כן, נראה שזה עובד

בתחילת השבוע כתבתי שעד סופו נקבל אינדיקציות ראשונות לשאלה קריטית: האם החיסון עובד. ובכן, התוצאות הגיעו והן מעודדות. על פי נתונים שפרסם הלילה כתב הבריאות מאיר מרציאנו, בקרב אלו שנמצאו מאומתים ישנם 755 אנשים שחוסנו במשך שלושת הימים הקודמים מול 83 אנשים שחוסנו לפני שבועיים פלוס מינוס יום אחד.

ידוע שסך המחוסנים ב-3 הימים האחרונים היה כ-350 אלף, בעוד שסך המחוסנים בשלושת הימים לפני שבועיים היה כ-180 אלף. ניתן היה לצפות אם כך שעל 755 מאומתים שחוסנו במהלך הימים האחרונים יהיו 390 מאומתים שחוסנו מלפני שבועיים. בפועל יש רק 83, וזו ירידה של כמעט 80% מהצפוי. יפה מאוד! אם ישאל מישהו מדוע הירידה היא רק 80%, הבטחתם שהחיסון מוביל לירידה של 95%, התשובה היא פשוטה. הירידה ב-95% היא של מחלה סימפטומטית. מחלה לא סימפטומטית גם היא מתגלה ב-PCR, אבל החיסון פחות מוצלח בהעלמתה, בטח בשלב הראשוני אחרי זריקה אחת. הירידה באשפוזים אמורה להתקרב כבר ל-100 אחוז, ואת זה נדע אולי כבר בשבוע הבא.

35 תגובות על ״כן, נראה שזה עובד״

 1. אני לא חושב שתוצאות אלו מספיקות ואי-אפשר לקבוע כלום מהם. צריך לחכות חודשיים-שלושה כדי לראות אם זה הצליח או לא.
  כמו כן מטרידה אותי העובדה שהחיסונים מגיעים לישראל בקצב מהיר וכן שתושבי ישראל מתחסנים בקצב מאוד מהיר. קצב זה הוא הרבה יותר מהיר מאשר באירופה לארצות-הברית. משהו לא הגיוני כאן. לא מתקבל על הדעת שחברות התרופות יתנו עדיפות לישראל על מדינות אירופה וארצות-הברית. מדינות אלו עשירות יותר מישראל ומסוגלות לשלם יותר על החיסונים, יש להם יותר כוח מישראל והן מסוגלות להפעיל לחץ על החברות שמייצרות את החיסונים. גם לא סביר שישראל (שמערכת הבריאות שלה די בעייתית) מסוגלת לחסן בקצב מהיר בהרבה מזה של מדינות אירופה וארצות-הברית.
  השאלה היא האם מדינות אירופה וארצות-הברית חוששות שלחיסון יכולות להיות תופעות לואי קשות ולכן הן מעדיפות להמתין בינתיים?

  אהבתי

 2. טוב, כשמשהו בהקשר לקורונה עובד אז השמאל אומר שצריך להודות למפא"י, לעלות להשתטח על קברו של כצנלסון ולהצטרף להסתדרות (אם לא צורפתם עדיין בכפייה), כי הכל בזכותם. אז קדימה, לכו לעשות זאת, אחרת ישלחו אתכם לגולאג
  (אגב, מפתיע שדליה רבין לא זקפה גם את ההצלחה הזו לאבא שלה).

  Liked by 1 person

 3. בהמשך לדברי קרוליין. איך זה שהסכמי אברהם התעכבו כל כך הרבה? כי היו כאלה שדאגו לנפח בלון מטופש שאי אפשר להתקדם בשום דבר עד שלא פותרים את הנושא הפלסיטני. שיא הטיפשות של הבלון הזה היה הסכם אוסלו שהעלה את הפלסיטנים מדרגה בזירה הבין לאומית. בלי הסכם אוסלו הנושא הפלסיטני היה מתכווץ כבר מזמן למימדיו האמיתיים והשלום היה מגיע הרבה יותר מהר. והנה כשהבלון שניפח השמאל התפוצץ והגיעו הסכמי אברהם טוען השמאל שצריך להודות לרבין ולהסכם אוסלו.

  Liked by 2 אנשים

 4. תמריץ: בארצות-הברית התחסנו כ-5 מיליון שזה שקול ל-130 אלף מתחסנים בישראל (בהתאם לגודל האוכלוסיה).
  בצרפת שמעתי שהתחסנו כמה מאות בלבד.
  זה נשמע מוזר מאוד.

  אהבתי

 5. amehaye,
  קבל עוד פשלה נוראית של ביבי. במקום לשלם לפייזר בתיקים רפואיים יכל למכור להם את הספר של בנט

  Liked by 2 אנשים

 6. תמריץ,
  שר הבריאות רמון התפטר לאחר שרבין חסם את כל הרפורמות שהוא רצה להעביר (כמו ביבי ומערכת המשפט). הרפורמות עברו רק לאחר שרמון כבש את ההסתדרות ושינה את מפת התמריצים הפוליטיים

  Liked by 1 person

 7. האלטרנטיבה להסכם אוסלו הייתה מדינה דו לאומית. אם החרדים ימשיכו ללדת 6-7 ילדים לאישה והפלסטינים ביו״ש יהגרו או/ו יתכנסו ל-1.5 ילדים לאישה, אז אולי עוד מאה שנה הדמוגרפיה תאפשר זאת אבל 1993 היה מוקדם מדי לזה וטוב שבמקום זה חתמו על אוסלו.

  אהבתי

 8. "האלטרנטיבה להסכם אוסלו הייתה מדינה דו לאומית" – עוד אחד מבלוני השמאל שככל שיתפוצץ יותר מהר ייטב לכולנו.

  Liked by 2 אנשים

 9. הדבר העיקרי שמונע מהמוני פסלטינים שרוצים להגר מכאן הוא הנשק והשילטון שניתן לערפאת וממשיכיו. המצב כבר עכשיו היה הרבה יותר טוב אילולי אוסלו. ב1993 לא עמדנו בפני מצב שחייבים להכריע מיידית או מדינה פלסטינית או מדינה דו לאומית (שבמצב כזה אני מסכים שאוסלו עדיף), לא היה שום דבר שונה מהותית מ1992 1991 …. אני לא רואה בדבריך שום הסבר מה קרה ב1993 שהיו חייבים להכריע. היה לוקח עוד כמה עשרות שנים עד שנושא המדינה הפלסטינית או המדינה הדו לאומית יורד מהפרק. אז מה?

  Liked by 1 person

 10. זה דווקא לא בלון של השמאל.. למעשה זו טענה קרובה יותר לבנט ולחוגיו. השמאל טוען שלמרות אוסלו יש סכנה למדינה דו לאומית. אבל האמת שאוסלו מנע סכנה זאת ועל זה שהשמאל מסרב להכיר בכך ניתן לומר: בעל הנס מסרב להכיר בניסו.

  אהבתי

 11. ככל שהערבוב בין יהודים ופלסטינים גובר והמנהל האזרחי מגביר פעילותו כך הולך ומתהווה מצב לא הפיך.

  אהבתי

 12. אחת התרומות הגדולות לכלכלת ישראל היא תוצאה של מעבר מצביעים משמאל לימין שגורר אחריו קיטון במספר הח"כים השמאלניים. התו"ל השמאלני דורש דאגה לאנ"ש ואת זאת משיגים באמצעות הקמת עמותה לכל חכל"ש. אמור מעתה לא סטארט-אפ ניישן אלא אן-ג'י-או ניישן.
  קבלו את "זהות", העמותה החדשה של זהבה גלאון

  אהבתי

 13. עכשיו כשחתמו על עוד מיליוני מנות מ פייזר
  מה יעשו כם מליוני מנות מודקנה שכבר חתמו עליהן?
  להשאיר בפריזר?
  ימכרו לבלסטינים?
  למצרים?
  יד ראשונה מרופא ישראלי?

  אהבתי

 14. משה אני מסכים ומעלה. אכן לשמאל יש איזו בעייה נפשית מוזרה שגרמה להם לקשור הסכמי השלום עם מדינות ערב בשלום עם הפלסטינים (או הקמת מדינה פלסטינית). מסיבה לא ברורה הם באופן אקטיבי ניסו למנוע הסכמי שלום כאלה, כל עוד הם לא קשורים באיזשהו הסדר קבע עם האוכלוסיה הפלסטינית.

  לכן גם כל הסכמי השלום האחרונים, או נרמול היחסים, כל כך הפתיעו אותם. זה פשוט לא נתפס אצלם שאפשר לנרמל יחסים עם מדינות ערביות בלי שום התייחסות ל"סוגייה" הפלסטינית.

  Liked by 1 person

 15. מתי היו אמורות להגיע מליוני מנות החיסון של מודרנה, שהיה דחוף לחתום על עוד מליונים מפייזר?

  אהבתי

 16. למשה הנכבד:
  הסכמי אברהם מועילים מעט מאוד.
  הם לא מונעים שפיכות דמים כי לא היו מלחמות עם המדינות האלו.
  מה הם תורמים ההסכמים האלו? יחסי מסחר עם המדינות הנ"ל? הרי יש לנו קשרי מסחר עם הרבה מדינות גדולות יותר (יש לנו קשרי מסחר עם מדינות צפון-אמריקה ואירופה. מדינות שלא פחות עשירות ממדינות המפרץ ויש בהן פי 1000 תושבים בערך + קשרי מסחר עם מדינות גדולות נוספות). כמעט כלום לא נרויח מזה.

  אהבתי

 17. כדאי מאוד לקרוא כאן על מחקר מאוד חשוב שהתפרסם ב – Science. המחקר בדק ההיתכנות לחיסון טבעי אחרי תחלואה מן הקורונה. נצטט העיקר:

  The new paper studied blood samples from 185 men and women who had recovered from covid-19—most from a mild infection, although 7% were hospitalized. Each person provided at least one blood sample between six days and eight months after their initial symptoms, and 43 of the samples were taken after six months. The team that ran the investigation measured the levels of several immunological agents that work together to prevent reinfection: antibodies (which tag a pathogen for destruction by the immune system or neutralize its activity), B cells (which make antibodies), and T cells (which kill infected cells).

  The researchers found that antibodies in the body declined moderately after eight months, although levels varied wildly between individuals. But T-cell numbers declined only modestly, and B-cell numbers held steady and sometimes inexplicably grew. That means that despite decreases in free-flowing antibodies, the components that can restart antibody production and coordinate an attack against the coronavirus stick around at pretty high levels.

  נתרגם ספונטנית:

  נלקחו 185 דגימות דם מנשים וגברים אשר החלימו מן הקורונה. רובם סבלו מסימפטומים לא קשים, אבל, 7 אחוז מהם אושפזו למעשה. מכל אחד מהם נלקחה דגימת דם בתקופה של בין 6 ימים עד 8 חודשים מתחילת הסימפטומים.43 דגימות נלקחו אחרי 6 חודשים. הצוות אשר ניהל המחקר מדד ובדק את רמת הסוכנים הנוגדניים בדם, משמע: נוגדנים, תאי B ( המייצרים הנוגדנים) ו- תאי T אשר בפועל הורגים תאים נגועים.

  ומה המימצאים ? נתרגם:

  אחרי 8 חודשים, רק באופן קל יחסית הנוגדנים התמעטו, אבל, יש פערים משמעותיים בין הנבדקים. אלא שתאי T ירדו במידה מועטה, ותאי B נשארו יציבים, ואפילו באופן בלתי מוסבר התרבו למעשה.

  והמסקנה, נתרגם:

  למרות ירידה במס' הנוגדנים, המערכת כמערכת משולבת למלחמה בקורונה, החל מייצור נוגדנים, וכלה בתיאום הלחימה, נשארו ברמה גבוהה יחסית.

  כאן:

  https://www.technologyreview.com/2021/01/06/1015822/covid-19-immunity-likely-lasts-for-years/

  Liked by 1 person

 18. לשמעון הגרגשי וליושי:
  אם החיסונים הם באמת טובים ויעילים כפי שאומרים, אז עדיף שיהיה עודף חיסונים מאשר להסתכן במחסור בחיסונים. אפילו שזה עולה לנו יותר כסף.
  חוץ מזה אם יתברר בסוף שיש באמת עודף חיסונים ניתן למכור אותם.

  אהבתי

 19. arn,

  "לא מתקבל על הדעת שחברות התרופות יתנו עדיפות לישראל על מדינות אירופה וארצות-הברית" – למה לא מתקבל על הדעת? אנחנו מוכנים לשלם יותר, לשתף את המידע שיש לנו (ויש לנו) – אז למה שחברות מסחריות לא ימכרו לנו לפני האחרים?

  "מדינות [אירופאיות] אלו עשירות יותר מישראל ומסוגלות לשלם יותר על החיסונים" – זה שיש להן כסף לא אומר שהן מוכנות להוציא אותו על חיסונים. הן לא מוכנות כי הן חושבות אחרת. כל קבלת ההחלטות שם מאוד איטית. מניסיון עבודה מולם אני יכול להעיד שהם תקועים בלדבר על "חדשנות" אבל אתה יכול לשלוח מייל עם בקשה ספציפית וללכת לישון למשך שבוע עד שהם מחזירים לך משהו ממשי (לא מייל תשובה מנומס אלא משהו ממשי שאתה יכול לעשות איתו משהו). אני עובד באיזשהו פרויקט עם קבוצה אירופאית והמלל שלהם בשמיים בעוד שהביצועים שלהם בקרקע.

  "לא סביר שישראל (שמערכת הבריאות שלה די בעייתית) מסוגלת לחסן בקצב מהיר בהרבה מזה של מדינות אירופה וארצות-הברית" – טעות. מערכת הבריאות שלנו הרבה יותר טובה מהאמריקאית by-far וכנראה יותר יעילה מהאירופאית. מכרו לנו במשך שנים את הלוקש של "מרעיבים את מערכת הבריאות", אבל עכשיו מוכח שהמערכת "המורעבת" מאוד אפקטיבית.

  Liked by 3 אנשים

 20. חייל צריך לסווג:

  שמאל:
  המשותפת
  מרץ
  העבודה
  הישראלים
  תנופה
  הכלכלית
  הותיקים
  המחאה

  מרכז:
  יש עתיד
  כחול לבן(?)

  ימין:
  ליכוד
  תל"ם
  ישראל ביתנו
  תקווה חדשה
  ימינה/הבית היהודי

  זה מצחיק במיוחד כי רוב המפלגות החדשות שייכות למחנה השמאל. כידוע ללא המשותפת מדובר במשהו בין 10 ל15 מנדטים לכל היותר שאמורים להתחלק בין כל הליצנים.

  לצערי אני נאלץ לאחל לנתניהו הצלחה בקדנציה השישית שלו.

  Liked by 1 person

 21. את כחול לבן אפשר לסווג כמפלגת מרכז. יש בה מגוון דעות שאינו רק שמאל . את יש עתיד אז בתקופה שהיה בה את שי פירון אולי אפשר לומר שהיה שם גיוון דעות מעבר לשמאל אבל כיום המנעד שם הוא אך ורק בתוך השמאל. בנושא הכלכלי לפיד אומנם משמיע לפעמים קולות מעורפלים שאינם שמאל אבל שום קול ברור לפרק את ההסתדרות מכוחה המוגזם וגם כשהיה שר אוצר הוא לא עשה שום דבר בכיוון.
  אחד המסקנות העצובות מנפילת כחול לבן הוא שאין באמת בישראל מקום למפלגת מרכז. המושג מרכז משמש אך ורק כנסיון לגנוב קולות בצורה לא הגונה מהצד השני.

  Liked by 1 person

 22. משה לפיד ישב בזמנו עם הליכוד ועם בנט (זוכר את "ברית האחים" בין לפיד לבנט?). לפיד עצמו הוא ימין כלכלי, ולהבנתי גם ימין (מתון) מדיני. לגבי ההסתדרות אני די בטוח שלפיד ישמח לפרק אותה. לפיד עצמו אמר לא מזמן שעמדותיו קרובות מאוד לאלו של הליכוד. נכון שגם לאחר פרישת עופר שלח יש במפלגתו של לפיד גורמי שמאל, אולם לפיד הוא זה שקובע את סדר היום, לכן להבנתי נכון לקרוא לה מפלגת מרכז.

  וכאן השאלה היא ממי הם גונבים קולות, מהימין או מהשמאל…

  אהבתי

 23. אמחיה הטיעונים שאתה כותב לגבי לפיד נכונים אבל עם זאת בהרכב הנוכחי של כחול לבן (אחרי פרישת ניסנקורן ושות') ושל יש עתיד הייתי משאיר את הרשימה שכתבת אותו דבר אבל את הסימן שאלה הייתי מעביר מכחול לבן ליש עתיד.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s