שברו את הגלגל

ברוסיה הפרלמנט מתעמר בלהט"בים על ידי איסור על תעמולה הומולסבית. בישראל הכוח הפוליטי נמצא בצד השני והכנסת רוצה לאסור טיפולי המרה. ככה זה, לפעמים מישהו אחד בראש הגלגל ולפעמים מישהו אחר. ברם, הדבר הנכון הוא, כפי שייחלה חאליסי במשחקי הכס, לשבור את הגלגל. לשבור את הגלגל שבו עליונים ותחתונים מתחלפים בנסיונות הכפייה וסתימת הפיות שלהם. להבין שלבית המחוקקים אין זכות לחסום את מרחב הפעולה החופשי של האזרחים בנושאים חברתיים רגישים.

התיאורים כאילו המוני נערים קופצים מהגג אחרי טיפולי המרה וההתעללות הכרוכה בהם אינם אלא אגדה אורבנית. צעירים החיים בחברה שמרנית לעתים משוועים למישהו שישמע אותם, ולעתים דווקא ההבטחה להמרה יכולה לאפשר להורים ולמחנכים לעודד אותם להגיע למישהו שיקשיב. וגם אם הטיפול אינו מוצלח, כוח הכפייה של חוק אינו הכלי להתמודד בו עם המציאות החברתית ההומופובית שמולידה את הרצון בטיפולי המרה.

בסקירה מקיפה על טיפולי המרה נמצא שחלק מאלו שעברו אותם הפיקו תועלת, לא בכך שהמירו נטייתם המינית, זו תוצאה נדירה ולא סבירה. אלא מבחינות אחרות. למשל היו להט"בים שהיו מסוגלים להשלים עם נטייתם דווקא אחרי שהתנסו בטיפול פסיכולוגי והבינו שגם הוא לא יכול לשנות את התכנות הביולוגי הבסיסי שלהם.

זה נכון שיש קטגוריה מסוימת של טיפולי המרה בעלת פוטנציאל נזק אמיתי ועמוק – טיפול סלידה שכולל התניית הגירוי המיני בגירוי שלילי באופן פאבלובי. למשל מטופל הומו יקבל מכת חשמל בכל פעם שהוא נחשף לתמונת דוגמן יפהפה. ברם, לא צריך חוק של הכנסת כדי לאסור טיפול פסיכולוגי כזה בימינו כפי שלא צריך חוק כדי לאסור על פסיכולוג לעודד שתיית אקונומיקה. כל ועדת אתיקה תשלול מהמטפל שיעסוק בכך את רשיונו לאלתר וטוב שכך. לא שמעתי שאפילו חרדים וחרד"לים מקדמים או מעודדים טיפול נורא שכזה.

פסיכיאטרית קנדית תיארה מגפה בקרב נערות – הן מגיעות למסקנה פתאומית שהן בעצם בנים בגוף נשי ועליהן לעבור ניתוח לשינוי מין. יש כמובן באמת ובתמים נערות שנולדו עם נפש ששייכת למין השני וניתוח לשינוי מין יכול לרפא אותן מסבלן, אך לא זה המקרה המדובר. מה שתיארה הפסיכיאטרית הקנדית הוא התפרצות מדבקת שמתרחשת בקרב בנות שמכירות זו את זו שלפתע החליטו שהן בנים בגוף לא להן אחרי שתמיד חשו נשיות ועד גיל מאוחר יחסית. אוי למטפל שיחשוד שאין מדובר בלהט"ביות אותנטית – הוא יידון כמטפל המרה ואולי יישלח לכלא. זו דרכם של חוקים, הם מפעילים אפקט מצנן רחב סביבם, כי מי רוצה להסתבך איתם, וכך מחוללים תוצאות אבסורדיות.

חברי הכנסת, ותרו על הפופוליזם הזול והניחו לאנשי המקצוע לעשות עבודתם, כל אחד לפי דרכו והשקפת עולמו. תראו גם מה כותב בנושא הפעיל הדתי הלהט"בי זאב שביידל.

84 תגובות על ״שברו את הגלגל״

 1. תמריץ, אתה מניח, וזה נשמע הגיוני, שיש מעשים, שברור שהם אסורים. לא צריך חוק אתה מניח. נניח:

  הומו מקבל מכות חשמל. עידוד שתיית אקונומיקה וכו…. אבל, זה רק נשמע כך. זה לא כך בדיוק תמיד במציאות. המציאות מייצרת המון מצבים הרבה יותר מורכבים:

  הנחת העבודה, הינה זו, שמטפל ומטופל, יש ביניהם יחסי: תלות. המטופל רואה במטפל, מעין דמות של סמכות, דמות בעלת כריזמה, ידע, מקצועיות וכדומה. ואילו המטופל, מרגיש חסר אונים. מרגיש יאוש. צורך בחיזוק, תמיכה וכדומה. זה יוצר תלות. צדדיות להשפעה קשה והרסנית.

  לא פעם, הדינמיקה מכאן, מוליכה לניצול ועושק. אתה כותב על מקרים שהחריגות והאכזריות, מזדקרים לעין כל. אבל, במציאות, זה גם יכול להיות מקרים של השפעה מנטלית, ניואנסית לכאורה, שמביאה לקשת של מצבים קשים מאוד:

  נמחיש למשל, עם הקייס המפורסם של אלי פלח, פסיכולוג שקיים יחסי מין עם לקוחות. מצטט מן הפסק דין:

  כבוד השופטת ב' אופיר-תום קבעה, כי על-אף שהמתלוננת הייתה מודעת לתכלית פעולותיו של המערער, היא הייתה במצב מנטאלי שלא אפשר לה לפעול מתוך הסכמה חופשית. נקבע, כי טענת הסנגור ממנה עלה כי המתלוננת נתנה את הסכמתה למעשי המערער בה, מנוגדת למצב העובדתי שהוכח בבית-המשפט. זאת למד בית-המשפט מתגובותיה של המתלוננת למגעים, ולעובדה שברוב המקרים בהם נגע המערער במתלוננת הוא עשה זאת "בהפתעה, והיו לעיתים [מגעים] בני שניות מספר בלבד, מבלי שהותירו בידה כל אפשרות להסכים או להתנגד להם" (בעמוד 80 להכרעת-הדין). בית-המשפט סייג את האמור באשר לגורם ההפתעה בכל הנוגע לאירוע בו ביצעה המתלוננת מין אוראלי במערער. נמצא כי גם שם החל האירוע במפתיע, כאשר המערער מישש את גופה של המתלוננת, וניסה להוריד את מכנסיה.

  ושים לב, מצטט בהפרדה ההמשך:

  " אמנם, אין מחלוקת כי המתלוננת ביצעה בהמשך פעולה אקטיבית, אולם נקבע כי עשתה זאת בתחושה של לית ברירה, ותוך סלידה קשה."

  עד כאן הציטוט:

  הדינמיקה היית כזו, שהמתלוננת והמטופלת, בסוף, גם עשתה מעשים אקטיביים כמצוטט, אבל, בניגוד לרצונה למעשה. הדינמיקה לפעמים יכולה להיות הרסנית.

  כאן לפסק הדין ( לא מלא) ערעור בעליון:

  https://bit.ly/2WOfQlx

  יש גם מקרים, של בלי מגע פיסי כלל, רק בדיבורים, יכולה להתבצע שטיפת מוח אכזרית מאוד. הרסנית, שתהרוס חיי אדם. זה לא עובד כך. יש עינויים מנטליים, והם מוכרים בישראל, ובינלאומית בטח ובטח. מעשים מנטליים, של דיבורים בלבד, שעולים לכדי עינויים קשים.

  על כך, צריך להבין, שכאשר יש איסור מפורש בחוק, מסכת הטיעונים המשפטיים, הן לענין הכרעת הדין, והן לענין גזר הדין, יכולים להיות מאוד שונים. יש גם בעיה לא פעם עם עיקרון החוקיות:

  עיקרון החוקיות, משמעו: שאיסור צריך להיות מפורש. שאם לא כן, אדם לא יודע מה החובות שלו המשפטיות, ממה יש לו צורך ברור להימנע, על מנת לא להיענש. וזה מהווה סוגיה כשלעצמה בבתי משפט לא פעם.

  לכן, אסור לך להתרשם, כאילו, אכזריות חריגה היא חזות הכל.הרבה יותר מורכב מזה.

  להתראות

  אהבתי

 2. כאן, כדאי מאוד לקרוא, דו"ח מאוד מאוד חשוב, של שליח האו"ם לזכויות אדם וכו…. הדו"ח עצמו, עוסק בעינויים נפשיים פסיכולוגיים וכו..מקריאה של הדו"ח, אפשר להבין, איזה סבל ועינויים, אדם יכול לעבור, בלי שום מגע פיסי אפילו. רק שטיפות מוח אכזריות. ניצול רגשי אכזרי של מצוקה וכדומה. הדברים האלו לא פשוטים כלל ועיקר לא. כאן:

  https://bit.ly/2EaZehv

  אם מישהו לא מבין, יכול לשאול.

  אהבתי

 3. רק נמחיש מן הערעור בעליון לעי"ל, כיצד זה נראה בחיים האמיתיים כל הקרפ הזה, ובקשר לעיקרון החוקיות שהזכרתי:

  בעוד המטופלת מבצעת מין אוראלי במטפל ( קולטים ? ) שימו לב, בערעור בעליון מה טוען המערער, מצטט:

  לחלופין, גם אם הייתה שרויה המתלוננת במצב אחר המונע הסכמה חופשית, לא הוכח כי המערער היה מודע לכך. המתלוננת לא הפגינה חוסר נוחות או מחאה אובייקטיבית שהייתה יכולה להוות אינדיקציה למצוקתה, אלא המשיכה בפגישותיה כמימים ימימה. הרחבת גבולות הסעיף, כפי שנעשה במקרה זה, פוגע בעיקרון החוקיות בכך שהיא יוצרת חוסר בהירות וחוסר ודאות. כיוון ש"אין עונשין אלא אם מזהירים", אין מקום להעניש את המערער על בסיס סעיף שלא יכול היה לדעת כי יחול עליו.

  עד כאן הציטוט:

  עיננו הקוראות, הוא טוען, שהסעיף לא יכול להיות מיושם עליו, בגלל עיקרון החוקיות. למה ? הוא עצמו טוען, לא היה מודע, ולכן, זה מרחיב גבולות הסעיף. השופט המוביל בערעור ( א' לוי, לאומני עלק, עם כיפה ענקית צבעונית על הראש) דחה כל העסק בשני ידיים. לא אוכל. אם זה היה, שופט חשוף ראש, היו אומרים, פמיניסט אליטי שמאלני.

  ונקנח עם א. חיות, שמתארת את תחושות המטופלת האומללה, מצטט:

  "ממש הייתי זבוב כלוא בתוך קורי עכביש וסוגרים עליו ופשוט אין מנוס, לא ידעתי איך לצאת מהסיטואציה הזאת" (עמוד 61 לפרוטוקול).

  "אצלו בחדר הייתי קטנה שמה. שמה הייתי עכבר קטן, אצלו בקליניקה" (עמוד 165 לפרוטוקול)

  "הייתי לפני המפגשים עם [המערער], קוראת תהילים לפני שנכנסתי אליו, שיהיה לי את הכוחות להתמודד עם מה שייפול עליי הפעם. כבר הגעתי למצב שכבר לא יכולתי, שאין במה להיאחז יותר, אתה מבין? אין יותר במה להיאחז" (עמוד 166 לפרוטוקול).

  עד כאן:

  קולטים ? לפני טיפולים פסיכולוגיים, שנועדו לשחרר אותה, לאזן אותה, הייתה קוראת תהילים להתחזק. משל מה ? נניח לפני כניסה לעזה בצוק איתן.

  להתראות

  אהבתי

 4. אל רום,
  נראה לך שהפרוייקטור יכול להתגבר על דברים כאלה?
  בגלל סחבת: פיתוח חיסון ישראלי לנגיף הקורונה מתעכב…
  …אלא שבזמן שבמדינות אחרות בעולם אושרו ניסויים קליניים בהשתתפות מתנדבים במהירות חסרת תקדים, למשרד הבריאות הישראלי, האחראי על אישור הניסויים,יש קצב משלו, אטי להחריד. הוועדה, שאמורה לאשר את הניסויים, ומורכבת ברובה ממתנדבים, עדיין לא מצאה זמן להתכנס.
  https://www.maariv.co.il/corona/corona-israel/Article-779340?fbclid=IwAR1BlyMcELBjk5fX2MVxQQojfX6aAnslsW3I6lCusE9ZlDvNw_-zhnwgKNg

  אהבתי

 5. חייל זקן ,

  אם הנטען נכון, הרי שהם מצאו מה שנקרא " חיסון אוניברסלי ". אלא, שזה לא קשור כלל לפרוייקטור. פרוייקטור מנהל המערכה, אבל, לא מפתח את כלי הנשק. המכון פיתח חיסון. מה זה קשור?

  מעבר לזה, צריך להבין:

  קשה מאוד לקרוא דברים כאלו ( אם הם נכונים כנטען). אבל, אין טעם, לפתח חיסון, שיגרום נזק יותר מתועלת. אחר כך, יבואו תביעות. אפילו יש מתנדבים. אפילו מרצון חופשי. בני המשפחה שלהם יתבעו. אף אחד לא רוצה להיתבע. זה נוסה על חיות כנטען. אבל, חיות לחוד, בני אדם לחוד, וטוב שכך.

  יש חוק. תקנות אמנת הלסינקי. לא עושים ניסויים כך סתם בבני אדם. כך זה בכל העולם ( הצהרת הלסינקי).

  אם יש סחבת של ממש, בבחינת רשלנות של ממש. אזי, הם צריכים ייעוץ משפטי, ולעתור לבג"צ.

  כאן למשל, לינק ל:

  "תקנות בריאות העם (ניסויים רפואיים בבני אדם), תשמ"א-1980"

  זה לא פשוט, כאן:

  https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/049_028.htm

  נ.ב.: על פי הנטען, משרד הבריאות לא ייצר תגובה של ממש. מחמת חיסיון וכדומה. הם צריכים להגיב. אבל ,לא הגיבו. אז גם זה בעיה לשפוט הדבר.

  להתראות

  אהבתי

 6. לתמריץ,

  עמדותנו לגבי הנושא די דומות, פרט לנושא הצורך בהגנה על מעוטי ישע / על קטינים.

  בעיני אמור להיות הבדל תהומי, בהגנה שמספק החוק, בין אדם בן 25 שמעוניין לנסות להמיר את נטייתו המינית (או להשלים עם כך שאינה ניתנת לשינוי) לבין בן 15, התלוי לחלוטין בהוריו, במחנכיו ובקבלת אהדה מבני גילו .

  כלומר, בעיני אמורה להיות חשיבות רבה ל"גיל ההסכמה לטיפול המרה".

  כתבת: "… צעירים החיים בחברה שמרנית לעתים משוועים למישהו שישמע אותם.לעתים דווקא ההבטחה להמרה יכולה לאפשר להורים ולמחנכים לעודד אותם להגיע למישהו שיקשיב. …"
  ——————
  ברור שאכזרי להתעלם מהצורך שלהם בקבלת עזרה.
  אבל הרעיון להגיש להם עזרה דווקא באמצעות מי שאמור למעול באמון שנתנו בו ההורים והמחנכים – הוא, בלשון המעטה, רעיון די עקום.

  1. אני מניחה ש*רוב* המתיימרים להמיר את הנטייה המינית – אכן מנסים לעשות זאת.
  ניסיון הכרוך כנראה בפגיעות קשות בתחושת הכבוד והערך העצמי של המטופלים. גם אם אלו המנסים בפועל להתאבד מהווים רק את קצה קצהו של קרחון הסובלים ממצוקה נפשית קשה.

  2. סביר שיהיה גם מיעוט מטפלים, שיוותר על הניסיון הנואל לשנות נטייה מינית, ויגיש אוזן קשבת ואוהדת לצעירים במצוקה.
  אך סביר גם שזרם ההפניות אליהם של "נזקקים להמרה", מטעם מחנכים והורים, ילך ויפחת. באותן חברות שמרניות המשתוקקות להמיר נטייה מינית מטפלים אלו יתפסו ככישלון מקצועי ו/או כרמאים ושרלטנים.

  3. קיימות חלופות "לא עקומות" לטיפול במצוקה הנפשית של בני הנוער והצעירים. פרט לשליחתם ל"מומחים להמרה" בתקווה שדווקא מהם יקבלו עזרה.
  לדוגמא קווי עזרה נפשית טלפונית, אנונימים, לבני נוער מהמגזר הדתי או החרדי ; הקמת מקומות מפגש אנונימיים לקבוצות תמיכה הדדית בהנחיית כאלו שעברו תהליכים דומים לפניהם ועוד.

  אהבתי

 7. רק כאן התרגום להצהרת הלסינקי, כפי שמופיעה בתקנות לעי"ל:

  הצהרת הלסינקי

  המלצות המנחות רופאים במחקר ביו-רפואי שכרוכים בו בני אדם – כפי שאומצה בעצרת הרפואית העולמית ה-18, הלסינקי, פינלנד, 1964, ותוקנה בעצרת הרפואית העולמית ה-29, טוקיו, יפן, 1975

  הקדמה

  שליחותם של הרופא והרופאה היא לשמור על בריאות העם. ידיעותיהם ומצפונם מוקדשים למילויה של שליחות זו.

  הצהרת ג'ניבה של האיגוד הרפואי העולמי מחייבת את הרופא כלפי העולם. "בריאותו של החולה שלי תהא השיקול הראשון שלי", והקודקס הבין-לאומי לאתיקה רפואית מכריז כי "כל מעשה או מתן עצה העלולים להחליש את עמידתו הגופנית או הנפשית של בן אנוש, ניתן להשתמש בהם אך ורק למענו".

  מטרת המחקר הביו-רפואי שכרוכים בו בני אדם חייבת להיות שיפורם של הליכי האיבחון, הריפוי והמניעה, והבנתן של סיבתיות המחלה והתחוללותה.

  בנוהג הרפואי המצוי כרוכים סיכונים במרבית הליכי האיבחון, הריפוי או המניעה. הדבר חל מקל וחומר על מחקר ביו-רפואי.

  התקדמות הרפואה מבוססת על מחקר, שבסופו של דבר חייב להישען בחלקו על עריכת ניסויים שכרוכים בהם בני אדם.

  בתחום המחקר הביו-רפואי יש להכיר בהבחנה יסודית בין מחקר רפואי שמטרתו בעיקרה אבחנה או ריפוי לחולה, ובין מחקר רפואי שמטרתו העיקרית מדעית טהורה בלא כל ערך אבחנתי או ריפויי לאדם המשמש למחקר.

  יש לנקוט זהירות מיוחדת בניהולו של מחקר העלול לפגוע בסביבה, ויש לכבד את רווחתם של בעלי חיים המשמשים למחקר.

  הואיל וחיוני הדבר שתוצאותיהם של ניסויי מעבדה ייושמו על בני אנוש, כדי לקדם את הידע המדעי וכדי להקל את סבל האנושות, הכין האיגוד הרפואי העולמי את ההמלצות דלקמן כמדריך לכל רופא במחקר ביו-רפואי שכרוכים בו בני אדם. יש לעקוב אחריהן בעתיד. צריך להדגיש כי התקנים כפי שנוסחו הם בבחינת מדריך בלבד לרופאים ברחבי תבל. הרופאים אינם משוחררים מן האחריות הפלילית, האזרחית והאתית לפי חוקי ארצותיהם.

  א. עקרונות יסוד

  1. המחקר הביו-רפואי שכרוכים בו בני אדם חייב לתאום את העקרונות המדעיים המקובלים בדרך כלל, ועליו להיות מבוסס על מערכת ניסויים שבוצעה במידה מספקת במעבדה ובבעלי חיים, ועל ידיעה מושלמת של הספרות המדעית.

  2. תכנונו וביצועו של כל הליך ניסויי שכרוכים בו בני אדם ינוסחו בבהירות בפרוטוקול ניסוי, שיועבר לשם עיון, הערות והנחיה לועדה בלתי תלויה שנתמנתה במיוחד.

  3. מחקר ביו-רפואי שכרוכים בו בני אדם ינוהל אך ורק בידי אנשי מדע כשירים ובפיקוחו של איש רפואה בעל סמכות קלינית. האחריות לגבי בני האדם תהא תמיד מוטלת על איש הרפואה ולעולם לא תהא מוטלת על האיש או האשה המשמשים למחקר, אפילו נתנו את הסכמתם.

  4. מחקר ביו-רפואי שכרוכים בו בני אדם אינו יכול להתבצע באורח חוקי אלא אם חשיבות המטרה נמצאת ביחס הולם לסיכון הטמון בכך לאדם המשמש למחקר.

  5. לכל פרוייקט למחקר ביו-רפואי שכרוכים בו בני אדם תקדם הערכה זהירה של הסיכונים שניתן לחזותם בהשוואה לתועלת שאפשר לחזותה לאדם המשמש למחקר או לזולתו. הדאגה לענייניו של האדם המשמש למחקר חייבת תמיד להכריע לעומת עניינם של המדע והחברה.

  6. זכותו של האיש או האשה המשמשים למחקר לשמור על שלמות אישיותם תכובד תמיד. יש לנקוט כל אמצעי זהירות כדי לשמור על פרטיותו של האדם המשמש למחקר, ולהפחית למינימום את פגיעת המחקר בשלמותו הגופנית והנפשית ובאישיותו.

  7. הרופאים יימנעו מלעסוק בפרוייקטים למחקר שכרוכים בהם בני אדם אלא אם כן הונחה דעתם כי הסיכונים הכרוכים בכך נחשבים לניתנים לחיזוי. רופאים יחדלו מכל חקירה אם הסיכונים נמצאו מכריעים במשקלם לעומת התועלת האפשרית.

  8. בפרסום תוצאות המחקר חייב הרופא לשמור על דיוק התוצאות. דיווחים על עריכת ניסויים שלא בהתאם לעקרונות שנקבעו בהצהרה זו לא יתקבלו לפרסום.

  9. בכל מחקר בבני אדם יש להודיע במידה מתאימה לכל אדם המועמד לכך על מטרותיו, שיטותיו, ותועלתו הצפויה של המחקר, הסיכונים הטמונים בו, וכן על אי הנוחות העלולה להיגרם בעקבותיו. יש להודיע לו כי הוא בן חורין להימנע מהשתתפות במחקר, וכי הוא חפשי להסתלק בכל עת מהסכמתו להשתתף. או-אז יבקש ויקבל הרופא את הסכמתו המודעת של האדם המשמש למחקר, שניתנה באופן חפשי, רצוי בכתב.

  10. בקבלת ההסכמה המודעת לפרוייקט המחקר, על הרופא להיות זהיר במיוחד אם האדם המשמש למחקר מצוי ביחסי תלות עמו או עשוי להסכים מתוך כפיה. במקרה זה ישיג ויקבל את ההסכמה המודעת רופא שאינו מועסק בחקירה ושהוא בלתי תלוי לחלוטין במערכת יחסים רשמית זו.

  11. במקרה של אי כשירות חוקית, תתבקש ותתקבל ההסכמה המודעת מן האפוטרופוס החוקי, בהתאם לתחיקה הלאומית. מקום שאי-כושר פיסי או נפשי עושים קבלתה של הסכמה מודעת לבלתי אפשרית, או מקום שהאדם המשמש למחקר הוא קטין, תבוא הרשאה מקרוב המשפחה האחראי תחת זו של האדם המשמש למחקר, בהתאם לתחיקה הלאומית.

  12. פרוטוקול המחקר יכלול תמיד הצהרה בדבר השיקולים האתיים הכרוכים בו, ויצויין כי ממלאים אחר העקרונות שהובעו בהצהרה זו.

  ב. מחקר רפואי המשולב בטיפול מקצועי (מחקר קליני)

  1. בטיפול באדם חולה, חייב הרופא להיות בן חורין להשתמש באמצעי איבחון או ריפוי חדש אם, לפי שיפוטו, מציע זה תקווה להצלת חיים, שיקום בריאות או הקלת סבל.

  2. התועלת, הסיכונים ואי הנוחות האפשריים שבשיטה חדשה יישקלו לעומת היתרונות שבשיטות האיבחון והריפוי הנוהגות הטובות ביותר.

  3. בכל מחקר רפואי, יבטיחו לכל חולה – לרבות אלה שבקבוצת בקרה אם ישנה כזו – את שיטת האיבחון והריפוי הטובה ביותר שהוכחה.

  4. סירובו של חולה להשתתף במחקר אסור שתפגע במערכת היחסים שבין רופא לחולה.

  5. אם הרופא סבור שחיוני הוא שלא לבקש ולקבל הסכמה מודעת, יש לציין את הסיבות המיוחדות להצעה זו בפרוטוקול הניסוי, לשם העברתו לידי הועדה הבלתי תלויה (1.2).

  6. הרופא רשאי לשלב מחקר רפואי בטיפול מקצועי כשהמטרה היא רכישת מידע רפואי חדש, אך ורק במידה שמחקר רפואי מוצדק, בשל ערכו האבחנתי או הריפויי האפשרי, לגבי החולה.

  ג. מחקר ביו-רפואי בלתי ריפויי שכרוכים בו בני אדם (מחקר ביו-רפואי שאינו קליני)

  1. ביישומו המדעי הטהור של מחקר רפואי המבוצע בבני אדם, חובתו של הרופא להישאר מגן חייו ובריאותו של האדם שבו מתבצע המחקר הביו-רפואי.

  2. בני האדם המשמשים למחקר יהיו מתנדבים, והם בני אדם בריאים או חולים שלגביהם התכנון הניסויי אינו קשור במחלתם.

  3. החוקר או הצוות החוקר יפסיקו את המחקר אם לדעתם עלול הוא, אם ימשיכו בו, להיות מזיק ליחיד.

  4. במחקר שנעשה באדם, לעולם לא תהא עדיפות לעניינם של המדע והחברה על פני שיקולים הקשורים ברווחתו של האדם המשמש למחקר.

  אהבתי

 8. אני לא בטוח שקטינים ממש הם עניין משמעותי כל כך בענייננו. החברה החרדית והחרד״לית מנסה להחביא כליל מיניות בגילאי הנעורים של סטרייטים והומואים כאחד.

  אהבתי

 9. קמיליה,
  לובוטומיה היא פרוצדורה שפעם הייתה נפוצה מאוד (וזיכתה לצערי הרב את ממציאה בפרס נובל). היום היא פרוצדורה פסולה וברטרוספקטיבה אף נחשבת לפרוצדורה פושעת שגרמה לנזק גדול ורב היקף. המדע החליט שלובוטומיה היא פרוצדורה שגויה. לפיכך, ברור שלא נשאיר את ההחלטה לביצוע הפרוצדורה בידי החולה ולא משנה גילו.
  תמריץ,
  בד"כ אתה ממש מחובר בכתיבתך למחקרים איכותיים ורחבים ו/או ספרים. הפעם, חוששני שהתנתקת מהשטח ומהמדע. יש כל כך הרבה ראיות לנזקים נפשיים ו/או פיסיים חמורים מאוד מטיפולי המרה. המדע החליט שזו פרוצדורה שגויה ולפיכך יש לאסור אותם בחקיקה. גם שימוש וסחר בהרואין יש לדעתי לאסור בחקיקה ואפילו שוד בנק יש לאסור בחקיקה. רגע סליחה, שניהם בעצם כבר אסורים…
  קראו למשל את זה:
  https://davidson.weizmann.ac.il/online/sciencepanorama/%D7%94%D7%90%D7%9E%D7%AA-%D7%94%D7%9E%D7%A8%D7%94-%D7%A2%D7%9C-%D7%98%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99-%D7%94%D7%9E%D7%A8%D7%94

  Liked by 1 person

 10. בביטוי טיפולי המרה נכנסים הרבה דברים. החל מטיפולי סלידה שאני תומך באיסור חוקי עליהם (אם כי אני בספק אם יש צורך בכך. איש לדעתי אינו מציע היום סחורה כזו) לבין התייעצות עם פסיכולוג איך להמשיך נישואים עם אישה או לחיות ללא מין גם אם אתה הומו בנטייתך. החוק הוא פטיש פופוליסטי שמנסה להכות זבוב.

  אהבתי

 11. לכל המעונין:

  איזה סקרים מפתיעים, שבעצם, טראמפ מקבל תמיכה לא רעה יחסית בקרב שחורים והיספאנים ( ובכלל ניתוח והסבר לגבי תמיכה מסורתית של קבוצות שונות, בקשר לבחירות הקרובות ). מענין מאוד בקשר למירוץ בין ביידן וטראמפ:

  https://www.nbcnews.com/politics/2020-election/who-s-behind-trump-s-big-polling-deficit-two-key-n1234605

  אהבתי

 12. אל רום,
  אם זה לא היה עצוב הייתי פורץ בצחוק רם. כוכבי מאיץ את מסע החיסול של צה"ל עם עוד יחידות מיוחדות שאין להן שימוש במלחמה אמיתית. שים לב שבהצגה המטופשת הזו המחבל גילה את עצמו לכח בדיוק כשמטוס קרב חלף מעל הכח. במלחמה אמיתית יש אויב חכם ונחוש שלובש ופושט צורה ומחליף מקום. אני רוצה לראות את היחידה הרב מימדית לאחר שהות של 48 שעות בג'בליה בקרב אוכלוסיה אזרחית עם מילכודים, מנהרות וחסימות קשר. ומה יהיה בלבנון? ישלחו את היחידה הרב מימדית לבעל בק (יעני בעומק, ראה גם פיקוד העומק) ואת גולני לבינת ג'בל. בפועל אין שום הבדל בבעיות שיוצבו בפני שתי החידות השונות כל כך. המשותף ביניהן הוא ששתיהן לא יהיו מוכנות למלחמה. היחידה הרב מימדית הוכנה למלחמה דמיונית שלא דומה למלחמה האמיתית וגולני שלא קיבלה אמצעים ואימונים שהלכו כולם ליחידות המיוחדות.

  אהבתי

 13. תמריץ,
  אתה מציג כאן את שני הצדדים כשחקנים שווים ולגיטימיים הנמצאים בשני צדי הגלגל – להטבים ותומכיהם מצד אחד, מתנגדיהם בצד השני.
  זה מקביל לאמירה שישראל והחמאס הם שווים, או שתרבות המערב ותרבות הטליבאן שוות. אין שוויון בין מי שתומך בזכותו של אדם על גופו ומיניותו ובין מי שמבקש לדכא אנשים על רקע זה. צד אחד הם הטובים, והצד השני הם הרעים. נקודה.
  אין מקום להיתממות. טיפולי המרה הם לא מצב בו אדם מבקש להתייעץ עם פסיכולוג כיצד לחיות עם אישתו למרות שהוא נמשך לגברים. את זה אף אחד לא אוסר. טיפולי המרה הם פרקטיקה אכזרית ומזיקה שברוב המקרים נכפית על אנשים צעירים על ידי חברה דכאנית. גם אם יש בודדים שמסתייעים בהם כדי להשלים עם נטייתם הרי זו תועלת קטנה לעומת הנזק הנפשי והסבל שנגרם לרבים.
  לסיכום, הפי.סי המציג כל קונפליקט כמצב סימטרי אינו הולם אותך תמריץ. דיכוי הוא רע, חופש הוא טוב.

  Liked by 2 אנשים

 14. האדם שהולך לטיפול ההמרה לא נגרר לשם בכוח.. אתה אומר לו שאתה יודע טוב ממנו מה טוב לו. וייתכן שאתה צודק אבל יש ערך לקיום מרחב התנסות חופשי. גם ללנסות ולהיכשל יש ערך.
  הטיפול בפועל הוא פחות אכזרי ממה שמציגים אותו ולא גורר המוני מתאבדים.. אלו סיפורי מעשיות.
  נושא חמור לדעתי בהרבה הוא סימום נערי חסידות גור בכדורים פסיכיאטרים כדי שלא יאוננו. ובככל המלחמה של החרדים באוננות אינה פחות אכזרית ממלחמתם בלהט״ביות.

  Liked by 1 person

 15. לתמריץ,
  כתבת: "אני לא בטוח שקטינים ממש הם עניין משמעותי כל כך בענייננו. החברה החרדית והחרד״לית מנסה להחביא כליל מיניות בגילאי הנעורים של סטרייטים והומואים כאחד."
  ——————————–
  אחד הסימנים המובהקים לכך שאני אם לילדים מתבגרים הוא שכבר מאוד קשה לי לקבל את בני ה 18 כאנשים בוגרים, שניתן לסמוך על שיקול דעתם.
  לתפיסתי גם הם עדין בחזקת קטינים.

  בנושאים הקשורים לזהות מינית, נסיונות לשנותה או השלמה איתה, תגובות ללחצים חברתיים ומשפחתיים וכד' – רצוי להמתין *לכל הפחות* עד גיל 21. אם זה היה תלוי רק בי – גם עד גיל 24.

  ####################

  כתבה (בעיני מעניינת) על הדומה והשונה, ביחס ללהט'בים וטיפולי המרה, בין המגזר החרדי, החרד'לי והדתי.
  בשוליים גם השוואה ל"אקטיביסטים להט'בים" מסוגו של גל אוחובסקי ושות'.

  https://www.makorrishon.co.il/opinion/249545/

  קטע מתחילת הכתבה:
  ————————————
  " … החרדים תמיד היו אדישים לקהילה הגאה. במגזר החרדי לא תמצאו ארגוני המרה. הרב אהרן הראל והרב עמיחי אליהו לא היו מצליחים לפעול ולעודד יחס מחמיר כל כך ללהט"ב, לו היו פועלים במגזר החרדי. לא משום שהחברה החרדית מקלה יותר, ממש לא, אלא משום שבפרספקטיבה החרדית איסורי דאורייתא אינם כלי או ביטוי סוציולוגי, ולכן אין צורך מיוחד בעיסוק אזרחי סביב איסור כלשהו. ודאי כשמדובר באיסור הנוגע בענייני משפחה וצניעות. ישנה הסכמה שבשתיקה שמדובר באיסור דאורייתא ובעניין חילוני למהדרין, אך אין לחברה החרדית שום קשר לתיאוריות שיהודי בשם צבי ישראל טאו מייחס לנער מבולבל מינית רנדומלי.

  שני הפוליטיקאים שמכונים הומופובים בימין שייכים דווקא לבית היהודי/ימינה. את גפני ודרעי לא תתפסו באמירה הומופובית פסולה.

  האדישות הזו חשובה ומבורכת. כי שני הצדדים הנוגעים לאקטיביזם גאה איבדו את הצפון. האוחובסקים מוציאים בכוח אנשים מהארון, מאיימים על חברות במשק שאם לא ישתפו פעולה יבולע להן (גל אוחובסקי עצמו התגאה בזה במחאה שפרצה באוגוסט 2018) ובאופן כללי שורפים את כל מי שהעז לומר מילה לא במקום כלפי הקהילה (אלא א"כ קוראים לך אסף אמדורסקי וקראת לביבי בכינוי הגנאי המיוחס לטרנסג׳נדרים, או אם אתה ח"כ מהרשימה המשותפת, ואז לך תתפרע כי השמרנות שלך משום מה יותר זוכה לכבוד בשמאל הישראלי).

  מצד שני, הסמוטריצ׳ים וארגוני הקדושה הרווחים בתת המגזר החרדל"י לא בוחלים באלימות לשונית ובפגיעה בצעירים שנמצאים בבלבול מיני, לפעמים במסווה של עזרה והבנה.
  בתווך נמצאים החרדים, אדישים לרעשי הרקע. לא מארגנים מצעדי גנאי אבל גם לא תומכים במצעדי הגאווה. מעט החרדים שתמצאו בהפגנות מול מצעדי הגאווה, אלו בד"כ חרדים שעולים להר הבית ולובשים תכלת. לא מיינסטרים חרדי. …."

  אהבתי

 16. ל Salomon,
  כתבת: " … יש כל כך הרבה ראיות לנזקים נפשיים ו/או פיסיים חמורים מאוד מטיפולי המרה. המדע החליט שזו פרוצדורה שגויה ולפיכך יש לאסור אותם בחקיקה. גם שימוש וסחר בהרואין יש לדעתי לאסור בחקיקה ואפילו שוד בנק יש לאסור בחקיקה. רגע סליחה, שניהם בעצם כבר אסורים…"
  ——————————-

  אתה מתייחס להגדרת הסחר בהרואין כפשע חמור, שחובה להשקיע רבות במלחמה בו – כמובן מאליו.
  בדומה לאיסור החוקי על ביצוע ניתוחי לובוטמיה – בשל פוטנציאל הנזק האדיר של שתי פרקטיקות אלו.
  אבל שימוש בקריטריון *יחיד* זה עלול להוביל להרבה יותר נזקים מתועלות. אתה מתעלם מהעלויות האדירות של ה"מלחמה בהירואין" ומ"הצלחתה" האדירה בחיזוק ארגוני הפשע (והטרור) העולמיים.
  להזכירך, "חוק היובש" בארה'ב לא בוטל כיון שהמחוקקים השתכנעו שסכנות השימוש באלכוהול נמוכות מכפי שהעריכו בתחילה. הוא בוטל בשל "הצלחתו– האדירה בחיזוק ארגוני פשיעה. ארגונים שחדרו גם לשורות המשטרה, מערכת המשפט והחקיקה והשחיתו אותן.

  https://www.google.com/amp/s/www.themarker.com/amp/wallstreet/1.2628880

  מצ'ב קטע ממאמר הנוגע בקצה קצהו של הנזקים מהמלחמה בהירואין.
  כותרתו: המלחמה העולמית בסמים היא כישלון ידוע מראש.

  " … כשפרו גירשה את מגדלי הקוקה שלה, הם עברו לקולומביה. כשקולומביה גירשה אותם, הם חזרו לפרו. לאחר שנחסם נתיב הסחר בקוקאין בקריביים, צצו נתיבים חדשים יותר ועקובים מדם במקסיקו, ולאחר מכן במרכז אמריקה. מחסור בסם אחד שנגרם בעקבות פשיטה גדולה, לרוב לא נמשך זמן רב.

  בינתיים, המכורים פנו לחלופות אחרות, לעתים מסוכנות יותר. כשנהיה קשה להשיג מזרקים נקיים, הם השתמשו במלוכלכים. המלחמה בסמים הפכה את "הקרטלים" באמריקה הלטינית לכנופיות של רוצחים סדיסטיים ממומנים היטב שזרועם הגיע לממשלות, כוחות ביטחון, שופטים ובתי כלא. מי שמתכוונים להיאבק בסמים בבתי המשפט צריכים להביט במה שצפוי להם: עוד אלימות ושחיתות, יותר איידס, בתי כלא עמוסים יותר – ובמקביל, אספקה בלתי פוסקת של סמים. …. "'

  Liked by 2 אנשים

 17. עוד קטע מתוך אותה כתבה:
  —————
  " …האיסורים מתאימים לכנופיות פשע, הנהנות משליטה בלעדית בשוק עולמי, ששוויו מגיע 
לכ-300 מיליארד דולר בשנה. הם גם מתאימים לפוליטיקאים ופקידי ממשל מושחתים, שיכולים לגבות שוחד תמורת העלמת עין. כמה נאשמים, שהוצאו להורג באפריל באינדונזיה, טענו כי שופטים הציעו להם חנינה בתמורה לשוחד ענק. אך לרוב, מה שמניע את הלוחמים החדשים בסמים הוא אותה אמונה שהניעה את הדור הקודם: אמונה כנה אך מוטעית כי החרפת האכיפה נגד סוחרי סמים ומשתמשים תעלים את ההתמכרות. אך הלקח מהמלחמה הראשונה הוא שזו לא תהיה התוצאה. …"
  —————-

  Liked by 1 person

 18. תמריץ,
  1. כתבת ״אדם שהולך לטיפול המרה אינו נגרר לשם בכוח״ – אני חולק עליך. רבים מהפונים הם נערים שהחברה אליה הם משתייכים מתייחסת לנטייתם כסטייה וחטא חמור שיש לרפא. הם לא נמצאים במצב של בחירה חופשית אלא במצב איום של כפייה ומוכנים לפנות לכל מי שמתיימר לחלץ אותם ממצב זה.
  2. איני טוען שהטיפולים גורמים להתאבדויות, אלא שהם אינם יעילים כלל וגורמים סבל וזו סיבה מספיק טובה לאסור אותם, כפי שהמדינה אוסרת גם על מכירת תרופות שלא הוכחו כיעילות.
  3. אתה אומר ״אתה טוען שאתה יודע טוב מהם אבל יש ערך לקיום מרחב התנסות חופשי״. שוב, ברוב המקרים זה לא המקרה. לא מדובר באנשים בוגרים ומיושבים בדעתם שמחליטים לנסות להמיר את נטייתם – מי שכבר בוגר ומיושב מבין שאין לזה תוחלת. מדובר בנערים מבולבלים ואומללים, ובחברה וממסד שמדכאים אותם. מסכים אתך לגבי עניין האוננות של החרדים – זו זוועה אמיתית, לפחות באותו סדר גודל של טיפולי המרה.

  Liked by 1 person

 19. רינגו, הנקודה בעיניי היא שאי אפשר באמצעות חוק לכפות על דתיים שמרנים לקבל הומוסקסואליות. ואולי זה יהיה קאונטרפרודוקטיבי. וחוסר הקבלה זה מקור הסבל, לא טיפולי ההמרה, שייתכן שיש להם ערך שיש לכל טיפול פסיכולוגי – מישהו מקשיב לי, מטפל שהוא אדם קשוב בהרבה מהאדם הממוצע וכו'.

  אני מאמין שלדתות יש ערך גם במאה ה-21, הן מקור של משמעות ועידוד ורוחניות וכוח נגד מול קוסמפוליטיות שיצאה משליטה. אבל אין מה לעשות, הן סוחבות איתן שובל של השקפות שמרניות מיושנות שיכולות לעשות רע מאוד לאנשים. צריך למצוא דרך להחליק את הקצוות החדים, אבל כפייה כוחנית בחוק לא מתאימה לכך.

  אהבתי

 20. תמריץ זה מגוחך לקרוא לחוק שאוסר טיפול הגורם סבל "כפייה כוחנית". טיפולי ההמרה הם עצמם הכפייה הכוחנית. החוק לא כופה על הדתיים לקבל הומוסקסואליות. הם מוזמנים להמשיך ולראות בה חטא, לדחות מעליהם הומואים ולהרחיקם מבתיהם.
  אתה חוזר ומשווה בין טיפולי המרה לטיפול פסיכולוגי ואני שב ומתעקש שאין מה להשוות. טיפול פסיכולוגי נועד לעזור לאדם במצוקה להתמודד עם מצוקתו. טיפול המרה לא נועד לעזור להומו לחיות בשלום עם נטייתו, הוא נועד "לרפא" אותו ממנה. זה לא "מישהו מקשיב לי".
  נכון, קשה להוכיח מדעית את יעילות הטיפול הפסיכולוגי אבל ישנה הסכמה רחבה על יעילותו. לעומת זאת ישנה הסכמה רחבה גם הקרב חוקרים וגם בקרב מטופלים על חוסר היעילות של טיפולי המרה. מה יש להגן על פרקטיקה כזו?
  לצורך הדוגמה נניח שהדת היהודית הייתה רואה במיניות האישה חטא ומנהיגה באופן מסורתי מילת נשים. האם גם את זה לא צריך לאסור? גם כאן זו פרקטיקה הגורמת סבל, ותהיה בטוח שהדתיים היו טוענים שנשים בכלל רוצות את זה וזה מקל עליהן בעצם כי זה מרגיע את נפשן הסוערת או איזה בולשיט כזה.

  אהבתי

 21. טיפולים לא יעילים משווקים כל הזמן.. קופות החולים מקדמות באגרסיביות טיפול אלטרנטיבי. והאם הטיפולים הפסיכולוגיים במסורת פרויד באמת הוכחו פעם מדעית?

  הדתיים ימשיכו להרחיק הומואים ולכן נערים הומואים במצוקה. לא בגלל שהם יפגשו פסיכולוג דתי שאולי ינסה לראות האם ניתן למצוא בנפשם קורטוב משיכה לבני המין השני.

  אי אפשר לאסור על פרקטיקה מסוימת רק כי באה לא טוב לנאורים. זה ההיפך מליברליזם.

  אהבתי

 22. תמריץ ראוי להפריד בין הוכחה מדעית ליעילות (שאין ברפואה אלטרנטיבית ובפסיכולוגיה) לבין עדויות סובייקטיביות של מטופלים על כך שהטיפול עוזר להם (שיש הרבה, בשני המקרים). לעומת זאת בטיפולי המרה אין עדויות כאלה, או שיש בודדות, ויש עדויות רבות על הסבל שהם גורמים.
  לצורך הדוגמה, בוא נניח שפסיכולוגים היו מקדמים טיפולים שאמורים לעזור לחולי נפש להחלים. חולי הנפש עצמם היו מעידים כי הטיפול אינו יעיל וגורם סבל. האם לא ראוי היה לאסור אותו? זה לא קשור לנאורות וליברליזם, טיפול לא יעיל הגורם לסבל ראוי שייאסר.
  חייל
  כוונתך להמיר אותו לשחקן טוב?

  אהבתי

 23. ברוב של 305 נ' 113, עבר החוק בקונגרס, להוריד פסלים של כל מיני מעוולים היסטוריים
  יתכן שחוק ההמרה וחוק הפסלים נובעים מאותו מקום. קבוצות לחץ שביניהן לבין המדע ההגיון והמציאות אין קשר. הן משנות את המציאות. אי אפשר לדעת כבר אם יש להתיחס ברצינות להוכחות המדעיות לכאורה על המרה ממש כפי שבמאמר הראשון הממומלץ מהשנים שהעלה תמריץ המדע שמבהיר דבר שנראה לכאורה ברור שבחברות שונות יש איקיו שונה נדחה באלימות שעושה קונדישנינג למדענים, בקיצור עושה להם טיפולי המרה.
  למרות הכתבה המצויינת ממכון דיויסון שהעלה סולומון, יש להניח שפסיכולוג יכול לפגוש אדם ולהשתכנע שהכוונות שלו להמרה רציניות. הרי מאפשרים כיום לפסיכולוגים להחליט למי לאשר שינוי מין שהוא לבטח פסיכולוגית חריף לא פחות.
  להגיד לי שאסור לי ללכת לרופא ולהגיד שאני מרגיש שחיי נפגעים מכיון שיש לי סטיה מינית ואני נמשך לבן אותו מין נובעת בדיוק מאותו מקום שזו סטייה לחשוב, שאסור לי אפילו לחשוב על דברים שקשורים להבדלים בין גזעים , בין מינים שלהטביות היא שלילית או פוגעת באיזו צורה, שנשים פחות מוכשרות והמוח שלהן שונה.

  Liked by 1 person

 24. מומלץ כאן, נקודה שלא ממש חשבתי עליה:

  כיצד ארגוני טרור ג'יהאדיסטים, דאע"ש ואחרים, יכולים ורוצים למעשה, למנוע את המלחמה בקורונה, ובעיקר לשבש הנושא של חיסונים עתידיים וכדומה ( בהתבסס גם על תקדימים או ניסיון העבר). מאוד מענין:

  https://nationalinterest.org/blog/coronavirus/why-islamic-state-against-coronavirus-vaccine-165598

  להתראות

  Liked by 1 person

 25. רינגו, לגבי טיפול ההמרה זה פשוט דבר חמקמק ולא מוגדר. אני תומך באיסור טיפולי סלידה, אבל זה לא כל כך עניין לכנסת וגם אין צורך בכך. כל השאר לא מוגדר היטב. לכן אי אפשר להגיד בהחלטיות שמזיק כי לא באמת עשו מחקר על אותו סוג טיפול.

  אהבתי

 26. תמריץ,
  המפקדות של אהוד ברק סיפקו עניין אינטלקטואלי לא פחות מאשר הדירות והאי של אפשטיין.

  אהבתי

 27. איך נראית טרגדיה אישית, תחת הקורונה. סיפור אחד מבין אינספור:

  "כל החסכונות שלי הלכו על חנות שפתחתי יומיים לפני הסגר"
  "אחרי 20 שנים כשכירה, החליטה אווה לפתוח חנות עיצוב תכשיטים קטנה בדיזנגוף. אלא שהקורונה טרפה את הקלפים. "כל הזמן גבייה מתקשרים, צ׳קים חוזרים וזה סחרור שאני לא יודעת איך נצא ממנו". משפחות מרחבי הארץ מספרות בגילוי לב על החיים עצמם. והפעם: משפחת מאייר פלבניק"

  אגב, הקורונה בעיה אסטרטגית. יש הרבה מקרים, בלי קשר, גם בימים כתיקונם, בגינם אנשים נופלים לתהומות, ועל שטויות. דברים בלתי צפויים וכדומה.מזל נחס. וכך, אנשים רגילים, נורמטיבים, בריאים, תוססים, יצירתיים, הופכים באחת כמעט, לשברי כלי. הקורונה רק מדגישה הסיפורים.

  https://www.ynet.co.il/economy/article/HyNRrMwgv

  אהבתי

 28. עמדתו של הרב שרלו ( הוא מחוג רבני צהר, מזכיר, ציונות דתית מתונה יותר בענייני הלכה). מצטט ( מאתר כיפה):

  "הרב שרלו על טיפולי ההמרה: "צריך לאסור, אך לא במסגרת חקיקה"
  "בשיחה עם כיפה, בהתייחסות לחוק האיסור על טיפולי המרה, שעבר בכנסת בניגוד לעמדת הקואליציה, אומר הרב יובל שרלו כי הוא מתנגד לטיפולי ההמרה שנים רבות, אך הדבר צריך להיעשות במסגרת קוד אתי של טיפול, ולא בחקיקה"

  https://bit.ly/2D9rY9D

  Liked by 3 אנשים

 29. אל רום טוב שהבאת את עמדתו של הרב שרלו, הוא אחד הרבנים היותר שפויים. תמיד כדאי להקשיב למה שיש לו לאמר גם אם לא בהכרח מסכימים עם דבריו.

  אהבתי

 30. טוב אמחייה, הרבה יחלקו עליך. יחלקו, גם קונספטואלית וגם ערכית. אבל, טוב תמיד לקרוא כמה שיותר דיעות בעיקרון באמת.

  אהבתי

 31. רינגו,

  הומוסקסואליות היא לא גנטית, אין שום הוכחה לזה, היא סוג של העדפה אישית, בדיוק כמו שיש אנשים שמעדיפים צבע ירוק על סגול, או להיפך

  כולנו על הספקטרום, ברומא הקדומה זה היה מקובל חברתית הרבה יותר, ולכן הרבה יותר עשו את זה

  הטענה שאסור ללכת לטפול פסיכולוגי בנושא למי שלא משלים עם זה (תקרא לו "המרה" או מה שלא תרצה) היא שקולה לגישה הדתית ההפוכה שזה חטא גדול, שתיהן גישה דתית קיצונית שגוזלת חרויות הפרט

  אהבתי

 32. 3718, הומוסקסואליות לא גנטית אבל היא בוודאי ביולוגית. כלומר אולי זה נקבע באקראיות בזרימת ההורמונים ברחם. טיפולי המרה אינם אפקטיביים כלל אם כי אולי יכולים לתמוך במי שמנסה לנצל את העובדה שאינו מאה אחוז הומו אלא רק 95 אחוז כדי לחיות עם אישה. אצל חלק מהנשים הלסביות הדברים באמת קצת יותר גמישים.

  Liked by 2 אנשים

 33. תמריץ,

  כתבת: " הומוסקסואליות לא גנטית אבל היא בוודאי ביולוגית. כלומר אולי זה נקבע באקראיות בזרימת ההורמונים ברחם."

  אז אולי תספר לנו באיזה שלב ברחם נקבעת העדפה למבוגרות, או העדפה לילדות, או פטיש לנעליים?
  ואם פדופיל נקבע ביולוגית ברחם, למה מענישים אותם? הרי זה לא באשמתו.

  ואם נמשיך לפי אותו הגיון, מה עם עבריינות, הכל נקבע מראש ברחם?

  אהבתי

 34. זה נדיר שפטיש אינו סתם תוספת למיניות אלא תופס מאה אחוז ממנה ולא ניתן ליהנות משום דבר אחר כלל אבל יש מקרים כאלו ואני הייתי באמת מעריך שיש שם משהו ביולוגי.

  אם הטענה היא שצריך לסרס פדופילים במקום לשלוח אותם לכלא זה לא בהכרח רעיון רע.. אם הטענה היא שצריך להניח להם להסתובב חופשי, אז כרגיל החופש של אדם אחד לא יכול לבוא על חשבון חירותו של אדם אחר להיות חופשי מהתעללות מינית.

  עבריינות זה משהו מורכב.. פה אני מדבר על תגובה ביולוגית בסיסית. רואים בחור יפה ובחורה יפה – לאן יימשכו העיניים, זה דבר שנקבע ברמות הכי בסיסיות של המוח. אפשר להגיד שלהומו יש בחירה אם לממש מיניותו אבל מאחר שאינה מזיקה לאף אחד וחיונית לאושר, רק פנאט דתי יתבע ממנו התנזרות.

  Liked by 2 אנשים

 35. תמריץ,

  ומה עם אלו שרואים בחורה ובחור יפים ונמשך לשניהם? מה קורה איתם? מה קרה להם ברחם? אין שטח אפור?

  הגישה המדעית היא גישה של אי ידיעה: מחקר , השערות והוכחות.

  הגישה הדתית היא גישה של אקסיומות, "הומוסקסואליות זה רע", וגם, "הומוסקסואליות נקבעת ברחם ולכן היא לא עניין של בחירה" . שתיהן נטולות ביסוס מדעי באותה המידה.

  האם אני טועה? האם יש ביסוס מדעי לטענה שלך?

  Liked by 2 אנשים

 36. להומואים רבים וללסביות רבות יש מאפיינים ביולוגיים מובהקים של המין השני בשפת גוף, בקול, בתחביבים מגיל אפס. אלו דברים שבבירור הם מולדים. גם האפקט של האחים הגדולים שהופך בני זקונים לגייז בשיעור גבוה יחסית נשמע כמו תגובה חיסונית ברחם. כך גם לגבי ריבוי הגייז השמאליים. אבל אתה מתפרץ לדלת פתוחה – על אף שאני משוכנע שזה לא ניתן לשינוי, אני לא משוכנע ברמה שאתמוך באיסור חוקי.

  Liked by 1 person

 37. אגב מטפל ההמרה הבולט ביותר בציבור החרד״לי נשלח לכלא על ניצול מיני של מטופליו הזכרים.. המשפט הזה יכול להבהיר לך לבדו את היעילות של הפרקטיקה.

  Liked by 2 אנשים

 38. אגב אני לא פוסל אפשרות של טיפולי המרה אפקטיביים בבנות. המיניות של חלקן יותר גמישה. וגם יש באמת ביסקסואלים. לא יודע אם זה גמיש או שהתחלקות התשוקה בין המינים היא גם קשיחה עבורם אבל מן הסתם יש יותר עם מה לשחק

  אהבתי

 39. לתמריץ:
  מכות חשמל זה משהו שנהוג בבתי-חולים פסיכייטרים (או לפחות היה נהוג בעבר).
  אז מדוע לא לאסור את זה תמיד לכל מקרה? לי זה נראה כמו עינויים קשים.

  אהבתי

 40. מכות חשמל זה טיפול מאוד אפקטיבי לדיכאון. בכל אופן בטיפול סלידה מכות החשמל לא אכזריות או עוצמתיות כל כך אבל זה עדיין טיפול נורא.

  אהבתי

 41. אוף טופיק,

  ספקולציות על הסיבות לפרוץ מלחמת לבנון השנייה.
  מוצגת האפשרות שישראל תומרנה לפעול בלבנון – בניגוד לאינטרסים ארוכי הטווח שלה (טיפול אמריקאי בגרעין האיראני). כלומר, שאיראן קישקשה בחיזבאללה, וישראל הפתייה קפצה להילחם בזנב, ובכך הגנה על ראשו המסוכן של הכלב.

  https://www.israeldefense.co.il/he/node/44234

  החלק האחרון של הכתבה:
  —————————————-
  " …. מצד אחד עומדות דעות הגורסות שההחלטה לתקוף את סיור צה"ל בלבנון היתה של חזבאללה בלבד, וללא מעורבות חיצונית כלשהי מצד איראן או גורם אחר, וללא שום קשר לנושא הגרעין האיראני, והלחץ הבינלאומי על איראן בנושא זה. לטענתן – המהלך נועד אך ורק להביא לשחרור אסירים לבנונים, היושבים בכלא הישראלי. ואכן, נצראללה הכריז על כוונתו זו במספר הזדמנויות בעבר, כי הוא מתכוון להביא לשחרורו של סמיר קונטאר ואחרים מן הכלא הישראלי. זאת, באמצעות שביית מספר חיילים ישראלים והחלפתם באסירים, כפי שקרה בפעמים קודמות. המבצע עצמו אף קיבל את הכינוי "ההבטחה הכנה".

  מצד שני עומדות הדעות וההערכות כי מי שדחף את חזבאללה לבצע את המהלך היתה איראן, וכי הוא נעשה בתאום מלא בין איראן לחזבאללה. זאת, במגמה לצמצם ולהרחיק את הלחץ הבינלאומי מעל איראן בנושא הגרעין, שהתגבר באותה שנה, כפי שתואר לעיל, וליצור מוקד אירועים במקום אחר באזור, כמו לבנון, שבאמצעותו ניתן יהיה להשיג הישגים אזוריים עבור איראן, ואף להביא "לשינוי, או לתכנון מחדש של המפה האזורית".

  מהלך כזה, במידה ואכן קרה, מזכיר במידה רבה ארוע דומה שהביא למלחמת לבנון הראשונה ביוני 1982. אז יזם שליט עיראק, צדאם חוסיין, את ההתנקשות בשגריר ישראל בלונדון, שלמה ארגוב, מתוך כוונה להצית מלחמה חדשה באזור, וכך להביא לסיום המלחמה נגד איראן, שהפכה להיות מעמסה כבדה מבחינת עיראק. בעיקר לאחר המפלה הקשה שצבאה ספג באביב 1982 בח'וזיסטאן. מהלך שבסופו של דבר לא הביא לו את התוצאה הנדרשת. צדאם לא הצליח לשכנע את האיראנים לסיים את המלחמה ביניהם, ולשלוח את צבאותיהם ללבנון נגד ישראל, והמלחמה נמשכה עוד שש שנים מדממות."

  אהבתי

 42. 3718
  כמו שכתבתי כבר לתמריץ, אני בעד לאסור טיפולי המרה מכיוון שהם לא יעילים וגורמים לסבל. אין שום סימטריה בין הטענה הזו לבין הטענה הדתית שהומוסקסואליות היא חטא. אני לא טוען שטיפולי המרה הם חטא או אסורים כי אלוהי הליברליזם אמר. אני חושב שצריך לאסור טיפולים שחוסר היעילות שלהם והנזק שהם גורמים מוכחים. אותו דבר אני חושב על כל טיפול שעומד באותם סטנדרטים גם אם זה טיפול להמיר שיער חום לבלונדיני או טיפול לניקוי אבני מרה באמצעות מכות אגרוף.

  אהבתי

 43. אתה רציני שאתה כותב "הומוסקסואליות היא לא גנטית, אין שום הוכחה לזה, היא סוג של העדפה אישית"?

  כשאני מתגרה כשאני רואה אישה יפה זו העדפה אישית?? זה סיגנל שנשלח מהמוח תוך אלפית השנייה ברגע שאני רואה אישה יפה . זה עניין ביולוגי ועם סיכוי גבוה שזה גנטי (יכול מאוד להיות שעדיין לא מצאו אותו).

  3718, בהנחה שאתה בחור סטרייט שאוהב נשים, נניח שהיינו חיים בעולם הפוך שבו הרוב היו הומוסקסואלים, האם היית רוצה לעבור טיפול המרה לטובת גברים? הרי כולם היו אומרים לך שזו סתם העדפה אישית שלך לאהוב נשים. בוא נטפל בהעדפה הזו ותאהב גברים. זה תהליך פשוט מאוד, כמה טיפלים אצל איזה רב ידוע ואין ספק שתאהב לשכב עם גברים. ואפילו תעדיף את זה מאשר עם נשים.

  Liked by 1 person

 44. קמיליה,
  הספקולציה לגבי מלחמת לבנון היא הפגנת בורות. מאז הנסיגה מלבנון היו 6 מתקפות (זה המספר הידוע לי) על הבט"ש בנסיון לחטוף חיילים. 4 כשלו/סוכלו לחלוטין ו2 הצליחו חלקית (חטפו גופות לא חיילים חיים). מבחינת חיזבאללה זה היה עוד מאותו הדבר ולא משהו חדש. הדפוס הזה של נסיונות חטיפה על ידי החיזבאללה קיבל הכשר מאהוד ברק ששכנע את נסראללה שאין סיכון בייזום נסיונות חטיפה. להזכירך, כחצי שנה מתום הנסיגה היה ארוע תקיפה (דומה מאד לארוע שגרם למלחמת לבנון 2) שבו נהרגו 3 חיילי צה"ל וגופותיהם נחטפו. נסראללה הודה אחרי המלחמה שלא ציפה את התגובה הישראלית ואני מאמין לו. מלחמת לבנון 2 פרצה בגלל אופיו של אולמרט ללא שום תכנון מקדים ומה שתרם לה יותר מכל היתה ההשפלה של חטיפת שליט בעזה כשבועיים לפני החטיפה בלבנון.

  אהבתי

 45. לכל מי שלא מסכים איתי שהומוסקסואליות זו העדפה התנהגותית תרבותית ולא ביולוגית.

  נניח ואני רואה אישה שהיא טרנסג'נדר ואני נמשך אליה, האם אני הומו או הטרו? ובאיזה שלב במעבר מגבר לאישה השינוי מהומו להטרו קורה, נתוח? איפור? דיבור? התנהגות?

  ובדומה, נניח שאני רואה אישה גברית ונמשך אליה, האם אני הומו או הטרו? נניח שהאישה גברית לחלוטין חוץ מהאלמנט החשוב.

  בסופו של דבר, איבר המין האמיתי הוא המוח, והמוח הוא לא בינארי, יש לו אינסוף אפשרויות גרוי. הטענה שאנשים מתגרים רק מגברים או רק מנשים וכך נקבע בלידה, היא פשטנית מידי.

  Liked by 1 person

 46. 3718, רק בשנים האחרונות השתכללה היכולת הרפואית אשר מאפשרת שינוי מין בצורה פיזית בעוד שהנטייה המינית הטבעית זה משהו שטבוע באדם כבר מיליוני שנים.
  ייקח עוד הרבה זמן עד שיהיו תשובות לשאלות שלך.

  בכל מקרה, הומוסקסאלים מהוויםרק 5% מהאוכלוסיה וטרנסג'נדרים כנראה מהווים פחות מ-1% מסך האוכלוסיה. אז למה ההתעסקות בחלק כ"כ קטן מהאוכלוסייה מפחיד את כל הדתיים והשמרנים?

  (אין ספק שההתעסקות האינטנסיבית של הליברלים בחלק כ"כ קטן מהאוכלוסיה גם לא הכי מובן לי)

  Liked by 2 אנשים

 47. פצצה אסטרטגית
  בסוף השבוע הודיע בוב סוואן כי ענקית השבבים שוקלת להעביר את חלק מפעילות הייצור שלה למיקור חוץ – הודעה שהובילה את מניית החברה לצלילה של 16% – ביום הגרוע ביותר שלה זה 20 שנה.
  המשמעות של ההודעה היא שאינטל נכשלה בנסיונה לעבור מ10 ל7 ננו והיא מרימה ידיים ותיאלץ לעבור למודל של מתחרתה העיקרית AMD. ההודעה של אינטל מותירה רק 2 שחקנים במירוץ המזעור, סמסונג וTSMC. זוהי גם מכה קשה לארצות הברית שמאבדת יתרון טכנולוגי חשוב.
  הסיבה לפרישתן של רוב חברות הצ'יפים ממירוץ המזעור היא הצורך לפתח מומחיות בתחום חדש שיש לו עלויות עצומות. עד לגדלים של כ20 ננו האתגר העיקרי של יצרני צ'יפים היה בתחומי הכימיה. מתחת ל20 ננו הן נתקלות בבעיות שהן מהשפיץ של הפיסיקה הקוונטית (אחת הבעיות העיקריות היא זליגת אלקטרונים). השילוב הזה של כימיה מסובכת עם פיסיקה קוונטית הפיל אפילו ענקיות מדע כמו IBM. אינטל, בשונה מAMD בשעתה, אינה יכולה להתפצל לחברת פאבלס ולחברת פאבים מאחר ואין לה סיכוי למצוא קונה לפאבים החדישים שלה.

  Liked by 3 אנשים

 48. 3718
  לא נראה שיש מדען שמכבד את עצמו שיטען שאנשים {רק} מתגרים מגברים או {רק} מנשים וכך נקבע בלידה.
  הטענה כפי שאני מבין אותה(לא מתעסק בזה משום שאיני בעל עניין (לא שיש משהו לא בסדר עם מישהו שהוא כן בעל עניין) ) שהאיזור בספקטרום המשיכה נקבע בלידה ואז התרבות(גם ספקרום) לא מועודדת\ מעודדת התנהגות בהתאם.
  עכשיו, נאמר שאדם דתי נולד עם נטיות (נדלק לו איזור המשיכה במוח כשהוא רואה את גבר מושך) הומוסקסואליות והוא רוצה לעבור טיפול שיעזור לו להתעלם מהנטייה הזו ולחיות רק עם אשתו אף אחד לא ישלול ממנו את הזכות הזו ואם זה מה שהוא רוצה אז רצונו כבודו ועוד כוח לו… אז הטיפול יקל עליו את החיים אך גם הטיפול היעיל ביותר לא ימנע מהאיזור ההנאה הזה להידלק כשהוא יראה גבר מושך.
  הנקודה החשובה היא שהומוסקסואליות לא נחשבת יותר {כהפרעה} פסיכולוגית ואין לכפות טיפול על מי שאינו רוצה.

  אהבתי

 49. 3718, אין לי הסבר לכך אבל באופן מוזר תמיד היה נראה לי שבעולם השלישי יש יותר פתיחות לקבל טרנסים כנשים לכל דבר.

  אהבתי

 50. תמריץ,
  לפני מספר שנים היה ביפן כיווץ גדול של תעשיית הצ'יפים כשחברות כמו טושיבה והיטאצ'י היו במצב דומה לזה של אינטל. חברת טאוור ניצלה את המצב וקיבלה 2 פאבים בחינם תמורת התחייבות להמשיך לייצר את הצ'יפים של אותן חברות. בפועל גם התחייבות זו שיחקה לידיה שכן היא היתה דו צדדית, החברות התחייבו לרכש מאותם פאבים. מכל מקום, הפאבים של אינטל הם יותר נטל מנכס שכן הקונה האפשרי היחיד היא TSMC. לדעתי הדרך היחידה של אינטל לשרוד היא ללכת לדיל כמו של טאוור וטושיבה

  אהבתי

 51. מעניין איך אדם יכול לתמוך בהומוסקסואליות ולהיות דתי בו זמנית? הרי כל הדתות אוסרות את זה.
  בגלל שאיסור מסוג זה נקבע (לפי דעת כל הדתות) ע"י אלוהים וברור שאסור לאדם להפר את חוקי אלוהים אז יכולות להיות רק 2 אפשרויות הגיוניות:
  או שאתה מאמין באלוהים ואז אסור לך לתמוך בהומוסקסואליות. במקרה כזה אתה אמור לתמוך בתאוריה שהומוסקסואלים יכולים להשתנות.
  או שאתה חושב שהומוסקסואליות זה משהו טבעי ואז אינך מאמין באלוהים וכתוצאה מכך אין לדת שום ערך בעינך.

  אהבתי

 52. לחייל. יש איזו נקודה שממנה לא יצליחו למזער יותר. 7 ננו זה משהו קטן מאוד.
  כולם ידעו שבאיזו נקודה מרוץ נמזעור יעצר.
  זה גם לא נורא. אז נשאר באותו מצב כמו מקודם ולא נתקדם.

  אהבתי

 53. arn,
  זה נורא עבור אינטל להיתקע ב10 ננו אם היא תתחרה בAMD שלה יהיו מעבדים של 4 ננו. הגבול הייצורי שניתן להגיע אליו בסיליקון הוא בסביבות 1 ננו (הקוטר של אטום סיליקון הוא 0.2 ננו אבל סיליקון טהור לא שימושי ויש להוסיף לו מזהמים כדי שיהפוך מוליך למחצה)

  Liked by 1 person

 54. arn,
  מבחינת מהירות עיבוד (שעון), הסיליקון נתקע לפני למעלה מ10 שנים במהירות של 3 GHZ. סיליקון זה לא סוף הדרך, במעבדות יש טכנולוגיות צ'יפים מבטיחות שאינן מבוססות על סיליקון.

  אהבתי

 55. רק פה לכל המעונין, החוק החדש בקשר לקורונה ( אושר). התקשורת גועשת מן החוק וכדומה ( מתכנה: חוק ההסמכה משהו) חוק חשוב מאוד למעונין:

  " חוק סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה החדש ….." כאן:

  https://bit.ly/2Dbq9cE

  מי שלא מבין, יכול לשאול כמובן……

  אהבתי

 56. Arn ,
  אני כאמור לא מומחה. נראה לי בעיקר שלדתות מונתיאיסטיות (שהגיעו מאברהם (לא מכיר אחרות חוץ מדת מצרית קדומה )) יש בעיה עם הומוסקסואליות.
  בתוך הדתות הללו אני יודע שהקתולים הכי זורמים עם רעיונות חדשים. הם מקבלים את המפץ הגדול ואין להם אפילו בעיה עם האבולוציה
  אדם יכול להיות קתולי מאמין וביולוג אבולוציוני ( חבר דתי שלי אמר לי שגם ביהודות זה לא נחשב עיקר אמונה ולכן אין בעיה עם קבלת אבולוציה)
  עם הומוסקסואליות זה אכן שונה
  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Catholic_Church_and_homosexuality
  וזה נחשב חטא אבל גם שם היו כמרים חשובים שהיו עם נטיות
  There have been notable Catholics who were gay or bisexual, including priests and bishops.
  לדתות בעולם העתיק לא היתה בעיה.
  הקיסר אדריאנוס הפך את המאהב שלו אנטינאוס לאל אחרי שמת בגיל צעיר.קצת מכ500 שנה לפני
  פיליפ מוקדון (האבא של אלכסנדר) ציין את הגבורה בקרב של גדוד יווני של לוחמים ומאהבים שלהם (מתבאי אם זכרוני אינו מטעה אותי) שהפסידו לו בקרב הירואי.

  אהבתי

 57. לתמריץ וחייל זקן,

  המשך נושא המניעים לפריצת מלחמת לבנון השנייה

  + תיקון טעות (הקטע שצרפתי אינו חותם את המאמר אלא די מתחילתו. לפיכך, אם לא טרחתם לקרוא את כולו – לפחות חלק מהאחריות לכך אמורה ליפול עלי. למתעניינים בנושא שווה לקראו – למרות שזהו מאמר ארוך למדי).
  _________

  אמנם אני עצמי הכתרתי את המאמר שצירפתי כספקולטיבי, אך בניגוד לכם אני רחוקה מלפסול השערה זו על הסף.

  1. פסח מלובני וד'ר רפאל אורן אינם קוטלי קנים מליגה ד' (למרות שכמובן יתכן שבנושא ספציפי זה הם טועים)

  2. הם מסתמכים *גם* על מסקנותיו של חוקר אסטרטגי צרפתי (*) שהצביע על מעורבות איראנית במלחמת לבנון השנייה כבר ב 2006 + על הערכות הרמטכ'ל של צבא סוריה בתקופת מלחמה זו.

  3. הם מביאים שורה די ארוכה של עדויות נסיבתיות תומכות. למרות שאף אחת מהן, כשלעצמה, אינה מהווה הוכחה חותכת. כמו מועדי פגישות של בכירי חיזבאללה עם אסטרטג מתקפות משמרות המהפכה במזרח התיכון (זכרונות לא לברכה) קאסם סולימני.

  4. הגיוני בעיני להניח שכפי שישראל לא תסתכן בשום פעולה, העלולה להוביל למלחמה כוללת, בלי לקבל לכך אישור מראש מארה'ב, זו גם תמונת היחסים בין חיזבאללה לבין איראן.
  יתכן שהאיראנים אישרו את גם חטיפה זו – בהנחה שבכל מקרה ירוויחו. בין אם החטיפה תוביל למלחמה כוללת, ותסיח את דעת ארה'ב ואירופה מהגרעין האיראני (כפי שאכן קרה) ובין אם רק תמשיך לקבע את לגיטימיות הטקטיקה הזו. לאיראנים לא היה מה להפסיד (בהנחה שלא יסבלו קשות מהסבל שאולי יגרם ללבנונים)

  5. כללית, אסור לזלזל במידת התחכום של האיראנים ומידת ערמומיותם.
  החוקרים גם מספרים על חשש איראני – לבנוני שישראל מתכננת התקפת פתע קשה על החיזבאללה. ארגון פרובוקציה קשה, כמו חטיפה, עשוי להביא את ישראל למתקפה מיידית. כלומר שישראל תוותר את יתרון ההפתעה.
  במיטב חוכמת הבדיעבד – האיראנים אולי זיהו במדויק את הפתיל הקצרצר של אולמרט + את כישרונו להכחיש מציאות לא נוחה ולהתעלם ממנה. כמו את העובדה ש"חלקים רבים בצה'ל סובל מ"חלודה" (כהערכת דן חלוץ 10 שנים אחרי מלחמה זו) ואת דחיית "תוכנית השלום" שלו ע'י אבו מאזן. )

  6. הכותבים מטילים ספק באמינות הצהרתו הפומבית של נאסראללה (שטען שלא צפה את תגובתה הקשה של ישראל לחטיפה, ולו ידע זאת מראש לא היה מבצע את הפעולה). להערכת החוקרים הוא הצהיר זאת לצרכים פנימיים, כיון שלא יכל להודות שלקח סיכון מודע, להרס הנורא של לבנון, בכדי לעזור לאיראנים.

  7. כללית, ובהקשר לנושא פוסט זה, כפי שנטייה מינית אינה *תמיד* בינארית, כך כנראה גם הסיבות לפריצת מלחמות.
  כנראה פעלו במקביל מספר שיקולים והערכות של החיזבאללה, של האיראנים, של הסורים, של הישראלים, של האמריקאים ושל האירופים.
  נדמה לי שההיסטוריה מראה שלרוב פעלו במקביל מספר כוחות שדחפו ליציאה למלחמה ומספר סיבות שבלמו יציאה שכזו.

  *****
  מה שמציק לי זה שלמיטב ידיעתי הויכוח בממשלת אולמרט – פרץ – ליבני, ובצבאו של דן חלוץ, היה על השאלה האם האויב, שכנגדו יוצאים למלחמה, הוא ארגון החיזבאללה או מדינת לבנון.
  אני מטילה ספק בשאלה האם דנו בכלל בשאלה האם מלחמה שכזו עשויה לפגוע באינטרסים האיראנים ו/או הסורים, לשרת אותם או שלא תשפיע עליהם.

  ####################

  (*) קטע קצר נוסף מהמאמר:

  " … מומחה צרפתי בשם קלוד מוניקה, איש מודיעין החוץ הצרפתי בעברו, ומקים ויו"ר המרכז האירופאי האסטרטגי למודיעין וביטחון בבריסל, טען כבר בנובמבר 2006, כי לאור הממצאים והמידע שבידו, איראן עומדת מאחורי תכנון המהלך כולו. הוא מציין פגישה שהתקיימה ב-5 ביולי 2006 בדמשק, בין עלי לאריג'אני, היועץ לענייני בטחון של נשיא איראן, אחמדינג'אד, לבין חסן נצראללה, מזכ"ל חזבאללה, בה התקבלה ההחלטה לבצע את המהלך.

  לגרום למלחמה באזור, במקביל להעלאת נושא מיזם הגרעין של איראן בפני מועצת הבטחון. לדבריו, ההחלטה ליצור מלחמה באזור על ידי חזבאללה לא התקבלה בבירות, כי אם בטהראן, וזאת במסגרת תכנית איראנית לעקוף את האיומים והלחצים הבינלאומיים כלפיה בשל מיזם הגרעין שלה.

  הוכחות לגבי מידת שליטתה של איראן על חזבאללה והנחיית הנהגתו לפעול על פי הוראותיה ניתן למצוא באמירות שונות של מנהיגי הארגון ובארועים שונים שהתרחשו באזור, בהם היתה מעורבות של חזבאללה ואיראן כאחת. צובחי טפיילי, המזכיר הראשון של חזבאללה, קבע כבר ב־2003 כי "ההנהגה האיראנית הייתה, ועודנה, אחראית לכל ההחלטות של חזבאללה". שיח' נעים קאסם, סגנו של חסן נצראללה, אמר בראיון ב-16 באפריל 2007, לערוץ הטלוויזיה האיראנית אל-כות'ר, כי "חזבאללה מקבל הנחיה בכל הנוגע לאופן הלחימה נגד ישראל מ"ולי אל-פקיה" – חכם ההלכה השליט, שהוא כינויו של מנהיג איראן, עלי ח'אמנא'י".

  אהבתי

 58. קמיליה,
  כרגיל במקומותינו המומחים שלנו מבינים את הערבים/האירנים יותר טוב משהם מבינים את עצמם. אילו החיזבאללה היה מעוניין במלחמה הוא לא היה מבצע פעולה שנתפסה על ידו ככזאת שהיא בתוך כללי המשחק. לראייתו, תקיפה של כח צבאי בהר דב, שטח לבנוני לשיטתם, זו פעולה שישראל מוכנה להכיל ולכל היותר תגיב עליה בפעולת גמול מקומית. דפוס זה התקבע על ידי ממשלות ברק ושרון ולנסראללה לא היתה שום סיבה להניח שהוא מוביל למלחמה. הניתוח שהבאת הוא בבחינת חוכמה לאחר מעשה שמנסה לבנות נרטיב על ידי התעלמות מהדינמיקה בין הצדדים שקדמה לפעולת החיזבאללה. מלחמת לבנון 2 פרצה ללא כוונה של מי מהצדדים והיא התאפשרה עקב הצירוף של 3 הדיוטות גמורים, אולמרט, פרץ וחלוץ. זה עולה לי בדם להגיד את זה אבל היחיד שהראה קצת הגיון אז היה שמעון פרס.

  אהבתי

 59. תמריץ,
  "לא הייתי עושה את רשימת המטרות של המלחמה, מפני שאם מעמידים מטרות זה מסבך. אם אתה אומר למשל שהמטרה הראשית היא לשחרר חטופים, אתה בעצם מעמיד את עצמך לחסדי האוייב. אחר כך גם חשבתי שצה"ל לא ערוך למלחמה הזאת".

  אהבתי

 60. תמריץ,
  החלוקה לאוויר וקרקע היא אחד מסממני הטפשת הצבאית. כוכבי (בדיבורים) מנסה לחבר ביניהם אבל אין סיכוי שיצליח

  אהבתי

 61. לגיא:
  לפי כל הדתות המונותאיסטיות ההומוסקסואליות אסורה לחלוטין. זה כתוב בצורה מאוד ברורה ולכן אי-אפשר לזרום עם זה.
  אם מישהו מקבל את זה הוא לא יכול להאמין באלוהים. זו סתירה לוגית ברורה.

  הדתות העתיקות הן לא דוגמא למשהו טוב. הקיסרות הרומית היתה קיסרות אלימה ומושחתת. גם הממלכות היונית והפרסית שבאו לפניה.
  לגבי הגדוד התבאני: אינני יודע אם הוא היה קיים באמת או שזו סתם אגדה אבל אין ספק שההומוסקסואליות היתה נפוצה בתבאי ובכל יוון.

  אהבתי

 62. arn , בקשר ליותר "זרימה" קתולית והקשרה להומוסקסואליות כבר כתבתי
  כתבתי "עם הומוסקסואליות זה אכן שונה" וביקשורים בתוך הערך הביקי שהבאתי יש קישורים של כמרים ובישופים חשובים שהיו עם נטיות.
  הרשות להתעמק בנושא ברשותך
  תרצה , תתעמק
  לא תרצה – לא תתעמק.

  כתבת גם
  "אם מישהו מקבל את זה הוא לא יכול להאמין באלוהים. זו סתירה לוגית ברורה."
  אז ראה למשל כיצד: Credo quia absurdum
  https://en.wikipedia.org/wiki/Credo_quia_absurdum
  לא אמור להפריע לאמונה.

  בקשר לאימפריה רומית אלימה ומושחחתת אז גם הכנסיה היתה אלימה ומושחתת.

  אהבתי

 63. arn,
  מה הבעיה להאמין שיש אנשים שנבראו עם יצרים יותר גדולים לעבור עבירות מסויימות, כמו שיש אנשים עם נטיות יותר חזקות לכעס, גניבה, אלימות או רכילות?

  זה כמובן לא סותר את התקווה הבסיסית שיש פיתרון פשוט לכל בעיה קשה ("המרה!", "שלום עכשיו!" "סוציאליזם רובין הודי" וכו').

  Liked by 1 person

 64. למשתמש האנונימי,

  אתה משווה עוני ומלחמות להומוסקסואליות?

  זו השוואה מופרכת מהבסיס.

  אהבתי

 65. 3718,
  אני משווה עוני ומלחמות לאפשרות להתגבר על פיתויים קשים,
  אבל רק מבחינת התקווה המאוד אנושית שלכל בעיה קשה אפשר למצוא איזשהו פיתרון קסם.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s