לחכות לתוצאות האמת

האנטי ביביסטים אוהבים להציג סטטיסטיקות לפיהן ישראל מובילה בקורונה ביחס לעולם. אבל אין הרבה ערך לסטטיסטיקות אלו והן אפילו מסוכנות. הן מעידות בעיקר על הרבה מאוד בדיקות ביחס לעולם. אם בודקים אז מוצאים. אז מגלים שלהמון זקנים חולים הייתה קורונה ועולה השאלה האם חולים סיעודיים אלו מתו מקורונה או מתו עם קורונה.

זה שירות דב עצום למאבק בקורונה לפרסם ולשווק סטטיסטיקות שנותנות תמריץ למובילי המערכה בקורונה להפחית בדיקות בשעה שמה שאנחנו זקוקים לו זה בדיקות מהימנות ומהירות.

מתי נקבל השוואת אמת בין מדינות? רק בתום המגפה כשיהיו לנו נתוני תמותה וניתן יהיה להשוותם לממוצע התמותה הרב שנתי בשקלול גידול אוכלוסיה ופירמידת הגילאים במדינה. צריך לחכות לתוצאות האמת.

66 תגובות על ״לחכות לתוצאות האמת״

 1. תמריץ,
  משווה ומעלה.
  הדבר נכון גם לגבי הכלכלה. לדוגמא, הכיווץ בכלכלת שבדיה לא קטן מזה של שאר מדינות צפון אירופה שהטילו סגר ואפילו בהשוואה לישראל

  אהבתי

 2. סוגיה חשובה באמת. הרבה פרסומים שליליים על ישראל בעולם באמת מן הבחינה הזו. הבעיה היא , שישראל הייתה הראשונה להיכנס לסגר שני. וזו בעיה. הקברניטים כאן, שירטטו ( לא מדעת) את ההתמודדות עם המגיפה, כאילו זבנג וגמרנו, במקום מלחמה רצופה, מלחמה על נקודות צוברות, סבלנות, סגרים פונקציונלים ( כפי תוכנית הרמזור) ומלחמה הדרגתית ואיטית, תוך חזרה לפעילות באופן מבוקר.

  וזו הייתה טעות קשה מאוד. וזה היה צפוי ( תוצאות הטעות הזאת).

  אבל, באמת כפי בפוסט, צריך זמן. מכיוון שמסתבר שעוד מדינות, עומדות באותו המצב. למשל אוסטריה, על סף סגר נוסף בגין גל שני וכו…. צריך זמן. ומי יודע מה הזמן יילד.

  אבל, לגבי זקנים ומיתה מקורונה וכו… אז צריך להבדיל באמת, בין סיבה למסובב. הרבה בעלי רקע פתלוגי מתים מקורונה. אבל, הקורונה יכולה להיות הסיבה, ויכולה להיות המסובב. בכל מקרה אבל, זה מקורונה ניתן לטעון. אז שוב, אין דבר מתעתע מעובדה ברורה, או סטטיסטיקה סגורה. כי לא תמיד אפשר לדעת, האם הקורונה, הינה סיבה מבלעדיה אין.

  אבל, נכון שצריך זמן, והרבה זמן , ועוד מהרבה בחינות אחרות ….

  להתראות

  אהבתי

 3. כאן למשל, ב- Sky news , ישראל המדינה הראשונה בעולם , להיכנס לסגר טוטאלי ( או מעין) נוסף:

  https://news.sky.com/story/coronavirus-israel-becomes-first-country-in-the-world-to-impose-second-national-lockdown-12071369

  בעוד חשוב להדגיש, הפרסומים עלינו היו מאוד חיוביים, בקשר למלחמה בקורונה ( בסיבוב הראשון). אבל, נכנסנו למעין שאננות, וזו התוצאה.

  אהבתי

 4. רק נצטט מן הידיעה שהבאתי לעי"ל, להמחיש באופן ברור הדבר:

  The second lockdown marks an extraordinary change in fortune for Israel.

  At the start of the pandemic, the country was seen as a beacon of how to contain the virus.

  The first strict lockdown was imposed early – people complied and it appeared to work.

  However the lockdown was reduced as fast as it was imposed.

  Few people wore masks properly and social distancing was almost entirely absent in a society where religion, culture and politics presented a perfect pandemic storm.

  נתרגם ספונטנית:

  הסגר השני, מהווה נקודת מפנה רעה מאוד למדינת ישראל. אותה המדינה, שבסיבוב או הסגר הראשון, היוותה דוגמא לעולם איך נלחמים בקורונה. הסגר הראשון, בוצע ויושם מהר,אזרחים שיתפו פעולה וצייתו לו, ונראה שעובד הדבר. אבל, כפי שמהר נאכף הסגר, כך מהר הוסר הסגר. וכך: מעטים המשיכו לחבוש מסיכות ולשמור על ריחוק חברתי, לא כל שכן, בחברה בה אירועים דתיים, תרבותיים ופוליטיקה בעייתית, הזינו את המשך המגיפה והסגר השני נניח.

  להתראות

  אהבתי

 5. להערכתי נוכל לקבל תוצאות אמת (אם כי לפני סוף המגפה הן לא יהיו9 סופיות) מהרגע בו מדינות יתחילו לפרסם את נתוני התמותה שלהן (תמותה מכל הסיבות האפשריות) לשנת 2020.

  מה שיהפוך את ההשוואה לנתוני התמותה של אותה מדינה בשנת 2019 (או לממוצע חמש השנים הקודמות) לטריוויאלית. אפילו לא יהיה הכרח, פרט למקפידים שבמהדרי הסטטיסטיקות, לשקלל את נתוני התמותה עם השינויים בגודל האוכלוסיה באותה מדינה ו/או בפרמידת הגילאים שבה בין 2019 ל 2020. (בהנחה שהשינויים בין שנה אחת לשנה הסמוכה לה אינם מאוד דרמטיים)
  כלומר, עלינו להמתין עוד כ 3-4 חודשים, עד לתחילת 2021.

  ההסבר: קיים ויכוח בין מומחים / מרכזים רפואיים / מדינות כאשר מנסים להגדיר מי מת בגלל וירוס הקורונה ומי מת עם וירוס הקורונה. ויכוח מאוד לגיטימי, כשתמיד יהיו מקרים מעורפלים ולא ברורים9. אך בעיני הוא למעשה חסר חשיבות.
  באופן דומה, מדינה יכולה להשןקיע המוני משאבים בטיפול בכל חולי הקורונה שלה – אבל על חשבון איכות הטיפול המוענק לחולים בכל המחלות האחרות. אולי היא תצליח לצמצם את התמותה של הנגועים בקורונה – אך תגדל התמותה של אנשים שלמזלם הרע לא נדבקו בנגיף המבטיח טיפול רפואי צמוד.
  או הפוך – להשקיע מאמצים גדולים בכל החולים אך (ממגוון סיבות) די להזניח את חולי הקורונה.
  זו התלבטות פילוסופית – מדינית – מוסרית, שאינה קשורה לאיכות מקבלי ההחלטות וליעילות המנגנונים בכל מדינה.

  מכאן שהאלמנט החשוב היחידי הוא התמותה בשנת 2020 בהשוואה לתמותה בשנים שקדמו לה.

  אהבתי

 6. בהמשך ישיר לנושא,
  ראיון בנושא התמודדות ישראל עם הקורונה, של אראל סגל ורועי עידן עם ד'ר רן ברץ.

  הראיון עצמו 15. 8 דקות. אך מומלץ להתרכז ב 4 הדקות האחרונות.

  על המחדלים של השירות הציבורי הישראלי (כולל צה'ל, מערכת הבריאות ומע' החינוך) ועל אוזלת ידם של נבחרי הציבור (שמסתפקים ב "התווית מדיניות" ואפילו אינם מנסים לנהל את הדרג הפקידותי שלכאורה הוא כפוף להם)

  https://103fm.maariv.co.il/programs/media.aspx?ZrqvnVq=IDKJIL&c41t4nzVQ=FJE

  אהבתי

 7. בהמשך לראיון עם רן ברץ,

  כבר יצא לי לקבל בוואטסאפ, מכמה כיוונים, את המשפט :
  "את המעבר מ 400 נדבקים ל 4,000 – עשינו בגלל אפס אחד".

  משפט דו משמעי.
  אך קרוב יותר למצי8אות – הוא להכיר בעובדה שעשינו אותו בגלל 3,600 פוליטיקאים, בכירי השירות הציבורי ובכירי התקשורת הממוסדת8.

  עם ריכוז גבוה במיוחד, הרבה מעבר לאחוז שלהם באוכלוסייה, במגזר החרדי ובמגזר הערבי.
  מגזרים שבמילא הם כמעט אקס טריטוריאלים למשילות המדינה + הנוהגים להדוף כל ביקורת עליהם (כולל ביקורת סופר לגיטימית) בטענה שהמבקרים אותם הם אנטישמים (או גזענים).

  אהבתי

 8. אם אין ערך לסטטיסטיקות אז גם אין ערך לסטטיסטיקות שקבעו שישראל היתה במצב מעולה בגל הראשון.

  אהבתי

 9. אוף טופיק:
  שמעתם שראש הממשלה צריך לקבל ייפוי כח משר החוץ כדי לחתום על ההסכם עם בחריין והאמירויות.
  מה זה הדבר המצחיק הזה. תמיד חשבתי שהבכיר יותר (כאן ראש הממשלה) אמור לתת יפויי כח למי שמתחתיו (השרים).
  מעניין אם פעם יקרה שסמל יתן יפוי כח לרמטכ"ל.

  אהבתי

 10. תמריץ לגבי התמותה העודפת, האוכלוסיה בישראל די צעירה בממוצע, ומערכת הבריאות יחסית טובה למרות כל הבעיות. שני הנתונים האלה משפיעים על התמותה יותר מרוב שאר הגורמים.

  אהבתי

 11. כתבתי על כך פעם מזמן פוסט. יש פער בין שיטת הממשל הרשמית בישראל לפיה ישראל נשלטת בידי ממשלה לבין שיטת הממשל האמיתית לפיה ישראל נשלטת בידי ראש הממשלה.

  אהבתי

 12. ברור שלסטטיסטיקה יש ערך. אבל, לא תמיד הערך שאנו מבינים באופן אינטואטיבי. גם באם הסטטיסטיקה לא סגורה, היא עדיין, מאפשרת לנו להבין או לשרטט תמונת מצב כללית, ולהבין, את נקודות האי וודאות. גם אי וודאות, לא ברורה וידועה מראש. אבל, הסטטיסטיקה, מאפשרת למקד אותנו בנקודות האי וודאות. כלומר:

  נניח, שיש 1000 מתים בבחינת 100 אחוז. עדיין, אנו יודעים, ש- 30 אחוז צעירים, בלי רקע פתלוגי, סביר מאוד להניח שמתו מן הקורונה אכן. ואנו מבינים, שבגלל שהם צעירים וחסרי רקע פתלוגי, אנו מבינים שמתו מן הקורונה כסיבה בלעדית. אבל, אלמלא סטטיסטיקה מאורגנת, לא נבין, שאי אפשר לקבוע תמיד בוודאות, שאותם זקנים עם רקע פתלוגי שמתו מן הקורונה, מתו אכן מקורונה, וקורונה בלבד, כסיבה מבלעדיה אין. היינו מגששים באפילה מן הבחינה הזו.

  יש עוד סיבות מושגיות , למה סטטיסטיקה חשובה. אבל שוב:

  אנו כך מבינים בכלל שיש בעיה, ואיפה הבעיה, גם אם היא לא נפתרת לגמרי. אי וודאות לא אומר סוף פסוק. אלא, תחילת הסיפור. גם אלימינציה מזקיקה כיוון. מיקוד. פילוח ראשוני.כלומר, כוחה של הסטטיסטיקה לא פעם, לא בתוצאות, אלא, בתיאור המפורט.

  להתראות

  אהבתי

 13. חייל גיא לוי לא טוען שלא היו דברים מעולם. הוא פשוט טוען שהעובדות הושגו באופן לא חוקי. ככל שידוע לי בתי המשפט מכשירים לפעמים גם עובדות שמתקבלות באופן שאינו מסודר לחלוטין אם הן חשובות מספיק להשגת צדק.

  מה שחשוב כאן זה שכן היו דברים מעולם.

  אהבתי

 14. amehaye,
  גיא לוי מצטט מסמך שהגישו פרקליטי נתניהו לבית המשפט. מדובר שם על שורת עבירות שבוצעו על ידי המשטרה והפרקליטות. תיק 2000 הא הכי מגוחך, הרי נתניהו הפיל את הממשלה בגלל חוק ישראל היום

  אהבתי

 15. יש לי עוד משהו לקלקל את המסיבה של הסכמי השלום:
  המדינות שאיתן חותמת ישראל על הסכם שלום מעולם לא נלחמו בישראל ולא סיכנו את קיומה וכנראה לא יעשו זאת בעתיד. הסכמים אלו לא ימנעו שפיכות דמים בין המדינות הנ"ל כי מלכתחילה לא היתה שפיכות דמים.
  האם הסכמים אלו ישפרו את מצבה הכלכלי של ישראל? במדינות אלו חיים 1-2 מיליון אזרחים. לישראל יש קשרים כלכליים טובים עם מדינות אירופה, ארצות-הברית, קנדה וכו'. אלו מדינות עשירות לא פחות מבחריין והאמירויות ומספרן תושביהן הוא פי כמה מאות ממספר תושבי בחריין והאמירויות. לכן הקשרים הכלכליים של ישראל עם המדינות המערביות הנ"ל שוים פי כמה מאות מהקשרים הכלכליים עם בחריין והאמירויות. כלומר הקשרים הכלכליים עם בחריין והאמירויות יוסיפו לישראל איזה שברירון קטן של אחוז. יתכן שההסכם יתן לכלכלת ישראל אפילו פחות משברירון של אחוז כי הקשרים הכלכליים עם בחריין והאמירויות היו כבר קיימים לפניו.

  אהבתי

 16. אני מסכים שתיק 2000 הוא הפחות מבוסס, לכאורה, מבין התיקים. אולם אתה לא סותר את מה שאמרתי. הטענה היא כנגד דרך השגת הראיות, לא כנגד הראיות עצמן.

  אהבתי

 17. לא מדובר בדרמה כלכלית ענקית, אם כי זה כן דרמטי בנושא קשרי תעופה.
  דרמה כלכלית תהיה כשהישראלים יתחסנו וניפטר מהנגיף.

  איחוד האמירויות הייתה חלק מחרם הנפט והחרם הערבי. אז בהחלט ניהלה מלחמה כלכלית נגדנו. אבל זו כבר מזמן גוועה.

  בכל אופן כפי שכתבתי העימות ההיסטורי של הציונות אינו במהותו נגד הפלסטינים. הפלסטינים הם ערבים ויתבוללו חזרה בתוך הערביות. השאלה היא האם הערבים מוכנים לקבל מדינה יהודית במרחב שאותו רואים כשלהם. למרבה ההפתעה פתאום נדמה שהתשובה חיובית. וזה באמת ימות המשיח. ממש כך.

  אהבתי

 18. amehaye,
  תיק 2000 זה כלום ושום כלום. מדובר בניסיון לקנות סיקור אוהד שזו פעולה לגיטימית אם התשלום לא נעשה באמצעים של המדינה. פה המשלם היה אמור להיות אדלסון. אדלסון השקיע מאות מיליונים בסיקור אוהד לנתניהו גם ללא קשר למוזס. זה תיק תפור שגם ממציא עבירה

  אהבתי

 19. אני לא חושב שישראל היא במצב הכי גרוע. יש עשרות מדינות שמספר המתים בהם לכל מיליון תושבים גבוה מאשר בישראל. נראה לי שפגיעת הוירוס הזה היא די אקראית. בגל הראשון הוא פגע באירופה קשה. עכשיו אירופה נפגעת קצת (יתכן שמקומות מסויימים שם הגיעו לחסינות העדר בגלל הגל הראשון). היום הוירוס מכה דוקא בדרום, מרכז וצפון אמריקה. מספר המתים שם עולה בקצב מהיר. יש גם עליה במספר המתים בחלק גדול ממדינות המזרח התיכון. כמו כן צריך לציין שכל מדינה יכולה לההפך מירוקה לאדומה (או ההפך) בזמן די קצר.
  (את הנתונים לקחתי מהאתר: coronaVirus update).

  Liked by 2 אנשים

 20. חייל לגבי תיק 2000 זה לא מדויק. חוק "ישראל היום" היה פוגע באזרחי ישראל בכך שהוא לא מאפשר לחלק עיתונים חינם. ז"א המשלם הוא לא אדלסון, הוא כל אזרחי ישראל.

  לגרום לאזרחי ישראל לשלם יותר בשביל לעזור לטייקון (מוזס) כדי שייתן סיקור חיובי לפוליטיקאי (נתניהו) זו לא שחיתות – זו האמ-אמא של השחיתות. ובואו לא נזלזל בסיקור חיובי, העיתונות, לפחות בעבר, יכולה הייתה לרומם ולהפיל מנהיגים.

  אהבתי

 21. כבר יש תוצאות אמת מזמן
  התמותה בחצי השנה האחרונה הן ברמת הממוצע הרבשנתי של התקופות המקבילות.
  אין תמותה עודפת.
  אם היתה מגפה בארץ היתה התפרצות תמותה עודפת ביציאה מהסגר.
  כנראה שבכלל במזהא של המזהת, הנגיף פחות קטלני (חוץ מאירן, שהיא צפ יותר). וגיל האוכלוסיה, ותזונה וכו
  יש מגפת בדיקות, ולכן מוצאים המון נשאים חיוביים.
  המאושפזים במחלקות קורונה, היו מאושפזים במחלקות אחרות, ללא הקורונה.

  שנה טובה!

  אהבתי

 22. נראה לי שהמאבק בקורונה בכל העולם הסתיים בכשלון. אי-אפשר לעצור אותה.
  קחו את ישראל לדוגמא: היום יש שם 4000 – 5000 נדבקים ביום. נניח שיהיה סגר חזק למשך חודש – חודשיים שיקטין את המספר הזה פי 10. אבל הכלכלה תפגע קשות ואחר שיבוטל הסגר מספר הנדבקים שוב יעלה. עליה של 10% בנדבקים תגרום לכך שחודש וחצי – חודשיים לאחר ביטול הסגר, מספר הנדבקים יחזור למה שהיה לפני הסגר.
  נניח שיוטל סגר לוחץ למשך 3 חודשים שיקטין את התחלואה ב-99% (יקטין פי 100). אחרי הסגר זה יעלה ותוך 3 – 4 חודשים זה יחזור למה שהיה לפני הסגר.
  (יתכן שרק סין הצליחה לעצור את המגפה כי היא מדינה טוטליטרת, היא הטילה סגר לוחץ ביותר וגם התושבים שם הרבה יותר מצייתים להוראות מאשר בישראל ובמערב. יתכן שהקורונה הוכחדה לחלוטין שם עקב הצעדים שננקטו).

  אהבתי

 23. חייל אני בהחלט חושב שיש לפתוח בבדיקה/חקירה בכל נושא חוק ישראל היום, וזה כולל את ציפי לבני ואיתן כבל. הקורונה תיעלם בסופו של דבר, השחיתות תישאר גם אחריה. בנושא תיק 2000 בין נתניהו ומוזס דובר על הגבלות שיוטלו על ישראל היום, ברוח חוק ישראל היום.

  Liked by 1 person

 24. רק יובהר פה:

  אותו "אל רום" מגיב לעי"ל. שמשאיר פה מתנות לתמריץ. לא " אל רום" האורגינלי פה. האייקון זהה. השם זהה. אני מציע לו, לייצר פה איזה ואריינט. כדאי לו מאוד.

  Liked by 2 אנשים

 25. סיפור לחג
  בתאריך 18/05/2020 הורשע עמירם בן אוליאל ברצח בכפר דומא שארע כ4 שנים קודם לכן. בפסק הדין קבעו כך השופטים: "ההתרשמות מהנאשם והתנהגותו הראתה כי לא מדובר על סיכון להודאות שווא. הודאותיו אל מול החוקר היו אותנטיות. הנאשם ידע לזהות את החלון בו הוטל בקבוק התבערה השני, ידע לזהות מאפיינים ודברים מוכמנים". במשפט לא הוצגה שום ראיה נוספת למעורבותו של הנאשם. הנאשם טען שאין לו קשר למעשה וההודאה הוצאה ממנו בכפייה לאחר עינויים שעבר.
  ביולי 2003, בשיא האינתיפאדה השנייה, נעלם החייל אולג שוחט בדרכו מביתו בנצרת עילית לבסיסו בצפת. לאחר שבוע של חיפושים נמצאה גופתו על ידי גשש בדואי גימלאי קבורה במטע זיתים. זמן קצר לאחר מכן נעצרו שלושה מתושבי כפר כנא והואשמו במעשה. בספטמבר הוגש כתב אישום והראיה היחידה היתה הודאות של הנאשמים שהכילו פרטים מוכמנים כמו מקום קבורת הגופה ומקום מציאת הדיסקית.
  באפריל 2004 בוצע פיגוע ירי בכביש שבין צומת המוביל לצומת גולני. בעקבות הפיגוע החלה המשטרה לבצע בקטע כביש זה סיורים תכופים על ידי רכבי פיתוי אזרחיים. אחד מהסיורים נתקל בחוליית המפגעים חיסל אחד מהם ולכד את המפגע השני ברשותו נמצא רובה צבאי ששימש לפיגוע. בבדיקה נמצא שזהו הנשק האישי של החייל אולג שוחט. המפגע שנתפס הודה שהוא וחברו המת הם רוצחיו של החייל, מעשה שהביא לשחרורם של הנאשמים הראשונים שמשפטם לא הסתיים עדיין.
  כעשרה ימים לאחר הרשעת בן אוליאל התפרסם במעריב ראיון עם אילן יצחק, סגן ראש השב"כ לשעבר, בו התרברב במוסריות השב"כ וכדוגמא הביא את זיכויים של הנאשמים הראשונים ברצח אולג שייחט.
  אתמול פרסם מעריב מאמר תגובה של יעקב בורובסקי, מפקד מחוז הצפון של המשטרה באותה תקופה.
  עשרת ימי תשובה הם זמן טוב לשפוט בין השניים וגם את פרשת בן אוליאל
  אילן יצחק: https://www.maariv.co.il/news/military/Article-767800
  יעקב בורובסקי: https://www.maariv.co.il/journalists/opinions/Article-790661?utm_medium=culture&utm_source=outbrain_desktop&utm_campaign=maariv

  Liked by 1 person

 26. על קבלת ההחלטה להקים את גלי צה'ל.
  מנקודת מבטנו ב 2020 – החלטה תמוהה. שלא לאמר מוזרה.
  אבל (לדאבוני הרב) גל'צ כבר חוגגת את יום הולדתה ה- 70, וקשה לדמיין את סגירתה הקרובה.

  מה שמוכיח שלעיתים כמעט בלתי אפשרי לחלץ אבנים שנזרקו (מסיבות שהפכו ללא רלוונטיות לחלוטין) לבאר עמוקה.

  https://rafimann.wordpress.com/2020/09/19/%D7%94%D7%9E%D7%90%D7%91%D7%A7-%D7%91%D7%9E%D7%9E%D7%A9%D7%9C%D7%94-%D7%A2%D7%9C-%D7%94%D7%A7%D7%9E%D7%AA-%D7%92%D7%9C%D7%99-%D7%A6%D7%94%D7%9C-%D7%94%D7%97%D7%95%D7%92%D7%92%D7%AA-%D7%94/

  קטע מתוך הרשומה:
  ——————————
  " …. אבל היו גם תומכים, ולא רק מטעמי של חינוך וצרכי הצבא.
  שר האספקה והקיצוב דב יוסף אמר: "אני רוצה להביא נימוק, שאולי יצלצל מוזר באוזניכם. אני בעד קיום המשדר המיוחד של הצבא מנימוקי ביטחון. אנו חיים בארץ מוזרה, עם כל מיני בעיות הניצבות מדי פעם בפני הממשלה. אני בטוח שאילו יכלו אנשי 'חירות' לארגן פוטש היו תופשים בראש ובראשונה, או מנסים לתפוס, את תחנות השידור שלנו. אני אפוא בעד זה שיהיה לנו משדר במקום שבו נוכל להיות בטוחים, עד כמה שאפשר להיות בטוח שדבר כזה לא יקרה".

  השר הרב י' מ' לוין: "אפשר לתפוס גם את התחנה הצבאית!"

  השר יוסף: "אם יתפסו את המשדר הצבאי וישתלטו על מחנות הצבא שלנו – אזי נגמר העניין… אבל זה לא כמו ברדיו הציבילי. כי על ידו עומד לכל היותר שוטר דרכים. מה יעשה אם תתנפל עליו פלוגה גדולה? להיכנס למחנה צבאי זה הרבה יותר קשה… אני רואה ערך בזה שלצבא יהיה משדר משלו".

  כאשר הגיעה שעת ההצבעה החליטו השרים על חודו של קול לאשר את הקמת גל"צ. חמישה שרים היו בעד, ארבעה נגד. אך גם ניצחון דחוק זה לב"ג ולצבא הושג רק אחרי ששר החוץ משה שרת הציע לקבוע כי השידור יהיה בתיאום עם קול ישראל, ורק לניסיון לשנה אחת.

  עוד באותו חודש, ב-24 בספטמבר, הושקה תחנת גלי צה"ל בבית הספר "המנחיל" ברמת-גן. …"

  Liked by 2 אנשים

 27. בהמשך לדיון על הסכמי הנורמליזציה של ישראל עם מדינות המפרץ, וללא מעט ויכוחים בבלוג על טראמפ ואובמה – דעתו של פרופ' דן שפטן.

  https://www.israelhayom.co.il/opinion/801635

  תחילת הכתבה:
  ———————–
  "האינסטינקטים הבריאים של טראמפ
  הצטרפותה של בחריין לאיחוד האמירויות והסימנים המעודדים בערב הסעודית, במרוקו ובסודאן אמנם אינם משנים את מעמדה האזורי של ישראל מיסודו, אך הם מצביעים על דפוס מעניין המוכיח את ההשפעה הדרמטית של המדיניות האמריקנית באזור.

  מתברר, שוב, כמה נזק יכולה לגרום מדיניות פשטנית, המתרשמת מתדמיות מעוותות של מאזן הכוחות האזורי, ואיזו תועלת עצומה לארה"ב ולבעלות בריתה אפשר להפיק מניתוח קר רוח של המאזן הזה. כאשר קיסינג'ר וניקסון הכניסו שינוי מהפכני במעמד האמריקני, על יסוד ניתוח כזה, לא היה הדבר צריך להפתיע את מי שהכיר את הישגיהם בזירה הגלובלית. כאשר טראמפ הולך בדרך הנכונה, קשה לייחס לו דווקא כישורים אנליטיים מחודדים במיוחד.

  מתברר שבהקשר המזרח־תיכוני יש לו משהו חשוב לא פחות: אינסטינקטים אסטרטגיים בריאים. מעבר לעניין האזורי, יש כאן לקח מעניין. אובאמה, המתוחכם והקר, כמעט לא החמיץ שגיאה בהבנתו ובמדיניותו האזורית; טראמפ, האמוציונלי והתזזיתי, עשה מעט שגיאות (למשל, עם ארדואן) והביא הרבה תועלת.

  לארה"ב ולבעלות בריתה נגרם לא מעט נזק מנשיאים שלא הבינו את האזור. את החמור שבנזקים גרם ב־1956 אייזנהאואר, שהזניק את מנהיגותו המשיחית של נאצר, פגע אנושות במעמדן של שותפותיו הבכירות בנאט"ו וחיזק דרמטית את מעמדה של בריה"מ באזור. הוא נהג כך על יסוד ציפייה הזויה שמצרים וה"בלתי מזדהות" יראו באמריקנים בעלי ברית נגד ה"ניאו־קולוניאליזם" הבריטי־צרפתי בסואץ.

  התוצאה הבלתי נמנעת של חיזוק הרדיקליזם הנאצרי והפטרונית הסובייטית היתה קריסת המשטר הפרו־מערבי החשוב ביותר בעיראק ואיום על אחיותיו בירדן ובלבנון, שניצלו בעור שיניהן בסיוע כוחות אמריקניים ובריטיים. הנזק שגרם קנדי היה פחות דרמטי, אך גם הוא ניסה לפייס את הרדיקליזם של נאצר, במקום להיבנות מחולשתו בסוריה ובתימן. … "

  Liked by 1 person

 28. אבו עלי אקספרס:
  בכיר החמאס אבו מרזוק מסביר למפקפקים כמה משמעותי הוא הסכם הנורמליזציה
  בערב ראש השנה, נתן ערוץ France 24 לעם היושב בציון מתנה בצורת ראיון מרתק עם חבר הלשכה המדינית של חמאס מוסא אבו מרזוק.
  אז למה שאני אהנה לבדי?
  המראיינת (לא פראיירית בכלל-א"ע) שואלתאת אבו מרזוק מה השפעותיו של הסכם הנורמליזציה שנחתם בוושינגטון על הסוגיה הפלסטינית ואבו מרזוק, מסביר בצורה הברורה ביותר למה ההסכם כל כך רע לפלסטינים .
  לפני שאביא את דבריו, אני מקדים ומציע לכם לעצור לרגע ולנסות להבין לעומק את מה שהוא אומר. התובנה שבדבריו חשובה לאין ערוך והיא תבהיר לכם עד כמה משמעותי ההסכם עבור ישראל ועד כמה דרמטי הוא השינוי שהוא מחולל בעולם הערבי . אם לא הבנתם את דבריו אני ממליץ לחזור ולקרוא שוב.
  הנה תמצית דברי אבו מרזוק בעניין :
  "ההסכם שנחתם בוושינגטון פוגע בסוגיה הפלסטינית בצורה קשה. ההסכם מוציא את הסוגיה הפלסטינית ממקומה הטבעי כסוגיה ערבית, בסכסוך הערבי ישראלי.
  אין יותר עמדה ערבית מאוחדת בסכסוך עם ישראל בניגוד למה שנקבע בהצהרת ביירות ב 2002. (יוזמת השלום הערבית שקבעה שאף מדינה ערבית לא תנרמל את יחסיה עם ישראל עד שתפתר הסוגיה הפלסטינית -א"ע)"
  במילים אחרות אבו מרזוק מסביר שאין יותר סכסוך ערבי ישראלי. הטאבו של 2002 נשבר. חל כרסום במעמדו של הסכסוך. הוא הפך להיות הרבה יותר סכסוך פלסטיני – ישראלי מאשר סכסוך ערבי – ישראלי. כלומר כבר הוא לא מעניינן של כלל מדינות ערב ולכן לא יכול להקרא יותר סכסוך ערבי-ישראלי. זהו עניין משמעותי ולא רק סמנטי.
  ההסכם מוריד בצורה דרמטית את כוח המיקוח של הפלסטינים בכל מו"מ עתידי עם ישראל. מוריד באופן חד סטרי: לבלי שוב. ישראל מקבלת את "הגזר" בלי שהסוגיה הפלסטינית נפתרה .
  אבו מרזוק מוסיף כי בהסכם אין כל אזכור ל"פלסטין" אך יש סעיף ברור שמדבר על מניעת פעילות עוינת נגד כל אחד מהצדדים בהסכם. אבו מרזוק מסביר: הפעילות הפלסטינית בבחריין ואיחוד האמירויות ובכלל זה פעילות ההתנגדות (אלמקאומה) תצא אל מחוץ לתחומי שתי מדינות אלה, כי ישראל היא זו שקובעת מה נחשב "פעילות עוינת" מבחינתה, כך לדבריו, ע"פ ההסכם.
  אלה דברים משמעותיים וחשובים ומי שמציג אותם כאן הוא קטיגור גדול של ישראל, כך שקשה לומר שמדובר בטענה פרו ישראלית בעלת אינטרס, שמבקשת להפריז בערכו שח הסכם הנורמליזציה.
  מדובר בשינוי משמעותי ויסודי במפת הכוחות במזרח התיכון. לא סתם עוד יעד תיירותי חדש לחופשה הבאה.
  ואלו רק שתי המדינות הראשונות….

  Liked by 1 person

 29. חייל, לגבי ההזנחה של צה"ל זה שוב הזמן להזכיר מי עמד בראשות הממשלה בעשור האחרון.

  אולם אני רוצה הפעם דוקא לסנגר על נתניהו, בנושא אחר. פעם אחרי פעם אני שומע אנשי שמאל טוענים שנתניהו הטיל את הסגר מטעמים פוליטיים, וכי זו דרכו לדיקטטורה. זו טענה שאני לחלוטין לא מבין*. הרי כל יום של סגר פוגע בכוחו האלקטורלי של נתניהו. הוא מאבד מנדטים משמאל ומימין (מילולית. לטובת "ימינה" ולטובת מפלגות מרכז ושמאל). אלא אם אני מפספס משהו, הרי שאין שום הגיון מבחינתו של נתניהו להטיל את הסגר, פרט לעובדה שאכן יש צורך אמיתי בכך. אם יש איש שמאל בפורום שיכול להסביר את ההגיון, אשמח לשמוע.

  * אלא אם נתניהו יחליט במסגרת "החמרת הסגר" לסגור את בתי המשפט.

  אהבתי

 30. amehaye,
  כבר אמרתי בעבר שנתניהו אחראי לשלושה מחדלים שלא יסולחו.
  ההשחתה של מערכת המשפט (שעכשיו פוגעת בו)
  ההידרדרות בכשירות של צה"ל
  אובדן של חמישית משטח "C"

  אהבתי

 31. בהמשך להערכת חייל זקן לגבי זהות שלושת המחדלים הבלתי נסלחים של נתניהו, – מצ'ב התייחסויות למחדל ענקי נוסף.
  להערכתי הוא החמור ביותר ברשימת הארבעה. בודאי ובודאי מהמחדל של הבניה הפלסטינית / האיחוד אירופית בחלק מכובד משטחי סי.

  .למרות שלא ניתן לייחסו רק לנתניהו (אך כך גם לגבי כשירותו הלקויה של צה'ל, שהחלה כבר בתקופה שלפני הקמת המדינה).

  ראיון ארוך (שעה ו 17 דקות), שניתן היה לקצרו בעריכה, אך חשיבות הנושא מצדיקה את ההקשבה.
  כולל התייחסויות לפריון העבודה הנמוך בישראל בהשוואה למדינות המערב, להשלכות ה"ויתור" על לימודי הליבה של החרדים משנות השבעים, לאחוז ההולך ומצטמק של מיעוט מחזיקי הכלכלה הישראלית על כתפיהם ועוד.
  להערכתם, מצב מערכת החינוך וההשכלה החרדית, הערבית, הדתית – לאומית, וחלק נכבד ממערכת החינוך הממלכתית – מהווה איום קיומי על עתיד המדינה.

  https://www.yozevitch.com/yozevitch-podcast/episode/506fd674/-

  ##############################

  רועי יוזביץ'|6/8/2020
  הפעם מצטרף אלי לשיחה פרופ' דן בן דוד מהמרכז למדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב ומקים מכון שורש לפתרון בעיות השורש של החברה הישראלית.

  השיחה עסקה בבעיה הקשה של מערכת החינוך במדינת ישראל ובמגמות אליה היא הולכת.

  דוח מכון שורש האחרון אליו אני מתייחס בסרטון ניתן להורדה בקישור הבא:

  יש ללחוץ כדי לגשת אל ShoreshHandbook2017-2018Hebrew.pdf

  לקריאה נוספת על ג'ים הקמן והחשיבות של למידה בשלבים הראשונים ניתן לעיין בקישור הבא:

  https://en.wikipedia.org/wiki/James_Heckman

  הספר אליו מתייחס דני נמצא בקישור הבא:

  אהבתי

 32. אם כבר מדברים על מחדלים, מחדל כישלון הטיפול בקורונה הוא אחד המחדלים הגדולים של נתניהו. אנחנו צריכים יותר יפעת שאשא ביטון ופחות מכל האחרים.

  קמיליה לגבי החינוך, אכן יש לנתניהו אחריות מסויימת (וגם לנפתלי בנט). אבל בדברים מסויימים בשביל להביא שינוי צריך לשנות את העם…

  אהבתי

 33. קמיליה פריון העבודה הוא סעיף במחדל של נתניהו ביחס למערכת המשפט. הפריון הנמוך הוא תוצאה של הכח המופרז של ההסתדרות שהוא תוצאה של פסיקות הזויות לטובתם.
  לגבי מערכת החינוך בהמשך לדבריו של אמחיה – כל בר דעת מבין שהבעיה העיקרית של מערכת החינוך היא המשמעת – לא שאין הרבה בעיות אחרות אבל כל הבעיות האחרות ביחד הם אולי חמישית מהבעיה. כל המחקרים וכל הרפורמות וכל הוועדות על שינויים במערכת הם בזבוז כסף עד שלא תפתר הבעיה השורשית. (וגם מצב המשמעת במערכת החינוך קשור קצת למערכת המשפט הסוציאליסטית של 'הכל מגיע לי' למה לתלמידים שלא עושים כלום מגיע פחות ממסודרי ההסתדרות שלא עושים כלום)

  אהבתי

 34. משה ענין ה"מגיע לי" חוצה מגזרים. זה לא ספציפי לאנשי הסתדרות (שתודה לאל, כוחם כבר לא כשהיה, למרות שעדיין רב מדי).

  אהבתי

 35. קמיליה,

  לגבי מחדלי נתניהו בפריון העבודה, אני חושב שיש פה מקח וממכר (טרייד אוף בלעז) בין השקעה בילדים לבין פריון עבודה. השקעה בילדים הוא חולשה בהווה אך חוזק בעתיד, ופריון עבודה (עם מיעוט ילדים) זה להיפך.

  האם היית מעדיפה להיות כמו יפן, או אחת ממדינות אירופה, שנטשו עשיית ילדים לטובת פריון עבודה גבוה בהווה?

  הסתכלות קצרת טווח תעדיף פריון עבודה גבוה בהווה.

  אהבתי

 36. קמיליה,
  הפרופסור בן דוד מתמקד ב תעמולה אנטי חרדית כבר שנים רבות כשהפתרון שלו הוא הנדסה חברתית. השימוש בקורלציות סטטיסטיות מהסוג שלו יוביל אותנו למסקנה שהדבר הכי טוב שקרה לישראל בשנים האחרונות זו מגפת הקורונה שהביאה לעלייה תלולה בשכר הממוצע ומכאן גם לשיפור דומה בפריון.

  אהבתי

 37. לאמחייה ומשה,
  " … לגבי החינוך, אכן יש לנתניהו אחריות מסויימת (וגם לנפתלי בנט). אבל בדברים מסויימים בשביל להביא שינוי צריך לשנות את העם…"
  + " לגבי מערכת החינוך בהמשך לדבריו של אמחיה – כל בר דעת מבין שהבעיה העיקרית של מערכת החינוך היא המשמעת – לא שאין הרבה בעיות אחרות אבל כל הבעיות האחרות ביחד הם אולי חמישית מהבעיה. כל המחקרים וכל הרפורמות וכל הוועדות על שינויים במערכת הם בזבוז כסף עד שלא תפתר הבעיה השורשית. …"
  ——————————

  הזכרתם לי את הטיעון (האכזרי) שכל עם מקבל את המערכת השלטונית שמגיעה לו.

  ברור שלו היינו עם אחר, עם ציפיות גבוהות משמעותית ממערכת החינוך אליה הוא שולח את ילדיו, עם יכולת גבוהה יותר לדחות סיפוקים מיידים, עם משמעת גבוהה יותר (ועוד ועוד ועוד) תוצאות הבחירות היו שונות ו/או הייתה לנו מערכת חינוך שונה.
  מכאן שהיינו נמצאים במקום אחר.

  דוגמא לכך היא מערכת מופת / בית ספר שב'ח / המוני מסגרות העשרה לילדים בשעות אחה'צ (ועוד ועוד) שהקימו עולים (מעוטי אמצעים ומרובי אמביציות) מרוסיה עבור ילדיהם. עולים שנחרדו מהרמה הנמוכה של מערכת החינוך הישראלית, והגיעו למסקנה ש"אם אין אני לי – מי לי?"".

  אבל *לא* ניתן להאשים את כלל העם בעובדה שמערכת החינוך שלנו היא כל כך בזבזנית, לא יעילה, מתנגדת נואשות למדידה והערכה ועוד ועוד. *העם* לא אשם בעובדה שרוב הכספים שנשפכו על מערכת החינוך מגיעים בעיקר לבכירי הפרמידה החינוכית ולוותיקיה. להמוני המפקחים המיותרים, המטות המנופחים, הוועדות המיותרות והכפולות ועוד ועוד ועוד.
  כתוצאה מכך מה שנותר לתנאי השכר ולתנאי העבודה של מורים מתחילים, בעלי וותק נמוך – אינו מסוגל למשוך למקצוע ההוראה אנשים בעלי ציון פסיכומטרי שהוא מתקרב לסביר.
  לצערי, הנתונים שהובאו בסרטון על האיכות המחפירה של המורים בישראל (בהשוואה למדינות אליהן אנו רוצים להתקרב) – לא הפתיעו אותי.
  (כפי שכנראה יוכל להעיד גם כל הורה שיצא לו לאחרונה להקשיב למספר "שיעורי" זום, של מספר מורים, ממספר כיתות)

  מצד שני, עלי להודות ש*גם* "האופי הישראלי" מקטין את המוטיבציה של אנשים ברמה סבירה (כלומר בעלי אלטרנטיבות תעסוקתיות סבירות), להגיע להוראה. כאשר גם ההורים וגם הנהלות בתי הספר *תמיד* מגבים את התלמידים שנכנסו לעימות מול אחד ממוריהם (גם כשברור שהם התנהגו בפראות או בעצלות מוגזמת), והם גורמים למורים לחוש כחסרי כלים, כחסרי גב וחסרי גיבוי – המורים הופכים ל"ראשים קטנים" אדישים ולא אכפתיים (או שהם פורשים מההוראה).

  (המשך יבוא)

  אהבתי

 38. לחייל זקן,

  כתבת:
  1. " …הפרופסור בן דוד מתמקד ב תעמולה אנטי חרדית כבר שנים רבות כשהפתרון שלו הוא הנדסה חברתית. …"
  ————————
  נראה לי שהמגזר החרדי וסנגוריו מתמחים בצווחות "אנטישמיות! / אנטישמי! / אנטישמיתו (ושות') בכל פעם שמוטחת בהם איזושהי ביקורת. בין אם הביקורת מוצדקת ובין אם לאו.
  (אגב, גם אם להערכתם הביקורת עליהם אינה מוצדקת – היא לא נובעת בהכרח רק /בעיקר מאנטישמיות. יתכנו הרבה סיבות נוספות לפערי שיפוט ולטעויות תפיסה).

  החרדים אינם יחודיים בנסיונם לסתום את פיות המתנגדים להם והמבקרים אותם באמצעות ייחוס כוונות שליליות והענקת כינויי גנאי. גם ארגונים פמיניסטים, ארגוני להט'ב ומערכות המשפט והפרקליטות (לדוגמא) נוהגים להשתמש בטקטיקות די דומות לסתימת פיות המתנגדים להם והמבקרים אותם.

  מבחינתי אישית, התוצאות הן לרוב הופכיות לשאיפות המאשימים והמגנים.
  הביקורת שלי על המגזר החרדי (וארגוני פמיניסטיות, להט'בים ומערכות המשפט ועוד) רק הולכת ומתעצמת. מנגנון ה"דווקא" שלי נכנס לפעולה במלוא עוצמתו.

  אמנם איני מכירה את רוב משנתו של בן דויד, וברור שאיני מתיימרת לרדת לנבכי נפשו ולהבין את מניעיו, אך כאמור כבר מאסתי בהאשמות ב"תעמולה אנטי חרדית".
  לתפיסתי הוא אמור להישאר חף מכל חשד – אלא אם יוכח, מעבר לכל ספק סביר, ההפך. (הוכחה שברור מראש שלא ניתן להשיג).

  2. " … הנתונים של הלמ"ס לא מסתדרים עם התחזיות של בן דוד
  בשנת 2006 44% מהישראלים הגדירו עצמם כחילונים ….. וכמה היו עשור מאוחר יותר? 45%. החרדים אמנם יולדים יותר אבל הם תורמים גם לקבוצה החילונית. בן דוד מחרטט …"
  —————
  בן דויד ציין במפורש, מספר פעמים, ש:
  א. הביקורת שלו מתייחסת ל*כל מגזרי החינוך בישראל*: החינוך הממלכתי, החינוך הערבי, החינוך הממלכתי דתי, *ו* החינוך החרדי.
  החינוך הממלכתי הוא בסה'כ רק ב*מעט* פחות גרוע מהשאר. אך גם הוא עדין רחוק מלאפיין את החינוך שלו זוכים ילדי מדינות העולם הראשון.
  רק מיעוט שבמיעוט של מצטיינים בישראל – מגיע להישגי המצטיינים מהעולם הראשון (וקיימת סכנה שאוניברסיטאות ליגת הקיסוס של ארה'ב ו/או חוזי עבודה מאוד מפתים בחברות רב לאומיות – ישאבו אותם אליהם ויביאו לירידתם מהארץ).

  ב. הביקורת שלו מסתמכת רבות על נתוני פיזה, המתעלמים מהאיכות המחפירה (תוספת שלי) של השכלה שלה זוכים בנים חרדים.
  ברור לכולם שלו היו נלקחים בחשבון גם הישגי הבנים החרדים – תמונת מערכת החינוך הישראלית, בנשוואה בינ'ל, הייתה עוד יותר עגומה.

  3. " … כשהפתרון שלו הוא הנדסה חברתית …"
  ——————————-
  די קשה להתווכח עם הטיעון שכלכלת המאה ה 21 (להבדיל מהכלכלה של אמצע המאה הקודמת) אינה מציעה שפע אפשרויות פרנסה מכובדות לבעלי השכלה של כיתה ד' .
  היא דורשת, לכל הפחות, שליטה סבירה באנגלית ובאינטרנט / במערכות מחשוב.

  קשה גם להתווכח עם הממצאים שלרובה המכריע של האוכלוסייה (פרט למיעוט שבמיעוט של "מחוננים") כמעט בלתי אפשרי להשלים בבגרותם ידע שהיו אמורים לצבור החל מילדותם המוקדמת. בעיקר ידע של שפות (עברית, אנגלית, מתמטיקה ומוסיקה – הן למעשה שפות).

  העובדה שרובם המכריע של הגברים החרדים וכמחצית מהנשים החרדיות נושרים מלימודי מכינה אקדמים (למרות רמתם הנמוכה ביחס לאוניברסיטאות והעובדה שהם ניתנים על חשבון משלמי המיסים בישראל) רק מדגימים את החשיבות הקריטית של ההשכלה בשנות הלימוד הראשונות.

  מכאן שהרצון "לכפות" על החרדים להעניק לילדיהם, כולל הבנים, *גם* לימודי ליבה – אינו נובע מרשעות ומהתעמרות אנטישמית.
  בעיני מה שלא לגיטימי הוא דווקא להניח להורים (ולרבנים) להפוך את ילדיהם (לאחר שיתבגרו) לנכים תעסוקתית.

  לא מדובר ב "הנדסה חברתית" ובנסיון לשנות את אושיות החברה החרדית.
  מצידי שחוברות לימודי האנגלית שלהם יתמקדו בסיפורי צדיקים. ובכל שאר החומרים שאותם לומדים ילדים חרדים, למהדרין שבמהדרין, בשיעורי האנגלית שלהם, באנגליה, בקנדה, בארה'ב ובאוסטרליה.

  עצם ה"ויתור" על לימודי הליבה הוא אנומליה ישראלית. הוא אינו מאפיין את שאר מקומות הריכוז החרדים בעולם.
  לפיכך זוהי בעיני אחת ההשלכות החמורות ביותר של "הברית הפוליטית" של נתניהו עם המגזר החרדי. ברית פוליטית, לטובת נתניהו והליכוד, על חשבון עתיד הילדים החרדים ועל חשבון כלל מדינת ישראל (כולל הסכנה שישראל תידרדר בעתיד להפוך למדינת עולם שלישי).

  Liked by 2 אנשים

 39. באותו הקשר עליו כתבה קמיליה חשוב גם לא ליפול בטעות השנייה בהבנת גידול מעריכי. הוא איטי אבל בוא יבוא. עד כמה שניתן לנבא בישראל יווצר רוב חרדי בגילאים הצעירים בתוך שניים או שלושה דורות.

  אהבתי

 40. ל 3718,
  כתבת: " … יש פה מקח וממכר (טרייד אוף בלעז) בין השקעה בילדים לבין פריון עבודה. השקעה בילדים הוא חולשה בהווה אך חוזק בעתיד, ופריון עבודה (עם מיעוט ילדים) זה להיפך.
  האם היית מעדיפה להיות כמו יפן, או אחת ממדינות אירופה, שנטשו עשיית ילדים לטובת פריון עבודה גבוה בהווה?
  הסתכלות קצרת טווח תעדיף פריון עבודה גבוה בהווה."
  ———————-
  אני די מפקפקת בטענת הטרייד אוף.
  להערכתי, בניהול נכון יותר – הסכומים שממשלת ישראל שופכת על מערכת החינוך שלה (פר ילד ו/או פר כיתת לימוד) – היו יכולים לאפשר חינוך ברמה גבוהה משמעותית אפילו להרבה יותר ילדים
  וכל זאת – בלי לקצץ כהוא זה בגובה קצבאות הילדים ושאר ההטבות וההנחות שמקבלות משפחות מרובות ילדים.

  (אגב, בעיות סדרי עדיפויות ו"ניהול ישראלי" קיימות גם לגבי הכספים הנשפכים על מערכות הביטחון ומערכת הבריאות).

  אבל לו היו מאלצים אותי לבחור בין ריבוי ילודה שמקבלת חינוך והשכלה של עולם שלישי לבין מיעוט ילודה שמקבלת חינוך והשכלה של עולם ראשון – הייתי בוחרת, כרע במיעוטו, באפשרות השנייה.
  קשה מדי להתעלם מהסכנה שמדינה, שרובה המכריע של אוכלוסייתה מקבלת חינוך והשכלה של עולם שלישי, תהפוך למדינת עולם שלישי.

  לא בגלל הסתכלות קצרת טווח על ההווה במקום על העתיד.
  אני חוששת שילדי (ובעתיד נכדי) לא יסכימו לחיות במדינת עולם שלישי, ופיתויי העולם הראשון יקסמו להם. מה שאומר שיש סיכויים גבוהים שבעתיד הרחוק אהפוך לזקנה ישראלית ערירית, שנכדיה הלא – ישראלים הרחוקים כבר מזמן אינם ישראלים או יהודים.

  אהבתי

 41. קמיליה,
  מערכת החינוך הסובייטית היתה טובה בהרבה מזו האמריקאית (נשלטת איגודים כמו הישראלית) אבל משום מה הכלכלות לא התנהגו לפי פרדיגמת בן דוד. הניסיון לנבא עתיד של מערכת מרובת משתנים על פי משתנה אחד הוא מטופש.

  אהבתי

 42. המשך נושא הקורונה.
  כולל גם המגזר החרדי ואנטישמיות. אם כי בהקשר הפוך.

  https://netunim.wordpress.com/2020/09/26/%D7%9B%D7%9A-%D7%A0%D7%A8%D7%90%D7%99%D7%AA-%D7%A7%D7%A8%D7%99%D7%A1%D7%94/

  הבלוג נתונים חורג מהרגלו (להתייחס רק לנתונים קשים), וכותב גם תחזיות ונבואות זעם.
  אולי גם בכדי לרצות את קוראי האכסניה החדשה שלו – הדה מרקר.

  קטע מהרשומה:
  (אבל יש להיכנס אליה בכדי לצפות בנתוני הגרף (המעניין) על מצב הקורונה בערים שונות. )

  ———————————
  " … עלייה דרמטית באחוז הבדיקות החיוביות היא סימן מדאיג, כי היא מצביעה על כך שיש כנראה עוד המון חולים שלא זיהינו כי פשוט לא היו מספיק בדיקות. באופן כללי אם מעל 10% מהבדיקות חיוביות זה נחשב חשוד.

  אנחנו מעל 10% חיוביים כבר כמה זמן. אבל זה לא מפוזר באופן אחיד בכל המדינה. הגרף הבא מראה את התפתחות המחלה ב-78 הערים הגדולות במדינה. זה מה שנקרא גרף פיזור. כל עיר מיוצגת על ידי עיגול, כששטח העיגול מייצג את גודל האוכלוסייה בעיר והצבעים את הרכב האוכלוסייה. המיקום של העיגול משקף את מצב התחלואה בעיר. המיקום האופקי הוא המצב הנוכחי, כפי שהוא נמדד על ידי מספר החולים בפועל כיום יחסית לגודל האוכלוסייה בעיר (כלומר חולים ל-10,000 תושבים, מה שמאפשר להשוות ערים גדולות וקטנות). המיקום האנכי הוא אחוז הבדיקות החיוביות בשבוע האחרון, שמשקף צפי להרעת המצב בגלל החולים שעוד לא זיהינו.

  כפי שניתן לראות הערים מפוזרות לאורך אלכסון משמאל למטה לכיוון ימין למעלה. זה אומר שככל שהמצב כרגע רע יותר, גם הצפי לעתיד עוד יותר רע. כמה ערים, כמו בית שמש וביתר עילית, חורגות כלפי מעלה. זה מסמן שהן בכיוון רע במיוחד יחסית לערים אחרות עם אותה דרגת חולי.

  משמאל למטה נמצאות הערים היהודיות החילוניות, ערים מעורבות, וחלק מהערים הערביות. בכל הערים האלה התחלואה פחות מאחוז מהאוכלוסייה, ואחוז הבדיקות החיוביות יותר גבוה ממה שהיינו רוצים אבל לא מרקיע שחקים. (לשם השוואה, אחרי הגל הראשון אחוז החיוביים ירד לכ-1%.) בערים האלה המצב נסבל ותחת שליטה.

  בהמשך נמצאות כמה ערים מעורבות וערביות. בערים האלה שיעור החולים כבר מגיע לאחוז מהאוכלוסייה ואף מעבר לכך. וגם אחוז הבדיקות החיוביות באופן משמעותי מעל 10%, מה שמצביע על אפשרות שהמצב בעצם יותר גרוע.

  אבל גם זה כלום לעומת המצב בערים החרדיות. לפי הנתונים של משרד הבריאות 2% מהאוכלוסייה בערים אלו חולה בפועל ממש עכשיו. אבל זו הערכת חסר דרמטית. 25%-32% מהבדיקות יוצאות חיוביות ברמת העיר, ויש דיווחים על תחנות בדיקה שאחוז החיוביים בהן עוד הרבה יותר גבוה. שיעורים כאלה מצביעים על כך שלא קרובים למצות את מספר החולים, והמספרים שידועים לנו מוגבלים על ידי מספר הבדיקות שמבוצעות.

  באופן מהותי, מה שקורה כרגע בערים החרדיות הוא ניסוי לא מתוכנן של שעטה לא מבוקרת לכיוון של חסינות עדר. עוד חודש-חודשיים נדע אם זה עובד, ומה היה המחיר. הסגר הנוכחי הוא ניסיון למנוע מהניסוי הזה לצאת לגמרי משליטה ולהתפשט בכל הארץ. לגמרי לא בטוח שזה יצליח.

  ההשלכות על החברה החרדית יהיו דרמטיות, ולאו דווקא בהיבט הבריאותי.
  הנתונים מצביעים בבירור על כך שהחרדים הם המוקד המוביל שגורם להתפשטות המגיפה. …"

  אהבתי

 43. יש לי קרובי משפחה חרדים רבים מאוד. כולם, למיטב זכרוני ללא יוצא מהכלל, נמצאים באחד משלושת המצבים הבאים: 1)הם חולים. 2)מישהו ממשפחתם הגרעינית חולה 3)1 או 2 התקיימו לאחרונה.

  במילים אחרות הערים החרדיות כרגע הן במצב של צפון איטליה או ברוקלין. בטווח הארוך זו אולי בשורה טובה כי חסינות העדר קרובה שם.

  אהבתי

 44. תמריץ,
  החרדים אמנם יוצאי דופן ברמת התחלואה בקרבם אבל בקרב החולים הקשים חלקם קטן מחלקם באוכלוסיה

  אהבתי

 45. לתמריץ,
  כתבת:
  " … הערים החרדיות כרגע הן במצב של צפון איטליה או ברוקלין. בטווח הארוך זו אולי בשורה טובה כי חסינות העדר קרובה שם."
  ————————–
  קיימות לפחות חמש בעיות עם הטענה שזו אולי בשורה טובה:

  1. עדין לא ברור האם כן/לא קיימת הדבקה חוזרת, ואם כן באיזה תנאים, אחרי איזו תקופת זמן וכד'.
  מכאן שכל המושג של "חיסון עדר מנגיף הקורונה" עדין מוטל בספק.

  2. גם במגזר החרדי, המאוד צעיר, קיימים קשישים ו/או בעלי מחלות רקע (לדוג' השמנת יתר. בעיה שכיחה מדי). וגם צעירים, חסרי מחלות רקע ידועות, שמסיבה שעדין אינה ברורה לנו – מועדים לפורענות אם ידבקו בקורונה.

  3. מתפרסמות עדויות, שנכון למועד זה אינן לגמרי וודאיות, על השלכות ארוכות טווח קשות של הידבקות בנגיף.
  כולל בקרב נדבקים א-סימפטומטים.
  לדוגמא פגיעה כרונית (?) בשריר הלב

  4. המגזר החרדי אינו נמצא בקפסולה נפרדת משאר מגזרי האוכלוסייה בישראל.
  המוני גברים ונשים מבני ברק עובדים וקונים ברמת גן ובגבעתיים. ומביאים את ילדיהם לשחק בגני השעשועים של הערים הסמוכות כל כך לבני ברק.
  רמת גן וגבעתים ידועות כשתי ערים מאפירות הכוללות עשרות אלפי קשישים וקשישות.
  יותר מכך, גם חולי קורונה בינוניים וקשים, המתגוררים בערים חרדיות די מבודדות גיאוגרפית, כמו מודיעין עילית ועמנואל, מגיעים לאשפוז בבתי החולים המטפלים בכלל תושבי המדינה.
  הצוותים הרפואיים האמורים לטפל בהם – אינם מסוגלים לטפל בו זמנית גם באחרים. משאב זה נמצא במחסור חריף.

  5. בהמשך לסעיפים הקודמים – פרסום מידעים על ה–תנהגויות קורונה" במגזר החרדי – עלול להעצים וללבות, בשאר המגזרים, הלכי רוח חשדניים עד עוינים למגזר זה.
  הלכי רוח הקיימים במילא מתחת לפני השטח גם בימים כתיקונם.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s