חצי הכוס המלאה של גנץ

יש במדינה הרבה אנשים שמאוד מאוד מאוכזבים מבני גנץ, שהכשיר ממשלה בראשות נתניהו. הדבר משתקף גם בסקרים. הפרשנים הפוליטיים ששייכים לצד המאוכזב רק מחכים לראות כיצד ביבי דופק את גנץ, הופך אותו לבדיחה, לא מאפשר לו להפוך לראש ממשלה וכן הלאה.

לנתניהו יש אכן את כל הכוונות הרעות האלו, כמו שמעידה הכוונה שלו להפר את ההסכם הקואליציוני ולהעביר תקציב חד שנתי, דבר שיאפשר לו לפזר את הכנסת ולצאת לבחירות חדשות בתוך כמה חודשים. רצונו למהר להפר הסכם קואליציוני שזה עתה חתם עליו מזכיר קצת את ההתנהלות של יאסר ערפאת, שאהוד יערי תמיד נהג להזכיר את עשרות ההסכמים שחתם עליהם בזה אחר זה בספטמבר השחור, חתם ולא קיים אף מילה.

ברם, מאוכזבי גנץ פשוט לא מבינים את המצב הקונסטיטוציוני החדש שנוצר במדינה בעקבות חקיקת חוק היסוד שמגדיר את ממשלת החילופים. ביבי הוא לא ראש ממשלת ישראל, אלא חצי ראש ממשלת ישראל וכך גם גנץ. סמכותו של ראש הממשלה נובעת מיכולתו להעביר החלטות ממשלה ולפטר שרים. סמכות זה מתחלקת עתה בין נתניהו לבין גנץ. לא צריך לחכות למועד החילופים לשם כך. כבר היום אנחנו חיים בדיארכיה, שיטת ממשל שבה הכוח השלטוני מחולק בין שני בני אדם. גנץ לא יגדיל את כוחו משמעותית אחרי מועד החילופים – הכוח קיים בידיו כבר היום. משרדי הביטחון, המשפטים, התקשורת, החוץ, התרבות ועוד כמה משרדים – כל אלו אינם כפופים לנתניהו בשום צורה.

יועז הנדל וצבי האוזר (או איווט ליברמן) יכולים לשנות את דעתם ולהצטרף לגוש ביבי ואז התמונה תשתנה לחלוטין, אבל כל עוד זה לא קורה, ויש משקעים אישיים שיקשו מאוד על הדבר הזה לקרות, ביבי שבוי של גנץ בכנסת הזו, הרבה יותר מאשר ההיפך.

אפילו אם המדינה בכל אופן תצא לבחירות חדשות היא תצא אליהן תחת ממשלת מעבר מיוחדת במינה, שבה גנץ מחזיק בחצי מהסמכויות. הדבר הזה יכול להעלות שאלות חוקתיות מורכבות ומפתיעות, אבל ישנו כאן ג'וקר סמוי: רוב שופטי בג"ץ בוודאי בעד גנץ ובנסיבות מסוימות להחלטותיהם תהיה משמעות רבה.  בכל סיטואציה שלא תהיה יהיו גנץ והמחנה שלו במצב טוב יותר מאשר אם היו הולכים בעקבות הניהליזם המטופש שיאיר לפיד כיוון אליו – להגיד לא, לא ולא לביבי מבלי להיות מסוגלים להקים שום ממשלה חליפית לו.

90 תגובות על ״חצי הכוס המלאה של גנץ״

 1. אתה חושב שזה כמו המצב בומי העתיקה (לפני תקופת הקיסרות) כאשר היו שם 2 קונסולים (קונסול ברומי מקביל לראש ממשלה אצלנו)?
  עד כמה שאני זוכר הצעתי פעם שיהיו 2 ראשי ממשלה במקביל.

  אהבתי

 2. ברומא הקונסול היה בעל כוח החלטה על כל תחום, לא היו שרים, הוא היה ממונה לשנה אחת בלבד והיו פרקי זמן שרק לשלושה חודשים והשותף שלו יכול היה להטיל וטו כך שהדינמיקה היתה שונה, יותר כמו זוג הורים למשפחה. מישהו רואה את ביבי כאביו ואת גנץ כאימו?
  זוג מנהל משפחה עם אינטרסים דעות ומדיניות דומה.
  המצב של שני ראשי ממשלה אינו טבעי אלא בעת משבר לאומי. תארו לכם שבארה"ב היו עכשיו גם טראמפ וגם קלינטון נשיאים ומנהיגים שני סוגי מדיניות שונים. זה יותר מריבות וחוסר יכולת החלטה ויש לזה השלכות שליליות, שני נגידים אחד קנסיאני אחד MMT. יש לתת למנהיג 4 או 8 שנים להחליט ולבצע מדיניות.

  אהבתי

 3. הרעיון של לפיד היה דוקא די הגיוני. נכון שלפיד לא יכול היה להקים ממשלה כשנתניהו עומד בראש הליכוד. לכן לפיד רצה לחשק את נתניהו כך שמישהו אחר יעמוד בראש הליכוד. במצב כזה כבר ניתן להקים ממשלה בקלות יחסית – ולא היינו "נהנים" ממשלה מנופחת ומושחתת ומהלבנת אדם, שנמצא תחת חשדות מבוססים למעשים פליליים, להיות ראש ממשלה.

  אהבתי

 4. א. " … מחכים לראות כיצד ביבי דופק את גנץ, הופך אותו לבדיחה, לא מאפשר לו להפוך לראש ממשלה וכן הלאה.
  לנתניהו יש אכן את כל הכוונות הרעות האלו, כמו שמעידה הכוונה שלו להפר את ההסכם הקואליציוני ולהעביר תקציב חד שנתי, דבר שיאפשר לו לפזר את הכנסת ולצאת לבחירות חדשות בתוך כמה חודשים. רצונו למהר להפר הסכם קואליציוני שזה עתה חתם עליו מזכיר קצת את ההתנהלות של יאסר ערפאת … "
  ————————–
  עדיין לא הייתי חורצת דין, בפסקנות רבה כל כך, לגבי כוונותיו העתידיות של נתניהו.

  יש *גם* הסברים חלופיים לרצונו לעבור מתקציב דו שנתי לתקציב חד שנתי. פרט לכוונה להפר את ההסכם הקואליציוני וללכת לבחירות.

  לתפיסתי הדבר היחיד בו "טבעו" של נתניהו חזק ממנו (כמו במשל העקרב והצפרדע) קשור לחוסר יכולתו להתאפק מ"לשתות בקשית" את המנדטים של מפלגות אחרות. אפילו כאשר הגדלת מפלגתו במנדטים בודדים, מסכנת שותפות קואליציוניות פוטנציאליות שלו, לא לעבור את אחוז החסימה. מכאן שמפלגתו אמנם גדלה אך יכולתו להקים קואליציה דווקא פחתה. ברור לי שהוא אינטליגנטי דיו להבין זאת, אך הוא כנראה לא מסוגל להתאפק

  ב. " … סמכותו של ראש הממשלה נובעת מיכולתו להעביר החלטות ממשלה ולפטר שרים. סמכות זה מתחלקת עתה בין נתניהו לבין גנץ. לא צריך לחכות למועד החילופים לשם כך. כבר היום אנחנו חיים בדיארכיה, שיטת ממשל שבה הכוח השלטוני מחולק בין שני בני אדם. גנץ לא יגדיל את כוחו משמעותית אחרי מועד החילופים – הכוח קיים בידיו כבר היום. משרדי הביטחון, המשפטים, התקשורת, החוץ, התרבות ועוד כמה משרדים – כל אלו אינם כפופים לנתניהו בשום צורה. …"
  ——————————
  מעניין.
  לא חשבתי על כך.

  אבל אני לא הרגשתי בשום שינוי דרמטי בהתנהגות שרי ממשלה זו בהשוואה לשרי הממשלות הקודמות.

  שלושה הסברים אפשריים:
  1. עדין לא חלף מספיק זמן מאז השבעת הממשלה הנוכחית. אנו עדין בתקופת הרצה.
  (אולי מחלוקת הסמכויות בין פרץ לבין כץ, על מחירי המלט המיובא לארץ, היא בסה'כ הסנונית הראשונה. צפויות לנו חריקות רבות נוספות, ואף כבדות יותר.

  אני מייחסת לגנץ את הנטייה לקבל החלטות / להגיב באיטיות. יתכן ד *עדין* לא זכינו לחוש בהשפעות של גנץ על תפקוד הממשלה הנוכחית

  2. נתניהו היה ונשאר מנהל צוות גרוע.
  בין אם סמכויותיו נשארו כפי שהיו בעבר ובין אם קוצצו בחצי.
  (נתניהו יודע רק לעשות את הכל, בנושא מסוים, בעצמו ולקבל בעצמו את ההחלטות הסופיות *או* להתעלם לחלוטין מנושא /ממשרד ממשלתי מסוים ולהזניחו).

  3. סמכויות הביצוע של השרים במילא כל כך מצומצמות (בלי כל פרופורציה לאחריות המוטלת עליהם). כך שהם ממשיכים לבצע את תפקידיהם, שהם בעיקרם טקסיים – תקשורתיים ולמלא את הנחיות הפקידות הבכירה שלהם (שאינה משתנית עם חילופי ממשלות), בלי להיות מושפעים מדי מהתהייה האם נמצא מעליהם מנהל אחד או שנים.

  Liked by 1 person

 5. ברומי היו 2 קונסולים שווי זכויות. הם נבחרו לתקופה של 2 שנים. בנוסף היה סנט (משהו מקביל לפרלמנט) שהיו לו גם זכויות להחליט. היו גם אספות עם ולהחלטות שהתקבלו שם היה משקל. בתקופה מאוחרת יותר היתה גם משרת טריבון שתפקידו היה לדאוג לזכויות פשוטי העם.
  דוקא בשעת חרום בוטלו כל הסמכויות של כל הגופים הנ"ל ואז בחרו מנהיג אחד שנקרא "דיקטטור". כל הסמכויות רוכזו בידיו ואף אחד לא יכל לערער על החלטותיו. הדיקטטור נבחר לשנה אחת בלבד.
  (כמובן שכל זה היה עד בתקופת הרפובליקה. בתקופת הקיסרות הקיסר ריכז בידיו ובידי מקורביו את כל הסמכויות).

  גם בימנו השלטון מחולק: בארצות-הברית יש נשיא, 2 בתי נבחרים, בית-המשפט ומערכת הבנקאות (שיש לה כוח רב). אפשר להסתדר במצב כזה של שלטון שמחולק בין כמה גורמים. לכן לא נראה לי שיש בעיה שיבחרו 2 נשיאים או 2 ראשי ממשלה.

  אהבתי

 6. איך אתה גורם לליכוד להדיח את ביבי? זה התברר כבלתי אפשרי. אני מסכים שהייתה היתכנות תיאורטית לרעיון אבל בשלב מסוים, כמו שגנץ אמר במפורש בראיון לאילנה דיין, זה הפך לבלתי סביר.

  אהבתי

 7. תמריץ, אם היה עובר החוק שאדם שהוגש נגדו כתב אישום לא יכול לכהן כראש ממשלה – חוק שכנראה היה לו רוב בכנסת, במיוחד בהצבעה חשאית – נתניהו לא היה יכול לרוץ בראשות הליכוד. כדאי לזכור שיש לא מעט חברי כנסת בליכוד שירוויחו מלכתו של נתניהו. נכון, היינו כנראה הולכים לבחירות רביעיות, אבל הן היו בסבירות גבוהה מאוד האחרונות. ויתכן גם שהיו נמנעות מלכתחילה, ברגע שהליכוד היה מבין את התוצאה הידועה מראש.

  בכל אופן זו רק ספקולציה. כרגע נשארנו עם חוק שמאפשר לאדם שהוגש נגדו כתב אישום להיות ראש ממשלה. יהיו מי שיטענו שזה חוק טוב, אני בספק.

  אהבתי

 8. מחכים לראות כיצד ביבי דופק את גנץ, הופך אותו לבדיחה, לא מאפשר לו להפוך לראש ממשלה וכן הלאה.
  לנתניהו יש אכן את כל הכוונות הרעות האלו,

  ביבי לא שותף לעסקים עם גנץ, ולא חבר שלו הם יריבים מרים לא מאותה מפלגה ולא באותו גוש והטרום בחירות הראו שהעוינות של גנץ לביבי ארסית מיריבות פוליטית רגילה במחוזותינו. האם יש למישהו ספק שגנץ לא היה דופק את ביבי מכניס אותו לכלא וכן הלאה לו היה הדבר בידו? השנאה של גנץ הביאה למנהיגות בעלת שני הראשים שלנו, שלושה אם נכלול את בג"ץ.
  ואם העוודים של בג"ץ מנסים להרשים אותנו בידע הנרחב שלהם על שני הקונסולים של רומא, במיתולוגיה היוונית מסופר על כלב בעל שלושה ראשים שתפקידו לשמור בשאול על הגרגרנים.

  אהבתי

 9. היה חוק? אז ביבי היה חותר לגייס 61 ח״כים שיבטלו את החוק בכנסת שלאחר מכן. כל הסיטואציה הייתה יכולה לחולל משבר חוקתי דרמטי ומאוד לא מועיל למדינה.

  אהבתי

 10. הפרת הסכמים היא נורמה איומה שהציבור צריך להעניש עליה. לא סתם ערפאת מעורר סלידה בגלל הפרת הסכמים. בטווח הארוך האנושות כולה מפסידה בגלל מפרי הסכמים. חוסר היכולת לתת אמון שוחק את יסודות החברה.

  אהבתי

 11. לא סתם ערפאת מעורר סלידה בגלל הפרת הסכמים
  אתה טועה, מי שמעורר סלידה זו ההנהגה שהכניסה את הראש הבריא שלנו להסכם החולה.

  Liked by 3 אנשים

 12. תמריץ, השבר אצל מצביעי כחול-לבן וכל מחנה המרכז-שמאל הוא אדיר. לא זכור לי אף פעם דבר כזה.
  לעולם לא הייתה רמאות וגניבת קולות שכזו.
  גנץ לא סתם חירב את המחנה אלא הפעיל פצצת אטום עליה. אדמה חרוכה לגמרי שספק אם המחנה יתאושש ממנה. אני מניח שייקח עוד שנים רבות עד שהמחנה יתאושש, אם בכלל.
  אנשים מיואשים ושוקלים אם בכלל שווה ללכת להצביע בפעם הבאה (חבר אמר לי: "שיילכו לעזעזל כולם. אני עכשיו דואג רק לעצמי").
  אתה וכל העיתונאים (כמו דרוקר, בן כספית ואחרים) שמאתרגים את גנץ שוכחים שבגלל מעשה הנבלה הזה התאיידה לה טיפת האמון האחרונה שעוד נותרה לנו לפוליטיקאים.

  דבר נוסף ששמתי לב אליו, ההיסטוריה מראה לנו שהפוליטיקאים ממחנה המרכז-שמאל הם הבוגדניים ביותר וכל הזמן חתרו להיכנס לממשלה עם ביבי וזאת בזמן שפומבית הם רק אמרו ההיפך. זונות פוליטיות.

  אני אישית, לא אחזור להצביע למחנה המרכז-שמאל כנראה עוד הרבה שנים קדימה. הם יצטרכו להוכיח לי הרבה זמן בעתיד כדי שאשקול בכלל לחזור להצביע להם. ואני עוד אדם שאמור להיות המצביע הכי טבעי של מחנה המרכז-שמאל. כשחושבים על המצביע הממוצע/גנרי של המחנה אז חושבים עליי.

  יאיר לפיד ובוגי יעלון שותפים מלאים למעשה הרמאות הזו. הם ניהלו מו"מ רציני מאוד עם הליכוד לאחר הבחירות השניות בספטמבר והגיעו לטיוטת הסכם (דומה ב-80% מההסכם הסופי) וזאת בזמן שלתקשורת ולבוחריהם הם אמרו שהמרחק ביניהם אדיר ואין שום הסכם ותנאים לממשלת אחדות.
  בבחירות השלישיות הם מעלים את הטונים ואת החד משמעיות שלהם ומבטיחים שאין אפילו מצב דמיוני שהם יישבו עם נאשם בפלילים וזאת בזמן שכבר הם הסכימו לתנאים כאלה. הם שיקרו למצביעים שלהם במצח נחושה!!

  לפיד מנסה להפיל את האשמה רק על גנץ וחבל לי שלא מפנים גם אליו את האש. הוא היה שותף מלא למו"מ עם הליכוד לפי הודאתו שלו.

  גם אם גנץ ימצא בעצמו תרופה לקורונה, יביא שלום עם אירן וחיזבאללה ויעלים את החמאס ויהפוך את הפלסטינים לשוויצרים אני לא אצביע לו (וכמוני רבים אחרים שאני מכיר).

  אהבתי

 13. ד באמת מסקרנת אותי חשיבתו של אדם כמוך. אין שום משמעות בעיניך להגנה על בית המשפט העליון, לניסיון להפחית נזקי הסיפוח, להוצאת מירי רגב מהתרבות ואמיר אוחנה מהמשפטים ולכך שבשנה הבאה, אם דברים יתנהלו כמתוכנן, גנץ יהיה ראש הממשלה? הכול זה ״רק לא ביבי״?

  אהבתי

 14. תמריץ אתה מפחית בערכם של המחנות האחרים בליכוד – אלה שרואים עצמם ראשי מפלגה פוטנציאליים. גדעון סער זכה ליותר מרבע מהקולות כאשר התמודד לבדו מול נתניהו. ישראל כץ, ברקת ואחרים גם הם רואים עצמם מחליפים את נתניהו. אם נתניהו היה זז הצידה ואפילו לסבב בחירות יחיד, הם כבר היו דואגים שהוא לא היה חוזר לפוליטיקה. הוא לא היה מצליח לגייס רוב בכנסת לחוק הפוך, לא כאשר יש כל כך הרבה חברי כנסת *בליכוד* עם תמריץ הפוך חזק מאוד.

  אגב זה המקום לתת ח"ח לישראל כץ שמנע את ההיטל על המלט. נקווה שגם להבא יעצור את הקונצים של פרץ הבולשביק.

  אהבתי

 15. ד עוד דבר, כחול לבן (כשעדיין לפיד היה חלק מהם) מעולם לא הסתירו שפניהם לאחדות עם הליכוד. הם פשוט רצו אחדות בלי נתניהו.

  אהבתי

 16. תמריץ, זו הייתה ההזדמנות האחרונה בהחלט לסיים את הקריירה הפוליטית של ביבי.
  הזדמנות כזו, עם רוב בכנסת של מחנה "רק לא ביבי" לעולם לא תחזור.
  וכן, בעינינו ביבי מסמל הידרדרות חמורה בדמוקרטיה, בהסתה הבלתי פוסקת ובשחיתות הפוליטית.

  אתה מדבר על נצחונות זמניים בהחלט. המטרה לא הייתה להוריד את ביבי, אמיר אוחנה ומירי רגב לשנה וחצי אלא לתמיד.

  כמו שרון חולדאי אמר בראיון לאחרונה, גנץ יהיה ראש ממשלה רק מטעמו. אין לו רוב בממשלה, בכנסת, לא בעם ואפילו לא בקרב המחנה שלו.
  ראש ממשלה כזה זו בדיחה מהלכת. ביבי ימשיך לקבוע פה הכל גם עוד ארבע שנים.

  המטרה גם הייתה לפתוח סופסוף דף חדש בפוליטיקה הישראלית. כמו שליברמן אמר: "לחלק את הקלפים מחדש".

  כל עוד ביבי פה, הפוליטיקה נמדדת רק בקריטריון אחד ויחיד: בעד או נגד ביבי.
  הוא כמו איזה חור שחור ששואב אליו את כל האנרגיה שמסביבו ומעקם את כל החוקים הפיזקאליים.

  אהבתי

 17. מה שגנץ ניסה לעשות זה לחבור לביבי ובעצם "לקנות" זמן ולהעביר את הכדור למערכת המשפטית כדי שהיא תגמור את ביבי.

  זו טעות איומה מבחינתי. אסור למחנה המרכז-שמאל לתלות את תקוותו בשופטים המסכנים.

  אני באמת ובתמים חושב שיש להשלים עם ניצחונו של ביבי לעוד שנים רבות קדימה, לקדם את החוק הצרפתי ולהקפיא את המשפטים כנגדו בתמורה להפסקת הפגיעה במערכת המשפט, פרקליטות והמשטרה וביטול כל רפורמות משמעותיות בהם.

  בנוסף, לאור מעשה הנבלה הזה והרמאויות שנראו פה, המעשים הפליליים כביכול של ביבי המתוארים בכתבי האישום מתגמדים מאוד לעומת אלה של גנץ ואשכנזי.
  יש להאשים אותם בפגיעה בדמוקרטיה ולשפוט גם אותם (כולל כל חברי הכנסת של כחול-לבן).

  תמריץ, אין פשע חמור יותר מאשר פגיעה באמון הציבור בשיטה הפוליטית הקיימת. זה מתכון בטוח לאסון בעתיד. וזה בדיוק מה שגנץ ואשכנזי וכל חברי הכנסת עשו.

  אהבתי

 18. ואם הייתה מוקמת ממשלה צרה בתמיכת בל״ד היה צריך לפי זה להעמיד למשפט את גנץ, לפיד, ליברמן ובוגי.

  ייתכן שאפשר היה לכפות את הדחת ביבי למען ישראל כץ אבל מה היה יוצא לגנץ מכך.

  אהבתי

 19. היה צריך להעביר את החוק שנאשם בפלילים לא יוכל להתמודד בבחירות הבאות. והיה לזה רוב.
  הרי זו הצעת החוק שהטריפה את ביבי והוא עשה הכל לסגור את העסקה עם גנץ לפני שזה עולה בכנסת.

  כמו שבן כספית אמר, היה צריך לתת את ניהול המו"מ עם הליכוד לליברמן. רק הוא יודע איך לטפל בביבי.

  אני לא מבין אותך, גנץ הוא שליח ציבור ולא סתם איזה אדם פרטי מהרחוב. הציבור נתן לו מנדט אחד בלבד: לא לשבת בכל מחיר עם נאשם בפלילים. גם אם זה אומר לשבת באופוזיציה. זה מוצדק בעיניך לגנוב קולות ככה?
  אם אנחנו נצדיק כזה מעשה אז כל הפוליטיקאים בעתיד יעשו לנו את זה.
  יש כאן איבוד אמון מוחלט עם הפוליטיקאים.

  לעולם לא ראיתי פוליטיקאי שמאבד את הבייס שלו בצורה כ"כ מהירה. והוא ידע שהוא יאבד אותנו.
  אז בהנחה שהוא לא טיפש מוחלט, הוא ידע את זה ולכן הוא כנראה הגיע רק בשביל קדנציה אחת.
  הדבר היחיד שחשוב לו זה להיות ראש ממשלה. אפילו רק ליום אחד או תקופה קצרה אחרת.

  אני ידעתי מההתחלה שהוא תרמית פוליטית. הוא כנראה ימני בדעותיו הרבה יותר מאשר מה שהוא הציג לציבור. הוא השתמש בציבור המחנה מרכז-שמאל רק כדי לקחת את הקולות שלהם ולהשיג כח פוליטי להיות ראש ממשלה.
  לא הייתה לו שום שאיפה להנהיג את המחנה הזה שנים קדימה.

  מזל שבסוף לא הצבעתי לו, אחרת הייתי מתאבד כנראה מהמועקה.

  אהבתי

 20. תמריץ, כתבת פה: "ואם הייתה מוקמת ממשלה צרה בתמיכת בל״ד היה צריך לפי זה להעמיד למשפט את גנץ, לפיד, ליברמן ובוגי."

  על זה אמר ליברמן שאם המצב היה הפוך אז ביבי היה חותם עם המשותפת (אפילו רק עם בל"ד) על תמיכה מבחוץ בממשלה כזו תוך שנייה, בלי לחשוב פעמיים.

  ליברמן תיאר כמה מקרים איך ביבי שיתף פעולה איתם כשזה שירת את מטרותיו. (שלא לדבר על שיתוף פעולה עם ערפאת וטיבי כשהוא רצה בזה).

  זו לעולם לא הייתה הבטחת בחירות אמיתית של גנץ ובטח לא מתקרבת בחשיבותה להבטחה הראשית של לא לשבת עם נאשם בפלילים.
  הוא לא היה מאבד בגלל זה מנדט אחד.

  זה הכל היה תעלול של גנץ כדי להראות לציבור שלו איך הוא "כאילו" מנסה להקים ממשלה כזו כשהוא ידע מראש שאין לזה שום סיכוי להצליח.
  אם הוא היה רציני לגבי ממשלה בתמיכת המשותפת מבחוץ אז הוא היה מוריד מהרשימה את האוזר, הנדל וטרופר כי היה ידוע כבר בספטמבר שהם לא יתמכו בממשלה צרה שכזו. אבל הוא לא הדיח אותם כדי להשתמש בהם כתירוץ לכך שאין לו תמיכה בתוך המפלגה למהלך שכזה.

  אתה (וכמעט כל העיתונאים האחרים) לא מדברים על זה שהוא לא רק גנב את הקולות שלנו עבור ג'ובים אלא נתן לביבי ולהיסטוריה הפוליטית פה תקדים היסטורי לכך שראש ממשלה יכול להיות נאשם בפלילים וזאת בניגוד מוחלט למנדט הציבורי שניתן לו.

  הבחירות האלה לא סתם היו "כן ביבי או נגד ביבי" אלא בחירות שבליבן היה ויכוח על עיקרון מהותי וסופר חשוב למחנה המרכז-שמאל שראש ממשלה לא יכול להיות נאשם בפלילים.

  בגלל כל הבלאגן הזה שכחנו את הסיבה האמיתית לכך שהלכנו שוב ושוב לבחירות. נוצר פה לדעתנו תקדים מסוכן מאוד לעתיד כולו (הפוליטיקאים בחיים לא יסגרו את הפינה הזו בחקיקה. גם לא אחרי ימיו של ביבי).
  מהיום והלאה אין בעיה בכלל שראש ממשלה יהיה נאשם בפלילים.

  זה היה הדבר הכי חשוב למחנה וגנץ ויתר עליו ללא קרב ורימה את מצביעיו.

  Liked by 1 person

 21. amehaye.
  בליכוד יש 25% שהם אנטי ביבי ולכן התוצאה של סער היא כישלון מוחץ ומעידה שאין לו מחנה תומכים בליכוד (אפילו קרש כמו דנון הוציא תוצאה דומה). שאר הבכירים קוראים את המפה ולכן אין סיכוי שמי מהם ירוץ מול נתניהו. הפנטזיות של ד ותמריץ הם כלאם פאדי כל זמן שאין להם ממשלה חלופית. חקיקה אפשר להפוך אלא אם יחקקו חוק שאוסר על איש ששמו בנימין נתניהו להיבחר לכנסת.

  אהבתי

 22. תמריץ,
  הגישה שלך ושאר בעלי הIQ למערכת המשפט בעייתית אפילו לשיטתכם. אתם הרי טוענים שהאינטרס העליון של מדינת ישראל הוא היפרדות מהערבים. אנחנו הבבונים מבינים שפוגלמן עתיד לזרוק לפח את החלטת בג"ץ שעצרה את איחוד המשפחות של הערבים (ברוב של קול אחד) וזו סכנה שיש לעשות הכל כדי למנוע אותה. אבל אצלכם הIQ גובר ומורשת נירון קיסר הופכת לאידיאולוגיה שלכם

  Liked by 2 אנשים

 23. amehaye, ד, arn
  מה לדעתכם היה צריך לעשות גנץ אחרת? ומה היה קורה לו הוא היה נמנע להצטרף לנתניהו?

  ד. ההאשמות נגד נתניהו הן בתחום שבדיוק עבורו נוצר החוק, החשש שיהיה ניסיון להסיר ראש לראש ממשלה מסיבות פוליטיות, פוטש. הן מהתרבות המתקרבנת של "הוא הראה לי את הבולבול שלו כשהיה בן 18 הוא לא ראוי להיות שופט עליון, הוא אמר שגם ביניינים וחיים של אנשים מכל הצבעים משנים ולא רק חיי שחורים יש לפטר אותו, לדעתו נשואי הומואים זו סטייה יש לסקול אותו."

  באופן קבוע היתה רדיפה דרך בתי המשפט אחריו ואחרי אשתו לצורכי הצקה. היא רק עשתה עוד עורכי דין עשירים יותר.

  אהבתי

 24. ד, החוק אפשר כהונת ראש ממשלה נאשם וכשנחקק הוא נחקק בלי להיות פרסונלי. איש לא ידע מה יוליד יום. לחקיקת יסוד שנעשית כך יש כוח עצום, ולצפצף עליה משמעותו לשנות את חוקי המשחק תוך כדי. דבר שממוטט את יסודות החברה והפוליטיקה. וראינו באמת את המשבר החוקתי שנוצר כתוצאה מכך.

  Liked by 1 person

 25. ההחלטה לאסור איחוד משפחות קריטית לעתיד המדינה. אבל מי שמוביל לסיפוח כל הנשים הערביות ביו״ש בטווח הארוך יתקשה להתלונן על סיפוח האחוז הקטן בהן שנחשק בידי הבדואים בנגב ושאר ערביי ישראל.
  אגב קצת מוגזם להתייחס אליי כחסיד בג״ץ מושבע. בשביל זה היה פה את אל רום.

  Liked by 1 person

 26. חייל, 25% מהליכוד זה 8 מנדטים. יחד עם ה61 של מחנה "רק לא ביבי" זה כבר נע סביב 70 מנדטים – רוב שיהיה קשה לנתניהו לשבור. ויתכן שגם חלק מחברי "ימינה" היו מצביעים בעד חוק כזה, לך תדע.

  פוקס חשבתי שאמרתי מה היה צריך לעשות. להעביר את החוק שמונע מנתניהו לכהן בבחירות הקרובות (שלא היו) ואז להקים ממשלת אחדות עם הליכוד, ללא נתניהו. אחרי שהבהרתי את זה, האמת היא שבדיעבד אני כבר לא בטוח מה עדיף, ראש ממשלה שהוא כנראה פושע אבל לפחות מוכשר, או חדלי האישים שהיו מגיעים במקומו.

  תמריץ לדעתי זה מגוחך שלנאשם בפלילים אסור להיות שר אבל מותר להיות ראש ממשלה. זו פשוט נקודה שהם "שכחו" לסגור כשהעבירו את החוק המקורי.

  אהבתי

 27. פוקס, גנץ היה צריך כבר בספטמבר, לקראת הבחירות השלישיות, לעשות סדר ברשימה ולהוריד את כל אלה שמתנגדים לממשלה בתמיכת המשותפת מבחוץ. זה כבר היה מראה שהוא רציני להפיל את ביבי בכל מחיר.
  בפועל לא עשה את זה. אז הייתה כבר תכנית עם רוב בכנסת להצביע על שני חוקים שימנעו ממנו לרוץ בכנסת הבאה (אחד מהם בטוח היה עובר בגץ).
  לא ברור למה הוא לא הסכים אפילו להעלות את זה להצבעה טרומית וראשונה כדי ללחוץ על ביבי יותר ולהשיג הישגים טובים יותר במו"מ (שזה מה שעופר שלח ולפיד אמרו לו וסוכם ביניהם שזה יקרה).
  מצד אחד הוא אומר שלא רצה לתת את תפקיד יו"ר הכנסת למפלגת אופוזיציה (הוא כבר אז הבין שלפיד לא ייכנס) אבל בםועל הוא נתן את התפקיד הזה לליכוד שהיא מפלגה אופוזיציונית לו.
  הבחור אידיוט מושלם.
  במקסימום, היה הולך לבחירות רביעיות. לאף אחד ממצביעי כחול לבן שדיברתי איתם לא הייתה בעיה עם זה.
  כולם אמרו לי שלא יושבים איתו בכל מחיר, גם עם הקורונה לא יושבים איתו.

  לבוא ולהגיד שלא היו לו אופציות זה שקר מוחלט.

  אתה יודע מה, מילא נכנסת לממשלה כזו ואיבדת את הבייס שלך תוך שניה, לפחות תראה איזשהם הישגים למחנה שלך בכניסה כזו.
  הוא לא השיג אף הישג אמיתי ומוחשי שהוא יכול להציג למצביעים שלו.
  להגיד שההישג הוא "יש לנו ג'ובים בממשלה" כמו שהוא ותמריץ מציגים זה לא הישג.
  את זה כבר היה לו בבחירות השניות ועובדה שהמחנה שלו לא רצה את זה כבר אז.

  שוב פעם, הבחירות האלה לא היו רק על ג'ובים. אני כמעט ולא זוכר בחירות שסבבן רק סביב עניין עקרוני ומהותי אחד -האם ראש ממשלה יכול לכהן תחת כתבי אישום. זו הייתה הפעם הראשונה שהעם בחר ממש על זה.
  לא הייתה לאף אחד בעיה לשבת עם הליכוד לממשלת אחדות. אבל לא עם נאשם בפלילים.

  Liked by 1 person

 28. אמחייה אתה כנראה לא בקי ברקע, החוק המקורי איפשר לראש הממשלה להחליט לגבי שר מואשם בפלילים ובג"ץ הודיע לרבין בשעתו שהוא חייב להחליט מה שבגץ מחליט, ממש כמו שהיועץ המשפטי אמר שבלשון החוק להתיעץ אתו פרושו שיש לו זכות וטו.
  ההנחה שלך ש 8 חברי כנסת יעברו למחנה רק לא ביבי ברגע שיעבור חוק שביבי לא יכול להיות ראש ממשלה לא מציאותית, רוב הציבור (על פי סקרים) סבור שהמשפט הוא נגד הימין ולא רק נגד ביבי.
  תיווצר חוסר אמינות גדולה ביותר כלפי מפלגה שתעביר חוק כזה, וכלפי מערכת המשפט שיכול מחר לקבוע שהירח עשוי מגבינה כחולה.

  הכנראה ב"ראש ממשלה שהוא כנראה פושע" – האם אין לשם כך בית משפט? האם אין כנסת שצריכה להצביע אמון אוביקטיבית ולא על פי גוש? רוב אנשי מפלגתו ורוב עם ישראל סבורים שההאשמות כלפיו לא שונות מאשה נקמנית שמאשימה בן זוג באונס שלא היה במטרה להשיג עסקת גירושין נוחה. כשביבי יצא זכאי האם תמליץ להעמיד לדין את ראשי המערכת המשפטית? או להעניק לו פיצויים?

  התגובות שלך מעלות את יכולת ההפשטה של תמריץ למחוייבת המציאות בעת דיון על מנת שיהיה פורה.

  אהבתי

 29. והעם הצביע ברוב של 62 נגד 58 שאסור שראש ממשלה יהיה נאשם בפלילים.
  אבל חלק מהנציגים שזה היה המנדט היחיד שלהם החליטו שזה לא מתאים להם והם יודעים יותר טוב מאלה שהצביעו עבורם ורימו/בגדו בהם.

  בחיים שלי לא ראיתי דבר כזה.
  ועוד רבים וטובים מנסים לאתרג כזו התנהגות בזויה ונלוזה ובוגדנית שמרסקת לחלוטין את המהות הכי בסיסית בדמוקרטיה.

  לא מספיק שמחנה המרכז-שמאל הוא גם ככה יותר קטן ממחנה הימין (בקרב היהודים) ואין לו יכולת להקים ממשלה בעצמו כפי שהיה בעבר, אז עכשיו הוא התרסק לאלף אלפי עזאזל. יהיה זכרו ברוך.

  אם זה היה תלוי בי, את גנץ וכל שאר חברי כחול לבן צריך להלביש במדים כתומים ולהכניסם לתא קטן וחשוך עד סוף ימי חייהם. עוד לפני ביבי.
  פושעי 2020 לדין.

  אני חושב שתמריץ ושאר העיתונאים (שהם בכלל נמצאים במגדלי השן ולא מחוברים לעם) לא קולטים בכלל את גודל השבר במחנה.
  רק הבחירות הבאות ימחישו את זה.

  אני לא שולל שאולי אני טועה ומגזים. אבל זה גם מה שאני שומע ממצביעים אחרים ורואה גם בתגובות באינטרנט לעומק באכזבה מגנץ.

  אהבתי

 30. amehaye,
  ה25% בליכוד שבאופן קבוע מצביע נגד ביבי הם הגרעין הימני בליכוד שרואה בביבי איש שמאל. אין שום סיכוי שהם יחברו לגוש שמאל בכל הרכב שהוא. הפוטנציאל העיקרי למעבר שמאלה בקרב הליכודניקים הוא דווקא מבין הביביסטים (מעין קדימה ב)

  אהבתי

 31. ד גנץ לא יכול היה "להוריד את כל אלה שמתנגדים לממשלה בתמיכת המשותפת מבחוץ. זה כבר היה מראה שהוא רציני להפיל את ביבי בכל מחיר" :זה בדיוק מה שהליכוד האשים אותו, הרבה ממצביעיו היו רואים בזה קו אדום ונמנעים להצביע.
  כפי שאמחייה הודה, יש אנשים שלמרות שאינם אוהבים את ביבי חושבים שהוא מוכשר. מה שינאה הזו כלפיו? אם הוא ימצא זכאי מה תחשוב אז?
  "העם הצביע ברוב של 62 נגד 58 שאסור שראש ממשלה יהיה נאשם בפלילים" זה לא נכון, הערבים אינם העם שלי, הם תמיד 21 אחוז ותמיד נגד כולנו, הם האויבים שלי כמו שהם האויבים של אויבי. ולמעשה כמו שיש לא מעט שהצביעו ליכוד כי זה ביבי יש לא מעט שהצביעו גנץ למרות שהם ימנים בגלל ביבי.
  "לא מספיק שמחנה המרכז-שמאל הוא גם ככה יותר קטן ממחנה הימין (בקרב היהודים) ואין לו יכולת להקים ממשלה בעצמו כפי שהיה בעבר"
  ומדוע יש לו זכות לקבוע מי יהיה מנהיג מאחוריו מתכנסת היריבה?
  מדוע אם כך שגנץ שהגיע עם חופן קולות יקבל חצי כוס מלאה?

  המצב היה מצב משבר וגנץ החליט שעדיף מבין השלוש בחירות, ערבים, ממשלה ללכת לממשלה. זה היה צעד אמיץ ביותר וחבל מאד שיאיר לפיד לא הצטרף למרות שככה הם נהנים משני העולמות ויוכלו להתאגד פעם נוספת בבחירות הבאות.

  השבר במחנה הוא תוצאה של פרופגנדה איומה של השמאל, חוסר מציאות, כמו שבארה"ב השחורים צועקים גזענות ומשתוללים בחוסר הגיון בארץ צועקים רק לא ביבי הפושע. לו העם היה עומד מאחוריו הוא היה מצליח לנפנף את מנדלבליט ולהחיל את הרבונות לפני כמה מערכות בחירות וזה רק היה לטובת מדינת ישראל.

  התגובה שלך מוגזמת ולכן כח השיפוט שלך לקוי, תנסה להיות מעט יותר אוביקטיבי, ביבי לא אשם הוא הקורבן פה ואנחנו משלמים מחיר על כך.

  Liked by 1 person

 32. חייל, האוייב של האוייב הוא חבר, או משהו כזה. כדאי גם לזכור שאין באמת שמאל בישראל, יש בעיקר מרכז וימין.

  פוקס: "רוב הציבור (על פי סקרים) סבור שהמשפט הוא נגד הימין ולא רק נגד ביבי." אם אתה מאמין לסקרים יש לי איזה גשר למכור לך. ובנימה רצינית, מי שהחדיר את הרעיון הזה הוא הספינרים של ביבי, שהפכו את המשפט נגד נתניהו ל"משפט נגד הימין". זה לא משפט נגד הימין. זה לא משפט נגדי. זה משפט נגד נתניהו. מה שכן אני מוריד את הכובע בפני אנשי יחסי הציבור של נתניהו, אין ספק שעשו עבודה מצויינת – עובדה, הם שכנעו אותך.

  "רוב אנשי מפלגתו ורוב עם ישראל סבורים שההאשמות כלפיו לא שונות מאשה נקמנית שמאשימה בן זוג באונס שלא היה במטרה להשיג עסקת גירושין נוחה." citation needed. רוב עם ישראל לא סבור כך. מה שכן נכון הוא שיש לא מעט בעם, שסבורים שהפשעים שהוא מואשם בהם פחות גרועים לנו, כעם, ממנהיג פחות טוב. רק מתי מעט, תמימים, מאמינים שהוא זכאי.

  פוקס אל תתבלבל, אני לא מ"מחנה השמאל" או מחנה "רק לא ביבי". אני ממחנה "רק לא שחיתות ופשע, רק כן מנהל תקין". לצערי גם כאן הספינרים של נתניהו הפכו כל מי שבעד חוק וסדר ל"שמאלן". ובאותו עניין, אותי – כמישהו בצד הימני של המפה הפוליטית – מרגיז שפתאום אסור לאנשים להיות בשמאל. כדאי להרגיע עם העניין הזה. גם אם אני לא מסכים עם הדיעות שלהם, וחושב שאנשי השמאל חיים בלהלה-לנד בהרבה מובנים, אנחנו עדיין חיים בדמוקרטיה. וזה אומר *לא* לסתום פיות. יש להם זכות לדיעה, גם אם היא מגוחכת.

  עוד דבר, אתה אולי לא יודע, אבל בזמנו – בין הבחירות השניות לשלישיות או משהו כזה – מיקי זוהר היה בדיונים מתקדמים עם הרשימה המשותפת *בשליחותו של נתניהו*. כבר אמרתי בעבר, כל דבר אחר הוא ספין ונתניהו מלך הספינים.

  אהבתי

 33. דיון מענג היה לכם פה, לייק לכל המשתתפים.
  חייל מה קרה למדור הIQ הגבוה\פינת הטרלול הישראלי

  מיי הריטג' היא חברת הייטק ישראלית מוצלחת שעוסקת בחקר שורשי משפחה באינטרנט.
  כאשר פרצה המגיפה הם החליטו להירתם למאמץ הלאומי, והציעו להקים מעבדת בדיקות פרטית בישראל, עם קיבולת של 15,000-12,000 בדיקות ביום.
  הם יטפלו בהכל (קניית מטושים, חומרים, מכונות, הכשרת עובדים…הכל!), והמדינה תשלם להם פר ביצוע בדיקה.
  היה אז חודש מרץ, ועמדנו על קצב בדיקות נמוך מאד של אלפי בדיקות, וההצעה הזו היתה פשוט מושלמת.
  ממש מתנה מהשמיים.

  **
  ואז החל חלום הבלהות.
  פקידי הבריאות ואחרים עשו הכל, פשוט הכל, לטרפד את כניסתם.
  בהתחלה הפקידים זעקו ״הם יגנבו לנו את ה- DNA של אזרחי ישראל ויעבירו לשותף הסיני שלהם״.
  אנשי החברה השקיעו שבוע וחצי להפריך את החשש המוזר הזה, הוציאו שורה של מסמכים של התחייבות עד שאיכשהו נחה דעתם של הפקידים.
  אחר כך באו הפקידים וזעקו: ״הם יגנבו לנו עובדי מעבדה!".
  אנשי החברה נשבעו שלא ייקחו אף עובד מעבדה פעיל. התחייבו בכתב. הכל.
  הטענה הבאה: ״מה פתאום חברה פרטית תעשה בדיקות?? הם ירוויחו על הגב שלנו כסף!״
  — אני הסברתי להם: "כן! שירוויחו טיפה, מה אכפת לכם?! אנחנו זקוקים בהול לבדיקות ואנחנו, הממשלה, לא מצליחה לבצע מספיק. המגזר הפרטי יודע לפעול בצורה הרבה יותר יעילה ומהירה מהממשלה".
  הפקידים המשיכו להערים עוד ועוד מכשולים ועוד טענות משונות:
  – ״אנחנו רוצים לקבל חלק מהרווחים שלהם״ (כן, הם באמת אמרו זאת!).
  – ״מי צריך חברה פרטית כזו? משרד הבריאות יקנה בעצמו את המכשירים הסיניים ויעשה בדיקות יותר טובות ויותר זולות״
  על כל טיעון כזה ועל כל מכשול בזבזו 2-3 שבועות כדי להתגבר.

  בעיצומה של ״מלחמת קורונה״ (!!).

  במקום לפרוס למיי הריטג׳ שטיח אדום, הבירוקרטיה הישראלית רק הערימה עוד ועוד קשיים על היזמים הנפלאים הללו.

  **

  בסוף מנהלי החברה התייאשו.
  ירדו מכל הפרויקט.
  "אם המדינה לא רוצה, לא צריך"
  https://rotter.net/forum/scoops1/636640.shtml?utm_source=rotter.net&utm_medium=newsticker

  Liked by 1 person

 34. אכן קשה, עד בלתי אפשרי, להחלץ מציפורני הביוקרטיה הישראלית.

  אבל לעיתים יש גם סוף טוב.
  כפי שנמצא בהמשך הסיפור שמביא נפתלי בנט.

  אך סביר שבנט מצפה למחיאות כפים.
  אבל *גם* במקרה זה – הן מגיעות לו ביושר ובצדק.
  —————————–

  " … הבנתי שאנחנו עומדים לאבד "כוח אש" עצום במערכה נגד הקורונה.
  אז כשר הביטחון התקשרתי אליהם, הפצרתי בהם להישאר, ״אעזור לכם״, הבטחתי להם.

  **

  התקשרתי ליושב ראש החברה הסינית BGI אשר מספקת את הציוד וממש הפצרתי בו שלא לוותר על ישראל.

  קיימתי 2-3 שיחות ועידה עם ראש הממשלה ועם פקידי הבריאות,
  דפקתי על השולחן,
  ואיכשהו הצלחנו לשכנע אותם להמשיך.

  **

  ו….הצלחנו.
  מחר הם יוצאים לדרך.
  מחר חברת MyHeritage הישראלית מתחילה לבצע אלפי בדיקות,
  ותגדל בהדרגה ל10,000-15,000 בדיקות ביום.

  **

  תראו את עוצמת היצירתיות, הנחישות והאמונה של יזמים ישראלים כאשר רק לא מפריעים להם לפרוח!

  בהצלחה לMyHeritage!
  בהצלחה למדינת ישראל."

  אהבתי

 35. amehaye,
  כחול לבן הם עמוק בשמאל. בענייני שטחים, משפט, תרבות, כלכלה אין הבדל בינם לבין מרץ. מעולם לא היו 62 במחנה רקלאביבי. למעשה יש 3 מחנות רקלאביבי, שמאל/מרכז, ערבים וימין שרק שניים מהם ניתנים לחיבור. לגנץ היו ביום הכי טוב שלו 59 אצבעות (על הנייר בלבד)

  אהבתי

 36. פוקס א, יש לי הרבה מה להגיב אבל בסוף התגובה שלך כתבת "ביבי לא אשם הוא הקורבן פה".
  שומע וקורא הרבה את התעמולה הליכודניקית הזו וכל פעם מחדש לא מאמין שאני שומע אותה.

  ראש הממשלה הכי חזק שהיה פה מאז בן גוריון, שולט ביד רמה כבר 11 שנים במדינה הוא בעצם "הקורבן" המסכן פה בכל הסיפור.
  ממש רחמים עליו.
  אולי כדאי באמת שהמולטי מיליונר מבלפור יפתח קמפיין מימון המונים בהדסטארט למימון המחייה הצנועה שלו ושל משפחתו ושל עורכי הדין שלו.
  או אולי קמפיין תרומה מדלת אל דלת כמו שהאגודה למלחמה בסרטן הייתה עושה.
  ממש מסכן…

  אהבתי

 37. חייל, לפי תוצאות הבחירות, תוצאות אזרחי ישראל, היה 62-58.

  זה שבסוף היה לגנץ אולי רק 59 אצבעות לממשלת מיעוט זה בדיוק הרמאות שאני מדבר עליה.

  ובכל מקרה, 62 מנדטים הצביעו לזה שלא נכנסים לממשלה עם ראש ממשלה נאשם בפלילים. זאת עובדה.
  זה הפוליטיקאים שרימו והפרו אמונים והתנהלו הפוך מהמנדט שניתן להם.

  אהבתי

 38. ד,
  62 זה פנטזיה של שמאלנים (אי אפשר להקים ממשלה באמצעות הצבעה נגד). לגנץ לא היתה אופציה ריאלית להרכיב ממשלה ולכן הלך לנשק את הרגל של ביבי.

  אהבתי

 39. תמריץ,
  אותך לא מזמינים למסיבות של כדורגלנים. נחש מי כן מוזמן

  אהבתי

 40. ד. מה דעתך על הויכוחים האחרונים במידיה, האם יש לתת לביבי פטור מס של 600 אלף ש"ח על 9 השנים האחרונות או לא?

  אהבתי

 41. מצטרפת להמלצת חייל זקן למלא חסרים בלימודי הליבה שלנו.
  חור בהיסטוריה מפלגתית אמריקאית עכשווית.

  מידע זה גם מערער מעט את התזה של תמריץ שאנשים לא מצביעים בהתאם לאינטרסים הכלכליים שלהם.
  הפוסט טוען שהשחורים בארה'ב שינו את הצבעתם מהמפלגה הרפובליקאית אל המפלגה הדמוקרטית רק בגלל רצונם בקבלת הטבות של "מדינת רווחה דמוקרטית'. הרפובליקאים היו ונותרו יותר קפיטליסטים. כלומר "קמצניים" יותר בחלוקת הטבות לקבוצות מעוטות יכולת.
  שינוי דפוסי ההצבעה התבצע למרות שהרפובליקאים היו ונותרו *מעט* פחות גזעניים מהדמוקרטים.

  (((מה שמעלה בי אסוציאציות לאופצית שינוי דפוסי ההצבעה של המפלגות החרדיות בארץ – בהתאם לגובה ההטבות שיקבל המגזר שלהם))).

  אהבתי

 42. IQ יהודי אמריקאי

  אהבתי

 43. פושעי 2020 לדין

  אנונימי, לגבי בקשות החזרי המס של נתניהו, אני מנסה להיות ענייני. ההחזרים הקשורים למכונית המשוריינת מגיעים לו. לדעתי הוא צריך לשלם החזר מס על רכב כמו של שר ולא יותר).
  אבל למה שיקבל החזרי מס הקשורים לביתו הפרטי בקיסריה? אני באמת שלא מבין את הימנים. הרי אם זה היה כל מישהו אחר אז הם מזמן היו עולים על הבריקאדות בצעקות על שחיתות נוראית של ה"שמאל".
  אבל ביבי ובלפור הכניסו גם סעיפים שעוקפים את הפקידים ומעבירים את האישורים לפוליטיקאים ובנוסף, דרך עוקפת כל היועצים המשפטיים שנותנת למנכ"ל של בית ראש הממשלה אישור לעקוף אותם לגבי כל הוצאה שבאה לו.
  זו שחיתות.
  אתה זוכר את הכלבה קאיה של בלפור? ידעת שהם ניסו להכניס אפילו את הוצאות המזון של הכלבה על גב המדינה?
  שחיתות רבתי.

  אבל מגיע לו הכל… גנץ הכתיר אותו למלך ע סוף ימי חייו.

  פושעי 2020 לדין

  Liked by 1 person

 44. חייל, מי זו אריאל גולד הזו שצריך להיות איכפת לנו מהדעות האידיוטיות (אבל המדאיגות) שלה?

  האמת שממש מדאיג אותי לאיזו קיצוניות שמאלנית הגיעו הרבה יהודים אמריקאים.

  אהבתי

 45. ד
  אני קורא בעניין את תגובותיך פה. ניכר כי הנושא בוער בך ואתה מתאר תחושות קשות של אכזבה ומיאוס. אני מבין אותך. עם זאת אני מרשה לעצמי לטעון בזהירות כי זעמך על גנץ מוגזם. מדוע? מכיוון שאתה יוצא מהנחה שהיתה לו אפשרות אחרת – להפיל את ביבי, והוא בחר לא לממש אותה. אבל זוהי הנחת שווא, ידידי, עם כל הצער שבדבר. וזאת מכמה טעמים:
  א. אין בישראל ״גוש מרכז שמאל״ המונה 62 מנדטים כפי שאתה מתאר. ״גוש מרכז שמאל״ בהגדרתו הוא ישות פוליטית המורכבת ממספר מפלגות המאוחדות סביב קווי יסוד ואידאולוגיה דומה. דבר כזה לא קיים פה. אין שום דרך סבירה לכלול בגוש אחד את בוגי-הנדל-האוזר (ימין), ניצן הורוביץ (שמאל),
  יאיר לפיד (ליצן פופוליסט), ליברמן (אופורטוניסט) והיבא יזבק (אנטי ציונית).
  גם טענתך ש ״62 מנדטים הצביעו נגד ביבי״ לא נכונה. 15 מנדטים של הערבים הצביעו למשותפת מכיוון שהם, ובכן, ערבים. הם היו מצביעים למשותפת גם אם אסתר חיות היתה רצה בראש הליכוד.
  ב. מהלך של חקיקה נגד כהונת ביבי, או כל ניסיון אחר לפצל את שורות הליכוד, היה יכול להצליח אם בבחירות סבב ג׳ היה הליכוד מאבד משמעותית מכוחו. זה היה מאפשר לבכירים שם לשלוף סכינים מול ביבי. אבל במצב בו ביבי חרש את הארץ והזניק את הליכוד ל- 36 מנדטים, כל אחד מהליכוד שהיה יוצא נגדו או פורש היה מסיים את הקריירה. ובשביל מה? לעזור לגנץ? אף אחד שם לא כזה מטומטם.
  ג. האופציה היחידה, אם כן, שנותרה לגנץ היא להקים ממשלה צרה שנשענת על ה״גוש״ המדובר. בחייך, ברצינות? גנץ, אשכנזי ובוגי סומכים על האצבע של היבא יזבק? ומה אחרי המחבל הראשון שייהרג בעזה באיזה חיסול? הם יצטרכו להסביר לה למה לא להפיל אותם? זאת שמעריצה את השהיד סמיר קונטאר?
  לסיכום ידידי, זה מה יש. בתור מצביע כחול לבן, אני חושב שגנץ עשה את הדבר הנכון, גם אם לא המצטלם הכי טוב, וכך גם רוב חבריי (בניגוד לחבריך).
  את הססמאות והמבסוטיות העצמית הוא השאיר ללפיד שתמיד היה הכי טוב בזה, ורק בזה.

  Liked by 3 אנשים

 46. רינגו, אני לא מבין אותך. הערבים אינם אזרחי ישראל שמצביעים לכנסת? הקול שלהם שונה משלי ושלך?
  הם הצביעו בעד ביבי??
  עזוב את מה שהפוליטיקאים עשו. מתוצאות הבחירות, מחנה ה"לא ביבי" הגיע ל-62 מנדטים.
  33 כחול לבן + 15 הרשימה המשותפת + 7 עבודה-גשר-מרצ + 7 ישראל ביתנו.

  אתה מתכחש לתוצאות הבחירות?
  זה מה שהאזרחים הצביעו. 62 מנדטים למחנה "לא ביבי".
  וביבי בכל זאת ניצח כי נציגי מחנה "לא ביבי" בגדו בהם.
  אתה רוצה להגיד לי שמה שאורלי לוי עשתה זה לא מרמה והפרת אמונים של מצביעי העבודה-גשר-מרצ? נראה לך ששביעית מהם רצו בעצם להיכנס לממשלת ביבי?

  לא מבין איך דבר כל כך ברור עוד נתון אצלך לפרשנות.

  למה לא היה אפשרי לחוקק חוק נגד כהונה של נאשם בפלילים כראש ממשלה? היה רוב של 61 נגד 59 (אחרי העריקה הבזויה אך הצפויה של אורלי לוי).

  למה כחול לבן מתנהגת כאילו שהאחריות להליכה לבחירות רביעיות הייתה רק על כתפיה?
  הרי הקוסם הדגול, מלך ישראל, פוליטיקאי העלוהמשיח ביבי לא השיג רוב בבחירות שלוש פעמים. אין לו שום אחריות למצב שהיינו בו???

  רינגו, אני לא טוען שדעותיי משקפות את כל מצביעי כחול לבן. אבל לדעתי הן כן משקפות את הבייס.
  בכל מפלגה לדעתי הבייס מרכיב שליש עד חצי מהמצביעים.
  אנחנו כבר רואים את ההתרסקות של גנץ בסקרים.
  גם אם הרוטציה תתקיים והוא יהיה ראש ממשלה, הסקרים לא ישתפרו מבחינתו. זאת הזיה של יועציו.

  כחול לבן סיימה את תפקידה. בבחירות הבאות לא תהיה ריצה של מפלגה אחת גדולה. לפיד הצהיר (ובצדק) שהוא יותר לא חובר לאף אחד.
  אז אולי במקסימום גנץ יגיע ל-18 עד 20 מנדטים.
  המחנה יהיה מפולג ולביבי יהיה הרבה הרבה יותר קל להגיע לרוב כשהאופוזיציה מפולגת לחלוטין.
  גנץ ביצע התאבדות פוליטית באותה שנייה שהוא הכריז על עצמו כמועמד ליו"ר הכנסת ופיצל את כחול לבן.
  זה מה שהוא רצה מלכתחילה. להיות ראש ממשלה ויהי מה. גם אם רק ליום אחד. גם אם רק לקדנציה פוליטית אחת וזהו.
  רצה לשפר את הרזומה שלו, מרמטכ"ל לשעבר לשר ביטחון לשעבר ואולי ראש ממשלה לשעבר.
  יוכל באזרחות לקבל שכר גבוה יותר בגלל זה.

  אהבתי

 47. להבנתי גנץ הסביר בפירוש שאין לו שום תועלת במהלך שבסופו ישראל כץ יהיה ראש הממשלה עם קואליציית ימין מלוכדת סביבו. גם אם אפשר היה חוקתית להוביל לכך, מה היה יוצא לגנץ מזה.

  אהבתי

 48. ודרך אגב, ביום חמישי הארור ההוא של הבגידה של גנץ, הרגשתי ממש כאב פיזי בחזה מהמעשה הבזוי הזה.

  בחיים שלי לא הרגשתי ככה.
  וזה לא יחזור על עצמו יותר. אני לא אתן יותר לפוליטיקאים של מחנה המרכז-שמאל את האפשרות להכאיב לי ככה בעתיד.

  סיימתי עם הפוליטיקאים הבוגדניים והמושחתים האלה שמצהירים על עצמם כ"תומכי הדמוקרטיה" כאשר הם בעצם ההיפך הגמור מכך.

  אהבתי

 49. תמריץ, זה רק היה מראה שהוא יכול להפסיד במקום ההילה שעדיין יש סביבו שהוא לא יכול להפסיד אף פעם.
  וזאת למרות שבתכלס הוא לא ניצח בקלפי בשלושת הבחירות האלה.

  ישיבה של מישהו אחר בכיסא ראש הממשלה יפתח את התיאבון לשאר בכירי הליכוד שאז היו מרגישים שימיו של ביבי באמת ספורים.
  תאמין לי שזה היה עושה שינוי גדול בהתנהגות שלהם. זה היה פותח בפומבי את המרוץ להחלפתו.
  זה בסוף היה מחלחל גם לליכודניקים עצמם שביבי בסוף ימיו הפוליטיים והוא לא כל יכול.

  הרי ביבי ובלפור מתחרפנים מהמחשבה מישהו אחר יכול בכלל להחליף אותו.

  תאר לך מה היה עובר על שרה ויאיר אם הם היו צריכים לפנות את בלפור עבור ישראל כץ ואשתו……

  תפסיק לאתרג את הבוגד העלוב הזה ולנסות להצדיק את הפשעים שהוא עשה כנגד חלק גדול ממצביעיו וכנגד הדמוקרטיה.

  ממש מצחיק אותי שאחרי כל השקרים שהוא סיפר אתה מאמין לו.
  אני כבר מאמין יותר לביבי מאשר לו. עד כדי כך הוא דירדר אותי.

  אהבתי

 50. ד,
  הגברת אריאל גולד היתה בקצה של הקצה של הפרוגרס לפני מספר שנים, לפני שנתיים גורשה מישראל בעקבות פרובוקציה בכותל ומאז היא מנועת כניסה לישראל. המיינסטרים של היהודים תומכי הדמוקרטים הולך ומתקרב אליה. אפילו אייפאק נמצא במסע מזורז לכיוונה.

  אהבתי

 51. ד:
  דרך אגב, ביום חמישי הארור ההוא של הבגידה של גנץ, הרגשתי ממש כאב פיזי בחזה מהמעשה הבזוי הזה.
  בחיים שלי לא הרגשתי ככה.
  וזה לא יחזור על עצמו יותר. אני לא אתן יותר לפוליטיקאים של מחנה המרכז-שמאל את האפשרות להכאיב לי ככה בעתיד.
  מזל שבסוף לא הצבעתי לו, אחרת הייתי מתאבד כנראה מהמועקה.
  גם אם גנץ ימצא בעצמו תרופה לקורונה, יביא שלום עם אירן וחיזבאללה ויעלים את החמאס ויהפוך את הפלסטינים לשוויצרים אני לא אצביע לו (וכמוני רבים אחרים שאני מכיר).

  תמריץ:
  הפרת הסכמים היא נורמה איומה שהציבור צריך להעניש עליה. לא סתם ערפאת מעורר סלידה בגלל הפרת הסכמים. בטווח הארוך האנושות כולה מפסידה בגלל מפרי הסכמים. חוסר היכולת לתת אמון שוחק את יסודות החברה.

  הפרק השני של מכתב של פאולוס אל הגלאטים יהודי אנטיוכיה בו
  פאולוס שלמעשה ייסד את הדת הנוצרית ולא ישו מסביר מדוע בעצם ברית מילה כלל אינה הכרחית כדי להיות יהודי. הוא מבהיר מדם לבו שחס וחלילה הוא לא משנה אות אחת מהתורה, ושההסכם בין אלוהים לאברהם תקף רק צריך להבין את הכתוב. הוא נוקט באותם הסברים ששופטים ופוליטיקאים מאז ומעולם נוקטים כדי להסביר למה השחור הוא בעצם לבן.

  המקצוע העתיק ביותר בעולם הוא לא חקלאות הוא הפרת הסכמים.

  אהבתי

 52. ביום שישי במוסף ידיעות אחרונות היתה כתבה על יעל גרמן

  סופר שם על הקשיים הרפואיים שלה ושל בעלה, וגם סופר על זה שכשהבעל יצא מבית החולים, הדבר העיקרי שהיה חשוב לו זה שתוריד את השלט של גנץ מהמרפסת בגלל ה"בגידה" בהליכה לממשלת אחדות

  בעיני, רמת השינאה לנתניהו בגוש כחול לבן הופכת אותם ללא רציונלים, וככאלו שאינן ראויים להבחר להנהגה. רואים את רמת השנאה וחוסר הרציונליות גם בתגובות של אנשים פה. בסופו של דבר, מנהיג צריך לפעול באופן חיובי, לקדם מהלכים ומדיניות וליצור בריתות לשם כך, ולא לתפקד כמתנקש שתפקידו לחסל פוליטית מנהיגים אחרים.

  כתוצאה, יעלון ולפיד בעיני אבדו הלגיטימציה לחלוטין לתפקד כמנהיגים בישראל, בגלל עומק שנאתם לנתניהו שנובעת מאינטרסים אישיים לחלוטין. כל הכבוד לגנץ ואשכנזי ששמו את טובת ישראל לפני הנקמנות הפוליטית.

  Liked by 2 אנשים

 53. גם אני קראתי על הבעל של גנץ וחשבתי אפילו לכתוב על זה פוסט.. אם ביבי יפר ההסכם עם גנץ אחשוב שהשנאה אליו מוצדקת. יוכיח שצדקו כל שונאיו שבזו לגנץ על ההחלטה להצטרף אליו. מקווה שלא יקרה.

  אהבתי

 54. 3718, לביבי (ויאיר ושרה) אין שנאה למנהיגי המחנה היריב? שלא לדבר על שנאתם לכל יריב מתוך הליכוד (ראה ערך גדעון סער, רובי ריבלין ואחרים) וגם מתוך מחנה הימין (בנט ושקד)??

  אתה רציני? מבחינתך הימין מפזר אהבת חינם והשמאל מחלק שנאה??

  ראינו את האהבה הרבה שמירי רגב חילקה בכהונתה כשרת התרבות….

  תמריץ, ביבי הוא מפר ההסכמים הכי גדול בפוליטיקה הישראלית לדורותיה ולכן החשדנות כלפיו מכל המפלגות היא עצומה.

  קראת את הראיון של משה שחל על ממשלת האחדות ב-84 בישראל היום? מומלץ לקרוא רק בשביל להתרענן
  https://www.israelhayom.co.il/article/761899

  השנאה בין שמעון פרס ויצחק שמיר הייתה עצומה ובכל זאת לא חוקקו חוק מיוחד לממשלה הזו ובטח לא חוק יסוד כי הם היו אנשי כבוד בסופו של דבר.
  להסכם עם ביבי צריך לעקם את כל חוקי המדינה וזה עדיין לא בטוח שיקיים אותם.

  לליברמן (ורבים אחרים) יש ניירות רבים עם חתימות של ביבי על הבטחות שהופרו

  אהבתי

 55. תמריץ, משיחותיי עם כמה ליכודניקים, הם בכלל לא מצפים שביבי יקיים את ההסכם עם גנץ. הם בעצמם חושבים שרוב הסיכויים שביבי לא יקיים את זה. אבל הם ימשיכו להצביע לו.
  אין לו שום סכנה לבייס הליכודניקי אם הוא מפר את ההסכם עם גנץ.

  זה שלמרות שיש חוק מיוחד לרוטציה, הבטחה פומבית של ביבי בטלויזיה לקיום הרוטציה ועדיין כולם מלאים ספקות בקיומה (כולל אתה) זה רק מראה על האמינות הנמוכה עד לא קיימת שיש כלפיו (ושהוא הרוויח ביושר ועמל רב…).

  אהבתי

 56. התלבטתי האם להיכנס לדיון זה, גם מהחשש שאחזור על דברים שכבר כתבתי קודם.
  אבל קשה לי מדי להתאפק.

  א. גנץ ושות' הבטיחו:
  1. לא לשבת בממשלה עם נתניהו
  2. לא להקים קואליציה החייבת להסתמך על המשותפת
  3. לא להוביל את המדינה למערכת בחירות נוספת.

  תוצאות הבחירות חייבו את כחול לבן להפר לפחות הבטחה אחת.
  אני מתקשה להבין מדוע חלק ניכר ממצביעי כחול לבן (כולל ד' ובעלה של גרמן) תופסים את ההבטחה לא לשבת עם נתניהו כהבטחה העיקרית, זו שהפרתה מהווה פגיעה מאוד חמורה באמון המצביעים להם, ואילו את שתי הבטחות האחרות כמשניות בחשיבותן. אפילו זניחות.מ

  לתפיסתי, לא לתת זכות וטו, בנוגע לכל החלטת ממשלה, למפלגה אנטי ציונית ארסית (המשותפת) הייתה אמורה להיתפס כהבטחה העיקרית והחשובה ביותר של כחול לבן. זו שהפרתה תיתפס כבגידה חמורה באמון הבוחרים בהם. ההבטחה לא לשבת עם מואשם בפלילים (להדגיש – מואשם. להבדיל מאשם שכבר לא עומדת לו חזקת החפות). משנית.

  ###############

  ב. הרעיון שהיה ניתן, באמצעות כל מיני מניפולציות בכנסת, להביא לפיטורי נתניהו מראשות הליכוד + יצליחו לנצח בבחירות הבאות את מי שיחליף את נתניהו, מאוד מאוד בעייתי בעיני. משתי סיבות עיקריות.

  1. סיכויי ההצלחה של כחול לבן בביצוע המהלך הרב שלבי הזה נתפסו בעיני כנמוכים.
  עצם המחשבה שהליכוד יפסע בצייתנות בנתיב שהשמאל – מרכז סימנו לו, כנתיב בו מוצעד בקר לבית המטבחיים, אפילו מעט נאיבית. היו צפויים צעדי נגד קשים של מצביעי הליכוד /שאר מפלגות הימין ונבחריהם.
  הרעיון שאם רק נתניהו יוחלף אזי לשמאל יש סיכוי משמעותי לנצח בבחירות- מעיד בעיני שחלק ניכר מאנשי השמאל שותפים לאמונה ש"נתניהו קוסם". הרעיון שאם רק יצליחו לנטרל את הרב קוסם המרושע הזה – השמאל יצליח לחדש את ימיו כקדם – נתפס בעיני כמתאים יותר לסדרת הארי פוטר מאשר למציאות הישראלית.

  2. לתפיסתי זהו תרגיל שהשלכותיו בעייתיות ועצם מוסריותו מפוקפקת.
  המחוקקים *רצו* להבחין בין שר (החייב להתפטר כשמוגש נגדו כתב אישום פלילי) לבין ראש ממשלה (שאינו חייב להתפטר). הם עשו זאת במחשבה מראש ובכוונה תחילה. (כלומר זו לא הייתה טעות או לקונה בחוק). כיון שהתפטרות ראש ממשלה, להבדיל מהתפטרות שר, משמעה פיזור של אותה ממשלה והליכה לבחירות נוספות.
  הח'כים פשוט סרבו לתת את הכוח לפזר ממשלה, שהציבור הכללי בחר בה, לקומץ בכירי פרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה. זהו כוח מוחלט ל"נטרל" את תוצאות הבחירות הדמוקרטיות. מה שעלול להוות פיתוי עז מדי עבור חלק מבכירי המנהל הציבורי, שהתאכזבו קשות מבחירת העם.
  המחוקקים גם הוסיפו ש*יתכן* שמשפטו של ראש הממשלה יסתיים בזיכוי מלא – אך זה כבר יהיה מאוחר מדי עבורו אישית, עבור ממשלתו, ועבור ציבור הבוחרים.
  ה"תרגילים" שתכננו בכחול לבן נועדו לעקוף שיקולים אלו (שבעיני הם כבדי משקל). לפיכך מוסריותם בעיני מפוקפקת.

  ################

  ג. לתפיסתי הדבר היחיד, שמעולם לא יהיה ניתן לסלוח עליו, אינו קשור לגנץ, לנתניהו או ללפיד.
  רק לפרשת הצוללות וליחסי יעלון – נתניהו.
  יעלון למעשה האשים את נתניהו, בפרשת אישור מכירת צוללות למצרים, בבגידה בביטחון המדינה. (להבדיל מהאשמות בשחיתות כלכלית נפוצה, שאינה מסכנת את חיילי צה'ל).

  אם יסתבר (כפי שנראה נכון לרגע זה) שעוצמת שנאת יעלוןצלנתניהו דחפה אותו להאשים את ראש ממשלת ישראל בבגידה חמורה שכזו – אזי יעלון יתפס בעיני כפושע מתועב. זהו דבר בלתי נסלח.

  אבל *אם* יסתבר בעתיד שיעלון צדק, ונתניהו אכן היה מוכן לסכן את ביטחון המדינה בכדי למלא את כיסיו וכיסי מקורביו – אז לעולם לא אוכל לסלוח לנתניהו על כך.
  אני מסוגלת לסלוח, לפחות במידה מסוימת, למושחתים. אבל לא לבוגדים.

  אהבתי

 57. קמיליה,
  בקרב הבייס של כחול לבן "רקלאביבי" זו המהות שלהם. ההבטחה לא לשבת עם הערבים נחשבת לתחבולה כך שאין משמעות להפרתה של הבטחה זו.
  תמונת הראי לכך היא ההבטחה לרוטציה. בעיני הבייס הימני אסור לקיימה והטרוניה של תמריץ על אפשרות זו היא מוזרה. איזה תמריץ יש לנתניהו לקיים רוטציה?

  Liked by 1 person

 58. ד,

  כתבת:

  > ביבי (ויאיר ושרה) אין שנאה למנהיגי המחנה היריב? שלא לדבר על שנאתם לכל יריב מתוך הליכוד (ראה ערך גדעון סער, רובי ריבלין ואחרים) וגם מתוך מחנה הימין (בנט ושקד)??

  תשובתי:

  ועדיין נתניהו מוכן לשבת על כל אחד מהם ולעשות קואליציה כדי לקדם המדיניות שלו, וזה ההבדל בין מדינאי נבון ובוגר שרואה המטרות מעבר לרגשות הנקמה וההתחשבנות האישית, לבין חבורת תינוקות ילדותיים שלקחו להם את המוצץ\תפקיד והם עושים ברוגז לנצח. זה בדיוק ההבדל.

  Liked by 1 person

 59. חייל, העתקת את המילים מפי 🙂
  ניסחת זאת בצורה מושלמת.

  קמיליה, לאנשי מחנה המרכז-שמאל נגמרה מזמן האשליה שאם רק נפיל את ביבי אז נחזור לנצח. לכולם ברור שגם ביום שאחרי ביבי גוש בימין ימשיך להיות גדול באותה מידה. ומבחינה דמוגרפית רוב הסיכויים שימשיך לגדול.
  הרי זה לא שפתאום הליכודניקים יצביעו מרצ ביום שאחרי ביבי…. הן הצביעו מחל לפני ביבי ויצביעו מחל אחריו.

  גם ליברמן ולפיד וכחול לבן היו מוכנים לשבת עם הליכוד אם הוא היה מתפטר.

  דווקא ביבי והביביסטים הם אלה שמטפחים את האשליה שאין מלבדו. וביום שאחרי ביבי יהיה חורבן מוחלט של המחנה כי זה משרת אותו.

  אהבתי

 60. קמיליה,

  כתבת:

  > יעלון למעשה האשים את נתניהו, בפרשת אישור מכירת צוללות למצרים, בבגידה בביטחון המדינה. (להבדיל מהאשמות בשחיתות כלכלית נפוצה, שאינה מסכנת את חיילי צה'ל).
  > אם יסתבר (כפי שנראה נכון לרגע זה) שעוצמת שנאת יעלוןצלנתניהו דחפה אותו להאשים את ראש ממשלת ישראל בבגידה חמורה שכזו – אזי יעלון יתפס בעיני כפושע מתועב. זהו דבר בלתי נסלח.

  הערותיי:

  1) זה די ברור שההאשמה בבגידה היא זריקת בוץ לצורך בחירות, ואכן יעלון מתנהג בצורה בזויה פה.
  2) מעבר לזה, לדעתי ברית עם מצריים באספקט הימי חשובה אסטרטגית נגד טורקיה וארדואן, כך שבנוסף להציג את יעלון כשפל, זה מציג אותו גם כטיפש נטול ראיה אסטרטגית רחבה (יתכן שהוא באמת כזה).

  אהבתי

 61. איזה תמריץ יש לנתניהו לקיים הבטחות? זו בעיה שהאבולוציה פתרה. היא נטעה באנשים סלידה וגועל משקרנים. אחרת בני אדם לא יקיימו לעולם הבטחות וכך תיווצר סיטואציית לוז-לוז. דברים יפים שהיו יכולים להיווצר בעולם אם היה בו אמון בין אנשים, יאבדו לנצח. מדינות שבהן אנשים לא נותנים אמון זה בזה אינן מדינות שבהן רוצים לחיות.

  Liked by 1 person

 62. 3718, התמימות שלך נוגעת ללב.
  ביבי לא מנהיג נבון כפי שאתה מתאר אותו.
  ביבי מפתה את מנהיגי הצד השני להיכנס אליו כי הוא יודע שברגע שזה יקרה אזי יגיע סופם הפוליטי.
  כניסתם לממשלה איתו משרתת אותו פוליטית כי הוא מבצע בכך חיסול פוליטי ומפורר את האופוזיציה.
  במיוחד כשהוא יכול לסגת מההסכם כל דקה. ובטח כשההסכם אינו מחייב כלל.

  בכיר בליכוד אמר לעיתונאי:" תבין, המנטליות של ביבי זה שאם הוא היה הולך ברחוב ורואה זוג מחזיק ידיים, האינסטיקט שלו זה לעשות הכל להפריד ביניהם".

  אם הכנסתו של גנץ לא הייתה משרתת אותו פוליטית אז הוא היה ממשיך ללכת לבחירות שוב ושוב.

  את זה הוא למד מאז שהאידיוט ברק ערק אליו ב-2009. האופוזיציה מולו התפוררה והתפלגה.
  מאז הוא כל הזמן פיתה את מנהיגי העבודה להצטרף אליו. והמטומטמים ממשיכים לנסות לחבור אליו למרות שכל מי שעשה זאת סיים את חייו הפוליטיים במהרה לאחר מכן.

  ביבי הוא האלמנה השחורה של הפוחיטיקה הישראלית. מפתה את כולם לשכב איתו, ברגע שהצד השני מסכים אז זה בעצם הסוף שלו.

  Liked by 1 person

 63. ד,

  אני חושב שלא הבנת את חייל זקן, הוא אומר ש"ההבטחה לא לשבת עם הערבים נחשבת לתחבולה". כלומר שהם תכננו מראש אפשרות לשבת עם הערבים, לא עם הימין. ואילו אתה טוען שהתכוונו לשבת עם הימין.

  בקיצור, הגוש שאתה שייך לו (מרכז-שמאל) סובל מסכיזופרניה קשה. מצד אחד שמאל פוסט\אנטי ציוני, ומצד שני שונאי ביבי ימניים שרק רוצים לראות את "ארץ ישראל היפה" בשלטון עם אותה מדיניות ימין.

  Liked by 2 אנשים

 64. 3718,
  נתניהו לא עידכן את יעלון לגבי עיסקת הצוללות עם מצריים מאותה סיבה שהוא לא מעדכן את שריו בכל עניין אחר (אלא אם יש אילוץ קואליציוני). הפרקטיקה האהובה על נתניהו היא לא לומר שום דבר מחייב ולא לנדב שום מידע ליריבים ו/או שותפים פוליטיים. לעצם העניין, הסכמתו של נתניהו לעיסקת הצוללות המצרית-גרמנית חסרת כל משמעות פרקטית שכן לא היתה לו שום אפשרות למנוע אותה. ניפוח הפרשה על ידי אויביו הפוליטיים של נתניהו היא מעשה איוולת שכן היא מציירת את נתניהו כענק מדיני ששליטתו בשוק הנשק הבינלאומי מאפשרת לו לקבוע מה יימכר במזרח התיכון.
  וחוץ מזה ברית אסטרטגית של ישראל עם מדינה ערבית זה כלאם פאדי, לא היה ולא יהיה לעולם. כמו שאמר שמיר "הים הוא אותו ים…"

  Liked by 1 person

 65. 3718, אין יותר גוש מרכז-שמאל. הוא נחרב כליל.
  אני כבר מחשיב את עצמי כמצביע עצמאי, בדומה לאלה בארה"ב.
  אין לי יותר שום בעיה להצביע לימין (והצבעתי לימין גם בעבר)
  אבל באמת שלא ביבי, עם כל ההערכה הרבה שיש לי אליו (בשיא הרצינות).

  אהבתי

 66. בתור מצביע כחול לבן אני אישית חושב שהסתמכות על המשותפת  היא הרבה פחות סבירה מלשבת עם נתניהו. אין שום אפשרות לנהל מדיניות בטחונית סבירה כשאתה זקוק לאנשים שעמדתם בעניין מנוגדת חד משמעית לאינטרס הישראלי. במשותפת יש הרבה אנשים טובים וראויים ובהחלט ראוי שהם יהיו חלק מהממשלה. אבל לאפשר לקיצוניים שבהם – אנשי בל״ד – להכריע בהצבעות הנוגעות באינטרס הבטחוני הישראלי? זה רעיון פשוט מוטרף. אף אחד מכחול לבן לא באמת רצה את זה או תכנן על זה. הם חשבו שיצליחו לקפל את הליכוד, אבל לא הלך. גנץ הבין את זה והיה מוכן לשלם מחיר. לפיד רוצה לנפנף ביושרה שלו באולפני הטלוויזיה ולכן לא מוכן לשלם מחיר.

  Liked by 1 person

 67. רינגו,
  לא למדתם מאוסלו שהחלוקה לערבים טובים וערבים רעים קיימת רק בדימיונכם. חד"ש היללה את השהידים מפרעות תרפ"ט בדיוק כמו בל"ד

  אהבתי

 68. תמריץ,
  הצטרפת לשוברים שתיקה? מה זה שייך לחלוקה של הערבים לטובים ורעים?

  אהבתי

 69. מאתר הארץ:
  "מחר ימלאו בדיוק שלושה חודשים לבגידה הגדולה של גנץ במצביעיו ובשותפיו. ספק אם נותר לו ציבור תומכים. בייס ודאי שאין לו. זו השמדת ערך, שאפילו הפסדי הממד החמישי מחווירים לעומתה. הוא כן הצליח לגייס כמה דוברים מסורים בתקשורת. בזכותם אנו נחשפים לכאבי הגב שלו, למנהלת המטה המסורה, שחילקה הוראות מחדר הלידה והביאה למשרד הביטחון תינוקת בלול, לאנחות הרווחה במשרד המשפטים ולסיפוח שהיה אמור למנוע בגופו. חיצי הביקורת שלהם מופנים, בהאשמת־קורבן קלאסית, דווקא למחנה שנבגד ונשדד ("השמאל המתאבד", בלשון הנזפנית של אטילה שומפלבי). מעניין מתי גם הם יתעייפו מהדחליל שעל כתפיו השחוחות מועמסות משאלות לבם."

  מסכים לכל מילה

  אהבתי

 70. ד,
  מתנצל, אבל לקרוא יותר מ100 מילים על הגיגי שאול אריאלי זה למעלה מכוחותי. מזה שנים האיש מפיץ את השקר שהפלשתינים מקבלים את המפה של יוזמת ז'נבה ואף מסרו מפה כזו לאולמרט. גם אולמרט חוזר על השקר הזה אבל דא עקא שאיש בעולם מלבד השניים לא ראה עדיין את המפה הזו. "הים הוא אותו הים…"

  אהבתי

 71. חייל זקן,

  כתבת:

  > ניפוח הפרשה על ידי אויביו הפוליטיים של נתניהו היא מעשה איוולת שכן היא מציירת את נתניהו כענק מדיני ששליטתו בשוק הנשק הבינלאומי מאפשרת לו לקבוע מה יימכר במזרח התיכון.
  וחוץ מזה ברית אסטרטגית של ישראל עם מדינה ערבית זה כלאם פאדי, לא היה ולא יהיה לעולם. כמו שאמר שמיר "הים הוא אותו ים…"

  אני מסכים עם כל שכתבת, ועדיין, נתניהו משחק את המשחק נכון בהינתן הקלפים שיש לו

  להיות ענק זה מושג יחסי, אם היריבים של נתניהו הם גמדים, אז יחסית אליהם הוא ענק

  Liked by 1 person

 72. תמריץ: "איזה תמריץ יש לנתניהו לקיים הבטחות? זו בעיה שהאבולוציה פתרה. היא נטעה באנשים סלידה וגועל משקרנים. אחרת בני אדם לא יקיימו לעולם הבטחות וכך תיווצר סיטואציית לוז-לוז. דברים יפים שהיו יכולים להיווצר בעולם אם היה בו אמון בין אנשים, יאבדו לנצח. מדינות שבהן אנשים לא נותנים אמון זה בזה אינן מדינות שבהן רוצים לחיות."

  אם האבולוציה היתה מתנגדת להפרת הבטחות האם לא היינו חיים בעולם נקי מהפרת הבטחות ממש כפי שהאבולוציה העלימה קוינצ'ים?
  האמפירי גובר על התיאורטי !!! המציאות גוברת על הדמיון, למרות שבמציאות אצל אנשים מסוימים הדמיון גבר על ההגיון.

  הסלידה של ד מטראמפ, סליחה מביבי, נובעת שטיפות מוח. ממש כפי שקורה באמריקה. אתם שניכם ממטירים עלי האשמות אבל תכלס ללא ביסוס. הוא אדם מוכשר ביותר וישר ביותר שמשרת את המדינה מכל הלב והיה מצליח יותר לולי השיטות המעוררות גועל של השמאל. באופן קבוע מאשימים את הימין בנטיות לאלימות כשהשמאל היה אלים בעולם מאז ומעולם, בחוסר עמידה בהסכמים שפרס היה זה שמירר את החיים לשמיר וניסה להפיל את ממשלתו ולא לקיים את ההסכם. מי שקורא את דברי ד, ואת דברי תמריץ רואה את השינאה הבוערת שלהם כלפי הבן אדם ולא לגופו של עניין.

  אהבתי

 73. זה לא בדיוק שהאבולוציה מתנגדת להפרת הבטחות. יש שני צדדים להפרת הבטחה. זה של מי שמפר הבטחה ומפיק תועלת מכך. זה של שאר החברה שניזוקה מכך שנפוצה נורמה של הפרת הבטחות.
  בפועל יתקיים שיווי משקל כלשהו בין הצד שמרוויח מהפרת ההבטחה לבין החברה כולה שניזוקה מכך. נכון יותר להגיד אם כך – זה לא שהאבולוציה מתנגדת להפרת הבטחות. היא פשוט נטעה בחברה כולה, שניזוקה מהפרת הבטחות, את המודעות הנפשית לכך שהיא ניזוקה מהפרת הבטחות.

  אהבתי

 74. kololo1978@yahoo.com,
  מקבל את ההערות שלך. נתניהו הוא ענק כאשר מודדים את ביצועיו בפוליטיקה ומדינאות. יש לו 2 כישלונות שלדעתי מצדיקים את החלפתו.
  1. הזרקת סטרואידים למאפיה המשפטית
  2. ניוון זרוע היבשה של צה"ל תוך פגיעה קשה בכשירות שלו

  אהבתי

 75. חייל, תיזהר לך… תיכף יקראו לך פה שמאלן בוגד….
  איך יכול להיות שהעלית דברי ביקורת על המנהיג הדגול ושמש העמים?

  תמיר, כתבתי פה כבר מיליון פעמים. ביבי הוא אדם מוכשר ביותר. הוא הפוליטיקאי המוכשר ביותר והחזק ביותר מאז בן גוריון (שהוא והרצל נמצאים פשוט בהרבה רמות מעל כולם ואף אחד אחריהם לא התקרב בכלל להתמודד עם האתגרים שלהם).

  יש לי הערכה רבה אליו. אבל אני לא יכול לראות יותר את ההסתה והפלגנות שלו בעם ואפילו בתוך המחנה שלו (כל מי שטיפה מעביר עליו ביקורת הופך ל"שמאלן בוגד").
  כל עוד ביבי פה אז בישראל כל הפוליטיקה תתחלק רק למי שבעדו או נגדו.
  די, חלאס. אחרי 14 שנות שלטון מגיע לכולנו משהו אחר ולהתקדם הלאה.

  הימין בישראל היה הרבה יותר אלים מהשמאל. נוח לך (ולכל הימנים) ללכת תמיד להיסטוריה העולמית משום מה כשאנחנו מדברים על ישראל.

  אהבתי

 76. תמיר
  לא הוגן לשים את נתניהו וטראמפ באותה סירה. נתניהו אינו חביב עלי במיוחד אבל אני מניח שלא נמצא מישהו שמתנגד לאמירה שהוא אדם חכם מאוד ובעל כישורים פוליטיים נדירים. יש לו גם חסרונות וחלקם צורמים מאוד.
  טראמפ לעומת זאת הוא סיפור אחר לגמרי. מדובר בבנאדם אידיוט, נרקיסיסט, בור, גזען וגס רוח. כוחו נובע משני דברים: התנגדותו המבורכת לפוליטיקלי קורקט ונכונותו לנקוט עמדה מוחלטת מתוך ראיית עולם פשוטה של טובים ורעים. הוא עשה דברים טובים לארה״ב אבל גם נזקים לא מעטים. לישראל הוא מצוין כי למזלנו הוא שם אותנו בצד של הטובים. אני בספק אם מישהו מלבד אנשי הזבל הלבן חושב אותו ברצינות לחכם גדול.

  Liked by 1 person

 77. רינגו, אתה ממחזר את מה שאומרים? אומרים שהוא חכם ואומרים שיש לו חסרונות צורמים? אז אומרים שישראל מניחה לפלסטינים ברך על הצוואר 53 שנים, שזדורוב לא רוצח, שלא צריך משטרה, שהפלסטינים צאצאי הכנענים ונבאטים – כל עתונות העולם אומרת. אתה מקבל גם? אומרים הרבה שטויות, מה זה אומרים? חוכמת ההמונים? כבר אין דבר כזה, משם אתה לוקח את התובנות שלך? אין לך תבונה עצמית תוצרת גנים? בדקת עובדות?
  "טראמפ בנאדם אידיוט, נרקיסיסט, בור, גזען וגס רוח?" אולי תבדוק קצת מה ההחלטות שהוא ביצע כנשיא או ניסה לבצע? תשים לפניהם במקום טראמפ את שמה של אשתך או של אלברט אינשטין או של מיקל ג'ורדן פתאום תראה כמה ההחלטות שלו חכמות ומבריקות ונועזות ונועדו לחלץ את אמריקה מהבוץ. איזה נזקים הוא גרם לארה"ב לדעת האומרים שלך?
  כל עוד ביבי פה אז בישראל כל הפוליטיקה תתחלק רק למי שבעדו או נגדו? כל עוד טראמפ פה אז באמריקה כל הפוליטיקה תתחלק רק למי שבעדו או נגדו? הם פילגו את העם? מאיפה השטויות האלו, על מה הם מתבססות? על הצד השני שלא יכול לבלוע את ההפסד שלו ומתקרבן ומפלג ומסית?
  טראמפ גזען? מאיפה אתה מוצא את זה? אומרים? המציאות הראתה אחרת. הבת שלו נשואה ליהודי והתגיירה, הוא מעסיק והמשפחה שלו העסיקה שחורים ויהודים ומקסיקנים אבל אומרים. ואם בן אדם כן גזען אז מה? זו פרה קדושה? להגיד שהשחורים פחות חכמים ומשכילים מהלבנים, עצלנים, שיש אצלם פשיעה גבוה וחוסר מוסריות – זה הכל גזענות והכל נכון. תתבונן על עצמך בלי להיות צבוע, גם אתה גזען, כולנו גזענים וצבועים, בני אדם לא שווים. חברות לא שוות יש טובות יותר ויש נחותות.
  המציאות גזענית. אתה ו ד מגיבים כמו מרוקאים או אתיופים, הצרה שאני שומע את השטויות האלו בלי הבדלי דת גזע מין וצבע. ואומרים שיהודים חכמים. איפה
  כמו ש ד רואה את ההסתה והפלגנות של ביבי ולא של הצד השני אתם שניכם כמו סוס שיש לו סַכֵּי עיניים. תמריץ סתם עקשן פרד.

  Liked by 1 person

 78. רינגו, הדברים שאתה אומר על טראמפ ממש ממש לא משקפים את המציאות, הם מראים שלא ניסית לקרוא עתונות מאוזנת, לא ניסית ללמוד מעט את טראמפ אלא נסחפת אחרי ההצגה. אתה לא יכול להבין את טראמפ בלי שיהיה לך רקע אמריקאי ובלי להבין את התרבות. אתה צריך לקרוא פרשנים מאוזנים ולשמוע הסברים מהם במקום לקרוא עתונות צעקנית שמתקיימת רק מביקורת.
  כשאתה אומר "נכונותו לנקוט עמדה מוחלטת מתוך ראיית עולם פשוטה של טובים ורעים" אתה פשוט מבזה את עצמך. אתה מאשים אותו בחולשה שאתה בעצמך לוקה בה

  Liked by 2 אנשים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: