אלמלא אוסלו

בכל מה שקשור להערכת התוצאות של הסכם אוסלו וההתנתקות, הדיון הציבורי שטחי להחריד, פבלובי בתגובותיו ומלא בפרדוקסים. אלו שהתנגדו לאוסלו בתוקף רוצים להנציח אותו. זה הרי היה פתרון הקבע של בנט ושקד – סיפוח שטחי סי והותרת שטחי אי ובי לרשות ורצועת עזה לחמאס. אלו שתמכו באוסלו בהתלהבות עסוקים בהפחדות על כך שהסיטואציה שהתקבעה באוסלו בעצם הופכת אותנו למדינה דו לאומית.

באופן דומה לגבי ההתנתקות, מי שתמך בה עדיין חושש שעזה תתרום להפיכתנו למדינה דו לאומית. דווקא מי שהתנגד לה משוכנע בעצם שזה היה מהלך אפקטיבי ומציע לשקול את סיפוח יהודה ושומרון, כי הרי כבר אין סכנה דמוגרפית עזתית.

שיא ההתלקחות הנוכחית בעזה מזמין הערכה מחודשת של תוצאות הסכמי אוסלו וההתנתקות ושל המצב שיצרו ברצועה. בטרם הסכמי אוסלו ישראל שלטה בעזה והקימה בה התנחלויות, אבל האינתיפאדה הראשונה גבתה מחיר. 29 ישראלים נהרגו בעזה עצמה ועוד אחרים נהרגו בפיגועים שבוצעו בידי עזתים בתוך ישראל, ביניהם הנערה הלנה ראפ שרציחתה בבת ים זעזעה את ישראל ערב בחירות 1992. עזה אז הכילה כמחצית האוכלוסיה שהיא מכילה היום, ואם ישראל הייתה ממשיכה לשלוט בעזה באותו אופן ששלטה בה בטרם הסכמי אוסלו, יש להניח שמחיר הדמים היה עולה. להמשך שליטת ישראל בעזה היו גם עלויות כספיות ותדמיתיות כבדות וכמובן בסופו של דבר היא הייתה מקרבת אותנו אל חזון המדינה האחת, הסיוט הדמוגרפי הגדול מכולם.

המצב הנוכחי בעזה אינו גובה מחיר דמים נורא. בין מבצע למבצע מספר ההרוגים בצד הישראלי מצומצם, האזעקות מציקות אך כשמגיעה רגיעה כולם חוזרים לשגרה כאילו לא היה דבר. מצד שני, במבצע האחרון נהרגו כ-73 ישראלים. דור שלם של ילדים ישראלים גדל בטראומה בדרום הארץ, וכפי שמראה הסיטואציה הנוכחית ארגוני הטרור העזתים מחזיקים את ישראל באזור רגיש, ערב אירוע בינלאומי כמו האירוויזיון וערב חגיגות יום העצמאות. לפעילות צה"ל בגבול עזה בשנים האחרונות יש גם מחיר לא פשוט בחזית הבינלאומית. הסנאטור סאנדרס כזכור החליט שצה"ל הרג רבבת עזתים.

בניגוד לסיטאוציה שהייתה ערב אוסלו וגם ערב ההתנתקות, כיום אפשר לפחות לדמיין פיתרון למצב העזתי: הרמת המצור מעל עזה תמורת הודנה ארוכה. הממשלה מתקדמת רק בעצלתיים לעבר הפיתרון הזה, אבל הוא עדיין נראה התרחיש הסביר לעתיד. גם אין תחושה שמיליוני העזתים הם באחריות הומניטרית ישירה של ישראל. חיילי צה"ל כבר אינם מסתובבים בקסבות שם. למלחמת האחים הפלסטינית שפרצה בעזה יש השלכות ארוכות טווח, חיוביות מאוד מבחינת ישראל, על לכידותה של החברה הפלסטינית, ואלו מקשות עליה להתמיד במאבק אלים נגד ישראל ביו"ש. ישראל רק הרוויחה מכך שפטורה מלהגן על התנחלויות בודדות וחסרות תועלת ועל הצירים שמובילים אליהן. אין אפילו בעיית הברחות גדולה בציר פילדלפי כי פעולות א-סיסי שם אפקטיביות מאוד, מעבר למה שניתן היה לצפות ובלי בג"ץ ובלי בצלם. גם בעיית מנהרות התקיפה לא נראית קריטית כרגע.

אם ישראל תיסחף למבצע שיכריח אותה לכבוש את עזה, כל המשוואה תשתנה. מספר ההרוגים בצד שלנו יהיה ככל הנראה גבוה. הסכמי אוסלו יראו רע מאוד. לעומת זאת, אם כן תחול התקדמות לקראת הסדרה סבירה בחזית העזתית – הסרת המצור תמורת שקט בדרום, אז גישתם של רבין ופרס בגזרה זו תקבל הצדקה רטרואקטיבית, אף שמעריציהם מהעבר יתקשו לחגוג – הדרך לשקט הביטחוני לא תעבור במשעולי המזרח התיכון החדש שדמיינו.

יאיר נתניהו בחשבון הטוויטר שלו, כמו גם אחרים בימין, מלינים על הסכמי אוסלו ועל ההתנתקות ועל השלכותיהם הרעות על המצב בעזה. האמת היא שנכון לעכשיו ועד כמה שניתן לדמיין ולשער, בכל יקום מקביל שהוא ובכל פיתרון שלא היה נבחר, עזה הייתה מחוללת כמות דומה למדי של צרות, אם לא יותר. בהעדר הפרדה בינינו לעזתים אולי היו פחות קסאמים, אבל יותר סכינים וחגורות נפץ או סתם לבנים שמושלכות על ראשיהם של חיילים בסמטאות צרות.

29 תגובות על ״אלמלא אוסלו״

 1. תמריץ,
  במסגרת העיסוק ב"מה היה אילו" מותר להוסיף גם את האפשרות שלצה"ל היו גנרלים אמיתיים שהיו בוחרים שיטת הגנה שונה מהשיטה המטופשת שבה בחרו (דומה להפליא לזו שנקטו בדרום לבנון). השיטה המתבקשת היא כמובן כיסוח דשא במעמקי השטח הערבי, השיטה הנהוגה כיום ביו"ש אחרי שנוסו כל השיטות האחרות. המפאיניקים הזקנים שתכננו את ההתיישבות ברצועת עזה בנו אותה בשיטת של אצבעות החודרות למעמקי השטח. אצבעות אלו מונעות רצף ערבי ומאפשרות גישה קרובה ונוחה היישר למרכזי הישובים הערביים. מבחינה צבאית השטח העזתי קל בהרבה לשליטה משטחי יו"ש שכן הוא שטוח לגמרי וקטן במידה משמעותית. אז במסגרת מה היה אילו ניתן גם לומר שמחיר השליטה בעזה יכל להיות קטן בהרבה מזה של יו"ש.
  אפשר גם להמשיך ולפנטז שצמרת צה"ל, אמ"ן והשב"כ לא היו לכודים בבלוק התודעתי שהטרור הוא תוצאה של עוני. יתכן שאז לא היה השב"כ מיילד את חמאס, מתכונן לאינתיפאדה הראשונה, מתמודד עם גל הטרור בעקבות אוסלו במקום לפרק את מערכת רכזי השטח, מגיע מוכן לאינתיפאדה השנייה ומדכא אותה בפחות מ4 שנים.

  אהבתי

 2. אני כנראה אחד הבודדים שתמך בזמן אמת בהתנתקות, עדיין תומך בה גם בדיעבד ולמרות המחיר שהיא עלתה לנו, וגם מסכים שהיא מקלה על סיפוח יו״ש.

  אשר לאוסלו. נדמה לי שמי שתמך באוסלו לא מרוחה מהמצב הנוכחי כי היה ברור לכולם שאוסלו הוא רק מצב זמני שלא יכול להמשך מעל 25 שנים ולא יכול להפוך למצב קבע כפי שבנט הציע.

  אהבתי

 3. חייל, גם ביו"ש חיילי צה"ל פטורים מרוב החיכוך היומיומי עם אוכלוסיה פלסטינית צפופה. בשביל זה יש רשות פלסטינית ומשטרה פלסטינית. תוצאות של אוסלו. באופן כללי תהליך אוסלו הפחית את ערבוב האוכלוסיות ובשטחים גדל דור שפשוט לא ראה ישראלים.
  אני זוכר שכשנידונה האפשרות לחומת מגן בעזה, הדעה שהביעו בקצונה הבכירה הייתה דווקא שבעזה יהיה קשה הרבה יותר בגלל הצפיפות העצומה. אבל אולי זו בעיניך אותה רפיסות בקצונה שעליה אתה מלין.

  תמיר, אכן הפליאה הגדולה יותר היא על מתנגדי אוסלו שמרוצים מאוד מהמצב הנוכחי.

  אהבתי

 4. תמריץ,
  צה"ל פועל כל לילה בתוך הערים והכפרים הערביים בחיכוך יזום על ידו. למרות שלדעתי רמת החיכוך קטנה מדי זה עדיין מספיק כדי להיות מצב הופכי למה שהיה בעזה שם 100% מהחיכוך היה יזום על ידי האויב.
  לגבי הצפיפות כדאי להוסיף שגם חכמי הכלכלה של מערכת הביטחון סבורים שזו בעייתה העיקרית של עזה ואף העלו את הרעיון האווילי (פיתרון בעיית הצפיפות לשיטתם) שמצריים תמסור שטחים לעזה ותקבל בתמורה שטחים בנגב. לגבי הגנרלים הרי מדובר בדברי הבל. לא הצפיפות היא בעיה אלא מספר העזתים. אותו מספר עזתים בשטח גדול פי 10 מהווה בעיה גדולה בהרבה למרות שהצפיפות קטנה.

  אהבתי

 5. תמריץ,
  חומת מגן היא אחד השקרים הכי מוצלחים של מערכת הביטחון. מוצלחים במובן שכמעט אין מפקפקים בהצלחתו למרות כשלונו המוחלט כפי שנובע מהנתונים. מבצע חומת מגן תוכנן מלכתחילה כמבצע "צריבת תודעה" ולא כמבצע השתלטות על שטח. לשיטת המתכננים אם יראו הערבים שאנחנו מוכנים להיכנס בהם בכח תודעתם תיצרב עקב גבורת נישראלים והם יפסיקו את מעשי הטרור. המבצע לא כלל את נפות ירושליים וחברון שהיו אחראיות לכ70% מפיגועי המתאבדים. המבצע החל בקול תרועה רמה וודעך תוך שבועות מספר כאשר קצב הפיגועים חזר לרמתו מלפני המבצע אחרי שבועיים של קיטון. המבצע שאיפשר את דיכוי הטרור הוא "דרך נחושה" שהתבסס על תפיסת כל שטחי יו"ש באמצעות פרישת מאות מחסומים ומתן חופש פעולה/תמרון שאיפשרה למג"דים להחליט על כניסה לישוב ערבי. (קודם נדרשה החלטת קבינט). הפרישה בכל השטח איפשרה לשקם את מערכת רכזי השטח של השב"כ (שנחרבה על ידי ראש השב"כ איילון) וכך נוצרו התנאים לדיכוי הטרור.

  אהבתי

 6. חומת מגן שבר את ההתנגדות הפלסטינית למיטב זכרוני וכך אפשר את ההתבססות בשטח שלאחריו. אבל אני מסכים שאז עוד ישראל חשבה בפרדיגמה של שינוי תודעת האויב ולא של הכרעה מלאה בכוח הזרוע. וזו פרדיגמה שלא באמת עבדה שם.
  מדוע אי אפשר היה לנצח את המלחמה ההיא על ידי שינוי תודעה זו שאלה מטרידה. אוי ואבוי לנו אם נצטרך תמיד לרדוף אחרי אחרון הטרוריסטים ולא נוכל להסתמך על הרתעה. אני חושב שערפאת היה בעל יכולת ייחודית לו לשלוט מתוך הכאוס ולכן השליט אנרכיית טרור. נדירים המנהיגים שהיו מסוגלים לכך.

  אהבתי

 7. תמריץ,
  אתה טועה. העובדה היא שחומת מגן לא הקטין את רמת האלימות הערבית. הטרוריסטים שנפגעו בחומת מגן היו השבאב (כמו אלו שנהרגו על הגדרות בעזה). מפעילי טרור המתאבדים כמעט ולא נפגעו, אפילו בערים שאליהן היתה פלישה צה"לית. חומת מגן היא בעיקרה מוצר תעמולתי אם אפס השפעה צבאית

  אהבתי

 8. תמריץ , כדאי באמת להיזכר , מה קרה לפני הנסיגה בעזה , הפוסט קצת ממעיט :

  פצמרי"ם על ישובי גוש קטיף , כאן :

  https://www.inn.co.il/News/News.aspx/65420

  מטענים בצירי תנועה , על חיילים ומתיישבים :

  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2914770,00.html

  וכאן על אוטובוס של ילדים :

  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-274748,00.html

  אז באמת לאריק שרון , לא הייתה ברירה מבחינתו כפי שהסברתי כבר , חומת מגן בעזה , או , כפי ההעדפה של הצבא , להתייצב על גדר המערכת .

  אוסלו אסור לשכוח , היטיב מאוד עם מדינת ישראל . אוסלו אנו שוכחים תדיר ,הינו פאזת מעבר עד להסדר קבע שלא מומש כמובן . מה שקורה , זה שישראל זרקה את הבררה ( הזבל ) לפלסטינאים ( שטחי A ) ואיל , וכל השטח הבטחוני , נשאר בידינו , בעוד שהניהול האזרחי , על הרשות הפלסטינאית ששיתפה היטב פעולה עם צה"ל בנושאי ביטחון . זה אפשר בין היתר , ביטחון , חיסכון , ואחד הגורמים לפריחה כלכלית של מדינת ישראל . אז בעצם הדובדבנים בצד שלנו , והפלסטינאים , נשארו עם התחתונים ביד .

  המצור , באמת סיפור סבוך :

  מבלעדי המצור , הרי , כל קסאם או רקטה שהייתה נורית , היו מאשימים הממשלה בחלמאות מדהימה ( אפילו אם סך הכל היה פחות) אלא שהמצור עצמו , אפשר וצריך היה לצפות , שייצר בעיות בטחוניות קשות מאוד . הוא יילך ויחמיר מטבע הדברים , ולעזתים , לא יהיה מה להפסיד בהעדר נכסים אזרחיים או התפתחות אזרחית משמעותית יותר .והם יסתגלו לפתח צבא רפאים למלחמה אסימטרית. אז מה עושים ? טוב , לזה צריך כושר תמרון באמת יוצא דופן קצת . ומי יעשה זאת רבק מי ?

  נ.ב: האחריות ההומניטרית של ישראל על עזה , הינה ישירה אגב , וברורה ממש . בג"צ קבע זאת לא אחת . זוהי לא אחריות קלאסית של כובש בשטח עם משטר צבאי , אלא : מה שפונקציונלית , נגזר מעצם המצור , ונחסך הומניטרית בסיסית מן העזתים ישירות בגין המצור .

  להתראות

  אהבתי

 9. וכמובן , משפט המחץ בכתבה לעי"ל ( מרגנית גבעתי ) :

  " התחקיר של תא"ל זיו מציין לטובה כמה חיילים בגדוד שלחמו במחבלים בנחישות עד שהרגו את שניהם. "

  מה נאמר ? מה נוסיף ? מנשרים קלו , מאריות גברו . ממרגנית ועד גלעד שליט . לא יכול להחזיק האוכל אשכרה ….

  להתראות

  אהבתי

 10. מה יקרה אם מערכת הבריאות בעזה תקרוס? לפי ההגיון זה יקרה מתישהו. הרי מספר תושבי הרצועה הולך וגדל כאשר המשאבים והשטח שלהם נשארים קבועים. מה יקרה אם תפרוץ מגפה שתקטול מאות אלפי אנשים בעזה? מה יקרה אם המגפה תתפשט לתוך ישראל?
  מה יקרה אם המוני עזתים יסתערו על הגדר? יש שם בכלל גדר אפקטיבית? לפי מה שהראו בטלויזיה אפשר שהפיל את הגדר בבעיטה.

  אהבתי

 11. צפיפות אינה מחייבת מוות המוני. בבנגלדש העניה תוחלת החיים היא יותר מ-70 שנה ומנהטן המקום העשיר בעולם צפוף מעזה פי כמה וכמה.

  אהבתי

 12. חייל, אני לא ממש מבין את טענתך. האם אתה טוען שהקרבות בג'נין, בשכם ובמקומות אחרים במהלך מבצע חומת מגן, היו מיותרים? אם לא היו מיותרים ונדרשה כניסה שם והתמודדות עם המחבלים שם, מה זה משנה אם המטרה האסטרטגית במבצע ההוא הורחבה בסופו של דבר.

  אהבתי

 13. לתמריץ:
  בנגלדש היא מדינה ענייה ולפעמים שורר בה רעב למרות שהצפיפות בבנגלדש היא נמוכה פי 6 מאשר עזה (1000 אנשים לקמ"ר לעומת 6000 אנשים לקמ"ר).
  מנהטן איננה מדינה. היא חלק מארצות-הברית וארצות-הברית מפרנסת אותה ומספקת לה את המים, החשמל והמזון. כמו כן תושבי מנהטן יכולים לעבוד או לרכוש נכסים לא רק במנהטן אלא בכל מקום בארצות-הברית. המצב בעזה איננו כזה. לא ישראל ולא מצרים מעונינות לספח אותה או לטפל בבעיות התושבים ולספק להם עבודה.

  אהבתי

 14. אז אפשר להביא הצפיפות של סינגפור כדוגמה. היא דומה לזו שבעזה. צפיפות לבדה לא הורגת ואדרבה כאמור צפיפות יכולה לאפשר קיום חיים נעימים מאוד כמו במנהטן ובסינגפור. ברחבי העולם העדר הצפיפות האורבנית יוצר מגפת השמנה וזיהום בשל הסתמכות על רכב פרטי בפרברים מרווחים מדי.
  בכל משבר רפואי גדול האו"ם יטפל באפקטיביות ואין היום מגפה שאין לה פיתרון רפואי. אפילו לאבולה כבר יש חיסון. הגוף של העזתים לא חלש ותשוש – מבחינת מספר הקלוריות לנפש לא ידוע לי שעזה בבעיה הומניטרית.

  Liked by 1 person

 15. תמריץ,
  קורבנות מיותרים? קורבנות השלום. מה שקרה בג'נין יכל לקרות בכל עיר אחרת. כח של צה"ל נתקל בתנאים נחותים וספג נפגעים. בהמשך נוהל קרב חילוץ מסובך כשחל איסור להפעיל חיל אוויר, ארטילריה ונשק כבד (בהוראת שר הביטחון פואד). הטענה שלי היא שהמבצע כולו היה חסר ערך (במונחים של עלות תועלת צבאית. מבחינתה פוליטית פנימית הוא לא נפל ממבצע אנטבה) והיה בבחינת בזבוז אדיר של משאבים. לא צריך להיות דייג כדי לדעת שניסיון לדוג סרדינים באמצעות צלצלים לא יצלח. רק רשתות, כמו במבצע דרך נחושה, עובדות.

  אהבתי

 16. תמריץ,
  ברשותך אעניק כאן צל"ש לחמאס על מצויינות צבאית. מתוך כ700 רקטות שנורו כ40 פגעו בשטחים מיושבים. אלה מספרים טובים יותר בהשוואה לסבבים קודמים והם תוצאה של הפקת לקחים והתמקצעות שגברו על השיפורים הטכנולוגיים בכיפת ברזל. האש החמאסית השתפרה בשני פרמטרים עיקריים, 1. הצבה וכוונון של המשגרים 2. ניהול מטחים אופטימלי שמנצל את 2 נקודות התורפה של סוללת היירוט – ירידה באיכות האיכון עקב עומס וזמן מת של טעינת מיירטים חדשים.
  הראשים המדברים במדיה הישראלית – אפשר לעשות קופי פייסט מהסבבים הקודמים. הקטע האהוב עלי הוא התפעלותם מהפלת בנייני קומות.

  אהבתי

 17. ועוד…
  מי שמגחך על הרקטות שנורות לים יגלה בעתיד שהתוצאה של הירי הזה היא שבמקום 60% שמגיעים לשטחים פתוחים המספרים בעתיד ירדו ל30% ול10%. בסבב הזה ירו מהמלאי הישן אבל בסבבים הבאים נפגוש רקטות משופרות שיהפכו בעתיד לטילים עם תיקוני מסלול. היידה ביבי!

  אהבתי

 18. מצטערת על התגובה המאוחרת. אני בתקופה מאוד לחוצה.

  השימוש הנפוץ במונח "הסכמי אוסלו",כפי שנעשה גם בפוסט זה, מבלבל ומטעה.

  הסכמי אוסלו כוללים:
  1. הבהרת כורח ההפרדה בין רוב האוכלוסייה היהודית לבין רוב האוכלוסייה הפלסטינית.
  לתפיסתי כורח ההפרדה הוא אכן חיוני.
  בעדרו היינו עלולים לגלוש, בתהליך הדרגתי ומבלי משים, למדינה דו לאומית.
  מכאן, היינו עלולים לאבד את המדינה היהודית (מה שהיה מוביל בסופו של דבר לכך שלא רק הנוצרים יברחו מהמזה'ת אלא גם היהודים), למלחמת אזרחים קשה בדומה למלחמת האזרחים שהייתה בלבנון ו/או למדינת אפרטהייד (שתסתיים לבסוף כמו שלטון הלבנים בדר' אפריקה ורודזיה ז'ל).

  2. יצירת הסכמה בינלאומית לכך שבשטח המצומצם שבין הירדן לבין הים התיכון אמורים לקום שתי מדינות. (כשלכל אחת מהן שני חלקים: יו'ש + עזה + רצועה על/תת קרקעית מחברת. ולצדם מדינת ישראל המבותקת לשניים בשל רצועת החיבור).

  לתפיסתי – "חזון אוסלו" זה מהווה פתח לאסונות בטחוניים שישתקו את ישראל ולבסוף ימוטטו אותה, ללחצים בינ'ל קשים וגינויי ישראל על כך שאינה מוכנה לתת לפלסטינאים את "כל מה שמגיע להם" ועוד ועוד.
  מיותר לציין שלישראל קיים אינטרס לפצל את אויביה, להפרידם ולרוששם. לא ללכדם נגדה במדינה אחת הזוכה למיטב הסיוע הבינ'ל.

  מכאן, כשתמריץ טוען שמי שהיה בעבר בעד הסכמי אוסלו – כיום הוא תומך בהם (ולהפך) – לא לגמרע ברור באיזה חלק/ים תמך ולמה התנגד.

  אני, לדוגמא, מאמינה אדוקה בכורח ההפרדה בין האוכלוסיות. לפיכך אני תומכת במסירת רוב האוכלוסייה הערבית של יו'ש לשלטונות רבת עמון (יהיו אשר יהיו) ובמסירת רוב אוכלוסיית רצועת עזה לידי שלטונות קהיר. [ לא בהקמת מדינה / ות נוספות ! ]. אז אני בעד אוסלו או נגדו?

  כפי שכתבתי בעבר – בשל ההתנגדות הצפוייה של רבת עמון וקהיר לאמץ לחיקם מיליוני פלסטינאים – אני גם תומכת בכל צעד שיוביל לצמצום מספר הפלסטינאים ביו'ש ובעזה.
  לדוגמא באמצעות עידוד הגירתם לאירופה ולדרום אמריקה + הפסקת מערכת התמריצים להביא עוד ועוד ילדים לעולם (ביטול קצבאות הילדים הנדיבות מדי של אונרא).

  אהבתי

 19. ההצעה של זאב גלילי לפתרון כל בעיות עזה
  (להתחיל להשתגע / להפסיק את עקרון "טוהר הנשק"ה/ לדרוש סימטריה / להפעיל מנגנוני תגובה אוטומטית להפגזות …)

  נדמה לי שתמצא חן בעיני חייל זקן.
  אני מעט יותר סקפטית. לפחות לגבי ההכרח להבחין בין רעיונות טקטיים לבין פתרון אסטרטגי.

  https://www.zeevgalili.com/2019/05/23261?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+zeevgalili+%28zeevgalili%29

  אהבתי

 20. קמיליה,
  את חושדת בכשרים. כבר כתבתי בעבר שהמדיניות הישראלית צריכה לדחוף את עזה למצריים ולחסל בשיטת הסלמי את הקשרים (חשמל, דלק וכו') עם ישראל. בנושא עזה ביבי לא מפספס שום הזדמנות לפספס הזדמנות. ההזדמנות הראשונה נוצרה כאשר מרקל פתחה את אירופה לערבים וביבי, בעל מאגר של 2 מיליון פליטים מקצוענים וממוסמכים עם תעודות, לא עשה דבר ונשאר תקוע איתם. ההזדמנות השנייה, שלטון טראמפ, עדיין כאן לעוד שנתיים. במקום להתרחק ממצריים של סיסי, שאינה פופולרית בוושינגטון אצל שתי המפלגות, ולגרום ללחץ אמריקאי על מצריים לפתוח את הגבול עם עזה, בחר ביבי באיוולת של "ברית המתונות" והתגייס להיות מליץ היושר של המצרים (מי אמר צוללות גרמניות?) "ייתנו יקבלו" הלך בעקבות "מקום תחת השמש".

  Liked by 1 person

 21. נתניהו חושש להיות חזק מול החמס כי הוא יודע שאין לו צבא. איך הוא יודע? זה במידה רבה פרי הבחירות שלו. הנה גנרל טיפוסי מהסוג שביבי מקדם:
  "מזה זמן רב שממשלת ישראל פועלת בחוסר רציפות אסטרטגית הן בתחום הביטחוני־מבצעי והן בתחום של יצירת מנופים מדיניים וכלכליים. כשחוסר המדיניות והרציפות פוגש את ההיענות לסחטנות של חמאס בשנה האחרונה, הנה אנחנו פוגשים בשבת בבוקר מטחים כבדים על ישראל וסבב סחטנות נוסף. ממשלת ישראל חייבת לבחור כיוון אסטרטגי החלטי, תקיף ובלתי סחיט."
  הבנת את זה ביבי? הפתרון הוא כיוון אסטרטגי החלטי, תקיף ובלתי סחיט.

  אהבתי

 22. לחייל זקן,

  הצעת שיפור קטנטנה:

  לתפיסתי, כפי שגם הבעתי אותה בעבר, היהודים הם מגדולי המצטיינים בעולם באיוולת הפוליטית שלהם.
  מכאן, שהם בהחלט ראויים לייסוד פינת טרלול מכובדת יחודית עבורם. בודאי ובודאי כשהנושא הוא היחסים עם המדינה היהודית ועוצמתה.
  כלומר, במקרה הנדון לעי'ל, במקום לצופפם ב"פינת הטרלול האמריקאי" היה ראוי לייסד עבורם את "פינת הטרלול היהודי".

  Liked by 1 person

 23. גנץ תמך בעבר בהכנסת פועלים עזתיים לעבוד בישראל. מה שאחרי ההתנתקות מופז הודיע בשמחה רבה שלא יקרה. רעיון טוב כחלק מהגזרים לעזה.

  אהבתי

 24. קמיליה, קשה להיפרד בלי פרטנר ערבי לכך, והירדנים לא הסכימו לסייע. אוסלו היה המוצא היחיד ועובדה שעד היום בחזית יו"ש תוצאותיו טובות, עם כל הצרות האיומות שפקדו אותנו בדרך.

  אהבתי

 25. תמריץ,
  מה דעתך שנבנה להם אזור תעשייה בארז, חקלאות חממות בפתחת רפיח ושדה תעופה בדהנייה?

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s