מקור האנרגיה מספר אחת

דו"ח האנרגיה של BP שהתייחסתי אליו עם צאתו מאפשר לנו ללמוד דבר מעניין: מה מקור האנרגיה העיקרי של כל מדינה.

סין – סין מאמינה בפחם. האנרגיה שלה ברובה מופקת מפחם (כמעט שישים אחוז), והיא אחראית למחצית מתצרוכת הפחם העולמית. אפשר לראות זאת בשתי דרכים. רואי השחורות (במקרה של פחם תרתי משמע) ידברו על כך שסין מזהמת חסרת אחריות, שהיא הורסת את הפלנטה שלנו ושהיא מסרבת לשנות דרכיה. האופטימיים יסיקו שניתן לשפר די בקלות את זיהום האוויר על פני כדור הארץ – לשכנע את סין לנטוש את הפחם. זו לא משימה בלתי אפשרית כי כל המדינות המתקדמות כבר עושות זאת מזה זמן, וב-2019 ארה"ב נפטרה מ-15% מאנרגיית הפחם שלה, שינוי מדהים בגודלו עבור שנה אחת, 365 ימים בסך הכול.

ארה"ב – נפט הוא מקור האנרגיה הראשי של ארה"ב. אחרי הכול זו אומה שמכרה נשמתה לרכב הפרטי, והרכב הפרטי רובו ככולו מונע בבנזין. עם זאת, הגז הטבעי, המזהם פחות, הולך וסוגר על הנפט. הפחם כבר ממש בדעיכה.

הודו – כמו סין גם הודו מאמינה בעיקר בפחם הזול והמזהם. להבדיל מסין הודו מדינה ממש ענייה, וככזו צריכת האנרגיה שלה מוגבלת. הודו דומה באוכלוסייתה לסין אך צורכת בערך חמישית פחם ממנה. עדיין מדובר בהרבה יותר מתצרוכת הפחם האמריקנית.

ברזיל – ברזיל היא כנראה המדינה המשמעותית היחידה שרוב האנרגיה שלה ממקורות מתחדשים. הדבר נובע משתי סיבות: אנרגיית הסכרים שמפיקה חלק גדול מאוד מהחשמל בברזיל, והשימוש הנרחב בדלקים מבוססי צמחים. ברזיל אינה נחשבת מדינה חדשנית במיוחד, וגם האנרגיה המתחדשת שלה אינה חדשנית. אין מדובר במילה האחרונה של טורבינות הרוח והפאנלים הסולריים, אלא בטכנולוגיות ישנות ואמינות – אנרגיית מים או שימוש בצמחים להפקת אתנול להתנעת רכבים. בשל כך ברזיל אינה מקור השראה או תקווה. לא האנרגיות המתחדשות שלה הן שיכולות לחולל מהפכת אנרגיה עתידית. ברוב הארצות אין מספיק סכרים ואין מספיק צמחים לשם כך.

אירן – רוב האנרגיה באירן מופקת מגז טבעי. לאירן יש כמויות אינסופיות של גז טבעי. הדבר מלמד על הטרגדיה הכלכלית שהמיטו האייתולות על מדינתם. גז טבעי אינו קל להעברה. הוא דורש מערכת צינורות מסועפת שמאוד מסובך להקים (או LNG שגם לו יש בעיות משלו). אנו רואים זאת סביב הניסיון שלנו להעביר צינור גז לאירופה. זה כל כך מסובך ודורש שיתוף פעולה בינלאומי אינטנסיבי. מדינה מצורעת כמו אירן תתקשה מאוד לגייס משקיעים ומדינות לשתף עמה פעולה בנושא הגז. לכן הגז הטבעי שלה יישאר כנראה לשימוש פנימי בלבד.

צרפת – צרפת שונה מכל מדינה אחרת בעולם בכך שרוב האנרגיה שלה גרעינית. אף על פי כן מעולם לא נהרג אדם בתאונה גרעינית בצרפת, דבר המשקף את רקורד הבטיחות המעולה של האנרגיה הזו. למי הצרפתים חייבים את ההישג הנדיר הזה ברתימת האנרגיה הגרעינית? לנו כמובן. בעקבות מלחמת יום הכיפורים הערבים הענישו את המערב בחרם נפט. צרפת בתגובה החליטה להפחית תלותה במאובנים תחת הסיסמה: "לנו אין נפט, אבל יש לנו רעיונות".

גרמניה – בגרמניה מקור האנרגיה מספר אחת הוא נפט ובמקום השני נמצא הגז הטבעי. אבל מדליית הארד כאן היא זו שיוצאת דופן מאוד – המקום השלישי הולך לאנרגיות מתחדשות. לא מדובר במקרה הברזילאי – האנרגיות המתחדשות של גרמניה אינן מיושנות, אלא הן המילה האחרונה בטכנולוגיית הרוח והשמש (זאת אף שגרמניה היא מדינה הממוקמת בצפון הקר!). זו גם מורשתה של מרקל, לצד ההתמודדות עם משבר הפליטים ומשבר האירו. היא יכולה לזקוף לזכותה את הפיכת גרמניה למדינה התעשייתית המתקדמת ברתימת הרוח והשמש.

רוסיה – הגז הטבעי מגמד כל מקור אנרגיה אחר ברוסיה.

ישראל – אפילו לאחר מהפכת הגז הטבעי עדיין ישראל היא מדינה שבה הרכב הפרטי שולט וככזו הנפט חשוב לה יותר מכל מקור אנרגיה אחר. בישראל כמובן אין תחנות כוח גרעיניות ואין סכרים ועם כל הכבוד למתקן אשלים בנגב ולדודי השמש בגגות, השימוש באנרגיה מתחדשת עדיין זניח. בנוסף יש לישראל עוד דרך לעשות בכל מה שקשור להפסקת השימוש בפחם.

28 תגובות על ״מקור האנרגיה מספר אחת״

 1. הבהרה לפוסט: כשאני כותב "רוב האנרגיה", כוונתי לפעמים למקור האנרגיה המוביל, אף שהוא אינו ממש אחראי לרוב מוחלט של האנרגיה. למשל רוב האנרגיה בצרפת אינה מופקת מתחנות כוח גרעיניות, אך תחנות אלו הן מקור האנרגיה המוביל.

  אהבתי

 2. האם טראמפ לא אמר משהו על פתיחת מכרות הפחם מחדש?

  בבריטניה היו 1.2 מליון עובדי פחם ב 1920, ב 2015 רק 2000

  סין היא אחת המפיקות הגדולות בעולם של כוח גרעיני. המדינה מדורגת במקום השלישי בעולם הן בהיקף הכוח הגרעיני הכולל המותקן והן בהפקת חשמל, והיא מהווה בערך עשירית מהעוצמה הגרעינית העולמית. הכוח הגרעיני תרם 4.9% מכלל ייצור החשמל הסיני בשנת 2019, עם 348.1 TWh. מדובר בעלייה של 18.1% לעומת 2018; שני כורים חדשים נכנסו לרשת בשנת 2019.
  החל ממרץ 2019, יש בסין 46 כורים גרעיניים בהספק של 42.8 ג'יגה-וואט ו -11 בבנייה בהספק של 10.8 ג'יגה-וואט. כורים נוספים מתוכננים לתוספת של 36 ג'יגה-וואט.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_power_in_China

  אהבתי

 3. ביחס למכלול האנרגיה בסין לכוח גרעיני אין הרבה חשיבות. אבל סין כל כך גדולה שעדיין לכל דבר שקורה בה יש איזו שהיא חשיבות.

  אהבתי

 4. רק תוספת קטנה למשפט "… למי הצרפתים חייבים את ההישג הנדיר הזה ברתימת האנרגיה הגרעינית? לנו כמובן. בעקבות מלחמת יום הכיפורים הערבים הענישו את המערב בחרם נפט. צרפת בתגובה החליטה להפחית תלותה במאובנים … ".
  ————
  הצרפתים בחרו לבטא את הכרת התודה שלהם לישראל בכך שבנו כור גרעיני (שבניגוד לכורים האיראנים לא מסתתר אחרי הההסוואה שנועד רק "למטרות שלום") לסאדאם חוסיין.
  וכך טייסי חיל האויר הישראלי זכו סוף סוף לקבל מטרות הפצצה מספיק גדולות, רחוקות ומכובדות.

  אהבתי

 5. עוד הערונת,

  גרמניה מקפידה לשלול מכל וכל, בתיעוב ובחלחלה, את הרעיון שתפיק חשמל מאנרגיה גרעינית.
  למרות שאנרגיה זו הרבה פחות מזהמת מהנפט והגז בהן היא מרבה להשתמש.
  מה שלא מונע מגרמניה לרכוש חשמל מצרפת. חשמל שגם לה ידוע היטב שהופק מאנרגיה גרעינית.

  אהבתי

 6. תמריץ,
  לידיעתך, הIQ הממוצע בישראל נמצא במדרון תלול, ככה זה כשבעלי הIQ הגבוה מתרחקים מחברת הבבונים
  אריאלה אזולאי, עדי אופיר, מרסלו סבירסקי, ענת בילצקי, דנה גולן, חיים יעקובי, אילן פפה, יונתן שפירא, יעל לרר, גילה סבירסקי, יונתן בן ארצי, חיים בראשית, ניב גל, הגר קוטף.
  היידה ברלין!!

  אהבתי

 7. דנו פה על יעילות התוכנית לעידוד ילודה של הונגריה
  לפי המקור הזה

  יש שיפור משמעותי בילודה ההונגרית בחודשים הראשונים של 2020 לעומת השנים שקדמו

  Liked by 1 person

 8. עוד קצת התקדמות בהונגריה וזו תהיה הוכחה היסטורית ראשונה מסוגה שמדינה מפותחת מסוגלת להציל את הדמוגרפיה שלה באמצעות תמריצים כלכליים רבי עוצמה.

  Liked by 1 person

 9. תמריץ: "הצרפתים הבטיחו לשמעון פרס שהכול יהיה סבבה לגבי הכור."
  ——————–
  אהה.

  אז ברור שפרס היה משוכנע, בוודאות מוחלטת, שהצרפתים מעולם לא בגדו, ומעולם לא יבגדו, בהבטחותיהם שהכל יהיה סבבה.
  בדיוק כפי שהוא עצמו מעולם לא בגד בהבטחותיו למאהבת הצרפתיה שלו. (ובהבטחותיו לאשתו החוקית. ולהמוני המאהבות הישראליות שלו. אני מניחה שהוא הבטיח לכולן שהכל יהיה סבבה).

  מכאן שבמשך שנים חשדתי באדם חף מכל פשע. אני חשדתי שפרס תקף את בגין (שהפצצת הכור העירקי פגעה בטובת המדינה, ונעשתה רק משיקולי הבחירות שלו) בחטא שהוא עצמו אשם בו (שעצם תקיפת בגין נעשתה משיקולי הבחירות של פרס אך פגעה בטובת המדינה).

  לאן אוביל את חרפתי?

  Liked by 1 person

 10. משעשע כשאתה מכנה פאנלים סולריים וטורבינות רוח כאנרגיה בטכנולוגיה חדשנית. מדובר בטכנולוגיות מיושנות יותר נכון פרימיטיביות, בלתי ניתנות לאגירה ,מסוסבדות כמובן על חשבון משלמי המיסים האומללים . ועל פי מחקרים רציניים לא הפחיתו ולו גרם פליטות מתחנות פוסיליות (כי תחנות אלו חייבות לפעול 24 שעות ביממה במקביל לאנרגיות " המתקדמות " ,כגיבוי )

  Liked by 1 person

 11. אורי, חדשני או ישן נושן? כרגיל אני לא מתווכח על ההגדרות. ההבדל בינן לבין ההידרואלקטרי והאתנול שבשמש ורוח הייתה התקדמות גדולה ומדהימה ברתימתן לשימוש המוני ובהוזלה שלהן בעשור האחרון.

  אהבתי

 12. ועדיין, למיטב ידיעתי אין בנמצא ולו אדם אחד או חברה שרתם את האנרגיות הללו לשימושו הפרטי ועל חשבונו הפרטי ורווח לו . כלומר ככל הנראה ההתקדמות הגדולה חלה בעיקר ביחסי הציבור, ובסיבסוד הרגיל של יצור פאנלים עי סין.

  Liked by 1 person

 13. אם לא היה הנושא של זיהום והתחממות כדור הארץ אנרגיות אלו לא היו משתלמות נכון להיום. אבל מה לעשות שיש זיהום ויש התחממות כדור הארץ.
  בכל מקרה מתישהו בעתיד יהיה גם חיסכון כלכלי בשימוש באנרגיות מתחדשות. כי יש בשמש וברוח ואפילו אם נדרשות סוללות גיבוי לצידן, משהו שאין בדלקים פוסיליים. מדובר בטכנולוגיה נטו, לא בחיפוש אחרי מאגרים נסתרים של גז ונפט שילכו וידלדלו. טכנולוגיה מתקדמת ומתייעלת מהר מאוד ולא סתם המחירים של הפנלים הסולריים צנחו כך.

  אהבתי

 14. לקדם טכנולוגיה נטו זה אתגר קל לקפיטליסטים. כשאתה מתעסק בנפט ובגז טבעי, אתה צריך גם להתעסק עם פוטין ומדורו ובן סלמן ורוחאני. כשאתה עוסק בשמש ורוח אתה פטור מהם ומה שיקבע הצלחתך זה רק רעיונות וגיוס הכסף לממשם. לכן אנרגיות שמש ורוח הן הניצחון האולטימטיבי של הקפיטליזם ושל יזמים כמו אילון מאסק.

  Liked by 1 person

 15. "לשם ובחזרה", הטבלה אכן מעניינת… לא בדקתי נכונות הנתונים אך בדקתי את המקור. האתר הוא אתר אנטישמי, גזען, מכחיש שואה שקרוי על שם ההוגה שלו RON UNZ
  https://en.wikipedia.org/wiki/Ron_Unz
  זהירות מומלצת

  אהבתי

 16. בהמשך לעיסוק באתר של רון אונז,

  הוא אסף אליו כמה כותבים אינטליגנטים ורחבי אופקים, שהתקשורת הממוסדת כנראה הקיאה אותם מקרבה.
  כולל גם תומכי טראמפ מהאלט רייט ו/או הטוענים שלתורשה /לגזע השפעות על ההתנהגות וההצלחה בחיים, ודעות נוספות החורגות מהפי.סי העכשווי.

  כיון שרוב האתרים תומכי טראמפ, בהם נתקלתי, היו תת רמה – האתר אונז מילא עבורי נישה ריקה די ייחודית.
  בתקופת הבחירות לנשיאות ארה'ב ב 2016 נכנסתי אליו מדי פעם.

  די מהר נוכחתי שחלק ניכר מהכתבים, ורובם המכריע של המגיבים באתר, הם אנטישמיים מבחילים.
  קריאת הפוסטים, גם אם עסקו בנושא שעניין אותי ו/או הביאו נתונים חשובים, עלתה לי במחירים נפשיים מוגזמים.
  אבל המשכתי לעקוב *רק* אחרי אנטולי קרליין. במילא הוא היה המעניין ביותר בחבורה, ובזמנו היה נדמה לי שהוא עצמו לא אנטישמי (בניגוד לחלק ניכר מהמגיבים לפוסטים שלו). עד שנתקלתי בכמה פנינים אנטי ישראליים / אנטי יהודיים שכתב בעצמו.

  אני עדין בהתלבטות האם העניין בנושאים ובנתונים, שקרליין לעיתים מביא, שווה את המחיר הנפשי שגובה ממני הכניסה לאתר הזה.

  Liked by 1 person

 17. קרלין הוא לאומן רוסי, אינו אנטישמי. גם כתב פוסט נגד הכחשת שואה. אבל הוא כמובן לא שוכח את חלקם של היהודים בקומוניזם.

  יש גם את סטיב סיילר שגם הוא אינו בדיוק אנטישמי אבל הוא מאוד מפוקס על צביעותם של יהודים ליברלים. בין מגיביו יש המון אנטישמיים.

  מלבד שניהם לא מכיר שם כותבים אחרים שאפשר לקרוא בלי שקית הקאה בצד.

  מלבדם בסגנון דומה יש גם את emil kirkegaard בטוויטר. בטוויטר יש גם את nathan konfas שכתב מאמר אנטי אנטישמי וnoah karl שסולק מאוקספורד בשל דעותיו אבל אינו אנטישמי כלל.

  אהבתי

 18. לתמריץ,

  "*לאומן* רוסי" (ו/או אוקראיני / פולני / הונגרי / לטבי / אסטוני / ועוד ועוד) ", החף מכל שמץ של אנטישמיות, אמור להיות מאוד יוצא דופן בקבוצתו.
  אבל לא ניתן לטעון שאלו קבוצות ריקות.

  כבר איני זוכרת בעקבות מה פסקתי, ביני לבין עצמי, שלא רק רבים מהמגיבים על הפוסטים של אנטולי קרליין הם אנטישמים, אלא גם הוא עצמו.
  כנראה שבאחד הפוסטים שלו הוא כתב משהו שהקפיץ אותי.
  אני עצמי מבקרת בחריפות את התפקיד שמילאו יהודים בהשלטת הדיקטטורה הקומוניסטית על מזרח אירופה (ובקידום מטרות פרוגרסיביות, שנויות במחלוקת ציבורית עזה, במערב). לפיכך * כנראה* שזה היה משהו אחר.
  מזכרון מאוד מאוד מטושטש – אולי זה היה קשור לישראל (אולי לטענות על מאפייני יהודיים שהובילו להפלת המטוס הרוסי בסוריה ???). יתכן שלא, וזו המצאה של דמיוני.

  אבל בהחלט יתכן שהפכתי לרגישה מדי לסממני אנטישמיות. אמיתיים או מדומיינים. ומכאן שפסקתי את דינו של קרליין כאנטישמי בנמהרות וחוסר צדק.

  דוגמא מגל המהומות האחרון בארה'ב:
  קפצתי מעורי כאשר שמעתי פרוגרסיבים אמריקאים לבנים ומיליטנטים שחורים טוענים שהיהודים מילאו תפקיד דרמטי בסחר העבדים. משתמע מכך מכך שהיהודים אשמים גדולים יותר בסבל הנורא של השחורים מאשר לבנים בני דתות אחרות.
  די מובן שהכתרתי טענה זו כביטוי לאנטישמיות ארסית טהורה ומקוממת.

  ואז, אני קוראת בבלוג של קובי ברדה קצרצרים רשימה של הבעלים של ספינות עבדים. (מומלץ להיכנס ללינק).
  השם השכיח ביותר ברשימה זו היה לוי. ולמניעת ספקות – גם צוין במפורש שהם ממוצא יהודי.

  אבל *אולי* כן יש כאן אנטישמיות. רשימה זו כנראה לא כוללת את *כל* ספינות העבדים ששטו בין אפריקה לאמריקות, וחסר ברשימה מידע איזה אחוז מבעלי ספינות העבדים בעולם היו יהודים.

  בכל מקרה, אני מסכימה עם ברדה שלאחרונה לא כל כך קל להיות יהודי – אמריקאי.

  https://m.facebook.com/bardea.org/photos/a.434863673514284/1148478332152811/?type=3&source=48&__tn__=EH-R

  נ.ב. בהזדמנות הקרובה אכנס למומלצי הטוויטר שהזכרת. למרות שרשת הטויטר נתפסת בעיני כרשת האידיאלית לסטיריקנים ולקומיקאים. מעט פחות לפובליציסטים.
  אבל אולי זה קשור לנטייתי לא לקצר כשניתן להאריך.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s