רבי נחמן על מורשת ביבי

אחד הסיפורים המפורסמים ביותר של רבי נחמן מברסלב הוא מעשה בבן מלך שנפל לשיגעון (או סיפור ההינדיק, תרנגול הודו בלעז).

פעם אחת בן מלך אחד נפל לשיגעון שהוא תרנגול הודו הנקרא 'הינדיק'. וצריך לישב ערום תחת השולחן ולגרור חתיכות לחם ועצמות כמו הינדיק. וכל הרופאים נואשו מלעזור לו ולרפאו מזה. והמלך היה בצער גדול מזה. עד שבא חכם אחד ואמר: אני מקבל על עצמי לרפאות! והלך והפשיט גם כן את עצמו ערום וישב תחת השולחן אצל בן המלך, וגם כן גרר פרורים ועצמות. ושאלו בן המלך: מי אתה? ומה אתה עושה פה? השיב לו:ומה אתה עושה פה? אמר לו: אני הינדיק! אמר לו: אני גם כן הינדיק! וישבו שניהם יחד כך איזה זמן, עד שנעשו רגילים זה עם זה.

אז רמז החכם לבני הבית להשליך להם כותנות. ואמר החכם ה'הינדיק' לבן-המלך: אתה חושב שהינדיק אינו יכול לילך עם כתונת? יכולים להיות לבושים כתונת ואף על פי כן יהא הינדיק. ולבשו שניהם הכותונת.

ואחר איזה זמן רמז והשליכו להם מכנסיים, ואמר לו החכם גם כן כנ"ל: אתה חושב שעם מכנסיים לא יכולים להיות הינדיק?! וכו' עד שלבשו המכנסיים. וכן עם שאר הבגדים.

ואחרי-כן רמז והשליכו להם מאכלי-אדם מהשולחן. ואמר לו: אתה חושב שאם אוכלים מאכלים טובים לא יכולים להיות הינדיק? אפשר לאכול מאכלים טובים ולהיות הינדיק! ואכלו.

ואחר-כן אמר לו: אתה חושב, שהינדיק מוכרח להיות דווקא תחת השולחן?! יכולים להיות הינדיק ולהיות אצל השולחן! וכן התנהג עמו עד שריפא אותו לגמרי

האם נכתב סיפור טוב יותר אי פעם על מורשת בנימין נתניהו כראש ממשלה?

בא ביבי אל הציבור הישראלי, הימני ברובו, וישב עמו בצוותא, ימני יחד עם ימניים, בעוד האליטות והעולם המערבי מתבוננים בחלחלה בשיגעונם. רצו הימניים לצאת למלחמות שונות ומשונות ומיותרות, אמר להם ביבי: "אתם חושבים שצריכים לצאת למלחמות מיותרות כדי להיות ימני? אפשר להיות ראש הממשלה הכי פחות הרפתקן אי פעם ועדיין להיות ימני".

רצו הימניים לחסל את אוסלו ולהישאר בחברון, אמר להם ביבי:"אתם חושבים שצריכים להפר את הסכמי אוסלו ולהימנע מלמסור את חברון כדי להיות ימניים? אפשר לכבד את הסכמי אוסלו ולמסור את חברון ואפילו ללחוץ יד לערפאת ולחתום על הסכמי וויי ולנאום את נאום בר אילן ועדיין להיות ימניים".

רצו הימניים להתנגד להתנתקות, אמר להם ביבי:"אתם חושבים שצריכים להישאר בעזה כדי להיות ימניים? אפשר לתמוך בפינוי היישובים ועדיין להיות ימניים".

רצו הימניים לחסל את החמאס בעזה, להצית תבערה בהר הבית עם המגנומטרים ולהחריב את בית המשפט העליון, אמר להם ביבי:"אתה חושבים שצריכים להילחם בעזה, לחולל מהומת אלוהים במקום הכי נפיץ על הגלובוס ולהרוס את מערכת המשפט כדי להיות ימניים? אפשר להעביר מזוודות כסף לחמאס, להתקפל בהר הבית ולשמור על בית המשפט העליון ועדיין להיות ימניים".

זו מורשת ביבי הנפלאה – במשך שנים ארוכות הוא ישב יחד עם משוגעי הימין וריכך את שגעונותיהם, כאותו חכם שצייר רבי נחמן מברסלב.

לרוע המזל הנסיבות השתנו והתמריצים השתנו, כתב האישום הוגש. פתאום נדמה שאנו מצויים באגדה אחרת, אפלה יותר, שבה לא החכם הוא זה שמלמד את בן המלך את דרכי הנורמליות, אלא בן המלך המשוגע מוליך את החכם לנהוג כתרנגול הודו.

34 תגובות על ״רבי נחמן על מורשת ביבי״

 1. תמריץ, אתה כותב לנו פה על מורשת ביבי הנפלאה. לא עלה בדעתך כלל, שמורשת יסודה בעשייה, באומץ לב, בלקיחת סיכונים מבוקרים, בהעזה, בראייה מפוכחת, בפעולה שיסודה ברגישות ונחרצות. בבניה, בהתחדשות. לא בשב ואל תעשה ( כי אחרים עשו). לא באי עשייה בעיקרון. כך שכהקדמה למבוא בכלל, יש לציין זאת.

  כל נקודה פה מופרכת מעיקרה. ותקצר היריעה ממש. הוא התנגד בכלל להתנתקות מעזה אם אתה זוכר. הוא הצהיר בבר אילן על שתי מדינות לשתי עמים, ואחר כך החליט לאחרונה לספח, ונמלך בדעתו. אבל, מעל הכל:

  הוא היה תוקף באיראן רוב הסיכויים. ואז , היה פה גן חיות של ממש. רק נסיבות חיצוניות, שלא בשליטתו, מנעו התקיפה. ובכלל, משוגעים אחרים פה, עצרו מבעדו, או ניסו לעצור מבעדו. אז אני כבר לא יודע מי התרנגול הודו פה.

  אז באמת, לא מובן מה כתבת לנו פה עם כל הכבוד……

  להתראות

  Liked by 1 person

 2. תמריץ, הנה פה קצת זכרונות מן ההתנתקות מעזה, וראה כיצד למעשה נתניהו מזגזג, בין הצבעה מחד, לבין התרעה על הסכנות של ההתנתקות מעזה. כך גם נאום בר אילן נ' הסיפוח נ' חרטה בתכוף וכדומה. רק עם הסיפור של תקיפה באיראן, ובכלל מבצעים "משוגעים" באיראן, הוא היה עקבי, אבל, העקביות הרי,סותרת בעליל הכתוב בפוסט, שכאילו הוא נמנע עקבית מהרפתקאות:

  https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001273355

  אהבתי

 3. מלבד המנהג השמאלני המגונה להשמיץ ולהכפיש את מי שלא חושב כמוהו (מפאשיסט ועד בבון ועד בן המלך המשוגע החושב עצמו לתרנגול) המאמר קולע. תמיד טענתי של המלחמה של השמאל נגד ביבי היא יריה לעצמו ברגל. מי שמזיז את כל הימין שמאלה הוא ביבי מי שמגן על תקשורת ממוסדת מפני תקשורת חופשית הוא ביבי, מי שמגן על החונטה המשפטית מפני מערכת הוגנת הוא ביבי. בעידן של ימין אחרי ביבי יש סיכוי לתקשורת חופשית למערכת משפט הוגנת.

  Liked by 2 אנשים

 4. סיפור יפה, תמריץ. הבעיה שאפשר לספר אותו בצורה הופכית.
  בן המלך הוא נתניהו, והחכם הוא יונתן אוריך.
  השגעון הוא הסיטואציה הנוכחית (משפטית, מדינית, ציבורית…), אליה עברנו הביטואציה איטית.

  Liked by 2 אנשים

 5. הסיפור נחמד.
  למרות שבמחשבה שניה, הקשר בין המשל בסיפור לנמשל במציאות מעט מפוקפק בעיני.

  יהיה קל למצוא ישראלים רבים שיתמכו בתזה על הקשר בין המשל בסיפור לבין הנמשל.
  * רבים מכל קצות הקשת הפוליטית, כולל השמאל והימין האידיאולוגי, טוענים שאין לנתניהו שום אידיאולוגיה. הוא בסך הכל אופורטיוניסט, שמתחזה לעיתים לאיש ימין ולעיתים לאיש שמאל, כיון שזה משתלם לו באותו רגע. שונאיו יוסיפו שקל לנוכל /שקרן / פסיכופט להתחזות כיון שאינו חש כל מוויבות לעמוד במילתו. אנשי שמאל יכולים להוסיף שהתחרות על המנהיגות קלה יותר בימין מאשר בשמאל, ומשתלמת יותר אלקטורלית. ביבי בחר לעצמו את "מגרש הבבונים" כיון שבו התחרות קלה יותר

  * חלק ניכר מהימין, בעיקר הימין האידיאולוגי, טוען כבר זמן רב שנתניהו בכלל לא ימני. מעשיו ומחדליו מוכיחים זאת. להערכתם הוא לכל היותר איש מרכז. אבל המילייה החברתי שלו, העובדה שגדל ברחביה וכד', סוחפים אותו (כמו גם את שאר "נסיכי הליכוד") לצד שמאל.

  שתי הקבוצות הנ'ל גם יסכימו ש"הביביסטים" (כינוי גנאי בפי שתי הקבוצות שמתכתב גם עם "בבונים" ו'פרימיטיבים') אינם מסוגלים להבין מיהו הגורו שלהם. הם אינם מסוגלים לקלוט שנתניהו אינו מחזיק באידיאולוגית הימין (או באידיאולוגיה כלשהי) ואינו מקדמה. בשל טיפשותם ושטחיותם – חשוב להם רק שניתן יהיה לקרוא למנהיגם כ "מנהיג הימין" ולעצמם אנשי ימין.

  גם תמריץ מצטרף אליהם בטענתו שנתניהו איפשר להם להמשיך לקרוא לעצמם ימין (שרק זה חשוב להם) גם כאשר יתמכו במדיניות המנוגדת למדיניות הימין. מדיניות הימין שכוללת (לטענת תמריץ) יציאה למלחמות מיותרות ולהרפתקאות מסוכנות, הפרת הסכמים בינ'ל עליהם חתמה ישראל (אוסלו), הבערת אש בהר הבית וכד' וכד'.

  אבל, ניתן לתפוס את נתניהו ואת האידיאולוגיה שלו גם בצורה שונה לחלוטין. למשל כמוני.
  אחד המאפיינים הפסיכולוגים המבחינים (לתפיסתי. למרות שאין לי שום הוכחות לכך) בין אנשי ימין לאנשי שמאל הוא השאלה האם הם בבסיסם שחקני הגנה או שחקני התקפה. האם הם מונעים בעיקר מחרדות על כל האיומים שיכולים לקרות ומנסים להגן כמיטב יכולתם על כל הטוב שקיים בהווה *או* האם הם מונעים בעיקר מהפנטזיות על כל הטוב שאולי יוכל לקרות בעתיד, לאחר שיצליחו להרוס את כל הרע והנורא שקיים בהווה.
  (((מה שמזכיר לי שהבאתי פעם ליאיר את מילות ההמנון החלופי של השמאל הישראלי "שחקי שחקי על החלומות …", בהשוואה למילות "התקווה", בכדי להסביר את השמאל הישראלי / הפרוגרסיבים)))

  נדמה לי שבן של היסטוריון, שבחר להתמחות דווקא בשנאת יהודים רצחנית ובאינקויזיציה הספרדית – נולד להיות במהותו שחקן הגנה.
  להערכתי נתניהו מונע בעיקר בכדי להגן על הקייםמפני כל האיומים האפשרים (מאיראן ועד אובמה. כולל בשולים מוירוס הקורונה). נתניהו מונע הרבה פחות מהחלומות לשדרג את ההווה ולקדמו (כמו מחלומות הימין להגדיל את שטח מדינת ישראל או לחזק את הריבונות בנגב או בהר הבית או להקטין את דומיננטיות ההסתדרות או את דומיננטיות מערכת המשפט וכו).

  מכאן נובע ש"הביביסטים" אולי אינם כל כך מטומטמים. הם בסה'כ די מרוצים מההווה (ומסתפקים בשיפורים ובשידרוגים בשולים בלבד). כלומר שהם תומכים במי שהוכיח שבכוחו להגן על ההווה ולשמור עליו. בלי הסתכנות בחלומות (אפילו אם הם מאוד מפתים) ובהרפתקאות מסוכנות.

  השאלה האם ה"ביביסטים" הם בעצם ימין או מרכז – תלויה במשרטטי המפות האידיאולוגיות בכל תקופה.
  בתקופת בן גוריון, לדוגמא, הם היו מוגדרים כאנשי שמאל פרגמטים.
  בתקופת אוסלו – כאנשי ימין רדיקלים / קיצוניים ומסוכנים.

  Liked by 2 אנשים

 6. קמיליה, את צודקת בהכול חוץ מאשר במחשבה שאני חולק עלייך. איני חולק עלייך. ועדיין, יכול היה להיות מנהיג ימני אחר שיעשה דברים הרפתקניים ומסוכנים בהרבה.

  אהבתי

 7. הIQ הגבוה בפעולה
  מזכ"ל התנועה הקיבוצית משווה את מצוקת הקיבוצים בעוטף עזה לזו של קיבוץ ניר דוד – דין עזה כדין בית שאן…

  אהבתי

 8. יש כאן דברים שאנני חושב שהם נכונים:
  "רצו הימניים לצאת למלחמות שונות ומשונות" – עד כמה שידוע לי מרבית הימניים לא רוצים בכך וכן גם הנהגת הימין שקדמה לביבי.
  הסכם אוסלו היה כישלון וגרר אחריו אינתיפדה עקובה מדם. כמו כן ככל הידוע לי ביבי היה נגדו.
  ההתנתקות בוצעה ע"י אריאל שרון. אני לא יודע אם היא טובה או רעה. עדיין יש בעיות עם עזה.

  אהבתי

 9. לחייל הזקן:
  נראה לי שאתה חושב שצה"ל של היום הוא בעל יכולות נמוכות בהרבה מצה"ל של מלחמת ששת-הימים, מלחמת יום-הכפורים ומלחמת לבנון הראשונה.

  אהבתי

 10. arn,
  הגדרה מדוייקת. כוכבי התחיל כהבטחה גדולה והפך לאכזבה גדולה. אייזנקוט פרו

  אהבתי

 11. אל רום,
  אתמול קיבלנו הדגמה לתרבות השקר של מערכת הביטחון. מדובר בפירסום של ניסוי מוצלח בטיל חץ 2. זה דומה להכרזה על ניסוי מוצלח בטנק מרכבה 3. חץ 2 נמצא בפיתוח כבר 25 שנה (לאחר שחץ 1 הכושל לא הגיע לייצור) וחץ 3 שהיה אמור להחליף אותו נמצא בפיתוח כבר 12 שנה (יש כבר חץ 4 בתכנון מזה מספר שנים). העובדה שממשיכים לשפר את חץ 2 מעידה על 2 בעיות. 1. הגירסאות הישנות של הטיל טובות לכפרות 2. גם החץ 3 טוב לכפרות (אחרת היו נוטשים מזמן את המשך פיתוח חץ 2). לפי הפירסומים הרשמיים בניסויים (של המערכת המבצעית) שנערכו במשך השנים מספר הכישלונות דומה למספר ההצלחות. מדובר אם כן במערכת דרדלה שיעילה כמו ניילון נגד טיל כימי.

  אהבתי

 12. חייל זקן, על מה אתה מדבר לא מובן ? זה ענין של שכבות. ככל שהשכבה האטמוספירית גבוהה יותר, אז הפיתוח הוא מתקדם יותר. כך למשל, חץ 3, נועד ליירט טילים מחוץ לאטמוספירה פשוט. זה כמו מערכת הגנה רב שכבתית:

  כיפת ברזל לקצרי טווח. ושרביט הקסמים וקלע דוד, לשכבות יותר גבוהות, או טילים יותר ארוכי טווח. האמריקנים לא היו רוכשים כל זאת אחרת. לא היו מממנים מלכתחילה.

  להתראות

  אהבתי

 13. חייל זקן, הנה מצטט מוויקיפדיה, לגבי חץ 3:

  חץ 3 הוא טיל נגד טילים אקסו-אטמוספירי – מיועד ליירט טילים בליסטיים בחלל והרחק מגבולות ישראל, כחלק ממערכת הנשק חץ. הטיל פותח במפעל מלמ של התעשייה האווירית לישראל. היכולת ליירט מחוץ לאטמוספירה מקטינה את הסכנה שראש הקרב, חומרי לחימה כימיים או ביולוגיים או שרידי הטיל, יתפזרו מעל שטח ישראל. מערכת 'חץ 3' היא הנדבך העליון במערך ההגנה הרב-שכבתית של ישראל כך שבהינתן תרחיש של כישלון יירוט על ידה יתאפשרו ניסיונות יירוט נוספים על ידי הנדבכים התחתונים[1] של המערכת.

  עד כאן הציטוט:

  אז שכבות. מחוץ לאטמוספירה. והרציונל בצידו. למנוע פיזור של חומרי לחימה. ולתת עוד צ'אנס במקרה של פספוס, לשכבות תחתונות.

  כאן:

  https://he.wikipedia.org/wiki/חץ_3

  אהבתי

 14. תמריץ,
  כל טיל בליסטי שהטווח שלו גדול מ200 ק"מ מגיע מחוץ לאטמוספרה. כל טילי משפחת חץ נועדו ליירט טילים כאלה והם מיועדים לאותה שכבה (אותן מטרות יירוט). חץ 2 משמיד את מטרתו באמצעות פיצוץ חנ"מ בקירבת טיל המטרה (כמו טיל נ.מ) ואילו חץ 3 משמיד את מטרתו באמצעות פגיעה ישירה (ברזל בברזל) ללא צורך בחנ"מ. זוהי פעולה שיכולה להתבצע אך ורק מחוץ לאטמוספירה לעומת חץ 2 שיכול להשמיד מטרות הן באטמוספירה והן מחוצה לה. בכל מקרה, שני הטילים בעלי אפקטיביות נמוכה. האמריקאים משקיעים במערכות יירוט טילים ישראליות בין השאר משום שגם המערכות שלהם לא יעילות אבל שורפות סכומי עתק בהשוואה לישראליות. המיירט של קלע דוד (שרביט קסמים זה השם הקודם) אומץ על ידם והפך למיירט של מערכת הפטריוט. אני מניח שהחץ לא אומץ על ידם כי הביצועים שלו נופלים אפילו מאלו של המקבילים האמריקאיים שלו.

  אהבתי

 15. חייל זקן, אני מניח שכתבת לי את זה. זה גם עושה רושם של ציטוט כלשהוא מאיפה שהוא.

  אהבתי

 16. אוף טופיק:
  כמה מובטלים (כולל חל"ת) יש במדינה?
  ע"פ הלמ"ס: 430 אלף. אבל הלמ"ס מחשב את האבטלה ע"פ סקרים סקרים יכולים לטעות בענק.
  נדמה לי שע"פ לשכת התעסוקה כ-560 אלף. אבל האם באמת כל המובטלים נרשמים בלשכת התעסוקה. הרי אין צורך שהלשכה תחפש לך עבודה. יש הרבה דרכים קלות יותר להשגת עבודה.
  נדמה לי שע"פ הבטוח הלאומי כ-900 אלף. זהו כנראה מספר הנרשמים לקבל אבטלה. אבל האם כל המובטלים הולכים להרשם שם? אם מישהו מובטל ולא זכאי לקבל דמי אבטלה – הוא לא ירשם. מצד שני יתכן שיש אנשים שלא עובדים אבל לא רוצים ולא מחפשים עבודה.

  אם כך איך בכלל אפשר לדעת כמה באמת מובטלים?

  אהבתי

 17. האם מחירי הדירות ירדו?
  האם הממשלה עושה משהו בכוון?
  המחירים היום מקשים מאוד על קנית דירה. אם מחירי הדירות ירדו נניח ב-60% אז מרבית בעיות הדיור יפתרו.

  אהבתי

 18. arn, שאלת לגבי מחירי הדירות. אוכלוסיית ישראל גדלה במיליון נפש מדי חמש שנים בערך וככה זה יהיה עוד שנים רבות. צריך לפחות 60 אלף דירות בשנה כדי לעמוד בכזה דבר, ואנחנו לא שם.

  אהבתי

 19. שמעתי את ארנון סגל על ביבי. פתאום אני מרגיש שאני רוצה להיות שוב ביביסט אדוק

  Liked by 1 person

 20. ארנון סגל הוא אקטיביסט ואקטיביסטים במהותם הם שמאלנים.הליכוד כמפלגת סטטוס קוו ריאליסטת מתנגדת באופן מהותי לאקטביסטים.

  Liked by 1 person

 21. אתה יודע למה הלכה מרצ אצל בנט? מפני שהוא מינה ("לא לחינם הלך הזרזיר אצל העורב מפני שהוא מינו"). לא סתם שרי מרצ מתפטרים. התגלית שהם בנטיסטים ויש להם זיקה לציונות הדתית מבלבלת אותם.ראה כיצד זדנברג היא בנטיסטית בתגובה לווטו על מינוי ביילין ליו"ר רשות הטבע והגנים:
  https://www.inn.co.il/news/571732

  אהבתי

 22. יש בין זנדברג לבנט זיקה של בעלי אייקיו גבוה. מאפיין אותם שאינם מחפשים לנצח במשחק סכום אפס, אלא למצוא דרך שתהיה טובה לכולם.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: