מלחמת סעודיה – אירן, קרב המוחות

אירוע חמור מאין כמוהו התרחש אמש במזרח התיכון – מתקפה שטיבה עדיין לא ברור לחלוטין אבל בוצעה בוודאות בידי מיליציות שזוכות לתמיכה איראנית גרמה להשבתת חצי מייצור הנפט הסעודי. איש לא יודע להגיד בוודאות עדיין האם זו מכה קלה בכנף או פגיעה לטווח הארוך. ומה ימנע מהאיראנים ובעלי בריתם לעשות זאת שוב ושוב ושוב? כששוקי הנפט יחזרו לפעילות בתום חופשת סוף השבוע ויתמחרו את הנפט לאור הנסיבות, נבין מה מידת החומרה שהשווקים מייחסים למצב.

סעודיה אינה יוצאת טוב ממלחמתה עם אירן. סעודיה מותקפת בלב ליבה התעשייתי ובשטחיה הריבוניים בעוד שאירן יושבת שאננה. הצבא הסעודי מתברר בחולשתו מול מיליציות שיעיות בעוד שתדמיתה של סעודיה בשפל. המפלגה הדמוקרטית בארה"ב סולדת מסעודיה יותר מאי פעם ומאשימה אותה במעשי טבח חסרי הבחנה.

איך כל זה קורה? נתוני הפיז"ה המחרידים של הערבים במפרץ מלמדים על עומק הנחשלות של מדינותיהם ועל עומק הכישלון של מערכות החינוך אצלם. בעולם בלי נפט, בעולם שבו אין להם יכולת לייבא עובדים זרים ולהסתמך על שירותיהם, הם במצב קטסטרופלי. הצבא הסעודי אינו לגיון זרים וצריך להסתמך על סעודים מקוריים, וככה זה נראה.

מה מצב החינוך בארצות המפרץ? אין לנו את הנתונים מסעודיה, אבל יש לנו את איחוד האמירויות, ומן הסתם ההבדל בין המדינות לא גדול. כשמנסים לשער את הישגי הפיז"ה על פי נתונים שמגיעים מאיחוד האמירויות ולא רוצים לעשות את הטעות של דן בן דוד, להשתמש בנתונים מהמפרץ כאילו הם מייצגים מדינה ערבית, נתקלים בהשמטה זועקת: לא מוזכר בשום מקום הפילוח החשוב כל כך בין תלמידים שהם בני תושבים מקוריים לבין תלמידים שהם צאצאי המון העובדים הזרים. צריך לחפש חוברת של ארגון פיז"ה ואז אפשר להגיע למסקנות. מתברר שבאיחוד האמירויות כמעט 60% מהתלמידים הם מהגרים וציוניהם עולים ב-80 נקודות על ציוני הלא מהגרים. משוואה בשני נעלמים תגלה לנו שהציון של בני איחוד האמירויות המקוריים (במבחני המדע שלגביהם נערך הפילוח המדוקדק ב-2015) הוא כ-390.

ערביי איחוד האמירויות נקלעו לנסיבות היסטוריות שונות ונעימות יותר מאלו של אחיהם בישראל, בירדן ובטוניסיה, אבל הציונים במבחן? הם די דומים. בתי ספר דוברי ערבית בישראל הוציאו 401 באותו מבחן. בירדן? 409. בתוניסיה ובלבנון? 386.

בקיצור יש לנו אומדן לציון הממוצע של הערבי תושב איחוד האמירויות, ציון 390. ציון שהוא במיקום דומה על הסקלה לזה של מי שמקבל פסיכומטרי 390. תארו לעצמכם. שימו לב שמדובר במדינה עשירה. התירוצים הרגילים של המסכנות והעוני לא יעבדו כאן.

עד כאן אומדן למצב הערבים במפרץ. מה עם הפרסים? אירן והישגיה הקוגניטיביים זו שאלה סבוכה. מצד אחד לאירן יש שני זוכים במדליית פילדס (אחד מהם כורדי). יש לאירן הישגים מרשימים באולימפיאדות המדע לנוער. מהגרים אירנים מצליחים מאוד מחוץ לארצם. בדירוג ההכנסה מהגרים מאירן ומהגרים משוויץ נמצאים בארה"ב באותו מקום. מצד שני הרושם הכללי שהיא עושה הוא של מדינה מושחתת, נחשלת ופנאטית שמסתמכת על משאבי טבע מתכלים. נראה שיש במדינה פער גדול בין אליטות לבין המונים ובעיה קשה של בריחת מוחות. זו מדינה שעברה גידול אוכלוסיה מטורף במאה ה-20 וסביר להניח שכמו בכל מקום, הפנאטים והעניים הם שהובילו את הגידול הזה. דבר שיכול להסביר ירידה דרמטית בהישגי האירני הממוצע (ונורת אזהרה לנו).

כל אלו ספקולציות. מה אומרים המבחנים הרשמיים? ובכן אירן לא משתתפת בתוכנית הפיז"ה, אבל היא השתתפה במבחני המיצ"ב. שם היו לה, לפי מה שראיתי, ציונים דומים מאוד לתאילנד. הבה נניח אם כך שתאילנד תייצג לנו את אירן ואת יכולותיה.  התאילנדי הממוצע מקבל 420 במבחן המדע בפיז"ה 2015. זה מאיחוד האמירויות קיבל כזכור 390. קיבלנו אומדן להפרש בין איראני לסעודי – 30 נקודות בפיז"ה. זה הפרש משמעותי, דומה להפרש שבין מדינה מערב אירופית כמו יוון לבין טורקיה. לסעודים יש מכפיל כוח – העובדים הזרים המוכשרים שהם מביאים, אבל כנראה כאשר מדובר בענייני צבא, הם צריכים להסתמך על עצמם ולעת עתה זה לא נראה טוב.

31 תגובות על ״מלחמת סעודיה – אירן, קרב המוחות״

 1. מעניין תמריץ מה שאתה כותב.

  לגופה של הדרמה המבצעית – מה הטקטיקה/אסטרטגיה של האיראנים?
  לדחוף בחזרה את טראמפ לכיוון הסעודים אחרי שהוא רוצה פגישה עם רוחאני?
  להביך את הנשיא?
  מה המטרה?

  אהבתי

 2. תמריץ,
  יש לך את נתוני פיז"ה של החותים בתימן?
  אצלנו, בעלי הפיז"ה הנמוך מאחלים בהצלחה לשני הצדדים

  אהבתי

 3. אירן החליטה ככל הנראה שלא להיפגש עם טראמפ ולא לתת לו שום הישג מדיני. למה להם לקדם את סיכויי טראמפ בבחירות.

  אהבתי

 4. יש לא לתת לו הישג מדיני
  ויש לגרום לו לבחור באויבים שלהם
  זה לא אותו הדבר.

  אני מבין שהם לא רוצים לקדם את קמפיין הבחירות שלו אבל מתקפה כזאת לא מחלישה את קמפיין הבחירות שלו ואולי להיפך.

  אהבתי

 5. יאיר,
  הסעודים מעניינים את טראמפ כקליפת השום. עלינו להתפלל שראש הממשלה הבא לא יתפתה להתערב במלחמת הקודש הזו.

  אהבתי

 6. נפלטה להם אמירה מפגרת על כך שיהדות התורה מקבלת רק 62 אחוז מהקולות בבני ברק. היתר זה ש"ס. לא מפלגות פלורליסטיות.

  אהבתי

 7. א. חלופה אפשרית לתזה של האינטליגנציה הנמוכה של הסעודים:
  ___________________________________________________________
  קראתי פעם נסיון להסביר את חולשתם היחסית של צבאות ערב, כולל של המדינות בעלי האוכלוסיה האדירה ו/או תקציבי נפט אדירים. על פי תזה חלופית זו – מנהיגי מדינות ערב נקרעים בין רצונם בצבא חזק ככל האפשר לבין החרדה מצבא חזק מדי.
  הם מודעים לעובדה שבהרבה ממדינות ערב השלטון הפרלמנטרי (הפסיאודו דמוקרטי) הוחלף בהפיכה צבאית. הפיכות צבאיות שמו קץ למשטרים הפרלמנטריים בסוריה, במצרים,. בעיראק ועוד.
  זכור לי במעורפל שהדרגים הנמוכים והבינונים בצבא סעודיה פתוחים לפני כל אזרחי הממלכה. אבל רק נסיכים ממשפחת המלוכה יכולים להתמנות לקצונה הבכירה יחסית של הצבא (מסא'ל ומעלה?)
  אמנם יש בסעודיה כמה אלפי נסיכים ממין זכר – אך זהו מאגר התחלתי קטן מדי, שלא כולו מתאים לשירות צבאי או מעוניין בכל. ועדיין לא הזכרנו מה שמגבלה כזו עושה למוטיבציה של קציני צבא מוכשרים שאינם נסיכים.
  כלומר, מנהיגי מדינות ערב מתקשים לבחור ממי הם מפחדים יותר : מאויבים חיצוניים / צבא חלש מדי או מאויבים פנימיים / צבא חזק מדי. קונפליקט משתק.

  ((אגב, איני מבינה מדוע סעודיה לא הקימה לעצמה לגיון זרים. נדמה לי שאיחוד נסיכויות המפרץ הקים לגיון שכזה, המורכב מחיילי יחידות מיוחדות (לשעבר) מצבאות ארה'ב, בריטניה וכד' – בשכר שקשה לעמוד בפניו. כלומר מחיילים מאומנים היטב, שהסכנה שיעורבו בנסיון להחלפת המשטר בכוח נמוכה ביותר. ))

  ב. תמיכה (אם כי עקיפה ומפותלת) בתזת האינטליגנציה הנמוכה של הסעודים.
  _____________________________________________________________________

  בהמשך לטענתי על הקשר בין תרבויות המעודדות נישואים בתוך המשפחה, במשך דורות רבים, לבין ההנמכה המעריכית של האינטליגנציה הממוצעת של בני תרבות זו.
  ניתן לשער שככל שאחוז נישואי הקרובים במדינה מסוימת יהיה גבוה יותר – כך האינטליגנציה הממוצעת שלה תהיה נמוכה יותר.
  על פי היסק זה – הסעודים אכן פחות אינטליגנטים מהאיראנים.

  נתונים שהקלדתי במו אצבעותי מספר הנייר של דיוויד גולדמן ציוויליזציות גוועות .
  אחוז נישואי קרובים (דודנים ברמה ראשונה או שניה כאחוז מסך הנישואים4):
  הספר אמנם מ 2013 אך נוהגים מסוג זה משתנים מאוד באיטיות. אם בכלל.

  איראן – שיעים פרסיים 38.6 ((אני מניחה שהחותים, השיעים התימנים, די דומים לשיעים האיראנים))
  סעודיה – ריאד 45
  קטאר 45
  כווית 38.4
  עומאן 36

  לצרכי השוואה עם מובילי הטבלה וסוגרות הטבלה (והתבוננות בהשפעות אזוריות)
  אפגניסטן 55.4
  פקיסטן 61.2

  תוניסיה 26.9
  אלגיריה 22.1
  מרוקו 19.9

  (( בכדי לספק את סקרנותכם, האזור שלנו:
  ערבים ישראליים 34.2
  ירדן 39.7
  רשפ (כולל עזה) 29.2
  לבנון 35.5
  מצרים 29
  סוריה 31.65

  Liked by 1 person

 8. האי קיו הממוצע בתאילנד 91, באירן הוא 84 כבסעודיה, בישראל הוא 95. האם ניתן להסיק שישראלי ממוצע חכם כתאילנדי ממוצע?האם תאילנד בשל גודלה הדמוגאפי מיצרת פי 10 משכילים מצטינים מישראל?
  לבתי ספר בישראל הולכים כולם או כמעט כולם, באירן יש להניח שהנבחרים בלבד מסיימים בית ספר תיכון שאינו חובה ולכן ממוצע בחינות המיצב שלהם יהיו נמוכות מתוצאות הפיזה לו נמדדו. יש להניח שבסעודיה רוב המקומיים שולחים את ילדיהם בגיל 15-16 לבתי ספר תיכון בחו"ל והם אינם נמנים במדידה. כך שהנושא מסובך ולא כל שמלבר מעיד על המלגו.
  האורינות בין הצעירים באירן היא 97% ובמדינות סביבה בין המבוגרים 62%. רמת ההשכלה שם למרות הגידול באוכלוסין אף עלתה בשנים האחרונות בין הגברים ועוד הרבה יותר בין הנשים. יש חשב לא רק את ההשכלה אלא את גודל האוכלוסיה כדי להעריך את מספר המחוננים סטטיסטית. תקצר היריעה.
  למרות זאת, כפי שהפלסטינים עם IQ של 84 יודעים לירות טיל מדויק, זה הכסף שעונה ואם הסעודים יאלצו להשתמש בצבא שכיר הם יעלצו לכך. יש להניח שהארועים אמש ידחפו את האמריקאים לסייע לסעודים.

  אהבתי

 9. לציוני אייקיו ממוצעים שכמעט תמיד מבוססים על מדגם קטן בדגימה בעייתית אין הרבה ערך כשיש לנו מבחני פיזה שנעשים בצורה הרבה יותר שיטתית.

  אהבתי

 10. האירנים הבינו טוב מאד שטראמפ לא רוצה מלחמה כשפיטר את בולטון ועושה קולות של פגישה עם רוחאני, אז הם מחריפים את צעדיהם.

  אהבתי

 11. Think aloud , צודק , אבל זה בעיקר בגלל סיבה אחרת : הפלת המל"ט האמריקני . האמריקנים עשו רעש של " נמר נייר" ולא תקפו ולא כלום. פחדו למעשה. טראמפ תירץ זאת כתקיפה לא מידתית ( לעומת הפלת מל"ט לא מאויש ,העריכו בפניו שמתקיפה אמריקנית , ייהרגו 150 איש , וטען שהחליט על ביטול לבסוף ,בגלל שזה לא מידתי ) . אבל , ממתי טראמפ ומידתיות צועדים יד ביד הרי ? ובכלל :

  יכול היה להחליט על סט מטרות אחרות . יכול היה כמו בסוריה ( התגובה על נשק כימי ) לתת הודעה מראש ,וצ'אנס לפנות בסיסים מאנשים , ואז לתקוף . אבל הוא פחד. וזה לזכותו. הוא הבין ההשלכות הקשות , לא שווה פשוט. אגב , גם בולטון פחד מאוד. לא שונים מאובמה בהרבה במובן זה. הבעיה זה לא הימנעות ממעשי איבה חסרי היגיון , אלא : הרבה show off מיותר, ורטוריקה חלולה ורהבתנית שלא תורמת כלום.

  להתראות

  אהבתי

 12. מה בדיוק קשור מבחן פיז"ה או כל מבחני i.q. אחרים ליכולת הצבאית? הרי לחייל לא אמורות להיות יכולות של הייטקיסט או מדען.

  אהבתי

 13. אפשר לשאול את השאלה הזו את מערכת הגיוס הצה"לית שעושה מבחן אייקיו לכל מתגייס ויש לכך משמעות קריטית לקב"א ולעתידו בצבא.

  אהבתי

 14. אולי בקצוות המאוד גבוהים של האייקיו זה כבר לא עובד (שם יש חנונים שלומיאלים, מוזרים ומגושמים) אבל על רוב הסקלה זה כן עובד.

  אהבתי

 15. קמיליה, מה שכתבת על הסעודים מתקשר לי דווקא לאירן וכיצד לא הצליחה לנצח את עירק היותר פרימיטיבית ונחשלת במלחמה הגדולה ביניהם בשנות השמונים. האייתולות רצו להרוס את הצבא כי היה שייך לקצונה חילונית וכנראה חולשת הצבא במלחמה הייתה קשורה לכך.

  אהבתי

 16. תמריץ,
  ברשותך פרשנות שונה לגבי פיצוץ מתקני הנפט הסעודים. עד עכשיו קיבלנו מידע סותר לגבי מקור התקיפה בסעודיה. הגירסאות מתחלקות בין תימן, עירק ואירן כשאמצעי התקיפה המיוחסים הם מל"טי תקיפה וטילי שיוט. על כך אעלה מספר תמיהות. ראשית מדובר באחד האזורים הכי מכוסים בראדרים אמריקאיים כולל אחד המוצב בישראל. אין זה סביר שמתקפה אווירית מהסוג הנטען לא נראתה על מסכיהם וממילא לא היה מקום לריבוי הגרסאות על מקור התקיפה. שנית, לאירנים אין מל"טי תקיפה בעלי הטווח הנדרש לתקיפה במרחק כה גדול וככל הידוע אין להם גם טילי שיוט לטווח זה. שלישית, אף מקור לא העלה טענה על תקיפה באמצעות טילים בליסטיים, אמצעי המצוי בשלושת הזירות שתוארו כמקור התקיפות.
  שלושת תמיהות אלו מצביעות על המסקנה ההגיונית היחידה, מדובר במעשה חבלה סעודי פנימי, מעשה שמעיד שיש לפחות כמה סעודים שהצטיינו בפיז"ה.

  אהבתי

 17. או מהלך סעודי לפגוע בשיחות האמריקאיות/אירופאיות מול איראן כי איראן לא תצא בהצהרה "ידינו לא שפכו את הנפט הזה" (ואם יצאו יראו כלא אמינים).
  צריך לבדוק האם הדיווחים על היקף הנזק מדויקים. אם הם מדויקים אז כנראה מקור שמתנגד לבית המלוכה (או איראן). אם הנזק לא כצעקתה – אולי מתוך בית המלוכה.

  אהבתי

 18. לתמריץ,
  כתבת: " מה שכתבת על הסעודים מתקשר לי דווקא לאירן וכיצד לא הצליחה לנצח את עירק היותר פרימיטיבית ונחשלת במלחמה הגדולה ביניהם בשנות השמונים. האייתולות רצו להרוס את הצבא כי היה שייך לקצונה חילונית וכנראה חולשת הצבא במלחמה הייתה קשורה לכך."
  __________________

  א. נראה לי שהחשש מאי נאמנות הצבא משותף לכל המשטרים שבהם חילופי השלטון לא נעשים בצורה דמוקרטית, תרבותית ומנומסת. כאשר השליט, עוזריו וכל בני משפחותיהם – אמורים לבחור בין המשך החזקת השלטון בכוח הזרוע לבין בקשת מקלט מדיני ממדימה זרה והמראה חשאית (של בני המזל שבינהם) בחצות הלילה או בהתאבדות המונית.
  כלומר גם בהרבה מאוד מדינות אפריקאיות ודרום אמריקאיות.

  ב. חולשת הצבא האיראני בזמן מלחמתו בעיראק הזכירה לי את חולשת הצבא הסוביטי בזמן מבצע ברברוסה (פלישתו המפתיעה של הצבא הנאצי). גם סטלין חיסל את כל הקצונה הצבאית הבכירה של ארצו בגלל חששו מבגידתם. למעשה, יתכן והגרמנים לא היו מעיזים להפר את הסכם ריבנטרופ מולוטוב, ולהתקדם מזרחה – לולא הניחו שלפניהם צבא רוסי שסטלין כבר החלישו.
  כנ'ל – יתכן שסאדם חוסיין לא היה מעלה על דעתו להילחם באיראנים לולא הניח שהם כבר החלישו את עצמם.
  זהו כנראה העונש הטבעי של כל פרנואיד רצחני. הצעדים שלו נגד צבא מפחיד אחד – רק יקדמו את התקיפה של צבא מפחיד אחר.

  ג. לפני השמחה לאיידם של הדיקטטורים הפרנואידים בעולם – חובה להיזכר בטענתו של ד'ר אורי מילשטיין לגבי ישראל.
  הוא טען שבן גוריון כל כך חשש מחוסר הנאמנות של לוחמי הפלמ'ח, ובעיקר של המפמניקים ושאר תומכי בריה'מ הקומוניסטית, עד שהחליט שצמרת צה'ל תוותר על כישוריהם. הוא העדיף לאייש את הקצונה הבכירה של הצבא שבדרך / צה'ל באנשי בריגדה בינונים, ולא במצטיינים החשודים באי נאמנות. שיקול סביר – לולא היה מדובר במלחמה הנואשת של 1948/9.
  (אגב, לאחר פתיחת כל מיני ארכיונים סובייטים הוכח שהחששות של בן גוריון ממרגלים רוסיים וממחתרת צבאית פרו קומוניסטית – לא היו חסרי כל יסוד).

  גם מאוחר יותר, לטענת מילשטיין, הוא העדיף לטייח פשלות נוראיות של קצינים ולהמשיך לקדמם – אם רק נתפסו כמאוד נאמנים להנהגת המדינה. מה שמסביר, לטענתו, את תרבות הטיוח הצהלית ואת נסיקתו של יצחק רבין לצמרת.

  ג. אגב, נדמה לי שכיום איראן מחזיקה בשני צבאות משלימים – מתחרים: 1. יורשי צבא השאח הפרסי 2. החלק הצבאי של -'משמרות המהפכה", הנאמנים לאייתולות.
  בהתחשב בעלויות האחזקה בצבא אחד בלבד – לא מפליא שאזרחי איראן עניים.
  מדינה עשירה יחסית, כמו ישראל, יכולה להרשות לעצמה להחזיק מספר גופי תקשורת ציבורית מתחרים / משלימים. אבל אפילו היא תתקשה להחזיק בשני צבאות.

  ******

  אגב, ידוע לי שאחד הנימוקים של תומכי השמאל בישראל, לאי כיבוד צו הבוחר ב 1977, היה שבגין אמנם חיכה בסבלנות לקבלת השלטון מידי המצביעים. אך מהרגע שהשתלט עליו – הוא מעולם לא ימסרו חזרה כשיפסיד. כיון שהניחו מראש שהדרך תהיה חד צדדית הרי "שמותר להם" , לתפיסתם, להמשיך להחזיק בשלטון למרות המהפך. לשמחתנו קולם לא נשמע, והשלטון כבר עבר מספר פעמים מצד לצד. נוכחנו שהמפסידים פרשו לווילות שלהם אך לא נרצחו.
  מה שמגביר את כעסי על הטענה, העולה כרגע מכיוון כחול לבן וחלק מהתקשורת, שהליכוד / נתניהו לא יכבדו את תוצאות הבחירות הקרובות.

  אהבתי

 19. קמיליה,
  בן גוריון לא ויתר על המצטיינים (היו מעט מאד כאלו בפלמ"ח ורובם לא פרשו). קידום הבינוניים/גרועים מאפיין כמעט כל צבא בעולם (ממליץ על קריאת "הפסיכולוגיה של השלומיאליות בצבא" של דיקנסון המבוסס על ניסיון הצבא הבריטי). ההעדפה של יוצאי הצבא הבריטי היתה אחת היותר מוצלחות של בן גוריון שהבין שאם הפלמ"ח לא יפורק הוא יישאר עם מליציה פוליטית חסרת יכולת לחימה מסודרת. בשנות ה50 נשלחה כמעט כל צמרת צה"ל ללימודים במכללות צבאיות בבריטניה, כולל יוצאי הפלמ"ח ורבין שהוגדר שם כלא מתאים לפיקוד (על פי מילשטיין). ההוגה הצבאי הישראלי הכי חשוב, בני עמידרור (האח הגדול והחכם יותר של יעקב עמידרור) טען שצה"ל הפך ממליציה לצבא כשאימץ את טופס 1065 (טופס השאלת אפסניה) שהועתק מהצבא הבריטי.
  הקצין הכי חשוב בהיסטוריה של צה"ל היה חיים לסקוב יוצא הצבא הבריטי שהיה אכן מפקד שדה כושל אבל לא היה שני לו בעבודת מטה ובבנין והכשרת הכח.

  אהבתי

 20. אם מותר להעלות ספקולציות פרועות הייתי אומר שאלו שפוצצו את המתקן הסעודי אלו נוסעים מהעתיד שהבינו שייקור דרמטי של הנפט זה הדרך היחידי להימנע משואה אקולוגית. ובאמת נפט במאה דולר, אם יגיע לשם, זו פריצת דרך גדולה במאבק למניעת התחממות הכדור.

  אהבתי

 21. לתמריץ,
  רעיון הנוסעים מהעתיד, במשימה להציל את כדור הארץ מתושביו, מדליק.

  אם במקרה יצא לך לפגוש אותם – אשמח אם תשאל אותם מדוע בחרו להדליק דווקא את שדות הנפט הסעודים, ולא את אלו של האיראנים? או של הרוסים? או של הונצואלים?.
  מאוד מסקרן אותי להבין מה הם כבר יודעים ואנחנו עדין לא.

  ##########
  ניתוח מעמיק של המרוויחים ושל המפסידים מהצתת הנפט הסעודי.
  יש כמה הפתעות. כמו המרוויחים בתוך איראן מהמשך הסנקציות האמריקאיות.

  כולל גם השלכות מרות – מתוקות עבור ישראל.
  לדוגמא, הקטנת העניין האמריקאי בשמירה על היציבות במזרח התיכון. ככל שארה'ב זקוקה לפחות נפט מהסעודים – כך העניין שלה בהם מתמקד במכירת כמויות עתק של נשק. וכידוע מהתיאתרון – אקדח שמופיע במערכה הראשונה יורה במערכה השלישית.

  https://greatgame.blog/2019/09/17/%d7%a7%d7%a0%d7%99%d7%91%d7%9c%d7%99%d7%9d-%d7%94%d7%92%d7%99%d7%90%d7%95%d7%a4%d7%95%d7%9c%d7%99%d7%98%d7%99%d7%a7%d7%94-%d7%94%d7%97%d7%93%d7%a9%d7%94-%d7%a9%d7%9c-%d7%a0%d7%a4%d7%98/

  קטע מהמאמר:
  " … כל צעד של איראן שמאריך את הסנקציות, הוא צעד טוב לערב הסעודית ורוסיה. למה? מפני שהסנקציות על וונצואלה ואיראן מאפשרות לרוסיה וערב הסעודית להגדיל את תפוקת הנפט שלהן מבלי להוביל לירידה במחיר הנפט.

  קניבלים.png
  התפוקה של רוסיה וערב הסעודית גדלה, מחיר הנפט עולה. מקורות נתונים: EIA, FRED
  ניתוח עומק של אנדרו סטנלי (Stanely) מה-CSIS ממאי השנה מראה שהיכולת של אופ״ק לשמור על יציבות במחיר הנפט על-אף עלייה בתפוקה של ארה״ב מבוססת על הירידה בתפוקה של וונצואלה ואיראן עקב הסנקציות. יותר מזה – רוסיה וערב הסעודית יכולות להגדיל את התפוקה שלהן ועדיין לשמור על תפוקה נמוכה בסה״כ של אופ״ק, הודות לירידה בתפוקה בוונצואלה ואיראן. …"

  אהבתי

 22. לחייל זקן,

  לא ניתן לחלוק על ההכרח, מייד לאחר הקמת המדינה, בפירוק הפלמח.
  מליציה פוליטית חמושה, שאינה בהכרח מצייתת לדרג הפוליטי הנבחר, מהווה סכנה חמורה לכל מדינה. אפילו למדינה שהיא רק סמי דמוקרטית. ואפילו אם לא היה שום מקום לחשד שחלק מראשיו מתכננים לקבל את פלישת הצבא האדום לישראל בשירים וריקודים. ואפילו אם רוח הפלמח הייתה קרובה יותר לזו של צבא מאורגן ומסודר (כמו זו שהביאו יוצאי הצבא הבריטי), ופחות לזו של תנועת נוער חמושה או של כנופיות פורעים רבות יוזמה.

  לא ניתן לחלוק גם על הטענה שבעולם קיים מחסור מכאיב במצטיינים משכמם ומעלה. מחסור ממנו הצבאות בעולם סובלים אף יותר מחלקם היחסי בארגוני המעסיקים הגדולים.(זכור לי במעורפל שבזמנו מאוד התרשמתי מהספר הפסיכולוגיה של השלומיאליות בצבא. – עליו המלצת. אולי עלי לחזור אליו).

  אבל אין בכל ההסכמות הנ'ל שום הסבר כיצד אדם שעל פי מילשטיין הוגדר במכללה צבאית בריטית כלא מתאים לפיקוד – לא רק שלא נשלח בהזדמנות הראשונה לביתו, אלא שהוא ממשיך להתקדם בצה'ל הלאה והלאה עד דרגת סא'ל, ואח'כ אלוף ואח'כ רמטכ'ל. נניח שמילשטין הגזים ו/או שהבריטים טעו והוא לא היה כל כך גרוע. אבל מאוד מאוד קשה להניח שהיה יותר מסתם בינוני. שבדרך נס כלשהי הפך לחומר שממנו עשויים אלופים ורמטכ'לים.

  ברור שבארגונים היררכיים קיימת העדפה טבעית למנות אנשים שנאמנים לדרגים שמעליהם, ונטייה לחסום את הטרבל-מייקרים העצמאיים מדי. שלא לדבר על החשודים בהעדר מעצורים לתקוע סכינים בגב הממונים עליהם. אבל כל הנטיות האלו לא יכולות להצדיק את הקידום המטאורי של יצחק רבין. לפחות בהשוואה לבלימת הקריירה של יגאל אלון. אלון שהיה כנראה מוכשר יותר מרבין, פרס ודיין גם יחד. אבל פחות נאמן למפאי בכלל ולבן גוריון בפרט.

  אהבתי

 23. קמיליה,
  אלון אכן היה המוכשר שבמפקדי תש"ח אבל כישוריו הפוליטיים היו בעוכריו. גנץ הוא דוגמא מובהקת למורשת רבין. הוא נכשל בכל תפקידיו מדרגת סא"ל וצפונה תוך שהוא מותיר אחריו שובל של הרס. בצה"ל (כמו ברוב הצבאות) לאיכות התפקיד יש השפעה מכרעת ואילו איכות הביצוע כלל לא נבחנת. רבין היה מח"ט הראל וגנץ מח"ט 35 (חטיבת הצנחנים הסדירה). ואידך זיל גמור…
  בצה"ל שולטת תרבות של סילוק מצטיינים כדי שלא יאפילו על המפקד. יש לכך דוגמאות רבות (מי אמר שרון?) שהמובהקת בהם היא סילוקם של יוסי פלד ודורון רובין מהצבא זמן קצר לאחר שברק מונה לרמטכ"ל. לא רק שהם היו הגנרלים הבולטים בסגל שלו אלא שהם עלו עליו לאין שיעור בכל פרמטר פיקודי ולכן היה ברור שמינויו לרמטכ"ל חרץ את גורלם.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: