאין לשוטר סמכות, מעבר לנושא של ההזדהות על פי תעודת זהות, לברר ולהצליב מידע אישי פרטי על האזרח המעוכב לצורך הצגת תעודת הזהות, כאשר אין חשד סביר לביצוע עבירה.

  תכל"ס, המשטרה צריכה לבטל הנוהל, ולבוא עם נוהל חדש, שלוקח בחשבון, את התוצאות של העתירה.

  כאן:

  https://bit.ly/3t1wbBI

  Liked by 1 person

 11. יש כמה קבוצות שונות. נוער השוליים החרדי תופעה ידועה ולא חדשה. העובדה שחסידי ויז׳ניץ לעומת זאת השתוללו ככה עם שוטרים היא חידוש מטריד מאוד. המשטרה חלשה מול החרדים בימי ביבי והחרדים מריחים חולשה.

  אהבתי

 12. זה ביבי או המשטרה?

  ומה הוביל להמוני צעירים חרדים בני ישיבה להזדהות על ויז'ניץ ולהתעמת עם המשטרה?

  אהבתי

 13. רק בקשר לבג"צ לעי"ל ( תעודת זהות) עסקינן ב- "חוק החזקת תעודת זהות והצגתה, תשמ"ג 1982".

  הסעיף הרלבנטי לעניינו הינו סעיף 2, וכך מצטט:

  "תושב שמלאו לו 16 שנים חייב לשאת עמו תמיד תעודת זהות ולהציגה בפני קצין משטרה בכיר, ראש רשות מקומית, שוטר או חייל במילוי תפקידם, כשידרשו זאת ממנו."

  עד כאן הציטוט:

  אז קוראים אנו, ששוטר יכול לכאורה לבקש הצגה של תעודת זהות, אבל, לא כתוב לאיזה ענין בדיוק. זה לב הבעיה.

  כאן לחוק:

  https://www.nevo.co.il/law_html/law01/096_001.htm

  אהבתי

 14. פקודת הגנרל ברקר לקצינים ולחיילים[1])

  מיום 26.7.46

  לידיעת הציבור

  הננו מוסרים לידיעת הציבור העברי, והעולם התרבותי, את התוכן המלא של פקודת היום של המפקד הנאצו-בריטי בארץ-ישראל.

  "העדה היהודית בארץ אינה יכולה להשתמט מן האחריות לשורה הארוכה של מעשי זוועה, שהגיעו לשיאם בפיצוץ חלק גדול ממשרדי הממשלה במלון המלך דוד וגרמו אבידות חמורות בחיים. בלי עזרה אקטיבית או פסיבית של הציבור היהודי לקבוצות הטירוריסטים, שביצעו את מעשי הפשע, היו מתגלים – ובזאת נושאים היהודים בארץ בחלק מן האשמה.

  אני איתן ברצוני שהם ייענשו וירגישו ברגשות הבוז והגועל שלנו כלפי התנהגותם. אין לנו לתת לעצמנו להימשך אחרי סימפטיה ה צבועה, שהובעה ע"י מנהיגיהם וגופיהם המייצגים, ועל ידי מחאותיהם, שאין הם נושאים באחריות ואינם יכולים לרסן את הטירוריסטים אני חוזר. שאם הציבור היהודי היה באמת רוצה להפסיק את הפשעים, היה יכול לעשות זאת ע"י שיתוף פעולה אתנו. בהתאם לכך החלטתי, שמיום קבלת מכתב זה תקבעו מחוץ לתחום את כל מקומות השעשועים, בתי קפה, מסעדות, חנויות ובתים פרטיים של יהודים. לשום חייל בריטי לא יהיו קשרים עם כל יהודי, ומגע בעניני תפקיד יהיה קצר ככל האפשר ויצטמצם בענין התפקיד עצמו אני מבין, כי אמצעים אלו יטילו קשיים על החיילים, אבל בטוחני שאם מניעי יבוארו להם, הם יבינו את חובתם ויענישו את היהודים באותה צורה שגזע זה שונא ביותר: על ידי שיפגעו בכיסיהם. ויראו להם את רגשות תועבתנו כלפיהם".

  הארגון הצבאי הלאומי

  בארץ-ישראל

  ח' מנחם אב תש"ו

  [1] אצ"ל היה הראשון שהשיג על ידי שירות המודיעין שלו פקודה זו, ופרסמה ברבים. היא עוררה מיד גל של מחאות ברחבי העולם, וביחוד באמריקה. המיסמך, מלבד השורות המקדימות שייך ל"כתביו של הגנרל ברקר, אבל רבה חשיבותו להארת המאורעות הקשורים בהתקפה על מרכז השלטון הבריטי.

  אהבתי

 15. המשטרה נאמנה לביבי או נגדו שמחפשת אותו שנים על דברים גבוליים ומפעילה לחץ פסול על אנשים להיות עדי מדינה ומשקרת לביבי בנוגע לאום חיראן ומוציאה אותו רע?

  Liked by 1 person

 16. אלו אגפים שונים לגמרי במשטרה. יש אגף של משימות יומיומיות סיזיפיות של פיקוח ואכיפה ויש אגף שמטרתו וטעם קיומו זה לשים גולגלות של פוליטיקאים בכירים על המוט.

  Liked by 1 person

 17. געגועי לטראמפ…
  אבו עלי אקספרס:
  לאחר שממשל טראמפ הכניס את החות'ים, נאמני איראן בתימן, לרשימת ארגוני הטרור, מוציא ממשל ביידן בשבוע הראשון שלו היתר שמעקר מתוכן את ההחלטה של טראמפ ומאפשר להתנהל מול הארגון האנטי אמריקאי כרגיל.

  Liked by 2 אנשים

 18. אם ביידן ימשיך כך, העולם שוב יופתע מאוד כאשר בעוד 4 שנים ייבחר נציג של השמרנים, אולי אפילו טראמפ עצמו. בהתחשב בגילו של ביידן זה אפילו סביר.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s