כל הכוח שבעולם 2020

ביום האחרון של שנת 2019 פרסמה סוכנות רויטרס ידיעה על דלקת ריאות מסתורית שמתפתחת בקרב תושבים בווהאן שבסין. בחצות של אותו יום התנשקו זוגות ברחבי העולם בהתרגשות לקראת השנה החדשה, ולא ידעו, למעט אולי הפרנואידים ביותר שבהם, איזה בלגן הולכת הידיעה החדשותית שאולי נחשפו אליה בחטף לחולל בחייהם בחודשים שלאחר מכן. מגפת הקורונה שינתה את 2020 ותשנה גם את דפוסי צריכת האנרגיה שלה שצפויים להיות חריגים מאוד.  אבל עתה זה הזמן להתבונן אחורה לתקופה שלפני הסערה הגדולה. BP פרסמה היום, כהרגלה באמצע יוני, את הדו"ח שמתאר את צריכת האנרגיה העולמית בשנת 2019.

מה מצב האנרגיות המתחדשות?

אנרגיות משמש ורוח (ועוד כמה צורות מתחדשות) סיפקו ב-2016 3.1% מהאנרגיה העולמית. ב-2017 הן כבר סיפקו 3.6% מצריכת האנרגיה העולמית. ב-2018 כבר עברנו את ה-4%. וב-2019 אנחנו כמעט שנוגעים ב-5%! יש התקדמות.

לשם השוואה, נפט שהוא מקור האנרגיה הבולט ביותר של האנושות מספק 33% מהאנרגיה העולמית. הפחם מספק 27% מהאנרגיה בעולם.

מה חשוב יותר: השמש או הרוח?

אנרגיית רוח מניבה בערך פי שניים אנרגיה, אבל הצמיחה באנרגיית השמש מדהימה. האנרגיה משמש עלתה בכ-25% בשנת 2019. מקום של כבוד יש למדינתנו שבה התפוקה של אנרגיית השמש עלתה ב-68% בשנה האחרונה. מרשים אבל אצלנו האנרגיה המתחדשת עדיין רכיב מינורי. גרמניה, לעומת זאת, מפיקה 15% מסך כל האנרגיה שלה ממקורות מתחדשים.

האם סין ממשיכה להפיק אנרגיה מפחם?

בניגוד לטרנד בכל העולם, הסינים מגבירים הפקת אנרגיה מפחם (עליה ב-2% ב-2019). בארה"ב לעומת זאת הייתה ירידה בעלת מימדים היסטוריים (15%-)

מה עם האנרגיה הגרעינית?

עליה לא דרמטית בסין, בהודו וביפן. קיפאון בשאר העולם.

מה עם פליטות הפחמן הדו חמצני?

עלו בחצי אחוז ב-2019. נתון לא רע, אבל כדי שהאנושות תעמוד בתנאים שהציב הסכם פריז מתישהו הפליטות צריך להתחיל לרדת.

איזה עוד דבר ראוי לציון יש בדו"ח?

קריסת יצור הנפט בונצואלה ובאירן מול המשך העלייה המרשימה בארה"ב. גם רואים את הפחתת התלות במזרח התיכון: ב-2009 אירן ועירק הפיקו יחד אותה כמות של נפט שייצרה ארה"ב. ב-2019 ארה"ב הפיקה פי 2 מהתפוקה של צמד זה יחדיו. זאת למרות שהיה זה עשור נפלא לתפוקת הנפט העירקית שקפצה כמעט כפליים.

מה עם הגז הטבעי שלנו?

מקומה של ישראל בדו"ח מצומצם. מוזכר שהיא מחזיקה בחלק של 1 מ-500 מעתודות הגז הטבעי הגלובאליות. אפשר לעשות מזה קצת כסף, אבל מעצמת אנרגיה אנחנו לא.

אולי בנורווגיה רואים את השפעת הרכב החשמלי?

נורווגיה היא המדינה המובילה באימוץ כלי רכב חשמליים. האם בה רואים ירידה בצריכת הנפט? ב-2018 ציינתי שמחויבותם של הנורווגים לקופי האורנג אוטן מנעה מהם לראות שינוי כזה כי הביאה אותם לנטוש סוגים של ביו-דיזל שפוגעים ביערות. ב-2019 כבר רואים ירידה שנתית של 5% בצריכת הנפט הנורווגית, ואולי זו סנונית לשאר העולם. לרוע המזל בסין המטוטלת נעה לכיוון ההפוך – עליה של 5% בצריכת הנפט, וסין משמעותית לעולם יותר מנורווגיה מן הסתם.

9 תגובות על ״כל הכוח שבעולם 2020״

 1. US 3.11 good? היה להם מספיק זמן להתכונן והם רק דיברו על כמה באמריקה זה לא יכול לקרות, כנ"ל לגבי ישראל, היה לישראל מספיק זמן והאפשרות לנעול הרמטית את שערי הכניסה והיציאה שהרי כולם מגיעים משדה תעופה אחד, יותר בקלות מניו זילנד, אנחנו אי מנותק. לו היו סוגרים את שדה התעופה חודש מוקדם יותר היו חוסכים למשק ביליונים. שלא לדבר על כל הישראלים שהיו מוציאים את הכסף שיועד לקניות בחו"ל בארץ.

  לגבי דו"ח האנרגיה השנתי, בטח נוזל לתמריץ ריר מהמחשבה איך יראה הדו"ח של השנה. אולי תעשה דו"ח חצי שנתי?
  אם אנרגיית רוח מניבה בערך פי שניים אנרגיה משמש איך זה שעוד לא המציאו מכוניות שנוסעות על רוח? היה איזה ישראלי שהמציא מכונית שנוסעת על לחץ אוויר.

  אהבתי

 2. זה לא שרוח מניבה פי 2 אנרגיה מבחינה פיזיקלית. פשוט בנתונים הנוכחיים של מספר הטורבינות מול מספר הפאנלים הסולריים, הרוח יותר דומיננטית.

  אהבתי

 3. ככל הנראה מכונות אוטונומיות לחלוטין הן עדיין חזון לעתיד, נראה שהרבה חברות עוסקות בלופט געשעפטן לצורכי גיוס הון בורסה. אי אפשר להאמין לאיש. גם הגעתי למסקנה שהאוטופיה של אין תאונות ופחות צפיפות גם היא לא מדוייקת. משאיות חשמליות אוטונומיות כנראה יעבירו סחורה מסין לאירופה. היו הרבה דיבורים על מוניות חשמליות מעופפות ולא עוד. היתרון בהיפ של הקורונה הוא שהגנטיקה תתפתח מאד. אולי בקרוב יפתחו תאים סולריים אנושיים ככה שאנשים יוכלו לטעון את הטלפון ישר מהגוף. חיל זקן תתביש, הדמיון שלך…
  מדברים על גן להשמנה, אם ינטרלו אותו המחלות יצומצמו מאד והחיים יהיו בריאים יותר בעולם המערבי.
  האינטרנט הביא לכך שאנשים נפגשים פחות וזה לא בהכרח חיובי, יש טענה שהם נהיים חסרי מחשבה ומוטיבציה.

  Liked by 1 person

 4. ליזקה,
  שמעי סיפור. לפני מספר שנים פיתחו במיקרוסופט בוטית של אינטליגנציה מלאכותית וקראו את שמה בישראל טיי (TAY). בעלי הIQ הגבוה שילחו את הבוטית הנאורה שלהם למרחבי הטוויטר שם הפכה למרבה הפדיחה לרדנקית מהשורה תוך 24 שעות.

  אהבתי

 5. תמריץ,
  הIQ הגבוה בפעולה

  Liked by 1 person

 6. הפוסט לא התייחס לשאלה מה יקרה למדינה, שאחוז אדיר מכלכלתה מתבסס על יצוא נפט ו/או גז, כאשר הביקוש העולמי למשאבים מזהמים אלו נמצא בתהליך צלילה. בגלל גורמים שאין לאותה מדינה שום שליטה עליהם. מכאן שגם מחיר הנפט ילך ויתרסק. כתוצאה מכך גם ההכנסות של אותה מדינה.

  על אחת כמה וכמה – מה יקרה לאותה מדינה שבנוסף לכל צרותיה הכלכליות מוטלות עליה גם סנקציות כלכליות קשות. כמו על רוסיה, איראן ווונצואלה.

  התזה של "קללת המשאבים" מציינת, בין השאר, שמדינות המתבססות על אוצר טבע אחד נוטות לעסוק ביותר מלחמות (הן פנימיות והן חיצוניות) ויותר במימון טרור.
  מכאן שמתחזקת התהיה על התנהגותן העתידית של המדינות מוכות הצלילה של הנפט / הגז + מוכות הסנקציות.

  תהיה זו הקשתה עלי להחליט האם החדשות על התרסקות המטבע האיראני, והידוק קשרי איראן וונצואלה, הן בשורות טובות ליהודים או רעות ליהודים.
  ——————–

  Iran’s currency has dropped to its lowest value ever at 190,000 rial for each dollar amid severe US sanctions against the country.
  The Iranian currency has tumbled from a rate of 32,000 rials to $1 at the time of Tehran’s 2015 nuclear deal with world powers.
  The rial unexpectedly rallied after President Donald Trump’s decision to withdraw the US from the nuclear deal and reimpose crippling trade sanctions over two years ago.
  US sanctions have caused Iran’s oil exports, the country’s main source of income, to fall sharply.
  Last week, Senior Vice President Eshaq Jahangiri said that Iran’s oil revenues have plummeted to $8 billion from $100 billion in 2011.
  Iran recently sent five tankers with at least $45.5 million worth of gasoline and similar products to Venezuela.
  It was a way to bring money into its cash-starved Iran and put its own pressure on the US, which under Trump has pursued maximalist campaigns against both nations.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s