נעבור את החורף?

אחת השאלות המסתוריות והקריטיות באשר לנגיף הקורונה היא שאלת החורף. האם הנגיף צפוי להתפוגג עם בוא האביב או שיישאר איתנו חלילה לכל עונות השנה. זו הזדמנות להכיר סטטיסטיקה שלא רבים מכירים – מלאך המוות עובד קשה מאוד בחורף. שיעורי התמותה אינם מתפלגים שווה בשווה בין חודשי השנה. להלן נתונים אחרונים מישראל:

נפטרים בינואר נפטרים ביוני
2017 4,934 3,339
2018 4,517 3,356
2019 4,806 3,338

הייתי יכול לנחש שיש הבדלים, אבל ההבדל עצום! התמותה ממחלות ריאה ומשפעות מרקיעה שחקים בחורף. במידה מסוימת גם מחלות לב מסוכנות יותר בחורף.

כרגע נראה שההתפרצויות הקשות של הקורונה הן באזורים קרים – ווהאן, דרום קוריאה, אירן, איטליה. במקומות כמו סינגפור ותאילנד לא שומעים על התפשטות כה מהירה. לכן סביר שברחבי העולם הקורונה תחמיר את תמותת החורף. אבל עם בוא האביב הנגיף ייחלש. הנשיא טראמפ קידם את התיאוריה הזו בשבועות האחרונים, דבר אופייני לסגנונו הרגיל – להגיד דברי טעם אבל להישמע טיפש.

חלק מתהליך הציביליזציה האנושי הוא ההתגברות על הגורמים השרירותיים של החיים והמוות. למות רק כי הגיע החורף זה דבר שרירותי מאוד, ואכן התמותה העודפת בחורף נמצאת במגמת ירידה, לפי נתונים מבריטניה. עוד סממן של התקדמות העולם והתקדמות הציבילזציה האנושית. הקורונה כמובן עלולה ליצור סטיה חריפה זמנית, אבל מן הסתם המגמה ארוכת הטווח תעמוד.

14 תגובות על ״נעבור את החורף?״

 1. שאלה מעניינת וחשובה. ככלל , אחת הסיבות לתמותה יותר גבוהה בחורף בהקשר זה, היא הסיבה שחלונות סגורים, וכך, סיכויי ההדבקה גבוהים יותר ( מחמת העדר איוורור). אלא, שהכל תלוי בנקודת התנע. כאשר עסקינן במחלות רגילות ושוטפות, זה אולי מגביר התמותה או התחלואה. אבל, כאשר נקודת התנע, ממוקדת , וחיצונית ( כלומר, על מנת שהוירוס יהא נוכח, מישהו צריך לבוא מבחוץ ולשאת אותו ולהיכנס למדינה בכלל ) אזי, בחורף ניתן לטעון, שעדיף להישאר בבית, ועם חלונות או פתחים סגורים אפילו.

  כך או כך, הבעיה העיקרית להתמודד איתה, הינה מדינות חלשות ( כפי באפריקה למשל) שם אין להן הרבה משאבים ותודעה אפילו , להתמודד ולהכיל את הוירוס.

  מאוד מומלץ לקרוא כאן, ב- UN דיספטש , על ההתמודדות של ארגון הבריאות העולמי, עם הכלת הוירוס, ועזרה למדינות חלשות וכו… כאן:

  https://www.undispatch.com/why-we-should-be-thanking-our-lucky-stars-for-the-world-health-organization-right-now/

  להתראות

  אהבתי

 2. כאן למשל, 2 מאמרים, בקשר לכך, שבחורף מערכת החיסון נחלשת ( ולכן התמותה גבוהה יותר , עדיין מזקיק מחקרים מעמיקים יותר) ועוד: האויר היבש והקר, גורם לוירוסים להתפשט מהר יותר :

  https://www.medicalnewstoday.com/articles/323431#rhinoviruses-and-the-common-cold

  https://www.nhs.uk/news/lifestyle-and-exercise/study-finds-seasons-may-affect-immune-system-activity/

  להתראות

  Liked by 1 person

 3. רק נצטט ונתרגם בקשר להיחלשות מערכת החיסון בחורף ,מאחד הלינקים שהשארתי:

  Many researchers believe that exposure to cold weather can adversely affect a person’s immune response, making it harder for the body to fight off infections. Reasons for this may include:

  Reduced vitamin D levels. During the winter months, many people get less vitamin D due to reduced sun exposure. Research suggests that vitamin D plays an essential role in maintaining the immune system.
  Spending more time indoors. People tend to spend more time indoors during winter months, and viruses spread more when people are close to each other.
  Lower temperatures may affect immune response. A 2015 study found that exposing airway cells taken from mice to lower temperatures decreased the immune response of the cells against a mouse-adapted rhinovirus.
  Blood vessel narrowing. Breathing in cold and dry air causes the blood vessels in the upper respiratory tract to narrow to conserve heat. This may prevent white blood cells from reaching the mucous membrane, making it harder for the body to fight off germs.

  נתרגם ספונטנית:

  רבים הם החוקרים, הסבורים שחשיפה לקור משפיעה לרעה על התגובות של מערכת החיסון והיכולת שלה להילחם בזיהומים, הסיבות לכך יכולות להיות :

  – מחסור בויטמין D במהלך החורף ( בגלל חשיפה מצומצמת יותר לאור שמש ) ומחסור בויטמין D, גורם להיחלשות מערכת החיסון.

  – יותר זמן מבלים בתוך הבית או מקומות סגורים , וכך הקירבה בין אנשים לאורך זמן, מגדילה סיכויי ההידבקות.

  – טמפרטורות נמוכות פוגעת לרעה בתגובות המערכת החיסונית . מחקר ב- 2015 גילה, כי תאים במערכת הנשימה נניח , אשר נלקחו מעכברי מעבדה , ונחשפו לטמפרטורה נמוכה יותר, לגביהם , מערכת החיסון , גילתה עמידות או יכולת לחימה נמוכה יותר.

  – לבסוף, כלי דם נעשים צרים יותר. נשימה באויר קר ויבש יותר , גורמים לכלי הדם במערכת הנשימה העליונה , להיצר עצמם, על מנת לשמר חום . בכך, נמנע מתאי דם לבנים , להגיע לממברנות המוקוס , ובכך להילחם טוב יותר בוירוסים או חיידקים מזיקים.

  עד כאן התרגום:

  רק יוער , שממברנות המוקוס , הינן , מצטט מוויקיפדיה :

  קרום רירי (או רקמה רירית, ובקיצור: רירית; בלטינית: Tunica mucosa ובקיצור Mucosa, מוקוזה[1]) הוא רקמה דקה וורודה המצפה חללים ומשטחים באיברים שונים בגופם של היונקים, דוגמת איברי מערכות העיכול, הנשימה, הרבייה והשתן[2][1]. הקרום הרירי מפריש ריר.

  עד כאן הציטוט:

  והקרום הרירי הזה , יש לו תפקיד חשוב במערכת החיסון, ולחימה בחיידקים פתוגנים. יש להדגיש ,בלינק האחר, מחקרים מגלים גם קשר גנטי וכדומה ( להיחלשות מערכת החיסון בחורף).

  להתראות

  Liked by 1 person

 4. איתמר,

  בסוף כולנו נחשף לקורונה

  הרעיון הבסיסי הוא להרויח זמן כדי לפתח חיסון – הקיץ מרויח לנו זמן

  Liked by 2 אנשים

 5. ידעתי שבחורף התמותה גבוהה יותר מבקיץ, אך נדהמתי מגודל הפער.
  תודה על הבאת הנתונים.

  מתקשר עקיפות לנושא –
  סדרה של 3 מאמרים לא ארוכים מדי, מבוססי נתונים, של ד'ר אורי כץ על מערכת הבריאות בישראל.
  מצ'ב לינק למאמר האחרון בסדרה, שקל להגיע ממנו לשני הראשונים

  https://orikatz.wordpress.com/2020/03/05/health_gap/

  אחת מטענותיו העיקריות היא שפערי הבריאות בישראל אינם נובעים מהגיאוגרפיה (מרכז מול פריפריה, מרחק נסיעה לבית חולים וכד') אלא מהדמוגרפיה (גם מהכנסה אך יותר מכך מהשכלה).

  מכאן ניתן להסיק שהפתרונות אינם קשורים להקמת בתי חולים חדשים (כדברי הפוליטיקאים), אלא יותר להשקעה בחינוך בריאותי – מגזרי ושינוי הרגלים.

  .
  קטע לדוג' מהחלק השלישי:
  " … לבעלי השכלה גבוהה ישנו סיכוי נמוך יחסית להיות במשקל עודף, הם שותים פחות משקאות מתוקים, אוכלים יותר פירות וירקות, מבצעים יותר פעילות גופנית וכך הלאה. ההכנסה משפיעה גם היא על הנושאים האלו, אבל השכלה חשובה יותר.
  לעומת זאת, ערבים ובעלי הכנסות נמוכות נוטים שלא לקיים פעילות גופנית, לשתות יותר משקאות ממותקים, לעשן יותר וכדומה, ביחוד אם הם אינם משכילים.
  מעניין אגב לציין שחרדים אינם מאופיינים בהתנהגות בריאה יחסית לממוצע, וסובלים מהשמנת יתר, ולמרות זאת מדדי הבריאות שלהם חיוביים למדי – כולל מדדים אובייקטיביים כגון שיעורי תמותה ביישובים חרדיים. .."

  ₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

  מענין אותי ההסבר של תמריץ (ואחרים) לרמת הבריאות המפתיעה בגובהה של החרדים.

  (אני מחזיקה באמונה שלפחות חלק מההסבר הוא ש"העוני החרדי" הוא יותר מיתוס (לצרכי מס וקבלת הטבות והנחות) מאשר מציאות. כל מגזר שמסוגל לקנות המוני דירות, לכל המוני בני הדור הצעיר שלהם שהגיע לפרקו, אינו באמת מגזר עני )

  אהבתי

 6. מצטרפת להמלצת איתמר על ערך הויקיפדיה בנושא השפעת הספרדית.
  למרות, או בגלל, ההבדלים הבולטים מהקורונה.

  לדוגמא:
  – מהשפעת הספרדית מתו כל חלקי האוכלוסיה – כולל בני נוער וצעירים בריאים, ללא שום מחלות רקע. מהקורונה מתים בעיקר מבוגרים עם מחלות רקע וקשישים.
  (אני מודה שאחרי שיצא לי לבקר במחלקות גריאטריות סיעודיות, איני משוכנעת שהתפרצות קורונה בתוכן תהווה קללה. במדינה שאינה מכירה בהפסקת חיי אדם בגלל רחמים – אולי היא אפילו תהיה ברכה).
  – השפעת הספרדית נחתה על שורדי מלחמת העולם הראשונה, שסבלו גם מתזונה מאוד לא אופטימלית. הקורונה נוחתת על אנושות שבעה. (למרות שגם כיום התזונה המערבית השכיחה רחוקה מלהיות הרצויה).

  Liked by 1 person

 7. משפט נועז אמרת לגבי הברכה בקורונה. יש מאושפזי נצח קשישים עם פנסיה תקציבית שדופקת כמו שעון מדי חודש. עבור משפחותיהם הקורונה אסון כלכלי.

  אהבתי

 8. החרדים ציבור מאוד מודע בריאותית. הקשר אינו בין תוחלת חיים לעוני אלא תוחלת חיים לציוני פיז"ה. הבנות החרדיות, כפי שכתבתי בעבר, הן בין שיאני העולם בפיז"ה בהבנת הנקרא (במתמטיקה הרמה רק איטלקית בערך).

  אהבתי

 9. קמיליה, כמובן שיש הבדלים בין קורונה והשפעת הספרדית, הן במאפייני המחלה (אני לא בטוח שאנחנו יודעים כבר מספיק על התמותה מקורונה, הרופא שזיהה את הקורונה ומת ממנה בסין היה בן 35, בארץ החולה הכי קשה בן 38) והן במאפיינים של העולם. הצפיפות היום, ותנועת האנשים והסחורות בעולם מעלים גם את פוטנציאל ההדבקה וגם את הרגישות של הציוויליזציה לשיבושים.
  3718: חיסונים זה דבר מסובך, לא ניכנס לזה כעת. אין כל ערובה שכולנו נחשף לקורונה. לדוגמא הסארס (וירוס מסוג קורונה) נעלם כלעומת שהופיע.

  בכל אופן לא כיוונתי להשוואה מאפיינת בין קורונה והשפעת הספרדית אלא רק לציין שהאירוע יכול לדעוך, יכול להפוך לחלק כרוני מהחיים האנושיים (כמו שפעת רגילה) ויכול להפוך לאירוע שמחסל מיליארדים ומשנה את הציוויליזציה האנושית. אין לנו שום דרך להדביק 'הסתברויות' לכל קשת האפשרויות האלה.
  כמו כן אם נשב ביולי אחרי שהקורונה דעכה ונגיד כמה טוב שזה נגמר, תמיד צריך להתחשב באפשרות שזה אפילו לא היה הפרומו.
  אין מ לעשות עם האינפורמציה הזו. אני משתמש בה כדי לשכנע את אשתי לסקס כל עוד אפשר אבל אין בכך משום המלצה וכל אדם יפעל תוך התחשבות במצבו האישי.

  Liked by 2 אנשים

 10. לאיתמר,
  רק הערה:
  פורסם שהחולה הקשה ביותר בארץ, הנהג המזרח ירושלמי בן ה 38, הוא מעשן כבד (גם של נרגילות). ידוע שהתמותה מהקורונה היא בשל קריסה של מערכת הנשימה / של הריאות.

  כשמדובר על מוות בשל דלקת ריאות אי אפשר להתעלם מהעובדה שהריאות של מעשנים כבדים (ו/או אנשים החיים בזיהום אוויר קשה) שקולים למחלת רקע קשה. או לתוספת של עשרות שנים בגיל.

  אין לי מושג האם גם הרופא הסיני עישן. אבל הסטטיסטיקות על היקפי העישון של גברים בסין מחרידות. רבים מהם מעשנים כמו קטרים. ואפילו אלו שלא – חיים בזיהום אוויר סיני.

  ########################

  הועתק מרוטר – נציב נט.

  מומלץ במיוחד הקטע האחרון. קרן אור אמיתית בימי קורונה. השפעה אפשרית של הוירוס על התקדמות תוכנית הגרעין האיראנית.

  ———————–
  " … הפרלמנט האיראני קורא להטיל סגר על העיר הקדושה קום
  nziv.net

  … עבדול כרים חוסינזאדה, חבר הפרלמנט מאזור נג'אדה הזהיר, כי אי בידוד העיר קום והעיר ראשט, יהפכו את איראן למדינה הראשונה, מבחינת מספר קרבנות הקורונה בעולם.

  "הגופות בקום נערמות", כתב זדה בחשבון הטוויטר שלו. הוא גם הפנה את תשומת לב ל"אנשים עם מוגבלויות בראשט ".

  חברי הפרלמנט האיראני, מתחו ביקורת על כישלונם של הרשויות, שלא מסרו מידע בזמן לאזרחים, כך שיוכלו להגן על עצמם מפני הנגיף. לדבריו, קום היתה צריכה להיות בהסגר ברגע שזוהה מוקד הנגיף באיראן.
  איראן "שיקרה לאנשיה" על קורונה.
  על פי כמה דיווחים, משמרות המהפכה האיראני, סירבו להטיל סגר על קום, בגלל חשיבותה הדתית. הוא ציטט את ראש יחידת המודיעין, של המשמר המהפכני האיראני, חוסין אל-טייב, שתיאר את העיר קום,בגלל קדושתה "הכבוד של האיסלאם ".

  מאז החלה התפרצות הקורונה בקום, בשבוע השלישי של פברואר, הנגיף התפשט לרוב המחוזות באיראן.

  סעודיה קיבלה את "ההחלטה הקשה" כאשר הטילה סגר על מכה .. מדוע איראן ועיראק נמנעו מלעשות כך?

  על פי הסטטיסטיקה הרשמית האחרונה של הרשויות, 3,513 אנשים באיראן חלו במחלה המכונה COVID-19 ומתו 107.

  נתונים סטטיסטיים לא רשמיים על מספר האנשים שנדבקו בנגיף מראים מספרים גבוהים בהרבה, ומומחים הזהירו כי עד סוף החודש, 40 אחוז מאוכלוסיית טהרן תידבק בנגיף.
  הכתבה על טהרן : https://nziv.net/42308/

  הפרשן הצבאי של אתר נציב.נט העיר : פרט מעניין שטרם דובר עליו הוא ההשפעה של המצב הקשה בעיר קום על אתר הגרעין החשאי ״פורדו״. אתר העשרה לאורניום עם כוונה צבאית מובהקת.
  האתר נמצא רק 25 ק"מ מצפון לעיר ומרבית העובדים באתר גרים בעיר קום ומגיעים לעבודה שהבעות מאורגנות ואוטובוסים היוצאים מקום למתקן. אל מול המצב בעיר, קשה להאמין שאין עובדים מהאתר שלא חלו וייתכן והאתר עצמו נדרש לבידוד. "

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s