באלוהי האמריקנים אנו בוטחים

מכון פיו ערך ב-2018 סקר על (בין השאר) תמיכת האמריקנים בישראל. הקווים הכלליים של תמיכת אזרחי ארה"ב בישראל ידועים: מבוגרים יותר מצעירים, לבנים יותר משחורים והיספנים. אבל לא נתקלתי עד עתה בפילוח מדויק לפי השתייכות דתית ולדעתי פילוח כזה אומר הרבה. אז ערכתי אותו בעצמי לפי הנתונים הגולמיים.

הגדרתי פרו ישראלי את מי שבעד הישראלים יותר מאשר הוא בעד הפלסטינים ובעד יחסו של ממשל טראמפ לישראל (או שביקורתי לגביו כי חושב שאינו מספיק פרו ישראלי. יש גם כאלו או לפחות היו כאלו בזמן שנערך הסקר).

הגדרתי אנטי ישראלי את מי שנגד יחסו של ממשל טראמפ לישראל ושלא מעדיף את הישראלים על הפלסטינים.

השתייכות פרו ישראל אנטי ישראל אחר
פרוטסטנטים 51% 18% 31%
נולדים מחדש (מתוך פרוטסטנטים) 61% 8% 31%
נולדים מחדש לבנים 71% 6% 23%
נולדים מחדש שחורים 33% 17% 50%
קתולים 40% 20% 40%
מורמונים 68% 12% 20%
יהודים 43% 30% 27%
מוסלמים 0% 88% 12%
בודהיזם והינדואיזם 6% 53% 41%
אתאיסטים ואגנוסטיקנים 9% 68% 23%

מה יש ללמוד מהטבלה הזו? אנו תלויים לחלוטין לא בקול היהודי, אלא באמונה הנוצרית של אזרחי ארה"ב. ככל שהם מתרחקים ממנה, הם אוהבים אותנו פחות. יש לומר שנשאלים מוגדרים פה "אנטי ישראל" כי אינם מעדיפים את ישראל על הפלסטינים והם בעד מדיניות אובייקטיבית יותר מצד ממשל טראמפ. זו אינה בהכרח עמדה אנטי ישראלית קיצונית וייתכן שהיא משקפת סלידה מממשלת נתניהו יותר מאשר מישראל. עם זאת, 45% מהאתאיסטים ומהאגנוסטיקנים אומרים בפירוש שיש להם יותר אהדה לצד הפלסטיני מאשר לצד הישראלי ורק 17% מעדיפים את הצד הישראלי על הפלסטיני. יש בזה משהו מגוחך: אפילו עמירה הס הודתה שאחד הדברים הקשים ביותר מבחינתה לדבר עליו עם פלסטינים הוא האתאיזם שלה.  מבחינת דברים שמאופיינים עם חילוניות, כמו זכויות להט"ב וחופש ביטוי לכופרים, המצב בישראל טוב לאין ערוך מאשר בקרב הפלסטינים.

בינתיים למזלנו האתאיסטים הם מיעוט באמריקה. שרק יישאר ככה. באלוהי האמריקנים אנו בוטחים.

23 תגובות על ״באלוהי האמריקנים אנו בוטחים״

 1. המצב של ישראל הולך רק להשתפר מאחר וב- 2100 3 מתוך 7 אמריקאים יהיו מורמונים והאוכלוסייה שלה תגדל ל-700 מיליון.

  אהבתי

 2. אלעד, הילודה המורמונית כבר לא קיצונית ומצויה בנסיגה, כך שאלו תחזיות מופרזות ביותר. אבל בהחלט צפויה עליה בשיעור המורמונים. ב-2100 קבוצה דמוגרפית שכרגע זניחה מכדי להיחשב, יהדות אורתודוקסית, עשויה להיות משמעותית. גם האמיש בעדנו מן הסתם אבל מעטים מהם מצביעים.

  אהבתי

 3. נושא חשוב באמת. חשוב ביותר. פילוח על פי דת, באמת לא הענין החשוב פה. הוא די יציב אכן . מה שצריך להטריד, הרבה דברים באמת , אבל נתון אחד שמוצג שם בסקר ( והוא אגב תואם ) :

  וזה , שמן – 2016 , חל מפנה די קריטי בדעת הקהל , נגד ישראל , ופרו פלסטינאים. 2016 טראמפ עלה אכן. ובמידה מסויימת, הוא גרם נזק לישראל ( מבלי דעת כמובן ). השלכה בין האישיות והדיעות שלו, והיחס הגורף והלא מאוזן שלו כלפי ישראל ( לטובה כמובן ). יש עוד סיבות ( וזה למשל החברות כנסת הדמוקרטיות שמכונות : The squad).יש עוד הרבה תהליכים שמבארים זאת, אבל, בהזדמנות אחרת .

  מעבר לזה , נתון מדהים , נראה איזוטרי :

  3אחוז , טוענים, שטראמפ לא מאוזן בגישתו לסכסוך. ובכלל מעדיף פלסטינאים . נראה מי יפתור החידה המטורפת הזו. איך מגיעים לזה ? איך מרואיינים הגיעו למחשבה דנן ?

  להתראות

  אהבתי

 4. איני בטוחה כלל שמצבנו בארה'ב ילך וישתפר.
  למיטב ידיעתי המוסלמים ואלו שהמגדירים את עצמם כחסרי דת (קבוצה שכוללת את האתאיסטים והאגנוסטים) נמצאים נמצאים בארה'ב במגמת עלייה מתמדת. חלקם בקרב צעירי ארה'ב אמור להבהילנו.

  זכור לי במעורפל שקראתי שלחלק משמעותי מהמגדירים עצמם בארה'ב כחסרי דת, אתאיסטים או אגנוסטים – יש לכל הפחות סב/תא יהודי/ית אחד. לחלק משמעותי מהם אפילו שני הורים יהודים. אבל הסיכוי שבן/בת זוגם יהיו יהודים – נמוך ביותר. נראה לי שקושי להשלים עם הזהות היהודית יכול להסביר היטב גישה אנטי ישראלית.
  בהכללה, זו כנראה הסיבה בגללה יהודי ארה'ב יותר אנטי ישראלים מאשר האוונגליסטים והמורמונים. הנוצרים בארה'ב לא נאלצים להתמודד עם זהותם היהודית והעובדה שהם שייכים למיעוט מפוקפק.

  אבל אין לי מושג מדוע הבודהיסטים וההינדוהיסטים הם כל כך פרו פלסטינים / אנטי ישראלים. אשמח להסברים. או להשערות.

  אהבתי

 5. קמיליה, ההשערה הכי טובה, ועוד אברר אותה, הינה זו, שמיעוטים הם צדדיים לדמוקרטים ( מיעוטים , מהגרים וכו…) וצדדיים, לאוניברסליות ושמאל והגירה וכדומה. אז מה שקורה, זה שככל, שישראל כאמור, מזוהה יותר ויותר עם רפובליקנים, לא כל שכן טראמפ, אזי, מיעוטים , מפתחים יותר ויותר עויינות כלפי ישראל, כתוצר של תפיסה פרדיגמטית אפילו. משהו כמו : מי שחבר של אוייבי, הוא גם אוייבי נניח ככה בגדול.

  אבל, שאלה מעניינת , אברר בתכוף יותר טוב.

  להתראות

  אהבתי

 6. מהבלוג של שי שפירא למדתי שבהודו יש אהבת ישראל גדולה וידוע שגם בסין מעריכים את ישראל, כך שהתוצאות בקרב המהגרים האלו מאכזבות.

  אהבתי

 7. לקמיליה:
  למה את חושבת שהבודהיסטים וההינדואיסטים הם נגד ישראל?
  איך בכלל את יודעת על המצב בהודו? אני כמעט לא יודע כלום על מה שהולך שם.
  בכלל הודו כוללת עשרות מדינות ואנשים במדינה אחת זרים לאלו שבמדינה אחרת.
  לא הכרתי הינדואיסטים אבל יש בודהיסטים בישראל ומי שהכרתי כלל לא מתעניין בסכסוך הישראלי-פלשתיני.
  לפי ההגיון הם צריכים להיות בעד ישראל כי גם להם יש סכסוך עם המוסלמים בפקיסטן שהיא אנטי-ישראלית.

  לתמריץ:
  מאיפה שי שפירא מכיר את הודו? יש שם 1.4 מיליארד אנשים בעשרות מדינות והאנשים במדינה אחת זרים לאלו שבמדינה אחרת.

  אהבתי

 8. קמיליה, ככה בגדול אולי לתמיכה למה שהצעתי, אז כך מוויקיפדיה לגבי הינדואיזם בארה"ב , מצטט:

  Public Opinion of Hindus

  Hindus also have relatively high acceptance towards homosexuality. 71% of the Hindus in United States believe that homosexuality should be accepted, which is higher than the general public which is 62%.[14] About 68% of the Hindus supported same-sex marriage, while that of general public is only 53%.[15] Hindus in United States also showed high support for abortion. About 68% of the Hindus supported abortion. About 69% of the Hindus supported strict laws and regulation for the protection of environment and nature.[16]

  נתרגם ספונטנית:

  להינודאים יש נטיה חיובית גבוהה לקבלה של הומוסקסואליות ( 71 אחוז גורסים כך , וזה אחוז יותר גבוה מן האחוז הכללי בארה"ב של 62 אחוזים).כך גם לגבי נישואין הומוסקסואליים ( 68 אחוז הינדואים מאשרים ובכלל בארה"ב 53 אחוזים ). גם תמיכה בהפלות גבוהה אצלם, וכך גם לגבי עניינים ירוקים ואיכות הסביבה וכו… .

  אז בסך הכל, מתקרב הרבה יותר לשמאל, מאשר לימין כמובן . בעליל כך. אבל, עוד אברר בהמשך. נקודה אחרת פוטנציאלית מעניינת :

  היחס החיובי של הרבה צעירים בארה"ב, לדת ההינדואית ( מתרגלים יוגה למשל וכדומה ) . גם זה יכול להיות פקטור.

  כאן בוויקיפדיה:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Hinduism_in_the_United_States#Public_Opinion_of_Hindus

  להתראות

  אהבתי

 9. באמת מעניין עניין הבודהיסטים וההינדואיסטים. מהניסוח של תמריץ משתמע שעמדה נייטרלית לחלוטין נספרה כ"אנטי ישראלית", אז אני מניח שהסבר אחד יהיה שלהרבה בודהיסטים והינדואיסטים פשוט אין הרבה עניין בישראל או פלסטין. גם ההסבר של אל רום נשמע הגיוני. לחילופין, אני תוהה מה מקורם של כל אותם בודהיסטים והינדואיסטים אמריקאים. מעבר לזה ששתי ה"דתות" האלה הן מגוונות לא פחות מהנצרות, אני בעיקר תוהה כמה מהם הם באמת בודהיסטים "מקוריים" מבית סבא, וכמה הם מערביים ששמעו ממישהו בגלימה כתומה שבודהיזם זה שלום ואהבה ומאז הם מגדירים את עצמם בודהיסטים (ריצ'רד גיר, לדוגמה, אחת הדוגמאות הבולטות לתופעה הזאת, הוא לא אוהד ישראל גדול). עם הינדואיזם אני פחות מכיר תופעה כזאת, אבל הדוגמה האחת המפורסמת לאמריקאית שאימצה את ההינדואיזם היא אכן אשת המפלגה הדמוקרטית (תולסי גאברד) שעמדתה לגבי ישראל למיטב ידיעתי, היא מתונה אבל נוטה לשלילה.

  arn: אני לא מכיר אישית את 1.4 מיליארד האנשים בהודו כמו שאני לא מכיר אישית את 9 מיליון האנשים בישראל, ועדיין אני מרשה לעצמי לטעון שאני "מכיר" את שתי המדינות ברמה כזאת או אחרת, כמו שאני מכיר כל מדינה דרך צריכת התקשורת שלה והיכרות עם אנשים שמגיעים ממנה. בהודו יש עשרות מדינות כמו גם בארצות־הברית או ברזיל. נכון שההבדלים התרבותיים בין המדינות השונות בהודו משמעותית גדול יותר, אבל "האנשים במדינה אחת זרים לאלו שבמדינה אחרת" זו הגזמה פראית (בהנחה שאתה מתכוון ל"זרים" במובן של "כאילו מגיעים ממדינות שונות". אם הכוונה ל"זרים" במובן של "לא מכירים זה את זה", אז זה נכון באותה מידה גם בין עפולה וחדרה). פרט לכמה יוצאים מן הכלל, בעיקר בצפון־מזרח ובדרום, הזהות הלאומית ההודית חיה וקיימת.

  אהבתי

 10. אתן נתונים מדויקים. קודם כל המדגם היה קטן אבל לדעתי מגמות אפשר להסיק גם ממדגם כזה.
  היו 17 נשאלים שענו להגדרה הינדואיסטים או בודהיסטים.
  בנוגע לשאלה האם אתה מזדהה יותר עם הפלסטינים או הישראלים:
  5 (29%) לא רצו או לא ידעו לענות, 1 (6%) ענה שעם הישראלים, 3 (18%) ענו שעם שני הצדדים, 2 (12%) ענו שעם אף אחד מהצדדים, 6 (35%) ענו שעם הפלסטינים.
  בנוגע לשאלה על מדיניות טראמפ:
  7 (41%) לא רצו או לא ידעו לענות, אף אחד לא חשב שהיא פחות מדי פרו ישראלית, 9 (53%) חשבו שהיא יותר מדי פרו ישראלית, 1 (6%) חשב שהיא באיזון הנכון.

  אהבתי

 11. יש עוד נתון שמעניין לשים לב אליו. בקרב נשאלים שחורים העמדה שלפיה טראמפ פחות מדי פרו ישראלי זוכה לתמיכת 9%, שזה מעט אבל לא אפסי. בקרב נשאלים לבנים רק לתמיכת 2%. מכיוון שהלבנים יותר חובבי ציון זה ממצא מוזר. יותר קל לדמיין יהודי או אוונגליסטי לבן פרו ישראלים שחושבים שטראמפ צריך לעשות עוד בנושא ישראל ואינו עושה די הצורך. הסבר אפשרי הוא שבקרב השחורים, בהיותם ציבור עני ופחות משכיל, יש כאלו שאינם עוקבים אחרי החדשות כלל ולכן מסוגלים לחשוב שטראמפ הוא פחות מדי פרו ישראלי.

  אהבתי

 12. בדקתי בשבילך תת קבוצה זו של היספנים אוונגליסטים שאינה כל כך קטנה. היחס בה לפי ההגדרה בטבלה הוא 38 אחוז מול 10 אחוז לטובת פרו ישראל נגד אנטי ישראל. השאר 52 אחוז כנראה נטולים דעה נחרצת.

  אהבתי

 13. תמריץ,
  זה נתון מצויין. בדרום אמריקה יש תנועה חזקה של מעבר מקתוליות לאוונגליזם. מעניין מה החלוקה שלהם (של ההיספנים האוונגליסטים) לרפובליקנים ודמוקרטים

  אהבתי

 14. מעניין להעיר שההיספנים נראים קצת יותר פרו ישראלים מהשחורים האוונגליסטים, שגם הם בסך הכול קבוצה די פרו ישראלית לפי הנתונים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: