הצעה לחוק הראשון של הכלכלה

ימי הקורונה וההשפעות שלהם על החיים הכלכליים העלו בי רעיון, לנסח חוק ראשון לכלכלה, בסיסי כמו חוקי ניוטון לפיזיקה. ובכן זו הצעתי לחוק הראשון של הכלכלה:

פעילות כלכלית אמורה לייצר רק את הערך שהיא מייצרת.

משפט מוזר ומעגלי, אבל חשוב להפנימו. פעילות כלכלית מייצרת ערך, אין ספק בכך. למשל יזם פותח בית קפה ומארח בו סועדים. הוא מאפשר לאנשים לשבת בו וליהנות מכך שמישהו מכין להם את האוכל, מגיש להם שתיה. מנקה להם את הסכו"ם, זורק להם את השאריות, מציע להם תפריט, נותן להם מקום לשוחח בו עם ידידים, תורם בעקיפין למצבם החברתי, משפר להם את מצב הרוח.

נניח שמחשש להתפשטות נגיף הקורונה מחליט משרד הבריאות לסגור את בית הקפה. הכלכלה מפסידה את הערך שיוצר באותו בית קפה.

אם נקשיב למתנגדים לסגירת בתי קפה בכאלו נסיבות, הם לא ינמקו את התנגדותם בערך שהם מייחסים לתוצר שהופק בבית הקפה. הם ינמקו את התנגדותם בחשש להרס הכלכלה או לאובדן החוסן הכלכלי. כלומר מבחינתם בבית הקפה הנ"ל יוצרו שני מוצרים:

1)מזון, שתיה, סכו"ם נקי, פינוי שאריות, רעיונות לתפריט, מקום לשיחה עם ידידים ולשיפור המצב החברתי ומצב הרוח

2)חוסן כלכלי, שגשוג כלכלי, קידום התוצר הלאומי, זרימת כסף במשק, העדר אבטלה

על הרכיב הראשון כולם היו מבינים שצריך לוותר בימי מגפה. גם אם בתי הקפה יסגרו, אנשים ימצאו דרכים אחרות לשפר את מצבם החברתי, למשל שיחות וידיאו בווטסאפ. אוכל אפשר להכין לבד או להזמין באפליקצייה משליח. ומה בכך, בחלוף המגפה ישובו אנשים לבתי הקפה ויתיישבו בהם כפליים לפצות על התקופה החסרה. החיים קודמים לאיכות החיים.

אבל הרכיב השני מטריד רבים – על החוסן הכלכלי הלאומי קשה לוותר, גם אם אפשר לוותר על זה שאחרים יכינו לך כוס קפה או על צלחת לזניה.

לשם כך בא החוק הראשון של הכלכלה שאני מציע ומכריז: בבתי קפה לא מייצרים חוסן לאומי כלכלי. מייצרים בהם את מה שמייצרים בהם – פיצות, שייקים, שולחן נקי אחרי שהועברה עליו מטלית.

לעומת זאת, חוסן כלכלי לאומי, זרימת כסף תקינה וכדומה הם רכיבים חיוניים מאין כמוהם, אבל לא אנשי בית הקפה אמורים להיות אחראים להם אלא נגיד בנק ישראל ושר האוצר. הם יכולים לדאוג להם בין אם בית הקפה יהיה פעיל ובין אם לאו. נגיד בנק ישראל – באמצעות הורדת הריבית וניהול שער החליפין (המישור המוניטרי). שר האוצר – באמצעות הגדלת הגרעון (המישור הפיסקלי).

בטרם רפורמת כחלון

אם הדוגמה של בית הקפה במגפה לא מספקת, אני מציע לחזור לדוגמה נשכחת שהייתה אקטואלית בראשית ימי הבלוג – האם רפורמת כחלון הרסה את הכלכלה והאם אסון פוקושימה תרם לצמיחה ביפן.

במשך שנים ישבו במוקדים של החברות הסלולריות נציגי שירות ובלבלו את המוח למנויים בכל מיני תוכניות נפתלות והתחייבויות מסובכות למכשיר ולחבילת שיחות. כשכחלון חתך את כל הסיפור הזה כמו שנחתך הקשר הגורדי, היו שטענו שנגרמה בכך פגיעה למשק, להמוני מועסקים שפוטרו, לחברות הסלולר שאיבדו מיציבותן ולא היו יכולות לממן תקציבי פרסום ומופעים ראוותניים. האם זה נכון?  אם היינו חוזרים לחוק הראשון של הכלכלה שאני מציע, היינו מבינים מייד שאין בכך אמת. כאשר מישהו מבלבל לך את המוח עם תוכנית יקרה, נפתלת ולא משתלמת למכשיר פלוס חבילת שיחות וגלישה, הערך היחיד שנוצר בעולם הוא בלבול מוח. לא הצלת המשק הישראלי.

מכאן לאסון פוקושימה. אחרי רעידת האדמה והאסון הרדיואקטיבי בעקבותיה היו שחשבו שהצורך להשתקם מההרס יניע את גלגלי הכלכלה היפנית. אבל זהו דבר ביזארי – האם חורבן הוא טוב, והאם חורבן הוא הכרחי לקיומה של כלכלה? האם לא מוטב היה לכלכלת יפן ללא רעידת אדמה וללא אסון בכור גרעיני? גם כאן החוק הראשון של הכלכלה יכול לתת תשובה פשוטה. כשפינו היפנים את ההריסות ביפן או מצאו דרכים להתגונן מהקרינה, זה הערך שחוללו – פינו הריסות והתגוננו מקרינה. דברים שמוטב היה אם לא היה צורך בהם מלכתחילה. לא הניעו את גלגלי המשק היפני.

האם החוק הראשון של הכלכלה תמיד נכון?

החוק שאני מציע תמיד אמור להיות נכון. אין סיבה לכאורה שלא יהיה נכון. אבל אמיתותו תלויה בתפקוד סביר של נגיד הבנק המרכזי ושל הממשלה.

הדוגמה הקלאסית לכך היא ממלחמת העולם השנייה. מלחמת העולם השנייה ייצרה ערך ברור: בעקבותיה נפלו משטרים רודניים מפלצתיים, גרמניה הנאצית ויפן הקיסרית, והופסק, אמנם מאוחר מדי למרבה הצער, הסבל, החורבן והמוות שהמיטו על מיליונים.  היא פתחה שער לעידן רב שנים של שלום במערב והעלתה את תהליך הציביליזציה האנושי מדרגות רבות. ברם, בעיני היסטוריונים כלכליים המלחמה ייצרה ערך נוסף: היא הוציאה סופית את המשק העולמי מהמיתון שאליו נקלע בשפל הגדול.

האם באמת צריך להרוג את היטלר כדי להוציא את המשק העולמי מהמיתון? ממש לא. כדי להוציא את המשק העולמי מהמיתון היה הפדרל ריזרב צריך לדאוג רק לזרימת כסף מספקת בשנות השלושים. לרוע המזל, כפי שידוע היום, הפד פישל בגדול וגם ממשל רוזוולט דבק בטיפשות באיזון תקציבי, והכלכלה חרקה עד שהמלחמה הוציאה אותה מהבוץ. בשל כך לצורך להביס את היטלר היה ערך מוסף. אבל כפי שהחוק שכתבתי למעלה מרמז, הערך המוסף הזה היה מיותר ולא היה לו מקום בעולם שבו הנגיד והממשלה היו מתפקדים מראש באופן תקין ונכון. ממש כפי שאין מקום לחפש ערך מוסף בתחמונים של חברות הסלולר או בפינוי חורבות פוקושימה. לא שם צריכים לעשות את העבודה של הממשלה ושל הנגיד. וכך גם עם בריסטה בבית קפה, תפקידו להכין לך קפה טעים, לא להציל את הכלכלה. לצפות מהבריסטה שהוא זה שיגאל את המשק זה כמו לגעת באוזן ימין עם יד שמאל,  דרך מסורבלת להגשים יעד שיד ימין יודעת להגשים באופן פשוט.

49 תגובות על ״הצעה לחוק הראשון של הכלכלה״

 1. מענין וגם חשוב ( מתודולוגית כשלעצמו ) אבל, לא ממש פוגע. אלו בטח לא החוקים הראשוניים בכלכלה. אבל, לגופו של ענין או פוסט:

  לא הגדרת תחילה, מהו " חוסן כלכלי לאומי " . מתחילים עם ההגדרה כמובן. מהו חוסן ?החוסן מוגדר, כיכולת עמידה, של מערכת או אדם או אנשים , בפני פגעים ומשברים. לאומי, הרי מתייחס באופן מצרפי, לכלל האוכלוסיה ככזו, של מדינה מסויימת. מכאן:

  שחוסן לאומי כלכלי, יסודו ב:

  יכולת העמידה של משק ואזרחים, בפני משברים ופגעים כלכליים ו/ או כלליים שמשפיעים על הכלכלה ( ישירות או עקיפות) . שני תנאים לכך:

  הראשון, סולידריות לאומית חברתית. יכולת ורצון ומוטיבציה ( סיזיפיות) להתגייס למערכה. והשני: משאבים פיזיים המאפשרים זאת ביעילות ( יחסית לפחות).

  מכאן, שמה שייקבע חוסן כלכלי לאומי :

  זה היכולת של המשק לעמוד במשבר. המשאבים האנושיים והפיזיים שלו, ההתגייסות הכוללת של האזרחים , הסולידריות, הערבות ההדדית, על מנת להתגבר כאמור על פגעים ועל משבר. וחזרנו אם כך לאחד החוקים היסודיים בכלכלה:

  כלכלה מצליחה , וחסינה ממילא, הינה כלכלה סיזיפית. כלכלה שעוגנת על : מחקר, מדע ,פיתוח, ייצור, פריון , יצוא , חדשנות וכדומה. כושר תחרות תכל"ס. ואילו:

  מוסדות המדינה, הם רק ווסתים, מנהלים, מבקרים, מפקחים , הם לא הכלכלה ולא החוסן. לצורך כך, נדרשים :

  סולידריות, מוטיבציה, סיזיפיות, ומשאבים פיזיים ואנושיים. תשתית תכל"ס.

  אבל, לא נישאר צעירים פה….

  להתראות

  אהבתי

 2. אתה טועה, וזו טעות נפוצה אצל כלכלנים או כלכלנים חובבים, להסתכל על פעילות היצור כאילו היא מנותקת מהעולם, כאילו מכניסים חומרים, מכניסים שעות עבודה, ויוצא מוצר.
  לא.
  בעולם האמיתי, אנשים עובדים. וכשהם עובדים, הם לומדים. כשהם לא עובדים, הם שוכחים.
  בדוגמא של הבית קפה שלך –
  1) הוא מייצר "בית קפה" – אבל גם לומד איך לנהל אותו, איך להכין אוכל, איך לשכור אנשים, איך לטפל ברשות המיסים וכו'.
  2) הוא השקיע מאמץ בלארגן את העסק, לשכור אנשים וכו'. להפוך עסק חי למת בא עם עלויות. למשל – הצוות התפרק והלך למקומות עבודה אחרים.

  הדוגמא הרבה יותר ברורה עם לוקחים עסקים מורכבים יותר – למשל מפעל ייצור גדול ומסובך. יש צוות, יש אנשים, יש מיומנויות. להחזיר אותם לעבודה זה לא פשוט בכלל, הרבה יותר מ "עצרתי את העסק לשנה, אז הפסדתי שנה של ייצור פחות התקורות" – הפסדת הרבה יותר.

  אהבתי

 3. אני לא אומר שעלויות הריסטרט הן אפס.. אפשר לכלול אותן בעלויות הכוללות של סגירת בית הקפה/המפעל שמניתי בסעיף הראשון.

  מה שרציתי לומר שהאפקט על העולם הכלכלי בכללותו הוא אפס. מה שכתבתי הוא גרסה של תיאוריית האופסט המוניטרי של הכלכלן סקוט סאמנר. הוא אומר שתמרוץ פיסקלי חסר משמעות כי הוא בסך הכול מוריד מהצורך של הבנק המרכזי לעשות דברים.
  אני אומר באופן דומה שתמרוץ הכלכלה על ידי פעילות של עסק ספציפי הוא חסר משמעות כי בסך הכול חוסך מהבנק המרכזי (או משר האוצר) לנקוט פעולות שאחרת היו נוקטים ממילא.

  אהבתי

 4. רק המחשה אקטואלית, לסולידריות חברתית ולאומית שהינה מרכיב כשלעצמו בהגדרה של " חוסן לאומי כלכלי" :

  " קבוצת עזריאלי מתגייסת לסיוע לרשתות שפועלות בקניונים שלה על רקע משבר הקורונה. במסגרת המהלך, היא תדחה את תשלום דמי השכירות של אפריל ותאפשר לפרוס אותו בחודשים מאי, יוני יולי, "כצעד תומך תזרימית", כך הודיעה. כן תאפשר סגירה מוקדמת של חנויות ב-20:30, "כצעד תומך תקורות ועלויות" "

  כאן:

  https://www.ynet.co.il/economy/article/ry11HwPrI

  אהבתי

 5. חייל זקן, הוא לא שותק. אסור לו לדבר, אלא אם כן, מורים אותו לדבר ( כלומר מגישים עתירה ) . הגישו עתירה אחת משהו. וכאשר הוא יחליט, יחליט מה שיחליט בקשר לדבר שיחליט. אבל, בית משפט מכללא , אסור לו להתערב בכלום, מבלי שהוגש כתב תביעה, נעתרה עתירה וכו….אין לו סמכות בלי בקשות בעיקרון.

  להתראות

  אהבתי

 6. חייל זקן, כאן למשל:

  " עתירה לבג"ץ: על המדינה לשאת בתשלום דמי המחלה לעובדים השוהים בבידוד

  לטענת העותרת, חברת "סל שרותי סיעוד", הצו שהוציא משרד הבריאות בעניין תשלום ימי מחלה לעובד בבידוד הוא מנוגד לחוק ומטיל על המעסיקים את הנטל שהיה אמור להיות מוטל על כתפי המדינה "

  https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001320246

  להתראות

  אהבתי

 7. אל רום,
  טיפה הפגיעה בזכויות האזרח של הערבים שנדרשים להתבודד כמו היהודים?

  אהבתי

 8. הגרטה שלנו, הבבונים…

  Liked by 1 person

 9. חייל זקן, לא מובנת השאלה. מה הקשר פה לערבים ? וכך או כך, צריך לעתור, אם לא עותרים, בית משפט לא מתערב.

  או שאתה גורס שערבים לא חייבים בבידוד ? או אולי שהם לא מקיימים הנחיות דנן להיכנס לבידוד ? לא הבנתי. כך או כך, צריך לעתור לבית משפט כאמור.

  ואגב, מה פשר האוליבר הזה שם ? אתה משווה איזה ילד פוחז משהו לגרטה ? גרטה פועלת לטובת כלל האנושות ( סובייקטיבית לפחות) . מה הקשר עכשיו עם אללה של קבב או איזה משקה אנרגיה פה ?

  אתה במיטבך כרגיל חייל זקן הא ? יורה בלי הכרה. ללא אבחנה מינמילית. בין תחת למחט . בין ביבי לטיבי.

  אהבתי

 10. חייל זקן, עכשיו זה מובן. אבל, מה יש לבג"צ לעשות פה אם לא יעתרו לו ? ובכל מקרה. אין ממש מה לעתור, באם הרשויות עצמן, לא מתנגדות להנחיות ומנסות לאכוף אותן. המקסימום, זה להורות לרשויות, להפעיל משטרה, או יותר אמצעים וכדומה. והמשטרה, כבר מעורבת בסיפורים דנן אגב. כאן תוכל לקרוא על מעורבות המשטרה ( במגזר היהודי לפחות) :

  https://www.maariv.co.il/breaking-news/Article-752213

  אבל, מה חדש במגזר הערבי ? שם אכיפה בעייתית ביותר. נשק, רצח, פלילים, עבירות בניה וכו….אז איזה אללה של קורונה, וירוס שלא רואים.

  אבל, כל עוד אוכפים, כל עוד הרשויות מנסות לאכוף, עושות הכל כחוק, אז בעצם בג"צ לא מתערב , עד אשר יש מחדל של ממש. ומחדל של ממש, לא מספיק. צריך גם טעם בתיקון או תועלת בתיקון. שזה לא יהיה תיאורטי. אלא : הנחיה , צו של ממש, המורים על מעשים של ממש, לתיקון המצב, שיש בהם טעם בפועל, לתיקון המצב.

  להתראות

  אהבתי

 11. אפשר להסב את השימושים של מקורות מסוימים. בבתי מלון להשתמש כמקומות לבידוד לחולי קורונה (נדב איל הציע זאת בחכמה רבה). בתי קפה יהפכו לעמדות בדיקה לאנשים המרגישים שלא בטוב ועוד. כל הדברים הללו דורשים כסף והרבה אבל כל עוד אין תקציב אנחנו לא הולכים לשום מקום. עזבו ממשלה. תעבירו תקציב.

  Liked by 1 person

 12. תמריץ,
  אחרי שלמדת להכיר את שלושת הרמטכ"לים ואת יאיר גולן האם תמשיך להתכחש לטענת החרדים שלא צה"ל הוא המגן על המדינה?

  אהבתי

 13. בוגי אדם רציני אבל אין ספק ששנאתו האישית לביבי מגיעה למקומות מטורפים.
  אשכנזי נשמע השפוי היחיד בקוקפיט. מה שאמר על תרבות השקר הערבית, במידה שאמר, נשמע כמו תובנה נכוחה.

  אהבתי

 14. את סעיף 2). לא צריך להביא בחשבון כלל.
  לגבי בעלי העסקים שיפסידו והעובדים יפוטרו – כנראה צריך להקים מנגנון פיצוי. יתכן שצריך להקים מנגנון כזה גם למקרים אחרים ולא רק למחלות.

  אהבתי

 15. אל רום,
  חוק זה ליהודים

  אהבתי

 16. חייל זקן, ייתכן בהחלט. יכול להיות שלא רצו ללבות האוירה. צריך להדגיש, שכל אימת שרוצים, ומסיבות בטחוניות,מגבילים התפילות וכדומה. לא ממש רצו להגביל אני מניח, הקורונה לא מספיק חזק אולי. אבל, עוד אברר באמת.

  להתראות

  אהבתי

 17. שאלה לגבי שוק ההון:

  שוק ההון יורד עכשיו בגלל הקורונה. יש הרבה שטוענים שאין מה להתרגש מכך זו דרך הטבע ויש עליות וירידות אבל הממוצע הוא עליות עם רווחים טובים.
  השאלה היא האם זה נכון?
  קראתי ששוק ההון צומח ראלית בממוצע ב-7% כל שנה ב-90 או 100 השנים האחרונות (לפחות מדד ה-S&P500 צומח כך).
  אבל צמיחה זו גורמת לכך ששוק ההון יכפיל את עצמו פי 867 במשך 100 שנים. פי 750 אלף תוך 200 שנה ופי 650 מיליון תוך 300 שנה.
  לדעתי זה לא הגיוני שכך זה ימשך, התנפחות מעריכת כזו נגמרת בפיצוץ והתרסקות מוחלטת (לא התרסקות מסוג של 1929 שממנו נחלצים אלא הרבה יותר גרוע שאולי יביא לחורבן כלכלי מוחלט).
  מתארים את הגידול המערכי (אקספוננציאלי) כאחד מפלאי העולם אבל במציאות גידול מעריכי נגמר בפיצוץ.
  השאלה מתי יבוא הפיצוץ? אם זה יבוא בעוד 200 או 300 שנה זה לא איכפת לנו. אבל אולי הוא יבוא מחר?

  צריך לציין שבעבר היו אימפריות ששלטו על חלקים גדולים בעולם, שהיו להם אנשי עסקים, שהשקיעו כספים ורכושם הלך וגדל בצורה מעריכית (למשל: האימפריות של רוnא, פרס ויוון) אבל כל רכושם נמחק.

  אבקש מכל מי שחושב שאני טועה שיסביר למה.

  אהבתי

 18. arn אתה לא טועה, המשקיעים פשוט מקווים שבמהלך חייהם הם יהיו רק על החלק העולה של הגרף וכל הירידות הן שיהוקים. אתה לא צריך ללכת כל כך רחוק לאמפריות עתיקות, יפן של שנות השבעים והשמונים היא דוגמה למפולת. אתה צריך להביא בחשבון שהכלכלה של היום שונה מהכלכלה שלפני שנים. לא תמיד הפדרל ריזרב יכול להדפיס כסף בלי הכרה ולא תמיד חובות הם סתם מספרים על הנייר. אנחנו חיינו בתקופה שהטכנולוגיה המשתפרת אפשרה לנו ליצר יותר ובזול ללא אינפלציה ולכן ניתן להכנס לחובות שאין צורך לכסות אותן.
  אם נדמיין מצב בו הקורונה גורמת לאנשים לחסל חסכונות ולהכנס לחובות ולממשלות לממש מטבע זר ולמכור אג"ח שלהן בלי הכרה, הרבה ערך ימחק. אם סין תאלץ לממש את האג"ח האמריקאי שלה כיון שהיא אינה יכולה ליצר ולמכור הארוע שאתה מתאר יכול לבוא מחר.
  דבר נוסף, תחשוב על זה שבימי סבינו גם מלחמות העולם לא הביאו לקטסטרופות מהן אתה חושש, אבל מלחמת עולם בימינו כנראה תביא לפיצוץ והתרסקות מוחלטת.
  האימפריות של רומא, פרס ויוון ירדו בקצב איטי במשך מאות שנים, התמוטטות כלכלית עולמית כיום יכולה להיות בזמן קצר. כשהמגפה השחורה החלה לקח לה כשנתיים להגיע מחצי האי קרים לאנגליה, כיום זה לקח שבועות ספורים.

  אהבתי

 19. רק נתרגם תמצית של החוק כאמור , כפי שהופיע באתר – Jurist.להלן הנוסח באנגלית שהתפרסם באתר:

  The House passed a COVID-19 emergency package early this morning. The bill’s approval comes after House Speaker Nancy Pelosi and Treasury Secretary Steve Mnuchin spent Friday negotiating the details of the measure.

  The “Families First Coronavirus response Act” (H.R. 6201) includes numerous provisions to directly combat the spread of COVID-19. The bill requires testing of the virus to be free of charge. Additionally, it expands funds for Medicaid, so states will have resources to address spread within their communities.

  The package also seeks to ease economic impacts on workers and families. It provides emergency leave for workers, which includes two weeks of paid sick leave and three months of paid family and medical leave. It also allocates more funds for unemployment insurance, suspends student loan interest, and expands food security programs.

  The bill passed without a payroll tax cut, which President Trump has publicly requested. Opponents of that provision argue that it would fail to put resources in the hands of people who lost their jobs due to the virus outbreak. Additionally, the bill does not make paid emergency leave permanent for future public health crises, which Democrats sought, rather the provisions will only be temporary.

  Trump signaled support for the measure last night. It passed in a bipartisan fashion, with a 363-40 vote. The Senate is expected to vote on the bill early next week.

  The post US House passes COVID-19 emergency package appeared first on JURIST – News – Legal News & Commentary.

  ונתרגם ספונטנית:

  הקונגרס העביר הבוקר את חבילת הסיוע חירום ( COVID-19 ). האישור של הסיוע התאפשר אחרי דיון לגבי הפרטים בין ננסי פלוסי ( יו"ר ) לבין מזכיר האוצר ( שר האוצר) סטיב מנוחין . " חוק המשפחה קודמת בקשר לתגובה לקורונוירוס " ( H.R 6201 ) כולל כמה הוראות חוק , אשר יתמודדו ישירות עם המגיפה והתפשטותה. החוק מאפשר בדיקה חינמית לגילוי תסמיני הוירוס. ועוד : מאפשר הרחבה של מימון המדיקייד ( ביטוח רפואי) , כך שמדינות יוכלו להתמודד עם התפשטות הוירוס במדינותיהם. החוק גם יאפשר הקלה בנטל הכלכלי על עובדים ומשפחות. החוק יאפשר מימון חירום לעובדים בדמות שבועיים של דמי מחלה ושלש חודשים של מימון הוצאות משפחתיות ורפואיות. החוק גם יאפשר הקצבה למבוטחים לא מועסקים , ישהה חובות סטודנטים ( תשלום ריבית ) וגם ירחיב תוכניות לאספקת מזון ( קופונים למזון נניח) . הצעת החוק עברה בלי קיצוץ במיסוי עבודה , דבר אשר טראמפ דרש בפומבי. מתנגדים לתוכנית טוענים , שזה לא יאפשר מימון הולם ומשאבים הולמים לאנשים אשר איבדו עבודתם בגין המגיפה. ועוד טוענים מתנגדים: שהצעת החוק, לא תאפשר סיוע בר קיימא לצורך התמודדות עם משברים נוספים רפואיים עתידיים, דבר אשר הדמוקרטים דרשו . הצעת החוק עברה ביחס הצבעה של : 363-40 . בתחילת השבוע, הסנאט אמור להצביע על הצעת החוק.

  כאן לאתר ( Jurist כאמור) :

  https://www.jurist.org/news/2020/03/us-house-passes-covid-19-emergency-package/

  אהבתי

 20. גם ביבי מודה שצריך חוק תקציב חדש כדי להלחם בקורונה:
  "כדי שזה לא יקרה צריך גם משאבים, הצלחנו להישאר במסגרת התקציב, אבל זה לא צפוי להימשך, נצטרך להשקיע כסף גדול ונצטרך תקציב מיוחד לקורונה"

  אהבתי

 21. תינוק אומלל, רק נולד, נדבק בוירוס. לא ברור אם ברחם או בלידה עצמה. מוגדר כיצור הצעיר ביותר הנושא נגיף הקורונה. כאן:

  https://bit.ly/3aP1LsK

  אהבתי

 22. ימות המשיח…

  אהבתי

 23. טוב.. הוא סרקסטי. אבל גנץ באמת לא הפגין רושם טוב בחודשים האחרונים. אולי עוד תהיה לו הזדמנות ב'. בכלל כל הקוקפיט מאכזב. לפיד התמסר לנקמה בנתניהו (מובנת והגיונית כשלעצמה) כאילו אין שום דבר אחר בעולם; יעלון הפך את האובססיה האנטי ביביסטית שלו למשהו שמסכן את התנהלותו השפויה; אשכנזי דווקא נראה הגורם החיובי אבל לא שומעים ממנו הרבה.

  אהבתי

 24. תמריץ,
  "גנץ באמת לא הפגין רושם טוב בחודשים האחרונים"? הבן אדם הקפיד להיכשל בכל תפקיד שמילא בעשורים האחרונים.
  אשכנזי הוא טרמפיסט בכח"ל. נראה לי הוא מתכנן להזיז את גנץ (החמור בפיו) ולבוא במקומו. אשכנזי נחש לא קטן.

  אהבתי

 25. כמה הרהורים ראשוניים על הקשר שבין דתות לבין מגפות

  1. התרשמותי (האולי מוטעית) מדיווחי חדשות על מקבצי הנדבקים הראשונים בקורונה – בולטות ניכרת של אספות דתיות (מכל הדתות).
  – בדרום קוריאה – הנדבקים הראשונים היו חברי כנסיה נוצרית.
  – באיראן – תמותה גבוהה במיוחד בקרב העולים לרגל ומתפללים בעיר הקדושה קום שהפיצו את המגפה לשאר איראן.
  – בניו יורק – מוקד הפצה בקרב יהודים שהתפללו באותו בית כנסת /למדו באותה ישיבה.

  ברור שהמונים מצופפים, כנהוג בכל האספות הדתיות, הם המענה המושלם למשאלות כל חיידק וכל נגיף נושא מגפה.
  מה שמעלה בי את התהיה האם דת שאינה כוללת התתכנסויות קהילתיות מסוגלת בכלל לשרוד.

  2. קטע מכתבה על השפעת הקורונה על איראן:
  ———
  " …נגיף הקורונה אינו רק אתגר פוליטי עבור האייתוללות, אלא גם כה קשה ללגיטימיות האידיאולוגית שלהם. מרכזי דת ברחבי המדינה (כמו בעיר הקדושה קום) הפכו למוקדי הדבקה עיקריים. והתגובה האיטית מאוד מצד המשטר להתפשטות המחלה מדגישה עוד יותר את הנתק בין הממסד הדתי לשאר העם. כפי שציין מהדי חלאג’י ממכון וושינגטון, בשנים האחרונות בכירי הדת באיראן נהגו “לדחות באופן בלתי-מתפשר את הרפואה המודרנית ובמקומה לקדם ‘רפואה אסלאמית’ כמדע האמיתי הנובע מחוכמה אלוהית”. כיום, מתגלות ההשלכות האסוניות של המדיניות הזו על מצב הבריאות הכללי של המדינה. …"
  ————————-
  ההנחה המוקדמת שלי היא שבעת מצוקה, על אחת כמה וכמה בעת סכנת מוות, עולה הדבקות בדת. בכל דת.
  מצד שני, פגיעה קשה במיוחד של מגפה דווקא במאמינים דתיים – יכולה ללמד שהדבקות בדת אינה מגינה ממוות.
  מצד שלישי, אם האמונה בדת (היהודית) שרדה אפילו את השואה – היא אמורה לשרוד בקלות כל מגפה

  3. סגן שר הבריאות ליצמן ביקש להחריג מוסדות חינוך חרדיים מחובת סגירה.
  (למרבה השמחה הוא סורב. למרבה הצער – המשטרה דיווחה על עשרות מוסדות לימוד חרדיים שנותרו פתוחים למרות חובת הסגירה).
  הרב קנייבסקי הורה לישיבות להמשיך את ההתכנסויות ההמוניות. חלקן נענו לו.

  שניהם מוערכים כאנשים נבונים.
  שניהם גם יכלו להפיק לקחים מתוצאות השיהוי של האייתולות האחראניות מהטלת עוצר על כל המקומות הקדושים וסגירתם.
  – האם ליצמן וקנייבסקי הניחו שהדבקות הדתית של תלמידי הישיבות החרדיות תגן עליהם מהדבקה בוירוס?
  – או שהם מוכנים לשלם את המחיר של כמה אלפי חרדים קשישים ו/או בעלי מחלות רקע שימותו מהוירוס בכדי לא להסתכן ב …. ?
  – משהו אחר?

  4. גם הוואקף המוסלמי סירב לסגור בפני מאות מתפללים מוסלמים את מסגד אל אקצה.

  האם קיים מתאם שלילי משמעותי בין יכולת /נכונות להתגמש ולשנות הרגלים (לדוגמא בגלל מגפה עולמית) לבין רמת דבקות בדת?

  5. הקנצלרית אנגלה מרקל, (בת כומר מזרח גרמני, שאותה למדתי לסווג כמאמינה אדוקה למרות העדר סממנים חיצוניים), מסרה צפי די מזעזע על אחוזי ההדבקה הצפויים בגרמניה.
  למרות זאת היא מסרבת בתוקף לסגור את שערי גרמניה. להגנת מדיניותה היא טענה שהם לא מאמינים בסגירת גבולות.

  מסקרן אותי להבין באיזו מידה מרקל פועלת מתוך "עקרונות דתיים" (של דת הגלובליזציה? ו/או של מירוק חטאי העבר של גרמניה וקבלת מחילה אלוהית עליהם?)
  האם יתכן שמדינה הידועה כדי חילונית, כמו גרמניה, בחרה שוב ושוב בקנצלרית דתית ומאפשרת לנווטה על סמך עקרונות אידיאולוגיים כל כך אנטי-פרגמטיים?

  Liked by 2 אנשים

 26. אפרופו קוקפיט ורבנים ומגיפות, תאהבי את זה קמיליה, תיקון אוירי שערכו רבנים בטיסה אשכרה :

  " שופרות, חצוצרות ופיטום הקטורת: מקובלים ערכו "תיקון אווירי" נגד הקורונה
  רבנים בכירים הקיפו במסוק את כל גבולות המדינה "למען הצלת ושמירת עם ישראל ממגפות קשות בעת הזו", ו"גזרו" שהמחלה לא תבוא בהם; בצפון נערכה "תפילה סלולרית" כדי שלא לסכן את המשתתפים בהידבקות "

  ועכשיו : We are all safe right now

  כאן :

  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5691558,00.html

  Liked by 1 person

 27. בקיצור, עוצו עיצה, ותופר …. אבל, לא פחות מענין, אפרופו אלוהים ובקטריות, ויכוח נדון במשך זמן, עם היצור/ בקטריה מוזרה הזו, מדהימה, שמעוררת או מחדשת למעשה, ויכוחים או דיאלקטיקה קלאסית, בין אלוהים מחד, לבין אבולוציה מאידך, מומלץ מאוד:

  https://www.abc.net.au/news/science/2019-11-07/evolution-supported-by-bacterial-flagellar-motor/11635276

  Liked by 1 person

 28. לגבי הרב קנייבסקי אני בספק עד כמה הוא מודע ומבין. מהסרטונים שמפיצים מקורביו הוא לא נראה מישהו שמנהל שיחות ערניות עם בני ביתו. החלטתו היא מיסטית, לא שיקוף של אידיאולוגיה חרדית קלאסית. לא סתם אבישי בן חיים קורא לו:"מרן מיסטי". עמיתו ראש ישיבת פונוביז' הרב אדלשטיין הוציא הוראה הפוכה מה שהביך מאוד את העולם החרדי.

  אהבתי

 29. אהבתי את 5. מהתבוננותי בעולם אי אפשר לדון באופן שבו בני דתות שונות מתמודדים עם קשיים באמונה בלי לשאול זאת גם על בני כת הפי סי והנאורות.

  אהבתי

 30. לקמיליה:
  אינני יודע מאיפה הבאת את הטענה שבאירן דוחים את הרפואה המודרנית מטעמי דת? זה די נדיר שדת כלשהי תדחה את הרפואה המודרנית שכמעט תמיד לא עומדת בסתירה לעקרונות אף דת. בכלל מאיפה יש לה אינפורמציה כל כך רבה על הנעשה באירן? אולי המקור לכך הוא מקור אנטי-אירני שאוהב להעליל עליהם סתם עלילות (במיוחד במצב שבו לא כל כך ברור מה קרה)? בכל אופן באיטליה המצב הרבה יותר גרוע (מספר הנדבקים גדול פי 2 מאשר באירן ומספר המתים גדול פי 3 למרות שאוכלוסיה איטליה קטנה מאוכלוסית אירן) למרות שהיא מדינה אירופאית מודרנית. הרושם שלי שהנגיף מכה בצורה אקראית (וזה די טבעי כי לפי האקראיות יש סיכוי גבוה שמדינות מסויימות יפגעו קשות ומדינות אחרות לא יפגעו כמעט) בגלל שדוקא מדינות מפותחות נפגעות יותר.

  אהבתי

 31. עוד משהו לגבי שוק ההון:
  אם שוק ההון בארצות-הברית מכפיל את עצמו פי 867 במשך 100 שנים (1.07% בשנה) האם לא צפויה התמוטטות מוחלטת בקרוב?
  נניח שבארצות-הברית היו לפני 100 שנים פי 4 פחות תושבים (רק 80-90 מיליון תושבים) ונניח שרמת החיים הממוצעת עלתה פי 4.
  לפי זה שוק ההון צריך היה להכפיל את עצמו רק פי 16.
  אבל הוא הכפיל את עצמו כמעט פי 1000.

  (כמו כן צריך לציין ששוק שעולה ב-1.07% לשנה מכפיל את עצמו פי 2 כל עשור).

  אהבתי

 32. arn,
  ב 1.07% לשנה המספרים לא מסתדרים. האם התכוונת ל1.07 שזה כמו 7%?

  אהבתי

 33. ל arn,
  הייתי אמורה לצרף לינק לכתבה שציטטתי חלק ממנה.
  אבל עדין לא מאוחר מדי לתקן את המחדל

  https://mida.org.il/2020/03/15/%D7%9E%D7%A6%D7%91-%D7%97%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%9D-%D7%90%D7%99%D7%A8%D7%90%D7%9F-%D7%A7%D7%95%D7%A8%D7%A1%D7%AA-%D7%AA%D7%97%D7%AA-%D7%94%D7%A7%D7%95%D7%A8%D7%95%D7%A0%D7%94/

  הכתבה הזו נראית לי רצינית יותר מסתם עלילת פייק ניוז של איזשהו מתנגד משטר איראני יצירתי.

  אבל כמובן שאין לי שום מקןרות מידע עצמאיים על הנעשה בתוך איראן.

  אני יוצאת מנקודת הנחה שיש עמדות שונות לגבי רפואה מערבית ו"רפואה איסלמית" (? ? ?) בקרב חכמי הדת האיראנים. חלק אינטגרלי מכל דת משמעותית אלו מחלוקות תיאולוגיות.

  בנוסף, איני מסוגלת לשכוח את העובדה שבתקופת מלחמת העולם הראשונה – כמעט מחצית מהחרדים בירושלים, בני "היישוב הישן", נפטרו מרעב ו/או ממחלות מדבקות. אסון בקנה מידה דומה, אם כי נמוך יותר, אירע גם בריכוזים אחרים של בני "היישוב הישן". לדוגמא בצפת.
  גם שאר היהודים שחיו אז בארץ, תחת השלטון העותמני העוין, סבלו בתקופה זו מרעב וממחלות מדבקות – אבל בקנה מידה אחר לחלוטין.
  מה שיכול להצביע על כך שיכולת / נכונות הישוב החרדי להתאים עצמו לשינויים דרמטים בנסיבות, ולשנות את כל הרגליהם, הייתה נמוכה משמעותית משל בני "היישוב החדש".

  מה שמזכיר לי שגם בתקופת השואה אחוז הנרצחים החרדיים היה גבוה משמעותית מאחוז היהודים הלא חרדים שנרצחו.

  תמריץ הדגיש מספר פעמים את יכולת ההתאמה האבולוציונית, המופלאה בגובהה, של המגזר החרדי.
  אבל לפנינו גם דוגמאות הפוכות.

  (אגב, ממה שקראתי לגבי הנחיות העדה החרדית, האולטרה קיצונית, למאמיניהם בתקופת קורונה:
  יש להפסיק מיידית את כל ההתכנסויות ההמוניות מעוטות החשיבות (*). אבל להמשיך כרגיל את כל ההתכנסויות ההמוניות החשובות. כלומר את לימודי התורה החשובים בישיבות.
  מה שניתן להפסיק, לתפיסתם, כולל את לימודי הפעוטות, לימודי הנשים, ולימודי ה"חול" של הגברים.
  ניתן להסיק מכך רבות על תפיסות העולם שלהם. אך קשה לי לראות בכך עדות ליכולת התגמשות והתאמה לשינויים דרמטים בסביבה)

  אהבתי

 34. קמיליה אני לא דואג לחרדים במשבר הקורונה. האוכלוסיה הפגיעה שאצל האיטלקים היא 20 אחוז, אצלם היא אולי 3 אחוז.

  אהבתי

 35. arn, מעריכיות בצמיחה כלכלית היא הוזלה למשל של אותו מוצר פי 2. זה לא קשה להשיג וזה קורה כל הזמן. נניח שיש 2 מוצרים בשוק שואב אבק דור 2 ושואב אבק דור 1. והמתקדם נמכר במחיר גבוה פי 2. הוא יוזל למחיר של קודמו ואז יהיה שואב דור שלישי חדש וגם הוא יוזל למחיר של קודמו וכו'. נשיג כתוצאה מכך צמיחה פי 2 בשוק השואבים שנה אחרי שנה בלי שזה יאיים כלל על המשאבים הפיזיים של העולם.

  אהבתי

 36. באמת ידיעה מעניינת ודי מדהימה. מלחמה שמתנהלת בין גרמניה לארה"ב, חילופי גרסאות והאשמות, בקשר לטענה או האשמה של הגרמנים, שטראמפ מחפש לגזור קופון, על הגב של הגרמנים, או ליתר דיוק, על הגב של חברה או מעבדה גרמנית, השוקדת על חיסון לקורונה. טראמפ על פי הנטען, הציע להם סכום כסף גדול, בשביל לקבל בלעדיות וכדומה על פיתוח וכו… האשמות קשות. כאן:

  https://www.theguardian.com/world/2020/mar/16/not-for-sale-anger-in-germany-at-report-trump-seeking-exclusive-coronavirus-vaccine-deal

  להתראות

  אהבתי

 37. לא כל שכן, שזה בתמיכת המשותפת כפי הצהרתו , לא קואליציה של ממש, וישיבה בממשלה. אבל, זוהי עמדה די קיצונית ( אם כי באמת רבים מגלים התנגדות נחרצת ממש , אבל, לא רבים, עד כדי הצהרה על מרי אזרחי ).

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: