מה קורה עם הדולרים שהמדינה לווה

איתן אבריאל מפרסם הסבר מעניין על האופן שבו מתנהלות קניות המט"ח של המדינה. בנק ישראל מקבל את הדולרים שהמדינה לקחה בהלוואות מהשווקים ושם אצלו בכספת. תמורתם הוא נותן למדינת ישראל שקלים (ובנק ישראל תמיד יודע לייצר שקלים יש מאין…). אם התשואה שבנק ישראל יודע להשיג על הדולרים שקיבל גבוהה מהריבית הדולרית שהמשקיעים מצפים מישראל לשלם, הסבב משתלם.

בניגוד למה שאבריאל כותב, אין סיכון בעליית ריבית בארה"ב. להיפך מי שהנפיק אג"ח בריבית נמוכה נהנה מאוד מכך שהריבית עולה, מחיר האג"ח צונח והוא יכול לקנות אותו חזרה בזול. הסיכון הוא אחר – שבנק ישראל ישים את הכסף באפיקים שלא יניבו לו תשואה טובה, כך שהחוב יגדל מהר יותר מאשר היתרות שכנגדו. פתרון מעניין לבעיה שמתואר בכתבה הוא שבשלב שני, אחרי לקיחת ההלוואה הדולרית, המדינה תקנה הגנות מט"ח שימנעו מעליית ערך הדולר בעתיד להגדיל את החוב. קניה זו עצמה תפעיל לחץ כלפי מטה על השקל ותעזור ליצואנים. זו דווקא דרך מעולה לסגור את הסיפור. לבנק ישראל יהיו יותר דולרים, למדינה יהיה בפועל חוב שקלי בלבד, עובדי משרד האוצר שעסוקים בהנפקת אג"ח בחו"ל יהיו עסוקים והיצואנים ישגשגו.

77 תגובות על ״מה קורה עם הדולרים שהמדינה לווה״

 1. תמריץ,
  זו שיטה עקומה. הדרך הנכונה לאזן עודף יצוא ו/או יבוא הון היא יבוא חופשי ויצוא הון

  אהבתי

 2. חייל, מחזיר אותך לדיון קודם שלנו
  פרופ' קדרון, אחד מכוכבי הסרט של אורלי וגיא, התלונן על כי מאמרו נפסל לפרסום על ידי ידיעות אחרונות. ידיעות, מצדם, פרסמו הבהרה מפורטת ובה טענו כי מאמרו של קדרון לקה באי דיוקים ואמירות ללא ביסוס. הם מזכירים כי אותו קדרון טען במאמר קודם כי לאחר גל הקורונה הראשון באיטליה, רוב האוכלוסיה שם כבר נדבקה (אך לא פיתחה סימפטומים) ולכן המגפה בפועל כבר בסופה והסגרים אינם נחוצים. למרבה הצער טענתו של קדרון התנפצה על חומת המציאות ומשכך לא ראו בידיעות לנכון לתת לו במה לטענות נוספות מסוג זה.
  האם כאביר חופש הביטוי אתה טוען כי אסור לידיעות לסרב לפרסם את מאמרו של קדרון, כפי שאסור לטוויטר לסרב לפרסם את דברי טראמפ?

  אהבתי

 3. פעם מאוד הערכתי את אסף נתן שהייתה לו טענה זהה. והיא הייתה סבירה בזמנו. התברר שטעה לחלוטין לגבי זה ולא היה מוכן לחזור בו ולהודות שהתזה שלו התבררה כשגויה לחלוטין. בכלל לא הייתה מופרכת בזמן שנאמרה. אבל מה לעשות, התבררה כשגויה.

  Liked by 1 person

 4. תמריץ, גם אם התזה של הדבקה נרחבת וריבוי א-סימפטומטיים לא היתה מופרכת, היא נשענה על כמות קטנה עד כדי גיחוך של נתונים וכמות גדולה של מתמטיקה והשערות. אם אני זוכר נכון הם התבססו על שלושה מחקרים קטנים – על הדיאמונד פרינסס, איזו עיירה קטנה בגרמניה ומשהו ממקסיקו, שכולם הראו אחוזי הדבקה די דומים, ומכאן כבר הסיקו כי אם בשלושה מקרים אלו היו אחוזים דומים הרי שזהו הרף העליון של ההדבקה (סביב 20 אחוז מהאוכלוסיה אם זכור לי). זו דוגמה מצוינת ליוהרה ומדע גרוע.
  לגבי אסף נתן אם אתה מתכוון להוא מהשקעות הערך, מעניין למה הוא נעלם והפסיק לכתוב. אולי גילה שהשיטה שלו לא כל כך מוצלחת וגם הוא כמו שנסים טאלב טוען רק עוד קוף שמקליד את שייקספיר במקרה.

  אהבתי

 5. כן בלוגר הערך.
  הספקולציה הייתה סבירה גם אם יהירה מדי בביטחון העצמי שבו נאמרה. הרעיון המרכזי שמגפה מותירה אחריה המון אסימפטוטים שמוצאים אצלם נוגדנים ידוע למדע עשרות שנים.

  אהבתי

 6. מענין. לא ברור מה יקרה עם הדולר בזמן הקרוב. זוהי באמת בעיה. מחד, הזרמות אדירות צפויות של ביידן. מאידך, הנגיד פה, הצהיר על יעד של 30 מיליארד ( לעומת 21) של קניה של דולר בשנה הקרובה. כל זה הזניק חזק מאוד את הדולר. הרבה יהיה תלוי בביצועי הבורסה במהלך התקופה של ביידן. זוהי תעלומה עדיין מה יקרה, לא כל שכן תחת קורונה.

  טוב, לגבי הרעיון של גידור של משרד האוצר כנגד המרות של בנק ישראל, זוהי בעיה קצת. משרד האוצר הוא גוף פוליטי, שלא כמו בנק ישראל. מעין אופציות פוט/ קול של הבנק מול האוצר ? ממש נשמע מוזר ולא הכי טוב.

  הרבה תלוי מה יקרה בעולם גם. ביום יש מסחר בפורקס של 5 טריליון דולר. פה משפיע פחות. אבל, מי יודע ? התרגלו פה להיות תלויים בצעדים של הנגיד ברכישות מט"ח.

  להתראות

  אהבתי

 7. רינגו,
  אין דין ידיעות, שהוא יצרן תוכן שאחראי לכל מה שמתפרסם בין דפיו, כדין טוויטר שהוא פלטפורמה. אחזיר לך בשאלה. האם קדרון מנוע מלפרסם בטוויטר מאמר שנדחה על ידי ידיעות?

