כלכלה לבני אדם

יש בטוויטר צייצנים פופולאריים שמנבאים קטסטרופה. מתארים כיצד כמויות עצומות של דולרים נשפכות להן בימים אלו ואיכשהו ימוטטו את ערכו וימיטו אפוקליפסה על הכלכלה. ראו למשל הציוצים של רוח מין הון.

ליציבות המטבע חשיבות עצומה לפעילות הכלכלית. אבל יש שתי פרשנויות לביטוי יציבות מטבע והן מוליכות למסקנות שונות. האחת, שנראית לי הגיונית, משמעותה שהמטבע יציב מבחינת נקודת מבטו של האדם הפשוט. הוא יכול לקנות את אותה כמות מוצרים כמו אתמול כי מדד המחירים יציב וכי ממוצע המשכורת במשק יציב.

נקודת המבט השניה של רואי הקטסטרופה סוברת שמטבע נקרא יציב כאשר הוא מופיע בכל מיני גליונות אקסל של ממשלות ושל בנקים בכמויות דמויות לכמויות של תמול שלשום.

במשבר עמוק כמו זה הנוכחי שתי נקודות המבט מתנגשות חזיתית. כדי שלא יהיו שינויים חדים מנקודת המבט של האדם הפשוט, כדי שהדולר או השקל לא יהפכו פתאום ליקרי המציאות מבחינתו, הבנקים המרכזיים והממשלות צריכים לנפח דרמטית את מאזניהם שלהם.

האם עדיין אפשר לקרוא למטבע יציב כאשר מעמדו בגליונות האקסל משתנה ומיטלטל? כן בהחלט. כלכלה היא למען בני האדם, לא למען גיליונות חישוב. ורק נקודת המבט האנושית קובעת. קטסטרופה שמתרחשת בגליונות אקסל אינה קטסטרופה כלל ואילו אסון שפוקד בני אדם הוא אסון של ממש.

51 תגובות על ״כלכלה לבני אדם״

 1. כי לא הדפסת כסף יוצרת אינפלציה. אינפלציה נוצרת כשלאדם הממוצע יש נגישות רבה יותר לכסף מנקודת מבטו לעומת מצבו שלשום. זה לא המצב עכשיו וכנראה להיפך, אפילו אחרי כל ההדפסות וההקצבות.

  אהבתי

 2. תמריץ, הקושי בשיטתך הוא שתמיד זורקים כסף על השווקים אבל לא ראינו מצב ששואבים נזילות מהשוק.

  אהבתי

 3. כי אנחנו בעשור דיפלציוני. בשנות השמונים עשו צעדים חזקים מאוד להדביר את האינפלציה.
  יכול להיות שהירידה הדמוגרפית באוכלוסיה ועליית הייצור בעולם השלישי יוצרים סיטואציה שבה צריך להיות ממש ונצואלה או לפחות ארגנטינה כדי לעורר את קללות האינפלציה.

  Liked by 1 person

 4. אם ימשיכו לשפוך כסף על השווקים והפתרון ישאר תמיד להגדיל את מאזני הבנקים המרכזיים – התוצאה תהיה שאנשים יחדלו להאמין שיש משמעות למאזנים הללו, להנפקת חוב, וכדומה …

  אהבתי

 5. בניגוד לרואי השחורות אני לא רואה מצב של איבוד אמון במטבע, אבל "שינוי אמונה" כיצד עובדים השווקים אני כן רואה

  אהבתי

 6. יאיר, אז לא יאמינו.. העולם יכול לתפקד גם כשכולם מאמינים בMMT. וזו מחזוריות היסטורית. אחרי מלחמת העולם הכף נטתה חזקה מדי לצד הקיינסיאני ואז עלתה האינפלציה ואז המונטריזם וכו'.

  Liked by 1 person

 7. חייל, כבר בשנות החמישים ידעו את זה

  https://www.mabat-al.com/2014/01/16/%D7%A8%D7%91%D7%99%D7%91%D7%99%D7%9D-%D7%95%D7%94%D7%91%D7%93%D7%95%D7%90%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%A0%D7%92%D7%91/

  …בהקשר זה ניתן להבין את אימרתו של אליהו נאווי, ראש עירית באר שבע לשעבר שתיאר את מצב אכיפת החוק בנגב בשנות החמישים: "עד לגדרה יש אלוהים ויש שלטון, מגדרה עד לבאר שבע יש אלוהים ואין שלטון, ואילו מדרום לבאר שבע אין אלוהים ואין שלטון".

  Liked by 1 person

 8. בתור מי שנולד בבאר-שבע באמצע שנות החמישים והתגורר בה עד אמצע שנות השמונים:
  הסתובבתי שם חופשי-חופשי בתור ילד, נער ומבוגר.
  תמיד הרגשתי שם בטוח.
  מעולם לא הרגשתי סכנה.
  נסעתי גם דרומה, מזרחה ומערבה משם – ללא כל חשש.

  היו חלקים קטנים בשכונה ד שאולי נחשבו מפחידים אבל גם שם הסתובבתי ללא חשש.

  גם כיום אינני חושש להסתובב שם (למרות שאני מגיע לשם לעיתים רחוקות).

  אהבתי

 9. חישובי קורונה,
  ביממה שחלפה לא היה גידול במספר החולים במצב בינוני קשה והרשימה נראית כעת כך – 20, 17, 18, 5, 16, 25, 16, 19, 41. 27. 32. 28. 23. 37. 10. 24. 8. 12. 5. 27. 0. במספרים נמוכים התנודות היומיות הן גדולות מאד ולכן כדאי למצע על תקופה של שבועיים. עדיין אנחנו במגמת שיפור והכי חשוב מספר המונשמים שעבר כבר את ה130 ירד ל118. ואם עסקינן במונשמים, בתחילת החודש שלח המוסד לטלויזיה גולם שהתרברב אצל אילנה דיין על 30 מכשירי הנשמה שהמוסד קימבן במבצע גאוני שכלל עקיצה של הגרמנים. באותם ימים הביאה יד שרה 240 מכשירי הנשמה לצד ציוד רב אחר. מזל שביד שרה אין פנסיה תקציבית.

  Liked by 1 person

 10. חייל,
  אני מסכים שישראל היא מהמדינות הכי בטוחות בפני קורונה. ולביבי יש חלק גדול בכך.

  אבל זה לא פירסום של פורבס, זה מין טור דעה או בלוג (contributer), שכל אחד יכול לפרסם שם, ואולי אף בתשלום.
  דרוג של קרן הון סיכון עלומה כלשהי

  https://m.ynet.co.il/Articles/5713366

  Liked by 1 person

 11. כמובן ששום מידע לא יזיז את החמוצים מדעתם שהכי נורא פה, והכי קשה פה והכל באשמת ביבי

  אהבתי

 12. שמעון חש,
  אין לי מושג לגבי איכות הניתוחים של DKG אבל אני מחשיב את עצמי מומחה לגנרלים, בעיקר מהסוג של אהוד ברק. במקרה הזה מדובר בקרן הון סיכון שמתמחה בהשקעות בתחום הרפואה ופיתחה כלים אנליטיים לצורך פעילותה. מה פיתח ברק? כיסוי פנים לצורך ביקור אנונימי אצל סרסור קטינות?

  אהבתי

 13. חייל,
  כפי שכתבתי תגובה אחת מעליך….
  נסה להביא נתונים לחמוץ שמערכת הבריאות לא קורסת ושהדמוקרטיה הישראלית לא מתה,
  והוא יתנפל עליך באותות וסמלים ויאשימך בפשיזם..

  אהבתי

 14. לתמריץ:
  דירה איננה נכס להשקעה. דירה ממלאת צורך בסיסי של מקום מגורים.
  אתה יכול לטעון שאפשר לשכור דירה אך שכירת דירה עולה כסף רב ומערערת את יציבותה הכלכלית של המשפחה שאין לה דירה. אם אחד מבני הזוג לא מצליח למצוא עבודה במשך כמה שנים סביר להניח שהמשפחה תתמוטט כלכלית. אם 2 בני-הזוג לא עובדים כמה שנים – המצב עוד יותר גרוע.

  אהבתי

 15. תמריץ,
  החלוקה הזו היא התחכמות חשבונאית. חסכון הוא מוצר צריכה כמו כל מוצר אחר. זה רק בחשיבה הקיינסיאנית שאנשים לא צריכים לחסוך ולכן זה מוגדר כאי צריכה.

  אהבתי

 16. אנשים צריכים לחסוך אבל יציבות מחירי הנכסים אינה חלק מהקריטריונים של יציבות המטבע. זה תפסת מרובה לא תפסת. אי אפשר בשום פנים לדרוש מקובעי המדיניות לייצב את המטבע עד כדי כך.

  אהבתי

 17. מחיר זה מחיר בין של ירקות ובין של מחירי נכסים. כולם נקובים באותו מטבע. אינך יכול לתמוך בהרחבה מוניטרית ואחר כך להתלונן על יוקר מחיה (גם דירה היא חלק מההוצאות של אנשים).

  Liked by 1 person

 18. לתמריץ:
  תיק מניות איננו צורך בסיסי. אתה לא יכול לאכול אותו, ללבוש אותו, לשתות אותו, לגור בו והוא לא יכול לתת לך טיפול רפואי.
  אם תיק מניות ירד בערכו לאפס – הפסדת. אם ערכה של הדירה ירד לאפס היא עדיין שווה לך הרבה כי תוכל למלא את הצורך הבסיסי – מקום מגורים.

  תיק המניות הוא תנודתי. הדירה היא בעלת תנודתיות אפס. לא מעניין אותך אם ערכה יורד או עולה. תנודות המחיר שלה לא מקטינות או מגדילות את הפנקציונליות שהיא ממלאת – מקום מגורים.
  אני בעל דירה אבל למרות זאת אני מעדיף שמחירי כל הדירות (כולל שלי) ירדו.

  באותה מידה עדיף אם היתה לך מכונת קסמים שמייצרת לך אוכל כמה שאתה צריך על פני תיק מניות שנותן לך תשואה ממוצעת ששווה לכמות הכסף שאתה מוציא על קניית אוכל.

  אהבתי

 19. חישובי קורונה,
  ביממה שחלפה שוב לא היה גידול במספר החולים במצב בינוני קשה והרשימה נראית כעת כך – 20, 17, 18, 5, 16, 25, 16, 19, 41. 27. 32. 28. 23. 37. 10. 24. 8. 12. 5. 27. 0. 0. הסבר למספרים. כאשר המספר הוא 0 המשמעות היא שלא גדל מספר המאושפזים במצב בינוני/קשה אבל יש שינויים במצבם של אלה שנוספו בעבר. חלקם מחלימים וחלקם נפטרים. אמנם מספר המאושפזים הנוספים ביומיים האחרונים היה 0 אבל בכל אחד מהימים האחרונים היו 9 נפטרים, כלומר נוספו לפחות 9 במצב בינוני/קשה בכל יום מהיומיים האחרונים אבל מספרם הכולל לא השתנה. בישראל, להבדיל מאלופי התמותה במערב שם רבים מתים בבתי אבות ו/או בבתיהם, כמעט כל הנפטרים היו קודם מאושפזים ולכן עברו במערכת המדידה שלנו טרם פטירתם. העצירה במספר המאושפזים במצב בינוני/קשה מעידה שקצב ההדבקה החל להיות ליניארי לפני למעלה משבוע והמספרים כאן מוכיחים זאת ללא תלות במספר הבדיקות ו/או תוצאותיהם

  Liked by 2 אנשים

 20. גם קניית דירה אינה צורך בסיסי. אפשר לשכור אותה. קניית דירה היא חלק מההוצאות של משקיעים ואנחנו מדברים על מחירים לצרכן.
  אפשר לטעון שבארץ אין באמת שכירות מובטחת ומפוקחת ארוכת טווח ולכן קניית דירה היא בעיקר מוצר צריכה בהעדר אלטרנטיבה מעשית. אפילו אם נאמר כך (וזו אמירה בעייתית כי אין מה לעשות, תמיד דירה כוללת בתוכה גם מוטיב השקעה) צריך למדוד לא את מחיר הדירה אלא את תשלום המשכנתא החודשי שנמוך יחסית בימים אלו כי הריבית נמוכה מאי פעם.

  אהבתי

 21. הרופאים והרוקחים נותנים עבודה

  Liked by 1 person

 22. בהמשך לדיון באיכות מכונות ההנשמה שהביא המוסד בהשוואה לאלו שהובאו ע'י יד שרה – חסר לי דיון בשאלה בכמה מכונות הנשמה ישראל צפויה להשתמש.

  א. העיסוק במכונות הנשמה מזכיר במעט את המירוץ להשגת עוד ועוד מטושים.
  רק לאחר שהושגו – נזכרו לפתע שהם יהפכו לשימושיים רק לאחר שימצאו מספיק חומרים מתכלים לביצוע הבדיקות.
  שפע מכונות ההנשמה הנוספות תהפכנה לשימושיות רק אם יצורפו אליהן צוותים רפואיים גדולים, שישגיחו במשמרות 24×7 על המוני המורדמים – מונשמים הנוספים.
  למיטב ידיעתי, במטוסים שהביאו לארץ את מכונות ההנשמה החדשות לא יובאו לארץ גם המוני רופאים ואחים/יות.
  אולי יזכרו במחסור צפוי זה רק לאחר שיסירו מהמכונות החדשות את הניילונים וינסו להפעילן.

  ב. הדיון במספר מכונות ההנשמה הרצוי בישראל לא הביא בחשבון את העובדה שלפחות 60%-70% מהמורדמים-מונשמים אינם שורדים + את העובדה שחלק מאלו שהצליחו לשמור בחיים אינם מצליחים להיגמל מההנשמה והופכים למונשמים כרוניים (על כל הסבל ותוצאות הלואי הצפויות לכך) + את העובדה שאפילו חלק מאלו שכן הצליחו להיגמל מההנשמה סובלים קשות ולעולם לא יחזרו לתפקוד הקודם שלהם.
  בישראל אסור לנתק אנשים ממכונות הנשמה.
  אבל בזמנים כתיקונם מנסים לספר לכל מונשם פוטנציאלי (ו/או לבני משפחתו) את הצפוי להם והערכות הסיכויים לגביו כפונקציה של גיל, מצב בריאותי קודם ועוד. סיכויי בן 80 ומעלה, הסובל מ 2-3 "מחלות רקע" – לצאת ממחלקת טיפול נמרץ נשימתי על שתי רגליו – הוא כמעט זניח.
  לאחר ההתייעצות – חלק מהחולים והמשפחות מעדיפים שלא להתחבר כלל למכונת הנשמה.

  אולי היה ראוי שמידע רלוונטי יונגש לקבוצות הסיכון העיקריות לקורונה (כפונקציה של גיל x מין, משקל, הרגלי חיים כמו עישון ומידת המסוכנות של כל "מחלת רקע" אפשרית). לאחר מכן יהיה ניתן להתחיל לאסוף מקבוצות הסיכון העיקריות (כמו שוכני בתי אבות ודיור מוגן) "צוואות בחיים" לגבי רצונם בחיבור למכונת הנשמה (אם יחלו ומצבם ידרדר לכך, אם לאו).

  אהבתי

 23. ככה הם יוצרים כלכלה גרועה וחסרת התייעלות. במשך עשור מזריקים מורפיום לבורסה בארה"ב ובמקום לתת לחברות הגרועות למות ובמקומם יצמחו חדשות וטובות. עכשיו הוסיפו לחברות הללו פרס חיברו אותם למכונות הנשמה !
  פאוול מקדש עבור הנשיא את הבורסה במקום שהשוק יגיד את דברו כפי שהיה שנים רבות מאד עד משבר 2008 ! כיום השוק גוסס וכולם צוהלים שמחברים אותו למכונות – הזיה !
  מה היה קורה אם הבורסה תרד עוד 20% ? אבל זה לא טוב לאג'נדה של טראמפ.
  לעזור לעסקים הכי חשוב בחבילות סיוע מאשר לבורסה במשבר כזה ! ומי ישלם את המחיר ? כל אזרח אמריקני בסוף ונראה כי מתקרב היום שיפסיקו לממן ולרכוש אג"ח ממשלתי דולרי ואז יהיה באמת רע !

  תגובה של טוקבקיסט מהגלובס שמסכם נכונה את המצב.

  אהבתי

 24. לקמילה:
  למה את אותו סיפור על המונשמים מספרים "בימים כתיקונם" ואילו היום לא מספרים זאת?

  אהבתי

 25. חישובי קורונה,
  ביממה האחרונה ירד מספר החולים בינוני/קשה ב3, המחיר היה עליה במספר הנפטרים ל14. מאחר והמספרים מייצגים את רמת התחלואה שהיתה לפני 5 ימים ויותר יש בהם חיזוק למגמת ההתיצבות בתחלואה כפי שהיא מצטיירת ממספרי הימים האחרונים. הנגזרת שלה היא הפחתה משמעותית בסכנת המיצוי של מערכת הטיפול הנמרץ. השפעה של הסרת הסגר תחל להופיע כאן רק כעבור 5 ימים מתחילתו. אם יופיע גדול במספר המאושפזים מוקדם יותר ניתן יהיה ליחסו להתרופפות משמעת הסגר.

  אהבתי

 26. חישובי קורונה,
  מספר הנפטרים היומי בישראל בתקופה רגילה הוא כ120. יהיה זה סביר להניח שחלק מנפטרי הקורונה היה מגיע לסטטיסטיקה הזו בתקופת הקורונה גם בלעדיה. עד כה היידה ליצמן והיידה פורבס

  אהבתי

 27. ל arn,

  שאלת: "למה את אותו סיפור על המונשמים מספרים "בימים כתיקונם" ואילו היום לא מספרים זאת?"

  1. הלחץ הנוכחי על צוותי הרפואה, ובעיקר על צוותי טיפול נמרץ נשימתי.
  ניהול הדיון בנושא חיבור/אי חיבור למכונת הנשמה, עם משפחה אחת, עלול לערוך שעות. לרוב הקשישים יש לפחות 2-3 ילדים, חתנים, כלות, ולעיתים גם בן/בת זוג ונכדים מבוגרים – שכל אחד ואחד מהם אמור לשכנע ולהשתכנע. חלקם מבקשים זמן "לישון על זה" ו/או להתייעץ עם מישהו (לדוג' עם רב). בזמני חירום אלו מותרות שניתן (או חובה) לוותר עליהם.

  2. הדיונים בנושא מאוד טעונים רגשית. בערך כמו הנסיון לבקש ממשפחה של אדם, שעדין מוחזק בחיים, את אבריו להשתלה. בשני המקרים הנ'ל המשפחה כאילו מתבקשת לחתום על הקדמת המוות. מוות שעדין לא השלימו איתו.
  מאוד קשה, עד בלתי אפשרי, לנהל דיונים רגשיים קשים וממושכים, כאשר כל המעורבים בדיון מפחדים זה מזה. כאשר כולם עוטים מסכות אנונימיות, ומתבקשים לשבת במרחק 2 מטר זה מזה.

  3. משרד הבריאות כנראה "רומז" לבתי חולים להפחית ככל הניתן את הדיווחים על מקרי המוות מקורונה. במקרה מוות – לנסות לשייך אותו לגורמים אחרים שאינם הקורונה + לנסות להרדים ולהנשים את כל חולי הקורונה, בכדי לדחות ככל הניתן את ההכרזה על מותם. גם אם סיכוייהם לשרוד את ההנשמה קלושים וצפי הסבל שיעברו גדול.
  כמו בפיזיקה מודרנית – עצם איסוף הנתונים (על סטטיסטיקות המוות מקורונה) משנה את המציאות.

  4. אולי גם התפתחה תחרות סמויה בין בתי החולים מי מחזיק בחיים, יותר זמן, את הקשישים הקרובים ביותר לגיל מאה.
  תחרויות אגו אינן מוגבלות לגנרלים בזמן מלחמה. הן שכיחות גם בקרב רופאים. בעיקר בכירים.

  Liked by 2 אנשים

 28. הדירה היא מוצר צריכה בסיסי למרות שאפשר גם לשכור אותה.
  רכב גם הוא מוצר צריכה (אם כי בדרך כלל הוא לא בסיסי (הוא בסיסי אם לא תוכל להגיע לעבודתך בזמן סביר בלעדיו)) ולא השקעה למרות שאפשר גם לשכור אותו.
  גם מחשב, מקרר, טלויזיה, בגדים – אלו מוצרי צריכה ולא השקעה למרות שאפשר לשכור אותם.

  כמו כן עלי להזכירך כי למרות שיש ברשותי דירה לא הירוחתי כלום מאותם עליות מחירי הדירות שהיו ה-10 השנים האחרונות. הפונקציונליות של דירתי לא השתנו ושטחה לא גדל עקב עליות המחירים. גם אם המחירי הדירות יצנחו ב-90% זה לא ישנה לגבי מאומה. הדירה תשאר אותה דירה.

  אהבתי

 29. מהניסיון אם אבא של אשתי – הדיון לא ערך שעות. הרופאים הסבירו לנו כמה שעות לפני הזמן הקריטי את הענין ואנחנו התייעצנו תוך שעה – שעתיים ביננו לבין עצמנו. הרופאים לא היו מעורבים בכך. לבסוף אמרנו את החלטתנו לרופאים.
  אם אמא שלי הסיפור היה יותר פשוט. עוד לפני שנים היא התנגדה להארכת חייה באופן מלאכותי. אמרנו זאת לרופאים לפני מותה.

  סעפים 3 ו-4 נשמעים זוועה. לפי זה מתעללים באנשים רק כדי לשפר סטטיסטיקות ולקבל אותות כבוד על זה. אני מקווה שאת טועה.

  אהבתי

 30. חייל הסיפור של איגור מחיפה מעניין, הדבר העיקרי שלא ברור לי הוא מדוע היה כל כך דחוף להביא לארץ ילד בן 5 שבבירור נמצא בקבוצת הסיכון הנמוכה ביותר (סיכון: 0).

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s