עזרו למוצלחים לברוח

הפובליציסט היהודי-אמריקני הליברלי מאט איגלסיאס מעלה רעיון מעניין. איך ארה"ב יכולה לגמול לסין על ההשתלטותה על הונג קונג. הוא מציע לאפשר לכל הונג קונגי שירצה בכך להגר לארה"ב, בתנאי שיתיישב לפחות כמה שנים בעיר אמריקנית שוקעת, וכך יסייע לעצירת דעיכתה.

בה בעת ממשלת בריטניה כבר מפגינה נכונות לספק למיליוני הונג קונגים את האפשרות להתיישב בממלכה המאוחדת, אשר שלטה בהונג קונג עד 1997.

הונג קונג נראית כרגע פוטנציאל עצום להגירה איכותית. מיליוני אנשים השייכים לאוכלוסיה עשירה ומשכילה נטולת פשיעה, אשר רצונה להגר קשור באהבתה לחירות. אין חשש להשתלטות אתנית דמוגרפית – לא מדובר באוכלוסיה שארה"ב או בריטניה תתקשה לקלוט וגם שיעור הילודה הנמוך בקרבה אינו מאיים.

אין לארה"ב דרך אפקטיבית ונקיה מצרות ובעיות להעניש את סין, אבל הגירת המונים תביך את סין ותערער את שגשוגה של הונג קונג, באותו אופן שהבריחה ההמונית ממזרח ברלין למערבה אימללה את הקומוניסטים וחייבה אותם להקים חומה. אולי סין אפילו תחשב מסלול מחדש.

ובאופן כללי זו אולי הדרך הקלה ביותר של המערב לטפל בארצות שמתריסות מולו – להזמין את כל החכמים והמוצלחים והמערביים שבהם אליו. זה תהליך שקורה כבר בלאו הכי, כמו שרואים בקהילה האיראנית הגדולה שקיימת בארה"ב ובקנדה, אבל האינטרס המערבי הוא לחזק ולהאיץ תהליך זה. מי שיש לו תואר אקדמי איכותי או מקצוע מבוקש ושאין לו ברזומה דברים שמסגירים סלידה מחילוניות, מדמוקרטיה ומחירות, אין סיבה שמיסיו יבוזבזו בהתאם לרצונם של חמינאי, פוטין, מאדורו או שלטונות בייג'ינג. תנו לו לשלם מס במערב. יש משפט תלמודי שמספר כי בני בניו של המן לומדים תורה בבני ברק. תחושה אירונית נעימה דומה מקבלים כאשר שומעים שצאצאים של סטלין ושל חרושצ'וב משלמים מסים לדוד סאם.

64 תגובות על ״עזרו למוצלחים לברוח״

 1. תמריץ,
  יותר קל להביא את תושבי הונג קונג לאפריקה מאשר לערים הכושלות בארצות הברית

  אהבתי

 2. חייל אני מודה לך, העברת לי שבע דקות בכיף
  אבל מאז שהגאון לס טען שבכלל לא מתים מקורונה כי הגיל הממוצע של המתים שווה לתוחלת החיים, עזבתי אותו. הוא סתם מטורלל.
  אגב קראתי כבר איפשהו שברור שהוא ממשיך להיות מוזמן לאולפנים בשביל הצחוקים והשואו שלו, וזה כבר לא יפה לצחוק על בנאדם מבוגר.

  Liked by 1 person

 3. מתקשר בדרך עקיפות, בדרך מופלאה כלשהי, לפוסט הנוכחי.

  מאורי כץ:
  מהו המצב הסוציו-אקונומי של צאצאי הצאצאים של אליטות העבר הרחוק.
  משבדיה ועד יפן.
  אליטות שהשפיעו על המצב במדינותיהם לפני עשרות ואפילו מאות שנים.

  קצרצר ומומלץ.

  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2786293501493131&id=266806780108495&__tn__=%2As%2As-R

  Liked by 1 person

 4. אתה ביקרת באי הונג קונג, ברצועה באורך קילומטר, ראית מרכזי קניות שנועדו בעיקר לתיירים, היית ברמת אביב של הונג קונג. רובם המוחלט של ההונג קונגים גרים בדימונה ובאר שבע, 35% בדירות מעוטי יכולת מסובסדות של המדינה, כמה כתבת פה לפני כמה שנים שהשכר הממוצע בהונג קונג? שכחת את עצמך? פחות מ 9 אלפים וזה כשהעשירים מקפיצים את הממוצע למעלה. בחנות ירקות שרותים או מקדונלד בקושי 3500 ש"ח לחודש, הרוב עושה שכר מינימום ומתחתיו, לרובם אין השכלה, אחוז הזקנים גבוה, מתוך כ 7.3 מליון אולי 80% לא מדברים אנגלית או בקושי רב, לא הלכו לאוניברסיטה לא מסוגלים להשתכר במדינה זרה. רוב הונג קונג אלו חנויות זולות ושווקים ומסעדות זולות ומי שיש להם נאחזים בתשלומים לדירה זולה. עוד פוסט הזוי. ואם המשכילים יעזבו מה יקרה ל 80 האחוז שישארו? מה יקרה לכלכלה? לאלו שהכסף שלהם היה בדירות זולות ואיבדו את כולו כי המחירים צנחו כמו שקרה אחרי שהבריטים עזבו ו 150 אלף הונקונגים עברו לקנדה? ומה תעשה אנגליה עם 200 אלף בנקאים? כי זה מה שעושים שם כל המשכילים עליהם אתה מדבר, אין היטק, אין תעשיה, רק עובדי פיננסינג ויצוא. ממילא רוב אלו שיש להם השכלה למדו באוסטרליה וקנדה ומחזיקים דרכון שם והרוב יסתלקו למלזיה, למה אתה חושב שהונג קונגי מעוניין לעבור לאי שורץ פקיסטנים והודים עם מחירי דירות כמו בתל אביב? כבר עדיף שהבריטים יקבלו את הפלסטינים גם הם היו תושבי הקולוניה שלהם לא?

  Liked by 1 person

 5. גם כשבדרא"פ בוטל האפרטהייד רק חמישית מהלבנים ברחו. אני ממש לא מצפה ששבעה או שמונה מיליון הונג קונגים שרבים מהם מהגרים חדשים מסין, יעזבו.

  אהבתי

 6. אני חייבת להודות שהפוסט הנוכחי השאיר אותי ברגשות מעורבים.

  אין לי אפילו צל צילו של ספק שארה'ב (וכל מדינה מערבית אחרת) תרויח מהגירה של בני התרבות הסינית בכלל, והונג-קונגים וטאיוואנים בפרט.
  גם ללא התנייה של שהיית X שנים בעיר כושלת כלשהי. (*)

  עם זאת, אני מאוד סקפטית לגבי עוצמת המבוכה והסבל של הקומוניסטים הסינים מבריחת אוכלוסיה איכותית מהונג קונג.
  די סביר שבחדרים סגורים הם יעריכו שהצליחו להיפטר מהרבה צעירים עושי צרות, ולאחר עזיבתם העניינים ירגעו.
  בקול רם הם גם תמיד יוכלו לטעון שזו "נפולת של נמושות" שהוסתה ע'י תעמולה מערבית שקרית.
  הם לא יתרגשו מדי גם אם הנטישה ההמונית תפגע ברמת החיים של תושבי המושבה הבריטית לשעבר.

  חשוב מכך, הקומוניסטים הסינים ישקלו לחשב מסלול מחדש בדיוק כפי שהקומוניסטים האירופים (כולל המזרח גרמנים) שקלו לחשב מסלול מחדש בשל רצונם של המוני מזרח אירופים / מזרח גרמנים להימלט למערב /למערב גרמניה.
  העובדה שסין הפרה את ההתחיבויות שנתנה בעת העברת השלטון בהונג קונג אמורה להיות תזכורת שגם הקומוניסטים הסינים הם קומוניסטים. בכל המובנים הרעים של המונח. קומוניסטים הנוטים להתייחס לעושי צרות בדומה ליחסם של הסינים לטיבטים, לאויגורים ולחברי הפאלון גונג.

  רגשותי המעורבים קשורים לשלושה מרכיבים אחרים ברעיון:

  1. עצם הכותרת "עיזרו למוצלחים …". – מעלה אוטומטית את השאלה מה יקרה, אחרי הנטישה ההמונית של ה"מוצלחים", להמוני ההונג קונגים ה"פחות מוצלחים".
  לא רק לחסרי המקצועות הבינ'ל המבוקשים ו/או בעלי חסכונות הענק, אלא גם לסתם קשישים, שחצו כבר מזמן את הגיל ללמידת שפה זרה ולהגירה מוצלחת לארץ / תרבות / שפה זרה להם.צ

  2. ניתן להבין את ההצעה כקריאה לחבלה קשה ב*כל* מדינות הלאום, לטובת מדינות מולטי-תרבותיות.
  (ארה'ב, קנדה אוסטרליה). מדינות שהמכנה המשותף של המהגרים אליהן הוא רצונם העז לשפר את רמת חייהם, גם במחיר נטישה של קשריהם הקודמים (התרבותיים / דתיים / לאומיים / משפחתיים וכד'). במה שאמורה להיות ידיעה מראש שתוך 2-4 דורות צאצאיהם כבר יהיו חלק מ"כור ההיתוך" ויתבוללו בכל השאר.
  כציונית – קשה לי לתמוך בהחלשה מכוונת של מדינות לאום.
  על אחת כמה וכמה כאשר גל המהומות הנוכחי בארה'ב מדגים העדר מוחלט של סולידריות בין אזרחי מדינה מולטי-תרבותית.

  3. איני יכולה שלא לחשוב שאם/כש ישראל תקלע למצב קשה, הבטחותיה של ארה'ב לשמור על שלומה של ישראל יסתכמו בערמה נאה של אישורי עבודה לישראלים "מוצלחים" בארה'ב.
  *אם* מעורבות ארה'ב בעתיד הונגקונג וטאיואן תסתיים בערמה מכובדת של אישורי הגירה – היא עתידה לאבד את שאריות כושר ההרתעה שלה. משהו שעלול להקרין קשות על שלום כל המערכת הגלובלית.

  ———————

  (*) זכורה לי במעורפל כתבה לפיה בעבר קנדה התנתה אישורי הגירה / קבלת אזרחות קנדית בשהייה של מספר שנים בצפון מרובה המחצבים והיערות, ומועט האוכלוסייה. הצפון המאוד מאוד רחוק והמאוד מאוד קפוא. אבל בעשורים האחרונים היא ויתרה על דרישה זו. היא יצרה סלקציה שלילית בקרב אלו ששקלו הגירה לקנדה + ריבוי מקרי הפרת התחייבויות / הונאות של כתובות מגורים ומאמצי עקיפה כושלים וכד'.
  אני מעריכה שיקרו דברים דומים אם /כש ארה'ב תתנה הגירה איכותית אליה, האמורה להיות של בעלי אפשרויות בחירה, בשהות של מספר שנים בערים בעלות רמות פשיעה מחרידות ורמת שירותים ציבוריים מאוד מאוד נמוכה (ממשטרה וכיבוי אש עד חינוך ופינוי אשפה).

  אהבתי

 7. קמיליה, אני באמת לא חותם על הרעיון של איגלסיאס. משהו בנוסח: ציוץ מחדש אינו הסכמה.

  ההבחנה בין טאיוון להונג קונג היא קריטית. טאיוואן היא עצמאית ואפשרי שתזכה להגנה צבאית של ארה"ב אם עצמאותה תאוים. הונג קונג היא סיפור אבוד. ננית שארה"ב תצא מגדרה להגן עליה. עדיין על פי הסכם בתוך 25 שנה, הסינים יהיו רשאים לעשות בה כרצונם.

  אכן הרעיון של ההגירה ההמונית אינו מזהיר מבחינת קשישי הונג קונג. נראה לי שהבריטים מוכנים לקבל גם קשישים שהיו נתיני הכתר בזמנו אבל זה עדיין קשה. כך או כך, אי אפשר לשעבד מדיניות בינלאומית לשיקולי בדידות של קשישים (וגם בתוככי בריטניה זו בעיה. יש שם משרד ממשלתי לבדידות כמדומני).

  גם אני ציוני. אפילו הצטערתי לקרוא היום בטוויטר של עדו מרוז ההונג קונגי שפניו ללוקסמבורג ולא לכאן. ועדיין אני מעדיף ציונות של בחירה והיא גם טובה לציונים. יעלה פה לשלטון מישהו שירצה להשליט כפיה דתית, מיסוי סוציאליסטי או טירוף סיפוחיסטי – טוב שיידע שהאזרחים יכולים להצביע ברגליים. כמו בכל תחום התחרות משפרת והעדרה מנוון.

  Liked by 1 person

 8. אם חיבאללה ימנע מאיתנו את הסיפוח נסראללה צריך להיות מועמד ממשי לפרס ישראל.
  בכלל השיטה של הערבים ללכת על צעדי השמדה בעוד שתמיד היו יכולים לחסל אותנו ברכות באמצעות אימוץ חזון המדינה החילונית האחת עם תומכיו האידיוטים השימושיים מימין – מעיד על חוסר המעוף שלהם.

  אהבתי

 9. ז'בוטינסקי הגדול עצמו תיאר לערבים כיצד יוכלו לחסל את מדינת ישראל בדרכי שלום בחזונו על כך שיהיה ראש ממשלה יהודי עם סגן ערבי *או להיפך*. אבל הערבים בטיפשותם לא קוראים את ז'בו.

  אהבתי

 10. תמריץ,
  לא הבנת. זו אותה אסכולה שאמרה שאם רק נצא מלבנון חיזבאללה יתפרק מנשקו, אם רק נצא מעזה…, מיו"ש…
  אבל האשם העיקרי הוא נתניהו. אם אירן היא איום קיומי איך אפשרת את הטפשת של גנץ, אייזנקוט וכוכבי שחירבו את זרוע היבשה, מעשה שביטל את האופציה הצבאית באירן.

  אהבתי

 11. אני מרגיש קצת לא נוח להציע עצות לאמריקאים ולבריטים כיצד לבנות את עתידם הדמוגרפי מבלי שנשקול זאת גם אנחנו. מדוע שישראל לא תקבל מהגרים מהונג קונג? האמת היא שצ׳יינהטאון זה משהו שתל אביב חייבת לעצמה. בהונג-קונגים יכולים להשתלב: הם אינם מוסלמים, הם ישרתו בצה״ל, הבחורות עדינות והבחורים אינם מאיימים.

  אני לא יודע כמה הגיוני שישראל תיקח -אולי כמה עשרות אלפים זו כמות שישראל יכולה לעמוד בו. אבל לא הייתי רוצה שיווצר לובי אנטי סיני חזק בישראל. סין היא המעצמה של המאה ה-21 ואנחנו צריכים יחסים טובים איתם.

  אהבתי

 12. בגין באמת קיבל את הויאטנמים. לא היה רע. אבל בארץ יש התנגדות חזקה להתבוללות אז למה להסתבך עם הדתיים.

  אהבתי

 13. גם אם כל תושבי הונג-קונג יהגרו לארצות-הברית זה לא ידגדג את הסינים. יש להם 1.4 מיליארד אנשים ובינהם יש מספיק מוכשרים.
  בכל אופן כל תושב מוכשר מהונג-קונג יכול כבר היום להגר לארצות-הברית. כל אדם מכל מדינה יכול להגר לארצות-הברית אם יש לו מספיק נקודות כדי להגר ואין לו מחלה קשה (נקודות צוברים לפי מקצוע, השכלה, ניסיון וגיל). הוא גם לא חייב להתיישב בעיר מסויימת.

  אהבתי

 14. לקמילה:
  אז זה אומר שהאליטה כוללת רק מעט אנשים עם כישרון. רובה זה אנשים שידעו להיולד "למשפחה הנכונה"?

  אהבתי

 15. פינת הטירלול הישראלי:

  שבוע שעבר הוחלט שהחברה הסינית שהתמודדה על הזכות לבנות את מפעל ההתפלה בישראל לא תזכה, כנראה לאחר לחץ מצד מזכיר המדינה האמריקאי למרות שהוא לא נקב ישירות בשם החברה.
  פרט "קטן":
  החברה היא חברה הונג קונגית ולא סינית, נסחרת בבורסת ההונג קונג ובעלי המניות שלהם הם אזרחים, חברות השקעות וקרנות פנסיה בכל העולם. לחברה יש החזקות בחברת התפלה אחרת בארץ והשקעות רבות אחרות מזה שנים (הייתה בעלת חברת פרטנר\אורנג') . החברה מנוהלת ע"י ביליונרים הונג קונגים שהפסידו הון במלחמה עם שלטונות סין כשבחרו לעמוד לצד המפגינים הדמוקרטים, הם תורמים כבדים לטכניון והקימו אגף אוניברסיטאי טכני בחסות הטכניון בסין.
  העולם נוהג על פי הכלל: זה חסר הגיון, לכן אני בוחר בזה.

  אהבתי

 16. חייל
  אני מבין את חיבתך לידיעות המציירות את צהל באור לא מחמיא. גם אני לא אוהד גדול של צהל ומאמין שהוא מצטיין בעיקר בתחום יחסי הציבור.
  עם זאת המקרה הנוכחי אינו דוגמה טובה. קריאה קצרה בתחקיר שנערך מגלה כי ההוראה להימנע ממרדפים נובעת משיקולי בטיחות ("סכנת התהפכות"). זו הוראה סבירה. חייל צריך לסכן את חייו למטרות מסוימות אך מניעת גניבה של ארגז תחמושת לא נראית לי כאחת מהן. אין קשר בין העזה באימונים לבין העזה מופרזת על הגה של ג'יפ. אנחנו לא מאמנים את המ"פים לבצע מרדפים אחרי גנבים, בשביל זה יש משטרה. בלי קשר, כל הסיטואציה מול הבדואים היא אוזלת יד מוחלטת של הצבא והמשטרה גם יחד.

  אהבתי

 17. אנונימי:
  המכרז למתקן ההתפלה ניתן לחברה ישראלית בעלת ותק וניסיון רב בתחום שהקימה את רוב מתקני ההתפלה בישראל. זכייתה סבירה בלי קשר לזהות החברה המתמודדת מולה.
  האצ'ינסון ההונג קונגית אינה חברת התפלה אלא חברת אחזקות/השקעות. אם היתה זוכה במכרז היתה מביאה קבלן ביצוע כלשהו לבצע את העבודה. למה לתת עבודה למישהו אחר ולא לחברה ישראלית? כי הוא תורם לטכניון? חוסר ההגיון נמצא דווקא בצד שלך במקרה זה.

  אהבתי

 18. ל arn,
  כתבת: " אז זה אומר שהאליטה כוללת רק מעט אנשים עם כישרון. רובה זה אנשים שידעו להיולד "למשפחה הנכונה"?"
  —————
  הפרשנות שלי לממצאים הופכית לשלך.

  לא סביר שנפוטיזם ו"פרוטקציה", המועברים מדור לדור, הם משתנים מסבירים.
  לפחות במשטרים הקומוניסטים – הצאצאים של אליטות העבר דוכאו, נרדפו, נשלחו למחנות "חינוך מחדש" ואפילו "טוהרו". אנשים שכל חטאם הסתכם בכך שנולדו למשפחת אצולה, או אפילו למשפחה בורגנית אמידה. כולל צאצאי "קולאקים" (איכרים אמידים יחסית שהעסיקו מספר מצומצם של עובדים שכירים).

  עם זאת, ברור מהמצאים שבוצעה העברה בין דורית של אלמנט/ים העוזרים להצלחה סוציו-אקונומית.
  אפשרות אחת: תורשה גנטית של תכונות המסייעות להצלחה. כמו אינטליגנציה כללית גבוהה מממוצע האוכלוסיה, או יכולת לדחות סיפוקים וכד'.
  אפשרות שניה: העברה תרבותית, מההורים לילדיהם, של עמדות וגישות לחיים המסייעים לאדם להצליח. כמו קריאה ריאליסטית של מניעי אנשים אחרים, מתי רצוי לוותר ומתי להתעקש וכד'.
  אפשרות שלישית: גם א' וגם ב'.

  תהיה אשר תהיה האפשרות המועדפת עליך – משתמע מכך שלא במקרה אנשים מסוימים, ולא אחרים, הופכים לאליטה. הם שונים גנטית ו/או תרבותית מממוצע האוכלוסייה.
  בשלב השני, יהיה כנראה גם צורך להכיר בכך שלא במקרה דווקא אנשים מסוימים, ולא אחרים, מאכלסים את העשירונים הנמוכים ביותר. או לפחות שלא במקרה אנשים מסוימים הופכים לדרי בתי כלא או להומלסים.
  למרות כל הצווים העדכנים של הפוליטיקלי – קורקט.

  Liked by 1 person

 19. חייל, אילן ארד כמוך צודק בעקרון אבל טועה לגבי המקרה הספציפי. בוא נדמיין תרחיש אחר: המ"פים רודפים אחרי הבדואים, הג'יפ שלהם (שאינו בנוי לנסיעה במהירות גבוהה ופניות חדות, יודע כל מי שנסע בסופה) מתהפך והם נפצעים באורח בינוני. האם היית אומר שהם לקחו סיכון סביר כדי לתפוס גנבים?
  השמירה המופרזת על חיי אדם בצהל היא אכן בעייתית כאשר היא נכנסת כשיקול המבצעי המוביל. קשה לנצח מלחמה כשהיעד הראשי הוא לא לאבד אף חייל. אבל במקרה הזה? תקראו למשטרה.
  זה שהמשטרה חסרת תועלת – אכן בעיה, אבל נפרדת.

  Liked by 1 person

 20. רינגו,
  הדוקטרינה שלך בעבודה…

  אהבתי

 21. יש פייקים מוצלחים

  Liked by 1 person

 22. הוכחה שהסינים אכן מצטיינים בהעתקה.
  הסינים הצליחו להעתיק את סגנון האיומים הכלכליים של טראמפ במשברים בינ'ל, בכדי "לטפל"
  בבריטניה.

  עדכון מחדשות DFN:
  ################
  " … עיתון רשמי של סין הזהיר כי בריטניה עומדת בפני "נזק משמעותי לכלכלתה" ועסקאות סחר עם סין עשויות לרדת מהפרק, לאחר שבריטניה הודיעה כי היא תשמח להעניק אזרחות בריטית לתושבי הונג קונג. …
  כזכור בוריס ג'ונסון אמר השבוע שהוא "היה ברצון" מציע לכל שלושה מיליון האנשים בהונג קונג ויזה לבריטניה אם סין תעלים את זכויות האדם במושבה הבריטית לשעבר.
  ראש ממשלת בריטניה אמר כי הצעת חוק ביטחון לאומי חדש בהונג קונג "תחליש באופן דרמטי את האוטונומיה שלה" ותפר את תנאי האמנה עם בריטניה.
  ג'ונסון אמר כי הוא "ברצון" יביא את אחד ה"שינויים הגדולים ביותר במערכת הוויזה שלנו בהיסטוריה הבריטית כאלטרנטיבה." לדיכוי סיני.
  הרצון של בייג'ינג לכפות חוקים אנטי דמוקרטיים במושבה הבריטית לשעבר עוררה דאגה לגבי עתידה של הונג קונג.
  ג'ונסון כתב ב"טיימס" הבריטי: "אז לבריטניה לא תהיה ברירה אלא להדק את קשרינו ההיסטוריים והחברות העמוקים עם תושבי הונג קונג."
  "כיום, כ – 350,000 מתושבי השטח מחזיקים בדרכונים (חו"ל) של בריטניה ועוד 2.5 מיליון נוספים יהיו זכאים להגיש בקשה אליהם." אמר ג'ונסון.
  נכון לעכשיו הדרכונים מאפשרים גישה ללא ויזה לבריטניה לתקופה של עד שישה חודשים.
  ג'ונסון הוסיף: "אם סין תיישם את חוק הביטחון הלאומי שלה, (דבר שיפגע בזכויות אדם) הממשלה הבריטית תשנה את כללי ההגירה, ותאפשר לכל בעל דרכונים אלה מהונג קונג להגיע לבריטניה לתקופה של 12 חודשים ותינתן להם זכויות הגירה נוספות, כולל אישור עבודה, מה שיקדם אותם בדרך לאזרחות."
  ###########################

  מנקודת המבט של טובת ישראל – צר לי על המתח ההולך וגובר. בין סין לבין המערב.

  אחת מנקודות התורפה הכרוניות של ישראל היא עוצמת התלות שלה בארה'ב ובאיחוד האירופי.
  האיום שיעלה בארה'ב משטר עוין לישראל – מעורר, ובצדק, חרדות קשות.

  לפיכך, אחת מנקודות הזכות שהענקתי לנתניהו קשורה להצלחתו לחזק את קשרי ישראל עם הודו ועם סין. ובכך להקטין, ולו בטיפה, את עוצמת התלות של ישראל במערב.
  אבל תהליך זה התאפשר רק כל עוד יחסי סין עם המערב היו חמימים עד פושרים. כשיחסים אלו מתדרדרים לכיוון מלחמה קרה – ישראל נתבעת לבחור צד.
  ברור שלישראל אין כל התלבטות האם לבחור בארה'ב או בסין – אבל זה חושף אותה, פוטנציאלית, למלוא העוצמה של עוינות אירופית ו/או אמריקאית.

  אהבתי

 23. העמדה הסינית שלהם מעניינת, אבל הם משחקים עם קלף מאוד חלש. אין באמת דרך למנוע ממדינה להקל את חוקי ההגירה שלה.

  זה מזכיר לי את הפוליטיקאים החרדים וגיוס בחורי הישיבות לצבא. הם יכולים למחות ולאיים בהצלחה רבה במשך דורות נגד גיוס כפוי של חרדים. אבל אם המדינה תשחרר את החרדים מהצבא דרך פטור שיאפשר להם להשתלב בשוק העבודה – הפוליטיקאים החרדים יהיו חסרי אונים.

  אהבתי

 24. אוף טופיק: מישהו יודע מה קורה עם כלכלת יוון? בפעם האחרונה ששמעתי עליה (לפני 3-4 שנים) היא היתה בקריסה בגלל חובותיה לגוש האירו.

  אהבתי

 25. הריבית על חוב ארוך טווח של יוון כרגע נמוכה מאוד. אחוז וקצת. כלומר היא יכולה לממן את הוצאותיה במסגרת שהותוותה עם שותפיה האירופים.

  אהבתי

 26. ל arn,

  אחת מהבעיות (הרבות מדי) של כלכלת יוון היא שאינה מאוד מגוונת.

  (אזהרה: נתונים לא בדוקים, מזכרון בלבד)
  התיירות הנכנסת היא כחמישית מהתל'ג היווני, ומספקת כרבע מהמשרות במשק. רובה תיירות חופים בעונת הקיץ (יוני עד ספטמבר) ומגרמניה + אנגליה.

  מה שהביא לכך שמשבר הקורונה, והעצירה המוחלטת של התיירות הבינ'ל, פגע קשה בכלכלת יוון, הקפיץ את אחוז המובטלים במדינה והתחיל גל פשיטות רגל.
  לדוג': הוראות שמירת מרחק 2 מטר הופך טברנות, שכללו בעבר כ 20 שולחנות, לטברנות היכולות להציב רק כ 8 שולחנות. מה שעלול להפוך את העסק הזה מריווחי להפסדי.

  מכאן שהשאלות לגבי כלכלת יוון בעתיד הקרוב הן:
  – האם יוון תסבול מגל קורונה שני (כלומר מסגר שני) +
  – האם אנגליה וגרמניה ידרשו מכל מי שנסע ליוון להיכנס לשבועים בידוד (למעשה – ביטול רעיון הנופש ביוון) +
  – האם יוון תצליח למשוך אליה *המוני* תיירים גם ממדינות שלא יטילו סגר על החוזרים מיון +
  – האם יוון תצליח למשוך את עונת תיירות החופים שלה עד לאוקטובר (כפיצוי על התקופה שכבר איבדה). (((מאמץ בנית מוקדי תיירות חלופים לתיירות חופים – מחייבת השקעות של שנים)))

  יתכן והמזל ישחק לטובת היוונים. אך יתכן ולא.

  אני לא הייתי מהמרת.

  אהבתי

 27. לתמריץ,
  כתבת:
  1. " … הם (הסינים) משחקים עם קלף מאוד חלש. אין באמת דרך למנוע ממדינה להקל את חוקי ההגירה שלה. …"
  ———————–
  טכנית / חוקית – בודאי שלא. זכותה של כל מדינה, כולל בריטניה, לשנות את חוקי ההגירה אליה.
  אבל בריטניה נמצאת כיום במצב פגיע + בהשוואה לבריטניה יש, לסין עוצמה כלכלית אדירה.

  – עזיבת האיחוד האירופי כנראה תפגע, לפחות בטווח הקצר, בכלכלת בריטניה.
  העזיבה גם מחייבת את בריטניה לחתום בדחיפות על הסכמי סחר חדשים, בילטרליים, עם המוני מדינות. עמדה "מאוד נוקשה" של סין במו'מ זה – עלולה להנחית מכה קשה נוספת בכלכלת בריטניה.
  – כלכלת בריטניה כבר נפגעה קשות ממגפת הקורונה + לא ברור האם גל המהומות והביזה האמריקאי לא יגיע בקרוב, בעוצמה עזה, גם לאי הבריטי.

  הפגיעות הכלכלית הנוכחית של בריטניה הופכת אותה לדי פגיעה לנסיונות סחיטה / ניצול המצב (גם ?) של הסינים.

  2. "זה מזכיר לי את הפוליטיקאים החרדים וגיוס בחורי הישיבות לצבא. …. אם המדינה תשחרר את החרדים מהצבא דרך פטור שיאפשר להם להשתלב בשוק העבודה – הפוליטיקאים החרדים יהיו חסרי אונים."
  ———————-
  או שלא.
  לפחות תיאורטית – הפוליטיקאים החרדים יוכלו ללחוץ שבהסכם הקואליציוני יופיע נספח סודי, בו יכתב שהמדינה *לא* תיתן פטור גורף מהצבא לכל מי שלמד מגיל 14 עד גיל 17 במוסדות חינוך חרדיים ו/או מצהיר שהוא תופס את עצמו כחרדי.
  כיון שהחרדים יכולים להיכנס לקואליציה גם עם הימין וגם עם השמאל, ושלוש מערכות הבחירות האחרונות הוכיחו את החשיבות האדירה של יותר מעשרה חכ'ים – יש לחרדים כוח אדיר.
  הם בהחלט עלולים להשתמש בו.

  אהבתי

 28. יש קושי עצום לנסות להכריח את הצד שני לשתף איתך פעולה בכליאת אנשיך.. ארה"ב בזמנו הסכימה לסגור שעריה לעולי רוסיה, כך שיגיעו דווקא לארץ. אבל אם לא הייתה מסכימה היה קשה ומביך ללחוץ עליה יותר מדי בעניין.

  אהבתי

 29. קמיליה,
  דומני שאת מגזימה כלפי מטה בהערכת כוחה של בריטניה. היא עדיין אחת הכלכלות הגדולות בעולם ומהווה את אחד השווקים העיקריים של יריבותיה בשוק האירופי, גרמניה וצרפת, וגם שוק חשוב לסין. לצד היותה שוק חשוב היא גם מעצמה פיננסית, מדינת המדע מספר 2 בעולם והמדינה הכי קרובה לארצות הברית. מי שינסה ללחוץ על בריטניה יגלה שיש לזה מחיר כלכלי/מדיני גבוה

  Liked by 1 person

 30. לחייל זקן,
  כתבת:
  1. " דומני שאת מגזימה כלפי מטה בהערכת כוחה של בריטניה. …"
  ——————-
  אני מעריצה את עמידתה של בריטניה במלח'ע השניה. ואפילו את העובדה שטייסי בריטיש אירוויס היו מהבודדים שהמשיכו לנחות בנתב'ג בצוק איתן.
  ואפילו מוכנה לשכוח לה את פשעיה כלפי העם היהודי /ישראל בשנות הארבעים של המאה הקודמת.
  מכאן שאני מקווה שאתה צודק

  2 " … היא עדיין אחת הכלכלות הגדולות בעולם … , וגם שוק חשוב לסין. …"
  ——————-
  סין היא מעצמת על, המהווה אתגר לא מבוטל אפילו לארה'ב.
  עם כל הכבוד לעוצמתה הכלכלית של בריטניה – היא מאוד רחוקה מלשחק בליגה של שתי מעצמות על אלו.
  הפער הענקי בין סין לבריטניה עוד צפוי ללכת ולגדול. קו המגמה של סין, ב 50 השנה האחרונות, מצביע על צמיחה מתמדת. ואילו קו המגמה של בריטניה ב 50 שנים אלו (למעשה ביותר מ 100 שנים) הוא של נסיגה מתמדת.

  אי אפשר להתעלם מהעובדה שלפחות בשנה – שנתיים הקרובות בריטניה תהיה במצב כלכלי פגיע במיוחד, בגלל הברקזיט
  נדמה לי שסין לא התעלמה מעובדה זו בעת שהשמיעה את איומיה על בריטניה.

  יותר מכך, הצעדים הגדולים האחרונים של סין כלפי הונג קונג, למרות כל התחיבויותיה לעולם ולבריטניה לשמירת "מדינה אחת שתי שיטות", מוכיחים שסין מוכנה לסכן הן את תדמיתה בעולם כאמינה והן רווחים כלכליים משמעותים. הרי סין יכלה בקלות לחתור תחת עצמאות הונג קונג בסדרת צעדים קטנטנים, איטיים וכמעט בלתי מורגשים. אבל היא ציפצפה על ההשלכות.

  3. " … לצד היותה שוק חשוב היא גם מעצמה פיננסית, מדינת המדע מספר 2 בעולם …"
  —————'
  גם הונג קונג היא (עדין?) מעצמה פיננסית, ושער כניסה נוח למבקשים להשקיע בסין.
  אני גם משוכנעת שהעימות עם בריטניה לא יפריע לסינים להמשיך להעתיק, בששון ובשמחה, את תוצרי המדע הבריטי המתקדם.

  4. " … מהווה את אחד השווקים העיקריים של יריבותיה בשוק האירופי, גרמניה וצרפת …. + "…. המדינה הכי קרובה לארצות הברית. מי שינסה ללחוץ על בריטניה יגלה שיש לזה מחיר כלכלי/מדיני גבוה."
  ———————–
  הייתי מציעה לבריטניה לא לסמוך כלל על תמיכת צרפת וגרמניה בעימות שלה עם סין. להפך.
  בנוסף ליחסן האמביולנטי של צרפת וגרמניה למדינה שבחרה "לערוק" מהאיחוד שבראשותן, האיחוד האירופי כולו (הגדול משמעותית מבריטניה לבדה) – קרוע בין חששותיו מסין לבין חששותיו מארה'ב. קראתי שבאיחוד האירופי כבר הועלו השבוע הצעות לבקש מארה'ב לפנות את כל הארסנל הגרעיני שלה מאדמת אירופה – בכדי להוכיח (לסין? לרוסיה?) שהם "נייטרלים".

  אני חוששת שגם תמיכת ארה'ב בבריטניה עלולה להתגלות כמשענת קנה רצוץ.
  צ'רציל אמנם הרבה לפמפם על "היחסים המיוחדים" בין בריטניה לארה'ב – אך ספק עם זה עבד אפילו על רוזוולט. ברור שאובמה חש זרות מוחלט לרעיון. יתכן שרעיון זה עדין מדבר רק לאמריקאים ממוצא אנגלו-סקסי מהדור הישן.
  נדמה לי שטראמפ דווקא מחבב את ג'ונסון (יש ביניהם לא מעט קווי דמיון) – אך לא ברור לי האם חיבה כלשהי לאישיות מסוימת תניע אותו לשכוח, ולו לשניה, את האינטרסים של "אמריקה פירסט".

  יותר מכך, ממש לא ברור מי ישב בשנה הקרובה על כיסא נשיא ארה'ב, ומי על כיסא ראש ממשלת בריטניה. אני אמנם מעריכה את סיכויי טראמפ לנצח כגבוהים משמעותיים מ 10 אחוז (בניגוד לתמריץ) אך קשה לבסס מדיניות כלפי סין על הימור תוצאות בחירות שכזה.

  אהבתי

 31. קמיליה,
  את מציגה את העניין כאילו יש מלחמה בין סין לבריטניה וכולם חייבים לבחור צד. לגרמניה וצרפת יש אינטרס שכח הקנייה הבריטי לא ייפגע. עם כל הכבוד לסין היא עדיין רחוקה מאד מהיכולות המדעיות/טכנולוגיות של בריטניה (לטעמי, קמברידג' היא אוניברסיטת המדע הכי טובה בעולם). לסין, שגולשת לעימות עם ארצות הברית, אין עניין בפתיחת חזיתות נוספות. נראה לי שלגבי סין את חוטאת בהגזמה הפוכה. אקסטרפולציה של גרפים אינה שיטה אמינה להערכות של כח ויכולת.

  אהבתי

 32. פינת הטרלול האמריקאי

  אהבתי

 33. פינת הטרלול האמריקאי
  ניו יורק מתחרה בLA

  אהבתי

 34. אם פינת הטירלול האמריקאי מוכיחה שוב ושוב שהאמריקאים ירדו מהפסים מדוע אתם מצפים שהסינים ינהגו אחרת? לא כל התמריצים הם כלכלים, הרבה מניעים הם מסיבות תרבותיות. כמו שלא היתה לנו מגפה מאה שנים והופיעה יש מאיין גם לא היתה לנו מזמן מלחמה רצינית. אם סין תחליט להכניס מחר צבא וטנקים להודו, הונג קונג או טאיואן ולאיים שיש מחלוקת עליהם עם יפן וויאטנם, גם אם כלכלית זה טירלול, מי יתנגד לה? צ'מברלין? היא לא תחמיץ הזדמנויות לסיפוחים אין אופוזיציה, יועץ ממשלתי ואילנה דיין.

  "… הצעדים הגדולים האחרונים של סין כלפי הונג קונג, למרות כל התחיבויותיה לעולם ולבריטניה לשמירת "מדינה אחת שתי שיטות", מוכיחים שסין מוכנה לסכן הן את תדמיתה בעולם כאמינה והן רווחים כלכליים משמעותים. הרי סין יכלה בקלות לחתור תחת עצמאות הונג קונג בסדרת צעדים קטנטנים, איטיים וכמעט בלתי מורגשים. אבל היא ציפצפה על ההשלכות."
  (למעשה היא ניסתה זאת בקטן אלא שההונג קונגים זוכרים מאיפה ההורים שלהם הגיעו והבינו טוב מהמערביים ששכחו כבר את מזרח גרמניה ומה זה משטר קומוניסטי. ) סין פשוט יכלה לעשות כלום.
  אתם מניחים בטעות שמנהיגים נוהגים בשום שכל.

  Liked by 1 person

 35. אולי הטרלול של הסיפוח אצלנו הוא דוגמה טובה לרעיון הזה שמדינות לא חייבות להתנהל רציונלית בדרך להשגת מטרותיהן. זה בהנחה שבאמת יהיה סיפוח.

  אהבתי

 36. המהפכה אוכלת את בניה
  עורך מדור הדעות ג'יימס בנט התפטר לאחר שמאמר שפרסם הסנאטור הרפובליקאי טום קוטון קרא לשלוח את החיילים לרחובות על מנת "לדכא ולהרתיע את מפרי הסדר" במחאות על מותו של ג'ורג' פלויד, וגרר ביקורת חריפה מצד עובדי העיתון
  https://www.haaretz.co.il/news/world/1.8904243

  Liked by 2 אנשים

 37. תקינות פוליטית בהחלט מביאה למצבים אבסורדיים – פתאום אסור לעצור פורעים ומפרי חוק. זה מגוחך.

  מצד שני, ייתכן שהכנסת הצבא לעניין רק תלבה את הרוחות עוד יותר והעניינים יתדרדרו. יכול להיות שהדבר החכם לעשות הוא לתת למהומות לגווע, ורק אחר כך להעמיד למשפט פורעים, גזלנים וכיו"ב באופן פרטני. יש הבדל גדול בין מחאה, שהיא אולי לגיטימית, לבין שוד ביזה והרס.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s