עקומת הפעמון הנפלאה של מודרנה

השבוע יגיעו חיסונים ראשונים של מודרנה, שהחיסון שלה כנראה זהה פחות או יותר לחיסון של פייזר, אבל דורש פחות הקפדה על קירור עמוק. עלעלתי במעמקי הדו"חות של החברה ומצאתי מידע שלא ראיתי שנכתב במקום אחר. הוא קצת שונה מדברים שכתבתי קודם (למשל בפוסט הקודם), אז זו הזדמנות טובה לתקן.

יש עיקרון סטטיסטי שאני אוהב להדגים – עקומת פעמון שונה קצת בממוצע, אבל שונה באופן קיצוני בקצוות. ובכן המסמכים של מודרנה ממחישים זאת. זה כמו האייקיו של היהודים. הוא קצת יותר גבוה משל הגויים. אבל הבדל קטן בממוצע מוביל לפער קיצוני בקצוות – למשל ביחס מקבלי פרס נובל או בשיעור הפרופסורים למשפטים.

דבר דומה רואים בתוצאות של מודרנה. אם מסתכלים על בדיקת ה-PCR להימצאות הנגיף, ההבדל בין מחוסני מודרנה לבין הלא מחוסנים אינו תהומי. יש ירידה של 67% במספר הנדבקים לפי בדיקת ה-PCR, אחרי מנת החיסון הראשונה. ייתכן שהדבר נובע מכך שהבדיקה נערכה טרם מנת החיסון השניה, אך אני חושד שזו לא הסיבה היחידה. סביר להניח שהאפקט של החיסון על שלילת PCR אינו מוחלט (בניגוד לדברים שחשבתי כשכתבתי הפוסט הקודם), פשוט מאחר ש-PCR זה לא מקרה קיצוני של קורונה, אלא מקרה קל שלה. והפערים הגדולים לא מתגלים במקרים הקלים אלא מתגלים בקצוות.

עיון קפדני בטבלאות מגלה דפוס כזה. האבחנה של קוביד יורדת ב-94% בקרב המחוסנים, שזה שיעור עצום כמובן. אבל כאשר מדובר בקוביד שכולל סימפטומים ממש לא נעימים כמו חום, אובדן חוש ריח, אובדן חוש טעם וקושי לנשום הירידה היא של 97%-98%. כלומר ההבדל בין קבוצת המחוסנים לאלו שלא נעשה גדול ככל שאנחנו מסתכלים על מקרה קיצוני יותר ויותר של קורונה. ואם מגיעים למה שמוגדר כבר כקורונה חריפה, למשל אשפוז או ירידה לסטורציה פחות מ-93%, פשוט אין שום מקרה בקבוצת המחקר שבו מחוסן הגיע למצב זה. ההבדל בין המחוסנים ללא מחוסנים הופך ל-100%. אלו תוצאות מרהיבות ומעודדות מאוד. ברוך הבא חיסון מודרנה לארצנו.

40 תגובות על ״עקומת הפעמון הנפלאה של מודרנה״

 1. תמריץ,
  האם ניתן להניח לפי שער הדולר ששוק ההון הישראלי לא כל כך עף על הממשל החדש באמריקה?

  אהבתי

 2. אני לא יודע.. אבל התוצאות מג׳ורג׳יה הן אמביוולנטיות לשווקים. מחד תנאים נוחים לשפיכת כסף על מטרות יקרות ללב הדמוקרטים כמו אנרגיות ירוקות. זה דבר שיועיל מאוד לצמיחה. וגם יש חשיבות לענישת המופרעות הרפובליקנית הבלתי נסבלת של עידן טראמפ. מנגד עומדים החשש להעלאת מס חברות ורווחי הון והעובדה שבתי המשפט יתמלאו בפרוגרסיביים. טראמפ הבטיח שליטת הרפובליקנים בעליון אז החשש השני פחות קשה.

  אהבתי

 3. תמריץ, לא מובנת ממש ההשלכה פה לעקומת הפעמון. הרי בדיקת ה- PCR, רק מעידה על נוכחות הנגיף. אפילו לא הנגיף למעשה, אלא חלקים של הנגיף. כלומר, יכול להיות אדם, שלמעשה, אינו חולה, ונושא חלקים מתים בכלל של הנגיף. לכן, אבחנה חיובית, יכולה להיות שגויה לגמרי אכן.

  לכן, אין קשר תמיד בין חיסון לבין הבדיקה. זוהי לא תרופה. זהו חיסון. החיסון נועד להילחם בנגיפים חיים ולמנוע מחלה ( להבדיל מהידבקות). סתם רמות שיוריות של נגיף מת, לא רלבנטי כאן.

  כך שלא ממש מובן הקשר.

  כאן למשל על הבדיקה:

  https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/21462-covid-19-and-pcr-testing

  אהבתי

 4. ייתכן שהנגיף מת אבל אדם לא סתם פולט נגיף מת. בשלב קודם הוא היה חי בקרבו. לכן במודרנה הסיקו מהנתונים שיש הדבקה אסימפטוטית בקרב מחוסנים. גם אם בשיעור נמוך. אפשר לטעון ש-28 יום אחרי המנה הראשונה זה מוקדם מדי בשביל לבדוק זאת ובעתיד בוודאי חהיה מידע נוסף.

  אהבתי

 5. ניקח רק ציטוטים מכתבה לא רעה של ה- BBC :

  The PCR swab test – the standard diagnostic method – uses chemicals to amplify the virus's genetic material so that it can be studied.

  Your test sample has to go through a number of "cycles" in the lab before enough virus is recovered.

  Just how many can indicate how much of the virus is there – whether it's tiny fragments or lots of whole virus.

  ועוד:

  But when you take a coronavirus test, you get a "yes" or "no" answer. There is no indication of how much virus was in the sample, or how likely it is to be an active infection.

  A person shedding a large amount of active virus, and a person with leftover fragments from an infection that's already been cleared, would receive the same – positive – test result.

  נתרגם ספונטנית:

  בדיקת ה- PCR היא הסטנדרטית לגילוי המחלה. היא מבצעת העצמה של החלקים הגנטיים של הוירוס. ייתכנו גילויים של חלקים קטנים של הוירוס, וחלקים גדולים יותר. כאשר אתה נבדק אתה מקבל תשובה של: כן, או, לא. אבל, אין בכך אינדיקציה, לגבי גודל החלקים של הוירוס שאותרו, ואם בכלל זה מגלם מחלה פעילה. אפילו אדם עם חלקים גדולים ופעילים של הוירוס, לעומת אדם עם חלקים שיוריים אחרי שהיה נגוע והבריא או יצא מזה, יקבלו את אותה האינדיקציה החיובית.

  כלומר, יכולה להיות אינדיקציה חיובית, אבל, שגויה פשוט.

  אפילו אדם מחוסן חד משמעית, יכול הרי להיות חיובי לבדיקה.

  כאן:

  https://www.bbc.com/news/health-54000629

  להתראות

  אהבתי

 6. תמריץ, אז זה הענין. שאין קשר בין בדיקה, לבין חיסון. כפי שכתבתי, יכול להיות אדם מחוסן באופן חד משמעי, אבל, נגוע בוירוס על פי הבדיקה. אז למה תצלח בדיקת PCR במקרה שאדם מחוסן ? אין בזה היגיון פשוט. רק סימפטומים של ממש של המחלה, יעידו משהו. אבל, זוהי בעיה עקרונית בכלל, גם לגבי לא מחוסנים כפי שציטטתי לעי"ל.

  להתראות

  Liked by 1 person

 7. אדיר, יעני AM – PM, ילו, סבן אילבן …. שלא ידאג הוא אומר. יעבדו ברציפות, שעות נוספות בשבילו. אדיר מימדים …..

  אהבתי

 8. ואגב, את אוליביה ניוטון ג'ון האגדית, שום דבר לא יכול לבייש. בטח לא סרט ששיחקה בו….. קשקוש בגרוש.

  Liked by 1 person

 9. אל רום,
  אנ"ג' היא אשכנזיה פריבילגית ובכלל מה פתאום סנדי? מה רע בלקישה?

  אהבתי

 10. טראמפ מנסה לשנות את תוצאות הבחירות:
  מה יהיה אם יצליח? טראמפ שוב יהיה נשיא? תפרוץ מלחמת אזרחים? הרי קשה להאמין שהדמוקרטים יסכימו שביידן לא יהיה נשיא. זה שבירה של כל כללי המשחק.
  14 סנטורים + 100 חברי קונגרס תומכים בביטול הבחירות. עד כמה שידוע לי תוצאות הבחירות (כל בחירות) מקובלות על כולם. פתאום זה לא מקובל.
  מה יהיה אם בבחירות הבאות הצד המנצח ירצה להפוך את התוצאות (כמו שנעשה היום) – ויצליח?

  אהבתי

 11. האם המשטר הדמוקרטי בארצות-הברית בסכנה?
  האם ארצות-הברית בסכנת התפרקות?
  הניסיון ההסטורי מראה שלא היו מעצמות במצב סטטי.
  קחו למשל את רומא. היא היתה רפובליקה והעם בחר את מנהיגיו אבל בתחילת המאה הראשונה לספירה החלו גנרלים רומאים לאסוף צבא ולתפוס את השלטון כשליטים יחידים. מצב זה נמשך כמה עשרות שנים עד שרומא הפכה מרפובליקה למלוכה (קראו לזה קיסרות אבל זה כמו מלוכה).
  גם קיומה של רומא כאימפריה שנמשך מאות רבות של שנים נקטע במאה החמישית לספירה והאימפריה קרסה תוך כמה עשרות שנים (ליתר דיוק: רומא חולקה ל-2 חלקים (המזרחי והמערבי) בסוף המאה הרביעית לספירה ורק החלק המערבי קרס).

  אהבתי

 12. היידה ביבי.
  בתחילת השבוע הציג נגיד בנק ישראל פרופ אמיר ירון, שקף אחד מבין רבים שמספר פרק משמעותי בסיפור: העודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים – המתאר את תנועות הכניסה והיציאה של מטבע חוץ (מט"ח) אל תוך ואל מחוץ למדינה – שבר ב־2020 שיא. כן, דווקא בשנת המיתון החריפה ביותר בתולדות הכלכלה הישראלית. ליתר דיוק, השיא נשבר פעמיים. פעם אחד ברבעון השני כשהיה עודף של 5.1 מיליארד דולר, ובפעם השנייה ברבעון השלישי של 2020 עם עודף של 6.3 מיליארד דולר. כניסה מאסיבית של דולרים מבשרת על התחזקות השקל אל מול הדולר, וזה בדיוק מה שקרה: המיתון, האבטלה והמשבר הפיסקאלי לא נגעו בהייטק הישראלי, מנוע הצמיחה העיקרי של המשק. יתרה מזו, הביקוש לעובדי הייטק עלה והשכר עלה, כי הביקוש לשירותי טכנולוגיה עלה בחדות.
  הנתונים גם מראים כי לא רק ההייטק הישראל מחוסן מקורונה וכנראה גם ממיתונים, אלא גם ההשקעות הישירות הזרות. אותן השקעות "אמיתיות" שאינן רק השקעות פיננסיות, המאפשרות למשקיע הזר לקבל זכויות הצבעה במועצת המנהלים ולהשתתף בניהול החברה הגיעו ברבעון השני של השנה, באמצע הסגר לאחד מהשיאים של כל הזמנים. יותר מ־37 מיליארד דולר. זינוק של כ־11 מיליארד דולר לעומת הרבעון הראשון שרובו לא היה תחת השפעת הקורונה.
  https://www.calcalist.co.il/markets/articles/0,7340,L-3886152,00.html?ref=ynet

  אהבתי

 13. הדולר ב 3.17שח
  האם טראמפ יצליח לרסק אותו עוד?
  ומה גיא בכור מייעץ לו?

  אהבתי

 14. חייל,
  לאן בכור יוביל את העלבון?
  ואיך יראו המהומות *אם* ביבי יפסיד?

  ע"פ גדי טאוב, המתפרעים בקפיטול למדו מהמתפרעים בבלפור….

  אהבתי

 15. משה,
  בוודאי שהפגנות יכולות להחליף שלטון, השאלה כמה נרחבות הן הופכות.
  בוודאי שההפגנות בבלפור או בקפיטול לא במקום הזה.
  קשה להאמין שבמערב יעלה מנהיג פשיסט דוגמת ארדואן שיחריב את הדמוקרטיה, אבל זה אפשרי בהחלט בעשרות השנים הקרובות. הדמוקרטיה שוקעת ומכלה את עצמה, והפשיזם עולה.

  למען האמת הפגנה מסויימת בכיכר רבין גרמה להחלפת שלטון… (גם אם בעיכוב של כמה חודשים

  אהבתי

 16. שמעון הגרגשי,
  ביבי כבר הפסיד פעמיים. הנשיא נתן לאיש שלכם להקים ממשלה ואיש לא יצא לרחוב כדי למחות על כך
  מה היה בקפיטול? המשטרה המטורללת בוושינגטון איפשרה לכמה היליביליז לקרקס אותה (כמו שוטרים בנגב) ובתגובה השוטרים המחורפנים חיסלו 4 מהם. הפיכה? סכנה לדמוקרטיה? אנחנו שומעים את זה מ77.

  אהבתי

 17. חייל,
  יש הוכחות שהקרן החדשה וסורוס מימנו וארגנו את המוחים המנומסים בקפיטול

  אהבתי

 18. פסק דין חשוב מאוד רצ"ב. עתירה על פי חוק חופש המידע ועוד. העותרים, מבקשים תמלילים מישיבות הממשלה בקשר לניהול הקורונה, כמו חומר רקע שנמסר לממשלה וכו…

  בית המשפט המחוזי/ מינהלי בירושלים, דחה בעיקרון הבקשות, ואישר את איסור הפרסום. לגבי חומר רקע, יש להמתין להחלטת הממונה על פי חוק חופש המידע וכו…

  כאן:

  https://bit.ly/3hP9lbA

  אהבתי

 19. שמעון הגרגשי,
  ארדואן הישראלי מצא דרך מנומסת לגנוב לכם את הבחירות. הנאשם הפאשיסט…

  אהבתי

 20. משה הפגנות כבר הפילו ממשלה בעבר. ראה למשל את ההפגנה שהתחיל מוטי אשכנזי בעקבות מחדלי יום כיפור. בסופו של דבר ההפגנות היו אחד השיקולים שהביאו את גולדה להתפטר:

  https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%95%D7%98%D7%99_%D7%90%D7%A9%D7%9B%D7%A0%D7%96%D7%99

  אני לא מצפה מנתניהו לאינטגריטי כזה.

  אהבתי

 21. amehaye,
  זה הכל בזכות חברת העובדים. לפי אסכולת הIQ המדיניות של ביבי הביאה עלינו את הצונאמי המדיני וגם חירבה את המשק לאחר שהרעיבה את מערכת הבריאות. התרומה של ביבי היא שבתקופתו הפכה ישראל ליעד אטרקטיבי למשקיעי חוץ בין השאר עקב השקט הביטחוני. זה נכון שהוא לא כתב קוד לווייז

  אהבתי

 22. נפתח לרגע את ענין הטיפול של נתניהו בקורונה.

  נתניהו לא השכיל לנצל את היותה של ישראל מדינת אי דה-פקטו. ישראל יכולה הייתה להיות במצבה של ניו זילנד. אבל נתניהו לא רק שהשאיר את נתב"ג פתוח ברוב תקופת הקורונה, הוא אף הגדיל וייבא המוני אברכים מארה"ב מוכת הקורונה עוד כשהמגפה הייתה בחיתוליה והמשיך לכל אורך הדרך:

  https://www.zman.co.il/96525/
  https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001330001
  https://www.themarker.com/news/.premium-1.9020339

  כמובן נתב"ג היה גם פתוח לצורך טיסות לחו"ל וכיו"ב למרות שהיה ברור שאין מדינות ללא קורונה, ולמעשה נתב"ג עדיין פתוח.

  נתניהו לא טרח לבודד את השבים מחו"ל. למעשה הוא לא ממש טרח לבודד גם את הנמצאים. למעשה כל מערך איתור שרשראות ההדבקה היה בדיחה מהרגע הראשון.

  נתניהו צריך את החרדים והערבים (תגידו שלום למנסור עבאס ושאר מפלגת רע"מ) בשביל הישרדותו הפוליטית ואולי גם התחמקות ממשפט. לכן לא היה שום נסיון להטיל סגר מתבקש על ערים אדומות – כאשר הערים הנגועות ביותר בקורונה היו ערים עם רוב מובהק חרדי או ערבי. בסופו של דבר המגפה זלגה גם לשאר האוכלוסיה. כידוע רמזורים יש רק בכביש, וגם הם לפעמים לא עובדים.

  נתניהו לא העביר תקציב עד עצם היום הזה. כל "הטיפול" בקורונה בוצע ללא תקציב מסודר ובשליפות מהמותן, וככה זה נראה. לולא מגזר ההייטק שהמשיך לעבוד במלא המרץ המדינה הייתה היום בברוך כלכלי הרבה יותר רציני.

  שימו לב שישראל כבר בגל שלישי וסגר שלישי (או למעשה רביעי, השלישי פשוט היה סגר בכאילו) בעוד שאר העולם נכנס לסגר שני בעקבות גל שני. ואם מסתכלים על מדינות אי אז מצבן אפילו טוב יותר, ככל שהשכילו להתנהל נכון.

  היו עוד כשלים אבל נעצור כאן.

  מה נתניהו כן עשה נכון? שילם מחיר גבוה (מכיסנו) על מנת להביא לכאן את החיסונים בהקדם.

  אם נתניהו היה מנכ"ל של חברה ששייכת לי, הייתי מפטר אותו מזמן.

  אהבתי

 23. amehaye,
  אתה מצטט את הספר של בנט? ברמה הטקטית תמצא אין ספור שגיאות אבל נתניהו הבין מההתחלה מה האסטרטגיה היחידה שתעבוד וזה שיטת האקורדיון. מי שטוען שיש לו קונץ פטנט לשלוט בהתנהגות הציבור הוא מאחז עיניים. ניהול דיפרנציאלי נכשל בכל מקום שבו נוסה. אל תשכח שנתניהו היה צריך להתנהל מול הקורונה כאשר חצי מהקואליציה שלו ממוקדת במטרה אחת – הכשלתו בכל מחיר. נתניהו לא רק בחר מסלול נכון ומוצלח בתחילת המגיפה אלא היה גם הראשון לזהות את התהוות הפיתרון החיסוני ולפעול במהירות להוציאו לפועל.
  היידה ביבי

  Liked by 1 person

 24. amehaye,
  רק לפני מספר ימים היתה חגיגה במדיה כאשר הגאונים סיפרו לנו איך פייזר החליטו להעניש אותנו עקב הרברבנות של ביבי. מה תאמר על זה היום?
  אם ביבי גבר הוא צריך לתת לכם (הרל"ב) את החיסון הרוסי

  Liked by 1 person

 25. אמחיה
  עם זאת שאני לא מסכים עם חייל זקן וחושב שניהול של ביבי את הקורונה היו בו חלקים גרועים והיו כשלים מעבר לטעויות טקטיות (כמו למשל היציאה מהסגר הראשון שנעשתה מוקדם מידי -לא מדובר בטעות חישוב אלא בבעיה אסטרטגית) ההסתכלות הכללית שלך לא נכונה צריך לבחון את הדברים במבט רחב. אם היית בעל חברה והמנכ'ל היה נותן ביצועים כמו ביבי בקורונה ובכל שאר החברות ביצועי המנכ"לים מתפלגים כמו ביצועי מנהיגי העולם בקורונה והיית מפטר את המנכ'ל שלך סיכוי קטן מאוד שהמנכ"ל הבא שלך היה נותן ביצועים כמו מנהיג ניו זילנד ורוב הסיכוניים שהיה נותן ביצועים יותר גרועים מביבי.
  בנוסף לכך טענתך ש'אנחנו בסגר שלישי ומדינות אחרות בסגר שני' היא טעות מתודולוגית. מדד הביצועים הוא במצב הבריאות והכלכלה. הסגרים הם אמצעי לא מטרה. אם הדרך להצלחה מיטבית בשקלול בריאות כלכלה היא 10 סגרים אז שיהיו 10 סגרים ואם בלי סגרים אז בלי. מבחן ביצועים הוא מבחן שבודק אם הושגו המטרות.

  Liked by 3 אנשים

 26. חייל נתעלם מהבאת המוני אברכים נגועי קורונה בתקופת הסגר הראשון. כשהוטל הסגר השני – בחודש ספטמבר – הלקחים מהסגר בניו זילנד, שהסתיים במאי, כבר היו ידועים. ניו זילנד מדינת אי. ישראל מדינת אי דה-פקטו. שני כשלים עיקריים של נתניהו:

  1. לא סגר הרמטית את נתב"ג בתחילת הסגר השני
  2. לא המשיך את הסגר *השני* עד חיסול המחלה (גם הראשון הסתיים מוקדם מדי אבל על זה אני מוכן לוותר, לא היו אז מלא הנתונים).

  אזכיר שוב, לא רק שהוא לא סגר את נתב"ג – נתב"ג נותר פתוח עד עצם היום הזה, ו"בזכות" ההברקה הזו זכינו במוטציות הבריטית והדרום אפריקאית בין השאר.

  אם הייתי ציניקן הייתי חושב שהייתה כוונת מכוון מאחורי הדברים. הייתי חושב שאולי היה חישוב גס מתי יצא הסגר השלישי/רביעי כך שיפול על תאריך המשפט. הייתי מחשב את תאריך הבחירות ובהתאם עושה כל מאמץ להביא חיסונים לפניהן (באותו עניין, תמהני אם נתניהו היה עושה את אותם מאמצים אם תמריץ הבחירות במרץ לא היה קיים). נתניהו חכם מספיק וחסר עקבות מספיק.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s