לא כזה אקטיביסטי

פסילת חוק היסוד העוסק בממשלת החילופים נדונה בבג״ץ. דבר זה מעורר את החשש שבג״ץ עומד לפסוע אל תוך טריטוריה של אקטיביזם שיפוטי קיצוני. עד עתה בג״ץ פסל חוקים בשל הטענה שאינם תואמים לחוקי היסוד. אבל איזו זכות יש לו לפסול את חוק היסוד עצמו?

אין ספק שאם בג״ץ יפסול את חוק היסוד יהיה הדבר אבן דרך בתולדות האימפריאליזם השיפוטי. עם זאת יש מקום לטענה שדווקא במקרה נדיר וספציפי זה אין מדובר בפעולה אקטיביסטית כלל. זה המקום לחזור לאחת השאלות הלוגיות החביבות עליי בבלוג: האם אלוהים מסוגל ליצור אבן שאינו מסוגל להרים. התשובה הלוגית הפשוטה היא חד משמעית שלילית וכמוה כמו להגיד שאלוהים אינו יכול ליצור ריבוע שהוא משולש. המילים מכבדות את עצמן ואינן מאפשרות לדבר ולהיפוכו לשכון יחד. מטבעו של אלוהים ככל יכול מתבקש שהוא נותר כל יכול ואינו יכול לבטל את כל יכולתו.

הכנסת ביקשה בחוק יסוד ממשלת החילופים להגביל את סמכויותיה להביע אי אמון או לשנות את הסדר החילופים. אבל הרי זה ממש כמו אלוהים שמבקש לבטל את כוחותיו. הדבר אינו נסבל. הכנסת תמיד מחזיקה במלוא הסמכויות ואינה יכולה להמעיט מעצמה. לא נדרש אקטיביזם שיפוטי כדי להבין זאת. ואולי להיפך רק אקטיביסט שיפוטי היה מוכן לקבל הזיה הרפתקנית כזו של כנסת שמחליטה שאינה כנסת שלמה בסמכויותיה יותר.

עולה השאלה: האם לא ייתכן שיתקבלו הסדרים חוקתיים שבהם הרוב בכנסת מוגבל ביכולותיו? הרי בהרבה ארצות ישנם סעיפים משוריינים בחוקים שרק רוב גדול במיוחד יכול לבטלם.

התשובה ההגיונית היא שרק בחוקה יכולות להתקבל כאלו החלטות, וחוקה צריכה להיחקק כמו חוקה. מלינים הרבה בימין על חוקי היסוד שהתקבלו ב-1992 וקיבעו את זכויות האדם. האם הח״כים הבינו מה הם עושים; האם הרוב שבו התקבלו החוקים היה מכובד דיו. אבל אלמנט אחד מסוים של חוקה היה בוודאות בחוקים אלו. הם נחקקו עבור העתיד מתוך צעיף הבערות. דהיינו לח״כים לא היה מושג מי יהנה מחקיקתם בעוד עשרים שנה ובכל אופן תמכו בחוק כי האמינו בעקרונות שמאחוריו. לעומת זאת חוק ממשלת החלופים נחקק לטווח הקצר עבור שני ראשי ממשלה ספציפיים. הכנסת עשתה בו מישמש מוחלט בין סמכויותיה כאסיפה מכוננת שמכינה חוקה לטווח הארוך לבין סמכויותיה כבית מחוקקים רגיל שעסוק במניפולציות פוליטיות רגעיות.

55 תגובות על ״לא כזה אקטיביסטי״

 1. תמריץ,
  החוק הזה על סעיפיו המשונים נוסח על ידי מפלגת המשפטנים. באופן נדיר וחד פעמי אנו הבבונים נשב על על הוורנדה ונתענג על מלחמת השושקות המתחוללת לעינינו. הצרה היא שלכל שבת יש מוצאי שבת ואחרי החוק הניסנקורני מגיע חוק הלאום שלנו.

  Liked by 1 person

 2. תמריץ ,

  קודם כל, לא עסקינן בביטול חוק יסוד. עסקינן בביטול תיקונים בחוק היסוד. תיקונים שעוסקים בהקמת משטר חדש: ממשלת חילופים.

  כפי שהסברתי בעבר. החוקים עצמם, הם המעטפת, הלבוש, הקנקן, שלתוכו יוצקים רעיונות ועקרונות. עקרונות יסוד, קודמים לחוק עצמו. וכך:

  חופש הביטוי למשל, הינו עיקרון יסוד, למרות שהוא לא נקוב בשום חוק יסוד. חופש העיסוק, הגנת הפרטיות וכו… כל אלו, קדמו לחוקי היסוד. היו בבחינת נכס צאן ברזל, אפילו לא היו נקובים, לא בחוק יסוד, ואפילו לא בחוק רגיל. מכאן עולה:

  שחוק יסוד, הוא רק מעטפת פורמלית. לכן, אם חוק יסוד, או תיקון לחוק יסוד, פוגע כשלעצמו, בעקרונות יסוד נעלים, אזי, בג"צ יכול לבטלם, בלי לחשוב פעמיים בכלל.

  נמחיש זאת:

  נניח, שערך יסוד, הינו: שלום הציבור. ונניח שהכנסת תחוקק חוק שמתכנה:

  " חוק יסוד: מלחמה בפשיעה"

  על פי חוק היסוד, היה כך הדבר, שהמשטרה יכולה, בכל מקרה, בכל אופן, בכל עוצמה, בכל רגע נתון, להפר פרטיות של אדם, באופן קשה, מבלי לקבל צו בית משפט אפילו. אז מה:

  ברור שערך היסוד, של הגנת הפרטיות, שמירה על חייהם של חפים מפשע, יגבור על החוק עצמו,ואפילו התכנה חוק יסוד הדבר. ובג"צ יבטל חוק היסוד עצמו, ואפילו, על כרעיו, קרביו, ובני מיעיו.

  זהו זה…..

  להתראות

  אהבתי

 3. יותר פשוט, לכל המעונין, לקרוא את הצעת החוק בה עסניקן ( תיקון לחוק יסוד הממשלה) ושם יש למטה בכל עמוד, דברי הסבר בשפה יותר פשוטה ובהירה. כאן:

  https://bit.ly/3ptmmL9

  אהבתי

 4. רק מצייצת מחדש:

  א. Yonatan Jakubowicz
  @Yonatan_Jaku
  12 בנוב׳

  "התאוריה של איזונים ובלמים יוצאת מנקודת הנחה שכל רשות, מטבעה, תחתור תמיד לספח לעצמה עוד ועוד סמכויות, אבל ההתנגשות התמידית תאזן אחת את השנייה.
  בישראל האיזונים מתפרקים לגמרי, כי רשות אחת לא יודעת שובע וחברי הרשות השנייה שמחים להוריד מעצמם כל סמכות ואחראיות ולהשאר רק עם המשכורת. "

  ב. חיים רמון
  @ramonhaim·
  21 שע׳
  ".עד 2018 חשבו כל שופטי
  העליון כמו שמגר שכתב "ביטויה של ריבונות הכנסת הוא בכך שאין גוף עליון מעל הכנסת הסייגים לחקיקה קמים וצומחים מתוכה"
  גם ברק חשב כך ואמר "בראש הפירמידה ניצבת הכנסת ודאי שלא השופט יושב בראש הפירמידה "ב2018 שינה ברק דעתו וקבע שביה"מ העליון יכול לבטל חוקי יסוד. "

  Liked by 2 אנשים

 5. במחשבה שניה
  אולי רשות מחוקקת ורשות מבצעת, המאפשרות לפקידות הבכירה של המדינה לתמרן ולהונות אותן, פעם אחרי פעם, ראויות לכך שגם הרשות המחוקקת תעשה בהן כרצונה.
  אם במילא הן ויתרו על המשילות …

  ###########

  @Roy_Iddan
  13 בנוב׳
  ואולי אם הקולונלים היו עושים מה שאומרים להם זה היה נגמר בחצי מהזמן?

  ——————'-
  כאן חדשות
  @kann_news
  · 12 בנוב׳
  אלוף הפיקוד, הקבינט והמניפולציות: אלוף במיל' רוני נומה חושף כיצד קציני צה"ל נאלצו לתמרן את שרי הקבינט בזמן גל הטרור ב-2015

  @roysharon11 @moyshis
  #חדשותהערב

  אהבתי

 6. קמיליה יש כמה דרכים לפרש את הסיטואציה של טרור היחידים. למשל, אולי הדרג המדיני רצה להראות לבייס שלו שהוא עושה משהו, ולכן הוציאו לתקשורת הודעות על יד קשה, ובאותו זמן נתנו לדרג הביצועי לעשות את מה שבאמת צריך לעשות כדי לסיים את הסיטואציה.

  דוגמה אחרת של "נבחרים" מול "פקידים" קיבלנו לאחרונה במשרד האוצר. מספר חסר תקדים של פקידים בכירים התפטר לאחרונה, כולל קרן טרנר שהיא מינוי אישי של שר האוצר ישראל כץ עוד מהיותו שר התחבורה. ישראל כץ העביר הוראות שלדעת הפקידות הבכירה היו שגויות לחלוטין. מאחר ובמקרה הזה הפקידים לא יכלו לבצע בניגוד להוראות, הם בחרו להתפטר.

  ישראל כץ ידוע כאדם כוחני אולם הוא לא טיפש מוחלט. הסיבה להוראות שהוא העביר היא נתניהו: נתניהו ביקש בזמנו מכחלון, ובנפרד מניר ברקת, תוכניות פעולה כלכליות לעת הקורונה – וזאת מיד לאחר שמינה את ישראל כץ לשר האוצר. למעשה נתניהו איים על ישראל כץ שאם הוא לא יתיישר יחליפו אותו. כץ הבין את הרמז. הפקידים, מצידם, התפטרו.

  כל זה בא להגיד שיש למעשה רשות רביעית – הרשות המבצעת *בפועל*. בצבא אלה הקצונה בדרגי הביניים, במשרדי הממשלה אלו הפקידים הבכירים. כאשר הרשות המחוקקת מוחלשת, הרשות המבצעת לא מתפקדת והרשות השופטת תחת התקפה, אנשי הרשות המבצעת בפועל לוקחים את העניינים לידיים. או שהם מתפטרים.

  אהבתי

 7. דבר נוסף שפוגע בתקופה הזו באיזון בין הרשויות הוא אי-מינוי בכירים. מינויים של מפכ"ל למשטרה, פרקליט מדינה, יועץ משפטי לכנסת, מנכ"לים למשרדי ממשלה ועוד ועוד מתעכבים זה תקופה ארוכה עקב חוסר התפקוד של הממשלה. זו למעשה החלשה של "הרשות הרביעית", ומכאן תוספת כוח ל"רשות המבצעת" (הממשלה) – שלא ממש מתפקדת.

  אהבתי

 8. קמיליה,
  התיאור של גייפמן הוא ייצוג מצויין של שיטת הממשל של ביבי שכמעט תמיד מתקפל מול התנגדות ממסדית. ההסבר שלו לעומת זאת הוא דוגמא מייצגת לטפשת הצבאית. הצבא והשב"כ כשלו לחלוטין מול גל הטרור והסיבות לדעיכתו אינן קשורות כלל למעשיהם (הן בשטח והן מול הדרג הפוליטי). לדעיכת אותו גל טרור היו 2 סיבות עיקריות. 1. אדישות גמורה בעולם הערבי והמערבי. 2. התגובה הכוחנית והמהירה של האזרחים הישראלים. הסבר – מטרתו של הטרור היא להטיל אימה בקרב האזרחים אבל הרחוב האזרחי הישראלי הגיב כמעט תמיד בחיסול/לכידה מידיים של המפגעים בנחישות גדולה מזו של חיילי הבט"ש שהיו יעד לפיגועים. אמרי מעתה גל הטרור של 2015 דעך כי נכשל כישלון חרוץ בהשגת מטרותיו למרות שמערכת הביטחון הישראלית לא תרמה דבר לכישלון זה.

  Liked by 1 person

 9. מזרח תיכון חדש
  אבו עלי אקספרס:
  הגולן הסורי
  העיתון אלחליג' אונליין, מדווח מפי מקורותיו, כי במסגרת שת"פ בטחוני בין איחוד האמירויות לישראל נגד חזבאללה ואינטרסים איראנים בגולן הסורי, הגיעה ב 17 לאוקטובר לישראל, משלחת מודיעין מאיחוד האמירויות בראשות עמיד (מקביל לתא"ל) מחמד זהראן, האחראי על הנושא הסורי באיחוד האמירויות, כדי לדון באפשרות הקמת ישות צבאית בגולן הסורי שתהיה מורכבת ממנהיגי המורדים באזור ותפעל לקידום האינטרסים של איחוד האמירויות וישראל בטריטוריה זו.

  אהבתי

 10. חייל זקן כתב:
  " .. התיאור של גייפמן הוא ייצוג מצויין של שיטת הממשל של ביבי שכמעט תמיד מתקפל מול התנגדות ממסדית. .."
  ——————-
  קשה שלא להסכים לעובדה שאין כל קשר בין החלטות הממשלה ו/או הכנסת (וההצהרות לתקשורת) לבין מה שמתבצע בפועל. העדר משילות, חוסר תפקוד ואי ניהול נאות מתארים את המצב הנוכחי בלשון המעטה.
  אבל לא תמיד כל כך ברור מהן הסיבות שיצרו את המצב הנוכחי ותורמות להמשכתו.
  נטייה של נתניהו להתקפל לפני גורמי כוח היא כנראה אחת מהן.
  אך נראה לי שהיא אינה הסיבה היחידה.
  חלק מהאחריות למצב יש לייחס גם להשערתו של אמחייה בנושא.

  אמחייה כתב:
  " … אולי הדרג המדיני רצה להראות לבייס שלו שהוא עושה משהו, ולכן הוציאו לתקשורת העות על יד קשה, ובאותו זמן נתנו לדרג הביצועי לעשות את מה שבאמת צריך לעשות כדי לסיים את הסיטואציה. …"
  ————————-
  בהקשר זה חובה לחזור לטענה החוזרת של חייל זקן בדבר פער אידיאולוגי גדול בין הטיקט עליו נתניהו נבחר (כמוביל הגוש הימני) לבין עמדותיו האמיתיות (איש מרכז).
  פער משמעותי שכזה מקשה על הציבור לשפוט מה נעשה בכוונה תחילה ומה בניגוד לכל הכוונות.

  Liked by 2 אנשים

 11. חייל זקן כתב:
  " … ההסבר שלו לעומת זאת הוא דוגמא מייצגת לטפשת הצבאית. הצבא והשב"כ כשלו לחלוטין מול גל הטרור והסיבות לדעיכתו אינן קשורות כלל למעשיהם (הן בשטח והן מול הדרג הפוליטי). לדעיכת אותו גל טרור היו 2 סיבות עיקריות. 1. =דישות גמורה בעולם הערבי והמערבי. 2. התגובה הכוחנית והמהירה של האזרחים הישראלים. הסבר – מטרתו של הטרור היא להטיל אימה בקרב האזרחים אבל הרחוב האזרחי הישראלי הגיב כמעט תמיד בחיסול/לכידה מידיים של המפגעים בנחישות גדולה מזו של חיילי הבט"ש שהיו יעד לפיגועים. אמרי מעתה גל הטרור של 2015 דעך כי נכשל כישלון חרוץ בהשגת מטרותיו למרות שמערכת הביטחון הישראלית לא תרמה דבר לכישלון זה. "
  ———————-
  יתכן ושני ההסברים של חייל זקן לדעיכת גל הטרור של 2015 הוא האמת, רק האמת ושום דבר מלבד האמת.
  אבל קל להעלות גם השערות חלופיות ו/או משלימות.
  לדוגמא:

  1. אבו מאזן ובכירי הרשות הפלסטינית בכלל לא היו נחושים לפתוח באינתיפאדה שלישית. מלכתחילה הם היו חלוקים ביניהם לגבי הרווחים – מחירים לפלסטינאים מהאינתיםאדה הראשונה והשניה. במילא אבו מאזן היה מבוגר מדי מכדי להוביל את עמו לאינתיפאדה נוספת. טרור הסכינים לא היה יותר מבלון ניסוי של חלק מהבכירים, שקיבל כתף קרה מבכירים אחרים.

  2. כטענת מוטי קידר – החברה הפלסטינית ביו'ש מאוד שסועה. יאסר עראפת והחמאס, שהיו בעבר גורמים שדי הצליחו להתגבר על השסעים הפנימים, יצאו מהתמונה ביו'ש ואז הצבא והשב'כ, בדווקא כן השכילו להעמיק את השסעים בתוך החברה הפלסטינית.

  3. רוב הפלסטיניאים ביו'ש עדין זוכרים היטב את המחירים הכבדים ששילמו באינתיפאדה הראשונה. כולל אובדן המוני בני נוער וצעירים, אבדן המוני של מקורות פרנסה בשטחי ישראל, אבדן החלומות על הקמת מדינה עצמאית *או* על יצירת מדינה גדולה אחת של כל אזרחיה ועוד. רובם המכריע סרב לנדב את עצמו או את ילדיו לפעילויות התאבדות. כלומר, גם החברה הפלסטינית השתנתה / התבגרה מאז האיניתפאדה השניה. מכאן שרוב גל טרור היחידים בוצע ע'י ילדים שטופי מוח לחלוטין ועל ידי אנשים שחפצו להתאבד, אך בצורה שתתפס בחברה שלהם כמכובדת. מאגר אנשים כאלו בשטחי יו'ש הוא מוגבל וכנראה כמעט ומיצה את עצמו.

  מה שכן ברור לחלוטין הוא העובדה שפעמים רבות מדי הזנב מקשקש בכלב (במקום רק הפוך).

  אהבתי

 12. קמיליה,
  הסיבות האפשריות שהבאת לדעיכת גל הטרור הן שוות ערך לאלו שלי ולאלו של גייפמן. כשמצרפים את שלושת הניתוחים מקבלים תמונה מפחידה של חולשת החשיבה הצבאית שמצליחה תמיד להתעלם אפילו מהמובן מאליו כדי להגיע למסקנות הרצויות לה.

  Liked by 1 person

 13. חלק ממחשבות אובמה על נתניהו.

  תרגום כתבה מהג'ואיש כרוניקל לרגל צאת ספרו החדש של אובמה.

  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1268039966863313&id=363018984032087&__tn__=%2As%2As-R

  שני דברים שבלטו לעיני בתקציר:

  1. אובמה מעז להתבכיין על היחס החשדני והקר, מהשדולה היהודית איפאק ומממשלת ישראל, שבה התקבלה המדיניות המזרח תיכונית שלו.
  הוא כנראה מאמין שהעובדה שהוא גבר שחור, ששמו כולל את המילה 'חוסיין' + התכונות והאישיות של נתניהו ואבו מאזן, הם אלו שיצרו את החשדנות והעוינות, ושללו ממנו מראש את סיכויי ההצלחה.

  2. הזמן שחלף, כולל סיכומי מספרי ההרוגים במזרח התיכון בתקופתו (בהשוואה לתקופת הנשיא האמריקאי הקודם לו והנשיא שבא אחריו), כולל התובנה שלו עצמו שישראל אינה שורש כל הבעיות במזרח התיכון (ועוד ועוד ועוד) לא גרמו לאובמה להכיר בעומק טעויותיו במזרח התיכון. גם הוא, כמו מיליוני אנשים לפניו, לא מוכן לאפשר למציאות לשנות לו את התיאוריות.

  השערה חלופית / משלימה :
  אסור להאמין למה שאדם כותב באוטוביוגרפיה שלו.
  יתכן ובתוך תוכו – אובמה כן מתחרט על הרבה דברים. אך הוא לא יודה בכך לפני כלל הציבור האמריקאי והעולמי. מורשתו ותדמיתו חשובים בעיניו יותר מאיזושהו אידיאל מופשט של "אמירת כל האמת".

  Liked by 4 אנשים

 14. קמיליה,
  בניתוח של גייפמן לתחילת/דעיכת גל הטרור היתה חסרה הסיבה "השפעת מזג האוויר"
  מתיחות בדרום: בצה"ל לא שוללים את האפשרות כי הירי בוצע בטעות
  לאחר שיגורים לעבר אשדוד ובת ים, צה"ל הגיב כשכלי טיס וטנקים תקפו עמדות של חמאס. מתחזקת ההערכה כי מדובר ברקטות של חמאס, שנורו בשל השפעת מזג האוויר
  https://www.maariv.co.il/news/military/Article-801482

  אהבתי

 15. תמריץ,
  ודאי תשמח לדעת שהIQ האוסטרלים מצאו דרך יעילה להציל את כדור הארץ. הפיתרון שלהם הוא חיתוך של צינורית הזרע. עצתי לאדלשטיין שישלח אמבולנסים לבלפור כדי לאפשר לשושקות לתרום את חלקם למטרה נעלה זו.
  https://www.afr.com/companies/healthcare-and-fitness/would-you-have-the-snip-to-save-the-environment-20201106-p56c3i?fbclid=IwAR0Ut5JaI_Il0vt4EGlvZDDNudy5bC6292s5jo6g4PXbujYZrmw2ijGvFLY

  אהבתי

 16. אהבתי

 17. בזמן שאנו עוסקים בקורונה, בחילופי השלטון בושינגטון, במשפטי נתניהו ופיקנטריה – 15 מדינות אסיה הפאסיפית חותמות על עסקת סחר חופשי ענקית (כשליש מהכלכלה העולמית).

  הודו החליטה לפרוש.
  מכאן שכנראה יהיה לסין, המדינה הדומיננטית בהסכם, מנוף משמעותי נוסף להשפיע על העולם.
  נראה לי שאפילו גו' ביידן יאלץ, בניגוד לנטיותיו הטבעית, להתעמת עם סין.
  בכל מקרה – הנושא חשוב.

  תרגום כתבה מהפיננשל טיימס (כפי שהופיעה ברוטר,):
  ###################

  *כדאי לשים לב לעליית הגוש האסייתי בהובלת סין מול דעיכת המערב בעקבות משבר הקורונה. מכאן חשיבות הכתבה.(מרסו)

  ברית הסחר בין אסיה מכסה שליש מאוכלוסיית העולם והתפוקה הכלכלית שלו.
  ————————-
  מנהיגים מ -15 מדינות אסיה-פסיפיק חתמו ביום ראשון את אחת מעסקאות הסחר הגדולות בהיסטוריה, וביקשו לצמצם את החסמים באזור המכסה שליש מאוכלוסיית העולם והתפוקה הכלכלית.
  השותפות הכלכלית הכללית האזורית, או RCEP, מסמנת צעד גדול קדימה לשילוב כלכלי באזור, ומתרחשת אחר כמעט עשור של משא ומתן.

  כלכלנים אמרו כי העסקה, הסכם הסחר הראשון המאגד את סין, יפן ודרום קוריאה, עשויה להוסיף כמעט 200 מיליארד דולר בשנה לכלכלה העולמית עד שנת 2030.

  ה- RCEP לוקח את מרבית ההסכמים הקיימים עליהם חתמו עשרת החברים באיגוד אומות דרום מזרח אסיה – ברוניי, קמבודיה, אינדונזיה, לאוס, מלזיה, מיאנמר, הפיליפינים, סינגפור, תאילנד וויאטנם – ומשלב אותם לברית רב-צדדית אחת. עם אוסטרליה, סין, יפן, ניו זילנד ודרום קוריאה.

  על ידי שילוב של משבר של הסדרים נפרדים לעסקה אחת, RCEP מקרב את אסיה צעד קרוב יותר להיות אזור סחר קוהרנטי כמו האיחוד האירופי או צפון אמריקה, גם אם זה לא צפוי להוביל להפחתות מכס כלליות גדולות.

  ראש הממשלה בסין, לי קיאנג, תיאר את ההסכם כ"ניצחון של רב צדדיות וסחר חופשי ", על פי דיווח של סוכנות הידיעות הרשמית שינחואה.

  יפן ודרום קוריאה צפויות להיות בין הזוכות הגדולות ביותר בעסקה, אך היתרון של סחורות זולות יותר יתפשט עד אירופה וארה"ב.

  "חתמנו ​​היום על , לאחר משא ומתן קשה של שמונה שנים," אמר לי הסיאן לונג, ראש ממשלת סינגפור, ביום ראשון. "זהו צעד גדול קדימה עבור האזור שלנו. בתקופה בה הרב-צדדיות מאבדת שטח והצמיחה העולמית מאטה, ה- RCEP מראה את תמיכתן של מדינות אסיה בשרשרות אספקה ​​פתוחות ומחוברות, סחר חופשי יותר ותלות הדדית הדדית. "

  אנליסטים אמרו כי ההסכם עשוי להפחית עוד יותר את השפעת ארה"ב באזור לאחר שהנשיא דונלד טראמפ פרש מהשותפות הטרנס-פסיפית.
  העסקה הייתה גדולה עוד יותר, אך הודו פרשה מהשיחות בשנת 2019 וסירבה עד כה לחזור, והגבירה את החשש בקרב כמה החותמים כי סין תשלוט בברית.

  עסקים הודים חששו ממבול של יבוא סיני זול, והתלוננו שהעסקה לא מועילה אף מעט לקידום המסחר בשירותים, אזור בו יש להודו יתרון.

  "לפי חישובים מסוימים, זהו הסכם הסחר החופשי הגדול ביותר בהיסטוריה," אמר פיטר פטרי, פרופסור למימון בינלאומי באוניברסיטת ברנדייס. "כ -30 אחוז מאנשי העולם מכוסים."

  על פי הערכות פרופ מרפי ומייקל פלאמר , פרופסור לכלכלה בינלאומית באוניברסיטת ג'ונס הופקינס, ה- RCEP יוסיף 186 מיליארד דולר לגודל הכלכלה העולמית ו -0.2 אחוזים לתוצר המקומי הגולמי של חבריה.

  "מנקודת מבט עולמית, הסכם ה- RCEP, גם אם מעט רדוד יותר מ'מגה-עסקאות 'אחרות, מאותת כי אסיה ממשיכה לדחוף קדימה את הליברליזציה של הסחר, גם כאשר אזורים אחרים נעשו ספקניים יותר", אמר פרד נוימן, ראש שותף בכלכלה האסייתית מחקר ב- HSBC.

  מה יש בעסקה?
  בהסכם כל הפרקים הרגילים של עסקת סחר חופשי – מכסים, מינהל מכס, אמצעים סניטריים, שירותים, השקעות ואחרים – אך שני אלמנטים הם משמעותיים במיוחד.

  הראשון הוא כללי מקור, הקריטריונים הקובעים היכן יוצר מוצר. לכל הסכמי הסחר של האסיתיותיש כללי מוצא שונים, כך למשל, אם חברה באינדונזיה מייצרת אופניים היא עשויה להיות זכאית במסגרת עסקת סחר חופשי עם יפן, אך תזדקק לרכיבים שונים כדי להיות זכאית במסגרת עסקה עם דרום קוריאה.
  מקור: פייננשל טיימס https://www.ft.com/content/2dff91bd-ceeb-4567-9f9f-c50b7876adce
  בת

  Liked by 1 person

 18. חיילים זקנים אינם מתים…
  הפלחו"ד של הרוק, להקת AC/DC, חזרו עם אלבום חדש בסגנון הימים הגדולים בשם POWER UP
  מי שחושב שאסף אמדורסקי זה רוק מוזמן לטעום מהדבר האמיתי https://youtu.be/gLA70huskTk
  האגדה מספרת שהמחשבים האירנים בנתנז שהותקפו על ידי וירוס ישראלי החלו לנגן במקסימום ווליום את Thunderstruck (היידה 8200) https://youtu.be/n_GFN3a0yj0

  אהבתי

 19. אז מודרנה 95% וצריך קרור רק של מינוס 20, לעומת מינוס 70 של פייזר.
  מכה רצינית לפייזר

  אז מי הגאון שחתם עם מודרנה מראש?
  ביב הקוסם? או ליצמן או אדלשטיין או גרוטו או סימנטוב או גמזו או..?

  אהבתי

 20. More than 400 Republican voters in Pennsylvania say they requested mail-in ballots and returned them to vote, but the state absentee voting data say the ballots weren’t returned, according to a fraud detection team that contacted the voters.

  And more than 500 voters said they received mail-in ballots despite not requesting them, according to the team.

  The team was put together by Matt Braynard, former data and strategy director for President Donald Trump’s 2016 election campaign. The team analyzed the data and set up a call center to verify election inconsistencies in several states, including Pennsylvania, Georgia, Michigan, Wisconsin, and Arizona, where the Trump campaign is contesting the results.

  Of the “many thousands” called, the team managed to reach 1,706 Pennsylvania registered Republican voters who, according to the state data, received mail-in ballots, Braynard said in a Nov. 16 series of tweets and later in an email to The Epoch Times.

  Nearly a third of the voters (556) said they never requested the ballot.

  Of the 1,137 who did request a ballot, nearly 40 percent (453) said they mailed the ballots back, but the state data show the ballots weren’t received or counted, Braynard said.

  אהבתי

 21. ראיון טלוויזיוני עם רב חרדי על נושא מעורבות / אי מעורבות המגזר החרדי במדיניות בכלל ובתהליכי שלום עם ערבים.בפרט.
  בעיני מעניין.
  קיימת אופציה לצפות בראיון, להקשיב לו או לקרוא את התמלול.

  https://nimandsland.wordpress.com/2020/11/18/%D7%A2%D7%9C-%D7%9E%D7%A2%D7%95%D7%A8%D7%91%D7%95%D7%AA-%D7%97%D7%A8%D7%93%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%A7%D7%99%D7%93%D7%95%D7%9D-%D7%A9%D7%9C%D7%95%D7%9D-%D7%94%D7%A8%D7%91-%D7%99%D7%94%D7%95%D7%A9%D7%A2/

  קטע מהתמלול:
  " … גרשון מושקוביץ: ואיך אתה מסביר את זה שלכאורה יש קווי דמיון בין חרדים לערבים? זה אמור לצור שיתופי פעולה או קרבה או לפחות פגישות פיוס? פיקוח נפש הרי…

  יהושע פפר: זו שאלה טובה. תראה, מצד אחד אפשר לומר שיש דמיון לפחות של חלק מהציבור החרדי, שהוא גם לא ציבור ציוני, כלומר אין לו את החלק האידיאולוגי של הציבור הדתי-לאומי. אם זה הרב קוק, אם זה גם בלי הרב קוק. לחלק מהציבור החרדי אין את זה. אבל מצד שני, צריך גם להכיר בכך שהציבור החרדי הוא מאמין גדול באתוס יהודי, אתוס יהודי לאומי. עכשיו, הוא לא מבטא את זה בשפה הלאומית המודרנית. אבל זה לא אומר שאין לו תפישה יהודית לאומית. ולכן אפשר לקרוא לציבור החרדי באיזה שהוא מקום ציוניות או ציוניות רדומה. יש שם משהו ציוני, אבל זה לא ציוני במובן המודרני של התנועה הפוליטית אלא ציוני במובן של זהות יהודית חזקה מאוד בתור עם. עם ישראל, הרעיון של עם ישרואל, עם ישראל, זה רעיון עמוק ונוכח וקיים מאוד מאוד בתוך הציבור החרדי, ולכן בסוף יש כן חיבור, הזדהות, מכנה משותף עמוק בין הציבור החרדי לבין התנועה הציונית בוריאציה כזו או אחרת. בפוליטיקה זה מסתבך. והעובדה שהתנועה הציונית היתה תנועה מאוד חילונית אז זה מסבך. ואפילו מדינת ישראל הייתה סוג של אנטי-דתית לפחות בתקופה של קום המדינה. אבל לכן גם הברית עם הערבים סביב הנושא הזה של ציונות ואנטי-ציונות היא ברית לא טבעית. היא טבעית אולי לחלקים הקיצוניים, מאה שערים, חלק מהקבוצות, נטורי קרתא וכדומה. אבל למיינסטרים החרדי זה לא איזה שידוך ש…

  גרשון מושקוביץ: ומה לגבי המעמד הסוציו-אקונומי?

  יהושע פפר: סוציו-אקונומי, תראה הציבור החרדי, הסוציו והאקונומי לא בדיוק הולך ביחד. בדרך כלל יש דבר כזה מעמד סוציו-אקונומי. מי שנמצא בתחתית של המעמד הכלכלי הוא גם בדרך כלל בתחתית של המעמד הסוציאלי ולכן יש שם תרבות של פשע וסמים וזנות וכל מיני תופעות מאוד בעייתיות. הציבור החרדי הוא אמנם בנוגע לאקונומי, המצב הכלכלי הוא לא משהו. אבל דווקא במובן המעמד הסוציאלי, הציבור החרדי יש… אין הרבה פשע, יש דווקא אזרחות למופת בחלק, לא לקיחת אחריות אזרחית, אבל אזרחות טובה … "

  Liked by 2 אנשים

 22. היחידה הרב מימדית של כוכבי…
  בעוד צה"ל המפוטם הרופס ממשיך לבזבז את כספי משלמי המיסים של ארה"ב וישראל על מערכות שעבר זמנן כמו מטוסי קרב וסטי"לים האירנים מציגים הבנה עמוקה למלחמת העתיד המבוססת על טילים זולים ומדוייקים, כטב"מים וספינת משא מוסבת לנשיאת כטב"מים. ביבי הביתה
  איראן חשפה כלי שיט חדש של חיל הים של משמרות המהפכה המסוגל לשאת מסוקים וכטב"מים ומצוייד במערכת הגנ"א מתקדמת
  https://rotter.net/forum/scoops1/667325.shtml

  אהבתי

 23. פינת הטרלול הישראלי

  אהבתי

 24. 2010 2.66%
  2011 2.17%
  2012 1.63%
  2013 1.82%
  2014 0.20%-
  2015 1.00%-
  2016 0.20%-
  2017 0.30%
  2018 0.80%
  2019 0.60
  אינפלציה בישראל…
  השנה בנתיים -0.4 מינוס

  אהבתי

 25. שנה שביעית ברצף שבנק ישראל מפספס את יעד האינפלציה ואיש לא תובע ממנו דין וחשבון. איך העם הנבחר של פרסי נובל לכלכלה נעשה כה טיפש.

  אהבתי

 26. תמריץ הייתה לי הארה קטנה בעניין המדד והאינפלציה.

  אחת מההצדקות לשמירה על אינפלציה חיובית – להבדיל, נניח, מ-0% אינפלציה בשנה – היא שחיקת הטבות שונות שמקבלים עובדי המגזר הציבורי. מאחר וצמצום משכורות הוא ענין קשה עד בלתי אפשרי, אינפלציה תגרום "באופן טבעי", עם הזמן, לשחיקת כל ההטבות שמקבלים עובדי ציבור.

  הבעיה היא שחלק, אם לא כל, ההטבות האלה צמודות למדד המחירים לצרכן, דהיינו צמודות לאינפלציה. גם אם הן אינן צמודות באופן רשמי, הרי ככל שהשחיקה בשכר ידועה, ועדי העובדים ידרשו העלאת שכר בהתאם. המשמעות היא שלמעשה לא ניתן לשחוק את ההטבות האלה. פתרון אפשרי הוא הטיית המדד כך שלא ישקף את האינפלציה האמיתית. כך יוצא שלמרות ההצמדה עדיין ההטבות יישחקו עם הזמן.

  פתרון כזה יוצר כמובן בעיה חדשה. היות ומדד המחירים לצרכן משפיע על דברים רבים במשק, בין השאר ריבית הייחוס (ריבית הבנק המרכזי), יצירת מדד מוטה תגרום לעיוות בכל הכלכלה. להבנתי זה המצב בו אנחנו נמצאים כיום.

  אהבתי

 27. לדעתי אין היום הצמדה אוטומטית. למשל סיכמו עם הרופאים ב-2011 על 3 אחוז עליה בשנה. הם כעסו כי אמרו שהאינפלציה תקח להם הכול. בפועל הרוויחו מאוד מאינפלציית האפס של העשור ושכרם זינק.

  אהבתי

 28. הצמדה אוטומטית היא כמובן אסון. זה כמו להכריח מישהו שהקיא לבלוע את מה שהקיא. המשק מסמן שיש בו יותר מדי כסף והוא מבטל את העודף על ידי אינפלציה, מכריחים אותו להוסיף לעצמו עוד כסף. זה הבסיס של ההיפר אינפלציות.

  אהבתי

 29. היידה ביבי
  קרן המטבע: ישראל הגיבה במהירות למשבר הקורונה, הכלכלה נפגעה פחות ממדינות מתקדמות
  על פי דו"ח הביניים של קרן המטבע הבינלאומית, ישראל הגיבה באופן יעיל למשבר הקורונה אל מול כלכלות מתקדמות יותר. שר האוצר: "הבעת אמון נוספת בכלכלה הישראלית וביציבותה"
  http://www.ice.co.il/finance/news/article/794115

  אהבתי

 30. לתמריץ,

  אשמח אם תבהיר יותר את כוונתך במשפט "החילוניות של התנועה הציונית יצרה איזושהי תאונה היסטורית אירונית מסקרנת. למעשה אין לאומנים כחרדים.".
  כוונותו לא לגמרי ברורה לי.

  האם אתה טוען שלו רוב התנועה הציונית הייתה דתית – לאומית (כדוגמת תנועת המזרחי ואח'כ המפד'ל) אזי גם הזרמים החרדים היו תומכים בציונות?

  אפילו אם אניח שהתנועה הציונית הייתה מסוגלת בכלל להצליח בלי "למרוד" *גם* במסורת הדתית – הקהילתית – המשפחתית (ואני מאוד סקפטית לגבי שאלה זו)

  האם החרדים היו :
  1 – מתגברים על רתיעתם מאי המתנה סבלנית עד להגעת המשיח?
  2 – מוותרים על ניסיונם לשמר בתפוצות את הקהילות / החצרות / החסידויות ודרכי התנהלותן המסורתית? (אם לא הייתה מתרחשת השואה ו/או הדיקטטורה הבולשווקית)
  3 – האם היה סיכוי שיתמכו בקיום ישובים חקלאים עבריים / חקלאות עברית – גם במחיר נכונותם לא להדר מדי בדיני שנות שמיטה ולהסכים ל"פשרות" בנוסח הרב קוק?

  אהבתי

 31. העולם החרדי מסוגל לקבל שינויים גדולים אם נשמרת הנאמנות להלכה. זו המסקנה שלי מכך שהחסידות בסופו של דבר התקבלה. אז אני מניח שגם הציונות אם הייתה זרם חרדי מבחינת שמירת מצוות הייתה נתקלת בוודאי בהתנגדות קשה מצד מי שמתעב כל שינוי, אבל הקרע היה מתאחה.
  ככלל אני מסתכל על החרדיות כמכונה אבולוציונית לייצור חרדים שמסוגלת לקבל כל דבר שתורם לה ולכן הציונות אינה בעיה מהותית מבחינתה כל עוד אינה פורצת חומות הגטו.

  אהבתי

 32. בפועל אחרי שקמה המדינה במהות החרדים הם הכי פרו יהודים ולכן יהיו הכי פרו ישראל. כך חב״ד עברה בתוך דור מאנטי ציונות ארסית ללאומנות יהודית קיצונית.

  אהבתי

 33. אל-רום, אל תתרשם מהשם הלכאורה נייטרלי, .globalresearch.ca הוא אתר קונספירציות -בוש עשה את 9/11, ישראל אחראית לפיגוע בלונדון ב-2005, ביידן גנב את הבחירות, ביל גייטס הפיץ את הקורונה יחד עם סין ועוד מטעמים.

  עוד פה:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Michel_Chossudovsky#Centre_for_Research_on_Globalization

  Liked by 2 אנשים

 34. נטול ח, תודה על ההערה, אבל, תנוח עליך דעתך, אני מכיר היטב האתר. מכיר הכותבים. מכיר אתרים שכאלו. שוחה היטב בכגון דא.

  שמות ככלל, תארים, אוונטות, לא עושים עלי רושם כלל וכלל.

  האתר עצמו, חשוב מאוד, מהרבה סיבות שונות ומשונות.

  להתראות

  אהבתי

 35. תמריץ זה בדיוק הענין, שהאינפלציה האמיתית גבוהה מזו הרשמית, לכן שכר הרופאים לא זינק באמת.

  סתם לצורך האנקדוטה אני יודע שרופא במיון מרוויח בסביבות 70 ש"ח לשעה. לא מרשים ביחס לקושי העבודה ולהשקעה הנדרשת להגיע לשם. במגזר הפרטי, להבדיל, רופאים יכולים בקלות יחסית להרוויח פי 10.

  אהבתי

 36. פינת הטרלול הישראלי

  אהבתי

 37. תמריץ,
  נראה שהשוק קונה את התחזיות שלך
  טירוף על בטריות
  לפעמים טבלה אחת או שתיים טובות מ-1,000 מילים. אז אולי כדאי להקדיש להן קצת זמן || השבועיים האחרונים נראים כמו חגיגה אחת מתמשכת עבור חברות הרכב החשמלי. מניותיהן של החברות טסות אל על בלי שדבר יעצור אותן
  https://www.funder.co.il/article/113498

  Liked by 1 person

 38. מצטרפת להמלצת חייל זקן על המאמר בישראל-דפנס.
  בעיקר לנהנים מסיפורי אימה.

  למרות שהוא עורר בי מספר תהיות בלתי פתורות.

  לדוגמא:
  1 – מדוע, לאחר התייחסותו לבסיסי חיל האויר כנושאות מטוסים ענקיות המרותקות למקום אחד ( ומכאן כמאוד פגיעים להתקפות טילים) הוא אינו מתייחס כלל לצוללות שמיקומן אינו ידוע לאויב?

  2 – הוא חוזר מס' פעמים על הרמיזה שרצוי שישראל תפסיק את מדיניות העמימות הגרעינית דלה. (לדוג' בסוף המאמר הוא כותב: " … עולה השאלה מתי תחליט ישראל שהגיעה השעה להלבין מול ארה"ב את מערך הגרעין והטילים שנטען שיש לה. אם ההסתברות לסיכול מערך הגרעין והטילים האיראני אפסית, הסתמכות על אותה תפיסה ביטחון מקובעת, יכולה להוביל את ישראל לעמדת נחיתות אסטרטגית מול איראן בעשור הקרוב." ).
  למיטב ידיעתי – איומים מעורפלים ואי וודאות מעוררים יותר חרדה ויותר רתיעה מאשר איומים מפורשים וניתנים לניבוי מושלם. הדימיון האנושי מסוגל להפחיד יותר מכל מציאות. אם אכן כך – מהי להערכתו התועלת בנסיגה ממדיניות העמימות הגרעינית? והאם החסרונות של המדיניות החדשה לא יהיו חזקים מכל יתרונותיה?

  למרות כל סימני השאלה – קשה שלא להסכים איתו שהטייסים המהוללים של חיל האויר הישראלי מקשקשים בהצלחה בצה'ל ובמשרד הביטחון.

  אהבתי

 39. קמיליה,
  במלחמה לא גרעינית אין לצוללות שום משמעות. הצוללות הישראליות יכולות לשאת מספר קטן (5 פר צוללת לפי הפירסומים) של טילי שיוט עם רש"ק קל משקל. מאחר ורמת השמישות של הצוללות לא עוברת את ה50% אז מדובר ב15 טילי שיוט עם רש"ק קל (פחות מחצי טון) זה כח אש שווה ערך לפחות מחצי ממה שF15 נושא בגיחה אחת.

  Liked by 1 person

 40. לכל המעונין, בית משפט פדרלי בארה"ב ( לערעורים) קבע לגבי נושא של טיפולי המרה, שזוהי הפרה של התיקון הראשון לחוקה ( חופש ביטוי) ולכן, אין לאסור בחוק כדבר הזה איסור על טיפולי המרה. כאן:

  https://bit.ly/2J0z7fM

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s