קולו של וורן באפט

בחירות 2020 בארה"ב הן סנסציה עצומה. הרפובליקנים ככל הנראה שומרים על שליטתם בסנאט והנשיא טראמפ מציג ביצועים מדהימים ביחס למה שציפו הסקרים, הרבה בשל התמיכה הגדולה שהוא מקבל מהיספנים. הקהילה ההיספנית היא לכאורה הניזוקה הגדולה ממדיניות הגבול של הנשיא, אבל זו גם קהילה לא משכילה במיוחד. והלא משכילים מתים על טראמפ ועל הסגנון הבוטה והישיר שלו. הם מאסו בבולשיט מרובה המילים שלא אומר כלום (המועמד הדמוקרטי פיט בוטיג'ג' התמקצע בכזה סגנון, והקהלים הלא משכילים במפלגה הדמוקרטית לא סבלו אותו ואולי גם בשל נטייתו המינית).

ועדיין כדי לזכות טראמפ צריך 269 אלקטורים לפחות (אם המספר יעמוד בדיוק על 269, כלומר תיקו בחבר האלקטורים, הבחירה תעבור לבית הנבחרים שכנראה יצביע עבורו).  האלקטור ה-269 עלול להיות במקום מאוד קשה עבורו, באזורים העשירים והמשכילים של נברסקה. כלומר מדובר בקולו של וורן באפט, תומך דמוקרטי ותיק, ואנשים כמוהו. טראמפ השניא עצמו על מצביעים (ובעיקר מצביעות) רפובליקנים מסורתיים עם איי קיו גבוה והשכלה. כאלו שמעריכים דיבור מנומס, הגיון ושכל. וייתכן שברגע האחרון של בחירות 2020, שניה לפני הסנסציה הגדולה בתולדות אמריקה, הם יגבו ממנו את המחיר.  ייתכן שיפול עוד קודם כמובן בפנסילבניה. ייתכן גם שיצליח בנבדה או במישיגן ובוויסקונסין ולא יצטרך את משכילי נברסקה. הכול פתוח.

11 תגובות על ״קולו של וורן באפט״

 1. אגב, אם טראמפ מפסיד, הסקרים עדיין טעו לרעתו בסטיית תקן אחת לפחות. כנראה שהחשבון נפש המתודולוגי לא היה עמוק מספיק פוסט 2016

  Liked by 3 אנשים

 2. משה הקדמת אותי. אוסיף על טענתך שלהיספאנים יש תמריץ נוסף למנוע מהיספאנים נוספים להגיע – פשוט כדי לצמצם תחרות על מקומות העבודה.

  אהבתי

 3. אתה עושה את אותה טעות שהדמוקרטים עושים. אסור לראות את ההיספנים כקבוצה אחת.
  היספנים שמוצאם מקובה, ונצואלה וקולומביה מצביעים לרפובליקנים בגלל שחלקים במפלגה הדמוקרטית
  כמו ברני סנדרס תומכים או תמכו בקומוניסטים כמו FARC, צאווס/מדורו וקסטרו.
  היספנים ממקסיקו ורוב מדינות מרכז אמריקה תומכים בדמוקרטים.

  Liked by 3 אנשים

 4. אלעד, הייתה תפנית של ההיספנים מחוץ לפלורידה. אלו שאינם מונצואלה או מקובה. בעבר (2016 ולפניה) תמכו בצורה מוחלטת בדמוקרטים. היום זה עדיין נוטה לדמוקרטים אבל מתקרב לאיזון. פלורידה זה עוד עניין נפרד שלגביו אכן ההבחנה שלך משמעותית.

  אהבתי

 5. א. תומכת בטענה שההיספנים בארה'ב כוללים מספר תת קבוצות שונות זו מזו.

  מוסיפה טענה שהמהגרים לארה'ב ממדינות קומוניסטיות וסמי – קומוניסטיות מאוד שונים מהמהגרים ממקסיקו ורוב אמריקה הלטינית. שלמעשה הקובנים והוונצואלים דומים יותר למהגרים היהודים והנוצרים מבריה'מ ומגרורותיה מאשר לרוב הלטינים. אלו שכל נטייה, ולו קלה, לסוציאליזם יוצרת בהם רתיעה עזה.
  (עובדה שמטילה בספק את הטענה שניתן להסביר דפוס הצבעה למפלגה הרפובליקאית ולטראמפ באינטליגנציה נמוכה).

  בנוסף, מזכירה שלא רק במזרח התיכון נותרו זכרונות טראומטים מתקופת אובמה וסגנו ביידן. אלא גם בקרב הקובנים.
  מיליארדים בעולם זוכרים היטב שאובמה & ביידן ניסו לסייע לא רק למנהיגי איראן אלא גם למנהיגי קובה. מאוד לא סביר שהנמלטים מקובה ישכחו זאת (ויסלחו על כך) כבר אחרי 4 שנים.

  ב. משה כתב:
  "חידת הגיון: האם ההיספנים שברחו ממדינה היספנית מעוניינים לחיות במדינה היספנית."
  ————
  חידת הגיון ב': האם המהגרים והפליטים שברחו ממדינות ערביות ומוסלמיות, במזרח התיכון ובאפריקה, אל אירופה הנוצרית – מעוניינים לחיות במדינה מוסלמית ותחת חוקים מוסלמים?
  ———–
  אם לא:
  אז מדוע הם כל כך משתדלים לא להשתלב? מדוע הם משקיעים כל כך הרבה מאמצים בתחזוק גטאות ומובלעות שבהן אין כניסה לאזרחים הוותיקים. כולל לשירותי חירום ולכוחות משטרה? מדוע הם מתעקשים כל כך לשמר נוהגים שבטיים ברבריים כמו הטלת מום באברי מין של נשים והשאת ילדות ונערות צעירות בניגוד לרצונן? אזורים בהם נאכפים חוקי השריעה? שבהם אסור לנשים ללכת בלבוש "לא צנוע" או לשבת בבתי קפה? מדוע אחוזים גבוהים כל כך מתוכם, ובעיקר מקרב צעיריהם, תומכים בטרור (או לפחות "מבינים את מניעיו"?

  ג. השאלה המעניינת בעיני היא: מה בעצם מבחין בין אלו שכל רמז לעבר, ממנו נמלטו, מעורר בהם חרדות עמוקות לבין אלו שרוצים לשמר את כל מסורות העבר (אבל עם שיפור משמעותי ברמת חייהם)?
  בין הנמלטים ממדינות קומוניסטיות לבין הנמלטים ממדינות מוסלמיות?

  במקרה ספציפי זה, אני מוכנה להניח שהתשובה קשורה *גם* לאינטליגנציה. איך אותם מהגרים ופליטים מסבירים לעצמם את נחשלות המדינה ממנה נמלטו ואת עונייה. נדמה לי שהנמלטים ממשטרים קומוניסטים, שארכו עשרות שנים בודדות, עדיין מסוגלים לזכור את העבר הפרה – קומוניסטי + להשוות עצמם למדינות בעלי משטר פוליטי אחר.
  אבל הנמלטים מהשלכות של מסורות שבטיות ודתיות, שנמשכו מאות או אלפי שנים, – לא יטו להאשים אותן בסבל ובנחשלות. להפך, הם יתפסו כמסורות קדושות שחובה לשמרן. תמיד ניתן להאשים את הלבנים המערביים בעוני ובנחשלות. (((ראה מסורת ה"מועמרה" /המזימה, הנפוצה כל כך באזורנו).

  אהבתי

 6. קמיליה, שאלה מעוררת מחשבה מאוד. הייתי נותן שתי תשובות. הראשונה באמת אינטליגנציה. חלק מההגירה ההיספנית היא הגירה של אליטות. לפחות במקרה הקובני והוונצואלי. התשובה השניה קומוניזם זה דת, אבל דת מאוד חלשה שמתפוררת מהר בלבות מאמיניה לשעבר בהשוואה לדתות המסורתיות. בעצם כפי שכתבת

  אהבתי

 7. בכל אופן אם הייתי מנהל שוק הימורים על עתידה ושגשוגה של מדינת ישראל, החוזים לדעתי היו מזנקים הבוקר. הדמוגרפיה האמריקנית בניגוד למה שחשבנו תמיד, לא מחייבת שהדמוקרטים ישלטו לנצח בזכות ההיספנים. הדרך של ארה״ב לעוינות קבועה סמויה לישראל נוסח שלטון אירופי סוציאליסטי פתאום נראית הרבה פחות בלתי נמנעת.

  Liked by 1 person

 8. הייתי מוסיף לדבריו של תמריץ את נושא המסורת. מוסלמי שנוכח בתוצאות העלובות של האיסלם אינו ממהר לאבד את אמונתו הוא תולה שהאיסלם נהדר ונקלע כעת לנסיבות לא טובות וליישום לא מוצלח ונסמך על תהילת העבר ועל העובדה שהוא קיים כבר 1500 שנה. בדת הקומוניזם אלה העומדים מול ביצועיה הגרועים – יש כאלה שטוענים שהקומוניזם מוצלח רק היישום כעת לא הצליח ונסיבות לא מוצלחות וכדו' אבל אין להם שום עבר במציאות לעגן את זה שהוא מוצלח מול המציאות העגומה.

  Liked by 1 person

 9. מלבד מה שנכתב לגבי התת-קבוצות ההיספאניות, אני מאוד מסכים עם משה לגבי שהיספאנים שבאו לארה"ב מעוניינים להיות היספאניים-אמריקאיים ולא היספאניים-קולומביאניים/ברזילאיים/….
  בנוסף, בא נחכה לתוצאות הסופיות ונראה האם הייתה עלייה בהצבעה שחורה לטראמפ.
  אם הייתה עלייה (ואני מתרשם שהייתה כזאת), ועוד אחרי סיפור פלויד, אז יש כאן באמת תזוזות שאנחנו לא רואים מכאן, בטח תחת התקשורת שמנסה להשליט נרטיב של "טראמפ דפוק".
  אם הייתה תזוזה שחורה, למה שלא תהיה תזוזה היספאנית לטובתו גם מהיספאנים שהגיעו ממדינות לא סוציאליסטיות?
  ואני מאוד מתנגד לאמירה של תמריץ "הלא משכילים מתים על טראמפ ועל הסגנון הבוטה והישיר שלו". כלומר זה נכון, אבל זה לא הכל. טראמפ באמת נותן להם דברים שהם לא קיבלו קודם. זה לא רק הדיבור שלו.

  Liked by 2 אנשים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s