הנשיא ברני סאנדרס

לפני ארבע שנים ניסיתי לחשוב על מה שלא ניתן לחשוב עליו ולתפוס את מה שלא ניתן לתפוס אותו, נשיאותו של דונלד טראמפ, אם באמת ייבחר.  קלעתי לא רע בדיעבד, אבל פספסתי את יציאת טראמפ מהסכם הגרעין עם אירן.

הטלטלות האחרונות במירוץ הדמוקרטי מבשרות שברני סאנדרס הופך למועמד סביר לנצח בפריימריז והגיעה העת לחשוב מה תהיה המשמעות של בית לבן שבתוכו יושב הנשיא היהודי הראשון. סאנדרס במובנים רבים הוא תמונת המראה של טראמפ. אם טראמפ הוא מועמד הזוי עם דעות שפויות, הרי שסאנדרס הוא ההיפך – מועמד שפוי עם דעות הזויות.

ביטוח בריאות, מיסוי עשירים קיצוני, מחיקת חובות סטודנטים, שכר מינימום פדרלי גבוה

בכל התחומים האלו יש להניח שסאנדרס יוכל לממש רק חלק קטן מרעיונותיו, ולבטח את החלק המתון והלא מוגזם. הם יידרשו חקיקה מפורטת, אבל לשם כך נדרשת שליטה בסנאט ובבית הנבחרים. ייתכן שהמפלגה הדמוקרטית תשיג שליטה בשני המוסדות האלו, אבל סביר יותר שלא. גם אם הדמוקרטים ישלטו בקונגרס שליטה מלאה, הסנטורים הדמוקרטים היותר מתונים ימנעו מסאנדרס, החבר הרדיקלי ביותר של הסנאט, לממש את רוב תוכניותיו. כל דבר שיגרור נפילה בוול סטריט יעורר סלידה בסנטורים מניו יורק ולבטח בסנטורים ממדינות שמרניות יותר.

הגירה

טראמפ הצליח לבלום באופן מרשים את ההגירה ממקסיקו ומדרום אמריקה באמצעות איומים על ממשלתה בסנקציות אם לא תעצור את גל ההגירה. זהו הישג ענק של ממשל טראמפ ממש כמו החומה של ממשלת נתניהו בדרום שעצרה את המסתננים.

מובן שסאנדרס אינו צפוי לאיים איומים דומים. תהיה הזדמנות פז היסטורית למיליונים מדרום אמריקה לבוא בשערי ארצות הברית וכך להעניק להם ולילדיהם עתיד מזהיר. למה שלא יעשו זאת? כשהשמועה על שערי אמריקה הפתוחים תתפשט גם אפריקנים וגם מזרח תיכונים ירצו להגיע. האוקיאנוס יעצור את חלקם, אך לא את כולם. הרי גם לאוסטרליה המרוחקת מגיעים המונים ורק מדיניות דרקונית של מעצר מהגרים בפפואה ניו גיני חוסמת אותם.

למפלגה הדמוקרטית יש תמריץ ברור לעודד הגירה המונית, כי המהגרים הם מצביעים דמוקרטים פוטנציאליים. אולי הם יהפכו את טקסס למדינה כחולה. לכאורה כך תובטח שליטת הדמוקרטים בארצות הברית לשנים רבות אבל גם זה לא מובטח – אומת מוקה מובהקת כמו ברזיל בחרה ב-2018 בנשיא שהוא יותר טראמפ מטראמפ כדי להוביל אותה. בסוף אנשים יצביעו לפי הכלכלה.

גם שוודיה וגם גרמניה מאסו בהגירת המונים וכיום הן משלמות לארדואן הרבה כסף כדי שימנע אותה. כך שבשלב מסוים אפילו לאמריקה הסאנדרסית יימאס. נותר לראות מתי זה יהיה.

סאנדרס ביסודו אינו פרו הגירה. הוא רואה שיטפון של מהגרים כמתנת חינם לבעלי ההון השנואים עליו כל כך. אבל הסלידה של הדמוקרטים מעולם עם גבולות התעצמה בעשור האחרון. יידרש זמן עד שאחד כמוהו יהיה מסוגל לנקוט בצעדים אפקטיביים נגד הגירה.

בית המשפט העליון

סאנדרס, ואולי גם כל נשיא דמוקרטי אחר, ימנה שופטים שיקדשו הגירה לא חוקית, יבטלו את עונש המוות ויכפו שיפוטית מלחמה בהתחממות הגלובאלית. כיום המאזן בבית המשפט העליון נשען על שופט שמרני אחד. אף שהשופטים השמרנים אינם מאוד זקנים, אף אחד אינו חסין ממחלות וממוות, גם אם הוא רק בשנות השישים והשבעים לחייו. שופט נוסח סאנדרס שיחליף שופט שמרן ישנה את אמריקה. לשם כך תידרש אמנם הסכמת הסנאט. אם הסנאט יישאר שמרני, אז סאנדרס פשוט לא יוכל למנות שופטים, והרשות השופטת תסכל הרבה ממהלכיו. טראמפ ניצל את הרוב השמרני כדי להציף את בתי המשפט בשופטים שהומלצו לו על ידי השדולות השמרניות באמריקה.

יש מהדמוקרטים המשתעשעים ברעיון להגדיל את מספר השופטים בעליון וכך לעקוף את הרוב השמרני הנוכחי שעלול לשים מקלות בגלגלי המהפכה הסוציאליסטית שסאנדרס מתכנן. קשה להאמין שיהיה ליוזמה כזו רוב בסנאט.

רוסיה, סין ואירן

האם אירן תשעט לגרעין, רוסיה תפלוש לאסטוניה וסין תפלוש לטאייוון? מי יודע. נשיא ששונא מלחמות (ביכה לאחרונה את חיסולו של סולימני) ואולי למען האמת די שונא את אמריקה עצמה, הוא פיתוי עצום לשאר המדינות למתוח את החבל. בכל אופן אלו נשארים תסריטי קצה קיצוניים. הרי גם אם סאנדרס יתקשה להגיב צבאית על פעולות נגד ארה"ב ובעלות בריתה, הוא בכל אופן יוכל להטיל סנקציות. הנשיא טראמפ הראה ששימוש בסנקציות יכול להיות אפקטיבי.

לבעלי הברית הקלאסיים של ארה"ב יהיה  קשה: האם האחים המוסלמים ירימו ראש במצרים? האם אירן תזנב בסעודיה? תרחישים סבירים. מאדורו יהנה מסיוע אמריקני במקום לסבול מסנקציות אמריקניות? גם זה לא יציל את ונצואלה האומללה. ארה"ב תצא מעירק ומסוריה? צעד זה תואם את האינסטינקטים של סאנדרס, אבל תהיה לו התנגדות במפלגה הדמוקרטית.

גם אם הסכם הגרעין של אובמה יחזור למרכז הזירה ויכובד בידי האיראנים, וזהו התסריט הסביר, נשיאות סאנדרס תהווה הזדמנות פז עבור אירן לצייד את החיזבאללה בארסנל טילים, מה שהיא עושה במילא כבר היום. ישראל תהסס להגיב בהיעדר גיבוי מעצמתי. אלו יכולים להיות ימי הזוהר של הציר השיעי. אם כבר מלחמה בין ישראל לאירן ולגרורותיה, נשיאות סאנדרס היא העיתוי הנוח ביותר לכך מהפרספקטיבה של האויב.

ההתחממות הגלובאלית

ממשל סאנדרס ינסה לכפות רגולוציות שיקשו על שימוש בדלקים פוסיליים. זהו היבט מאוד חיובי של נשיאותו בעיני מי שמאמין בקונצנזוס המדענים בנושא. לטווח הארוך ההשלכות הגיאופוליטיות של סוף עידן הנפט על המזרח התיכון הן מטורפות. סאנדרס יכול להחיש את תנועת מחוגי השעון לעבר עידן זה.

ישראל והפלסטינים

סאנדרס מרבה לדבר על אומללות הפלסטינים ברצועת עזה. דווקא כאן נראה שהוא מתפרץ לדלת פתוחה. ישראל קיבלה החלטה אסטרטגית ללכת להסדרה עם החמאס. ברם, החמאס יכול לראות את נשיאות סאנדרס כהזדמנות להקשיח תנאים מתוך הנחה שידיה של ישראל כבולות.

בגדה, אפילו תחת הנשיא סאנדרס, לא צפוי שינוי של 180 מעלות. אף נשיא, אוהד ככל שיהיה לפלסטינים, לא יוכל לכפות על ישראל לקבל את זכות השיבה ולוותר על הר הבית ולא יוכל לכפות על הפלסטינים לוותר בחזיתות אלו. מה שכן, נשיאות סאנדרס תיתן רוח גבית עזה לבית הדין הבינלאומי בהאג וזו בעיה גדולה.

קונפליקט בוטה וגלוי בין ארה"ב לבין ישראל בימי סאנדרס נראה בלתי נמנע, וסאנדרס שש אליי קרב ואפילו המציא נתונים דמיוניים (רבבה הרוגים בעזה) כדי לנגח את ישראל. סאנדרס איים בביטול הסיוע לישראל. יהיה לצעד כזה מחיר פנימי כל כך גדול ותועלת כל כך קטנה, שקשה להאמין שהוא ינסה ברצינות לממש אותו. ישראל מצידה תצטרך לוותר על הזיות הסיפוח וטוב שכך. אולי זה הערך היחיד של הסיפוחיזם – לתת לנשיאים מסוגו של סאנדרס סיפוק מיכולתם לסכלו. זה ערך לא מבוטל – יתעסקו במניעת הסיפוח ולא יהיה להם פנאי לעשות צרות אמיתיות.  אם שיתוף הפעולה המבצעי והמודיעיני השוטף בין ישראל לארה"ב ייפגע, זה יהיה דבר חמור מאוד עבורנו, אבל  ישראל תוכל להישען על ידידים בבתי הקונגרס שלא יתנו לכך לקרות.

המצב הכלכלי 

כפי שהדמוקרטים מסכלים, ללא שמץ של פטריוטיות, עמידה מאוחדת של ארצות הברית מול אירן, ככה גם הרפובליקנים יסכלו, גם הם ללא שמץ של פטריוטיות, עמידה מאוחדת מול ארצות הברית מול מיתון ומשבר כלכלי. אם הקונגרס יוותר בשליטה רפובליקנית, ולו חלקית, הם יעשו את המוות לנשיא סאנדרס כשירצה לגבש תוכנית הצלה כלכלית במקרה של משבר. מבחינה זו נשיאות סאנדרס מהווה סכנה אמיתית לכלכלת העולם. לא בגלל רעיונות המיסוי המטורללים שלו, שבמילא אין להם סיכוי בסנאט, אלא מאחר שיתקשה להשיג רוב פוליטי לתוכניות תמרוץ בזמן שיהיו נחוצות. הריביות הן כל כך נמוכות שהורדת ריבית בידי הפד לבדה לא תספיק כדי להציל את העולם ממיתון חוזר.

21 תגובות על ״הנשיא ברני סאנדרס״

 1. תמריץ, הלינק הזה, לענין ההגירה , באמת טוב. מיקרו שיקוף של המצב. עיירה קטנה , עיירת גבול בגואטמאלה, שפרחה עקב תנועת המהגרים, התייבשה כלכלית באחת, בגלל טראמפ והמדיניות שלו. אגב, זה לא בדיוק סנקציות, ולא רק סנקציות, אלא, שלפני הצעדים האחרונים של טראמפ, בעלי משפחות , היו משוחררים לעבודה וכדומה בארה"ב , בעוד בקשת ההגירה או הפליטות נבחנות ותלויות ועומדות. היום , הם מוחזקים במתקני כליאה או מעין, גם אם הם בעלי משפחה. וזה מאוד מרתיע. על כך, טראמפ מחייב מהגרים, להישאר במקסיקו, ולבדוק אפשרויות הגירה שם תחילה , ובמקסיקו, הם נתונים לסכנה של פשיעה וניצול אכזרי בידי קרטלים וכו….

  טוב, ערב רב של עניינים פה, רק צריך לשים לב, ישראל לא תהסס להגיב כנגד טילים מדוייקים של החיזבאללה, וגם לא נגד התבססות איראנית בסוריה ( בטח בגולן). לא הרוסים, ולא האמריקנים, הסברתי בעבר למה באמת. טילים מדוייקים, נשק שובר שיויון , מחוץ לגדר האפשרויות. והרבה יותר חשוב הנושא של וטו במועצת הביטחון. אובמה מזכיר שבר מסורת. סאנדרס בטח ובטח. זה מאוד מאוד מסוכן .

  טוב, לא נישאר צעירים פה ….

  להתראות

  Liked by 1 person

 2. נשיא סוציאליסטי באמריקה, יהיה באמת דבר מעניין 🙂

  לדעתי סנדרס כמועמד הדמוקרטים מגדיל בהרבה סיכויי טראמפ לזכייה, בניגוד לבלומברג או מועמדים אחרים מרכזיים יותר

  Liked by 2 אנשים

 3. מסכים עם 3718.
  מועמדות סאנדרס תמנע מצביעים דמוקרטים מלהגיע לבחור ובכך יגדלו סיכויי טראמפ. סאנדרס נותן לטראמפ קמפיין מאוד קל לבחירות, גם לנשיאות וגם למועמדים שייבחרו באותו זמן לסנאט/קונגרס.

  אהבתי

 4. המצביעים הדמוקרטים שיתעבו את סאנדרס חיים במקומות שבהם בכל מקרה אין לטראמפ סיכוי. למשל ניו יורק. במקומות ווייט טרשיים בכלל לא בטוח שסאנדרס יתקשה. אולי בוירג'יניה זה יהיה כן משמעותי.

  אהבתי

 5. ווייט טראש שיבחרו ביהודי וסוציאליסט שגם סביר שמתנגד לנושא החזקת נשק … כבר לא נשמעים לי ווייט טראש כל כך

  אהבתי

 6. סאנדרס תומך בזכות להחזיק נשק.. הוא עיצב את טעמו לפי המצביעים שלו בוורמונט. אנשים שחיים באזורים כפריים רוצים להרגיש שיכולים להגן על עצמם.

  אהבתי

 7. א. נזכרתי שמתחילת מערכת הבחירות לנשיאות ארה'ב 2016, כאשר הייתה סוללה רחבה של מועמדים דמוקרטים ורפובליקאים, ובקושי הכרתי את סנדרס, תמכתי בהתלהבות בתנועת "רק לא סנדרס".
  לרוב נכונה ההכללה שאנשים המתקשים להתמודד עם זהותם היהודית / מומרים וכד' יתגלו כמסוכנים ביותר ליהודים אחרים ו/או למדינת היהודים.

  ב. לראשונה בחיי אני שמחה על כך שכל המעוניין להתמודד על נשיאות ארה'ב מחויב להצליח לגייס סכומים מאוד מאוד כבדים..
  אני רוצה להאמין שרוב המיליונרים והמיליארדרים יחושו מאוימים מנשיא סוציאליסטי וירתעו מלתרום לו. אולי אפילו יונעו לתרום למי שמתמודד מולו.
  (כפי שמאוד סביר בעיני שהבורסות בעולם כולו יצבעו באדום לאחר "הבשורה" שסוציאליסט אדוק נבחר כנשיא ארה'ב).

  ג. מסכימה עם חייל זקן שאם ברני סנדס יוכתר כנשיא ארה'ב – תוגבר משמעותית האנטישמיות. גם בעולם וגם בארה'ב.
  לא רק בגלל סנדרס לבדו. אלא גם בגלל המוני היהודים הדמוקרטים שיתמכו בו.
  גם בגלל המיליארד היהודי בלומברג. הוא כבר הכריז שהוא מוכן להשקיע מיליארד דולרים מהונו האישי בכדי למנוע את בחירתו החוזרת של טראמפ. אם הוא אישית יאלץ לפרוש מהמירוץ – אז יתרום את יתרת הכסף למי שיראה כבעל הסיכויים הטובים ביותר להביס את טראמפ.
  מה שמוכיח שמצעד האיוולת היהודי ממשיך לשעוט קדימה.

  ד. מסכימה עם אל רום לגבי האיום הישיר מנשיאות סנדרס: החלטות עוינות נגד ישראל של מועצת הביטחון, שעליה ארה'ב לא תטיל וטו ,(לרוב מספיק שהיא תחליט להימנע בכדי שההחלטה תתקבל. על פי דוגמת אובמה).
  חובה להוסיף את האיום האולטימטיבי – חרם כלל עולמי כדוגמת זה שהוטל על דרום אפריקה.
  אבל ניתן להרגע מעט במחשבה שגיבוש חרם כלל עולמי לוקח יותר מ 4 שנים. אפילו יותר מ 8 שנים. הרבה יכול להשתנות בעולם במהלך שנים אלו.

  ה. איום נוסף הוא הרוח הגבית העזה שיקבלו האיראנים מבחירתו סנדרס. מהמחשבה שהם חופשים לפעול כרצונם, ללא שום חשש מתגובת האמריקאים.
  נראה לי שמי שעצר עד היום את האיראנים מלחסל את שכנותיהם החלשות, את סעודיה ואת שאר המפרציות, אלו רק האמריקאים . הם הבינו כבר מזמן שאין להם שום סיבה לחשוש מהדיבורים המתחסדים הריקים של האיחוד האירופי.
  אם האיראנים ישלחו מספר טילים מדויקים אל מתקני התפלת מי הים של סעודיה ושל המפרציות, תוך יום – יומים רוב האוכלוסיה של מדינות מדבריות אלו תגווע מצמא. על הצתת בארות נפט ניתן להתגבר, על מחסור במי שתיה – לא.
  האיראנים אפילו לא יצטרכו לממש איום זה. מספיק שיונח על השולחן בכדי שסעודיה והמפרציות ירדו על ברכיהם.
  ב"מזרח תיכון חדש" זה – גם לישראל יהיה קשה לשרוד.

  ו. ניתן להרגע מעט מהמחשבה שסנדרס הקשיש עבר לאחרונה אירוע רפואי משמעותי אחד.
  מסע בחירות לנשיאות ארה'ב – אינו קל אפילו למתמודדים צעירים ובריאים.
  גם ביידן ובלומברג הדמוקרטים הם קשישים, ווורן אישה.
  מה שמעלה מעט את סיכויי טראמפ להיבחר פעם נוספת.

  אהבתי

 8. הנשיא הקרוב ביותר לסאנדרס ברוחו הוא קרטר והוא הותיר לנו נסיגה מסיני (עד עתה ההיסטוריה חיובית לגבי זה) ושלטון אייתולות (ההיסטוריה מאוד לא חיובית). האם סאנדרס יותיר שלטון ג'יהדיסטי במדינות המפרץ ובמצרים? נקווה שלא.

  סאנדרס גייס סכומים יפים מאוד עד עתה מהמוני תומכיו ואין לו בעיה בחזית זו.

  ארה"ב של סאנדרס לא תוביל bds אבל גם לא תילחם בו (הוא עצמו מסתובב בחברת מובילי הbds בקונגרס). אני לא מאמין שסנקציות נגד ישראל יהיו בעיה גם בתקופתו.

  אהבתי

 9. לגבי האירנים והסעודים היה את המפקד שחוסל יחד עם סולימני. שחררו סרט שלו שבו הוא מדבר חלומו לראות בקריסת סעודיה לפני מותו. "לא ישראל?" שואלים אותו. "לא, סעודיה". בסעודיה אין שמאלנים.. הם לעולם לא יתנו אמון באירן. לא יתגרו בה אבל לא יתנו אמון.

  אהבתי

 10. תמריץ,

  העלית נקודה מעניינת לגבי סאנדרס (נושא הנשק).

  מצד אחד הוא בדרוג נמוך מאד מצד ה NRA (שמדרג פוליטקאים) כך שלכאורה הוא נגד החזקת נשק.

  בפועל, הוא הצביע נגד הצעות חוק שהקשו על קבלת רשיון לנשק.

  בקיצור, עוד פוליטיקאי זגזגן ואינטרסנט. גם ביוון צפו שהיחסים בין ישראל ליוון יקרסו עם עליית ממשלת סיריזה. בפועל הם פורחים (והפרחים לארדואן). כך שיתכן שגם פה המציאות תהיה שונה.

  להלן הכתבה שמסבירה הדואליות של סנדרס:

  https://www.businessinsider.com/fact-check-bernie-sanders-claims-about-gun-record-democratic-debate-2019-7

  אהבתי

 11. 3718, אתה סתם עושה לו עוול ( אתה ואחרים כמובן) . הנושא של נשק בארה"ב, הוא מאוד מורכב. זוהי זכות חוקתית ישירה ונקובה. זה לא פשוט כזה. הרבה פוליטיקאים מימין ומשמאל, שינו עמדתם , לאור מציאות הולכת וגוברת בשנים האחרונות, של אינספור אירועי ירי רצחניים. מה אתה מצפה ? האם אדם שלא ישנה דעתו כלל וכלל, כך או כך, זה אדם סביר ? ודאי שלאיו. צריך להסתגל למציאות משתנה תדיר. אז מה אתה מצפה מפוליטיקאי ? לא כל שכן שעוסק בתחומים מאוד מורכבים. הוא צריך לחשוב על תמורות חברתיות, כלכליות וכדומה. לא לדבוק באופן עיוור בעבר ובדרכו שלו. הוא צריך להיות קשוב לפעמים לציבור, למציאות , ולא רק לעצמו ולקפריזות שלו.

  הוא עצמו מוורמונט. יותר כפרי מאשר עירוני. באזורים כפריים בארה"ב , יש יותר נטיה לתמוך באופן גורף בהחזקת נשק ללא מגבלות. באזורים כפריים למשל :

  צדים יותר, או משתמשים בנשק כציד. אז זה אותו דבר ? נניח שיש מגיפה של אירועי ירי. אז מה ? לדבוק בעולם הישן בכל מחיר ? לא לדאוג לציבורים בזמנים משתנים. אז זה סביר. מה, אפילו טראמפ, לא שינה עמדתו כהוא זה ? ממש לא , גם הוא מודאג, ומנסה לחשוב על פתרונות למצב הקשה הזה. זה לא נושא כזה פשוט.

  ואגב, הוא תמך בחוק מסויים, שגורס משהו אחר:

  שאין להטיל אחריות נזיקית ( נזק ) על פירמות נשק. למסקנה כזו, אפשר היה להגיע, בלי קשר לתמיכה או אי תמיכה בתיקון השני לחוקה ( החזקת נשק ).

  בקיצור זה מאוד מורכב, והוא טוען, שדווקא הוא רגיש , קשוב,לשני צידי המתרס , ומנסה לפתור בעיה מורכבת מאוד , נצטט אותו :

  The people in my state understand — I think pretty clearly — that guns in Vermont are not the same thing as guns in Chicago or guns in Los Angeles. In our state, guns are used for hunting. In Chicago, they’re used by kids in gangs killing other kids, or people shooting at police officers [or] shooting down innocent people. We need a sensible debate about gun control which overcomes the cultural divide that exists in this country, and I think I can play an important role in this.

  נתרגם ספונטנית:

  האנשים במדינתי מבינים, בהחלט מבינים, שנשק בוורמונט זה לא כמו בשיקגו או בלוס אנג'לס. במדינה שלנו, נשק משומש לצייד. בשיקגו, נשק משומש להרג על ידי כנופיות או ירי על שוטרים או סתם על אנשים תמימים. אנו צריכים לפתח דיון רגיש והוגן וענייני בקשר לחוקי נשק , דיון אשר יתמודד עם פערים תרבותיים מובנים, ואני יכול למלא תפקיד חשוב בדיון חשוב כזה.

  אז זה לא כזה זיגזג. זיגזג בעיקרון, זה פעם X , פעם Y, ואחר כך שוב X, וחזרה ל- Y. הוא לא כזה. עסקינן בפאזה אחת בלבד, על ציר זמן ארוך יחסית, והגיונית. הוא כמו הרבה אמריקנים, רגיש לתמורות הזמן, ומשנה דעתו בקשר למציאות עניינית. אוי ואבוי , באם פוליטיקאי נוהג אחרת.

  להתראות

  רק לינק שם אפשר למצוא ההתבטאות שלו ( בין היתר) :

  https://www.vox.com/policy-and-politics/2019/3/4/18236537/bernie-sanders-gun-control-president-campaign-2020

  Liked by 1 person

 12. מצ'ב כל הקטע הרלוונטי, על משמעויות הצלחת ברני סנדרס, מכתבתו של אמנון לורד בישראל השבוע.

  בעיני מומלץ לעקוב אחרי לורד.

  (שאר הכתבה שלו השבוע על נושאים אחרים. בעיני לפחות חלקם מעניינים.
  כמו סקורוטון שהעז להרתיע על האימפריה שהקים גורג סורוס, וכנגד השימוש במונח "אסלמופוביה – ופוטר מעבודתו בבריטניה, על טשובו של מסמך נשכח מ 1973 על האינטרס הסוביטי במלחמת יום כיפור ועוד)

  https://www-israelhayom-co-il.cdn.ampproject.org/v/s/www.israelhayom.co.il/interactive/amp/article/725081?usqp=mq331AQCKAE%3D&amp_js_v=0.1#aoh=15792563692701&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=%D7%9E%D7%90%D7%AA%20%251%24s&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.israelhayom.co.il%2Farticle%2F725081

  ———————————————————-

  " מי פה הפיגוע?
  התרחיש שברני סנדרס יתמודד על הנשיאות מול טראמפ הפך לסביר. וזה מצביע על מפנה שלילי בדעת הקהל האמריקנית כלפי ישראל

  יותר ויותר פרשנים בארה"ב מנבאים שברני סנדרס, שאומרים שהיה מתנדב בקיבוץ שער העמקים, יהיה מועמד הדמוקרטים לנשיאות. לפי האינדיקטור של גיוס כספים, הוא המועמד המוביל.

  בתוך האג'נדה השמאלית הרדיקלית סנדרס מחזיק בעמדה שלפיה המשך הסיוע האמריקני לישראל צריך להיות מותנה בהקפאה לאלתר של ההתנחלויות, ובהמשך ב"תהליך השלום" בדגש על הקמת מדינה פלשתינית בקווי 67'. בקיצור, כנשיא הוא יהיה סיוט מבחינת ישראל. את זה אנחנו כבר יודעים.

  הסיפור החשוב ביותר הוא שסנדרס מייצג מפנה שלילי ביותר בדעת הקהל האמריקנית כלפי ישראל. הסבירות שינצח בבחירות הפנימיות של הדמוקרטים וגם ינצח אחר כך את הנשיא המכהן טראמפ, היא נמוכה, אם כי לא קלושה.

  הדמוקרטים, גם אם לא ינצחו בבחירות לנשיאות, מייצגים רוב. אצל סנדרס ושותפיו למרוץ אדם כמו קאסם סולימאני הוא גרסה עדכנית של צ'ה גווארה, אבל מוצלח יותר מבחינה אסטרטגית־צבאית. הנשיא אובאמה חולל מהפך בדעת הקהל של האליטה האמריקנית הנוטה לראות באור חיובי את איראן האסלאמית, בה במידה שהיא נוטה לראות במדינת ישראל פיגוע אידיאולוגי־ביטחוני.

  בעיניים ישראליות זה נשמע מטורף. בלבול מוסרי מושלם, היפוך גמור של טוב ורע. לקח לי זמן עד שקלטתי שבאמת בימים הראשונים לאחר חיסול סולימאני, התרחש צונאמי תקשורתי בחוגי השמאל והמפלגה הדמוקרטית שהמוטיב השליט בו היה – החלה מלחמת עולם שלישית. פסיכולוגיית ההמונים כיום היא כזאת, שאם אתה שונא את המנהיג שלך אז כל מי שנתפס כיריב שלו, גם אם הוא טרוריסט רוצח המונים, מחובק כ"אחד משלנו."

  אהבתי

 13. לא הדמוקרטים המציאו את השנאה לנשיא. לרפובליקנים הייתה שנאת חינם חולנית לאובמה.
  נשיאות סאנדרס היא אפשרות ריאלית בהחלט.. זה הדבר האמיתי. ימי אובמה כאין וכאפס לעומת זה. אבל עברנו את פרעה.

  אהבתי

 14. לא הייתי מוותר על נשיאות טראמפ תמורת הון רב.
  השנים שלו הן משמעותיות, גם אם יגיע סנדרס אחריו (ולדעתי טראמפ יזכה שוב).
  טראמפ שבר תקרת זכוכית. אחריו גם סאנדרס לא יוכל לעשות מה בראש שלו כי טראמפ חיזק ומחזק המון כוחות שישארו גם אחריו.

  אהבתי

 15. תמריץ כתב : "לא הדמוקרטים המציאו את השנאה לנשיא. לרפובליקנים הייתה שנאת חינם חולנית לאובמה." עד כמה שזכור לי מיד עם הבחרו של טראמפ אירגנו הפגנות ענק נגדו מאות אלפים יצאו להפגין. בזמן הבחרו של אובמה לא זכור לי שום דבר שמתקרב לזה מצד הרפובלקנים. אין סוף דיבורים איזה אסון נורא זה טראמפ ונעזוב את ארצות הברית וכו'. ממש לא זכור לי משהו שמתקרב לזה מצד הרפובליקנים כלפי אובמה.

  אהבתי

 16. טראמפ הוא בעל סגנון מאוד לא נשיאותי, מה שלא ניתן להגיד על אובמה. טבעי שיגרור עוד יותר שנאה. אבל זה תהליך של הסלמה מתמשכת.

  אהבתי

 17. נכון שטראמפ בעל סגנון מאוד לא נשיאותי ועדיין גם אם נניח שטבעי שיגרור יותר שנאה את השנאה היתרה הזאת המציאו הדמוקרטים לא הרפובליקנים גם אם זה בגלל גורם "טיבעי". אבל זו ההערה הפחות חשובה הנקודה העיקרית היא שהתוכן הוא נושא הרבה יותר חשוב מהסגנון ומבחינת התוכן נשיא נבחר ראוי לתת לו כמה זמן לתפקד לפני גילויי השנאה כלפיו ההפגנות נגדו מיד עם הבחרו משדרות שיש כאן שנאה אובססיבית. ועוד מבחינת התוכן ההתקפות נגד הצדדים המעשיים בנשיאות טראמפ חורגות מכל הגיון בריא – ממש לא קרה שום אסון שמצדיק את עוצמת השנאה כלפיו. מה שרואים כאן הוא פשוט שנאה גזענית של הליברלים (הכוונה לאלו הקוראים לעצמם ליברלים) כלפי מה שהם מכנים וויט טראש.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: