כן, נראה שזה עובד

בתחילת השבוע כתבתי שעד סופו נקבל אינדיקציות ראשונות לשאלה קריטית: האם החיסון עובד. ובכן, התוצאות הגיעו והן מעודדות. על פי נתונים שפרסם הלילה כתב הבריאות מאיר מרציאנו, בקרב אלו שנמצאו מאומתים ישנם 755 אנשים שחוסנו במשך שלושת הימים הקודמים מול 83 אנשים שחוסנו לפני שבועיים פלוס מינוס יום אחד.

ידוע שסך המחוסנים ב-3 הימים האחרונים היה כ-350 אלף, בעוד שסך המחוסנים בשלושת הימים לפני שבועיים היה כ-180 אלף. ניתן היה לצפות אם כך שעל 755 מאומתים שחוסנו במהלך הימים האחרונים יהיו 390 מאומתים שחוסנו מלפני שבועיים. בפועל יש רק 83, וזו ירידה של כמעט 80% מהצפוי. יפה מאוד! אם ישאל מישהו מדוע הירידה היא רק 80%, הבטחתם שהחיסון מוביל לירידה של 95%, התשובה היא פשוטה. הירידה ב-95% היא של מחלה סימפטומטית. מחלה לא סימפטומטית גם היא מתגלה ב-PCR, אבל החיסון פחות מוצלח בהעלמתה, בטח בשלב הראשוני אחרי זריקה אחת. הירידה באשפוזים אמורה להתקרב כבר ל-100 אחוז, ואת זה נדע אולי כבר בשבוע הבא.

52 תגובות על ״כן, נראה שזה עובד״

 1. אני לא חושב שתוצאות אלו מספיקות ואי-אפשר לקבוע כלום מהם. צריך לחכות חודשיים-שלושה כדי לראות אם זה הצליח או לא.
  כמו כן מטרידה אותי העובדה שהחיסונים מגיעים לישראל בקצב מהיר וכן שתושבי ישראל מתחסנים בקצב מאוד מהיר. קצב זה הוא הרבה יותר מהיר מאשר באירופה לארצות-הברית. משהו לא הגיוני כאן. לא מתקבל על הדעת שחברות התרופות יתנו עדיפות לישראל על מדינות אירופה וארצות-הברית. מדינות אלו עשירות יותר מישראל ומסוגלות לשלם יותר על החיסונים, יש להם יותר כוח מישראל והן מסוגלות להפעיל לחץ על החברות שמייצרות את החיסונים. גם לא סביר שישראל (שמערכת הבריאות שלה די בעייתית) מסוגלת לחסן בקצב מהיר בהרבה מזה של מדינות אירופה וארצות-הברית.
  השאלה היא האם מדינות אירופה וארצות-הברית חוששות שלחיסון יכולות להיות תופעות לואי קשות ולכן הן מעדיפות להמתין בינתיים?

  אהבתי

 2. טוב, כשמשהו בהקשר לקורונה עובד אז השמאל אומר שצריך להודות למפא"י, לעלות להשתטח על קברו של כצנלסון ולהצטרף להסתדרות (אם לא צורפתם עדיין בכפייה), כי הכל בזכותם. אז קדימה, לכו לעשות זאת, אחרת ישלחו אתכם לגולאג
  (אגב, מפתיע שדליה רבין לא זקפה גם את ההצלחה הזו לאבא שלה).

  Liked by 1 person

 3. בהמשך לדברי קרוליין. איך זה שהסכמי אברהם התעכבו כל כך הרבה? כי היו כאלה שדאגו לנפח בלון מטופש שאי אפשר להתקדם בשום דבר עד שלא פותרים את הנושא הפלסיטני. שיא הטיפשות של הבלון הזה היה הסכם אוסלו שהעלה את הפלסיטנים מדרגה בזירה הבין לאומית. בלי הסכם אוסלו הנושא הפלסיטני היה מתכווץ כבר מזמן למימדיו האמיתיים והשלום היה מגיע הרבה יותר מהר. והנה כשהבלון שניפח השמאל התפוצץ והגיעו הסכמי אברהם טוען השמאל שצריך להודות לרבין ולהסכם אוסלו.

  Liked by 2 אנשים

 4. תמריץ: בארצות-הברית התחסנו כ-5 מיליון שזה שקול ל-130 אלף מתחסנים בישראל (בהתאם לגודל האוכלוסיה).
  בצרפת שמעתי שהתחסנו כמה מאות בלבד.
  זה נשמע מוזר מאוד.

  אהבתי

 5. amehaye,
  קבל עוד פשלה נוראית של ביבי. במקום לשלם לפייזר בתיקים רפואיים יכל למכור להם את הספר של בנט

  Liked by 2 אנשים

 6. תמריץ,
  שר הבריאות רמון התפטר לאחר שרבין חסם את כל הרפורמות שהוא רצה להעביר (כמו ביבי ומערכת המשפט). הרפורמות עברו רק לאחר שרמון כבש את ההסתדרות ושינה את מפת התמריצים הפוליטיים

  Liked by 1 person

 7. האלטרנטיבה להסכם אוסלו הייתה מדינה דו לאומית. אם החרדים ימשיכו ללדת 6-7 ילדים לאישה והפלסטינים ביו״ש יהגרו או/ו יתכנסו ל-1.5 ילדים לאישה, אז אולי עוד מאה שנה הדמוגרפיה תאפשר זאת אבל 1993 היה מוקדם מדי לזה וטוב שבמקום זה חתמו על אוסלו.

  אהבתי

 8. "האלטרנטיבה להסכם אוסלו הייתה מדינה דו לאומית" – עוד אחד מבלוני השמאל שככל שיתפוצץ יותר מהר ייטב לכולנו.

  Liked by 2 אנשים

 9. הדבר העיקרי שמונע מהמוני פסלטינים שרוצים להגר מכאן הוא הנשק והשילטון שניתן לערפאת וממשיכיו. המצב כבר עכשיו היה הרבה יותר טוב אילולי אוסלו. ב1993 לא עמדנו בפני מצב שחייבים להכריע מיידית או מדינה פלסטינית או מדינה דו לאומית (שבמצב כזה אני מסכים שאוסלו עדיף), לא היה שום דבר שונה מהותית מ1992 1991 …. אני לא רואה בדבריך שום הסבר מה קרה ב1993 שהיו חייבים להכריע. היה לוקח עוד כמה עשרות שנים עד שנושא המדינה הפלסטינית או המדינה הדו לאומית יורד מהפרק. אז מה?

  Liked by 1 person

 10. זה דווקא לא בלון של השמאל.. למעשה זו טענה קרובה יותר לבנט ולחוגיו. השמאל טוען שלמרות אוסלו יש סכנה למדינה דו לאומית. אבל האמת שאוסלו מנע סכנה זאת ועל זה שהשמאל מסרב להכיר בכך ניתן לומר: בעל הנס מסרב להכיר בניסו.

  אהבתי

 11. ככל שהערבוב בין יהודים ופלסטינים גובר והמנהל האזרחי מגביר פעילותו כך הולך ומתהווה מצב לא הפיך.

  אהבתי

 12. אחת התרומות הגדולות לכלכלת ישראל היא תוצאה של מעבר מצביעים משמאל לימין שגורר אחריו קיטון במספר הח"כים השמאלניים. התו"ל השמאלני דורש דאגה לאנ"ש ואת זאת משיגים באמצעות הקמת עמותה לכל חכל"ש. אמור מעתה לא סטארט-אפ ניישן אלא אן-ג'י-או ניישן.
  קבלו את "זהות", העמותה החדשה של זהבה גלאון

  אהבתי

 13. עכשיו כשחתמו על עוד מיליוני מנות מ פייזר
  מה יעשו כם מליוני מנות מודקנה שכבר חתמו עליהן?
  להשאיר בפריזר?
  ימכרו לבלסטינים?
  למצרים?
  יד ראשונה מרופא ישראלי?

  אהבתי

 14. משה אני מסכים ומעלה. אכן לשמאל יש איזו בעייה נפשית מוזרה שגרמה להם לקשור הסכמי השלום עם מדינות ערב בשלום עם הפלסטינים (או הקמת מדינה פלסטינית). מסיבה לא ברורה הם באופן אקטיבי ניסו למנוע הסכמי שלום כאלה, כל עוד הם לא קשורים באיזשהו הסדר קבע עם האוכלוסיה הפלסטינית.

  לכן גם כל הסכמי השלום האחרונים, או נרמול היחסים, כל כך הפתיעו אותם. זה פשוט לא נתפס אצלם שאפשר לנרמל יחסים עם מדינות ערביות בלי שום התייחסות ל"סוגייה" הפלסטינית.

  Liked by 1 person

 15. מתי היו אמורות להגיע מליוני מנות החיסון של מודרנה, שהיה דחוף לחתום על עוד מליונים מפייזר?

  אהבתי

 16. למשה הנכבד:
  הסכמי אברהם מועילים מעט מאוד.
  הם לא מונעים שפיכות דמים כי לא היו מלחמות עם המדינות האלו.
  מה הם תורמים ההסכמים האלו? יחסי מסחר עם המדינות הנ"ל? הרי יש לנו קשרי מסחר עם הרבה מדינות גדולות יותר (יש לנו קשרי מסחר עם מדינות צפון-אמריקה ואירופה. מדינות שלא פחות עשירות ממדינות המפרץ ויש בהן פי 1000 תושבים בערך + קשרי מסחר עם מדינות גדולות נוספות). כמעט כלום לא נרויח מזה.

  אהבתי

 17. כדאי מאוד לקרוא כאן על מחקר מאוד חשוב שהתפרסם ב – Science. המחקר בדק ההיתכנות לחיסון טבעי אחרי תחלואה מן הקורונה. נצטט העיקר:

  The new paper studied blood samples from 185 men and women who had recovered from covid-19—most from a mild infection, although 7% were hospitalized. Each person provided at least one blood sample between six days and eight months after their initial symptoms, and 43 of the samples were taken after six months. The team that ran the investigation measured the levels of several immunological agents that work together to prevent reinfection: antibodies (which tag a pathogen for destruction by the immune system or neutralize its activity), B cells (which make antibodies), and T cells (which kill infected cells).

  The researchers found that antibodies in the body declined moderately after eight months, although levels varied wildly between individuals. But T-cell numbers declined only modestly, and B-cell numbers held steady and sometimes inexplicably grew. That means that despite decreases in free-flowing antibodies, the components that can restart antibody production and coordinate an attack against the coronavirus stick around at pretty high levels.

  נתרגם ספונטנית:

  נלקחו 185 דגימות דם מנשים וגברים אשר החלימו מן הקורונה. רובם סבלו מסימפטומים לא קשים, אבל, 7 אחוז מהם אושפזו למעשה. מכל אחד מהם נלקחה דגימת דם בתקופה של בין 6 ימים עד 8 חודשים מתחילת הסימפטומים.43 דגימות נלקחו אחרי 6 חודשים. הצוות אשר ניהל המחקר מדד ובדק את רמת הסוכנים הנוגדניים בדם, משמע: נוגדנים, תאי B ( המייצרים הנוגדנים) ו- תאי T אשר בפועל הורגים תאים נגועים.

  ומה המימצאים ? נתרגם:

  אחרי 8 חודשים, רק באופן קל יחסית הנוגדנים התמעטו, אבל, יש פערים משמעותיים בין הנבדקים. אלא שתאי T ירדו במידה מועטה, ותאי B נשארו יציבים, ואפילו באופן בלתי מוסבר התרבו למעשה.

  והמסקנה, נתרגם:

  למרות ירידה במס' הנוגדנים, המערכת כמערכת משולבת למלחמה בקורונה, החל מייצור נוגדנים, וכלה בתיאום הלחימה, נשארו ברמה גבוהה יחסית.

  כאן:

  https://www.technologyreview.com/2021/01/06/1015822/covid-19-immunity-likely-lasts-for-years/

  Liked by 1 person

 18. לשמעון הגרגשי וליושי:
  אם החיסונים הם באמת טובים ויעילים כפי שאומרים, אז עדיף שיהיה עודף חיסונים מאשר להסתכן במחסור בחיסונים. אפילו שזה עולה לנו יותר כסף.
  חוץ מזה אם יתברר בסוף שיש באמת עודף חיסונים ניתן למכור אותם.

  אהבתי

 19. arn,

  "לא מתקבל על הדעת שחברות התרופות יתנו עדיפות לישראל על מדינות אירופה וארצות-הברית" – למה לא מתקבל על הדעת? אנחנו מוכנים לשלם יותר, לשתף את המידע שיש לנו (ויש לנו) – אז למה שחברות מסחריות לא ימכרו לנו לפני האחרים?

  "מדינות [אירופאיות] אלו עשירות יותר מישראל ומסוגלות לשלם יותר על החיסונים" – זה שיש להן כסף לא אומר שהן מוכנות להוציא אותו על חיסונים. הן לא מוכנות כי הן חושבות אחרת. כל קבלת ההחלטות שם מאוד איטית. מניסיון עבודה מולם אני יכול להעיד שהם תקועים בלדבר על "חדשנות" אבל אתה יכול לשלוח מייל עם בקשה ספציפית וללכת לישון למשך שבוע עד שהם מחזירים לך משהו ממשי (לא מייל תשובה מנומס אלא משהו ממשי שאתה יכול לעשות איתו משהו). אני עובד באיזשהו פרויקט עם קבוצה אירופאית והמלל שלהם בשמיים בעוד שהביצועים שלהם בקרקע.

  "לא סביר שישראל (שמערכת הבריאות שלה די בעייתית) מסוגלת לחסן בקצב מהיר בהרבה מזה של מדינות אירופה וארצות-הברית" – טעות. מערכת הבריאות שלנו הרבה יותר טובה מהאמריקאית by-far וכנראה יותר יעילה מהאירופאית. מכרו לנו במשך שנים את הלוקש של "מרעיבים את מערכת הבריאות", אבל עכשיו מוכח שהמערכת "המורעבת" מאוד אפקטיבית.

  Liked by 3 אנשים

 20. חייל צריך לסווג:

  שמאל:
  המשותפת
  מרץ
  העבודה
  הישראלים
  תנופה
  הכלכלית
  הותיקים
  המחאה

  מרכז:
  יש עתיד
  כחול לבן(?)

  ימין:
  ליכוד
  תל"ם
  ישראל ביתנו
  תקווה חדשה
  ימינה/הבית היהודי

  זה מצחיק במיוחד כי רוב המפלגות החדשות שייכות למחנה השמאל. כידוע ללא המשותפת מדובר במשהו בין 10 ל15 מנדטים לכל היותר שאמורים להתחלק בין כל הליצנים.

  לצערי אני נאלץ לאחל לנתניהו הצלחה בקדנציה השישית שלו.

  Liked by 1 person

 21. את כחול לבן אפשר לסווג כמפלגת מרכז. יש בה מגוון דעות שאינו רק שמאל . את יש עתיד אז בתקופה שהיה בה את שי פירון אולי אפשר לומר שהיה שם גיוון דעות מעבר לשמאל אבל כיום המנעד שם הוא אך ורק בתוך השמאל. בנושא הכלכלי לפיד אומנם משמיע לפעמים קולות מעורפלים שאינם שמאל אבל שום קול ברור לפרק את ההסתדרות מכוחה המוגזם וגם כשהיה שר אוצר הוא לא עשה שום דבר בכיוון.
  אחד המסקנות העצובות מנפילת כחול לבן הוא שאין באמת בישראל מקום למפלגת מרכז. המושג מרכז משמש אך ורק כנסיון לגנוב קולות בצורה לא הגונה מהצד השני.

  Liked by 1 person

 22. משה לפיד ישב בזמנו עם הליכוד ועם בנט (זוכר את "ברית האחים" בין לפיד לבנט?). לפיד עצמו הוא ימין כלכלי, ולהבנתי גם ימין (מתון) מדיני. לגבי ההסתדרות אני די בטוח שלפיד ישמח לפרק אותה. לפיד עצמו אמר לא מזמן שעמדותיו קרובות מאוד לאלו של הליכוד. נכון שגם לאחר פרישת עופר שלח יש במפלגתו של לפיד גורמי שמאל, אולם לפיד הוא זה שקובע את סדר היום, לכן להבנתי נכון לקרוא לה מפלגת מרכז.

  וכאן השאלה היא ממי הם גונבים קולות, מהימין או מהשמאל…

  אהבתי

 23. אמחיה הטיעונים שאתה כותב לגבי לפיד נכונים אבל עם זאת בהרכב הנוכחי של כחול לבן (אחרי פרישת ניסנקורן ושות') ושל יש עתיד הייתי משאיר את הרשימה שכתבת אותו דבר אבל את הסימן שאלה הייתי מעביר מכחול לבן ליש עתיד.

  אהבתי

 24. מבאס להודות אבל הפוסט הזה לא עומד טוב במבחן הזמן. צדק מי שאמר שנצטרך לחכות יותר. על אף שהמספרים הראשוניים נראו מבטיחים, אחר כך התמונה התערפלה. מסיבה לא ברורה אין באמת הוכחה לירידה משמעותית במאומתים בטווח הקצר. פייזר הציגה נתונים ש-11 יום מחוללים יעילות חיסונית מרשימה וזה לא משתקף.. אבל מוקדם להתייאש.

  אהבתי

 25. תמריץ החיסון עובד אבל גם המתמטיקה.

  אצל מי שחוסן אחוז החולים הסימפטומטיים ירד משמעותית וכך גם חומרת הסימפטומים. מצד שני מאחר שאוטונומיות החרדים והערבים עושים מה שבא להם, כי אין בארץ משילות, בצירוף עם נתניהו שהחליט להשאיר את נתב"ג פתוח למרות שלקחי ניו זילנד ידועים מאז חודש מאי, המוטציות החדשות והיעילות מתפשטות בארץ בקצב מהיר יותר מאשר הוירוס המקורי – למרות שהחיסון מאט את ההתפשטות.

  צריך גם לזכור שהוירוס מתפשט בקרב אלה שלא חוסנו, ויש עדיין מליונים כאלה.

  Liked by 1 person

 26. א-מחייה, יש מקור למשפט שלך: אחוז החולים הסימפטומטיים ירד משמעותית וכך גם חומרת הסימפטומים? אני מחפש כבר שבועיים ולא ראיתי פרסום ברור בנושא. גם לא ברור שירדו ההתפרצויות בבתי אבות. נכון לעכשיו נראה שתיאוריית ״החיסון הראשון מספיק מהר ולבד״, לא כל כך מתפקדת.

  אהבתי

 27. אני עדיין מאמין בכך שאחרי החיסון השני דברים כבר כן יעבדו. זה היה יותר מבוסס במחקר של פייזר וגם מחקרי הנוגדנים בשיבא הראו זאת.

  אהבתי

 28. תמריץ לא פרסום ברור אבל התחלה:

  https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3888672,00.html

  בקרב אנשי הצוותים הרפואיים שקיבלו מנה שנייה של החיסון לקורונה נרשמה ירידה של 19% בבדיקות החיוביות. ד"ר מיכאל הלברטל, מנכ"ל רמב"ם: "80% מהצוות הרפואי קיבל מנה שנייה. הקשר הוא סיבתי ומובהק"

  אמנם מדובר על מנה שנייה אולם ידוע שגם הראשונה נותנת הגנה, זה לא שהחיסון לפתע החל לפעול במנה השנייה – פשוט לגוף לוקח זמן לפתח את ההגנות גם אחרי המנה הראשונה. כך שכאשר ניתנת המנה השנייה כבר יש הגנה לא רעה. כמובן שהמנה השנייה תורמת גם היא.

  Liked by 1 person

 29. ממדגם מאוד לא מייצג של תסריטים, המנסים לנבא את העתיד לבוא ( אחד – התסריט האופטימי, שני – התסריט הפסימי והשלישי -תסריט הביניים) נדמה לי שהמציאות לרוב נוטה ליפול איפושהו בין התסריט הפסימי לבין תסריט הביניים. רק במיעוט קטן מהמקרים מתממש התסריט האופטימי.
  (לדוגמא התסריט המאוד אופטימי שעלות פרויקט שיפוץ דירה תתגלה לבסוף כגבוהה רק ב 10 – 15 אחוז מהצעת המחיר. כנ'ל תהיה החריגה בלו'חות הזמנים של הפרויקט. כמעט ברור מראש שהתסריט הפסימי יתממש).

  הרעיון שבניגוד להבטחות היצרן (פייזר) והנחיות הפעולה שלו – מנת חיסון אחת תתגלה כ"כמעט אותו דבר" כמו שתי מנות חיסון ו/או שניתן יהיה להכפיל או אף לשלש את המרווח בין שני החיסונים ו/או שמחצית מנת חיסון תתגלה כ"כמעט אותו דבר" כמו מנת חיסון שלמה – הוא רעיון אופטימי מדי.
  זו הפנטזיה המאוד מאוד אופטימית של מדינות שאינן מצליחות לחסן את אוכלוסייתן במהירות הרצויה ו/או שאין בידן מספיק מנות חיסון לאוכלוסייתן.
  וכפי שציינתי – לרוב מתגלה פער, די מכאיב, בין התסריט האופטימי לבין התסריט הריאלי.

  SORRY

  Liked by 1 person

 30. התוצאות המאכזבות עד כה עדיין לא מפילות את החיסון (ולכן צריך להמשיך ולחכות ובינתיים לחסן כמה שיותר),
  אבל (כמו שקמיליה כתבה) הן כן מפילות את המודל הבריטי ממנו תמריץ ואני התפעלנו.

  Liked by 1 person

 31. צריך לשים דברים בפרופורציה. אני שוב מזכיר, לוקח מספר שבועות לחיסון לסביבות 90% אפקטיביות (בעיקר במובן של הורדת סימפטומים, לא של הורדת הדבקות) מהזריקה *הראשונה*. הזריקה השנייה, הבוסטר, מעלה את האפקטיביות לסביבות 95% וכן מוודאת שהחיסון יהיה אפקטיבי לזמן ארוך יותר. אנחנו רק עכשיו מתחילים להיות בטווח השבועות להגנה המקסימלית מהזריקה הראשונה של ראשוני המתחסנים בארץ ואני צופה שנראה עלייה ביעילות עם כל יום שעובר.

  ושוב אני אגיד שקיבלנו את המוטציות החדשות בזכות הניהול הכושל של משבר הקורונה (להזכירכם לקחי ניו זילנד ידועים כבר מחודש מאי 2020, הרבה לפני הסגר השני בישראל) ואי סגירת נתב"ג. ניהול כושל שרשום לחלוטין על שם נתניהו. המוטציות החדשות מדבקות הרבה יותר, ובגלל שבנוסף גם אין בישראל משילות באוטונומיות הערביות והחרדיות (שוב נתניהו, ראש הממשלה כבר יותר מ-10 שנים) המגיפה משתוללת. כמובן יש גם זליגה לשאר האוכלוסיה. אבל צריך להבחין בין המגיפה בקרב מי שלא חוסן לבין המגיפה בקרב מי שחוסן. אני מהמר שתוך מספר שבועות הנתונים יראו באופן מובהק שמי שחוסן נדבק פחות בממוצע וכן *מפתח סימפטומים קלים משמעותית* במקרה הדבקה לעומת מי שלא חוסן.

  אם נסכם, הבעיה עם זריקה אחת היא בעיקר הזכרון החיסוני. ללא הבוסטר יעילות החיסון עלולה להתפוגג לאחר זמן קצר יחסית.

  Liked by 3 אנשים

 32. מכבי פרסמו נתונים נהדרים אתמול שאינם שונים בהרבה מנתוני פייזר. הדבר החשוב ביותר: ירידה של כשני שלישים באשפוזים בתוך שלושה שבועות מהחיסון ולפי כל הסימנים בתוך חודש הירידה תהיה עוד חדה יותר.

  Liked by 2 אנשים

 33. ועכשיו יש אישוש לכך שכבר המנה הראשונה של החיסון מספקת מעל 90% הגנה לאחר מספר שבועות, אליביא דynet:

  https://www.ynet.co.il/news/article/SkWGqhibu

  "בתוך כך מחקר שפורסם אמש מעלה כי המנה הראשונה של החיסון מתוצרת "פייזר" מעניק הגנה ביעילות של 92.6%. על בסיס הנתונים הללו ממליצים החוקרים לממשלות כי במקרה של מחסור בחיסונים, עדיף לתת לכמה שיותר אנשים את המנה הראשונה, על חשבון מתן המנה השנייה.

  החוקרים פרסמו את ממצאיהם בכתב העת New England Journal of Medicine והתבססו על ממצאי הניסוי הקליני שהגישה פייזר למינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) לצורך מתן האישור לשימוש חירום בחיסון."

  אהבתי

 34. עניין המנה הראשונה לא נפתר בישראל. לפי פייזר ומודרנה היא מאוד עוזרת. לפי הנתונים מהשטח לא כל כך. אולי הווריאנט הבריטי.

  אגב הפוסט הזה נראה היום שגוי לגמרי והייתי בשמחה מוחק אותו בדיעבד אבל אני משמר כל מה שכתבתי, גם את השטויות.

  אהבתי

 35. תמריץ אני לא בטוח שהענין לא הוכח בישראל. מאחר וכמעט כל מי שמקבל את החיסון הראשון בישראל יקבל את השני אחרי 3 שבועות, פשוט אין לנו נתונים לגבי רמת התחלואה 3 שבועות ויותר אחרי החיסון הראשון עבור מחוסני זריקה אחת בלבד. אין לי את הנתונים הגולמיים, אבל זכור לי שראו ירידה בתסמינים כבר שבועיים אחרי החיסון הראשון.

  צריך לזכור שלוקח לחיסון כמה ימים להתחיל לבוא לידי ביטוי, וההגנה גוברת עם כל יום שעובר. מניח שאפשר לעשות ניתוח על הפחות-או-יותר שבועיים שכן יש לנו נתונים לגביהם (החל משבוע אחרי הזריקה הראשונה ועד הזריקה השנייה) אבל כאמור אין לי את הנתונים.

  אהבתי

 36. אפשר לעקוב אחרי פרופ' דביר ארן בטוויטר. הוא עושה ניתוחים מאוד מעניינים שבוע אחר שבוע. בשבועות הראשונים בדיעבד נראה שהחיסון לא עזר הרבה, אבל היו גם דיווחים סותרים. ייתכן שנקודות החיסון היו מוקדי הדבקה או שאנשים התירו רסן אחרי חיסון ראשון וזה ההסבר לחידה. במחקר הנוגדנים בשיבא היה נראה שלפני שעוברים שבועיים אף אחד לא מפתח נוגדנים ואחרי שבועיים חצי פיתחו.

  אהבתי

 37. עכשיו פורסמו המספרים:

  https://www.ynet.co.il/news/article/BJ2ubOEGu

  נתוני יעילות החיסון של פייזר – ממצאי המחקר של "כללית":
  מניעת הופעת תסמינים:
  • 57% שבועיים עד שלושה לאחר המנה הראשונה
  • 66% בתקופה שבין 21 ימים עד 27 ימים לאחר המנה הראשונה
  • 94% שבוע לאחר המנה השנייה

  מניעת מחלה קשה:
  • 62% שבועיים עד שלושה לאחר המנה הראשונה
  • 80% בתקופה שבין 21 ימים עד 27 ימים לאחר המנה הראשונה
  • 92% שבוע לאחר המנה השנייה

  מניעת תמותה:
  • 72% שבועיים עד שלושה לאחר המנה הראשונה
  • 84% בתקופה שבין 21 ימים עד 27 לאחר המנה הראשונה
  * במחקר לא מצוינים נתונים מדויקים לגבי הפחתת תמותה אחרי המנה השנייה

  רואים מייד שיעילות החיסון גוברת ככל שעובר הזמן ממועד קבלת הזריקה הראשונה וכמובן גם אחרי הזריקה השנייה.

  https://www.nejm.org/doi/pdf/10.1056/NEJMoa2101765?articleTools=true

  Liked by 2 אנשים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: