איפה המכון הביולוגי??

מתברר שהקהילות החסידיות החרדיות החליטו החלטה מודעת להידבק בהמוניהן כדי להגיע לחיסון עדר. כך מפרסם היום ישראל היום. הידיעה הזו תרגיז הרבה אנשים. אותי היא מרגיזה בגלל הבזבוז הנפשע מבחינת מחקר החיסונים. קהילה שבכוונתה להידבק בחיסון עדר היא כר נהדר לבדיקה מהירה ואפקטיבית של השפעת חיסון. מציון הייתה יכולה לצאת תורה אם המכון הביולוגי היה מחלק את החיסון שמפותח אצלו להמוני החסידים בטרם היו מתחילים לחגוג את החגים זה עם זה. ואפשר היה להזמין גם את השמות הגדולים של חקר החיסון בעולם – פייזר, אסטרה זנקה, ג'ונסון אנד ג'ונסון, מודרנה וכו'.

השאלה האם ניתן להדביק מתנדבים בכוונה כדי להחיש את בדיקת החיסונים היא שאלה אתית קשה שמעיבה על ההתקדמות במציאת חיסון. חסידי בלז ווויזניץ' היו יכולים לפתור לאנושות את הדילמה וכך לייצר לאנושות יותר תוצר משהם מאבדים לה בהיעדר לימודי ליבה בקרבם. אבל נראה שזו הזדמנות שפוספסה.

94 תגובות על ״איפה המכון הביולוגי??״

 1. תמריץ, הדברים האלו לא ממש עוזרים. חברות מפתחות חיסון. הם לא מעוניינות להיחשף לתביעות עתידיות. יש חיסונים שיוצרים תופעות לואי, וקשות מאוד. בעבר זה גרם לנכויות, מוות וכדומה. אז אין טעם בחיסון שגורם יותר נזק מן המחלה, אותה הוא אמור לחסן.

  גם אם יש מתנדבים, לא תמיד עוזר. בני המשפחה שלהם, יתבעו בשמם, אפילו ימותו בהירואיות ומחפץ לב. לפעמים מתנדבים, יכולים להימלך בדעתם, וכאשר באה המכה, הם יתבעו.

  יש אתיקה, יש חוק, יש נוהג בינלאומי ( אמנת הלסיניקי, השארתי פה בעבר, אפנה שוב מאוחר יותר).

  לא פחות מדאיג, הבנליזציה של חופש הביטוי. החסידים נשמעים בטיעון, שאם מותר בבלפור, מותר להפגין, אז גם להם, וזה בעצם טוענים, הפגנה עלק. זוהי בעיה.

  זה לא רק נושא של קהילתיות אגב או סביב רבי כריזמטי, אלא:

  הם בנויים על עוררות רגשית. אקסטזות. מוזיקה. ריקודים וכו…. הם דועכים מבלעדי. זה לא כמו ליטאים, קפדנים, הלכתיים וכדומה. אז יותר סיכוי שימלאו אחרי ההנחיות.

  להתראות

  Liked by 1 person

 2. כאן אגב, צה"ל, עוזר לחרדים ולישיבות, סיבוך שלם ( ללמוד ולהתמודד עם הקורונה). אבל, שימו לב בסוף, הפלג הירושלמי, מתלונן, על אכיפה בררנית. קולטים ? לא בלפור, אלא: ליטאים בעצם נ' חסידים. כאן:

  https://www.ynet.co.il/news/article/Bk4391bIw

  אהבתי

 3. אפרופו חמגשיות…

  אהבתי

 4. ברוח התובנה היהודית המגולמת באימרה "אם אין אני לי – מי לי? " – אצטט את עצמי.
  תגובתי בפוסט "תוצאות האמת".

  #######################

  קמיליה הגיב:
  29 בספטמבר 2020 ב- 11:28
  לתמריץ,
  כתבת:
  " … הערים החרדיות כרגע הן במצב של צפון איטליה או ברוקלין. בטווח הארוך זו אולי בשורה טובה כי חסינות העדר קרובה שם."
  —————————————–
  קיימות לפחות חמש בעיות עם הטענה שזו אולי בשורה טובה:

  1. עדין לא ברור האם כן/לא קיימת הדבקה חוזרת, ואם כן באיזה תנאים, אחרי איזו תקופת זמן וכד'.
  מכאן שכל המושג של "חיסון עדר מנגיף הקורונה" עדין מוטל בספק.

  2. גם במגזר החרדי, המאוד צעיר, קיימים קשישים ו/או בעלי מחלות רקע (לדוג' השמנת יתר. בעיה שכיחה מדי). וגם צעירים, חסרי מחלות רקע ידועות, שמסיבה שעדין אינה ברורה לנו – מועדים לפורענות אם ידבקו בקורונה.

  3. מתפרסמות עדויות, שנכון למועד זה אינן לגמרי וודאיות, על השלכות ארוכות טווח קשות של הידבקות בנגיף.
  כולל בקרב נדבקים א-סימפטומטים.
  לדוגמא פגיעה כרונית (?) בשריר הלב

  4. המגזר החרדי אינו נמצא בקפסולה נפרדת משאר מגזרי האוכלוסייה בישראל.
  המוני גברים ונשים מבני ברק עובדים וקונים ברמת גן ובגבעתיים. ומביאים את ילדיהם לשחק בגני השעשועים של הערים הסמוכות כל כך לבני ברק.
  רמת גן וגבעתים ידועות כשתי ערים מאפירות הכוללות עשרות אלפי קשישים וקשישות.
  יותר מכך, גם חולי קורונה בינוניים וקשים, המתגוררים בערים חרדיות די מבודדות גיאוגרפית, כמו מודיעין עילית ועמנואל, מגיעים לאשפוז בבתי החולים המטפלים בכלל תושבי המדינה.
  הצוותים הרפואיים האמורים לטפל בהם – אינם מסוגלים לטפל בו זמנית גם באחרים. משאב זה נמצא במחסור חריף.

  5. בהמשך לסעיפים הקודמים – פרסום מידעים על ה–תנהגויות קורונה" במגזר החרדי – עלול להעצים וללבות, בשאר המגזרים, הלכי רוח חשדניים עד עוינים למגזר זה.
  הלכי רוח הקיימים במילא מתחת לפני השטח גם בימים כתיקונם."

  #######################

  במחשבה שניה, אני יכולה להוסיף שמראש לא היה סביר שאדמורי "החסידויות הסוררות" ישתפו פעולה עם החוקרים במכון הביולוגי בנס ציונה.

  א. האדמורים הללו כבר יודעים את כל מה שיש לדעת על הנגיף ודרכי התפשטותו (לדוג': שהוא יפסיק לפגוע ביהודים מיד לאחר צאת השבת שעליה ישמרו בקפידה *כל* יהודי העולם. כולל כל החילונים וכל החוטאים).

  ו/או

  ב. התשובה ל*כל* השאלות, כולל אלו אותן מציגה המגפה הנוכחית, אמורה להימצא בתוך כתבי הקודש. צריך רק לאתרן ולפרשן נכונה. מה שמוסיף הצדקה כפולה ומכופלת להכרח בהמשך תפקוד מדגרות הקורונה בתוכי החיידרים והישיבות.
  (אם כי העובדה שנמשכו גם לימודיהן של הבנות החרדיות – מעלה תמיהה שמה, בזקנתם, הפכו חו'ח לפמיניסטים)

  אהבתי

 5. עדות טרייה להתעוררות הלכי רוח אנטי – חרדיים בעקבות התנהגויות חרדיות בתקופת הקורונה.
  (לא ברור לי איזה משקל ייחסו לשיקול זה קובעי המדיניות בחסידויות. כנראה משקל מועט (להערכתי – מועט מדי).

  הבלוגר מאפיהו (שמעיד על עצמו שהוא שומר מצוות א- סקטוריאלי).

  הכותרת שנתן לפוסט האחרון שלו:
  "חרדים ללימוד תורה ואדישים לחיים: הכתות הקרובות ליהדות שמאמינות באליל הכנעני מות".

  (ברוח טענתו של הרב ש'ך שחב'ד זו הכת הקרובה ביותר ליהדות).

  https://mafyahu.wordpress.com/2020/09/30/%D7%97%D7%A8%D7%93%D7%99%D7%9D-%D7%9C%D7%9C%D7%99%D7%9E%D7%95%D7%93-%D7%AA%D7%95%D7%A8%D7%94-%D7%95%D7%90%D7%93%D7%99%D7%A9%D7%99%D7%9D-%D7%9C%D7%97%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%94%D7%9B%D7%AA%D7%95/

  אהבתי

 6. ההתנהגות החרדית אנוכית אבל רציונלית מאוד. עדיף כמה זקנים שימותו מאשר המוני צעירים שימותו ״מוות רוחני״ בכך שיתנתקו מהקהילה. אם קרונה הייתה אבולה החרדים היו נזהרים ממנה כמו שנזהרים מאבולה.

  Liked by 1 person

 7. היום מעריכים שכמעט כל ההדבקות הן באירועים המוניים של התחככות צמודה, דיבור ושירה כמו לימוד תורה, תפילה, ריקודים בחתונות וכדומה.

  אהבתי

 8. קמיליה, כפי שכתבתי כבר, די ברור שלפחות לחצי שנה הידבקות נותנת הגנה ברוב המוחלט של המקרים. יש מקרים חריגים אבל הם די נדירים. וכאמור אני מאמין שהחרדים רציונליים ולא בונים על נסים. ההתייחסות של חרדים לענייני רפואה תמיד הייתה מאוד רציונלית ומבחינה זו תמיד היה שם גשר בינם לבין הציבור הכללי (יד שרה; הרב פירר)

  אהבתי

 9. תמריץ,
  הטעות שלך היא בהנחה שכל החרדים עשויים מקשה אחת. סרבני הקורונה בקרב הרבנים החרדים הם מיעוט, אם כי מיעוט גדול למדי

  אהבתי

 10. תמריץ,
  אם תסתכל במפת הנפטרים לפי ערים תראה שהערים החרדיות הצעירות, קרית ספר, רמת בית שמש, אלעד וכו' אינן מופיעות בה מן הסתם עקב האוכלוסיה הצעירה, אבל יהיה זה סביר להניח שהם תורמים לא מעט לתמותה הגבוהה בבני ברק, ירושליים ואשדוד.

  Liked by 1 person

 11. סיכום חשוב פה, מצטט:

  "סיכום: עלות ימי הבידוד תחולק בין המדינה למעסיקים

  ההסתדרות, האוצר והתעשיינים סיכמו כי ימי הבידוד יירדו ממכסת ימי המחלה – העובדים יישאו בעלות היומיים הראשונים, והמדינה והמעסיקים יחלקו את העלות של יתר הימים; נשיאות המגזר העסקי: "הסכם שערורייתי ומביש"; נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה: "לא נקבל את המתווה, אין דין מעסיק קטן כדין מעסיק גדול"

  השארתי פה בזמנו את הבג"צ. בבג"צ כזכור, קבע השופט שטיין ( פה אחד) שחולים סטטיסטיים אינם חולים, ולא יכולים לקבל דמי מחלה. אז פשרה לא רעה נראה.

  כאן:

  https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3851911,00.html

  אהבתי

 12. מטורף, לא חשבתי על זה אפילו. מסתבר, שהקורונה עשתה משהו טוב אחד:

  אנו סופרים מתים, ומשווים וכו… בגין הקורונ. אבל, מסתבר על פי ארגון הבריאות העולמי, שיש הרבה מקומות בעולם, שבהם יש תת רישום קשה של המתים, וסיבות המוות. עכשיו, בזכות הקורונה, הנושא הפך להיות סופר חשוב, מאוד קריטי, והופך להיות מדע של ממש. כאן:

  https://www.npr.org/sections/goatsandsoda/2020/09/25/914073217/why-the-pandemic-could-change-the-way-we-record-deaths

  אהבתי

 13. רק להבין מימדי התופעה המדהימה הזו, מצטט:

  According to World Health Organization data, each year, two-thirds of global deaths are not registered with local authorities. That's a total of 38 million annual deaths that aren't part of any permanent record. Not only are the numbers not part of any global death tally, but the cause of death is also not recorded — leaving policymakers without critical information about population trends and health.

  נתרגם ספונטנית:

  על פי ארגון הבריאות העולמי, כל שנה, 2 שליש ממקרי המוות לא נרשמים בכלל ברשויות מקומיות או לאומיות. זה מייצר סך הכל של 38 מליון מקרי מוות בשנה, לא רשומים בשום מירשם ( קבוע). כך גם לגבי סיבת המוות ( אי רישום). זה מותיר קברניטי ציבור בלי אינמפורמציה קריטית, למיצוב ויישום של מדיניות ציבורית.

  להתראות

  Liked by 1 person

 14. אם הקהילות החרדיות מנסות להדבק בכוונה מתוך הנחה שאיבדנו את השליטה על הקורונה, אז מה הטעם להטיל סגר? הרי החרדים בסופו של דבר באים באיזשהו מגע עם החילונים והם ידביקו אותם. כמו כן אם זה המצב אז מה הטעם בלספר לנו ש-8000 נדבקים ביום שרובם באים ממגזר מסוים שלא מצליחים לאכוף עליו את הסגר? אם זה המצב אז מה הטעם להטיל סגר על המגזר החילוני שמרבית ההדבקות לא באות ממנו?

  אהבתי

 15. arn, התסריט היותר סביר הוא שהחרדים יגיעו לחסינות עדר והמחלה תדעך בקרב החילונים. בכל מקרה כפי שכתבתי פעם גם ציבור שהקורונה משתוללת בקרבו והגיע לחסינות עדר חייב סגר בשלב מסוים כדי שההדבקה תיעצר על 70 או 80 אחוז ולא תגיע למאה אחוז. הנדבקים האחרונים, אחרי שכבר הושגה חסינות עדר, הם הכי מיותרים. כמו ההרוגים האחרונים של מלחמה

  אהבתי

 16. כל עוד הדתיים לא הגיעו לחסינות העדר אז המחלה לא תדעך אלא תופץ גם בין חילוניים.
  מדיניות חסינות העדר היא מדיניות הפוכה ממדיניות הסגר.
  מדיניות הסגר נועדת למנוע ממרבית האוכלוסיה להדבק ע"י סגר שעוצר ומקטין את ההדבקות עושים סגר לזמן מסוים כדי להוריד את התחלואה ואח"כ פותחים אותו לאט לאט ותוך כדי כך מנהלים מעקב אחרי ההדבקות החדשות (כי יהיו הדבקות חדשות לאחר פתיחת הסגר) במטרה לקטוע את שרשראות ההדבקה. לקטוע שרשרת הדבקה זה לגרום לכך שכל אדם שנדבק ידביק פחות מ-0.8 אנשים בממוצע לפני שיעלו עליו ויכניסו אותו לבדוד עד שיחלים. בצורה כזו כל התפרצות חדשה של הדבקות נקטעת מהר. אם לא מצליחים לקטוע את שרשרת ההדבקות, כלומר כל נדבק מדביק יותר מאדם אחד בממוצע אין שום טעם בסגר כי ברגע שהוא יפתח יפרצו הדבקות שיעלו באופן אקספוננציאלי ויהיו בלתי ניתנות לשליטה.
  מדיניות התחסנות העדר היא מדיניות הפוכה: מטרתה היא לשמור את האנשים הפגיעים ע"י כך שימנעו מהם אפשרות לבוא במגע עם יתר האוכלוסיה (עד כמה שאפשר) ואילו לגבי יתר האוכלוסיה יש דוקא לגרום לה להדבק כמה שיותר מהר. כלומר דוקא לגרום להם להצטופף כמה שאפשר, לא לשמור מרחק ולא לעטות מסכות. שוב אני מדגיש: מדיניות התחסנות העדר מטרתה להפיץ את המחלה בין האנשים הלא פגיעים (כמה שיותר מהר) ולא למנוע אותה. אחרי שמגיעים להתחסנות העדר המחלה דועכת ואולי אף נעלמת כליל ואז אפשר להוציא מהבידוד את האנשים הפגיעים.

  אם הממשלה נוקטת במדיניות של סגר ומניעת הדבקות ואילו הדתיים נוהגים במדיניות של חסינות העדר והגדלת ההדבוקת – יש לנו בעיה.

  Liked by 1 person

 17. "תופעה: נדבקים בכוונה בקורונה כדי לצאת למלונית בסוכות

  חרדים רבים זיהו במתקני ההבראה הזדמנות ל"נופש משפחתי" חינמי למשך שבועיים, בתנאי פנסיון מלא, ועם פטור מהנחיות הקורונה ואווירת חג שלא ימצאו בשום מקום אחר. 18 מלוניות פועלות למגזר, לעומת 8 לציבור הכללי. פיקוד העורף: "יש פיק גבוה ורשימות המתנה"

  https://www.ynet.co.il/judaism/article/ByVBj117Iv

  חסר רק איזה קזינו, שפנפנות, הופעה של אייל גולן על איזה קרוז. בחיי…..

  להתראות

  Liked by 2 אנשים

 18. חייל הפוסט של דורון מנסה למזער את האחריות של נתניהו לכישלון הטיפול בקורונה. מספר דברים.

  1. נתניהו אחראי ישירות להזנחת הרפואה בישראל בעשור האחרון.
  2. נתניהו הוא שאמר "צאו עשו חיים" אחרי הסגר הראשון.
  3. בסופו של יום נתניהו הוא ראש הממשלה והוא האחראי. לא ייתכן שכאשר משהו טוב קורה זה בזכותו כי הוא ראש הממשלה, וכאשר הוא מפשל אז מישהו אחר אשם.
  4. הרבה מההחלטות הן בבירור פוליטיות, כמו היחס המיוחד לדתיים וחרדים, התנגדות מחמירה להפגנות וכיו"ב.
  5. גנץ וחבורתו בגדול הסכימו עם כל דבר שנתניהו רצה. לא ברור לי איך בדיוק "ממשלת הקורונה" הפריעה לתפקוד. אולי הוא מדבר על יפעת שאשא ביטון – מהליכוד – שלמעשה דיברה לענין.
  6. ה"רמזור" נכשל כי הממשלה הכשילה אותו ולא ההפך.

  בקיצור, שדורון יפסיק לבלבל, אם להתבטא בעדינות. הכישלון רשום לחלוטין על שמו של נתניהו.

  אהבתי

 19. כבר בממשלת המעבר – ב-4 למאי 2020 – התחילו בפתיחה המחודשת של המשק:

  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5725006,00.html

  ב-26 למאי, קצת יותר משבוע אחרי השבעת הממשלה – הממשלה הושבעה ב17 למאי – נתניהו יצא בנאום הנצחון על הקורונה. כנראה כדי לוודא שה"ניצחון" יהיה רשום על שמו:

  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5737375,00.html

  כאמור, שלא יבלבלו.

  אהבתי

 20. amehaye,
  תקציב הבריאות הוכפל בעשור האחרון
  נתניהו אחראי ליציאה הנמהרת מהסגר הראשון
  גנץ וחבורתו בגיבוי המערכת המשפטית מנעו מהממשלה החמרת הצעדים לפני שישראל הפכה אלופת עולם
  אין שום התכנות לממש בישראל תוכנית כמו הרמזור

  אהבתי

 21. חייל, גנץ וחבורתו מנעו בעיקר את ביטול ההפגנות. כל השאר זה נתניהו, החרדים, וחוסר האמון הכללי בעם (שמובן בהתחשב בכך שיולי אדלשטיין עצמו לא הפר הוראות רק "על הנייר", נתניהו הפר הוראות, רובי ריבלין הפר הוראות וכו' וכו'). לנתניהו היה אינטרס לא להחמיר את הצעדים פשוט בשביל לא לפגוע במנדטים. כשהמצב הגיע לאן שהגיע, כנראה בעיקר בגלל ההקלות לערים חרדיות – אבל לא רק – לנתניהו כבר לא נותרה ברירה והוא נאלץ להביא לסגר. וזה בהנחה שהוא לא רוצה סגר, הנחה שלא לגמרי ברור אם היא נכונה.

  הכפלת תקציב הבריאות כנראה לא הספיקה. מערכת הבריאות נמצאת בבעיה כבר שנים, ואת זה ספציפית אני יודע מהיכרות אישית עם מספר רופאים שעובדים ברפואה הציבורית. מספר המיטות (כולל צוות ותקציב) ל-1000 איש בירידה כבר שנים. צריך לאמר שזה המצב בכל הOECD אולם המצב בישראל גרוע יותר – אפשר לראות כאן כמה גרפים מעניינים:

  יש ללחוץ כדי לגשת אל generalhospitalizationsystemheb.pdf

  במאמר מוסגר אני חושב שהמהלכים נגד רפואה פרטית במתקנים ציבוריים היו מעט מוגזמים. צריך למצוא את שביל המלך בו ניתן לבצע רפואה פרטית בבתי חולים ציבוריים – כך שבית החולים יקבל ערוץ הכנסה נוסף – אולם רק כאשר ההכנסה הנוספת משפרת באופן משמעותי את השירות שבית החולים נותן לרפואה הציבורית. ז"א צריך לוודא שבסך הכל הציבור יקבל יותר שירות ולא פחות.

  אהבתי

 22. אגב עוד דבר שלא קרה מאז חודש מרץ זה שיפור (הקמת?) מערך התמודדות עם קורונה. מערך מחקר אפידמיולוגי (לחיסול שרשראות הדבקה), מערך בדיקות מהירות, מערך איתור, מערך טיפול (הכשרת צוותים רפואיים, עוד תקנים לרופאים אחיות וכו' כך שיהיו מספיק צוותים לטיפול בחולים קשה/מונשמים), מוכנות לגל שני וכו' וכו'. אנחנו בתחילת אוקטובר. מה עשתה הממשלה במשך חצי שנה? צרצרים. ככל שזה נוגע לי גם זה כישלון ישיר של נתניהו. הוא העומד בראש, הוא הנושא באחריות לטיפול הכושל.

  אהבתי

 23. amehaye,
  מערך מחקר אפידמיולוגי (לחיסול שרשראות הדבקה) שמתופעל על ידי הצבא זה חרטא. צה"ל לא מסוגל לספק טיפול רפואי לחייליו, מבוסס על תרבות שקר והתוצאות של המחקרים שלו יהיו דומות לאלו של גיוס החרדים. שים לב שרוב בדיקות המעבדה מבוצעות כיום על ידי חברת מייהריטג' שלא היה לה שום רקע בתחום אבל זיהתה הזדמנות עסקית ופעלה במהירות כדי לנצל הזדמנות זו (משרד הבריאות, כרגיל במדינה בולשביקית, שם לה רגליים בהתחלה). כך צריך היה לנהוג גם בקשר למחקר האפידמיולוגי ומשלא עשו כן נותר לממשלה רק כלי אחד והוא סגר כללי (רמזור לא ניתן ליישום בישראל)

  Liked by 2 אנשים

 24. amehaye,
  הדו"ח שהבאת סובב כולו סביב אישפוז, הא ותו לא. אחד המאפיינים של הירידה במדעי החברה והרוח הוא ניתוח מערכת מרובת משתנים באמצעות מניפולציות על נתון אחד. מכון טאוב הוא פוליטי מוטה ולא כדאי להשתמש בפירסומיו לצורך קביעת מדיניות

  אהבתי

 25. אמחייה ותמריץ,
  אין שום כשלון של ביבי בטיפול בקורונה.
  הכל בכוונת מכוון.
  עקב מצבו המשפטי, ביבי מחזיק בכוונה את המערכת בכאוס מתמשך, והקורונה נפלה כפרי בשל לידיו.
  הכאוס המכוון הוא במספר חזיתות
  קורונה, סגר/לאסגר וכו
  בחירות כן/לא
  תקציב כן/לא
  ועוד
  כמובן שכל הנל משמשים גם כמנוף להסתה נגד המשטרע/פרקליטות/יועמש וכו לפי הצורך (דוגמא השימןש הצבוע והציני בפרשת אל חיראן).

  לכן גם ברור שעריכת עשרוץ אלפי בדיקות ביום, המציגות אלפי נדבקים "חדשים" ביום, זה חלק מהמשחק (ברור שחלקם נדבקו מזמן וכלל לא פיתחו ולא יפתחו תסמינים)
  כש 95% מהחולים קשה והנפטרים הם קשישים ובעלי מחלות רקע ברור שסגר כללי זו שטות גמורה.

  הסיכוי לאדם בריא שאינו קשיש, למות מקורונה או להדרדר למצב קשה, הוא כמו הסיכוי למות/מצב קשה מתאונות דרכים, ועדיין אין סגר על נהיגה.
  אבל הפחד וההיסטריה מהקורונה תפסו היטב גם אצל חלקים נרחבים מהאוכלוסיה

  מועדים לשמחה
  בברכה

  אהבתי

 26. חייל אני מסכים שהיו צריכים לייצא (outsource) לפחות חלק מהטיפול בקורונה לגורמים פרטיים. אני גם זוכר את הקישור שהבאת לגבי המערך הצבאי למחקר אפידמיולוגי, ועדיין נחרד/צוחק מהעניין. פשוט כי לבכות לא יעזור.

  תהא הסיבה אשר תהא עד לרגע זה אין שום תוכנית סדורה לטיפול בכל מה שקשור בקורונה, ואין לענין אבא ואמא (הא). וזה בממשלה שהוקמה *במיוחד* בשביל הטיפול בקורונה, או לפחות זה היה התירוץ הרשמי לרמת הניפוח והשחיתות ההסטורית שהממשלה הזו מייצגת.

  רק היום פורסם על עוד מאבק בין משרד הבריאות – שאני מסכים לגמרי שהוא בולשביקי, כולל השר העומד בראשו – לבין הצבא הכושל שלנו, כולל השר הכושל העומד בראשו. אין מספיק אייקונים של facepalm בשביל לתאר את המצב.

  Liked by 2 אנשים

 27. שמעון יכול להיות שיש אמת בדבריך. נכון גם שיש הטעייה מסויימת בהצגת מספר המאומתים היומי. אולם עובדתית עשו סגר גם במדינות בהן אין כתבי אישום תלויים, ומשפט שעומד להתחיל, כנגד ראש הממשלה. מדברים גם על סגר שני בחלק מהמדינות. כך שיש לפחות הצדקה חלקית לסגר שלא קשורה למשפט של נתניהו.

  לדעתי האישית הסגר בעיקר פוגע בנתניהו, והוא מבצע אותו יותר מחוסר ברירה מאשר מכל סיבה אחרת (לפחות עד שנראה שהוא מנסה להשפיע על המשפט שלו). כמובן שיש כבר עדויות לנסיונות להרחיב את האיסור על ההפגנות לזמן ארוך יותר ממה שצריך, אבל זה כבר ענין מסדר שני.

  אהבתי

 28. אמחייה,
  העניין הוא לא רק הסגר עצמו
  אלא ההתנהלות המטורללת של ניהול המשבר והסגר.
  כל יום הוראות והגבלות סותרות אחרות, ספינים בלי סוף ובנוסף המדינה המערבית הראשונה שנכנסת שוב לסגר.
  זאת כאמור בנוסף לטרוף המערכות לגבי בחירות באוויר כל הזמן, והתקציב.. טרוף מקביל ב ככ הרבה תחומים, מראה בפרוש שזו מדיניות.

  גם די ברור שהרבה מ מאושפזי "הקורונה", הגיעו להתאשפז מסיבות ומחלות אחרות, יצאו חיוביים לקורונה ולכן אושפזו במחלקת קורונה. בזמן אחר רובם היו מאושפזים גם כך אך במחלקות האחרות. זו כמובן לא אשמת נתניהו, אלא חלק מהטרוף הכללי שאין מי ש ישים פרופורציות. וגם פרויקטור ש מונה, משמש כדחליל שימושי.

  הסגר לא פוגע בביבי
  מצביעיו יצביעו לו או לימין בכל מקרה, מחוסר ברירה (ביום פקודה, חצי מהנסקרים לבנט, יחזרו לליכוד…)
  מבחינת מצבו המשפטי, הלימבו הזה הוא יתרון משמעותי שיתכן שיאפשר לו חילוץ כלשהו תחת אחד ממסכי העשן

  אהבתי

 29. אחרי שהגל הראשון בארץ (וברוב המזהת) היה מתון ביותר, ללא תמןתה עודפת על אשתקד (אוכלוסיה צעירה, אקלים?),
  הפכנו למדינה הגרועה ביותר עפ המדדים, כשברור שזה נגזרת של כמות הבדיקות המטורפת שמבוצעת בארץ,
  וכשעדיין התמותה בחודשים האחרונים דומה לשנים הקודמות

  אז ברור שביבי לא אחראי לכל אחד מסימפטומי הטרוף האלה, אך הוא בהחלט מערבב אותם יחד ומלהיט ומלעיט לתבשיל מבעבע שאולי יאפשר להחלץ ממצבו המשפטי ועל הדרך להכניס ולהפיל לשונאיו ולשנואיו

  אהבתי

 30. שמעון
  לצערך המציאות אינה מתיישבת עם טענותיך.
  בחודשים יולי ואוגוסט בהם החלה ההתפרצות המשמעותית היתה תמותה עודפת בהחלט לעומת שנה שעברה. ראה כאן: https://m.ynet.co.il/articles/58019170
  מדובר בכמה מאות, וספטמבר יוסיף כמה מאות מתים נוספים. אתה יכול לטעון שאלו בעיקר זקנים וחולים אבל בפירוש אלו אנשים שהיו מוסיפים לחיות אלמלא הקורונה.
  מסכים איתך שביבי אחראי מרכזי לברדק המתחולל פה, שהתמותה הזו היא תוצאה ישירה שלו. אבל המצב הנוכחי הוא גרוע באמת ולא תוצר של ריבוי בדיקות כמו שכל מיני ליצנים מלהגים בפייסבוק.
  אגב מעניין אם אותה רופאת נשים שכתבה פוסטים על ההיסטריה המיותרת והמליצה לתת לציבור להידבק, תטרח כעת לכתוב פוסט התנצלות ולהודות בבורותה.

  Liked by 2 אנשים

 31. אין ספק שנתניהו כראש הממשלה נכשל בנושא הקורונה וזה כשלון עצום שפוגע באופן חזק מאד ב"מורשת" שלו, אבל ההאשמות שהוא המציא את הקורונה, או טפל במכוון באופן גרוע, כדי לדחות את משפטו, פשוט הורסות הדיון הענייני בנושא.

  לצערי אני לא רואה אף מפלגה פוליטית שמצהירה שסגר ועוצר בישראל נוגד עקרונית את חוק זכויות האדם וחרותו, ולכן הוא אסור, וזה בכלל לא משנה שהסגר מחורר כמו גבינה שוויצרית. עצם זה שאוסרים עלי לצאת X מטרים מהבית זו שערוריה עצומה, ביחוד שגמזו ורופאים אחרים אומרים שבאופן מוצהר שזה לא נחוץ רפואית.

  איפה בתי המשפט? איפה עמותות זכויות האדם? איפה "מפלגות" זכויות האדם? הם עסוקים עיקר במשפטי נתניהו, לדעתי יותר ממה שנתניהו עסוק בהם…

  אהבתי

 32. רינגו,
  גם אם יש כמה מאות נפטרים נוספים ביולי אוגוסט, כשרובם המוחלט מקבוצות סיכון (זקנים, מחלות רקע) האם זו סיבה לסגור את כל המדינה?
  האם לא הגיוני יותר להמליץ על צעדי מנע לאותן קבוצות סיכון?
  ומי מהם שרוצה להסתכן, עניין שלו.
  אם כמה אנשים נוהגים ברכב בצורה מסוכנת, והורגים את עצמם, האם סוגרים את כל הכבישים לחודש? או את כל המדינה?
  האם בגלל שיש מתים מסרטן ריאות אוסרים כליל מכירת סיגריות ומשביתים את כל כלי הרכב הפולטים זיהום? הרי כל אחד יכול לחלות בזה מזיהום אוויר (פסיבי).

  התשובה, במקרים הנל למדנו כבר לחיות עם זה ןלהיות אדישים לזה, לגבי קורונה – טרם. אך אין הבדל.

  3718,
  ביבי לא המציא את הקורונה ולא טיפל גרוע במכוון, עובדה שבגל הראשון היה טיפול מצויין, אבל הוא בהחלט מנצל את הבלגן שנוצר ואף מוסיף עליו.
  בדיוק כמו שקורה בנושא הבחירות והתקציב.
  גם לגבי בחירות תמידי באוויר ואין תקציב הוא לא יוזם את הבלגן? זה גנץ? הסמול?
  כאוס המערכות הזה משרת אותו, לעשייה מאחורי הקלעים שאפילו אין לי מושג מהי. הוא 5 צעדים קדימה.
  אני אף חושד כבר שהוא בטקטיקת תמות נפשי עם פלישתים, אפיל את שונאיי יחד איתי, ואולי הם ישתפנו קודם, וכך הוא ינצל.

  מבחיל במיוחד הם כל מיני שופרות שלו, אנשים חכמים כמו ריקלין, גלית דיסטל, ינון מגל ועוד שבמסגרת המאבק הקדוש בסמול, לא מצייצים שום בדל ביקורת על נתניהו (שאני בטוח שיש להם), ורק מעלים אותו על נס.
  (אל השופרות הטיפשים/ות כמו אמסלם, רגב וזוהר ועוד , אין אפילו מה להתייחס. פוליטיקאים לקקנים מהדרגה הבזויה ביותר)

  בברכה
  ומועדים לסימחעס

  אהבתי

 33. כשכמות הספינים, מסכי העשן וטרוף המערכות ככ רב ותמידי,
  אי אפשר שלא לתהות איפה זה מכסה על גניבת סוסים.

  כשמצבו הפוליטי והמשפטי של רהמ, הוא ככ רעוע,
  אין ספק שהסוסים שם באזור

  (גילוי נאות, לא הייתי בשום הפגנה, אני חושב שזה זמן לא ראוי להפגנות המוניות, אני מתנגד להשקפת "הכל שחור" של השמאל, וחושב שבגל הראשון הניהול היה טוב מאוד, והתווכחתי על כך לא מעט עם אנשים)

  מועדים לסימחעס

  Liked by 1 person

 34. להערכתי *גם* נתניהו אשם בניהול משבר הקורונה.
  בעיני הוא אשם בניהול מבורדק מדי (שלא מוודא ביצוע) וריכוזי מדי (ומכאן ניהול שבהכרח מזניח תחומים חשובים רבים).
  (חשוב לי להדגיש שאיני מאשימה אותו ביצירה מכוונת של המצב הנוכחי).:

  אך לתפיסתי יש לנתניהו הרבה מאוד שותפים לאשמה.
  כולל:
  – בכירי המגזר הציבורי (כולל בכירי צה'ל, בכירי מערכת הבריאות ועוד ועוד)
  – ההסתדרות ווועדי העובדים החזקים (בפרט הועדים היושבים על שאלטרים חזקים)
  – ראשי המגזר החרדי (ובעיקר בכירי החסידויות וראשי ערים)
  – ראשי המגזר הערבי (כל "ועדת המעקב של ערביי ישראל וראשי הערים, ובפרט הבדוואים)

  המכנה המשותף לכל הנ'ל: העדר יכולת הממשלה ונבחרי הציבור למשול וליישם את החלטותיהם. הממשלה מסוגלת לכפות את החלטותיה רק על חלק, לא גדול מדי, של ה"צייתנים הכרונים" ושל חסרי האונים מכוח השלטונות.
  לגבי כל השאר – שוררת בישראל אנרכיה.
  כיון שברור מראש שהחלטות ממשלה רבות לא ייושמו + שתקציבי מדינה רבים "יתנדפו" – חלופות פעולה רבות מדי הופכות ל"לא ריאליות" / בלתי ניתנות ליישום בישראל וכד'.

  אשמתו של נתניהו בהעדר יכולת המשילות, על *כל* אוכלוסיית ישראל וב*כל* שטחי ישראל, אינה מבוטלת.
  אמנם תחומי העדר המשילות / האנרכיה בישראל החלו עוד הרבה לפני עידן נתניהו – אך לא רק שבעשור האחרון המצב בישראל לא שופר – הוא אפילו הורע.
  (לראיות: בכירי מע' הבטחון ביטלו את האופציה להפציץ באיראן, השתלטות מואצת של ערבים על קרקעות מדינה והתגברות הפשיעה החקלאית, "התנדפות" תקציבי עתק שהושקעו במערכות החינוך והבריאות, בלי להראות שום תוצאות חיוביות ועוד ועוד ועוד).

  דוגמא לגבי מערכת הבריאות (אליה מתייחסים רבות במשבר הקורונה).

  השאלה היא מי האחראי העיקרי למחסור ברופאים ובצוותים רפואיים?
  מחסור שאף אחד לא חולק על עצם קיומו בישראל + על הצפי להחרפתו, כאשר המוני רופאים מבוגרים, שעלו מרוסיה עם תעודת רופא, יפרשו לגימלאות בעשור הקרוב.

  ((( להבדיל מהמחלוקת על מספר מיטות האישפוז הרצוי לאלף נפש. מסיבות רבות, צימצום אשפוזים בבתי חולים זו מגמה, למעשה מדיניות מכוונת, בכל המדינות המפותחות))).

  מי שהתנגד, במהלך עשרות שנים, להגדלת מספר הרופאים והסטודנטים לרפואה בישראל זו ההסתדרות הרפואית.
  בכירי המערכת (כולל מנהלי בתי החולים, ראשי המחלקות ומנהלי הקליניקות הפרטיות המשגשגות) עשו כמיטב יכולתם בכדי לסכל את פתיחת בי'הס לרפואה בצפת ואת העתיד להיפתח באריאל.

  במקביל הגילדה הרפואית הבכירה התעקשה, כמיטב יכולתה, לא להכיר בהסמכה לרפואה / למומחיות של רופאים עולים ממדינות שאין חולק על רמת הרפואה הגבוהה שלהם. כולל מצרפת וארה'ב. (כנ'ל לגבי אחיות וצוותים פרא – רפואיים.

  לאחר שכשלו בנסיון להתאים את מס' הסטודנטים לרפואה לגודל האוכלוסייה בישראל ולגילה – הרופאים הצעירים מאוד מתקשים למצוא בישראל תקני הכשרה להתמחויות. למרבה הפלא.
  מה שמניע אותם "להתנדב" לעבוד בחינם ככול-בויניקים ו/או לשקול התמחות בחו'ל (ואולי גם הישארות שם לאחר שיסימו את ההתמחות).

  ****
  כתבה על המחסור בתקני התמחות לרופאים.
  לממהרים – ניתן לקפוץ ישר אל התגובות – בכדי להבין מה מבשלת הגילדה הרפואית הישראליתץ

  ((( אך כאמור, איני מאשימה את נתניהו ושות' בתכנון מכוון של האנרכיה הישראלית. אלא *רק* במחדלי ניהול מאוד מאוד חריפים, וחוסר נכונות ו/או יכולת להתמודד))).'

  https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001271166

  Liked by 2 אנשים

 35. למה אני ביביסט.
  נתניהו הוא גאון מדיני. יש לו קשרים אישיים עם ראשי המדינות המובילות, הוא גידר את הסיכון האירני והוא מוביל למזרח תיכון חדש כאשר הנקודה הארכימדית לכך היא נאומו בקונגרס על הראש של אובמה. בתקופה שנתניהו פעיל בפוליטיקה ניסינו 5 ראשי ממשלה חליפיים, רבין, פרס, ברק, שרון ואולמרט. כולם היו אסוניים והובילו למלחמות. תקופת השליטה של נתניהו היא הכי שקטה מבחינה ביטחונית.
  למה אני רקלאביבי
  הקורונה חשפה את מערכת הממשל הישראלי במערומיה. לא מתפקדת ושבויה בתרבות בולשביקית (את הפירוט אפשר לקרוא אצל קמיליה). כדי לייעל ולתקן צריך ראש ממשלה שבא לריב (כמו תאצ'ר). נתניהו לא כזה באופיו ולמרות שהוא מבין את הצורך בכך הוא נמנע מכך באופן עיקבי, ביו השאר בהשפעת התוצאות הפוליטיות של הקדנציה שלו כשר אוצר. לכן אין סיכוי לשיפור במערכות הממשלתיות כל זמן שנתניהו שולט.
  למה בכל זאת ביבי
  כי אין שום מועמד שיש לו פוטנציאל להגיע לביצועים יותר טובים, אפילו בדיבורים והבטחות בלבד. אולי אוחנה בעתיד אבל הוא לא יתמודד מול ביבי.

  Liked by 3 אנשים

 36. אהבתי

 37. בקיצר חייל
  אתה חובב פייגאלעך (אוחנה)
  אצלנן ברייך או בגולני או בקריית ארבע זה תנאי מספיק לסקילה

  אהבתי

 38. שמעון הגרגשי,
  אם אנחנו בענייני אאוטינג אז בקיצור "שמעון הגרגשי" זה פסבדונים של הפרופסורית רבקה כרמי ("הקורונה תעלם אחרי הבחירות, מישהו מנסה להשאיר את הנושא על סדר היום")

  אהבתי

 39. אני בספק אם אוחנה מסוגל לנהל משהו משמעותי. איך לומר בעדינות, עד כה לא התרשמתי במיוחד.

  לגבי נתניהו, גם אני חשבתי זמן רב (עד לא מזמן למעשה) שהוא המתאים ביותר לניהול המדינה – אם רק לא היה "לכאורה" אשם בכל כך הרבה שחיתויות. אבל אני כבר לא משוכנע בכך, אפילו ללא השחיתויות, בין השאר מהסיבות שחייל מנה אבל לא רק בעטיין. בענין זה כדאי לזכור שהיו בעבר לא מעט מנהיגים שחשבו שאי אפשר להחליף, ובדיעבד הסתבר שאפשר גם אפשר. סתם לצורך הדוגמה רבים חשבו שאין תחליף לסטיב ג'ובס, אבל טים קוק הביא את אפל לגבהים שלא בטוח שג'ובס היה מגיע אליהם. חשבו שאין תחליף לבן גוריון אבל אז הגיע לוי אשכול האפרורי. וכו' וכו'.

  ולענין אחר, שאפו למהלך התקשורתי של אסף זמיר – https://www.ynet.co.il/news/article/BkFVx9N8v – ההתפטרות שלו מבריקה מבחינת ההון הפוליטית שהוא גורף. מובן שאני לא מאמין למילה שהוא אומר. אם היה באמת חושב שנתניהו לא אמין וכו' וכו' הוא לא היה נכנס לממשלה מלכתחילה. כפיים לאופורטוניזם.

  אהבתי

 40. לשמעון:
  יש תמותה גבוהה בגל השני. מספר המתים בגל השני הוא פי 5 מאשר בגל הראשון והגל השני עדיין נמשך הוא לא הסתיים.
  נראה לי שהמדינות בעולם לא יודעות כיצד לטפל בקורונה וזה מאוד לא מפתיע. אין ניסיון עם המחלה הזו. לדעתי כישלון או הצלחה של מדינה מסויימת הוא ענין של הרבה מזל. אני לא יודע אם ניתן לקטוע את שרשראות ההדבקה ביעילות ואני לא יודע אם חיסון העדר אפקטיבי או שאחרי כמה חודשים החיסון יעלם ומי שנדבק יהיה חשוף שוב למחלה.

  Liked by 2 אנשים

 41. חייל, אהוד ברק הוציא את ישראל מלבנון, פעולה שהסתיימה ללא הרוגים. בספר שלי זה נחשב להצלחה פנומנלית. אריק שרון ביצע את "חומת מגן" שהיה בעקרון מבצע מוצלח. כמו כן הוא התנתק מרצועת עזה – מהלך שלהבנתי היה אמור להיות הראשון בסדרה של מהלכים שכוללים סיפוח שטחים ביהודה ושומרון. לצערנו הוא חטף שבץ לפני שהשלים את תוכניותיו. אהוד אולמרט אכן היה למל"מ במקרה הטוב. אבל בסיכום כולל התשובה היא כן, בפעם הקודמת שהחלפנו את נתניהו זה הצליח.

  ברור שיכול להיות שנקבל עוד אולמרט. אבל אולי נקבל טים קוק, מי יודע. מה שבטוח הוא שנתניהו מקיף את עצמו בחדלי אישים מושחתים. הסיכוי שראש הממשלה הבא יבנה צוות טוב יותר הוא די גבוה, פשוט כי הרף כל כך נמוך.

  אהבתי

 42. אמחייה,
  לגבי עודף התמותה בגל השני
  ראה תשובתי מעלה לרינגו.

  מועדים לסימחעס

  אהבתי

 43. שמעון
  הבעיה בקורונה אינה רק המתים עצמם (על אף שהזלזול בחיי קשישים וחולים אינו ראוי בעיני). הבעיה היא העומס העצום שהיא מטילה על מערכת הבריאות. אם היינו מחליטים שחולי קורונה לא יטופלו בבתי חולים אלא יסתדרו בבית ומי שישרוד ישרוד, כל העניין היה נפתר מעצמו אך כמובן במחיר עוד כמה אלפי מתים.
  אתה צודק שניתן לטעון אותו דבר על לחץ דם או מחלות לב. ההבדל הוא לא רק שלאלו אנו כבר רגילים, אלא שלקורונה יש תאריך סיום – נגיד, עוד שנה מהיום, ואילו למחלות לב אין כזה. כל הצעדים נגד הקורונה הם בסופו של דבר משהו חולף שיש לו מחיר ותועלת מסוימים (גם אם לא ממש ברורים). צעדים דומים נגד הסרטן או מחלות הלב יצטרכו להימשך לנצח.
  מסכים איתך שהסגר הכללי הוא מיותר. היה ניתן להחליפו בממשלה מתפקדת המקבלת החלטות על בסיס מדעי ובריאותי ולא נכנעת ללחצים משום צד.
  לצערנו אין כזו בישראל ולא זכור לי שהייתה.

  Liked by 1 person

 44. arn
  הצלחה של מדינה היא לא רק מזל אלא צייתנות של האזרחים. במדינה כמו טאיואן זה שילוב של החלטות ממשלה וצייתנות עיוורת של האזרחים. אפילו בסינגפור ויפן וקוריאה. שם האזרחים מבצעים את ההחלטות כרוחן ולא מחפשים לופ הולס.
  בארץ פשוט לא אכפת. אומנם המדינות ההן מנוסות יותר בטיפול בשפעות למיניהן אבל ההצלחה מתבטאת בשיתוף הפעולה של האזרחים.

  Liked by 1 person

 45. רינגו,
  איני מזלזל בחיי זקנים, וגם אבא שלי ודודים נושקים ל 80.
  אני אומר שקבוצות סיכון יכולות להגן על עצמן במניעת הגעה למקומות הומי אדם ועוד כנה צעדים.
  בדיוק כמו שחולי סיסטיק פיברוזיס נוקטים צעדי הגנה.
  ומי מהם שמזלזל ולא רוצה לנקוט הגנה, זבשו. בדיוק כמו עם מי שנוהג כמשוגע.
  בוודאי אם סביר שיהיה חיסון תוך שנה.
  לגבי הממשלה שלא מתפקדת, לדעתי היא לא מתפקדת בכוונה. כאמור מה שכתבתי לעיל על הכאוס המכוון.
  על השאר נראה שאנו די מסכימים.

  גיט שאבעס

  אהבתי

 46. רותם,
  במדינות במזרח אסיה יש מנטליות רובוטית עם סממני דיקטטורה (מלקות בסינגפור וכד) שאין שום בסיס להשוואה לישראל. זה מתבטא גם בתרבות העבודה ההיררכית הצייתנית הסמי דיקטטורית שם.
  עם כל החסרונות של הבלגן ה(לא)מאורגן בארץ, כל המתרפקים בארץ על ההצלחות הטייוואניות או הסינגפוריות, ממש לא היו רוצים לחיות במנטליות ובמשטר של מדינות אלה.

  אהבתי

 47. רינגו,
  גם ממשלה מתפקדת המקבלת החלטות על בסיס מדעי ובריאותי ולא נכנעת ללחצים משום צד היתה נכשלת בישראל. טיפול דיפרנציאלי הצליח בסין אבל נכשל ברוב מדינות אירופה ויש לזה שני גורמים. אי ציות להוראות וחוסר ביכולת האכיפה. גמזו וצוותו הם חבורת מעופפיפ שלא נותנים לעובדות להשפיע עליהם. ישראל נידונה לחיות באקורדיון עד להתחסנות.

  אהבתי

 48. אמנם מעט באיחור – אבל בהתאמה לחוסר הסדר והדיוק בישראל,

  ברכת חג שמח מ"שר הבריאות".

  דקה וחצי שכוללות פנינים כמו:
  " … על מנת להקטין את הגדלת צימצום נתוני התחלואה ..",
  "… הפגנות אפשר גם בבית, בסלון, במשפחה הגרעינית. לא צריך לרוץ לעשות סוכה בשביל זה …"

  https://mobile.twitter.com/yanivbiton99/status/1311899637486432256

  Liked by 2 אנשים

 49. גרגשי,
  אנשים בקבוצות סיכון יכולים להימנע ממקומות הומי אדם אבל הילדים והנכדים שלהם לא. המגע וההדבקה בסופו של דבר יהיו בלתי נמנעים. ניתן לטעון שהמחיר של כמה אלפי מתים עדיף על מחיר הסגר וזו טענה לגיטימית, אלא שקשה להעריך בכמה מתים בדיוק מדובר… אם נניח שעד עכשיו נדבקו בישראל בערך 5 אחוז מהאוכלוסיה, הרי שהדבקת חצי מהאוכלוסיה משמעותה בערך 15,000 מתים. זה כבר מתחיל להישמע קטסטרופלי, עוד בלי להחשיב את השורדים עם תופעות לוואי קשות.
  חייל,
  מסכים שטיפול דיפרנציאלי לא יעבוד בישראל אבל טיפול אחיד דווקא כן. למשל, אם מחליטים שהמקסימום הסביר במקום סגור הוא 20 איש, אותו כלל צריך לחול על מסעדות, בתי כנסת ואולמות קולנוע. זה הגיון שקל להבין ולכן לציית לו. ברגע שכל הוראה משתנה תוך חמש דקות בלחץ החרדים / המסעדנים/ הבעלים של הבארבי, לא ניתן יותר לאכוף כלום ולהשיג כלום.

  Liked by 1 person

 50. רינגו,
  גם הנחיות כלליות, פשוטות והגיוניות כמו שאתה מציע יעבדו רק אם ילוו באכיפה נוקשה ואחידה לאורך זמן. מה הסיכוי שזה יקרה?

  אהבתי

 51. רינגו,
  נכדים זה די פשוט,
  סבים פוגשים את נכדיהם וילדיהם רק ממרחק כמה מטר ועם מסכה. או לא נפגשים כמה חודשים. לא רוצים? סבבה. תדבקו. אין חוק נגד התאבדות.
  זה כבר יותר מחצי מהאנשים בסיכון.
  הורים עם מחלות רקע, הגרים עם ילדיהם (מין הסתם) או הפוך, זו אכן בעיה מורכבת יותר, אך היא קיימת גם היום, והם לא ממש ננעלים בבית. מין הסתם ניתן למצוא פתרונות.
  אני גם יודע מידידה עם ילדה חולת סרטן (לא עלינו, טפו טפו), שהם מתנהלים עם זה בבידוד מסויים לילדה.

  אהבתי

 52. חייל,
  צודק. כשכתבתי ממשלה מתפקדת, הייתי צריך לכתוב רשות מבצעת מתפקדת, כולל את שלוחיה של הממשלה. כפי שקמיליה ציינה בחוכמה, בישראל מתקיימת אכיפה רק נגד חסרי הכח הפוליטי שאינם מתנגדים באלימות.
  גרגשי, נראה לי שאנחנו מסכימים שישנן דרכים טובות בהרבה להתמודדות עם מגיפה מאשר הברדק בישראל. אני רק נרתע מהטענות המבטלות או מתעלמות מחומרת המחלה עצמה. זו לא שפעת, לא קונספירציה, נתניהו לא המציא אותה ולא שולט בתחלואה למטרותיו. מה שכן, הוא כמובן מנסה למנף את המצב לטובתו.

  Liked by 2 אנשים

 53. האם ישראל אבדה שליטה על המחלה?
  מה ששמעתי עכשיו בטלויזיה מפרופסור גרוטו זה שכרגע כאשר יש 7000 נדבקים ליום הדרך היחידה לעצור את זה היא סגר. אם הסגר יצליח להוריד את מספר הנדבקים ביום ל-2000 יש אפשרות לעשות בדיקות אפדימיולוגיות לקטיעת שרשרות ההדבקה.
  אבל יש להניח שמספר הנדבקים הוא הרבה יותר גדול מ-7000 כי לא כולם נבדקים. אם מספק הנדבקים גדול פי 4 – 5 ממספר הנדבקים המאומת (וזה נראה לי מאוד סביר) אז לדעתי כבר אי-אפשר להשתלט על המחלה.

  לרינגו: זה מאוד עצוב לשמוע זאת אבל יש לי חשש שבאמת ימותו משהו כמו 15000 איש (במדינות ניו-יורק וניו-גרסי הגיעו לתמותה כזו (תמותה יחסית לגודל האוכלוסיה) ואפילו יותר).

  אהבתי

 54. רינגו,
  המינוף של נתניהו אפשרי משום שהמאבק מולו מנוהל בידי אסטרטגים דגולים בוגרי מערכת הביטחון שלנו. צריך להיות בעל IQ גבוה במיוחד כדי להכנס למאבק פוליטי/תקשורתי שהדגל שלו הוא שושקה מעל כל נדרי. כמה גייסות ניתן לגייס תחת הדגל הזה?

  Liked by 1 person

 55. צטוט תמריץ: "ההתנהגות החרדית אנוכית אבל רציונלית מאוד. עדיף כמה זקנים שימותו מאשר המוני צעירים שימותו ״מוות רוחני״ בכך שיתנתקו מהקהילה. אם קרונה הייתה אבולה החרדים היו נזהרים ממנה כמו שנזהרים מאבולה."

  המנהיגות החרדית מבוגרת, האם בצורה רציונלית המנהיגות מקריבה את עצמה כדי למנוע מוות רוחני של צעירים שישארו ללא מנהיג רוחני?

  צטוט שמעון הגרגשי: "במדינות במזרח אסיה יש מנטליות רובוטית עם סממני דיקטטורה (מלקות בסינגפור וכד) שאין שום בסיס להשוואה לישראל. זה מתבטא גם בתרבות העבודה ההיררכית הצייתנית הסמי דיקטטורית שם."

  המנטליות הרובוטית זה לקחת את העבודה ברצינות ולא לחפף ולעשות קיצורי דרך. זו אחריות מתוך בחירה תרבותית. זה כלל לא היה מזיק לישראלים לא כיום בימי מחלה ולא בימים שגרתיים. (מלקות בסינגפור הם על פשעי אלימות קיצונית כמו אונס או על הברחות סמים ונשק, מי היה מתנגד אם היו מכים בפומבי באנס בישראל?)

  צטוט שמעון הגרגשי: "נכדים זה די פשוט,
  סבים פוגשים את נכדיהם וילדיהם רק ממרחק כמה מטר ועם מסכה. או לא נפגשים כמה חודשים"

  זה לא מציאותי.
  חלק גדול מהדברים שאתה כותב פה הם מהגגי לבך ללא השקעת מחשבה ולא עולים בקנה אחד עם העובדות.

  Liked by 2 אנשים

 56. היחידה הרב מימדית של כוכבי
  הרופאים של החיילים

  Liked by 1 person

 57. Liked by 1 person

 58. חייל ברור שהMAA כתבו את זה בציניות.

  לגבי נבלני, ראיון מרתק. אבל אני חייב להודות שמה שעבר לי בראש בזמן קריאת הראיון זה שהשם שלו נשמע כמו גמד של שלגייה עם אופי לא סימפטי. ובאותו עניין, נוביצ'וק זה שם לרעל הקטלני? לא יכלו למצוא משהו קצת יותר מאיים?

  Liked by 1 person

 59. מתקשר לנושא "הטרלול היהודי אמריקאי".
  למעשה הוכחה ש*לעיתים* ה"טרלול" אינו נובע ממחלת טרללת נפוצה אלא מאידיאולוגיה יהודית-גרמנית/מרכז אירופית-אמריקאית.
  אידיאולוגיה שניתן לזהות את שורשיה כבר במאה ה 19 ובתחילת המאה ה 20.

  העתקתי מפרסום טרי של הוצאת הספרים שיבולת:
  ————————————————————————-

  האם הניו-יורק טיימס, העיתון שמייצג יותר מכל את האג'נדה של תקשורת המיינסטרים, שקובע את סדר היום התקשורתי בארה"ב ושהמו"ל שלו יהודי – הסתיר בכוונה את הידיעות על שואת יהודי אירופה?
  ___________…

  אם תקראו את הספר של העיתונאי והסופר מארק לוין 'סוכני בורות', בו הוא מנתח את צורות ההטייה התקשורתית ואת הנזק שגורמת הצנזורה העצמית של תקשורת המיינסטרים לחופש הביטוי, תגלו פרק שלם שעונה בדיוק על השאלה הזו.

  "אין ספק שהניו-יורק טיימס ידע בזמן אמת על המתרחש, על השמדת יהודי אירופה, כבר מראשית שנות ה-40 ודאג באופן אקטיבי למנוע מהן להפוך לחדשות בוערות בארה"ב", כותב לוין. הוא מסביר כי "יש לכך עדויות רבות. היו להם עדי ראיה, היו כתבות מעיתונות זרה, היו להם כתבים באירופה, היו קבוצות יהודיות שפנו לעיתון, ואפילו היה לעיתון בעלים ממוצא יהודי. אבל הם לא רצו שהעיתון ייתפס כ"עיתון יהודי", והם גם תמכו מאוד ב"ניו-דיל" ובנשיא פרנקלין רוזוולט שלא כל כך רצה להתמקד בשואה. מה שהם עשו היה יותר מאשר רק לדחוף ידיעות על השואה לדפים אחוריים, הציבור האמריקאי ממש לא ידע כמעט כלום על השואה עד שלב מאוחר של 1944 ולכן גם המעורבות האמריק90ית התעכבה בהרבה."
  ___________…
  אני רוצה את הספר הזה!
  לוין מראה בספרו כי אין תירוץ מקצועי סביר לדחיקת ידיעות על השמדה המונית של מאות אלפים ושל מיליונים, ושולל מספר נימוקים מקצועיים אפשריים כמו אי ידיעה, חוסר רצון לגרום בהלה, היעדר ראיות מצולמות, חוסר רצון להתעמת עם משטרים זרים ואפילו הנימוק של "חשיבות ועניין לציבור" מנותח לעומקו, ממש כאילו מוח אנושי כלשהו יכול לחשוב בבהירות על השאלה האם חשוב יותר לספר לציבור על השואה או על משהו אחר.

  מי שעמד מאחורי ההחלטה, קובע הספר, הוא ארתור הייס-סלצברגר, המו"ל רב הכוח של העיתון באותן שנים. אף על פי שסלצברגר, יהודי ממוצא גרמני, לא היה חלק רשמי ממערכת החדשות ב"טיימס", בעיתון ידעו כי הוא הכתובת לכל נושא הקשור ביהודים, וכי הוא מחזיק בעמדות חד משמעיות בשאלות הנוגעות להשמדת היהודים המתחוללת באירופה. סלצברגר העלה על נס את ההיטמעות בחברה האמריקאית והתנגד להתעוררות הציונית מתוך אמונה חזקה כי היהדות היא דת ותו לא – לא עם, לא קהילה, לא שותפות גורל, לא עניין ארגוני. "לדעת סלצברגר, היה מדובר רק בשאלה אם אתה הולך לכנסייה ביום ראשון או לבית הכנסת ביום שבת", מתאר בסיכום לוין.

  Liked by 2 אנשים

 60. אגב, התפתחות מאוד מעניינת, שכדאי לשים לב אליה:

  לראשונה הפרקליטות הגישה כתב אישום, בקשר להפצת מחלה ( קורונה). עסקינן בסעיף 218 לחוק העונשין, מצטט:

  218. העושה בהתרשלות מעשה העלול להפיץ מחלה שיש בה סכנת נפשות, דינו – מאסר שלוש שנים; עשה את המעשה במזיד, דינו – מאסר שבע שנים.

  עד כאן הציטוט:

  הואשמו עד כה נניח חולי איידס שקיימו מגע מיני וכדומה. עכשיו אולי קורונה גם. זה יהיה מטורף. אפשר בשקט להגיע לאשמת זדון (7 שנים) על פי הפסיקה אגב.

  https://www.ynet.co.il/article/HkF6CP00UD

  להתראות

  Liked by 1 person

 61. שימו לב לתגובה הזו כאן, מצטט ( הארץ, מאמר של רוגל אלפר על גילה גמליאל והפרת הסגר על ידה) שם המגיב : "עמק חפר":

  עמק חפר

  גילה גמלילה יכולה להמשיך ולשבת בממשלת הזדון והקומבינה מפני שאינה יוצאת מן הכלל שם. היא חלק אימננטי מהכנופייה שהשתלטה על המדינה. היא יהודיה ע"פ דתה וערביה ע"פ תרבותה ובתרבות הערבית אלה דברים של מה בכך. בתרבות הערבית שקרים, גניבות, שוחד ואף גרועים מאלה, הם דברים בטלים ולא לחינם הרבה ערבים-יהודים אמרו ואומרים "למה מי מת ?" משמע עד שלא השכיבו מישהו סופית כל השאר שטויות. אלה נבחריהם. אולי הגיע הזמן שבני התרבות בארץ הזו יתחילו לשים את הפתק בקלפי לפי מוצא ותרבות ולא לפי השקפות מדיניות חברתיות. גם ככה אנו מאבדים את המדינה כך שמה ההבדלים בין ימין לשמאל בימים טרופים אלה ? מישהו עוד חושב שנתניהו ימין ?

  https://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.9209813

  אהבתי

 62. הגמליאלית היא אחת הפוליטיקאיות הכי מיומנות שיש. היא הצליחה לפקוד מספר אלפים לליכוד ומינפה קבוצה זו באמצעות דילים עם הקבוצה של חיים כץ (התעשייה האווירית) ועם הליכודניקים החדשים. הרשת הזו מבטיחה שהיא תגיע גבוה גם בפריימריז הבאים בליכוד ללא קשר למעשיה (על הישגים אין מה לדבר). ההימור שלי: נתניהו ינסה לארגן לה שגרירות כמו שעשה עם ארדן וחוטובלי.

  Liked by 2 אנשים

 63. לקמילה:
  ציטוט מדבריך:
  האם הניו-יורק טיימס, העיתון שמייצג יותר מכל את האג'נדה של תקשורת המיינסטרים, שקובע את סדר היום התקשורתי בארה"ב ושהמו"ל שלו יהודי – הסתיר בכוונה את הידיעות על שואת יהודי אירופה?
  אם תקראו את הספר של העיתונאי והסופר מארק לוין 'סוכני בורות', בו הוא מנתח את צורות ההטיה התקשורתית ואת הנזק שגורמת הצנזורה העצמית של תקשורת המיינסטרים לחופש הביטוי, תגלו פרק שלם שעונה בדיוק על השאלה הזו.

  השאלה שלי איך את יודעת שמי שכתב את הספר דובר אמת? מהם המקורות שלו? איך הניו-יורק טיימס השיג ידיעות מארץ שהיתה אויבת של ארצות-הברית באותה תקופה (והתקשורת איתה היתה בודאי מאוד קשה ורןפפת)? נניח שאותו מו"ל חשב שהיהודים אינם עם ועליהם להטמע או להתבולל, עדין זה לא מסביר למה הוא ניסה להסתיר את השואה.
  את יכולה להביא כאן הוכחות לכך שמה שכתוב בספר זה נכון?

  אהבתי

 64. ל arn,

  הבהרה: הציטוט שהבאת אינו מפי אלא מפרסום ספר חדש של הוצאת שיבולת.

  העובדה שהניו יורק טיימס נמנע מלפרסם ידיעות על רצח מיליוני יהודים במהלך מלח'ע השניה ו/או הבליע את הידיעות, טשטשן והקטינן, למרות שזרמו אליו המוני ידיעות על המתרחש באירופה – היא עובדה מוסכמת.
  זו לא הפעם הראשונה, ולא העשירית, שבה עולה הנושא.
  בטרחה די קלה – תוכל למצוא מחקר די מקיף, בעברית, על הניו יורק טיימס בשנים 39-45 גם בפרסום רשמי של יד ושם. יש עוד פרסומים רבים על הנושא.
  אצרף עבורך לינק גם למחקר אחר, שאליו התייחס לא מזמן הדה מרקר (כאמור – יש עוד רבים).

  המחלוקת העכשווית אינה על העובדות (מה בכירי הניו יורק טיימס ידעו בזמן אמת ומה החליטו לגנוז או לפרסם, ואם לפרסם – איך ואיפה) אלא על השאלה מה היו המניעים שלהם.
  כידוע, שאלה על מוטיבציות פנימיות היא במהותה ספקולטיבית, ובלתי ניתנת להוכחה או להפרכה.

  נתקלתי במספר השערות שונות, חלופיות או משלימות, למוטיבציה של אותם יהודים-אמריקאים להבליע את נושא שואת יהודי אירופה.
  מהזכרון:
  1- אדישות לגבי גורל יהודים שהם מאוד שונים מהם ונתפסו על ידם כנחותים מהם (בעיקר יהודים מזרח אירופים ו/או אורתודוקסים ו/או מחתך סוציו-אקונומי נמוך וחסרי השכלה "מודרנית")
  2- חשש שפרסום מצוקת היהודים הנ'ל יסייע, בדרך כלשהו, להגעת גל ענקי של יהודים, סוג ב' ומטה, לחופי ארה'ב. מה שלהערכתם היה עלול להעמיק את אנטישמיות הציבור האמריקאי (שבתקופה זו עדין לא ירדה למחתרת).
  3- חשש מלהיתפס כעיתון מגזרי, המקדם אינטרסים של יהודים (במקום להיתפס כעיתון כלל-אמריקאי הפונה לכלל מקבלי החלטות הבכירים בממשל)
  4- רצון לא לחבל בסיכוי שארה'ב תצטרף למלחמה בנאצים. הם הניחו /חששו שאם הציבור האמריקאי יחשוד שההצטרפות למלחמה היא (רק או בעיקר או גם) בכדי להציל יהודים – תתעצם התנגדות הציבור להתערבות ארה'ב במלחמה. עדיף שהציבור האמריקאי יחשוב על הצלת כלל האנושות /,העולם החופשי והדמוקרטי. קו המדיניות הכללי של העיתון.
  5- בהמשך לסעיף הקודם + שינוי: הסיבה העיקרית בגללה הניו יורק טיימס תמך בהתערבות צבאית של ארה'ב במלחמה – הייתה בכדי להציל יהודים. סיבה שאסור היה לעיתון לפרסם. כלומר ההימנעות מפרסום השואה נעשתה דווקא בכדי להציל יהודים.

  (המשך יבוא)

  Liked by 2 אנשים

 65. (המשך)

  https://www.themarker.com/advertising/1.289445

  קטע מתוך כתבה בדה מרקר
  (כתבה הרבה יותר ארוכה שמומלץ לקרוא את כולה):
  —————————————–
  " … אבל שלילתו את מושג הערבות ההדדית של יהודי העולם מסבירה רק באופן חלקי את גישתו לסיקור השואה בעיתונו. סלצברגר חשב שאין מקום להתייחס לבעיית היהודים באירופה כנושא בפני עצמו. במכתב לשר האוצר הנרי מורגנטאו הוא כותב כי אל לממשל האמריקאי לטעות ולחשוב כי ישנו עם יהודי אחד. "ודאי שאין מכנה משותף בין אותם יהודים מסכנים שעכשיו מגורשים מבתיהם בפולין לבין אנשים כמונו", הוא כתב. סלצברגר לא דיבר רק מתוך התנשאות – הוא טרח והסביר ליהודי הבכיר בממשל באותם זמנים, כי התייחסות נפרדת אל היהודים בעת הטיפול במשבר האירופי רק תשחק לידיו של היטלר, המעוניין לבודד את היהודים. לכן אסור לארה"ב ליפול למלכודת הזאת.

  לף מצאה עדויות לכך שמאחורי החלטתו של המו"ל לדחוק מהכותרות את השואה עמד גם השיקול הפרקטי הזה. "הוא האמין שמיעוטים לא יכולים להציל את עצמם, ולכן הסיכוי היחיד שלהם להינצל הוא אם גורלם ייקשר בגורלם של אחרים", היא מסבירה. לכן טען סלצברגר כי אם יש משהו שיעורר את אמריקה לפעולה באירופה, אין זו מצוקת היהודים אלא המטרה הכללית של הצלת האנושות מהרודנות הנאצית. ראוי לזכור שסלצברגר גדל וחי באמריקה, שהיתה נגועה בלא מעט אנטישמיות, ולכן היה בסיס לחששו כי הציבור האמריקאי יתקשה להזדהות עם מצוקה של יהודים.

  מדיניותו של המו"ל חילחלה חיש מהר לכל דרגי העיתון והסיקור של יהודי אירופה נעשה בהתאם: השמדת 15 אלף יהודי חארקוב הוצבה בעמוד 19 ליד מודעות על מכירות סוף עונה, חיסול גטאות קראקוב ולודז' נכנס לעמוד 5, גירוש יהודי הולנד לעמוד 6 ואילו ב-27 באוגוסט 1943 הופיעה הידיעה "3 מיליון יהודים הושמדו על ידי הרעבה מכוונת, עבודת כפייה, הגליה, פוגרומים ורצח שיטתי במתקני השמדה שניהלו הגרמנים", בעמוד 7 של העיתון.

  התעלמו ממכתבי הקוראים
  התעלמות ה"טיימס" מהשואה היתה ברורה לרבים כבר באותה עת. הרב סטיוון וייז, ממנהיגי יהדות אמריקה, טען כי "'הטיימס' סבור שכל מה שמקורו ביהודים או עוסק ביהודים, אינו חדשות". קוראים אחרים שלחו מכתבים ושאלו מדוע ידיעות שקראו במקומות אחרים על השמדת היהודים לא מופיעות ב"ניו יורק טיימס". כמעט כל הפניות הובאו לידיעת המו"ל, אבל המדיניות לא השתנתה.

  העובדה ש"ניו יורק טיימס" נמנע במכוון מלהעניק חשיבות לסוגיית הרדיפה וההשמדה של יהודי אירופה בתקופת מלחמת העולם השנייה, אינה נוגעת רק לעולם העיתונות. בספרה קובעת לף כי "אף עיתון אמריקאי אחר, להוציא 'ניו יורק טיימס', לא היה באותן שנים במצב שאיפשר לו להדגיש את השואה, ואף עיתון אמריקאי לא השפיע, בכישלונו לעשות כן, על עמדת הציבור האמריקאי, כמו ה'טיימס'".

  "ניו יורק טיימס" היה באותן שנים העיתון היחיד בארה"ב, שהיה מחויב לספק לקוראיו חדשות ארציות ובינלאומיות בסיקור מלא והיחיד בעל פריסה של כתבים בכל רחבי העולם. זאת ועוד – כבר אז נחשב ה"טיימס" לעיתון של מקבלי ההחלטות ושל קובעי המדיניות בוואשינגטון. … "

  Liked by 1 person

 66. לגבי גילה גמליאל, היא בסך הכל ממשיכה קו ארוך של פוליטיקאים שהפרו את הנחיות הקורונה:

  בנימין נתניהו הפר את ההנחיות בליל הסדר https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5711584,00.html
  ראובן רבלין גם הפר את ההנחיות בליל הסדר https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5712028,00.html אבל לא רק https://www.haaretz.co.il/health/corona/.premium-1.8756497
  מיקי לוי (יש עתיד) הפר את הנחיות הסגר השני https://www.ynet.co.il/news/article/HkDorAd8D
  יולי אדלשטיין לא הפר את ההנחיות רק באופן טכני. חגג במסיבה אחרי שהוא עצמו הציג את ההנחיות https://www.maariv.co.il/corona/corona-israel/Article-776408 כאמור הוא לא הפר רק באופן טכני מאחר וההנחיות נכנסו לתוקף רק 48 שעות לאחר מכן.

  אני יכול לנחש שיש עוד ח"כים ושרים שהפרו את ההנחיות, חלקם נדבקו בקורונה (רפי פרץ? ליצמן? וכו' וכו').

  כידוע יש דרג ויש אותנו, ואין שוויון בפני החוק.

  Liked by 1 person

 67. ההתייחסות של הבלוגר מאפיהו לפרסום הספר של הוצאת שיבולת:
  —————————–
  " העמדה של אותו עיתון (((הכוונה לניו יורק טיימס))) בסכסוך הישראלי-פלשתיני היא המשך ישיר לעמדתו בעניין השואה, וכמוהה עמדתו באשר לאנטישמיות.
  כפי שהתברר לא מזמן מהמקרה של העורכת היהודיה ממדור הדעות, בארי וייס, שהתפטרה וציינה את הסיבות לכך:העיתון ועובדיו שקועים בתרבות של השתקה כלפי דעות שאינן עולות בקנה אחד עם השקפת עולמם (השמאליברלית ואנטי ישראלית).-'
  ——————–

  זוהי למעשה פרשנות נוספת, מזוית מעט שונה, למוטיבציה שהניע בזמנו את הניו-יורק טיימס להעלים את השואה. מוטיבציה שבווריציה כלשהי נמשכת עד ימינו.

  כאירוע עכשווי – אני ניסיתי להבין את המניעים, של יהודי הניו יורק טיימס, להריע למנהיגם הדגול אובמה על הסכם הגרעין הנהדר שחתם עם איראן (ולזעום על נתניהו, שהעז לבקר קשות את ההסכם האדיר הזה, ולטעון שהוא מסכן את המשך הקיום של מחצית מהעם היהודי).

  אהבתי

 68. אם איני טועה – סימן החיים האחרון מתמריץ הגיע בצהרי הראשון באוקטובר.

  לאור העלמותו המתמשכת התחלתי לחשוש פן אחד מקרובי משפחתו החרדים הרבים הדביק אותו בקורונה, והוא הפך לסימפטומטי.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s