עשירים מגרמניה

נחמד לעקוב אחרי כלכלת ישראל בעשור האחרון. כיצד היא שוברת שיא אחרי שיא באופן שהיה נראה דמיוני בעבר. עשירים מיפן, עשירים מצרפת, עשירים מבריטניה.

השיא האחרון – לפי נתוני הלמ"ס העדכניים, ישראל עשירה מגרמניה. לפי הלמ"ס, התוצר לנפש בישראל עומד על 155,691 ש"ח. תרגמו לאירו בשער היציג האחרון וקבלו 41,798 אירו לנפש. נלך לאתר של הלמ"ס הגרמני ונראה ששם כתוב שהתוצר לנפש בגרמניה הוא 41,342 אירו לנפש. זאת אומרת שישראל עשירה יותר מגרמניה.

אחרי זה צריך לומר שבברלין המילקי יותר זול, וגם המכוניות וגם שכר הדירה וכולי. אחרי התאמת יוקר המחיה עדיין משתלם יותר לחיות בגרמניה. אבל בלי שקלול יוקר המחיה הישראלי עשיר מהגרמני, וזהו שיא חדש ומרשים. וכפי שכתבתי בעבר גם אם הכסף הישראלי לא נותן כל כך הרבה כשמשתמשים בו בישראל, בחו"ל הוא שווה הרבה, ולכן כולם טסים כל הזמן ומזמינים מוצרים בדואר.

8 תגובות על ״עשירים מגרמניה״

 1. טוב, הכלכלה הגרמנית נחלשה לאחרונה. מלחמת הסחר השפיעה ( בין סין לארה"ב ) בעוד הכלכלה היא כמובן מוטת יצוא. גם ברור שזה לא מספיק לקחת התוצר לנפש ולהשוות. צריך לפלח ולפזר כמובן. צריך לבדוק זאת ביחס להתפלגות משכורות או הכנסות ברמה הלאומית. שהרי, קבוצה קטנה ועשירה מאוד, ייתכן והיא מסבסדת ( מבחינת נתונים לפחות) קבוצות יותר חלשות ועניות. ברור הדבר הרי. כמובן שיש גם תנאי חיים ( לא רק יוקר מחיה ) אלא, השקעות בשירותים ציבוריים וכדומה. עושר זה מושג מאוד מורכב ,נזיל ובעייתי. נתון אחד בלבד, לא מרמז אפילו על התמונה הכוללת. חשוב להדגיש, שהרבה מדינות בעולם המערבי , נפגעו קשה מן הסאבפריים, ומלחמת הסחר כאמור, ישראל פחות.

  להתראות

  אהבתי

 2. אורי, זה חסר משמעות לחיים בתוך המדינה אבל לא חסר משמעות ליכולת לבלות בחו"ל ולהזמין דברים מחו"ל, גם ברמה האישית וגם ברמת המדינה.

  Liked by 1 person

 3. התמ"ג ברמת הבדלים כאילו הוא חסר משמעות. הוא לא מדד מספיק טוב.
  למשל הוא לא סופר עבודות בית.
  אם במדינה אלף נהוג שכל אחד מתקן את ביתו בעצמו, ובמדינה בית שוכרים מתקנים שיעשו זאת, למדינה בית יהיה תמ"ג גדול יותר בגלל תיקון הבתים, למרות שלא בטוח בכלל שהבתים במצב טוב יותר.
  הדוגמא הקלאסית (והמיושנת) היא שה תמ"ג יורד כשאיש מתחתן עם המזכירה שלו.

  לכן GDP טוב להשוות בין אותה מדינה בין שנים שונות אך לא רחוקות מדי – התמ"ג בישראל גדל ב 58% בשנים 2010 – 2018.
  וכשההבדלים ענקיים – התמ"ג לנפש בארה"ב גבוה ב 50% מבישראל, לכן ישראל ענייה מארה"ב.

  הבדלים של אחוזים בודדים זה בתחום הרעש.

  אהבתי

 4. מסכים יואב. לא מייחס חשיבות רבה להבדל אבל זה שהגענו לתיקו זה מרשים. ההבדל הגדול בין המדינות הוא בהרכב האוכלוסיה – ישראל הרבה יותר צעירה. הגיל החציוני בישראל הוא 30 ובגרמניה 45.

  אהבתי

 5. תמריץ, כתבת ״זאת אומרת שישראל יותר עשירה מגרמניה״.
  אבקש לצנן את התלהבותך: התמ״ג לנפש אינו מדד טוב במיוחד לעושרה של מדינה ובוודאי לא לעושרם של אזרחיה. התמ״ג של ישראל מושפע בצורה דרמטית משני דברים עיקריים: עליית מחירי הדירות והמעבר של חברת החשמל לגז ממאגר תמר במקום פחם מיובא. בנוסף היות ואת התמ״ג הישראלי מודדים בשקלים, גם החלשות האירו מול השקל מקרבת אותנו לגרמניה. שני הגורמים הראשונים לא הותירו כסף נוסף בכיסם של האזרחים ולא הפכו אותם לעשירים יותר. מצד שני כח הקנייה הגבוה של השקל אכן מקל על קניות בחו״ל וטיסות.
  לסיכום כלכלת ישראל אכן מתפתחת יפה אך אין צורך לקפוץ למסקנות מוגזמות. ישראל לא עשירה כמו גרמניה ואפילו לא קרובה לכך. ואזרחיה בוודאי לא עשירים כמו הגרמנים.

  אהבתי

 6. אני חושב שבהתאמות יוקר המחיה יש באגים שאיש לא בודק כך שגם המדד הזה לא קדוש בעיניי. הראיתי פעם שיש בו דברים שלא נראים הגיוניים. ואין בו שום שקיפות.

  אהבתי

 7. אני טכנאי מזוג אוויר ובתחום שלי לעבוד בישראל משמעותו להשתכר ברמה של דרום אמריקה. אני מכיר את החיים בארץ וסטטיסטיקות האלה מצחיקות וחסרי כל משמעות עבור אדם המוני ופשוט כמוני.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s