מה שגוזרת הנגזרת השנייה

אם תשאלו אנשים מה חושבים על עתידה של צרפת רבים מהם יפסקו, על סמך שמועות כאלו ואחרות ששמעו, שהיא עומדת להפוך ממש אוטוטו למדינה מוסלמית.  אולי הם יופתעו לדעת שנכון לשנה האחרונה אחוז המוסלמים בין התינוקות הנולדים זהה בישראל ובצרפת. בשתי המדינות הוא עומד על 21%.

עם זאת כפי שמראה טבלת לידות המוסלמים שלהלן הנגזרת השנייה כבר שונה לגמרי ומכאן שיש בסיס לתחזיות על שינוי דרמטי באופיה הדתי של צרפת, מדינה שזוהתה שנים רבות עם קתוליות חילונית והיום מתמודדת עם תמונת ראשו הערוף של מורה שהראה קריקטורות של נביא האיסלאם.

נגזרת האפס היא האוכלוסיה של צרפת. הנגזרת הראשונה היא השינוי באוכלוסיה, כלומר בראש ובראשונה הלידות. הנגזרת השנייה היא קצב השינוי שמתרחש בלידות. בחזית הנגזרת השנייה ההבחנה בין מה שקרה בישראל בארבעים השנים האחרונות לבין מה שקרה בצרפת היא מרעישה.

אחוז התינוקות המוסלמים ישראל צרפת
1969 20% 3%
1979 21% 6%
1989 22% 6%
1999 26% 8%
2009 21% 15%
2019 21% 21%

40 תגובות על ״מה שגוזרת הנגזרת השנייה״

 1. אולי מתקשר לנושא הפוסט הנוכחי – אם כי בדוחק רב.

  על פי דן שפטן, החלטה הטובה והחשובה ביותר של בן גוריון במלחמת העצמאות: לא לאפשר לערבים שברחו בזמן המלחמה – לחזור. למרות לחצים בינ'ל קשים ביותר.

  ניתוח אסטרטגי מרתק (בעיני) של מלחמת העצמאות.
  בבסיסו ההבחנה של התנועה הציונית בראשיתה בין גאולת העם היהודי לבין גאולת המולדת התנכית. מה שהכתיב התישבות יהודית רק באזורים דלילי אוכלוסיה ערבית.

  שפטן מתמקד בברית של בן גוריון עם המלך עבדאללה מעבר הירדן:
  – ההסכמה לחלק ביניהם את שטחי המדינה הפלסטינית (שהייתה אמורה לקום), כך שהמדינה היהודית לא תאלץ לשלוט גם על המוני הערבים המתגוררים בערי יו'ש +
  – ההחלטה לחלק ביניהם את ירושלים בכדי שלא תהפוך (חלילה לבין לאומית) +
  – לאפשר לצה'ל להכות בצבא מצרים ולהשפילו, כך שיקח לו שנים להשתקם (מה שיאפשר לישראל להתמקד בקליטת עלייה ו"בניית העם").

  נגזר מהנקודה האחרונה שחלקה השני של מלחמת העצמאות היה מלחמת ברירה (כשעל פי המיתוס הישראלי – מלחמת לבנון הייתה ממלחמת הברירה הראשונה שלנו).
  אגב, שפטן גם מחלק שבחים למידת השקרנות והמניפולטיביות של בן גוריון

  למעשה כל הקרבות הרצינים בין ישראל לירדן היו רק באזור הפרוזדור שמחבר את ירושלים למישור החוף (לתפיסת ירדן – ישראל הייתה אמורה להתקשר לירושלים רק מאזור ים המלח).

  למי שמאוד ממהר – מומלץ רק להתבונן במפה הסכמטית של תוכנית כיווני ההתקדמות של צבאות ערב
  (לו גם צבא ירדן היה מנסה לממש את חלקו במשימה). –
  בערך 30 דקות מההתחלה.
  מפחיד לקלוט את השטחים הקטנים, והכמעט מקוטעים, של שטחי ההתישבות היהודית, בהשוואה לשטחים הגדולים שהיו בשליטה ערבית.

  Liked by 3 אנשים

 2. הפוסט שלי מבוסס על נתונים שהובאו בפוסט של אנטולי קרלין באונז רוויו. בימה דוחה ביותר (אונז הוא מכחיש שואה) לנתונים מעניינים. הדיון על הדמוגרפיה המשתנה הוא לגיטימי בארץ בעוד שבחו״ל צריך להידחק לאתר של הכחשת שואה. קרלין משער ששליש מהילודים בצרפת כבר אינם לבנים (כי יש שם הרבה נוצרים שחורים).

  Liked by 1 person

 3. תמריץ, צריך רק לשים לב, לדברים מהותיים גם. תחילה, פה חוק השבות. יהודים עולים לארץ תדיר. בכמויות לא זניחות סך הכל ( סך הכל מדגיש). אז ההשוואה צריכה לקחת זאת בחשבון. על כך, יותר מהותית למעשה:

  צרפת היא מדינה שמכוננת על אתוס החילוניות. חילוניות מוחלטת ממש. ואילו ישראל, מכוננת על היותה של המדינה, מדינת היהודים (להבדיל ממדינה יהודית). יש לזה משמעות עצומה. כך שאפילו אם יש מגמה ברורה של איסלמיזציה בילודה ובדמוגרפיה, זה לא פשוט מבחינה מהותית כמובן.

  להתראות

  Liked by 1 person

 4. קמיליה,
  לזכויותיו הרבות של בן גוריון צריך להוסיף את הטרנספר המתוכנן מראש מרמלה-לוד

  אהבתי

 5. סיפור מעניין על חרטולוגיה במדעי החיים וברפואה
  אמל"ק:
  בלשית מדע בשם קלייר פרנסיס חוקרת פרסומי עבר של מדענים מפורסמים באמצעות אלגוריתם חיפוש שמזהה העתקות וזיופי נתונים. החיפוש שלה מצא שזוכה פרס נובל לרפואה לשנת 2019, פרופסור גרג סמנזה, פירסם למעלה מ20 מאמרי חרטולוגיה שזוהו על ידי האלגוריתם של החוקרת. זוכה נוסף בפרס נובל לרפואה ב1998, לואיס איגנרו, ניצוד גם הוא על ידי אותו אלגוריתם. להשומע ינעם…
  https://forbetterscience.com/2020/10/07/gregg-semenza-real-nobel-prize-and-unreal-research-data/?fbclid=IwAR1bKMxOKFdrwn9FhDioOni9kYac2GmShQ3l8tCPtyVs4VBTOn54LLZb1EA#comments

  Liked by 2 אנשים

 6. נתקלתי איפושהו (*) בטענה על מתאם בין אינטליגנציה ממוצעת של אוכלוסיית מדינה לבין סוג המשטר ששורר בה. ליתר דיוק טענה שהאי.קיו. הממוצע של האוכלוסייה חייב להיות די קרובה למאה נק' אי.קיו. (?) ומעלה בכדי שיהיה בה משטר דמוקרטי. מה שיכול להסביר מדוע מדינות אפריקה והמדינות המוסלמיות אינן דמוקרטיות.
  אם כי ההפך אינו נכון. לראיה מדינות מערב אסיה.
  כלומר אינטליגנציה בינונית – גבוהה היא תנאי הכרחי, אם כי לא מספיק למשטר דמוקרטי.

  בהקשר לפוסט הנוכחי – נדמה לי שהאירופאים (כולל הצרפתים) מתכחשים לסכנות (שאפשרו "ליבא" ליבשת שלהם), לאיומים, הצפויים רק ללכת ולהתגבר, למשטרים הדמוקרטים שהקימו, לרעיונות של שיוויון בפני החוק, חופש ביטוי, חופש דת, חופש מהדת ועוד ועוד.

  מצד אחד אני תוהה לאן יברחו צאצאיהם, כאשר החיים באירופה ידמו מדי לחיים כיום באפריקה ובמדינות מוסלמיות. הרי לא יהיה לכל הפליטים מאירופה מקום בשני האיים הדי קטנים של ניו זילנד.

  מצד שני אני נזכרת בעובדה שרוב מדינות אירופה בחרו, בהצבעות דמוקרטיות למהדרין, במנהיגים חשוכי ילדים. כלומר במנהיגים שכנראה לא יותר מדי אכפת להם ממה שיקרה במדינותיהם במחצית השניה של המאה ה 21 והראשונה של המאה ה 22.

  .

  ———
  (*) אני חושדת שקראתי ממצאים אלו באתר האולטרה – פרובלמטי, אך חסר התחליף, של UNZ.
  אבל אולי שמעתי זאת מרועי יזוביץ, שמתייחס רבות לאינטליגנציה, ללא שום התחסדויות פוליטיקלי-קורקטיות.

  אהבתי

 7. העתק תגובה של "עלי עבדו" לכתבה במידה שכותרתה "מזרח תיכון פוסט פלסטיני".

  הכתבה מעט אופטימית מדי לטעמי, אך אני מקווה שהשלכות התגובה של עבדו פסימיות מדי.

  בכל מקרה, תגובה זו מכניסה את בעיית האיסלמיזציה של צרפת ו"חילופי האוכלוסיה", בהן דן הפוסט הנוכחי, לפרופורציות היסטוריות.

  ניתן להתנחם בכך שקיימת מגמת בלימה חזקה של הילודה האיסלמית (פרט למוסלמים באפריקה מדרום לסהרה). א"מנם מרחק העצירה" של גידול האוכלוסיה (המאוד צעירה) גדול – אך סוף המגמה כבר נראה באופק.
  בשולים, ניתן להתנחם גם מכך שהאוכלוסיה היהודית גדלה במספרים אבסולוטיים.

  ####################

  " …. אף אחד לא יודע מה צופן העתיד. בינתיים המצב רע וכנראה יהיה יותר גרוע.

  אנחנו בשנה עגולה:
  במאה הלפני שעברה 1820-1920 המדינות המוסלמיות נכנעו בזו אחר זו לנוצרים האירופים:
  האימפריה העותמאנית במזה”ת ובבלקן קרסה, האימפריה המוגולית בהודו פקיסטן ובנגלדש נכנעה לבריטים, מערב אפריקה (טימבוקטו מרוקו אלג’יר תוניס סנגל…). שועבדה לצרפתים, מרכז אסיה בוכרה וסמארקנד והקווקז הצ’צ’נים האזרים והצ’רקסים שועבדו לרוסים.

  לפני 100 שנה המוסלמים היוו רק 12% מאוכלוסיית העולם ושלטו בשלוש וחצי מדינות בלבד (איראן, אפגניסטן הנידחת, סעודיה שנשלטה בחלקה ע”י ההאשמים שהיו בחסות בריטית, ותורכיה החרבה שנכנעה והתפרקה ושכדי לצאת מהברוך הגדירה עצמה כחילונית.
  העם היהודי היה בערך בגודל של העם התורכי העם האיראני או העם המצרי. ופי 30 יותר גדול מהאוכלוסיה הערבית בפלסטינה א”י.

  במאה השנים האחרונות המוסלמים עשו את הקאמבק הגדול בהיסטוריה:
  54 מדינות מוסלמיות חדשות הוקמו.
  שיעור המוסלמים מאוכלוסיית העולם הכפיל עצמו מ12% ל24%.
  שורה של טיהורים אתניים הפכו ארצות מעורבות לאיסלמיות:
  גרוש 99% מהיהודים שחיו בארצות האיסלם
  גרוש היוונים מתורכיה וצפון קפריסין
  גרוש הנוצרים מדרום לבנון ומשטחי הורדיםבסוריה ועיראק.
  בריחת המיעוטים מאיראן ואפגניסטן האיסלמיות.
  גרוש ההינדים מפקסיטן (ובנגלדש).
  גרוש המתיישבים הצרפתים והאיטלקים ושאר הנוצרים מצפון אפריקה.
  בריחת הרוסים ממרכז אסיה ומחלק ניכר מהקווקז.
  גרוש הסרבים בקוסובו ובבוסניה.
  וטהורים אתנים שבוצעו בסודן סומליה ומדינות רבות נוספות באפריקה.

  הבטו במפה:
  600 מיליון נוצרים באירופה גובלים ב 1.8 מיליארד מוסלמים…
  כשבודקים את נתוני הילודה במרחב הנ”ל מגלים שכל שנה נולדים בו 5 מיליון תינוקות נוצרים ו45 מיליון מוסלמים. (כלומר הנוצרים הם 10%).

  ברגעים אלו מבוצע טיהור אתני בנגורנו קראבאח.

  התגובות בערבית לסרטי היוטיוב של מפגשי השלום שלליות ומזעזעות.
  מנהיג האמירויות לא מוביל דעת קהל ונראה מנותק.
  לצערי המצב לא טוב ויהיה יותר גרוע.
  כבר היה מלך בירדן שנרצח עבדאללה כי תיכנן שלום והיה נשיא במצרים סאדאת שנרצח כי חתם על שלום והיה נשיא בלבנון ג’ומייל שנרצח בגלל שחתם על שלום והיו משטרים ידידותיים לישראל באיראן ובתורכיה והיה צד”ל והיו משת”פים והיו ניסיונות להנדס את המשטר בעיראק.
  האתוס שציינת שמשווה את היהודים לצלבנים חזק מאוד ולעקור אותו צריך צעדים דרמטיים וקיצוניים כמו מלחמת העולם שעקרה את התמיכה הגרמנית בתוקפנות הנאצית ואני לא רואה את זה קורה…."

  Liked by 2 אנשים

 8. לקמילה:
  מה שכתב ד"ר דן שיפטן לא נשמע הגיוני.
  מדינת ישראל בגבולות שלפני 1967 היתה מדינה עם גבולות מאוד גרועים שמאוד קשים להגנה. גבולות אילו היוו סכנה קיומית.
  אם בן-גוריון חשב שכיבוש (או שחרור) כל ירושלים יגרום לכך שמדינות העולם יאלצו את ישראל להפוך אותה לבין-לאומית – אז הוא טעה. בשנת 1967 כבשה ישראל את כל ירושלים ואף אחד לא אילץ אותה לעשות כלום.
  אם בן-גוריון נמנע מכיבוש יהודה ושומרון בגלל שחשש שמדינת ישראל תהפוך מדינה עם רוב ערבי (או מיעוט ערבי גדול) שיגרום לכך שהערבים ישלטו במדינה – אז הוא שוב טעה. במלחמת ששת-הימים כבשה ישראל את יהודה ושומרון אבל היא מנעה את התופעה הזו בכך שהיא לא איחדה את השטחים האלו עם השטחים שבתוך גבולות הקו הירוק. כתוצאה מכך היא שלטה באופן מעשי בשטחים האלו אבל מנעה מתושביהם את זכות הבחירה.
  אם מלכי ירדן הסתפקו רק בשליטה על איזורים מאוכלסים בערבים – אז מדוע בשנת 1967 המלך חוסיין הצטרף לקרבות נגד ישראל?

  Liked by 1 person

 9. ואם יורידו את דרוג האשראי אז מה?
  ישראל תצטרך לשלם ריבית יותר גבוהה על הלואותיה? רוב ההלואות הם הלואות פנים כנראה מהבנקים. אם הבנקים ידרשו ריבית גבוהה יותר תמיד הממשלה יכולה לייצר בעצמה כסף ללא חוב.

  אהבתי

 10. אבו עלי אקספרס:
  על רקע התנהלותם הלא מכובדת (בלשון המעטה) של הפלסטינים כלפי מבקרים מבחריין, איחוד האמירויות וגם סעודיה קורא, היום עבד אלרחמן אללאחם סופר ועו"ד סעודי בולט (כרבע מליון עוקבים בטוויטר), לבחריין ולאיחוד האמירויות, כעת לאחר שנחתמו הסכמי השלום, לפעול מול ישראל כדי למצוא מנגנון לשחרור מסגד אלאקצא מידי בני הבליעל הפלסטינים, על מנת שתובטח ההגנה למבקרי אלאלקצא מפני הבריונות הפלסטינית
  עוד הוסיף אללאחם כי מה שקורה כעת במקום הוא אונס של מסגד אלאקצא בידי הבריונים המשתוללים הללו

  **
  מעניין לראות שהוא משתמש בערבית בביטוי تحرير الأقصى – "שחרור אלאלקצא" שהוא מושג טעון במיוחד בעולם הערבי ומכוון תמיד לשחרור המקום מידי "הכיבוש הישראלי".

  היידה ביבי…

  אהבתי

 11. חייל זקן
  כמה זמן לדעתך יקח לחברנו החדשים מאיחוד האמירויות לגלות את האופי הישראלי גונב המגבות המתמקח ומתלונן ולשנות את דעתם עלינו?

  אהבתי

 12. חייל, כבר אמרתי בעבר ואני אומר שוב. גם אם קוף היה יושב בראשות הממשלה היה היום שלום עם איחוד האמירויות. שלום דה-פקטו כבר קיים עימם לפחות 10 שנים, וכנראה שיותר. בסופו של יום מדובר בשילוב של אינטרסים ולא שום דבר אחר.

  סתם לצורך הדוגמה, קו צינור אילת אשקלון מזרים נפט מ*ערב הסעודית* כבר מי יודע כמה שנים – מה שברור שזה החל הרבה לפני נתניהו. גם זה בזכותו? כל ענין האמירויות וערב הסעודית הוא כמו בורסה עולה. כל משקיע מרוויח במצב כזה, לתפור כתרים למנכ"ל זה מגוחך במקרה הטוב.

  בדומה להטרלות שלך בנושא ליצמן בתור שר בריאות, לכל בר דעת ברור שההצלחה בסגר הראשון היא בזכות עובדי משרד הבריאות – וגם בזכות נתניהו, כי לא כל דבר שהוא עושה הוא שלילי – ולחלוטין לא בזכות ליצמן, כך הסכם השלום לחלוטין לא קשור לנתניהו. זה הסכם חשוב, אבן דרך – והוא היה קורה אפילו אם גנץ האוויל היה ראש הממשלה.

  אהבתי

 13. ל arn

  דברי דן שפטן מאוד הגיוניים ( לפחות בעיני) לאחר שמביאים בחשבון את העובדות הבאות:

  א. אין דין אוכלוסיה יהודית המונה כ 600,000 איש (במלחמת העצמאות) כדין אוכלוסייה המונה יותר מ 3 מיליון איש (במלחמת ששת הימים).
  ((( מאוד מומלץ להרהר במשמעויות נתוני האוכלוסייה היהודית בארץ ישראל – בסוף תגובה זו )))

  בן גוריון נאלץ לקבל את רוב החלטות מלחמת העצמאות – שנים לפני ההכרזה על חגיגות לרגל נגעת "העולה המיליון למדינה".
  יש להוסיף שרוב האוכלוסייה היהודית בישראל דאז לא נולד בארץ, ולרבים מהם אפילו לא הייתה שפת תקשורת משותפת עם השאר.

  גבולות שביתת הנשק לאחר מלחמת העצמאות – היו כנראה די קרובים למכסימום עליו יכלה לשלוט אוכלוסיה המונה פחות ממיליון איש.
  חשוב מכך, במסגרתם ניתן היה לקלוט את העלייה ההמונית שהכפילה את מספר היהודים במדינה.

  מאוד מאוד לא ודאי שישראל הייתה מרוויחה יותר מאשר מפסידה לו החליטה על המשך הקרבות ,(ושליטה על אוכלוסייה עוינת גדולה יותר), בכדי להשיג כמה שיפורים בקווי הגבול שלה.

  (((בשולים ניתן להוסיף שלמרות הגידול המטאורי במספר היהודים בין נהר הירדן לבין הים – היהודים הם עדין מיעוט באזור הצפון, ומיעוט קטן של 10% – 20% ביו'ש.)))

  המשך יבוא

  #####################

  מהויקיפדיה: נתוני אוכלוסיית היהודים בישראל לאורך השנים.

  האוכלוסייה היהודית בארץ ישראל – לפי שנים
  שנה סוג ספירה אוכלוסייה
  1800 אומדן 6,700
  1880 אומדן 24,000
  1915 אומדן 87,500
  1931 אומדן 174,000
  1936 אומדן 400,000
  1947 אומדן 630,000
  1949 מפקד אוכלוסין 1,013,900
  1953 מפקד אוכלוסין 1,483,600
  1957 מפקד אוכלוסין 1,762,700
  1962 מפקד אוכלוסין 2,068,900
  1967 מפקד אוכלוסין 2,383,600
  1973 מפקד אוכלוסין 2,845,000
  1983 מפקד אוכלוסין 3,412,500
  1990 מפקד אוכלוסין 3,946,700
  1995 מפקד אוכלוסין 4,522,300
  2000 מפקד אוכלוסין 4,955,400
  2006 מפקד אוכלוסין 5,393,400
  2009 מפקד אוכלוסין 5,665,100
  2010 מפקד אוכלוסין 5,776,500

  Liked by 1 person

 14. ל arn
  (המשך)

  ב. כתבת:" … אם בן-גוריון חשב שכיבוש (או שחרור) כל ירושלים יגרום לכך שמדינות העולם יאלצו את ישראל להפוך אותה לבין-לאומית – אז הוא טעה. בשנת 1967 כבשה ישראל את כל ירושלים ואף אחד לא אילץ אותה לעשות כלום…."
  ———————
  אין דין שתי יישויות מדיניות חדשות, שחלק (כמו האמריקאים) עדין מתלבטים האם ראוי להקימן, ואם כן מה יהיו גבולותיהן, כדין מדינות מבוססות מזה כשני עשורים.

  תוכנית החלוקה בין המדינה היהודית לערבית, עליה התבססה גם החלטת האום, קבעה שירושלים, הקדושה לכל שלוש הדתות, תהפוך לשטח בינ'ל.
  ב 1948 היה זה זיכרון חי של כל הגורמים הבינ'ל שבחשו בקדרה המזרח תיכונית, ונתפס כ"מובן מאליו" בעיניהם. כברירת המחדל הסבירה ביותר.
  לאחר כמעט 20 שנה ( 1948 – 1967) – הזיכרון כבר דהה. האו'ם ושות' כבר השלימו עם העובדה שהם שולטים *רק* על שטחי ארמון הנציב (במקום על כל ירושלים).
  מה שמוכיח שבעלות על שטח היא לפחות 90% מתפיסת הזכות על שטח.
  או שאין כוח חזק מכוח ההתמדה.

  ג. כתבת: " … אם מלכי ירדן הסתפקו רק בשליטה על איזורים מאוכלסים בערבים – אז מדוע בשנת 1967 המלך חוסיין הצטרף לקרבות נגד ישראל?"
  ——————–
  על פי ההסברים שקראתי להחלטה, הבאמת תמוהה, של מלך ירדן לתקוף ב 1967 את ישראל:
  כיסאותיהם של כל מלכי ירדן אינם יציבים, בשל העובדה שרוב אוכלוסית ירדן אינו בדווי אלא פלסטיני.
  בעיית חוסר היציבות היה חמור יותר *לפני* 1967 מאשר אחרי תאריך זה. מצב בית המלוכה השתפר במעט אחרי הטבח בפלסטינים /באש'פ ב"אוקטובר השחור", ואחרי שמלך ירדן החליט לשלול את האזרחות הירדנית מערבי יו'ש "הכבושים ע'י ישראל" .
  מלך חלש, של מדינה די קטנה וענייה, החושש מהתגובה העוינת של רוב מדינתו אם *לא יצטרף* למלחמה של מצרים וסוריה במדינה היהודית, נכנע בקלות ללחצים שהפעילו עליו בזמנו נאצר ואסד. למרות שתקיפת ישראל הייתה מנוגדת לאינטרס השימור העצמי שלו.

  ניתן לתהות, במיטב חוכמת הבדיעבד, האם יתכן ש"ההפסד" הירדני של ערביי יו'ש "לטובת" ישראל – לא סייע ליציבות בית המלוכה הירדני.
  (((מה שיכול להוות פתח לתיאורית קונספירציה לפיה מלך ירדן תכנן מראש "להפסיד" את כל אוכלוסיית השטחים שממערב לנהר הירדן. ולכן החליט לצאת למלחמה אבודה מראש על ישראל).

  אהבתי

 15. amehaye,
  הנקודה הארכימדית של המזרח התיכון החדש היא הנאום האנטי אירני של נתניהו בקונגרס על הראש של אובמה. גנץ וחבורתו תמכו בהסכם הגרעין עם אירן ואפילו התנגדו למעבר השגרירות האמריקאית לירושליים. האב הרוחני שלהם הוא רבין שמנע את מעבר השגרירות לירושליים בשנות ה90 של המאה הקודמת בעקבות חקיקת הקונגרס (רבין ביקש להוסיף לחוק את הסעיף המאפשר לנשיא לעכב את המעבר מדי חצי שנה). הדוקטרינה שלהם (של חוגי הגנרלים) היא שקודם כל צריך להקים מדינה פלשתינית וזה האינטרס הישראלי העליון.

  Liked by 1 person

 16. חייל גנץ הוא אוויל משריש, והוא הוכיח את זה פעם אחר פעם. לעומתו, דוקא מנהיגי השמאל והמרכז בזמנו היו נגד, וזה נאמר בלינק שאתה עצמך צירפת… ראה כאן:

  https://tamritz.wordpress.com/2020/09/11/%d7%90%d7%99%d7%9f-%d7%a7%d7%a9%d7%a8-%d7%91%d7%99%d7%9f-%d7%a7%d7%95%d7%a8%d7%95%d7%a0%d7%94-%d7%9c%d7%92%d7%96/comment-page-1/#comment-44586

  כאמור, גם אם קוף וכו'… אבל כנראה לא גנץ, בזה אתה צודק. צריך *מינימום* של חוסר טפשות.

  אהבתי

 17. מסכים מאוד לגבי החשיבות של נאום נתניהו ואף אחד אחר לא היה עושה זאת. אולי גם לא בנט. מה שכן משפט ההיסטוריה עדיין פתוח כי ביידן צפוי להחזיר את הסכם הגרעין.

  אהבתי

 18. תמריץ,
  המהלך של נתניהו היה מצויין גם אם לא יתן פירות לנצח נצחים. פה המקום לסייג את התלהבותי מנתניהו. המשא ומתן עם לבנון בחסות אמריקאית הוא איוולת אסטרטגית. האינטרס הישראלי הוא להחליש את לבנון כל עוד היא נשלטת על ידי חיזבאללה/אירן. מה ההיגיון לתת ללבנון מספר מיליארדים לשנה שחלק מזה יגיע בוודאות לידי חיזבאללה? נקודה נוספת שאינה ידועה לישראלים היא שטענת לבנון נסמכת על הסכם ניוקומב-פולה (הסכם לסימון הגבול בין המנדט הבריטי לצרפתי, על פיו טענה ישראל לבעלות על חמת גדר. ברק הציע לסורים לסגת מסימון זה) שעל פיו צוק ראש הנקרה שייך ללבנון. אם ביידן ייבחר המשא ומתן עם לבנון יסתיים כמו בטאבה כשישראל מסיגה את גבולה דרומה ולבנון זוכה בשדה גז חדש.

  Liked by 1 person

 19. משה ביקש ממני להוסיף תגובתו לגבי הסכסוך עם לבנון
  ציור:

  בנוסף לדברי חייל זקן שזו איוולת להכנס למו'מ שיזרים כסף לחיזבאללה. הטענה של לבנון נראית לי מוזרה מאוד.
  (במאמר באתר מידה נכתב שהטענות הם: מצד אחד, ישראל מעדיפה לתכנן את הגבול באמצעות התווית קו בזווית פשוטה של 90 מעלות הסמוכה לגבול היבשתי, ומצד שני, לבנון מעדיפה להתוות את הגבול כקו המשך ישיר של הגבול היבשתי, כפי שצוין בתרשים הנ”ל.)
  לפי טענת לבנון אז במקרה ב' בציור קו הגבול הימי הוא כמו שמתואר שם למדינה ג' אין גבול לים ומדינה א' תמשיך את הגבול שלה לתוך הים ומדינה ב' תמשיך את הגבול שלה לתוך הים לשניהם טענה טובה אם ממשיכים את הטיעון הלבנוני וזה כבר קצת מוזר. אבל גם אם נניח שמקרה כזה לשניהם טענה טובה אז חולקים לשנים את השטח הימי לשניהם אז אם יום אחד מדינה א' ומדינה ג' יתאחדו למדינה אחת הם יצטרכו לתת שטח ימי למדינה ב' וזה כבר ממש מוזר.

  Liked by 2 אנשים

 20. טענת לבנון פשוט הזויה

  אם הזווית של גבול מדינה א ו-ב והים הייתה יותר חדה (נניח שואפת לאפס), אז מדינה ב היתה זכאית כמעט לכל המים הטריטוריאלים של מדינה א !!

  זה טיעון שמצדיק טיעון נגדי שטוען שכל המים הלבנונים שייכים לישראל, נבזות תמורת נבזות. שלום תמורת שלום.

  Liked by 1 person

 21. 3718,
  הקו של לבנון הוא אלכסוני אם מקבלים את טענת ישראל שהגבול היבשתי הוא גבול שביתת הנשק. אולם אם הגבול היבשתי הוא גבול ניוקומב-פולה אזי הקו מתיישר והטיעון הישראלי נמוג. ממשל טראמפ מכיר במצב הגבולות בפועל כפי שעוצב אחרי מלחמה ולכן גם הכיר בסיפוח רמת הגולן. ממשל ביידן יבטל מן הסתם הכרה זו ויחזור לעמדה (שאביה מחוללה הוא בגין בהסכם עם מצריים) שהגבול הנכון הוא זה שנקבע על ידי המעצמות הקולוניאליות ולישראל אין זכות לשנות גבולות אלו. בכל מקרה המו"מ לא ייגמר טוב מבחינת ישראל. ההבדל היחיד בין שתי הגישות (מבחינת הנזק לישראל) הוא המחיר בשטח יבשתי.

  אהבתי

 22. תמריץ,

  יתכן שלבנון לא המציאה זאת, אבל זה לא מבטל מה שכתבתי שאם הזווית היתה יותר חדה , כל הים היה אמור להיות שייך להם…

  לא יודע מה התקדים המדובר, אבל יתכן שהיה תוצאה של נסיבות שבהם מדינה אחת רצתה לעזור למדינה אחרת להרחיב היציאה לים בתמורה לויתורים הדדים, במקרה הנדון, למה שנרצה לעזור ללבנון?

  Liked by 1 person

 23. לקמיליה:
  נכון שבשנת 1967 האוכלוסיה היהודית היתה כמעט פי 4 ממה שהיתה בשנת 1948 אבל גם האוכלוסיה הערבית גדלה מאוד באותה תקופה. לפני מלחמת העצמאות היו הערבים בערך 60% מאוכלוסית ארץ ישראל כולה, אחרי המלחמה הם בודאי לא היו יותר מ-50% כי רבים מהם ברחו, אחרי מלחמת ששת הימים הם היו 37%-38% והיום הם 50%. היחסים בין האוכלוסיה הערבית והיהודית השתנו במעט בלבד לאורך השנים.
  (כשאני מתכוון ארץ ישראל אני מתכוון גם ליהודה, שומרון ועזה).
  לכן לא ברור למה אז ישראל לא יכלה לשלוט על שטחים אלו.
  גם הספור של ירושלים לא ברור. בשנת 1948 העולם היה מתערב בכוח והופך את ירושלים לעיר בין-לאומית אילו אחת המדינות (ישראל או ירדן) היתה כובשת את כל ירושלים ובשנת 1967 פתאום זה לא איכפת לו? על סמך מה קובע אותו דוקטור את דבריו? ואם בשנת 1948 רצה העולם להפוך את ירושלים לעיר בין-לאומית, מי הפריע לו לעשות זאת? הרי מעצמות העולם יכלו בכוח הזרוע לכפות על ירדן וישראל להפוך את ירושלים לעיר בין-לאומית (מעצמות העולם יכלו למעוך את ישראל וירדן כפי שמועכים פשפש אילו היו מתנגדים לכך).
  גם העובדה שאיזור מישור החוף לא היה מיושב בימי קדם – איננה נכונה. האיזור הזה היה מיושב אבל רוב תושביו לא היו יהודים. בדרום היו הפלישתים ובצפון הצידונים. גם הנגב הדרומי היה מיושב בימי בית ראשון ע"י האדומים ובימי בית שני ע"י הנבטים.

  Liked by 1 person

 24. עוד דברים שרציתי להגיד על דברי דן שיפטן:
  1. גבולות ישראל עם ירדן בשנים 1948 – 1967 היו מסוכנים ביותר. שילוב של התקפה מצרית בדרום עם התקפה ירדנית מהירה בכוון תל-אביב, היו מסוגלים לכבוש את תל-אביב ונתניה לחסל את המדינה. אינני יודע מה היה קורה אילו מצרים וירדן היו פותחים אז במלחמה.
  2. לטענתו של דן שיפטן מישור החוף לא היה מיושב בימי קדם אבל זה לא נכון. מישור החוף היה מיושב אבל ברובו ע"י כנענים, פלישתים ופניקים.

  אהבתי

 25. תמריץ הנאום של נתניהו באו"ם גרר בעיקר לעג. הנקודה הארכימדית של המזרח התיכון החדש היא ההחלטה של טראמפ לשבת לאירנים על הראש. וכאן יאמר לזכות נתניהו שהוא הימר על הסוס הנכון (טראמפ), וההימור הזה היה הרבה יותר חשוב מהנאום וכיו"ב.

  מעבר לכך המצב הפוליטי במזרח התיכון לא ממש קשור לישראל – יש את איראן השיעית וגרורותיה מצד אחד, מדינות סוניות כמו איחוד האמירויות וסעודיה מהצד השני, טורקיה שמנסה לבחוש, המעצמות – רוסיה וארה"ב – שגם שולחות ידן וכו'. כך שהמצב הנוכחי של הברית בין ישראל לאיחוד האמירויות וכו' לא קשור לזהותו של ראש הממשלה ולא היה קשור.

  לגבי הגבול עם לבנון, גם אני תמה מה בדיוק האינטרס שלנו כאן. המליארדים מהגז כפי הנראה כמעט ולא ישפיעו על כלכלת ישראל, כפי שכבר הראיתי בעבר, אבל בהחלט חשוב לנו שהם לא יגיעו לידי חיזבאללה.

  אהבתי

 26. אגב, ההחלטה של טראמפ ללכת עם האיראנים ראש בראש כמעט ולא קשורה לישראל, זה היה קורה גם אם ישראל לא הייתה קיימת.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s