הסקטור הכי צומח

מה הסקטור שצומח הכי מהר במדינה בשנים האחרונות? מוסלמים? חרדים? דרוזים? בדואים בנגב?

התשובה מתגלה בשנתון הסטטיסטי האחרון של הלמ"ס שפורסם לקראת ראש השנה, והיא ממש מרעישה. מהר מכולם צומח מגזר אלו אשר מכונים "חסרי דת". בכל אחת מהשנים 2017 ו-2018 גדלה אוכלוסיה זו בישראל בכ-5% אחרי שב-2015 וב-2016 הגידול עמד על כ-4% בשנה. העליה המשמעותית מרוסיה ומאוקראינה שנרשמת בשנים האחרונות מביאה איתה בעיקר כאלו שאינם מוגדרים יהודים הלכתיים. סעיף הנכד בחוק השבות מאפשר גם להם להגיע ולהביא איתם משפחה.  והסיפור הזה ממש לא עומד להיגמר. בשנת 2019 המספרים כמובן עוד לא סופיים, אבל לפי כל הסימנים עומדים לעלות משמעותית על אלו של 2017 ו-2018.

האם זה טוב או רע? כל אחד והשקפתו. אם היה חשש גדול לצביונה היהודי של המדינה, ייתכן שזה היה מטריד. אבל לי נראה שמאחר שהתהליך הדמוגרפי המרכזי במדינה הוא דווקא הדתה – הזרמים הדתיים האדוקים מולידים בקצב כה גבוה, זהו דבר חיובי שישנם גם תהליכים דמוגרפיים שנותנים קונטרה ושומרים על נקודת איזון. גם אם זו הגירה לא יהודית, זו הגירה ממדינות עם פוטנציאל גבוה. במבחנים המתמטיים הבינלאומיים לבתי ספר גם תלמידים רוסים וגם אוקראינים משיגים תוצאות האופייניות למדינות האיחוד האירופי, אם כי בתוך קבוצה זו הרוסים בצמרת (מעל אנגליה) והאוקראינים בתחתית (מעל רומניה). סביר להניח שזו אוכלוסיה שתשתלב באוכלוסיית הרוב היהודי ולא תאיים עליו בשום צורה. יש בהלכה היהודית זרם שאותו מייצג כיום הרב חיים אמסלם שקורא לקריטריונים מקלים לגיור מי שנקראים "זרע ישראל", כאלו שיש להם איזה סבא יהודי במגילת היוחסין.

אולי הידיעות על גלי העליה הלא יהודית הגיעו גם לאוזניו של אביגדור ליברמן ומשפיעות על החלטותיו הפוליטיות בימים אלו.  ייתכן שהעליה הזו תרמה למשבר הפוליטי הנוכחי מאחר שחל גידול לא צפוי בכוחו של הציבור שמתנגד בחריפות לכפיה דתית ולברית של הליכוד עם החרדים.

26 תגובות על ״הסקטור הכי צומח״

 1. תמריץ,
  זו בכיה לדורות. יש 3 תרופות
  סגירת הסוכנות – היא עוסקת במרץ באיתור גויים שניתנים להעלאה. את העלאת היהודים העבירו לאירגונים כמו נפש לנפש.
  תיקון חוק השבות
  ביטול החלטת הממשלה המאפשרת הבאת כושים מאתיופיה שאינם זכאי עלייה מכח חוק השבות

  אהבתי

 2. למה זו בכיה לדורות? הניצחון הדמוגרפי של היהודים האדוקים בארץ (ויש אומרים לא רק בארץ) נראה מובטח לשמחתנו או לצערנו. חיילים מקבוצת חסרי הדת מתגייסים לצה"ל.
  כמו גרמן רוזקוב ז"ל

  הזכרת את האתיופים, אבל באתיופיה לא משיגים ציונים סבירים במבחנים הבינלאומיים, וזה הבדל גדול.

  אהבתי

 3. תמריץ,
  אלה שמגיעים היום דומים יותר לניאו נאצים מאשר לרוזקובים. בעבר הם היו מיעוט, גדול אמנם, אבל כזה שמנסה להשתלב ביחד עם היהודים שאתם הגיעו. היום כמעט כולם גויים גמורים והיהודי היחיד בכיתת האולפן שלהם הוא המורה. הכינוי חסרי דת הוא שיקרי שכן לא מעטים מביניהם הם נוצרים בהשקפתם ובאורח חייהם (מיסה לצד הוודקה)

  אהבתי

 4. אוף טופיק:

  הנושא הוא קבוצות של יהודים לפני 2000 שנה בערך בזמן המרידות הגדולות נגד רומי ולפני המרידות.
  היו 3 קבוצות: פרושים צדוקים ואיסיים. האיסיים היו קבוצה קטנה משמעותית מ-2 הקבוצות האחרות.
  כנראה שכולם השתתפו במרידות אבל הנושא שרציתי לדבר עליו זה לא המרידות אלא על אורח חייהם של האיסיים.
  אורח חייהם של האיסיים היה פשוט מאוד. רכושם משותף (או משותף בחלקו), בגדיהם ונעליהם פשוטים והם לא קונים בגד או נעליים חדשים בטרם נקרעו הישנים. כל אחד נותן לחברו או לוקח מחבר ואת מה שנחוץ לו ללא תמורה. הם אוכלים יחד אוכל פשוט וכל אחד אוכל רק עד שהוא שבע (כלומר לא דוחסים אוכל לקיבה). אין הם שותים יין ואסור להם לדבר בערבוביה אלא כל אחד מדבר בתורו לפי סדר. יש להם תרופות טבעיות.
  לטענת מחבר המאמר יוסף בן מתיתיהו רבים מהאיסיים עוברים את גיל 100 והוא מייחס זאת לאורח חייהם הפשוט.

  קבוצה מעניינת אחרת (שחיה בימינו) הם האדונטיסטים. הם אוכלים במתינות ולא זוללים. אסור להם לשתות יין, קפה ושוקו (כמובן אסור גם לאכול שוקולד) , נראה לי שהם גם לא אוכלים קינוחים. מותר להם לאכול בשר אבל הם טוענים שצמחונות בריאה יותר וטבעונות אפילו עוד יותר בריאה. הרבה מאוד אדונטיסטים חיים במקום שנרקא לומה לינדה (בקליפורניה) וקראתי באינטרנט שבאיזור זה האנשים מאריכים ימים.
  כפי שהבנתי מדבריהם מי שטבעוני חייב לפעמים לקחת גם ויטאמינים ויתכן שמי שצמחוני גם חייב לעשות זאת.
  (מה שאני אומר כאן איננו המלצה לעבור לצמחונות או טבעונות. אני לא מומחה לנושא).

  האם נראה לכם שכדאי לאמץ את גישות אלו לחיים ארוכים ובריאים יותר?

  (המקור לחומר על האיסיים הם ספרו של יוסף בן-מתיתיהו "תולדות מלחמת היהודים עם הרומאים").
  (למי שלא יודע: יוסף בן-מתיתיהו היה מפקד היהודים בגליל (בערך כמו אלוף פיקוד הצפון). הוא נפל בשבי הרומאי אבל הצליח להתחבב על הרומאים ובמיוחד על טיטוס. הוא עבר לצידם והם שחררו אותו מהשבי).
  (המקור לחומר על האדונטיסטים זה האינטרנט).

  אהבתי

 5. חוק השבות הוא אחד האבסורדים הגדולים במדינת ישראל. למדינה היהודית יכול להגר כל אחד שמקרץ איזו תעודה המראה שבא שלו היה יהודי, הכל בשם הדמוגרפיה ונרטיב בניית הגטו הגדול בעולם. אחר כך אותו מהגר יוכל לשרת בצבא של המדינה היהודית אבל לא להתחתן בה ולא להקבר בה.

  אהבתי

 6. חוק השבות הוא *ה*אנדרטה שהקימה המדינה היהודית לחוקי נירנברג של הנאצים.
  הנאצים הכריזו שכל מי שאחד מסביו או סבתותיו היה יהודי – שייך לגזע שאינו ראוי להמשיך לחיות. אפילו לא כעבד לבני גזע העליון, בדומה למעמד הסלאבים.
  .חוק השבות למעשה מצהיר שכל מי שעלול להיות נרדף בשל יהדותו – יוכל למצוא מקלט בישראל. לפיכך, אני מתנגדת קשות לכל המנסים לשנותו.

  אין לי שום התנגדות לשינוי חוק הדרכונים.
  מאוד אשמח כשתפסק סוף סוף הענקת אזרחות ישראלית להמוני אפריקאים מאתיופיה, שיש להם איזשהו קשר משפחתי רחוק ומפוקפק למישהו שאי פעם המיר את דתו מיהדות לנצרות.
  אבל לתפיסתי כל שינוי בחוק השבות גובל בחילול קודש. בהצדקת זכות הקיום של מדינה יהודית.

  ##########
  בהמשך לנושא התזונה – כתבה המדגישה את הצורך להבחין בין משך חיים כולל לבין משך החיים הבריאים. שני משתנים עם מתאם הנמוך מאחד.
  לתמריץ, הכתבה כוללת מספרים וגרפים של השוואות בינ'ל. להנאתך.

  עלי להוסיף שמשך החיים הבריאים מושפע מהתזונה אפילו יותר מאשר משך החיים הכולל.
  לדוגמא בגלל המתאם המאוד גבוה בין תזונה לסוכרת, ובין סוכרת לדמנציה. ודמנציה לא הורגת כל כך מהר.

  מצד שני, קיימת לאחרונה נטיה לרהביליטציה של סטייקים ושומן רווי מהחי, ולהוקאת מרכיבים העלולים להקפיץ את רמת האינסולין בדם. כולל אפילו מוצרים מועבדים המבוססים גם על קטניות כמו סייטן.

  https://www.davar1.co.il/61677/

  אהבתי

 7. אבי וייס מסכם את תיק 4000. אמל"ק:
  ב"תיק 4000" מצאתי וסיכמתי את עיקרי "העקרונות" והסממנים הבולטים (4 עקרונות מובילים, שזיהיתי בניתוחים הרבים, שערכתי בסדרה), של מהלכי "תפירת התיקים" של "הקליקה":
  אין לוחות זמנים (ואם יש זמנים – הם בד"כ שגויים). זה קו עקבי בכל "תיק 4000", כדי "להניע אירועים והחלטות" ב"מנהרת הזמן" קדימה ואחורה, כדי שהעדויות תתאמנה לתיאוריה של ה"עבריין הסדרתי", כלומר: נתניהו. בהדלפות לגבי עדותו של "עד המדינה" שלמה פילבר זה מאוד בולט, וזה גם קיים בעדויות אחרות (למעשה, כמעט בכולן). בעדותם, עדי השקר וגם עדים מבולבלים וספינולוגים אחרים, לא הבינו איך "הם נופלים בפח" של "הנעת הזמנים" ע"י החוקרים והפרקליטים המלווים (מפרקליטות מיסוי וכלכלה ת"א), ולכן הם שוב ושוב טועים ומטעים בתשובותיהם, כשהם מסתמכים רק על זכרונם ולא על מסמכים מזמן אמת. מלבד זאת, חלקם, המציא, כהרגלם, גם שקרים וספינים משל עצמם, כדי להיראות "טובים" בחקירה, לפי הכוונת החוקרים והפרקליטים המלווים. לוחות הזמנים הנכונים מפורטים כאן בנספחים ב' ו-ג'.
  אין עימות ואימות בין העדות החשובה לתיק, לבין מסמכים מזמן אמת הסותרים (או מחזקים) את העדות הזו. זה חלק מהותי ב"תפירת" התיק. במקום לחתור לגילוי האמת (שזו מטרת החקירה), חתרו ב"קליקה" לחפש הרשעה של נתניהו בכל מחיר, תוך התעלמות מוחלטת מהאמת. כל המסמכים הסותרים את העדות היו בידי המשטרה והפרקליטות, אבל הם פשוט התעלמו מהם (למשל, התעלמו לגמרי מהמסמכים המוצגים בסדרת 32 הכתבות המפורטת כאן בנספח ה').
  אין עימות ואימות בין העדות לעדויות אחרות בנושא, עדויות היכולות לסתור (או לתמוך) בעדות המרכזית הקיימת בתיק. יתרה מכך, עדים מרכזיים רבים (לפחות 12 עדים חשובים), שעדותם הייתה יכולה לסתור את כל מה שיש בתיק 4000, כלל לא נקראו לחקירה, כדי "לא לקלקל את התיק". אולם, הם יכולים להגיע לבית המשפט כעדי הגנה (ככל שיתקיים משפט) ולכן אי גביית עדותם, היא מחדל חמור ביותר של "הקליקה".
  אין התייעצות עם מומחי רגולציה, כדי לנסות לבדוק אם העדות המרכזית הזו הגיונית ונכונה, בהקשרים של פעילות הרגולציה והתפתחותה בשוק התקשורת. התיק ההזוי הזה, שקרוי בשם "תיק 4000", היה נגנז ביומו הראשון, אם החוקרים והפרקליטים המלווים היו מתייעצים עם מומחי רגולציה עצמאיים וישרים בתחום התקשורת (יש כמה כאלה בישראל, כולל עורכי דין מומחים ברגולציה המאוד ספציפית הזו).
  https://www.telecomnews.co.il/%D7%94%D7%90%D7%9D-%D7%AA%D7%99%D7%A7-4000-%D7%94%D7%AA%D7%A4%D7%95%D7%A8-%D7%90%D7%9B%D7%9F-%D7%91%D7%93%D7%A8%D7%9B%D7%95-%D7%9C-%D7%A4%D7%97-%D7%94%D7%90%D7%A9%D7%A4%D7%94-%D7%A9%D7%9C-%D7%94%D7%94%D7%99%D7%A1%D7%98%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%94.html?fbclid=IwAR1oYZSJCfiafzTcZL1qQYkocahOJkNpQo9IB1fLfsHoOktF5ebM_YsRlJg

  אהבתי

 8. לא כל הדמוקרטים מטורללים.
  The Moody’s model — which was perfect from 1980 until narrowly missing the 2016 outcome — finds that Trump would win fairly solidly based on three different sets of state-level economic and political data. One that focuses on pocketbook issues such as gas prices, home prices and personal income finds that, as of now, Trump would romp to a second term with 351 electoral votes.
  https://www.politico.com/amp/news/2019/10/15/warning-to-democrats-economy-points-to-a-trump-win-047021?__twitter_impression=true&fbclid=IwAR14HCwBm5VcqBLcrWqoxt3FuYZaW2u7KSzA141NAM0sYw_78AKX8Ij_wiQ

  אהבתי

 9. בדרום אמריקה יש תערובת של אינדיאנים, שחורים ולבנים ולא רואים שהתוצאה מרשימה. כפי שכתבתי בזמנו, קשה מאוד להבין למה הישגי מערכת החינוך בארגנטינה כה מזעזעים. נראה על פניו שממוצע הישגי הגזעים בגרסתם הראשונית היה גבוה בהרבה.

  אהבתי

 10. תמריץ,
  הייתי היום בברכת כהנים בכותל (אי אפשר להכניס סיכה). ברחבה העליונה המאכלסת את רוב הציבור אין הפרדה. היו יהודים מכל הסקטורים ואפילו מספר רב של תיירים גויים. ומי לא בא? אפילו רפורמי אחד לרפואה לא היה.

  אהבתי

 11. אוף טופיק,

  למתעניינים בתורשה /אבולוציה / בשאלה מדוע התוקפנות האנושית במגמת ירידה
  + מסוגלים לעקוף את חומת התשלום של מוסף הארץ.

  ראיון עם פרופ' ריצארד קנגהאם "כבר לא חיות אדם".

  https://www.haaretz.co.il/magazine/.premium-MAGAZINE-1.7908368

  תמצית התמציות:
  1. תוקפנות ריאקטיבית / אמפולסיבית / "חמה" (לדוגמא כתגובה לאיום או לפגיעה נתפסת בסטטוס ובכבוד) מפעילה מנגנונים מוחיים שונים מאשר תוקפנות מתוכננת /"קרה" (לדוגמא יציאה לציד או יזימת מלחמה).
  זהו גם הסבר לתהייה כיצד עם כל כך מתורבת ומאופק, כמו העם הגרמני, היה מסוגל לתכנן ולהוציא לפועל רצח, בדם קר, של מיליוני איש.
  המין האנושי דומה לשימפנזים ברמת התוקפנות הקרה שלו, אך רמת התוקפנות האימפולסיבית שלו היא כאלפית מזו של השימפנזים.
  הסיכוי שעשרות או מאות שימפנזים ישבו בשקט בחדר המתנה או בתחנת רכבת, בלי המוני מריבות אלימות, פצועים קשה ואפילו הרוגים – די זניח.

  2. הסבר רמת התוקפנות הפנימית המאוד גבוהה, ולעיתים גם האלימות הקיצונית, של השימפנזים – קשור לחברה מאוד מאוד היררכית. כולם מנסים תמידית לטפס במעלה ההיררכיה, וכולם מאוימיים תמידית ממטפסים אחרים שיתקפו אותם.
  .

  3. הסבר השוני ביננו לשימפנזים – אינו התרבות האנושית.
  הוכחה: גם הבונובו, שמאוד מאוד קרובים גנטית לשימפנזים, מרבים לעשות סקס במקום להילחם. אין להם שפה מפותחת, תרבות מתקדמת, מיתוסים, דתות, תורות מוסריות וכד'.

  לטענתו, הקהילות האנושיות וקהילות הבונובו, העבירו את חבריהן תהליך מקביל לתהליך הביות של חיות בר. מעין סוג של אאוגניקה רב דורית (בכל דור ודור מתבצע סילוק של "הגנים הרעים")
  האדם (והבונובו) המודרנים שונים מהאדם הקדמון (ומהבונובו הקדמון ) כפי שהכלב המבוית שונה מהזאב.
  נצפה בחברות ציידים לקטים בני זמננו: אם האדם לא מגיב כיאות לתוכחות ולעונשים חברתיים – הקבוצה מוציאה להורג את הפרטים התוקפנים והאלימים ביותר. בעת ציד – מספר אנשים מחליטים לירות חיצים בגב התוקפן ולנעוץ בו חניתות.
  בעולם המאוד מודרני – האלימים ביותר נשלחים לכלא, וסיכוייהם להביא צאצאים לעולם פוחתים משמעותית.
  בקהילת הבונובו – כאשר זכר מסוים מפגין תוקפנות רבה מדי – מתארגנת קבוצת נקבות בונובו לגרשו מהשבט. סיכויי המגורש לשרוד ולהתרבות – זניחים.

  4. יש מאפיינים משותפים לכל סוגי החיות שעברו תהליך ביות (בהשוואה לחיות הבר שמהם יצאו).
  לדוג' נינוחות, חברותיות, רמת תוקפנות נמוכה, פנים קצרות (ו"ילדותיות") יותר, טשטוש הבדלים בין זכרים לנקבות ועוד.
  מאפיינים שכאלו נמצאים גם בקרב הבונובו – למרות שלא בויותו ע'י האדם.
  וגם בקרב ההומו סאפיינס – אם משווים אותו לאדם הניאנדרטלי.
  כלומר, ההומוסאפיינס והבונובו העבירו את עצמם תהליך ביות עצמי.
  (לתפיסתי – תהליך שלא היה יכול להתבצע ללא רמה גבוהה דיה של תוקפנות מתוכננת מראש. בדם קר).

  אהבתי

 12. מצטרפת להמלצה של משה על הכתבה בגלובס על זוכת הנובל בכלכלה.
  חלופית, זכורה לי גם כתבה מומלצת עליה, ועל הסיבות לעוני, שכתב בזמנו אורי כץ (דעת מיעוט) בעיתון הארץ.

  בעיקר כי מוצאת חן בעיני התזכורת לחוכמת המדענים הניסויים של המערב, מהמאה ה 18 ואילך, על חוכמת הפילוסופים היוונים העתיקים. הם למעשה הוכיחו שהמדעים מצליחים להתקדם רק לאחר ניתוח תוצאות של ניסויים ושל מחקרים. לא באמצעות דיונים תיאורטיים על מידת היופי והאלגנטיות של כל מיני תיאוריות ואידיאולוגיות. היא למעשה צירפה את הכלכלה למדעים.

  למרות שלהערכתי יש בגישתה חיסרון מובנה – קושי לזהות את הבעייה העיקרית ולרכז בה את מירב המשאבים והמאמצים.
  העלאת אחוז הילדים שחוסנו, מתן תוספי תזונה לנשים הרות ומיניקות והגברת השימוש ברשתות נגד יתושים – לא יכולים לפתור את מה שלהערכתי (התיאורטית) היא בעיית הבעיות של העוני בעולם השלישי. הקצב האדיר של ריבוי האוכלוסייה. לו הייתה מרכזת את מחקריה בשאלה מה היה יכול לתמרץ את העניים להקטין את מספר ילדיהם – הייתי מתפעלת הרבה יותר.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s