קריאה בימי קורונה

לכל מי שמרותק כמוני למגפת הקורונה ולמשמעויותיה מומלץ לעקוב אחרי הבלוגר האמריקני Lion of the Blogosphere שמכסה בנימה פסימית את ההתפתחויות ואף מתאר כיצד הכלכלה העולמית צפויה לעצירת בלימה עם קריסת קווי האספקה מסין. עוד לא נתקלתי במקום מוצלח יותר להתעדכן בו בפרשנות יומיומית על המשבר.

21 תגובות על ״קריאה בימי קורונה״

 1. סיפור אנושי טרגי. גם על המתים וגם על המצב האישי הקשה בסין לכל תושביה וגם למשמעויות הכלכליות שיהיו לסין בגלל המקרה הזה.
  עם זאת, צריך לקחת בפרופורציה את נושא המגפה.
  הסיפור האמיתי הוא לא מספר המתים, כיון שבשפעת מתים יותר אנשים, ואחוז המתים מכלל החולים אינו גבוה מדי לפי המדווח.
  הסיפור האמיתי הוא התגובות של כל המדינות האחרות. הן פשוט מסרבות להאמין לדיווחים הסינים ולוקחות מרווח בטחון רב מאוד אילולי היה מדובר במדינה שדיווחיה היו אמינים.
  מדהים איך הקלפים נופלים לטובת טראמפ לאחר חתימת הסכם הסחר מול סין. ממש פרי בשל מבחינתו להחזרת התעשייה מסין לארה"ב.

  אהבתי

 2. פינת הטרלול האינדיאני
  Sen. Elizabeth Warren (D-MA) speaking at a presidential campaign stop at the NewBo City Market in Cedar Rapids, Iowa, said that she would only appoint a Secretary of Education that a 9-year-old trans youth she met would interview and approve of.
  https://www.realclearpolitics.com/video/2020/01/30/sen_elizabeth_warren_young_trans_person_will_choose_my_secretary_of_education.html

  אהבתי

 3. GeorgVon1 ,

  ככלל, כאשר יש מצבים קשים מסוכנים ( גלובלית לא כל שכן) אזי , משקיעים נוהרים ל- safe heaven מה שנקרא :

  טקטית / מטבעתית זה: דולר אמריקני, יין יפני, ופרנק שוייצרי וכאשר יותר קשה ואפוקליפטי מה שאני קורא , אזי : נוהרים לרוב לזהב ( מעין השקעה בטוחה וברת קיימא בכל מצב , כמו נכסי דלא ניידי ) .

  אז : זהב, שוויצרי, יין , דולר אמריקני. זה ברגיל בגדול.

  אם אתה מחפש קופה לגרוף וכו… ברמה טקטית יותר:

  אז ברור תמיד, שמי שעוסק בתחומים נגזרים, או נגדיים. כפי נניח טרור חזק, אז חברות העוסקות באבטחה, או טכנולוגיית אבטחה. אז מי בקשר לקורונה ? אז :

  יש כאלו מומלצים נניח בגלל קניות אונליין כמו עליבאבא. אפשר להניח, שקניות אונליין יועצמו. יצרני מסיכות גם כמובן . כאן אפשר למצוא המלצות ספציפיות , ואשאיר עוד אולי בהמשך :

  https://finance.yahoo.com/news/5-stocks-watch-fatalities-due-135901347.html

  מי שלא מבין, יכול לשאול …

  להתראות

  אהבתי

 4. ורק הערה כללית:

  מדובר על מסחר רגיל ,סיזיפי. לא על מסחר מקצועי, מתוחכם, מתבסס על מדדים או אינדיקטורים טכניים יותר, בזמן אמת, לא כל שכן, בתדר גבוה מה שנקרא ( high frequency trade).

  מסחר רגיל. כמובן ,שכל מסחר, מסוכן , מסוכן מאוד. זה לא הוקוס פוקוס בדיוק בעיקרון.

  להתראות

  אהבתי

 5. תיאור אריה הבלוגספרה את ההתמוטטות, ההולכת וקרבה במהירות, (גם) של ענף יצרני הריהוט (גם בארה'ב) – הזכיר לי את השיר "הכל בגלל מסמר קטן, הכל בגלל מסמר … ".

  אבל אני די מתקשה להתחבר לתבהלה העולמית מהוירוס, ומכאן די מתקשה להאמין שתמשך עוד חודשים רבים.
  קשה לי להניח שרוב המשק הסיני ישבות חצי שנה, או יותר, מכל מלאכה. ולמעשה נגזר גורלו של כל מי שתלוי ביצור הסיני ואינו מחזיק במלאי חירום ליותר מחצי שנה. בנוסף, אני מניחה שחלק מהתלויים בסין – יצליחו תוך חודשיים שלושה לאלתר חלופות לסין.

  בהחלט יתכן שאני טועה בגדול, כיון שבכל מה שקשור לסין ולמגפה זו עדין רב הנסתר על הגלוי.

  אחוזי התמותה מהקורונה, לפחות כפי שדווחו עד עתה (*), מרחיקים את עוצמת הסכנה הפוטנציאלית של מגפת הקורונה מעוצמת הסכנה הפוטנציאלית שהייתה למגפת האבולה. אפילו מהסארס.
  יתכן שאחוזי התמותה אפילו נמוכים עוד יותר מכפי שפורסם – כיון שסביר שלא כל הנדבקים בסין מה6קורונה אותרו. סביר שחלק ניכר מבעלי הסמפטומים הקלים יחסית (כמו ילדים, צעירים ואנשים בגילאי הביניים, שאינם מעשנים וללא מחלות רקע) בכלל לא הגיעו לבתי החולים ולא אותרו כנשאים. מכאן שאחוזי התמותה שפורסמו הם רק מקרב בעלי הסמפטומים הקשים יחסית.

  ניתן להוסיף שסביר שאחוזי התמותה מהוירוס במדינות אחרות יהיו נמוכים משמעותית מאשר בסין. לא רק בשל השונות ברמת הרפואה אלא גם כיון שסין מוכה מראש באוויר מאוד מזוהם ובאחוזי מעשנים מאוד גבוהים. מה שבהכרח מעלה את אחוזי התמותה מכל מה שפוגע במערכת הנשימה. כולל מוירוס הקורונה.

  ##############

  עוד אופצית השקעה בעידן בהלת הקורונה, הנגזרת מכתבה בגלובס, היא בתעודות סל הודיות.
  כתבה המנסה לזהות את המרוויחים מהקורונה.

  https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001318363

  קטע מהכתבה:

  " … קשה לסמן מדינות מרוויחות מובהקות, אבל אפשר להעריך מדינות שיחוו גם אפקטים חיוביים. בניתוח צריכת האנרגיה של סקטורים שונים, ההשפעה של הירידה בצריכת הנפט של סין לבדה – שהיא היום היבואן הגדול בעולם של נפט – יכולה להיטיב עם מדינות שיש להן סקטור חקלאי גדול. מבחינה זו, הודו היא אולי המרוויחה הגדולה, כי הנפט מהווה כשליש מעלות הייבוא שלה, בזמן שהוא לא גורם משמעותי בייצוא המגוון והיציב שלה.

  "לטווח הארוך יותר, מה שעשוי אולי לקרות הוא שהלקח הקשה יתורגם לפיזור אחר של הייצור. טראמפ בוודאי ינסה להחזיר חלק מהייצור הביתה, ותעשיות שונות, מאופנה ועד אלקטרוניקה, ישתדלו לא להיות תלויות כל-כך בגורם אחד שמסיבות שונות ומשונות – ממגפה ועד סגירת שערים כצעד פוליטי – עלול למוטט את העסק שלהן.

  "כלכלות שיכולות להוות תחליף זריז לייצור הסיני – כמו וייטנאם – יכולות להרוויח מהחיפוש של חברות רב-לאומיות אחר אתרי ייצור חליפיים, אבל זה ייקח חודשים ארוכים", אומר פרופ' אריאב.

  ואם עוברים מהמאקרו למיקרו, אז כמו בכל תקופות תנודתיות המתאפיינות באי ודאות גדולה, יש מי שמרוויחים כסף מעצם התנודה. "יש מי שיודע להרוויח משווקים תנודתיים", … "

  אהבתי

 6. קמיליה, גם אני חושב כמוך, שהאפקט יהיה מוגבל, אבל פתוח לשמוע דעות אחרות. גם השווקים כנראה חושבים כמוך כי אינם יורדים.
  בטוויטר מסתובבות טענות בעקבות פרסום של איזה רופא שבדק ריאות של נפטרים, שהסינים והיפנים רגישים יותר ביולוגית לנגיף העובר דרך קולטני ACE2. בינתיים זה לא הוזכר בשום פרסום מיינסטרים ונראה אם דפוס ההדבקות יראה משהו כזה.

  אהבתי

 7. איזון פינות הטרלול האירופי,האמריקאי וישראלי, שמביא חייל זקן, במעט טרלול ערבי.

  בהקשר ישיר לקורונה.
  כידוע לעיתונאים מסעודיה, סוריה ומצרים – זו מגפה שהשטן האמריקאי הגדול, אולי גם עם מעט עזרה מהשטן הישראלי הקטן, הביא לעולם. בעיקר בכדי לפגוע בסינים.
  נדמה לי שלו הייתה תחרות עולמית בהפצת תיאוריות קונספירציה ושכיחות האמונה בהן – הערבים היו אמורים לזכות במקומות הראשונים.

  ₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪########
  קטעים מהכתבה בממרי:

  כותבים ערבים: התפשטות נגיף הקורונה – מלחמה ביולוגית שמנהלת ארה"ב נגד סין
  ———————————————-
  בעקבות התפשטות וירוס הקורונה בסין ובעולם, פרסמו כמה כותבים ערבים מאמרים בהם נטען כי התפרצות נגיף הקורונה ונגיפים אחרים כדוגמת הסארס ושפעת החזירים, היא מזימה אמריקאית וכי ארה"ב מפיצה את הנגיף ובה בעת מוכרת את הנסיוב הנוגד את המחלה במטרה לסחוט כסף רב מהמדינות שיקנו אותו. לדעת כותבים אחרים, הפצת נגיף הקורונה היא שימוש של ארה"ב באמצעים ביולוגיים ופסיכולוגיים במסגרת מאבקה הכלכלי בסין, במטרה להציגה כמדינה נחשלת וכיצואנית מגיפות.
  ….
  כותב סעודי: לא במקרה וירוס הקורונה פוסח על ישראל וארה"ב
  ————–
  הכותב הסעודי, סעוד אל-שהרי, פרסם ב- 2.2.20 מאמר ביומן הסעודי אל-וטן שראה בהפצת מגפת הקורנה מזימה של חברות התרופות האמריקאיות והישראליות כדי להגדיל את רווחיהן. הוא כתב: "וירוס 'פלאי' התגלה אתמול בסין ומחר הוא יתגלה במצרים, אך הוא לא יתגלה היום, לא מחר ולא מחרתיים בארה"ב ובישראל, ולא במדינות העניות כמו בורונדי או איי קומרו, או כל מדינה ענייה אחרת.

  קורונה הוא וירוס מוכר, ואנחנו יודעים שהוא התגלה בשנת 1960 …. [לכן], מוזר לשמוע את ארגון הבריאות העולמי ( (WHOאומר: 'זהו וירוס שהתגלה לראשונה בשנת 2012 בערב הסעודית, בגמל (החיה המוכרת)'…

  והנה עוד דבר מוזר: ברגע שמצרים הודיעה לפני כמה שנים שהיא מתבססת על עופות [מתוצרת עצמית], ושהיא אף תייצא [עופות] לחו"ל, כלומר, שהיא לא תצטרך את העופות של ארה"ב או של צרפת ועוד, [פתאום] הופיע מתחת לאדמה וירוס שפעת העופות… וזאת במטרה לחסל את ההתעוררות הזאת [של מצרים] בעודה באיבה. העולם נותר אובד עצות כשהוא מחפש נסיוב לווירוס העופות הארור הזה. לפתע, באורח פלא, הופיעה חברת מרק שארפ כמו שה תמים כשבידה התרופה המיוחלת, כאילו היא איננה יודעת דבר וכאילו גם אחד ממנהליה, דונלד רמספלד, אינו יודע דבר וחושב שגם העולם אינו יודע. ואולי באמת [העולם] אינו יודע שדונלד הזה כיהן כשר ההגנה האמריקאי במשך חמש שנים, כשימי כהונתו האחרונים היו ב-2006. איש הצבא 'הנחבא' הזה, הביא את הנסיוב 'המוחבא' בצורת [התרופה] טמיפלו וכך הוא והחברה שלו גרפו עשרות מיליארדי דולרים משפעת החזירים הארורה הזאת. ועולה השאלה: מה הקשר של משרד ההגנה לטיפולים רפואיים?!

  עוד קודם לכן נעשה אותו דבר בסין… כאשר היא הכריזה בשנת 2003, שבידיה רזרבות הכי גדולות של דולרים, החדירו אליה את מחלת הסארס, בן דודו של הקורונה, ו[כן את] הנסיוב [עליו אמרו האמריקאים כי הוא] 'נמצא רק בידינו ולכן תשלמו כסף'. בדומה לכך היה גם הניסיון עם האנתרקס, עם אותה חברת מרק שארפ, ובאותה הונאה ודרכים עקלקלות, כפי שקרה גם עם שפעת החזירים ושישה מיליארד דולר שהשיגה בזכותה חברת נוברטיס ועוד חברות רבות.

  קורא יקר, כאשר תקרא את התרחישים הללו, ודאי תסכים אתי שמאחורי [התפרצות] הקורונה יש תוכנית הונאה שמטרתה השגת רווח כספי ותו לא. העניין כולו הוא מפעל וירוסים, עולם של יצורים זעירים – וירוסים והנדסה גנטית – שמסתכם בייצור וירוס שמועבר למדינות העשירות שיכולות לקנות את הנסיוב. הוא מועבר דרך מזון, שתיה, בעלי חיים, באוויר או אולי באמצעות תכשירי קוסמטיקה ואמצעים אחרים שאינם עולים על הדעת. במקביל, מכינים את הנסיוב המתאים לווירוס הזה ומחזיקים בו עד שהאנשים יזדקקו לו מאוד, בשל חומרת המחלה שגרם וירוס זה שהונדס גנטית. או-אז החולה נאחז בכל קש ומשלם את כל כספו כדי לקנות את הטיפול המלאכותי הזה שיוצר בד בבד עם הווירוס.
  ….

  כותב סורי: מגפת הקורונה היא משבר מלאכותי שנועד לפגוע בכלכלת סין
  —————————————————-
  חוסיין צקר, בעל טור ביומון הסורי הממסדי אל-ת'ורה, טען דברים דומים במאמרו מה- 3.2 והוסיף כי מדובר בחלק ממלחמה מסחרית-ביולוגית-פסיכולוגית שמנהלת ארה"ב נגד סין. הוא כתב: "החל ממחלות האבולה והזיקה ועד סארס ושפעת העופות והחזירים, עבור דרך האנתרקס והפרה המשוגעת ועד הקורונה – ארה"ב מייצרת נגיפים קטלניים שמאיימים על עמי העולם בכיליון, לאחר שהפכה את המלחמה הביולוגית לטיפוס חדש של מלחמות, שבאמצעותן היא רוצה לשנות את כללי המשחק ולהסיט את מסלול הסכסוך עם אותם עמים מהדרכים הקונבנציונליות.

  מה שפורסם לאחרונה מפי שרת הבריאות והעניינים החברתיים הפינית, לא היה ידיעה מפוברקת מהסוג שבו משתמשים בכלי התעמולה הנגדית ובצהובונים, אלא מדובר בסרטון המוכיח [זאת] בקול ובתמונה… [השרה הפינית] אמרה כי ארה"ב חותרת לצמצום אוכלוסיית העולם בשני שליש בלא לספוג הפסדים, אדרבא, היא תרוויח [מכך] מיליארדים לאחר שתאלץ את ארגון הבריאות העולמי לסווג את המחלות הללו כמגפה קטלנית כדי שהחיסון [נגדן] יהיה בגדר חובה ולא וולונטרי, במיוחד עבור השכבות המהוות יעד ראשון לפגיעה מקרב בני הדור הבא – הנשים ההרות והילדים.

  הצהרת השרה הפינית מוכיחה באופן נחרץ שיש לארה"ב לוח זמנים לייצור סוג כזה של נגיפים, ומכאן שנגיף הקורונה הוא חוליה בשרשרת ההרג הביולוגי שהיא רוצה להשתמש בו, לאחר הפרה המשוגעת, שפעת העופות ויתר המחלות שנזכרו לעיל.[3] [ארה"ב] פנתה לדרך המלחמה הזו, בעקבות כישלונה בתחרויות המסחריות והפיננסיות, כדי לרסק ולהעניש את כלכלות המדינות בעלות היכולות החזקות יותר. [היא עשתה זאת], לאחר שפעלה לחיזוק מפעלי התרופות שבבעלות חברי בית הנבחרים ושרים והציבה אותם בשירות ייצור החיסונים. ארגון הבריאות [העולמי] מצדו מוכן לשווק גם את המחלה וגם את הטיפול בה, בהתאם להנחיות הבית הלבן, במסגרת מה שמכונה 'הפתעות משמחות' בדבר גילוי חיסון חדש נגד המגפות הללו.

  אם כן, השיח היום סובב סביב משבר מלאכותי מסוג שונה, שארה"ב עומדת מאחוריו, כדוגמת המשברים הרבים שאותם היא ממציאה לתועלתה. לאחר שהיועצים הכלכליים האמריקאים החלו לחשוש מלהתחרות בסין, או לכל הפחות להדביק אותה, הם הביאו את נגיף הקורונה כדי להעסיק בו את הבכירים בסין מצד אחד, וכדי לקחת חלק בשיווק מוצרי הטיפול של ארצם ולהגביר את הפאניקה בקרב העם הסיני, מצד שני. מדובר אפוא במלחמה מסחרית, ביולוגית ופסיכולוגית במקביל שרחוקה מהעימות הקונבנציונלי."[4]

  כותב מצרי: ארה"ב הדליפה את וירוס הקורונה כדי לפגוע בכלכלתה ובשמה הטוב של סין
  —————————————-

  הכותב המצרי אחמד רפעת בחר להסביר במאמרו באתר החדשות המצרי "וטו" ב- 27.1, מדוע בחרה ארה"ב דווקא בעיר הסינית ווהאן להפצת הווירוס: "המפעלים האמריקאים הם הראשונים בייצור כל סוגי הנגיפים והבקטריות, החל מנגיף האבעבועות השחורות האלים ועד נגיף הדבר, עבור בכל נגיפי המחלות שראינו בשנים האחרונות – מהפרה המשוגעת ועד שפעת החזירים. ….

  כל מה שדרוש כדי להניח לנגיף אשר מתפשט במהירות לעשות את שלו הוא להדליפו מתיק כלשהו, באמצעות מזרק רגיל או בכל דרך אחרת. אולם מה שמאוד מעניין הוא המספר הגדול של אמריקאים שהיו בעיר [ווהאן] והחליטו לעזבה מיד ובחיפזון [כפי שנראו] על מסכי ערוצי החדשות האמריקאים, וביניהם גם כתב CNN, …..

  המלחמה פה לא נועדה אך ורק להדאיג את סין, לסבכה ולגרום לה הפסדים של מיליוני דולרים בשל אירועי החירום שיפקדוה או בשל רכישת תרופות – שייוצרו, דרך אגב, בידי חברה ישראלית… אין זאת אלא שארה"ב רוצה לומר לעולם, ובפרט לסין, במסגרת מלחמה תודעתית, שתפגע ביוקרתה ובמעמדה, שהיא [סין] עדיין מדינה נחשלת שתושביה שותים מרק עטלפים ושמייצאת למין האנושי מחלות ומגפות!"[5]

  אהבתי

 8. שקט יורים…

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s