אומרים שסוף העולם מתקרב (2)

כל ספר שדן בהשמדה הכוללת הצפויה לנו, בני האדם, בסוף הדרך מושך את סקרנותי. כתבתי בעבר על ספר אחד כזה. אני אוהב את הפרופורציות שהסוף האולטימטיבי של כל חי נותן לכל דבר אחר, והנה בדיוק בכך עוסק ספר חדש. מחברו, טובי אורד, מנסה לאפיין את דרגת הסיכון להשמדה כוללת של האנושות שניצבת בפנינו. אם האנושות תושמד עד לזכר ולנקבה האחרונים יתבטל קיומם העתידי של טריליוני טריליונים בני אנוש. שום צרה שהיא לא משתווה לכך ואינה בעלת השלכות ארוכות טווח קשות כאלו.

יש סכנה קיומית שנראית ודאית – התנפחות השמש בתוך כמיליארד שנה, אבל אולי בני האדם או צאצאיהם האבולוציוניים יגיעו לכוכבים רחוקים עד אז וייחלצו מכך. אורד מעדיף להתעסק בהסתברויות לאסונות קרובים יותר ובחשש שאנו נביאם על עצמנו.  הוא מציין את ההשערה שרווחה בקרב מדעני פרויקט מנהטן לפיה ניסוי של פצצת אטום יעלה את הטמפרטורות על כדור הארץ לרמה שכדוגמתה לא הייתה מעולם ויתחיל תהליך שרשרת שבו האוויר יתלקח והחיים יושמדו.  אורד מציין בדאגה שההערכה הזו לא מנעה את עריכת ניסוי טריניטי לפני 75 שנה, ב-16 ביולי 1945. היא אמנם הופרכה קודם לכן אך לא בוודאות מוחלטת, ואפשר היה לצפות מאנשי המדע לקחת שולי בטיחות גבוהים יותר. אחד מאנשי פרויקט מנהטן ציין בהיגיון שעדיף השעבוד להיטלר על פני השמדתה הנצחית של האנושות. מה עוד שעד שהגיע זמן הניסוי בפועל כבר היה היטלר מת ויפן, האויב האחרון שנותר, הייתה בנסיגה.

מהאסונות הקיצוניים והנדירים שהטבע יכול לזמן לנו, התפרצות הר געש קשה כמו בטובה לפני 75 אלף שנה, פגיעת אסטרואיד כמו זה שהשמיד את הדינוזאורים או התרחשות סופר נובה קרובה, אורד פחות מודאג. עובדה ששרדנו אותם והגענו עד הלום.

סכנת החורף הגרעיני פחתה מאז שיא המלחמה הקרה, והמעצמות מחזיקות בפחות כוח נפץ גרעיני. ובכל מקרה גם תסריטי החורף הגרעיני הקשים ביותר לרוב מותירים את ניו זילנד שלמה. אז האנושות תיבנה מחדש מהניו זילנדים (האם זו דיסטופיה או אוטופיה?)

ההתחממות הגלובאלית כשלעצמה אינה נראית מסוכנת עד כדי השמדת כל אנוש, אלא אם יש תהליכי פידבק נסתרים ומחרידים. ייתכן למשל שבשל ההתחממות כמות מתאן עצומה תיפלט מקרקעית האוקינוסים ותעצים את ההתחממות. עם זאת בעבר הפרה היסטורי הרחוק היו תקופות שבהן ריכוז הפחמן הדו חמצני היה גבוה פי ארבעה מבימינו והיונקים שרדו אותן. ייתכן שבני אדם יתעקשו למצוא באדמה כל דלק פוסילי ולהבעירו. במקרה כזה הטמפרטורה יכולה לעלות עד 13 מעלות ברחבי העולם עד שנת 2300, אך יש לקוות שלא יהיו כה חסרי אחריות. (ביהדות, יש להזכיר, שנת סוף העולם היא 2239). על פי המחבר, אפילו עליה של 20 מעלות בטמפרטורת הארץ הממוצעת תותיר אזורי חוף שבני אדם יוכלו לשרוד בהם ולכן אינה מסכנת את עצם הקיום האנושי.

האם הנורמה ההולכת ומתפשטת שלפיה אישה ממוצעת יולדת פחות משני ילדים מסכנת את קיום האנושות? אני הייתי אומר שבשביל זה יש דתיים. המחבר פשוט אומר שממשלות תמיד יוכלו להציע תמריצים מעודדי ילודה.

האם היעלמות הדבורים המדוברת פה ושם בדאגה תסכן את החקלאות וכתוצאה מכך את הקיום האנושי? לא, זה מיתוס.

הימים שבהם אנו חיים מעלים כמובן את סיכון המגפה. התפשטות הידע על נגיפים ודנ״א והאופי השקוף של הפעילות המדעית יכולים לאפשר לאנשים חורשי רע, מסוגה של הכת היפנית שתקפה בזמנו את הרכבת התחתית עם גז עצבים וזממה להשמיד את האנושות, לרקוח מזימות אפלות. הסרט שנים עשר קופים הציג תסריט בלהות כזה. ייתכן שדמוקרטיזציה של ידע נאנוטכנולוגי שמאפשר לבנות עצמים מורכבים מאטומים גם היא תאפשר למתי מעט בעלי כוונות זדון לחולל הרס בקנה מידה משמיד אנושות.

את האפשרות שהיתקלות בחוצנים תביא להשמדת האנושות פוטר המחבר כ״מאוד מאוד לא מסתברת״, אך הוא מרחיב לגבי התסריט שבו אינטליגנציה מלאכותית תהיה זו שתחסל אותנו. הוא מציין בצדק שהוא הספקולטיבי ביותר בספר ולי תמיד הוא נראה מגוחך לגמרי – כאילו יש קשר בין אינטליגנציה אנושית חיה לבין אינטליגנציה של מכונה שאינה אלא יישום עיוור של אלגוריתם מת.

19 תגובות על ״אומרים שסוף העולם מתקרב (2)״

 1. מענין מאוד. יש פה הרבה סוגיות סבוכות. רק כמה נקודות:

  השמש לא בדיוק תתנפח. אלא, תיכנס למודוס של מה שנקרא "ענק אדום". השמש היא כור גרעיני ענק, וכאשר האנרגיה שבה תתכלה, אזי, היא תתרחב לענק אדום, ובפיצוץ אדיר, תהפוך לננס לבן מה שנקרא. כוכב זעיר, עם מסה אדירה.

  הסיפור של תהליכי פידבק נסתרים בקשר להתחממות כדור הארץ, דווקא צריך להיות מיוחס אכן, לסופר נובה. מצטט מוויקיפדיה:

  Historically, each near-Earth supernova explosion has been associated with a global warming of around 3–4 °C (5–7 °F).

  נתרגם ספונטנית:

  היסטורית, כל סופר נובה בסמוך לכדור הארץ, מיוחסת לה הרי, עליה של : 3-4 מעלות צלזיוס.

  בסמוך אגב, אזי מדובר על 30-100 מליון שנות אור. משמע: נסיעה של 30-100 מליון שנה, במהירות של 300,000 ק"מ לשניה. אבל, האפקט הקטלני באמת, הוא של קרני גמא ו-X. אבל, זה לוקח זמן עד שהאפקט מגיע לכדור הארץ.

  והפליטה של המתאן וההשפעה על ההתחממות, כבר הוכחה זה מכבר. אבל, זה גם מאשפה פשוט. אשפה שהאדם אחראי לה.

  ולגבי אלוגריתם, זה באמת לא סביר ומגוחך. אבל, לא בגלל מה שחושבים. אלא, שמכונות יהיו כל כך אינטילגנטיות, והרבה יותר מן האדם, שיש הרבה פחות סיכוי, שהם ישמידו אותנו וכדור הארץ, מאשר האדם עצמו יגרום להשמדה.

  לבסוף, היום עושים ניסויים גרעיניים באטמוספירה ומתחת לקרקע, אז ההשפעות פחות סבירות קצת אגב. אם כי, זה משפיע על המבנה הגיאולוגי ומזעזע אדמות פשוט לאורך זמן.

  להתראות

  אהבתי

 2. אם בפרויקט מנהטן חששו שכל כדור-הארץ יושמד עקב הפצצה, אז כנראה שמנהיגי העולם החופשי באותה תקופה היו אנשים מסוכנים ביותר.
  מלחמת העולם השניה הוכרעה כבר באוגוסט 1943 לאחר כישלון ההתקפה הגרמנית האחרונה ברוסיה בקרב קורסק (עוד לפני כן מצבה של גרמניה היה גרוע). כמובן שביולי 1945 אחרי שגרמניה נכנעה, לא היה ספק שגם יפן תכנע בעקבותיה תוך זמן מסוים (לכל היותר שנה).

  אהבתי

 3. דווקא מכל התרחישים שציינת מה שנראה לי הכי הגיוני זה התרחיש של אינטליגנציה מלאכותית. בניגוד לשאר התרחישים ה-"סטטיסטים" או הרחוקים מידי מכדי להיות רלוונטיים, זה תרחיש של התקדמות טכנולוגית אקספוננציאלית , אוליי בלתי נמנעת.

  יש פוסט ישן בבלוג של טים אורבן שמסביר בצורה מאוד טובה את הרעיון של הגעה ל – intelligence explosion והמשמעויות האפשריות:
  https://waitbutwhy.com/2015/01/artificial-intelligence-revolution-1.html

  Liked by 1 person

 4. לאל-רום: סופרנובה קרוב זה סופרנובה במרחק של אולי עד 30 שנות אור (לא מיליוני שנות אור). מיליוני שנות אור זה בכלל בגלקסיה אחרת. מליוני שנות אור זה רחוק גם במונחים של היקום. סופרנובה במרחק של עד 30 שנות אור יכול להעלות את הטמפרטורה בעד 3-4 מעלות צלסיוס. סופרנובה במרחקים של מיליוני שנות אור לא יעשו כלום.
  בכל אופן יש סופרנובה שעומד להתפוצץ בכל רגע (כל רגע יכול להיות בשנה הבאה או בעוד מאות, אלפי, עשרות-אלפי או מאות אלפי שנים. עד חצי מיליון שנה). סופרנובה זה מרוחק 640 שנות אור מכדור-הארץ. השפעת הפצוץ הזה עלינו היא כלום.
  (יכול להיות שסופרנובה זה כבר התפוצץ לפני 639 שנה או פחות אבל אם זה קרה אנו נראה אותו רק בשנת 2021 או יותר מאוחר).

  אהבתי

 5. אין באמת אינטליגנציה מלאכותית.. זה בסך הכול שם שניתן לכל מיני אלגוריתמים מעניינים מתוחכמים יותר ופחות. יש רק מחשב שהוא חפץ דומם כמו אבן שפועל דטרמיניסטית לפי כללים נוקשים ונטולי כל גמישות שבני אדם הורו לו לפעול לפיהם.

  אהבתי

 6. arn, כן, זה סתם טעות טכנית בהיסח הדעת. מדובר ב- 30 – 100 שנות אור כאמור ( מרוב מספרים אינטרקלגטיים מטורפים, מתבלבלים לפעמים). אבל, אתה בפתאום קורא בקפידה arn . מדקדק במספרים ואללה. בוחן שתי וערב. הא ? אולי תצמיח מוח בסוף. מוח כלשהוא.

  אהבתי

 7. "…יש רק מחשב שהוא חפץ דומם כמו אבן שפועל דטרמיניסטית לפי כללים נוקשים ונטולי כל גמישות שבני אדם הורו לו לפעול לפיהם…"

  לא מזמן AlphaGo Zero סיפקה לעולם הדגמה לכך שמה שכתבת לא נכון.
  אם אלגוריתם יכול לאמן את עצמו מאפס רק מסט הכללים של המשחק, ללא הסתמכות על הניסיון האנושי במשחק, ללמוד מה עובד טוב ומה לא עובד טוב, ולהמציא בעצמו אסטרטגיות חדשות ששחקנים אנושיים מעולם לא חשבו עליהן, אפשר לראות בזה לכל הפחות "גמישות מחשבתית".
  (https://deepmind.com/blog/article/alphazero-shedding-new-light-grand-games-chess-shogi-and-go)

  עכשיו תן לנושא כמה עשרות שנים של קצב התקדמות אקספוננציאלי, ולנקודה שבה האלגוריתם יתחיל לשכתב את שורות הקוד של עצמו, ואוליי זה יראה לא רחוק כלכך.

  אהבתי

 8. א. הטענה שהתחממות כדור הארץ / ששינוי אקלים בשל מעללי בני האדם ומחדליהם – יסכנו את עתיד האנושות, די מגוחכת בעיני.
  ניקח תרחיש קיצוני ביותר: כדור הארץ יתחמם ב 10-20 מעלות צלסיוס ו/או מפלס מי הים יעלה במטר או שניים.
  ברור לי שאפילו בתנאים סופר קיצונים אלו – האנושות בכללותה תשרוד. לכל היותר, ימותו מיליארדים ספורים של בני אדם. מה שבסה'כ יחזיר את האנושות לגודלה לפני מאות שנים ספורות בלבד.

  הוודאות שלי נובעת מהעובדה שהתרחישים הקיצוניים ביותר, מעשי ידי אדם, יקרו בהכרח *בהדרגה*.
  בכל שנה, הטמפרטורות ומפלס מי הים יהיו רק במעט גבוהים יותר מבשנה הקודמת.
  מה שיאפשר לאנושות שפע זמן להסתגל ולהתאים את עצמה למצב החדש. תכונות המאפיינות את המין האנושי ומייחדות אותו.
  בני האדם יספיקו לבנות לעצמם ערים תת קרקעיות ו/או ערים על קרקעית האוקינוסים ו/או ערים צפות על רפסודות. ואולי אפילו להקים התיישבויות על הירח או על המאדים.
  יהיה להם מספיק זמן גם לקחת את רכושם ולהגר ממישורי החוף לכיוון פסגות ההרים, ו/או מאזורי קו המשווה לכיוון הקטבים ועוד ועוד.

  ב. מכאן נובע שסכנה לעתיד כלל האנושות יכולה להערכתי להגיע דווקא מ"האסונות הנדירים שהטבע יכול לזמן לנו, התפרצות הר געש קשה כמו בטובה לפני 75 אלף שנה, פגיעת אסטרואיד כמו זה שהשמיד את הדינוזאורים או התרחשות סופר נובה קרובה ..".
  הסיבה: אסונות שכאלו אינם רק נדירים אלא גם פתאומיים.
  הם כאלו שלא יאפשרו לאנושות מספיק זמן להסתגל ולהתאים את עצמה למצב החדש.
  הטענה שאיננו אמורים לדאוג כי "עובדה ששרדנו אותם והגענו עד הלום…." אינה מרגיעה אותי.
  גם העובדה ש*עדין* לא נדרסתי, לא חליתי בסרטן, לא נקברתי ברעידת אדמה (ועוד ועוד ועוד) לא מאפשרת לי לחיות בשאננות לגבי סכנות שכאלו. תמיד יתכן שהאסטרואיד הבא שיפגע בכדור הארץ יהיה יותר מכפול בגודלו מהאסטרואיד הגדול ביותר שאי פעם פגע בכדור זה. נכון להיום, סביר להניח שבני האדם לא יצליחו לפורר אסטרואיד שכזה או להסיטו ממסלול ההתנגשות בכדור הארץ.
  נדירות אינה יכולה להיות טענה לחוסר יתכנות. למעשה להפך.

  ג. למרות הטענה הקודמת, נדמה לי שסכנה ממשית יותר לעתיד האנושות תוכל להגיע, בהסתברות מעט גבוהה יותר, דווקא מוירוסים או מחיידקים.
  מספיק להניח שימצא איזשהו וירוס שהוא מדבק פי 10 מהקורונה + ש 100% מהנדבקים בו הופכים למתים *או* לעקרים שאינם מסוגלים להביא ילדים לעולם + שהוא מפתח מוטציות ומשתנה במהירות אדירה כך שטיפול או חיסון למוטציה אחת לא ישפיעו על מוטציה אחרת – בכדי לחשוש ברצינות לעתיד כלל האנושות.
  יהיה קל להניח שהמינים שישרדו את וירוס החדש על כדור הארץ יהיו רק מיני בע'ח שאינם רגישים כלל לוירוס זה. (להזכירכם, רוב התושבים המקוריים של יבשות אמריקה, הצפונית והדרומית, שמתו לאחר מפגשם עם האדם הלבן, לא נהרגו מאש רובים. הם נהרגו ממחלות שגופם של רוב הלבנים כבר למד להתחסן מפניו בינקותו. מה שיכול לרמז על הסכנה העיקרית – אם יהיה אי פעם מפגש עם חייזרים).

  השאלה האם וירוס קטלני שכזה נמצא עכשיו במצב רדום באדמות קפואות-העד של סיביר או מפותח באיזושהי מעבדה כנשק על ביולוגי חדשני – כבר לא תעניין יותר אף בן אדם.
  אולי היא תעניין חייזרים שירצו להסביר את הכחדות של הדינוזאורים ושל ההומו ספיינס.

  אהבתי

 9. וירוסים היו תמיד ועובדה שלא השמידו אותנו.. לכן על פניו סכנה מוחשית יש רק מווירוסים שיוצרו במעבדה במיוחד.
  זו הבחנה יפה שיש הבדל דרמטי בין האיום ההדרגתי לאיום הפתאומי.

  אהבתי

 10. אוף טופיק,

  – פגיעה אפשרית בגעגועי האוסטרים להצמדת המטבעות לזהב?
  – תמיכה בתיק ההשקעות של הסולידית (הכולל מטילי זהב פיזי)?
  – הסבר מדוע וורן באפט, שתמיד הסתייג מהשקעה בזהב, שינה לאחרונה7 את טעמו?
  – או, גם בהקשר לפוסט זה, הגברת המוטיבציה לכרות מחצבים בכוכבים ובאסטרואידים מרוחקים (ומכאן קידום עקיף של החלופה של בריחת בני אדם מכדור הארץ)?

  https://www.meshekil.com/ReadNews/512

  תחילת הכתבה:
  " יכול להיות שזה נגמר:
  ———————————–
  חברות כריית הזהב מתקשות להפיק את המחצב הנדיר
  אחרי אלפי שנים בשימוש האדם, נדמה שהזהב הופך נדיר יותר ויותר • שכיחות המתכת היקרה בקרום כדור הארץ פוחתת, הקידוחים עמוקים יותר, והעלויות – בהתאם

  מחיר הזהב עלה בעשרות השנים האחרונות במאות אחוזים, לא מעט בגלל עלויות ההפקה שלו. לפי נתוני חברת רפיניטיב, מחיר הכרייה של אונקיית (28 גרם) זהב עמד בשנות ה-90 על 253 דולר, ואילו מחיר כרייתה אשתקד הגיע כבר ל-705 דולר. כפי שפורסם מוקדם יותר השבוע ב׳וול סטריט ג׳ורנל׳, חברות הכרייה ניצבות בימים אלה בפני קשיי כרייה המאיימים לייקר אף יותר את העלויות של המחצב הנחשק.

  פחות כמות ופחות איכות
  איש אינו יודע כמה זהב עדיין מסתתר בכדור הארץ ומחכה לכרייה, אך על העובדה שחלק גדול מכלל הזהב כבר הופק, אין עוררין. בהקשר זה, חשוב לזכור שזהב הוא אחת המתכות הנדירות ביותר בעולם, וכרייתה הולכת ונעשית קשה יותר ויותר. גם מצבורי הזהב שטרם נתגלו שוכנים עמוק יותר באדמה, קשים יותר לאיתור ויקרים יותר לכרייה. ככל שהקידוח עמוק יותר, כך עלותו גדלה …"

  Liked by 1 person

 11. לתמריץ,
  כתבת: "וירוסים היו תמיד ועובדה שלא השמידו אותנו.. לכן על פניו סכנה מוחשית יש רק מווירוסים שיוצרו במעבדה במיוחד. …"
  ————–
  כפי שכבר כתבתי – בעיני העובדה שמשהו *עדין* לא השמיד אותנו – אינה ערובה שלא יעשה זאת בעתיד.
  גם השמש שלנו *עדין* לא הפכה לענק אדום ולננס לבן. מה שלא שולל את האפשרות (הודאית) שזה מה שעתיד לקרות לה. ומכאן – לכל היצורים שיחיו בפלנטה שלנו.

  ניתן להתייחס למשך עידן בני האדם על כדור הארץ כלא יותר ממצמוץ היסטורי.
  ועדין, במגפת הדבר השחור מתה כמעט מחצית מהאוכלוסייה של כל מדינות אירו-אסיה8 שנפגעו.
  לו מגפה דומה הייתה מתחוללת בתקופת התעבורה הבינ'ל הערה של זמננו (לפני הקורונה) – סביר שהתמותה הייתה גלובלית.

  אגב, לו הוירוס *לא* היה גורם למחלה עם סמפטומים קשים ולתמותה אלא פוגע במערכות הרבייה האנושיות – כנראה היו עוברות שנים לפני הגילוי שעוברת עלינו מגפה.
  מה שהיה מאפשר לוירוס להתפשט היטב בכל האנושות, לפני תחילת החיפושים אחרי חיסון אפשרי.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: