אין פסיכולוגיה אבולוציונית לחוב

מירב ארלוזורוב מקוננת הבוקר בדה מרקר על השנים הקשות שצפויות לכלכלת ישראל. הקורונה ריסקה את ההישג ההיסטורי – ירידת יחס החוב לתוצר ל-60 אחוז. עכשיו ידרשו שנים של הידוק חגורה.

אבל הטענה מפוקפקת. ראשית, ממש לא בטוח שיחס חוב תוצר הוא כזה דבר משמעותי שקובע אם כלכלות יתרוממו או יצנחו. בשנות הזהב של דונלד טראמפ היחס הזה רק עלה באמריקה. או שהדבר מראה שהצמיחה בתקופתו הייתה רקובה או שזהו פשוט יחס חסר חשיבות בתקופה שבה הריבית על האג"ח נותרת במילא אפסית ועלויות המימון של החוב מסרבות לעלות. רמז: האפשרות האחרונה נכונה.

שנית, אפילו אם נניח לצורך הדיון שיחס החוב חשוב, הרי ההרעה ביחסים הפיננסיים בעקבות משבר המגפה היא אוניברסלית. צרת רבים. לעומת מי צנחה כלכלת ישראל? אולי רק הדרום קוריאנים והניו זילנדים הם במצב טוב יותר.

זה מעלה בי שאלה מעניינת אחרת – נניח שאחרי הסגר כולם, גברים ונשים, משמינים בעשרה ק"ג. האם תרד רמת המשיכה המינית בעולם כי אין מה לעשות, שומן לרוב פחות מושך, או שנתאים את עצמנו אוטומטית לסטנדרטים החדשים ונימשך על פיהם. אני מאמין בפסיכולוגיה אבולוציונית, גישה שלפיה משיכה מינית נקבעת לפי הסטנדרטים של אבותינו הקדמונים שחיו במערות או על העצים. לכן נראה לי שמשיכה מינית לא נקבעת רק לפי ההיצע הזמין כאן ועכשיו אלא לפי הסטנדרטים של הסקסיות בשחר האדם. מכאן אני מסיק שהשמנה קולקטיבית אכן הופכת בני אדם לפחות נחשקים.

אבל במקרו כלכלה אין סקסיות קדומה שבני אדם נוטים לשאוף אליה מתוקף הגנטיקה ששאבו מאבותיהם. יש רק את הכאן והעכשיו. אם עליית יחס החוב והתוצר היא אוניברסלית היא צרת רבים חסרת משמעות של ממש. הסטנדרטים של החוב והתוצר השתנו, וישראל היא באותו מקום טוב בסטנדרטים החדשים.

32 תגובות על ״אין פסיכולוגיה אבולוציונית לחוב״

 1. אני חושב שאתה צודק בקשר לחוב וטועה בקשר למשיכה. אם יחס החוב של כולם עולה במקביל, אכן המצב לא נהיה גרוע יותר (בקריטריון של ארלוזרוב), כי סביר שלא שלכולם יהיה יקר יותר לגייס חוב, כי הסיכון נמדד יחסית לאפיקי השקעה אחרים.
  לעומת זאת, אידיאל היופי הושפע ומושפע מאוד בהתאם לתרבות, והשתנה במקומות שונים ובזמנים שונים.
  https://mobile.mako.co.il/women-beauty/self-image-articles/Article-c9ad8600c3e5631006.htm

  Liked by 1 person

 2. מצטרף לאבשלום. גם משיכה מינית היא עניין תרבותי. אסור לומר את זה בעידן ה-P.C אבל היסטורית זה נכון. גם התפיסות המיניות שלנו מושפעות מהחברה בה אנו גדלים וחיים.

  אהבתי

 3. עם זאת, אני מסכים עם מירב ארלוזורוב במספר עניינים:
  1. כחלון כשר אוצר היה בינוני ומטה (זאת ההגדרה שלי. ההגדרה שלה זה "שר אוצר שאינו קיים"). בגדול, מלבד אי אלו נקודות חיוביות, הפעילות שלו במשרד האוצר הייתה ברובה ביזיון. אם הוא היה שר אוצר בעת אחרת היינו במצב כלכלי נוראי. המשק היה במצב מצוין ולא היה צורך לשפוך כסף נוסף, בטח שלא על המגזר הציבורי. אם כבר, הייתי מצפה לחלוקת מניות הבנקים לציבור, הפחתה במדרגות המס, פישוט חוקי המס, ועוד … (דווקא עכשיו כן נדרש לחלק כסף ואת זה הוא עושה)

  2. גם אם נלקח חוב, אני מקווה שמנצלים את התקופה הנוכחית של שיעורי ריבית נמוכים בשביל להחליף חוב יקר בחוב זול, ולא ברור אם זה נעשה.

  3. המגזר הציבורי ממשיך להתנהג כמפונק התורן. כהורה אני יכול להעיד אישית על רוגז עצום על מערכת החינוך. המורים של הילדים שלי לא ממלאים את חובתם בלמידה המקוונת, ופניה אליהם מובילה לתשובות בסגנון "אנחנו לומדים את המערכת", "אנחנו עושים כמיטב יכולתנו", ….. זאת בושה שכרבע מההורים לא יודעים אם יש להם עבודה לחזור אליה, והמגזר הציבורי ממשיך לשחק מולם ב"נדמה לי". חייבים רפורמה מעמיקה במגזר הציבורי ובמערכת החינוך.

  Liked by 4 אנשים

 4. וגם דבריה כלפי המגזר החרדי, גם אם כתובים בצורה חריפה, יש בהם מן האמת. גם שם צריך לעשות משהו ולהעלות את ההשכלה והתעסוקה.

  Liked by 2 אנשים

 5. יאיר, בעיקרון פסיכולוגיה אבולוציונית היא אנטי פי סי טוטאלי. ובכלל הדגשת הגרעין המולד בטבע האנושי היא כמעט תמיד אנטי פי סי. זאת אף שספציפית בנושא הומוסקסואלים וטרנסג'נדרים יש הכרה גם של הצד הליברלי בחשיבות הנטייה הביולוגית. הליברלים צודקים שם וטועים בכל המקומות האחרים.

  אהבתי

 6. האבולוציוניסט יתקשה להאמין שיופי משתנה בהתאם לתרבות אך יהיה מוכן להאמין בכך שהוא משתנה בהתאם לתנאים הפיזיים. במקום שבו רעב הוא בעיה קשה יותר אולי שומן יוערך יותר. במקרה כאן נראה לי שדווקא אחרי השמנה בצוותא בתנאי הסגר רזון אמור להיות מוערך ונחשק מאי פעם.

  לסקירה של המחקר בנושא והביקורת עליו:
  https://www.researchgate.net/publication/282855653_The_evolutionary_psychology_of_human_beauty

  אהבתי

 7. צרת רבים איננה חסרת משמעות.
  אם פתאום יהיה רעב בארץ אך מצבך יחסית ליתר האוכלוסיה לא ישתנה – אתה תרגיש הרבה יותר גרוע.

  אהבתי

 8. למה צריך להיות יקר יותר לממשלה לגייס חוב?
  הרי הממשלה יכולה במקרה הצורך להדפיס כסף ללא חוב.
  אפשרות אחרת: הממשלה מגייסת חוב מאזרחיה ע"י הנפקת אג"ח. ממילא הריבית על האג"ח היא אפסית ולא יקרה.

  אהבתי

 9. ארנ, אכן אין היגיון בטענות של ארלוזורוב על בעיית החוב.

  כשמדברים על כך שישראל הופכת לענייה בגלל הקורונה זה כמו לומר שכולנו עניים מרודים כי איננו נהנים מטיול שנתי במערכת השמש, ממכוניות מעופפות ומתוחלת חיים של 200 שנה. גם אם כל הדברים יתקיימו בעתיד, ובעתיד העדרם ייחשב עוני, זה לא משליך על הגדרת עוני בהווה שהיא יחסית לאלטרנטיבות שמציב ההווה.

  יחס חוב תוצר נורמטיבי פשוט עלה משמעותית בעקבות המשבר. זה לא מחייב שום קיצוצים.

  אהבתי

 10. תמריץ
  "האבולוציוניסט יתקשה להאמין שיופי משתנה בהתאם לתרבות"??

  יש ספק שאירופאי לבן נמשך הרבה פחות לאפריקאית שחורה או אסייתית מלוכסנת בעוד שאפריקאי או אסייתי נמשך אליהן הרבה יותר?

  וכמובן שמעורבות הן היפות ביותר. עע מולאטיות. וגם מעורבות מרוקאיות-אשכנזיות

  אהבתי

 11. תרבות של ערסים, נמשכים לפרחות מחומצנות, מנותחות, מוזרקות, מצועצעות וצעקניות. בובות פלסטיק משובטות

  תרבות של רוחניקים, נמשכים לרוחניקיות, מעופפות, מוזנחות קמעה, שעירות, לובשות קרועים

  אהבתי

 12. קורונה במדינת ניו-יורק:
  עקבתי אחרי מספר המתים מקורונה שם ותוך 10 ימים עלה מספרם ב-11000 (כלומר בערך מתו 1100 אנשים ביום).
  במדינת ניו-יורק חיים 19.6 מיליון אנשים. מספר המתים בזמנים רגילים לא מקורונה – צריך להיות 550 – 650 ביום (חילקתי את מספר התושבים ב-30000 או ב-36000 ימים שזה בערך מספר הימים שחי אדם).
  כלומר הקורונה הורגת שם מספר כמעט כפול של אנשים ממספר האנשים שהיו מתים (רובם מזקנה) בזמנים רגילים.
  אז איך רוצים לפתוח את הסגר שם ולחזור לשגרה הרגילה?

  אהבתי

 13. שמעון החיטי,
  חיילים זקנים נמשכים לגנרלים. האפרוזידיאק הפעם הוא סיפורי ביבי של הקיביצער עמירם לוין בהפגנת החולצות השחורות של עמותת ברק.

  אהבתי

 14. טרללת הבדיקות

  אהבתי

 15. חישובי קורונה,
  מספר החולים במצב בינוני/קשה ירד ב7. מספר החולים במצב בינוני ירד ב25 ובהתאמה ירד גם מספר המאושפזים במצב קל, מנגד עלה מספר החולים במצב קשה ב18. מספר המתים שנוספו היה 8. מספר המונשמים מתנדנד כבר כשבוע סביב 130. התחלואה, נכון לתקופה שלפני פסח, נבלמה בהצלחה. נדבקי ליל הסדר מתחילים רק עכשיו למלא את מיטות הטיפול הנמרץ. שני הנתונים הבעייתיים, מספר הבדיקות ומספר המאובחנים החדשים, גם הם חיוביים אבל מבחן האימות שלהם יגיע בעוד כשבוע בדמות מספר המאושפזים במצב בינוני/קשה. הפער הזה של כשבוע ומעלה בין נתוני הבדיקות לבין נתוני האמת מקשה על קבלת החלטות מהירה ודורש רגל כבדה על הברקס ביציאה מהסגר. הכי חשוב, התעלמות מוחלטת של הליצמנים מנחיל הפרופסורים יודעי כל שמציפים את המדיה.

  אהבתי

 16. א. עלית המשקל הממוצע ב 10 ק'ג, של אוכלוסיה שגם לפני הקורונה סבלה
  מעודף משקל משמעותי, תוביל לפגיעה משמעותית בבריאות האוכלוסייה. התסמונת המטבולית, לדוגמא, היא רעה חולה. כשלעצמה – היא כנראה תוביל להפחתת הדחפים המיניים – גם ללא כל קשר למראה החיצוני.

  ב. עדין לא קראתי את המאמרים שצירף תמריץ.

  ידוע שקיימת שונות בתפיסות היופי בין חברות + שהתפיסות הנ'ל השתנו במהלך ההיסטוריה. לדוגמא לגבי המשקל שניתפס כאידיאלי. אבל גם במידת ההימשכות לקעקועים, לכפות רגלים קטנטנות ועוד.

  אבל נמצאו מכנים משותפים בהגדרות יופי – מעבר לכל התרבויות ולכל הגזעים האנושיים שנבחנו. תפיסות שלא השתנו כלל במהלך ההיסטוריה, כיון שמקורם הוא כנראה אבולוציוני.

  אבולוציונית נועדנו להימשך אל בני/ות זוג שימקסמו את סיכויינו להביא לעולם צאצאים. מכאן שאנו נמשכים ל:
  1. כל מה שמשדר שהאחר היה בריא ונשאר בריא (סימטריה דו צדדית מושלמת ככל האפשר, כולל בשיניים. עור חלק ונקי מכתמים, שלפוחיות וחטטים. יציבה זקופה ועוד)
  2. הימצאות בתקופת שיא הפריון המיני (יחס בין היקף מותנים להיקף אגן, מיעוט סימני זקנה כמו קרחות וסנטרים כפולים, תנועתיות מוגבלת ועוד). אמנם משפיע יותר על עוצמת ההימשכות לנשים – אך משפיע גם על הימשכות לגברים.

  משקל עודף משמעותי ובריאות לקויה – אכן אינם מנבאים טובות לגבי עוצמות המשיכה המינית העתידית. אבל אולי הם דווקא יניעו המוני אנשים לצאת מהסגר בבתים אל שפע פעילויות ספורט מחוץ לבית (כמו הליכות, ריצות, אופנים, גלישת גלים וכד').

  Liked by 1 person

 17. חייל,
  לשמחתי אין לי מושג מה סיפר עמירם לוין בהפגנה.

  מה שבטוח ששום מצב/נתון/גרף בעולם לא יגרום ל כת "רק לא ביבי" להודות שלא הכי גרוע כאן או שמע' הבריאות לא קורסת או שאולח הדמוקרטיה לא מתה.
  ואני בעוונותי מעולם להצבעתי לביבי או למחנה שלו.

  ואם כבר, חייל,
  איך באמת היה ברק בתור גנרל בזמנו?
  וגנצהלה? ואשכנזי? ובוגי?

  אהבתי

 18. תמריץ,
  כשיהיה מחקר רציני ומשכנע למה ערסים ופרחות חושבים שזה יפה מראה של בובת פורנו מפלסטיק עם שפתיים מנופחות ולחיים מוזרקות ושאר סממניי פרחיות, אז אני אקשיב לחוקרים…….

  Liked by 1 person

 19. קמיליה,
  לרשימה שלך אפשר להוסיף גם התאמה גנטית. למרות שלפעמים יש יתרון בבן זוג עם שונות גנטית נגד מחלות תורשתיות יכולה להיות לכך גם מחיר בפונקציונליות הרגילה. לכן בני זוג שייכים לרוב לקבוצת היחס שממנה באת עם חריגות פה ושם.

  אהבתי

 20. שמעון החיטי,
  אתה מאלה שקנו פלייבוי כדי לקרוא את המאמרים? אם את רוצה מחקר בוא נתחיל בשאלה מי לוקחת? אורלי לוי או תמר זנדברג?

  אהבתי

 21. שמעון חש,
  בתור גנרלים בשדה הקרב כולם כושלים וחסרי הישגים אבל יש ביניהם היררכיה. ברק היה מראשוני אסכולת צבא קטן וחכם ששולטת בצבא עד היום. הבעיה עם האסכולה הזו היא שככל שאימצו אותה והפכו את צה"ל ליותר קטן הוא הפך גם ליותר טיפש. עדיין ניתן לדרג את הארבעה על פי מידת הנזק שגרמו. אשכנזי הוא יוצא דופן בחבורת הרמטכ"לים שהובילו את הצבא בדור האחרון (מאז לבנון 2) בכך ששם דגש על הבייסיק, מוכנות וכשירות הגדודים הגנריים. הוא הרמטכ"ל היחיד מבין ה4 (וגם בהשוואה לכל היתר) שהותיר אחריו צבא חזק מזה שקיבל. יחד עם זה כאיש מקצוע הוא היה חיוור מאד והצטיין בעיקר בפוליטיקה. למרות שלא נסחף בזרם הפוסטמודרני בצבא הוא הושפע ממנו, ראה "לוחמה מבוססת אפקטים…" בפרשת המרמרה. לסיכום, בהשוואה לשלושת האחרים מדובר בגאון צבאי.
  את שלושת האחרים ניתן לדרג על פי מידת הנזק שגרמו. בין השלושה ברק היה הפחות מזיק בין השאר בגלל שלהבדיל מהשניים האחרים הוא הבין בטכנולוגיה, כולל מגבלותיה. לגבי גנץ ובוגי זו תחרות צמודה על התואר גדול המזיקים בהיסטוריה של צה"ל. בזכות 2 הקדנציות המשותפות שלהם (רמטכ"ל וראש זרוע היבשה שר ביטחון ורמטכ"ל) נכריז על תיקו.

  Liked by 1 person

 22. שמעון החיטי,
  למה לך לרעות בשדות זרים בחיפוש אחר מחקר משמים כשאבותינו כבר דנו מספיק בנושא. חז"ל מספרים שדוד וחייליו הקרו (מלשון קרי) כאשר ראו את אביגייל. (אשת נבל הכרמלי), בכלל, דוד היה בר סמכא בתחומי המחקר שלך בלי שמצבן המשפחתי של מושאות המחקר שלו ישפיע על מחקריו. בניו, אבשלום שבא על נשי אביו ושלמה בעל 1000 הנשים המשיכו את המסורת. מכאן, שאחד המבחנים שמשיח בן דוד יצטרך לעמוד בהם כדי להוכיח את כשירותו הוא מבחן הקרי. מה דעתך על הרב ברלנד?

  אהבתי

 23. חייל,.
  נאה דרשת.
  הבט, זנדברג ולוי שתיהן שוות (אני במקור מקיבוץ שכן לביצ'אן) , די ברור מי היא אש במיטה ומי מלאה בטענות כל היום כמו אשכנזיה סמולנית טובה.. .
  איתרע מזלי, אחרי נישואים למרוקאית מזוייפת, מתוסבכת, מלאה תלונות ובעייתית במיטה,
  כיום אני בפרק ב (מגורים נפרדים זה החיים!) עם עירקית כורדית, גוף אש, אש ולהבות במיטה, אש במטבח אך גם חדה, חריפה ושנונה.
  כמובן שאין ארוחות חינם, זה בא עם מנה גדושה של שגעון גבולי.
  כפי שאמרתי לה,
  רבות נשים הרבו שגעון, ואת.. עלית על כולן.
  אבל, זה המחיר ולומד לרקוד בין הטיפות..
  נשים "נורמליות" ו"רגילות" הן משעממות רצח, או בלתי נסבלות.
  אשכנזיה קרה ומתלוננת דמוי זנדברג, נו צאנס!

  בברכה

  אהבתי

 24. בין המרוקאית לכורדיה, שדרגתי מודל בעשר שנים.
  שינה לי את כל מה שגרסתי לגבי כורדים, אם כי היא מאוד לא טיפוסית למגזר.
  הצעתי לה שלשום שתפתח קורס לנשים, איך להיות אישה ולא רק קוטרית מקצועית
  סדנת טיפוח
  סדנת מטבח
  סדנת מיטה
  סדנת גניחות ועוד
  היא מתה על הרעיון

  אהבתי

 25. ארנ
  העלית שאלה מעניינת לגבי ניו יורק (וכלל ארה"ב) השוקלת יציאה מהסגר למרות נתוני התמותה הגבוהים שם.
  מהיכרותי עם האמריקאים התשובה תמונה במערכת הערכים שלהם שהיא שונה מזו של האירופאים והישראלים. האמריקאים מקדשים קודם כל ומעל הכל את חירות הפרט והאינדיבידואליזם. מקום שני בסולם הערכים הינו הכסף.
  ערכים כמו סולידריות חברתית, ובכלל תפיסה של הפרט כחלק מקהילה, נמוכים מאוד בסולם האמריקאי. על כן, התפיסה הבסיסית היא כי מי שדואג מקורונה שיואיל לשבת בבית ויתן למי שלא דואג לעשות כרצונו. הרעיון שאני צריך לשבת בבית ולהפסיד כסף כדי שמישהו אחר לא ימות לא נראה סביר לאמריקאים.

  אהבתי

 26. תמריץ,
  3 תכונות איפיינו את גנץ לאורך כל דרכו הצבאית. אפור, חסר יוזמה וחסר דעה. השילוש הזה מאפשר למחזיק בו חמיקה מכל אחריות והוא מפתח לקידום בצבא הירוק. חוסר בדעה מאפשר לבעל התכונה לבחון לאן נושבת הרוח ואז להביע את דעתו בהתאמה. כולם מכירים את פרשת מדחת יוסף שבה עצר גנץ גדוד שיריון שהיה אמור לתפוס את קבר יוסף על פי תרגולת שנוצרו התנאים לביצועה וגילגל את האחריות כלפי מעלה. גנץ נושא באמתחתו פרשייה חמורה יותר שצה"ל הצליח להעלים מהמור"ק שלו. כידוע גנץ פיקד על הנסיגה מלבנון שהיתה ידועה זמן רב מראש וניתן היה להכינה כראוי. בפועל הפכה הנסיגה למנוסת בהלה. הפרשיה הלא ידועה היא חניון הרכב של היק"ל שהכיל כמות גדולה של נגמ"שים, משאיות וג'יפים. החניון היה ממוקם מצפון לגדר הגבול והושאר שם, כמובן שללא שמירה. שיירת הניצחון של הכפריים השיעים (שאורגנה על ידי חיזבאללה) שנעה לאורך הגבול לאחר הנסיגה הגיעה לחניון הנטוש וחגגה שם. חלק מהכלים נלקחו שלל לאחר שתודלקו בדלקיה שהיתה בחניון. יתרת הדלק שימשה להבערת יתרת הכלים. הנזק הסתכם בעשרות רבות של מיליונים. היק"ל של גנץ זכה כמובן לשבחים רבים על נסיגה ללא דופי וללא אבידות.
  אי אפשר לדון בעלילות גנץ בצבא בלי החיבור שלו עם יעלון. יעלון היה חסיד קנאי של התיאוריות הפוסט מודרניות שהוחדרו לצבא באמצעות המלת"ם (מכון לחקר תורת המערכה) וכשמונה לרמטכ"ל עסק במרץ במחיקת התורה הישנה שהתבססה על הפעלת מסות גדולות של כח במבנים אוגדתיים וכיבוש ואחזקת שטחים לצורך הכרעה, בתורה חדשה שמאפייניה היו "צריבת תודעה", "לוחמה מבוססת אפקטים" וכיו"ב. גנץ, חסר הדעה, שמונה על ידי יעלון למפקד זרוע היבשה נהג כמובן כחסיד שוטה שלו ועסק במרץ בניוון הזרוע שהוא היה ממונה עליה. תוצאות הקדנציה של השניים הופיעו במלחמת לבנון 2. במלחמה זו היו 2 מהלכים של הפעלת כח גדול הפחות ידוע ביניהם היה מה שצה"ל כינה כיבוש בינת ג'בייל. בפועל מה שצה"ל עשה הוא החדרת סד"כ אוגדתי לפאתי העיירה וקיבועו הסטטי ברצועה דקה והיקפית (השתבללות..) השמדת כח החיזבאללה במקום (סד"כ שבין פלוגה לגדוד) היתה אמורה להתבצע באמצעות אש מנגד. מי שימצא כאן את עיקרי תוכנית צוק איתן לא יטעה.
  הקדנציה של אשכנזי היתה שינוי כיוון במיאוץ של צה"ל במורד הפוסט מודרניסטי ומבצע עופרת יצוקה יוכיח. אבל אז הופיע (שוב) הצמד גנץ/יעלון וקיבלנו את צה"ל העלוב של צוק איתן. לגנץ היו 3 הישגים לאורך כהונתו. 1. חזרה למתווה ניוון זרוע היבשה 2. פיקוד על מבצע צבאי כושל 3. הקמת מפקדה חדשה (פיתרון צה:לי נפוץ לחוסר כשירות)

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s