אבחון רע, מרשם טוב

לא סתם מועמדותו של יאיר לפיד לכהן כראש ממשלה ברוטציה מטעם "כחול לבן" מטרידה את סוקרי המפלגה. הוא לא חומר לראש ממשלה. יש בו משהו פופוליסטי, חנפני, שטחי. הוא היה שר האוצר שסגר את שדה דב ועכשיו הוא מדבר על השארתו. מדוע? השתנו הרוחות במסלול ההמראה או כך נדמה לו.

אבל בחסרונותיו של לפיד יש גם יתרון. הוא מאזין קשוב לרחש בחש מכיוון המוני מעמד הביניים, ולכן עמדות השכל הישר שמסתובבות בחוגים אלו מוצאות אוזן קשבת בראשו. הוא מתנגד לסיפוח פלסטינים באלפים, סולד ממימון חינוך נטול ליבה לנוער העתיד החרדי של ישראל, אינו נותן אמון רב בפלסטינים. הוא נטול כל מיני טירופים שמאפיינים פוליטיקאים אחרים – סיפוחיזם אצל בנט ושקד, חנופת אינסוף לחרדים ולסמוטריצ'ים אצל ביבי וחבריו בליכוד, פנטזיות שלום מנותקות מהמציאות בשמאל. פה ושם אפילו הפגין אומץ ומקוריות מסוימים – שלח בחורי ישיבה לעבוד ותמך במתווה הגיוס של משרד הביטחון למשל. לא הלך עד הסוף עם קלישאת השוויון בנטל.

את כל החסרונות והיתרונות האלו שמאפיינים את לפיד אפשר לראות בפוסט שפרסם לאחרונה ובו הוא מבשר לקוראיו שמשבר כלכלי נורא עומד להתרגש על כלכלת ישראל.

הנימוק העיקרי עצמו – "הגירעון הקטסטרופלי" – הוא כמובן קלישאה חבוטה. אפשר לדמיון שיחת סלון בליל שבת באיזו משפחה או חוג חברים של בני מעמד הביניים הישראלי. כל האמירות השטחיות שייאמרו שם, ללא מחקר, רקע היסטורי או הבנה מעמיקה של מקרו-כלכלה, מסוכמות אצל לפיד. עינת שמעה שיש גרעון. יואב קרא משהו על הפריון ונורית מודאגת מהשחיתות.

זה נכון שממשלה שמתמסרת לגרעונות גדולים ושיטתיים עלולה במקרים מסוימים ובנסיבות כלכליות מסוימות להביא את המשק למשבר שיתבטא בריבית עצומה ובאובדן ערך של המטבע. ישראל הייתה בנקודה המאוד לא נעימה הזו ב-1984. צריך להגיד אגב שגם אז לא הייתה קטסטרופה מבחינת רמת החיים של הישראלי שהמשיך לחיות טוב. גם אז ישראל לא הייתה יוון.

בכל אופן מה הקשר בין הנסיבות האלו לבין ישראל של 2019 שבה הגרעון הצפוי הוא אפילו לא 4%, הריבית על האג"ח נמוכה מהריבית על האג"ח האמריקני (!), והמטבע חזק, אפילו חזק מדי. הגרעון אינו בעיה בנסיבות אלו. כפי שלאדם רזה מאוד מותר לצרוך קצפת, גם אם לאדם שמן זה לא מומלץ.

ביפן היו עד לאחרונה שנים שבהן הגרעון השנתי התקרב ל-10%, האופק הדמוגרפי היה ונותר מחריד. באמת אפשר לשאול: איזה יפנים צעירים יוכלו לעמוד בנטל החוב? מספר התינוקות ביפן הוא פי חמישה ממספר התינוקות בישראל. גודל החוב הוא פי 50.

בכל אופן המשקיעים מוכנים לשלם כסף כדי להחזיק אג"ח יפני. כלומר הריבית שלילית, תופעה היסטורית יוצאת דופן. מי שקונה אג"ח יפני לא מקבל ריבית על השקעתו, אלא משלם לממשלת יפן! איך זה משתלב בתיאוריית הסלון הכלכלית על גרעון מתנפח וריביות מזנקות? כל מי שבנה מגדלים על תיאוריית סחרחורת הריבית היפנית, והיו רבים כאלו לפני עשור, איבד כספו.

גם הביקורת של לפיד על התוכנית של כחלון מחיר למשתכן כאילו "גרמה לאובדן הכנסות של מיליארדים" היא שטחית וחלולה. אפשר לטעון שהיא פגעה בבניית דירות חדשות או הפכה לגרסה מוזרה של מפעל הפיס לדירות. אלו אולי טענות טובות. אבל ממתי מעניין את המדינה להרוויח כסף כאילו היא איזה מיליארדר חמדן.

לפיד מבשר שבגלל השחיתות וההקצנה הדתית העולם המערבי מתחיל למשוך החוצה את ההשקעות. על איזה נתונים הוא מסתמך בדיוק? מה שמאפיין משקיעים הוא יכולתם להבחין בין עיקר לטפל ולהתעלם מצעקנותם של עיתוני בוקר, בדיוק ההיפך מלפיד. אם יש גוף השקעות שמבסס החלטותיו על הקבלות דמגוגיות וריקות מתוכן בין ישראל לבין טורקיה של ארדואן – הרי זה מן הסתם גוף שאיבד כספו מזמן מרוב טיפשות ותבהלה מקשקשת, וחשיבותו למשק שלנו אפס.

האם יש שחיתות בישראל? בוודאי. אבל גם עד היום הייתה שחיתות ודומה שבמלחמה בשחיתות גופי האכיפה רק נעשים נחושים יותר. ראו את הענישה החמורה בפרשת ישראל ביתנו.

מדוע מה שלא חולל משבר עד היום יחולל משבר דווקא עכשיו? לדירוג השחיתות העולמי לא הייתי מתייחס יותר מדי ברצינות. הוא לא מבוסס על ניתוח מקרי שחיתות אלא על תפיסות ציבוריות של שחיתות. כלומר נותנים לאנשים להשיב על שאלונים ואם הרבה מהמשיבים מלאים בביקורת על מדינתם ומאמינים אדוקים במשפט "כולם מושחתים", אז המדינה מקבלת ציון גרוע במדד. זהו מדד של קיטורים, לא של שחיתות בפועל. מי לא יצפה שישראל תוביל במדד הקיטורים.

התלות בהייטק בישראל אינה דומה כלל וכלל לתלות של פינלנד בנוקיה. ההייטק בישראל אינו מבוסס על חברה אחת, אלא על ביזור בין המון חברות בהמון תחומים עם גמישות מדהימה של סטרטאפיסטים ויזמים. זהו ההיפך הגמור ממה שהיה עם נוקיה. האם לפיד חוזה קריסה טוטאלית של העניין העולמי בהייטק? הצטרפות המונית לאמיש? נשמע מופרך. על בסיס זה לחזות משבר גדול? מגוחך.

לפיד מקונן על מה שאירע למניית טבע ועל הנזק לקרנות הפנסיה.. האם זו הסיבה למשבר הגדול שבפתח? מדד ת"א 125 עלה בכמעט 8 אחוזים מתחילת השנה. לא על טבע לבדה חי המשק. המפולת של טבע מזעזעת וגורמת עוגמת נפש עמוקה להמון ישראלים. גם לי. אבל בכל שנה אפשר למצוא תאגיד בורסאי כזה או אחר שידרדר נגד כיוון המשק הכללי.

הדיאגנוזה העלובה שלפיד עורך משקפת את כל מה שרע בו. אבל בחלק האחרון בפוסט שלו יש נקודת אור: המרשם שהוא נותן הוא דווקא טוב ומגלם את הקומון סנס של איש מעמד הביניים. לא להעלות מסים. להשקיע בצהרונים, בהכשרות מקצועיות, בהשכלה טכנולוגית גבוהה, במתן אשראי ליזמות, בפתרונות דיור… הכול אמת פשוטה. האבחון היה גרוע. המרשם טוב.

26 תגובות על ״אבחון רע, מרשם טוב״

 1. מענין מאוד . ברור שערב רב של נושאים מורכבים , רק צריך לשים לב :

  בטורקיה , מה שקרה קצת שונה :

  הסנקציות השפיעו עליהם ( ארה"ב ) . ומעבר לסנקציות , הרי ארדואן , עקשן כמו פרד , לא מבין שהוא משדר סנטימנט לא נכון . הוא מתעקש על ריבית נמוכה . ריבית נמוכה , במצב של טורקיה , מבריחה משקיעים . היה משדר קצת יותר פתיחות עם נושא הריבית , לא היה מעורר אנטגוניזם כזה , מעבר לנושא או תדמית של דיקטטור , שגם מאוד משפיע .

  הנושא של ההיטק , באמת מורכב ומענין . מחד , התחום הפך לדפניסיבי , מה שמאוד עזר למדינת ישראל כמובן . מאידך : התחום בגלובל הפך דפניסיבי , אבל , עדיין , יש סיכון בטכנולוגיה או מניה ממוקדת אחת . אבל , עוד נדבך :

  זה שאם אתה מפזר יותר מדי ( כפי בפוסט ) אז , אתה לא מייצר ענקים גלובליים ( טבע היא יוצא מן הכלל , שמעיד כל הכלל למעשה ) . אין שום סיבה לכך , שאין ענק גלובלי בישראל ( בטח בתחום ההיטק , נניח כמו פינלד / נוקיה דאז ) . תרבות האקזיט והסיכון בהייטק , אחראים לכך . אבל לא רק . גם העובדה שמדינת ישראל , לא ממש השקיעה בטיפוח של ענקים . הרבה חברות קטנות ותו לאיו .

  בסך הכל , לפיד שם , אכן הודה כמובן , שמצב החדשנות טוב . אבל , פחות ההשקעה בחדשנות כדבריו ( למדו הפטנט מאיתנו ) . יותר להשקיע אכן בחדשנות , וגם ביצירת ענקים . השקעה לטווח יותר ארוך גם. פחות בתרבות של אקזיט זריז .

  להתראות

  אהבתי

 2. ותמריץ, תברר אולי מה קורה פה עם תגובות , שתדיר נבלעות נמחקות וכדומה . באמת נמאס מזה …… אני פשוט לא אגיב כאן יותר . מעלה החלאסטרה לראש ממש . להתראות

  אהבתי

 3. סיבה נוספת מדוע יאיר לפיד נתפס כלא מתאים להפוך לראש ממשלה:
  הוא לא נתפס כמסוגל לספק ביטחון קיומי / אינו משדר מספיק "ביטחוניזם".
  בישראל זהו תנאי הכרחי ( אם כי לא בהכרח מספיק) להיבחרות כראש ממשלה. מכאן מספרם הגבוה של בכירי מערכת הבטחון / צה'ל בראשות ממשלת ישראל.

  ###############

  כמעט לגמרי אופ טופיק,
  אבל מתקשר לבכירי מפלגת כחול לבן ועמדותיהם הכלכליות.

  קצרצר ומומלץ.
  מאתר הפיסבוק המעולה של דעת מיעוט.

  https://m.facebook.com/266806780108495/photos/a.267960139993159/2043260322463123/?type=3&source=48&__tn__=EH-R

  ###########################

  Liked by 1 person

 4. תמריץ , הסברתי , שהן עולות , נמחקות / נבלעות , אחר כך עולות שוב . לפני כן , היו נבלעות לפני שהן עולות . כתבתי שם : " בטח תעלה שוב " ( התגובה) אז מה אתה כותב לי פה ? אז , אם זה לא יסודר , לא אגיב פה יותר פשוט עם כל הכבוד . ולפי התגובה שלך , לא טרחת בכלל להבין הענין ( אין קשר בין מה שאתה כותב עכשיו , לבין מה שכתבתי והלנתי עליו ) .אפשר גם להניח אז אולי שלא תטרח יותר מדי לסדר זאת או לבדוק זאת ? אז שיהיה ….בחירה שלך במה להתעסק ועם מי , ובמה לא . להתראות

  אהבתי

 5. אני מקבל מייל על התגובה ומייד רואה אותה באתר. לא נתקלתי בפער זמנים. ככה שאין לי מושג מה הבעיה.

  אהבתי

 6.  קמיליה, יאיר לפיד נתפס כלא מתאים מכיוון שהוא ליצן גמור, לאו דווקא בגלל העניין הבטחוני לדעתי.
  בבחירות 2013 הוא גרף הישג אדיר על הטיקט הכלכלי-חברתי-מעמד הביניים. אם היה מסוגל לגבות את ההבטחות שלו במעשים, ייתכן שהיה צובר קרדיט נוסף והופך למועמד לגיטימי לראשות הממשלה.
  אלא מה? שמדובר באדם חסר כישורים אמיתיים, מלבד כישורי התבטאות בכתב ובעל פה. הוא לא עבד מעולם בעבודה אמיתית ולא ניהל שום דבר. כל הקריירה שלו היא רצף של כותרות מפוצצות שאין מאחוריהן עשייה של ממש.
  הוא היה ״עיתונאי״ אך מעולם לא ביצע תחקיר עיתונאי עוד כתב דבר מה בעל משמעות, אלא כתב טור שבועי על אשתו והילדים וכדומה, ואחר כך ״איש חדשות״ שלא עסק כלל בעבודה חדשותית אלא הגיש את חדשות שישי. גם תואר מהאוניברסיטה הוא קיבל בלי ללמוד. כל כולו מצג שווא שאין מאחוריו מהות.
  גם כתיבתו העידה תמיד על נסיון להיראות כחכם ומעמיק, מבלי להתאמץ ולהבין בכלום. הוא נתפס פעם אחר פעם בשגיאות מביכות, ולעיתים גם בשקרים של ממש (כמו הסיפור שלו על שירותו הצבאי בלבנון, שהתברר כהמצאה מוחלטת).
  ואת כל סט הכישורים המרשים הזה הוא הביא לאוצר. היום הוא קוטל את מחיר למשתכן, אבל בואי לא נשכח שהוא הציע הצעה פסיכית לגמרי שנקראה מע״מ אפס. אחרי שביבי פוצץ את הממשלה, יצא למסע מביך של יחסי ציבור ונאומים קיטשיים במדינות העולם, התחנף לחרדים וסירב לעשות עבודה אופוזיציונית כלשהי.
  בשלב הזה הציבור התעורר מהאשליות לגביו, ועל כן אינו נתפס עוד כמועמד סביר אלא כבדיחה.

  Liked by 2 אנשים

 7. תמריץ , לפעמים אני תוהה , אולי אתה אשכרה מפגר . מתפוצץ ממך . מסביר לך , שהתגובה עולה , ואחרי שהיא עולה , נבלעת ונעלמת , ואחר כך ,שוב עולה . איזה חלק פה לא מובן ? הוויסקי או הקרח ?

  אז תסדר זאת . או שאתה נופל קצר ולא יכול . כך או כך , אם לא יסודר , אפסיק להגיב כאן .

  להתראות

  אהבתי

 8. מעצבן כל הרעש הזה שעושים עם הגרעון. כולם משוים אותו לחוב של אדם פרטי למרות שאין שום דמיון בינהם. אדם פרטי לא יכול להדפיס כסף נוסף ולכן הוא יתמוטט כלכלית. הממשלה יכולה להדפיס כסף נוסף והגדיל את החוב ללא בעיות. היא לא תצטרך לשלם אותו לעולם.
  אילו הממשלות היו משלמות את חובותיהן אז חובותיהן היו הולכים וקטנים עד שהיו נעלמים. אבל המצב איננו כך חובות כל הממשלות הולכים וגדלים. מדוע זה קורה? יום לפני שהממשלה צריכה לשלם חוב היא לוקחת הלואה (בדרך כלל בסכום גדול יותר) ומשלמת באמצעותה את החוב. כלומר יש פה מיחזור חובות ולא תשלום חובות.
  הממשלה יכולה להגדיל את החוב (חוב כביכול) כרצונה. הבעיה היחידה שעלולה להיוצר היא שאם יגדילו את החוב בצורה קיצונית – עלולה להיות אינפלציה אבל ישראל היום נראית לי רחוקה מהמצב הזה.

  Liked by 1 person

 9. סיכום טוב של העניין. יותר תבונה מבעשר כתבות של ארלוזורוב. האינפלציה אמנם קצת הרימה ראש לאחרונה אך ייתכן שמדובר בתנודה חד פעמית בירקות ובפירות.

  אהבתי

 10. אוף טופיק
  אם כי יכול להתקשר גם לאובדן השליטה של ממשלות במטבע שלהן עצמן. מכאן גם על יכולתן העתידית לגלגל שוב ושוב חובות.
  העתידן רועי צנזה עף על הליברה של פייסבוק ושות'. למעשה על העברת השליטה ממשלות אל חברות ענק על לאומיות. צעד משמעותי בדרך לממשל גלובלי אחיד. מסתבר שמה שבעיניו מבורך הוא בעיני סיוט.

  https://madaduhcom.wordpress.com/2019/06/20/facebook_libra_blockchain_network/

  אהבתי

 11. ההתרגשות מוגזמת. מדובר בסך הכול באפליקציית ביט משודרגת ובינלאומית. מאפליקציית ביט הדרך רחוקה לשינוי העולם.

  אהבתי

 12. ומה מונע ממדינה עם חוב ענק במטבע מקומי לקנות עוד ועוד ועוד מטבע זר במטבע המקומי, ואחרי זה כשתבוא האינפלציה לסתום את כל החוב במטבע הזר,ולחזור על זה שוב ושוב ושוב ושוב, פעם קראו לזה אלכימיה
  אפילו ישאר עודף שבעזרתו יוכלו לממן לראש הממשלה ושר האוצר עזרה משפטית

  אהבתי

 13. למי יכול לעזור מרשם לתרופה מצילת חיים כאשר מראש יודעים שלחולים אין כסף לרכוש את התרופה ואין גם מקורות לגיוס מענק או הלוואה..
  הכל פנטזיה של שמאל מרכז כאילו חשוב להם לשמור על רמת חיים נאותה של העניים ניצולי שואה שכבות מצוקה בעיירות פיתוח.. בסרט הזה כולם כבר היו לכן ביבי עם כל חסרונותיו זוכה בבחירות פעם אחרי פעם..צריך להפנים שהציבור היהודי וגם לא יהודי במדינת ישראל השתנה זה ציבור יותר משכיל מבין וזוכר את החיים של ההורים בשכונות המצוקה בעיירות פיתוח ובמרכזי הערים ..במדינת ישראל יש היום חלוקה גסה ובולטת לעין של הנהנים מיתרונות להם זכו דרך מאבקים פוליטיים הסתדרותיים ואחרים והם מהווים כ25% מכלל אזרחי ישראל ואילו היתר והם הרוב יכולים רק לקנא ..ביבי פתח לכולם את העין הקפיטליסטית יש כסף יש חיים אין כסף מזדקנים מהר מתים מאנמיה ומחלות אין מצב אחר..
  כמעט כל המפלגות נלחמות על מנת להשיג ואף לשפר את חייהם של המקורבים להם בין אם מדובר בקבוצה אחת או בקבוצות רבות אין יותר סולידריות חברתית מעמדית כל מי שיש לו אגרופים ומוח יצירתי יכול להצליח ובגדול קפיטליזם עממי נוסח המחנה הלאומי ובראשו ביבי הגדול.
  אובכן חזרה למציאות איך עושים הון קטן בישראל של ביבי..? יש לשאלה זו הרבה תשובות והמרכזית וחשובה שבניהם היא לפתוח עסק ולעולם לא לחתום ערבות אישית לא לבנקים ולא לאחרים לרוץ לבנקאי מקורב להבטיח לו בונוס שמן וזה מארגן עבורו מימון מקרנות פנסיה בצורה של אג"ח להמרה הרבה מאוד כסף לפירעון עתידי מאות מיליונים..אני מכיר בעלי עניין בחברות אשר גייסו כסף ציבורי וממשיכים לגייס מאותם מקורות אולם העסקים שלהם בזבל מפסידים אבל הם ובני משפחתם לרבות המקורבים להם מתעשרים ובגדול..דבר נוסף ואחרון ביבי וכחלון סיממו את העם הפשוט עם הנוסחה של פינוי בינוי כולם חושבים רק על זה ..

  אהבתי

 14. לדעתי אם רוצים לפתור את בעית הדיור יש לנקוט צעדים אלו:
  קודם מי שצריך לבנות זה הממשלה ולא המגזר הפרטי. המגזר הפרטי נכשל בנושא זה ומחירי הדירות בארץ יקרים הרבה יותר מאשר היו לפני 40-50 שנה בתקופה שגם הממשלה בנתה.
  צריך לאסור על מישהו שאיננו תושב ישראל (גם אם יש לו אזרחות ישראלית) לרכוש כאן נדל"ן. מי שאיננו תושב ישראל ומחזיק פה נדל"ן יצטרך למכור אותו תוך זמן קצוב. מי שלא יצליח למכור את הנדל"ן יצטרך למכור אותו לממשלה תמורת סכום סביר.
  יש לבנות רק לגובה.
  יש לבנות באיזורים שאינם ניתנים לעבוד חקלאי (לא במרכז).

  אהבתי

 15. לדעתי אם רוצים לפתור את בעית הדיור יש לנקוט צעדים אלו:

  יש לחזור לאלתר למתכונת של דירות בדמי מפתח.
  לדרוש מכל מי שיצא לפנסיה לעבור לגור באזורים כפריים מרוחקים ממרכז העיר.
  להסב חנויות ברחובות הראשים למגורי צעירים. ממילא כולם קונים באינטרנט.
  לאסור על מכירת משקאות חריפים בערים הגדולות, זה יעודד הגירה לפרברים
  לאסור על עורכי דין להחזיק משרדים, הם יכולים לעבוד מהבית או לאפשר להם לעבוד מתאי טלפון צבורי שיוסבו למטרה זו.
  להקים סוכות מציל לאורך שפת הים ולהשכיר אותם לסטודנטים.
  לחייב כל אזרח זר המחזיק דירה בישראל לחתום ספונסרשיפ לתושבות במדינת המוצא שלו לערבי מיפו
  לתת אשורי בניה לקבלנים רק אם על קומה שהוא בונה לגובה הוא יבנה גם קומה לעומק.
  לאסור שימוש במעליות בערים, זה בפרוש יעודד אנשים לצאת מהעיר.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: