לרוץ כשהמוות שולח ידיים

מה הסיכוי שתמותו השנה? שאלה מקאברית, אבל אפשר לקבל לה תשובה מדויקת מאוד באמצעות התבוננות בלוחות התמותה של הלמ"ס, שעל פיהם מחושבת תוחלת החיים בישראל.

בגיל 30 הסיכוי של גבר למות בתוך שנה הוא 5 לרבבה, בגיל 50 הסיכוי עולה ל-30 לרבבה, בגיל 70 הסיכוי כבר עומד על 200 לרבבה (כלומר 2% מהגברים בני ה-70 ימותו בתוך שנה).

ומה סטטיסטיקות הקורונה שמגיעות כרגע? בגיל 30 יש 0.2% סיכוי תמותה לנדבקים, בגיל 50 הסיכוי עומד על 1.2% ובגיל 70 הוא מגיע ל-8%. נראה שיש הבדלי גברים ונשים. לשם הפשטות הזנחתי אותם וחישבתי הכול לפי סיכוייו של גבר.

אפשר להסיק שהסיכוי למות מקורונה גדול פי 4 מהסיכוי הרגיל למות לפי הגיל בשנה נתונה. קחו את כל גורמי הסיכון של החיים בשנה הקרובה – תאונות דרכים, מחלות לב, סרטן, טרור, בן זוג רצחני, חיידקים ונגיפים רגילים. הקורונה שקולה לכולם ביחד ואז שוב ושוב ושוב. ארבע פעמים. לא, זו ממש לא שפעת. זו המגפה החמורה מזה מאה שנה.

איזה אומדן הייתם נותנים לסיכוי שתשרדו את ארבע השנים הקרובות? זה הסיכוי שתשרדו את החודש הקרוב אם תחוו בו הדבקה בקורונה. הידבקות בנגיף היא כאילו החישו אתכם דרך מנהרת הזמן ארבע שנים כשידיו של המוות מגששות אחריכם לאורך הדרך. מצד שני, רובנו מצפים ללא היסוס לשרוד עוד ארבע שנים, אז זה לא עד כדי כך מבעית. אבל זה בכל אופן מבעית, ובפרט למבוגרים שבינינו.

בארבע השנים הקרובות נקבל הרבה החלטות שמטרתן להקטין את סיכויינו למות במהלכן. נלך לבדיקות רפואיות שגרתיות, נהיה ערים לסימפטומים מוזרים של הגוף, נשתמש בתרופות שנרשמו לנו, נדאג לאביזרי בטיחות ברכב, נוותר על טיולים במקומות מסוכנים, נחצה כביש בזהירות ועוד כביש ועוד כביש.. כמו פתק עם רשימת הוראות צפופות שמתכווץ לתוך אגרוף, אפשר לדחוס את ארבע השנים האלו לתקופה קצרה (יש לקוות) שבה עלינו לעשות הכול לחמוק מהנגיף.

הגדלת סיכוי התמותה השנתי פי ארבעה היא קציר דמים עצום. ומנגד, למתן ערובות לאריכות חיים למשך ארבע השנים הקרובות הוא יש שווי אדיר. אנשים היו משלמים על כך הון עתק ובפרט אנשים מבוגרים. הסיכון והתועלת בפירוש חמורים מספיק כדי להצדיק את סגירת המדינה והעולם כולו עד יעבור זעם. ויפה שעה אחת קודם.

13 תגובות על ״לרוץ כשהמוות שולח ידיים״

 1. תמריץ,
  השוות תפוחים לאגסים.
  השוואת אחוז התמותה השנתי צריכה להיות מול אחוז התמותה מקורונה עבור כלל האוכלוסייה (באותו גיל) ולא לאחוז התמותה מנדבקים.

  Liked by 1 person

 2. נתוני התמותה גבוהים משפעת אבל כנראה נמוכים מהמספרים שנתת. הם לא לוקחים בחשבון נדבקים שכלל לא אסימפטומטיים או עם סימפטומים קלים שכלל לא יגיעו למערכת הרפואה ולא יבדקו.

  אהבתי

 3. מי שחוזה 70 אחוזי הדבקה חושב שבידוד הופך ללא רלוונטי והמסקנות שלו הפוכות משלך לגבי סגירת המדינה והעולם

  אהבתי

 4. בסין נקטו צעדי בידוד קיצוניים. לכל שאר העולם, כולל לנו, הייתה התראה מראש, ועדיין מסרבים לעשות משהו. בגלל חששות על הכלכלה. הכלכלה תסתדר.. אי הבנת MMT הופכת לעניין קיומי. כסף זה רק כסף ואפשר יהיה לספק אותו בשפע בתום המשבר. כרגע צריך להסתגר ולהשאיר רק את הסופרמרקטים פתוחים ואת העסקים שמאפשרים להם להישאר פתוחים. כלכלת השירותים צריכה להיעצר לחלוטין.

  אהבתי

 5. ככל שאני קורא עוד הבלים כגון זה של אשרת קוטלר, המגיעים מאנשי מחנה רק-לא-ביבי, כך אני מוצא את עצמי מתרחק עוד ועוד מהמחנה הזה.
  באיטליה, שאיחרה להגיב, יש כבר אלף מתים. בכל מדינות אירופה נוקטים צעדים דרסטיים. רק בישראל הצעדים האלו הם בלוף של ביבי הרשע.
  אכן, הטמטום, העוורון והנטייה לפרש כל דבר בהתאם להשקפת עולם שכבר נקבעה ולעולם לא משתנה הם נחלת שני הצדדים. מביך.

  Liked by 1 person

 6. אושרת קוטלר לא מייצגת.. נדב אייל ייצג בכבוד רב את העיתונות הישראלית. פועלו במשבר היה עד עתה אירוע מופתי.

  אהבתי

 7. תמריץ, מסכים שהיא לא מייצגת אבל אותי היא מאכזבת בתור נציגה בולטת של המחנה אליו אני משתייך (פחות או יותר) אשר התרשמתי ממנה בעבר כאישה חכמה, רהוטה ורציונלית. אני נוטה להסכים עם האבחנה הגורפת שלך שהאייקיו של השמאלנים גבוה יותר, אבל הנה אנחנו רואים שאף צד לא מחוסן מטיפשות, צדקנות ושנאה (וקורונה).

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s