הקרב המעניין באמת

הקרב טראמפ-ביידן כבר לא כזה מותח. די ברור מי יכנס לבית הלבן בינואר ומי יצא ממנו. אבל יש קרב אחר מרתק שבאמת קשה לדעת כיצד יוכרע: החזאי הפוליטי, נייט סילבר, נגד המהמרים. המהמרים מאמינים שטרמאפ יזכה בפלורידה ובג'ורג'יה (בערך ביחס 40-60). נייט סילבר, שמסתמך על ממוצעי הסקרים ומיומנותו בשקלולם, אומר שהסיכוי של ביידן גדול משמעותית (42-58 בג'ורג'יה, 36-64 בפלורידה). ההכרעה בפלורידה תגיע בשלב מוקדם של מוצאי יום הבחירות באמריקה, כך שאם סילבר צודק, ייתכן שנדע ממש מהר שזה נגמר, והעולם יכול להקיץ מארבע שנים שידמו בדיעבד כהזיה סוריאליסטית. אם המהמרים צודקים, עדיין ביידן צפוי לנצח אבל יקח זמן עד שנקבל תוצאות מפנסילבניה ומאריזונה שיוודאו זאת.

57 תגובות על ״הקרב המעניין באמת״

 1. גם צפון קרולינה מעניינת. המהמרים נותנים פיפטי פיפטי. סילבר נותן 65-35. ניצחון של טראמפ יהיה ניצחון של המהמרים.

  אהבתי

 2. באמת מדהים מה שקורה פה. מדברים באמת שאפילו בג'ורגיה, ייתכן שטראמפ יפסיד. אפילו בטקסס. הקורונה הרגה את טראמפ. הקורונה, ג'ורג' פלויד ואירועים דומים וכו… . יש הרבה צעירים שחורים בג'ורג'יה שמתכוונים להצביע ביידן וכו….

  מאוד מענין לקרוא כאן הכתבה הזו על ג'ורג'יה ותפנית אפשרית שם. כאן:

  https://www.nbcnews.com/politics/2020-election/it-s-too-important-now-record-turnout-black-voters-fuel-n1245416

  להתראות

  אהבתי

 3. וגם נשים לבנות בג'ורג'יה על פי סקרים,בג'ורג'יה ובכלל, יכולות להוות גיים צ'נג'ר וכו…. כדאי לקרוא הכתבה לעי"ל באמת.

  אהבתי

 4. מענין מה משפיע יותר, המהומות והביזה יחד עם עם הקלולסיות של השמאל ("איזורים ללא משטרה") לעומת הטיפול הכושל בקורונה ("מדענים לא מבינים כלום").

  אהבתי

 5. אמחייה, זה לא מדענים. מדענים תדיר חלוקים בינם לבין עצמם. על כל דבר כמעט. אלא מנהיגות. טראמפ על פי הנטען, לא לקח מנהיגות. לא עמד אל מול פני האומה. אל מול פני המגיפה, הרגיע. איחד . עודד. לקח יוזמה וכו… לא היה מבוגר אחראי אפילו. אלא מרח ופטר הכל כדרכו על פי הנטען, בשיטת ה- פייק ניוז.

  שחורים ומהומות אותו סיפור. השחורים לא הרגישו מבוגר אחראי שם. בגרוש. רק שהוא נשיא של "חוק וסדר" ומתנגד ל-דה תקצוב של המשטרה. אחת המרואיינות השחורות שם בכתבה שהשארתי לעי"ל. תוהה, טראמפ לא ניסה אפילו להגן עליהם, היא תצביע ביידן, כי הוא לפחות ינסה. יש הרבה דיווחים של לבנים גזענים, שהסתננו לשורות המשטרה, על מנת לרדות בשחורים ממש וכדומה. מטורף לגמרי.

  להתראות

  אהבתי

 6. רק תיקון והבהרה:

  בתגובה שלי לעי"ל לאמחייה. עסקינן בדיווחים לא "של" אלא- "על" גזענים לבנים שהסתננו לשורות המשטרה וכו….

  ועוד:

  "דה תקצוב" ( Defunding) משמע, לקצץ בתקציבים של המשטרה על פי דרישות של הרבה ציבורים ומנהיגים וכו… על מנת לרסן אותה כך ( את המשטרה לרסן). למשל, שהמשטרה לא תרכוש כלי נשק צבאיים, כלי נשק או כלי מישטור מיוחדים, וכך, היא תשתמש בפחות אלימות פשוט על פי הסברה והנטען. זה ויכוח קשה כיום בארה"ב.

  אשאיר לינק אחר כך לכך….

  להתראות

  אהבתי

 7. אני זוכר לפני ארבע שנים איך הספידו כך את טראמפ, זה היה "די ברור" שקלינטון תנצח

  לא יודע מי ינצח עכשיו, אבל אני לא בטוח שזה "די ברור"

  Liked by 3 אנשים

 8. אל רום, כשדיברתי על המדענים התכוונתי בלשון סגי נהור.

  מעבר לזה יש לי הרושם שהבחירות בארה"ב – וכמעט בכל מקום למעשה – הן בין נבלה לטריפה, כשצריך להחליט מי פחות גרוע (מבחינת העם הבוחר, לא מי פחות גרוע ליהודים…).

  דבר נוסף שעולה הוא השימוש בתקשורת אלטרנטיבית בשביל לבצע מניפולציות. כל ענין QAnon ושאר ירקות נתפסים בקרקע פוריה. כבר בבחירות הקודמות עלו הרבה טענות על ארגונים רוסיים שעושים שימוש בפרופילים מזוייפים וכיו"ב כדי לקדם אג'נדות כאלה ואחרות. לא ברור לי מה בדיוק הם מנסים להשיג אבל אין ספק שהם מצליחים להלהיט את הרוחות.

  אהבתי

 9. על פניו האלקטורט של טראמפ קטן באופן טבעי עם השנים כי תלוי בלבנים מבוגרים. נכון שבקרב גברים שחורים והיספנים צבר אהדה. חלקם אוהבים פוליטיקאים חזקים וחסרי בושה. אבל נראה שהמשקל של הלבנים הזקנים שכועסים על זלזולו במגפה והנשים הרפובליקניות המשכילות שסולדות מהברבריות שלו גדול יותר.

  אהבתי

 10. אמחייה, מה זה משנה שדיברת או כתבת על מדענים בלשון סגי נהור ? דיברת וכתבת על מדענים (ודווקא לא בלשון סגי נהור). איבחנת תופעה, שקשורה למדענים. קישרת אותה לטראמפ ובחירות וכדומה. ואני הערתי, שטראמפ לא גילה מנהיגות כלל לגבי רבים. אתה יכול לפקפק במדע אם לאיו, אבל, מה שהוריד אותו בקשר לקורונה, זה העדר מנהיגות פשוט. הכחשה גורפת כאילו של המצב וכו….

  אהבתי

 11. טקסט יפה של פיליפ רות'. מצוטט אצל רוגל אלפר.
  "חוויית האזרחות בזמן כהונותיהם של ריצ'רד ניקסון ושל ג'ורג' וו. בוש היתה מבהילה במובנים רבים", כתב רות. "אך בלי קשר למגבלות שאולי איתרתי באופיים או באינטלקט שלהם, איש מהם לא התקרב אפילו לדרגות הדלילות האנושית של טראמפ: בור מוחלט בכל הקשור בממשל, בהיסטוריה, במדע, בפילוסופיה, באמנות, חסר כל יכולת להביע או לזהות עידון או דקויות, משולל כל הגינות, ומשתמש באוצר מלים של 77 מלים".

  אהבתי

 12. א. כמו בבחירות הקודמות לנשיאות ארה'ב – כבר הודעתי שביום רביעי, לאחר לילה לבן, אקח יום חופש בכדי להשלים שעות שינה.
  ואיני מתחרטת על כך. כיון שבדומה ל 3718 גם להערכתי הסיפור עדין רחוק מלהיות גמור.

  ב. מצד שני, אני מניחה שנאלץ להמתין ימים ארוכים עד ידיעת התוצאות הסופיות.
  פנסילבניה היא מדינת מפתח מתנדנדת, מרובת אלקטורים, ש*תתחיל* לספור את המוני קולות ההצבעה המוקדמת רק בימים שאחרי יום הבחירות. גם פנייה של הרפובליקאים לערכאות משפטיות – תחייב המתנה של ימים ארוכים.

  ג. להערכתי צפויות *גם* שתי הפתעות נוספות: האם הסנט והקונגרס יהפכו להיות בעלי רוב דמוקרטי?
  אם כן /לא : יהיו לכך השלכות משמעותיות הן על נשיאותו האפשרית של ביידן והן על נשיאותו החוזרת האפשרית של טראמפ.

  ד. צפוי שחלק מהמדינות ישנו את צבען (בהשוואה למערכות הבחירות האחרונות) לא *רק* בגלל עוצמת סלידתן / הערכתן לטראמפ ולמדיניותו.
  מתרחש כיום בתוך ארה'ב גל משמעותי של הגירה פנימית. בעיקר ממדינות דמוקרטיות- כחולות אל מדינות רפובליקאיות – אדומות. לדוגמא ממדינת קליפורניה אל טקסס. מאוד סביר שהמדינות הכחולות אותן עזבו – לא תהפוכנה לאדומות. אך יתכן שכוחם יכריע מדינות בעלות גוון אדום בהיר להפוך לכחולות.

  אהבתי

 13. אוף טופיק,

  ד'ר רן ברץ

  ד"ר רן ברץ
  האקדמיה הישראלית היא כישלון לאומי

  https://www.makorrishon.co.il/opinion/277913/

  כמה קטעים מהכתבה:
  ————–
  " .. מצב האקדמיה אצלנו הולך ומידרדר במדדים בינלאומיים, למרות הכחשות של המועצה להשכלה גבוהה. ככה זה כשהיא מפקחת על עצמה ונהנית מעצמאות ניהולית מופקרת …
  … תחום שהוא אולי האסטרטגי והמרכזי ביותר להצלחתה ולשגשוגה של מדינת ישראל לאורך זמן: האקדמיה הישראלית, בדגש על איכות המחקר המדעי.
  ….
  שתי בעיות של האקדמיה הישראלית ידועות ומוסכמות: ניהול פיננסי שערורייתי, שקלע חלק מהמוסדות לגירעונות אקטואריים אדירים, ורמת הוראה נמוכה (שאמנם לא מטרידה במיוחד את האקדמאים). לבעיות הללו נוהגים לענות באוניברסיטאות שמהות האקדמיה היא מחקר, ומכיוון שבזה אנו מצטיינים, הבעיות האחרות משניות בלבד.

  … החדשות הרעות, המשתקפות במדדים בינלאומיים רבים, הן שמצב המחקר המדעי האקדמי בישראל מידרדר בעשור האחרון ביחס לעולם. מכיוון שמדובר בתהליכים מתמשכים, האקדמיה היא כמו הצפרדע המתבשלת לאיטה בסיר המתחמם; רק כשמבינים את פני המגמה, מתברר שאנו מצויים בעיצומו של משבר אקדמי שורשי, יסודי ומערכתי, בעל השלכות ארוכות טווח מטרידות ביותר.
  ….
  תמונת ההידרדרות, לעיתים בהפרשים של עשרות מקומות ויותר, הייתה מובהקת.
  ….
  ..ץ . למרבה העניין, ההידרדרות הזאת באה על רקע הגדלה משמעותית של תקציבים אקדמיים ומחקריים, ישירים ועקיפים, בהיקפים של מיליארדים. הכישלון האקדמי, אם כן, כפול ומכופל. …
  ….
  איכות המחקר המדעי בישראל הולכת ומתקרבת לאיכות נבחרת ישראל בכדורגל, המדורגת ברבע השני בעולם. לא רצוי להשעין את עתיד המדינה על הצלחת הנבחרת

  איכות המחקר המדעי של ישראל הולכת ומתקרבת לאיכות נבחרת ישראל בכדורגל,

  חתולים ושמנת
  החוקים שלהם כפופה האקדמיה הישראלית בהחלט יוצאי דופן. מכיוון שהאקדמיה דרשה ואף קיבלה עצמאות ניהולית מקסימלית, שכמותה קשה למצוא בעולם, יש כתובת מיידית לכישלון: המוסדות האקדמיים עצמם ושני הגופים שאמורים לפקח עליהם, אך מתפקדים בפועל כחתולים אקדמיים שמונו לשמור על שמנת התקציב: המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) ותת־הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת). …"

  '

  אהבתי

 14. בעיני פיליפ רות' נשיאות טראמפ היא דבר מפחיד. בעיני התופעה שאנשים מחשיבים את אנינות הטעם שלהם יותר מחיי אדם היא דבר מפחיד. בתקופת אובמה נהרגו במרחצאות דמים סביב העולם פי 12 אנשים כל שנה יותר מאשר בתקופת טראמפ. אבל מה מפחיד יותר מוות של מאות אלפי איש או נשיא בור וולגרי שמעיק על אנינות הטעם?!
  הסנקציות של טראמפ נתנו מכת מחץ להנהגה האירנית ולתוכנית הגרעין שלהם – מה שמחזיק אותם זה הציפיה לתום תקופת טראמפ. בתקופת אובמה הגרעין האירני היה במצב הרבה פחות מתקדם – אובמה אם היה נוקט מדיניות כזאת כלפי אירן הוא היה גודע את תוכנית הגרעין האירנית, המפלגה הרפוליקנית לא היתה מציבה התנגדות פנימית , וקשריו עם אירופה היו כאלה שיתכן שהיו נותנים לו יותר אפשרויות לגייס את אירופה לנושא. אבל למה לגדוע את הגרעין האירני בדרך כל כך לא אנינת טעם?! היש לך דבר אנין טעם יותר מהסכם מלוטש בעל אוצר מילים של יותר מ77 מילים בעל עידונים ודקויות עד לאין סוף פרשנויות מלומדות?! אומנם הסכם כזה שמסכל כרגע את הגרעין האירני סולל את הדרך לאירן גרעינית בעוד כמה וכמה שנים ואז יש סיכון שישראל על ששת מליון היהודים שבה יושמדו – טוב אם זה יקרה נעשה טקסי זיכרון אניני טעם. הניו יורק טיימס יודע לכתוב דברים אניני טעם על השואה (ודאי הרבה יותר מטראמפ) כשם שידע בזמן השואה לשמור על אנינות טעם בזמנים קשים הוא חס ושלום לא היה אז בעד הנאצים כשם שהיום הוא לא בעד אירן. הוא בעד אנינות טעם. והוא גם יכתוב דברים אניני טעם אחרי השמדת המדינה היהודית.
  פליפ רות' כותב על בהלה תחת נשיאים רפוליקנים. איזה פחד בדיוק הוא חווה? אני נזכר שקראתי בבלוג של דני אורבך הוא סיפר שכשהוא היה סטודנט בהרוואד היה שם סטודנט שלא היה בעד אובמה אבל התנדב במטה של אובמה מחשש להתנכלות. אולי פליפ רות כתב פעם דברים טובים על טראמפ מחשש להתנכלות?
  פליפ רות כתב טקסט יפה. מבהיל שאנשים מתלהבים מטקסטים כאלה.

  Liked by 5 אנשים

 15. חייל זקן, זה מישהו אחר, כותב על מה שנעם חומסקי כותב ( או כתב). הכותב עצמו ( שכותב על חומסקי) הוא לא המטרולל בעינך הרי.

  אהבתי

 16. תמריץ,
  אני לא יודע מי יזכה בבחירות באמריקה אבל אני יכול להמליץ לך על ההשקעה הכי טובה שם – תעשיית לוחות העץ

  אהבתי

 17. מוקדם מכדי להספיד את טראמפ,
  ובטח מוקדם מאוד מכדי להספיד את תרומתו לשיח הפוליטי בארה"ב.
  גם אם הוא ילך (ואני חושב ומקווה להיפך) – תפיסותיו ישארו הרבה זמן. לרבים יהיה קשה להיגמל מהטוב אחרי שטעמו ממנו.

  אהבתי

 18. הוא בהחלט הוכיח ש"אפשר אחרת", ולכן ההמונים לא יתנו לאף נשיא ליישם מדיניות של "ככה זה" או "זה צו השעה" או "אלו הערכים הנכונים".

  אהבתי

 19. יאיר
  מסכים איתך בחצי הראשון שהוא טראמפ בהחלט הוכיח שאפשר אחרת. לצערי מאוד לא מסכים איתך בחלק השני. ההמונים לא עושים כלום – אין הפגנות ספונטניות בלי כח שעומד מאחוריהם אלא במקרי קיצון חריגים מאוד.ב(דיוק כמו שכל הפגנות השמאל אינם ספונטניות) לא יהיה שום דבר מימין. הממשל החדש לא יעשה שום דבר חריג באופן קיצוני. הוא לאט ובשיטתיות ילך בדרך שלו ואף אחד לא יעצור אותו מהסכם עם אירן וברית עם האחים המוסלמים ושאר האיסלם הקיצוני.

  Liked by 1 person

 20. רק הערה לגבי האזכור של חייל זקן את נועם חומסקי:
  לא מדובר בסתם טרלול אמריקאי, אלא בטרלול יהודי – אמריקאי.

  רוגל אלפר, שלמאמרו התייחס תמריץ, הוא עוד הוכחה לעומק הטרלול היהודי. טרלול חובק עולם.

  (((מצ'ב הכתבה המדוברת של אלפר – עבור המסרבים לממן את עיתון הארץ)))

  אני מעריכה שעמדתו החיובית של אלפר (ואפילו המעריצה) להנרי פורד ולצרלס לינדברגר, שני אנטישמים אמריקאים מפורסמים, אינה מקרית.
  היא דומה מדי להערצת נועם חומסקי את מנכ'ל החיזבאללה נסראללה.
  למרות שאיני מבינה את הסיבות בגללן חלק מהיהודים המשכילים כל כך מעריצים דווקא את גדולי האנטישמים.

  מעניין בעיני גם המרחק הקצרצר בין הדמוניזציה המוחלטת של טראמפ לבין הגלוריפיקציה שלו כ"גיבור- על".
  כנראה שאדם שנתפס כגרוע יותר מהיטלר וסטאלין גם יחד – חייב להיות גאון מרושע. או ההפך. שגאון מרושע חייב להיות בן דמותם של היטלר וסטאלין.

  כידוע, איני שותפה כלל לגישה המזלזלת והמתנשאת כלפי טראמפ. אך גם איני מסוגלת להעריץ אותו כגאון (סופר חיובי או סופר שלילי) בקנה מידה של יחיד בדורו.

  ################
  הכתבה מעיתון הארץ:

  טראמפ איננו סתם נוכל. הוא גאון
  ———————————————-
  הסופר המנוח פיליפ רות, אייקון ליברלי־יהודי בתרבות האמריקאית, כתב ל"ניו יורקר" ב–2017, בהתייחסו להשוואה השכיחה בין הנשיאות המדומיינת של הלאומן הבדלן והפרו־נאצי צ'רלס לינדברג בספרו "הקנוניה נגד אמריקה", שיצא ב–2004, לבין הנשיאות של דונלד טראמפ במציאות, כי "קל יותר להעלות על הדעת בחירה של נשיא דמיוני כמו צ'רלס לינדברג, ולא נשיא של ממש כדונלד טראמפ. לינדברג, למרות אהדתו לנאצים ונטיותיו הגזעניות, היה גיבור תעופה גדול, שהראה אומץ גופני עצום וגאונות אווירונאוטית כשחצה את האוקיינוס האטלנטי ב–1927. היה לו אופי והיה בו ערך, ולצד הנרי פורד הוא היה בשעתו האמריקאי המפורסם בעולם. טראמפ סתם נוכל".

  זו הגישה המזלזלת והמתנשאת, המקובלת כלפי טראמפ בחוגים שרות עצמו נחשב בהם, בצדק, לאדם שהראה "גאונות" בקריירת הכתיבה שלו. אלא שגם בהנחה שלא ייבחר השבוע לכהונה שנייה, טראמפ איננו סתם נוכל. גם הוא גאון.

  נשיאות של אדם כטראמפ איננה דבר שאדם כמו רות היה מסוגל להעלות בדעתו. היא אירוע פוליטי, החורג ממה שהחשיב לאפשרי. פיליפ רות, המשכים בערוב ימיו לאמריקה שדונלד טראמפ הוא הנשיא בה — משול ליהודי הבוטח בגרמניותו ותודעתו מיטלטלת בליל הבדולח. הוא ניצב לפני עובדה, שחשב לבלתי אפשרית. ועשיית הבלתי אפשרי היא סימן היכר של גאונות. "חוויית האזרחות בזמן כהונותיהם של ריצ'רד ניקסון ושל ג'ורג' וו. בוש היתה מבהילה במובנים רבים", כתב רות. "אך בלי קשר למגבלות שאולי איתרתי באופיים או באינטלקט שלהם, איש מהם לא התקרב אפילו לדרגות הדלילות האנושית של טראמפ: בור מוחלט בכל הקשור בממשל, בהיסטוריה, במדע, בפילוסופיה, באמנות, חסר כל יכולת להביע או לזהות עידון או דקויות, משולל כל הגינות, ומשתמש באוצר מלים של 77 מלים". כל זה נכון. ובכל זאת, בתום נשיאות מחרידה, כושלת ואפלה, טראמפ עדיין מועמד רלוונטי. וזה רק מפני שהוא גאון. לא סתם נוכל. נוכל גאון.

  הרשמה מהירה לניוזלטר
  הירשמו להמלצות הקריאה של הארץ
  הרשמה בקליק

  הבחירות הן לא רק על הנשיאות, הן גם על השפעתה של ארה"ב בעולם
  עורך דינו לשעבר של טראמפ: אם הוא יפסיד לביידן, ה-4 בנובמבר יהיה יום "כאוטי ואלים"
  משום מה טחו עיני רות, והמילייה החברתי האמריקאי שהוא מסמל, מראות את האמת הפשוטה הזאת. כמו לינדברג והנרי פורד בזמנם גם טראמפ היה, עוד לפני נשיאותו, אחד האמריקאים המפורסמים בעולם. מותג גלובלי. גאונותו טלוויזיונית, שיווקית ותקשורתית. כשהיה יזם נדל"ן, מנחה תוכנית ריאליטי ומועמד לנשיאות הראה טראמפ גאונות עקבית בתחומים הללו. וטראמפ הוא לז'אנר הספרותי החדש והמתפתח — הציוץ בטוויטר — מה שרות היה לפרוזה האמריקאית: ענק.

  הוא לא נבחר לנשיאות במקרה, אלא בזכות גאונותו, והתיעוב שייצג כלפי אנשים כרות — אינטלקטואלים, ליברלים, ניו־יורקרים. הוא האויב הגדול ביותר שקם למסורת הדמוקרטית המערבית: יותר מהיטלר, מסטאלין וממאו, שמעולם לא הצליחו לסכן את דבקות החברה האמריקאית בערכיה.

  דבר זה מקנה לטראמפ מעמד היסטורי. אי אפשר לקחת ממנו את האומץ להיות מהפכן — מה שהפך אותו למסוכן כל כך, וישאיר אותו מסוכן גם אם יפסיד ויערער על התוצאה. טראמפ קרה. הוא כבר עשה את מה שעולה על כל דמיון.

  אהבתי

 21. הצלחה היא הצלחה וגאונות היא גאונות. לדעתי אין לערבב בין המילים וסביר להניח שהצלחתו של טראמפ נובעת מגורמים שאינם גאונות שאינה ניכרת בו כלל.

  אהבתי

 22. "העולם יכול להקיץ מארבע שנים שידמו בדיעבד כהזיה סוריאליסטית"? סוף סוף קם מנהיג שאינו דוגל במדיניות הכניעה שמאפיינת את המנהיגים המערב-אירופאיים, ויצא מהסכם הגרעין הנורא עם אירן.
  סוף סוף קם מנהיג שהכיר בריבונות הישראלית בי-ם והעביר את שגרירות ארצו לשם. סוף סוף קם מנהיג שסייע לקדם הסכמי שלום בין ישראל למספר מדינות ערב – שלום אמיתי, לא שלום עם אוטובוסים מתפוצצים (כמו זה שקידם נשיא נואף וראש ממשלה אלכוהוליסט).
  תמשיכו לצרוך ידיעות מערד ניר, CNN ו-NBC וכך באמת תאמינו שתם עידן טראמפ, אבל אני די בטוחה שזה לא המצב.

  Liked by 2 אנשים

 23. קרולין אני מסכים איתך חוץ מענין השלום. זה שלום עם מדינות שלא היינו במלחמה איתן, וכל עציץ היה מגיע להסכמים האלה פשוט בגלל האינטרסים הצולבים. אינטרסים, כדאי לזכור, שכוללים נשק מתקדם שעלול לסכן את ישראל בעתיד.

  אהבתי

 24. "כל עציץ היה מגיע להסכמים הללו פשוט בגלל האינטרסים הצולבים" אבל בפועל אפילו "נשיא השלום, היופי והטוב" אובמה לא הגיע להסכמים הללו.
  אמחייה, אתה פשוט לא מבין מה טראמפ עשה ובמה מדיניותו שונה מהותית מאובמה.

  Liked by 1 person

 25. לפני כמה שנים ההסכמים האלו נראו למומחים בלתי אפשריים בעליל. אפשר לגגל. ברק רביד מודה בכך ביושר. עכשיו הם נראים משהו שכל עציץ היה עושה? טראמפ פרץ בכהונתו את גבולות מה שנחשב כאפשרי. גם לרע מבחינת סגנון והתנהלות. גם לטוב מבחינת הרבה דברים מהותיים כולל השלום. לא יהיה מוגזם מאוד להגיד שטראמפ סיים את הסכסוך הישראלי ערבי והותיר ממנו רק את הסכסוך עם הפלסטינים שגם לא הסלים בתקופתו שהייתה שקטה בסך הכול

  Liked by 1 person

 26. לגבי הדיון על הסכמי הנורמליזציה, באופן פרדוקסלי זה שנתניהו קבר כל תקוה להתקדמות בנושא הפלסטיני הביא למציאות בה ההסכמים האלו התאפשרו, זה ומנטליות ה-"בואו נעשה עסקה" של טראמפ. מדינה אחת? יופי. שתי מדינות? סבבה… עסקת המאה? מעולה. הסכמי נורמליזציה? יאללה, שיהיה.
  כך שהטיעון "לפני כמה שנים ההסכמים האלו נראו למומחים בלתי אפשריים בעליל" לא מרשים במיוחד. נקודת הייחוס לא צריכה להיות לעבר אלא למציאות הנוכחית, ופה זה אפשרי. עסקת יח"צ.

  אהבתי

 27. kb amehaye,
  מאז שנות ה90 ניסינו את העציצים רבין, פרס, ברק, שרון ואולמרט. כולם הצמיחו צמחי טרף. רק ביבי!

  Liked by 1 person

 28. פתאום בדקה ה90 אתם מתפקחים ומגלים שטראמפ היה גאון. אולי הטבח נראה לא מעורר תאבון אבל המאפה שלו מוצלח מאד. איפה הייתם כל מהלך המשחק ב 4 השנים האחרונות ומה תעשו לא לחזור על הטעות?

  אהבתי

 29. או שהעציצים לא הצליחו, או שהנסיבות פשוט השתנו.

  חייל מדוע נתניהו לא מפנה את חאן אל אחמר? אגב גנץ הצטרף אליו להתנגדות לפינוי. לא לגמרי ברורה לי הסיבה להתנגדות שלהם, ביחוד לאחר שבגץ אישר.

  אהבתי

 30. amehaye,
  נתניהו דוגל בתוכנית אלון שעיקרה שליטה ישראלית בבקעת הירדן. הוא לא מייחס חשיבות להתנחלויות ואין לו בעיה עם בניה ערבית

  אהבתי

 31. amehaye,
  קרא (עד סוף השירשור) ותחי נפשך

  אהבתי

 32. חייל מיליקובסקי הוא צד בענין. ניתן לבית המשפט לשמוע את כל העדויות וכל הצדדים, ואז גם אנחנו נוכל להביע דיעה מושכלת.

  אהבתי

 33. amehaye,
  זה לא מיליקובסקי האמיתי (מצויין בציוץ הראשון) וזה גם לא יגיע לבית משפט (התיק נסגר). הציוץ הזה מיועד לאנשים שנחשפו לדיסאינפורמציה של המדיה

  אהבתי

 34. 11 דקות עם פרופ' דן שפטן על הבחירות לנשיאות ארה'ב.
  במקרה דחק – ניתן להסתפק אפילו בדקות הספורות הראשונות של הראיון.

  https://103fm.maariv.co.il/programs/media.aspx?ZrqvnVq=IEEIFH&c41t4nzVQ=FJE

  בניגוד לרוב המגיבים – שפטן *אינו* עוסק בעבר (הישגי טראמפ וכשלונותיו + באיזו מידה יש לייחסם לכישורים של טראמפ או למזלו הטוב להיות העציץ הנכון, במקום המכון בזמן הנכון) אלא בעתיד.
  למי מהמועמדים לנשיאות תהיה נכונות גבוהה יותר לשלם את המחירים המתבקשים בעימותים מול סין ומול איראן + חשיבות שני העימותים הנ'ל לעולם (כולל גם לישראל). .

  בסוף הוא גם הוסיף שאין לו מושג ירוק מי ינצח בבחירות.

  ((( הערה: במקום אחר, שפטן טען שהמשתנה הקריטי ביותר, גם עבור ישראל הוא מה שיהפוך את ארה'ב למעצמה חזקה/חלשה יותר. לאו דווקא היחס הישיר של הנשיא לישראל ו/או ליהודים. כיון שישראל מאוד מאוד תלויה בחוזק של מעצמת על זו. אם חלילה תחלש – הדבר ירע את מצב ישראל)))

  אהבתי

 35. מצטרפת להמלצת חייל זקן על הפוסט עם אמרות הכנף המופתיות (הצ'רנומירדינקות הרוסיות).
  מזמן לא צחקתי ככה.

  Liked by 1 person

 36. למשה: נניח שזה נכון מה שאמרת שבתקופת אובמה נהרגו פי 12 אנשים במרחצאות דמים מאשר בתקופת טראמפ (אני לא יודע אם נתון זה נכון או לא נכון ואינני יודע מיהו המקור שלך (אולי זה סתם מישהו שתומך בטראמפ שמזייף דברים בכוונה). כמו כן אנו יודעים שיש מספיק זייפנים בעולם), למה אתה חושב שזו אשמתו של אובמה? ארצות-הברית יכולת מאוד מוגבלת להתערב כדי למנוע מעשי טבח שנעשים במדינות כמו סין, הודו ורוסיה (אלו מעצמות גדולות מדי). לארצות-הברית יש גם יכולת מוגבלת להתערב במדינות קטנות יותר וגם היכן שהיא יכולה זה די קשה להתערב: זה יכול לעלות בחיי חיילים אמריקנים, קשה להבדיל בין טרוריסט שנטמע באוכלוסיה ואפשר בגלל זה להרוג חפים מפשע. צריך לציין שהנשיא האמריקני שבזמנו נטבחו הכי הרבה אנשים חפים מפשע היה הנשיא רוזבלט (כי בימיו היתה מלחמת העולם השניה). אז מה? הוא אשם בזה?

  Liked by 2 אנשים

 37. ארנ
  אני לא זוכר מה המקור לנתונים אני מניח שאפשר למצוא בגוגל. עד כמה שזכור לי גם תמריץ הביא פעם את הנתונים האלה או דומים. לגבי מקומות שלא קושרים לארצות הברית אתה ודאי צודק אבל לגבי הטרור האסלאמי שגבר מאוד בתקופת אובמה. קשה להתעלם מהקשר של חיבוק פיננסי ומדיני של אובמה לאיראן ולאחים המוסלמים שמפיצים את הטרור בעולם – להגברת הטרור.

  אהבתי

 38. בינתיים בג'ורג'יה ופלורידה טראמפ על סף ניצחון (בקלפיות) כך גם בצפון קרולינה, וטקסס.

  אהבתי

 39. ובפנסילבניה שם הוא זכה ב0.6% יתרון ב 2016 הוא מוביל ב כ 15% כעת לאחר ש61% מהקולות נספרו. אם הוא יפסיד זה כנראה יהיה בקולות הדואר. גם בשני בתי הנבחרים הרפובליקנים בינתיים שומרים על כוחם

  אהבתי

 40. ה-15% קצת (הרבה) מטעה: רוב המחוזות ה-rural דיווחו ב-100% בעוד שפילדלפיה דייוחה רק 40% ופיטסבורג דיווחו 18%, בשניהם דמוקרטים לוקחים בענק והם מרכזי אוכלוסיה גדולים. הולך להיות צמוד ומעניין!

  אהבתי

 41. נייט סילבר, שמסתמך על ממוצעי הסקרים ומיומנותו בשקלולם, אומר שהסיכוי של ביידן גדול משמעותית (42-58 בג'ורג'יה, 36-64 בפלורידה).

  פלורידה הכריזה טראמפ כמנצח.

  בג'ורג'יה הוא מוביל ב6 אחוז כשנשארו 13% לספור

  אהבתי

 42. ה-13% האלה הם בעיקר אטלנטה, איפה שביידן מוביל 80-20. כמו שאמרתי, משעמם זה לא יהיה:

  אהבתי

 43. סך הכל פיטסבורג 300 אלף אוכלוסיה, פילדלפיה 1.5 מליון. זאת אומרת כחצי מליון בוחרים ופחות, כ 300 -400 אלף לא נספרו. כרגע טראמפ מוביל ב 650 אלף קולות. אבל יש מליון קולות בדואר שלא נספרו.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s