180 נקודות אייקיו בפעולה

אם כל טרלול הסיפוח לא היה אלא עז שהוכנסה לחדר כדי להשיג הסכם שלום שיהיו לו השלכות פנטסטיות מבחינה אזורית, כלכלית, בטחונית ותיירותית – לא נותר אלא להוריד את הכובע בפני גאונותו של נתניהו ולהצדיע.

36 תגובות על ״180 נקודות אייקיו בפעולה״

 1. תמריץ, לפי ההיגיון שלך ( שהוא די מדהים בחוסר ההיגיון שבו) אזי, תוכנית המאה, גם הייתה עז ? שהרי בעקבות תוכנית המאה, נתניהו עגן על תוכניות סיפוח. הסיפור פה אחר לגמרי. אבל, לפחות כתבת: " אם….". בארה"ב אומרים, אם לצפרדע היו כנפיים, לא הייתה גוררת הישבן שלה על הרצפה.

  אבל, לפחות אם…..

  להתראות

  Liked by 2 אנשים

 2. תוכנית המאה היא סתם דמיונות של ממשל טראמפ שייעלמו כמו אלף תוכניות אחרות אבל סיפוח היה מספק בשר לשונאי ישראל בעולם המערבי לדורות.

  אהבתי

 3. מה קשור כל ענין הסיפוח להסכם השלום עם האמירויות? אפשר לחשוב שאיכפת לאמירויות אם יספחו או לא. חוץ מזה אם ממשלה אחת החליטה על סיפוח ממשלה אחרת (שבראשות מפלגה אחרת או אפילו אותה מפלגה) יכולה לבטלו.
  מה כל כך פנטסטי בהסכם השלום עם האמירויות? אין לישראל שום עימות צבאי איתם. כלכלית יש לזה משמעות מעטה מאוד כי לישראל יש קשרים כלכליים עם הרבה מדינות גדולות ועשירות מהאמירויות. הסכם שלום זה יועיל מעט מאוד מבחינה כלכלית (כמו כל יתר הסכמי השלום).

  אהבתי

 4. כן תמריץ, אבל, היא באופן אובייקטיבי דמיונית. לא כך חשב טראמפ. וכאשר הוא התפכח ( וגם נתניהו ) הם הבינו, שהם צריכים איזה עז וירטואלית פה כפיצוי או מסך עשן. וברור שהיו קשרים לפני כן עם איחוד האמירויות, אבל, שמו הילוך, בגין המצב כיום. אגב, שווה לקרוא הלינק כאן, על התבטאויות ליברמן כנגד נתניהו דאז, ולהבין את קצה הקרחון של הסיפור:

  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5757464,00.html

  אסור לשכוח. ההסכם העתידי בין האיחוד לישראל, כורך בתוכו, בשפה יותר מחייבת ( משאר הדברים) את עצירת תהליך או רעיון הסיפוח. ממש מפורשות. כאילו, ההסכם מותנה, בעצירת הסיפוח ממש.

  להתראות

  Liked by 1 person

 5. הנה, נצטט מן ההצהרה המשותפת לקראת ההסכם:

  As a result of this diplomatic breakthrough and at the request of President Trump with the support of the United Arab Emirates, Israel will suspend declaring sovereignty over areas outlined in the President’s Vision for Peace and focus its efforts now on expanding ties with other countries in the Arab and Muslim world.

  נתרגם ספונטנית:

  התוצאה של פריצת הדרך הדיפלומטית הזו, ולאור בקשתו או דרישתו של טראמפ, ובתמיכת איחוד האמירויות, ישראל תשעה את הצהרתה בדבר החלת ריבונות באזורים אשר אוזכרו בתוכנית השלום של טראמפ, וישראל תתמקד בהרחבת הקשרים עם מדינות אחרות ערביות מוסלמיות.

  עד כאן הציטוט:

  רואים אנו, איך זה כרוך מפורשות ממש.

  כאן להצהרה המשותפת:

  https://www.whitehouse.gov/briefings-statements/joint-statement-united-states-state-israel-united-arab-emirates/

  Liked by 1 person

 6. תמריץ כתב:
  1. " אם כל טרלול הסיפוח לא היה אלא עז שהוכנסה לחדר כדי להשיג הסכם שלום …"
  ———————–
  קשה לי להאמין בקנוניה מראש שכזו.
  שנים ארוכות רבים מהימין האידיאולוגי / ממתיישבי יש'ע לחצו על "מנהיג הימין" להחיל ריבונות על כל (או על חלק) משטחי יו'ש.
  נתניהו, מסיבותיו האלקטורליות, הבטיח להם לפעול בנידון. אך כהרגלו, שכח להבטיח גם לקיים את הבטחותיו.
  מצד אחד, מעולם לא התלהבתי מרעיון הסיפוח ומעט קשה לי להזדהות עם כעס המתיישבים ומחאתם.
  אבל מצד שני קשה לי להשלים בקלות עם העובדה שלראשי ממשלות ישראל כל כך קל לשקר לבוחריהם ולרמות אותם.
  זו פגיעה קשה נוספת בדמוקרטיה בישראל – לאחר שכל "הסכמי השלום" / ההתנתקות הושגו תוך כדי רמייה של ציבור הבוחרים והפרת הבטחות מפורשות.
  הליכה לקלפי ושלשול פתק הצבעה כמעט והופכים בישראל לטקס מרוקן מתוכן.
  אני גם חוששת מההקצנה הצפויה של הימין האידיאולוגי. צפויה כנראה הצבעה מסיבית למפלגת ימין הרבה יותר קיצונית מהליכוד ו/או החרמת הבחירות (עד כדי תמיכה בהקמת "ממלכת ישראל"?)

  2. " .. יהיו לו השלכות פנטסטיות מבחינה אזורית, כלכלית, בטחונית ותיירותית …"
  —————
  ההתלהבות שלי הרבה יותר מצומצמת.
  א. במילא היו לישראל קשרים כלכלים עם חלק מהמפרציות. כולל עם סעודיה ובחריין.
  לא ברורה לי הדלתא של הגידול.

  ב. אני מעט חוששת ממתן היתר רשמי "פתוח" למשקיעים ערבים / מוסלמים להשקיע בישראל. לכאורה משקיעים אמורים להיות תמיד דבר חיובי – אך איני משוכנעת שכלל זה מתייחס גם למשקיעים ממדינות אויב. (כידוע לכל, הסכמי השלום עם מצרים וירדן לא גרמו לאוכלוסיות אלו להפסיק להתייחס אלינו כאל אויב מר ושנוא. אך סביר שזה יהיה המצב לפחות לגבי חלק ניכר מאוכלוסיית האמירויות. בעיקר אלו שהם ממוצא איראני, אך לא רק הם).
  זכורה לי במעורפל קנייה מסיבית של אדמות חקלאיות בגליל ע'י ערבים מכספים שהגיעו בדרכים מסתוריות מכל מיני מדינות ערביות עשירות.
  למעשה פעולה הופכית לכל הישגי הקק'ל.
  אני מניחה שבמסווה של השקעה לגיטימית – אויבים עשירים יכולים לבצע נזקים נוספים.

  ג. בהמשך לסעיף הקודם – אני חוששת גם מהגברת זרם התיירים המוסלמים למזרח ירושלים ולאל אקצא.

  ד. חשוב יותר – הערבים הישראלים מאוד מאוד הקצינו לאחר 1967. לאחר שהצליחו לחדש את קשריהם עם קרוביהם ביהודה, שומרון ועזה. לאחר שהשכילו לבנות איתם רשתות ענפות של קשרי מסחר / פשיעה / לימודים אקדמים.
  מכאן שאני מעט חוששת מכל הידוק של הקשרים בין אוכלוסיית ישראל (כולל ערבייה) לבין שאר אוכלוסיית המזרח התיכון.
  יש כמה יתרונות למדינה שהיא למעשה אי. וכפי שמדגיש פרופ' דן שפטן – על אחת כמה וכמה כאשר המדינה הזו ממוקמת במזרח התיכון הערבי /המוסלמי.

  3. "… לא נותר אלא להוריד את הכובע בפני גאונותו של נתניהו ולהצדיע. …"
  ———————-
  תפיסה ראשונית שלי: גם הפעם 180 נק' IQ הצליחו להוליד ביצה שהיא כנראה קטנטנה.
  אולי בעתיד תפיסה זו תשתנה.

  בינתים אפשר לפחות להתענג על גלי הזעם של הפלסטינים, האיראנים והטורקים. אם הם כל כך מתנגדים – כנראה שההסכם הזה בכל זאת טוב עבורנו

  Liked by 2 אנשים

 7. קמיליה, הפגיעה הגדולה ביותר בדמוקרטיה הייתה הסיפוח.. היה בכך הד לאפרטהייד עבור כל העולם שהיה גורם לאיבוד אמון בקיומה של ישראל כדמוקרטיה. מלבד זאת נתניהו לא ניצח בבחירות אלא לכל היותר השיג תיקו ולכן אין באמת לגיטימציה לתקוות מצביעיו שיתגשם חלומם השנוי במחלוקת. נראה שמראש הסיפוח היה אבוד כי גם הממשל בארה״ב הבין זאת וראה את התנגדות גנץ.

  באיחוד האמירויות יש בערך מיליון אזרחים ערבים.. כל השאר הם העובדים הזרים שלהם. כך שלא מדובר באיזה נחשול ערבי עצום. למעשה מספר האזרחים קטן ממספר ערביי ישראל.

  מדובר בפריצת דרך בתחום התעופה והמסחר והתודעה הערבית. ישנה גם הברית הגלויה נגד אירן. זה אמנם לא חדש – פעם התווכחו האם סעודיה תיתן למטוסי חיל האוויר לטוס דרכה לאירן. היום נראה כבר שהמטוסים פשוט ימריאו משם. אבל זו עדות משכנעת במיוחד לחוזק הקשר. הנס אולי כבר קרה אבל מעולם לא נחגג כיאות. עכשיו ההזדמנות.

  בכל אופן לדעתי בעוד שנה ושנתיים ושלוש יראו שיהיו המון שיתופי פעולה כלכליים וזה טוב לנו גם מול העולם – שיהיה ברור שישראל היא כבר לא מדינה שהמרחב הערבי שונא.

  זה יכול להיות גם שלום חם מהסוג שלא ידענו כמותו עם מדינה ערבית. להודים ולפקיסטנים שמאכלסים את איחוד האמירויות לא תהיה בעיה להפגין כלפינו חום אמיתי וגם המיעוט הערבי הקטן נאמן לחלוטין לראש השבט שלו שהכריז על השלום.

  Liked by 1 person

 8. ללקק את השפתיים 1

  אהבתי

 9. ללקק את השפתיים 2

  אהבתי

 10. הכיבוש משחית

  אהבתי

 11. תמריץ, זהו יום חג גדול לשמאל הישראלי.
  ביבי הפך אתמול רשמית לממשיכו של שמעון פרס.

  ביבי קבר קבורת חמור סופית לרעיון הסיפוח. לעולם לא יתבצע סיפוח של השטחים ע"י ישראל (99.999%).
  ביבי אפילו לא סיפח את מעלה אדומים ואריאל שאפילו במפות של מרצ נשארות תחת ריבונות ישראלית….
  אם הימין לא מצליח לספח אפילו 1% מהשטחים כשהייתה לו את הממשלה הימנית ביותר בהיסטוריה (הממשלה הקודמת) והנשיא האמריקאי הכי אוהד ימין בהיסטוריה לעולמים אז זה בחיים לא יקרה.

  ככל שייחתמו עוד הסכמים עם מדינות מהמפרץ אזי יעמיקו הקשרים שלנו עם מדינות ערב וזה בתורו יקשה עוד יותר בעתיד על ביצוע סיפוח.
  הסיפוח מ-ת !!!!! (חבל שאין פה אפשרות הדגשה).

  יש לזכור שכל היחסים עם מדינות המפרץ החלו לאחר אוסלו כך שביבי ממשיך את תהליך אוסלו ואת דרכו של שמעון פרס.

  יום חג גדול לשמאל ודרכו.
  חבל מאוד כרגיל שהם מתנהלים תקשורתית מאוד גרוע וקשה להם מאוד לפרגן לביבי על אומץ ליבו להניף את דגל השמאל הציוני.

  אהבתי

 12. חייל,
  הפלסטינים ניסו לאגף אותנו ולחסום אותנו ולא עזר להם.
  גם האיגוף שלנו (לפי דוקטרינת נתניהו) לא תשנה כלום.
  כששני הצדדים מאגפים אחד את השני זה אומר שהם נעים במעגל וככה זה מרגיש.
  לא אנחנו ולא הפלסטינים בעזה ויהודה ושומרון ניעלם מפה בזמן הקרוב והרחוק.
  הבעיה נותרה בעינה.

  ושוב פעם, "דוקטרינת נתניהו" נשענת על תהליך אוסלו. ללא אוסלו שום דבר מזה לא היה קורה.
  עובדה שביבי לא יוכל לעולם לספח אפילו עשירית האחוז מהשטחים אחרת כל ההישגים ה"מדהימים" האלה ייעלמו תוך שנייה.

  ולא להתפעל יותר מדי, מדינות המפרץ והאזור לא הפכו פתאום להיות ציוניות. ביבי לא עד כדי כך קוסם….

  ביבי שבר שמאלה במהלך הזה בדומה לאריק שרון וההתנתקות מעזה.
  זהו ניסיון לשבור חזק למרכז בתקווה שזה ישפיע על החקירות והמשפט.

  Liked by 1 person

 13. דרך אגב, תראו איך ביבי רץ ומחזר אחרי הערבים…..
  ואחרי זה עוד אומרים שהשמאלנים אוהבים ערבים ורק מנסים להתחנף אליהם…..

  פרס מסמיק מקנאה בקבר…

  אהבתי

 14. על פי יוני בן מנחם מהמרכז הירושלמי:

  א. פרסום הרעיון לספח חלקים מיו'ש בתחילת יולי הוא זה שהאיץ את ההסדר עם איחוד האמירוית.
  כלומר, הוא למעשה תומך בטענת תמריץ על קיום קשר בין שני הנושאים. למרות שלא בהכרח בטענה שנתניהו השכיל ל"בשל" זאת במודע.
  אם יוני בן מנחם צודק אזי הנחתי שאין קשר בין שני הדברים היא מוטעת.9

  ב. בניגוד לטענת ד', ובהמשך לתפיסת יערי על "דוקטרינת נתניהו" (שהביא חייל זקן) – נתניהו *אינו* ממשיך דרכם של פרס וביילין. או של השמאל הישראלי.
  ההסכם עם איחוד האמירויות הצליח לנפץ את ה"מוסכמה העולמית / של השמאל" שתנאי *הכרחי* לכל נורמליזציה בין ישראל לבין העולם הערבי הוא השגת הסדר עם הפלסטינים.

  (((בן מנחם ויערי לא מרחיבים בסוגייה זו – אבל נראה לי שיש לייחס את הנורמליזציה החלקית, לרוב הלא רשמית, בין ישראל לבין חלק מהמדינות הסוניות דווקא למדיניות אובמה במזה'ת.
  9החיבוק האוהד, רב המזומנים, שלו את האיראנים והסדר הגרעין איתם – הוא זה שדוחף את חלק מהמדינות הסוניות ליצור בריתות, לרוב חשאיות, עם מעצמה צבאית איזורית שאיראן היא האויבת המוצהרת שלה.
  לו רק הייתי מתלהבת מעט יותר מניירות חתומים ומהזדמנויות צילום נדירות של הפרחת בלונים ויונים ממדשאות מטופחות – הייתי נאלצת לשנות את דעתי על נזקי אובמה למזה'ת ולישראל)))

  —————————-

  https://jcpa.org.il/article/%D7%94%D7%A1%D7%9B%D7%9D-%D7%94%D7%A0%D7%95%D7%A8%D7%9E%D7%9C%D7%99%D7%96%D7%A6%D7%99%D7%94-%D7%9E%D7%9B%D7%94-%D7%9B%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%94-%D7%9C%D7%A4%D7%9C%D7%A1%D7%98%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%9D/

  *קטע* מהכתבה של בן מנחם:
  ——————————————-

  " … אין ספק שהשגת הסכם הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות מסמלת את הצלחת המדיניות הישראלית לנסות ולנתק את הקשר שיצרו הפלסטינים בין הנורמליזציה עם ישראל לבין השגת הסכם מדיני עמם.

  הבעיה הפלסטינית איננה עומדת עוד בראש סדר היום של מדינות ערב, הסכנה האיראנית השתלטה עליו והזירה הפלסטינית מפוצלת בלאו הכי בין הגדה לרצועה מבלי יכולת להגיע להסכמה לאומית שתאפשר ניהול משא ומתן רציני עם ישראל שתוצאותיו יחייבו את כל הפלסטינים.

  מדינות ערב המתונות עוקבות גם אחרי המדיניות התקיפה של ישראל נגד ההתבססות הצבאית של איראן בסוריה והתקיפות הצבאיות המיוחסות לישראל על יעדים איראניים. אין ספק שההתנהלות הזו משפיעה על היחס שלהן כלפי ישראל ככוח צבאי אזורי חשוב במזה”ת שאיננו חושש להתעמת עם איראן ושכדאי לחבור אליו אפילו באופן חשאי ולתאם עמו מהלכים כדי לנסות ולבלום את ההשפעה האיראנית.

  פריצת הדרך
  על פי גורמים אמריקנים, פריצת הדרך בהשגת ההסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות נעשתה בשבועות האחרונים לאחר שראש הממשלה נתניהו קבע את ה-1 ביולי כמועד לתחילת החלת הריבונות הישראלית בשטחים בגדה, באיחוד האמירויות נכנסו ללחץ והדבר קידם את המוכנות של איחוד האמירויות להתקדם מול ישראל לקראת ההסכם.

  יוסוף אלעותייבי,שגריר איחוד האמירויות בוושינגטון, פירסם מאמר חריף נגד הסיפוח בעיתון “ידיעות אחרונות” ואחר כך הציע לממשל האמריקני את העסקה: קידום הנורמליזציה מול ישראל בתמורה להורדת נושא הסיפוח מעל סדר היום.

  ברגע שראש הממשלה נתניהו נתן “אור ירוק” לרעיון חלה פריצת הדרך, דמות מפתח בקידום ההסכם הייתה ראש המוסד יוסי כהן אשר נסע כמה פעמים לאיחוד האמירויות כדי לקדם את ההסכם. …"

  ההשפעה על הפלסטינים
  הפלסטינים הופתעו מההסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות והם בהלם, הרש”פ הודיע על החזרת השגריר הפלסטיני מאיחוד האמירויות ותיארה בהודעה חריפה את התנהלות איחוד האמירויות כ”בגידה ותקיעת סכין בגב”.

  הסכם הנורמליזציה: "הבגידה בפלסטינים" – קריקטורה
  הסכם הנורמליזציה: “הבגידה בפלסטינים” – קריקטורה
  איחוד האמירויות שבר את האיסור הפלסטיני על מדינות ערב, שנתמך על ידי הליגה הערבית , שלא להתקדם לעבר נורמליזציה עם ישראל לפני שיושג הסדר קבע מלא בין ישראל לפלסטינים …"

  ############

  שכחתי להתייחס לכך קודם, אבל נראה לי שהטענה שהאי.קיו, של נתניהו (ו/או של אהוד ברק) מגיע ל 180 נקודות – אינה יותר מאגדה אורבנית. היא חסרה כל סימוכים משכנעים.
  לאור העובדה שהאי.קיו של המדען סטיבן הוקינג הוערך ב 160 נק' – טענה זו ל 180 נק' נתפסת בעיני כבלתי סבירה בעליל.
  כמעט כמו הטענה שדונאלד טראמפ טיפש. לא חסרים לטראמפ חסרונות אך גם לא נקודות אי.קיו.

  Liked by 2 אנשים

 15. לתמריץ,

  1. " … הפגיעה הגדולה ביותר בדמוקרטיה הייתה הסיפוח.. היה בכך הד לאפרטהייד עבור כל העולם שהיה גורם לאיבוד אמון בקיומה של ישראל כדמוקרטיה. . …"
  —————–
  השאלה היא מה חשוב יותר: ש"העולם" יתפוס את ישראל כדמוקרטיה *או* שאזרחי ישראל יאמינו שיש ערך לבחירות הדמוקרטיות שבהם הם משתתפים.
  אם אזרחי ישראל יאמינו שכל הפוליטיקאים רמאים מועדים (או, בניסוח העכשווי של ד' "ביבי שבר שמאלה במהלך הזה בדומה לאריק שרון וההתנתקות מעזה.זהו ניסיון לשבור חזק למרכז בתקווה שזה ישפיע על החקירות והמשפט. …") – הדמוקרטיה הישראלית תהפוך לורסיה של "דמוקרטיה עממית". יחשוב ה"עולם" על המשטר בישראל מה שיחשוב.

  2. "…. מלבד זאת נתניהו לא ניצח בבחירות אלא לכל היותר השיג תיקו ולכן אין באמת לגיטימציה לתקוות מצביעיו שיתגשם חלומם השנוי במחלוקת. נראה שמראש הסיפוח היה אבוד כי גם הממשל בארה״ב הבין זאת וראה את התנגדות גנץ. …"
  ———————–
  בנקודה זו אני מסכימה אתך.
  אבל גם זוכרת שנתניהו הבטיח להחיל את הריבונות לא רק לפני הבחירות אלא גם הרבה לאחריהן. גם לאחר שהקים את הממשלה הפריטטית + שאפילו אתמול הוא לא היסס מלהמשיך לשקר למצביעיו (שהחלת הריבונות לא בוטלה אלא רק נדחתה).
  להתנהלות עקבית שכזו יש מחירים.
  משטר דמוקרטי, בניגוד למשטר דיקטטורי, מבוסס על אמון.

  3. " … באיחוד האמירויות יש בערך מיליון אזרחים ערבים.. כל השאר הם העובדים הזרים שלהם. כך שלא מדובר באיזה נחשול ערבי עצום. למעשה מספר האזרחים קטן ממספר ערביי ישראל…" + " …זה יכול להיות גם שלום חם מהסוג שלא ידענו כמותו עם מדינה ערבית. להודים ולפקיסטנים שמאכלסים את איחוד האמירויות לא תהיה בעיה להפגין כלפינו חום אמיתי וגם המיעוט הערבי הקטן נאמן לחלוטין לראש השבט שלו שהכריז על השלום …"
  —————————
  אשרי המאמינים.
  גם אם רק אחוז, או אפילו רק פרומיל, מהמשקיעים ומהתיירים המוסלמים החדשים הם אויבי ישראל – זוהי *הגדלה* משמעותית של הסיכון הבטחוני. הם למעשה *מתווספים* לסיכון הקיים במילא מהפלסטינים בעלי וחסרי האזרחות הישראלית ומגדילים אותו. לא באים במקומו.

  להבדיל מההינדים והבודהיסטים, פקיסטנים (ואפגניסטנים, מלזים ואינדונזים) הם מוסלמים. רבים מהם שטופי אנטישמיות איסלמיסטית ושנאת ישראל. אליהם יש לצרף את המיעוט הענקי של הודים – מוסלמים וגם חלק מההינדים תומכי מפלגת משפחת גנדי / "הפרו- סוביטים" / האנטי ישראלים.

  4. "… זה אמנם לא חדש – פעם התווכחו האם סעודיה תיתן למטוסי חיל האוויר לטוס דרכה לאירן. היום נראה כבר שהמטוסים פשוט ימריאו משם. אבל זו עדות משכנעת במיוחד לחוזק הקשר. הנס אולי כבר קרה אבל מעולם לא נחגג כיאות. עכשיו ההזדמנות. …"
  ——————
  בנקודה זו אני תומכת בגישה הבן גוריונית /האריאל שרונית, שהסכמים פורמליים לא משנים את המציאות. רק לאחר שהמציאות כבר השתנתה – ניתן לעגן אותה בהסכם פורמלי
  (בניגוד לגישת בגין, פרס ועוד שרק לאחר שנחתמו הסכמים פורמלים תשתנה גם המציאות. מכאן ששווה לשלם בנכסים ממשיים תמורת פיסות נייר חתומות).
  גם די קל לי אישית לוותר על ההזדמנות לחגוג. במילא אני נוטה להעריך שחגיגות למינהן הן לרוב יקרות מדי. בעיני עדיף להשקיע בשוטף מאשר בחגיגי / בחד פעמי.

  אהבתי

 16. בקשר למה שכתבה קמילה:
  ."אני מעט חוששת ממתן היתר רשמי "פתוח" למשקיעים ערבים / מוסלמים להשקיע בישראל. לכאורה משקיעים אמורים להיות תמיד דבר חיובי – אך איני משוכנעת שכלל זה מתייחס גם למשקיעים ממדינות אויב".

  משקיעים זה לא תמיד דבר חיובי. לפעמים זה דבר מאוד שלילי. זה תלוי במה משקיעים.
  אם זה משקיע שפרט לכסף מקים מפעלים שמספקים עבודה או מביא טכנולוגיות חדשות – לדעתי זה משקיע חיובי.
  אם זה משקיע שרק מביא כסף – אינני יודע מה התועלת בו. הוא מביא לנו גיבוב של מספרים ותמורתו הוא מקבל רכוש אמיתי. אם הוא משקיע בקנית נדל"ן (דירות, אדמות, משאבי טבע) זה ממש גרוע. זה מייקר את מחירי הדירות או את משאבי הטבע ופוגע בכולנו. לדעתי יש לאסור על משקיעים זרים לקנות נדל"ן (זה כולל גם בעלי אזרחות ישראלית שלא מתגוררים בארץ) ולדרוש מאלו שכבר קנו נדל"ן למכור אותו תוך פרק זמן סביר.

  אהבתי

 17. קמיליה, אכן השתמשתי ב-180 אייקיו כמטאפורה. אין כזה דבר בדירוגי אייקיו מודרניים ואפילו אם היה אני בספק אם ביבי עד כדי כך טוב על אף כשרונותיו הגדולים.

  הבעיה שכולם מפרים הבטחות בחירות (בגין היה אמור לפרוש לסיני ורבין לא להכיר באש״ף) והעולם דינמי.. כשביבי דיבר על הסיפוח מעולם לא הבטיח שימשיך בו גם אם יהיה פוטנציאל לשלום היסטורי במקומו ושממשל טראמפ יתנגד.
  בסוף סעיף 4 הצטרפת לחמוצים..

  אהבתי

 18. לתמריץ:
  זה רע מאוד שמשקיעים קונים דירות בכמויות. כל אדם רוצה באופן טבעי שתהיה לו דירה משל עצמו באיזשהו שלב.
  הדירה חוסכת לך הוצאות של 4000 ש"ח כשכר דירה ואולי אפילו יותר (אני מדבר על שכר דירה למשפחה ממוצעת).
  בנוסף דירה משלך מגינה עליך במידה מסויימת ממפולת כלכלית. יתכן שאדם יפוטר מעבודתו ולא ימצא עבודה זמן רב. מצבו כמובן יהיה רע בכל מקרה אבל אם יש לו דירה משלו מצבו יותר טוב בהרבה מאשר אם אין לו. אי-אפשר לזרוק אותו לרחוב.
  כשהייתי צעיר אז מצבם הכלכלי של תושבי המדינה היה הרבה יותר יציב: מחירי הדירות היו הרבה יותר נמוכים (עלי לציין שגם אז זה עלה הרבה כסף אבל הרבה פחות מהיום), הפנסיות היו הרבה יותר בטוחות (לידיעת כולם: רוב הפנסיות לא היו פנסיות תקציביות אלא פנסיות צוברות) והיתה עבודה יציבה לכולם ולחלק גדול גם היתה קביעות.

  אהבתי

 19. מה כל כך מרשים בשלום עם האמירויות?
  הרי ממילא הן מדינה קטנה ורחוקה כך שאין לה יכולת לאיים על צבאית על ישראל ומעולם לא ניסתה לעשות זאת.
  מבחינה כלכלית יש לישראל קשרים כלכליים עם כל אירופה וצפון אמריקה. אלו מדינות לא פחות עשירות מהאמירויות וגדולות (במספר תושביהן) פי 1000. כלומר תהיה תוספת של אולי 0.1% בקשרים הכלכליים של ישראל. יותר טוב מאפס אבל זה כמעט כלום.

  אהבתי

 20. בלפור כסחנה?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: