כן להסתמך על הערבים

נתניהו מנסה לקדם היום טענה לפיה ניצח את הבחירות 58 – 47, והיכן הרשימה המשותפת? היא לא כלולה.
אי אפשר לקבל את התפיסה הזו. זו גישה אנרכיסטית משום שהיא אומרת שבחלק מהזמן, כמו בשנה האחרונה, הפרלמנט הישראלי יהיה משותק ללא רוב לגיטימי לאף צד. זו אנרכיה, ואין שום פטריוטיות ציונית בעידוד אנרכיה. פוליטיקאים במדינות מערב אירופה הכניסו עצמם לשיתוק כזה כשניסו לפסול שיתוף פעולה עם מפלגות ימין קיצוני.

ביבי עצמו השקיע כל כך הרבה בהכנסת עוצמה לישראל לכנסת. החמאה על ראשו בכל מה שקשור לשיתוף פעולה עם מפלגות שאינן מתיישבות עם ערכי המדינה היהודית והדמוקרטית.

גישתו היא גם גישה גזענית שהעולם לא יוכל לקבל ושסותרת את המחויבות של התנועה הציונית להעניק זכויות שוות לערביי ישראל, מחויבות שעל בסיסה הושגה תמיכה בינלאומית בהקמת המדינה. הרי לא ניתן ברצינות לצפות מערביי ישראל להיות ציונים. צריך לכבד את העובדה שגם הם לאומיים ויש להם לאום משלהם. הימים שבהם מנחם בגין הצביע נגד הממשל הצבאי וח"כ ערבי מטעם מפא"י הצביע בעדו כבר חלפו עברו להם.

הימניים מפנטזים על פתרונות סיפוח שיגדילו את אוכלוסיית ישראל הערבית. האיוולת שבכך מומחשת יפה על ידי חוסר יכולתם להתמודד עם המשמעות האלקטורלית של הציבור הערבי שכבר קיים במדינה.

אם נתניהו היה מחלק בין בל"ד לשאר הרשימה המשותפת ניתן עוד היה לקבל זאת. לבל"ד אכן אין מקום בכנסת, ורק גישתם סותרת החוק של שופטי בג"ץ משמרת אותה בכנסת. אבל מפלגות כמו חד"ש ורע"מ הן לגיטימיות לחלוטין. שלילה גורפת של השפעתן פוסלת המוני אזרחים ערבים תורמים ושומרי חוק שחיים בינינו והורסת את הדימוי של ישראל בעולם. ביבי כמובן גם צבוע ביותר כי בעצמו השתעשע באפריל שעבר באפשרות להסתמך על ח"כים ערבים.

 

41 תגובות על ״כן להסתמך על הערבים״

 1. הרשימה המשותפת לא נכללת מהסיבה הפשוטה שנציגיה ראויים יותר לשמש כדוברי החמאס ולא כנציגי הציבור הערבי בישראל (אם כי אלה שבים ובוחרים בהם, מה שמעיד היטב על חלק ניכר מהערבים שחיים פה).
  את הלאומנות שלהם הם מוזמנים לקחת לרמאללה ולגור שם, אבל סביר להניח שלא יעשו זאת, כי החיים בישראל טובים.
  איפה עוד הם יוכלו לשתות את כספי קופת ביטוח לאומי בקשית? איפה עוד הם יוכלו לגנוב שטחים בנגב ובצפון, לבנות בפשטות בלי צורך בהיתרי בניה, בלי לשלם ארנונה ובלי לשרת ב"צבא הכיבוש"?
  איפה עוד הם יוכלו לכנות ראש ממשלה מכהן "וירוס שצריך להשמיד" בלי שיערפו את ראשם?
  ודי כבר עם סילוף העובדות. הימנים לא מפנטזים על סיפוח שטחים. הימנים, מצביעי הליכוד, מפנטזים על סיפוח בקעת הירדן, שם לא נמצא אף ערבי.
  החלומות הרטובים של סמוטריץ' ההזוי ובנט הנואש לא מצליחים לכבוש הרבה מנדטים וכוחם בירידה מתמדת.
  המפלגה בונה על עדר המצביעים הגזעני-אשכנזי של המפדל, בבונים סטייל סמוטריץ' במדי אסיר וכאלה שעדיין לא קלטו שבנט ושקד זה "רק דיבורים".

  Liked by 2 אנשים

 2. אני ממש חושש שהאיש הזה דוחף אותנו על סף המרי אזרחי או גרוע מכך בגלל עניניו המשפטיים. הבן שלו כבר משתף בפייסבוק שהשב"כ התעסק עם ספירת הקולות.

  אהבתי

 3. Thinking Aloud – נראה לי שאצלכם בשמאל יש אנשים שכבר הגיעו למצב של הפרעה פסיכיאטרית רצינית. אתם כ"כ שונאים את ביבי שאתם עוצמים עיניים לנוכח העובדה שבני גנץ הוא דביל מושלם, עילג, חסר יכולת לדבר מול קהל, חסר ידע*, ואת זה אנשים שמכירים אותו אומרים, לא אני.
  כשתלמדו שם בשמאל הסהרורי להציג מועמד ראוי, ויותר חשוב מזה – אידאולוגיה ראויה (כן, "רק לא ביבי" זו לא אידאולוגיה), אז אולי יקחו אתכם ברצינות.
  בינתיים תשארו עם יהיר לפיד שלכם, שמוכיח שקהל הבוחרים שלו יותר טיפש ממנו. בן אדם שמשנה את דעותיו 3 פעמים ביום, שופך ים של מילים בלי להגיד כלום, מוכיח בורות מביכה באנגלית ובהבנת הנקרא. זה האיש שאתם סוגדים לו – אז כאמור, לך תמצא מנהיג ראוי עם אידאולוגיה, ועד אז, אולי תפנה את החמוצים לטיפול שליטה בכעסים או משהו. תברר בקופ"ח (הא שכחתי, "מערכת הבריאות קורסת!").

  אהבתי

 4. תמריץ,
  אני מתפלא עליך, אתה רוצה להתחבק עם תומכי רצח העם בסוריה?

  אהבתי

 5. כל עניין ה"58 מול 62" הוא אחיזת עיניים. החרדים ילכו עם מי שיציע להם יותר כסף, וכבר ישבו בעבר עם ממשלות שמאל. לא ברור לי מדוע מציגים את הדברים כפי שמציגים אותם. יותר נכון לדבר על ליכוד + ימינה מול כחול לבן + איך שלא קוראים לאיחוד השמאל. וזה כאשר ברור לכולם שלפחות מה שהיה פעם המערך ישקלו לשבת עם הליכוד, וימינה ישבו עם כחול לבן בתנאים מסויימים. בסופו של יום כחול לבן והליכוד לא באמת שונות מבחינת האג'נדה.

  לעניינינו ברור שלא ניתן להקים ממשלה עם הרשימה המשותפת, שכפי שכבר אמרו לפני הם מפלגה שדומה בדיעותיה לחמאס יותר מכל דבר אחר. וכפי שאמרה קרולין, הרי ערביי ישראל בוחרים בה, זה לא שהם "חושבים אחרת" כמו ששמאלנים מסויימים מנסים להציג. במיוחד הצחיקו אותי תושבי המשולש שמחו כנגד "טרנספר" לא קיים לרשות – למעשה, רק שינוי האזרחות שלהם והעברת השטחים שלהם לרשות – בעודם מניפים את דגלי הרשות. אם ערביי ישראל החליטו שהם חלק מהרשות אז שיהיו ויפסיקו להתבכיין.

  מי שחושב על ממשלת מיעוט של "גוש השמאל מרכז" בתמיכת המשותפת מחוץ לממשלה שיחשוב שוב. מה יקרה ביום שנצטרך להפציץ את עזה? או לבצע פעולה ביהודה ושומרון? הרי באותו יום תיפול הממשלה. לכן מצב כזה לא יקרה. לכל היותר יקימו ממשלה קצרת מועד כדי לחוקק חוקים שיגבילו את כהונת ראשי הממשלה. ממשלה *יציבה* יחסית היא או ממשלת אחדות, או ממשלת ימין צרה או ממשלת מרכז צרה. בשני התסריטים האחרונים החרדים חלק מהקואליציה.

  עוד דבר משעשע הוא שנתניהו, באמצעות מיקי זוהר, ניהל מגעים עם הרשימה המשותפת אחרי הבחירות הקודמות, בעוד כלפי חוץ הוא מחשק את גנץ מלעשות את אותו הדבר. לפחות גנץ הבין כבר את התרגיל הזה.

  Liked by 1 person

 6. לא כל כך קל להפיל ממשלה. אין כיום בישראל הפלה באי אמון כשאין ממשלה חלופית. לממשלה שתוקם בחסדי המשותפת יהיה מרחב תמרון מסוים..

  Liked by 1 person

 7. תמריץ,
  אסד נלחם למען אסד, בן ברית של האירנים וחיסל פי 10 יותר חילונים מאשר כל הג'יהאדיסטים גם יחד.
  אצלנו הבבונים אין אמונה בערבי אפילו אם הוא 10 אמות בקבר.

  אהבתי

 8. אני מסכים עימך תמריץ: ערבי שמכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית יכול להיות חלק מהקואליציה וגם לקבל תפקידי שר. עם זה אני מסכים. בעיני, היותו של אדם ערבי אינה מכשלה ואינה פוסלת אותו. כמו שדרוזי שמכיר במדינה יכול להיות בקואליציה וגם לקבל תפקיד שר.
  אבל זה לא נכון שרק בל"ד מתנגדת למדינת ישראל כמדינה יהודית. בל"ד קוראת להשמדת ישראל, רע"ם וחד"ש (רק) קוראות לשינוי מהותה של המדינה מן היסוד וביטול צביונה היהודי.
  לכן איתם אני לא מוכן לשבת בקואליציה ובממשלה.

  Liked by 1 person

 9. העמדה של המפלגות הערביות נוסחה במספר מסמכים, שהעיקרי שבהם הוא "מסמך החזון".
  לפי "מסמך החזון" מדינת ישראל היא תולדה של פעולה קולוניאליסטית והיא חייבת להשתנות ולהפוך למדינה רב-לאומית ולא מדינה יהודית. זה כולל ביטול של חוק השבות, וחקיקת חוק "העדפה מתקנת" של זכות שיבה לפלשתינים.

  פירוט נוסף כאן:
  https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%A6%D7%94%D7%A8%D7%AA_%D7%97%D7%99%D7%A4%D7%94

  יש ללחוץ כדי לגשת אל %D7%94%D7%97%D7%96%D7%95%D7%9F%20%D7%94%D7%A2%D7%AA%D7%99%D7%93%D7%99%20%D7%A9%D7%9C%20%D7%94%D7%A2%D7%A8%D7%91%D7%99%D7%9D%20%D7%94%D7%A4%D7%9C%D7%A1%D7%98%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%9D%20%D7%91%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C%20heb%5b1%5d_1.pdf

  https://eretzacheret.org/%d7%9e%d7%a0%d7%a1%d7%97%d7%99-%d7%94%d7%97%d7%96%d7%95%d7%9f-%d7%90%d7%99%d7%a0%d7%9d-%d7%9e%d7%a2%d7%95%d7%a0%d7%99%d7%99%d7%a0%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%94%d7%a9%d7%aa%d7%9c%d7%91-%d7%91%d7%97%d7%91/

  Liked by 1 person

 10. קשה לי להאשים מפלגות ערביות על כך שאינן תומכות בתנועה הציונית שגרמה לגירוש אבות אבותיהם מהארץ ולנכבה.
  הם פסולים לממשלה. כל ממשלה תהיה ציונית והם לא. הם גם לא היו רוצים לשבת בה בעצמם. אבל נוכחותם בכנסת לגיטימית ולגיטימי לרקוח איתם דילים כאלו ואחרים.

  אהבתי

 11. תמריץ הערבים שכאן אבותיהם לא גורשו אחרת גם הם עצמם לא היו כאן. לגבי אלה ש"גורשו" רובם עזבו בהמלצת צבאות ערב במטרה לכבוש את הארץ. רובם גם לא היו תושבים מקוריים של הארץ. צריך תמימות מופלגת בשביל לא להבין שהמניע של מנהיגי המפלגות הערביות דהיום הוא שנאת היהודים ולא שום דבר אחר.
  אחרי ההסכמה עם יאיר לגבי ערבים שהם לא אנטי ציונים אני חושב שאחת הטעויות הגדולות של הימין הוא חוסר פניה לציבור הערבי. כמה ערבים שדיברתי איתם מעדיפים את נתניהו על גנץ הם רוצים כלכלה מצליחה ומדינה מצליחה, הם מצביעים לרשימה ערבית מתוך שבטיות. היתה תקופה שדרעי פנה למגזר הערבי וקיבל קולות מהם.

  אהבתי

 12. קרולין,
  אני לא איש שמאל' הצבעתי לליכוד עד אפריל 2019. מאז הצבעתי לליברמן.
  את בני גנץ אני לא מחבב.
  ביבי לא יכול להיות המנהיג של הימין הליברלי וודאי לא של המדינה.
  את מפיצה רעל בדיוק כמו הבן שלו.

  אהבתי

 13. כשפוגשים ערבים אחד על אחד שומעים מהם שמעניינות אותן הבעיות שמעניינות אותנו. כלכלה, בריאות, חינוך, תשתיות וכד'. הערבים הם חמישית מהמדינה והשטות הכי גדולה שמפלגות לא ערביות עושות זה להתעלם מהציבור הזה. זו הסיבה היחידה שהם מצביעים למשותפת, לא כי הם אוהבים אותה אלא כי אין להם אלטרנטיבה. אין שום סיבה שלא יהיו 20 אחוז ערבים בכל מפלגה אחרת וצריך להפסיק את הנרטיב של אנחנו והם. זה מה שיגרום בסוף למפלגה הזויה כמו המשותפת להיעלם מהנוף. באופן אבסורדי מי שמחזק את המשותפת הם ביבי וגנץ.

  Liked by 1 person

 14. גם כשתפגוש חרדים הם לעתים קרובות יתנגדו להרבה ממה שעושות המפלגות החרדיות. אבל בסוף לאדם יש זהות פוליטית והוא מצביע לפי הזהות הזו. ערבים מן השורה לא עוסקים בהכרח יומם ולילה במחשבות פוליטיות אבל הם לא ציונים, והמפלגה שתייצג אותם ברוב המקרים לא תהיה ציונית.

  Liked by 1 person

 15. אני מברך על התחזקות הנציגות הערבית בכנסת וזאת מ-2 סיבות:
  1. עקרונית – מדובר בציבור גדול שצריך ייצוג. אני יכול לקוות שהייצוג הגדול הזה יופנה לטיפול בבעיות האוכלוסיה הערבית במקום לכרסום הלגיטימיות של המדינה.
  2. טקטית – ההתחזקות הזאת קוברת את השמאל.

  כמו תמריץ, אני מסכים שאדם ערבי הוא ערבי וזאת זהותו ולדרוש ממנו לשרת בצבא שלוחם כנגד ערבים אחרים, או לדרוש ממנו להצביע למפלגות ציוניות וכדומה – זה פשוט מיותר. זה לא מגיע ממחשבה של פוליטיקה של זהויות אלא שבמדינת לאום – המיעוט מצביע למפלגות שמייצגות אותו – וזה בסדר.

  אם צריכות לקום מפלגות אלטרנטיביות לערבים (שמטפלות בבעיות האמיתיות שלהם) – אז גם הן יכולות להיות מזוהות כערביות ואין בזה שום בעיה. הצורך שלנו להחליט בשביל ערבים מהי צורת הבחירה הראויה להם נראית לי לא נכונה. כרגע, הערבים בוחרים במפלגות שמכרסמות בלגיטימיות של מדינת ישראל – וזה חוזר אליהם בחזרה כמו בומרנג.

  ודבר אחרון (גם אם הוא יראה לכם מוזר):
  היחיד שיכול להכשיר את הערבים מבחינה פוליטית זה הימין !!
  השמאל לא כשיר לכך והעם לא יקבל זאת.
  אם הערבים רוצים להיות שותפים בממשלה – זה יכול להיות רק בשותפות עם ממשלת ימין. בממשלת שמאל זה לא יעבור.

  אהבתי

 16. לכל המעונין, החלטה מאוד חשובה ,של בית משפט של ערעור בהאג ( פלילי) :

  הבית משפט של קדם משפט, סירב לאשר בזמנו חקירה נגד ארה"ב וכדומה, בגין פשעים בינלאומיים שבוצעו באפגניסטן ועוד. בית משפט של ערעור הפך ההחלטה, ואישר חקירה :

  כאן להודעה לעיתונות:

  https://www.icc-cpi.int/Pages/item.aspx?name=pr1516

  כאן לפסק הדין עצמו:

  יש ללחוץ כדי לגשת אל CR2020_00828.PDF

  מי שלא מבין משהו, יכול לשאול ….

  להתראות

  אהבתי

 17. תמריץ כתב:
  1. " … בחלק מהזמן, כמו בשנה האחרונה, הפרלמנט הישראלי יהיה משותק ללא רוב לגיטימי לאף צד. זו אנרכיה, ואין שום פטריוטיות ציונית בעידוד אנרכיה. …"
  ——————–
  נכון, אבל –
  הפלונטר הפוליטי של המדינה הציונית, שאכן עלול להוביל לאנרכיה, לא יוכל להיפטר באמצעות נכונות לספוג פגיעה קשה ביהדותה /בציוניותה של המדינה.
  יש בטענה הנ'ל מעין סתירה פנימית.
  אך סביר שהרשימה המשותפת תדרוש, תמורת שיתוף הפעולה שלה עם מפלגת השלטון, "איחוד משפחות" עם פלסטינאים /ירדנים / סורים וכד' ו/או פגיעה משמעותית בחוק השבות.
  מה שעלול לשנות, לנצח נצחים, את ההרכב הדמוגרפי של מדינת ישראל.

  על פי השקפתי האידיאולוגית יהיה קל יותר לנסות לפתור את הפלונטר הפוליטי בדרכים אחרות ו/או להתמודד בדרכים חלופיות עם סכנת האנרכיה, מאשר "להיכנס לשותפות" עם אנטי ציונים. שותפות שכמעט בלתי אפשרי להניח שתסתפק בהטבות כלכליות, אך לא תנסה לפגוע קשות באבני היסוד של הציונות.

  חשוב להוסיף שרוב החרדים הם א – ציונים, ומטרתם העיקרית היא השגת הטבות כלכליות ואוטונומיה לנהל את ענייניהם הפנימים ללא מעורבות המדינה.
  אבל רוב הפלסטינאים בעלי תעודת הזהות הישראלית הם אנטי – ציונים. איני מאשימה אותם על כך, אבל מאוד חשוב בעיני שלא ימומש אף סעיף מ"מסמך החזון" של שלהם.

  2. " … פוליטיקאים במדינות מערב אירופה הכניסו עצמם לשיתוק כזה כשניסו לפסול שיתוף פעולה עם מפלגות ימין קיצוני."
  ———————
  לכל מפלגה פוליטית אמורה להישמר הזכות לשרטט את הקווים האדומים שלה לגבי שותפות קואליציוניות אפשריות.
  כולל הזכות לפסול על הסף מפלגות קיצוניות בימין ו/או בשמאל, מפלגות חרדיות ו/או איסלמיסטיות ו/או אנטי – דתיות וכדומה. אפילו אם פסילות שכאלו מובילות לשיתוק.
  `אחרת, אתה מבטל את חשיבות האידיאולוגיה בפני צרכי השעה.

  לא מזמן הצהרת שאתה מעריץ את הגמישות האידיאולוגית / הפוליטית של המפלגות החרדיות. את את נכונותן להעמיד את עקרון ההישרדות הפוליטית מעל הכל. אבל קיימת סכנה גם בגמישות – יתר: אבדן (או פגיעה קשה ב) הליבה האידיאולוגית.

  3. " … ביבי עצמו השקיע כל כך הרבה בהכנסת עוצמה לישראל לכנסת. החמאה על ראשו בכל מה שקשור לשיתוף פעולה עם מפלגות שאינן מתיישבות עם ערכי המדינה היהודית והדמוקרטית…. "
  —————
  קשה לי להסכים עם האנלוגיה בין הרשימה המשותפת לבין עוצמה לישראל.
  *גם* מהיבט חומרת הנזק הפוטנציאלי שעלולה ליצור מפלגה קיצונית ענקית בהשוואה לנזק של סיעה אחת בתוך מפלגה קטנה.

  4. " … גישה גזענית שהעולם לא יוכל לקבל ושסותרת את המחויבות של התנועה הציונית להעניק זכויות שוות לערביי ישראל, מחויבות שעל בסיסה הושגה תמיכה בינלאומית בהקמת המדינה. … "
  ————-
  * אין דבר וחצי דבר בין מתן זכויות פוליטיות שוות לכל אזרחי המדינה, תהיה אשר תהיה לאומיותם והשקפתם הפוליטית, לבין הצבת קווים אדומים אידיאולוגים.

  * הפסילה האידיאולוגית של אנטי ציונים אינה קשורה כלל לגזענות. גם עופר כסיף, היהודי שונא ישראל, פסול בעיני בדיוק כמו כל שאר שותפיו לאמונה השייכים לדת אחרת וללאום אחר.
  בעיני השימוש הנפוץ מדי במילות הגנאי "גזען" /"גזענות" נועדה לבייש את המבטא עמדות אחרות ולגרום לו להעלם דום. בי זה לרוב יוצר את התגובה ההפוכה.

  * התמיכה הבינ'ל בהקמת מדינת ישראל *לא* הושגה על בסיס ההבטחה שתהיה מדינה דמוקרטית למופת, שתקפיד בשבע עיינים על שמירת כל זכויות האדם וכד' וכד'. התמיכה הייתה בהקמת מדינה יהודית ! (גם אם תהפוך לבסוף לרודנות מבחילה).
  ניתן לפרש זאת כהכרה בינ'ל בכך שגם היהודים הם לאום, שגם לו מגיעה מדינה משלו, ברגשי אשם על השואה, ברצון להיפטר מהיהודים שחיים במדינותיהם ועוד ועוד. אבל התמיכה הבינ'ל הייתה בציונות. לא בדמוקרטיה.

  .

  Liked by 3 אנשים

 18. רק הערה נוספת,

  מפלגת מר'צ, שמנתה בעבר 10-12 ח'כים, התרסקה לבקושי 3 נציגים – אחרי שפלירטטה במרץ מוגזם עם גורמים אנטי ציוניים.
  גורל דומה להפליא פקד את מפלגת השלטון לשעבר – העבודה. גם הם טשטשו מדי את ההבדלים האידיאולוגיים בינם לבין מר'צ (ומכאן גם בינם לבין המשותפת) וכיום אינם עוברים לבדם את אחוז החסימה בבטחה.

  מכאן אני מנבאת שאם גם מפלגת כחול לבן תתחיל להוציא לפועל את הנחיות אחמד טיבי (כפי שנמסרו באמצעות שליחו הנאמן עופר שלח) – נגזר דינם להתרסק אלקטורלית.
  בעיני רוב היהודים הציונים – פלרטוט עם אנטי ציונים ארסיים מרסק לרסיסים זעירים את האמון המינימלי הנדרש במפלגה ובבכיריה.

  Liked by 1 person

 19. תמריץ,
  פיספסת את המילכוד של הגנצים והשלחים. אם הם מצליחים לסלק את ביבי ליברמן יבצע במהירות הבזק פליק פלאק מרהיב ימינה והם יקבלו גוש ימני של 65 שיכנס במקבלי הפנסיות התקציביות. מי שבלם את זה עד עכשיו היה ביבי שהוא הסמן השמאלי של הגוש.

  Liked by 1 person

 20. קמיליה, אני לא אומר שהערבים יכולים לתמוך בממשלה. היא פשוט רחוקה מדי מהשקפתם. איך יתמכו במבצע בעזה. אבל הם לגיטימיים. הקול שלהם קובע כחלק מהשיטה.

  הצהרת בלפור כוללת בסך הכול כמה משפטים ספורים וגם בהם מוזכרות הזכויות של הלא יהודים שחייבות להישמר.

  אהבתי

 21. יש להבחין בין שיתוף פעולה עם הערבים בעניינים שבהם אפשר לתת להם הישגים (כמו שגם לביבי אין שום בעיה לעשות) לבין התפשרות בנושאים כמו חוק האזרחות וכדומה. הדבר השני פסול אבל זה לא אומר שהם מוחרמים וטמאים. בנושא כמו פסילת ראש ממשלה עם כתב אישום, לגיטימיות ההצבעה שלהם מוחלטת.

  ערבים בישראל לא צריכים לתמוך בציונות כדי להיחשב ערבים טובים כמו שיהודים באירופה לא צריכים לשלול אותה כדי להיחשב יהודים טובים. התפיסה שיהודים צריכים לשלול את הציונות כדי להיות לגיטימיים נחשבת היום אנטישמית והייתה במוקד סערת קורבין. בעיניי הטענה שערבים צריכים לאהוב את הציונות כדי להיחשב לגיטימיים גם מתקרבת לגזענות. זו ציפיה לא סבירה. די בכך שיהיו שומרי חוק ויגנו טרור. בל"ד לא עומדת בכך אבל איימן עודה כן להבנתי.

  Liked by 1 person

 22. תמריץ,
  איש מחברי הכנסת של הרשימה המשותפת לא גינה את הטרור המופעל נגד יהודים. הם פרסמו גינויים כללים לטרור (המצביעים שלהם מבינים שזה מס שפתיים והגינוי הוא למעשה לטרור היהודי) אבל מעולם לא גינו מעשה טרור קונקרטי. חברי הכנסת הערביים נותנים ביטוי אותנטי (בניגוד לעמדה של יאיר ורבים אחרים) לעמדות של הציבור שלהם. הם אימצו שפת דיבור מתונה יותר מהזועביז אבל מחזיקים באותן עמדות. משל הצפרדע והערב הוא אותנטי והערבים הם תמיד אותם ערבים.

  אהבתי

 23. האמת היא שמאוד מפתיע בכמה מעט טרור מעורבים ערביי ישראל. הלוואי על כל הארצות באירופה שיש להם אחוז מוסלמים משמעותי שיהיה אצלם כל כך מעט טרור מצד אזרחיהם.

  אהבתי

 24. בשביל טרור צריך מיעוט שבמיעוט שיפגע במהלך החיים כאן. לא צריך ציבור שלם (ורוב רובו של הציבור הערבי לא מעורב בטרור ולא מעוניין בכך).
  כיון שאחוז תומכי בל"ד ודומיהם (שמדברים על השמדת מדינת ישראל) באוכלוסיה הערבית הוא גבוה בהרבה מהמיעוט הנדרש לטרור – הרי שהמסקנה היא היא שאי-מעורבותם בטרור לא מגיעה מאהבת מרדכי אלא משנאת המן.
  קרי, מפחד התגובה הישראלית למעשה טרור כזה.

  הטרור המוסלמי באירופה מגיע מתחושת אוזלת היד של המדינה ורשויותיה. כשהמדינה והחברה מתפרקים מהלאומיות שלהם יש לזה יתרון בנוגע ל"אינטגרציה האירופאית" אבל חיסרון עצום במלחמה בטרור. כוחות מוסלמים רדיקלים רואים זאת כחולשה וזה רק מגביר את הביטחון העצמי שלהם ואת מעשי הטרור שלהם.
  גם כך בישראל. ככל שהמדינה תביע את הלאומיות היהודית בצורה ברורה ובטוחה (לא במעשים חיצוניים אלא באמונה פנימית אמיתית מצד הציבור) – כן הטרור יקטן ולהיפך.

  Liked by 1 person

 25. אפרופו "אהבת מרדכי ושנאת המן" פורים שמח !!
  אמנם בשבוע הבא אבל חודש אדר כבר כאן

  אהבתי

 26. וחייב להוסיף מילה לגבי הקורונה:
  הקורונה קיימת ושרירה אבל קשה לי שלא לראות הקשר פוליטי בנושא הזה.
  אני מתקשה לראות את ביבי פועל וגוזר גזרות כשר בריאות אם הסיפור היה מתרחש לפני שנתיים בימים שהבחירות לא היו באופק ומעמדו המשפטי היה תקין בהרבה.

  Liked by 1 person

 27. גם בעיני התגובה הישראלית לקורונה מוגזמת ואני חושש שנזקי הקורונה הישירים יתגמדו לעומת הנזקים שיגרמו הצעדים נגדה. אני מקווה שלא יהיה מחסור במזון, תרופות וכיוצ"ב אמצעים חיוניים כתוצאה מהצעדים האלה. באיזהשהו שלב יצטרכו להחליף את הדיסקט. דווקא במקרה הזה אני נוטה לתמוך בתגובה של דונלד טראמפ.

  אהבתי

 28. "ערבים בישראל לא צריכים לתמוך בציונות כדי להיחשב ערבים טובים כמו שיהודים באירופה לא צריכים לשלול אותה כדי להיחשב יהודים טובים. התפיסה שיהודים צריכים לשלול את הציונות כדי להיות לגיטימיים נחשבת היום אנטישמית והייתה במוקד סערת קורבין"
  תמריץ אני מוכרח לומר לך שהטקסט הזה ממש מוזר בעיני. יהודי שהוא בעד ונגד הציונות איזה שייכות יש לזה להיותו אזרח אנגלי? האם בציונות יש איזה אנטי אנגליות? האם יהודי באירופה בהיותו ציוני יש בזה איזה נסיון להשמדת אירופה? גם אם זה נכון ש"ערבים בישראל לא צריכים לתמוך בצינות כדי להיחשב ערבים טובים" לשאלה איך ערבים צריכים להתייחס למדינה בהם הם חיים יכולה להיות קשורה לשאלה איך יהודי אירופה צריכים להתייחס למדינות אירופה בהם הם חיים. שאלת היחס שלהם לציונות ממש לא קשורה. (אולי אם היה מצב מלחמה בין ישראל לאירופה אז היה קצת קשר)

  Liked by 1 person

 29. חייל זקן,

  אפשר להבין, זה לגיטימי וטבעי, להרגיש סלידה כלפי ערבים. אפשר להבין. אבל, אי אפשר לעשות כדבר הזה, ולגרוס שערבי באשר הוא, חייב להיות סיטרא אחרא. שטן באשר הוא.

  יש מקרים של ערבים, שאין להבין אחרת, בלתי כי אם , מעשה חסד של אדם אציל בנפשו. הנה כאן למשל :

  " שני חרדים נפגשו עם הערבי שהציל חייהם מלינץ' הודו והעניקו תשורה. צפו
  הכרת הטוב: שניים מתוך חמישה צעירים חרדים, שניצלו מלינץ' בחברון שדווח בזמנו בהרחבה ב'בחדרי חרדים', פגשו את פאיז, האיש שהציל אותם והעניקו לו מתנה בשווי אלפי שקלים "

  כאן בחדרי חדרים:

  https://www.bhol.co.il/news/894623

  יש מקרים כאלו. זה לא טוטאלי. לא יכול להיות טוטאלי. יש גם ערבים שהם אנשים טובים מאוד. ואיך לאבחן בין טובים לרעים ? לא עובד.

  להתראות

  אהבתי

 30. עכשיו רוצים לחוקק חוק שראש ממשלה שמואשם בתיקים פליליים יאלץ להתפטר ולא יוכל להבחר כל עוד מתנהל משפטו.
  הבנתי שיש 62 חברי כנסת בעד החוק.
  מה יכולים הליכוד וביבי לעשות?
  יפנו לבג"ץ?
  ינסו לגרום לאנשים מכחול-לבן, העבודה-מרץ, ליברמן –> לעבור לצידם?
  מה הם יכולים לעשות?

  אהבתי

 31. החוק במתכונת שמדברים עליו כרגע חסר טעם לחלוטין. ביבי ימשיך כראש ממשלת מעבר, יתמודד בעוד בחירות ואם יקבל 61 יוכל לשנות את החוק. אז מה הפואנטה? צריך למנוע מביבי התמודדות לכנסת הבאה והכלי הפשוט יותר לכך הוא דווקא הגבלת קדנציות.

  אהבתי

 32. אל רום,
  כדאי שתבדוק מה קרה עם ערבים שעזרו ליהודים (היו כאלה אפילו בטבח בחברון). לא המעשה של הערבי הבודד שסייע ליהודי קובע אלא יחס החברה הערבית למעשה זה.

  אהבתי

 33. חייל זקן, זה נכון. אבל, אתה מאשש מה שכתבתי. שהרי יש ערבים בודדים, ולא מעטים, שהם אצילי נפש וטובים. אין אפשרות לזרוק אותם לפח, ומראש כך. יחס החברה הערבית אליהם, תקבע את היחס שלנו אליהם ? לא מובן מה אתה כותב פה ?

  אם אתה מכיר אכן בכך שיש ערבים, ויש ערבים. יש כאלו טובים, יש כאלו רעים. אזי, אין לנו ברירה, אלא, לא להתיחס לסחורה כפגומה, ומראש כך, מבלי לפתוח האריזה ולברר.

  לא מזמן כתבת: " איש בחטאו יומת " ממש 2- 3- 4 פוסטים אחורה. סיוע לאל על בגין הקורונה. היה בבחינת נאה דורש , נאה מקיים.

  להתראות

  אהבתי

 34. קמיליה, לא ראיתי שהליכוד התרסק אחרי שעשה דיל עם הערבים בעניין בחירת מבקר המדינה. יש הבדל בין התקרבות אידיאולוגית שהציבור בצדק לא יאהב לבין דילים פרגמטיים.

  לגבי בן גביר לעומת הערבים, הנזק לתדמית ישראל בעולם בעקבות שיתוף פעולה עם בן גביר גדול

  אהבתי

 35. קמיליה,
  את טועה לדעתי. הלחץ ברחוב הערבי להדיח את ביבי הוא גדול מכל אידיאולוגיה והימן איזבאק תרים את ידה להדחת ביבי מרצונה או לא מרצונה. אותו דבר קורה גם במפלגת ישראל ביתנו ששם הלחץ נגד החברה החרדית וההממסד הדתי כל כך חזק שאין שום נכונות לפשרה בעניין. מהכיוון הנגדי זה נכון גם לימינה ולש"ס שגם אם המנהיגים שלהם מהרהרים על דיל עם כחול לבן הלחץ מהבוחרים לתמוך בביבי מונע מכך להתממש.
  בסוף תהיה דינמיקה שדבר יוביל לדבר. הם יעבירו את החוק המונע מנאשם בפלילים להקים ממשלה ואז יבינו שהכוח של ביבי בליכוד חזק מידי אז הם יצביעו לממשלה של גנץ רק כדי למנוע מביבי לצאת לבחירות חדשות, ועד שיגיע התקציב הם ינסו למצוא פתרון נוסף.

  אהבתי

 36. לתמריץ,

  1. " … יש להבחין בין שיתוף פעולה עם הערבים בעניינים שבהם אפשר לתת להם הישגים (כמו שגם לביבי אין שום בעיה לעשות) לבין התפשרות בנושאים כמו חוק האזרחות וכדומה. הדבר השני פסול אבל זה לא אומר שהם מוחרמים וטמאים. בנושא כמו … "
  ————————
  ברור שאיני קוראת להטלת חרם, מסוג כלשהו, על ערבי ישראל. כולל לא חרם כלכלי / איסור "עשיית דילים" אתם.

  מאוד חשובה בעיני ההבחנה בין זכויות אזרחיות – אישיות של יחידים לבין ה"זכויות לאומיות" של מיעוט כלשהו.
  במדינה דמוקרטית כל אזרחי ישראל, כולל בני כל המיעוטים, אמורים להיות שווים בפני החוק, ומגיעים להם בדיוק אותם זכויות. כל "דיל" הקשור לכך מאוד לגיטמי בעיני. בדיוק כמו כל עסקה כספית ביני לבין איזשהו סוחר או פועל ערבי.

  אבל מאוד מסוכן לגזור מכך שלציבור הערבי "מגיעות" גם זכויות לאומיות. כמו הקמת אוניברסיטאות ובתי חולים שבהם תשרור השפה הערבית כשפה הראשונה, קבלת אוטונומיה בקביעת תוכניות הלימודים בבתי הספר הערבים (כולל בחופש שלהם ללמד את גרסת אבו מאזן לשואת יהודי אירופה), הכרה רשמית של מוסדות המדינה בבחירות לועדת המעקב הערבית ובסמכותה לייצג את כלל ערביי המדינה ועוד.
  התביעות הנ'ל הן רק חלק ממה שמבקשת להשיג וועדת המעקב של ערביי ישראל. ברור גם שהדרך להפוך מדינה יהודית למדינת כל אזרחיה – הם שואפים לשנות את כל סמלי המדינה כמו סמל המדינה, הדגל וההמנון. ועוד וועוד.
  נדמה לי (איני בטוחה) שכל (או לפחות רוב) חברי הכנסת של הרשימה המשותפת תומכים עקרונית בתביעות הנ'ל. המחלוקת ביניהם היא בעיקר לגבי הדרך להשגתן והעיתוי.

  2. " … ערבים בישראל לא צריכים לתמוך בציונות כדי להיחשב ערבים טובים … בעיניי הטענה שערבים צריכים לאהוב את הציונות כדי להיחשב לגיטימיים גם מתקרבת לגזענות. זו ציפיה לא סבירה. די בכך שיהיו שומרי חוק ויגנו טרור…"
  ——————
  בדומה לחרדים, גם הערבים לא חייבים להיות ציוניים בכדי להחשב כשותפים לגיטימים.
  מספיק לי שיהיו א-ציונים, ויתמקדו בטובת המגזר שלהם.

  אבל קואליציה המסתמכת על רשימה *אנטי* ציונית הופכת באחת לקואליציה מאוד סחיטה, ולגבי הנושאים החשובים ביותר.

  ההנחה שגם אם הקמת הקואליציה ושימורה יהיו תלויים לחלוטין בקולות הרשימה משותפת – הם יסתפקו בקבלת הטבות בעלות ערך כלכלי לבני המגזר, ולא יתבעו גם / בעיקר זכויות לאומיות – נתפסת בעיני כנאיבית.
  *אם* תיוצר תלות מוחלטת של ממשלת גנץ במשותפת – אני משוכנעת שהח'כים של המשותפת ינסו לסחוט את הלימון עד טיפתו האחרונה. מה שיכול להוות בכייה לדורות.

  3. " … בל"ד לא עומדת בכך אבל איימן עודה כן להבנתי…"
  ———————–
  נדמה לי שעיקר המחלוקת בין בל'ד לבין חד'ש / איימן עודה היא לגבי הדרך. לא לגבי מטרות העל.
  כשמקשיבים לנאומי איימן עודה ואחמד טיבי, בעיקר נאומיהם באנגלית או בעברית לקהלים לא ביתיים, ניתן להבין שהם הפנימו את כל כללי הפוליטיקלי – קורקט, ויודעים כיצד כדאי להם להתנסח טוב
  שבעתים מחבריי בל'ד.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s