כיצד ביבי היה טוב לכם

התעסקתי כבר לא מעט בשאלת ההבדל בין התמ"ג הנומינלי שלפיו ישראל פורחת לתמ"ג המותאם ליוקר המחיה שלפיו ישראל בקיפאון.

אפשר לדבר על שתי אסכולות בנושא זה: גיא בכור המדבר רק על הנומינלי. כל הכלכלנים וכותבי הטורים המדברים רק על תמ"ג מותאם ליוקר המחיה. האמת נמצאת בין לבין, קרוב יותר לצד של הכלכלנים. אבל מאחר שבטורים ובמאמרים הכלכליים מתעלמים לחלוטין מהתמ"ג הנומינלי, מאחר שלא כולם צופים בגיא בכור או עושים מנוי לאתר שלו ומאחר שהעלאת התמ"ג הנומינלי של ישראל היא ההישג הכלכלי בה"א הידיעה של העשור של נתניהו, ראוי לפרט לזכותו כיצד הזינוק בתמ"ג הנומינלי (שבעיקרו מבטא את התחזקות השקל) שינה לטובה את חייהם של ישראלים רבים.

הוזיל טיולים והפך את הנסיעות בחו"ל למשהו בהישג יד. לצד מדיניות השמים הפתוחים שגם היא תרמה רבות. יותר פשוט לעשות טיול אחר צבא במשך חודשים או קפיצה לסופ"ש לאירופה למשך יומיים. לאכול במסעדות מצוינות ולקחת חדרי מלון טובים.

יבוא שוטף של מוצרי צריכה. אסוס או אלי אקספרס. אמזון או בוק דפיזטורי. כל אלו נעשו זולים יותר. מכף רגל ועד ראש ישראלים רבים לא שמים על עצמם שום דבר שנקנה בארץ ונכלל בחישובי הלמ"ס לגבי יוקר המחיה.

העולם הדיגיטלי הוזל. חלק ממוצרי הצריכה המודרניים קיימים רק בעולם הדיגיטלי. אפליקציות, ספרים דיגיטליים, תוכנות שאפשר להוריד למחשב, מנויים על תוכן בינלאומי. השקל התחזק והמוצרים האלו נעשו זולים יותר.

אפשר למשפחות לשלוח את ילדיהם ללמוד בחו"ל. השקל החזק מאפשר מימוש חלומות לסטודנטים שרוצים להיות רופאים או פסיכולוגים קליניים ובארץ סגרו בפניהם את מוסדות הלימוד.

הקל על פרוצדורות בחו"ל, החל מניתוחים חריגים וכלה בטיפולי פונדקאות. הכסף הישראלי קונה יותר גם בבתי חולים ויש לזה משמעות משנת חיים עבור אנשים רבים. גם תרופות מצילות חיים מחו"ל נעשו זולות יותר לישראלים וגם השתלות שיער בטורקיה.

הקטין את הלחץ על מחירי הדירות. התחרות מצידה של יהדות התפוצות על דירות פחתה. אין להם מספיק אירו כדי להתחרות בשקל המתחזק.

לא מניתי דברים כמו מכוניות, גז טבעי או חומרי בניין אף שגם הם נעשו זולים יותר שקלית מאחר שהם מחושבים גם בתוך חישובי התמ"ג המותאם ליוקר המחיה.

19 תגובות על ״כיצד ביבי היה טוב לכם״

 1. תמריץ, תשמע, הוא לא הזיק לכלכלה ( וזה לא מעט) . אבל, הוא לא עשה כלום באמת ובתמים. לא השאיר שום חותם. סתם תיחזק ( כפי בגיאופוליטיקה, אבל שוב, גם לתחזק לא פשוט). האינטרנט זול. זה הטבע של האינטרנט. למה ? אין הוצאות כפי חנות נניח רגילה. אין שכירות גבוהה במרכז העיר,או , מרכז הומה אדם. פחות כוח אדם. יותר סוכנים אלקטרוניים. אז זה סתם חסר שחר.כך זה בכל העולם. השקל חזק. אבל, זה גם פוגע ביצוא לא לשכוח. השקל חזק, אבל, זה ענין של ריבית ובנק ישראל בעיקר. נכון, הריבית לא גבוהה אבל. אלא מאי: העולם הפך להיות עולם של ריביות נמוכות ( עד כה). ריביות נמוכות, למעט , מדינות או מטבעות אקזוטיים ( כפי הודו למשל). למה זה ? תשמע, בן ברננקי, הסאבפריים, המסחר העולמי, סין, כל זה מוזיל מוצרים. גם הגישה השתנתה, פחות מפחדים מאינפלציה וכו…מבינים שריבית גבוהה, זה לאיו דווקא פיתרון. צריך לעשות רפורמות מעמיקות. להוריד משמעותית את יוקר המחיה. אבל, זה לא פשוט לעשות כדבר הזה. הוא ( ביבי ) לא בכיוון אפילו. אסור לשכוח, יוקר מחיה זה מעגל מרושע קלאסי. זה הרבה מאוד סנטימנט. כאשר אתה משלם הרבה, הרבה הוצאות בעסק, אזי, אתה מגלגל ומשית על הצרכן. אתה מרגיש פראייר שמשלם הרבה, וכך אתה מגלגל על פראיירים אחרים. זה הרסני. אין לנו פה תחושה של כולם " בסירה אחת, עם גורל אחד ". חטוף ואכול. כל דאלים גבר. הרבה קבוצות וציבורים, שלא רואים תמונה כוללת, אלא: דואגים לשבט וזהו. אז רד מביבי. לא הרס, אבל, גם לא בנה כלום או השאיר חותם. אסור לשכוח, ההייטק הפך להיות גלובלי ודפנסיבי. לביבי אין מה לעשות עם זה.

  נ.ב: שוב אזור התגובות היה סגור אגב. ואם כבר , נשאיר לינקים להלן, לגבי עולם עם ריביות נמוכות, כאן:

  https://globalnews.ca/news/6289165/interest-rates-world-economy-poloz/

  וכאן ( לקרוא עבודת המחקר, האבסרקט שם ):

  https://www.researchgate.net/publication/320275942_Monetary_Policy_in_a_Low_Interest_Rate_World

  להתראות

  Liked by 1 person

 2. רק נמחיש, למה הכוונה ב- לגרום או לא לגרום נזק ( שזה לא מעט לפעמים, לא לגרום נזק בכלל, קל מאוד בכלכלה). יורם ארידור, ידוע כשר אוצר, שגרם נזק ( שנות ה- 80) נצטט מוויקיפדיה:

  כוכבו המשיך לדרוך ביתר שאת עם מינויו כעבור שבועיים לתפקיד שר האוצר, לאחר פרישתו של יגאל הורביץ, שלא זכה לגיבוי מראש הממשלה במאמציו לריסון האינפלציה. הוא החל להפעיל מדיניות של כלכלת בחירות, במסגרתה הוריד מיסים על מוצרי צריכה בני קיימא, כמו מכוניות ומקלטי טלוויזיה צבעונית. ימים אלו זכו לכינוי "ימי ארידור העליזים".

  מעריכים כי לארידור שמור חלק גדול בניצחון הליכוד בבחירות[דרוש מקור]. ארידור המשיך במדיניותו גם לאחר הבחירות. לתקופה קצרה, הביאה מדיניות זו לירידה מסוימת בשיעור האינפלציה בישראל (מ-133% בשנת 1980 ל-102% בשנת 1981) זאת בשל הרכישות של הציבור שהכניסו כסף רב לאוצר, אולם הפחיתו במידה רבה את יתרות המטבע הזר.

  מדיניותו של ארידור נכשלה כאשר בעקבותיה התרוקנו יתרות המטבע הזר (מה שהביא את המשק לסף פשיטת רגל) וגם חלה עלייה חריפה של עשרות אחוזים בשיעור האינפלציה (132% בשנת 1982 ו-191% בשנת 1983).

  בראשית חודש אוקטובר 1983 פרץ משבר מניות הבנקים, לאחר תהליך ארוך של ויסות שערי המניות הבנקאיות, שהתחיל עוד בשנות ה-70. ידועה גם הכרזתו בטלוויזיה באותם ימים, שהייתה מכוונת ככל הנראה למנוע או לדחות את משבר המניות, שלו היה לו כסף להשקיע, היה משקיע בבורסה. המסחר בבורסה הופסק בהוראת ארידור ב-6 באוקטובר 1983 וחודש רק ב-24 באוקטובר, לאחר פרישתו של ארידור מתפקידו כשר האוצר.

  בעקבות האינפלציה הדוהרת, גיבש ארידור את תוכנית ה"דולריזציה", לפיה יוצמד השקל לדולר האמריקני. הצעה זו לא התקבלה וספגה ביקורת חריפה לאחר שהתפרסמה ב-13 באוקטובר בכותרת ראשית בעיתון "ידיעות אחרונות". בעקבות זאת פרש ארידור מתפקידו ב-15 באוקטובר 1983, ובמקומו מונה כשר אוצר יגאל כהן אורגד. מאז התפטרותו של ארידור מתפקיד של שר האוצר וסירובו להצעת ראש הממשלה לכהן כשר בלי תיק, לא נשמע קולו בפוליטיקה והוא חדל להיות פעיל בה.

  עד כאן הציטוט:

  אז לפחות על נתניהו, ניתן לומר, שנזק לא גרם. אבל, לא השאיר מאידך שום חותם על כלום. למרות שנים טובות לרפורמות ושקט כללי יחסי בה הייתה שרויה המדינה.

  כאן לוויקיפדיה:

  https://he.wikipedia.org/wiki/יורם_ארידור

  להתראות

  Liked by 1 person

 3. ההתחזקות הנומינלית של כלכלת ישראל התרחשה בזמן ביבי. אנחנו לא יודעים מה היה קורה תחת ראש ממשלה אחר, אבל היא השינוי המהותי של הכלכלה בתקופתו.

  אהבתי

 4. אין ספק שהורדת הריבית בארה"ב ושאר העולם לאפס, הזרמת טריליוני דולרים לשווקים ודחיפת טריליוני דולרים לכלכלה הסינית שדחפה את הכלכלה העולמית קדימה בפול גז בעשור האחרון רשומה על ביבי.
  כל הכלכלנים בעולם מסכימים עם זה שהכל בזכותו.
  ברגע שהוא יפרוש העולם יחזור לימי הביניים, האפיפיור יתאבד מרוב צער, אירן תתפרק מנשקה מרצונה ותעבור להיות חילונית לגמרי, פוטין גם יתפטר מתוך הזהות איתו והאיחוד האירופאי והאו"ם יתפרקו.
  לפניו לא הייתה מדינה ואחריו המבול

  Liked by 3 אנשים

 5. אני ביביסט מושבע אבל לא הבנתי משהו.

  איך ניתן לומר ש"יוקר המחיה אמנם נשאר יציב, אבל קיימת תת קבוצה של מצרכים שהוזלו"?

  אם יש משמעות כלשהי למושג של יוקר מחיה, הוא אמור לייצג סל אפייני של מצרכים ושרותים. אם הוא נשאר יציב במונחי תמ"ג, ובכל זאת טיסות ואלקטרוניקה והשתלת שיער בטורקיה הוזלו, זה רק אומר שמחיריהם של מצרכים או שרותים אחרים התייקרו כך שמצבו של האזרח שהכנסתו פרופורציונית לתמ"ג נשאר אותו דבר.

  אהבתי

 6. תמריץ זה מזכיר לי את המנכ"לים שמיחסים את הצלחת החברה לניהול המוצלח שלהם, ולא נניח לגאות הכלכלית הכללית. כאשר החברה נכשלת זה כמובן בגלל תנאי השוק ולא בגלל הניהול שלהם.

  צריך להביא הוכחות לטענה שטענת. הרי כפי שציינו לפני, לא ברור בכלל אם מצבה הכלכלי של ישראל הוא בזכות נתניהו, למרות נתניהו או בכלל לא קשור אליו.

  מעבר לזה צריך להיזהר כשמדברים על תמ"ג. הרי "בזכות" המונופול של בזק המחירים נשארו גבוהים וזה תרם לתמ"ג גבוה. לו היו המחירים יורדים עקב תחרות הרי התמ"ג היה יורד. זהו כמובן אבסורד אבל אולי אחת הדרכים הבודדות שניתן להוכיח שנתניהו תרם בהן לתמ"ג… לאו דוקא תרומה מהסוג שהיינו רוצים לראות מן הסתם.

  אהבתי

 7. תוהה, בחרתי בכוונה בדברים שהגופים הסטטיסטיים לא מכניסים לסל המוצרים כי הם מתרחשים בחו"ל. אם היינו נותנים תלושים לכל אזרח באלפי דולרים לבזבז בחו"ל, זה לא משנה את יוקר המחיה בארץ לפי מדידת הסטטיסטיקאים. ביבי בעצם נתן לאזרחים את התלושים האלו על ידי התחזקות השקל.

  Liked by 1 person

 8. לי נראה שהכלכלה הישראלית היא במצב די בעייתי כבר כמעט 30 שנה.
  לתל"ג אין כל כך חשיבות כי לדעתי הוא מייצג את המצב באמת ולדעתי חישוביו שגויים. התל"ג לאדם הוא בסביבות 150 אלף ש"ח לשנה כלומר לפי זה משפחה ממוצעת בת 5 נפשות שמתוכן 2 מפרנסים – אמורה להרויח 750 אלף ש"ח לשנה נטו (150 אלף כפול 5 זה 750 אלף. 40% מבני המשפחה מפרנסים וזהו בערך המצב במשק שבו בערך 40% מהתושבים עובדים (היתר קשישים או צעירים או מובטלים)). 750 אלף ש"ח נטו לשנה לזוג מפרנסים זה יותר מ-30 אלף ש"ח לחודש לאדם (הכל נטו). יש מישהו שמקבל משכורת כזו??? המשכורת הממוצעת נטו היא פחות משליש.
  חשוב נוסף: יש בישראל כ-3.6 מיליון עובדים שמרויחים בערך 100 אלף ש"ח לשנה. סכ"ה 360 מיליארד ש"ח. נוסיף לזה את מיליון הפנסיונרים שמרויחים בערך 80 אלף ש"ח לשנה (מפנסיה ובטוח לאומי). סכ"ה 80 מיליארד ש"ח לשנה. כלומר כל הכנסות תושבי ישראל הם 450 מיליארד ש"ח לשנה. התל"ג הוא כ-150 אלף ש"ח לתושב כפול 9 מיליון תושבים שזה 1.35 טריליון ש"ח. הכנסות תושבי המדינה הם רק שליש מהתל"ג. אם התל" ג היה מחושב נכון אז כולו היה נכנס לכיס של תושבי ישראל.
  קראתי פעם מאמר על כך שיש הרבה טעויות בחשוב התל"ג וזה מסביר את הפער בינו לבין המציאות.

  אהבתי

 9. רק לכל המעונין, בג"צ טרי, חשוב מאוד ( רק פסק דין חלקי ) המאשר למעשה, לזוגות חד מיניים וגם לבודדים ( עם זיקה גנטית ליילוד ) הסדר או פרוצדורה של פונדקאות וכו…. כאן:

  https://bit.ly/396RIyP

  אהבתי

 10. רק יוער כאן, למי שמתעקש לקרוא הפסק דין, אפשר מעמוד 55 , לקרוא את דעתו הנפרדת של השופט הנדל, מעט עמודים, והכתיבה יותר כללית ופשוטה, לא ניתוח טכני פרטני וכדומה, עם כמה הארות פילוסופיות, מומלץ. מעמ' 55 כאמור.

  אהבתי

 11. ראוי לציון שהשופט הדתי והשמרני יחסית הנדל הצטרף לפסיקת הפונדקאות. בכל מקרה זו לא אבן דרך סופית והסוגיה צפויה לחזור בעוד שנה לבית המשפט כי לחרדים כוח רב בכנסת.

  אהבתי

 12. בכל אותם מקומות שניתן לקנות בזול (אמזון, עלי אקספקס, בוק דיפזטורי, אסוס) — האם ניתן לקנות מזון בזול? (הכוונה לא חאיזה מזונות יוקרתיים שמעט מאוד צורכים אותה, אלא למזון פשוט. בזו הכוונה ל-30%-40% פחות מהמחיר בארץ), רכב בזול?

  אהבתי

 13. אוף אוף טופיק,

  פרק היסטורי עגום, ולא מוכר לרוב הישראלים, שארע במאה שעברה במזרח אסיה.
  חלק מההסבר מדוע הקוריאנים, הסינים, הויטנאמים ושות' כל כך מתקשים לעבוד בשיתוף פעולה עם היפנים.

  עוד תזכורת לכך שאנו בעצם חלק מיבשת אירואסיה, וההבחנות בין אירופה ואסיה הן די שרירותיות.

  https://www.makorrishon.co.il/culture/205063/

  קטע מהכתבה:
  " … טבח בהוראה מגבוה
  בדומה לגרמניה הנאצית, ראו גם היפנים את עצמם במידה רבה כגזע עליון, מעין גזע ארי של המזרח, שהעמים האחרים בדרום מזרח אסיה נחותים ממנו. היפנים האמינו ש"יפן היא ארץ אלוהית שאין שנייה לה בין כל האומות". כמו לגרמנים, גם ליפנים היו שאיפות התפשטות, הם ראו בקיסר שלהם אל ונלחמו למענו. בנוסף טענו היפנים שהאי הקטן יחסית שלהם אינו מספיק למחייתם. הם שאפו להחכיר אדמות במספר מחוזות בסין, ולתלוש ממנה מספר נתחים עסיסיים. בין שני העמים פרצו בעבר מלחמות אחדות, אבל "לא מתוך שנאה, אלא מתוך אהבה" (446), כפי שהעיד במשפטו פושע המלחמה היפני, גנרל מטוסאי איוואנה, שטען ש"הסכסוך בין יפן לבין סין היה ריב בין שני אחים במשפחה האסיאתית שנועד לגרום לסין להתפכח" (448). והעובדה שנטבחו בסכסוך ה"ידידותי" הזה 300 אלף סינים – היא באמת פרט קטן מבחינתו.

  בשנת 1937 זממו היפנים לכבוש את סין והחליטו לפלוש לעיר שנגחאי. הם כבשו אותה בחודש נובמבר לאחר קרב קשה שבו ספגו אבדות רבות, שלא מנעו מהם להמשיך 250 קילומטר הלאה במעלה הנהר יאנגצה לנאנג'ינג, העיר השלישית בחשיבותה בסין, ששימשה בירת המדינה בתקופות שונות.

  יותר ממאה אלף חיילים סינים לא הספיקו להגן על נאנג'ינג, והיא נכנעה בקלות יחסית ליפנים. אלה פרקו עליה את כל זעמם, שבא לידי ביטוי בצורה פראית, היכולה להזכיר במשהו סצנות מ"שבעת הסמוראים", סרט המלחמה של אקירה קורוסוואה. החיילים הסינים נכנעו, אבל בכניעתם ראו היפנים איום עתידי ופגיעה בכבוד הצבאי (לפי המסורת היפנית כניעה נחשבת אקט של פחדנות ושבירת הקוד הצבאי), והם טבחו למעשה כמעט בכל השבויים.

  לימים ינסו היפנים להסביר את מעשי הטבח הזוועתיים, שביצעו בהמשך גם באוכלוסייה האזרחית, בטענה המפוקפקת שראו בהם "חיילים לשעבר" שחיפשו מסתור. אבל העדויות שנאספו בספר, בחלקן גם על ידי עדי ראייה זרים, מוכיחות שהיפנים טבחו ללא רחם גם בקשישים ובקשישות, בתינוקות ובילדים, ואף בנשים בהיריון, וכל אלו לא היו, כמובן, חלק מצבא סין כפי שהם טענו. בנוסף, היפנים אנסו, בזזו, הציתו כפרים והעלו באש שכונות שלמות בעיר נאנג'ינג, כאילו הם מנסים למחוק אותה מעל פני האדמה.

  זו לא הייתה יוזמה מקומית של חיילים שלוחי רסן, כפי שניסו היפנים לימים לטעון, אלא טבח שיטתי בהוראה מגבוה, ולפי אחת הפרשנויות ניסיון נקמה בסינים על האבדות שנגרמו להם בקרב שנגחאי. חיילי יפן טבחו באכזריות בלתי נתפסת בסינים בשם הקיסר ירום הודו, תוך שהם כורתים גפיים ועוקרים איברים של קורבנותיהם בעודם בחיים. מעשיהם עוררו פלצות בקרב אזרחים זרים שהיו עדים למעשי הפשע שלהם.

  הגופות נערמו כמו הר
  "החלטנו לאמץ קו פעולה של חיסול מוחלט" (131), נכתב ברשומות של החטיבות היפניות בקשר לשבויים. "הלכנו להתייעץ עם החטיבה… מפקד החטיבה אמר 'היפטרו מהם'" (132). בפקודה נוספת שקיבלו היפנים נאמר: "בצעו מבצעי טיהור בתוך העיר נאנג'ינג" (139), ובפקודה אחרת נאמר, "להשמיד את האויב" (142)…. "

  Liked by 1 person

 14. תמריץ העפתי מבט בגרף של ריביות הפד ההיסטוריות, למשל כאן https://tradingeconomics.com/united-states/interest-rate

  במקביל הסתכלתי כאן, רשימת ראשי ממשלות ישראל לפי תקופה: https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A8%D7%90%D7%A9_%D7%9E%D7%9E%D7%A9%D7%9C%D7%AA_%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C#%D7%A8%D7%90%D7%A9%D7%99_%D7%9E%D7%9E%D7%A9%D7%9C%D7%95%D7%AA_%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C

  שים לב שיש חפיפה ברורה בין הריבית הסופר נמוכה בארה"ב, תהליך שהתחיל ב2008, לשנות שלטונות של נתניהו, שכהונתו הנוכחית החלה במרץ 2009. במקביל שים לב שהריבית החלה לעלות בשנים האחרונות, ובמקביל מצבה הכלכלי של ישראל (גירעון אמיתי וכו') החל להתדרדר.

  שוב, אני לא טוען שנתניהו בהכרח לא קשור בכלל למצב הכלכלי של ישראל. אני *כן* טוען שחלקו ב"הצלחה" הכלכלית זניח, והריבית הנמוכה מסבירה את המצב מצוין וכנראה תרומתה משמעותית הרבה יותר.

  אהבתי

 15. יש לך קייס חזק לגבי האבטלה שירדה בכל מקום בכדור הארץ. אבל השקל הוא המטבע החזק מכל המטבעות. תופעה ייחודית לישראל שעליה דיברתי כאן. במידה מסוימת היא בוזבזה כי לא הופנתה להורדת יוקר המחיה. אבל תוכניות תשתית גדולות כמו המטרו וכדומה עוד יכולות לעזור בכך בעתיד.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s