  אהבתי

 8. חייל, איפה עובר הגבול בין יצרן תוכן ופלטפורמה? שניהם שירותים דיגיטליים המפיצים תוכן. (כוונתי כמובן לאתר ynet)
  האם העובדה שידיעות משקיעה מכספה בייצור תוכן וגם בתחזוקת האתר מקנה לה זכות שלא מוקנה לטוויטר אשר משקיעה יותר כסף בתחזוקת האתר אך לא משקיעה בייצור תוכן?
  אני סבור שלטוויטר כמו לידיעות יש זכות להחליט למי ומה מותר לפרסם בפלטפורמה שלה. לדעתי חופש ביטוי אינו החופש לעשות כרצונך בפלטפורמה פרטית. עם זאת אני מסכים איתך שיחד עם זכות זו מגיעה גם האפשרות לתבוע את טוויטר דיבה. אם טוויטר מרוויחה כסף מפוסט שקרי, אין סיבה שלא תשלם אם בית המשפט קובע כי זו דיבה.

  Liked by 1 person

 9. רינגו,
  האם אתה גם תומך בזכותו של בעל בית דפוס לא להדפיס תכנים שאינם נראים לו?

  אהבתי

 10. חייל,
  זו סוגיה מורכבת אבל יש הבדל בין בעל בית דפוס לבין טוויטר או ידיעות. בעל בית הדפוס מקבל תשלום עבור ההדפסה, הוא לא נותן זאת בחינם. אם אתה מקבל תשלום עבור שירות מסוים זה יותר בעייתי להפלות אם כי עדיין כן אני חושב שזכותו של בעל בית דפוס לא להדפיס תוכן שלא מוצא חן בעיניו.
  אתה מכוון למקרה בו סרבו להדפיס כרזה של הומואים או משהו בסגנון, ואני טוען (למרות שאני בעד ההומואים ונגד ההומופובים) כי זה מאוד בעייתי להכריח אדם להעניק שירות נגד רצונו. באותה מידה אני חושב שאם היה המדפיס מסרב להדפיס כרזה של כהנא חי זה גם לגיטימי.
  אבל אם במקרה זה יש יותר מקום לויכוח שכן ההומואים ביקשו לשלם בכספם עבור השירות, הרי שטוויטר וידיעות לא גובים כסף מהמפרסם ועל כן להכריח אותם לפרסם כל דבר זה לא סביר.
  כאן כמובן נכנסת השאלה מה לגבי מודעות בתשלום – פייספוק וטוויטר ספגו אש גם על זה הרי – וכאן אני באמת לא יודע לענות. האם סביר לדרוש מהן לעשות בדיקת עובדות גם של הפרסומות? לדעתי לא. וגם, פחות לגיטימי שהם יסרבו להציג פרסומות של טראמפ למשל (כל עוד לא הוחלט בבית המשפט כי יש בתוכן הפרסומות דיבה, הסתה או משהו בסגנון).

  אהבתי

 11. רינגו,
  מה עמדתך לגבי הורדת פרלר משרתי אמזון (שירות בתשלום)? והסרתה מחנויות האפליקציה של אפל וגוגל?

  Liked by 1 person

 12. הרעיון של איתן אבריאל נשמע מאוד מוזר.
  המדינה ובנק ישראל לא צריכים דולרים בשביל שיהיה להם שקלים. הבנק או המדינה יכולים לייצר שקלים יש מאין.
  אם בנק ישראל שם את הדולרים שהוא מקבל בכספת, הוא לא יוכל לקבל עליהם ריבית. כאשר לא מקבלים ריבית על אותם דולרים (ובעצם לא עושים בהם שימוש) אבל משלמים עליהם ריבית – פשוט מפסידים כסף. אני גם לא מבין מה עושה פה "הכספת"? הרי כל הדולרים האלו הם סתם גיבוב של מספרים שמופיעים בקבצי מחשב.
  אם בנק ישראל רוצה לקבל ריבית על הדולרים האלו עליו להלוות אותם למישהו מחו"ל (אם ילווה אותם למישהו בארץ אז הריבית שיקבל היא אותה ריבית שהלווה יפסיד כך שהמדינה לא תרויח) בריבית גבוהה יותר ממה שהוא משלם.
  למה בכלל ללוות עוד דולרים? הרי למדינה יש כבר מטבע חוץ בכמות גדולה.

  אהבתי

 13. שאלות לחייל הזקן או לכל מי שמבין:
  שמעתי שהטילים הבליסטיים שנושאים ראשי נפץ גרעיניים הם כבר מיושנים ויש טילים היפרסוניים (hypersonic missiles). ידוע לך מהי הטכנולוגיה הזו? כמו כן שמעתי שמעצמות התקינו טילים אטומיים על לווינים. האם שמעת על הדברים האלו?
  במאמר הקודם שכתבת טענת שאין לישראל יחידות נ"מ ואם ינסו להקים יחידות כאלו חיל האויר יתנגד כנראה בטענה שנשק הנ"מ הטוב ביותר זה המטוסים עצמם. מדוע אתה חושב שטענה זו איננה נכונה? (לי אין מושג בדברים האלו).

  אהבתי

 14. arn,
  כל טיל בליסטי לטווח בינוני וארוך הוא היפרסוני (מהירות העולה על 5 מאך). טיל בליסטי שיישלח מטהרן לתל אביב ייפול על עזריאלי במהירות של 10 מאך. טיל שיוט היפרסוני הוא לא פרקטי בגלל היחס בין משקל הדלק למשקל הרש"ק. בדרך כלל כשמדובר במדיה בטיל היפרסוני הכוונה היא לפצצות גולשות שמשוגרות ממטוס שעושה את עיקר הדרך אל היעד (זה סוג הנשק שבו משתמש חיל האוויר בתקיפות בסוריה אבל הוא אינו היפרסוני). לפצצות (למעשה טילים) אלו יש בנוסף למהירותן העצומה גם כושר תמרון וביחד התכונות האלו הופכות אותן לבלתי פגיעות על ידי טכנולוגיית הנ.מ. הקיימת. הצבה של ראשי נפץ אטומי בחלל כולל כאלה המורכבים על טיל היפרסוני אינה מהווה בעיה למעצמות.
  לישראל יש נ.מ. שמבוסס על טילי פטריוט. וגם מערכות שרביט קסמים (המיירט של שרביט קסמים הוא גם המיירט החדש של הפטריוט) מתאימות למשימה. אלו הן מערכות סטטיות שמתאימות ליירוט מטוסי קרב וטילים. מחיר כל מיירט פטריוט הוא 3 מיליון דולר. לישראל אין נ.מ טקטי, כזה הנע יחד עם הרק"מ המתמרן ומגן עליו מפני תקיפות של כלי טיס איטיים הטסים בגובה נמוך כמו מל"טים. מטוסי קרב אינם מתאימים למשימה מאחר והם אינם יכולים לספק כיסוי של 24/7 לכח שנמצא בעומק שטח האויב וקרוב לנקודת השילוח של המל"ט

  אהבתי

 15. לכל המעונין, כאן רצ"ב לינק , להודעה של פייזר לגבי יעילות החיסון שלהם, גם לגבי המוטציות הדרום אפריקאית והבריטית. זה ב-ויטרו מה שנקרא ( ראה לינק לוויקיפדיה). ועדיין גם צריך לעבור פיר ריביו.

  כאן להודעה של פייזר:

  https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizer-and-biontech-puresults-study-showing-covid-19

  כאן ל- אין ויטרו בוויקיפדיה:

  https://he.wikipedia.org/wiki/אין_ויטרו

  להתראות

  אהבתי

 16. חייל,
  לגבי פרלר: לאמאזון מותר לסרב לארח את פרלר על שרתיה. פרלר יכולה לעשות הוסטינג במאה שירותים דומים או להשקיע קצת כסף ולקנות שרתים משל עצמה. חנויות האפליקציות של גוגל ואפל זה סיפור אחר שכן הן מהוות יחדיו 100% מהשוק, ועל כן חסימה זו מהווה אכן פגיעה בחופש הביטוי.
  לצורך ההשוואה, אני תומך בזכותו של בית דפוס לסרב להדפיס כרזה כלשהי אך זכות זו אינה עומדת לו אם הוא בית הדפוס היחיד במדינה.
  אם פרלר מהווה פלטפורמה לתוכן מסית ומסוכן, יועילו בבקשה גוגל ואפל לקבל צו בית משפט המתיר להם לחסום אותה.

  Liked by 1 person

 17. אוף טופיק,

  השלכות החזרה של נבלני, המתנגד העיקרי של משטר פוטין, אל אדמת מולדתו.

  (חזרה שמזכירה לי את העובדה שבמהלך מלחמת העולם הראשונה, הגרמנים העלו את לנין, מתנגד המשטר הצארי, על רכבת לכיוון אחד למוסקווה. בתקווה (שהתגשמה) שיחולל צרות מרובות ככל האפשר לאויבת של גרמניה.
  לתפיסתי, המרוויחה העיקרית ממאבקי פוטין – נבלני, כשהאחרון זוכה לאהדת האירופים וארה'ב, היא סין. אבל מאוד קשה לי לזהות טביעות אצבע סיניות בחזרה של נבלני למוסקווה.

  קטע מהמאמר:

  Navalny himself will be treated harshly in Russia’s labor camps, much as happened to oligarch Mikhail Khodorkovsky; in prison, Navalny risks political assassination by “Chechen inmates,” whom the Kremlin will claim operated out of personal animus — or he could die due to the withholding of medical assistance, as happened to Sergei Magnitsky.

  Putin also will pay a price that could be considerable. The three Baltic states have already condemned Navalny’s arrest as “unacceptable.”

  As German Chancellor Angela Merkel retires from the political scene, her successor will find it politically impossible to normalize relations with Russia; Russia’s dream of a near-monopoly of European gas trade may have to be scuttled. Politicians across the German political spectrum are calling for the Nord Stream 2 project to be halted in the wake of the Navalny jailing. Nord Stream 2’s major insurer has announced plans to exit the project, and Nord Stream 2 has itself announced the halt to construction.

  Navalny’s imprisonment will deter the new Biden administration from a second “reset,” as had occurred during the Obama administration.

  In a word, Navalny’s attempted murder and his subsequent arrest solidify Russia’s status as a rogue state that needs to be taught a lesson.

  Putin fears Navalny for his plans to weaken the Kremlin’s hold on power during a time of extreme stress caused by COVID-19, regional and municipal unrest, and economic weakness. Navalny had been attacking the Kremlin’s power by grassroots organizing at the local and regional levels, particularly in locales that have grudges against Moscow. With state assembly elections coming up in 2021, Navalny hopes to challenge the discredited United Russia ruling party’s majority in parliament via the election of nonpartisan deputies; with significant representation by unaffiliated parties, Navalny hopes to transform Russia into a true parliamentary system

  Liked by 1 person

 18. רינגו,
  פרלר הם פלטפורמה ולא יצרן תוכן וממילא אינם אחראים לתוכן בפלטפורמה. למעשה יש כאן נסיון של חברות הביג-טק לאכוף עליהם לאמץ צנזורה בסגנון טוויטר. אפל וגוגל יצרו קרטלי מהסוג הגרוע ביותר, האם אתה מאמין שהממשל החדש יפעל נגדם? נגד גוגל ופייסבוק יש מספר תביעות על יצירת קרטל בשוק הפירסום
  https://www.calcalist.co.il/internet/articles/0,7340,L-3878252,00.html

  אהבתי

 19. הוצאת גל"צ מצה"ל היא תפוח-אדמה לוהט שהוקפץ משר לשר כשכל אחד מהם פוחד לעשות זאת.
  נדמה לי שההחלטה של גנץ לגבי הוצאת גל"צ גם נובעת מיושרתו של גנץ אך גם מהכרתו שהוא לא יהיה בכנסת הבאה, ולכן אין לו מה להפסיד ממהלך כזה.

  Liked by 2 אנשים

 20. משהו לגבי אירועי האתמול בבני ברק: נתניהו נמצא במעין מלכוד. ללא תמיכת החרדים הוא עלול למצוא את עצמו מחוץ לממשלה אחרי הבחירות הקרובות, וזה אומר סוף דרכו הפוליטית ואולי גם כלא. מצד שני הזעם בציבור על הוויתורים החוזרים ונשנים לאוכלוסייה החרדית פועל לרעת נתניהו בקלפי, מאחר ולכולם ברור שהצבעה לליכוד פירושה הצבעה ל"שותפים הטבעיים".

  לכאורה אם נתניהו יפעל כנגד החרדים, המפלגות החרדיות עלולות להתנקם בו לאחר הבחירות. לדעתי נקמה כזו לא תתרחש. הסיבה היא שגורלן של המפלגות החרדיות קשור בגורלו של נתניהו. אם לאחר הבחירות תקום קואליציה ללא נתניהו, נניח בתמיכת החרדים, כאמור זה יהיה סוף דרכו הפוליטית של נתניהו. המשמעות היא שבבחירות שיגיעו *לאחר* הבחירות הקרובות, כבר יהיה מישהו אחר בראש הליכוד. מי שלא יהיה זה שיעמוד בראשות הליכוד כבר לא יצטרך את תמיכת החרדים באותו אופן שנתניהו זקוק להם. לכן בבחירות שלאחר הקרובות ניתן יהיה להקים ממשלה *ללא החרדים*. החרדים כמובן מודעים לזה. נתניהו מודע לזה. ולכן:

  https://www.ynet.co.il/news/article/SyzEoxd100

  ליצמן: "מסע נקמה פראי של שוטרים"
  נתניהו "גינה בכל תוקף" את האלימות נגד השוטרים, השר לביטחון הפנים אוחנה: "תקיפת שוטרים לא תעבור בשקט"

  נתניהו, שועל פוליטי זקן, מבין היטב שהחרדים תלויים בו ולכן, על מנת לעצור את זליגת המנדטים, החליט סוף סוף לפעול נגד הפרת התקנות באוכלוסיה החרדית. החרדים כאמור מודעים לכך גם הם ולכן גינו את המשטרה *ולא את נתניהו*.

  Liked by 1 person

 21. השערות ארי שביט על השקפת עולמו הבבסיסית של נתניהו, ועל הטעויות שביצע בשנה האחרונה ויגרמו לו להפסיד את השלטון.
  בקטע הראשון היה נדמה לי שארי
  שביט מנסח גם את תפיסת העולם שלי, לא רק של נתניהו. אך ככל שהמשיך הפערים ביננו הלכו והתרחבו.
  בכל מקרה, נראה שארי שביט מתנבא שהימין יזכה להצחוו מהדהד אך נתניהו לא יהיה ראש הממשלה הבא.

  https://www.makorrishon.co.il/opinion/289485/

  תחילת הכתבה:
  —————-
  " … השטיק האחרון של נתניהו שיעלה לימין ביוקר

  מכיוון שנתניהו הוא נתניהו, רעיון השותפות זר לו. חלופת הפשרה לא מוכרת לו. אופיו הלוחמני ותפיסתו המשיחית (את עצמו) גורמים לו לבקש את מלוא המלוכה לתמיד. טעות ….

  … נתניהו מאמין שהעם היהודי הוא עם בעייתי. הוא אינו יודע לזהות סכנות בעוד מועד ואינו יודע לתפקד כראוי על בימת ההסטוריה. לכן בית ראשון חרב ובית שני חרב, ויצאנו לגלות. לכן איננו עם גדול וחזק של 300 מיליון בני אדם השולט בכל המזרח התיכון, אלא עם קטן ומאוים של 15 מיליון. ליהודים יש כישרון לימודי, יצירתי וכלכלי יוצא מן הכלל – מאמין נתניהו – אבל אין להם כישרון מדיני. על כן הם הביאו על עצמם פורענות אחר פורענות אחר פורענות. ועל כן הם מועדים לפורענות גם בעתיד.

  לפי הסיפור של נתניהו, הוא שהעניק עוצמה לאומה חלשה.

  נתניהו מאמין שביסודה ישראל היא מדינה רעועה. הוא אינו מתפעל מאופן הקמת ביתנו הלאומי בידי תנועת העבודה. הוא אינו מעריך את מרבית המוסדות הישראליים ואת מרבית האליטות הישראליות. כמו היהודים כך גם הישראלים, חושב נתניהו: יש להם כישרון שכלי ויזמי ויצירתי וטכנולוגי – אבל אין להם כישרון ממלכתי. הם לא ידעו לבנות מבנה פוליטי מוצק, יציב ומתפקד. והם מנהלים את ענייני הציבור כפי שמתנהלת עיירה. אין בהם ולו מעט מהגדולה המדינית שהייתה לישויות המדיניות שהוא מעריץ: האימפריה הרומית, האימפריה הבריטית, ארצות הברית.

  לכן מבחינתו של נתניהו המשימה ההיסטורית שהטילה עליו ההשגחה העליונה (שהוא אינו מאמין בה) היא כבירה: להציל את העם היהודי מעצמו ולהציל את מדינת ישראל מחולשותיה ופגמיה. לשיטתו, הוא המדינאי היחיד בן זמננו …."
  ————

  Liked by 1 person

 22. שרשור שווה קריאה

  אהבתי

 23. חייל גם ניו-זילנד מדינה בלי ביבי, והם מסתדרים מצוין.

  לגבי צרפת, יש להם לא מעט בעיות, ומהפוסט עולה שלפחות אחת מהן היא מערכת רפואה כושלת.

  אהבתי

 24. לגבי משרד האוצר, אף מילה על התקציב שלא עבר מסיבות פוליטיות? אף מילה על כך שאסור לבזבז משבר טוב – מדוע לא פעלו במרץ לטיפול בכל ענין הפנסיה התקציבית למשל? ויש עוד הרבה כשלים, אבל אין ספק שהדג מסריח מהראש.

  אהבתי

 25. חייל בניו זילנד יש מאורים ובני מיעוטים אחרים, היא לא חפה מבעיות, ראה למשל כאן:

  https://www.npr.org/sections/live-updates-protests-for-racial-justice/2020/06/11/874851593/as-new-zealand-police-pledge-to-stay-unarmed-maori-activists-credit-u-s-protests

  וכאן:

  https://www.theguardian.com/world/2019/jul/31/new-zealand-rocked-by-maori-protests-on-child-removals-and-use-of-sacred-land

  אבל להם יש ממשלה מתפקדת שהשכילה לגייס את העם למאבק בקורונה. לדעתי בלי נתניהו היה ניתן להקים ממשלה כזו גם בישראל. זה לא משנה אם נתניהו צדיק או לא, העובדה היא שבסופו של יום הוא היה המכשול העיקרי להקמת ממשלת אחדות רחבה ואמיתית.

  אהבתי

 26. הפוסט של אליזבת רימני שקרי.. ביידן הבטיח למנוע פראקינג על אדמה פדרלית וכך עשה. הוושינגטון פוסט אמר שלא ימנע פראקינג על אדמה פרטית שהוא הדבר המשמעותי יותר. זה אכן לא קרה ואם יקרה תהיה לו משמעות קשה להיצע הנפט.

  אהבתי

 27. תמריץ ישראל היא דה-פקטו מדינת אי. לישראל די קל לסגור את כל השערים לעולם, כאשר נתב"ג הוא הראשי מבינהם, אבל גם את כל המעברים לרשות וכיו"ב.

  אהבתי

 28. הרשות הפלסטינית וישראל מחוברות.. והסגירה לא הרמטית. בכל אופן לא ניסינו להגיע למצב של חיסול הקורונה. אז זו תישאר שאלה תיאורטית.

  אהבתי

 29. מרטין גורי, אנליסט לשעבר של הCIA, מנתח (למיטיבי לכת) את המעבר של הניו יורק טיימס מעיתונאות לתעמולנות.
  אמל"ק: פולו דה מאני
  By August 2020, the paper had 6 million digital subscribers—six times the number on Election Day 2016 and the most in the world for any newspaper
  https://www.city-journal.org/journalism-advocacy-over-reporting?fbclid=IwAR2FM5kr6wI8b03enhuSHz8MU0ydwsWO__DkPN4p71k6OxE4HJyxtiF7WKs

  אהבתי

 30. תמריץ, ישראל היתה יכולה לצאת הרבה יותר טוב מהקורונה. נכון שהיא לא אי מוחלט כמו ניו זילנד אבל גם רחוקה מלהיות פתוחה כמו אירופה. הבעיה היא ניהול גרוע של האירוע לכל אורכו חוץ משתי נקודות: ההתחלה (סגר מהיר) והסוף (חיסונים). באמצע הלך כאן בלאגן שלא יאמן. דוגמה קטנה: חברים שלי טסו עכשיו לפרת', אוסטרליה. בכניסה – חובת בידוד במלון, בלי יוצא מהכלל. המלון נקי, מרווח ומסודר. התוצאה: אין קורונה, המשק פתוח ולא צריך מסכות.
  בישראל נותנים לחסידים מברוקלין ובליינים מדובאי להסתובב חופשי כדי לא להרגיז את החרדים או את האמיר. חלם.

  Liked by 2 אנשים

 31. רינגו,
  קל להיתפס להאשמת החרדים אבל הם רק סימפטום. המערכת הישראלית היא כאוטית ובלתי נשלטת. ברור לכל בר דעת שסגר שמתחיל ב2000 חולים יהיה קצר יותר ויעיל יותר מסגר שמתחיל ב8000 חולים. עובדה שלא היתה לזה היתכנות פוליטית ולא באשמת החרדים. שכחת את מלחמת הרל"בים בסגרים שמשרתים רק את נתניהו?

  אהבתי

 32. חייל אכן הרל"בים נלחמו בסגרים. אבל שוב, אחרי לקחי ניו-זילנד, אוסטרליה ומדינות אסיאתיות מסויימות, נתניהו יכול היה להגיד שזו מטרת הסגר – להגיע ל-0 נדבקים – כבר בחודש מאי. הרל"בים טענו, בצדק מסוים, שהסגרים הם דה-פקטו רק על האוכלוסיה שמלכתחילה מבצעת את ההוראות. עד השבוע הם גם צדקו, לא הייתה שום אכיפה במגזר החרדי או הערבי.

  כעת עם החיסון ניתן אולי לנסות שוב להגיע ל-0 נדבקים. הבעיה היא שאנחנו כבר עמוק בסגר השלישי (רביעי?), חלקים גדולים יחסית בעם נפגעו קשה מאוד כלכלית, ועלולים פשוט למרוד אם הסגר יוארך. מעבר לכך לנתניהו אין את האמון הדרוש – מהעם – לצורך שיתוף פעולה, ולו בגלל מראית העין של המשפט שלו וההתנהלות שלו בענין. כמו כן אין משילות במגזרים שציינתי, וגם זה באשמת מי שהיה ראש הממשלה כבר יותר מ-10 שנים. נתניהו גם נמצא במלכוד נוסף בגלל הבחירות, הוא לא רוצה להגיע עם הסגר קרוב מדי לבחירות מסיבות מובנות.

  כרגע הסיכוי הטוב ביותר הוא כנראה להגיע למקסימום מתחסנים בזמן הקצר ביותר.

  אהבתי

 33. amehaye,
  הסגרים הנוקשים בניו זילנד ואוסטרליה כללו גם איסור הפגנות. אצלמו הממשלה לא הצליחה לסגור את בתי הספר. אם אתה רוצה ממשלה מתפקדת עליך לדאוג לקואליציית ימין של 65

  אהבתי

 34. רינגו (ואולי גם אמחייה),
  החרדים זה עניין בפני עצמו.
  מי שטוען שביבי נתן להם כל מה שהם רוצים ב-10 השנים האחרונות, צריך להודות שהשמאל היה נותן להם יותר, כי המחיר שהם יגבו מהשמאל גבוה מהמחיר שהם יגבו מהימין.
  נוסחה פשוטה של שיעור ריבית כתלות ברמת הסיכון.

  אהבתי

 35. רינגו: מה היית אומר על מקרה כזה:
  זוג הומוסקסואלים באו לאופה ובקשו שיכין להם עוגה לחתונתם. האופה סרב. הוא אמר שהוא אדם דתי והדת שלו מגנה את ההומוסקסואליות. האופה טען שלא איכפת לו שהם הומוסקסואלים כל עוד הם לא מערבים אותו בהליך שקשור להומוסקסואליות שלהם. מבחינתו הכנת עוגה לחתונה מסוג זה – פרושה שהוא משתתף בתהליך הומוסקסואלי וזו עברה על חוקי דתו. כמו כן הוא אמר שהוא מוכן להכין ולמכור להם דברי מאפה סתם ככה או לשם מאורע שאינו נוגד את אמונתו.
  (הם תבעו אותו למשפט והפסידו).

  אהבתי

 36. היינו בסיפור של ממשלה ללא חרדים.
  לא התפתח למשהו בר-קיימא.
  או שגם כאן ביבי אשם …

  אהבתי

 37. חייל ויאיר,
  לא התכוונתי בדברי שהחרדים הם שורש הבעיה, הבאתי אותם כדוגמה לבלגאן ותת תפקוד של כלל המערכת.
  לגבי התמונה של הצל, אין להתפלא כי הציבור החילוני מצפצף על הסגר אחרי שראה חברי כנסת, שרים, ראשי ממשלה, חרדים וערבים מצפצפים.
  בתחילת הסגר הראשון הרחובות היו ריקים. אנשים נתנו אמון במערכת. אבל אמון קל לשבור ואת זה עשתה המערכת היטב. אגב אני לא מאשים ספציפית את ביבי או את כחול לבן, כולם תרמו את שלהם לטרלול הכללי.

  Liked by 1 person

 38. Arn
  אני תומך באופה למרות סלידתי מאמונתו.
  ההומואים יכולים לקנות עוגה במקום אחר. אין סיבה לכפות עליו לתת להם שירות. באותה מידה אני תומך באופה שיסרב לספק בורקסים לאירוע של ארגון להב"ה של בנצי גופשטיין.

  Liked by 1 person

 39. יאיר הממשלה שהייתה ללא חרדים הייתה אחת הטובות שהיו כאן (ספויילר, הצבעתי אז לנתניהו).

  חשבתי על משהו לגבי החרדים, אני מניח שזו לא מחשבה מקורית. החרדים מתעקשים על פתיחת מוסדות הלימוד לכאורה בגלל שהרוחניות הקשורה ללימודים היא בנפשם. לדעתי יש סיבה הרבה יותר פרקטית. אצל החרדים יש בממוצע הרבה ילדים במשפחה, ודירה קטנה יחסית. הם פשוט לא בנויים להיות עם הילדים בבית.

  ככל שמצב כזה יימשך זה יכול להוביל לגירושים בעדה החרדית כמו גם לפגוע בעצם הרעיון של אורח חיים כזה. זה הדבר ממנו באמת חוששים מנהיגי העדות החרדיות, ולכן הם מוכנים אפילו להתעמת עם הממשלה, המשטרה ושאר האוכלוסיה.

  אהבתי

 40. ניסיון של ד'ר לירז מרגלית להסביר את ההתנהגות של חלק מהחרדים בתקופת הקורונה.
  התנהגות שבמבט מהצד נתפסת כלא רציונלית.

  https://www.maariv.co.il/journalists/opinions/Article-816779

  קטע ממאמר הדעה:
  ————
  " … החברה הישראלית ומקבלי ההחלטות לא השכילו להבין שהבעיה איננה עניין של מודעות. הבעיה הרבה יותר עמוקה, והיא עניין תפיסתי. ציות להנחיות – קרי הפסקת הלימודים בישיבות, התפילות והשגרה שבה הם מורגלים – פירושו שסט האמונות של החברה החרדית אינו רלוונטי יותר. הבנות מסוג זה יוצרות משבר זהות, ויותר מכך – משבר קיומי. ההבנה שהסמכות הרוחנית אינה הסמכות העליונה גורמת לטלטלה קשה יותר מהתמודדות עם הקורונה. היא מערערת על המהות החרדית.

  מתאימים את הספורט במיוחד בשבילכם | האפליקציה החדשה של ספורט 1
  זהו אחד המשברים הגדולים של החברה החרדית, כיוון שעד הקורונה מקבלי ההחלטות אפשרו לה לקבוע סדר יום לעצמה – אם בתוכניות לימוד, ואם בגיוס לצה״ל ובשמירת השבת. לפתע, וירוס מסתורי ובלתי נראה מאיים לערער על כל העוגנים שבמשך דורות סיפקו תחושת ודאות ויציבות ושמרו על בידולה של החברה החרדית. הקורונה לא מאפשרת יותר את הבידול הזה. לפתע יש דין אחד לכולם.ההתמודדות וההכרה במצב אינן דבר של מה בכך. לא מדובר בקושי לעטות מסיכה או לשמור על ריחוק חברתי. הקושי הוא במהותו פסיכולוגי …."

  אהבתי

 41. רגע קמיליה, אבל מתאימים את הספורט בדיוק בשבילם, אז מה הם מתלוננים לא מובן ?

  אהבתי

 42. קמיליה,
  נסיון שנכשל. ניכר שלכותבת אין מושג בנשוא מאמרה
  אנחנו עדים למסע שיסוי של ערוצי הטלויזיה בחרדים שמצא אוזן קשבת בקרב השוטרים. שר המשטרה מתנהג כמו ארדן מספר 2
  אוחנה הביתה

  אהבתי

 43. כאן להצהרה, אמנם מקדימה, אבל, חשובה של הבית הלבן ( או למעשה של היועץ לביטחון לאומי). הרבה תוהים על המדיניות הצפויה של ביידן, והגישה שלו להסכמי השלום עם האמירויות וכו…. ועושה רושם בשלב זה, שזה לא יאותגר. ההצהרה חיובית, מתונה, זהירה, אופטימית וכו…הנה, מצטט אותה:

  National Security Advisor Jake Sullivan spoke by phone yesterday with Israeli National Security Advisor Meir Ben Shabbat. Mr. Sullivan reaffirmed President Biden’s unwavering commitment to Israel’s security and expressed appreciation for Ben Shabbat’s contributions to our bilateral partnership. They discussed opportunities to enhance the partnership over the coming months, including by building on the success of Israel’s normalization arrangements with UAE, Bahrain, Sudan, and Morocco. Mr. Sullivan confirmed the United States will closely consult with Israel on all matters of regional security. He also extended an invitation to begin a strategic dialogue in the near term to continue substantive discussions.

  נתרגם ספונטנית:

  היועץ לביטחון לאומי, ג'ק סוליבאן, דיבר בטלפון אתמול עם היועץ כאן ( מאיר בן שבת). סוליבאן הדגיש בשיחה את המחוייבות הבלתי מתפשרת של הנשיא ביידן לביטחון ישראל, כמו את תרומתו של בן שבת, ליחסים הבילטרליים בין שני המדינות. דובר על הגברת שיתוף הפעולה, כמו מינוף של ההצלחה של מדינת ישראל, ביצירת הסכמי השלום או הנורמליזציה עם איחוד האמירויות, בחריין, סודן, ומרוקו. סוליבאן הדגיש את מחוייבותה של ארה"ב, להתייעץ עם ישראל על כל נושא וסוגיה הנוגעים לאזור, וחזר על על הצורך של שני הצדדים להיפגש כפי שסוכם, על מנת להמשיך ולייצר דיאלוג אסטרטגי.

  כאן:

  https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2021/01/24/statement-by-nsc-spokesperson-emily-horne-on-national-security-advisor-jake-sullivans-call-with-national-security-advisor-meir-ben-shabbat-of-israel/

  אהבתי

 44. זה פרוייקט לינקולן? וואלה, הטראמפיסטים יכולים להיות רגועים וסער באמת חלש באנגלית

  אהבתי

 45. ביבי,
  לא למדת שתיש לא נותן חלב? תשאיר את הגנרלים ללפיד ולגנרל הזה סדר איזו שגרירות

  אהבתי

 46. פודקאסט
  ראיון עם חיים רמון.
  אדם עם השקפות עולם ולא מעט שכל ישר.

  כולל:
  – פרק חשוב מההיסטוריה של ההסתדרות / של קופ'ח כללית ופקידי האוצר (אז והיום),
  – הנטייה הישראלית לנסות להמציא את הגלגל מחדש (במקום להעתיק ממדינות המתנהלות, בתחום מסוים, היטב),
  – הבחנות בין בולשוויזם לבין סוציאל דמוקרטיה,
  – השוני בין היכולת לבחור בקופ'ח לבין שיטת ה "וואוצרים לחינוך".
  ועוד.

  https://www.buzzsprout.com/278171/7418968

  אהבתי

 47. לחייל זקן,
  כתבת:
  "נסיון שנכשל. ניכר שלכותבת אין מושג בנשוא מאמרה
  אנחנו עדים למסע שיסוי של ערוצי הטלויזיה בחרדים שמצא אוזן קשבת בקרב השוטרים. שר המשטרה מתנהג כמו ארדן מספר 2
  אוחנה הביתה."
  ————
  יתכן שהניסיון של הכותבת להסביר את ההתנהגות החרדית כשל.
  ההיכרות שלי עצמי עם המגזר החרדי היא שטחית למדי. מה עוד שאני נוטה להניח שדפוסי מחשבה והתנהגות מושפעים מפעולה משולבת של משתנים רבים. כל רדוקציה למשתנה מסביר בודד – תמיד חשודה בעיני.

  עם זאת איני מסוגלת לקבל את טענתך שמדובר רק בעלילה זדונית, שרקחה התקשורת העוינת חרדים. שמדובר רק בקומץ קטנטן של חרדים שהם "עשבים שוטים" שכמותם נמצאים בכל מגזר. או, חמור מכך, שהמתפרעים האלימים הם רק/בעיקר בפרובוקטורים, המתחזים לחרדים. ,(גם אם נמצאו גם כמה כאלו)

  אולי הייתי מסוגלת לקבל את טענתך אילו:
  1 – פתיחת מוסדות לימוד בניגוד לחוק, החל על כל שאר תושבי המדינה, וה"התפרעויות האלימות" היו מתרחשים רק במקום יישוב חרדי אחד. או לכל היותר שניים + מערבים רק פלג חרדי אחד / חסידות אחת

  2 – כל (או לפחות הרוב המכריע של ) המנהיגות הפוליטית והרבנית של המגזר החרדי הייתה קוראת לקיים את חוקי המדינה (כולל התקנות לסגירת מוסדות לימוד) + מגנה בתוקף את כל האירועים האלימים ואת כל התתפרעים

  3 – נתוני ההדבקה, התחלואה, האשפוז בבתי חולים והתמותה במגזר החרדי היו פרופורציונלים לחלקם באוכלוסייה הכללית והרכב הגילאים שלהם. או אפילו נמוכים מהממוצע הישראלי. מה שהיה יכול להוכיח את הקפדתם על כל תקנות הזהירות, ועל מצוות "ונשמרתם מאוד לנפשותכם". למותר לציין שהנתונים המאוד קשים על המתחולל במגזר החרדי מוכיחים את ההפך המוחלט.

  4. בהמשך לסעיף הקודם – אילו מנהיגות החרדית הייתה תומכת בהתלהבות באכיפה מאוד נוקשה של תקנות הקורונה על המגזר הסובל קשה ביותר מהמגפה (כולל תמיכה בהגדלת הקנסות וכולל תמיכה בסמכות המשטרה לנעול מוסדות לימוד שנפתחו בניגוד לחוק). אך במקום זאת הם עוד מתבכיינים על "אכיפת יתר". כשלמעשה, על פי גובה הקנסות למגזר החרדי, ברור שמדובר ב"אכיפת חוסר" מאוד משמעותית.

  Liked by 2 אנשים

 48. קמיליה,
  החרדים אינם עשויים מקשה אחת. ידעת שיש שתי חצרות גור ושתי חצרות ויז'ניץ? לימוד תורה זה מעשה שנותנים עליו את הנפש. ההתפרעויות הן תגובה לנסיונות לאכוף הפסקת לימוד בכח. יש כלל הלכתי שנקרא "ארקתא דמסאנא" (שרוך נעל). משמעותו היא שכאשר מנסים לאכוף על יהודי לא לקיים את דתו אז הכלל של יהרג ובל יעבור מתרחב אפילו לדרך שריכת הנעל. לכן אכיפה משטרתית אלימה היא חסרת תוחלת ודינה להיכשל. אחרי שפירשנו אז כדאי להוסיף שאמנם בריכוזי חרדים יש הפרה המונית של האיסור על פתיחת מוסדות לימוד אבל עדיין רוב המוסדות סגורים.

  אהבתי

 49. משהו על כסף ההליקופטרים של נתניהו. על פניו נראה שיש ציבור שיהנה מזה במיוחד:

  https://www.ynet.co.il/news/article/rJ753bs1O

  "לפי התוכנית, כל מבוגר יקבל 750 שקלים, על כל ילד עד הרביעי יינתנו 500 שקלים ומהילד החמישי – 300 שקלים."

  כעת ילדים, נחשו אילו ציבורים יהנו מהמענק. בין הפותרים נכונה יוגרלו שטריימל וכאפיה. בסופו של יום, מאחר ונתניהו החל אכיפה כזו או אחרת במגזר החרדי, הוא חייב לזרוק להם סוכריות אחרת הוא עלול לשלם בקלפי. כמובן, התשלום יוצא מהכיס של כולנו כך שהכל בסדר.

  Liked by 2 אנשים

 50. העשור הזה שייך לבועות שלא מתפוצצות אלא מתנפחות ומתנפחות מטסלה ועד הביטקוין. משהו בחוקי הכלכלה השתנה. כל דבר שתמחורו נראה לי מטורף פעם מתומחר היום הרבה יותר יקר.

  אהבתי

 51. לחייל זקן,
  1. "החרדים אינם עשויים מקשה אחת. ידעת שיש שתי חצרות גור ושתי חצרות ויז'ניץ? .."
  + " … כדאי להוסיף שאמנם בריכוזי חרדים יש הפרה המונית של האיסור על פתיחת מוסדות לימוד אבל עדיין רוב המוסדות סגורים. …"
  ————-
  אמנם לא ידעתי שגם חסידות גור התפצלה, אך ידוע לי שהמגזר החרדי אינו עשוי מקשה אחת.
  בכל מקרה, לא ברור לי איך הפיצולים הפנימיים קשורים בכלל לנושא.

  מבחינתי ניתן לסלוח, לכל מגזר, על פרומיל, או אפילו על אחוז בודד, של "עשבים שוטים" ו/או עבריינים ופושעים. לכל היותר, בנדיבות ובסלחנות המרבית שאני מסוגלת לגלות, אפילו על ארבעה – חמישה אחוז של עבריינים.
  אבל כאשר מדובר על יותר מעשרה – עשרים אחוז, שהמנהיגות לא תוקפת בכל כוחה, זו כבר תופעה הראויה להסבר.

  2. " … לימוד תורה זה מעשה שנותנים עליו את הנפש. ההתפרעויות הן תגובה לנסיונות לאכוף הפסקת לימוד בכח. יש כלל הלכתי שנקרא "ארקתא דמסאנא" (שרוך נעל). משמעותו היא שכאשר מנסים לאכוף על יהודי לא לקיים את דתו אז הכלל של יהרג ובל יעבור מתרחב אפילו לדרך שריכת הנעל. …"
  ————–
  האם יש גם כלל הלכתי המחייב טיסה מארה'ב לישראל ללא מסכות?
  או כלל המחייב עריכת חתונות בנוכחות צמודה של מאות או אלפי איש?
  או המחייב לקיים, גם בתקופות מגפה, טישים המוניים צפופים וללא מסכות?

  הזכרת לי טענה, של אחד ממנהיגי תנועת רק-לא-ביבי, שנתניהו המציא את הקורונה ו/או את ההכרח בסגרים – רק בכדי לדחות במעט את משפטו.
  בעיני טענה הזויה
  מישהו מנסה בכלל להעביר בכוח את החרדים על דתם??? האם פורצים לבתים פרטים של חרדים בכדי לתפוס על חם יהודים שהעזו לפתוח ספר קודש אסור באחזקה ובנגיעה, או מקיימים האזנה לקווי טלפון בכדי לוודא שלא מועברים חלילה דרכם שיעורי תורה???
  כל האיסורים הם על התקהלויות. לא על עצם הלימודים ותוכנם.

  3. " … לכן אכיפה משטרתית אלימה היא חסרת תוחלת ודינה להיכשל. …"'
  ————————-
  מסכימה אתך שזו טעות טקטית.
  עדיף היה לשלול תקציבים ממשלתיים מכל מוסדות הלימוד שפותחים את שעריהם, להמוני תלמידים ומורים ,בתקופה שבה הממשלה הטילה איסור לפתוח את מוסדות הלימוד.
  לו זה היה תלוי רק בי – אזי במקום לשלוח שוטרים – הייתי גם דואגת לנתק לאותו מוסד את החשמל ואת המים. לפחות עד שהם ישלמו את מלוא הקנסות היומיים שהוטלו עליהם (5.000 בכל יום ויום).

  (((מזכיר את השיטה היוונית החדשה של אכיפת תקנות הקורונה: קנס מאוד גבוה ביורו למפירי התקנות. נגבה דרך חשבונות החשמל. מי שלא משלם את חשבון החשמל, הסופר-מוגדל שלו, החשמל לביתו / לעיסקו מנותק. חיבור מחדש של החשמל כרוך בקנס נוסף. אגב, כנראה לראשונה בהיסטוריה – היוונים הפכו לצייתנים.))).

  .
  ,

  Liked by 2 אנשים

 52. קמיליה,
  "האם יש גם כלל הלכתי המחייב טיסה מארה'ב לישראל ללא מסכות?
  או כלל המחייב עריכת חתונות בנוכחות צמודה של מאות או אלפי איש?
  או המחייב לקיים, גם בתקופות מגפה, טישים המוניים צפופים וללא מסכות?"
  מדובר במיעוט (אמנם גדול מדי) שלא מוכן לוותר ולו במקצת על אורח החיים החרדי.
  ההצעות שלך לא ישימות (חרף ההגיון שבהן) עקב המצב הפוליטי
  מה דעתך על דוקטרינת גנץ "אם בני ברק פתוחה אז גם הרצליה תהיה פתוחה"?
  אתמול צולמה מכתזית משטרתית נוסעת ברחובות בני ברק תוך כדי התזה על אנשים במרפסות. השוטרים מגיעים לשם בתחושה שהם נכנסים לקסבה. מזכיר את השיסוי התקשורתי בתקופת ההתנתקות

  אהבתי

 53. לחייל זקן,
  1. "…מה דעתך על דוקטרינת גנץ "אם בני ברק פתוחה אז גם הרצליה תהיה פתוחה"? …"
  —————
  להערכתי זו דוקטרינה חסרת אחריות.
  גם בעיני, כמו בעיני גנץ, שיוויון בפני החוק הוא ערך חשוב.
  אבל קדושת החיים הוא ערך חשוב שבעתים יותר משיוויון.
  אם גם בתי החולים באזור המרכז יהיו על סף קריסה, כדוגמת בתי החולים באזורי ירושלים והצפון – המצב במדינה לא ישתפר. למרות השיפור המשמעותי בשיוויון. הוא יורע

  2. "אתמול צולמה מכתזית משטרתית נוסעת ברחובות בני ברק תוך כדי התזה על אנשים במרפסות. השוטרים מגיעים לשם בתחושה שהם נכנסים לקסבה. מזכיר את השיסוי התקשורתי בתקופת ההתנתקות."
  ————-
  השתוללות של אלימות משטרתית וענישה קולקטיבית – אינם כוס התה שלי.
  כנראה שהייתי מסוגלת לסלוח לשוטרים לו היו מתיזים על אנשים במרפסות של חברי הכנסת החרדים. לא על המונים, שרובם המכריע כנראה חפים מכל מפשע.

  אבל גם איני מוכנה לקבל את טענתך שמדובר בשיסוי תקשורתי במגזר תמים וחף מכל פשע רציני.
  כפי שכתבתי בפוסט הבא – אני מאשימה את ההנהגה החרדית בהמתה בקלות דעת. לא בחטאים קטנים ופעוטי חשיבות.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: