כלכלת המגפה

תרחיש שייתכן חלילה שמתגשם מול עינינו – מגפה מכה באנושות. המוני אנשים גוססים ומתים. קצב ההידבקות מסחרר והנגיף עובר מארץ לארץ. בהינתן כל הצרות האלו איך הדבר ישפיע על הכלכלה העולמית?


האם הבורסות יקרסו?

בהחלט יהיו ירידות בבורסה ויהיו סקטורים שייפגעו במיוחד, אבל קריסה כוללת כמו בימי המשבר הכלכלי ב-2009 נראית פחות סבירה. מגפות חולפות להן ולמה למישהו למכור מניה בזול אם יש לו כל הסיבות להאמין שבתוך כמה חודשים המגפה תחלוף או שיימצא לה חיסון.
כל זה אם מדובר במגפה מהסוג ששומעים עליו עכשיו בסין – עם שיעור תמותה נמוך (באזור האחוז) וכזו שלוקחת עמה בעיקר את הזקנים והחולים. היא מספיק קשה כדי לשתק את כלכלת העולם, אבל אינה צפויה לחולל נזק ארוך טווח. שונים הדברים כמובן אם מדובר באחוזי תמותה של אבולה. מגפה מדבקת במהירות נוסח אבולה ללא חיסון באופק היא סוף העולם, והמניות היו נסחרות בהתאם. אבל במקרה זה ספק אם הבורסות היו בכלל נפתחות או אפילו אם היה חשמל לטעון את הסמרטפון ולבחון איתו את שערי המניות.

במגפה מהסוג המתון איזה סקטורים ייפגעו במיוחד?

בטח לא סקטור הבריאות.. אבל התיירות העולמית פשוט תושמד. אנשים יסתגרו עם ילדיהם בבית. הקניונים יינעלו על בריח. מי שיוכל לעבוד מרחוק יעשה זאת. עם הקיטון החד בתנועת כלי רכב צריכת הדלק העולמית תרד בחדות ומחיר הנפט ייגע ברצפה. לגבי מחיר הנפט תמיד צריך לזכור שירידה של 5% בצריכה יכולה להוביל לירידה של 90% אחוז במחיר.

האם עסקים מבוססי תיירות יפשטו רגל?

סביר שממשלות לא ירצו להוסיף פאניקה כלכלית לפאניקה הבריאותית ויבטיחו חבילות סיוע לסקטורים שנפגעו.

האם ממשלות יפשטו רגל?

מדינות שלא תלויות במחיר הנפט או בתיירות צפויות לעבור את המשבר ללא בעיות מיוחדות. נכון שהיצוא שלהן יצנח, אבל מן הסתם כך יקרה גם ליבוא. מדינות שתלויות ביצוא נפט עלולות להיות בבעיה קשה כי הן מייצאות את המוצר שהכי יפגע מהמשבר, אבל מייבאות את כל סוגי המוצרים. כך גם לגבי מדינות שכלכלתן מבוססת על תיירות.

האם מתן סיוע לסקטורים שיקרסו לא ירושש ממשלות?

לחד פעמי אין הרבה חשיבות בכלכלה. סיוע חד פעמי לא צפוי לחולל בעיה גדולה. מה עוד שסיוע כזה לא נועד ליצור עושר חדש ולגרום לצריכת משאבים שלא ניתן לעמוד בה אלא לסתום חורים במאזנים כספיים של חברות שיכולות לפשוט רגל אחרת, בפרט חברות תעופה.
עם זאת עבור מדינות מייצאות נפט שמצויות כבר ככה במצוקת מט"ח חמורה (למשל אירן וונצואלה), זה יהיה אתגר.

36 תגובות על ״כלכלת המגפה״

 1. תמונות מדהימות. יום כיפור בלי אופניים.

  Liked by 1 person

 2. סוגיה חשובה כמובן. אלא, שהמגיפה הזו, היא לא מגלמת בעיה אסטרטגית ממש. מדובר בסינים גרגרנים, שבניגוד להוראות משרד הבריאות הסיני, צרכו נניח נקרא לזה : גסטרונומיית פרא, או גסטרונומיה אקזוטית. אוכלים כל מה שזז אשכרה. והוירוס הודבק מחיות ים אקזוטיות ואסורות למאכל, בניגוד להוראות כמובן. הבעיה האסטרטגית יותר, היא כמובן המוטציות, כפי שפעת החזירים או העופות בזמנו. וירוסים שמפתחים עמידות לאנטיביוטיקה וכדומה.אלו מגיפות יותר מסוכנות. יש חוזי שחורות אפילו, שטוענים שזה יכול להביא לקץ האנושות ממש, כל כמה שזה נשמע מטורף לגמרי. שהרי, העולם מקושר בטירוף. תחבורה ללא הרף, אנשים חותכים וטסים ממקום למקום וכך מדביקים ונדבקים. זה יכול להיות אסטרטגי בטירוף.

  אגב, יש מקרים בכלכלה, שסיוע חד פעמי הוא קריטי. רוח גבית, לעסק שקורס, לא כתוצאה מאי יעילות או כדומה אי הצלחה עסקית. אלא: פשוט משבר בגין גורמים חיצוניים.וסיוע יכול להיות קריטי מאוד. נניח פעולות איבה בצפון. יש מקרים כאלו. משבר חולף, ועסק עומד שוב חזרה על הרגליים.זה במיקרו. במקרו כמובן, מספיק שוב להעיף מבט על בן ברננקי , ומשבר הסאבפריים. הגישה וההזרמות או ההרחבות הכמותיות, כמו השתלטויות על תאגידים " גדולים מדי " עושים הבדל בין קריסה טוטאלית, לבין סיכויי שיקום והצלחה בסוף. מספיק להיזכר פה במשבר המניות דאז.

  להתראות

  אהבתי

 3. הימורים: סדרו את הארועים הבאים לפי סדר התרחשותם:
  ממשלה חדשה בישראל
  המגפה תשכך
  יאיר נתניהו עוזב את בלפור
  סיפוח לפחות חלקי בגדה

  אהבתי

 4. הסיפוח הוא תעמולת בחירות. לא יקום ולא יהיה בחיים. גם ביבי וגם גנץ לא יעשו מעשה שיקים עליהם את כל הקהילה הבינלאומית (מלבד ארה״ב, וגם זה רק עד תום כהונת טראמפ), יחריב את ההתקדמות ביחסים עם מדינות ערב המתונות, וכמובן יזכה להתנגדות מוחצת של מערכת הבטחון בישראל.
  אם אני טועה אהיה מוכן לרוץ בעירות עד פסגת הסרטבה (המסופחת).

  אהבתי

 5. המחשבה על כלכלה במהלך מגפה הזכירה לי את הכלכלה הישראלית במהלך האינתיפדה השנייה. בתקופה שבה אוטובוסים וקנייונים התפוצצו.
  בשני המקרים יהיה אותו פחד מהתקהלות במקומות ציבוריים הומי אדם.

  במקום ללכת לסופרים, מסעדות ובתי קפה – תתחזק ההעדפה להזמין משלוחי אוכל, גולמי ומוכן, הביתה / למקום העבודה. מכאן צפי לשגשוג של כל שירותי השליחויות למינהם וכל מה שניתן להזמין עד הבית).
  במקביל, שגשוג של צריכת שירותי תוכן, תקשורת וחדשות.

  בשל ההשוואה, איני כל כך בטוחה שמחירי הנפט ירדו דרמטית. אם כי איני בטוחה גם בהפך.
  זכור לי שבתקופת האינתיפדה השנייה, כל מי שרק יכל להימנע משימוש בתחבורה ציבורית, באוטובוסים וברכבות, עשה זאת. (אני אפילו פחדתי לנהוג ברכבי הפרטי בקרבת אוטובוסים). כתוצאה מכך, צפי להגברת השימוש ברכבים פרטיים ובמוניות ספישל.
  מכאן, יותר נפט לכל ק'מ נסיעה של אדם.
  מצד שני, אכן סביר שאנשים יטוסו הרבה פחות לטיסות לא חיוניות (ומטוסים הם זללני נפט ידועים).
  איני יודעת האם החיסכון בדלק מטוסים יקזז את בזבוז הדלק למוניות, רכבים פרטים ואופנועים בנשוואה לתחבורה ציבורית.

  ***
  בכל מקרה, אני מניחה שההשלכות הכלכליות על סין תהיינה הכבדות ביותר (יחסית להשלכות הכלכליות על מדינות אחרות).
  מה שכנראה ישפיע על שער היואן הסיני יחסית למטבעות אחרים (ין, דולר, אירו …).

  הסינים בקושי התאוששו ממלחמת המכסים עם טראמפ, ועכשיו הם נאלצים לשתק את הפעילות הכלכלית של עשרות מיליוני איש. עד עתה – סגירת פארקי שעשועים, מוסדות לימוד ועוד. (מה שמגמד את העלות הכלכלית של שיתוק רוב המשק הישראלי בכל יום בחירות) + לבנות במהירות בתי חולים ענקיים (שכנראה יהפכו במהירות לפילים לבנים יקרים לתחזוקה).
  נדמה לי שבעשור או שניים האחרונים – התיירות הנכנסת לסין יותר מאשר הכפילה את עצמה. מכאן שרק שיתוק ענף התיירות הנכנסת לסין יהפוך מיליוני סינים עובדים למובטלים.

  לא ברור לי האם / איך המשבר הכלכלי הסיני ישפיע על תוכניות ההשקעה הגרנדיוזיות של סין בעולם (במסגרת תוכניות החגורה והדרך). כלומר, צפויות השלכות עקיפות של המשבר הכלכלי הסיני גם 99על הרבה מדינות, די עניות, באסיה. באפריקה ובדרום אמריקה.

  אבל כיון שאיני חוזה מגפה אפוקליפטית – אני מניחה שהמשבר הכלכלי הסיני יהיה די מינורי ודי קצר טווח.

  אהבתי

 6. החייל הזקן, שוב עם הרצף המטורלל שמביא לנו פה,כל מיני מובאות ופוסטים מגוחכים. לא עלה בדעתו של כותב הפוסט המובא לעי"ל, איזה זוארץ אחד, להסביר מה פה בעייתי בדיוק . ולמה ? לא רק כי צריך, אלא , שבאותה המידה שגרטה צריכה לכאורה ללמוד כלכלה לפני שהיא מטיפה , אז הרי, ואפילו יותר, מנוחין צריך ללמוד גיאוגרפיה, מזג אויר, ביולוגיה ימית, ביולוגיה כללית , כימיה, מדעי האטמוספירה ומה לא ואללה, לפני שהוא עצמו מטיף. אז שייטול צימר מבין עיניו. אז אולי יעשו עסקת חליפין , היא תלמד כלכלה והוא מדעים רבלנטיים ? אבל, העסקה תהא בפרמיום לטובתה. למה ? מכיוון שהנושא הרלבנטי הוא שינויי אקלים, וכלכלה היא רק נגזרת של כך. לא רק פורמלית, אלא גם לגופו של ענין :

  שהרי באם צודקים חוזי השחורות של האקלים, הכלכלה תהא מעט רלבנטית לצורך הענין. אז עליו נטל ההוכחה אם כבר , לא על גרטה. אז שילך להחליף מקצוע. איזה שוטה…. השם ירחם .

  להתראות

  אהבתי

 7. קמיליה, אני מסכים שתיאורטית יכול להיות שכל אדם היה רוצה למצוא אמבולנס פרטי אטום ולנסוע בו במקום התחבורה הציבורית. אבל אין כלי רכב כאלו.. אין כלי רכב זמינים חדשים לשימוש כמוניות, ולכן בפועל לא נראה לי שיהיה פיצוי על ירידת הנסיעה בתחבורה הציבורית בדמות ריבוי נסיעות בכלי רכב פרטיים. ודי להסתכל בתמונות מווהאן כדי להבין זאת.

  אהבתי

 8. רק לכל המעונין, סקירות יותר מקיפות ומעמיקות לגבי הוירוס הסיני והשלכותיו עד כה :

  https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.01.23.20018549v1

  וכאן איזה סיכום ביניים ברוייטרס ( הלינק לעי"ל של : medRxiv פרסום מחקרים רפואיים באונליין ) :

  https://www.reuters.com/article/us-china-health/china-virus-toll-hits-41-australia-reports-first-four-cases-idUSKBN1ZO005

  להתראות

  אהבתי

 9. האתר החביב על טראמפ:
  TEL AVIV – The senior advisor of Prime Minister Benjamin Netanyahu’s chief political rival, Benny Gantz, called President Donald Trump a “psychopath” and compared him to Hitler in a shocking series of past tweets unearthed ahead of a meeting between the Blue and White leader and Trump Monday.
  https://www.breitbart.com/politics/2020/01/27/donald-adolf-trump-senior-gantz-advisor-compares-us-president-to-hitler/

  אהבתי

 10. מצטרפת להמלצת חייל זקן על מאמרו של בריק בגלובס.
  למי שמדי פעם ניזון בכמה פירורים נוספים מהביקורת של בריק על התנהלות צה'ל – הוא מסכם את טענותיו בתשע נקודות. עושה מעט סדר בטענותיו.

  זאת למרות שלהערכתי בריק טועה פעמים.

  פעם אחת כאשר הוא טוען שהתרבות הארגונית / הניהולית הקלוקלת היא מעשה ידיו של איזנקוט.
  אף מנכ'ל / רמטכ'ל של ארגון ענק, במהלך קדנציה של 4 שנים, לא יכול להפוך תרבות ארגונית בריאה לתרבות חולה.
  לדוגמא: תרבות דיווחי השקר על מספר החרדים המתגייסים – מחייבת שאותו מנכ'ל/רמטכ'ל יצליח לבחור ולמנות לפחות את שני דרגי הפיקוד הבכירים ביותר בשלישות/ באגף משאבי אנוש. כך שבכירים אלו ישתפו פעולה עם תכנית הרמייה. משימה בלתי אפשרית בקדנציה קצרה של 4 שנים.
  מה שמחשיד בעיני את בריק (הנבון) בטינה אישית, מעוורת שיפוט, לאיזנקוט.

  נקודת מחלוקת שניה שלי איתו – ה"פיתרון" שהוא מציע. ברית הגנה עם ארה'ב (גם אם תושג) תפגע משמעותית ביכולת צה'ל לפעול ביורף אויבנו.
  מה עוד שדווקא יחידות הקומנדו של צה'ל (עדין?) לא נפגעו קשות מהחולשה הכללית שבריק איתר בצה'ל.

  ###########
  הקטע המסכם, והמפחיד ביותר, של בריק:

  " … . כתוצאה מקונספציה שהשתרשה לאחר מלחמת לבנון השנייה האומרת שאין יותר מלחמות גדולות, הקימו בצה"ל צבא שיכול לתת מענה רק לשתי זירות טרור – עזה ולבנון. אך לאחר מספר שנים קיצצו בסד"כ היבשתי במאות טנקים, והצבא יכול כתוצאה מכך לטפל רק בזירה אחת בו זמנית. אבל אז חזרו הסורים לזירה בגיבוי האיראנים, והצבא שנבנה לזירה אחת ימצא את עצמו במלחמה הבאה מול ארבע זירות, עזה, לבנון, סוריה ויהודה ושומרון. אם נצרף את חוסר כשירותו של צבא היבשה, הרי שצה"ל לא יוכל לפתח מאמץ התקפי.

  8. הקונספציה לא לקחה בחשבון שהעורף הישראלי יהפוך לזירה המרכזית במלחמה הבאה, בעוד שבצה"ל עסקו בשנים האחרונות במערכה שבין המלחמות, לא מצאו את הזמן להתכונן למלחמה עצמה. האיראנים הקימו בעשר השנים האחרונות עם בני בריתם מערך של 250 אלף טילים ורקטות גדולים וקטנים, שמכוונים אל מרכזי האוכלוסייה שלנו, בסיסי צה"ל ושדות תעופה ומטרות אסטרטגיות בקצב של בין 1,500-4,000 טילים ורקטות ביום.

  ישראל לא בנתה יכולות לעצור טילים ורקטות אלה. בתוכנית תר"ש גדעון העורף הישראלי לא נלקח בחשבון, כתוצאה מאותה קונספציה האומרת שמלחמות גדולות בין מדינות עברו מהעולם.

  תפיסה אומללה זו טופחת על פנינו. כשראש הממשלה בנימין נתניהו מדבר מעל כל במה על איום קיומי חמור מהאיום במלחמת יום הכיפורים והצורך להשקיע מיליארדים בהגנה ובהתקפה ולקדם ברית הגנה עם ארה"ב, כשהרמטכ"ל מדבר על עננים המקדירים את השמיים – האסימון נפל רק אחרי הירי האיראני על הנפט הסעודי. איפה היו אמ"ן, הפיקוד הבכיר, שרי הקבינט וועדת חוץ וביטחון בעשר השנים האחרונות?

  האיום הקיומי החדש איננו כיבושה של מדינת ישראל, אלא ירי של אלפי טילים ורקטות על העורף שיגרמו הרס אדיר בתשתיות חשמל, מים, רכוש, מפעלים, מוסדות ממשל, מרכזי תרבות ואבידות כבידות. דבר שיגרום לבריחת הצעירים וחוסר הגעת עולים. זה עלול להביא למצב של טראומה לאומית שלא ידענו כמותה.

  9. בנסיבות אלה המדינה והצבא צריכים להיכנס לפעולה מיידית כדי להכין את הצבא למלחמה. זאת על-ידי יישום תוכניתו של הרמטכ"ל כוכבי לרכז את כל המוחות הטכנולוגים ולצאת לפרויקטים לאומיים שיוכלו לתת מענה לאיום הקיומי. צריך להרחיק את הנוהגים לזרות חול בעיני הציבור ועושים כל מאמץ שהאמת לא תיחשף לעיני כל, באומרם שצה"ל הוא הצבא החזק במזרח התיכון, ואין צורך בברית הגנה עם ארה"ב. בעידן שהפוליטיקאים עוסקים בעצמם ובהישרדותם ולא בגורלה של המדינה – זה מחייב את הציבור לצאת מאדישותו ולהגיד את דברו. אין לנו מדינה אחרת.

  חייבים ברית הגנה עם ארה"ב
  מדינת ישראל חייבת, ודחוף מאוד, הסכם הגנה עם ארה"ב. זאת כדי להקטין את הסיכון הנוכחי ולהרוויח זמן על מנת להכין את צה"ל למלחמה. צריך להכיר במציאות ולהפסיק את משחקי עשיית הרושם על הציבור באמצעות הצהרות נבובות כמו: "אנחנו המדינה החזקה במרחב", "צה"ל הוא הצבא החזק ביותר במזרח התיכון" ועוד קלישאות בסגנון הזה. "

  Liked by 1 person

 11. לכל המעונין, תוכנית המאה ( להכין צימר לשהייה ארוכה רק ) כאן ( לבחור פשוט בתיבה הירוקה : " Download " ולהוריד למערכת) כאן בסקריבד ( אתר מעין ארכיון ) :

  להתראות

  אהבתי

 12. רק עלה עם כלי הורדה ממש. אז אצל תמריץ לבחור באייקון הטענה ( השלישי מימין, חץ כלפי מטה עם קו תחתי ) ותטענו, ותטעמו , ותרבחו ותסעדו ( בצימר כמובן ) .

  אהבתי

 13. טוב, התוכנית באמת מדהימה, לא נפרוס פה הכל כמובן, אבל, הרבה מגיבים , בטח קמיליה למשל, יאהבו הסקשן הזה , מצטט :

  R E F U G E E S
  The international community is struggling to find sufficient funds to address the needs of the over 70 million refugees and displaced persons in the world today. In 2020 alone, the United Nations has asked for over $8.5 billion in new funding to help the millions of Syrian refugees and others around the world. Most of those refugees were expelled or fled from their homes in the recent past and face dire circumstances. The Arab-Israeli conflict created both a Palestinian and Jewish refugee problem.
  Palestinian refugees, who have suffered over the past 70 years, have been treated as pawns on the broader Middle East chessboard, and empty promises have been made to them and to their host countries. A just, fair and realistic solution to the Palestinian refugee issue is necessary to resolve the Israeli-Palestinian conflict. A similar number of Jewish refugees were expelled from Arab lands shortly after the creation of the State of Israel, and have also suffered. A just solution for these Jewish refugees should be implemented through an appropriate international mechanism separate from the Israel-Palestinian Peace Agreement.

  נתרגם ספונטית :

  הקהילה הבינלאומית , נאבקת למצוא פתרונות לשבעים מליון זה מכבר פליטים בעולמנו היום. רק ב- 2020 האו"ם ביקש מימון נוסף של 8.5 מיליארד דולר לעזרה לפליטים ברחבי העולם .

  הקונפליקט הישראלי פלסטיני יצר פליטים משני הצדדים, והם היוו למעשה כלי משחק בידי שחקני המזרח התיכון , ועד היום רק הבטחות ריקות ניתנו להם.

  הפיתרון הריאלי לבעיות הפליטים, הוא באמצעות הקמה של מיכניזם בינלאומי , נפרד , ולא חבוק בהסכם ישראלי פלסטיני.

  עד כאן התרגום :

  אז ברורה הרמיזה שלו , לגבי זכות השיבה. הם לא שונים הוא רומז, מפליטים לעת הזו ברחבי העולם. הם בעיה, ולא חלק מן הפיתרון.

  להתראות

  Liked by 1 person

 14. רק כדאי היה לעמוד פה , על נושא שרטוט הגבולות בתוכנית טראמפ ( ממש בתמצית ) . למעשה , המצב נשאר אותו מצב, אבל,הפלסטינאים מפוצים על ידי יישובים מן המשולש שיהיו בתחומם. לגבי ההתנחלויות לכל המעונין, נסכם בתמצית ממש, הנה מצטט ( מעמ' 11 במסמך ):

  The State of Israel will benefit from having secure and recognized borders. It will not have to uproot any settlements, and will incorporate the vast majority of Israeli settlements into contiguous Israeli territory. Israeli enclaves located inside contiguous Palestinian territory will become part of the State of Israel and be connected to it through an effective transportation system.

  נתרגם ספונטנית:

  למדינת ישראל יובטחו גבולות מוכרים ובטוחים. מדינת ישראל , לא תצטרך לעקור אף התנחלות או יישוב, והיא תערה לתוכה רוב היישובים וההתנחלויות ,לרצף טריטוריאלי שלה. מובלעות ישראליות הממוקמות בתוך רצף פלסטינאי , יהיו חלק מן מן הרצף הטריטוריאלי הישראלי , ויהיו מחוברים אליה באמצעות מערכת תחבורה אפקטיבית.

  עד כאן התרגום:

  אולי נעמוד בהמשך, על הרבה דברים , מאוד מעניינים בסיפור הזה. ספק רב אם הרשות ועזה ייאותו לדבר כזה. הופתעתי אמנם מהרבה רצינות ודברים חיוביים בתוכנית. אבל, דרישת רוחב אסטרטגית בסיפור, הינה של דה מיליטריזציה ( התפרקות מנשק טוטאלית ממש) של עזה והרשות. רק לצרכי ביטחון פנים יחזיקו נשק. כל הסיפור הבטחוני, רק על ישראל. לא פשוט דבר כזה יהיה פה.טוב, לא נוכל לעמוד פה על הכל.החלקים הכלכליים, אולי אחר כך, כשלעצמם מאוד מאוד מעניינים גם.

  להתראות

  Liked by 1 person

 15. אל רום, אחת הטענות היא שהוירוס הופץ בין בני אדם על ידי אכילת ירקות שהיתה עליהן הפרשת עטלפים, לא דווקא על ידי אכילת חיות אקזוטיות. וכן מתברר יותר ויותר ששוק החיות לא היה המקור להדבקה הראשוני, המגפה החלה קודם לכן.

  לגבי כלכלת המגפה, כשאנשים לא יוצאים לרחובות ולא קונים, בעלי חנויות אינם יכולים לשלם שכר דירה. רוב החנויות עובדות שבועיים שלושה בחודש רק כדי לשלם שכר דירה. לבעלי עסקים יש חובות לספקים להם יש חובות ליבואנים להם יש חובות ליצרנים. הכלכלה נבנת על חובות לטווח קצר שמכוסים בזה שאנחנו קונים ברצף. התירות היא רק חלק קטן מהכלכלה. כשאנשים לא מגיעים לעבודה המעסיק עדיין צריך לשלם שכר, כשעסקים קטנים לא משלמים שכר לעובדים אין להם שכר דירה לשלם ולבעלי הדירות אין כסף לתשלומי משכנתה לכסות כמה זמן דבר כזה יכול להמשך וכמה זמן יקח לכסות את החובות אחרי שהוא יסתיים? אם כלל הציבור צריך להצטמצם שלושה חודשים כדי לכסות חובות של חודש אחד שהוא לא השתכר בו, גם לאחר שהמגפה חלפה, יש לזה השפעה על הכלכלה, ושלושה חודשי חובות זה שנה שנתיים של צמצום. במדינות שהושפעו מהמגפה יש כבר מכירות הוזלה בחנויות.
  יש להניח שהקיץ יגיע בעוד חודש והמגפה תעלם ותשכח קודם שתגיע אלינו. בכל מקרה התמותה היא אפסית, לא יותר משפעת רגילה.

  אהבתי

 16. לא מודאג מחובות. ממשלת סין בוודאי תקים קרן הלוואות לא מוגבלת לעניינים אלו. ואחר כך תעשה תוכנית תמריצים שתשטוף את החובות כמו שנהר שוטף אורווה.
  מה שכן הסינים לא יוכלו להסתגר בבית לנצח. צריך לייצר את כל הדברים עבור העולם ועבור עצמם.

  אהבתי

 17. ג.ש , נכון שזו אחת מן הסברות באמת ( הפרשות עטלפים ). כנראה שחיות אקזוטיות אבל, יותר מבוסס ( או יותר נכון : seafood אסור למאכל מה שנקרא ) .

  להתראות

  אהבתי

 18. לא רק צד כלכלי יש גם הצד הביטחוני, אם תהיה מגפה בארץ כשהצבא חי בתנאים לא סטירילים וצריך לתחזק תצפיות, מערכות, חיל אויר, סריקות בשטח. אם תהיה מגפה בעזה או ברשות יהיה קשה לעצור אותם מלהכנס לישראל ואם חיזבלה או אירן יחליטו להגיב מי ילחם נגדם?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: