כן לעמיר ולאורלי (חלקית מאוד!)

התוכנית הכלכלית של עמיר פרץ ואורלי אבקסיס היא, מיותר להגיד, נוראית. באופן אירוני כל המסים שהצמד חמד רוצה להטיל על יזמות והצלחה לא יביאו תקציבים חברתיים אלא יבריחו את האנשים המוכשרים במדינה שהצלחתם הצלחתנו וכך יחייבו קיצוצים וגזירות. עם זאת, לא הייתי מבטל את הרעיון שלהם להעלות את שכר המינימום.

הטענה הקלאסית האינטואיטיבית נגד העלאת שכר מינימום היא שכל התערבות בשוק החופשי של מעסיקים ומועסקים תחולל תוצאות שליליות. אבל אותו נימוק שמשמש אותי לסתור טענה זאת ולתמוך בהרחבה תקציבית או בהתערבות בשוק המט"ח תקף גם כאן.

אנחנו לא חיים בזמנים רגילים. בימים כתיקונם רמת הריבית נקבעת על ידי הבנק המרכזי בצורה שמספקת למשק את כמות הכסף האופטימלית. היום הריבית נקבעת על אפס לא כי זה אופטימלי. האופטימלי היה להנהיג ריבית שלילית. אבל פשוט לא רוצים להציק למחזיקי מזומן עם עמלות כספומט גבוהות, עמלות שיידרשו בהכרח אם הריבית תהפוך לשלילית.

הנימוק הזה מעוות. הבנתי את נחיצותו לאור הזעם של המגיבים פה מול הרעיון לחייב עמלות גבוהות על משיכת כסף, אבל עדיין זה לא נימוק כלכלי ראוי.

במשפט ובמוסר אומרים שלא ניתן לתקן עוול בעוול. אבל בכלכלה ניתן במידה מסוימת לתקן עיוות על ידי עיוות. אם מדיניות הריבית אינה מסוגלת לספק מספיק כסף למשק, הרי מדיניות שכר המינימום יכולה לעשות זאת על ידי הזרמת יותר כסף לשכבות חלשות שהן השכבות הצורכות.

אם מצב ריבית האפס היה שורר פה חודש או חודשיים הייתי חושב שהעלאת שכר המינימום כתגובה לכך כמוה כהתאבדות – פיתרון קבוע לבעיה זמנית – אבל נראה שהמשק העולמי, ובו למרבה ההפתעה גם המשק שלנו, על אף מאפייניו הדמוגרפיים השונים, נקלע לסיטואציה רבת שנים של ריבית אפס. גם הניסיון של המשק האמריקני לחמוק מריבית האפס עולה על שרטון בימים אלו.

העלאת שכר מינימום היא מדיניות שמשרתת מטרות של צדק חברתי והפחתת פערים. אם כי בסופו של דבר עדיין הגדלת צד ההיצע היא המנוע האמיתי לשנות איתו דברים ולפתור איתו את בעיית העוני. הרי בישראל שבה גדולה מצוקת הדיור סביר להניח שמשכירים יקבלו חלק נכבד מהעלאת שכר של שוכריהם העניים. ועדיין, יותר כסף יזרום במשק וטוב שכך יהיה.

28 תגובות על ״כן לעמיר ולאורלי (חלקית מאוד!)״

 1. הבה נזרום עם הרעיון הסוציאליטי התורן מבית תמריץ ונעלה את שכר המינימום ל-40 ש"ח לשעה.
  שופרסל ויס פלאנט מעלים את שכר המינימום של הקופאיות וסדרנים. כך גם המסעדות והפאבים השכונתיים, הפלאפל של מרדכי ועיריית תל אביב, שמעלה את שכר מנקי הרחובות.
  במקביל, מחירי המוצרים בשופרסל עולים. כך גם ביספלאנט ובפלאפל של מרדכי. הארנונה של עיריית תל אביב תעלה אף היא, כי מישהו צריך לממן את העלאת השכר הזאת.
  אז אולי אסתי מנתיבות מרוויחה עכשיו יותר, אבל היא גם תאלץ לשלם על זה הרבה יותר.

  אהבתי

 2. תמציר, בסדר – זה דיון תיאורטי
  אני לא מבין איך אתה תומך בהעלאת שכר מינימום שזו מדיניות של סאמטינג פור נאטינג וממש נגד לבטל את שכר המינימום… לבטל דמי אבטלה אבל להעסיק את מי שרוצה
  עבודה בתוכנית מעסיק של ברירה אחרונה באותו שכר מינימום של עכשיו.( כמובן שבאמ.אמ.טי יש הזויים שרוצים להעלות שכר זה אבל בתוכנית הרזה לא מדברים על זה)
  פה נקבל סאטינג פור סאמטינג.
  חלק גדול מהכסף (אם לא רובו המוחלט) יחזור אליך מביטול דמי אבטלה וביטול מחלקת פיקוח על שכר מינימום כי אם השוק הפרטי ירצה מישהו הוא ישלם לו טיפה יותר מהמינימום שהממשלה תשלם. אפשר לצוות חלק מהמובטלים לעמותות פרטיות שכבר קיימות (לא יודע – נגיד יד שרה) .. מובטלים אחרים לשלוח לשמור על מבחנים במוסדות ממשלתיים…
  כך שאם התוכנית תעבוד נכונה אז יקימו מוסדות ממשלתיים מינימליים לצורך טיפול בבעיה.

  טוב … זה בערך…
  למה אז מה שאתה מציע כן וההצעה הזו מקבלת ממך לאו מוחלט. אני פשוט לא מבין את ההגיון.

  תודה

  אהבתי

 3. עליית שכר המינימום תתורגם לעליית מחירים. אבל עלייה של 30 אחוז בשכר המינימום הרי לא תתורגם לעלייה של 30 אחוז במחירים אלא להרבה פחות. מסקנה: העניים ירוויחו. אלא אם תגדל האבטלה. אבל האבטלה כה נמוכה עד שאם יש זמן להמר ולקחת סיכונים לגביה, הרי שזה הזמן. גם יהיה משתלם יותר לחרדים ולערביות לצאת לעבודה כששכר המינימום גבוה.

  אהבתי

 4. אהה… וכמובן אחרי שעדיף תוכנית של מעסיק ברירה אחרונה שתשלם ברובה את עצמה …
  ואת הכסף שרוצים להוסיף לשכר המינימום פשוט במקום לשלוח אותו לשם אפשר להוריד עוד מיסים. נניח את המיסים הגבוהים על הבורסה.

  אהבתי

 5. אהה… ואני מטצער כי אני לא עוקב כל כך אחרי הפוליטיקה אבל ממה שזכור לי פעם אחרונה קראו למפלגה הזו מפלגת "העבודה" ולא מפלגת שכר המינימום…. אז שילכו לעבוד
  ושלא יעבדו עליכם.

  אהבתי

 6. השאלה שצריך להתחיל ממנה היא אחרת:
  כיצד לקבוע מהו שכר המינימום?
  ליבראטן יאמר שלא צריך בכלל לקבוע כזה שכר ואסור להתערב.
  סוציאליסט יאמר שצריך לחשב מה הצרכים של בן-אדם (כולל טיסה לחו"ל וספרים על אקיבוש).
  קפיטליסט יאמר שהשוק יקבע את גובה שכר המינימום.

  תמריץ מציע שיטה אפליקטיבית לקפיטליסט ומציע לו להצמיד את שכר המינימום לשיעור האבטלה. אם שיעור האבטלה יורד צריך להגדיל את שכר המינימום.

  Liked by 1 person

 7. מה כל כך מפתה בעבודות יזומות נטולות ערך כלכלי. זה מה שאני לא מבין. בשכר מינימום גבוה, עדיין כל מועסק יהיה מועסק שמשתלם להעסיק. אחרת היה מפוטר. לא ניתן לומר זאת על מועסקי העבודות היזומות.

  אהבתי

 8. יאיר,
  בשלב א – שומרים על הקיים בלי מהפכות גדולות(כזכור) אז משתמשים בקיים.
  השכר בארץ מבחינה דולרית הוא כבר יותר גבוה מארה"ב.
  לגבי העבודות היזומות עניתי בזמנו (לא קראתי על זה הרבה זמן)
  אבל היתה תוכנית יעילה בארנטינה שהעבירה כמיליון איש שלא עבדו קודם לשוק הפרטי אחר מספר שנים.
  בתיאוריה תמיד יש עבודה השאלה כמה היא שווה וכמה אפשר ללמוד ממקומות אחרים ליעל אותה.
  אולי עדיך לשלם אפילו 30 ש"ח לשעה לעבודה ששווה 20 ש"ח כי עדיין מוציאים את כל הכסף הזה בשוק..
  וגם לטווח הארוך פרטים יודעים שאם הם רוצים תהיה להם עבודה אז הם ייטו יותר לצרוך. בעולם עם בעיית עודף היצע עדיף
  שהפרטים יצרכו מאשר הממשלה

  אהבתי

 9. יאיר, יש גם את העניין של קשיחות השכר כלפי מטה.
  ברגע שאת מעלה שכר מינימום לא תוכל כנראה אח"כ להוריד וזה פוגע לך ביכולת ההפעלה של המדיניות הפיזקאלית.

  אהבתי

 10. תמריץ,
  אם תתחיל להוריד שירים של אחינועם ניני המהפך יושלם.
  כשהממשלה מתחילה לנהל את השווקים לחלק כספים הם תמיד יגיעו לדגים השמנים – מקבלי הפנסיות התקציביות, מקורבים והוועדים החזקים.

  אהבתי

 11. התערבות בשוק המט"ח היא למעשה הדרך היחידה לפגוע ישירות בערך המט"חי של משכורות הוועדים והפנסיות וגם את זה לא אוהבים אנשי החופש הכלכלי.

  אהבתי

 12. תמריץ, למה עבודות נטולות ערך?
  תשאל את חייל זקן מה היו עושים בזמנו החיילים של פומפייוס וטיטוס בשוך הקרבות. הקנטוריונים היו דואגים שתהיה להם עבודה כי אחרת היו הם נפערים ונדבקים בקשקשת. ככה לפחות היו בונים דרכים ,אמות מים וגם מתקנים מה שהרסו קודם.

  אהבתי

 13. פינת הטרלול האמריקאי
  A former Google insider claiming the company created algorithms to hide its political bias within artificial intelligence platforms – in effect targeting particular words, phrases and contexts to promote, alter, reference or manipulate perceptions of Internet content
  https://saraacarter.com/exclusive-google-insider-turns-over-950-pages-of-docs-and-laptop-to-doj/?fbclid=IwAR1MWWdRBMOORYxMsXWOqDq_OCOohNpkBWn4r0kZpt_FbgU8W_m3I1pFJ-4

  אהבתי

 14. לחסידי הצבא ה"מקצועי",
  קשיי הגיוס לצבא הבריטי על פי הגרדיאן, אמל"ק:
  לבריטניה הגדולה יש בסך הכל 16 גדודי חי"ר ורמת האיוש שלהם היא 17% מתחת לתקן.
  לשם השוואה לישראל (בעלת פוטנציאל גיוס שגודלו כעשירית מזה של בריטניה) כ30 גדודי חי"ר סדירים (כולל 5 חטיבות חי"ר סדירות, מג"ב, גדודי כוסיות וגדוד חרדי. לא כולל יחידות מיוחדות) ועוד כ80 גדודי חי"ר מילואים.
  https://www.theguardian.com/uk-news/2019/aug/09/uk-army-combat-units-40-below-strength-as-recruitment-plummets?fbclid=IwAR3nsNwyzG8vm4nzz4RS72eoE4j9LVAwG4icthZOKQBDj4EtsO1OssRaxTI

  אהבתי

 15. רמת איוש חיילות 17% מתחת לתקן = פעורים וחולים בקשקשת.

  רגע, אבל בישראל האם לא הממשלה מנהלת את 30 הגדודים ?
  חייל זקן , רות עבור , האם שומע מכיוונך מנעימות של אחינועם ניני ברשת?

  אהבתי

 16. להסיק מסקנות על צבא מקצועי אצלנו על-סמך מה שקורה בבריטניה זה כמו להציע לארדואן שלא לאסור על תקשורת חופשית כי במקום מסוים בגלובוס מעשה שכזה הוביל להפיכה כנגד השלטון.
  מדובר בנתוני פתיחה שונים בתכלית.
  דברים שהצליחו כאן נכשלו שם. דברים שהצליחו שם נכשלו כאן.
  ולהיפך.

  אהבתי

 17. תמריץ
  אולי המחירים רשמית לא יעלו ב30% אבל מעשית ההוצאה תעלה הרבה יותר מ30%. שכר כל עובדי המדינה העשירים צמוד לממוצע. הממוצע יעלה ובאותו אחוז יעלה השכר של עשירי ההסתדרות ואצלם זה המון כסף. המדינה תצטרך לממן את זה. למשל חוגים שנתנו לבני החלשים במחיר נמוך יבוטלו. ההוצאה של החלשים תגדל ביותר ממה שהם קיבלו בשביל לממן את עשירי ההסתדרות שיקבלו העלאה יותר גדולה יחד איתם.
  דבר שני ממש לא נראה לי שהמצב הטוב של האבטלה כדאי להמר עליו.

  אהבתי

 18. אתה צודק לא זכרתי נכון אבל העיקרון עדיין נכון. לכל בכיר יש הצמדה אחרת אבל העיקרון זהה בין אם זה הממוצע עולה או המדד עולה זה עולה באותם אחוזים אצלם. ואצלם זה הרבה כסף. כאן לדוגמא עובדי הרשויות המקומויות https://www.malam-payroll.com/Templates/showpage.asp?DBID=1&LNGID=%202&TMID=302&FID=1345&PID=0&IID=222535 אני מניח שחיפוש בגוגל ימצא אצל כל החזקים איזה שהם מנגנוני הצמדה. גם בכל השביתות בהסתדרות שהעניקו מליארדים לעשירי ההסתדרות הטענה היתה שמדד כלשהו במשק עלה ומגיע להם.

  אהבתי

 19. לחיל זקן הסד"כ של ריג'מנט בריטי שמתואר בכתבה 697 אנשים כפול מהסד"כ הלוחם של גדוד חי"ר ישראלי

  אהבתי

 20. אנונימי,
  תקן כח האדם בגדוד חי"ר ישראלי קרוב לזה של גדוד בריטי. אל תשכח שצה"ל ניסה לבנות את עצמו כחיקוי של הצבא הבריטי. הפער בתקנים הוא בפלוגת המפקדה. זו הבריטית כוללת מספר תפקידים (כמו הדרכה) שבצה"ל שייכים למסגרות אחרות. אם קראת את המאמר בגרדיאן ודאי ראית שעיקר הבעיה היא בפלוגות הלוחמים.

  אהבתי

 21. זו אכן בעיה חמורה שאמרומוביץ לא מבין על מה הוא מדבר במקרה זה ומדבר על זה בבטחון עצמי מופרז. הבעיה היותר חמורה היא כשגם אם הוא יבין שהוא קישקש הוא לא יחזור בו ויודה שקשקש.

  מעלה הצעת טיוטה לביקורת ודיון ראשוני לאבחון חולה קשקשת.
  א. הפציינט לא קורא ומגיב.
  ב. הפציינט לא מבין מה שהוא קורא.
  ג. הפציינט סותר עצמו 2 פסקאות אחרי ולפעמים באותו משפט בלי מודעות.
  ד. כשמתקנים ומעירים לפציינט על הסתירה הוא מתחיל להתפלפל כמו דוס דפוק (* – לא לעוף מזה – כמובן שמשתמע מכך שיש דוסים שאינם דפוקים.. כמה מחברי הטובים למשל).

  אהבתי

 22. תמריץ,
  הדוקטרינה שלך בפעולה:
  הם הקימו כוורות במרפסת בניסיון לעזור, אך הציפו את ברלין בנחילי דבורים
  אף שבעלי הכוורות בברלין סבורים שהם תורמים לסביבה ורואים בכך תחביב לא מזיק, הטרנד פוגע במגוון הביולוגי של העיר ומעורר אימה בקרב תושביה
  https://www.haaretz.co.il/news/world/europe/.premium-1.7680301

  אהבתי

 23. אכן אמנון אברמוביץ׳ חוטא בשטחיות ואי הבנה בסיסית בדברים עליהם הוא כותב.
  להגנתו (?) יש לציין שהוא לא החריג בתקשורת אלא השכיח. כל מי שיצפה עשר דקות בדיון כלשהו במתקיים באולפני החדשות יוכל לספור שמונה התבטאויות שטותיות לחלוטין שאינן מגובות בשום הבנה או נתונים. כתבות הכלכלה בחדשות למשל הן לרוב ממש גיבוב של שטויות.
  בעולם התקשורת של היום יש צורך לייצר רייטינג ללא הרף. אמירות מנומקות ושקולות המגובות במחקר, ניתוח והבנה הן קשות לייצור ומביאות ריינטינג מועט. לעומת זאת אמירות נחרצות, פרובוקטיביות וביקורתיות ניתן לייצר בקלות והן מייצרות שיח בטונים גבוהים שנביא רייטינג. אלופים בזה הם כמובן אופירה וברקו. הקו המפריד בינם לבין אברמוביץ׳ אינו עבה כפי שניתן לחשוב: הוא יותר רהוט ולובש חליפה, זה עיקר ההבדל.

  Liked by 2 אנשים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s