השמועות על מות החילוניות מוקדמות

קצת על דמוגרפיה מהנתונים האחרונים שפרסמה הלמ"ס.

ככה מתפלגת דתיות באוכלוסיית ישראל היהודית:

גילאים חרדים דתיים מסורתיים חילונים
20-44 15% 12% 33% 40%
45-64 6% 11% 35% 47%
65+ 4% 10% 40% 45%

חרדיות היא אידיאלוגיה שנוחלת הצלחה מדהימה – היא גדלה בקצב מרשים משנתון לשנתון. אין לעת עתה כל עדות דמוגרפית להתפרקות החרדיות, סוג של פיה שקיימת רק באגדות. גם דתיות נוחלת הצלחה, אבל כמובן לא במידה שבה החרדים נוחלים הצלחה. בשל כך בעוד שבקרב הזקנים החרדים הם מיעוט קטן לעומת הדתיים, בקרב הצעירים החרדים מובילים לעומתם. האחוז של החילונים צונח. חשוב להדגיש: זה לא שהחילונים נכחדים בקרב הצעירים – מספרם רק גדל מדור לדור, אבל מספרם של האחרים גדל הרבה יותר.

הנתונים הנ"ל יכולים ללמד על ירידת כוחה של המסורתיות ושל החילוניות. לגבי המסורתיות זה נכון, אבל לחילונים יש אקס פקטור שעליו נלמד מטבלה דמוגרפית אחרת. איך גדלה אוכלוסיית ישראל בשנים האחרונות?

חצי מיליון אזרחים התווספו לאוכלוסיה בשלוש השנים האחרונות. הם התחלקו כך:

יהודים 64%
לא יהודים ולא ערבים (בעיקר עולים מרוסיה) 12%
מוסלמים 22%
ערבים נוצרים ודרוזים 2%

קל לראות מהתבוננות בטבלה מדוע החששות מהשתלטות חרדית קרובה רחוקים. למעלה משליש מהגידול באוכלוסיית ישראל מגיע בכלל מהסקטור הלא יהודי ושליש מהשליש בא מהעליה הלא יהודית של זכאי חוק השבות מרוסיה ומאוקראינה, שמהווה מכפיל כוח פוליטי ישיר לחילונים בישראל עם אותם צרכים ואותן דרישות פוליטיות. גם שני האחוזים הנוצרים והדרוזים מצביעים בקלפי בחלקם הגדול למפלגות ציוניות חילוניות (כך מצביעים כמעט כל הדרוזים ובערך חצי מהנוצרים).

עוד עובדה חשובה היא שעד השנה-שנתיים האחרונות נולדו בישראל יותר מוסלמים מחרדים ולכן ייתכן שקצב הגידול המוסלמי משמעותי יותר פוליטית למשך הדור הקרוב. אמנם שיעור ההצבעה המוסלמי נמוך יותר.

רבים מניחים שההכרעה הפוליטית בין ימין למרכז-שמאל התקבלה כבר דמוגרפית, אבל אלו אינם הנתונים שיוצאים מהטבלאות האלו. לא אם הציבור הרוסי שמיוצג כיום בידי ישראל ביתנו יוצא מהברית האוטומטית עם הימין והחרדים. לא אם הרשימות הערביות יסכימו לשרת את מטרות גוש המרכז-שמאל. לא אם העליה הלא יהודית מרוסיה ומאוקראינה תימשך עוד שנים.

ומה עם החילוניות בקרב הערבים?

גילאים לא יהודים דתיים לא יהודים לא דתיים
20-44 57% 43%
45-64 67% 33%
65+ 71% 29%

עם התקדמות השנתונים קיימת דעיכה בשיעור הדתיים בסקטור הלא יהודי במדינת ישראל. נראה שהדתיות מאבדת כוחה גם בקרב המוסלמים במדינה. אלו ממצאים שמשתחזרים גם במדינות מוסלמיות. לפני עשור 77% מהטורקים צמו ברמאדן, כיום רק 65%. אולי איסלמיסט כמו ארדואן בכל אופן אינו העתיד של טורקיה.

25 תגובות על ״השמועות על מות החילוניות מוקדמות״

 1. אציין שבתוך הציבור החרדי יש תופעה משמעותית של אנוסים. קשה להעריך את היקפה.
  בתור אחד שמכיר אותה מבפנים ברור לי שהיא משקפת את המורכבות שהחברה החרדית נמצאת בה ושהעתיד של החברה הזו לא ידוע מראש. מזכיר קצת את ברית המועצות לפני נפילתה. קרו שם דברים מתחת לפני השטח שהרבה אנשים שהביטו על ברית המועצות מן המערב לא תיארו לעצמם.
  אז אני רק אומר שהעתיד של הציבור החרדי הוא תעלומה בעיני.

  אהבתי

 2. בקלפיות של ריכוזי הציבור החרדי רואים הצבעה אחידה למפלגות החרדיות. זה גורם לי לפקפק בכך שאנוסים הם רכיב משמעותי בציבור הזה. ואם הם אנוסים עד כדי כך שאפילו בחשאיות הקלפי הם שמים ג', אז זה כמו עץ ביער. אם איש לא שומע על נפילתו, האם באמת נפל?

  אהבתי

 3. הנתונים לא כוללים את האוכלוסיה מתחת לגיל 20. מה אחוז תלמידי כיתות א' שהם חרדים? מה אחוז הדתיים? מה אחוז הערבים הדתיים בקרב ילדים בגיל של כיתה א'? מה אחוז הערבים החילוניים? היה מעניין לראות את האחוז השנתי של כל מגזר כזה מתוך סך הלידות בישראל, זה יתן לדעתי את התמונה המדוייקת ביותר באשר לעתיד.

  אהבתי

 4. בהיבט החשוב אין הבדל בין חרדים לערבים – שניהם עולים לכלכלה יותר מאשר הם תורמים.
  אולי מוקדם להספיד את החילוניות, אבל הנקודה שבה ההייטק והתעשייה לא יצליחו להדביק את הפער בשלב זה או אחר אלא אם יהיה משהו משמעותי שישנה את הכיוון.

  אהבתי

 5. שש הערות:

  א. " …למעלה משליש מהגידול באוכלוסיית ישראל מגיע בכלל מהסקטור הלא יהודי …. "
  ____________________
  הופתעתי (לרעה) לגלות שתחת שלטון הימין – 22% מהמהגרים לישראל הם ערבים מוסלמים. ו 2% נוספים הם ערבים נוצרים ודרוזים (סה'כ 24%).
  אם נוסיף לכך את המוני המוסלמים שהסתננו לארץ בניגוד לחוק (מהרש'פ, ירדן, סיני ומדינות אפריקה) וחיים בה – השאלה אינה האם החילוניות הולכת ונעלמת אלא האם הציונות הולכת ונעלמת.

  ב. " … (עולים) יהודים 64% … + … שליש מהשליש בא מהעליה הלא יהודית של זכאי חוק השבות מרוסיה ומאוקראינה, שמהווה מכפיל כוח פוליטי ישיר לחילונים בישראל עם אותם צרכים ואותן דרישות פוליטיות …. "
  ————————————–
  חסר הנתון איזה אחוז מהעולים היהודים לארץ הם חרדים, דתיים, מסורתיים או חילוניים.
  להתרשמותי (השטחית) רוב עולי ארה'ב וקנדה הם חרדים או דתיים, רוב עולי צרפת מסורתיים, ורוב עולי דרום אמריקה וחבר המדינות חילוניים.
  בשולי הדברים, אני מניחה שממהגרי הפאלשמורה מאתיופיה מוגדרים ע'י משרד הפנים כיהודים. "יהודים" (שבניגוד לעולי חבר העמים) מומרים בקלות ובמהירות לתוך המגזר היהודי – דתי.
  לפיכך, בכלל לא ודאי בעיני שהעולים לארץ יהוו איזשהו מכפיל כוח של החילוניות. כאמור, חסרים נתונים על הרכב העולים.

  ג. " … גם שני האחוזים הנוצרים והדרוזים מצביעים בקלפי בחלקם הגדול למפלגות ציוניות חילוניות (כך מצביעים כמעט כל הדרוזים ובערך חצי מהנוצרים). "
  ——————————–
  אפילו לאחר תוספת הכוח שיתנו להם כל המוני הצ'רקסים בישראל – מדובר בקבוצת אוכלוסייה די שולית.
  אגב נדמה לי שבגלל אחוז הילודה הנמוך יחסית של הערבים הנוצרים, ונכונותם הגבוהה יחסית להגר מישראל למערב, אחוזם באוכלוסייה רק הולך וקטן.
  מכאן שהשפעתם על מגמות באוכלוסייה הישראלית רק תלך ותצטמצם.

  ד. " … רבים מניחים שההכרעה הפוליטית בין ימין למרכז-שמאל התקבלה כבר דמוגרפית, אבל אלו אינם הנתונים שיוצאים מהטבלאות האלו. לא אם הציבור הרוסי שמיוצג כיום בידי ישראל ביתנו יוצא מהברית האוטומטית עם הימין והחרדים. …. לא אם העליה הלא יהודית מרוסיה ומאוקראינה תימשך עוד שנים.
  ________________________
  גם להערכתי הברית בין עולי חבר העמים החילוניים לבין החרדים – נשענת על כרעי תרנגולת. תאונה היסטורית.
  להערכתי די קשה לסמוך על דרעי שלא יבצע צעדים שיקוממו אותם, ומאוד מאוד קשה לסמוך בכך גם על ליצמן / הרבי מגור. מכאן, שלהערכתי זו רק שאלה של זמן עד שהברית תפקע.
  אבל הברית של עולי חבר העמים, יהודים ולא יהודים, עם הימין המדיני והכלכלי – נשענת על יסודות מוצקים יותר מ"תאונה היסטורית". בראש ובראשונה בשל שנאת הקומוניזם, שהביאו אתם במזוודותיהם. אבל גם בשל חתירתם להפוך את ישראל ממדינה קיקיונית למעצמה אזורית, והתנכרותם לכל צווי ה P.C והשקפת העולם הליברלית (ו/או השמאלנית המטורלללת) ועוד.

  ה. " ….. לא אם הרשימות הערביות יסכימו לשרת את מטרות גוש המרכז-שמאל. … "
  ——————————-
  רוב הרשימות הערביות (פרט למיעוט הלא לאומני / הקומוניסטי הקטן בקרב מצביעי רק'ח) אינן חלק מהשמאל. אלו מפלגות ערביות לאומניות (חלקן לאומניות קיצוניות) ו/או חרדיות – איסלמיסטיות.
  ניתן לדמיין התחברות זמנית / טקטית שלהן לשמאל הישראלי, בנוגע לשאלה זו או אחרת, אך לא ברית הדוקה יותר.
  הן תשרתנה את מטרות גוש המרכז – שמאל הישראלי, אם (ורק אם) גוש המרכז – שמאל היהודי יסכים להתאבד. הן פוליטית והן מעשית.

  ו. " … מה עם החילוניות בקרב הערבים?
  גילאים לא יהודים דתיים לא יהודים לא דתיים
  20-44 57% 43%
  45-64 67% 33%
  65+ 71% 29%
  עם התקדמות השנתונים קיימת דעיכה בשיעור הדתיים בסקטור הלא יהודי במדינת ישראל. נראה שהדתיות מאבדת כוחה גם בקרב המוסלמים במדינה. אלו ממצאים שמשתחזרים גם במדינות מוסלמיות. לפני עשור 77% מהטורקים צמו ברמאדן, כיום רק 65%. אולי איסלמיסט כמו ארדואן בכל אופן אינו העתיד של טורקיה …"
  ___________________________
  לתפיסתי (כחילונית) זהו החלק האופטימי ביותר בפוסט זה.
  במוקדם או במאוחר, היהודים בהיסטוריה נוטים לחקות את המוסלמים ו/או את הנוצרים. אם בשתי הדתות המונותאיסטיות הגדולות חלים תהליכי התחלנות מואצים (כולל בארה'ב, הדתית לשעבר, שהיא מודל החיקוי של רוב הישראליים) – סביר בעיני שהם יקרו גם בקרב היהודים. כולל יהודי ישראל.
  בניסוח אחר, בפראפרזה ממשנתו של ברק אובמה, נגזר עלינו להתקדם בהתאם לרוח התקופה. לא להתאמץ להאבק בה. ורוח התקופה היא כנראה התחלנות.

  אהבתי

 6. קמיליה, במספרים שכתבתי לא מדובר רק בהגירה. מדובר בגידול טבעי שחלקו הגירה וחלקו ילודה. אצל המוסלמים ההשפעה של הגירה זניחה והעיקר הוא הילודה. אצל העולים הלא יהודים ההשפעה של ילודה קטנה והעיקר זו הגירה. האמת היא שחשבתי שאצל הדרוזים והנוצרים אין בכלל גידול טבעי, אבל יש גידול טבעי מסוים גם אם קטן. גם אם היום הילודה אצלם נמוכה, לפני דור או שניים היא לא הייתה נמוכה, ולדמוגרפיה יש השפעות *מאוד* ארוכות טווח. לכן גם היום יש גידול באוכלוסייתם.

  אהבתי

 7. לתמריץ,

  תודה על ההבהרות.

  למרות הפקפוק העז שלי בנתון שב 2018 היגרו לתוך ישראל 1,500 מוסלמים (בלבד). על פי נתוני הלמ'ס.
  הזכיר לי את הנתונים המדויקים על מספר הפשעים שבכלל לא דווחו למשטרת ישראל. על פי נתוני המשטרה.

  ולמרות הבעייה הציונית החריפה יותר לפיה רוב העולים לארץ אינם מוגדרים בה כיהודים +
  הקצב האיטי להחריד של הגיורים ליהדות + חוסר הנכונות של הרבנות להכיר בלגיטימיות זרם היהדות – החילונית.
  כולל של לא יהודים מזרע ישראל (מה מדכא ברבים מדי מהם את המוטיבציה אפילו להתחיל בתהליך הגיור).

  אהבתי

 8. החרדים לעולם לא יכירו בגיור שלא מבוסס על שמירת מצוות ואני חושב שטוב שכך.. יש תמריץ גדול מדי להיות יהודי בימינו.

  אהבתי

 9. ניתן להעביר את המבקשים להתגייר במסלול מכשולים – גם ללא צורך להכריח אותם לשמור את מצוות הדת.
  או לדרוש מהם לשחק את המשחק של שמירת מצוות – עד ההכרה הסופית בגיורם (ומעט אח'כ).
  כולל הכפייה (שבעיני הייתה אמורה להיות לא חוקית) *לא* לשלוח את ילדיהם (אם קיימים) לזרם החינוך הממלכתי. כאילו זרם זה אינו לגיטימי.

  מה עוד שברור לי שלו אני עצמי הייתי זקוקה לאישור הרבנות /החרדים ליהדותי – לא הייתי מקבלת אותה. למעשה אפילו לא הייתי מבקשת אותה בגלל חוסר נכונותי אפילו להעמיד פנים כשומרת מצוות. כנ'ל גם לא כל בני משפחתי. ולפחות 40% נוספים מהיהודים בישראל.

  לו הדבר היה תלוי בי (ולא בחרדים) אני הייתי דורשת מהמבקשים להתגייר: הצהרה בשבועה על נאמנותם למדינת ישראל ועל נכונותם להתגייס לצה'ל ו/או לשלוח את בני משפחתם לשירות בצה'ל + שליטה טובה בעברית ובמבחר יצירות שפורסמו בעברית במהלך המאה האחרונה + הצלחה במבחן (די קשה) על ההיסטוריה של העם היהודי באלפי השנים האחרונות בכל תפוצותיו + הצלחה במבחן על ההתיישבות בארץ ישראל והקמת המדינה + הצלחה במבחן בגרות באזרחות.

  כישלון בסדרת מבחנים זו תוכיח שהאדם חסר מוטיבציה מספקת ו/או שאינו מספיק אינטליגנטי. מכאן שאינו מתאים להפוך ליהודי – ישראלי. 😉

  אהבתי

 10. שכחתי להוסיף,

  אני מניחה שרוב החרדים לא היו מוכנים ו/או מסוגלים לעבור את מבחני היהדות – הישראלית שלי.

  בעיני יש בכך סימטריה מופלאה לעובדה שרוב הישראלים – החילונים לא מוכנים ו/או מסוגלים לעבור את מבחני היהדות שלהם.

  אהבתי

 11. רק לכל המתענין במשפט העתידי של נתניהו :

  פסק דין חשוב ניתן היום, בקשר לראש עיריית אשקלון . בין היתר נדונה הסוגיה של סיקור עיתונאי אוהד כפי עם נתניהו בעתיד לבוא. פסק דין מאוד ארוך, אבל ,חשוב מאוד.המחוזי תל אביב, כאן:

  יש ללחוץ כדי לגשת אל 4_5929517491058378190.pdf

  להתראות

  אהבתי

 12. ורק תיקון, כתבתי בטעות "פסק דין " בקשר לראש עיריית אשקלון לשעבר לעי"ל . הכל, בעוד עסקינן בהכרעת דין. פסק דין בעיקרון , כולל הכרעת דין, וגזר דין גם יחד. פה עסקינן רק בהכרעת הדין , משמע : אשם או זכאי וכדומה.

  להתראות

  אהבתי

 13. מתקשר לנושא הפוסט.

  התוספת בחלקה השני של הכתבה. היא עוסקת בלימודי ליבה בקרב החרדים בישראל ובארה'ב וחשיבותם.
  למעשה הדגש בכתבה עובר מאחוז החרדים באוכלוסייה (והוצאות מדינה עליהם) אל תרומת החרדי8 למדינה.

  https://m.ynet.co.il/Articles/5623506

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: