המבוי הסתום לא התפוצץ

בטוויטר מתווכחים לכמה אחוזי הירושימה הגיע הפיצוץ בביירות. יש אומרים חמישה אחוזים. יש אומרים עשרים אחוזים. הפיצוץ יחולל בעיות קשות במדינה שכבר ממילא נמצאת על סף תהום. הנמל שנחרב הוא המקום שדרכו הגיעה אספקה חקלאית ושבו היא נשמרה. איזה אירוע קשה זה למדינה שכבר קודם לכן תושביה היו מורעבים.

נראה כאילו לבנון המתינה לקש שישבור את גב הגמל ובפועל קיבלה הירושימה שפוצצה את גב הגמל, אבל מה הלאה? האם תתחולל שרשרת אירועים שתביא לשינוי טקטוני?

כנראה שלא. אף מיעוט בעולם הערבי לא יהיה מטומטם מספיק כדי להתנער מהצבא שמגן עליו והחיזבאללה הוא צבא המגן של השיעים. גם אם קיומו גובה מהם, כמו מכל הלבנונים, מחיר כבד.

התמריץ החזק בעולם זה התת מקלע ולחיזבאללה יש הרבה ממנו. הנוצרים והסונים חלשים מדי וחילוניים מדי מכדי להעז לצאת למלחמת קודש מול השיעים. אך הדבר מותיר את לבנון במבוי סתום – מדינות הציר הסוני לא יתמכו בלבנון כל עוד היא שבויה של חיזבאללה וגם מהמערב יהיה קשה לקושש כסף. הנמל החרב יביא ללבנון אמפתיה ואולי קצת סיוע אבל גורלה נקשר בכפיה לגורלה של אירן, והיא תישאר בסופו של דבר שבויה של הציר השיעי.

64 תגובות על ״המבוי הסתום לא התפוצץ״

 1. תמריץ, זוהי בדיוק ההגדרה , הקש ששבר את גב הגמל. אסור לשכוח, לבנון הרוסה בעיקר בגלל הקורונה, והסנקציות האמריקניות שחנקו אותם לגמרי. גם בעיית הפליטים מסוריה מהווה בעיה מאוד קשה ( על פלסטינאים פליטים שם). צחוק הגורל, שחיזבאללה חשב שייקח את תיק הבריאות, להעלות את קרנו בקרב האוכלוסיה. לקח לפני הקורונה. איזה טירוף.

  לגבי ההגדרה של עוצמת הפיצוץ, אז זה גם לא ממש כמה אחוזים אפילו מהירושימה ונגאסקי. תלוי בעצם איך מסתכלים על זה:

  נניח "המואב" האמא של כל הפצצות שטראמפ הטיל על אפגניסטן לא מזמן (על מיתחם מערות של דעא"ש) יש לה כוח כללי של : 11 טונות טי אן טי. לפצצה על הירושימה היה כוח של : 16,000 טון ( 16 קילוטון). על נגאסקי 20,000 טון. זה לא ממש מה שקרה בלבנון. פשוט לא סביר:

  על פי עבאס איברהים, ראש שירותי הביטחון בלבנון, כנראה שזה נגרם מסודיום ניטרט שנתפס לא מזמן על גבי אוניה שהגיעה ללבנון, והוחרם. אז הכמות הייתה צריכה להיות אדירה. לא ממש הגיוני. אבל:

  אסור לשכוח, שפצצות כבידה, משמע: שמוטלות ממטוס ופוגעות בקרקע, מאבדות אנרגיה בפגיעה עצמה ( יוצרות נניח מכתש לא אפקטיבי לרדיוס מסביב) ואילו כאן, זה התחיל על פי עדויות מפיצוצים קטנים, ואחר כך פיצוץ אדיר, אבל, האנרגיה לא אבדה בפגיעת כבידה, לכן, קילומטרים שלמים מסביב, סבלו מהדף נורא ממש ,אפשר להניח.

  לבסוף, קרדיט לקברניטים ישראלים, שהציעו עזרה ללבנון. כל הכבוד.

  אשאיר לינקים אחר כך….

  להתראות

  אהבתי

 2. הנה כאן:

  "באופן חריג: ישראל הציעה סיוע הומניטרי ללבנון

  בהנחיית השרים גנץ ואשכנזי ישראל הציעה ללבנון סיוע עקב הפיצוץ שאירע בנמל בדרום ביירות. דובר צה"ל: "זו העת להתעלות מעל לכל סכסוך". ריבלין: "שולחים יד מושטת". נתניהו הנחה את ראש המל"ל לשוחח עם שליח האו"ם למזה"ת ולברר כיצד ניתן עוד לסייע"

  כאן:

  https://www.ynet.co.il/article/B1khlEPWD

  אהבתי

 3. ושכחתי ממש לציין:

  בעוד כמה ימים, יינתן פסק הדין, של הטריבונל המיוחד ללבנון ( טריבונל בינלאומי, ששופט באבסנטציה מה שנקרא, שלא בנוכחות הנאשמים) בקשר לרצח של רפיק חרירי בזמנו. הנאשמים, קשורים לחיזבאללה וכו… מענין איך ואם זה ישפיע.

  Liked by 1 person

 4. פצצות האטום שהוטלו על הירושימה ונגסקי היו בעוצמה של 20 קילו-טון ט.נ.ט. 020 אלף טון ט.נ.ט.) וגרמו להרג מידי של 50 – 100 אלף איש כל אחת. עוד כמות כזו של אנשים מתו אחר-כך מפציעות ומהקרינה.
  פצצת האטום הגדולה ביותר שיוצרה (זו בעצם לא פצצת אטום אלא פצצת מימן) היתה בעלת עוצמה של 60 מגה-טון ט.נ.ט. (60 מיליון טון ט.נ.ט.).

  אהבתי

 5. לפני עידנים התנהל בבלוג ויכוח על הקשר בין המצב הכלכלי לבין טרור.
  היו שטענו ששיפור משמעותי של המצב הכלכלי (ביו'ש ובעזה) יוביל להפחתת המוטיבציה שלהם לטרור (בעיקר מנימוקים מרכסיסטים כמו שעוני מוביל למצוקה, לייאוש וכעס, לפשיעה ולטרור + יהיה להם יותר מה להפסיד … ).

  אני טענתי שטרור (ומהפכנות) הוא פריוילגיה של משכילים מהמעמד הבינוני ומעלה. העניים ביותר מתמקדים בהישרדותם האישית מיום ליום. לפיכך שיפור המצב הכלכלי ביו'ש ובעזה דווקא יוביל להגברת עיסוקם
  ב"התנגדות". כולל בטרור.

  עכשיו הגיע תשובה מלומדת ומורכבת יותר – כלכלן המתמחה בתחום עיסוק חדש (עבורי): כלכלת טרור.
  ראיון שהוא אמנם ארוך אבל מומלץ.

  https://heres.podbean.com/e/002_claude_berrebi/

  בהקשר ללבנון – על פי אותו כלכלן נראה שבשנים הקרובות נסבול פחות מטרור לבנוני.
  (מה שאינו אומר דבר על טרור איראני משטח אקס-לבנון העצמאית).

  אולי יש בכך מעט צדק פואטי כיון שאני חושדת שתכולת המחסנים שהתפוצצו בלבנון – תוכננה להתנפץ בשטחי ישראל.
  מצד שני, לא יכולתי שלא להיזכר במאגרי מטענים מאוד נפיצים בפוטנציה במפרץ חיפה.

  Liked by 2 אנשים

 6. תמריץ, פיצוצים בצד, חשבתי על 3 בעיות בסיסיות ברעיון שלך שאפשר להדפיס כספים ככל שרוצים, כל עוד מדובר במטבע ריבוני.

  הבעיה המקורית היא כמובן אינפלציה, ועל זה אמרת שאפשר להדפיס כל עוד היא לא עולה. מה שאמרת נכון בתיאוריה, במציאות ייתכן שלא תספיק לתפוס את האינפלציה בזמן. יש "זמן תגובה" לפעולות שקשורות בצמצום והרחבת בסיס הכסף, כמו גם עצמת תגובה. קצת כמו שליטה בדאון או אנייה, האפקט של המהלכים – שינוי הכיוון של ההגאים – מתגלה רק לאחר זמן. אתה עלול להיקלע למצב של אובר-שוט לשני הכיוונים ולהכנס לסחרור.

  הבעיה השנייה היא שיש גבול לכמות ההלוואות שהציבור יכול לתת. היום רוב הדפסת הכספים נעשית באמצעות אג"ח. אולם כמה אג"ח ממשלתי כבר הציבור (כולל קרנות פנסיה וכו') יסכים לרכוש, במיוחד כשהריבית אפסית? התוצאה תהיה או עלייה של הריבית, או שתיאלץ להנפיק אג"ח במטבע חוץ – בשביל ללוות ממשקיעים מחוץ למדינה, והנפקה במט"ח כמובן מנוגדת לכל הרעיון שלך – או שתיאלץ פשוט להדפיס כסף במקום להלוות אותו. הדפסת כסף ישירה, להבדיל משימוש באג"ח, יכולה לפגוע בדירוג הבינלאומי, וזה אומר שהמטבע שלך יחלש ביחס לשאר העולם. זה מביא אותנו לבעיה השלישית.

  הבעיה השלישית היא שמשק שאינו אוטרקי תלוי, בהגדרה, בייבוא. אם המטבע שלך נחלש, המחיר של מוצרי ייבוא עולה. למעשה לא משנה באיזו שיטה תבחר להדפסת כספים, בסופו של יום תקבל אינפלציה.

  בעיה רביעית (כן, דיברתי על 3 אבל אנחנו כבר בתנופה) היא הבעיה הידועה של אינפלציה "נסתרת" – זו של מחירי נכסים. נדל"ן, מניות וכיו"ב. בעיה זו קיימת כבר היום אולם אף אחד לא סופר אותה, וכבר דנו בכך בעבר.

  אהבתי

 7. לגבי הבעיה הראשונה הפיתרון הוא יעד של מחיר, לא של אינפלציה שנתית. כלומר בנק ישראל יתחייב לא לאינפלציה של 2 אחוז בשנה אלא לכך שרמת המחירים בעוד 20 שנה תהיה גבוהה בחמישים אחוז (כפי שאמור לקרות בעלייה של 2 אחוז בשנה במשך 20 שנה). ככה גם אם האינפלציה בשנה אחת תנסוק יהיו מספיק שנים לתקן זאת לאחר מכן על ידי אינפלציה נמוכה מהרגיל. ואם אינפלציה של 2 אחוז נמוכה מדי לניהול באופן כזה, אז אפשר לקבוע את האינפלציה הסבירה על 3-4 אחוז כפי שפול קרוגמן הציע.

  לגבי הבעיה השנייה זה דבר שכתבתי עליו רבות. הגרעון מממן את עצמו. נניח שהממשלה לוקחת חוב. הוא לא נשאר בכספות. הוא שב אל המשק ואל הציבור ואל הבנקים ומאפשר להם לקנות בו עוד חוב. יש אולי פער זמנים חשבונאי – קודם הממשלה לוקחת אג״ח ואז מבזבזת אותו והציבור קונה בכסף החדש שהגיע אליו אג״ח. אבל אפשר לפתור זאת בתרגילים פיננסיים או במלווה מטח קצר מועד.

  היחלשות המטבע מעודדת את ענף היצוא ולכן תורמת לצמיחה וזה טוב. כמובן עד גבול מסוים. מה הגבול? אינפלציה ממשית שחורגת מרצון הבנק המרכזי. אבל זה בדיוק העניין – צריך להגיע לאינפלציה ולראות לה את הלבן בעיניים, לא להסתפק באינפלציה נמוכה מהיעד המינימלי שש שנים כפי שעושה בנק ישראל, וזה בתקופה שבה השקל מתחזק ומתחזק.

  אהבתי

 8. מצטט מ- ynet אכן:

  נשיא לבנון מישל עאון הודיע אמש כי האסון אירע כתוצאה מפיצוץ של 2,750 טונות של אמוניום חנקתי – חומר המשמש לדישון אבל גם להכנת פצצות – שאוחסנו בנמל במשך שש שנים מבלי שננקטו סביבן אמצעי אבטחה ראויים. שלטונות לבנון טרם הודיעו באופן חד-משמעי ממה נגרם הפיצוץ, אבל סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת שמקור ביטחוני וכלי תקשורת מקומיים אמרו שהוא החל בעבודות ריתוך שבוצעו במחסן בנמל. הנשיא עאון הודיע על כינוס ישיבת קבינט מיוחדת היום, וראש הממשלה חסן דיאב הבטיח למצות את הדין עם האשמים באסון ואמר שהם ישלמו "מחיר כבד".

  עד כאן הציטוט:

  אז זה תואם ההערכות הראשוניות עד כה. הרבה עדי ראיה זיהו פטריה בצבע כתום צהוב משהו. מטורף לגמרי.

  כאן:

  https://www.ynet.co.il/article/SJLtraDWD

  אהבתי

 9. עמיחי, מה יהיה אם לא תתפוס אינפלציה בזמן? אז מה?
  אומנם אינפלציה הורסת אמון במטבע. זה פוגע ביכולת הממשלה לנהל מדיניות ויש לזה תופעות לוואי. אבל פרט לזה? בשנות ה80 היתה אינפלציה אדירה ותפקדנו.
  אתה יכול להיות עשיר ומאושר גם באינפלציה אבל לא במיתון.
  מחירי הבתים הם פונקציה של האינפלצייה אבל הפוך ממה שאתה חושב. ככל שהאינפלציה נמוכה הריבית נמוכה ואין אלטרנטיבות להשקעה אבל אם תהיה אינפלציה גבוהה העניין בקניית דירות להשקעה ירד. זה גם תופעה חברתית, באירופה מחירי הדירות לא עלו.
  החוב יכול לעלות עד בלי די הוא וירטואלי, בארה"ב כשהוא עבר בליון ו10 בליון זה יצר כותרות, אבל זה רק מספר. נניח שמחר ארה"ב תגלה כוכב שביט עשוי זהב ששוה 20 בליון ותעביר את הזכויות שלו לפד ובזה תמחוק את החוב שלה ואפילו תקבל קרדיט? ובא לציון גואל.

  אהבתי

 10. אכן, הטריבונל הבינלאומי המיוחד, למשפט רפיק חרירי, היה אמור לפרסם הפסק דין, ב- 7 אוגוסט יום שישי הקרוב. מתוך ריספקט והתחשבות, הוא דחה זאת ל- 18 באוגוסט. כאן להודעה המיוחדת של הטריבונל:

  https://bit.ly/3fBzffX

  אהבתי

 11. תמריץ,
  שאלה בכלכלה.
  הנדל"ן הכי יקר בנמל מסחרי הוא המבנה הקרוב ביותר לקו המים. המחסן שהתפוצץ בנמל ביירות עונה לתיאור זה. מה הסיכוי שנדל"ן כזה יקר יעמוד נעול במשך שנים במקום שישמש לשינוע סחורות? לא מאמין למילה ממה שפורסם במדיה העולמית אודות הפיצוץ

  Liked by 1 person

 12. העתקתי מ"פארוק" בטלגרם (ח.ז)
  כמעט 24 שעות עברו מאז האירוע בלבנון, וממשלת לבנון הקימה ועדת בדיקה על מנת למצוא את האשם באחסנת החומר המסוכן בנמל ביירות במשך 7 שנים. הוועדה לא צריכה לעשות הרבה בכדי לגשת לעניין, אבל ספק רב אם יש לה אומץ. מספיק ללכת אחורה בזמן ולבדוק אירועים שונים שארגון חיזבאללה קשור בהם על מנת להבין את החיבה הגדולה שהארגון פיתח לאמוניום חנקתי.
  השנה, בפשיטת משטרת גרמניה, גילו הגרמנים שפעילי הארגון אגרו כמות של מאות קילוגרמים של אמוניום חנקתי במדינה.
  בשנת 2015, שלטונות כווית גילו מצבור של כ-2 טון אמוניום חנקתי שלטענת השלטונות היה שייך לארגון.
  בשנת 2015 שלטונות קפריסין עצרו פעיל של הארגון עם 420 ארגזים של אמוניום חנקתי.
  בשנת 2019 חושף הדיילי טלגרף, כי בשנת 2015 נמנע פיגוע טרור של החיזבאללה בלונדון, לאחר שכוחות הביטחון גילו 3 טון של אמוניום חנקתי ששייכים לארגון.
  בקיצור, הארגון פשוט "מכור" לחומר הזה…

  תוספת מ"אבו עלי אקספרס" (ח.ז)
  בנוסף לפוסט המרתק הזה של ידידי פארוק, אודות השימוש שעושה חזבאללה באמוניום חנקתי, העיר את תשומת ליבי העוקב גלעד אינדיקצי כי גם בפיגוע נגד מבנה הקהילה היהודית בארגנטינה ב 1994 (בו נהרגו 85 בני אדם) נעשה שימוש במכונית תופת ובה היו 275 קילו של אמוניום חנקתי.
  הפיגוע, מיוחס לחזבאללה.
  עוד ציין העוקב כי, ע"פ ניו יורק טיימס בפיגוע בשגרירות בארגנטינה שהתרחש שנתיים קודם לכן נעשה שימוש בחומר זהה.
  נסראללה יעדיף לדבוק בשתיקתו…

  Liked by 1 person

 13. חייל זקן, לא ממש תואם המציאות. קודם כל, ארגוני טרור רבים משתמשים בחומרי דשן וכדומה, לייצר פצצות פרימיטיביות ( בייחוד זאבים בודדים, או חסרי תשתית ארגונית צבאית). כך למשל אפילו אנדריי ברייוויק הנורבגי בזמנו. זה ידוע. החיזבאללה, מצוייד היטב. לא צריך גיחוך כזה. הוא מחזיק צבא של ממש, ומצוייד היטב. אבל, מעל הכל:

  במקרה הזה, המדובר באוניית משא, שלא עברה סטנדרטים של בטיחות ונפרקה בלבנון.מצטט מוויקיפדיה:

  On 23 September 2013, the Russian-owned Moldovan-flagged cargo ship MV Rhosus set sail from Batumi, Georgia, to Beira, Mozambique, carrying 2,750 tonnes of ammonium nitrate.[12][13] In October, it was forced to port in Beirut with engine problems.[14][15] After inspection by port state control, the Rhosus was found unseaworthy, and it was forbidden to set sail.[15][14] Eight Ukrainians and one Russian were aboard,[a] and with the help of a Ukrainian consul, five Ukrainians were repatriated, leaving four crew members to take care of the ship.[17][b]

  נתרגם ספונטנית:

  ב- 23 בספטמבר 2013, האוניה ( בבעלות רוסית, נושאת דגל מולדבי ) הפליגה מבטומי ( ג'ור'גיה) לביירה במוזמביק, נושאת עמה 2750 טון של אמניום חנקתי. באוקטובר הוכרחה האוניה לעגון בביירות עם בעיות במנוע. אחרי סריקה של יח' פיקוח בנמל, האוניה נמצאה לא כשירה להפלגה, ונאסר עליה להמשיך להפליג. חלק מן הצוות חזר למולדתו, וחלק נשאר.

  ועוד, מצטט:

  By order of a court, the dangerous cargo was brought ashore in 2014 and placed in Hangar 12 at the port, [19] where it remained for the next six years.[12][13][15][20]

  בצו בית משפט, המטען המסוכן הורד לחוף ב-2014 ואוחסן בהאנגר 12 בנמל, ונשאר שם כשש שנים.

  כאן לוויקיפדיה:

  https://en.wikipedia.org/wiki/2020_Beirut_explosions

  עד אשר יופרך הדבר, ונדע עוד פרטים, כנראה שהגרסה הזו, היא הדומיננטית בעליל. לא נראה שקשור לחיזבאללה כלל כרגע.

  להתראות

  אהבתי

 14. רק תיקון טעות:

  השם הוא כמובן:

  אנדרס ברינג בריוויק, ולא כפי שכתבתי : אנדריי ברייוויק.

  ומצטט מוויקיפדיה לגבי דשנים לפיגועים (בקשר לאנדרס):

  בסוף יוני או בתחילת יולי 2011, הוא עבר לשטח כפרי שמדרום לאסטה באמוט, מחוז הדמארק, כ-140 ק"מ צפונית מזרחית לאוסלו, שם מיקם את החווה החקלאית שלו. החברה שימשה ככיסוי כדי להשיג כמויות גדולות של דשנים מלאכותיים וכימיקלים אחרים לייצור חומרי נפץ. הספק החקלאי מכר לחברה של ברייוויק כשש טונות של דשן במאי 2011. ברייוויק תכנן ליצור פצצה שתהיה גדולה מספיק כדי לחולל הרס בקנה מידה ניכר ובנה פצצת דשן במשקל של 950 ק"ג.

  כאן:

  https://he.wikipedia.org/wiki/אנדרס_ברינג_בריוויק

  אהבתי

 15. אל רום,
  מי שכתב את הערך בויקיפדיה העתיק את התוכן מאחד העיתונים. זה לא מקור בעל ערך לנושא הזה

  אהבתי

 16. ל-amehaye:
  הבעיה השניה שהצגת איננה בעיה כלל. הממשלה אינה צריכה ללוות כסף מהבנקים כפי שהיא עושה זאת היום ולא לשלם על זה ריבית. כאשר הממשלה פונה לבנקים לבקש הלוואה הם פשוט מייצרים לה את הכסף ע"י תקתוק מספרים בקובץ אקסל. על המספרים האלו הם גובים ריבית. הממשלה יכולה לייצר את אותם מספרים בעצמה ללא עזרת הבנקים ולחסוך את הריבית. דרוג האשראי הבינלאומי לא אמור להפגע מזה. דרוג האשראי הבינלאומי צריך להקבע ע"פ יכולותיה הכלכליות של המדינה ולא על פי שיטת ייצור הכסף. חוץ מזה אז מה אם דרוג האשראי הבינלאומי יפגע? הרי במצב כזה הממשלה לא לוקחת הלוואות בכלל.
  הבעיה השלישית שהצגת גם היא איננה בעיה. המטבע לא אמור להחלש אם המדינה תייצר לעצמה את הכסף. כמו כן ייקור מחירי היבוא דוקא מביא לשיפור במאזן המסחרי.
  הבעיה הראשונה והרביעית הן בעיה אחת. אינפלציה יכולה בהחלט להיות בעיה. בשביל זה צריך להיות גוף בעל סמכויות נרחבות שמשגיח על כך שהממשלה לא תייצר יותר מדי כסף. אבל לא חייבים בשביל זה ללוות כסף מבנקים ולייצר חוב.
  לתמריץ:
  לא ברור לי מה מפריע לך שהאינפלציה נמוכה? לדעתי אם קובעים רף לאינפלציה צריך לקבוע רף עליון בלבד. מה זה מפריע אם תהיה אינפלציה של 0% במשך 2000 שנה?

  אהבתי

 17. אל רום, לפעמים השמיים מורידים עליך מן… גם אם אתה במקרה ארגון טרור. ייתכן שמה שכתוב בוויקי זה מה שקרה, וייתכן שקרה משהו אחר. אנחנו גם לא יודעים כיצד בדיוק קרתה תקלה במנוע, ומדוע הם נאלצו לעגון דווקא בביירות. אולי החומר הגיע במקרה ליידי חזבאללה (כאמור, מן שירד מהשמיים) ואולי לא. מה שאנחנו כן יודעים זה שהחומר נשאר שם מספר שנים. אולי מתוך שחיתות ורשלנות, ואולי מתוך חישוב – מוצדק – של החיזבאללה שאף גורם זר לא יעז לפוצץ מצבור כזה בלב אוכלוסייה.

  Liked by 2 אנשים

 18. אמחייה וחייל זקן, אתם מספרים לי על מקור ראשון ? מה כתוב בעיתונים וכדומה ? יצאתם מדעתכם ? זוהי הגרסה הדומיננטית כרגע. עד אשר יוכח אחרת.

  אני מפנה לוויקיפדיה, בגלל צורת הכתיבה והעריכה, ובגלל שמבחינה אתית, הם מקפידים להשאיר שם המקורות אם לא שמתם לב ( יותר מופנה לחייל הזקן).

  אז תטרחו להגיע ולקרוא ולראות. מה אתה בכלל יודע על מקורות בעלי ערך חייל זקן ? בחיי…..

  ואמחייה, אתה בכלל ספק אם ידעת גרסה בסיסית זאת. אז עכשיו אתה מקשה פה בדקדקנות, מאיפה אנו יודעים, אם הייתה בכלל תקלה במנוע ? עד עכשיו סביר להניח, היית מתנדנד ברחפן, בין שמיים וארץ בקשר לאירועים. איזה מנוע ?

  אהבתי

 19. חייל זקן ואמחייה:

  אז אתם נניח מחזיקים מעיתונים גדולים ונפוצים ? לפחות חייל זקן נניח. אז ניו יורק טיימס, בקשה, אותה גרסה בקירוב עד כה:

  אהבתי

 20. חייל זקן, אמחייה,

  ואם אתם רוצים בעברית ( בהסתמך על סוכנויות ידיעות גדולות בעולם ) אז בקשה, ידיעות אחרונות/ ynet, מצטט:

  " מקורו של מאגר האמוניום החנקתי האדיר הוא כנראה בספינה שעשתה לפני כשש שנים את דרכה מגאורגיה למוזמביק. היא נאלצה לעגון בביירות בשל תקלה, ואחרי שעגנה שם נאסר עליה להפליג. בהמשך ננטשה על-ידי הצוות, וכמה נושים הגישו תביעות בעניינה. בשל הסכנה שנשקפה מתכולתה נפרק מצבור האמוניום החנקתי אל מחסן בנמל, ושם הוא נותר מאז. במשך הזמן הזה, לא ננקטו אמצעי אבטחה שימנעו מהמאגר להתפוצץ."

  עד כאן הציטוט:

  זוהי הגרסה עד כה. היא מתיישבת עם השכל הישר, ניסיון החיים, והעובדות. צריך לחכות לעוד אישושים ופרטים יותר מאומתים. אבל, עד כה, כך הדבר. אני מפנה לוויקיפדיה, בגלל הסגנון והעריכה והמקורות. אז בחיי….. כאן:

  https://www.ynet.co.il/article/HkMtEXuZw

  אהבתי

 21. לתמריץ:
  שכחת פרט חשוב בקשר לאינפלציה: היא גם שוחקת חסכונות ופנסיות. זה לא מצב כל כך נעים לכל אדם. גם אם הוא לא פנסיונר היום הוא יהיה פנסיונר בעתיד ולמשך זמן בלתי ידוע. זה לא נראה לך בעיה ם מישהו שמאריך ימים יתקע בסוף ימיו לצרות כלכליות? זה לא נראה לך בעיתי אם מישהו חוסך לדירה ומחירה לפתע עולה?

  אהבתי

 22. אגב, בשורה קצת מעודדת אולי:

  "גנץ: ניסויים בחיסון לקורונה על בני אדם – אחרי חגי תשרי"

  "שר הביטחון ביקר במכון הביולוגי בנס ציונה והודיע על התקדמות נוספת לקראת השקת החיסון. מנהל המכון הדגיש כי החיסון עוד צריך לעבור תהליכי רגולציה: "יש לנו חיסון מצוין, המוצר בידינו". ארבעה חיסונים נגד קורונה הגיעו לשלביהם הסופיים ברחבי העולם – בארה"ב, ברזיל, רוסיה ובריטניה"

  כאן:

  https://www.ynet.co.il/article/BkD8CLFZw

  אהבתי

 23. אני נגד אינפלציה לא צפויה.. כל מה שאני מציע אמור להוביל לכך שלא תהיה כזו. אינפלציה צפויה אנשים יודעים לשקלל מראש כחלק מנסיבות ההשקעה.

  אהבתי

 24. אל רום,
  כל מה שהתפרסם במדיה אלו סיפורי מעשיות. מי שצילם את הפיצוץ עם מצלמה ספקטרלית (יש כזו על לווייני תצפית צבאיים) יכול לדעת מה התפוצץ ובאיזה אופן.

  אהבתי

 25. חייל זקן, אין ספק שהגרסה שהבאת, זוהי הגרסה. תקרא עוד פעם מה כתבת שם, או איזה גרסה הבאת.

  בינתיים זוהי הגרסה. צילום הפיצוץ, זה לא מה שכתבת לפני כן. ויש עדויות מן השטח. כרגע אין שום הגיון להניח, שזה משהו שקשור לחיזבאללה. הם על תיק הבריאות. בתוך קורונה. למה פיצוץ כזה ? למה יחזיקו שם אמוניה חנקתית בכמויות מטורפות כאלו. יש שטרי מטען של אוניות. יש תעודות. היו שם 2760 טונות בקירוב. מאיפה לדעתך הם באו? זה ההסבר היחידי כאן עד כה. תפסיק בחייך להתפתל ולבלבל המוח כאן. אתה מביא מאיזה מקור עלום ומפגר, על טון פה, טון שם. פה מדובר על אחסון של 2760 טון בקירוב, בתוך האנגר בנמל, גלוי לגמרי למעשה, עם תעודות ושטרי מטען, והתכתבויות מינהלתיות לגבי הדבר. קרוב ל- 6 שנים. מפקחים שם זועקים, מה לעשות עם כל החומרים הללו ? והזהירו שוב ושוב.

  והסברתי לך, זאבים בודדים, או חסרי תשתית משתמשים בדשן לפיגועי טרור. חיזבאללה לא צריך את זה. הוא יושב בלבנון. יש לו צבא מאורגן. אפילו היה צריך את זה ליעדים בחו"ל, עדיין, הכמות לא סבירה, תוך העמדה בסכנת חיים של ממש את לבנון וביירות. זה לא סביר. הם לא מפגרים.

  ומה אתה בחייך מבין במצלמות ולויינים ואללה ? היום יש לויינים עם מצלמות הדמיה מטורפות לגמרי ( הדמיה לא צילום). והיו עולים פה על משהו מיד, שזה לא אמוניה חנקתית שהתפוצצה שם. לפי ההיגיון שלך, למה בכלל אמוניה חנקתית התפוצצה שם ? למה לוויין ? יש אינספור עדויות פורנזיות, מהותיות, עדויות ראייה.

  זה הגרסה עד כה. ונראה מה הלאה. זוהי הגרסה הסבירה היחידה עד כה. או שאולי תכתוב, שהנדל"ן יקר מדי להאנגר בנמל ? אלוהים….. לך תבנה אולי בנמל אשדוד איזה מגדלים. תפרק עגורנים, ותרים מגדלים לשמיים. בחייך……

  אהבתי

 26. חייל זקן,

  פה באל ג'זירה, יש לך, צילומים של תכתובות, בין הנהלת הנמל, למערכת המשפט וכדומה, בהם הפקחים מתריעים שוב ושוב, במשך שנים, על הסכנה של החומרים שמאוחסנים שם. כאן:

  https://www.aljazeera.com/news/2020/08/officials-knew-danger-beirut-port-years-200805032416684.html

  אם אתה לא מבין משהו, תשאל…..

  להתראות

  אהבתי

 27. הנה, נתרגם פה מן האסושיייטד פרס ( AP):

  In the letter, the customs chief warned of the “dangers if the materials remain where they are, affecting the safety of (port) employees” and asked the judge for guidance. He said five similar letters were sent in 2014, 2015 and 2016. The letter proposes the material be exported or sold to a Lebanese explosives company. It is not known if there was a response.

  נתרגם ספונטנית:

  במכתב מנהל המכס מזהיר " מפני סכנות באם החומר המאוחסן ישאר במקום, וזה עשוי להשפיע על הבטיחות בנמל ובטיחות העובדים" והוא שואל את השופט לגבי הנחיות, מה לעשות עם החומרים. הוא טוען, ש- 5 מכתבים דומים, נשלחו ב- 2014, 2015, 2016. המכתב מציע האפשרויות הבאות: לייצא החומר,או, למכור אותו לחברות לבנוניות העוסקות בחומרי נפץ. לא ידוע אם בכלל היה מענה למכתבים.

  כאן:

  https://apnews.com/4475998de078a93bbe91b7ac9d43ada2

  להתראות

  אהבתי

 28. אל רום,
  הדמיה זו פעולה חישובית שאינה קשורה לסוג מצלמה כלשהו. מצלמה ספקטרלית מספקת אינפורמציה לגבי חומרי הבעירה. העובדה שיש מסמכים שמתעדים הכנסה של חומר מסויים למחסן לפני 7 שנים אינה מספקת כדי להוכיח שזה גם מה שהתפוצץ. מצלמה ספקטרלית יכולה לספק תשובה ל3 שאלות:
  1. כיצד ניזום הפיצוץ
  2. האם היה שימוש במאיצים ואם כן מאילו חומרים
  3. אילו חומרים התפוצצו/נשרפו

  Liked by 1 person

 29. תרומתי הצנועה לדיון אל רום – חייל זקן:

  *נניח* שספינת סנטה קלאוס, שנושאת מתנות החביבות מאוד על שליטי לבנון העכשווים (החיזבאללה – הידוע כחובב מושבע של חומרי נפץ) התקלקלה (בשל צירוף מקרים מסתורי) דוקא ליד נמל ביירות.
  *נניח* גם שהנושים של הספינה פושטת הרגל הסכימו לוותר על מכירה מיידית של כל תכולת הספינה בכדי להקטין במעט את הפסדיהם.

  מה הסיכוי שהחיזבאללה, שאין כל ספק בשליטתו המוחלטת בנמל בירות (מנהל הנמל "הכל יכול', הידוע כשליטו הבלעדי, הוא קרוב משפחה של נסראללה) , לא ישים את ידיו על המתנה שצנחה כך לידיו ???

  האם ארגון, שעל פי מקורות ישראלים (ומיטב זכרוני המעט מפוקפק) תכנן להקים מפעל לטילים מדויקים בקרבת נמל התעופה של בירות ובקרבת אצטדיון כדורגל, ירתע מלאחסן חומרי נפץ מסוכנים בנמל בירות, בסמוך לריכוזי אוכלוסייה???
  (כזכור לכולנו – החמאס מיקם את המפקדות האסטרטגיות שלו דווקא מתחת לבית החולים העיקרי של עזה. מעט קשה להניח שהחיזבאללה, בניגוד לחמאס, התקשה לתפוס איזה אתרים בלבנון די בטוחים מהפצצת חיל האוויר הישראלי).

  ********

  כר נוסף לחובבי תיאוריות קונספרציה וחובבי ריסוק תיאוריות שכאלו:
  השאלה האם קורה משהו חריג במחסני המזון הסינים / מי משקר ומדוע?

  http://www.meshekil.com/ReadNews/463

  Liked by 1 person

 30. חייל זקן,

  אתה כותב על דברים שאין לך בהם מושג אפילו. למה לך לעשות את זה לא מובן ? בהתחלה כתבת אמוניה, בשביל לשרטט גרסה מפלילה על החיזבאללה ( מה שהוא טבעי ומובן, אבל, צריך להיות מבוסס היטב) ועכשיו, אתה כלל לא יודע אם זה היה אמוניה ?

  והדמיה, משרטטת הרבה יותר טוב מצילום. מה אתה בכלל יודע, זה מטורף:

  הדמיה, יכולה לנתח תדרים בתחומים שונים, ולשרטט את האפשרות המדוייקת ביותר. יתירה מזו:

  על סמך ההדמיה אפילו, אפשר היום לשרטט אירוע או צילום רסמי.

  אבל, צילום רסמי, לא תמיד ישרטט, איזה חומר התפוצץ שם. במקרה הזה אגב, הייתה פטריה צהובה כתומה על פי עדי ראייה, מה שמחזק אמוניה חנקתית.

  תפסיק להתבטא במה שאתה לא מבין בו.

  קמיליה,

  קונספירציות אינסוף. זה חוכמה בלתי נגמרת. כרגע, זה הגרסה הסבירה היחידה. לא רואה שום גרסה יותר טובה, קוהרנטית מזו. נחכה ונראה.

  להתראות

  אהבתי

 31. חייל זקן,

  בשביל שתהיה בעניינים, אתה כנראה תושב קבע של לה לה לנד. כאן בוויקיפדיה, עברית, בהירה, פשוטה, ערך:

  " אף מלאכותי" , ככה להבין מושכלות יסוד בתחום. האף המלאכותי, מזהה חומרי נפץ ( בין היתר). בלי צילום, בלי אללה. זה רק לקבל מושג כללי, מבוא, מושכלות יסוד ממש.

  כאן:

  https://he.wikipedia.org/wiki/אף_מלאכותי

  להתראות

  אהבתי

 32. אל רום,
  אתה מבלבל בין הדמיה למדידה. הדמיה בסך הכל לוקחת נתונים שהתקבלו במדידות ו/או תכנונים ומציגה אותם באופן שמובן לצופה (הופכת מספרים לצורות). אין קשר בין אף מלאכותי לבין חישה ספקטרלית. ספקטרוסקופיה זה הכלי היעיל ביותר בכימיה אנליטית לזיהוי חומרים והוא משמש גם באסטרונומיה כדי לזהות הרכב של כוכבים. אף מלאכותי זה מכשיר חדש שמנסה לחקות פעולה של אף של כלב. אף כזה נבנה כדי לזהות מולקולות מאד מסוימות שעוברות בו בכמות מאד קטנה אבל אינו כלי מדידה אוניברסלי כמו ספקטרוסקופיה.

  Liked by 1 person

 33. חייל זקן, אין לך מושג כלום, מהי מדידה, מהי חישה, מהי הדמיה. באמת, מספיק…… התייגענו עד בלי די.

  אהבתי

 34. תמריץ,
  86% מהאמריקאים רוצים לשמר או להגביר את הנוכחות המשטרתית. דרישה לפירוק המשטרה לא תביא את הדמוקרטים לבית הלבן
  https://news.gallup.com/poll/316571/black-americans-police-retain-local-presence.aspx?utm_source=facebookbutton&utm_medium=facebook&utm_campaign=sharing&fbclid=IwAR1QXSfzeGoqOdFyXnEcI2SD37va0WuFjEkWXxYR8M2HU46uS1vzRxvmNj8

  אהבתי

 35. הדלקת הדגל הייתה צעד יפה ואפילו בלתי נמנע. זה שללבנונים יהיו קונספירציות לגבי זה, זה חלק מהטרגדיה הערבית – תמיד חשיבה קונספירטיבית, אבל לא בעיה שלנו.

  אהבתי

 36. @תמריץ ו@חייל זקן – כשמסתכלים בפריזמה של ריצוי הבוחרים הבורגנים בתל אביב והשמאל הציוני בארה"ב (יהודים דמוקרטים לא רדיקלים), זה נראה הגיוני לחלוטין ואף משתקף בחשבונות טוויטר של הקבוצות האלו.

  המחווה הזו כל כך זולה שמבחינתי לא צריך בכלל את חולדאי שיחליט על הדלקת הדגל. נשים אלגוריתם: אם מס' הרוגים גדול מ-10 כפול פקטור נדירות האסון (למה אי אפשר על כל תאונת רכבת בהודו), הדלק דגל של המדינה המוכה ובא לציון גואל, כולם שמחים. מחווה ריקה? 90% ממה שפוליטיקאים עושים זה מחוות ריקות, לא צריך להתרעם.

  Liked by 1 person

 37. תמריץ,
  אני דווקא סבור שמעשה נאצל היה יכול להיות הדלקת סמל תל אביב על ידי עיריית ירושליים לאות הזדהות עם אבלם של התל אביבים על סגירת הבראסרי.

  אהבתי

 38. רוב התגובות באמת נזעמות ( של הלבנונים על הדגל המואר). אבל, מצאתי כמה חיוביות. יש לזה איזושהיא משמעות, מצטט ( עירובין, העיתון והתגובות):

  "How big you are, Israel" wrote one user. "Thank you for your humanity, despite the controversy," wrote another.

  ועוד:

  "Humanity is far from hatred and resentment, and this is Israel: when there is destruction, it has done everything in its power to help our people in Lebanon. Israel bears the symbol of humanity," wrote one user in Iraq

  אסור לשכוח, לישראל יצא שם מדהים במבצעים הומניטריים. טורקיה רעידת אדמה דאז. האיטי מי שזוכר. אפריקה. אגב, האו"ם אימץ את התקן הישראלי, כתקן אוניברסלי לבית חולים שדה במצבי חירום שכאלו. יש כאלו שזוכרים גם זאת. למשל הטורקים, תחת ארדואן, שסייעו למי שזוכר, בשריפה האדירה ביערות הכרמל ( מטוסי כיבוי וכו…).

  כאן:

  https://www.ynetnews.com/article/ByQxl00Y11P

  להתראות

  Liked by 1 person

 39. זה יפה שישראל מציעה עזרה ללבנונים אבל אם הם לא רוצים לקבלה אז לא צריך.
  בכל אופן יש לי תחושה שישראלים רבים יוצאים מגדרם כדי לקשור קשר עם ערבים (ללא קשר למקרה הזה). אני זוכר פעמים רבות בארועי ספורט רבים עיתונאים ארבו לספורטאים ערביים וניסו לראיין אותם בכל דרך. לפעמים ביקשו או לחצו על ספורטאים ישראלים לנסות להצתידד עם ספורטאים ערבים. נראה לי שכל הנסיונות האלו מיותרים.

  Liked by 1 person

 40. אוף טופיק,
  על משמעות ההסכם הסיני – איראני והשלכותיו העתידיות.

  קטעים מכתבה של אמנון לורד:
  ———————————————–
  " … לישראל היתה בעיה, גם בעבר, להבין את ההקשרים המעצמתיים של המלחמות עם הערבים. ב־67', מייד אחרי המלחמה, היתה לצמרת הישראלית בעיית תפיסה לגבי ברית המועצות. זו לא היתה אופוריה או מנוחה על זרי הדפנה. מדיון במטכ"ל ביולי 67' עולה דאגה עמוקה מהמעורבות הסובייטית; אלא מה, אפילו מפקד חיל האוויר דאז, מוטי הוד, הפגין בורות עוצרת נשימה. "לא שמעתי הערכה באשר לכמה יש לרוסים עניין במזרח התיכון", אמר הוד, "אני סקפטי אם לרוסים יש עניין. מה יש להם פה? ערבים סוציאליסטים? נפט? מה הם מחפשים פה שלא חיפשו בקובה או במזרח הרחוק היום. אני לפחות בשאלה הזאת לא מבין". …
  …..
  למרות הקשרים הרבים שמתבססים על אינטרסים עסקיים וטכנולוגיים, ונמשכים כבר לא מעט שנים, הסינים הם חידה יותר גדולה לראש הישראלי ממה שהיו הסובייטים בשיא המלחמה הקרה של המאה ה־20. נחוצה כאן דעה שנייה, מלומדת, שקשה למצוא כמוה בקהיליית מכוני המחקר בישראל.
  מייקל דוראן הוא בעיניי המנתח שהוכיח את הבנתו ואת אמינותו יותר מאחרים שנדרשו לסוגיות המזרח התיכון, ובייחוד בנושא איראן, בעשור האחרון. הרבה לפני שבישראל העלו על הדעת שהנשיא אובאמה חותר להתקרבות לאיראן ולהסכם איתה על חשבון ישראל, דוראן אבחן את הכיוון של הנשיא. הוא היה קול בודד (אולי למעט נתניהו). .,,
  … הוא בא באמירות נחרצות לגבי הסכם סין־איראן
  להתעדכן במאמר הגדול שדוראן פרסם השבוע יחד עם פיטר ראף במגזין המקוון "טאבלט".

  לפי דוראן וראף, ההשקפה הדומיננטית מאז אובאמה היא שסין ממוקדת בקיבעונה על מסחר בדגש על נפט וגז. "האסטרטגיה שלה במזרח התיכון מונעת על ידי האינטרסים הכלכליים שלה", כתבו השניים. התפיסה המקובלת עד היום מוגדרת כ"התכנסות הרמונית" או "שילוביות הרמונית": שאיפה להגיע למיזוג האינטרסים העסקיים הגלובליים של ארה"ב עם אלה של סין. ולפי מייקל דוראן ההשקפה הזאת שלטת מאז ימי הנשיא ניקסון (1972) ועד אובאמה.

  במאמר הוא קובע: "סין מתקדמת בחדירתה למזרח התיכון בהחלטיות אכזרית, כיוון שהאזור מהווה אינטרס סיני חשוב יותר מכל אזור אחר בעולם מלבד מערב האוקיינוס השקט. אכן, סין פועלת בצורה אקטיבית ביותר לסלק את ארה"ב מהמזרח התיכון – מציאות שהקהילה האסטרטגית האמריקנית מעדיפה לא להכיר בה, אבל למרות זאת, זוהי מציאות גלויה ומובהקת".
  יש לסינים שותפות קרובה גם עם רוסיה וגם עם איראן, והם רואים בשתיהן סוג של כלבי תקיפה שנועדו להתיש את האמריקנים. הם הופכים את ים סוף עד קרן אפריקה לים סיני, וכבר מאתגרים צבאית־פיזית את האמריקנים סביב נמל ג'יבוטי, שעליו השתלטו. לפי הניתוח הזה, סין רואה את ישראל כמעצמה גרעינית, ולא פחות חשוב כמעצמת סייבר עולמית; לכן הם כנראה מתחשבים בנו יותר ממדינות אחרות, ויכולת המיקוח של ישראל מולם גבוהה.

  דוראן טוען שבניגוד למקובל כאילו האינטרסים הכלכליים של סין יוצרים אצלה העדפה ליציבות – ההפך הוא הנכון. חוסר היציבות – למשל, בארצות מוכות קורונה לאחרונה – הוא מצב שהסינים מעודדים, משום שהוא מקל על החדירה. …"

  —————————

  מצ'ב המאמר המלא במגזין טאבלט אליו לורד מתייחס:

  https://www.tabletmag.com/sections/israel-middle-east/articles/china-middle-eastern-kingdom

  אהבתי

 41. קמיליה,
  השינוי העיקרי הוא במפת האינטרסים ולא במדיניות ארצות הברית הפסיקה לייבא נפט וגז ואילו סין נותרה יבואן גדול

  אהבתי

 42. לחייל זקן,

  המאמר המקורי בטאבלט אמנם מאוד ארוך – אך אני ממליצה שתקרא את כולו.

  המאמר תוקף, ממספר כיוונים רב, את ה"קונספציה" (מונח שלי) שסין מונעת רק (או בעיקר) מהאינטרסים הכלכליים שלה.
  אותי הוא שכנע. לכל הפחות הוא הדליק אצלי מספר רב של נוריות אזהרה.

  למעשה הוא מזהיר את המערב בכלל, ואת ארה'ב בפרט, מיישום מדיניות הנגזרת מקונספציה מאוד מאוד שגויה זו. על אחת כמה וכמה אם ארה'ב תבחר בנובמבר את ביידן / את ממשיך מדיניות החוץ של אובמה כלפי סין וכלפי איראן.

  למעשה הוא מזהיר גם את כל מדינות המזרח התיכון, *כולל* את ישראל.
  להערכתו, קיימת סכנה שבעתיד הלא מאוד רחוק נאלץ לכרוע על ברכנו לפני סין, ולהתכחש לאמריקאים ולאינטרסים שלהם, רק בכדי לרצות את שליטי האימפריה שכנראה תשלוט בקרוב על כל מרכז אסיה, המזרח התיכון ומזרח אפריקה. .

  לטענתו הסינים פועלים נמרצות להשתלט *גם* על המזרח התיכון וכל נתיבי המים המובילים אליו וממנו. במקביל לחתירתם להבריח מהאזור את האמריקאים.
  לדוגמא: הוא אפילו מסביר את רצח העם, שהסינים החלו לבצע במיעוט האויגורי (טורקי) שלהם, בעובדה המצערת ששטחי המחייה שלהם נמצאים על נתיבי התחבורה (אותם הם בונים במרץ) המובילים מהחוף המזרחי של סין אל פקיסטן ומשם לאיראן ולמפרציות.

  אהבתי

 43. קמיליה אני לא בטוח ש"אדונים" סיניים גרועים יותר מ"אדונים" אמריקאים. ככל שידוע לי הסינים אוהדים, בגדול, יהודים.

  שני דברים נוספים:
  1. נדמה לי שתמריץ עצמו הביא נתונים לכך שאוכלוסיית סין נמצאת למעשה בהתכווצות. בטווח הארוך זה יכול להשפיע לרעה על הכלכלה שלהם, וייתכן שהחשש מפניהם מוגזם – קצת כמו החשש שהיה בזמנו מיפן (זוכרים את כל הסרטים משנות השמונים על השתלטות יפן על ארה"ב?)
  2. העניין שציינת יכול להסביר את הרצון של פוטין להמליך אנשי ימין בארה"ב. עם כל הכבוד, סין היא אימפריה בעלת פוטנציאל גבוה משמעותית מרוסיה, ופוטין יצטרך בעלי ברית במאבק הזה.

  אהבתי

 44. קמיליה,
  סין היא מעצמה עולה שהנהגתה אינה כפופה לחסמים חוקיים/מוסריים אבל אינה אויב אידיאולוגי של מדינת ישראל כפי שהיתה ברית המועצות. חוששני שבמפלגה הדמוקרטית מתפתחת איבה אידיאולוגית לישראל. אם יזכו הדמוקרטים בשני הבתים ובבית הלבן ישראל תהיה תחת איום גדול יותר מאשר התעצמות סינית

  אהבתי

 45. האיבה הדמוקרטית אינה מתפתחת בחלל ריק. מטורפי הסיפוח קנו אותה בדם וביזע כשהם מנסים להקים פה מדינת אפרטהייד מוצהרת במקום ליזום הליכי שלום ללא הרף ולסמוך על הפלסטינים שכבר יכשילו אותם.

  אהבתי

 46. תמריץ,
  אין קשר בין המדיניות הישראלית לבין הטרנספורמציה של המפלגה הדמוקרטית שהיא ב100% תוצר מקומי אמריקאי

  אהבתי

 47. בהמשך לתגובת חייל זקן לדברי תמריץ
  (המחלוקת האם התנהגות ישראל משפיעה על השינויים שעוברת המפלגה הדמוקרטית בארה'ב ועל יחסה למדינה).

  כתבה של ד'ר רן ברץ "עבור היהודים הפרוגרסיבים של ארה'ב ישראל הפכה לעול".

  https://www.makorrishon.co.il/opinion/254045/

  בהמשך לדברי אמחייה וחייל זקן,
  העדר מחלוקת אידיאולוגית בין ישראל לבין סין ו/או העדר מסורת אנטישמית – כלל אינה מבטיחה שסין לא תרמוס *גם* את ישראל. כפי שהיא נוהגת לרמוס מדינות קטנות או מיעוטים העומדים בדרכה להשיג את שאיפותיה.
  בנוסף, אני תמיד מעדיפה את הרע המוכר של "פקס /שלום אמריקנה" (כולל ההכרח לכפוף לעיתים את הראש לפני ההגמוניה האמריקאית) מאשר את הרע ההרבה פחות מוכר (חיים תחת הגמוניה של מעצמה דיקטטורית עולה, הנחושה למחוק במהירות "מאה שנות השפלה").

  Liked by 1 person

 48. קמיליה,
  סין רחוקה מאד מהעוצמה האמריקאית ועדיין לא רמסה אף אחד מחוץ לגבולותיה

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s