שיגעון מצד המהות

מי יותר טוב ליהודים? דונלד טראמפ או המועמד הדמוקרטי? נראה שכיום רוב הישראלים יחשבו שדונלד טראמפ. אבל דווקא מהאגף הפרוגרסיבי של המפלגה הדמוקרטית, זה שלרוב מרתיע אותנו מאוד, מגיעה בשורה לציונות בדמות רעיונות למיסוי מטורף על עשירים. אליזבת' וורן מציעה מס על נכסי עשירים בסך 2% או 3% שיוטל מדי שנה.

המיסוי הכבד על נכסי עשירים הוא הצעה אבסורדית. זהו מס נוראי, אפילו בצרפת הסוציאליסטית מס מסוג זה בוטל בידי הנשיא מקרון. הרי אין באמת בעיה בכך שאנשים צוברים עושר על הנייר. אין לכך שום משמעות אמיתית. הנייר הוא רק נייר. הבעיה היא בכך שהעשירים עושים שימוש בזבזני בפועל במשאבים מוגבלים. מכלים את משאבי העולם על נשפים ועל מטוסים פרטיים ועל וילות ענק. ברם, מיסוי נכסים רק מעודד צריכה ראוותנית – "נאכל ונשתה כי מחר כספנו ימות", ובכך במקום לפתור בעיה, יוצר אותה. שלא לדבר על הבזבוז העצום מצד המדינה בהפיכת אנשים מוכשרים, אולי רופאים או מהנדסים בפוטנציה, לרואי חשבון ולעורכי דין שיעבירו ימיהם בחישוב נכסים של עשירים ויהגו יומם ולילה בלולאות מס. הקונספט אווילי במיוחד לאור זה שבארה"ב כבר קיים מס ירושה, שבעצם ממלא את המטרה של מס עושר, אבל נכנס לפעולה רק פעם אחת עבור כל אדם ולפיכך יעיל בהרבה (ועדיין בסופו של דבר לא יעיל).

לא במהרה יהיה רוב לרעיון בקונגרס וגם בית המשפט העליון עלול לפסול אותו בטענה שסותר את חוקת ארה"ב שמתירה בפירוש רק מס הכנסה פדרלי. אבל נניח שכן יהיה – בהתחשב במצבה הכלכלי הטוב של יהדות אמריקה, רעיון עיוועים כזה (דה מרקר כמובן מתלהב) נראה כאילו נרקח בישיבה של הסוכנות – איך ניתן לעודד יהודים אמריקנים עשירים לעלות לארץ. ארה"ב היא ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות וישראל ארץ המגבלות הבלתי אפשריות. אבל כמה קדנציות עם פוליטיקאים מסוגה של וורן בבית הלבן והיוצרות יתהפכו.

בכלל אוסף ההזיות שיוצאות מהמפלגה הדמוקרטית הוא לא ייאמן: מופרך ככל שיהיה מס העושר, מהו בהשוואה לרעיון האחר שהופך לקונצנזוס במפלגה: התנגדות לכל גירוש של מהגרים לא חוקיים. כאילו ארה"ב באמת יכולה ואמורה לאסוף אליה מיליארדים מהעולם השלישי, ואפילו לא על סמך קריטריונים סבירים, אלא על סמך שרירות לבם של מבריחים.

בהחלטה של המפלגה הרפובליקנית למנות את דונלד טראמפ למועמד לנשיאות ב-2016 היה שיגעון מצד הסגנון, ואילו ברעיונות של המפלגה הדמוקרטית לקראת בחירות 2020 יש שיגעון מסוכן יותר – מצד המהות.

33 תגובות על ״שיגעון מצד המהות״

 1. אני לא חושב שטראמפ הוא החוליה הראשונה בשרשרת ההסלמה של הפוליטיקה האמריקאית. לדעתי זה התחיל באובמה. אמנם אובמה התנהג באופן מכובד אבל הרעיונות שלו היו זרים להוויה האמריקאית השוטפת. טראמפ הוא הבבואה הנגדית של אובמה, ונציגי האגף הפרוגרסיבי של המפלגה הדמוקרטית שוב מתנהגים בסגנון מכובד אבל ברעיונות שלהם הם מתעלים עוד יותר גם על אובמה.

  חיוב נוסף שיש בהסלמה הרעיונית של האגף הפרוגרסיבי היא שהם מקלים על טראמפ להיבחר שוב. יש לו סיכוי טוב לכהונה נוספת.

  Liked by 2 אנשים

 2. טוב, זה ויכוח ישן בינינו. לא מצאתי באובמה שום קיצוניות. אולי נאיביות מסוימת לגבי האחים המוסלמים.

  אהבתי

 3. אורלי וגיא, לידיעתכם…
  ישראל דמוקרטית ואייל גולנית
  Friendly visit: An unidentified man arrives with his own security detail at Jeffrey Epstein's New York Mansion
  https://www.dailymail.co.uk/news/article-3405407/The-busy-life-Jeffrey-Epstein-Group-gorgeous-Manhattan-girls-billionaire-pedophile-s-mansion-flies-private-jet-attractive-brunette.html?fbclid=IwAR1vFyr_Yk5XICdeiwddBAbXjYQ74MOmC7tEIcfv4ASpbY4ngZMOf-IenpA

  אהבתי

 4. זהו מקרה נוסף בו קשה לקבוע האם הפוסט לגמרי רציני או שמדובר בסוג מתוחכם של סאטירה.

  נניח (כטענת הפוסט) שמסים מאוד גבוהים על עשירים יניעו עשרות אלפי יהודים עשירים, וכנראה גם מאוד מבוגרים, לבקש אזרחות ישראלית ולוותר על אזרחותם האמריקאית. (תנאי הכרחי לרצון להתפטר מכפיפות לחוקי המס של ארה'ב)

  אבל אני מתקשה לקלוט את התועלת הגדולה לישראל מעלייה של אנשים אחרי גיל העבודה שלהם. (או מאנשים שיבלו חלק משמעותי מזמנם באוויר, ימשיכו לנהל את עסקיהם בחו'ל ויגורו בישראל רק בחלק מסופי השבוע והחגים).
  בשל חבריו של נתניהו – חוקי המס בישראל כבר אורגנו לטובתם.
  עליתם לארץ כנראה תגרור עליית מחירים משמעותית במגדלי היוקרה בת'א, ובמגרשים של סביון וכפר שמריהו. עליית מחירים צפויה גם במארינה וגם במתחמי המטוסים הפרטיים. סביר גם שיגבר הביקוש לשירותי רפואה פרטית ולעובדי ניקיון וגינון (ומכאן הלחצים לקלוט עוד מהגרי עבודה יתחזקו ויעלו מחיריהם לכלל תושבי ישראל).
  סה'כ התועלת למדינה לאחר קיזוז הנזקים, אם תהיה קיימת בכלל, תהיה כנראה די שולית.

  מצד שני – הנזק לישראל מהשתלטות דמוקרטים מטורללים על בעלת בריתנו החשובה ביותר עלול להיות אדיר.

  תמריץ כתב: " … אוסף ההזיות שיוצאות מהמפלגה הדמוקרטית הוא לא ייאמן: מופרך ככל שיהיה מס העושר, מהו בהשוואה לרעיון האחר שהופך לקונצנזוס במפלגה: התנגדות לכל גירוש של מהגרים לא חוקיים. כאילו ארה"ב באמת יכולה ואמורה לאסוף אליה מיליארדים מהעולם השלישי, ואפילו לא על סמך קריטריונים סבירים, אלא על סמך שרירות לבם של מבריחים…"
  ——————-
  אם ארה'ב תקלוט מיליארדים מהעולם השלישי – היא עצמה תהפוך לחלק מהעולם השלישי. לא עוד מעצמת על.
  אבל מספיק שארה'ב תבטיח (כרצון חלק מהדמוקרטים) לכל המהגרים, כולל הלא חוקיים, חסינות מגירוש לארצות מוצאם + שירותי בריאות חינם + השכלה גבוהה חינם בכדי להתחיל אליה מרוץ נואש של מיליארדים.

  כאשר עומדת על צד אחד של המאזנים עליית יהודים אמריקאים עשירים ומהצד השני של המאזנים הידרדרות של "בעלת בריתנו" ממקומה הבלתי מעורער כמעצמת על עולמית – ברור לי במה אבחר.

  מה עוד שסביר ש"הדמוקרטים המטורללים" של ארה'ב יעדיפו להכריז על הרש'פ ועל רצועת עזה כ"בעלות הברית הטובות ביותר של ארה'ב במזרח התיכון".
  כך שאם הם יעלו לשלטון – אולי בישראל נשמח שארה'ב כבר לא מעצמת העל הכי חשובה.

  אהבתי

 5. קמיליה, אני מודה שהסיכוי שאיזו תוכנית פרוגרסיבית תביא לעלייה המונית מאמריקה מצומצם.. אבל ייתכנו טפטופים עד כדי זרם צנוע. זה לא מופרך. כפי שהחשש שקיצוצי המס של טראמפ יביאו יזמים ישראלים לאמריקה לא היה מופרך. וכפי שהמחיר ששילמה צרפת על מס העושר שלה הצדיק את ביטולו מבחינת הנשיא מקרון.

  המשמעות החיובית בהגברת העלייה קיימת כי עוד אמריקנים עשירים בארץ זה כנראה יותר השקעות, יותר מט"ח, יותר תרומות. במידה מסוימת גם זה יכול להביא בנים ונכדים שיכולים להפוך לישראלים לכל דבר.

  אהבתי

 6. מדיניות של גבולות פתוחים היא טירוף שאם יתממש יחשוף את המפלגה הדמוקרטית בטיפשותה ובשקריה עוד הרבה לפני שאמריקה תוצף דמוגרפית כליל. ראשי שלטון השמאל בשוודיה אמרו בדמעות מפסיק ודי די מהר.

  אהבתי

 7. אני מניחה שיש לעשירי ארה'ב מקלטי מס פוטנציאלים נוספים
  , פרט לישראל.
  לדוג' באיים טרופים הסמוכים יותר ליבשת החביבה עליהם.
  אבל די קל לי להניח שלפחות חלק מיהודי ארה'ב יגיעו דווקא לישראל.
  אני אפילו מוכנה להצטרף להנחתך שהתועלת שיביאו לישראל תהיה גבוהה משמעותית מנזקם.

  אבל מאוד קשה לי להצטרף להנחה שלך שהנזקים במדיניות ההגירה, שעלולים לבצע דמוקרטים קיצונים במהלך 4 או 8 שנות כהונה – יוכרו מיידית. על אחת כמה וכמה שיצליחו לעצור אותם הרבה לפני שהנזק יהפוך למשמעותי.

  אם ללמוד מהנסיון העגום של אירופה – לגלי הגירה אדירים דינמיקה עוצמתית משל עצמם. ההגירה נמשכת גם היום. שנים אחרי שאפילו הקנצלרית מרקל הכריזה על כישלון התזה הרב תרבותית. כולל המשך ההגירה לשבדיה בהסתננות או בתואנות של "איחוד משפחות".
  האחוז הגבוה של הילדים המוסלמים בגנים ובבתי הספר היסודיים בערים רבות באירופה מלמד שכנראה המלחמה על עתידה התרבותי והדתי של היבשת למעשה כבר הוכרעה. מעתה ואילך זו רק שאלה של זמן.
  אם רוצים – אפשר אפילו ללמוד מהקושי של ישראל לעצור את ההמשך האינסופי של העלאת עוד כמה אלפי פלאשמורה "אחרונים בהחלט" מאתיופיה. ואחריהם עוד כמה אלפים, ועוד ועוד ועוד.

  ***

  מצד שני, נזכרתי בסרטון של גיא בכור בו טען שגם יהודי ארה'ב יאלצו לברוח בהמוניהם לישראל.
  ולא בגלל בעיות מס.
  הוא צפה שהם יצטרפו ליהודי צרפת ובריטניה שכבר היום נאלצים לברוח ממדינותיהם. הם הוחלפו ע'י מוסלמים, והמפלגות הפרוגרסיביות שבהן היהודים תמיד תמכו למעשה הפכו לאנטי יהודיות.
  בכור גם המליץ לישראל לא להכיל את חוק השבות על היהודים הפרוגרסיבים, תומכי ה BDS שעושים נזקים קשים לשאר יהודי ארה'ב.

  מצאתי את הסרטון הזה !!!
  פחות מעשר דקות.
  אפשר לדלג על הדקה וחצי הראשונות בו מושמע השיר אבינו מלכנו על רקע תמונות של יהודים אמריקאים מפורסמים. אבל חבל לוותר על הכיף.
  אח'כ טענת טראמפ שהמפלגה הדמוקרטית בארה'ב הפכה לאנטי ישראלית ולאנטי יהודית, והוא קורא ליהודי ארה'ב להצטרף בהמוניהם למפלגתו.
  ואח'כ דברי הפרשנות והנבואה של גיא בכור.

  אהבתי

 8. רק לפני כמה שנים אובמה והילארי התנגדו להגירה ועכשיו היא מתוארת כאחת מזכויות האדם הבסיסיות. אני כן מניח שטירוף של הגירה המונית יוכר מהר. הרי יווצר עומס גדול בערי הגבול.
  בגרמניה נדרשה שנה להכיר בכך שהם הגזימו לחלוטין. הנזקים ארוכי טווח אבל ההגירה לארה"ב אינה מוסלמית אלא היספאנית. אין הרבה ראיות למיטב ידיעתי שמיעוט היספני במדינה לבנה הוא נזק גדול מבחינת פשיעה או טרור.

  אהבתי

 9. גיא בכור הוא פרשן מיוחד מאוד. ראשית, ממש כיף לקרוא אותו. שנית, הוא אומר הרבה דברי טעם אחרי שמסננים את ההגזמות הפטריוטיות. לפעמים היה נראה שיש לו גם כושר חיזוי יוצא מהכלל. בסרטון הנ"ל הערכתי את נכונותו לעשות דבר כל כך לא פופולארי כמו לייצג את הימין הלבן האנטישמי האמריקני.

  אהבתי

 10. לא מוותר על אף יהודי יהיה מטורלל ככל שיהיה.

  באשר לדמוקרטים, למרות שאני מעריך שזה יקרה מתישהו עדיף לי לדחות את רוע הגזרה כמה שרק ניתן. אין לי חשק להיות ברווז במטווח שלהם. ככל שיעברו השנים או שהפריץ ימות או שהכלב ימות.

  אהבתי

 11. לתמריץ,
  כתבת:
  א. " … אני כן מניח שטירוף של הגירה המונית יוכר מהר. הרי יווצר עומס גדול בערי הגבול.
  בגרמניה נדרשה שנה להכיר בכך שהם הגזימו לחלוטין…. "
  —————-
  ראשית – המתנגדים להגירה המונית והמסויגים ממנה הם הראשונים להכיר בנזקיה.
  בכך. אבל האחראים הראשיים לגל ההגירה, ותומכיה הנלהבים ביותר, עדין מתקשים להודות בטעותם.
  שנית, גם אחרי שרוב הציבור צעק "די!!!" – ההגירה לאירופה עדין ממשיכה. בסך הכל הואט קצב הגידול שלה. היא לא הפסיקה לרגע. רק בשבוע האחרון מפורסם שאיטליה מנסה לעצור את המשך ההגירה – וכושלת בכך פעם אחרי פעם. ובמקביל להסתננות קיימים לחצים המוניים לאיחוד משפחות עם קרובי המשפחה ב"מולדת הישנה" ורצון להינשא דווקא עמם. חשוב לא פחות הוא שהקצב הגבוה של הילודה הטבעית של המהגרים החדשים מגדיל עוד יותר את קו התנופה.
  ***
  לא שמעתי מעולם על מדד של מספר השנים הנדרשות לתשלום על החלטה גרועה – מהרגע בו החליטו סוף סוף לבטלה.
  אבל מאוד חסר לי מדד שכזה.
  אני מניחה שהשפעת החלטות מיסוי גרועות, לדוג' החלטות שמבריחות משקיעים, תבוטל מעצמה לאחר שנים בודדות.
  את מחיר החלטה לתת קביעות לעובדים, בארגון המתקשה לפטר עובדים קבועים, יהיה צורך לשאת במשך כמה עשרות שנים. אבל השלכותיה מוגבלות.
  החלטה על עידוד ילודה ו/או על מניעת הפלות בשכבות מצוקה, שעלולה להגביר את אחוז נתמכי הסעד ולאחר כ 15 שנים גם את הפשיעה, יהיה צורך לשלם לפחות 80 שנה מרגע הכניסה להריון.
  אבל נראה לי שאת מחיר החלטה לפתוח שערים לגלי הגירה מסיביים יאלצו לשלם ובכבדות הרבה יותר ממשך חיי אדם אחד. לכל מהגר שכזה יש המוני קרובי משפחה בארץ המוצא + יהיו כנראה ילדים, נכדים ונינים.
  מכאן שהנזק שעלולים לגרום תומכי הגירה נלהבים מדי – עלול להיות נזק כבד ולדורות רבים. במקרים רבים – נזק בלתי הפיך.

  #########

  ב. " … אבל ההגירה לארה"ב אינה מוסלמית אלא היספאנית. אין הרבה ראיות למיטב ידיעתי שמיעוט היספני במדינה לבנה הוא נזק גדול מבחינת פשיעה או טרור."
  ———————
  לעניות דעתי (ואיני מצטנעת) לגבי העולם ההיספני – הם מאלופי העולם ברמות הפשיעה האלימה (רציחות, חטיפות אנשים לצרכי כופר, שוד אלים וכד') . חלק גם מייחסים להמונים עמים אלו אינטליגנציה נמוכה משמעותית מ 100.
  האליטות שלהם, גם בשל מורשת התרבות הספרדית והפורטוגזית, נתפסות כמנהלות מאוד לא יעילות ו/ או כמצטיינות ברמת שחיתות מאוד גבוהה ואפס התחשבות בכפיפותם לחוק ובטובת הכלל. אפילו העבדות במדינות אלו נמשכה זמן ממושך יותר מבארה'ב.

  בהנחה שהפליטים והמהגרים סוחבים בתרמיל הגב שלהם את זרעי התרבות האחראית לרצונם לברוח מארצות מוצאם – ההיספנים אולי פחות גרועים מהמוסלמים. טרור כמעט ואין אצלם.
  אך גם הם אינם מציאה גדולה למדינת עולם ראשון.
  מאוד לא סביר שהם יעזרו להצעיד את ארה'ב קדימה, להתמודדות עם אתגרי המאה ה 21. הם כנראה רק יצעידו אותה אחורה.

  לראייה מה שקורה במדינת קליפורניה. עפ'י דיווחי פרופ' הנסון.

  אהבתי

 12. השנה אולי יגיעו לאיטליה בקצב הנוכחי 6,000 מהגרים דרך הים. ב-2016 היה מדובר על כמעט 200 אלף. לזה ששר הפנים שם הוא סאלביני יש השלכות.
  מדינות שבהן היספאנים הן רוב הן מדינות מזעזעות אבל כמיעוט בארה"ב הפשיעה ההיספאנית אינה גבוהה כל כך ביחס לממוצע. העיר אל פאסו היא אחת הבטוחות בארה"ב.
  אני לא טוען שההיספאנים יהפכו לחוד החנית של התרבות והמדע אבל גם בוחרי טראמפ הווייט טראשים אינם כאלו.

  אהבתי

 13. קמיליה,
  יש עוד הבדל בין היספנים למוסלמים והוא הנכונות להיטמע בארץ הקולטת. ההודים והסינים שמהגרים לארצות הברית משפרים אותה ולא מביאים אתם את התרבות הפוליטית של ארץ המוצא.

  אהבתי

 14. לגמרי אוף טופיק:
  תמריץ, אני זוכר דיון שהיה לנו על הרכב האוטונומי בו טענתי שהתחזיות על הפצה נרחבת שלו בשנים הקרובות הן בלבולי מח.
  והנה ראה מי מסכים איתי: מנכ״ל מובילאיי עצמו!
  https://www.calcalist.co.il/internet/articles/0,7340,L-3765993,00.html
  אני חוזר על ההימור שלי: רכב אוטונומי לא יהיה נפוץ לפני 2030. אולי אפילו אחרי.

  אהבתי

 15. משתמע שהוא אומר שיהיו מוניות אוטונומיות מוקדם יותר. הנקודה אצלו שהשירות יהיה מוניות ולא רכב פרטי.

  אהבתי

 16. כן, אבל בעבר הוא אמר ״2021 היא השנה בה תתחיל פריסה נרחבת של מכוניות אוטונומיות״. הוא עושה ירידה מחושבת מהעץ. קודם כל – רק מוניות. אחר כך – גם לא 2021. וככה נגיע ל 2030 כמו שאני אומר.

  Liked by 1 person

 17. פינת הטרלול האמריקאי
  San Francisco will spend up to $600,000 to paint over historical artwork at a public school depicting the life of George Washington, a mural once seen as educational and innovative but now criticized as racist and degrading for its depiction of black and Native American people.
  https://time.com/5620694/san-francisco-washington-controversial-mural/?fbclid=IwAR2vplEiBbLiFG0wGupyu5SagWkOfK4LhBXHJ9YFMyUe0pe0ZUsaZBgM5-k

  Liked by 2 אנשים

 18. לחייל זקן,

  איני יודעת מספיק על המהגרים מהודו. בכל מקרה נראה לי שיש בחצי יבשת זו מספר תרבויות מאוד שונות זו מזו. כל קסטה היא תרבות אחרת.

  אבל טענתך שהמהגרים מסין למערב אינם מביאים איתם את התרבות של מולדתם – בעייתית.

  המהגרים מסין בהחלט מביאים איתם את החריצות, השקדנות והחסכנות שהתרבות הסינית כל כך מפארת. וגם את התחרותיות האכזרית בינהם והציות העיוור שלהם לדמויות הסמכות.

  זכור לי במעורפל, מאיזושהי אנציקלופדיה לילדים, שהעמים שניזונו בעיקר מאורז היו חייבים להיות מאוד מאוד חרוצים. רוב מי שלא יבוססו במים עד קרסוליהם 365 ימים בשנה – ירעבו לאורז. כנ'ל אם ישאירו על הגבעולים או על הארץ מספר גרגרים.

  לפיכך הרעיון היהודי (ואח'כ הכלל מונותאיסטי) שלכל אדם חופשי /עבד / חיה "מגיע" יום מנוחה אחד מדי שבוע – כל כך זר ומוזר לעמי מזרח אסיה ודרומה.

  מה שדוחף את ההורים הסינים, הדורשים ציות לסמכות וכיבוד המבוגרים (בהתאם לתרבות הסינית), כולל אלו שהיגרו למערב, לדחוף את ילדיהם עד קצה גבול יכולתם. ואפילו יותר. גם על חשבון החופש של הילדים, חיי החברה שלהם והיצירתיות שלהם.
  זו תרבות שמגדלת ילדים צייתניים שהם משיגני – יתר.
  לראיה הספר של הסינית אמריקאית אמא נמרה.

  המהגרים הסינים מהוים אולי משקל נגד רצוי לפינוק היתר של ילדי המערב, והנטייה להפוך אותם לתת-משיגנים. אבל קשה לטעון שהם השאירו אחריהם את התרבות עליה גדלו.

  מצ'ב כתבה על החשיבות האדירה של בחינות הקבלה לאוניברסיטאות סין.

  זו למעשה המורשת המודרנית של הבחינות למועמדים לתפקידי הפקידות הבכירה בסין הקיסרית.
  זו תרבות שהעריכה מריטוקרטיה והתקדמות על פי כישורים – על פני התקדמות על פי קשרים ופרוטקציה.
  בניגוד מדהים לתרבות הלטינית ולתרבות המזרח תיכונית. מה שמלמד שערכים תרבותיים עמוקים לא מתים כל כך מהר.

  בכל מקרה – הכתבה מומלצת.

  https://www.cri.co.il/content/%D7%9E%D7%94%D7%95-%D7%94%D7%92%D7%90%D7%95-%D7%A7%D7%90%D7%95-%D7%94%D7%9E%D7%91%D7%97%D7%9F-%D7%94%D7%90%D7%99%D7%9E%D7%AA%D7%A0%D7%99-%D7%94%D7%A0%D7%97%D7%A9%D7%91-%D7%9C%D7%9E%D7%9C%D7%97%D7%99%D7%A5-%D7%91%D7%99%D7%95%D7%AA%D7%A8-%D7%91%D7%A2%D7%95%D7%9C%D7%9D

  אהבתי

 19. לי.ד. ,

  כתבת: "לא מוותר על אף יהודי יהיה מטורלל ככל שיהיה. …"
  _______________
  ברגע הראשון לא יכולתי שלא להעריך את הטוהרה האידיאולוגית והנכונות לשלם עליה כל מחיר. גבוה כלל שיהיה.

  אבל ברגע הבא מיד קפצו בי כמה הסתייגויות קשות.

  א. כללית, כאדם פרגמטי אני חוששת מטהרנות אידיאולוגית של "יקוב הדין (או העיקרון האידיאולוגי) את ההר".

  ב. הבעייה אינה במטורללים, אלא במזיקים ובמסוכנים.
  האם נועם חומסקי, לדוגמא, הוא יותר מטורלל או יותר מסוכן ומזיק? להערכתי – מסוכן ומזיק.

  במילא נגזר עלינו לסבול בחירוק שיניים מהמוני המטורללים והמסוכנים שקיבלו אזרחות ישראלית כבר ביום היוולדם.
  להערכתי אין לישראל שום צורך להכפיל, לשלש ולהרביע את מספרם ואת כוחם באמצעות יבוא בלתי מסונן של מסות יהודים אמריקאים עוינים.

  ג. הרעיון שבלי שום קשר לכל מה שהם יעוללו ליהודים אחרים ולמדינת ישראל – יסולח להם, והם לעולם לא ידרשו לשלם שום מחיר על מעשיהם ופשעיהם – מזכיר לי את כתבי המחילה מראש, של הכנסיה הקתולית, לפושעים. כולל אופציה לקניית כתבי מחילה גם עבור הפשעים שעדין לא בוצעו.
  (אחת הסיבות להתקוממות של הפרוטסטנטים על הותיקן).

  ברוח השם של בלוג זה – הקבלה הבלתי מותנית בדבר שלך למעשה בונה מערכת תמריצים נוראית.

  אהבתי

 20. פינת הטרלול הישראלי
  צה"ל מתנצל: פעיל חמאס שחוסל זוהה בטעות כמחבל

  אהבתי

 21. חייל
  עניין השופטת שלום לא נראית לי מתאימה לרמת הטירלול הרגילה שאתה מביא. בכותרת זה נראה חזק אבל לפי מה שנראה מהכתבה בסיכומים אין שום חומר חדש שהשופטת לא יודעת אותו. הצדדים כבר טענו את טענותיהם וקיבלו במה הוגנת שבה הציגו את כל טיעוניהם כך שיש בידה את כל החומר להוציא פסק דין הוגן ובסופו של דבר מדובר בכשל ביוקרטי לא משהו שמתקרב למושחת או הגיון מעוות. השופט אורי שוהם ממש הגזים בתגובה שלו. (אומנם בכתבה שם כרכו את הסיפור הזה עם סיפורים על שופטים הבאים עם דעה מהבית – לטעמי ממש לא לעניין)

  אהבתי

 22. משה,
  לשיטתך אין כלל צורך בסיכומים, לשיטתי הליך משפטי חייב להגיע למיצוי מלא (הליך ראוי) אחרת הצדדים או אחד מהם לא מקבלים את יומם בבית המשפט. השופטת הזו עברה עבירה חמורה בהרבה מהשופטת "תראי מופתעת" ודינה חייב להיות סילוק מהמשרה. העובדה שפירסום פסק הדין קדם לשלב הסיכומים אינה מעידה שהוא לא נעשה לפני כן וטענתה שזהו נוהג מקובל חייבת להביא לחקירה (עדיף ועדת חקירה בלתי תלויה) ולמיצוי הדין עם כל שופט שסרח. זו כמובן פנטזיה לא ריאלית שכן לאנשי מערכת המשפט מותר לבצע פרשנות תכליתית לכל חוק והליך ראוי כפי שהדגמת כאן.

  אהבתי

 23. לקמיליה,
  א. אחד הספרים שהשפיעו עלי מאד בנושא היה חסות של סמי מיכאל. אחת הדמויות שם, מורדוך, מתואר כקומוניסט יהודי שהיה בכלא העיראקי המון שנים תחת עינויים. בסוף השתחרר והגיע במטוס לארץ. כשהוא מגיע לפקיד קבלה הוא בטוח שהעובדה שהוא קומוניסט תהיה בעוכריו; האידיאולוגיה שלו מנוגדת באופן ישיר לציונות. אולם אז הוא מגלה שלפקיד הקבלה זה לא משנה. אתה יהודי? הוא שואל אותו. כן, עונה מורדוך בהיסוס ( אני כותב מהזיכרון). אז הכל בסדר, עונה הפקיד. כשפורצת מלחמת יום הכיפורים מתייצב מורדוך נגד צו התנועה הקומוניסטית והולך להילחם למען המדינה שקיבלה אותו וטיפלה בו. סבורני שלקבלה הבלתי מותנית יש כוח גדול מאד שאיננו מעורך מספיק, או אם תרצי, יתרון ההוויה (היהודית) על התודעה (המהפכנית).

  ב. את שואלת האם אקבל גם את נעם חומסקי? התשובה היא בוודאי אבל חוששני שנעם חומסקי ימות בשיבה טובה בארה"ב זקן ושבע ימים. זה לא שהיהודים הפרוגרסיבים עומדים בתור לעלות לארץ ישראל. להערכתי התהליך ידמה הרבה יותר לברית המועצות בשנות השישים והשבעים מאשר לרייך השלישי. יהודים יודרו יותר ויותר מאוניברסיטאות טובות ומגישה למוקדי כוח נחשקים. התחושה תהפוך ליותר ויותר מגעילה כלפי יהודים מצד אחד. מן הצד השני המבוי הסתום שאליו מובילה הפרוגרסיביות שמכרסם בחברה האמריקאית יתברר יותר ויותר. היהודים האמריקאים שיעלו לישראל ויתחילו לראות בישראל פתרון יהיו נטולים תודעה פרוגרסיבית כלשהי בדיוק כמו שהעולים מברית המועצות היו נטולים תודעה מרקסיסטית (השמאל הישראלי הרבה יותר מרקסיסטי בפועל). לכן אינני חושב שאתה צריכה להיחרד מהמחשבה הזו שלי.

  ג.
  ישנם גם השפעות חיצוניות לעליית יהודים לארץ ישאל. חלקם חומריות ברורות כמו חיזוק הישוב היהודי בארץ ישראל, הבאת טכניקות חדשות לארץ ישראל ועוד. כאדם דתי סבורני שיש גם השפעות רוחניות (מילוי הדרישה של כל יושביה עליה ועוד). כשאני מכניס את כל הגורמים הללו פנימה זה נראה לי מספיק כדי להבין מדוע אני בכל זאת בעד.

  אהבתי

 24. אנטישמיות שתפגע ביהודים בארה"ב תפגע מן הסתם גם בקשר בין ארה"ב לישראל ותסכן את ביטחון המדינה עצמה.

  אהבתי

 25. ל י.ד.

  א. סמי מיכאל עצמו היה אמנם חבר המפלגה הקומוניסטית, כמו רבים מיהודי עיראק, אך ליבו תמיד היה במקום הנכון. מהביוגרפיה שלו קל להסיק שהוא חש סולידריות עם בני עמו. וכך גם דמותו של מורדוך בספרו.
  אבל היו גם הרבה מדי יהודים קומוניסטים מסוג אחר.
  לדוגמא, רוב חברי הפקפ ( פלסטינה קומוניסטיקה פרטיי. השימוש באידיש אינו מקרי) תמכו (על פי ההנחיה שהגיעה ממוסקבה) במרד הערבי / "במאורעות" 36-39. כולל ברציחות היהודים ע'י הפורעים הערביים. למרות מס השפתים שכמובן שילמו לגינוי "כל סוגי האלימות של כולם". כולל תמיכה מלאה של הקומוניסטים היהודים במטרת הערבים לעצור את המשך עליית יהודים לשטחי פלסטינה, שעלול לשנות את המאזן הדמוגרפי בתוכה. במקביל הם תמכו בהמשך ההגירה בלתי מוגבלת של ערבים לםלסטינה מכל נארצות השכנות – הם כמובן תמכו.

  רק מיעוט מיהודים אלו פרש מהתנועה הקומוניסטית בגלל הנחייה זו ממוסקבה. השאר מצאו לה צידוקים.
  גם אם אתעלם כרגע מהטענה שהיו חברי פקפ שסייעו לשלהוב הרוחות בחברון לקראת הטבח ביהודים ב 1929 – קשה לי לסלוח לחברי מפלגה זו על עזרתם בעצירת העלייה לארץ בשנים שקדמו לשואה.

  קל להזדהות עם מורדוך ולחבבו, אך פעמים רבות מדי התודעה המהפכנית כן מנצחת את ההויה.
  להתרשמותי הבלתי מאומתת – בעיקר בקרב מהפכנים ממוצא יהודי. אולי ראוי להוסיף – ממוצא יהודי אשכנזי.

  ב. ברור שאני שותפה להערכתך שנועם חומסקי ימות בשיבה טובה, בתנאי שלווה ורווחה, מוקף בעדה גדולה של תומכים ומעריצים מושבעים.
  מאוד מאוד לא סביר שיאלץ אי פעם לבקש אזרחות ישראלית. (אלא אם ירצה בפרובוקציה, בכדי להשתמש בסירוב הישראלי הצפוי לקידום מטרותיו ותדמיתו. מה שיכול להניע אותי דווקא להענות לבקשותיו).
  הבאתי אותו רק כדוגמא למישהו שאני לעולם לא אהיה מסוגלת לסלוח לו.מואני מניחה שיהודים נוספים יתמכו בי בכך. (* מעט רקע עליו, מתוך כתבה של עו'ד אלן דרשוביץ)

  הוא ונורמן פינקלשטין (שני אוטו אנטישמים נודעים) עשו כמיטב יכולתם בכדי לתמוך בחיזבאללה, לשפר את תדמיתו, למנוע את החרמתו ואפילו לסיייע למאמציו לגייס כספים. אותו ארגון האחראי לפיצוץ בנין הקהילה היהודית בארגנטינה ולטבח של עשרות יהודים ארגנטינאים תמימים. רק כיון שהם יהודים.

  אלו לא רק דעות "מטורללות" או חילוקי דעות לגיטימיים – בעיני מדובר בפשעים נגד העם היהודי. ודין פושעים אלו כדין הנאצים ועוזריהם.
  למעשה אני מחמירה אתם יותר מכפי שהייתי מחמירה עם לא יהודים שהיו עושים מעשים זהים. כפי שהתואר "חסיד אומות העולם" ניתן רק לגויים שהצילו יהודים. לא ליהודים שהצילו יהודים.
  אולי לא הוגן אבל הזהות המולדת משפיעה הן על השכר והן על העונש.

  ג. כאדם חילוני, בכלל איני מבינה למה כוונתך בהשפעות רוחניות.
  אבל יתכן ויש לדתיות – חילוניות מובן נוסף, הרלוונטי לדיון זה.
  בעיני כחילונית צדק שלא יבוצע במהלך חיי האדם (בין אם מדובר בעונש צודק או בגמול חיובי צודק) כבר לא יבוצע לעולם.
  יתכן שאדם דתי לא חש בסד זמנים זה. וקל לו יותר להגיד -"היה מגיע לו להיענש , אבל הנקמה לא צריכה להתבצע בידי בן אדם. השם כבר יקום את דמו".
  כחילונית איני מסוגלת להתנחם ב"השם יקום דמו". אני מוכנה לדחות את הנקמה לשעת הכושר, או לוותר על מימושה אם מחירה כבד מדי, אבל קשה לי מדי לוותר עליה לחלוטין.

  אהבתי

 26. מתוך המאמר של עו'ד אלן דרשוויץ
  הפתרון הסופי של החיזבאללה

  " … מטרתו של ארגון החיזבאללה אינה "לסיים את הכיבוש בפלשתין", או אפילו "לשחרר את פלשתין". מטרתו היא להרוג את יהודי העולם. הקשיבו למילותיו של מנהיגו שייח חאסן נסראללה: "אם כל היהודים יתרכזו בישראל, זה יחסוך לנו את הטרדה לחפש אותם בעולם כולו" (ניו-יורק טיימס, 23 במאי 2004). נסראללה הוא אחד האנשים הנערצים ביותר בעולם המוסלמי והערבי היום. היטלר איים איומים דומים במיין קמפף, אבל בדרך כלל התעלמו מהם. לנסראללה יש מוניטין של אדם שמקיים את הבטחותיו.

  כוונות ההשמדה שלו – להרוג דווקא את כל היהודים – הוכחו בשתי אמירות מהזמן האחרון. הוא הזהיר את הערבים והמוסלמים לעזוב את חיפה כדי שהטילים יוכלו להרוג רק יהודים. והוא התנצל על שגרם למותם של שלושה ערבים ישראליים בנצרת, כאשר פגע טיל בעיר המעורבת הזאת. החיזבאללה פעל גם יד ביד עם הניאו נאצים בארגנטינה, כדי לפוצץ את מרכז הקהילה היהודי, שבו נרצחו עשרות יהודים.

  נסראללה הוא היטלר של ימינו, שברגע זה חסר את היכולת המעשית להוציא לפועל את רצח העם שלו. אבל הוא בן בריתה של איראן, שבקרוב תשיג את היכולת לחסל את חמשת מיליוני היהודים בארצנו. שימו לב לדברי נשיא איראן לשעבר על הדרך שבה תשתמש איראן בכלי הנשק הגרעיניים.

  האשמי רפסנג'ני, נשיאה הקודם של איראן, איים על ישראל בחורבן גרעיני, והתפאר שהפצצה תקטול חמישה מליון יהודים. רפסנג'ני העריך שאפילו אם תגיב ישראל בהפצצה גרעינית משל עצמה, תאבד איראן ככל הנראה רק חמישה עשר מליון איש, שלפי דבריו יהיו "קרבן" קטן מתוך מיליארד מוסלמי העולם.

  כעת, שימו לב לדבריו של נשיא איראן הקודם, מחמוד אחמדינג'אד, שמכחיש את השואה הנאצית, אבל קורא לשואה מודרנית ש"תמחוק את ישראל מהמפה". למרות האיומים האנטישמיים לרצח עם, חלק מהשמאל הקיצוני בעולם מעריץ את נסראללה ואת ארגונו העיקש, כמו גם את איראן ונשיאה האנטישמי. לא נראה שהאחרים מתייחסים לאיומיו ברצינות.

  לדוגמא, נורמן פינקלשטיין, אנטישמי ידוע לשמצה, אמר: "במבט לאחור, הדבר שעליו אני הכי מתחרט הוא שלא הייתי חזק עוד יותר בהגנה הציבורית על החיזבאללה, לנוכח האיומים והתקפות הטרור."

  שנאתו של פינקלשטיין ליהודים כל כך עמוקה, עד שהוא רמז שיתכן שאמו, ששרדה את השואה הנאצית, שיתפה פעולה עם הנאצים. אם זה אכן היה כך, נראה ששיתוף פעולה עם הרֶשע זורם אצלם בדם, מכיוון שפינקלשטיין הפך בבירור למשתף פעולה עם הנאציזם והאנטישמיות של החיזבאללה. אתר האינטרנט של פינקלשטיין מלא ביחצ"נות של החיזבאללה, כולל תמלילים עוצרי נשימה של נאומי נסראללה. נועם חומסקי, שפועל בקרבה לפינקלשטיין, אמר לפינקלשטיין שהוא "אדם שיכול לדבר בסמכות ואבחנה רבה יותר בנושאים אלה [ישראל ואנטישמיות] מאשר כל אדם אחר." …"

  https://www.aish.co.il/ci/d/48849872.html?mobile=yes

  אהבתי

 27. קמיליה,
  התמיכה של חברי הפק"ק במרד הערבי מוסברת לאור האמונה שלהם שמה שגורם למריבות לאומיות זה השלטון הקולוניאלי וכי אם יוסרו הכבלים הקולוניאלים תשרור באזורנו אחווה ושלום. השמאל לא האמין שהערבים שונאים את היהודים בלי קשר למשטר הקולוניאלי. מכאן הזעזוע של עורכי קובץ שיח לוחמים מהדברים של נפתלי בר אילן:
  "אם מצרי אחד מעז לעמוד על הגבול, אז הוא רוצח מנוול. הוא שותף לפשע היסטורי. ובשבילי מצווה להרוג אותו ואת כל השיירות לפזר במדבר סיני. ואלה שבורחים – להרוג אותם, לפני שהם מגיעים לתעלה בכלל".

  הישראלי: היכן אהבת האדם של היהדות?

  בר אילן: "יש אהבת אדם, אבל לא לאחד שבא לרצוח אותי… מצד אחד אנחנו בוכים על החברים שלנו ומצד שני אנחנו אומרים:… רחמנות… מצרים… בורחים יחפים… ניתן להם לברוח. ולי זה ברור שזו סתירה גלויה בין שתי הגישות. הרגשות הרחמנות הן לדעתי מזויפות. ומתוך זה גם יש לנו תסביכים".

  אם החיילים הערבים הפשוטים הם מנוולים ובעצם שותפים למטרות של הפיקוד העליון ורק רוצים לשפר את מעמדם בתוך הפרמידה אז כל החלומות של השמאל על שלום עולמי שיקום עם נפילת המדכאים שייכים לאספמיה.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: