מהנעשה בדמוגרפיה

אין חידוש גדול בלדבר על כך ששיעורי הילודה בעולם, ולאו דווקא רק בעולם המערבי, יורדים. אבל המגמה בשנה האחרונה נראית ראויה לציון במיוחד. בכל מקום רואים ירידה משמעותית.

מספר הלידות בישראל ירד ב-2019 בקרב יהודים ומוסלמים כאחד. דבר ראוי לציון כי לפחות בקרב מוסלמים אנו מצויים במהלכה של התפוצצות דמוגרפית, שבה מספר הנשים הצעירות בגילאי הילודה הולך וגדל בקצב מהיר. בקרב יהודים ההתפוצצות הדמוגרפית תתחיל מתישהו בחמש השנים הקרובות. איך ייתכן שאין יותר תינוקות אם כך? נראה ששיעור הפריון בישראל נפל מתחת ל-3 ילדים לאישה ב-2019, בניגוד למגמה של עלייה שהייתה עד עתה. גם בשכנה הצפופה שלנו מצרים המצב דומה, הפריון הנשי ירד מתחת ל-3 ילדים לאישה.

באיטליה הפריון בקרב אזרחים איטלקיים מגיע ל-1.2 ילדים לאישה. בדרום קוריאה האישה הממוצעת יולדת פחות מילד אחד, שיא שלילי עולמי. כיום יש פחות לידות בדרום קוריאה מבצפון קוריאה, ובעתיד כנראה הצפון יהיה בעל העוצמה הדמוגרפית. הפריון היורד אינו רק במדינות מערביות אלא גם במדינות אנטי מערביות. בקובה הפריון הוא מתחת ל-1.6 ילדים לאישה ובאירן אכולת הסנקציות כנראה כבר פחות מ-1.5 ילדים לאישה. וגם ברוסיה.

ניו זילנד ואירלנד בלטו בעבר כמדיניות מערביות שמצליחות לשמור על רמות ילודה שמעל 2 ילדים לאישה, אבל זו כבר היסטוריה רחוקה. הרמה שם צנחה מאז למתחת ל-1.7 ילדים לאישה. שוודיה וצרפת גם הן מדינות שפעם היו ברמות פריון שמעל שיעור התחלופה וכבר לא. אם היינו מפלחים את האוכלוסיה המוסלמית לחוד, מן הסתם הנתונים של הנשים השוודיות והצרפתיות היו נופלים עוד.

בארה"ב האישה הלבנה הממוצעת יולדת 1.64 ילדים, האישה השחורה הממוצעת יולדת 1.79 ילדים ואפילו ההיספניות כבר מתחת לשיעור התחלופה. אם מישהו חשב פעם שיוטה המורמונית תהפוך מתישהו למדינה המאוכלסת בארה"ב, ובכן מתברר ששיעור הילודה שם כיום הוא צנוע למדי: 2 ילדים לאישה.

בהונגריה נעשו מאמצים שאפתניים לתמרץ לנשים ללדת. קשה לומר בינתיים שרואים זינוק אדיר בפריון, אך לפחות הוא אינו קורס לרמות איטלקיות או אסייתיות ומתייצב על 1.5 ילדים לאישה. בצ'כיה אפילו יותר.

מה מסביר את מגמת הירידה בלידות בעולם? אולי אנשים באמת התרשמו יתר על המידה מגרטה ומפחדים להביא דור צעיר לעולם שבו האקלים השתגע? אם המגמה תימשך הדבר ידרוש הסברים.

32 תגובות על ״מהנעשה בדמוגרפיה״

 1. טוב תמריץ, ברור שיש השפעה לשינויי האקלים. השפעה פסיכולוגית ואפקטיבית לא זניחה. גרטה היא אייקון גלובלי חשוב. אבל, גם מבלעדיה. נניח השריפות האיומות באוסטרליה. משפיע מאוד. ברור שיש גם סתם מגמה כללית , של שיויון מגדרי, נשים שפוצחות בקריירה, עובדות בכלל וכדומה, אז, יולדות פחות, מאחרות עם הבאת ילד לעולם וכו… מגמה כללית ברורה.

  כאן למשל, מאמר טוב, בבלוג – UN dispatch על ההשפעה של שינויי האקלים, על השיויון המגדרי, מומלץ:

  https://www.undispatch.com/how-the-climate-crisis-could-reverse-progress-on-gender-equality-around-the-world/

  להתראות

  אהבתי

 2. picocoloring, הצדק עימך. צריך לדבר על אפריקה. הנתונים האחרונים מניגריה מראים שאין ירידה דרמטית בשיעור הפריון. הוא עדיין עומד על 5.3 ילדים לאישה, וניגריה עדיין במסלול להיות מדינה בת מיליארד תושבים בסוף המאה.
  https://www.advancefamilyplanning.org/total-fertility-rate-nigeria-decreases-slightly-contraceptive-prevalence-rate-increases

  אהבתי

 3. הרשו לי להיות מעט סקפטית לגבי השפעת ההתרעות משינוי אקלים ו/או החרדה לעתיד כדור הארץ על ההחלטה האישית /הזוגית כמה ילדים להביא לעולם.
  אם אהיה מאוד נדיבה – אעריך שמשתנה זה נכנס איכשהו (אם כי בדוחק רב) לרשימת עשרת המשתנים המשפיעים ביותר על רמת הילודה.
  הרחק הרחק מ (ללא שום סדר)
  – הצמצום הדרמטי במספר המשפחות המתפרנסות מחקלאות וממלאכה זעירה (והרווח מעבודת ילדים) ,
  – המשך תהליכי העיור והעלייה ביוקר הדיור (וכל מ'ר נוסף) בערים,
  – התייקרות הולכת וגוברת של ההשקעה בהשכלת כל ילד וילד,
  – עליית האידיוידואליזם החילוני הליברלי (אפילו בקרב אנשים דתיים),
  – פרוק קהילות אורגניות והחלשת הלחצים החברתיים להבאת ילדים רבים לעולם,
  – הגדלת טווח האפשרויות של נשים לרכוש השכלה ולהתפרנס – ללא תלות בגבר מפרנס ו/או במספר הילדים שתביא לעולם ומינם

  לאחר תום מלחה'ע השניה – התעוררה פניקה כלל עולמית מהרס כדור הארץ ע'י פצצות אטום, והפיכתו לראוי לחיי תיקנים. בלבד. המוני ילדים אמריקאים, ועובדים במקומות עבודה, תורגלו להסתתר מתחת שולחנותיהם בכדי להציל את עצמם מהפצצה והקרינה. החרדות לגבי עתיד האנושות היו אז בשיאן. למרבה הפלא, דווקא בתקופה זו נוצר דור "הבייבי בום" שמלווה אותנו עד היום.

  Liked by 1 person

 4. ובסין ביטול מדיניות הילד האחד לא עזר

  אהבתי

 5. במבט ראשון נראה שגם סין וגם הונגריה עשו מעט מדי בכדי להצליח להגביר את הילודה. חמור מכך, ששתיהן התעוררו מאוחר מדי.
  אבל יתכן שכמעט בלתי אפשרי לעצור, ואח'כ לשנות את הכיוון של תהליכים חד כיוונים, כמו הקטנת ילודה.
  (להערכתי קיים קשר בין סדר היום הליברלי – אינדיוידואליסטי לבין הקטנת ילודה + הגדלת שיעורי הדכאון, ההתמכרויות וההתאבדויות. אבל סדר יום זה לא עתיד להעלם בקרוב).

  ****

  עלה בדעתי משתנה נוסף המשפיע על הקטנת הילודה: הגדלת רמת האמון של הציבור הרחב במטבע/ות ובמוסדות הבנקאיים המודרניים. מכאן, יצירת אמון באפשרויות לחסוך לטווח מאוד ארוך (עד לגיל הזקנה).
  לא רק שבעבר הרחוק ילדים מגיל 8 ואילך סייעו לפרנסת המשפחה (ובימנו ההורים תומכים כלכלית גם ב"ילדים-' בני 28), אלא שילדים היוו גם את *ה*חסכון העיקרי של הוריהם לתקופת זקנתם.
  בעבר הורים נאלצו להאמין שאם/ כאשר יהפכו לקשישים / לסיעודיים ילדיהם יוכלו וירצו לתמוך בהם ולפרנסם. אמונה שלעיתים קרובות התממשה אך לעיתים לא.

  אבל בימנו הם יכולים לחסוך לזקנתם בקרנות פנסיה, בקופות גמל והשתלמות ועוד ועוג. ואם הם סינים – גם בקניית דירות בערי רפאים (כ-'השקעה סולידית" לטווח מאוד ארוך). מכאן שאחת הסיבות להבאת ילדים לעולם – התייתרה.

  ברור שתהליכים כמו פרוק קהילות חקלאיות ועיור מסיבי – הם תהליכים חד כיוונים
  במאה שלנו לא ניתן לסובב את השעון לאחור אל רמת הילודה שאפיינה את המאה ה 19 החקלאית והקהילתית.
  השאלה היא האם יתכן משבר בנקאי /פיננסי, כלל עולמי, שיהיה חמור דיו עד שיאלץ אנשים לשקול הבאת ילדים לעולם בתקווה שהם יוכלו וירצו לדאוג להם לעת זקנה.

  אהבתי

 6. התייחסותי למשפט " …אולי אנשים באמת התרשמו יתר על המידה מגרטה ומפחדים להביא דור צעיר לעולם שבו האקלים השתגע? … "
  ——————–
  לתפיסתי גרטה היא בסך הכל נערה שסביבתה, בעיקר הוריה אך גם הרבה מדי אחרים, מנצלים אותה.

  היא נמצאת על הקשת האוטיסטית, ובמצב של חצי נשירה מביה'ס בו הייתה אמורה ללמוד 5 ימים בשבוע. היא די בורה, שטחית ורדודה, בדומה לרובם המכריע של בני גילה – כולל לגבי נושא האקלים בו היא לכאורה מומחית. כישרונה העיקרי, ואולי היחידי, הוא היכולת לנאום בדרמטיות ובפאתוס רב.

  (((( אותי אישית פאתוס זה דוחה, מרחיק, מקומם ויוצר את האפקט ההפוך. אבל כנראה איני מייצגת את רוב השומעים. יצא לי לצפות במספר סרטים של נאומים של היטלר ושל מנחם בגין (להבדיל כמובן). בעיני שניהם היו אובר – דרמטים, ואפילו מגוחכים ונלעגים. אבל ידוע לי שבזמנו הם נחשבו כנואמים דגולים שהצליחו לשלהב קהלים נרחבים ולהניעם לפעולה.))))

  הכתרת אותה נערה כתקווה החדשה הגדולה של התנועות להגנת כדור הארץ – מזכירה לי את מתן פרס נובל לשלום לברק אובמה, בסמוך להכתרתו לנשיא ארה'ב. זו יותר עדות לעוצמת התקוות של התנועות האידיאולוגיות הרלוונטיות ומידת נואשותם מפיתרון ריאלי – מאשר איזושהי הערכה ריאלית של התרומה (בעבר ו/או בעתיד)

  אהבתי

 7. אוף אוף טופיק,

  האמנם לאחר השואה הרב הראשי בישראל הרצוג ו/או הרב יוסף כהנמן (מייסד ישיבת פוניבז בישראל) איתרו ילדים יהודים, שנמסרו למנזרים, באמצעות קריאת שמע ישראל ( שנענתה ע'י הילדים שנוצרו בקריאות מאמא ופאפא).
  או: איך נולדים מיתוסים? / סיפורי פייק ניוז כבר מאמצע המאה הקודמת?

  בלי קשר לתשובה הנכונה – הסיפור כתוב בצורה מעניינת

  https://m.news1.co.il/ArticlePage.aspx?docid=119527&subjectid=24

  אהבתי

 8. אפרופו גרטה, היא לא לבד, ממש לאחרונה, בית משפט פדרלי של ערעור ,בארה"ב ( התשיעי במספר ) דחה מעין ערעור ביניים נקרא לזה, תביעה בקשר לשינויי האקלים. התביעה כללה ארגונים ירוקים, וגם פשוט חבר'ה צעירים. אבל, מה שחשוב,זה שבית המשפט הכיר באופן חד משמעי, בבעיה של שינויי האקלים והתוצאות ההרסניות. הוא דחה את התביעה בעיקרון , בגלל בעייה של " זכות עמידה " ולא בגלל כמובן סיבות מהותיות.בית משפט הכיר בחומרת המצב ( וגרס שהבעיה הינה יותר מאשר,סתם חידלון של המימשל הפדרלי) .

  אפשר כאן לפסק דין:

  יש ללחוץ כדי לגשת אל 18-36082.pdf

  להתראות

  אהבתי

 9. רק ראוי לציין, שהייתה דיעה חולקת, של אחד מן השופטים, בערעור הפדרלי המצויין לעי"ל .

  להתראות

  אהבתי

 10. דווקא נראה לי מאוד רלוונטי שהריסת הנורמות באה משני הכיוונים.
  זה אומר שלא רק טרמאפ הוא איזה אפקט מיוחד שכשילך הכל יחזור לקדמותו.
  לפי המאמר, הדמוקרטים אחראים לשבירת הנורמות בדיוק באותה מידה.

  אהבתי

 11. תמריץ,
  ממשל דמוקרטי עתידי שפעיל באזורנו הוא מסוכן לישראל. עדיף שיתרחקו מכאן ואם יוסיפו את הפסקת המענק הצבאי מצבנו אפילו ישתפר.

  אהבתי

 12. המענק הצבאי לא חשוב לנו מאוד מצד עצמו (נסתדר טוב גם עם שקל שיעמוד על 3.7 ולא על 3.5) אבל חשוב כאות למחויבות.

  אהבתי

 13. בחיי חייל זקן , איזה פוסט מבריק. הוא כותב לנו כך:

  " מסתבר שהוישרים התפרקו לפני כחודשיים ומאז בכל צהל הגדול לא נמצא בעל היוזמה שיקפוץ לתחנת ילו הקרובה ויביא זוג וישרים ב 40 שקל פלוס עץ ריח מתנה."

  אבל, או שהוא לא שאל את החיילים, או שהוא שאל ולא כתב , למה העסק באמת ובתמים לא טופל. חיילים למשל , צריכים לדווח על כך. ואם לא מטופל, להתלונן על כך. אז , אולי זה החיילים עצמם. ואם זה הם, אדרבא, היה צריך להוכיח אותם על כך. ומאיפה נדעה על מי נופל פה התיק בדיוק ? אולי לא עשו בדיקה תקופתית לג'יפ. אבל אז, החיילים עצמם, לא התלוננו, ונסעו בכלל כך, בלי לבדוק , בלי להתלונן, ראשי סיכה.

  כל הכבוד חייל זקן, לפינות המטורללות שלך פה….. נעמת לנו מאוד.

  בריק בקטנה עלק…..

  להתראות

  Liked by 1 person

 14. אל רום,
  התיק נופל על כוכבי (שירש את המחלות של קודמיו). אם חשבנו בעבר שחיל האוויר הרחיק את עצמו מהמחלה הירוקה באו הגשמים והפילו יותר מטוסי קרב מאלו שנפלו מאז מלחמת יום הכיפורים. יאללה ביבי, תן לגנרלים חסרי הווישרים עוד כמה מיליארדים.

  אהבתי

 15. חייל זקן, הסיפור עם המטוסים והניקוז והשטפונות , באמת בעייתי. אבל, מפקד חיל האויר, לקח אחריות ולא נרתע, מצטט ( עירובין הוא והעיתון) :

  "מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, קיים היום (שלישי) תחקיר ראשוני לאירוע ההצפות בבסיס חצור יחד עם צמרת הפיקוד הבכיר של החיל, ואמר כי "מדובר באירוע שאינו עומד בקנה אחד עם המצופה מהחיל ולכן יש חשיבות לתחקר, להפיק לקחים וליישמם על מנת למנוע הישנות אירוע דומה בעתיד".

  עד כאן הציטוט:

  כאן:

  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5659861,00.html

  אגב ,בפלורידה, קרה משהו יותר קשה לאחרונה. מטוסי ה- F22 ( הטופ של הטופ ממש) נפגעו בשיטפון, נזק מטורף, כאן:

  https://nationalinterest.org/blog/buzz/how-one-hurricane-knocked-17-mighty-f-22-raptors-out-action-34037

  באמת סיפור קשה. אבל, נראה לי חייל זקן, שבסוף תהפוך לחובק עצים מה שנקרא ( חובב ירוקים ואיכות סביבה הא ? ) אתה מתחיל ליילל על שטפונות ומזג אויר. בסוף תגיד לגרטה אפרופו , שחבר זה לא קיר שאי אפשר להזיז, ותתלבש עליה הא ?

  להתראות

  אהבתי

 16. רק תיקון או הבהרה, נפגעו מהוריקן /שיטפון וכו… לא עקרוני כרגע, הכל אותו " ירוק " .

  אהבתי

 17. גם אני לא מתרשם מגרטה. לדעתי כל אחד יכול לספר לנו סיפורים על שינויים והתחממות גלובלים מבלי שהוא מבין בכך דבר. גם אני יכולתי לקחת מידע מכל מיני מאמרים לעשות מזה איזה סלט ולתת נאום מבלי שאני ממש מבין בתחום הזה. מה גרטה יכולה להבין בדברים אלו (ללא קשר אם הם נכונים או לא) הרי היא בסך הכל בת 16 שיש לה כישרון לנאום.

  אהבתי

 18. משתמש אנונימי,

  מה היא צריכה להבין ? היא לא צריכה להבין כלל . זה לא סוגיה להבין ( במובנים מעמיקים) . היא פעילה . אקטיביסטית. אדם אקטיביסט, לנוכח רוע, לנוכח אבסורד , לנוכח עוולות, מתקומם וזועק. מה היא צריכה להבין לא מובן מה אתה כותב לנו פה.

  היא לא מתיימרת להבין. אלא לזעוק. לייצר מוביליות. בטח בנושא של שינויי אקלים, שזה לא ממש סובייקטיבי אפילו, אלא , קונצנזואלי ( כמעט ברובו).

  צריך להבין בגיאופוליטיקה או ענייני ביטחון בשביל לזעוק חמס על הכיבוש ? צריך להבין בסוציולוגיה, בשביל להיות פמיניסטית ? או קרימינולוג בשביל לקשר בין עוני לפשיעה, או תנאי מאסר וכדומה ? איזה שטות זאת .

  כואב לה , היא זועקת ופעילה.

  מעבר לזה, צריך לעודד דורות צעירים, למנהיגות , וערכית ככזו. טוב שיש צעירים, שלא מחוברים כל היום רק לסלולרי ולזפזופים ולעשיית כסף ודאגה לעצמם . טורחים על רעיון גדול מהם. דואגים לקהילה. דואגים לאנושות.

  קצת שיפוט. קצת מחשבה.

  להתראות

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s