מי יהיה ראש הממשלה הבא?

מי יהיה ראש הממשלה הבא, מעניין לשער.

גדעון סער – על פי הסקרים יש קואליציית אנטי ביבי בלי צורך ברשימה המשותפת. לא נראה שלבנט ולסער יהיה קושי לשבת עם מרצ לשם מטרה זו. השנאה לביבי יכולה לאחד את השורה. לסער יש יתרון עקבי של כמה מנדטים על בנט ולכן צפוי להיות זה שמכהן כראש הממשלה הבא. סיכוי: 40%.

בנימין נתניהו – מה ישלוף הקוסם הפעם? את הקול הערבי ואולי גם שיתוף פעולה עם מנסור עבאס אחרי הבחירות. ממש כפי שטראמפ שלף לתדהמת כולם את הקלף ההיספני. הציבורים המוחלשים שלכאורה אמורים לשנוא את המנהיג הגזען הם בדיוק אותם ציבורים לא משכילים שגם נפעמים ממנהיג חזק, כמעט מלוכני. אבל לטראמפ לא היה בכך די וכנראה גם לביבי כל זה לא יספיק מול קואליציית ישראל הראשונה מימין ומשמאל שמבקשת לסלקו. עם זאת, אולי ההשתאות מהצלחת מבצע החיסונים בכל אופן תאפשר לביבי להדהים את כולם. סיכוי: 35%.

יאיר לפיד – הוא לא עשוי מחומר של ראש ממשלה, לדעת כמעט כולם ובצדק, אבל אם יתאחד עם חולדאי וגנץ, הוא יכול להפוך למנהיג המפלגה השנייה בגודלה ולהיות ראשון ברוטציה עם סער. ובנט יצטרף, כנראה לא ילך לבחירות חמישיות רק כדי להציל את ביבי. מצד שני, ביבי חולם על הרגע שבו יוכל להציג בפני הציבור את הדילמה: ביבי או לפיד מתוך הנחה שהציבור מבין שהמדינה המאוימת ביותר בעולם זקוקה ליותר מיאיר לפיד בראשה. סיכוי:10%.

נפתלי בנט – במערכת בחירות רבת תהפוכות גם נפתלי בנט יכול למצוא עצמו שוב בעמדת האלטרנטיבה הבולטת לביבי. לכאורה במגרש הקורונה שבו שיחק כבר אין לו הרבה מה למכור. החיסונים מגיעים בזכות ביבי ולרעיונות על קטיעת שרשרת ההדבקה שהיטיב לשווק יצא מוניטין מאכזב בכל העולם. ובכל אופן מי יודע מה יוליד יום. סיכוי: 5%.

ניר ברקת – כמעט אין ספק שהליכוד יישאר המפלגה הגדולה בכנסת. ברקת נראה כרגע הפוליטיקאי הפופולארי ביותר בקרב מתפקדי הליכוד, וביבי יכול לפרוש לנשיאות או לביתו בשלב מסוים, אם ייכשל להקים ממשלה. אז מי אמר שיו"ר הליכוד הבא לא יהיה ראש הממשלה הבא? סיכוי: 5%.

בני גנץ – לעולם אין לזלזל בכוחה של ברירת המחדל. ברירת המחדל כאן מצויה בחוק יסוד הממשלה המתוקן שלפיו בני גנץ יהפוך לראש ממשלה בנובמבר אם השיתוק הפוליטי לא יתפוגג. נראה שבסוף גנץ יצליח להשתחל לכנסת הבאה ולא יאבד את זכאותו לראשות ממשלה חליפית. לברירת המחדל יש כוח שבמובן מסוים חותר תחת התקיימותה, ממש כפי שקיום נשק גרעיני מפחית את הסיכוי למלחמה גרעינית. לאף אחד אין אינטרס שגנץ יהיה ראש ממשלה, והידיעה שהוא זה שיהפוך לראש הממשלה אם המשבר הפוליטי יימשך יכולה לדרבן את השחקנים הפוליטיים למצוא פתרונות יצירתיים אחרים. סיכוי שבכל אופן יהיה ראש ממשלה: 5%.

106 תגובות על ״מי יהיה ראש הממשלה הבא?״

 1. בהסתכלות לאחור על היסטוריית המדינה תמיד אמרתי 'תודה' על כך ששכנינו הערבים הם טיפשים, אחרת היו משמידים אותנו מזמן.
  היום אני אומרת אותו דבר, רק ביחס לשמאל הישראלי. אותם קשקשנים שמדברים על "אחדות" ו"נגד פילוג" הולכים ומקימים מפלגות כחול אשר על שפת הים.
  באשר לבנט, שזרק את האידאולוגיה של הימין מתחת לגלגלי האוטובוס, אני מאחלת לו שיסיים את הבחירות האלה כמו בעבר, עם 0 מנדטים, הרחק הרחק מהכנסת.

  אהבתי

 2. תמריץ,
  לבנט וסער יש אבן דרך בעייתית בדמות הצגת הרשימה שעתידה להסיר במידה רבה את העמימות שמאפיינת את הקמפיינים שלהם עד כה. שניהם עתידים להתכווץ ובמיוחד בנט שלדעתי לא יקבל יותר מאשר קיבל בבחירות הקודמות

  Liked by 1 person

 3. בהמשך לדברי חייל זקן – לבנט יש כשרון מיוחד להביא רשימה גרועה. בבחירות בפעם הראשונה כשהיו לו סקרים מחמיאים מאוד וקשת רחבה של מצביעים הוא פתאום הציג רשימת 'בני עקיבא' מביכה. עכשו יש שמועות שהוא מכניס את שמואל אבוהב שאולי הוא אדם יקר אבל הוא היה חבר מפלגת העבודה הוא אומנם חילוני אבל לא דמות ידועה ואין לימין החילוני שום עניין בו הוא רק יבריח ימנים.

  Liked by 3 אנשים

 4. מענין באמת לשער. טוב, כאן עסקינן כמובן בתפיסות סובייקטיביות.

  אבל, נראה את סקר הסקרים בגלובס ( רצ"ב לינק):

  הליכוד – 28

  תקווה חדשה – 17

  יש עתיד – 14

  ימינה – 13

  הרשימה המשותפת – 10

  ש"ס – 8

  יהדות התורה – 7

  ישראל ביתנו – 7

  הישראלים – 6

  מרצ – 5

  כחול לבן – 4

  אם כך, יש רק משהו אחד תמוה באמת במספרים הללו. תמוה ומפתיע באמת, שמהווה מיני מפץ פה כרגע:

  וזה דווקא בנט. בנט וימינה תמיד תקועים על 7-8 כתקרה ממש. תקרה חוסמת. איך פתאום 13 ? מאיפה הם ?

  אחת ההשערות הטובות, זה כמובן הקורונה והניהול שלה. אנשים מאוכזבים וזועמים. מעל הכל:

  בעלי עסקים קטנים, עשרות אלפים כאלו, זועמים בטירוף ממש. בנט ושקד, מצטיירים, כיותר מתאימים בכיוון הזה (בעד עסקים קטנים, גם לפני הקורונה).

  אבל, האם זה יספיק ? כמובן חיסונים אפקטיביים ישנו המצב אולי. אבל, צריך גם לשקם הכלכלה ואנשים. מי מתאים לדבר כזה ? אפילו כמובן נצא מן הקורונה.

  אלו השאלות. מה שעוד מענין, זה שמספיק שכמה מנדטים יברחו לליכוד ( מספיק 4 בעצם על פי הסקר ) בשביל שביבי לא יהיה ראש ממשלה. אלא גוש אחר והעומד בראשו.

  אבל, אז יהיו הרבה טוענים לכתר. גם בנט. גם סער. גם לפיד. גם גנץ אפילו. ליברמן אפילו. וכאשר יש הרבה טוענים לכתר, החזית חלשה. ונתניהו מזהה חולשות ובקיעים, ויכול לפורר חזית כזו מהר מאוד, באמצעות שיטת החיבוק דוב הידועה שלו.

  כאן לסקר:

  https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001354520

  להתראות

  אהבתי

 5. רק הערה מתודולוגית על הסקר לעי"ל:

  עסקינן בממוצע 5 הסקרים האחרונים שפורסמו בכלי התקשורת.

  אהבתי

 6. אגב, כאן להחלטה של היועמ"ש, לגבי העמדה לדין של דרעי, בכפוף לשימוע וכאלו ( להחלטה עצמה, אשאיר אחר כך, תמצית משהו של משרד המשפטים):

  https://bit.ly/38CZen0

  אהבתי

 7. עדין קשה לי להמר מי יהיה ראש הממשלה הבא.
  אנו עוד צפויים להרבה פילוגים ואיחודים. אפילו לשאלה עם מי יתאחדו "הישראלים", יעלון ושות', חולדאי ושות'. או לשאלה האם בנט וסמוטריץ ירוצו יחד או בנפרד – צפויות השלכות על הקואליציות החלופיות.
  לכך יש להוסיף אופציות ל"עריקות" אישים ממפלגה למפלגה עד מועד הגשת הרשימות + של ח'כים לאחר היוודע תוצאות הבחירות .

  אבל קשה לי לייחס לנתניהו 35% סיכויי הצלחה להיות ראש הממשלה הבא.
  אפילו אם מפלגתו תהיה הגדולה ביותר, בפער מאוד משמעותי מהבאה אחריה – איני מבינה כיצד יוכל להרכיב קואליציה של 61 איש. נתניהו צבר יותר מדי שונאים המחכים בקוצר רוח לנפילתו. חמור מכך, אף ראש מפלגה שפוי לא ירצה לחזור על טעותו של גנץ (שהאמין להבטחותיו של נתניהו).
  כלומר, הליכוד "המוגדל" פלוס כל החרדים פלוס חצי מהמשותפת – עדין מאוד רחוקים ממספר הקסם של 61.

  Liked by 1 person

 8. הליכוד – 40 מנדטים, החרדים – 16. מכאן הדרך לממשלת ביבי האלוהים-יודע-איזה-מספר כבר די קצרה.
  אני נותן לביבי הרבה מעל 35%.

  Liked by 5 אנשים

 9. לבנט וגם לסער יהיה קושי לשבת עם מרצ, ולכן אני לא רואה איך סער מקבל הסתברות של 40% להיות ראש ממשלה.
  ואני גם לא רואה איך פער כזה קטן במספר המנדטים בין סער ללפיד מקנה לסער 40% וללפיד רק 10%. בפער שכזה תידרש רוטציה ואזי הם קרובים באחוזי ההסתברות שלהם.
  בכל מקרה, אני מסכים שהצגת הרשימות היא השלב החשוב הקרוב. בטח מבחינתי למי להצביע, ובטח לציבור רחב שמתלבט.

  אהבתי

 10. לא מאמין שיהיה לבנט ולסער קושי לשבת עם מרצ. אבל יהיה להם קושי לשבת מתחת ללפיד כראש ממשלה.
  תמיד יוכלו להתאחד ולהגיד שעכשיו הם מפלגה גדולה אחת.

  אהבתי

 11. בינתיים נראה שהבחירות הולכות על נתניהו נגד יאיר לפיד (גנץ כבר סימן את המגמה). עוד מעט לפיד ישבץ את כל המפלגות הקיקיוניות ברשימה אצלו וכרגיל זה יהיה השמאל מול הליכוד. סמוטריץ' כבר הבין את זה ונפרד מבנט. ליברמן ישאר חידה וסער יהיה כחלון התורן.

  Liked by 2 אנשים

 12. לראייתי המצב האלקטורלי הבסיסי לא השתנה מהותית. אני מהמר שרבים ממאוכזבי ביבי שנותנים עכשיו מספרים גבוהים לסער ובנט בסקרים יחזרו הביתה נוכח התקדמות החיסונים ושחרור הכלכלה שיגיע אני מניח תוך חודש. ביבי כמובן ימנף זאת בקמפיין שלו – בשבוע לפני הבחירות יחזרו על המסר ״ישראל מחוסנת״, ״ראשונים בעולם״ וכו׳.
  על כן הליכוד יישאר באזור ה- 30+ מנדטים. אם ביבי יצליח שוב לגייס את החרדים לצידו יווצר שוב המצב בו גוש ביבי קטן מ- 61 אבל כדי להקים קואליציה בלעדיו צריך שילוב כוחות של ימין, שמאל וערבים דבר שלא יקום ולא יהיה. מצד שני אם החרדים יסכימו ללכת עם מישהו אחר ביבי אבוד, ומי כמוהו מבין זאת…

  Liked by 1 person

 13. רינגו,
  לא ניתן להקים גוש רל"ב שכולל את החרדים כי לליברמן זו התאבדות פוליטית ללכת עם החרדים

  אהבתי

 14. היחידה הרב מימדית של כוכבי
  הקהלנים החדשים:

  אהבתי

 15. היחידה הרב מימדית של כוכבי

  אהבתי

 16. לפנינו פסק דין של בג"צ. ממש חם. מפלגת מר"צ ועוד חברי כנסת. כולם בשמאל בעיקרון. עותרים על מה ? ההצבעה בכנסת על הקמת ועדת חקירה בקשר לצוללות וביבי וכדומה (צבעה שדחתה הקמת ועדת חקירה, והיו עליה טענות מבוססות על אי סדרים בעליל).

  שלש שופטים. מזוז, פוגלמן, ברק ארז. כולם נחשבים במוחות ההזויים של מעל חצי מדינה פה, שופטי שמאל. כך משוכנעים אנשים שהם שופטים.

  והנה, דחו העתירה. מכל וכל דחו. אז מה, הם בצד של ביבי פתאום ? הצילו אותו ממלתעות ועדת חקירה לגביו ובכלל ?

  הם לא בשום צד. זוהי האמת הפשוטה. נושא רגיש. לב ליבו של הענין. והנה לנו……

  כאן:

  https://bit.ly/2KaRLCm

  אהבתי

 17. תמריץ,
  כבר כמה שבועות אני מנסה להבין למה כולם החליטו שאם גנץ לא יהיה ח"כ ב-17.11, לא יהיו חילופי תפקידים בינו לבין נתניהו.
  הממשלה הנוכחית הרי מכהנת מכוח אמון הכנסת, שהצביעה בעד הקמת ממשלת חילופין בה עד מועד החילופין נתניהו ראש ממשלה וגנץ ראש ממשלה חליפי ולאחר מכן תפקידיהם יתחלפו, ותמשיך לכהן מכוח רציפות הממשלה כממשלת חילופין כל עוד לא תוקם ממשלה אחרת. אם כך, הייתי מצפה שלא יהיה הבדל בין ראש ממשלה שהפסיק לכהן כח"כ ובכל זאת ממשיך בתפקיד רה"מ (כדוגמת אולמרט לאחר בחירות 2009), לבין ראש ממשלה חליפי שבמועד החילופין כבר אינו ח"כ.

  למיטב ידיעתי דפנה ליאל כתבה על כך לראשונה, אבל אני לי מצליח למצוא בחוק סיבה לכך.

  אהבתי

 18. לגבי גנץ אם אינו ח״כ, ראש ממשלה חלופי שמפסיק להיות ח״כ דינו כראש ממשלה חלופי שהתפטר. מה קורה לראש ממשלה שהתפטר? יש סעיף מפורש בחוק שממשיך לכהן. האם יש סעיף כזה לראש ממשלה חלופי? לא.

  אהבתי

 19. רק לכל המעונין:

  כאן להחלטה של הקונגרס האמריקני, החלטה הקוראת לסגן הנשיא, להפעיל את סמכותו על סמך התיקון ה- 25 לחוקה, לזמן בכירים ברשות המבצעת, להצהיר על אי מסוגלות של הנשיא טראמפ להמשיך בתפקידו, ולכהן כנשיא במקומו.

  לא לבלבל עם תהליך ההדחה. שונה לגמרי. בין לבין, פנס דחה הבקשה.

  רק נשאיר פה חלק רלבנטי ביותר, מנוסח הסעיף (תיקון 25, סעיף 4 , תרגום לא שלי) כך:

  " כל אימת שסגן הנשיא ורוב של נושאי המשרה הבכירים במחלקות הרשות המבצעת, או כל גוף אחר שהקונגרס יקבע בחוק, יגישו ליושב-ראש הסנאט וליושב-ראש בית הנציגים הצהרה בכתב, שהנשיא אינו מסוגל למלא את הסמכויות ואת החובות של משרתו, יקבל סגן הנשיא מיד את הסמכויות והחובות של משרתו כנשיא בפועל."

  כאן להחלטה של הקונגרס:

  https://bit.ly/2XFUGpC

  אהבתי

 20. תמריץ,
  ראש ממשלה שהתפטר ממשיך לכהן כי הוא היסוד של הממשלה (ולכן התפטרותו כהתפטרות הממשלה). מאותה הסיבה שממשלה שהתפטרה ממשיכה לכהן עד להקמת ממשלה חדשה, גם ראש ממשלה שהתפטר ימשיך לכהן עד להקמת ממשלה חדשה.

  אבל החוק בכלל לא מתייחס לאפשרות של התפטרות ראש ממשלה חליפי, ולכן, בהנחה שיש לו אפשרות להתפטר, צריך להחליט אם להתייחס לראש ממשלה חליפי בדומה לראש הממשלה או בדומה לשר רגיל.

  אם נתייחס אליו כאל שר:
  אין כל משמעות להפסקת חברותו בכנסת, ואין זו התפטרות כלל.

  אם נתייחס אליו כאל ראש ממשלה:
  הרי שגם הוא חלק מהיסוד של ממשלת החילופין, שמכוח רציפות הממשלה תמשיך לכהן עד שתוקם ממשלה חדשה, ובתוכה גם ראש הממשלה וראש הממשלה החליפי, ללא תלות בהיותם ח"כים.

  אפשרות נוספת היא להתייחס אליו כאל סגן שר שכהונתו מופסקת אם הפסיק לכהן בכנסת (שלא בגלל החוק הנורבגי), אבל זה נראה לי קצת מוגזם..

  אהבתי

 21. צפיתי לתגובה של הדמוקרטים אבל לא לנקמה כזו. ננסי פולסי ציטטה את השיר "לא אשתוק כי ארצי שנתה פניה" :
  https://mobile.mako.co.il/news-world/2021_q1/Article-7c301dc9e8bf671026.htm
  ליבי לרפובליקאים.

  אני לא סובל את השיר הזה. יש בו משהו כל כך מוגלמני נרקסיסטי; ארצי שנתה פניה בלי לקבל את רשותי. מה פלא שפולסי מצטטת אותו. עוד מעט מיטב אומני אמריקה יעשו לו קאבר באנגלית והרפובליקאים המסכנים ישמעו אותו בלופ אין סופי.

  Liked by 3 אנשים

 22. תמריץ,
  האמת היא שהייתי צריך לשאול אותך מה קורה לראש ממשלה שהפסיק לכהן כח"כ? יש סעיף מפורש בחוק שהתפטר מכהונתו כראש ממשלה. האם יש סעיף כזה לראש ממשלה חלופי? לא.
  אז מאיפה למדת שראש ממשלה חלופי שהפסיק לכהן בכנסת כאילו התפטר? מראש ממשלה רגיל. אם כן, צריך ללמוד שגם ראש ממשלה חליפי ימשיך לכהן בממשלת מעבר שהתפטר ממנה.

  בנוסף, ההסבר שלך מחדש שאם גנץ לא ייבחר לכנסת הקרובה, לא רק שלא יהפוך לראש ממשלה בנובמבר, אלא יפסיק להיות ראש ממשלה חליפי כבר עם כינון הכנסת החדשה, והממשלה כבר לא תהיה ממשלת חילופין.

  אהבתי

 23. אז הקונגרס הדיח את טראמפ בהצבעה ( כמובן לא בפועל, זה יעשה הסנאט, אבל בעצם הצביע להעביר האישום למשפט בסנאט בין היתר).

  עשרה רפובליקנים הצביעו בעד אגב. סה"כ: 232-197.

  כאן:

  https://thehill.com/homenews/senate/534114-house-impeaches-trump-for-second-time-with-some-gop-support

  נ.ב: למי שתוהה, מה המשמעות ? שהרי אוטוטו הוא מסיים הכהונה. אם כך, בעתיד ( לכאורה) לא יוכל על פי החוקה, להחזיק בשום משרה פדרלית. כלומר, יש לו תוכניות לרוץ ב- 2024 ולכאורה ( רק לכאורה) לא יוכל בעקבות הדחה או משפט בסנאט לבוא אם יורשע.

  אהבתי

 24. הפרשנות שדין ראש ממשלה חלופי כדין ראש ממשלה היא אפשרית אבל דחוקה. כי העניין המהותי שמייחד ראש ממשלה הוא חוסר היכולת להתפטר ולפרוש לאלתר. יצחק רבין זעם על כך בזמנו. אחרי פרשת הדולרים רצה לפרוש מייד. אבל החוק מחייב את ראש הממשלה לכהן עד סוף תקופת הממשלה. לעומת זאת אין סימן בחוק שראש ממשלה חלופי לא יכול להתפטר ולפרוש לאלתר.

  אהבתי

 25. האמת היא כמובן שהמחוקק לא העלה על דעתו את שלל הסיבוכים של ראש ממשלה חלופי. לא תפרו פה חוקה אלא קומבינה זמנית. מי שיצטרך להכריע נמצא בביהמ״ש העליון. לא פוסל הפרשנות שתגיד שממשלה רק של ביבי מעולם לא קיבלה אמון הכנסת ולכן הממשלה חייבת להיות מורכבת עד סיומה מביבי ומגנץ. אבל תעלה השאלה: מה יקרה אם גנץ חלילה יכנס לנבצרות קבועה. מי יחליפו? החוק קובע מנגנון שבו הסיעה מחליפה אותו ובאישור הכנסת. אבל הסיעה תיעלם מהעולם בקרוב.

  אהבתי

 26. אם אין דין ראש ממשלה חלופי כדין ראש ממשלה רגיל, אז גם אין סיבה להחליט שראש ממשלה חלופי שהפסיק לכהן בכנסת כאילו התפטר מתפקידו בממשלה.

  לדעתי, אגב, ראש ממשלה רגיל או חלופי יכול להכריז על נבצרות גם אם סתם נמאס לו ("איני יכול עוד"), ואם אין לו סיעה, היועמ"ש/בג"ץ יאלצו להמציא מנגנון לבחירת מחליף.

  אהבתי

 27. תמריץ,
  בתור ערבו-פוב מושבע לא האמנתי במהלך הערבי של ביבי. אבל אני חייב להודות שזה מתברר כמהלך העשור. קודם כל השמאלנים מתרוצצים כמו ג'וקים מסוממים בבקבוק ובעקבותיהם המשותפת מתפוררת כמו האספסוף הגנצי. בהפגנה שלהם בנצרת השתתפו כמה ערבים אבל רוב המפגינים היו שושקות. ביבי שולט בסדר יום הפוליטי יותר מאי פעם בעבר כשהוא מפרפר את כל מתחריו. מה שווה הספר של בנט בהשוואה לחשבוניות של פייזר?
  אני מאמין שהתחזית של רינגו היא מינימלית

  Liked by 2 אנשים

 28. חייל אין ספק שאם להרווארד היה בית ספר לפוליטיקה נתניהו היה מככב בלא מעט סיפורי מקרה. הוא עושה כאן כזה בית ספר לכל שאר הפוליטיקאים שזה תענוג לראות, גם אם הייתי שמח שזה לא היה המצב.

  ממתין בקוצר רוח לראות את נתניהו מממן אוטובוסים להבאת הערבים בהמוניהם לקלפי…

  באותו הקשר, רק למפלגה אחת מותר להקים ממשלה יחד עם המפלגות הערביות:

  Liked by 1 person

 29. אוף טופיק,
  שיחה בין גדי טאוב לבין הרב אורי שרקי.
  אמנם שעה וחצי, אך היא מכסה הרבה נושאים אידיאיים וכוללת לא מעט טענות מענינות.

  לדוג'
  – קיים מכנה משותף בין סאטמר לבין משנת הרב קוק – יהדות היא לאומית לפני שהיא דתית. בניגוד לתפיסת המיינסטרים החרדי.
  – היהדות הספרדית מצילה את הציונות, ואת כור ההיתוך, מהאשכנזים הפוסט ציוניים.
  – היהודים הם אורתודוקסים דה יורה אך ליברליים דה פקטו
  -יהדות מערב אירופה, להבדיל ממזרח אירופה, הביאה את התפיסה הדמוקרטית ואת "הציונות המדינית"
  – הברכות "ברוך שלא עשני גוי / עבד / אישה" – סותרות את ערכי הדמוקרטיה הצרפתית ( אחווה / חירות / שיווין – בהתאמה)

  Liked by 1 person

 30. כאן רצ"ב אגב, בג"צ דחה העתירה באירוע המוות של אהוביה סנדק. המשטרה צריכה לחקור, ביחד עם מח"ש.

  מי שלא מבין משהו, יכול לשאול כמובן.

  כאן:

  https://bit.ly/3bENlPm

  אהבתי

 31. רק מחמת סערת הרוחות שהקייס הזה של סנדק עורר, והניתוק או חוסר ההבנה של הקייס והחוק, ננסה להסביר מה קורה פה עם הקייס הזה וההחלטה של בג"צ:

  ככלל, המשטרה לא תחקור עצמה. לא תחקור שוטרים. זה הכלל.

  את המשטרה מח"ש חוקרת. זה הכלל, ויש חריגים לכלל.

  אלא שבמקרה הזה, יש לנו מצב אחר. יש לנו מצב, שבו גם אזרחים, וגם שוטרים, חשודים ( רק חשודים יודגש) בביצוע עבירות. וישנם מקרים מסויימים, כאשר גם אזרחים, וגם שוטרים חשודים, אזי, מח"ש חוקרת.

  כאן אבל, המצב הוא כזה, שעסקינן בשוטרים ואזרחים, שלא חשודים בביצוע אותה העבירה ( מדגיש: ביצוע אותה העבירה ) נצטט מבג"צ ( את השופט אלרון, שמסכים לגבי דחיית העתירה) הנה:

  "אלא שבענייננו, השוטרים והאזרחים (הנערים שהיו עם המנוח ברכב) אינם חשודים בביצוע אותה עבירה. אמנם, כפי שנמסר לנו על ידי באי-כוח הצדדים, אלה גם אלה חשודים בגרימת מותו של המנוח; אך היסוד העובדתי, להבדיל מן התוצאה הטראגית, שונה בכל אחת מהעבירות המיוחסות להם. כך בעוד שהשוטרים חשודים בגרימת מותו בשל התנגשות ברכב באופן שגרם לתאונה הקטלנית, הרי שהנערים חשודים בגרימת מותו ברשלנות באופן אחר, בין היתר בכך שלא דיווחו על הימצאו ברכב.בנסיבות אלו, וכאשר כפי שנטען בפנינו לשוטרים ולאזרחים מיוחסת מעורבות פלילית בחלקים שונים של אותו אירוע, מסופקני אם למח"ש יש כלל סמכות לחקור את מעורבותם של החשודים האזרחים בפרשה; ומכל מקום ודאי הוא כי למשטרה מסורה הסמכות לעשות כן."

  עד כאן הציטוט:

  כלומר, כאשר עסקינן באותה העבירה בעיקרון, באותה העבירה בה מעורבים שוטרים ואזרחים, מח"ש חוקרת. אלא שכאן מדובר בעבירות נפרדות כמצוטט. השוטרים חשודים עובדתית בהתנגשות, והנערים חשודים בגרימת מוות של אהוביה, בגין אי דיווח.

  מבחינת החוק, כך הדבר. השופטים בכלל מסופקים, אם יש למח"ש סמכות לחקור.

  הכל פה בסדר גמור. וחוקי לעילא עד כה.

  להתראות

  אהבתי

 32. והנה, רק נצטט את הביסוס החוקי, להחלטה של בג"צ והמשטרה ובכלל:

  כך נצטט חלקים רלבנטיים, מסעיף 49ט לפקודת המשטרה ( נוסח חדש). מצטט:

  49ט. (א) על אף האמור בכל דין, חקירה של עבירה כמשמעותה בתוספת הראשונה, אשר בביצועה חשוד שוטר, לא תיערך בידי משטרת ישראל, אלא בידי המחלקה לחקירת שוטרים שבמשרד המשפטים (להלן – המחלקה).

  זה הכלל, ואילו החריג מצטט:

  (ב) האמור בסעיף קטן (א) יחול גם כאשר שוטר חשוד בביצוע עבירה ביחד עם אחר, והמחלקה מוסמכת לחקור גם מי שמעורב בביצוע העבירה ואינו שוטר, הכל בכפוף לאמור בתוספת הראשונה.

  עד כאן הציטוט:

  כלומר, כאשר אזרח חשוד בביצוע עבירה, ביחד עם שוטר כאמור, או אז מח"ש יש לה סמכות לחקור האזרח גם, כפי המצוטט לעי"ל.

  אלא שכאן על פי בג"צ:

  עסקינן בשוטרים חשודים בעבירות מסויימות (עובדתית) ואזרחים בעבירות אחרות מסויימות עובדתית ( גם אם האירוע הוא אחד).

  ולכן, מבחינת בג"צ, יש מקום לחקירת משטרה, וספק אם יש למח"ש סמכות בכלל. שהרי, עבירות האזרחים כאן (יושבי הרכב) לא כרוכים בעבירות המשטרה. כלומר, הם לא ביצעו בצוותא העבירות (האזרחים והמשטרה, לא ביצעו בצוותא אותה העבירה על פי הנטען).

  כאן לפקודת המשטרה ( סעיף 49ט כאמור):

  https://www.nevo.co.il/law_html/law01/290_002.htm#Seif61

  להתראות

  אהבתי

 33. ורק הבהרה:

  ציטוט הסעיף לעי"ל, לא מהווה הביסוס החוקי למעשה (בניגוד למה שכתבתי בטעות). אלא, מהווה נקודת המוצא החוקית. צריך לפתח הסעיף והפרשנות שלו, על מנת להבין את החלטת בג"צ.

  ושוב להדגיש:

  העותרים (בשם המנוח אהוביה סנדק) ביקשו להשקיף על האירוע כאחד, ולגרוס שרק למח"ש יש סמכות לחקור, ולא למשטרה ( בכובע אחר אגב, ביקשו למנות חוקר סיבות מוות, ולא סמכו על מח"ש כדברי השופטים בבג"צ).

  אבל, אי אפשר להשקיף על האירוע כאחד. כבלוק אחד ויחיד. שהרי כפי שהסברנו, השוטרים חשודים בעבירות נפרדות (עובדתית) ויושבי הרכב בעבירות אחרות.

  להתראות

  אהבתי

 34. לכן אני מסביר שוב ושוב, לא להתעסק עם מה שלא מבינים. חוק ומשפט, זה הדבר האחרון שאפשר להבין בו משהו בכלל.

  לזה יש שופטים. עורכי דין. ערכאת ערעור. אין דרך להשיג בדברים.

  נ.ב.: והשופטים בקייס, ממש לא מזוהים בעיני הציבור עם השמאל. אולי השופט עמית וזהו. מינץ בכלל מתנחל משהו. השופטים מזכיר, פה אחד הסכימו. בלי שום סייגים ופשרות.

  אהבתי

 35. Adam Gold אדם גולד, [14.01.21 15:43]
  וואו. איזו החלטה של אלרון בתיקי נתניהו.
  אנחנו מדברים פה על חתיכת סטירת לחי לפרקליטות ולמנדלבליט.
  אחת עם הצד המעליב.
  זוהי קריאת חובה לאחרוני התמימים שעדיין חושבים בטוהר הכוונות בתיקי נתניהו. שעדיין מאמינים שאפשר להציל את הגוף הרקוב הזה בלי לפרק הכל ולהרכיב מחדש. קריאת חובה.

  שימו לב: זו לא רק הסטירה *המשפטית* שאלרון נותן לפרקליטות (ולהרכב במחוזי) – על חומרים שיש לחשוף ומסמכים שיש להשיג ופעולות שיש לבצע – אלא בעיקר הביקורת *הציבורית-דמוקרטית*. הביקורת הנוקבת על גוף שלא מבין איפה הוא נמצא ופועל באופן מחדלי לעשות הכל כדי להסתיר חומרי חקירה בתיק ציבורי שזוכה לכל כך מעט אמון, בנושא כל כך מרכזי, נגד ראש ממשלה מכהן. על גוף שמרוב שעלה לו שתם לראש לא מבין איפה הוא נמצא. לא מבין מה המשמעות של הליך כל כך גבולי ורעוע נגד ראש ממשלה מכהן.

  Adam Gold אדם גולד, [14.01.21 15:50]
  והנה הטקסט המדהים של אלרון על העוול המטורף של הפרקליטות בהסתרת התמלילים המשופצים ובהם תמלילי אלוביץ':
  "לא ניתן להשלים עם אפשרות כי במקרים שבהם נודע לתביעה שתמלילים אשר נמסרו לנאשם אינם מדויקים, היא תמנע מלעדכנו בעניין. התנהלות מעין זו גובלת בהטעיית הנאשם, עלולה לפגוע בהגנתו, וודאי שאינה מתיישבת עם חובת ההגינות הכללית המוטלת על רשויות התביעה"

  אז אלרון אמנם נוקט בלשון מתונה אבל המסר חד וברור. נגיד שהפרקליטות 'גילתה' בדרך נס שתמלילים שמסרו לנאשם בנושא רגיש שגויים והחסירו (במזיד או במחדל) אמירות ברורות שנוגעות לשידול להחלפת עורכי דין של חשוד כדי להשיג עסקת טיעון נגד נתניהו. נגיד. באיזו מציאות היא לא מעדכנת את נתניהו באופן מיידי? מאיפה התעוזה והחוצפה של רשות ציבורית לפעול באופן כל כך בוטה? כמה רקובה מערכת יכולה להיות?

  Adam Gold אדם גולד, [14.01.21 15:52]
  אגב, למה מתכוונים כשמדברים על 'תפירת תיקים'? על דיפ סטייט? על רשת דיג עם מטרה ברורה?
  קראו לדוגמה את ס' 33.
  אלרון מאשר כאן מחדלי חקירה שבהם הפרקליטות נמנעה במכוון לתפוס מסמכים מרכזיים (למרות עדות על חשיבותם, מרכזיותם ונחיצותם לחקירה) רק כי הם שרתו קו טיעון שסותר את התזה המרכזית שהמציאה הפרקליטות ולכן הם יכלו, חלילה, לסייע לנתניהו
  וזו התפירה: עיצוב וגיבוש ראיות מתוך מנהרה חד סטרית. איסוף תשתית עובדתית תוך הסתרה והעלמה של מסמכים וקווי טיעון שתומכים בחפות נתניהו. חקירה שלא מחפשת את האמת, אלא את ראשו של נתניהו.
  https://pbs.twimg.com/media/ErshBWtWMAAYcoZ?format=jpg&name=small

  אהבתי

 36. אל רום,
  ?????
  "לא ניתן להשלים עם אפשרות כי במקרים שבהם נודע לתביעה שתמלילים אשר נמסרו לנאשם אינם מדויקים, היא תמנע מלעדכנו בעניין. התנהלות מעין זו גובלת בהטעיית הנאשם, עלולה לפגוע בהגנתו, וודאי שאינה מתיישבת עם חובת ההגינות הכללית המוטלת על רשויות התביעה."

  אהבתי

 37. חייל זקן,

  ביקשתי ממך, ויפה, פעמיים, להפסיק לשאול אותי שאלות או תהיות וכדומה, בענייני חוק ומשפט.

  חכם מספיק לו רמז, טיפש צריך שוט או מה ?

  תפסיק. אל תאלץ אותי.

  אהבתי

 38. רק לגבי טענות נפוצות בתקשורת, על כוונות זדון של הפרקליטות, תפירות תיק וכדומה בקייס של נתניהו ואחרים. אז, שום זדון, שום תפירות תיק, שום בטיח שום נעליים:

  כפי שכבר הסברתי בעבר. יש תיקים, אפשר לאפיין אותם בגדול, כנושאים חומרים של אלפי קלסרים. לא פחות. המון חומרים דיגיטליים. בשלבים מקדימים, מחליפים חומרים. למשל מה שנקרא " חומרי חקירה". הנאשם יש לו זכות, לעיין בחומרי החקירה כנגדו. הבעיה הינה זו, שלא כל דבר נחשב חומר חקירה. יש גם לפעמים צורך לאזן, בין האינטרס של הנאשם לקבל חומרי חקירה, לבין אינטרסים אחרים, כגון, הפרטיות של צדדי ג'.

  התכסחות בין התביעה, לבין ההגנה, בדבר סיווג חומרים, הוא הליך מקדים, נפוץ, מתכסחים בלי סוף.

  זה לא מהותי לשאלות המשפטיות ממש. זה קורה. זה לא מעיד על שום תפירת תיק. שום כוונות זדון.

  ואכן, השופט אלרון, בקייס של נתניהו (ערעור של נתניהו ואחרים, על קבלה של חומרי חקירה ) מדגיש מפורשות, מצטט:

  "לעררים אשר במוקד החלטה זו נודעת רגישות ציבורית רבה, שאינה נובעת דווקא מהסוגיות המשפטיות המתעוררות בהם – כי אם מהחשדנות הרבה האופפת אותם. כפי שציינתי לעיל, חשדנות זו באה לידי ביטוי אף בהתנהלות באי כוח הצדדים ובטענותיהם, אולם לא מצאתי כי יש לה יסוד.מכל מקום, לנוכח רגישות ציבורית זו, מצאתי לנכון לדון בפירוט בטענות העוררים, באופן החורג מהנהוג במסגרת ערר על החלטה בבקשה למסירת חומרי חקירה; ואף נקטתי בגישה מרחיבה למדיי באשר לפרשנות סעיף 74 לחוק סדר הדין הפלילי."

  עד כאן הציטוט:

  אז הוא מדגיש, אין לזה קשר לשאלות משפטיות מהותיות. יש חשדנות. התכסחות. הוא גילה רגישות יתר בגין החשיבות הציבורית שבקייס, ובחן בדקדקנות הדברים.

  בחלק מן המקרים, אישר להעביר חומרים להגנה. בחלק מן המקרים, הוא לא אישר.

  למשל, בענין חומרים הנוגעים לאדלסון הוא סירב לבקשת הנאשמים להעביר אליהם חומרים, מצטט:

  " לטענת העורר 4, יש למסור לעיונו תכתובות בין עורכי דינו של מר שלדון אדלסון המנוח, אשר אמור היה להעיד בפני בית המשפט, לבין גורמים מטעם רשויות החקירה.עיינתי בחומרים, ולא מצאתי כי יש בהם מידע כלשהו העשוי להועיל לעורר 4 בהגנתו באופן המצדיק את העברתם לעיונו. מקובלת עליי גם טענת באי כוח המשיבה כי קיים אינטרס ציבורי לאפשר לרשויות החקירה שיח חופשי עם עורכי דין, התומך אף הוא במסקנה כי אין למסור את החומר האמור לעיון העורר 4."

  עד כאן הציטוט:

  בעניינים אחרים, הוא אישר. למשל, מצטט:

  לטענת העורר בבש"פ 9307/20 (להלן גם: העורר 1) יש למסור לעיונו חומרים שונים מתוך קלסרים אשר כונו על ידי הצדדים "קלסרי בית משפט" ו"קלסר 4000". חלקים מחומרים אלו התבקשו גם על ידי העוררים 1 ו-2 בבש"פ 9287/20 (להלן: העוררים 2 ו-3, בהתאמה). בתמצית, טוענים העוררים 1–3 כי חקירותיהם כללו פעולות חריגות תוך הפעלת לחצים פסולים על נחקרים העתידים לשמש כעדי תביעה בהליך העיקרי. לשיטתם, כל חומר המופיע בקלסרים אלה עשוי ללמד על התנהלות זו ולהשליך על מהימנות עדי התביעה, ועל כן יש לסווגו כ"חומר חקירה" אשר יש להעמידו לעיונם.עיינתי בחומרים המתועדים בקלסרים אלו, והגעתי לכלל מסקנה כי למעט חומרים אחדים אשר יפורטו להלן, אין להורות על מסירתם לידי העוררים.

  עד כאן הציטוט:

  אלו דברים טריוויאלים, אין פה שום זדון, שום תפירות תיק. שום נעליים. יש טעויות מסויימות. לכן יש ערכאת ערעור. הכל אגב אושר במחוזי אפילו. רק השופט אלרון, הגדיל הזכוכית מגדלת, עקב הרגישות הציבורית.

  כל זה לא יהיה רלבנטי למהות האישומים עצמם כאמור.

  כאן להחלטה של אלרון בעליון:

  https://bit.ly/3nFeRil

  להתראות

  אהבתי

 39. על פי הסקר הזה יש לנתניהו ולגוש שלו רק 56 מנדטים.
  אתם חושבים שהוא יוכל להרכיב ממשלה?
  לפי מה שהבנתי אם אף אחד לא יצליח להרכיב ממשלה אז תוך כמה חודשים גנץ יהפוך לראש-הממשלה.

  אהבתי

 40. קשה לי להבין איך הליכוד יוכל להרכיב ממשלה. הליכוד + החרדים + בנט = 56 מנדטים. כל היתר כפי שאני מבין לא יתמכו בממשלת נתניהו.
  נראה לי שרק הפיצול הגדול בשמאל יכול לגרום לליכוד להשאר בשלטון. מרץ, כחול-לבן והישראלים הם 3 מפלגות על סף אחוז החסימה. אם שלושתם לא יעברו אז הגוש שלהם יאבד 12 – 14 מנדטים. כאשר מפלגה לא עוברת את אחוז החסימה המנדטים שלה מתחלקים שווה בשווה בין 2 הגושים. כלומר רק במקרה ו-3 מפלגות אלו לא יעברו את אחוז החסימה, הגוש שברשות הליכוד יוכל להגיע ל- 62-63 מנדטים.
  יתכן do שנתניהו יוכל לקבל עוד 2 מנדטים מהערבים.
  אם נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה אז יתכן מאוד שבנט או החרדים או שניהם יצטרפו לגוש השני.
  בכל אופן אם אף אחד לא יוכל להרכיב ממשלה אז גנץ יהיה ראש ממשלה תוך כמה חודשים והוא ימשיך להיות ראש ממשלה עד שהפלונטר הפוליטי יפתר (כלומר עד שמישהו כן יצליח להרכיב ממשלה).

  אהבתי

 41. בינתיים נדמה שהויכוח בין סמוטריץ' לבנט הופך לעקרוני ביחס לחרדים. בשביל בנט הסיבה שהממשלה האחרונה לא מתפקדת קשורה למדינה בתוך מדינה שיוצרים החרדים והערבים.וכל עוד נתניהו תלוי בחרדים לא ניתן להשיג ממשלה מתפקדת. ובהקשר של הניתוח של arm שאינני יודע אם הוא מבוסס אבל לאור תוצאות הבחירות האחרונות הוא די עומד, האם סמוטריץ' יסכים לקואליציה עם מנסור עבאס?

  אהבתי

 42. arn,
  על פי הסקרים איחוד של סמוטריץ' עם בן גביר עובר את אחוז החסימה. הרשימה של סער לא כוללת רל"בים גמורים ויש מצב שביבי קונה כמה מהם אחרי הבחירות

  אהבתי

 43. הויכוח בין בנט לסמוטריץ' הוא לא רק על החרדים.
  זה יותר מזה.
  מלבד המפגש של גדי טאוב עם הרב שרקי (שקמיליה שלחה אליו לינק) ראו גם את המפגש של גדי טאוב עם סמוטריץ'.

  אהבתי

 44. תמריץ, מדהים איך אתה שוב ושוב ממשיך להאמין לסקרים.

  רהמ הבא בוודאות הוא ביבי.
  יתכן בתוספת סיבוב בחירות נוסף ונוסף. יתכן שלא.

  אהבתי

 45. חולדאי, גנץ, זליכה, יעלון, העבודה, יתום, מפלגת מחאת בלפור
  לא יעברו את החסימה
  וגם אם יתאחדו, סכומם יהיה פחות בהרבה מסכום חלקיהם התאורטי.
  השמאל נמחק
  המרכז יצטמק משמעותית.

  אהבתי

 46. יהואחז הפיקי,
  אם גנץ עובר את אחוז החסימה שאר הגנצים מועמדים לרכש יחד עם הסעריסטים.

  אהבתי

 47. קשה לי להיות נחרץ כמו יהואחז הפיקי, בטח לא על מספרים.
  אבל אני מסכים לטענה שהמלחמה בביבי פירקה ותפרק את השמאל לטלאיו (תודה לאל ולביבי).
  או כמו שאראל סגל הגדיר זאת שמלחמת החורמה במובי דיק גרמה לטביעת ספינת הדייגים.

  איך ציבור שכל הזמן מדבר על כמה שהוא רציונאלי וחושב (לעומת הבבונים שבצד השני) לא מבין אמיתויות כל-כך פשוטות ונגלות.

  Liked by 1 person

 48. יאיר,
  הציבור בשמאל, שעליו נמנתי עד לא מזמן, מונע משנאה כה עזה לביבי ולימין, כך שהשנאה מעוורת את עיניו.
  וכך הם גם נופלים להזיות אפוקליפטיות אחרות, הנובעות מרצון לניגוח
  למשל שמע' הברייאות קורסת ומורעבת שנים, שהמצב הכלכלי נורא, שיש מליוני עניים וכו וכו.
  וכך אני נותרתי ללא בית, גולה בארצי, כנראה שלא אצביע בבחירות הקרובות, גם כך כולם אותה עיסה של גועל

  ובבניין ציון ננוחם

  אהבתי

 49. היו בחירות לא מזמן וגוש ביבי קיבל 58 מנדטים. אין ספק שגדעון סער נוגס כמה מנדטים מהגוש הזה. מנגד הערבים ייחלשו, חלקם לא יצביעו וחלקם יצביעו ליכוד. יהיו גם כמה שיתפעמו ממבצע החיסונים של ביבי שהוא באמת מפעים. מה השורה התחתונה? לביבי יהיה קשה מאוד לעבור את ה-60. אפשרי אבל קשה.

  Liked by 2 אנשים

 50. יאיר שואל "איך ציבור שכל הזמן מדבר על כמה שהוא רציונאלי וחושב (לעומת הבבונים שבצד השני) לא מבין אמיתויות כל-כך פשוטות ונגלות."
  שאלה טובה אבל …
  בסופו של דבר גם אם ביבי יבחר חאן אל אחמאר לא יפונה. בבית המשפט העליון לא תהיה שום רפורמה משמעותית, אולי משהו קוסמטי כמו ההצעה של גדעון סער לשימוע לשופטים – שחוץ מרעש לא תשנה שום דבר בהרכב בית המשפט או איזה פסקת התגברות שבג'ץ יפרש אותה כרצונו.
  תפקיד היועץ המשפטי אולי יופרד ואולי לא אבל בכל מקרה שני היועצים ימונו על ידי וועדות איתור בראשות שופט ואחד היועצים דעתו תחייב את "מנצחי" הימין.
  ביבי יצא בהכרזות גדולות על ריבונות יאשר שוב כמה יחידות בניה שכבר אישר בעבר ודאג לעכב אותם אחרי זה. אבל לא יספח שום דבר. ותמריץ לא יזכה לראות איך הבלון שלו על סכנת ה"סיפוחיזם" מתנפץ אל מול המציאות.
  ביבי פוצץ כמה בלונים של השמאל כמו זה שלא יתכן שום שלום בלי פתרון הנושא הפלסטיני. אבל בסופו של דבר הוא לא פוצץ שום בלון שלהם בנוגע לשליטה שלהם כאן בתוך הארץ.
  ההסתדרות תעמוד על כנה – לא יהיה שום חוק ושום שינוי בכח של ההסתדרות לסחוט את המשק.
  לא תהיה כאן תקשורת חופשית ואנשי ימין "המנצח" ימשיכו להשתתף במימון בכפיה תקשורת שמאל.

  בקיצור הם מפסידים בקרבות הרחוב (שאחד העיקרים שבהם הוא הבחירות) אבל יחסית למספרם הזעום הם מגיעים להישגים מרשימים ביותר במלחמה על השליטה.

  Liked by 1 person

 51. יהואחז,
  אני מבין את הסיטואציה שלך רק עכשיו.
  זה מאוד לא נעים להיות ללא בית, ואני מאחל לך למצוא בית חדש.
  אני חושב שהסיפור שלך הוא בעצם הסיפור של השמאל. האנשים לא עומדים להיעלם להם. הם פשוט יתייאשו מהשיטה הפוליטית ויפסיקו מלהשתתף בהליך הפוליטי.
  ומכאן רוגזי על השמאל:
  הם לא מבינים שאם הם יגידו שהמדינה נוראית אז הילדים שלהם ירדו מהארץ (ואז הם ממש ישארו לבד ללא בית)?
  שאם הם יגידו שהכל כאן נורא ואיום אז הבוחרים שלהם יתייאשו ויפסיקו להשתתף בהליך הפוליטי?
  שאתה לא יכול לבקש שיצביעו לך במערכה הפוליטית, כאשר אתה ממשיך ומסרס את המערכת הפוליטית דרך המערכת המשפטית והפקידותית?

  בשבועות האחרונים אני בפגישות זום עם אנשים מחו"ל וכולם מתלהבים מאיתנו, מבחינת החיסונים והטיפול בקורונה. ורק כאן הצטברו להם אוסף של חמוצים כרוניים.
  הוצאתי יותר מדי קיטור. יהואחז, מאחל לך למצוא בית חדש! חפש פרק ב'!

  אהבתי

 52. arn,
  ונגיד שעוד כמה חודשים גנץ הופך לראש-ממשלה. אז מה?
  אל תדבק לחוקים. באותו רגע יהיה ראש ממשלה ללא שום אמון של הכנסת ושל הציבור. הוא ייפול שבוע אחרי שהוא יושבע.
  אף אחד לא יכנס לזה. מקסימום ביבי ייתן לו את תפקיד שגריר ישראל בבריטניה או כיבוד לאומי משמעותי.
  חוקים לא יכולים לפתור בעיות מהסוג הזה. מדובר באמון הציבור (שזה משהו הרבה יותר חזק מחוקים).

  אהבתי

 53. יאיר,
  להבדיל מהעבר, איני מלמד חמיצות ושנאה לילדיי, אלא מנחיל להם שהמשחק הפוליטי לא באמת משפיע על חלקת האלוהים שלנו, אנו אחראים לאושר שלנו ויש הרבה על מה לומר תודה.
  כך אני מנסה גם ללמד את חבריי החמוצים (הגרים בבתים פרטיים ופנטהאוזים וג'יפים בחנייה) וגם את אבי.
  ניתן לדמיין שעם הזמן חלקם מצטרפים או יצטרפו לדעתי, וגם מפגיני בלפור יתעייפו בסוף (אחרי עוד סיבוב נגד הגז ונגד המתווה ונגד ונגד..)

  תמריץ,
  לביבי אולי אין קואליציה, אך סיכויו גדול משל סער. לסער גם אין קואליציה (המחנה שלו עוד יחלש), זא עוד סיבוב בחירות ובינתיים ביבי עדיין רהמ..

  אהבתי

 54. תמריץ, לדעתי כמו שכתבתי כבר ביבי לא צריך לעבור את ה 60. מספיק לו שמולו עומדים כוחות שלא יכולים לשתף פעולה – קשת שנמתחת מגדעון סער עד איימן עודה – ובמהרה הוא יצליח לפתות מישהו להכנס איתו לממשלה. כמו שעשה לגנץ כך יעשה גם לבא בתור. מסכים עם חייל, גם אם סער עצמו לא יכנע אחרים ממפלגתו בהחלט עשויים.

  Liked by 2 אנשים

 55. יהואחז הפיקי,

  מסכים איתך בנושא חלקת אלוהים הקטנה. אחת הבעיות במחנה רק-לא-ביבי זה הרצון הלא רציונלי שלהם לראות בראש הממשלה מודל אישי לחיקוי, והוא לא.
  הוא בסך הכל מנהל שכיר וזמני של הפרוייקט שנקרא מדינת ישראל. החרדים והדתיים מבינים זאת היטב. אף אחד שם לא מחנך את ילדיו להיות כמו ביבי.
  גם חילוני גמור כמוני לא רואה במישהו שנישא 3 פעמים כמודל לחקוי לילדיו. מספיק לי שיעשה עבודתו כמנהל היטב.

  אהבתי

 56. תמריץ,
  איזה גדול ביבי? סגר דיל של 70 מיליון עם אביב גפן, הקמע של רבין, והכניס את הקומיסרים לאטרף. איפה חולדאי שחצי מתקציב התרבות עובר בבית שלו? צולל מתחת לאחוז החסימה.

  Liked by 2 אנשים

 57. אביב גפן לא ירש מאביו לא את הכשרון ולא את אומץ הלב. כל עקרונותיו הקדושים נזרקו לפח בעבור כמה מעות מידיו של העריץ השנוא עליו. בלי להיכנס לדיון האם שנוא בצדק או לא, והאם עקרונותיו הם נכונים או לא.

  אהבתי

 58. ליאיר:
  עד כמה שידוע לי הסכם הרוטציה חוקי וצריך לקימו. לכן אם לא יצליחו להרכיב ממשלה עד אז גנץ יהיה ראש ממשלה.
  אם יפילו אותו הוא יהפך לראש ממשלת מעבר. הוא ישאר ראש ממשלת מעבר עד לבחירות הבאות ואם גם בבחירות אלו לא יצליחו להרכיב ממשלה הוא ימשיך להיות ראש ממשלה עד לבחירות נוספות ואם גם אז לא יצליחו להרכיב ממשלה הוא ימשיך להיות ראש ממשלה שוב עד לרגע שיערכו בלחירות ובסיומן מישהו יצליח להרכיב ממשלה. לך תדע כמה זמן זה מצב זה ימשך. זה יכול להמשך שנים.

  Liked by 1 person

 59. יהואחז הפיקי כתב:
  " … הציבור בשמאל, שעליו נמנתי עד לא מזמן, מונע משנאה כה עזה לביבי ולימין, כך שהשנאה מעוורת את עיניו. וכך הם גם נופלים להזיות אפוקליפטיות אחרות …"
  ———————–
  יאיר כתב:
  " … אני מסכים לטענה שהמלחמה בביבי פירקה ותפרק את השמאל לטלאיו (תודה לאל ולביבי).
  או כמו שאראל סגל הגדיר זאת שמלחמת החורמה במובי דיק גרמה לטביעת ספינת הדייגים. …"
  ————————

  אני חולקת על תפיסתכם את הבעייה המרכזית של השמאל הישראלי.
  השנאה לימין / לליכוד / לביבי היא בעיני בסך הכל הסחת דעת והאנשה (מעט ילדותית) של הבעייה העיקרית של השמאל. בעייה אליה השמאל מסרב להישיר מבט.

  לתפיסתי השמאל הישראלי נמצא בתהליך מתמשך של התפוררות אידיאולוגית.
  תהליך המלווה באובדן הסכמה, מאוד מכאיב, על "צדקת הדרך". השמאל הישראלי נחדר ע'י רוחות כלל עולמיות, של אנטי לאומיות (ומכאן בהכרח גם אנטי ציוניות) שמפוררות יאת שורות השמאל.
  כאשר מחנה גדול מגיע להסכמה שכלל המפעל הציוני נוסד בטעות ו/או שהוא פושע לצדק, למוסר. ולכיוון ההתקדמות ההכרחי של ההיסטוריה, מרגע היוולדו ואילך, הוא חייב להתייחס אליו בחמיצות מירבית. מציאת נקודות זכות במדינה כל כך פושעת ולא טבעית, עלולה לפגוע במידת האמון באידיאולוגיה השוללת את עצם זכות הקיום של המפעל הציוני.

  במקום השני בבעיות השמאל הייתי שמה את חורבן התחזיות המדיניות, הבטחוניות והכלכליות של "חכמי השמאל" לדורותיו. השמאל המניח, כמובן מאליו, שתשעה קבין של חוכמה, מה
  מהעשר שירדו על העולם היהודי, נטל השמאל היהודי. גם פגיעה נרקסיסטית, בעליונות האינטלקטואלית של השמאל, צורבת. עדיף לנסות להסיח את הדעת מהפגיעה הנרקסיסטית בצעקות שבר על שחיתות, צוללות, פילוג העם ועוד ועוד.

  מכאן שהייתי מדרגת את "תוצאות הלוואי של השנאה לימין / לליכוד / לנתניהו" – רק במקום השלישי.
  ,

  Liked by 3 אנשים

 60. חייל זקן,

  על מה אתה כותב לנו פה ? איפה אין כלום ? בכתבה על ההתפרעויות והרקע של מתפרעים ( בגבעת הקפיטול) ?

  יצאת מדעתך ? אתה בכלל מבין מה אתה קורא ?

  אהבתי

 61. אל רום,
  גילו 22 יוצאי צבא ומשטרה בקרב מאות אלפי מפגינים. 12 בחקירה ואחת נהרגה. אין אפילו רמז בודד שהיה ביניהם קשר. אם זה כח ההשתלטות של טראמפ אין פלא שההפיכה הצבאית נכשלה

  אהבתי

 62. נו חייל זקן, אז הם יוצאי צבא. ומשטרה. חלקם קצינים בכירים. חלקם בקומנדו הימי. חלקם הצהירו בכלל, שבאו להרוג נבחרים.

  פה לא דנים ביעילות הצבאית. פה דנים ברקע שלהם. הם מלח הארץ. אנשי חוק. אתה קולט המשמעות ?

  לא מבין השיפוט שלך לפעמים. אתה מבין מה אתה קורא וכותב ?

  אהבתי

 63. חייל זקן, נצטט פה מן הכתבה, כמה נבחרים:

  Experts in homegrown extremism have warned for years about efforts by far-right militants and white-supremacist groups to radicalize and recruit people with military and law enforcement training, and they say the Jan. 6 insurrection that left five people dead saw some of their worst fears realized.

  נתרגם ספונטנית:

  מומחים לרדיקליות מקומית, הזהירו במשך שנים, על הסכנה של יוצאי צבא מיליטנטים ולבנים גזענים, בקשר למעשים קיצונים, וגיוס אנשים לשורותיהם, אנשים בעלי רקע צבאי. המהומות האחרונות, שהשאירו 5 הרוגים, היו בבחינת סיוט שהתגשם.

  The Oath Keepers, which claims to count thousands of current and former law enforcement officials and military veterans as members, have become fixtures at protests and counter-protests across the country, often heavily armed with semi-automatic carbines and tactical shotguns.

  Stewart Rhodes, an Army veteran who founded the Oath Keepers in 2009 as a reaction to the presidency of Barack Obama, had been saying for weeks before the Capitol riot that his group was preparing for a civil war and was “armed, prepared to go in if the president calls us up.”

  Adam Newbold, the retired Navy SEAL from Lisbon, Ohio, whose more than two-decade military career includes multiple combat awards for valor, said in a Jan. 5 Facebook video, “We are just very prepared, very capable and very skilled patriots ready for a fight.”

  He later posted a since-deleted follow-up video after the riot saying he was “proud” of the assault.

  נתרגם הלאה:

  "שומרי השבועה" אשר לגרסתם מונים אלפים של שומרי חוק בפועל מכהנים, וכאלו לשעבר, יוצאי צבא, היו דומיננטיים מאוד בהפגנות ונראו נושאים נשק סמי אוטומטי ועוד. סטיוארט רוד, יוצא צבא, אשר הקים את שומרי השבועה ב- 2009 כתגובה לכהונת ברק אובמה, חזר והצהיר שבועות לפני המהומות שקבוצתו מתכוננת למלחמת אזרחים ממש. הם מוכנים לקריאת הנשיא (טראמפ). אדם ניובולד, איש הקומנדו הימי לשעבר ( ליסבון, אוהיו) עטור אותות גבורה אמר ב- 5 לינואר בוידאו בפייסבוק: אנו מיומנים, מאומנים, פטריוטים, ומוכנים להילחם. והוא בדיעבד, העלה פוסט וידאו והצהיר שהוא גאה בתקיפה/התפרעות בגבעת הקפיטול.

  אתה קולט פה חייל זקן ? אתה קולט מי הם ? לא מבין איך הראש שלך עובד…. אתה לא בנוי לדברים האלו. תעזוב….

  אהבתי

 64. רק נמחיש באמצעות אנלוגיה לפה:

  נתאר לעצמנו, ביבי מושבע שוב כראש ממשלה. מלאה הסאה ואין חמאה.

  ביום ההשבעה, המון רב מתגודד ליד הכנסת. בין ההמון, אלפים של יוצאי יחידות מובחרות. סיירת מטכ"ל. קומנדו ימי. אלוף משנה אפילו בחיל האויר (היה שם ממש). שוטרים לשעבר.

  הם מגיעים עם נשקים. אפודים. אזיקונים. מכוננים קשר אלחוטי בינהם (לא סלולרי, קשר רדיו אלחוטי). הם נעים על פי תרגולות צבאיות. נניח בטור, מחזיקים בצווארון אחד של השני. פורצים פנימה לכנסת. 5 נהרגים. חברי כנסת בורחים בבהלה. מסתגרים בחדרים. חוסמים הדלתות עם ריהוט וכל הבא ליד.

  קולטים מה קרה שם ? איזה תעוזה ? איזה נחישות…..

  אהבתי

 65. רק קצת על מיליציית "שומרי השבועה" ( שומרים או נוצרים לא משנה כרגע ממש).

  וויקיפדיה:

  Oath Keepers is an American far-right[1] anti-government[2][3][4][5][6] militia organization.[7] The group describes itself as a non-partisan association of current and former military, police, and first responders, who pledge to fulfill the oath that all military and police take in order to "defend the Constitution against all enemies, foreign and domestic".[8] It encourages its members to not obey orders which they believe would violate the United States Constitution. The organization claims a membership of 35,000 as of 2016.[9]

  נתרגם ספונטנית:

  נוצרי השבועה הינו ארגון ימני אנטי מימשלי. מיליציה למעשה. מיליציה חמושה. הגוף מצהיר על היותו חסר שיוך מפלגתי. יוצאי צבא, יוצאי משטרה ועוד. האידיאולוגיה המוצהרת, הינה קיום השבועה של הגנה על החוקה האמריקנית מפני כל אוייב מבית ומחוץ. הם מעודדים את חבריהם לא לציית להוראות או תקנות הממשלה, אשר ככאלו, מפירים החוקה. על פי טענת הארגון, הוא מנה ב- 2016 , 35,000 איש.

  כאן:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Oath_Keepers

  אהבתי

 66. ובל נטעה. זה ה- 11 בספטמבר השני והביתי של האמריקנים. עכשיו, יופעלו מכבשים איומים בקשר לזה, על ידי רשויות הביטחון הפדרליות.

  ואכן, רק לצורך טקס ההשבעה, בין 20 אלף, ל- 15 אלף ,חיילי משמר לאומי, הובאו לוושינגטון.

  כאן:

  https://edition.cnn.com/2021/01/13/politics/inauguration-security-us-secret-service-washington/index.html

  אהבתי

 67. ורק עוד הערה:

  אותו ארגון לעי"ל "נוצרי השבועה", הרי הוקם או כונן, בעקבות כניסתו של ברק אובמה לנשיאות כאמור.

  עכשיו, מה בדיוק הקשר ? האם אפשר לטעון, שאובמה, מלכתחילה, בדיעבד, פעל כנגד חוקת ארה"ב ? ודאי שבעליל מופרך. אף אחד לא יוכל להוכיח כדבר הזה. ואם פעל נגד, בטח לא יותר מנשיאים אחרים לבנים בעבר.

  אז אם כך, למה אובמה כנשיא, כונן הארגון ? זה פשוט:

  הוא שחור. הוא סוציאליסט משהו. מוטה לטובה ביחס למהגרים. אמריקה שינתה פניה לגבי דידים. רדיקלית שינתה פניה.

  והם, לא ישלימו עם זה. בטח ובטח לא בקלות. והם נחושים.

  אהבתי

 68. אל רום,
  הכתבה היא אוסף של חירטוטים ממוחזרים על קבוצות עליונות לבנה ועל הסכנה בחיבור שלהם ליוצאי צבא. אבל לא הציגו שום קשר בין יוצאי הצבא שנצפו בקפיטול. באותה מידה יכלו למצוא שם עשרות עובדי שיפוצים, סוחרי רכב וכו'.

  אהבתי

 69. אל רום,
  אתה לא חסיד של משרד המשפטים?

  אהבתי

 70. חייל זקן, לא אבזבז פה זמן על שוטה עולם כמוך. הסברתי לך את זה. אתה עם הקיואים המפגרים שאתה מביא פה.

  אין לך יכולת מינימלית לעבד מידע. הבנת הנקרא אצלך זה מטורף לגמרי.

  נניח ככה, פסיכיאטרים, לפעמים מסווגים אישיות אינפנטילית, על ידי פיצול בין הגיל הכרונולוגי, לבין הגיל המנטלי בוא נגיד.

  אז אתה פקינג איזה פנסיונר בטלן משהו. אולי מעל גיל 65 משהו. זה כרונולוגית. מנטלית אבל, נניח גיל 10 פקינג מעל הראש בשבילך. זה היכולת השכלית אינטלקטואלית שלך. שתבין מצבך.

  תפסיק להתגבב פה איתי. וסופית לכל דבר וענין.

  ראה הוזהרת. הזהרתי אותך לגבי חוק ומשפט. כמה פעמים ואתה בשלך.

  עכשיו טוטאלוס. אל תתגבב איתי פה יותר. אין לי נרבים לכסיל מסוגך.

  אהבתי

 71. בידוק עובדות לערוץ 12

  Liked by 2 אנשים

 72. והנה אחת הבעיות המרכזיות של השמאל, או מדוע אסור להיות נחמד:

  https://www.ynet.co.il/news/article/HkerfhgkO

  שיירת מהגרים מהונדורס עושה את הדרך למקסיקו, ושואפת להגיע לארה"ב, פחות משבוע לפני השבעת ביידן. לפחות 6,000 איש צועדים אלפי ק"מ ומקווים לעתיד טוב יותר בארה"ב של ביידן, שהבטיח מערכת הגירה "אנושית והוגנת": "הנשיא הנבחר איש טוב, טראמפ אנוכי"

  Liked by 3 אנשים

 73. נחמדות כמו כל דבר בעולם שואפת לשיווי משקל. אתה נחמד עד שמנצלים נחמדותך ואז אתה נהיה פחות נחמד. מרקל נחמדה לא פחות מביידן והיום תוקעת את הפליטים אצל ארדואן.

  Liked by 1 person

 74. מרקל לא תוקעת את הפליטים אצל ארדואן. מרקל משלמת לארדואן בשביל שלא יתן לפליטים להמשיך אליה, ומאז ממשלת גרמניה (ובעצם האיחוד האירופאי) נתון לחסדיו של ארדוגאן. כוחו הפוליטי גבר ולא בגלל שטורקיה פיתחה כוח כלכלי, טכנולוגי, תרבותי או מוסרי. אלא בגלל שהאירופאים פיתחו לעצמם סט ערכים מתוסבך.
  סט ערכים שלא מאפשר להם להתערב בסוריה (פצפיזם ופחד ממלחמות), שקורא בפועל לפליטים להגיע אליהם (כי אין באמת דבר שנקרא גבולות), אבל לא לרצות אותם כשהם מגיעים (כי האירופאים גזענים בפנימיותם).
  פלא שארדואן מנצל זאת?
  קשה להאשים את אירופה בסט הערכים המבולבל הזה. ההיסטוריה שלהם הוליכה אותם לנקודה הזאת. עדיף אירופאים שפוחדים ממלחמה מאירופאים הששים לקראתה. ועדיף שהם יפחדו מפליטים ו(אולי) ונוכל להאשים אותם בחזרה כאשר הם ילחצו עלינו. (סיכוי נמוך שיקרה).
  אבל לומר "מרקל תוקעת את הפליטים אצל ארדואן" זה הפך המצב.

  Liked by 2 אנשים

 75. כללית – אני מתחברת לתגובה של יאיר ותומכת בה.
  נכונות האירופאים לשלם לארדואן בכדי שיעצור את גלי "מבקשי המקלט" *לפני הגעתם* גבולות האיחוד האירופי – חושף את הסתירות העמוקות במערכת הערכים שלהם, את יומרותיהם המוסריות חסרות הכיסוי ואת ה"'ויריטיו סינגלינג" שלהם.

  עם זאת, אני מסתיגת מ:
  1. " …סט ערכים שלא מאפשר להם להתערב בסוריה (פצפיזם ופחד ממלחמות) …"
  ——————
  לתפיסתי מאוד נוח לאירופים לשלם לשכירי חרב זרים. ש"האחרים הנחותים" יהיו אלו שמכוונים רובים אל פליטים, ופוקדים עליהם להסתובב ב 180 מעלות. אבל *אם* שומרי גבול בעלי אזרחות אירופית יבצעו זאת – צביעותם והתחסדותם יחשפו ברבים.
  צבאו של ארדוראן הוא המקבילה ל "ליגיון הזרים" הצרפתי. הוא זה שמבצע את כל המשימות ה*מלוכלכות*, ומאפשר לצרפתים (ולשותפיהם) להמשיך להתהדר בניקיון כפיהם.

  2. " … שקורא בפועל לפליטים להגיע אליהם (כי אין באמת דבר שנקרא גבולות), אבל לא לרצות אותם כשהם מגיעים (כי האירופאים גזענים בפנימיותם)…."
  —————————
  הרתיעה מקליטת עשרות או מאות מיליוני איש, מהעולם השלישי, בעלי תרבות מאוד שונה מהתרבות האירופית הנוכחית – אינה נתפסת בעיני כנובעת מגזענות. לתפיסתי היא מאוד רציונלית. מעט בדומה לרתיעה מלשפוך לסיר תבשיל אחד מאות גרמים של תבלינים.
  "רב תרבותיות" היא דבר מפרה ומעשיר רק כאשר היא מגיעה במנות קטנות ומדודות. כמו קמצוץ של תבלינים. אבל לא ניתן לקלוט עשרות או מאות מיליונים של בעלי תרבות מאוד זרה ואפילט מנוגדת, המהווים עול אדיר על כל מערכות החינוך, הבריאות, הרווחה ושמירת החוק והסדר – בלי לסבול מאוד קשות.

  חוסר הנכונות של האירופים להודות בכך שהם לא מוכנים לקבל יותר מ x% זרים נזקקים (תהיה אשר תהיה סיבת נזקקותם) קשורה יותר לחוסר נכונותם לוותר על "הויריטיו- סינגלינג" שלהם. לאו דווקא לגזענות (אם כי ברור שגם הגזענות שלהם לא חלפה מהעולם באמצע המאה ה 20).

  Liked by 4 אנשים

 76. קמיליה אני לא רואה שההסתגויות שלך הם הסתגויות מדבריו של יאיר להפך הם הדגמה טובה של מה שיאיר הציג כ'סט ערכים מבולבל'.
  מה שמטריד אותי בעקבות דבריו של יאיר בנושא התשלום הוא שבארצות הברית אם יבוא מצב שביידן יצטרך לעצור את זרם הפליטים – התשלום על מנת להיראות יותר פרוגרסיבי עלול להיות הגברת הלחץ על ישראל. (אין קשר? לפרוגרסיבים הרבה יותר חשוב לדפוק את ישראל מאשר לדאוג לפליטים)

  Liked by 2 אנשים

 77. הIQ הגבוה נותן עבודה

  אהבתי

 78. לכל המבוטחים, מבטחים, תחת הקורונה, פסק דין חשוב מאוד רצ"ב, של העליון באנגליה ( UK) בקשר לתשלום דמי ביטוח לעסקים שנפגעו בגין הקורונה והסגרים וכו….

  כאן בג'וריסט, ולינקים שם ( לפסק דין וכו…):

  https://www.jurist.org/news/2021/01/uk-supreme-court-rules-businesses-can-receive-insurance-payouts-for-covid-19-lockdown-losses/

  אהבתי

 79. לפיד בראיון (ראיון?) אצל רינה מצליח:
  "מה שאמרתי אז על החיסונים היה מפני שזה מה שאמר משרד הבריאות, זה מה שאמר שר הבריאות, זה שאמר ה-FDA האמריקאי וזה מה שאמרה אז חברת פייזר. כולם אמרו: לא יהיה חיסונים".
  היידה ביבי

  Liked by 1 person

 80. לכל העוקבים אחרי פרשת מותו של אהוביה סנדק:

  בית משפט השלום בירושלים, בשלב זה ( מדגיש בשלב זה) דוחה הבקשה למינוי שופט חוקר, לגבי נסיבות המוות של אהוביה. הכל מטעמים, של חקירה מקבילה שכבר מתנהלת, והשופט התרשם, שהיא מתנהלת ביסודיות נאותה עד כה.

  כאן להחלטה:

  https://bit.ly/2LwIJ3t

  אהבתי

 81. מאז כתבתי את הפוסט הזה מצבו של סער הידרדר ואילו ביבי כבר מקבל 75 אחוז בפרדיקטאיט (אם כי זה כולל גם את הסיכוי הלא מבוטל לבחירות חמישיות שאולי יכתירו דווקא את גנץ כמחליף בנובמבר). רינגו בינתיים נראה מהמר טוב ממני אבל ימים יגידו.

  אהבתי

 82. לא התרשמתי מהספר שאובמה אנטישמי.. אני חושב שאובמה מבין היטב את שורשי הציונות וחושב שהפיתרון שיתן צדק היסטורי הוא פתרון שתי מדינות

  אהבתי

 83. מי שבספרו מעליל עלילות דם אנטישמיות הוא אנטישמי – גם אם הוא מבין את שורשי הציונות וחושב שפתרון שתי המדינות יעשה צדק היסטורי. לדברים שכתבת אין שום קשר לשאלה האם אובמה אנטישמי.

  Liked by 2 אנשים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: