ביבי, הזדרז

אם תוצאות הבחירות יהיו בערך לפי הסקרים האחרונים, המפלגות החרדיות יעמדו בפני דילמה אכזרית. אביגדור ליברמן צפוי לקבל מספר מכובד של מנדטים שיאפשר לו לחסום הקמת ממשלה ימנית עם חרדים. האלטרנטיבה היחידה שתיוותר תהיה הקמת ממשלת אחדות בלי חרדים. או שלא – בעצם תהיה קיימת אפשרות נוספת: הקמת ממשלת שמאל עם חרדים, אולי אפילו על בסיס תמיכה מבחוץ של המפלגות הערביות. ביבי ונתן אשל הרי נתנו לאחרונה לגיטימציה להישענות קואליציונית על הערבים.

כאשר החרדים יבינו שכניסתם לממשלת שמאל היא התסריט היחיד שבו הם חלק מהממשלה, מתקציביה ומחוקיה – תיווצר מבחינתם הצדקה לתמוך בכזו ממשלה. בני גנץ הוא פוליטיקאי כלבבם ולא אמורה להיות להם בעיה מיוחדת לכהן תחתיו. הם לא יצטרכו להצביע עבור יאיר לפיד כראש ממשלה. מה אכפת להם שיכהן כשר חוץ. נכון שלא יפה לזרוק את ביבי בשעתו הקשה. אבל גם שמעון פרס בשעתו "שלח להם מאפיות", ותמיד יצא נבגד. האינטרסים חשובים מהכול ולבחירות חדשות לכנסת ה-23 כבר לא יהיה שפוי ללכת.

גם עבור כחול לבן זו תהיה דילמה ואולי אפילו טרגדיה. יאיר לפיד יקריב את חלק הארי של היוקרה הפוליטית שלו כשיהיה שותף לכינון ממשלה שתהיה מבוססת על סחטנות חרדית. ברם, הפיתוי להפוך את כחול לבן למפלגת שלטון יהיה גדול מאוד.

כמו בשוק המניות או במשחק השחמט כולם יכולים לחשב את המהלכים העתידיים מראש ולפעול בהתאם כבר בהווה.  יהיה לנתניהו קשה מאוד להקים ממשלה, אפילו ממשלת אחדות, אחרי הבחירות. עליו להנחות את הפרקליטים שלו להשיג עם מנדלבליט הסדר טיעון ומהר.

65 תגובות על ״ביבי, הזדרז״

 1. אנחנו שלושה חודשים לפני הבחירות, כך שאין טעם להסתמך על הסקרים.
  בבחירות האחרונות חזו הסקרים למפלגת העבודה 14 מנדטים ולימין החדש 7 מנדטים.
  אילו מינה צמח הייתה מגיבה לפוסט היא גם הייתה מסבירה שאין טעם לסמוך גם על הסקרים שנערכים בערב הבחירות,
  כי "הבבונים מהימין" מרמים אותה…
  ליברמן הוא בלון (תרתי משמע), וכל ילד יודע מה סופו של כל בלון.

  אהבתי

 2. מה יהיה אם הליכוד וכחול-לבן יחליטו להקים ממשלה בלי חרדים ובנוסף יצרפו אילהם עוד מפלגות שיוצאות נגד החרדים כמו ליברמן ומרץ?
  מה יהיה אם במקרה כזה תחליט הממשלה על חוקים כמו: אוטובוסים בשבת בכל מקום, התר לכל אחד לפתוח מסעדה לא כשרה, להתיר נישואין דרך מוסדות המדינה החילוניים, לקבוע שגרושין יערכו אך ורק ע"י בתי משפט חילוניים (בקצור לשבור לחלוטין את הסטטוס-קוו)?

  אהבתי

 3. זה פנטזיה חילונית.. לא מאמין שהליכוד יפנה כך נגד שותפיו הטבעיים. נ.ב. איזה איסור יש על פתיחת מסעדות לא כשרות?

  אהבתי

 4. דבריך הם תערובת של הערכת המצב ו wishfull thinking. קצת קשה להתנבא כשמושפעים מתקוות. זו הסיבה שאתרי ההימורים על פי רוב לא מדייקים. כשאתה מהמר על קבוצת ספורט אתה אוהד שלה, כשאתה מהמר על סוס אתה אוביקטיבי כי אינך מעורב אבל לכן גם הניחוש שלך איננו מבוסס על ידע וחסר ערך.
  קשה להאמין שמפלגה תחשוש להצטרף לקואליציה בלי הדתיים מתוך פחד שהדתיים יזכרו להם בעתיד את הבגידה. מאחר והאופציה לצרף את המפלגות הערביות לא היתה קיימת האפשרות להקים קואליציה חייבה או התאחדות עם הדתיים או קואליציה של שמאל וימין. האם משהו השתנה? ישתנה? המפלגות הערביות קיצוניות מבעבר, האם העם יקבל קואליציה ובה מרץ וערבים?
  אפשר להניח שהמפלגות הדתיות יתחזקו בעתיד ולכן קימות רק האופציות הבאות, או התאחדות של הימין עם הדתיים ללא ליברמן, בהנחה שליברמן יציג תנאים שימנעו אותו מלשבת עם הדתיים, או התאחדות של הימין עם כחול לבן, אבל לא בהרכבו הנוכחי. כנראה שנתניהו מקווה שכחול לבן יחלש או יתפרק. בהרכבו הנוכחי לא ניתן להגיע להסכמים אתו.
  ממשלת חרדים עם כחול לבן בתמיכת הערבים הפסיבית מבחוץ לא סבירה. כולם הפכו קיצוניים יותר בדעות שלהם ופשרות קשות יותר מאשר בעבר. זוהי אגב סיטואציה שקיימת בהרבה מדינות אירופאיות לאחרונה לא רק אצלנו.
  לפיד הוכיח בגרות פוליטית, הוא הסכים לפנות את מקומו בהנהגה במפלגה שהוכיחה את עצמה בעבר לנעלם כמו גנץ. יתכן שהוא יבין לאחר הבחירות הבאות שעדיף לו לשבור את הכלים ולהצטרף לממשלה עם דתיים מאשר להמשיך את המצב המשונה של אין הכרעה. נסיון העבר אומר שמפלגת כחול לבן תחלש ככל שהזמן יעבור.

  Liked by 1 person

 5. רותם, כל ניבוי הוא מוגבל מטבעו אבל לאור ההנחה שהמפלגות לא יסכימו בשום פנים ללכת לבחירות נוספות, ייתכנו דברים מפתיעים בכנסת הבאה.

  אהבתי

 6. מאז שלא הצליח להקים ממשלה סופו הפוליטי של ביבי הוא רק ענין של זמן. ליברמן הראה לו את הדלת (וגם יקבל את הקול שלי אחרי שהצבעתי לליכוד גם בבחירות האחרונות).
  ביבי מנסה להאחז בקרנות המזבח, למרות שהמהלך הנכון מבחינתו הוא מה שאתה מציע. בהסתמך על זה שהיועצים הקרובים אליו הם אישתו ובנו הבכור, לא נראה לי שהוא יקבל את הצעתך, תמריץ.

  Liked by 2 אנשים

 7. חלון ההזדמנויות (הצר) שהיה לנתניהו להגיע לעסקת טיעון כבר נסגר ממזמן. הוא סגר אותו בעצמו, אט אט בכל פעם שהצהיר "לא היה כלום כי אין כלום", וטרק אותו סופית כשהחליט על הקו שליאת בן-ארי ושי ניצן תפרו לו תיקים.

  זה עץ גבוה מידי, גם ליועץ מפנק כמו מנדלבליט. הרי הוא מכיר היטב את הקליינט ויודע ששניה אחרי עסקת טיעון נתניהו יצא כמנצח לתקשורת, ויספר על איך בישראל הורידו ראש ממשלה מהשלטון ע"י פתיחת חקירות ואילוצו לא לרוץ בבחירות. מול האינטרס הציבורי של לעשות ככל הניתן כדי להימנע מהמצב בו מעמידים ראש ממשלה לדין (=עסקת טיעון) יש אינטרס ציבורי שהדברים יתבררו בבית המשפט, ללא שום הנחות, והציבור ייווכח אם "לא היה כלום כי אין כלום" ואם תופרים בישראל תיקים כדי להוריד ראשי ממשלה. אני חושב היועמ"ש מבין את זה, ולא יסכים לדון באופציית עסקת טיעון.

  אהבתי

 8. קומיסר פרסם מודעה תמימה שהציעה מתקן ייבוש כביסה הפועל אך ורק על אנרגיה סולארית במחיר מבצע של 49.95 דולר ליחידה. "מוכח מדעית", פסקה הפרסומת. "שיטת דור החלל. שימוש מוחלט באנרגיה סולארית". הפתיים שהזמינו את המוצר, קיבלו כעבור חודש חבילה בדואר ובתוכה חבל כביסה.
  אראל סגל על ברק
  https://www.israelhayom.co.il/opinion/669315?fbclid=IwAR27-MKPLllhUrvSm7T_N77o5-tPqxNOTyeIc4l-sEFxqy4UL41B0gFo1Do

  אהבתי

 9. האם יש סכוי שנתניהו אומנם יצא זכאי ב 100%? או לא אשם מחוסר הוכחות? עם מקסימום נזיפה על חוסר תום לב?

  אהבתי

 10. האופציות שהוזכרו כאן נראות לי בעלות סיכוי נמוך. נתניהו מושקע מדי במהלך הנוכחי שלו בשביל לבקש עסקת טיעון, החרדים יורידו את הראש ולא ילכו עם יש עתיד יחדיו (ממשלה שחייה קצרים ביותר ולאחריה הם יחזרו ובגדול כמו בפעם הקודמת). יאיר לפיד לא יוותר על שמו ולא ילך עם החרדים, ולא ביבי ולא גנץ יקימו ממשלה עם הערבים.
  האופציה הנראית לי קרובה למימוש היא שנגיע שוב למבוי סתום ואז הקולות בתוך הליכוד יפעלו להחלפת נתניהו.
  יצר השלטון של הליכוד לא פחות מהתשוקה לתקציבים אצל החרדים, ואף יותר.

  Liked by 1 person

 11. יאיר, אכן גם אפשרות סבירה.. הבעיה שהליכוד תנועה עם מוסדות מסודרים ועם ציבור מצביעים שעדיין אוהדים את ביבי.

  אהבתי

 12. התמיכה הרחבה לסער בקרב מתפקדי הליכוד בבחירות האחרונות למועמדי התנועה, מוכיחה שגם ציבור האוהדים (שתומך בביבי בגלל נצחונותיו ו"קסמיו") מבין את הבעיתיות והוא הכין חלופה. היחידים שיעשו בעיות הם התומכים האידיאולוגים כדוגמת כותבי אתר מידה וריקלין.

  אהבתי

 13. הנושא של החלפת נתינהו כראש הליכוד ממש לא פשוטה. גם למי שברור שנתניהו מהווה כעת נטל על הימין (ואני מניח שרוב הימין חושב כך) בסופו של דבר הסיבה העיקרית שהוא נטל נגרמה על ידי התקפות השמאל. אז יש כאן גם בעיה ערכית לא לתמוך בו מול השמאל וגם טקטית זה ישדר למנהיג הימין הבא שחשוב מאוד למצוא חן בעיני השמאל. מצד שני עם זאת שהתקפות השמאל עליו מנופחות ומרושעות הם נאחזות בהתנהלות קלוקלת של נתניהו – אומנם התנהלות קלוקלת זו רחוקה מאוד מאיך שמצייר אותה השמאל אבל היא בהחלט אינה מעוררת נחת. גם ההתנהלות של נתניהו מול מערכת המשפט שכל עוד היא לא תקפה אותו אישית אף שהיא גרמה נזק לימין ולאחרים המוטו שלו היה ‘להגן על מערכת המשפט’ לא מעוררת רצון לעמוד מאחוריו. כנ’ל בנושא התקשורת במקום לפעול לתקשורת חופשית הוא לא פעל כלל לתקשורת חופשית אלא להכניס קצת תקשורת אוהדת ביבי. האירוניה בכל זה שלדעתי אם ביבי אכן יפול זו תהיה מכה קשה לשמאל – הרבה ממצביעי לפיד וכחול לבן אינם ממאמיני חזון השמאל אלא משוכנעים שביבי מושחת וכשסער יהיה בראש הימין הם יצביעו ליכוד.

  אהבתי

 14. שמעתם על המטבע הקריפטוגרפי החדש של פייסבוק (קוראים לו ליברה).
  פייסבוק יחד עם עוד כמה חברות ענק (משהו בין 28 ל-100 חברות) תכניס אותו לשוק בשנת 2020.
  לדעתי כדאי לכתוב עליו משהו.

  אהבתי

 15. הסולידית קצת מסכימה עם תמריץ :"הסיבה העיקרית שאני לא כותבת על ענייני מאקרו היא שלא נכון לבחון את ההתנהלות הכלכלית של ממשלות דרך הפריזמה של משקי הבית, ולהיפך. המשוואה פשוט לא עומדת. ממשלות אינן צריכות לאמץ “חיסכון אגרסיבי”. בשונה מבני אדם, הן אינן מזדקנות, אינן נדרשות לחסוך לגיל פרישה, ומסוגלות להגדיל את הכנסותיהן באופן מעורר קנאה (דרך מיסוי האזרחים ו/או הדפסת כסף). למעשה, ממשלות לא נדרשות לפרוע את חובותיהן כל עוד התוצר שלהן צומח בקצב מהיר מהחוב, כלומר, כל עוד יחס החוב-תוצר נמוך." ועם זאת תוקפת חזק את כחלון https://www.hasolidit.com/%d7%93%d7%94-%d7%9b%d7%97%d7%9c%d7%95%d7%a0%d7%99%d7%96%d7%a6%d7%99%d7%94

  Liked by 3 אנשים

 16. מערכת וואלה יודעת איך מטפלים בחסימות כבישים:
  מאות מתלהמים ישתלטו לכם הערב על הכבישים והצמתים וימנעו מכם להגיע הביתה. אולי הגיע הזמן להראות להם מי יותר חזק?
  https://news.walla.co.il/item/738864?utm_source=facebook&utm_medium=sharebutton&utm_term=social&utm_content=facebook&utm_campaign=socialbutton&fbclid=IwAR194uOvQXX5sBoyOrD0TtVSMq7JG2yzU4KU08bN0FaaejUhk9H8dzbV2Ik

  אהבתי

 17. בושה של משטרה, בושה של ממשלה. באיזה מדינה מתוקנת מרשים לחסום כבישים כל שני וחמישי? יש דרך למחות באופן חוקי. לא פלא שכשנותנים לחסום כבישים בסוף ישרפו ניידות משטרה ויפגעו באזרחים תמימים. הרשויות יתעוררו רק כששוטר יעבור לינץ' ויהרג או כשהמוחים ישתמשו בנשק חם?

  אהבתי

 18. שני הצדדים של המשוואה בידי המשטרה: גם הגזענות והיחס כלפי אתיופים, וגם אוזלת יד כנגד מפגינים אלימים.
  והמקור לשניהם אחד הוא: תפיסת יחסי הכוח בראשם של שוטרי המשטרה. מי שחש שהאקדח שבידו נותן לו עדיפות על-פני הצד שכנגד, ידו תהיה קלה על ההדק, וכאשר המשוואה מתהפכת הוא יעמוד מן הצד ולא יתערב בהפגנה אלימה.
  ועדיין, גם אם קל להאשים את המשטרה, זאת סוגיה ציבורית כואבת מאוד. משהו יותר גדול ממשטרת ישראל, ובטח משוטריה.

  Liked by 1 person

 19. ולחסום כבישים במחאה על הרג אנשים זה לגיטימי ביותר (אם הירי המשטרתי אכן היה כטענת המוחים, ואם הם צודקים שמדובר בעניין שיטתי והדיר).

  אהבתי

 20. א. מה שצאצאי ילידי אתיופיה עשו אתמול אינו 'הפגנה'. אלו היו "התפרעויות אלימות". או "פוגרומים". בכוונה תחילה ובמודעות מלאה הם סיכנו חיי אדם.
  לאמבולנסים שנתקעו שעות בפקקים בדרכם מ/אל חולים אנושים, יש מחירים פוטנציאלים כבדים. בעיני הם קרובים יותר לרצח בכוונה תחילה מאשר להריגה לא מכוונת.

  מכאן שטענת המשטרה שתאפשר חסימת צירי תנועה "אם החסימות לא תגלושנה לאלימות" – לוקה בסתירה פנימית. עצם חסימת ציר תנועה היא בעיני פעולה אלימה.

  אני מסוגלת לקבל, אם כי בקושי, חסימת צירי תנועה ל 60 שניות לאחר רצח אדם, כמעין מקבילה למשך עמידת הדום בצפירה לזכר נרצחי השואה או נופלי צה'ל. הייתי יכולה להתייחס לכך כהפגנה כמעט לגיטימית. אבל לא לשנייה אחת יותר.

  חשוב לי להבהיר שבכך אני מתייחסת בשיוויון מוחלט לכל המעוניינים לחסום צירי תנועה. בין אם סיבותיהם מוצדקות בעיני ומעוררות בי אמפטיה והזדהות ובין אם את ההפך המוחלט: מפגיני ימין, מפגיני שמאל, חרדים מפלג כזה או אחר, ערבים, נכים, צאצאי אתיופיה, צאצאי סקנדינביה, עובדים זרים, מפגינים נגד העובדים הזרים ועוד ועוד ועוד.

  העובדה שהמשטרה לעיתים מאפשרת לחלקם לחסום צירי תנועה – היא בעיני אחת מתעודות העניות של המשטרה. לאחר היווצרות תקדימים – קשה מאוד לשנותם.

  אהבתי

 21. (המשך)

  ב. לא טרחתי להקדיש זמן וחפש נתונים קשים על חיי העדה האתיופית בישראל ובאתיופיה – אבל מאוד קשה לי לקבל תיאורי מציאות וטענות שאני חושדת שהן מגמתיות, מעוותות ואפילו שקריות.

  נדמה לי שבכל מה שקשור לעדה האתיופית – מנסים להאכיל אותנו במנות גדושות של מניפולציות שקריות.
  אם תחושותי אלו נכונות – אני מאשימה בכך גם את הנהגת העדה הזו בישראל.

  לדוגמא:
  1. אנחנו סובלים מ"שיטור יתר" הנובע מגזענות + "נטפלים אלינו רק בגלל צבע העור השונה שלנו"
  ———————–
  למיטב ידיעתי אחוז העצירים והאסירים בני העדה האתיופיות גבוה משמעותית מהאחוז שלהם באוכלוסייה. איני זוכרת האם מקבלי המקום הראשון (והמביש) בתחרות זו הם בדווים או אתיופיים – אבל ברור שהאתיופים והערבים הם המתחרים על המקומות הראשונים.
  בצה'ל אין כל ספק. החיילים האתיופים זוכים למקום הראשון (ביחס לגודלם מקרב המתגייסים) בשיעור העריקים, הנפקדים, מסרבי הפקודה, המעורבים בקטטות אלימות ועוד ועוד ועוד.

  חשוב לדון ממושכות בסיבות לתופעה זו
  (לדוגמא:
  – הקשר בין פשיעה לבין הגירה,
  – הקשר בין הגירה לבין גירושים ואח'כ בין משפחות חד הוריות לבין פשיעה,
  – גודל הפער בין אזורים כפריים באפריקה לבין מדינה מערבית עירונית,
  – עוצמת הפטריאכליות האתיופית ומכאן ערעור מבנה המשפחה לאחר העלייה לארץ שפוגע בעיקר בגברים ועוד)
  אבל ברור לי ש"שיטור היתר" אינו נובע *רק* או בעיקר מצבע העור.

  2. "לא עלינו לארץ כדי שירצחו פה את הילדים שלנו" + "אנחנו פוחדים לתת לילדים שלנו לצאת לשחק מחוץ לבית".
  ____________________
  למיטב ידיעתי בחמש השנים האחרונות שוטרים לא הרגו / רצחו אלפי צעירים אתיופיים. גם לא מאות. אפילו לא עשרות. מדובר במקרים ספורים שניתן למנותם על אצבעות הידים.
  יותר מכך, נדמה לי ששיעור הרציחות למאה אלף גבוה באתיופיה פי שלושה (לפחות) מאשר בישראל. מכאן שהעליה לארץ כנראה הקטינה משמעותית את סיכויי הצעירים האתיופיים מלהירצח. שלא לדבר גם על סיכויי המוות ממחלות שונות.

  .

  אהבתי

 22. ניתוח של המקרים שבהם שוטרים הרגו צעירים אתיופים מלמד שתמיד הייתה זו סיטואציה קשה ואלימה שהשוטרים מצאו עצמם בתוכה.

  Liked by 1 person

 23. חושב בקול,
  אז מה כן מאפשר לדעתך לחסום כבישים?
  ערך הנסיעה החופשית מעל לכל?

  אהבתי

 24. יאיר,
  מותר לחסום כבישים כדי לפתוח ציר פינוי לאמבולנסים במקרה של ארוע רב נפגעים. מותר גם לחסום כבישים כאשר כושים שאולצו על ידי הכובש הציוני לעזוב את הסביבה הילידית התומכת בה היו אדונים כדי להפוך לקורבנות אפרטהייד אשכנזי רוצים לתת ביטוי לזעמם המוצדק ולממש את זכויותיהם הילידיות.

  Liked by 1 person

 25. האם בכל העולם מהגרים ממוצא אפריקני משתלבים נהדר ורק פה השופטת ריבי צוק מנעה זאת? אני בספק.
  המיוחד בישראל הוא שפה עולי אתיופיה הם חלק מהאתוס הלאומי. זה לא היה קונצנזוס בעבר. השר יוסף בורג התנגד בתוקף להעלאת ביתא ישראל. אבל השקפת הרב עובדיה גברה והיום אין מי שיעז לרמוז אחרת.

  אהבתי

 26. תמריץ,
  אחרוני ביתא ישראל עלו לפני 30 שנה. מי שהובאו מאז לישראל הם גויים גמורים המהווים היום קרוב לחצי מהקהילה. המהגרים הניגריים לארצות הברית מצליחים מאד ומשאירים אבק לכושיי אובמה כבר בדור ראשון

  אהבתי

 27. מערכת החינוך הגבוה בארה"ב קולטת לא מעט סטודנטים מהעולם השלישי. אנשים שמהגרים לאמריקה כדי ללמוד באוניברסיטה טובה יצליחו מאוד.. אי אפשר להשוות זאת לקליטה המונית ולא סלקטיבית של אוכלוסיה.

  אהבתי

 28. חייל,
  מה הקשר בין מה שהבאת (שאני מסכים שצריך לפזר את בני העדה האתיופית) לבין מה שאני טענתי.

  ולמה נמחקה התגובה הקודמת שלי אליך??

  אהבתי

 29. יאיר,
  מדובר בגישה פטרונית של הממסד (ושלך?) שעל פיה האתיופים לא אחראים למעשיהם ומכאן שמותר להם לחסום כבישים, לתקוף שוטרים ואזרחים עוברי אורח (להכות ולרצוח את נשיהם) בלי לתת את הדין. חלק גדול מהם חסרי כל זיקה ליהדות ולישראל ויחד עם אירגוני שמאל ישראליים שמחקים את התרבות הפרוגרסיבית במימון יהודים אמריקאים התופעה של אימוץ התרבות השחורה האמריקאית (BLM) היא בלתי נמנעת. לצערי, המשטרה לא מפעילה כלפיהם שיטור יתר אלא שיטור חסר ויש לצפות להתגברות עבריינות הנוער בקרבם וליצירת גיטאות של שחורים בסגנון האמריקאי. שאל את עצמך האם היית מתפרע בכבישים אם שוטר שנמצא עם ילדיו הקטנים בגן משחקים היה יורה בבריון אשכנזי אלים (תיקי אלימות רבים ומנוע גיוס) שתוקף אותו יחד עם חבריו בגן משחקים לתינוקות. לו אני הייתי מותקף כך באופן כזה שמסכן את ילדי הייתי יורה להם ישר בראש ואחר כך מוודא הריגה.

  אהבתי

 30. תמריץ,
  אכן אני זה שלא שלח את התגובה וחשב שעשה זאת.

  חייל,
  נתחיל בתגובה שחשבתי ששלחתי לך. היחס הזה באמירתך "כושים" נראה לי מאוד לא נכון. אם הכוונה שלך רק לצבע עורם השחום – בסדר. אם הכוונה ליחס מזלזל – אני חושב שהתגובה הזאת מלמדת יותר עליך מאשר עליהם. אני רואה בהם יהודים. נכון שעלו רבים שאינם יהודים – אבל כיצד מהסתכלות עליהם במהלך ההפגנה, אתה יודע לקבוע מיהו יהודי ומי לא?

  כבר בתגובות ישנות שלי בבלוג הלנתי על אימוץ התרבות השחורה בקרב ילידי אתיופיה. אני מאוד מצר על-כך. הכיוון שהם צריכים ללכת בו הוא הסתכלות על עצמם כחלק אינטגרלי מעם ישראל. הכיוון האפרו-אמריקאי יפגע בהם ובנו קשות !!! (ולא נראה לי שיהודים אמריקאיים פרוגרסיבים קשורים לזה. אתיופי ממוצע לא מכיר אותם ולא מושפע מהם. אני לא חשוד באהדה ליהודים אמריקאיים רפורמיים והם אשמים בדברים רבים, אבל לא הייתי זורק עליהם את הבעיה הזאת).

  אין לי שום גישה פטרונית כלפי אתיופים. אם מישהו מהם תקף שוטרים ואזרחים – שייתן את הדין בדיוק כמו כל אחד. להיפך, אני רואה בהם אחראים למעשיהם ואני חושב שמכאן גם מגיעה ההפגנה שלהם (שגלשה לפסים אלימים והמשטרה צריכה לטפל בזה).
  האם המשטרה באמת מתנכלת להם? מהיכרות שלי עם שוטרים נראה לי שכן, אבל אני לא יכול לשפוט.
  אם אני הייתי חוסם כבישים (ללא פגיעה ותקיפה של אזרחים או שוטרים)? אם הייתי אתיופי שחושב שבנו נמצא בסיכון בגלל שהוא אתיופי – אז כן. הייתי חוסם כבישים. חד וחלק.

  Liked by 1 person

 31. אני לא חושב שיש עדות ששוטרים יורים סתם באתיופים. בכלל השימוש של שוטרי ישראל בנשק חם נראה מרוסן למדי.
  נראה לי שכן יש עדויות להתנכלות והצקה מתמידים של המשטרה לאתיופים. אבל לא ברמה קטלנית.

  אהבתי

 32. למשה:
  אני שמח שהסולידית הבחינה שחוב ממשלתי זה חוב שלא צריך לפרוע אותו.
  כלומר זה לא איזה עול או חוב שאנו מורישים לדורות הבאים. גם הם לא יצטרכו לפרוע אותו כפי שבמשך 70 שנה אף ממשלה לא נדרשה לפרוע את החוב (במדינות אחרות כבר יותר מ-100 שנה איו הן נדרשות לפרוע את החוב).
  לא רק זה. צריך לציין שכל שנה יש גרעון. גרעון פרושו שהחוב לא רק שלא נפרע אלא גדל והולך.
  אוסיף ואומר שהחוב הממשלתי זה סתם פיקציה.
  יותר מזה הממשלה רוצה לשמור על גרעון של 60% מהתוצר אבל גם בזה אין צורך. מדינות רבות הן בגרעון של מעל 100% ותושביהם חיים טוב מאוד. גרעון של 100% בישראל פרושו תוספת של 520 מיליארד שקל לתקציב.

  אהבתי

 33. יאיר,
  מה יהודי באתיופית עם קעקוע של צלב? חבר הכנסת מטעם הליכוד, אברהם נגוסה, היה בעברו פעיל של המיסיון הנוצרי ואנשי ביתא ישראל הזהירו מפניו. רוב הקייסים התנגדו להבאת הפלשמורה (הם אינם זכאי עלייה לפי חוק השבות והם מובאים לארץ בעלויות אסטרונומיות מכח החלטת ממשלה). "כושי" הוא המונח העברי לאדם שחור. זו פרקטיקה בולשביקית להשתמש בהבניית שפה ככלי נשק וחבל שאתה משתף עם זה פעולה.
  קרא כאן על נגוסה: http://archive.is/45gD1#selection-1387.10-1387.24
  וכאן על גישת ביתא ישראל לפלשמורה:
  3 .בקרב בני הפלשמורה אין "חסרי דת" בלבד, אלא ישנם גם נוצרים אשר מבקשים לעלות לישראל תוך יצירת מצג שווא של יהדות וגיור:
  א. דני אדמסו, מנכ"ל האגודה למען יהודי אתיופיה, חשף כי לאחר עליית בני הפלשמורה רבים מהם ממשיכים לשמור את שייכותם לנצרות, הולכים לכנסיות וחוגגים את החגים. עוד הוסיף כי אמנם בעיני הציבור בישראל כל יוצאי אתיופיה נתפסים כמקשה אחת, אך באמת בניגוד לקהילת "ביתא ישראל" בני הפלשמורה מגיעים מתוך שיקולי נוחות ולא בגלל הזהות היהודית.
  ב. ב-2007 התכנסו ברחובות ראשי הקהילה האתיופית בישראל, לכנס תחת הכותרת "למגר את תופעת המיסיון בקהילה". בכנס, קראו ראשי העדה לעצור את עליית הפלשמורה, אשר רבים מהם חזרו לנצרות והקימו כנסיות ביפו, ירושלים ורחובות. לדבריהם, עליית הפלשמורה היא המשפיע העיקרי לחדירת המיסיון לקהילה.
  ג. הרב יצחק זגיה, רב הקהילה ברחובות: "ישראל מעלה אזרחים אתיופים נוצרים רבים שמתחזים לפלשמורה, למרות שאין להם שום זיקה לעם היהודי" .
  ד. בעליית בני הפלשמורה ב-2012 ,התקבלו עדויות כי בקרב העולים עלו לפחות חמישה כמרים נוצרים. איש הסוכנות היהודית סיפר כי נמנע מאחד הכמרים ללמד בבית הספר היהודי באתיופיה עקב היותו כומר בכנסיה, ולמרות זאת קיבל אישור לעלות לישראל.
  ה. לאחרונה, בכ"א חשוון תשע"ו (2015/11/3 ) פנה עיתונאי יוצא העדה האתיופית לח"כ אברהם נגוסה, יו"ר ועדת הקליטה, בבקשה לערוך סיור לחברי הוועדה בכנסיות הנוצריות בישראל, כדי להיווכח כי רבים מהפוקדים אותן עלו כיהודים ובפועל חזרו לנצרות. עד כה בקשתו לא נתקבלה ע"י ועדת הקליטה.
  http://docs.wixstatic.com/ugd/0de898_76375d6b053e4de783c08d4123c2b83f.pdf?fbclid=IwAR16krHrGfBZx2OTHVhr38SwK0OaES0-Jvm72EImuLtYzq-l7UcJG3w8zos
  אימוץ התרבות האמריקאית תוך ניתוק מהתרבות היהודית הוא תוצר של העמותות הרבות שהוקמו במימון יהודים אמריקאיים על מנת להעסיק אקדמאים אתיופיים שלמדו בחוגים שאין להם דורש בשוק העבודה. אני מקווה שאתה יודע מה מלמדים באותם חוגים. להלן רשימה חלקית של עמותות: https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%98%D7%92%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%94:%D7%90%D7%A8%D7%92%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%9D_%D7%9C%D7%9E%D7%A2%D7%9F_%D7%99%D7%94%D7%95%D7%93%D7%99_%D7%90%D7%AA%D7%99%D7%95%D7%A4%D7%99%D7%94

  אהבתי

 34. ד'ר רועי צזנה ( שמשום מה הפכתי למבצעת שליחויות עבורו).

  "המדע שאחרי הפגנות יעילות" (כלומר מחקרים המבחינים בין הפגנות שמצליחות להשיג את מטרותיהן להפגנות שלא).

  https://madaduhcom.wordpress.com/author/sduppleganger/

  מכאן, לא רק שחסימת צירי תנועה ופגיעה ברכוש עוברי אורח תמימים אינם מוסריים (לדעתי. בניגוד לעמדת יאיר) – הם גם פוגעים ביכולתם של המפגינים להשיג את מטרותיהם.

  _____________________________

  אני מאמינה שכל בני האדם (ואיני מוציאה את עצמי מכלל זה) ספוגים בהכללות סטריוטיפיות, ובסתר ליבם הם גזעניים. מכאן שבהחלט סביר בעיני להניח שאתיופים שחורי עור סובלים מגזענות בחברה שברובה היא בהירת עור.

  גם איני סומכת על המחלקה לחקירות שוטרים, וקל לי להאמין ששוטרים התנהגו באלימות וטייחו זה את מעשיו של זה. "תרבות השקר במשטרה" אינה המצאה חדשה.

  מצד שני, ברור לי שקשיי הקליטה של העדה האתיופית בישראל יפחתו משמעותית רק עוד שניים או שלושה דורות (בתנאי כמובן שיפסיקו לתת אזרחות ישראלית לעוד ועוד אפריקאים). רק אחרי שגם הורי כל הילדים יהיו בוגרי מערכת החינוך הישראלית. בסיוע מנה גדושה של נישואי תערובת ו/או מספר רב יותר של מודלי חיקוי חיוביים.
  כל מתן לגיטימציה לאלימות, וכל הקריאות "להכיל" התנהגויות פליליות – רק יעכבו משמעותית את תהליך ההשתלבות של בני העדה בציבוריות הישראלית.

  ______________

  אגב, לי אישית אין שום בעייה עם העלאת קרובי משפחה נוצרים. (בניגוד לעליית מוסלמים. מנסיון אירופי – בקרבם קיימת סכנה שבני הדור השני או השלישי יחברו עם אויבנו).
  לראייה אחוז הנוצרים וחסרי הדת שבקרב בני העלייה "הרוסית".
  רובם הפכו ל"יהודים סוציולוגית". הם חוברים ליהודים הישראליים, משרתים בצה'ל, מתחתנים בהמוניהם עם יהודים (לאחר גיור אורתודוכסי או בלעדיו), מחנכים את ילדיהם כיהודים ישראליים ועוד ועוד. זו עלייה שלאחר פחות מדור אחד תרמה רבות למדינת ישראל. הלוואי וזה היה המצב עם בני העדה האתיופית.

  אהבתי

 35. חייל,
  חיבור אידיאולוגי בין יהודים מאתיופיה למהגרי עבודה מסודן היא רעה ומזיקה. רק שמאל מטורלל יכול לעשות כזה קשר. אני לא שם.

  לגבי הדוגמאות שהבאת על אי-יהדותם של הפלשמורה:
  האם יש נוצרים בין עולי אתיופיה? כנראה שכן. האם היה נכון להביא את הפלשמורה לארץ? אני לא יודע. המקור להבאתם היה (למיטב ידיעתי) קשרי משפחה עם ביתא ישראל והרצון לא להפריד בין המשפחות. בגלל שהבאת הפלשמורה הייתה בעייתית מהבחינה היהודית, נקבע כי בשביל העלאתם הם חייבים להתגייר באתיופיה עוד לפני הגעתם. דבר שביתא ישראל לא התבקשו (עברו גיור לחומרה בארץ מטעמים הלכתיים אחרים).
  אז עכשיו יש לנו חלק נכבד מעולי אתיופיה שהוא ביתא ישראל, ויש לנו חלק נוסף שהוא פלאשמורה שהתגיירה, ויש מיעוט קטן מאוד ששמר על נוצריותו.
  אז מה אני אמור לעשות? לבחור ביחס שלך כלפיהם (ועדין לא הבנתי כיצד אתה מבחין בין אתיופי יהודי לאתיופי נוצרי) או שאבחר ביחס מקבל ועוזר?
  אני בוחר ביחס מקבל כי יש בהם יהודים רבים (ביתא ישראל), והפלשמורה שכאן היא כבר כאן, ולי אין כלי להבחין מי פלשמורה ומי ביתא ישראל (ואני גם לא מחפש כלי כזה כרגע), ובסה"כ (אני לא בתוך הבתים שלהם אבל ברמה הציבורית) הם מתנהגים כיהודים, אז למה לי לחפש את הרע והמפריד?
  אני רואה אותם מגיעים ממרכז הקליטה לבית הכנסת בשבת. אז אולי זאת הצגה, אבל אני לא רואה סיבה לחרחר מלחמה. אני לא רואה במה זה תורם. עדיף לעזור להם להשתלב (ולגבי השתלבות אתה צודק בתגובותיך שצריך להגביל את האחוז שלהם בכיתות, ולתת להם לעבוד במקום להתבכיין …).

  אהבתי

 36. יאיר,
  אני לא יודע להבחין בין אתיופי יהודי לאתיופי נוצרי אבל הקייסים יודעים ולכן הרחיקו אותם מהליך הבאתם של הפלשמורה.
  כיצד ניתן לחסום כבישים בלי לפגוע בעוברי אורח?

  אהבתי

 37. הגירעון התקציבי ממשיך להתנפח לכיוון המדאיג של 4%

  אהבתי

 38. אני מאמין כי המחאה האתיופית הדרדרה לאלימות מופרזת לא כתוצאה מתכנון מראש, אלא באופן ספונטני. חלק מהאלימות היא ביטוי אותנטי של זעם וחלק סתם צעירים חמומי מוח שמצאו מקום לפרוק את האגרסיות שלהם. עם זאת מעניין לציין כי על אף סלידתו של הציבור, אופן המחאה הזה משרת באופן מצוין את מטרותיה של הקהילה. סימפטיה ציבורית לא מועילה לאתיופים, היא לא מביאה להם תקציבים ולא מפחיתה את גילויי הגזענות בה הם נתקלים. לעומת זאת, מחאה אלימה מציבה תג מחיר ברור על אלימות שוטרים כנגד אתיופים. מעכשיו ידע כל שוטר, וגם יתודרך על ידי מפקדיו, כי ירי באתיופי = הארץ בוערת במשך שלושה ימים. גם את ההתנכלויות חסרות הסיבה לאתיופים (במידה ואכן זו תופעה נרחבת, ואני מאמין שיש דברים בגו) זה כנראה ימתן. האתיופים, בסופו של יום, הקריבו קצת אהדה ציבורית שלא עזרה להם במאום וקיבלו הרתעה משמעותית מול המשטרה.
  קמיליה:
  טענת כי אל לאתיופים להתלונן על הריגתם (המועטה), שכן כמות האתיופים הנהרגים בארץ נמוכה משמעותית מבאתיופיה. לפי ההיגיון הזה, אל לאשכנזי להתלונן על מערכת הבריאות הקלוקלת, שכן באירופה אבותיו זכו לטיפול רפואי באמצעות גז ציקלון. האתיופים זכאים לקבל יחס שווה לשאר אזרחי ישראל בלי קשר לתנאים בארץ מוצאם.

  אהבתי

 39. אני מאמינה שכל בני האדם (ואיני מוציאה את עצמי מכלל זה) ספוגים בהכללות סטריוטיפיות, ובסתר ליבם הם גזעניים. מכאן שבהחלט סביר בעיני להניח שאתיופים שחורי עור סובלים מגזענות בחברה שברובה היא בהירת עור.

  מה רע בהכללות סטריאוטיפיות? האם הכללות סטריאוטיפיות אינן נכונות תמיד? האם יתכן שאתיופים שחורי עור סובלים מגזענות בחברה שברובה היא בהירת עור כפועל יוצא של ההתנהגות שלהם? כל מי שגר אצלו בבנין יודע שמאד קשה לקבל אותם. מלוכלכים, שקרנים, אלימים חסרי מוסר. זו המציאות. אומנם בסתר ליבם כל בני האדם גזענים ואנחנו נאלצים לשקר אחד לשני כי לא תמיד נעים לכושי בשמו

  אהבתי

 40. רינגו, משווה ומעלה.
  אם האתיופים יתחילו להתפוצץ באוטובוסים ובפסח יפוצצו בית מלון תיעלם הגזענות לחלוטין.

  Liked by 1 person

 41. רינגו, התגובה של האתיופים תגרום לכך שיתיחסו להם מהיום והלאה בכפפות משי אחרת התוצאה עלולה להיות מרה. זו הצורה שהמוסלמים נוהגים כשמבקרים את מוחמד. אם זוהי כפיה דתית אזי זו כפיה גזענית. מקובלת מאד אצל האפרו אמריקאים. אנחנו פשוט נרצה שקט בכל מחיר והם יגבו אותו בכל מגע אתם

  אהבתי

 42. לרינגו ולרון
  כתבתם:
  " … אופן המחאה הזה משרת באופן מצוין את מטרותיה של הקהילה. סימפטיה ציבורית לא מועילה לאתיופים, היא לא מביאה להם תקציבים ולא מפחיתה את גילויי הגזענות בה הם נתקלים. לעומת זאת, מחאה אלימה מציבה תג מחיר ברור על אלימות שוטרים כנגד אתיופים. מעכשיו ידע כל שוטר, וגם יתודרך על ידי מפקדיו, כי ירי באתיופי = הארץ בוערת במשך שלושה ימים. גם את ההתנכלויות חסרות הסיבה לאתיופים (במידה ואכן זו תופעה נרחבת, ואני מאמין שיש דברים בגו) זה כנראה ימתן. האתיופים, בסופו של יום, הקריבו קצת אהדה ציבורית שלא עזרה להם במאום וקיבלו הרתעה משמעותית מול המשטרה. … "
  +
  " … יתיחסו להם מהיום והלאה בכפפות משי אחרת התוצאה עלולה להיות מרה. זו הצורה שהמוסלמים נוהגים כשמבקרים את מוחמד. אם זוהי כפיה דתית אזי זו כפיה גזענית. מקובלת מאד אצל האפרו אמריקאים. אנחנו פשוט נרצה שקט בכל מחיר והם יגבו אותו בכל מגע אתם."
  _____________________________________________

  התסריט שאתם משרטטים, לגבי ההתנהגות העתידית של המשטרה, אכן סביר.
  אזורים "אתיופיים" יוגדרו ע'י הרשויות, כולל המשטרה, כאזורים שאסורה אליהם הכניסה. אלא אם יארגנו ליווי של כוחות יס'מ ענקיים. בדיוק כפי שקורה בחלק מהאזורים המוסלמיים באירופה, בגטאות השחורים בארה'ב, בישובים ערביים ובעיקר "בפזורה הבדווית" בישראל.
  אבל מאוד קשה להתפעל מהתועלת שתהליך זה הביא לאוכלוסייה המוסלמית באירופה, השחורה בארה'ב והבדווית בישראל.
  התוצאה של "שיטור – חסר" היא שהפושעים והעברינים, באוכלוסיות מטילות מורא אלו, חוגגים בחופשיות. אבל האוכלוסייה שומרת החוק שבקרבם סובלת קשות. הן משליטת העבריינים ( כולל סיכוייהם למות בתאונות או להירצח). הן כיון שאפילו טכנאי תיקונים, שליחי מוצרים ואמבולנסים חוששים להגיע אליהם. והן בשל העובדה שאוכלוסיית הרוב מדירה אותם מקרבה. הם אמנם יכולים לדרוש (ולקבל) משרות בשירות הציבורי. אבל נדירים אלו שירצו, מרצונם החופשי, לגור לידם, לשלוח את ילדיהם לבי'ס משותף עם ילדיהם, לעשות אתם עסקים או לקבל מהם שירותים.

  מכאן נובע שלהערכתי קיימת טעות מאוד חמורה בטענה ש"אופן המחאה הזה משרת באופן מצוין את מטרותיה של הקהילה".

  אם לא רוצים ללמוד מנסיונן העגום של הקהילות השחורות והמוסלמיות בארה'ב ובאירופה – אפשר ללמוד דווקא מהנסיון החיובי יחסית של עדות המזרח בישראל. או של המיעוט המזרח אסייתי בארה'ב ובקנדה.
  הם התגברו נקודת התחלה נמוכה יחסית ועל לא מעט דעות קדומות ואפילו גזעניות – בעיקר באמצעות עבודה קשה, השקעה בלימודים ובהשכלה (בעיקר של דור ילדיהם ונכדיהם) וצבירת עוד ועוד הוכחות שלמעשה אינם שונים במאום מהאשכנזים / מהלבנים.. דימויים כעברינים מסוכנים ומטילי מורא לא רק שלא היה מועיל להם – הוא היה פוגע בסיכויי השתלבותם המוצלחת בחברה.

  Liked by 2 אנשים

 43. ליאיר,
  כתבת: " חסימת צירי תנועה היא מוסרית, פגיעה בעוברי אורח – לא."
  ________________
  משום מה בחרת להתעלם מהעובדה שחלק מהאמבולנסים נתקעו לשעות ארוכות בפקקים.
  על כל הסיכון לחיי אדם שהיה כרוך בכך. כנ'ל מהסיכון למכות חום והתייבשות של אלו שנאלצו לחכות שעות ברכביהם.
  למיטב ידיעתי היהדות אינה מתייחסת בשיוויון נפש, ומגדירה כמוסריים, אקטים העלולים לסכן חיי אדם.

  בנוסף, נדמה לי שקיימת ביהדות מצווה לשמח חתן וכלה ביום נישואיהם. למיטב ידיעתי, לא מעט כלות וחתנים דווקא בכו, בשל חסימת צירי התנועה, ביום נישואיהם. האם גם זה מוסרי בעיניך?

  לתפיסתי תנועה חופשית בצירי תנועה אינה רק פינוק או מותרות. זהו צורך בסיסי בחיים עירוניים מודרנים, שאסור לפגוע בו (אלא אם קיימים צירי תנועה עוקפים ו/או כשמדובר בפגיעה סמלית של דקות בודדות).

  ###################

  לרון,
  כתבת: "טענת כי אל לאתיופים להתלונן על הריגתם (המועטה), שכן כמות האתיופים הנהרגים בארץ נמוכה משמעותית מבאתיופיה. לפי ההיגיון הזה, אל לאשכנזי להתלונן על מערכת הבריאות הקלוקלת, שכן באירופה אבותיו זכו לטיפול רפואי באמצעות גז ציקלון. האתיופים זכאים לקבל יחס שווה לשאר אזרחי ישראל בלי קשר לתנאים בארץ מוצאם."
  __________
  ברור שאתה צודק שהאתיופים זכאים ליחס שווה לזה הניתן לשאר אזרחי ישראל.
  אני התייחסתי לטענה, ששמעתי ברדיו מהורים אתיופיים, שלו ידעו שבישראל ירצחו את ילדיהם בסיטונות אזי לא היו עולים לארץ.
  אם הורים אלו באמת מאמינים לדברי ההבל שאמרו – הרי שחובה להזכיר להם שלו היו נשארים באתיופיה סיכויי ילדיהם לא להגיע לבגרות היו גדולים שבעתיים.

  קשה לי להקשיב לדברי הבל דמגוגיים, כפי ששמעתי בשפע בימים האחרונים, ולשתוק.

  אהבתי

 44. למשתמש אנונימי,
  כתבת: " מה רע בהכללות סטריאוטיפיות? האם הכללות סטריאוטיפיות אינן נכונות תמיד? האם יתכן שאתיופים שחורי עור סובלים מגזענות בחברה שברובה היא בהירת עור כפועל יוצא של ההתנהגות שלהם? כל מי שגר אצלו בבנין יודע שמאד קשה לקבל אותם. מלוכלכים, שקרנים, אלימים חסרי מוסר. זו המציאות. אומנם בסתר ליבם כל בני האדם גזענים ואנחנו נאלצים לשקר אחד לשני כי לא תמיד נעים לכושי בשמו."
  ___________________
  אמנם לרוב יש לפחות גרעין של אמת בהכללות סטריאוטיפיות.
  אבל פגיעתם של הסטריוטיפים מאוד רעה.

  ראשית, הם מתעלמים מהעובדה שתמיד, בכל אוכלוסייה, קיימים יוצאי דופן. יתכן לדוגמא, שקיים טייס אתיופי מעולה. או רופא שיניים אתיופי מצטיין. לא הוגן (הן כלפי אותם יוצאי דופן והן כלפי החברה בכללותה) לפסול את כולם מראש.

  שנית, תמיד קיימת סכנה של "נבואה המנציחה את עצמה".
  יש עדויות מחקריות שאפילו הציפיות של מורים מתלמידיהם, למרות שהתבססו רק על הטעייות אקרעיות, השפיעו לטווח ארוך על ציוני התלמידים.
  לו כל בני העדה האתיופית, ולו כל הסובבים אותם, היו מתחילים להאמין שלהיות אתיופי משמעו להיות מלוכלכים, שקרנים, אלימים וחסרי מוסר (כדבריך) – סביר להניח שרובם המכריע אכן היו הופכים לכאלו.

  וכך הופך "גרעין של אמת" לרוב המכריע.

  אהבתי

 45. יאיר,
  חסימת כבישים היא בניגוד לחוק.
  אין שום מחאה על שום נושא שהופך אותה לגיטימית.
  מעבר לכך שהיא גם אינה מוסרית.
  האתיופים ירו לעצמם ברגל ורק ילבו את הגזענות מאלה שכבר חשבו עליהם דברים רעים.

  אהבתי

 46. קמיליה/חושב בקול
  אכן באמת חסימת כבישים גוררת מצבים כמו שתיארת. זה לא מצב אידיאלי. בוודאי שלא. אבל למה עובדי הרכבת יכולים לשתק מדינה שלמה על תנאי שכר וזה לגטימי (לפחות חוקי), ועדה שלמה שחושבת שילדיה נהרגים בגלל צבע עורם (ואני לא בטוח שזה נכון) לא יכולים לחסום כבישים?

  אהבתי

 47. ממשלת אחדות נטולת חרדים עלולה להיות הסוף לנטיה הימנית של המפלגות החרדיות.

  איך שאני תופס את זה, מצביעי ליברמן הוכיחו שהם יותר אנטי דתיים מלאומיים. דבר דומה אגיד על החרדים. הם יותר דתיים מלאומיים. יש גבול לסכינים שהם מסוגלים לקבל בגב מהליכוד. ויום אחד הם יחזרו לתפור דילים עם השמאל.

  אהבתי

 48. זה יכול לקרות. ש"ס תמכה באוסלו ויהדות התורה אפשרה את ההתנתקות. עם זאת בעידן האינטרנט והאתרים החרדיים לדעת הקהל הימנית קיצונית של החרדים יש יותר משקל.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s