שקרנים תחת מצוד

פרשת המימד החמישי שבה אנשי החברה נחשדים בכך ששיקרו לגבי המוצר שלהם וכך השיגו חוזה עם המשטרה במרמה ממחישה יפה את הכלל לפיו אפשר לתפור לכל אחד תיק אם רוצים. זו הדגמה יפה לסכנה של הפליליזציה של הפוליטיקה.

האמת היא שאנשי מכירות בהייטק משקרים בקצב שבו הם נושמים. אם אינם רוצים להסתבך בפלילים הם צריכים להתפלל שיו"ר החברה שלהם לעולם לא יחשוק להיות ראש ממשלה. אז יחפשו אותו. לכבוד העניין שלפתי ממעמקי האינטרנט קישור לטקסט קלאסי בעיניי שכתב פעם בלוגר ואיש הייטק בישראבלוג הנשכח על תרבות השקר בתחום. קריאה מומלצת.

24 תגובות על ״שקרנים תחת מצוד״

 1. תמריץ אינני בקי בפרטים אבל ההתרשמות שלי היתה שעיקר הבעיה היתה לא שקרים על טיב המוצר אלא שהם קיבלו חוזה ללא מכרז

  אהבתי

 2. למה הלכת כ"כ רחוק? הרי רק לפני 3 ימים היה זה אסף הראל, השמאלן הדגול, לוחם החירות, הסוציאליסט הנאור, לוחם בטייקונים, שונא חולדאי והימין, שאמר שהוא פשוט שיקר בקמפיין שלו ואמר דברים שהוא ידע שאין להם כל קשר למציאות, העיקר לקבל קולות.
  ואיפה הראל היום? עובד ידי ביד עם אותו חולדאי שקילל, משתף פעולה עם סיעת הליכוד (שגם אותה הוא שונא לכאורה).
  אסף הראל הוא דוגמה מוצלחת לפוליטיקאי שקרן ונוכל ושחושב רק על הכסא שלו.
  כך גם אנשי כחול לבן, שעיקרי המצע שלהם מזכירים מצע של ילד בכיתה ד' בבחירות למועצת תלמידים: "כלכלה חזקה! יותר לבריאות! יותר לחקלאים! חינוך חינם! יאללה, רק תצביעו לי!".
  אני עדיין מחכה בכליון עיניים לאיראנים, שיעשו עימנו חסד ויחשפו את הסרטונים המביכים של בני גנץ
  (נכון, יש כבר די סרטונים מביכים של גנץ ברשת כמו "אם בארזים נפלה שלכת" ו"תבואו להצביע לי ב-2 באפריל", אבל לסרטונים האירנים יש אופי כחלחל, כך שמעתי. השם של מפלגת כחול-לבן יקבל משמעות שונה לגמרי…)

  Liked by 1 person

 3. מענין. הפוסט שקישרת אליו, מענין מאוד. כושר הניסוח של הבחור, באמת מענין ויפה מאוד. ברמה המהותית, הדברים אבל, די אינפנטילים, ומאפיינים אגב הרבה ישראלים. כאילו השקר ( או תרבות השקר) היא איזה כורח המציאות. האמת היא אחרת:

  מדובר בחובבנות פשוט. הוא לפחות הודה שהאנגלית שלו די רצוצה. אז זה לא רציני. אבל, יותר מגוחך, זה חוסר הבקיאות בקשר לתחום של המוצר שהם פיתחו. וזוהי הבעיה בהייטק , או בכלל בעולם העסקים. אתה לא מייצר כלום, לפני שאתה " מוכר " מה שייצרת. איך זה ? זה פשוט, אתה צריך ללמוד ולזהות השווקים והצרכים שלהם, ואז לייצר ולהיכנס. ולא לייצר קודם, ואחר כך לעמול על מכירות.

  פשוט חובבנות וחוסר בקיאות אופיניים.

  בקשר למימד החמישי. הרבה סיפורים מנופחים פה. צריך להדגיש :

  המשטרה הכפיפה את ההתקשרות, לקבלת פטור ממכרז ( קבלת אישור לפטור ממכרז מן הועדה של המשטרה ( ועדת המכרזים) וועדת הפטור באוצר) . למשטרה היו שיקולים שלהם לרכוש זאת, מבלי לצאת במכרז ( שיקולים של פגיעה ביכולת המבצעית של המשטרה). הבעיה האמיתית, הינה זו :

  שהמימד החמישי מסתבר, גרסו שיש להם לקוחות בטחוניים, וכנראה לא היה להם אף לקוח. גנץ השתתף בישיבה של המשטרה, ויש בזה לכאורה טעם לפגם, אבל, בלי ניגוד עניינים של ממש. בסוף החברה נסגרה מסיבות אחרות לגמרי ( ההסתבכות של האוליגרך הרוסי ויקטור וקסלברג).

  בסך הכל, המוצר עצמו או מסוגו , טוב מאוד, חשוב מאוד למשטרה ( ניתוח של מידע או מטא מידע , על ידי בינה מלאכותית) יכול היה לחסוך למשטרה הרבה זמן וכוח אדם.

  נראה בהמשך, עתירה לבג"צ נדחתה. ונראה מה תעלה חקירה. כרגע, לא פוטש כזה גדול כפי שעושים ממנו. אבל, גם דברים קטנים, חשוב לחקור.

  להתראות

  Liked by 2 אנשים

 4. רק מבחינה משפטית, להביע, שלא כל התקשרות מחייבת מכרז , כך גם ייתכן בענין המימד החמישי ( וכמובן צריך להיחקר הדבר ) אז מצטט את סעיף 3 (20 ) בקשר לפטור ממכרז , מתוך : " תקנות חובת המכרזים, תשנ"ג 1993 ", הנה:

  3. התקשרות משרד בחוזה לביצוע עיסקה בטובין או במקרקעין, לביצוע עבודה או לרכישת שירותים, אינה טעונה מכרז, אם היא אחת מאלה:

  (20) התקשרות לרכישת ציוד מבצעי בעבור משטרת ישראל או הרשות להגנה על עדים או התקשרות אחרת אשר עריכת מכרז לגביה עלולה לפגוע בדרכי פעולה או בשיטות עבודה של משטרת ישראל או של הרשות להגנה על עדים או לפגוע באופן אחר בפעילותן המבצעית, ובלבד שהמפקח הכללי של משטרת ישראל או המנהל הכללי של המשרד לביטחון פנים, לפי העניין, אישר זאת; בפסקה זו, בפסקה (20א) ובפסקה (32), "משטרת ישראל" – לרבות שירות בתי הסוהר ומשמר בתי המשפט בהנהלת בתי המשפט, ולעניין התקשרות של שירות בתי הסוהר או של משמר בתי המשפט, במקום "המפקח הכללי של המשטרה" קרי "נציב שירות בתי הסוהר או מנהל בתי המשפט, לפי העניין";

  עד כאן הציטוט:

  אז הם התבססו כנראה על סעיף זה , וטענו, שפרסום מכרז יפגע בפעילות המבצעית של המשטרה פשוט. אבל, הכל כאמור, כפוף לאישורים מתאימים ( אלא שעל פי הסעיף ,האישור הוא של המפכ"ל, או המנכ"ל של המשרד לביטחון פנים. זה אגב, עומד בסתירה להוראות החקיקה הראשית , משמע: חוק חובת המכרזים , תשנ"ב 1992 , אבל, צריך להעמיק ולברר בדבר. רציתי רק להמחיש, שלא כל התקשרות , מזקיקה מכרז על פי חוק, יש גם פטורים. אין למהר להסיק מסקנות בלי לברר ).

  כאן לתקנות כאמור:

  https://www.nevo.co.il/law_html/law01/242_002.htm#Seif19

  להתראות

  אהבתי

 5. תמריץ,
  מה שיש לפנינו זו דוגמא לאיך החברה הטובים מחלקים לעצמם את השלל. את גנץ (והמשנים שלו) הביאו לחברה כדי לעשות לה סיפתח אצל החברים שלו והוא סיפק את הסחורה. לא מאמין שהיזם היה שולח את גנץ לעשות מכירות בחו"ל. אני הייתי שולח לכלא את השר ארדן שאלשייך עשה עליו (שוב פעם) הטבעה מעל הראש וקימבן לחברים שלו אחלה עקיצה. בסוף כל משפט שאתם אומרים בעברית יושב ערבי עם נרגילה ובסוף כל עיסקה בטחונית יושב בכיר עם פנסיה תקציבית.

  Liked by 1 person

 6. תמריץ,
  4 מיליון זה רק המתאבן. גם ה50 מיליון לא היו סוף הדרך. העיסקה הזו היתה אמורה לממן חיים טובים לכמה אנשי משטרה לאחר יציאתם לפנסיה בדיוק כמו שנעשה בעיסקת הצוללות.

  אהבתי

 7. בטח הרבה יגלו כאן ענין אפשר להניח :

  " בלמ"ס בדקו: באיזה גיל רצוי להקים משפחה?

  לרגל יום המשפחה מפרסם הלמ"ס נתונים על הגיל הרצוי להקמת משפחה לנשים ולגברים – בחלוקה לפי מגזרים. בנוסף נבדק האם "ילדים זה שמחה"? "

  כאן:

  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5682786,00.html

  אהבתי

 8. תמריץ,
  כשהתחילה עיסקת הצוללות הפראיירים מחיל הים נתנו לחיל האוויר לגנוב להם את הקופה (חיל האוויר הוא אלוף העקיצות של הקופה הציבורית. ראה מי הם כל הסוכנים שמוכרים לחייל) צ'ייני תיקן את המצב אבל יצא עם פרוטות

  אהבתי

 9. כל אדם מחזיק בסמרטפון דברים מביכים ולא יכול להיות שפריצה לסמרטפון תפסול אדם פוליטית. הנזק של כלל כזה גדול בהרבה מהנזק של סחיטה.

  אהבתי

 10. חייל הסיפור על הסרטים האינטימיים של גנץ מריח לי כמו פייק.

  אני לא מאוהדיו של גנץ, במיוחד לא אחרי הפטור שהוא נתן לחברי מפלגתו ממשמעת קואליציונית בהצבעת החסינות של חיים כץ. אבל ההאשמות האלה מגוחכות. אפילו לו היו הדברים נכונים – ואני בספק – הרי שאם ג'ף בזוס יכול להמשיך לנהל את אמזון ביד רמה לאחר פרסום ענין התמונות האינטימיות שלו, נראה לי שתמונות או סרטונים של גנץ הם חסרי משמעות.

  אהבתי

 11. אני דווקא שמחה שנפתחה (סוף סוף) חקירה בנושא גנץ – הממד החמישי.
  ומצרה על כך ש*לא* נפתחו חקירות בנושא לפיד – מילצ'ן /ידיעות אחרונות, ובנושא אשכנזי – "פרשת הרפז" ואשכנזי חב' שמן.

  מצב בו ראשי מפלגות גדולות, ועל אחת כמה וכמה מועמדים לראשות הממשלה, הופכים לסחיטים פוטנציאלית בשל חשדות שעדין (?) לא התחילו להחקר – נתפס בעיני כגרוע מכל.

  אם התיקים יסגרו מחוסר אשמה או מחוסר ראיות – מה טוב. במצב שכזה הייתי שמחה שישארו סגורים לפחות עד סוף הקדנציה/יות של אותו פוליטיקאי. כלומר אימוץ "החוק הצרפתי" כך שממלאי תפקידים בכירים יצליחו להתמקד רק בתפקיד אותו הם ממלאים.

  בנוסף, הייתי שמחה לו המסורת הפוליטית הישראלית (או הוראות החוק) היו מחייבים את כל ראשי המפלגות / את כל מי ששוקל להציע את עצמו כמתמודד על תפקיד ראש הממשלה – לחשוף לציבור את כל פרטי הצהרת ההון שלו ואת תיקו הרפואי. מעט בדומה למקובל בארה'ב.
  רעיון זכות הבחירה הדמוקרטית שלנו ב"חתול בשק" – פגום בעיני.

  איני רוצה לתהות האם ה"גמגומים" וארועי השכחה של מועמד מסוים לראשות ממשלה נובעים מאיזשהו אירוע מוחי שעבר לאחרונה אם לאו.
  כפי שהייתי רוצה לדעת, בזמן אמת, האם במהלך הכהונה של ראש הממשלה הוא חלה בסרטן או בדכאון מג'ורי (כפי שארע לגולדה ובגין). כך שניתן יהיה לפעול מיידית למינוי מילא מקום.

  חשוב בעיני גם שהציבור יוכל לדעת מראש האם העיסוק של פוליטיקאי מסוים בענינים שישפיעו על רווחיות חברה X או Y – לוקה או לא בניגוד עניינים פוטנציאלי.

  חשוב להוסיף שאיני חוששת שבשל "תנאים דרקוניים" שכאלו יפחתו משמעותית המעונינים בתפקידים מאוד בכירים. לעולם לא יחסרו מספיק מתמודדים על משרות רבות כבוד, השפעה וכח.

  ——————-

  מצטרפת להמלצת תמריץ על טקסט ההייטקיסט שמספר על חשיבות אי אמירת כל האמת, ודבר מלבד האמת, במאמצי שיווק ומכירות.
  אך גם להערכת אל רום שמדובר בשילוב של מוצר בעייתי וחוסר מקצועיות.
  כאשר ברורה התועלת היחודית של המוצר – השקרים הופכים לדי מיותרים.

  Liked by 1 person

 12. לגבי יאיר לפיד, אני זוכר את הסיבוב המפתיע של 180 מעלות שהוא ומפלגתו עשו – במיוחד עופר שלח – אי אז לפני מספר שנים בענין הגז. הם התנגדו מאוד למתווה ולפתע ברגע אחד היו בעד. למעשה ענין הגז נראה חוצה מפלגות, כמעט כל מפלגה שהייתה בשלטון בשנים האחרונות הייתה מעורבת בצורה כזו או אחרת.

  ביום שתפתח חקירה רצינית בענין הגז – בתקווה לאחר הדלפות או ווידוי של מי מהמעורבים – הרבה תיקים פוטנצאליים יכולים להיפתח. לכאורה, כמובן.

  אהבתי

 13. מישהי כתבה למעלה: "אסף הראל הוא דוגמה מוצלחת לפוליטיקאי שקרן ונוכל ושחושב רק על הכסא שלו.
  כך גם אנשי כחול לבן"
  אז:
  ביבי

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: