בלי פאניקה

בטוויטר אנשים משתוממים על כך שהחיסון ההמוני בישראל אינו ניכר ממש בנתוני החולים הקשים. אין שם צניחה דרמטית. יש שמנסים לראות מגמה של ירידה בחולים המבוגרים אבל הנתון רחוק מלהיות חותך. על כך ישאל השואל: האם חיסוני פייזר אינם כצעקתה? האם הפשירו להם והפכו חסרי ערך באריזותיהם בנתב״ג מאחורי ביבי שמדבר בשבחם ובשבחו? או שמא לפרמדיקים שהוזעקו למלאכה אין שמץ מושג בהזרקה לכתף?

ובכן אל פאניקה. ראשית, כן היו סימנים ראשונים לירידה במאומתים מקרב המתחסנים. כתבתי על כך ואחר כך באו פרסומים רשמיים של מכבי וכללית בנושא.

אבל העיקר זו כמובן סטטיסטיקת המאושפזים. הקורונה היא הרבה יותר משפעת. אבל מחלת קורונה למי שחוסן צריכה להיות הרבה פחות משפעת, כמעט תמיד רק צינון קטן וחסר משמעות למיעוט שירגיש בו. אנשים לא יתאשפזו בגלל צינון הקורונה אחרי החיסון. אז כיצד הם מתאשפזים בהמוניהם עדיין?

כדי להבין זאת יש לחזור לסגר הראשון שהיה באמת הרמטי ואפקטיבי. נדרשו אז שבועיים כדי שיחולל ירידה במספר החולים הקשים. דהיינו שבועיים חולפים בין האירוע לבין השפעתו על סטטיסטיקת המאושפזים. אבל החיסון מתחיל להשפיע רק אחרי שבוע שבועיים ולכן נדרשים שבוע שבועיים נוספים. בסך הכול נדרשים שלושה שבועות עד חודש מתחילת שיא קמפיין החיסונים כדי לראות ירידה מהותית. גם זה לא מדויק: באנשים זקנים אנו עוסקים וידוע שלזקנים לוקח יותר זמן לפתח נוגדנים בעקבות חיסון, אם כך אולי אפילו יותר מחודש נדרש כדי שסטטיסטיקת המאושפזים תדעך לה.

רק לפני שלושה שבועות קמפיין החיסונים באמת צבר תאוצה ולכן יתכן שנראה סוף סוף ירידה השבוע בחולים קשה. אבל יתכן שלא וגם אז זה לא יהיה סימן מחריד. אפשר יהיה לחכות עוד שבוע ובלי פאניקה.

18 תגובות על ״בלי פאניקה״

 1. הדבר היחיד שצריך להכניס אנשים לפאניקה זה שטירונים שבקושי מסוגלים לגמגם חצי משפט באנגלית שואפים לכבוש את כסא ראש הממשלה.
  אוי לנו אם הם היו עכשיו בשלטון. לפיד לא היה מתאמץ כלל, וכשהיינו מקבלים 5 חיסונים בינואר כמו שאמר, הוא היה מסביר שדיבר אמת.
  אפשר לראות איך במדינות בהם יש יאיר לפידים אין חיסונים. נתניהו "התאבד" על עניין החיסונים ואנו זוכים להנות מכך.
  פעם אחר פעם המדינה הזו חומקת מקליע (או מכת ברק), בע"ה נעבור גם את אסופת ההזויים הנוכחית.

  Liked by 1 person

 2. אני דווקא שמח שיש "טירונים" כאלו במערכת הפוליטית. כאלו שעשו תפקידי שרים ואחר-כך לוטשים עיניים לראשות הממשלה.
  גם אם הם לא בעלי ניסיון כמו ראש ממשלה, התחרות הזאת מאתגרת ו"מצעירה" את ראש הממשלה, ומכינה דור המשך.
  היום הנושא הוא רק לא ביבי וזה יצא מפורפורציה. אך עצם התחרות, בימים כתיקונם, היא חיובית.

  טירונים בעיני הם קצינים בכירים שחושבים שניסיונם הצבאי הארוך מכשיר אותם לתפקיד פוליטי בכיר ישר מהצבא (אחרי צינון).
  אוסף הפאלטות האחרון (אשכנזי וגנץ) מוכיח זאת הכי טוב. וגם לפניהם.

  Liked by 1 person

 3. באמת נקודה חשובה מאוד ומעניינת מאוד הנושא של זקנים ויעילות החיסון או המערכת החיסונית כפי בפוסט.

  הבעיה הינה זו, שיש שלב של זיהוי, ושלב של ייצור, ושלב של לחימה בוירוס תכל"ס.

  מערכת החיסון אצל זקנים יותר, לא מתואמת לעבוד כפי אצל אחרים צעירים. זוהי תאימות בין שלש זרועות, ועוד תת זרועות.

  החיסון גורם לזיהוי של החלבון "ספייק" בעיקר. אבל, זיהוי חלקים אחרים בוירוס, יכול להועיל, למלחמה יותר מתואמת בוירוס אצל זקנים, וגם במקרים קשים אחרים אצל צעירים.

  מומלץ לקרוא כאן למשל:

  https://www.sciencemag.org/news/2020/09/uncoordinated-immune-response-may-explain-why-covid-19-strikes-some-hard-particularly

  להתראות

  Liked by 1 person

 4. יאיר,
  גנרלים ישראלים אינם טירונים פוליטיים. כישוריהם הפוליטיים הם שהביאו להם תפקידי פיקוד בכירים. הבעיה היא שרמת המתחרים כל כך ירודה שאפילו מאורות כמו בוגי/אשכנזי/גנץ מצליחים יכולים להצליח בצבא. אנחנו מתקיימים רק בזכות חסדי שמיים

  Liked by 1 person

 5. קרולין נתניהו "התאבד" על החיסונים כי יש לו תמריץ מאוד חזק להביא אותם – המשפט שלו והבחירות בחודש מרץ. כאשר התמריץ של ראש הממשלה מתלכד עם התמריץ של העם (ובצירוף מערכת בריאות מתפקדת להפליא, ואת יכולה להודות ל"שמאלנים" על כך) קורים דברים טובים.

  כמובן, כאשר התמריץ של ראש הממשלה לא מתלכד עם התמריץ של העם – מה שמתרחש רוב הזמן לאחרונה – קורים דברים קצת פחות טובים. בין השאר לנתניהו יש תמריץ חזק לא לגדל דור המשך של מנהיגים, ולמעשה לנסות למנוע את התפתחותם, וזה בפירוש פוגע בכולנו.

  Liked by 1 person

 6. amehaye , אז אתה בעצם טוען שטוב שנתניהו ראש הממשלה? תאר לך שהיה לנו את גנץ (בני-חותא) הנינוח ? אני שמח שלבסוף גם אתה ראית את האור 🙂

  ובנושא ה IQ הגבוה – מחקר באונ חיפה:

  https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3888351,00.html

  "מחקר של פרופ' ענת גסר־אדלסבורג בדק כיצד התנהל ראש הממשלה תקשורתית בחודשי המשבר הראשונים, והממצאים מדאיגים. נתניהו בחר במילות הפחדה ופוליטיזציה של השיח, והחליט לוותר על שקיפות מול הציבור המבוהל"

  מה שיפה זה שהם משווים לאסון הכרמל, שם ההתנהלות היתה נינוחה יותר, ומשום מה שני האסונות נראים ל"חוקרים" באותו קנה המידה.

  Liked by 2 אנשים

 7. הוא שהערכתי בפוסט קודם – "השבוע הכי מענייו" יאלץ להתעכב מעט.

  כל עוד נוספים, מדי יום ביומו, x אלפי נדבקים חדשים – אזי, לאחר כשבועים – שלושה, נוספים גם x עשרות מתים ביום. נכון להיום, העלייה במספר המחוסנים עדין לא מצליחה להדביק את העלייה במספר הנדבקים.

  סביר שלו נתב'ג היה מעט פחות פרוץ לרווחה, והמוטציות הבריטיות והדרום אפריקאיות (האולטרא מדבקות) לא היו הופכות לשכיחות כל כך בארצנו – אזי מספר הנדבקים החדשים מדי יום לא היה מצליח לגבור על מספר המתחסנים החדשים. אבל אין כל חובה להציג אישור בריאות *לפני* עלייה על מטוס הנמצא בדרכו לנתב'ג. מה שמאפשר לנשא אחד של מוטציה מסוכנת להדביק בה את שאר נושאי המטוס.

  Liked by 2 אנשים

 8. אמרתי השבוע הכי מעניין לגבי המאומתים, לא לגבי המאושפזים. הייתה ירידה במאומתים שחוסנו שבועיים קודם – זה היה נכון לפי הנתונים שיצאו. מה שמוזר, מעצבן ומתסכל זה שהם הוציאו אותם פעם אחת וזהו. כל יום היינו צריכים לראות פרסום על המגמה הזו והמשכיותה. אני מקווה שזה לא נובע מכך שהם מקבלים תוצאות שאין להם חשק לפרסם.

  אהבתי

 9. אני מציע לחכות עוד חודשיים לפני שנחליט אם זה בסדר או לא. הזמן שעבר מאז תחילת החיסונים הוא קצר מדי בשביל לקבוע אם החיסון יעיל או לא ואם אין תןפעות לואי.

  אהבתי

 10. היחידה הרב מימדית של כוכבי
  הגנרלים מתעמקים בפיסיקה החמאסית

  אהבתי

 11. אני מאמין שלכל המאוחר עד היום האחרון של ינואר יהיה אפקט של היעלמות המונשמים החדשים של הקורונה שיהיה דומה בעוצמתו למה שהיה בסן פרנסיסקו באוגוסט 1998 במגפת האיידס. העיתון המקומי בישר שאין יותר מודעות אבל השבוע. הקוקטייל התחיל לספק הגנה דרמטית.
  למה אני מאמין אם זה לא מה שרואים כרגע בעין? כי מאמין במדע ובניסוי מדעי ובתוצאותיו וביכולת להסיק מהן.

  Liked by 2 אנשים

 12. היחידה הר מימדית של כוכבי
  בהמשך לפוסט של הנקין על המלחמה בנגורנו קרבאח, שאלה לתמריצאים: איזה מהצבאות הרב מימדיים חסר הגנה אווירית טקטית מהסוג שנעה עם הגייסות?

  אהבתי

 13. חייל, שאלת תם: האם יש צורך בהגנה אווירית כזו למול חיזבאללה וחמאס? או שאתה רואה אוייב אחר במערכה.

  אהבתי

 14. amehaye,
  אירן משקיעה המון בתחום הזה ופיתחה יכולת די מרשימה. רק בשבוע שעבר קראנו על הצבת מל"טים ארוכי טווח (שיכולים להגיע לישראל) ונושאי חימוש אצל החותים בתימן ואין שום ספק שמל"טים קטנים יותר (אבל נושאי חימוש) ימצאו/מוצאים את דרכם לחזבאללה וחמאס. לצה"ל היה בעבר מערך נ"מ טקטי זעיר שבשיאו כלל 4 גדודים. לפני פריצת מלחמת לבנון 2 (2006) הוחל בפירוקו. מערך זה התבסס על מערכת ישראלית בשם מחבט שכללה תותח וולקן ומשגר ל4 טילי סטינגר (טיל נ.מ עם ביות תרמי/אופטי) מורכבים על זלדה. (שידרוג של M163 אמריקאי שנקרא בצה"ל חובט והכיל רק תותח וולקן).
  לחיל האוויר יש היסטוריה של התנגדות להשקעה במערכות שאינן מתופעלות על ידי טייסים. הם התנגדו בעבר להשקעה במל"טים (ישראל היתה הראשונה בעולם בתחום הזה) ובלוויינים כמו שהתנגדו להשקעה בטק"ק ובנ"מ. מאחר וחיל האוויר ממשיך לשלוט בתקציב ההצטיידות של מערכת הביטחון אני לא רואה סיכוי שיעשו את המובן מאליו ויקימו מערך נ"מ מתנייע חדש. התירוץ יהיה שנשק הנ"מ הטוב ביותר הוא מטוס קרב

  Liked by 2 אנשים

 15. האם המהומות בגבעת הקפיטול יכולות לחזור על עצמן בישראל במקרה והצד המפסיד יחשוב שהצד השני רימה?

  אהבתי

 16. ארנ
  ברמת העיקרון יתכן שכן. ברמה המעשית הבחירות בארץ הרבה הרבה פחות פרוצות לרמאות כך שמאוד לא סבר שבארץ יהיה צד שיחשוב שהצד השני רימה בהיקף המתקרב בכלל למה שחושבים תומכי טראמפ בארצות הברית. (אגב קראתי איפהשהוא שגם הרבה מתומכי הדמוקרטים חושבים שהיה רמאות שם)

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s