מאיפה לממשלה יהיה כסף למשהו?

משבר הקורונה הוא לא רק סביב אפידימיולוגיה אלא סביב כלכלה. הנה ציוץ של רן ברץ שמדבר על קיצוץ נדרש "בהיקף של עשרות מיליארדים".

בעולמו של ברץ כסף הוא מוצר שיש לו קיום אובייקטיבי כמו מטילי זהב שמוחבאים באיזו מערה. ואם איכשהו בשל הקורונה אין לנו נגישות לאותה מערה נסתרת שבה שמור הכסף, אין לנו מה לעשות פרט לקיצוצים עצומים.

האמת היא שונה לגמרי – כסף קיים בדמיונו של נגיד בנק ישראל ולפיכך כל עוד יש נגיד לבנק ישראל או ממלא מקום לו או סתם איזה ג'ינג'י עם מפתחות למערכות של בנק ישראל, בכסף לעולם לא יהיה מחסור.

זו התובנה הפשוטה אך העמוקה האחת שתבדיל בין מי שנתקף בהיסטריה כלכלית וימכור את תיק מניותיו בחצי חינם לבין מי שיוכל לשרוד את המשבר הפיננסי ברוגע.

כל עוד נגיד בנק ישראל או הג'ינג'י שלו מסוגלים לדמיין, בכסף לא יהיה מחסור.
עדיין זה רק חצי פתרון – מאחר שאם בכסף אין מחסור, אבל במוצרים יש מחסור, תתחולל אינפלציה עצומה שתהפוך את הכסף לפיסות נייר. ונצואלה, זימבבואה וכדומה. השמות מוכרים.

ברם, אין לנו סיבה להניח שאנו עומדים בפני מחסור אקוטי במוצרים. אכן חסרים היום הרבה דברים – טיסות, מסעדות פתוחות – אבל המחסור נובע ביסודו מחוסר רצון כללי לצרוך אותם לאור נסיבות הקורונה. מצב אינפלציוני מתחולל כשיש רצון לצרוך ואין משאבים פנויים. אם יעמיקו צעדי החירום אולי יתעורר מחסור באי אלו דברים. אבל הממשלה מן הסתם תשתדל מאוד למנוע זאת וזה לא נראה אתגר קשה מנשוא. זה עדיין עולם של שפע ושל טכנולוגיה ודווקא בסין השתחרר צוואר הבקבוק. לא מיותר להזכיר שדווקא עכשיו מחירי האנרגיה בשפל מוחלט. כלומר האנרגיה מצויה בשפע רב.

יש תחום מאוד מצומצם של דברים שיש רצון עז לצרוך ויש בהם מחסור – ערכות בדיקה לקורונה, מכונות הנשמה, ג'ל לידיים והתרופה הנסיונית של חברת גלעד. חשובים ככל שיהיו המצרכים האלו הם מרוכזים בסקטור מצומצם מאוד שמנוהל ציבורית, המחסור בהם זמני ולא מהם תבוא סופה אינפלציונית.

בימים שאחרי הקורונה סביר להניח שהמשק יוכל תשוב למסלולו די מהר בסיוע חבילות תמריצים מסיביות שיאפשר דמיונו של נגיד בנק ישראל ו/או שר האוצר. גם אם חס וחלילה יתממשו תסריטי זוועה שלפיהם המגפה תעשה שמות באוכלוסיה המבוגרת, קשה לראות כיצד הדבר יביא למחסור עתידי. בציניות רעה אפשר להגיד אפילו שיתפנו דירות באזורי הביקוש.

אולי אם יתרות המט"ח של ישראל היו בכי רע היה מקום לחשש אמיתי להדרדרות מהירה במאזן היצוא והיבוא. זה מצבה של אירן שנמצאת בצרות אבל לנו יש 130 מיליארד דולר בחשבונות בנק ישראל ומטבע שהתחזק דרמטית בעשור שלפני המשבר.

שורה תחתונה: אין שום מחסור בכסף ואין סיבה לקצץ בדבר. נעבור את החורף ויהיה בסדר.

43 תגובות על ״מאיפה לממשלה יהיה כסף למשהו?״

 1. תמריץ,
  יש בעיה אחרת שאתה נוטה להתעלם ממנה. רוב העסקים במשק הפרטי הולכים לחטוף מכה כלכלית קשה. חברות, עצמאיים ושכירים, כולם ייפגעו. ומי לא ייפגע ואפילו ירוויח מהמגיפה? פקידי הממשלה כמובן, שאיש במערכת הפוליטית לא מעז אפילו להציע שגם הם ייתרמו את חלקם. מה שנדרש אלו הם תשלומי העברה מפקידי הממשלה לעצמאים ולשכירים.

  אהבתי

 2. הממשלה יכולה למצוא דרך לפצות את העצמאים בלי לפגוע במשכורות במגזר הציבורי.
  אנחנו בעולם של ריביות שליליות. אין עלות לגרעון.

  אהבתי

 3. נגיד בנק ישראל, שעד עתה לא התרשמתי ממנו במיוחד, ממש הפתיע לטובה כשדיבר היום בנחרצות רבה על הצורך של הממשלה להוציא עכשיו הרבה כסף.

  אהבתי

 4. נושא מאוד חשוב ואקוטי. רק צריך להבין, שזה לא סתם משבר כלכלי. אלא משבר מטורף, במובן הזה, שאין כושר תמרון לעסקים. נניח יש משבר כלכלי. אז, מפתחים תחומים סינגרטיים, נניח יותר יצוא, יותר פנים לגלובליזציה. מאתרים נישות חדשות וכדומה. אלא שכאן, יש שיתוק אסטרטגי ממש. וזוהי בעיה. לכן בין היתר, הבזוקות המדהימות של הפד, ובנקים מרכזיים אחרים בעולם, לא ממש הזיזו הרבה עד כה. זה גם נותן תחושה, שהתחמושת של הבנק המרכזי תיגמר או נגמרה למעשה. אז זוהי בעיה.

  במצב כזה אגב, חוץ מסינגרטים רפואיים, וקניות אונליין ( בייחוד מסגרת שהיא כולה אלקטרונית, להבדיל ממשלוחים פיסיים) אין הרבה אפשרויות ממש.

  ואגב, למוצרים אין ערך אובייקטיבי. זה ברור. הערך שלהם הוא סובייקטיבי מעיקרו. מה נותן למוצרים ערך אובייקטיבי ? הכסף. משמע : לכסף עצמו אזי,יש ערך אובייקטיבי. זה לא יעזור, אין לחלוק על כך. נניח אדם חובב שעונים. אחד אחר יהלומים.מבלעדי כסף, העסקה תהא דו צדדית וסובייקטיבית. כמה שעונים, מאיזה סוג, שווים יהלום אחד מאיזה סוג , אין לדעת, מבלעדי כסף ! לא כל שכן, ברמה בינלאומית.

  כאן אפשר לקרוא, למה הבזוקות, לא עובדות עד כה על פי כמה השערות ( מזכיר, אתמול הפד החליט על אפס ריבית, עד: רבע אחוז. ורכישה של אג"ח, ב- 700 מיליארד דולר) כאן:

  https://bit.ly/2QmaZ85

  להתראות

  אהבתי

 5. תמריץ,
  אתה סתם פאניקר, הסיפור של הקורונה נגמר תוך 10 ימים, בדוק!

  אהבתי

 6. בעקרון אתה צודק אבל צריך לשים לב לדברים הבאים:
  אם 70% מהמשק לא יעבדו הם יצטרכו איזה דמי קיום.
  הממשלה לא יכולה להדפיס כסף ללא הגבלה כי אז תיוצר אינפלציה.
  לכן אני חושב שעל הממשלה לתת לכל משפחה בממוצע משהו כמו 5-5.5 אלף ש"ח לחודש שזה 60-65 אלף ש"ח לשנה. נכפיל ב-2.5 מיליון משפחות זה יצא 150-165מיליארד ש"ח לשנה. הכסף שכל משפחה תקבל יהיה תלוי בגודלה אבל לא יהיה תלוי בכך שאם בני המשפחה או חלק מהם עובדים או כולם מובטלים.
  חלק מהסכום הזה ימומן ע"י הגדלת מס הכנסה על האנשים שעובדים. אדם שעובד מקבל בממוצע 8.5 אלף ש"ח נטו + הפרשה של 2 אלף ש"ח לפנסיה = קרן השתלמות שלהערכתי שווה בממוצע עוד 500 ש"ח לחודש. אפשר לקחת מכל עובד 5-5.5 אלף ש"ח בממוצע (מה שהוא מפריש לפנסיה + מה שהוא מפריש לקרן השתלמות + עוד 2.5-3 אלף ש"ח). כלומר 60-65 אלף ש"ח לשנה. נכפיל זאת ב-1.1 עד 1.2 מיליון העובדים נקבל 70-75 מיליארד ש"ח. יתר הכסף 80-90 מיליארד ש"ח יתווספו לגרעון הממשלתי. לדעתי אפשר בהחלט לעמוד בתוספת גרעון כזו למשך 3-5 שנים.
  5-5.5 אלף ש"ח למשפחה ממוצעת (שזהו המקרה הגרוע ביותר שבו כולם מובטלים) מספיק למזון, מיסים ובגדים כלומר מספיק לצרכים הבסיסיים.

  בנוסף כדאי שנתכונן בעתיד לתופעות כאלו כלומר:
  לא לבנות בתים על שטחים שיכולים לשמש לגידול מזון. כלומר לא לבנות יותר במרכז. יותר מזה: להרוס בתים ישנים במרכז ולבנות במקומם בשטחים שלא יכולים לשמש לגידול מזון.
  לדאוג לאנרגיה: להשתדל לא למכור את הגז שגילינו בים אלא להשאירו כרזרבה. לבנות מתקנים לקליטת אנרגיה סולרית ולנסות להגדיל את הניצול שלה.
  התפלת מים (זה דוקא נראה לי שעשו) בנוסף לעצור תעשיות שמשתמשות בהרבה מים.
  לעצור את קצב גידול האוכלוסיה כי נראה לי שישראל צפופה מדי.

  אהבתי

 7. אל רום,
  החרדים של תל אביב עושים בית ספר לחרדים של בני ברק וירושלים

  אהבתי

 8. חייל זקן, רק יש הבדל, בין חדרים סגורים וצפופים ( חרדים שלומדים ) לבין הים הפתוח. בעולם החרדי, או הליטאי, מתעלמים בעיקרון ( אם כי, צימצמו מספר הלומדים ) .

  מרחק של 2 מ', זה כנראה המרחק המינימלי, שצריך לשמור ממגע. יש הבדל משהו. אבל, גם בתל אביב, צריך להיזהר ולקיים ההנחיות. החרדים טוענים, שאין למידה מרחוק בישיבות ואללה, שלא כפי סטודנטים חילוניים. אז מה לעשות לגבי דידם ? כאן:

  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5694086,00.html

  אהבתי

 9. תמריץ,
  אם יצאו לחופי תל אביב יוכלו גם לזכות בברכת "מה רבו מעשיך ה'". כשהיה רבי עקיבא מגיע לפסוק זה אומר(תהלים קד) מה רבו מעשיך ה'! יש לך בריות גדלות בים ויש לך בריות גדלות ביבשה.

  אהבתי

 10. חייל זקן, אני נוהג לומר משהו אחר:

  One needs, 1K men, to match, one Mega woman

  משמע:

  צריך 1000 גברים, על מנת להשתוות ל- מגה אישה אחת.

  אבל, גם מגה אישה, וגם כוסית , זה כבר פרופורציות קוסמיות. אתה צריך מחשב קוסמי לזה. תעשה חשבון ….

  להתראות

  אהבתי

 11. יעני מה חייל זקן, אתה אומר לנו ככה:

  היא הייתה מיני. והואיל והיא נבנתה על " משענת קנה רצוץ " כמוך, כדברי הנביא, היא הפכה למגה ? בחיי, בחיאת חיי…. הואיל ואתה בעלה, את האמת היא לא תספר לך, וגם לא תדע אותה מן הסתם.

  אהבתי

 12. רק לכל המעונין. בטח שמעתם על השב"כ, מעקב אחרי חולים בבידוד וכדומה. למי שלא יודע , הוגשה גם עתירה לבג"צ על הענין.

  כאן להלן, התקנות עצמן, הנוגעות והמסמיכות לגבי מעקב דנן. מי שלא מבין, יכול לשאול:

  יש ללחוץ כדי לגשת אל tak-8390.pdf

  יש ללחוץ כדי לגשת אל tak-8393.pdf

  להתראות

  אהבתי

 13. טוב, משום מה, לא רואים הלינקים לפחות מן הזוית שלי… אנסה שוב אחר כך.

  אהבתי

 14. חייל הפוסט לגבי קים יחזקאל אכן מקומם קורע לב. זה המקום להזכיר שנתניהו עצמו בא במשא ומתן עם המשותפת, פשוט לו זה לא הצליח:

  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5595658,00.html
  https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001307464

  אז לפני שמאשימים את גנץ ב"תמיכה בטרוריסטים" ראוי לזכור שבפוליטיקה הכל זה ספינים ונתינהו המלך בתחום.

  למען הסר ספק אין לי אהדה לרשימה המשותפת, וזה תיאור עדין ביותר. עם זאת אני מבין מדוע שני הצדדים ניסו לזכות בתמיכתה. דעתי האישית שנתניהו בשנים האחרונות מוליך מהלכים אנטי דמוקרטיים ופרו-שחיתות ועבריינות ולכן יש להחליפו. גרוע מכך הוא ושותפיו פועלים לפגיעה בדמוקרטיה. החוקים להגבלת כהונת ראש ממשלה היו צריכים להיות מחוקקים מזמן, ונתניהו עצמו תמך בהם לפני שהיה לו אינטרס אישי בעניין.

  כרגע נתניהו מנצל את משבר הקורונה כדי להיאחז בשלטון ולהמשיך לפגוע במנגנוני השלטון התקין. מבחינתי כיהודי ישראלי ציוני *ימני* אני רואה בשחיתות ובפגיעה בממשל תקין רקבון מתפשט שמחליש אותנו כאומה וזה דבר שהכרח לעצור, גם במחיר זריקת כמה זלוטס למשותפת. הרי לכל בר דעת ברור שהמשותפת לא תקבל שום דבר מעבר לקידום כזה או אחר של אזרחי ישראל הערביים, דברים שגם הליכוד עשה ובצדק בשנים האחרונות.

  אהבתי

 15. Amehaye

  חשבת פעם למה המשותפת (מפלגה שרוצה לבטל את התוכן הציוני והיהודי של ישראל) לא מוכנים לתמוך בנתניהו וכן מוכנים לתמוך בגנץ? נסה לחשוב.

  אתה ברצינות חושב שהכנסת מפלגה שרוצה לבטל את התוכן הציוני והיהודי של ישראל, בגודל 15 מנדטים (השניה בגודלה), לקואליציה זה המעשה הציוני והימני לעשות?

  פשוט הזוי, אנו חיים בעולם הפוך. שחור זה לבן ולבן זה שחור. יש גורמים שכל דבר הופך מוצדק בעיניהם בגלל שנאת ביבי.

  אהבתי

 16. 3718 אף אחד לא מכניס את המשותפת לקואליציה. מה שביבי הציע להם ומה שגנץ הציע להם זה אותו דבר אז שלא יסבנו אותך. בשני המקרים הם יתמכו מבחוץ.

  מעבר למשבר הקורונה, שהוא זמני, יש בישראל משבר משילות ומנהל תקין והוא הרבה יותר ארוך טווח. את הנזקים שנתניהו כרגע גורם יקח הרבה מאוד זמן לתקן. חבורת המושחתים בבלוק החסינות פוגעת בכל מערכת החוק – החקיקה (כנסת) התביעה (פרקליטות) השופטים ואפילו במשטרה. סתם אנקדוטה אחת מני רבות, נתניהו הציע בזמנו לדוד ביטן להיות השר לבטחון פנים – זה שמופקד על המשטרה. דוד ביטן שמואשם ב-9 תיקים שונים בין השאר עקב עזרה למשפחת פשע מג'ואריש, ראה https://www.maariv.co.il/news/politics/Article-657440 . לאחרונה נתניהו ניסה למנות את ביטן לשר החקלאות. אלה השרים שאתה רוצה?

  כדי לטפל בנזקי משבר הקורונה יש צורך בממשל תקין ובשביל ממשל תקין צריך לבצע מספר שינויים שכוללים בין השאר את פרישתו של נתניהו מתפקידו כחבר כנסת, כשר וכראש ממשלה. הייתי שמח אם העניין יכלול גם את העמדתם לדין של חיים כץ, דוד ביטן, אריה דרעי, ליצמן וכל אחד אחר שהפרקליטות המליצה להעמיד לדין. בנוסף צריך להעביר את החוקים שמגבילים כהונת ראש ממשלה – חוקים שנתניהו עצמו תמך בהם כאמור בעבר. שים לב, אני רחוק מאוד מלשנוא את נתניהו. אבל אני לא חסיד עיוור ורואה בדיוק מה קורה כאן.

  שיפסיקו לערבב אותך עם כן משותפת לא משותפת. המאבק האמיתי הוא בין המושחתים לבין הציבור ועלינו כציבור לדאוג לצמצם את השחיתות אחרת אבדנו.

  אהבתי

 17. מעבר לזה אם המשותפת תתרום למפעל הציוני בכך שהיא תצמצם כאן את השחיתות, לא ממש אכפת לי אם הסיבה שלהם היא שנאה לנתניהו. או כמו שאומרים אצלנו במגזרים מסוימים, מתוך שלא לשמה בא לשמה.

  אהבתי

 18. amehaye,
  גנץ ואשכנזי יצמצמו את השחיתות? אתה מוזמן לקבל עליהם המלצות במטה הארצי ואצל משקיעי "שמן". אולי לפיד? אתה מוזמן לקבל עליו המלצות אצל מוזס ומילצ'ן.

  אהבתי

 19. חייל
  משווה ומעלה. מערכת המשפט תצמצם את השחיתות? גניבת שילטון חמורה לא פחות מגניבת כסף. אלו שמקדמים את דעותיהם הפוליטיות דרך מערכת המשפט מושחתים לא פחות מנתניהו.
  מסכים שנתניהו ראוי ליפול (רועי עידן סיכם את הדברים היטב) אבל הטענה שנתניהו משחית את מערכת המשפט מגוחכת – במאבק בין שתי המושחתים ( נתניהו ומערכת המשפט) – נתניהו הוא לא המושחת הגדול ביניהם.
  דבר נוסף לא הבאת שום הוכחה שנתניהו הציע להם לתמוך מבחוץ בקואליציה (תמיכה נקודתית לחוק מסוים או להפלת ממשלה היא דבר אחרת מתמיכה בקואליציה)

  אהבתי

 20. חייל אני מכיר את מה שכתבת. מעבר לזה לפיד גם היה חבר טוב של אולמרט. גנץ בין השאר לא כפה משמעת סיעתית בהצבעת החסינות של חיים כץ. אין לי ספק שאין כאן צדיקים. לגבי ליברמן אני מקווה שאין צורך לפרט, לכולם ידוע ענין העדים הנעלמים והכספים אצל הבת.

  אני כן טוען שכחול לבן משמעותית פחות מלוכלכים מהמצב הנוכחי בליכוד, וביחוד בהשוואה לנתניהו. אני גם די בטוח שהם לא יגרמו לאותם נזקים שנתניהו ושות' גורמים למנהל התקין, ולדעתי הם גם יעבירו חוקים להגבלת כהונת ראש ממשלה באשר הוא – לאו דוקא של נתניהו. עובדתית, חלק מהחוקים האלה כבר הוגשו לכנסת.

  אהבתי

 21. amehaye,
  לוי אשכול: "לא תחסום שור בדישו" ותוספת שלי: אין פוליטיקה אחרת
  כאשר השמאל בשילטון השחיתות מאותרגת על ידי מערכות המשפט והתקשורת ולכן היא מסוכנת שבעתיים. היידה ביבי…

  אהבתי

 22. חייל זו בדיוק הבעיה, ביבי מחליף את מערכת המשפט כך שהיא תאתרג אותו… חוץ מזה אם גנץ יתחיל לזייף יהיה הרבה יותר קל להפיל אותו בבחירות, אין לו את הבייס הפנאטי שיש לליכוד.

  ולפינת הספינים: הרשימה המשותפת תמכה במפלגה בה 3 רמטכ"לים נגדם הוגשו תביעות בבית הדין הבינלאומי בהאג. מעבר לכך המשותפת המליצה על *בני גנץ* לראשות הממשלה. זה המקום להזכיר שגנץ היה הרמטכ"ל שאחראי להרג של 2000 מחבלי חמאס, או כמו שהפלסטינאים קוראים להם "רועי צאן שעברו שם במקרה". להבנתי התמיכה הזו תחליש את הקייס של הפלסטינים בהאג. למעשה הרשימה המשותפת תומכת בישראל כנגד הפלסטינים. שלא לשמה וכו'.

  אהבתי

 23. amehaye,
  ביבי מינה את שי ניצן (מול התנגדות עזה של הימין) ואת מנדלבליט כי חשב שיוכלו לגנוב סוסים ביחד. ומה קרה? הם גנבו ביחד את הסוס שלו.
  שים לב, בכל פעם שגנרל כיהן כראש ממשלה הוא הצליח להוביל לאסון. רבין הביא את אוסלו, ברק את האינתיפאדה השנייה ושרון את ההתנתקות. אני מעדיף בראשות הממשלה את סתיו שפיר על פני בני גנץ (מכיר מקרוב אותו ואת בוגי, מהצבא)

  אהבתי

 24. amehaye

  חייל זקן ענה לך יפה : "כאשר השמאל בשילטון השחיתות מאותרגת על ידי מערכות המשפט והתקשורת ולכן היא מסוכנת שבעתיים. היידה ביבי…"

  ביבי 10 שנים בשלטון ובקושי הצליח להשפיע על המערכות האלו, השמאל יהיה שנה בשלטון ויחליף את כל האנשים, תוך תמיכה מלאה של התקשורת

  אהבתי

 25. על איזה שמאל אתם מדברים? אין בישראל שמאל כבר שנים. איחוד מפלגות השמאל קיבל 7 מנדטים. לענייננו אכן בעבר היו מושחתי שמאל שמשום מה לא הוגש נגדם כתב אישום. אהוד ברק, איתן כבל ואחרים. בנוסף היו כאלה שכן הוגש נגדם כתב אישום – למשל בנימין (פואד) בן אליעזר.

  כמו שאני רואה את זה ההבדל בין כחול לבן לליכוד מבחינת מצע ואידאולוגיה הוא זניח עד לא קיים. כחול לבן חברו למפלגות שמאל כי נתניהו השכיל לייצר את "בלוק הימין", אותו בלוק שלהבנתי משמש בעיקר להגנה על מושחתים. לכחול לבן לא נותרו הרבה ברירות אם הם רוצים להגיע לשלטון.

  מי שמחרב לאחרונה את הממשל התקין בישראל הוא הליכוד, לא כחול לבן. והם עושים זאת בעקביות, כולל ההתנהגות הנוכחית שהיא על סף הפלילי של יולי אדלשטיין. לא בכדי בני בגין עזב את הליכוד, מה שקורה שם היום זו זוועה לעיניים. הסיכוי היחיד לחזרה לשפיות הוא הדחת נתניהו. הרי לכולם ברור שדקה אחרי שהוא ילך תוקם ממשלת אחדות ובא לציון גואל.

  אהבתי

 26. Amehaye

  כחול לבן מדברים על הליכה לקואליציה עם הרשימה המשותפת, רשימה שרוצה לבטל חוק השבות והאופי היהודי ציוני של מדינת ישראל, זו לדעתך התנהגות של "ימין"? ואל תספר לי שגם הליכוד שיתף פעולה בהצבעות שונות עם המשותפת, זה שונה לחלוטין מקואליציה יחדיו

  ולגבי הגנה על שלטון החוק, האם העברת חוק רטרואקטיבי שמונע מביבי להרכיב ממשלה נראה לך כמו מנהל תקין? הרי החוק כיום מאפשר לו במפורש, אז מי באמת מגן על שלטון החוק פה?

  אני אומר לך שלא ברור בכלל שדקה אחרי שביבי ילך תוקם ממשלת אחדות, כחול לבן הם במהותה מפלגת המגזר הציבורי שרוצה להעביר את הכח למגזר הצבורי ולאיין את הדמוקרטיה, הליכוד דמוקרטי באופיו ויותר מבטא את רצון העם (היהודי), להערכתי אחרי ביבי יעלה מישהו יותר קיצוני וחזק בנושא העימות מול מהגזר הציבורי (מישהו בסגנון אמיר אוחנה ), גם אם זה אומר הליכה לאופוזיציה

  אהבתי

 27. עוד הערה:

  הפנטזיה של כחול לבן שאחרי שביבי ילך בזכות חוק פרסונלי לא דמוקרטי ורקטרואקטיבי, הליכוד (או חלק ממנו) ירוץ בשמחה לקואליציה עם כחול-לבן נראית לי בעייתית משהו

  אם כבר, זה יעלה את מפלס הזעם בקרב בוחרי גוש הימין נגד כחול לבן והשמאל בכלל בצורה כזו שלא תאפשר אחדות

  אהבתי

 28. 3178 ככל שידוע לי אין שום דיבור על הליכה לקואליציה עם המשותפת, מקסימום תמיכה מבחוץ.

  לגבי אחדות אני לא רואה שום בעיה. זה לא שיש תמימת דעים במפלגה, אלא פשוט חברי הכנסת מהליכוד מבינים שאם יצאו כרגע נגד נתניהו זה יגרום להם נזק בבחירות. אם נתניהו יצא מהמירוץ בגלל גורם חיצוני זה כבר סיפור אחר לגמרי.

  גדעון סער קיבל 30% מהקולות בפריימריס והוא היה המתמודד היחיד מול נתניהו. הוא פרגמטי, לא נושא שום תיקים על הגב ולדעתי יכול בקלות להוביל אחדות. גם ישראל כץ, במידה ויזכה מההפקר, לדעתי ילך לאחדות. בוחרי גוש הימים זועמים בגלל מניפולציות שהופעלו עליהם (לדעתי, כמובן). אלופי הספינים תמיד יוכלו למכור איזה סיפור אחר.

  בסופו של יום אם תהיה אחדות בסבירות גבוהה איחוד השמאל יהיה בחוץ, והרשימה המשותפת כאמור לא מועמדת לשום ממשלה.

  אהבתי

 29. amehaye,
  לתמיכה מבחוץ יש מחיר יקר יותר מאשר לתמיכה מבפנים. למפלגות שבפנים משלמים תשלום עיקרי בקווי היסוד של הממשלה ומקבלים בתמורה משמעת קואליציונית. למפלגה שבחוץ משלמים בקווי היסוד ואחר כך משלמים מחדש ובנפרד עבור כל הצבעה. בנוסף יש לתמוך בהצעות של המפלגה שבחוץ. כמו שאמר השר אוחנה. בני גנץ מאמין שהוא ישלם פרוטקשן פעם אחת בלבד…

  אהבתי

 30. חייל, בני גנץ צריך לשלם פרוטקשן פעם אחת בלבד – בשביל להעביר את החוקים להגבלת כהונת ראש ממשלה. לאחר מכן מבחינת כחול לבן אפשר ללכת לבחירות. אצל נתניהו המצב זהה רק שהוא צריך חוקים שיגנו עליו, ואחריו המבול.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s