אכן עם הספר

בעוד כולם מנתחים את תוצאות פיז"ה 2018 בעיניים שליליות, אני רק מוצא סיבות לנתח אותן בעיני גיא בכור. תראו את הטבלה הבאה, של מצטייני מבחני הקריאה ומי עומד בראש (סילקתי מדינות לא מערביות. אחרת היה צריך להוסיף את סינגפור שהייתה עומדת בראש). אפשר גם לראות שהתוצאות של המגזר הערבי אינן חריגות בנוף של מדינות ערב, לפחות אלו שלא מייבאות המון עובדים זרים.

בתגובות לפוסט הקודם התייחסתי לשאלה האם אין להשוות תפוחים לתפוחים ולהוציא גם ממדינות אחרות את סקטור המהגרים או סקטורים לא לבנים. היה רצוי לעשות זאת אבל אין לי מספיק נתונים לשם כך. בכל מקרה גם אם היינו מוציאים מהגרים, ההשפעה על המספרים להלן הייתה קטנה. מן הסתם שוודיה הייתה מתקרבת יותר לישראל אך כנראה לא חוצה אותה. עם זאת, אם היינו מוציאים את השחורים, ההיספנים והאסייתים סביר להניח שהלבנים בארה"ב היו גוברים על הטופ של דוברי העברית בישראל. נקודה דרמטית לזכות מערכת החינוך האמריקנית.

גם לגבי ניו זילנד אפשר לתהות האם היה רצוי להוציא את הסקטור המאורי, אבל לדעתי שם ברור שאין לעשות זאת. סקטור זה בניו זילנד דומה לאתיופים בישראל מבחינה זו שהוא חלק מהותי מהחברה ומתבולל איתה בנישואי תערובת (בניגוד לנישואי תערובת יהודים-ערבים שכמעט שאינם קיימים ובכל מקרה אינם יוצרים כור היתוך).

שווה לשים לב לנתונים במגזר החרדי, שממשיכים מגמה שכבר כתבתי עליה בעבר: יש שם בעיה מסוימת עם ההצטיינות. הציון בקריאה של הבנות המצטיינות הוא טוב, ברמות מערב אירופיות, אבל הוא לא מצוין כמו זה של יתר הישראלים דוברי העברית.

מדינה ציון סף, ה-5% הטובים ביותר
הצמרת
ישראל (כלל דוברי עברית) 680
קנדה 677
ארה"ב 676
אסטוניה 676
אוסטרליה 673
שוודיה 672
פינלנד 672
ניו זילנד 671
פולין 667
בריטניה 664
גרמניה 663
אירלנד 663
נורווגיה 661
מגזרים ישראלים
מגזר חרדי (עם תיקון סטטיסטי להעדר בנים) 663
ישראל (דוברי ערבית) 533
מדינות נוספות
איטליה 628
יוון 614
קפריסין 587
ארגנטינה 561
ירדן 550
לבנון 546
תאילנד 533
פיליפינים 491
מרוקו 488

 

18 תגובות על ״אכן עם הספר״

 1. מיועד בעיקר לטוענים שלימוד גמרא "מחדד את המוח" ומכשירו ללמוד, בקלות ובמהירות, המוני נושאים אחרים.
  על החשיבות הקריטית של לימודי ליבה על יכולת ההשתכרות העתידית – עבור הרוב המכריע של בני המגזר החרדי.
  פרט למצטיינים ביותר, שהם מטבע הדברים החריגים.
  כולל ניפוץ המיתוס שהחרדים בארה'ב אינם עניים.
  כולל התייחסות לנתוני הנשירה המעציבים של חרדיים, בשנות העשרים לחייהם, ממכינות וממסגרות לימוד שונות.

  (((אגב, נדמה לי שגברים חרדים נושרים יותר, ממסגרות לימודים אקדמיים, מאשר נשים חרדיות, וגברים ערבים נושרים יותר מאשר נשים ערביות – אך אין לפני נתונים קשים בנידון. *אם* מידע זה נכון – הוא מעניין ))),

  https://www.makorrishon.co.il/opinion/189069/

  ############

  בהמשך לפוסט הקודם – למיטב ידיעתי אין לשכנותיה המזרח אירופאיות של אסטוניה אחוז מהגרים גבוה יותר מאשר לאסטוניה. מה שמחייב להחזיר את המוקד לשאלה מה אסטוניה עושה טוב יותר מאשר שכנותיה.

  יצא לי להקשיב לראיון עם ישראלי לשעבר המגדל שני ילדים באסטוניה. לדבריו, יש למורי בי'הס חופש לקבוע, במידה מרובה, את תוכנית הלימודים.
  ( כנראה הפרמידה של משרד החינוך האסטוני, בדומה לפרמידה הפינית, נמוכה יחסית לפרמידה הישראלית).

  בבית הספר של ילדיו החליטו, לצד לימודי הליבה, ללמד את הילדים גם שחמט וגם נגינה על איזשהו כלי.
  המוני בעלי תואר שני במדינה זו מתחרים על מספר די מצומצם של משרות הוראה. משכורות המורים די קרובות לשכר הממוצע באסטוניה, אך יש למורים תנאי עבודה לא רעים (כמו משרד אישי קטנטן) + אוטונומיה להשפיע על תוכניות הלימוד + הם זוכים ליוקרה ולכבוד (אפילו מצד הורי התלמידים !!!).

  תנאים שאינם קיימים בישראל (ולהערכתי משפיעים אפילו יותר מבעיות המשמעת בכיתה ישראלית ממוצעת. בעיות משמעת בהן אני מאשימה בעיקר את ההורים, ואת המערכת שאינה מגבה את המורים).

  אהבתי

 2. תמריץ, נושא השפעת הגנטיקה מול איכות החינוך על ציוני הפיזה (ומכאן גם על האיי קיו) הוא ויכוח ישן בינינו.
  העדויות לגבי השפעת איכות החינוך ברורות: גם פינלנד וגם אסטוניה היו לפני כמה עשרות שנים נמוכות יחסית בדירוג. בשתיהן אימצו מודל חינוכי דומה והנה שתיהן זינקו לראש הטבלה. אז אתה מעדיף להיתלות באיזה מחקר קיקיוני על זהות גנטית ביניהן? תגיד, אם יעשו מחקר דומה על אסטוניה וליטא לא יגלו ״עדויות כלשהן״ לדמיון גנטי? תכף תגיד שמחקר הראה שיש דמיון גנטי בין תלמידי בית ג׳אן המצטיינים לבין יהודים יוצאי גרמניה.

  אהבתי

 3. מצטרפת להמלצת הקריאה של חייל זקן.
  למרות שבעריכה נכונה – היה די קל לקצרה.
  ולו רק בכדי לחזק את רוחו האופטימית של גיא בכור, שבהשראתו נכתב פוסט זה.
  המידע שחומר הקריאה של קציני צה'ל הבכירים אינו כולל רק את עזית הכלבה הצנחנית.
  עוד סימן חיובי על תפקוד הרמטכ'ל החדש אביב כוכבי.

  לחובבי הפחדות – קטע מהכתבה הנ'ל:
  ——————–
  " … חמאס וארגונים אחרים בעזה אינם נחשבים איום על ביטחון ישראל?
  "אם כבר, יש לכם בעיה גדולה יותר עם חזבאללה וארסנל הטילים שהוא אוגר. זה מה שאמור להדאיג את צה"ל. אבל לדעתי קרב הזמן שבו ישראל תצטרך להתמודד עם אתגרים גדולים יותר, עם משהו שדומה לאיומים על הגבול שציינתי. אני חושב שבכירי צה"ל מודעים לכך ופועלים מתוך מחשבה על איומים כמו המשטר האיראני והתמרונים שלו באזור, וכמובן טורקיה וחלומותיה לחזור להיות מעצמה בינלאומית בסדר גודל עות'מאני".

  מי צריך ברית הגנה
  טורקיה, אגב, היא אחד הנושאים שמקגרגור מרבה לעסוק בהם. בשיחה שהעביר לאחרונה ב"מכון רון פול" – גוף ליברטריאני שדוגל בחירות כלכלית ובצמצום מעורבותה של ארה"ב בסכסוכים בעולם – אף אמר הקולונל כי האיום הצבאי שמציב ממשל ארדואן על האזור הינו גדול מזה שמציבה איראן. בין הנימוקים לכך: התמיכה הציבורית הנרחבת שממנה נהנה נשיא טורקיה, השנאה שלו למערב, לנצרות וליהדות, ויכולתו "לגייס בזריזות צבא של שני מיליוני חיילים" ולנייד אותם לאן שרק יבחר – כולל רמת הגולן … "
  —————————————–

  אהבתי

 4. אין ספק שיש קשר בין הדנ"א הפיני לאסטוני.. זה מדע מובהק. וניכר גם בשפה הדומה. אכן לאסטונים באמת גם דם סלבי.
  פיז"ה הוא משנת 2000 ותמיד פינלנד הובילה.
  לא ידועים לי ביצועי תלמידי בית ג'אן בפיז"ה.

  אהבתי

 5. תמיד ידעתי על הקשר בין השפה הפינית לבין השפה ההונגרית, ובין שתיהן לשפות אוראליות.
  נחמד ללמוד שגם השפה האסטונית היא קרובת משפחתן.

  מצד שני, למיטב ידיעתי (הדי מפוקפקת) הקשר הגנטי בין שלוש מדינות אלו אינו חזק במיוחד.
  לפחות לא בין ההונגרים לבין הפינים (על האסטונים אני יודעת עוד פחות).

  מידע אנקדוטלי, אבל לשם שינוי תקף:
  הדנא של הנוצרים ההונגריים רווי בדנא של יהודים אשכנזים. מקום ראשון באירופה.
  בדנא של הנוצרים הפינים אין כמעט רמזים לדנא של יהודים אשכנזים. מהמקומות האחרונים באירופה.

  המלצת קריאה:
  "הסוד של הונגריה" מהאתר המורשת (הגנטית) שלי.
  זהו למעשה סוד ההתבוללות האדירה של היהודים האשכנזים בקרב ההונגרים.

  https://blog.myheritage.co.il/2019/08/%D7%94%D7%A1%D7%95%D7%93-%D7%A9%D7%9C-%D7%94%D7%95%D7%A0%D7%92%D7%A8%D7%99%D7%94/

  אהבתי

 6. לכל המעונין :

  הקונגרס הכריז או חשף היום, את 2 סעיפי ההדחה ( משמע , הסעיפים בגינם עשוי להיות מודח טראמפ, ועליהם תכל"ס, תהא הצבעה בקונגרס ובסנאט ) .

  ואילו סעיפי העבירה ( באופן מופשט , אין על כך, עדיין פרסום כתוב רשמי) :

  האחד, מעין הפרת אמונים , או שימוש לרעה בסמכותו כנשיא.

  והשני , מעין שיבוש עשיית משפט, שיבוש חקירה של הקונגרס בקשר לאוקראינה כמובן.

  כאן אפשר לקרוא:

  כאשר יהא מסמך כתוב רשמי, אשאיר אותו כמובן. זה מופשט ולא רשמי כאמור.

  להתראות

  אהבתי

 7. אני לא יודע מה מצבם של החרדים בארצות-הברית ואינני יודע מאיפה שאב שלמה פטיורובסקי את הנתונים שלו אבל החרדים שאני מכיר בעבודתי (בהיי-טק) באו ברובם הגדול מארצות-הברית או אנגליה. הם מאוד מוכשרים ומבריקים. אנשים אלו כלל וכלל לא דומים לתדמית של החרדי הישראלי (שאינני בטוח שהיא נכונה) שלומד כל היום בישיבה ולא עובד.
  אין לי מושג מה למדו חרדים אלו בזמן היותם בתיכון או ביסודי בארצות הברית אבל הרושם שלי שהם כן למדו את לימודי הליבה.
  כמובן שאני צריך לציין שאני מכיר רק מספר קטן של חרדים.

  לגבי מערכת החינוך החילונית הישראלית: לדעתי היא לא מוצלחת כלל (העובדה שהממוצע של היהודים הוא יותר גבוה מהממוצע במערב – לא אומרת דבר כי יתכן שמערכת החינוך גרועה בכל מדינות המערב).
  למה היא לא מוצלחת?
  1. יש חוסר משמעת ולמורה אין את היכולת להעניש תלמיד באופן רציני.
  2. נראה לי שמקצועות כמו ספרות, תנ"ך, דקדוק – מלמדים באופן גרוע. לא מתעכבים על תוכן הסיפור אלא על כל מיני מונחים. בכל אופן הם כמעט לא עוזרים לרכוש מקצוע טוב.
  3. מקצועות כמו מתמטיקה, פיזיקה מלמדים יותר טוב אבל גם לא מספיק טוב. נדמה לי שפעמים רבות לא מצליחים להביא מורים טובים למקצועות אלו (ממש לא מפתיע בהתחשב בעובדה שמורה צריך להילחם בכתה בקשר לעניני משמעת. מי רוצה לצאת מתוסכל ומרוט אחרי מאבקי משמעת בכתה 0גם אם יתנו לו שכר גבוה)).
  4. לדעתי באנגלית חייב להיות מורה שזו שפת האם שלו, אבל פעמים רבות אין זה כך.

  אני מעריך שמי שלמד בבית-ספר חרדי ולא למד את מקצועות הליבה, לא יתקשה להשלים את החומר בשנתיים. מדוע? חלק מהמקצועות מיותר. חלק מלמדים בקצב איטי. יש המון בזבוזי זמן, מאבקי משמעת ובכלל יש המון חופשות.
  לדעתי העובדה שחרדים לא מצליחים להשתלב איננה נובעת מזה שלא למדו את מקצועות הליבה אלא בגלל שהם כבר נשואים עם ילדים ולכן הם עסוקים ואין להם זמן ללמוד. לדעתי חרדים רווקים ללא מחויבויות בבית, לא יתקשו לסגור את הפער.

  אהבתי

 8. רק יודגש שוב:

  זה לא הניסוח המשפטי של סעיפי ההדחה, אלא , יותר דומה לדברי הסבר לגביהם. הסבר יותר מופשט כאמור. הניסוח המשפטי, דומה יותר, לסעיפי חוק תמציתיים.

  להתראות

  אהבתי

 9. תמריץ,
  עוד לפני היות הפיז״ה, היתה פינלנד מדינה נחשלת יחסית שכלכלתה נסמכה על גידול איילי צפון, ופיגרה משמעותית אחרי שכנותיה הנורדיות. בשנות ה- 70-80, עקב מחסור בכסף, הוחלט לקצץ את תקציבי החינוך שם. מה היתה התוצאה? הם החליטו לפטר את רוב השכבה הניהולית – מפקחים, אדמיניסרטורים ומנהלי מחוזות -במערכת החינוך ולהשקיע את הכסף שנשאר במורים עצמם. נוצרה מערכת בה מנהלי בתי הספר והמורים נהנים מאוטונומיה ומעמד מכובד. התוצאה? החינוך זינק קדימה, וכשהתחילו מבחני הפיז״ה ראה זאת כל העולם. האסטונים אימצו מודל חינוכי דומה והנה גם להם תוצאות יפות. האם בישראל אימצו מודל דומה? חלילה, שכן ייאלצו להיפטר מהמוני המפקחים חסרי התועלת שמתעסקים בלהפריע למורים.
  סביר מאוד שהפינים והאסטונים גם דומים גנטית, אבל כך גם הליטאים, הלטבים והבלארוסים. אז למה להם אין תוצאות דומות?

  Liked by 1 person

 10. העמים הסלאביים אינם זהים לעמים הסקנדינביים..
  רינגו, מכיוון שלא היה פיז"ה לפני 2000, אז מה שקדם זה עידן פרה היסטורי מבחינה זו ואין לדעת מה השתנה.
  קראתי פעם שיש אינדיקציות שמשהו מיסתורי קרה באירלנד במהלך המאה העשרים והעלה מאוד את היכולות שם. אבל גם שם אין פיז"ה מהעבר.

  אהבתי

 11. יפה אמרת תמריץ, הסלאבים אינם דומים לסקנדינביים. אם כך, מדוע מצליחות אסטוניה ופינלנד הסלאביות להכות את עמי סקנדינביה בתוצאות הפיזה, אך ליטא ולטביה לא מצליחות?
  דוגמה נוספת: נורבגיה היתה עד לפני כ- 40 שנה נחשלת בהרבה משבדיה ודנמרק. מאז התגלו שם מצבורי גז עצומים, וכיום ההישגים פחות או יותר דומים בין המדינות. תסכים איתי שגם שם הגנטיקה דומה בין העמים ובוודאי לא השתנתה דרמטית ב 50 שנה. אז מה השתנה?
  החינוך, ידידי, החינוך השתנה.

  אהבתי

 12. כל עוד אין לנו מבחנים בני השוואה, אין לי מושג האם נורווגיה הייתה נחשלת חינוכית בעבר.
  קטאר ומדינות הנפט האחרות מוכיחות כמה מעט אייקיו כסף יכול לקנות.

  אהבתי

 13. לגבי טיפשות הערבים:

  אני קורא מידי פעם בלוגים של כותבים ערבים באנגלית, והשינאה לישראל שזורה שם כחוט השני. רובם אינם יודעים איפה ישראל על המפה, ואין שום קשר בינם לבין ישראל, ועדיין הם עסוקים באופן אובססיבי בישראל.

  להלן בלוגרית מצריה צעירה שהעמוד שלה עטור תזכורות למלחמות מצריים בישראל (איפה השלום?) והפוסט האחרון שלה מה 3 לדצמבר הוא על זמר מצרי שהלהיט היחידי שלו נקרא "אני שונא את ישראל".

  https://egyptianchronicles.blogspot.com/

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: